16. prosince 2021, Carolina č. 1006

Události od 8. do 15. prosince


Z domova

Vláda poděkovala armádě za pomoc s pandemií. Babiš udělil padesát medailí

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) poděkoval vojákům za pomoc během pandemie covidu-19. Při příležitosti slavnostního nástupu Armády České republiky, který se konal 9. prosince v areálu Národního památníku na Vítkově, jich padesát ocenil. Medaili Karla Kramáře převzali například členové Integrovaného centrálního řídícího týmu Petr Šnajdárek a Jan Ryšavý. Předsedu vlády doprovázeli končící ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata.

„Pro nás armáda hrála a hraje zásadní roli,“ uvedl Babiš v projevu. Zdůraznil také klíčovou roli vojákyň a vojáků při pomoci se zásobováním nemocnic, ostrahou hranic v době jejich uzavření, trasováním, testováním, ale především jejich účast v první linii. Armáda nasazovala lidi během největšího náporu covidových pacientů v nemocnicích. Vojáci tak často nahrazovali nakažené zdravotníky.

„Jste symbolem profesionální armády, na kterou se mohou naši občané plně spolehnout v jakékoliv krizi,“ řekl Metnar. Zdůraznil také angažovanost armády při vzniku Národního očkovacího centra v hale O2 Universum, kde zdravotníci podali více než 680 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19. Vyzdvihl i přínos Ústřední vojenské nemocnice. Napříč zdravotnickými a sociálními zařízeními pomáhali vojáci od loňského podzimu. Po klidném létě se do nich v polovině letošního listopadu opět vrátili jako pomocná síla. V současnosti je v nemocnicích nasazeno přes 300 příslušníků armády.

Markéta Svobodová

Odpůrci povinného očkování se vydali na protestní pochod Prahou

Hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES uspořádalo v neděli 12. prosince po dvou demonstracích, na Staroměstském náměstí a na Letenské pláni, další akci na protest proti vládním opatřením, zejména proti povinné vakcinaci. Tentokrát účastníci absolvovali pochod z Václavského náměstí k Pražskému hradu.

Akce začala ve dvě hodiny, demonstranti se sešli u pódia před sochou sv. Václava, kde proneslo projev několik řečníků, například představitelé hnutí Jakub Olbert a Jiří Havel. Kromě povinného očkování vybraných profesí také vyjádřili nesouhlas se jmenováním Víta Rakušana (STAN) a Martina Kupky (ODS) do vedení ministerstva vnitra, respektive dopravy. K dispozici byly i stánky s peticemi právě proti očkování a oběma politikům. Na shromáždění dohlížela policie a pravidelně vyzývala k dodržování rozestupů a nošení respirátorů.

Po hodině se dav začal přesouvat na pěší zónu Na Příkopě, přes Revoluční a kolem Rudolfina přes Mánesův most ke Strakově akademii. Dále pokračoval na Hradčanské náměstí, kde pochod skončil u sochy Tomáše Garrigua Masaryka. Průvod opět doprovázela policie, která korigovala dopravu a dohlížela na pořádek.

Účastníci skandovali hesla na adresu končícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) i premiéra Andreje Babiše (ANO) jako například: Vojtěchu, do lochu nebo Babiše za mříže. Kromě jednoho podezření z poškození automobilu, soustavného nedodržování rozestupů a absence respirátorů policie nezaznamenala žádné porušení zákona.

Kryštof Jiřík

Šmarda novým předsedou ČSSD, chce změny a Středulu prezidentem

Novým předsedou ČSSD se v pátek 10. prosince na 43. sjezdu stal starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Hlasovalo pro něj 130 z 233 delegátů, vyhrál už v prvním kole. Jeho největší konkurentkou byla končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která získala pouze 62 hlasů a po porážce na čas politiku opustí. Šmarda si následně na pozice místopředsedů prosadil svoje favority. Po neúspěchu strany ve volbách do Poslanecké sněmovny se na mimořádném sjezdu měnilo celé vedení.

Šmarda hned po zvolení uvedl, že je potřeba spolupráce členů a vnitrostranických změn. „Komunální politika a volby budou naprostým základem naší práce, je to tedy nejaktuálnější úkol,“ zdůraznil. Na tiskové konferenci později dodal, že ČSSD není v dobré hospodářské situaci a nastínil návrh na tzv. radu starších, která by se skládala z vysoce postavených sociálních demokratů nebo také bývalých členů. Zmínil se také o prezidentské volbě, v níž by rád viděl šéfa odborů Josefa Středulu.

Při dalším hlasování o statutárním místopředsedovi Šmarda řekl, že na tento post chce Igora Bruzla, místostarostu Bohumína, jenž nakonec uspěl. „Zabředli jsme do vlastních osobních půtek a oni (voliči) mají pocit, že nás přestali zajímat,“ popsal situaci Bruzl. Řadovými místopředsedy se z celkového počtu 17 kandidátů stali hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček, lékař Robin Šín, starosta brněnské městské části Líšeň Břetislav Štefan a politoložka Daniela Ostrá.

Obměnou prošla i ústřední kontrolní komise, kde sjezd odvolal dosavadního předsedu Romana Váňu a záhy zvolil Radka Scherfera. Michal Kucián rezignoval na místo ústředního tajemníka ČSSD, jeho nástupce však delegáti nevybrali.

Z online sjezdu Jakub Roubíček

Sebevražd v Česku ubývá, přesto jich je ve srovnání s EU stále nadprůměrně

Množství dobrovolného ukončení vlastního života v Česku klesá, ani první rok pandemie křivku nezměnil. Přesto ale patří v rámci EU nad průměr. Vloni si v ČR vzalo život 1224 lidí, častěji si život berou muži a nejkrizovější bývá začátek týdne. O vývoji sebevražd mezi lety 2011 až 2019 informoval Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci 9. prosince.

„Podíl mužů začal výrazněji narůstat od devadesátých let dvacátého století. V roce 2020 muži spáchali 82 % všech sebevražd,“ říká Markéta Šafusová z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Nejvíce lidí zemře vlastní rukou ve věku od 40 do 60 let. Dlouhodobě se mezi nejběžnější způsoby řadí oběšení, zastřelení, skok z výše a otrávení.

Během roku nejsou počty sebevražd rovnoměrné. Nejméně časté bývají v prosinci, naopak za kritické období lze považovat březen až červenec. Rok 2020 se v tomto ohledu vymykal. Nejlépe dopadl květen, nejhůře říjen a zimní období. Existuje větší pravděpodobnost, přibližně o třetinu, že se člověk rozhodne odejít ze světa na své narozeniny než jindy.

Největší pokles sebevražd v poslední dekádě nastal v Olomouckém a Ústeckém kraji. Nejnižší čísla zaznamenává tradičně Vysočina. Relativně nízkou úroveň vykazuje také Praha. „Liberecký kraj se stal oblastí s nejvyšší mírou sebevražednosti, která republikový průměr přesahuje skoro o 30 %,“ uvedla Terezie Štyglerová, vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Z tiskové konference Tereza Brychová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovensko rozvolňuje lockdown, zkrátilo čekací dobu na třetí dávku

Slovensko, které 25. listopadu nastolilo tvrdý lockdown, rozvolní některá opatření, jako třeba denní zákaz vycházení. Další výjimky pak dostanou lidé s očkováním proti covidu-19. Nová pravidla budou platit od pátku 17. prosince, oznámil ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Od neděle je zároveň možné registrovat se na očkování třetí dávkou už po třech měsících, proti dosavadním šesti.

Tvrdý lockdown platil od 25. listopadu, krátce po projevu prezidentky Zuzany Čaputové, ve kterém na pokraji kolapsu zdravotnictví kvůli přetížení nemocnic vyzvala k omezení mobility a celostátní uzávěře. Vláda nyní postupně zavádí podobný systém, jako je i v Česku, a to uvolnění některých služeb pro očkované, případně pro osoby, které nemoc prodělaly. Nově tito lidé mohou využít služeb a všech maloobchodních provozů bez restrikcí. Zároveň se celoplošně zruší zákaz vycházení během dne, nahradí ho omezení pohybu v noci.

Ministerstvo zdravotnictví navíc změnilo doporučení týkající se třetí dávky očkování. „Aktuálně dostupné údaje naznačují, že je bezpečné a účinné podat posilující dávku po třech měsících,“ uvádí resort na webových stránkách. Dosud to bylo možné až po půl roce, přestože některá očkovací centra už dřívější možnost poskytovala. Změna přišla s novou kampaní ministerstva s názvem Darujme si Vánoce, jejímž cílem je zvýšit kapacity a rozšířit možnosti očkování co největšímu počtu lidí.

Miroslav Harant

Macron se sešel s Babišem a dalšími lídry V4. Diskutovali o pozici sexuálních menšin

Premiéři visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, se setkali s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Francie totiž od Nového roku převezme evropské předsednictví. Mezi nejdůležitější témata budapešťské schůzky, která se uskutečnila 13. prosince, patřily jaderná energetika nebo situace sexuálních menšin.

Macron při jednání zmínil postup Maďarska a Polska vůči sexuálním menšinám: „Musíme najít východisko z těchto problémů a postoupit dopředu.“ Viktor Orbán i Mateusz Morawiecki kritiku odmítli. Evropská komise je už také několik let v konfliktu s Varšavou i Budapeští kvůli tendencím pronikání státní sféry do nezávislého soudnictví.

Dalším z problémů, kterým se pětice věnovala, je bezpečnost schengenského prostoru. Macron vyzval k harmonizování pravidel a hluboké reformě. Situace se stala aktuální v souvislosti s polsko-běloruskou hranicí. Do EU se přes ni snaží dostat tisíce migrantů.

Babiš zase v otázce emisních povolenek prosazoval, aby byly jádro a plyn uznány jako bezemisní zdroje. Evropské komisi dle jeho slov už poslal dopis, aby povolenky začala „pořádně řešit“. Slovenský premiér Eduard Heger podotkl, že je třeba brát v potaz hlavně neblahé dopady klimatické změny na obyvatele.

Tereza Povolná

Česká krása inspiruje v Bruselu

České centrum Brusel představilo v belgické metropoli výstavu s názvem Today Together, tedy v překladu Dnes a společně. Od slavnostní vernisáže 12. prosince mohou kolemjdoucí v centru města obdivovat netradiční vánoční ozdoby současných českých návrhářů. Instalaci v několika výlohách, která bude k vidění do 15. ledna, připravila architektka a grafička Tereza Hradilková.

„Představujeme tradiční ozdoby inovativně, v moderní verzi,“ přiblížila Daniela Vervloet z Českého centra Brusel exponáty, mezi něž patří minimalistické 3D ozdoby, baňky, řetízky s perličkami, drahé kameny, porcelán, barvené sklo, a dokonce papír. Právě ten použila Hradilková k dekoraci výloh, aby motivovala další lidi k výrobě vlastních doplňků z tohoto materiálu.

Belgické veřejnosti převedli výtvory i další návrháři českých studií Rautis, Nalejto, Muck a Lasvit. Výstava má nezvyklý ráz: bez vstupného, bez průvodce, dostupná všem. Rozzářené výkladní skříně jednoho z hlavních bulvárů plné produktů českého umění tak doprovází domácí i turisty při přechodech mezi adventními trhy nebo návratech domů.

Anna Slámečková

Ekonomika

Kultura

Na pomoc handicapovaným se v aukci Konta Bariéry vybralo téměř 7 milionů korun

Více než 400 uměleckých děl nabídla letošní dobročinná dražba pořádaná Kontem Bariéry ve prospěch handicapovaných studentů. Do patnáctého ročníku aukčního salonu pod heslem Darujte úsměv uměním je věnovalo 350 autorů. Mezi nimi i patnáctiletá Amálka Kosová, která obraz namalovala bionickou rukou. Bezmála sedmimilionový výtěžek poputuje na podporu projektu Stipendium bariéry.

„Je to symbióza výtvarníků a lidí, kteří chtějí pomoci,“ říká o aukci Božena Jirků, ředitelka Konta Bariéry. Sama v roce 1993 stála u jejího počátku. Myšlenka propojení výtvarného umění a dobročinnosti se ujala, a už desítky let tak významně pomáhá studentům se zdravotním postižením.

Obrazem s nejvyšší dosaženou cenou, jež přesáhla půl milionu korun, se letos stal olej na plátně světově proslulého malíře Zdeňka Sýkory. K dalším umělcům, kteří aukci podpořili, patří Michael Rittstein nebo Vladimír Kopecký. Dílo handicapované Amálky, která musela kvůli rakovině podstoupit amputaci ruky, se vydražilo za 21 tisíc korun. „Díky Kontu Bariéry jsem získala protézu a mohla s ní namalovat tento obraz. Mám neskutečnou radost, že to někomu pomůže,“ uvedla v rozhovoru pro Českou televizi.

Od pořádání tradiční akce neodradila organizátory ani nepříznivá epidemická situace. Přestože se měla aukce původně konat v prostorách pražského Karolina už 5. prosince, uskutečnila se nakonec o týden později na online portálu Artslimit. Zájemce to ale od koupě výtvarných děl neodradilo a Kontu Bariéry zaslali rekordních 6 948 100 korun.

Adéla Bartáková

Česká televize láká na nové seriály i dokumenty

Kriminální příběhy z Ostravska, další řada cukrářské show nebo seriál pro náctileté. V jarním programovém schématu se objeví řada premiér, nové minisérie, dokumenty, ale také pokračování už vysílaných formátů. Novinky ve čtvrtek 9. prosince představili tvůrci v čele s generálním ředitelem Petrem Dvořákem.

Rok 2022 na obrazovkách otevře poslední, pátá část koprodukční série o Marii Terezii. Kromě ČT se na ní podíleli Slováci, Rakušané a Maďaři. „Jsem rád, že se Česká televize v rámci republiky stává z otloukánka tahounem. Kolegové ze zahraničí nemůžou uvěřit, jak kvalitní díla v poměru k rozpočtu tvoříme. Máte se na co těšit,“ řekl Dvořák.

Pondělní večery na prvním kanále tradičně patří detektivkám. Stíny v mlze zavedou diváky na Ostravsko za příběhy z různých prostředí, třeba mezi horníky, dětské gangy nebo zápasníky v klecích. Ústřední dvojici ztvární Petra Špalková a Jiří Vyorálek.

Oblíbený seriál Případy 1. oddělení se dočká poněkud netradičního pokračování, děj se totiž neposune vpřed, ale o 30 let nazpět. V prequelu s názvem Devadesátky se objeví ikony dobového pražského podsvětí, např. Ivan Jonák. Současně se točí i třetí řada, která naváže tam, kde děj v roce 2016 skončil.

Vrací se soutěž Peče celá země. Mirku van Gils v porotě po boku Josefa Maršálka protentokrát vystřídá Míša Landová. Příběh rodinné “roadshow” Špunti na cestě se točí okolo otce a syna v podání Miroslava Donutila a Pavla Lišky. Seriál naváže na film Špunti na vodě.

Dvojka nabídne 26 nových dokumentů, třeba Sólomámy o samoživitelkách. Na Artu zpěvák Kamil Střihavka každý týden přivítá hosty z hudební branže v talkshow Ikony. Na Déčku děti čeká nová řada legendárního Pana Tau, podle ředitele programu Milana Fridricha bude „pro děti 21. století“.

Za zmínku stojí i nová verze platformy iVysílání, která poprvé v historii ČT nabídne exkluzivní premiérovou tvorbu. TBH, seriál pro teenagery, nastíní problematiku šikany, LGBTQI+ nebo psychického zdraví v českých školách.

Z online tiskové konference Marek Sedláček

Horolezci i dojemné příběhy domorodců. Tak vypadal festival outdoorových filmů

Přesně 1334 snímků od autorů ze 102 zemí světa nabídl už 19. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Přehlídka se konala po dobu 60 dnů na více než 30 místech v Česku a na Slovensku a vyvrcholila slavnostním vyhlášením v sobotu 11. prosince. Milovníci kultury, sportu a adrenalinu mohli zhlédnout příběhy horolezců, dobrodruhů a jiných extrémních sportovců, kteří se svou vášeň rozhodli sdílet skrze filmová plátna. Kvůli současné situaci se ale nemohla část tvůrců, především ze zahraničí, slavnostního večera zúčastnit.

Nejlepším dobrodružným adrenalinovým filmem je Life expedition. V něm tvůrci z České republiky zpracovali téma psích spřežení z arktických Špicberků. Skleněnou plastiku předala atletka Adéla Voráčková, která se věnuje extrémním překážkovým běhům Spartan Race. V kategorii horský a horolezecký film si odnesl prvenství dokument Makatea autorů z Francie. Tematicky se vyhlášení ujal horolezec Tomáš Petreček.

Neobvyklý příběh přinesl britský snímek, který zvítězil mezi dobrodružnými vodními sportovními filmy. Potápěč Mike se spřátelí v řeckém zálivu s jedinečnou rybou Maurice. Z toho plyne název Mike @ Maurice. Vyhlášení tohoto počinu se zhostila dálková plavkyně a běžkyně Abhejali Bernardová, která jako 10. člověk na světě dokončila plaveckou výzvu Oceans Seven. Další český úspěch slavil několikátý dokument rybáře a dobrodruha Jakuba Vágnera s názvem Ještě než zmizí. Ten vypráví smutný příběh o mizejících přírodních národech v Ekvádoru.

Tereza Fingerhutová

Nová výstava Jaroslava Róny návštěvníky přenese do postapokalyptického světa

Galerie Václava Špály na Národní třídě ve čtvrtek 9. prosince zahájila novou výstavu českého malíře a sochaře Jaroslava Róna. Kurátorkou je manželka umělce Lucie. Na třech podlažích se člověk přenese do jakéhosi postapokalyptického světa, který je ale plný pestrých barev.

V expozici s názvem Nové obrazy se promítají umělcovy dlouhodobé znaky. „Klíčovými motivy Rónovy tvorby jsou tíha lidského bytí, jeho nahodilost, krutost, absurdita i konečnost. Z jeho obrazů na nás sálá atmosféra permanentního ohrožení člověka a jeho lidství,“ píše autor průvodního textu František Mikš.

Mnoho obrazů zachycuje motivy války, strachu a ohrožení. Člověk se dokáže vžít do úzkosti, kterou pociťují postavy na plátně, jako by ho obraz vtáhl do onoho zničeného světa. „Často odkazuje na násilnosti a zvěrstva dvacátého století, nacistická i komunistická, nikoli však přímo, ale prostřednictvím složitých a temných podobenství,“ píše Mikš. Na takových surrealistických podobenstvích můžou návštěvníci vidět exotické krajiny a různé až mimozemské bytosti. Expozici provází kontrast hrůzných témat a výrazných pestrých barev, kterými jsou zobrazena.

„Svoji odměnu si malíř vybírá během té zvláštní napínavé hry, jež se odehrává na ploše plátna. Ale nebylo by špatné, kdyby konečný výsledek dokazoval, že hra byla hrána ve snaze přinést něco alespoň trochu originálního a vzrušujícího. Takže dnes vy můžete ze svého úhlu pohledu posoudit, do jaké míry se to daří mně. A věřte, že já sám vždy s napětím očekávám, jestli mnou pomalovaná plátna dokáží vysílat něco neviditelného, ale silného do prostoru před nimi,“ řekl na vernisáži Jaroslav Róna. Názor si návštěvníci mohou přijít udělat do 30. ledna.

Z vernisáže Roxana Šiserová

Kritik v novém dokumentu otevřeně odhaluje své životní potíže

Krize středního věku, hraniční fyzické experimenty na vlastním těle, nasazení detektiva na sledování bývalé přítelkyně. To vše nabízí nový dokument režiséra Martina Marečka, který odhaluje pět kritických let v životě filmového kritika a feministy Kamila Fily. Snímek s názvem Síla, který se poprvé představil na mezinárodním festivalu Ji.hlava, vznikl v produkci společnosti Vernes a HBO Max a na zmíněné přehlídce se stal nejsledovanějším a nejdiskutovanějším.

Fila poslal producentovi Zdeňkovi Holému námět už před šesti lety. Jeho původní záměr byl sledovat pětiletou proměnu, při které dosáhne maximálního potenciálu svého těla pomocí dopingové směsi. Během zmíněných pěti let se však objevila další citlivá témata, která význam dokumentu razantně proměnila.

Snímek odhaluje jeho citovou nevyzrálost, neskrývá životní problémy a peripetie. Například zachytil, že Fila chápe filmové světy, třeba ve Star Wars vidí detaily, které ostatním unikají, má však problém vyznat se ve světě reálném.

„Kamil není dobrý herec,“ odpověděl Mareček na dotaz, zda se v dokumentu chová Fila autenticky, a dodal, že „když je dlouhý natáčecí den, tak už to pak neřešíte.“

Slavnostní premiéra se uskuteční 5. ledna, distribuční o den později. Síla už teď sklízí úspěchy. Na festivalu Ji.hlava vyhrála Jana Vlčová první místo za střih v sekci Česká radost a snímek se zařadil i do mezinárodní soutěže Opus Bonum.

„Doufám, že předkládám verzi příběhu, která se netýká jednoho konkrétního lidského osudu. I proto se film nejmenuje Fila, ale Síla,“ řekl Mareček.

Eliška Drobná

Pohádka Dračí princezna míří do českých kin

Po roce od norské premiéry se i českým divákům představí nový rodinný snímek Dračí princezna švédské režisérky Katariny Launingové. Do kin vstoupí 16. prosince. Inspirací jsou fantazijní filmy Stevena Spielberga a magický realismus Guillerma del Tora.

Příběh stírá hranice mezi klasickou pohádkou s prvky evropských pověstí a moderním životem. Osamělá jedenáctiletá Sara se společně s novým kamarádem Mortimerem pokouší zachránit vyděšené a trochu neohrabané dračí mládě. Možná, že právě tohle dobrodružství změní Saře celý život. „Přála jsem si natočit film, který by v dětech probudil odvahu a víru v to, že nejsou na problémy světa samy,“ říká režisérka.

Na snímku se podíleli tvůrci z Norska, Nizozemska a Česka. Scénáře se chopili úspěšní norští autoři Harald Rosenløw Eeg a Lars Gudmestad.

Herecké obsazení je kompletně norské – ústřední dětskou dvojici ztvárnili Isha Zaina Kahnová a Iver Sandemose. Českou stopou jsou některá místa jako Koněpruské jeskyně, Dobřichovice a škola v Líbeznici, diváci uvidí na plátně i kostýmy Michaely Horáčkové Hořejší a uslyší hudbu skladatele Jana P. Muchowa. O digitální efekty a postprodukci se postarala nizozemská část koprodukce.

Lukáš Vaněček

Nová kniha Báry Basikové tragikomicky popisuje život umělce v covidové době

Když skočíš, já taky. Tak zní název čerstvě vydané knihy zpěvačky Báry Basikové. Do ní zařadila příspěvky ze stejnojmenného blogu, který založila loni v březnu po začátku pandemie covidu-19, a doplnila je o další dosud nepublikované texty. Titul pokřtila v pondělí 13. prosince společně s Leošem Marešem v pražském Cathedral Café.

Jednotlivé kapitoly jsou krátké, psané formou deníkových zápisků a často končí humorně. Kultura jako by v době pandemie dlouho neexistovala a Basiková se najednou cítila vykolejeně, nemohla si zvyknout na nový karanténní život. „Prostě jsem sedla k počítači a psala o aktuální situaci. Dnes už samozřejmě některé věci neplatí,“ popsala Basiková, pro niž je sbírka blogů už třetí knihou.

Jejím kmotrem se stal Leoš Mareš. „Mám ráda lidi, kteří jsou úspěšní, ale i přesto, jak dobří jsou, se chovají skromně a on přesně takový je,“ vysvětlila. Moderátor a zpěvák přečetl kapitolu z 23. listopadu 2020 Skočit nakoupit, jež přibližuje komplikace při nakupování v době lockdownu a plošného zákazu vycházení. „Je to autentické, hodně osobní, ze života,“ poznamenala zpěvačka. Na akci ji přišly podpořit její dvě dcery, Anna, s níž na knize spolupracovala, a Marie.

Z křtu Natálie Marie Vaňková

Violoncellista Petr Špaček zahájil vánoční turné v pražském Rudolfinu

Bohemian Rhapsody nebo Viva la Vida nejspíš hudební fanoušek zná. V podání kvartetu Petra Špačka však přinášejí úplně jiný zážitek. Jak už sám název napovídá, uskupení tvoří čtyři nástroje– violoncello, kontrabas, klavír a bicí.

V úterý 14. prosince je mohli diváci slyšet ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Ačkoliv se koncert nazýval vánoční, v první polovině zazněly spíše rockové/popové světové hity, jako zmiňovaná Bohemian Rhapsody od Queen nebo Viva la Vida kapely Coldplay. Některé zahrané písně složil i sám Špaček, který nejednou odehnal zbytek kapely z podia, aby předvedl sólovu hru. Sám hraje ve skupině Prague Cello Quartet, již založil. Její koncerty se ale vzhledem k epidemické situaci zrušily.

Ve druhé polovině koncertu zazněly skladby jako White Christmas, Have yourself a Merry Little Christmas nebo Let it snow. Na posledních pár písní pozval Špaček na podium šestici mladých zpěvaček z Třeboně s názvem Sedmikrásky. Ty ho svými líbeznými vícehlasy doprovodily a přivodily atmosféru pravých amerických Vánoc. Špaček jednotlivé písně prokládal vtipnými poznámkami a historkami ze zkoušek.

Koncert kvartet ukončil dvěma přídavky, které zvedly diváky ze židlí a dunivý potlesk se nesl sálem dlouhé minuty. Dalšími zastávkami vánočního turné budou v nadcházejících dnech Třebíč, Brno, Litomyšl a Hradec Králové.

Barbora Vašinová

Sport

Hochfilzen Čechům medaile nepřinesl, nejlépe se umístila Davidová

Třetí díl biatlonového světového poháru hostil od 10. do 12. prosince rakouský Hochfilzen. Diváci ve třech nabitých dnech viděli sprinty, stíhací závody a štafety. O první místa štafet a stíhaček se už tradičně podělily týmy Norska, Švédska a Francie, ve sprintu dominovali Němec Kuehn a Běloruska Solaová. Češi na medaile nedosáhli, nejlepší byla ve stíhačce šestá Davidová.

„Jsem spokojená. A ani tak nejde o výsledek, jako o to, že jsem se na trati zase cítila líp a že jsem dokázala bojovat a jet. Za to jsem opravdu ráda,“ sdělila česká jednička po závodě. V mužské části se do stíhacího závodu propracoval pouze Krčmář, který skončil 27., a zlepšil se tak o dvanáct míst proti pátečnímu sprintu.

Štafetový závod suverénně vyhrály Švédky, české kvarteto skončilo osmé. Trápící se Charvátovou nahradila mladičká Voborníková, kterou doplnily stálice Jislová, Puskarčíková a Davidová. Důležitým úkolem bylo porazit Švýcarky, s nimiž Češky soupeří o desáté místo v pořadí národů, které zajišťuje účast pěti závodnic na ZOH v Pekingu. To se nakonec povedlo, když po třech trestných kolech Gasparinové skončila švýcarská štafeta až čtrnáctá.

Mužské štafetě kraloval tým Norska, kterému se v posledních individuálních závodech příliš nedařilo. Češi ve složení Václavík, Štvrtecký, Karlík a Krčmář skončili po jednom trestném kole a dvanácti dobíjeních devátí. „Co jsem slyšel, tak to byly těsné rány. U dobíjení pak zase přišel lehký třes,“ litoval po závodě Václavík, který trestné kolo zavinil. Další pokračování SP čeká na biatlonisty tento týden ve francouzském Le Grand-Bornand.

Markéta Plšková

Sparta si vítězstvím nad Brondby zajistila pokračování v pohárové Evropě

Sparta se s Evropskou ligou rozloučila vítězně. Ve čtvrtek 9. prosince porazila na domácím stadionu v souboji o třetí místo dánské Brondby 2:0. Letenští fotbalisté budou na jaře pokračovat v Konferenční lize, kde narazí na srbský Partizan.

Sparťané vstupovali do utkání s jasným cílem – neprohrát. Jakýkoliv jiný výsledek jim garantoval třetí místo a účast v předkole play off Konferenční ligy. První půle se nesla ve znamení nepřesností a nervozity. Oba týmy hodně kazily a do vyložených příležitostí se nedostávaly. Uklidnění přinesl těsně před poločasem Hancko. Sparťanský obránce se postavil k rozehrávce přímého kopu z hranice vápna a povedeným obstřelem zakroutil míč k tyči.

Po návratu ze šaten navýšil vedení Hložek, který s notnou dávkou štěstí dorazil Peškovu střelu. Klidnou cestu za vítězstvím domácím zkomplikoval Wiesner, který v 57. minutě viděl druhou žlutou kartu. Brondby početní převahu nevyužilo, navíc se v 75. minutě poměr sil na hřišti vyrovnal, když Ben Slimane dostal za zastavení unikajícího Hancka taktéž druhou žlutou. V závěru utkání si Sparta hlídala dvoubrankové vedení a mohla přidat i třetí gól. Haraslín a Hancko však své příležitosti neproměnili.

„Jsem rád, že jsme uhráli sedm bodů. Z mého pohledu to byla těžká skupina,“ uvedl trenér Pavel Vrba. Pokračování v evropských pohárech přivítal nejen z ekonomického hlediska: „Tenhle postup může být pro mladé mužstvo důležitý, nasbírá další zkušenosti.“

Daniel Czolko

Slavia v Berlíně dosáhla na pohárové jaro, remízu vystřelil výstavní ránou Schranz

Fotbalisté Slavie remizovali v přímém souboji o postup na hřišti Unionu Berlín 1:1. Bod vybojovali díky skvělému taktickému výkonu, postupovou trefu zařídil v 50. minutě Ivan Schranz. Jejich příštím soupeřem bude Fenerbahce Istanbul.

Slavia si situaci zkomplikovala po ztrátě v posledních minutách proti Feyenoordu: měla sice o bod více než bundesligový soupeř, ale čekal ji zápas venku proti týmu, který si navíc o víkendu připsal skalp silného Lipska.

V netradiční formaci a na složitém terénu drželi slávisté s Berlíňany v první půli krok. Na nebezpečnou střelu Maxe Kruseho odpověděl Tomáš Holeš, který trefil břevno. Úvod druhé půle se pražskému celku podařil náramně. Tvrdá práce neúnavného Petera Olayinky se vyplatila, když Timo Baumgartl zpackal zpětnou přihrávku a Schranz toho přímočaře využil: z druhého doteku vymetl levou šibenici.

Vedení slávisté neudrželi. Při třetím rohu za sebou ztratil svého hráče sedmnáctiletý Daniel Samek a po teči dostal Kruse míč za záda Aleše Mandouse. Union se s blížícím závěrem pořád snažil o druhou branku, nicméně slávistický blok svoje mistrovské dílo dokonal.

Na otázku, koho by si přál v losu prvního vyřazovacího kola, odpověděl kouč Jindřich Trpišovský takto: „Fenerbahce, pokud budou lidi kvůli atmosféře. Já si vždycky přeju týmy, kde jsme ještě nebyli, protože to rád poznávám a ve Fenerbahce vytvářejí lidi neskutečnou kulisu.” A jeho přání je realitou: Slavii pondělní los přisoudil pátý tým turecké superligy a v únoru pojede do Istanbulu.

S evropskými poháry se naopak loučí Jablonec, který prohrál závěrečné utkání s rumunskou Kluží 0:1. Ve skupině D obsadil nepostupové 3. místo.

Adam Fenton

Sparťané si proti Bohemians zastříleli. Hattrickem se blýskl Pulkrab

Fotbalisté Sparty v 18. kole první ligy doma porazili Bohemians 5:1, a navázali tak na čtvrteční vítězství v Evropské lize. Už v závěru prvního poločasu bylo o výsledku takřka rozhodnuto po třech rychlých gólech, kdy hattrick zaznamenal útočník Matěj Pulkrab. Může se tak pyšnit bilancí pěti zásahů v posledních třech ligových utkáních.

Úvodní minuty zápasu patřily hráčům v rudých dresech, kteří se prezentovali útočným pojetím, ale Pešek a Haraslín se ještě neprosadili. Sparta se však ujala vedení po čtvrt hodině hry zásluhou Pulkraba, který doklepl do brány Hanckův centr. Hosté z Vršovic se k první vážné příležitosti dostali ve 30. minutě – hlavičku Nového zastavilo břevno. Na konci poločasu si opět vzali slovo domácí a během tří minut vstřelili tři góly, čímž prakticky utlumili jakýkoliv odpor soupeře. Pulkrab dvěma góly dovršil hattrick, čtvrtý přidal Pavelka. „Spartě jsme darovali strašně laciné branky,“ smutnil po zápase kapitán Josef Jindřišek.

Bohemians nastoupili do druhého dějství se dvěma změnami v sestavě a málem se jim to vyplatilo – Novák vstřelil gól, který však rozhodčí po zásahu asistenta u videa odvolal. Vzápětí na druhé straně vsítil regulérní branku Hancko a od té chvíle se utkání pouze dohrávalo.

Sparťané kontrolovali průběh zápasu a snažili se navýšit náskok, hosté naopak chtěli alespoň zmírnit porážku, což se jim povedlo v 90. minutě zásluhou Květa, který po pěkné kombinaci překonal brankáře Holce.„V prvním poločase jsme dominovali a zápas víceméně rozhodli. Gólů mohlo být ještě víc,“ řekl po zápase trenér Pavel Vrba. Sparta si díky zisku tří bodů upevnila třetí příčku, naopak Bohemians se po vítězství Zlína propadli na dvanáctou pozici v tabulce.

Štěpán Ťalský

Slavia zdolala Boleslav. Bah je avatar, udělal nám zápas, chválil Trpišovský

Úspěšné série prodloužila fotbalová Slavia. V lize vyhrála pošesté za sebou, navíc znovu bez inkasovaného gólu. Na vítězství v 18. kole nad Mladou Boleslaví 2:0 se podílel především dánský obránce Alexander Bah. První gól dal, druhý připravil pro kapitána Nicolae Stanciua.

„Gól a přihrávka byla dobrá, ale pro mě také platí, že jsem mohl zahrát líp. Stejně jako celý tým. Ale sezona je dlouhá, musíme také sbírat „nepěkné“ body. Jsem šťastný za výsledek, za gól a asistenci a taky za čisté konto,” řekl Bah pro oficiální web. Jeho chvíle přišla v 31. minutě, kdy míč po přímém kopu propadl do pokutového území, Bah se k němu protáhl a dorazil ho do sítě. Už o devět minut později přihrál do vyložené šance Stanciuovi.

„Coufal byl „Robocop“ protože byl železný, Alex tak železný není, je pohybově spíš takový avatar,“ porovnával trenér Jindřich Trpišovský předchozího a současného pravého obránce, u kterého při srovnání se sci-fi filmem vyzdvihl právě jeho dravost a sebevědomí.

Ve druhé polovině se hra vyrovnala. V 53. minutě mohla Mladá Boleslav snížit, Ladra však trefil jen blokujícího Holeše. O tři minuty později hrozil Mašek, Mandous ale přízemní střelu pokryl. Na druhé straně se v jednasedmdesáté minutě dostal před bránou k míči Schranz, ten ale z bezprostřední blízkosti trefil mladoboleslavského gólmana. Ani další šance už neskončily gólem, Slavia tak potvrdila roli favorita výhrou 2:0.

„Byl to složitý zápas tak, jak jsme předpokládali. Prvních třicet minut pro nás bylo náročných. Neměli jsme takovou lehkost. Nedokázali jsme hrát v takovém pohybu, abychom se dostali za obranu. Nadějné pokusy po straně jsme technicky nezvládli a sesbíral nám je gólman,“ dodal Trpišovský.

Další výsledky 18. kola:

Zlín – Karviná 2:1, Pardubice – Ostrava 0:3, Hradec Králové – Slovácko 2:2, Plzeň – Liberec 2:0, Jablonec – Teplice 0:2, České Budějovice – Olomouc 2:1.

Ze Slavie Jakub Mahr

Českých hokejistov čaká posledná veľká skúška pred Pekingom

Generálka pred olympiádou. Aj tak sa dá charakterizovať Channel One Cup, ktorý odštartujú českí reprezentanti 16. decembra v pražskej O2 aréne proti Fínsku. Následne sa stretnú v Moskve s tímami Ruska a Švédska. Netradičným účastníkom je európsky výber Kanady, proti ktorému však Česi hrať nebudú.

„Oproti minulému turnaju vo Fínsku je tento tím starší a skúsenejší,” opísal mužstvo na tlačovej konferencii hlavný tréner Filip Pešán. Chce totiž, aby bolo úspešnejšie, najmä v oslabení. Ďalším faktorom je to, že sa mu zatiaľ z účasti ospravedlnili iba dvaja hráči, na rozdiel od fínskeho Karjala Cupu, kde to bolo až 7 reprezentantov.

Väčšina nominovaných hráčov je z domácej extraligy, no nechýbajú ani hokejisti z ruskej KHL či z najvyšších súťaží Švédska, Fínska a Švajčiarska. Najskúsenejšími sú útočník Jan Kovář a obranca Jakub Krejčík.

Na olympiáde by sa po prvý krát od Soči 2014 mali predstaviť hráči z NHL. Realizačný tím ale stále pracuje s verziou mužstva bez týchto hokejistov. Definitíva padne až 10. januára. Tréner Pešán však potvrdil, že tento výber je blízko prípadnému európskemu výberu pre Peking.

Branislav Vajdel

Počasí

Na horách začala sezona, na zmrzlé rybníky ve městech je ještě teplo

V některých částech republiky začala lyžařská sezona, například ve středisku Říčky v Orlických horách nebo v krkonošském SkiResortu Černá hora. Sjezdovky se sice neobešly bez umělého zasněžování, ale i tak byla přírodní vrstva bohatá.

Sníh napadl také ve městech, ale dlouho nevydržel. Během týdne bylo převážně oblačno, místy polojasno. Mráz udeřil hlavně na počátku týdne, kdy noční teploty klesly až k -7 stupňům Celsia, ale v dalších dnech rostly, a tak se na bruslení na zamrzlých rybnících musí ještě počkat. Během dne byla nejnižší teplota -2 stupně, to ovšem jen v Karlovarském a Libereckém kraji a na Vysočině. Nejtepleji bylo hlavně na jihu, konkrétně v Jihočeském a Jihomoravském kraji, kde se teplota vyšplhala ke 3 stupňům.

Ema Urbánková