24. března 2022, Carolina č. 1010

události od 9. do 23. března


Z domova

Tři sta tisíc Ukrajinců v Česku. Vláda představuje kroky, jak imigraci zvládnout

Ruská invaze na Ukrajinu trvá už téměř měsíc. Za tu dobu podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci uteklo z domova přes 3,6 milionu lidí. Do Česka přicestovalo zatím kolem 300 tisíc válečných uprchlíků, řekl v úterý 22. března ve Sněmovně premiér Petr Fiala (ODS). Mezi žadateli o speciální vízum je 56 % dospělých, z nich skoro osmdesátiprocentní většinu tvoří ženy.

„Země je na samé hranici počtu uprchlíků, který je bez větších problémů schopna absorbovat,“ prohlásil předseda vlády na tiskové konferenci po mimořádném jednání tripartity už minulý týden. Česká republika musí podle něj pokračovat v krocích, které pomůžou státu migrační vlnu zvládnout. Jedním z nich je i příspěvek na bydlení.

Stát bude přispívat prostřednictvím dotačního programu. „Za dočasné nouzové přístřeší, tedy třeba v tělocvičnách, bude stát za osobu na den poskytovat 200 korun, včetně stravy. V hotelech či penzionech to bude 250 korun bez jídla. Další stokorunu by jim měly přidat kraje,” řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Domácnosti dostanou příspěvek tři tisíce korun na osobu a měsíc. Běženci kromě toho obdrží takzvanou humanitární dávku pět tisíc korun, maximálně však šestkrát.

Uprchlická krize s sebou podle odborníků nese i epidemické riziko. Na Ukrajině je tradičně nižší proočkovanost. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka určité nebezpečí představuje tuberkulóza. Uznávání kvalifikací ukrajinských zdravotníků šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) nechce uspěchat. „Jsme v Evropské unii, takže nemůžu měnit v jedné zemi podmínky, které platí pro celou Evropu,” obhajoval ministr na kongresu primární péče.

Tereza Povolná

V ČR minulý rok zemřelo téměř 140 tisíc lidí, nejvíce od druhé světové války

Počet obyvatel České republiky vzrostl za loňský rok na 10,516 milionu jen díky migraci ze zahraničí. Podruhé v řadě výrazně přibylo zemřelých, hlavním důvodem se stala pandemie. Mírně vyšší čísla zaznamenala porodnost a sňatky, naopak rozvodů ubylo. O vývoji populace za rok 2021 informoval Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci 21. března.

„Z pohledu demografického vývoje byly dopady pandemie a navazujících opatření loni již o něco mírnější než v roce 2020, a proto jsme nezaznamenali tak velký propad sňatečnosti či imigrace, jako tomu bylo v prvním pandemickém roce,“ řekla vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová. Příčinou populačního růstu bylo pouze kladné saldo zahraničního stěhování, když počet imigrantů převýšil vystěhovalé o 50 tisíc.

Přirozený úbytek kvůli převaze zemřelých nad narozenými se ukázal jako nejhlubší od roku 1918. Zemřelo 139 900 lidí, o 10 600 více než v prvním roce s koronavirem. Za loňským poklesem stojí také zpřesnění počtů díky sčítání lidu. Při něm se započítávají ti, kteří v republice doopravdy žijí, ne pouze nahlášení jako obvykle. „Počet obyvatel ze sčítání je velmi důležitý pro demografickou statistiku a znamená zpřesnění (…), to se týká očištění populace o osoby, které se mezi dvěma sčítáními vystěhovaly, ale zároveň svůj pobyt neodhlásily,“ vysvětlila Štyglerová.

Po třech letech se narodilo víc dětí (o 1 600), a to i přes fakt, že žen v reprodukčním věku je stále méně. Čísla nově uzavřených manželství vzrostla jen mírně na necelých 47 tisíc, v posledním předcovidovém roce 2019 bylo však sňatků o osm tisíc víc. Počet rozvodů se meziročně snížil o 3 %, míň manželství se rozvedlo naposledy v roce 1969.

Z tiskové konference Tereza Brychová

Covid v Česku stagnuje. Vláda restrikce přesto rozvolňuje

Za úterý 22. března přibylo v zemi celkem 10 498 osob s nově prokázaným onemocněním covid-19, což v posledním týdnu odpovídá cca 500 případů nákazy na 100 tisíc obyvatel. Nejhůř si vede Praha s incidencí 597 na 100 tisíc lidí. Nejlíp Karlovarský kraj, kde incidenční číslo vychází v přepočtu na 351.

Dlouhodobě klesá zájem o očkování. Od začátku pandemie bylo podáno na 17,5 milionu vakcín. Ministr zdravotnictví Válek (TOP 09) i nadále apeluje zejména na seniory, aby se očkovat nechali a dostavili se pro posilující dávku.

Od 14. března už na většině veřejných míst nejsou respirátory povinné. O termínu, kdy odložíme respirátory v MHD a zdravotnických službách, vláda ještě nerozhodla. „Na posledním místě budou zdravotnická zařízení a domovy důchodců, kde je nutná ochrana vyšší. (…) Nejvíce nebezpečné je přestat nosit roušky například ve zdravotnických zařízeních, to asi každý chápeme,” uvedl šéf resortu na dotazy novinářů.

Od počátku pandemie se v Česku nakazilo minimálně 3,76 milionů lidí a zemřelo 39 441 z nich. Aktuálně je hospitalizováno 2040 pacientů, z toho 119 je v těžkém stavu. Lidé mají i nadále nárok na jeden bezplatný PCR test měsíčně.

Kryštof Horák

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

„Nejste sami, naše země vám stojí po boku.“ Premiér Fiala navštívil obléhaný Kyjev

Slova chvály a obdivu, ale také kritika za zbytečné riskování. Takové jsou reakce po návratu Petra Fialy (ODS) do Prahy. Jeho letadlo přistálo na kbelském letišti ve středu 16. března okolo 13. hodiny. Společně s českým předsedou vlády na Ukrajinu cestovali jeho protějšci z Polska a Slovinska Mateusz Morawiecki a Janez Janša. Trio premiérů doplnil předseda nejsilnější polské strany Právo a spravedlnost a vicepremiér Jarosław Kaczyński. Do Kyjeva dorazili vlakem z polské Přemyšle jako zástupci Evropské rady.

V Kyjevě se představitelé tří členských zemí Evropské unie setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Šmyhalem. Na tiskové konferenci po společném jednání Morawiecki vyzval, aby EU urychleně přidělila Ukrajině status kandidátské země. „Ukrajina patří do Evropy a budeme podporovat vaše členství v Evropské unii, abyste se stali členy co nejdříve,“ doplnil polského premiéra jeho slovinský protějšek.

„Diskutovali jsme čtyři okruhy – otázky sankcí, účinnosti dalších kroků, humanitární pomoci, vojenské pomoci a mluvili jsme také o možnosti dalších diplomatických kroků,“ oznámil po návratu do Prahy Fiala. Zároveň také zdůraznil, že Ukrajina v tuto chvíli nejvíc potřebuje dodávky protitankových a protileteckých střel.

Podle šéfa kanceláře polského premiéra Michała Dworczyka se návštěva připravila na unijním summitu ve Versailles, ale z bezpečnostních důvodů se několik dní držela v utajení. O Fialově cestě dopředu nevěděli ani všichni ministři jeho vlády. Předsedové koaličních stran mu však jednoznačně vyjádřili podporu. „Naše země i vláda stojí po boku Ukrajiny. Premiér Fiala o tom dnes osobně ujistil v Kyjevě ukrajinského prezidenta. Petře, děkuji!“ Napsal na Twitter Ivan Bartoš (Piráti).

Podle místopředsedy sněmovního zahraničního výboru Jaroslava Bžocha z opozičního hnutí ANO však cesta představovala příliš velké riziko v porovnání s jejími výsledky. Právě z tohoto důvodu na doporučení bezpečnostních složek na Ukrajinu necestoval slovenský premiér Eduard Heger, přestože pozvání dostal. Čelí za to kritice, přestože i mezi Slováky se našly hlasy neschvalující cestu. „Přijeli zatížit policejní síly Ukrajiny, které je musí mimořádně chránit? A blokují vlaky s humanitární pomocí? Jak můžou pomoct?“ Tázala se na sociálních sítích bývalá velvyslankyně a diplomatka Magda Vášáryová, která se pozastavovala také nad složením delegace.

Lukáš Cigánek

Ekonomika

Kultura

Výstava představuje odkaz Chalupeckého, kurátoři zrušili zápůjčku z Moskvy

Společnost Jindřicha Chalupeckého ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy představila v úterý 15. března ve výstavních sálech Městské knihovny jednu z hlavních událostí svého letošního programu – výstavu Světy Jindřicha Chalupeckého. Setkávají se na ní díla více než šedesáti umělců několika generací, jejichž tvorbu kritik přímo i nepřímo ovlivnil. Jméno Chalupeckého (1910-1990) dodnes nese ocenění pro výtvarné umělce do 35 let. Výstava potrvá do 19. června.

Expozice zahrnuje široké spektrum děl – od prací autorů českého poválečného umění, například Vladimíra Boudníka, přes díla zahraničních umělců, jako je Ilja Kabakov, až po reflexe současných tvůrců, mezi něž patří Anežka Hošková nebo Václav Magid. „Záměrem není vytvořit Chalupeckému pomyslný pomník, ale naopak skrze dialog historických děl a práci současných umělců reflektovat, co z Chalupeckého myšlenek a aktivit je relevantní pro současnost,” řekl novinářům při zahájení Tomáš Pospiszyl, jeden z kurátorů výstavy.Prostory expozice jsou rozděleny do několika zdánlivě samostatných sekcí. Najdeme zde pohled do Chalupeckého bytu ve Vršovicích, v „čítárně“ se setkáme víc než s třiceti vybranými texty o dílech jeho oblíbených autorů a „obrazárna“ zase nabídne slavná i zapomenutá díla tuzemského umění druhé poloviny 20. století.

Po napadení Ukrajiny Ruskem se Společnost Jindřicha Chalupeckého rozhodla odmítnout plánovanou zápůjčku uměleckých děl z Moskevského muzea moderního umění a výstavu realizovat z lokálních, potažmo evropských sbírek. Organizátoři zároveň vyzvali ukrajinské a ruské umělce žijící v České republice, aby se libovolným uměleckým příspěvkem na výstavě vyjádřili k otázce, jak aktuálně přistupovat k prezentaci ruského umění a k tamějším kulturním institucím.

Z výstavy Anežka Bohmanová

Letošní ročník Pražského jara se ponese v duchu současné hudby

Tradičně 12. května odstartuje festival Pražské jaro. V pořadí 77. ročník bude výjimečný díky projektu Prague Offspring, který představí aktuální dění na světové hudební scéně. Pozvání přijala i rakouská skladatelka Olga Neuwirth. Zazní například nová skladba Andělské schody Martina Smolky či tři historicky inspirované koncerty v rámci projektu Vize a sny. Festival potrvá do 3. června.

„Rovnou řeknu, že do příštích dnů a týdnů se díváme s optimismem, protože po třech letech si budeme moci užít s diváky klasické Pražské jaro, ačkoliv to bude ve stínu událostí na Ukrajině,“ pronesl na tiskové konferenci ředitel festivalu Roman Bělor. Předchozí dva ročníky se kvůli epidemickým opatřením z velké části přenášely online.

Ten letošní se zapíše do historie festivalu novinkou Prague Offspring. Hlavní myšlenkou je propojení české soudobé hudby s tou mezinárodní – díla českých i zahraničních skladatelů zazní v interpretaci ansámblu Klangforum Wien, rezidenční skladatelkou bude Rakušanka Olga Neuwirth. Její tvorbě se přizpůsobí programy koncertů. „Pokud se vše povede, tak to bude ukončení téměř pětiletého vývoje na poli Pražského jara,“ uvedl skladatel Miroslav Srnka, jenž výrazně přispěl ke vzniku projektu.

Premiérově zazní skladba Martina Smolky nazvaná Andělské schody, již napsal na objednávku Pražského jara. Představí se i Michal Rataj, jehož klavírní koncert Movis nastudoval americký dirigent David Robertson. Most mezi současností a historií nabídne projekt Vize a sny, který během jediného dne přinese tři koncerty. V promyšlené dramaturgii zazní hudba středověká, renesanční a barokní vedle skladeb soudobých autorů, napsaných přímo pro staré nástroje a hlasy. „Projekt je na nějakou dobu určitě jedinečný, protože vyžaduje specifické interprety. Ne všichni, kteří hrají a zpívají starou hudbu, totiž hrají na moderní nástroje,“ řekl dramaturg festivalu Josef Třeštík.

Z tiskové konference Štěpán Ťalský

Multižánrový benefiční koncert pomohl vybrat přes sto tisíc korun na pomoc Ukrajině

Centrum Prahy rozezněl charitativní koncert Pomoc hudbou Ukrajině. V barokním kostele U Salvátora nedaleko Staroměstského náměstí vystoupilo mnoho umělců, jako Juraj Škoda, Markéta Cukrová, členové České filharmonie, studenti HAMU a další. Všichni se vzdali nároku na honorář. Nedělní akcí provázel zpěvák Matěj Ruppert.

Během večera se podařilo vybrat 104 869 Kč pro konto pomoci Ukrajině Českého červeného kříže. „Ve válce mlčí múzy. Jsem ráda, že dneska opravdu nemlčely a pomohly dobré věci,“ řekla zástupkyně Červeného kříže Miroslava Jirůtková. Návštěvníci mohli přispět nákupem vstupenek nebo jednorázovým darem.

Koncert se prezentoval jako multižánrový. Zazněla tak kromě klasické hudby, v podání Euterpe Philharmonia, i současná v čele s Ondřejem Gregorem Brzobohatým, kterého doprovázel Sbor Pedagogické fakulty UK. Došlo i na dnes aktuální swingovou skladbu David a Goliáš od Voskovce a Wericha, již zahrál orchestr Ježkovy stopy. Jako speciální host vystoupila ukrajinská zpěvačka Uljana Zar. Živý přenos byl dostupný na Facebooku a YouTube.

Muziku doplnily emotivní projevy uprchlice Aleny Melnik a studentky Veroniky Šifriny, obě jsou původem z Ukrajiny. Popisovaly, za jakých podmínek se žije ve válkou zmítané zemi, a vyjádřily dík Čechům za pomoc a přívětivost.

Z koncertu Jakub Roubíček

Akční film Ambulance vstupuje do kin

Dva bratři prchají po nepovedené bankovní loupeži, během níž se pokazilo vše, co se pokazit mohlo. Z obklíčení v podzemních garážích utíkají před policií v naložené sanitce. Akční snímek Ambulance amerického režiséra Michaela Baye se v Česku promítá od 17. března.

Válečný veterán William Sharp (Yahya Abdul-Mateen) akutně potřebuje sehnat peníze na operaci své ženy. Při tom se zaplete do největší bankovní loupeže v dějinách Los Angeles organizované jeho adoptivním bratrem Dannym Sharpenem (Jake Gyllenhaal). Po nevydařeném přepadení se dvojice ocitá v bezvýchodné situaci. Jejich jedinou naději představuje sanitka, která přijela pro těžce raněného policistu.

V hlavních rolích se objeví Jake Gyllenhaal, známý z filmových počinů jako například Zkrocená hora, Slídil nebo Spider-Man: Daleko od domova. „Bylo to hodně divoké. Vždycky jsem měl obrovský respekt k záchranářům, ale až teď jsem pochopil, jaké to je, řítit se městem velkou rychlostí a být při tom uvězněný v malém prostoru,“ citoval Gyllenhaala pro USA Today server Variety. Tomu sekunduje Yahya Abdul-Mateen, který se naposledy objevil ve snímcích The Matrix Resurrections nebo Candyman. Ústřední dvojici doplňuje mexická herečka Eiza González v roli záchranářky, která i v nelehkých podmínkách dělá vše pro to, aby udržela pacienta v unesené sanitce naživu. „Tentokrát jsem zkoušel překonat sám sebe. Nikdo nevěděl, co se na konci stane,“ převzal režisérův komentář o natáčení v době pandemie a každodenním přepisování scénáře web 24 News Recorder.

Ve Spojených státech má Ambulance premiéru 8. dubna. Původní stejnojmenná dánská předloha pochází z roku 2005.

Z novinářské projekce Lukáš Vaněček

Na obrazovky ČT míří vyjednavačská minisérie Ultimátum

V prostředí vysoké politiky, policejním i nemocničním se odehrává nový osmidílný seriál režiséra Michala Kollára Ultimátum. Vznikl jako unikátní projekt slovenské TV JOJ, která minisérii natočila v koprodukci s Českou televizí. Obsazeni jsou slovenští i čeští herci, seriál je pro české publikum vzhledem k dějovému napětí přeložen do češtiny. Vysílat ho bude ČT1 od 3. dubna každou neděli ve 20:10.

Hlavní postavou Ultimáta je policista mimo službu Dano Andrik (Ján Koleník), který se shodou okolností zaplete do vyjednávání s únoscem ministra obrany Korňanem (Milan Bahúl). Na nemocničním oddělení kardiochirurgie, kde se drama odehrává, se totiž nachází i Andrikova těhotná přítelkyně Lenka (Ester Geislerová). Policista stojí před velkým rozhodnutím, zda poslechnout rozkazy seshora, nebo pomoct únosci očistit jméno jeho syna.

Jedním z důležitých témat námětu česko-slovenského koprodukčního seriálu, který se měl původně jmenovat 8 hodin, jsou blízké vztahy mezi těmito dvěma zeměmi. V seriálu se objevují premiéři (Miroslav Etzler, Peter Kočiš) i ministři obou států. „Oslovil jsem také zástupce české ambasády v Bratislavě, kteří nám poskytli velice zajímavé informace k vyjednavačské lince,“ sdělil novinářům režisér Michal Kollár.

Dalším prvkem, se kterým tvůrci pracují, je do osmi epizod rozdělené neustálé napětí. „Hitchcockova poučka přerušovat jedno napětí druhým nám se scenáristy ležela v hlavě už při psaní,“ řekl dále Kollár. Kvůli zachování autenticity se místo dabingu využil k překladu seriálu postsynchron. Postavy tak slovenští herci do češtiny namluvili sami.

Z tiskové konference České televize Tomáš Popov

Sport

Dvě červené a sedm gólů, Slavia i přes prohru v Linci postupuje do čtvrtfinále KL

Slávisté chtěli navázat na povedený domácí zápas, ve kterém zvítězili 4:1. To se však nepodařilo. V odvetě osmifinále Konferenční ligy 17. března prohráli s rakouským týmem LASK Linec 3:4. Kvůli dvěma červeným kartám dohrávala Slavia v oslabení a v závěru zápasu přišla o dvougólový náskok. Celkový součet gólů ji posouvá do čtvrtfinále, kde narazí na soupeře ze své základní skupiny, nizozemský Feyenoord Rotterdam.

Hosté začali na podobné vlně jako před týdnem a velmi rychle se ujali vedení, ve 24. minutě se trefil Peter Olayinka. Domácím se podařilo srovnat skóre, ale vzápětí utekl dvěma obráncům Yira Sor a předložil míč Alexandru Bahovi, který přesnou střelou poslal Slavii do vedení.

Těsně před koncem prvního poločasu dostal druhou žlutou kartu obránce Aiham Ousou, a Pražané šli do druhého poločasu oslabeni. Navzdory početní nevýhodě se dokázali prosadit. Další běžecký souboj Sora, po kterém se ocitl sám před brankářem a umístil míč za jeho záda, zajistil červenobílým už dvougólový náskok. Linci se podařilo snížit a po vyloučení Srdjana Plavšiče dvěma góly v závěru otočil skóre zápasu.

Svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského tak celkovým skóre 7:5 postupují do čtvrtfinále evropské soutěže potřetí za poslední čtyři roky. Radost kazí předvedený výkon a porážka, která znamená nulový přísun bodů do národního koeficientu. „Nevím, co říct, mám rozporuplné pocity. Do zápasu jsme dobře vstoupili a vedli jsme. Na konci zápasu jsme dohrávali s dvěma červenými kartami, udělali jsme některé hloupé chyby při gólech a prohráli jsme. Samozřejmě jsme rádi, že jsme postoupili, ale měli jsme to dohrát lépe,“ řekl Trpišovský na tiskové konferenci pro ČT Sport.

Ve čtvrtfinále se Slavia utká s vítězem ze své základní skupiny. S Feyenoordem Rotterdam na podzim prohrála a remizovala. První zápas se hraje 7. dubna v Nizozemsku, odveta v Praze o týden později.

Dominik Duffek

Do baráže bez Schicka. Reprezentace se chystá na zápas se Švédskem

Četná zranění a absence omezily výběr Jaroslava Šilhavého, který v úterý 15. března na tiskové konferenci oznámil nominaci do barážového utkání o postup na mistrovství světa. Do zápasu nezasáhnou třeba stálice jako Vladimír Coufal nebo Ondřej Kúdela, naopak novou krev můžou do boje o postup přinést Ladislav Krejčí ml. a Ondřej Lingr, kteří na reprezentační soupisce figurují vůbec poprvé.

„Dlouhodobě vykazují dobrou výkonnost, patří k lídrům ve svých mateřských klubech. Věříme, že nám v boji o mistrovství světa pomůžou,“ komentoval účast nováčků Šilhavý. Nejen jejich počínání uvidí diváci ve čtvrtek 24. března, kdy fotbalisté hrají venku proti Švédsku. Pokud národní tým uspěje, čeká ho v úterý 29. března barážové finále v Polsku. Nominace je k dispozici na https://repre.fotbal.cz/.

Mistrovství světa, které se na přelomu listopadu a prosince koná v Kataru, by v případě vítězství v baráži bylo pro Čechy první od roku 2006. „Chceme po šestnácti letech dostat českou reprezentaci na mistrovství světa. Na baráž se maximálně koncentrujeme a uděláme všechno pro to, abychom uspěli. Se zdravotními absencemi jsme se museli vypořádat už na podzim, a teď to nebude jiné. Připravíme se, jak nejlíp dovedeme,“ uvedl trenér na tiskové konferenci.

Velkým otazníkem byla až do poslední chvíle účast Patrika Schicka. Šestadvacetiletý útočník momentálně hrající za německý Leverkusen se v posledních týdnech potýkal se zraněním lýtka. Všichni věřili, že Schickův stav mu dovolí do Švédska s týmem odletět, jeho absence na posledních zápasech v Německu ale ukázala opak. Reprezentace se tak bude muset obejít bez jednoho z nejzkušenějších hráčů.

Schickem komplikace v sestavě nekončily. V ohrožení byl také start dalšího útočníka Jana Kuchty. Bývalý slávistický hráč v současné době působí v klubu Lokomotiv Moskva. Jeho cesta do Česka byla značně komplikovaná, kvůli invazi na Ukrajinu platí zákaz letů z Ruska do zemí EU. Původně plánovaný let přes Bělehrad a Vídeň nevyšel, srbské aerolinie totiž přestaly létat do Moskvy. „Teď zbývá ještě možnost přes Turecko. Kdyby nevyšla ani ta, už bychom měli velký problém,“ řekl ve čtvrtek večer pro ČT sport vedoucí týmu Tomáš Pešír. Kuchtův přílet se uskutečnil bez větších komplikací, k týmu se přesto připojil místo pondělí až v úterý. V den reprezentačního srazu totiž čekala pětadvacetiletého útočníka svatba s dlouholetou partnerkou Barborou.

Z tiskové konference Markéta Plšková

Slavia stráca na Plzeň už len bod, stratu znížila aj Sparta

Cez víkend nastúpili futbalisti na 26. kolo domácej najvyššej ligy. V ňom si Plzeň skomplikovala súboj o prvé miesto tabuľky, keďže na pôde Jablonca len remizovala. To využila pražská Slavia a znížila manko na jediný bod. Plný počet bodov si pripísala aj Sparta, na druhé miesto štyri kolá pred koncom však stráca 6 bodov.

V Jablonci sa body po bezgólovej remíze delili. Hráči Viktorie nevyužili ani jednu zo svojich siedmich striel na bránu. „Bolo to nesmierne ťažké stretnutie, škoda, že sme ho nedotiahli do víťazného konca, pretože si myslím, že najmä v druhej polovici sme k nemu boli bližšie,“ povedal pre O2 TV Sport tréner Plzne Michal Bílek.

Zaváhanie Viktorie naplno využila Slavia, ktorá doma zdolala České Budějovice tesne 1:0. Za zošívaných strelil gól v 58. minúte Ondřej Lingr. „On je v pokutovom území ako ryba vo vode, tam mu to svedčí,“ pochválil po zápase svojho zverenca tréner Jindřich Trpišovský. Dynamo hralo ku koncu zápasu v presile, keď v 86. minúte išiel predčasne pod sprchy po druhej žltej karte Maksym Talovjerov. Skórovať však nedokázalo.

Z výhry sa tešil aj druhý pražský celok. Sparta porazila domácu Mladú Boleslav 3:0. Góly strelili v prvom polčase Čvančara a Vitík, skóre uzavrel v 90. minúte Krejčí mladší. „Zdalo sa mi, že sme mali veľký rešpekt, to ma zaskočilo,“ prezradil po zápase tréner Boleslavi Pavel Hoftych.

Súhrn výsledkov 26. kola:

Ostrava – Karviná 1:3, Bohemians – Slovácko 1:2, Zlín – Pardubice 4:1, Jablonec – Plzeň 0:0, Olomouc – Liberec 1:0, Mladá Boleslav – Sparta 0:3, Teplice – Hradec Králové 1:2, Slavia – České Budějovice 1:0.

Branislav Vajdel

V úvodních čtvrtfinálových zápasech ztratil z nejlepší čtyřky jen Hradec Králové

Play off hokejové extraligy postoupilo do další fáze. V sobotu 19. března se na dvou stadionech rozehrálo čtvrtfinále, zbylé série odstartovaly v pondělí 21. března. Z nejlepší čtveřice týmů po základní části zaváhal jen Hradec Králové, když prohrál druhé domácí utkání. Třinec, Sparta i České Budějovice vedou ve svých sériích 2:0. Hraje se na čtyři vítězné zápasy.

Vítězům Prezidentského poháru z Hradce Králové komplikuje cestu za titulem Mladá Boleslav. Celek, jehož výkony zůstávaly v průběhu ročníku za očekáváními, ve vyřazovacích bojích zatím trápí favorizované týmy. V předkole předčasně ukončil sezonu Plzni a houževnatě bojuje i proti Hradci. Po prohře 1:2 otočil následující zápas z 0:2 na 3:2 a srovnal stav série. „Začali jsme dělat hlouposti, které se v play off dělat nedají. Boleslav nás za ně potrestala,“ hodnotí hradecký útočník Jakub Lev pro klubový web. „Jedeme k nim pokud možno urvat hned první zápas. A ideálně pak doma ukončit sérii,“ dodává.

Druhý Třinec bojuje v ocelářském čtvrtfinále s regionálním rivalem z Vítkovic. Ostravané v předkole přešli přes Olomouc. Svou rozehranost však nedokázali využít, třinečtí hokejisté po vlažné první třetině vybojovali výhru 3:0 a naladili se na druhé domácí utkání. V něm sice poprvé inkasovali, ale jejich kapitán Petr Vrána pečetil ve třetí třetině výhru 2:1. Obě série pokračují ve středu 23. března.

Sparťané po roce narazili v play off na Liberec, kterému chtějí vrátit loňské vyřazení v semifinále. Sérii mají rozehranou nadějně. V prvním zápase nedali přemožiteli Brna šanci a vyhráli 7:0. Další vzájemný souboj už nebyl tak jednoznačný, ale Sparta v závěru ubránila těsné vedení 3:2.

České Budějovice si zajistily přímý postup do čtvrtfinále až v posledním kole a do předkola poslaly Pardubice. Východočeši vyřadili Karlovy Vary na tři zápasy, ale jejich vítězná šňůra se neprotáhla. Zápasy na jihu Čech prohráli 1:3 a 2:3. O první vítězství zabojují Liberec a Pardubice v pátek 25. března.

Po uzávěrce:

Třinec porazil Vítkovice 2:1, v sérii vede už 3:0. Hradec Králové podlehl Mladé Boleslavi 2:3 N a na zápasy prohrává 1:2.

Daniel Czolko

Počasí

Česko vítá jaro, teploty se blíží k dvacítce

V posledních dvou týdnech jsme se venku příliš neohřáli. Teploty se pohybovaly většinou do 10, výjimečně dosáhly i 12 °C. Často také foukal ostrý a studený vítr, který vzduch pocitově ještě víc ochlazoval. Pravidlem byly i noční mrazíky, které ale v nížinách nepřesáhly -5 °C. Na horách silný vítr o posledním víkendu přerušil provoz lanovky na Sněžku.S příchodem astronomického jara 21. března se poměrně prudce oteplilo a denní teploty se šplhaly až k 20 °C. Tento trend by měl pokračovat až do konce března, kdy by teploty ale měly spadnout zpátky k 12 °C a očekává se oblačnost s přeháňkami.

Barbora Vašinová