11. března 2010, Carolina č. 739

události od 3. do 10. března


Z domova

Zákon o DPH - poslanci přehlasovali senátory, čeká se na prezidenta

Páteční veto Senátu je přehlasováno. Odboráři tak nadále nemusí hrozit stávkou, kterou si chtěli vynutit úpravu zákona o DPH, díky níž by se nezdaňovaly zaměstnanecké benefity z tržních, tedy nezvýhodněných cen. Odbory se obávají zejména toho, že vyšší zdanění benefitů by vedlo k jejich úplnému zrušení, či dokonce k propouštění.

I když Poslanecká sněmovna 9. března veto horní komory přehlasovala a znovu prosadila nižší zdanění zaměstnaneckých výhod, stále není jisté, kdy zákon začne platit. Musí jej totiž podepsat prezident Václav Klaus, který ale dopředu deklaroval, že normu nepodepíše. Již při vyjednávání o zrušení vyššího zdanění benefitů prohlásil, že nejsme v takové situaci, abychom na něco takového přistupovali. Odbory na celém světě existují podle něj proto, aby hájily práva zaměstnanců proti zaměstnavateli, nikoli proti státu. Jednání odborářů pak označil za darebné a falešné. ČSSD, KSČM a KDU-ČSL mají ale v Poslanecké sněmovně dostatek hlasů i na zvrácení prezidentova veta. Odboráři proto zatím zůstávají v klidu a nový termín stávky nevyhlásili, ačkoliv již předtím oznámili, že jsou schopni protest zorganizovat velice rychle.

Přestože se stávka dopraváků avizovaná na 4. března nakonec neuskutečnila, způsobila finanční ztráty. S těmi se potýkal například Jihomoravský kraj, který si kvůli ní nechal zbytečně vypracovat krizové plány. Také se plánovalo nasazení většího množství policistů než obvykle, aby případně regulovali dopravu. Následky přijetí nového zákona lze zatím vyčíslit jen těžko. Podle ministra financí Eduarda Janoty přijde stát ročně asi o 70 milionů korun.

Vojtěch Bublík

Dušek pobouřil výrokem o homosexuálech, kritizoval ho i premiér Fischer

Odborový předák Jaromír Dušek sklidil ostrou kritiku za výrok o homosexuálech. V rozhovoru pro Lidové noviny, jenž vyšel v sobotu 6. března jen pár dní po odvolané stávce, se nevybíravě opřel do generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy. "Homosexuál Žaluda drží s homosexuálem Slamečkou, homosexuál Slamečka má vazby na homosexuála Nováka (Gustav Slamečka je ministr dopravy, Jan Novák šéf úřadu vlády - pozn. red.). A na ministerstvu dopravy je těch homosexuálů natahanejch tak dvacet a ve vedení drah tak třicet, a tihle lidé absolutně ovládají České dráhy. (...) Můžu vám říct, že se tam bojím ohnout pro tužku na chodbě," řekl šéf Svazu odborářů služeb a dopravy.

Koalice dopravních odborových svazů v reakci dočasně zbavila Duška možnosti ji reprezentovat. Ten se omlouvat nehodlá - svou formulací prý "žertovně" poukazoval na tunelování a personální problémy v Českých drahách. Podle svých slov chtěl upozornit na protěžování určitých skupin ve vedoucích funkcích resortu dopravy a na špatné hospodaření. Naráží tím na výrazné personální obměny po příchodu Žaludy do funkce, při kterých neexistovalo výběrové řízení na žádnou z vyšších pozic, a údajné machinace s osmi miliardami korun na účtu ČD.

Duškovo vyjádření pobouřilo České dráhy i ministerstvo dopravy a chystají se na Duška podat trestní oznámení. Ostře je odsoudil i premiér Jan Fischer: "Je to typ nejpodlejší a nejprimitivnější formy útoku na lidskou důstojnost," uvedl v prohlášení pro ČTK.

Ač Dušek tvrdí, že on sám proti homosexuálům nic nemá a má mezi nimi mnoho přátel, brněnské sdružení gayů a lesbiček se mu rozhodlo darovat tužku na provázku, aby se na chodbách ČD cítil bezpečněji.

Kateřina Součková

Zeman je předsedou Strany práv občanů, jíž propůjčil své jméno

Bývalý premiér Miloš Zeman byl podle očekávání zvolen předsedou Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ). Volba se uskutečnila na víkendovém ustavujícím sjezdu 6. a 7. března v pražském TOP hotelu. Delegáti zvolili i dva místopředsedy, těmi se stali sedmadvacetiletý vysokoškolský učitel Vladimír Hönig a třiatřicetiletý šéf SPOZ v Olomouckém kraji Radek Augustin.

Pro Zemanovo předsednictví hlasovalo 245 delegátů z celkového počtu 269 odevzdaných lístků. Dalších 23 bylo neplatných a jeden byl proti. Ten do volební urny vhodil sám Zeman, což po volbě přiznal.

Expremiér si neodpustil své tradiční bonmoty a hned po zahájení sjezdu přirovnal stávající politiky k plevelu. "Stromy rostou pomalu, plevel roste rychle," zaznělo v jeho úvodním projevu. Nešetřil hlavně ČSSD, které dělal dlouhé roky (1993-2001) předsedu. "Základní princip naší strany spočívá v tom, že je budována zezdola nikoli vrchnostenským nařízením z centra, které vám předepíše tu hokejistu, tu zpěvačku na volitelná místa kandidátky," řekl Zeman v narážce na hokejistu Jiřího Šlégra, jenž kandiduje v Ústeckém kraji, a na zpěvačku Kateřinou Brožovou, která nabídku odmítla.

Zeman věří, že SPOZ překročí pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny a poté se co nejdříve zbaví podpůrného slova zemanovci v názvu strany.

Delegáti také během sjezdu schválili stanovy a program, jehož hlavními body jsou progresivní zdanění, přímá volba prezidenta a bezplatné studium na vysokých školách.

Josef Černý

Ženská lobby v den oslav MDŽ upozornila na přetrvávající nerovnost

Přesně v den 100. výročí MDŽ odstartovala Česká ženská lobby svůj Týden akcí. Tato nezisková organizace jím chce upozornit veřejnost na nerovnost obou pohlaví v České republice.

Ženská lobby započala sérii diskusí na téma postavení mužů a žen v české společnosti. Organizátorky se úkolu zhostily s chutí a neodradil je ani nízký počet účastnic, jichž dorazily na dvě desítky. Jedinými dvěma přítomnými muži byli zvukař a mladík, jenž servíroval kávu a sušenky. V tomto téměř ryze ženském prostředí zakrátko vznikla ideální atmosféra pro rozvíjení feministických myšlenek. Už pouhý fakt, že slovo historie bylo pro dané odpoledne nahrazeno slovní hříčkou "herstory" (v angličtině záměna mužského rodu za ženský) dávalo příchozímu na vědomí, že všechny diskutující ženy mají jasné cíle. To bez okolků dokázaly o tři hodiny později na happeningu na Staroměstském náměstí.

V průběhu diskuse představily mimo jiné i projekt občanského hnutí Berkat, který má pomoci Čečenkám začlenit se zpět do společnosti pomocí kurzů angličtiny a počítačů. Tato skutečnost mohla vyvolat pocit, že být českou ženou má i přes jistou diskriminaci řadu výhod. Padla však čísla hrozivá i na české statistiky, například počet žen zavražděných jejich partnery, který se ročně vyšplhá až na 100, nebo fakt, že každá třetí až čtvrtá žena se ve svém životě setkává s domácím násilím. Panelistky také poukázaly na skutečnost, že procento žen ve vrcholné politice je mizivé a že je víc než nutné na tomto problému zapracovat. Jedna z diskutujících pak připomněla akci zvanou Běh kolem Poslanecké sněmovny, který měl na tento stav veřejně upozornit, ale nedostalo se mu kýžené mediální podpory.

Přibližně pět nových účastnic pak dorazilo na Staroměstské náměstí, které bylo v podvečerních hodinách už hustě zasypáno sněhem. Možná proto se aktivistkám dostalo tak malé odezvy, když do tlampače předčítaly stanoviska, na kterých se shodly během diskuse. Svobodná volba ženy v těhotenství, zapojování žen do prevence i řešení válečných konfliktů či podpora rozvoje veřejné dopravy byly jen některé z nich. Tyto cíle možná postrádají konkrétnější kontury, ale pro členky České ženské lobby se zdají být jen začátkem. A když na závěr desítka žen skandovala "ženská práva jsou lidská práva", bylo jasné, že jsou o účelu svého snažení více než přesvědčené.

V rámci Týdne akcí se ženská lobby obrátila otevřeným dopisem i na premiéra Jana Fischera. Apeluje v něm na dodržování principu rovnosti a požaduje vytvoření příznivého prostředí pro rozvíjení ženského talentu a dovedností.

Ze zahájení Týdne akcí a ze Staroměstského náměstí Alena Neubauerová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Generální tajemník NATO v Praze žádal o posily pro Afghánistán

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen přiletěl ve čtvrtek 4. března do Prahy jednat o navýšení počtu českých vojáků Afghánistánu. Severoatlantická aliance společně s USA hodlá situaci v Afghánistánu řešit posílením kontingentů v rámci mise ISAF. Součástí strategie by měla být podpora tamních bezpečnostních složek v oblasti výcviku a zdravotnické pomoci, kde Rasmussen počítá s českými specialisty.

"Naše mise v Afghánistánu skončí tehdy, když budou Afghánci schopni vzít odpovědnost do vlastních rukou," řekl Rasmussen na závěrečné tiskové konferenci po jednání s českým premiérem Janem Fischerem. Ten však i nad vládou plánovanými posilami (15 vojenských policistů a 40 vojáků) zapochyboval: "Země je tři měsíce před volbami a je to tedy i vnitropoliticky poměrně složitá situace, v níž vláda odeslala svůj návrh Sněmovně." Sněmovní branný výbor koncem února hlasy levice plán české vlády na rozšíření mise nepodpořil.

Rasmussen se během své oficiální návštěvy setkal i se špičkami ODS a ČSSD. Na rozdíl od plánu české vlády přišel generální tajemník NATO s úspornějším návrhem: "Požádal jsem představitele dvou hlavních českých politických stran o 19 školitelů v oblasti letectví a dvě jednotky lékařů, dohromady 32 lidí." Zatímco u Mirka Topolánka našel plnou podporu, levice v čele s Jiřím Paroubkem se k věci staví odmítavě. Místo vojenského personálu by byl Paroubek ochoten vyslat například lékaře. "Umím si představit, že se změní struktura našeho sboru, a že padesát školitelů a příslušníků medicínského personálu nahradí jiné lidi," řekl předseda ČSSD.

Během dvoudenních jednání politici diskutovali i o tenčícím se rozpočtu aliance. Generální tajemník proto vyjednával s ministrem obrany Martinem Bartákem o množství peněz, kterými by Česko mohlo přispět. Zatím se mluví o několika desítkách miliónů korun, přestože i český obranný rozpočet zasáhly nemalé škrty.

Adam Plechatý

Odpůrci tzv. vlasteneckého zákona žádají prezidenta, aby ho nepodepsal

Vlastenecký zákon z dílny poslanců vládní Slovenské národní strany, který minulý týden (viz Carolina 738) schválil parlament a nyní čeká na schválení prezidenta, vyvolal negativní reakce.

Školám se nelíbí, že budou muset z vlastního rozpočtu nakoupit státní vlajky, znaky a nechat zřídit školní rozhlas na každotýdenní vysílání státní hymny. Ředitelé 14 základních škol z okolí Banské Bystrice se chystají vyzvat prezidenta Ivana Gašparoviče, aby zákon nepodepsal.

Proti zákonu se také postavili sami žáci a studenti, kteří plánují protestní akce. První z nich se konala ve středu 10. března odpoledne v Bratislavě a před prezidentský palác přišla asi tisícovka převážně mladých lidí. Několik účastníků naopak zákon podpořilo.

Veronika Šinková a Petra Budnikovová

Premiér Fico vidí řešení romské problematiky v internátních školách

Jediným řešením romské problematiky jsou podle premiéra Roberta Fica internátní školy pro co nejvíc romských dětí. Fico se tak vyjádřil 8. března na tiskové konferenci po kontrolním dnu u vicepremiéra pro menšiny Dušana Čaploviče. Informoval o tom server Sme.sk.

Dětem by se mělo v internátech dostat lepšího vzdělání a měly by se naučit základním hygienickým návykům. Evropská unie dala už dříve najevo, že jako etický problém vidí, že děti budou odebrány rodičům. Stejný názor mají i bojovníci za lidská práva, kteří si myslí, že se segregace romských dětí ještě více prohloubí.

Veronika Šinková a Petra Budnikovová

Ekonomika

Průměrné mzdy stouply, ekonomové ale nejásají

Navzdory hospodářské recesi stoupla loni v České republice průměrná mzda. Oproti roku 2008 si zaměstnanci polepšili o 4 %, průměrná mzda činila 23 598 korun. Informoval o tom 9. března Český statistický úřad.

Ekonomové se ale shodují, že není nad čím jásat. Podle nich totiž může za růst průměrné mzdy propouštění. ,,Uvědomme si, že první na ráně, koho firmy v druhé polovině loňského roku propouštěly, byly zaměstnanci s nižší mzdou. Navíc mnoho dalších bylo nuceno zkrátit svůj pracovní úvazek, což statistiku průměrné mzdy také velmi ovlivňuje. Ta je totiž vypočítávána pouze z mezd plně zaměstnaných," odhaluje důvody růstu ekonom Miroslav Svoboda z pražské VŠE.

Někteří odborníci ale zpochybňují celý koncept vypočítávání průměrných mezd. Například finanční analytik Pavel Sobíšek pro server e15.cz řekl: "Celkově lze konstatovat, že mzdová statistika ztratila velkou část své dřívější vypovídací schopnosti." O tom svědčí i rychlá anketa, kterou Carolina provedla v ulicích Prahy. Z dotázaných 20 lidí, byli se svým platem spokojeni jen dva. Zbytek si stěžoval nejen na nízké mzdy, ale i na další vykořisťování ze strany zaměstnavatelů.

"Dřív jsem chodila do práce ráda. Teď ale pracuji jen na tři čtvrtě úvazku, přitom ale musím stihnout víc práce. Také se bojím, že můžu být kdykoliv propuštěna, jako několik mých bývalých kolegyň," řekla Marie Jandová, zaměstnankyně soukromé firmy vyrábějící domácí potřeby. Není divu, že jsou lidé se mzdou nespokojení, dvě třetiny jich totiž na průměrný plat nedosahují.

Nejvíce si polepšili pracující v energetice - průměrně o 16,4 %. Naopak nejsmutněji na statistiku hledí zaměstnanci v odvětví těžby a dobývání, kterým loni klesly mzdy o 3,2 %.

Během letošního roku by už průměrné mzdy takovým tempem růst neměly. Reálná mzda podle odhadů stoupne maximálně o procento. Tyto neradostné vyhlídky však trochu mírní další předpověď ekonomů - v roce 2010 by se již nemělo razantně propouštět. Zatím ale nezaměstnanost stále roste, v únoru dosáhla 9,9 %.

Z VŠE a pražských ulic Lukáš Pečeně

Letiště se privatizovat nebude, řekli poslanci

Poslanecká sněmovna rozhodla, že ruzyňské letiště není na prodej. V úterý 9. března přehlasovala veto prezidenta Václava Klause, který zákon zakazující prodej Letiště Praha odmítl podepsat v prosinci. Pro zákon, předložený sociálně demokratickými poslanci loni v únoru, hlasovalo 101 zákonodárců, převážně z ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Poslanci museli kromě veta prezidenta přehlasovat i Senát.

Prodej pražského letiště schválila Topolánkova vláda v červnu 2008. Tehdy se odhady prodejní ceny pohybovaly kolem stovky miliard korun. Sociálním demokratům ale vadila příprava na privatizaci vedená Topolánkovou vládou, připomínky měli i k otázkám bezpečnosti státu v případě prodeje letiště.

Lucie Nevrklová

Kultura

Českým lvům kraloval film Protektor, cenu získali i Brejchová a Chudík

Filmové ceny Český lev jednoznačně ovládl film Protektor. Na slavnostním večeru 6. března v pražské Lucerně získal hned šest cen a z toho ty nejvýznamnější za film roku, režii, scénář a ženský herecký výkon v hlavní roli. Za režii cenu převzal Marek Najbrt a za nejlepší scénář Robert Geisler, Benjamin Tuček a Marek Najbrt. Držitelkou ceny za dlouholetý umělecký přínos českému filmu se stala Jana Brejchová, jež se ale ze zdravotních důvodů nemohla večera zúčastnit, a proto cenu převzala její dcera Tereza Brodská. Slovenský herec Ladislav Chudík dostal sošku Českého lva za nejlepší mužskou vedlejší roli ve filmu Jana Hřebejka Kawasakiho růže. Akademici zvolili nejlepší herečkou v hlavní roli Janu Plodkovou (Protektor) a nejlepším hercem Kryštofa Hádka (3 sezóny v pekle).

Přehled vítězů na www.kinobox.cz/ceskylev/2009/vysledky.

Večerem provázeli herci Bolek Polívka a Pavel Liška. To, že moderátoři byli dva, nebyla náhoda. I ceny předávaly dvojice osobností, například dokumentaristky Olga Sommerová a Helena Třeštíková.

Kromě jevištních výstupů diváky čekaly i předtočené ukázky, které parodovaly slavné filmové scény (například z Kolji či z Účastníků zájezdu). Diváci v sále se podle všeho dobře bavili, diváci u televizních obrazovek už méně. Moderátoři několikrát za večer poukazovali na to, že jsou v časovém skluzu, a proto velice nadšeně vítali, když děkování za ceny proběhlo v rámci několika málo slov, nejlépe s použitím jediného slova "Děkuji". Stalo se, že děkovací řeč i přerušili, ovšem nikdy nezkrátili své vlastní výstupy. Po vlně kritiky se Polívka nechal slyšet, že se moderování příštích Českých lvů vzdává.

V letošní novince, v soutěži o filmovou hlášku, uspěl výrok Jiřího Kodeta z Pelíšků "Kde udělali soudruzi z NDR chybu?", pronesený nad roztékající se plastovou lžičkou.

Petra Budnikovová

Výstava o TGM na Pražském hradě láká návštěvníky, už jich přišlo 18 000

Více než 18 000 návštěvníku zhlédlo během prvního týdne výstavu Život TGM na Hradě - všední i sváteční, jež se koná v Rožmberském paláci Pražského hradu. "Jsme rádi, že lidé chodí. Myslím, že všichni odcházeli z výstavy s pozitivními pocity," tvrdí Jaroslav, který započítává každého příchozího. Vstup do paláce je totiž zdarma, a tak je to jediný způsob jak spočítat příchozí.

Největší pozornost poutá podle pořadatelů Masarykova korespondence. "Tyto dopisy, které psal Masaryk svému synovi, nebyly nikdy dříve publikovány. Stejně jako fotografie z alba rodiny Masaryků," říká pro oficiální webové stránky Pražského hradu Libuše Benešová, ředitelka hradní spisové a archivní služby. Zájem budí i trojrozměrná maketa Masarykova hradního bytu. Ten navrhl slavný slovinský architekt Josip Plečnik a sestavil jej z rovných třiceti místností. Mnozí návštěvníci si pořizují památeční fotografii vedle monumentální olejomalby Vratislava Nechleby z roku 1925, na které pózuje Masaryk ve své jezdecké uniformě. O víkendu byla navíc veřejnosti poprvé přístupná Masarykova knihovna v Novém paláci.

"Musím říci, že výstava je pojata jako velmi dobře pochopitelný příběh i pro dnešního člověka, zvlášť mladí by se měli inspirovat," vyjádřil se k výstavě návštěvník expozice a znalec prvorepublikových poměrů Jan Jakub Hromádko.

I další reakce návštěvníků výstavy jsou podobně pozitivní, a proto se dá očekávat, že výstavu do 14. března, kdy se její brány uzavřou, navštíví ještě tisíce historie chtivých návštěvníků.

Z Pražského hradu Lukáš Pečeně

Jiří David představil svoji nejnovější sochu. Tvoří ji 85 tisíc klíčů

V centru Prahy se za velkého zájmu novinářů i náhodných kolemjdoucích uskutečnilo slavnostní představení nové instalace Jiřího Davida, která reflektuje uplynulých 20 let od pádu komunismu. Klíčová socha, jak se dílo oficiálně nazývá, je vysoká sedm metrů, váží asi jednu tunu a je na ní použito přes 85 tisíc klíčů. Ty pocházejí z veřejné sbírky, kterou u příležitosti výročí 17. listopadu 1989 uspořádal loni na podzim mobilní operátor Vodafone, donátor projektu. Instalaci odhalili na Kafkově náměstí v blízkosti Staroměstského náměstí v úterý 9. března.

Nepřehlédnutelnou plastiku tvoří nápis Revoluce a jednotlivá písmena jsou poskládána vertikálně směrem shora, přičemž ta horní drtí písmena pod sebou (foto plus další informace na www.klicovasocha.cz).

"Když jsem si napsal slovo revoluce na papír, tak jsem si říkal, že by bylo dobré, kdyby jednotlivá písmena sama sebe drtila směrem dolů, stejně tak jako revoluce požírá samu sebe. Pak jsem si ještě uvědomil, že když vynechám počáteční písmeno R, tak vznikne slovo evoluce, a proto jsem se rozhodl o spirálovitý tvar, který je typický pro strukturu DNA," vysvětluje podobu sochy umělec Jiří David.

Tvary písmen tvořící sochu odkazují na fonty typické pro období totality a právě jejich vytržení z kontextu účinně kontrastuje s výsledným nápisem. Například počáteční velké R převzal David z titulu Rudého práva, velké O zase z obalu žvýkaček Pedro, písmeno U z tuzexového poukazu a poslední písmeno E, nejvíc rozdrcené, je z komunistické legitimace. „Doufám, že mé dílo nebude pouhou atrakcí a že v něm budou lidé spatřovat nějaký smysl," poznamenal umělec na tiskové konferenci a dodal, že ho velmi překvapilo, jakým způsobem se chová socha v interakci s dopadajícím světlem: „Je to takový zvláštní vetřelec, který díky měnícímu se světlu mizí a zároveň objevuje v jiných perspektivách."

Instalace se zapíše do České knihy rekordů, jelikož se jedná o největší sochu z klíčů, která kdy na českém území vznikla. Na tiskové konferenci zazněl mj. dotaz, jak dlouho bude podle umělce socha odolávat městským vandalům, načež třiapadesátiletý David vtipně reagoval: "Dávám tomu tři dny, než ji někdo posprejuje nebo se pokusí zdolat její vrchol."

Klíčová socha bude po několik měsíců k vidění na Kafkově náměstí a do budoucna se plánuje miniturné po českých a moravských městech.

Z náměstí Franze Kafky Josef Švejda

Jazzista Oz Noy se svým triem vystoupil v Praze

V rámci 19. ročníku mezinárodního Agharta Prague Jazz Festivalu zavítalo v pondělí 8. března do Prahy newyorské trio muzikantů v čele s kytarovým virtuózem Oz Noyem. Ten si s sebou tentokrát přivezl vynikajícího baskytaristu Jamese Genuse a proslulého bubeníka Dave Weckla. Společně pak ještě týž den předvedli v Lucerně jedinečné propojení jazzu, funku, blues a rocku.

Vystoupení trvalo bezmála dvě hodiny a zazněly na něm písně ze všech čtyř dosud vydaných alb. Oz Noyova tvorba je cenná především pro své precizní skloubení již zmíněných žánrů. Skladby obsahují jak ráznost rocku, tak jazzovou promyšlenost. To vše navíc obohacují vybroušená sóla a funkové pohrávání si s kytarovými efekty. Basa Jamese Genuse byla po celou dobu pondělního koncertu velmi kreativní, ve správných místech doplňovala kytaru a nestavěla se do role pouhého podkresu. Bicí, na nichž zvukař rozhodně nešetřil, dodaly hudbě rockovou razanci a Dave Weckl dokonce několikrát dostal prostor pro sólový přednes.

Všechny nástroje dohromady vytvořily perfektně fungující těleso. Trio prezentovalo především dravější songy typu Haa! nebo Sit Tight, které přiměly osazenstvo pokyvovat do rytmu, ale čas od času zaplulo i do pomalých zasněných songů jako například Seven z posledního alba Schizophrenic. Muzikanti se však v zaběhnutých písních nebáli občas ani zaimprovizovat a dokázali tak přítomným v Lucerně svou hudební vyspělost.

Oz Noy se narodil v Izraeli a již ve třinácti letech nastoupil dráhu profesionálního kytaristy. V šestnácti hrál po boku předních izraelských muzikantů a během dalších deseti let se vypracoval do pozice jednoho z nejvyhledávanějších hudebníků. Svým umem se podílel na mnoha nahrávkách včetně několika filmových soundtracků. Od roku 1996 žije v New Yorku a na tamní scéně je považován za jednoho z nejoriginálnějších jazzmanů.

Festival Agharta běží od 9. února, kdy jej odstartoval přední britský saxofonista Courtney Pine. Příští vystoupení se koná 23. dubna a mohou se na něj těšit především vyznavači rockové hudby. V jednom uskupení se zde totiž sejdou někdejší bubeník Franka Zappy Terry Bozzio a baskytarista Tony Levin, který spolupracoval například s Peterem Gabrielem, Johnem Lennonem, Pink Floyd či Dire Straits. Jarní část festivalu uzavře 13. května kytarista Mike Stern s hvězdným doprovodem - Bob Malach, Richard Bona a Dave Weckl.

Z pražské Lucerny Václav Lang

Sport

Češi dál sní svůj „daviscupový“ sen. Belgii smetli 4:1

Ani pomalá antuka v provinčním belgickém městečku Bree české tenisty přibrzdit nedokázala. Tým postavený okolo tahounů Radka Štěpánka a Tomáše Berdycha zvítězil v osmifinále Davis Cupu hladce 4:1 na zápasy a postoupil do čtvrtfinále. Čestný úspěch zaznamenali domácí hráči až v nedělní dvouhře. V boji o nejlepší čtyřku změří český tým v červenci tohoto roku síly s Chile.

Ve vísce, v níž se narodila bývalá světová jednička Kim Clijstersová, začali čeští reprezentanti výborně. O úvodní bod se v pátečních dvouhrách postaral Tomáš Berdych, který hladce 3:0 na sety přehrál Oliviera Rochuse. Druhé vítězství pak přidal v souboji s Xavierem Malissem Radek Štěpánek. Ani v tomto utkání nekladl domácí hráč přílišný odpor. Štěpánek zvítězil opět bez ztráty sady a českého reprezentanta více než belgická dvojka prověřila jeho vlastní viróza.

Do sobotní čtyřhry kapitán Jaroslav Navrátil nominoval oba páteční singlisty. Sehraná dvojice Berdych-Štěpánek dramatickou zápletku nepřipustila a domácí pár Olivier Rochus- Steve Darcis z dvorce doslova vyprovodila.

Menší komplikace nastaly pouze v první sadě, kterou rozhodla až zkrácená hra. Tu však čeští tenisté naprosto opanovali. Tiebreakový minikanár 7:0 pošramocené sebevědomí domácích dorazil úplně. Zápas skončil konečným výsledkem 7:6 6:0 6:3 a česká postupová radost propukla naplno.

Nedělní dvouhry už se dohrávaly pouze z povinnosti. Šanci tak dostali i zbylí členové výpravy. Jan Hájek po boji prohrál s Darcisem 2:1 na sety a stejným poměrem udolal Lukáš Dlouhý mladšího z bratrů Rochusových, Christophera.

Vítězstvím v sobotní čtyřhře oslavil Tomáš Berdych malé jubileum. Dosáhl na svou 23. výhru, a překonal tak v historických tabulkách daviscupových vítězství Ivana Lendla.

"Je to moc hezké a jsem za to rád," konstatoval v pozápasovém rozhovoru pro Českou televizi Berdych. "Ivan má však stále něco, na co my tu čekáme." V narážce tak vzpomenul rok 1980 a zisk slavné trofeje, k němuž Lendl dopomohl třemi body.

V červencovém boji o semifinále Davisova poháru čeká český tým domácí Chile. Ta na své půdě v Coqiumbu prohrála za posledních deset let pouze jednou, naposledy o tomto víkendu s přehledem zdolala Izrael 4:1. Jediné vzájemné měření sil skončilo výsledkem 3:2 pro Česko.

Jan Barák

Nečeká nás nic nepřekonatelného, říká po prohře se Skotskem Kadlec

Čeští fotbalisté ve středu 3. března prohráli přípravné utkání ve Skotsku 0:1. Rozhodující branku vstřelil v 62. minutě Scott Brown.

Češi byli aktivnější, hráli rychlý, kombinační, přímočarý fotbal. Poté, co však neproměnili ani ty největší šance, zasáhli Skotové. V 62. minutě poslal domácí do vedení Scott Brown. Češi již do konce utkání neskórovali a ze Skotska se přes dobrou hru vrátili bez bodů. "Utkání se hodnotí podle výsledku. Na co nám je, že hrajeme kvalitně, když jedeme domů s prázdnou," říkal Michal Kadlec.

V brance českého týmu se kvůli zranění Petra Čecha, jenž je čerstvým vítězem ankety Fotbalista roku ČR, představila jednička berlínské Herthy Jaroslav Drobný. Překvapení však Michal Bílek připravil ve složení zálohy, když nasadil mladíka Maria Holka. Tomáš Rosický a Jaroslav Plašil se starali o útok, Tomáš Hübschman a právě Mario Holek, který v zápase podal velmi dobrý výkon, měli na starost defenzivu. Dohromady vytvářeli čtverec, čímž se otevíral prostor pro krajní beky Kadlece a Kušníra. Zejména Michal Kadlec si tento systém pochvaloval. "Každý systém má něco, ale tento mi vyhovuje. Myslím si však, že v dnešním fotbale se zapojují krajní obránci velmi často do útočení," prozradil Carolině Kadlec.

Otázkou je, jestli tato prohra nenechá na reprezentantech negativní stopy, což by před kvalifikací o ME 2012 nebylo dobré. "Myslím, že to psychiku neovlivní. Musíme se z toho poučit a v kvalifikačním zápase vyhrát," pokračoval Kadlec. Právě se Skotskem se totiž Česko utká dvakrát v dalším kvalifikačním cyklu. Realizační tým by mohl využít nově nabyté poznatky. "Zápas nám přinesl znalosti o soupeři, o prostředí. A určitě i to, že nás v těch dvou zápasech nečeká nic lehkého, ale na druhou stranu ani nepřekonatelného," doufá s nadějí v hlase Michal Kadlec.

S Michalem Kadlecem hovořil Michal Býček

Fotbalové lize vládnou Teplice, Jablonec dobré výsledky nezopakoval

Po 18. kole české nejvyšší fotbalové soutěže se v ligové tabulce změnilo obsazení první příčky, na kterou se díky domácí výhře nad Bohemians Praha posunuly Teplice. O jednu pozici si také polepšila Sparta, která za druhé místo může vděčit nejen proměněné penaltě, ale také debaklu, který utrpěl do té doby vedoucí Jablonec v Ostravě.

Jablonec, který aspiruje na umístění v první trojici, bude pravděpodobně chtít na zápas na Bazalech co nejrychleji zapomenout. Ostravští si po remíze v minulém kole spravili chuť čtyřmi góly, kdy se v první půli trefili Mičola a Varadi, v druhé pak dvakrát Vydra, jihlavský odchovanec a čerstvá posila v kádru Baníku. Jedinou branku Severočechů vstřelil v 79. minutě Lafata.

Utkání mezi Spartou a Kladnem se od začátku vyvíjelo lépe pro Pražany. Veškerá jejich snaha však ztroskotala na pozorné obraně domácího Kladna, pro nějž je v boji o záchranu každý bod velice cenný. V zápase nakonec i přes zlepšený výkon Kladna v druhém poločase a několik sporných situací z pohledu obou celků dokázala zvítězit Sparta, když těsně před přestávkou proměnil pokutový kop Žofčák.

Do programu zápasů promluvilo počasí, zápas Příbrami s Mladou Boleslaví byl dokonce kvůli sněhové nadílce odložen na 14. duben. Podobný problém byl i na Strahově, kde své utkání proti Olomouci hráli Bohemians 1905. Hřiště se však podařilo v rámci možností upravit a Klokani porazili Sigmu 2:0, čímž učinili důležitý krok směrem k setrvání v první lize.

Slavia, úřadující mistr, tuto sezonu zaostává za očekáváním, ale v pondělní dohrávce dala vzpomenout na minulé ligové ročníky. Do zápasu s Českými Budějovicemi vstoupila aktivně a už ve druhé minutě se radovala z přesného zásahu Vlčka. Druhou trefu přidal Janda a třetí opět Vlček. Jihočeši sice dokázali po chybách gólmana Seneckého dvakrát vyrovnat (na 1:1, respektive 2:2), ale slávisté zápas kontrolovali a i přes neproměněné vyložené šance si připsali plný počet bodů. "Jsem celkově spokojen až na to, že jsme dvakrát takto inkasovali. Budějovice nevyslaly velký počet střel na bránu, ale dvakrát skončil míč v síti," citoval iDnes.cz kouče Karla Jarolíma.

Výsledky 17. kola: Teplice - Střížkov 2:1, Liberec - Plzeň 0:2, Ostrava - Jablonec 4:1, Bohemians 1905 - Olomouc 2:0, Kladno - Sparta 0:1, Slovácko - Brno 0:2, Slavia - České Budějovice 3:2, zápas Příbram - Mladá Boleslav byl odložen

Tabulka po 17. kole: 1. Teplice 36 bodů, 2. Sparta 36, 3. Ostrava 35, 4. Jablonec 34, 5. Slavia 30, 6. Plzeň 30, 7. Olomouc 25, 8. Mladá Boleslav 25, 9. Příbram 24, 10. Brno 23, 11. Bohemians 1905 20, 12. Liberec 20, 13. České Budějovice 15, 14. Slovácko 14, 15. Kladno 14, 16. Střížkov 10

Lucie Nevrklová

Liberec dělí od play-off jedna výhra, Slavia s Třincem hraje nerozhodně

Základní kolo O2 extraligy skončilo a od pondělí liga pokračuje předkolem play-off. V duelu mezi Českými Budějovicemi a Libercem se situace zatím vyvíjí lépe pro Severočechy. První dva zápasy vždy o jednu branku vyhráli a vedou v sérii zatím 2:0. Od postupu do play off je tak dělí jedno vítězství, o které budou 11. března bojovat na ledě Českých Budějovic.

Souboj Slavie Praha a Litvínova je naproti tomu zatím vyrovnaný. Pražané plně nevyužili výhody domácího prostředí a utržili v druhém zápase porážku 1:5. Série se tak přesouvá do Litvínova za nerozhodného stavu. Která dvě mužstva nakonec do vyřazovacích bojů postoupí, bude jasné nejpozději 14. března.

O dvojicích týmů pro play-off se rozhodovalo až v posledním kole základní části. V 52. kole Slavia vyhrála nad Mladou Boleslaví 2:1 a Litvínov prohrál s Kladnem 1:7 a o dvojicích pro předkolo tak bylo rozhodnuto ještě před zápasem v Českých Budějovicích, který začínal později. Na jihu Čech se v posledním kole hrálo hlavně o to, kdo bude předkolo začínat na domácím ledě. Budějovice prohrály utkání 2:3 v prodloužení, a tak předkolo začínalo na ledě Liberce.

Ve čtvrtfinále, které začíná 18. března, se utkají Zlín s Třincem a Sparta s Vítkovicemi. Kdo se utká s Pardubicemi a Plzní, jež vyhrála základní část a zajistila si Prezidentovu trofej, určí předkolo.

Na druhém konci tabulky probíhá souboj o udržení v extralize. Karlovy Vary prohrály v úterý na Kladně 1:2 a Brno porazilo Mladou Boleslav 2:1. Pokračuje se 12. března.

Tabulka po základní části: 1. Plzeň 106, 2. Pardubice 96, 3. Zlín 96, 4. Vítkovice 88, 5. Sparta 87, 6. Třinec 83, 7. Slavia 74, 8. Liberec 72, 9. České Budějovice 71,10. Litvínov 70, 11. Karlovy Vary 66, 12. Brno 63, 13. BK Mladá Boleslav 62 14. Kladno 58

Vojtěch Bublík

Unavená Sáblíková pokřtila „svou“ první knihu

Jen čtyři dny po skončení olympiády v Kanadě (ve čtvrtek 4. března) se fanoušci dočkali knížky Martina Sáblíková, zázrak na bruslích, která mapuje její prozatímní kariéru. V obchodním centru Arkády na pražské Pankráci ji společně se zlatou rychlobruslařkou pokřtili trenér Petr Novák a bývalá olympijská vítězka Věra Čáslavská.

Obrovský počet příznivců byl patrný už od příchodu do haly. Dlouhá fronta fanoušků procházela celým knihkupectvím Dobrovský až ven. Atmosféra byla zprvu poklidná, ovšem čím víc se blížila 16. hodina, tím víc začali lidé předbíhat a postrkovat se. Právě na již zmíněnou hodinu byl naplánován křest knihy, která vyšla v rekordně krátkém čase. Autorem příběhu o štěstí "Popelky z rybníku", jak Sáblíkovou fanoušci přezdívají, je Roman Streichsbier. Martina Sáblíková do té doby trpělivě podepisovala jednu knihu za druhou.

Samotný křest působil poněkud rozpačitě, také kvůli stísněnému prostoru, ale křtilo se netradičně. Šampaňské vystřídal led až z Vancouveru, jak tvrdil moderátor. Sama Sáblíková moc nehovořila, mluvil za ni spíš trenér Novák. Také bývalá česká gymnastka a sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská pronesla na její adresu pár slov: "Myslím, že Martina brzy překoná mou zlatou bilanci".

Atmosféru narušil také brzký odjezd Sáblíkové na Václavské náměstí, kde se pokračovalo v autogramiádě v knihkupectví Neoluxor a setkáním s primátorem Pavlem Bémem, takže někteří z fanoušků v pražských Arkádách obdrželi "pouze" předem podepsané knihy.

Tímto čtvrtečním maratonem viditelně unavená Sáblíková ukončila své veřejné akce pro fanoušky. "Teď bych se potřebovala hlavně pořádně vyspat," povzdechla si. V dalších dnech ji už čekají opět tréninky a také cesta do Nizozemska. Zda pojede závod Světového poháru a také mistrovství světa, zatím nepotvrdila.

Z pražských Arkád Petra Doležalová

Počasí

Počasí

Pondělní hustý sníh zchladil nejen oslavy MDŽ, ale znemožnil i plánovaný mítink ODS v centru Prahy. Potěšení je nejen na straně zemědělců, protože vegetace je chráněna před nočními mrazy (v neděli v Šindelové na Sokolovsku minus 24 stupňů), ale i lyžařů, kteří se třeba na Horních Mísečkách mohou těšit z více než 150 cm sněhu. Zdálo se, že severovýchodní vítr dosahující rychlosti až 10 m/s pomůže redukovat množství volebních plakátů po celé ČR.

Kateřina Součková