2. července 2010, Carolina č. 750

události od 1.do 30. června

Vážení čtenáři,

v létě vydáváme Carolinu jako měsíční zpravodajský souhrn. Uzávěrka je poslední středu v měsíci ve 12,00 a číslo vychází vždy následující čtvrtek: 29. července, 26. srpna a 29. září.

Dnešní 750. číslo je poslední, které rozesíláme mailem, příště najdete Carolinu jen na: http://carolina.fsv.cuni.cz, http://carolina.cuni.cz a http://videozurnal.fsv.cuni.cz.

Za pochopení děkuje a pohodové léto vám stále přeje vaše redakce


Z domova

Prezident jmenoval Petra Nečase premiérem, vládu tvoří ODS, TOP 09 a VV

Pondělní návštěvou Petra Nečase na Pražském hradě se 28. června uzavřela první kapitola povolebních vyjednávání. Prezident Václav Klaus totiž jmenoval novopečeného předsedu ODS premiérem vznikající středopravicové trojkoalice, která ve volbách získala převahu 118 hlasů v Poslanecké sněmovně. "Číslo 118 je téměř neskutečné, téměř nevídané," řekl k tomu podle serveru CT24.cz Klaus a dodal, že "vládu potřebujeme z řady důvodů. Je tu Damoklův meč v podobě státního rozpočtu."

Z uskupení stran ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) se tak brzy stane nejsilnější vláda v moderní historii Česka. Na jejím složení se vyjednávači shodli v noci na středu 30. června. Poměr křesel ve vládě odpovídá volebnímu zisku: ODS má mít pět ministrů + premiéra, TOP 09 pět ministrů a VV čtyři. O důvěru bude vláda po jmenování prezidentem žádat Poslaneckou sněmovnu, aby nový kabinet mohl začít naplno fungovat. Dosavadní vláda Jana Fischera odsouhlasila svou demisi 25. června, tedy hned po té, co si Sněmovna zvolila do svého čela předsedkyni Miroslavu Němcovou (ODS) a její tři místopředsedy.

S blížícím se datem pro konečné sestavování citlivého rozpočtu na rok 2011 se vyjednávací týmy dohodly na vyřešení všech rozporů, které by mohly ve společném koaličním programu nastat, a to do 7. července. "Aby to byla nově vytvořená vláda, která mezi 10. a 15. červencem letošního roku bude vládou, která začne formovat první čísla rozpočtu na příští rok," řekl k tomu Nečas na serveru Aktuálně.cz.

S rozpočtem také souvisejí priority jednotlivých stran a jejich plnění v rámci programového prohlášení koalice. Shoda zatím panuje ohledně rušení některých ministerstev, případně jejich slučování, čímž se částečně sníží provozní náklady státu.

Věci veřejné svým požadavkem na křeslo ministra vnitra dokonce podmínily svou účast ve vládě. "Přijetí antikorupčních balíčků a vůbec boje proti korupci bylo tím, co je pro nás absolutně klíčové a na čem jsme postavili volební kampaň. To znamená, že je logické, aby tím garantem, že ten balíček bude přijat a bude se reálně naplňovat, je osoba předsedy strany Radka Johna, a tudíž ministerstvo vnitra," řekla 27. června v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce členka vyjednávacího týmu za VV Kristýna Kočí.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg zase dohodu o složení vlády (6-5-4) podmiňoval tím, že se strany dohodnou tak, aby byly jednotlivé resorty rozděleny s přihlédnutím k jejich rozdílné váze. "Když se toto stane, tak nám nezáleží na jednom křeslu více nebo méně," uvedl Schwarzenberg. TOP 09 původně požadovala stejný počet křesel jako ODS.

Podle ČSSD, která ve volbách zvítězila, ale neměla dostatečný koaliční potenciál, ustoupil Nečas menším stranám příliš.

TOP 09 získala silné resorty - ministerstvo financí (Miroslav Kalousek), zahraničí (Karel Schwarzenberg), práce a sociálních věcí (Jaromír Drábek), zdravotnictví (Leoš Heger) a kultury (Jiří Besser).

Nejmenší vládní strana získala přes Nečasovo předcházející odmítavé vyjádření vnitro (Radek John), dále školství (Josef Dobeš), dopravu (Vít Bárta) a místní rozvoj (Kamil Jankovský).

ODS bude mít ministra obrany (Alexandr Vondra), spravedlnosti (Jiří Pospíšil), průmyslu a obchodu (Martin Kocourek), zemědělství (Ivan Fuksa) a životního prostředí (Pavel Drobil).

Sociální demokracii také vadí, že ve vládě není jediná žena.

Adam Plechatý

V čele Sněmovny Miroslava Němcová, ve čtyřčlenném vedení jsou tři ženy

Téměř pověstný kámen na kameni nezůstal po květnových volbách do dolní komory Parlamentu České republiky, v jejíchž lavicích nyní zasedá 114 nových poslanců a poslankyň (z celkových 200). Žen bude mezi zákonodárci 44, což je o 13 více než ve Sněmovně předchozí. Tolik poslankyň se zde bude navíc pravidelně scházet poprvé v historii.

Předsedkyní Poslanecké sněmovny a zároveň první ženou v této funkci je od 24. června Miroslava Němcová, čerstvá první místopředsedkyně ODS. Do funkce ji poslalo všech 118 hlasů budoucí trojkoalice. "Ráda bych usilovala především o to, aby se styl v Poslanecké sněmovně změnil právě ke korektnímu jednání a slušnější atmosféře," sdělila Němcová Parlamentním listům svoji vizi.

Vedle Vlasty Parkanové (dříve OF, ODA, v minulém funkčním období ministryně obrany za KDU-ČSL, dnes poslankyně za TOP 09) a Kateřiny Klasnové, místopředsedkyně Věcí veřejných, se do užšího vedení Sněmovny probojoval Lubomír Zaorálek za ČSSD, byť pro něj mělo zvolení do křesla místopředsedy spíš hořkou pachuť. Těsně po volbách se totiž nějakou dobu spekulovalo o tom, že by post předsedy Sněmovny měl dostat kandidát z tábora ČSSD, jako "projev dobré vůle koalice". Z těchto plánů však uskupení tří koaličních stran nakonec ustoupilo.

"Jsem velice rád, že byla zvolena právě ona, kvalitní, schopný a charakterní člověk, který dá určitě Poslanecké sněmovně důstojnou tvář," vyjádřil svůj souhlas s volbou Němcové Petr Nečas pro Aktuálně.cz. Naopak Zaorálek dal najevo znepokojení nad rozložením sil v dolní komoře, když řekl, že "se Sněmovna stane převodní pákou vlády, kde zákony procházejí jako nůž máslem. Myslím, že důstojnější poloha Sněmovny je, když se stane místem korektní oponentury." Komunistický místopředseda PS v minulém funkčním období Vojtěch Filip tentokrát neměl šanci. Koalice se totiž předem dohodla na snížení počtu místopředsedů ze čtyř na tři.

Sněmovnu v novém složení tvoří 56 poslanců ČSSD, 53 ODS, 41 TOP 09, 26 KSČM a 24 Věcí veřejných.

Za důvod absence některých politických matadorů v novém složení dolní komory lze označit "kroužkování". Tyto preferenční hlasy měli totiž voliči k dispozici celkem čtyři (o dva více než minule) a výrazněji jimi zamíchali konečným pořadím. Vyzývala je k tomu ostatně i iniciativa Defenestrace 2010 (viz Carolina 746). V Olomouckém kraji tak zůstal mimo zájem voličů lídr kandidátky, místopředseda ODS a někdejší ministr vnitra Ivan Langer. Za TOP 09 neuspěl na Pardubicku ani Pavel Severa (dříve KDU-ČSL). Naopak z předposledního místa se až na první pozici dostal starosta Poličky Jaroslav Martinů za ODS. Obdobný úspěch zopakovala v Praze za stejnou stranu Lenka Kohoutová, když se z 29. pozice dostala až na pátou příčku. Za ČSSD ve stejném regionu uspěl například 18. Stanislav Křeček.

Jana Skopcová s přispěním Adama Plechatého

Předsedou ODS Petr Nečas, rozhodl kongres

Nové vedení, takový byl hlavní výsledek 21. kongresu Občanské demokratické strany, který se konal 19. a 20. června v Praze. Podle očekávání byl do funkce předsedy zvolen dosavadní místopředseda Petr Nečas, který stranu vedl po jarním odchodu dlouholetého lídra Mirka Topolánka. Nečas dostal 87 % z celkového počtu 617 hlasů, a stal se tak předsedou s širokou podporou ve straně. Je možné, že část hlasů si získal i svým projevem, ve kterém pevně prohlásil: "Nejsem dokonalý a mám mnoho chyb, ale jedno mohu říct naprosto sebevědomě - nekradu a jsem neúplatný!"

Volba 1. místopředsedy však byla překvapením. Zatímco favoritem byl zástupce pražské organizace David Vodrážka, který tento post zastával od roku 2008, jasnou vítězkou se stala jeho protikandidátka Miroslava Němcová. Ta měla jedinou nominaci z domovské organizace ve Žďáru nad Sázavou (kraj Vysočina) a bezprostředně po oznámení volebních výsledků si vysloužila aplaus ve stoje. Vodrážku poté nahradila také mezi hlavními vyjednavači ODS o budoucí vládě.

Při volbě dalších místopředsedů se už nejednalo o překvapení, jako spíše o politickou strategii, shodují se politologové. Zvoleni byli Jiří Pospíšil, Alexandr Vondra, Pavel Drobil a Pavel Blažek. Kandidáti, pro které žádal nový lídr podporu. Stalo se tak i přesto, že podle předchozích dohod, mělo vše dopadnout jinak. Dohody údajně zaručovaly vzájemnou podporu u tří kandidátů - Davida Vodrážky, Milana Cabrnocha a Martina Kuby. Právě tito tři nakonec neuspěli. "Celkově zažila ODS nesmírně svobodný kongres, který nebyl jen o plnění předběžných dohod," řekl po kongresu podle serveru Novinky.cz politolog Jan Kubáček.

Lenka Lokvencová

Česko našlo svých sedm divů, tím největším je Jára Cimrman

Přesně 50 dní trvalo hlasování v anketě České televize o sedm největších divů Česka. Vyhlášení výsledků se konalo v sobotu 12. června, večerem provázel moderátor Marek Eben.

A čeho si na své vlasti cení Češi nejvíce? Na první pozici se umístil fiktivní vědec, cestovatel, vynálezce a všeuměl Jára Cimrman, vytvořený dvojicí dramatiků Ladislavem Smoljakem a Zdeňkem Svěrákem. Už v anketě o největšího Čecha vyhrál, musel však tehdy ustoupit existujícím osobnostem.

Druhou a třetí příčku obsadili tentokrát již skuteční vědci a badatelé - objevitel krevních skupin Jan Janský a vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle. Už jen jeden člověk se probojoval mezi divy, a je jím panovník Karel IV. na pátém místě.Ještě před ním se umístila dominanta hlavního města, ba pro mnoho turistů celého Česka, Pražský hrad.

Magickou sedmičku uzavírají český národní nápoj pivo a unikátní české sklo.Umístění těsně uniklo Slovanské epopeji Alfonse Muchy, běžci Emilu Zátopkovi a Lednicko-Valtickému areálu.

Vybíralo se z 50 nominací, mezi nimiž se vyskytovaly osobnosti jako T. G. Masaryk, A. Dvořák, ale i Karlův most, Ještěd nebo Divišův hromosvod. S výběrem nominací pomáhala řada českých osobností od herců přes sportovce po moderátory.I diváci se mohli zapojit do nominací a dokonce vytvořit žebříček vlastních sedmi divů. Ten se naprosto odlišuje od hlavního. Jen jeden div zůstal - a tím je opět Jára Cimrman.

Někteří diváci si však v diskusi na stránkách projektu posteskli nad vítěznými divy. "Cimrman trumfl Antonína Dvořáka, který se nedostal ani do první desítky, přestože je nejznámějším Čechem ve světě. Jeho hudbu denně poslouchají v rádiu statisíce cizinců," stěžovala si divačka pod jménem Zdeňka.

Petr Štěpán

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovenské volby podle českého vzoru: Vyhrál Směr-SD, většinu má pravice

Od začátku favorizovaný Směr-SD dosavadního premiéra Roberta Fica získal v červnových volbách 34, 79 % hlasů což mu zaručuje 62 křesel v Národní radě SR. Na druhém místě skončila Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKÚ-DS), jejíž kandidátku vedla místopředsedkyně strany Iveta Radičová, 15,42 % hlasů pro ni znamená zisk 28 mandátů. Na třetí místo se zejména zásluhou prvovoličů a mladých lidí dostala nová strana Svoboda a solidarita (SaS) ekonoma Richarda Sulíka (12,14 %). V parlamentu dále zasedne Křesťanskodemokratické hnutí (KDH, 8,52 %), nová strana Most-Híd (8,12 %) a těsně se podařilo překonat pětiprocentní hranici i Slovenské národní straně (SNS, 5,07 %). Volilo se 12. června.

Celkem do parlamentu kandidovalo 18 stran, mezi neúspěšnými jsou i Strana maďarské koalice (SMK) nebo dosud vládní LS-HZDS expremiéra Vladimíra Mečiara. Její neúspěch znemožnil vládnutí Robertu Ficovi. Přestože Směr-SD přesvědčivě vyhrál, v týdenní lhůtě stanovené prezidentem Ivanem Gašparovičem se jejímu předsedovi nepodařilo najít žádného koaličního partnera, přestože takovému potenciálnímu partnerovi nabídl premiérský post a polovinu vládních křesel. Ještě na podzim se přitom Směr-SD těšil rekordní podpoře, která podle iDnes.cz dosahovala 42 až 47 %, a Fico tak mohl pomýšlet dokonce na jednobarevnou vládu.

Na výsledcích letošních voleb se do značné míry podepsaly i povodně, přívaly zpustošily především východ Slovenska. Premiér Fico pak musel čelit kritice za předčasné vyčerpání finančních rezerv. Z velké části tak velká voda zastínila původní témata předvolební kampaně, kterými byla ekonomická krize a komplikovaný vztah Slováků a Maďarů. Fica mohlo poškodit také zveřejnění zvukové nahrávky těsně před volbami, podle níž měl v minulosti zajišťovat nelegální financování své strany. Fico ji označil za podvrh a oznámil, že podá trestní oznámení.

Anna Chudobová

Premiérkou bude Radičová, vládu povede jako první žena v historii SR

Předsedové čtyř středopravých stran se v pondělí 28. června, zhruba dva týdny po volbách, dohodli na rozdělení resortů. "Slovensko po 62 reálnou šanci mít vládu bez bývalých komunistů. Ta ambice tady je," řekla lídryně středopravicové SDKÚ a zřejmě budoucí premiérka Iveta Radičová slovenskému deníku Sme.

Ján Figeľ, předseda KDH a nominant na ministra dopravy, dodal: "Jsme rádi, že kromě Mečiara končí ve vládě i komunisté." Koalice má ve 150členné Národní radě Slovenska 79 míst, což jí zaručuje mírnou většinu.

Radičová je místopředsedkyní SDKÚ a v čele volební kandidátky nahradila letos v únoru předsedu strany Mikuláše Dzurindu poté, co nebyl schopen věrohodně vysvětlit financování své strany. Podle zatím zveřejněných informací bude mít v patnáctičlenném kabinetu nejsilnější vládní strana SDKÚ-DS ministra zahraničí (Mikuláš Dzurinda), financí (Ivan Mikloš), školství (Eugen Jurzyca) a spravedlnosti (Lucia Žitňanská).

Křesťanskodemokratické hnutí získalo kromě dopravy ještě vnitro (Daniel Lipšič) a zdravotnictví (Ivan Uhliarik), SaS pak ministerstvo kultury (Daniel Krajcer), resort práce, sociálních věcí a rodiny (Jozef Mihál), hospodářství (Juraj Miškov) obranu (Ĺubomír Galko). Most - Híd bude spravovat zemědělství (Zsolt Simon), životní prostředí a Rudolf Chmel má být místopředsedou vlády pro menšiny.

Anna Chudobová

Ekonomika

Kultura

Zemřel spolutvůrce Járy Cimrmana Ladislav Smoljak

Česká kulturní scéna přišla o dalšího velikána. V neděli 6. června zemřel ve věku 78 let režisér, scénárista a herec Ladislav Smoljak, který podlehl dlouhodobé nemoci.

Smoljak ještě na konci května hrál ve hře České nebe, která byla poslední od autorské dvojice Smoljak - Svěrák. "Sice jsme se dohodli, že České nebe bude poslední cimrmanovskou hrou, kterou spolu napíšeme, ale přeci jen jsme hodlali být na jevišti déle. On to vydržel - hrál skutečně do posledního dechu," citoval iDnes.cz Svěráka.

Právě se Svěrákem byl vystudovaný matematik a fyzik Smoljak považován za duchovního otce fenoménu Járy Cimrmana. Žižkovské divadlo bylo také místem, kde se mohli příznivci tvůrce filmů Vrchní, prchni!, Na samotě u lesa nebo Kulový blesk veřejně rozloučit. "Byla to pro mě povinnost, pan Smoljak napsal naprosto geniální hry a filmy, a proto jsem se s ním přišel rozloučit. Naštěstí s námi zůstane aspoň jeho nezapomenutelný humor," uvedl v útrobách Žižkovského divadla student Radim Širl.

Smrt Ladislava Smoljaka není jedinou ztrátou české kulturní scény v poslední době. 24. května zemřel ve věku 42 let populární zpěvák Petr Muk. Náhlé úmrtí zpěváka jen několik dnů po vydání jeho poslední desky V bludišti snů zaskočilo mnoho jeho přátel. "Je to pro mě obrovská ztráta dobrého kamaráda," pro Novinky.cz uvedl hudební producent Oldřich Lichtenberg.

V neděli 20. června odešel po krátké a těžké nemoci herec Vladimír Dlouhý (52 let). Představitel oblíbeného Petra z Arabely, hlas Forresta Gumpa nebo v poslední době kostelník Bártík z Hlídače č. 47 měl vážně nemocný žaludek. "Neodešel mi jenom jeden z nejlepších hereckých kolegů, ale také člověk, jehož jsem si po všech stránkách hluboce vážila. Je to pro mě velice těžká rána," uvedla pro ČTK herečka a kolegyně Vladimíra Dlouhého z pražského Divadla na Vinohradech Jiřina Jirásková.

Ze Žižkovského divadla Michal Býček

Zlínský festival filmů pro děti a mládež má za sebou 50. ročník

Jubilejní osmidenní filmovou přehlídku, která se letos zaměřila především na tvorbu Karla Zemana, mohli diváci navštívit do neděle 6. června. Vedle filmové nabídky připravili organizátoři i několik doprovodných programů, některé však museli zrušit kvůli silnému dešti. Festival vyvrcholil slavnostním předáváním cen.

Zlínský Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež letos slavil, a že bylo co. Konal se totiž již po padesáté, a je tak nejstarším filmovým festivalem pro děti a mládež na světě.

Na své si přišlo i české nebe. Sto svíček by letos sfoukly hned tři významné osobnosti české kultury - Karel Zeman, Elmar Kloss a František Hrubín. Organizátoři se proto rozhodli využít této příležitosti a vedle evropských debutů a současné československé tvorby zahrnuli do programu i díla těchto tří autorů. Diváci tak mohli zhlédnout nejen legendární sci-fi Cesta do pravěku, který inspiroval např. Stevena Spielberga, ale i zfilmovanou Hrubínovu Romanci pro křídlovku.

Přestože doprovodný program tu a tam komplikoval silný déšť, Zlín se proměnil v celkem živé město. Na náměstí zpívaly děti moravský folklór, po kolejích se proháněl kinematovlak, v galerii se dražily klapky a v kavárně popíjeli kávu herci z filmu Cesta do pravěku, kteří do Zlína přijeli u příležitosti 100. výročí Karla Zemana.

Ačkoli festival končí oficiálně až v neděli, každoročně vrcholí už v sobotu vyhlášením vítězů jednotlivých soutěžních sekcí. Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti získal polský režisér Andrzej Maleszka, za nejlepší hraný film pro mládež švédský autor Babak Najafi a za animovaný snímek britský tvůrce Philip Hunt. Cenu za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež si letos odnesl dramatik a scenárista Zdeněk Svěrák.

Magdaléna Medková

Pražská muzejní noc lákala k návštěvě posedmé

Pražská muzea a galerie zůstala z 12. na 13. června otevřena déle, aby přivítala návštěvníky Pražské muzejní noci. Během 7. ročníku této události, pořádané Národním muzeem, Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DP) a Asociací muzeí a galerií ČR mohli lidé zdarma, nebo za symbolický poplatek navštívit 53 kulturních objektů v hlavním městě. Díky DP se mezi nimi návštěvníci přesouvali bez jízdenek. Také provoz metra byl prodloužen do půl druhé ráno.

Muzejní noc je každoroční příležitostí zaujmout tu část veřejnosti, která muzea a galerie pravidelně nenavštěvuje. V rozmezí od devatenácti hodin do jedné hodiny ráno, kdy akce trvala, navštívilo kulturní instituce na 182 tisíc lidí. Oproti minulému ročníku přicházelo více rodin s dětmi, pro které bylo připraveno na sedmnáct stezek, kde děti plnily různé úkoly. Za ně pak dostávaly v informačních stanech drobné odměny. Soutěže se také budoucí návštěvníci Muzejní noci mohli zúčastnit přímo na www.prazskamuzejninoc.cz. Po správném zodpovězení deseti otázek měli šanci vyhrát tričko s motivem Muzejní noci.

Nezůstalo ale jen u stezek, nejmenší návštěvníci se mohli taktéž zabavit třeba u divadelního představení v Národním památníku na Vítkově nebo navštívit centrum papírových modelů.

Ani dospělí bez dětí, které již omrzelo prohlížení expozic, nepřišli zkrátka. V Muzeu hlavního města Prahy si mohli například vychutnat jazzový koncert The Dixieland Messenger, v Národním zemědělském muzeu ochutnat knedlíky a víno, nebo třeba zhlédnout promítání krátkých filmů na VŠ uměleckoprůmyslové. Pro milovníky filatelie byla například připravena poštovní tramvaj.

Vojtěch Bublík

O prvním červnovém víkendu v Praze vyvrcholil festival Mezi ploty

Po devatenácté už Psychiatrická léčebna v pražských Bohnicích otevřela své brány návštěvníkům festivalu Mezi ploty. Podobná akce se nekonala pouze v hlavním městě, ale centry kultury se staly i léčebny v Dobřanech u Plzně a v Brně. Cílem každoročního podniku je sblížení světů handicapovaných a zdravých. Jak už je zvykem, interpreti vystupují bez nároku na honorář, peníze putují jako dar ve prospěch léčebny. "Třeba před třemi lety byl výtěžek díky dobré návštěvnosti asi 900 tisíc korun, o rok později 650 tisíc. Loni, kdy pršelo, byl zhruba 130 tisíc. Letos by to mohlo být i půl miliónu, lidí přišla spousta," uvedl serveru Novinky.cz ředitel bohnické léčebny Martin Hollý.

Program byl opět nabitý hudbou, divadlem nebo autorským čtením, kterého se zúčastnil i jeden z nejpopulárnějších českých autorů Michal Viewegh. Konal se také jarmark výrobků chráněných dílen, kde zdravotně postižení představili výsledky své práce. Díky slunečnému počasí a skvělé hudbě dorazilo o víkendu podle organizátorů na 30 tisíc lidí.

Sobotní program zahájil na hlavním pódiu pod kostelem český rapper Xindl X, od kterého zazněly nejznámější skladby jako Anděl nebo Dysgrafik. Třetí pódium následně patřila big beatu. Radim Hladík se svou kapelou dokázal, že ještě nepatří do starého železa. Na poli divadelním stálo za to zhlédnout hodinový blok scének naživo z pořadu Na Stojáka. Kapela studentů se zdravotním postižením s názvem The Tap Tap uzavírala sobotní program na hlavním pódiu a i přes účast mnoha různorodých nástrojů zněla sladěně.

V neděli se na hlavním pódiu předvedla skupina Sunshine. Zpěvák Kay spolupracoval s obecenstvem, a vytvořil tak nezapomenutelnou atmosféru. Po nich následovala skupina UDG. "Zdravím Mezi ploty," zakřičel zpěvák skupiny Petr Vrzák a z publika se ozvala hlasitá reakce. Pavel Anděl, který provázel po oba dny programem na hlavním pódiu, polil fanoušky několika kbelíky vody, aby se po písničkách jako Kurtizána nebo Motýl zchladili. Následně zahrála kapela Žlutý pes pod modrým nebem písničky Modrá, Sametová nebo Satisfaction. "Jsem tu letos poprvé a moc se mi tu líbí. Dneska se mi nejvíc líbili asi Sunshine," odpověděla Carolině Lucie, jedna z divaček skupiny Žlutý pes. Na hlavním pódiu následovala kapela Vypsaná Fixa. Nedělní program mohli diváci zakončit například s kapelou Sto zvířat nebo zpěvačkou Anetou Langerovou.

Z festivalu Anna Kottová

Sport

Slováci porazili na MS Italy, v osmifinále je ale zastavili Nizozemci

Podceňovaný slovenský tým porazil ve skvělém zápase Italy 3:2 a postoupil do další fáze MS. Dva góly vstřelil kanonýr Vittek. Pro úřadující šampiony z Itálie pouť šampionátem skončila, spolu se Slovenskem postoupila ze skupiny Paraguay. V osmifinále vyzvali Slováci tým Nizozemska.

"Slovenskóóóóó, hejá, hejá, hejá Slovensko, nadšeně zpívala ještě dlouho po zápase početná skupina slovenských fanoušků na stadionu Ellis Park v Johannesburgu. Aby také ne, jejich miláčci senzačně vyřadili úřadující mistry světa Italy a na poslední chvíli proklouzli do osmifinále. To vše při historicky první účasti Slovenska na fotbalovém MS. Slavná Itálie naopak balí domů a po také vyřazené Francii je dalším favoritem, který na turnaji v JAR končí předčasně.

"Hned po narození syna je dnešek mým nejšťastnějším dnem v životě. Je to naprosto neuvěřitelné," uvedl bezprostředně po utkání pro deník Sport trenér Vladimír Weiss. "Jsem na všechny hráče nesmírně hrdý," dodal ještě šťastný slovenský lodivod.

Slováci šokovali 24. června fotbalový svět nejen výsledkem, ale především skvělým výkonem. Po dvou prachbídných vystoupeních proti Novému Zélandu (1:1) a Paraguayi (0:2) byli jako vyměnění. Tatam byla svazující nervozita, zbavování se balónů, alibistické přihrávky, osočování sebe i okolí.

Svěřenci excentrického Weisse byli dobří v defenzivě, draví v přechodové fázi a především odvážní v koncovce. Konečně se rozehrál hvězdný záložník Neapole Marek Hamšík, z jehož práce těžil jak sparťanský Juraj Kucka, tak především Róbert Vittek, autor dvou gólů. Trenér nasadil od první minuty také "rychlonožku" Miroslava Stoha, pomalý Kozák zůstal jen na lavičce, stejně tak trenérův syn Vladimír Weiss junior.

Tyto rošády zapůsobily na slovenský tým jako živá voda. Ve 25. minutě novic v sestavě Kucka vystihl špatnou rozehrávku De Rossiho, obešel dva protihráče a ještě šťastně mezi obránci prostrčil míč na Vitteka. Ten ve skluzu napálil míč a na jeho nemastnou neslanou střelu k tyči nejistý Marchetti nedosáhl. Výsledkem 1:0 také první půle skončila.

Ani poločas druhý nepřinesl v obrazu hry změnu. Slováci byli nadále nebezpečnější, využívali každou možnost k protiútoku a hrozili především střelami ze střední vzdálenosti. V 73. minutě zahrával agilní Hamšík rohový kop. Míč se však k němu odrazil od jednoho z obránců, a tak ho naslepo vrátil přízemním centrem do malého vápna. Tam Vittek přetlačil v souboji Chieliniho a lehce míč ztečoval - 2:0.

To pravé drama však mělo teprve přijít. Na 1:2 z pohledu Itálie snižoval v 81. minutě přesnou dorážkou Di Natale, ale o sedm minut později měli Slováci svůj dvougólový náskok zpět. Přesně po minutě pobytu na hřišti vlétl mezi italské stopery Kamil Kopůnek a jemným lobem po dlouhém autu přehodil chybně vyběhnuvšího Marchettiho. Italové už jen v úplném závěru zásluhou parádní dalekonosné střely Quagliarellly korigovali na konečných 2:3. Senzační vítězství tak bylo na světě a Slováci mohli začít slavit historický postup.

"Je to obrovský úspěch. Pro mě, pro celé Slovensko. Posunuli jsme hranice a možnosti slovenského fotbalu zase o kousek dál" nechal se v rozhovoru pro Deník Sport slyšet dvougólový střelec Vittek.

Po triumfálním vítězství se však slovenští fotbalisté zachovali jako rozmazlené primadonky. Se slovenskými novináři vůbec nepromluvili, prostorem pro pozápasové rozhovory prošli se sklopenými hlavami a bez jediného slova. Krátce promluvil pouze střelec Vittek, neboť se stal hvězdou utkání a zkrátka musel.

"Hráči se tak rozhodli, protože cítili, že ta kritika byla nespravedlivá. I v těch předchozích zápasech hráli srdcem," prohlásil pro iDnes.cz kouč Vladimír Weiss, který se k protestu také přidal a na tiskové konferenci odpovídal pouze v angličtině.

V boji o čtvrtfinále se Slováci í 28. června utkali s týmem Nizozemska. Ten prošel svou základní skupinou bez zaváhání a ve třech utkáních inkasoval pouze jediný gól. "Můžeme jen překvapit, v utkání budeme jasným outsiderem," uvedl v rozhovoru pro ČT trenér Weiss. Slováci prohráli 1:2, když čestný gól zaznamenal v posledních vteřinách proměněným pokutovým kopem Vittek. Kanonýr francouzského Lille se čtyřmi brankami zařadil k nejlepším střelcům dosavadního průběhu šampionátu.

Jan Barák

Počasí

Počasí

Letošní červnové počasí předpověděly už staré pranostiky. V souladu s kápí svatého Medarda byla jeho první polovina chladnější - teploty se pohybovaly kolem pouhých 18 stupňů. Zato na svatého Jána se skutečně otevřela k létu brána - teploty s přehledem šplhají i přes 30 stupňů. Při záplavách, které postihly především Moravu (v červnu téměř stejná místa jako v květnu), zaznamenali meteorologové v Jeseníkách 72 litrů vody na metr. I přes tu spoustu vody byl ale letošní červen podle odborníků zcela průměrný.

Kateřina Součková