25. února 2011, Carolina č. 765

události od 27. ledna do 23. února


Z domova

Premiér Nečas hájil před Ústavním soudem sociální škrty, verdikt zatím nezazněl

Ústavní soud začal projednávat stížnost sociálních demokratů týkající se přijetí balíčku sociálních opatření ve stavu legislativní nouze na konci loňského roku.  Výpovědi premiéra Petra Nečase 8. února ani předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (oba ODS) na odročeném jednání 22. února zatím verdikt nepřinesly.

Nečas, jako svědek první části jednání, čelil otázkám senátu, jemuž předsedal Pavel Rychetský (ex ČSSD).  „Co se stalo, že bylo nutné zákon stáhnout a předložit ho v legislativní nouzi, ptal se Nečase. „Pokud by opozice nepřistoupila na projednání ve zkráceném procesu, bylo zjevné, že by potřebné zákony nemohly projít včas, což by v rozpočtu způsobilo výpadek v řádu miliard,“ odpověděl premiér. Po žádosti o upřesnění konkrétní částky Nečas dodal: "Došlo by ke zvýšení deficitu o zhruba 45 miliard korun v případě nepřijetí zákona.“  Podle mínění Rychetského však ani taková hrozba nemohla být dostatečným důvodem:  „Přijímání státního rozpočtu není žádná mimořádná situace, to se dělá každý rok po desetiletí, po staletí."

Vláda se stav legislativní nouze rozhodla vyhlásit ve chvíli, kdy kvůli nesouhlasu opozice hrozilo, že úsporná opatření nebude možné zapracovat do státního rozpočtu pro rok 2011. „Byl to celé jenom trik, jak vyřadit opozici z parlamentní debaty,“ citoval úřadujícího předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku  iDnes.cz.  ČSSD je přesvědčena, že vláda zneužila stav legislativní nouze, a opozici tím odepřela právo na obecnou rozpravu ve Sněmovně.

O dva týdny později u soudu hájila mimořádné řízení Miroslava Němcová: „Vyhlášení legislativní nouze jsem konzultovala s právníky a rozhodnutí musela potvrdit Sněmovna jako celek.“ Dále zopakovala, že při hodnocení celé situace nebrala v potaz pouze názor vlády, ale také analýzy v odborném tisku upozorňující na hrozbu snížení ratingu České republiky. „Jsem přesvědčena o tom, že celé jednání bylo v pořádku,“ uvedla Němcová.

Balíček škrtů obsahuje mimo jiné omezení porodného či snížení příspěvku na péči. Porodné se nově vyplácí jen na první dítě a ne všem, jen sociálně potřebným. U Ústavního soudu čekají na projednání ještě další dvě stížnosti ČSSD požadující zrušení novely zákona o stavebním spoření a úpravy vyplácení nemocenské.

Milan Janoušek

Protestní akce Děkujeme, odcházíme končí. Lékaři dostanou přidáno a většinově zůstanou

Zbrojení injekčními jehlami je zažehnáno. Ministr zdravotnictví Leoš Heger a předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel podepsali memorandum, které zastavilo protestní akci lékařů. Děkujeme, odcházíme tedy po více  než devíti měsících končí. Vyšší tarify odsouhlasila ve středu 23. února vláda. Nemocnice obdrží kolem dvou miliard korun, a platy lékařů se tak letos zvýší o pět až osm tisíc.

"Pro nás to znamená, že se vrátíme zpět do období klidu a smíru," komentoval Heger to, že odboráři kývli na kompromis.

V úmluvě se také vysvětluje, že nelze zaručit přijetí všech lékařů, kteří podali výpověď, další vývoj záleží hlavně na ředitelích nemocnic. V Praze by se mělo do práce vrátit 98 % lékařů. Vinohradská nemocnice ale tvář protestu, rentgenologa Engela, zpět přijmout nechce.

Protest pod názvem Děkujeme, odcházíme  začal již v květnu 2010. Nemocniční lékaři požadovali vyšší ohodnocení své práce a žádali také další změny ve zdravotnictví (viz www.dekujeme-odchazime.cz). Ke konci roku jich téměř 4000 podalo výpověď.

Barbora Soukupová

Vaculík, Slouka a Houška jsou dalšími laureáty prestižní Ceny Ferdinanda Peroutky

Peroutkova cena se uděluje spisovateli či novináři, v němž se zrcadlí podobné ctnosti a projevy talentu jako v samotném Ferdinandu Peroutkovi. Jeho jméno tedy symbolicky nesou ti, kdo se výjimečnou novinářskou činností a prostřednictvím krásy jazyka zapsali do dějin psaného projevu. Za rok 2010 si cenu zasloužili Ludvík Vaculík, Zdenek Slouka a Vítězslav Houška, jejichž společnými jmenovateli byly krom jiného vzdor proti režimu, víra v demokracii a život plný událostí, které hýbaly Evropou 20. století. Slavnostní předávání cen hostil 3. února  panteon Národního muzea.

Novináři Vaculík (prozaik, fejetonista, autor manifestu Dva tisíce slov), Houška (překladatel a publicista píšící hodně o šachách) a Slouka (politolog, editor Lidových novin) se nejen pomocí pera vzpírali komunistické nekompromisnosti.

Ocenění vzniklo roku 1995 k příležitosti 100. výročí Peroutkových narozenin v rámci Nadace Lidových novin. Cílem předávání cen mělo být pozvednutí prestiže novinářské a publicistické profese. Ferdinand Peroutka, někdy také nazývaný K. Havlíček - Borovský 20. století, úvodníkář Lidových novin, redaktor mnohých časopisů, průkopník svobodného tisku a emblém boje s hnědou i rudou totalitou patřil mezi velikány československé žurnalistiky.

Barbora Soukupová

Národní technické muzeum se po čtyřech letech znovu otevřelo veřejnosti

U příležitosti 180. výročí narození významného českého mecenáše a stavitele Josefa Hlávky bylo v Praze 15. února oficiálně otevřeno zrekonstruované Národní technické muzeum (NTM). Vernisáže se zúčastnili i prezident Václav Klaus či předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Kvůli opravám bylo NTM veřejnosti uzavřeno více než čtyři roky. „Bohužel nebylo možné přestěhovat se do náhradních prostor,“ vysvětlil na tiskové konferenci Miloš Josefovič, náměstek ředitele muzea pro rozvoj a investice. Jedinou výjimkou byl předposlední den loňského roku, kdy Den otevřených dveří přilákal téměř 5000 zájemců.

Nyní je v muzeu umístěno pět unikátních expozic – doprava, fotografický ateliér, tiskařství, astronomie a architektura se stavitelstvím a designem. Mezi nejcennější klenoty sbírek patří letoun z roku 1911, v němž Jan Kašpar uskutečnil první dálkový přelet v dějinách českého letectví. Kromě pěti tisíc stálých exponátů se muzeum v těchto dnech pyšní dočasným vystavením obou českých Nobelových cen. Ředitel NTM Karel Ksandr upozornil, že je to vůbec poprvé, kdy mají lidé možnost prohlédnout si ocenění Jaroslava Heyrovského a Jaroslava Seiferta na jednom místě.

Práce na rekonstrukci stále pokračují. Včetně třetí etapy, která potrvá až do roku 2012, stály opravy 370 milionů korun. Nové podoby se dočká i knihovna a v plánu je také vybudování kamenouhelného a rudného dolu. „Dosud jsme otevřeli zhruba polovinu všech výstavních ploch a dvě třetiny plánovaných expozic,“ řekl Ksandr.

Prohlédnout si sbírky Národního technického muzea na 5500 metrech čtverečních je možné každý den mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

Z tiskové konference Tereza Svítilová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Na výročním setkání visegradské čtyřky se řešilo Bělorusko i krize

Situace v Bělorusku i evropská ekonomika se probíraly 15. února na bratislavském setkání visegrádské čtyřky. Při příležitosti 20. výročí vzniku tzv. visegradské skupiny tu jednali předsedové vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se zástupci Rakouska, Německa a Ukrajiny. Zúčastnila se i německá kancléřka Angela Merkelová.

Premiéři vystoupili proti autoritářskému režimu běloruského prezidenta Lukašenka, podpořili tamní opozici a vyzvali Minsk k propuštění politických aktivistů. Zabývali se ale také hospodářskou politikou Evropské unie, problémy energetické a potravinové bezpečnosti i důsledky ekonomické krize.

Visegrádská skupina vznikla před dvaceti lety, po rozpadu Československa se z trojky stala čtyřka. Ta spolupracuje na regionální úrovni i dnes, v rámci EU. Více než deset let už funguje Mezinárodní visegrádský fond, který pomáhá financovat kulturní, vědecké a vzdělávací projekty.

Marie Barvínková

Nečas a Sarkozy si v Paříži notovali

ČR se s Francií shoduje až v 80 procentech plánovaných opatření, která by měla zvýšit konkurenceschopnost Evropské unie, řekl novinářům předseda vlády Petr Nečas po setkání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Informovala o tom ČTK.

Nečas a Sarkozy jednali 11. února v Elysejském paláci. Hlavním tématem byl návrh „paktu konkurenceschopnosti“, který na summitu EU v Bruselu předložila Francie spolu s Německem. Podle něj je mimo jiné třeba postupně vytvořit fiskální unii v rámci eurozóny. Státy se také mají zavázat ke stabilitě veřejných financí či měření cenové konkurenceschopnosti.

Podle Nečase preferují ČR i Francie zavedení navrhovaného plánu skrze mezivládní dohody spíše než pomocí mechanismů Unie. Shodují se i v názorech na důchodové reformy či na jadernou problematiku. "Obě země chtějí dosáhnout renesance jaderné energetiky i jako významného prvku větší energetické bezpečnosti nejen členských zemí, jako je Francie nebo ČR, ale i Evropy jako celku," řekl český premiér.

Marie Barvínková

První čeští turisté odletěli znovu do Egypta

Dvě letadla vyrazila v sobotu 19. února z letiště Ruzyně do egyptského letoviska Hurghada. Stalo se tak poprvé po dvoutýdenní pauze, kdy české cestovní kanceláře nevypravovaly do Egypta žádné charterové lety. Protesty proti režimu prezidenta Husního Mubaraka, které trvaly až do jeho odstoupení, turisty sice přímo neohrožovaly, jejich bezpečnost se ale nedala zaručit.

Proto české i slovenské kanceláře od konce ledna rušily všechny zájezdy do země a umožnily všem klientům předčasný návrat domů. Do ČR se poslední turisté vrátili 6. února. Nyní se charterové lety začínají obnovovat, a to i přes varování ministerstva zahraničí, které  doporučuje cesty do Egypta jen v nezbytně nutných případech.

Marie Barvínková

Ekonomika

Nezaměstnaných bylo v lednu opět více

Míra nezaměstnanosti v prvním měsíci tohoto roku stoupla o desetinu procenta na 9,7 %. Meziročně o stejnou část procenta poklesla. Přibylo však volných pracovních míst, kterých bylo v prosinci nejméně za posledních 11 let. O jednu pozici teď statisticky bojuje více než 18 lidí. Vyplývá to z údajů, které 8. února zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Zatímco v prosinci se míra nezaměstnanosti prudce navýšila o celé procento, za což mohlo podle expertů hlavně očekávání nových (a méně výhodných) podmínek zákona o zaměstnanosti, v lednu tak rapidní nárůst nenastal. Dokonce poprvé v historii byl počet nově evidovaných uchazečů o zaměstnání v lednu nižší než v prosinci.

Největší míru nezaměstnanosti evidovaly úřady práce v Jeseníku (21 %), Bruntále (18,5 %) a Mostě (17 %), nejmenší vykazovalo standardně hlavní město, a to jak okres Praha, tak Praha-Západ a Praha-Východ (shodně 4,1 %). Za ně se zařadila Mladá Boleslav s více než 5 %. Celkem bylo registrovaných žadatelů o práci ke konci ledna 571 863, to je o více než deset tisíc více než v prosinci.

Petra Paříková

Sazku má zachránit Penta a E-Invest, boj o ni však ještě neskončil

Když si 7. února generální ředitel Sazky Aleš Hušák potřásl rukou s představiteli společností Penta a E-Invest, vypadalo to, že je dobojováno. Společnosti měly zadluženou Sazku zachránit několika miliardami korun. Situace se však komplikuje. Na akcionáře Sazky stupňují tlak největší věřitelé české loterijní jedničky Radovan Vítek a Karel Komárek. Chtějí skoupit jejich akcie.

Začátkem února Penta a E-Invest podnikatele Martina Ulčáka, přítele generálního ředitele Sazky Hušáka, přislíbily Sazce tolik peněz, kolik jich bude potřeba na odvrácení insolvence, která společnosti hrozí. Návrh na zahájení insolvenčního řízení na ni totiž před měsícem podal Vítek, který se tak domáhá peněz, jež mu Sazka dluží. Jejím největším věřitelem se stal poté, co skoupil od bank pohledávky za 1,5 miliardy korun. Vlastní i čtvrtinu jejích dluhopisů. Spolu s Komárkem, šéfem firmy KKCG, už tak vlastní většinu dluhopisů Sazky.

To by je mohlo opravňovat okamžitě vyžadovat od Sazky splacení všech pohledávek a dluhopisů. Sazka, která se do dluhů dostala během výstavby vysočanské O2 arény, miliardy navíc nemá a nejspíš by nezabránila insolvenci. A „zachránci“ Penta a E-Invest počítají s pomocí za 2,5 miliardy. Zaplacení 8 miliard pro ně znamená příliš velké riziko, a tak zatím s podpisem dohod otálejí. Pokud by je podepsaly, budou od Sazky požadovat část jejích zisků, které jsou každoročně více než miliardové, většinový podíl ve firmě a také aktivní účast na vedení.

Hušák tak pravděpodobně po šestnácti letech v Sazce ztratí dominantní postavení a bude se o něj muset dělit s představiteli Penty a E-Investu, tedy nejspíš s šéfy firem Markem Dospivou a Martinem Ulčákem. To se nelíbí největším akcionářům Sazky, sportovním svazům, jež tak přijdou o velkou část peněz i vlivu. Vítek i Komárek jim skrze média nabídli odkoupení jejich akcií s tím, že pokud Sazka skončí v insolvenci, tak už od ní svazy nedostanou vůbec nic. Je to prý jejich poslední možnost. Sazce se přitom s více než měsíčním zpožděním podařilo splatit alespoň jistinu dluhopisů. Ty čítaly asi 97 milionů korun a přispěla na ně i Penta s E-Investem.

Na Sazku mezitím od 21. února dohlíží předběžný insolvenční správce, který zjišťuje informace o jejím majetku a měl by ho spravovat.

Petra Paříková

Kultura

Febiofest představil první hosty, přijedou Fridriksson a Lachmann

Mezi prvními ohlášenými hosty Febiofestu, kteří přijedou do Prahy osobně uvést své filmy, jsou islandský režisér Fridrik Thór Fridriksson a hollywoodský kameraman Edward Lachman.
Pořadatelé to oznámili 9. února na tiskové konferenci. 18. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest se uskuteční od 24. března do 1. dubna.

Nejslavnější islandský režisér Fridriksson představí na festivalu svůj nový snímek Mama Gogo, který celou přehlídku odstartuje. Jeho návštěva je podle programového ředitele Štefana Uhríka vítanou příležitostí, i když do Prahy nepřijíždí poprvé.

Amerického kameramana Edwarda Lachmana, mezi jehož filmy patří například Erin Brokowich, Život za časů války nebo Daleko do nebe, zvali pořadatelé už dříve. „Edwarda jsem zval už před čtyřmi lety, ale vždy dostal nějakou nabídku na film. Doufejme, že to letos vyjde,“ řekl Uhrík. Další hosty přestaví MFF Praha – Febiofest postupně.

V programu se letos objeví řada novinek světové kinematografie jako například film Sofie Coppolové Odnikud někam, oceněný Zlatým lvem v Benátkách, nebo snímky Bena Afflecka a Otara Losselianiho. Svůj režijní debut přijede do Prahy uvést i herec Philip Seymour Hoffman.

Zvláštní pozornost věnuje letošní Febiofest švédské kinematografii, kterou představí ve velké retrospektivě. Tradiční součástí festivalu je i přehlídka filmů mimo kino. Promítat se bude  na ruzyňském letišti v prostoru terminálu 2 a hlavní náplní budou příznačně snímky s tematikou letectví. „Přehlídka klade důraz na různorodost přístupu, doby vzniku i žánrové pozadí jednotlivých titulů,“ řekl dramaturg této sekce Jan Foll.

Ještě na konci ledna nebylo z finančních důvodů jasné, jestli se festival bude konat. „Na poslední chvíli se to změnilo, nalezli jsme nového generálního partnera,“ vysvětlil ředitel festivalu Fero Fenič. I když bude Febiofest  (www.febiofest.cz) pracovat s rozpočtem nižším než minulý rok, diváci změny nepocítí.

Z tiskové konference Martin Hoffmann

Slovanská epopej se přeci jen stěhovala. Napůl

Část Slovanské epopeje, která v říjnu loňského roku skončila kvůli přípravě neuskutečněného stěhování do Prahy smotaná na válcích, změnila své působiště. Stalo se tak poprvé od jejího vystavení v šedesátých letech, a to i navzdory prosincové úmluvě mezi starostou Moravského Krumlova Tomášem Třetinou a pražským primátorem Bohuslavem Svobodou, podle které měla díla do vyřešení kuriózního sporu mezi dvěma městy zůstat na krumlovském zámku.

Pět pláten z celkových dvaceti převezli začátkem února do hlavního města. I když s tím zastupitelstvo Krumlova nadále nesouhlasí, tentokrát stěhování nepředcházely obstrukce ani protesty. Přesto se akce neobešla bez nesnází; problém však tentokráte tkvěl na pražské straně. Organizátoři stěhování opomněli zátěžový limit příjezdové komunikace moravskokrumlovského zámku, a tak se až na místo určení jedno ze tří stěhovacích vozidel vůbec nedostalo. Samotní obyvatelé Krumlova sice na adresu Prahy nešetřili jadrnými výrazy, ale nechali stěhování dokončit bez dalších komplikací.

„V současné chvíli si sice mohu poplakat, ale bránit převozu po právní stránce nelze, to by byla z naší strany anarchie,“ připustil Třetina. Oficiální argument pro převoz přitom plyne z obavy, jaké následky by pro obrazy mělo jejich opětné rozvinutí v prostředí nevytápěného zámku.

V názoru  na další osud Epopeje se obě strany rozcházejí. Zatímco Třetina doufá v návrat Epopeje ještě v letošním roce, ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka už věc nevidí tak jednoznačně. Jednotný není ani názor dědiců samotného Alfonse Muchy.

Slovanskou epopej kdysi sám Mucha daroval "Praze i všem jejím obyvatelům". Zatímco hlavní město dodnes nesplnilo jedinou podmínku, kterou darování autor učinil, tedy zbudování samostatné trvalé expozice, Moravský Krumlov díla opatruje od 2. světové války.

Z tiskové konference Karolina Matysová

Galerie Rudolfinum: Mutující médium – fotografie v českém umění 1990-2010

V poslední době se pražská galerie Rudolfinum věnuje hlavně vystavování fotografií. V tomto duchu pokračuje od 10. února výstavou Mutující médium, která mapuje proměnu „šestého umění“ v posledních dvaceti letech. Mezi umělci návštěvníci najdou například Ivana Pinkavu, Veroniku Bromovou, šéfredaktora časopisu Fotograf Pavla Baňku, nebo autorské duo Hynek Alt a Alexandra Vajdová, kteří spolu vedou katedru fotografie pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Nejde o retrospektivu toho, co všechno se v Česku za posledních dvacet let nafotilo, ale spíše „o dějiny média jako takového,“ řekl na tiskové konferenci kurátor Pavel Vančát. Toto médium nutně ovlivnil jak politický vývoj v České republice, tak i technologický vývoj (digitální) fotografie a její zpopularizování mezi nejširší vrstvy obyvatelstva.

V prostorách Rudolfina vnímáme proměnu od piktoralismu, přes konceptuální přístupy 90. let až do současnosti, kdy autoři boří samu podstatu fotografie a znovu ji definují.  Výstava je rozdělená na pět částí, které nepřímo tvoří i časovou osu celé expozice. Otevřená je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin a potrvá až do 1. května.

Z Galerie Rudolfinum Vojtěch Soudný

V Praze začal 6. ročník festivalu španělských filmů La Película, pokračuje v Brně

Pražskou část festivalu španělsky mluvené kinematografie otevřelo 15. února historické drama Tmavý chléb režiséra Agustía Villarongy. Snímek z roku 2010 nahlíží poválečný katalánský odboj očima malého chlapce. Film ovládl letošní předávání španělských filmových cen Goya. Získal 9 sošek, mezi nimi například ceny pro nejlepší film, ceny za režii, kameru a herecké výkony. Velký sál kina Světozor zaplnil tento snímek do posledního místa. Slavnostního zahájení se zúčastnili i režisér Agustí Villaronga a kameraman Antonio Riestra, který se mimo jiné podílel i na českých filmech Lidice a Normal.

Festival čítá 18 filmů rozličných žánrů a témat, avšak 6 snímků spojuje téma býčích zápasů. Pořadatelé se pokusili nabídnout průřez specifickým španělským filmovým žánrem, kterým je býčí film. Jedná se o žánr s velkou tradicí, což na festivalu dokládá němý snímek Krev a písek z roku 1917.

Z aktuálních snímků stojí za pozornost kromě Tmavého chleba například film Pohřbený režiséra Rodriga Cortése. V hlavní roli se představuje slavný hollywoodský herec Ryan Reynolds. Snímek vyhrál ceny Goya za nejlepší scénář, zvuk a střih.

V Praze byly snímky  tradičně k vidění v  kině Světozor. Část přehlídky se uskutečnila také v prostorách Institutu Cervantes, kde měli diváci možnost zhlédnout několik snímků bezplatně. Následně se festival přesunul do brněnského kina Art, kde potrvá od 21. do 28. února.

Z kina Světozor Tereza Krupková

Sport

Petr Čech se stal počtvrté fotbalistou roku, slavnostní večer patřil Josefu Masopustovi

Nejlepším českým fotbalistou minulého roku se v pondělí 7. února stal brankář londýnské Chelsea Petr Čech. Za ním zaostal o 204 bodů kapitán české reprezentace Tomáš Rosický, třetí skončil vítěz Evropské ligy Tomáš Ujfaluši. Čech ovládl i premiérové hlasování fanoušků. Trenérem roku byl zvolen plzeňský Petr Vrba, osobností ligy jeho svěřenec Pavel Horváth. Ocenění talent roku získal osmnáctiletý útočník Sparty Václav Kadlec. Do síně slávy českého fotbalu byl uveden celý československý tým, který se v roce 1962 dostal do finále světového šampionátu v Chile.

Petr Čech vyhrál anketu Fotbalista roku potřetí za sebou a celkově počtvrté. „Jsem rád, že moje práce byla oceněna na výbornou. Doufám, že tu nestojím naposledy,“ řekl Čech. Osmadvacetiletý brankář se tak přiblížil svému legendárnímu reprezentačnímu předchůdci Ivu Viktorovi, který v anketě triumfoval pětkrát, mezi lety 1968 a 1976.

Trenér roku Pavel Vrba si ocenění vysloužil skvělými výkony Plzně v podzimní části (vede tabulku) a výhrou v českém poháru. „Věřím, že naše cesta v Plzni bude úspěšná,“ reagoval na dotaz, zda ho neláká zahraniční angažmá.

Vyhlášení fotbalových cen se v pražském  Stavovském divadle neslo v duchu osmdesátých narozenin Josefa Masopusta (*9.2.). České fotbalové legendě přišly osobně popřát i osobnosti světového fotbalu. Masopustovi blahopřál legendární portugalský fotbalista Eusébio. „Josefe, přeji ti hodně zdraví. Jsi navždy můj velký přítel,“ řekl Eusébio. Ke gratulantům se přidal i šéf mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter. „Byl jste nejlepší hráč své doby. Jsem rád, že se také jmenuji Joseph.“ Své přání na videozáznamu si pro Masopusta připravil i slavný Pelé. „Naše radost a přátelství potrvají věčně. Tobě a celému českému národu jen hodně zdraví a štěstí.“

Josef Masopust byl dojatý. „Je to nádherný. Když člověk vidí takové oslavy fotbalu, tak musí být velmi spokojený,“ řekl držitel Zlatého míče z roku 1962 chvíli před tím, než převzal z rukou ministra obrany Alexandra Vondry Zlatou lípu, nejvyšší české armádní vyznamenání.

Dárku v podobě vítězství reprezentace v letošním prvním zápase se  ale jubilant nedočkal. Fotbalisté prohráli 9. února v přátelském utkání s Chorvaty 2:4. Tolik gólů  navíc český tým inkasoval poprvé ve své samostatné historii. Po dvou rychlých chorvatských brankách ještě Češi dokázali zásluhou Sivoka a Rosického srovnat. Ve druhé půli ale opět chybovali v obraně (chyboval i fotbalista roku) a na další dvě trefy chorvatského týmu už nedokázali odpovědět. Reprezentace tak pod vedením trenéra Michala Bílka prohrála šestý zápas z jedenácti.

Martin Hoffmann

Štybar obhájil titul MS, Nashová, Sáblíková a Verner vybojovali na šampionátech bronz

Cyklokrosař Zdeněk Štybar vyhrál 30. ledna suverénně závod v německém Sankt Wendelu, a obhájil tak mistrovský titul v kategorii elite. Pětadvacetiletý jezdec belgické stáje Telenet-Fidea dojel do cíle tratě dlouhé 31 kilometrů v čase 1:06:37. Štybar se stal mistrem světa už počtvrté. Dvakrát triumfoval v kategorii do 23 let a před rokem vyhrál poprvé elitní mistrovský závod v Táboře. Počtem titulů tak vyrovnal legendárního cyklokrosaře Radomíra Šimůnka. První českou medailistkou na cyklokrosařském MS se  díky 3. místu stala Kateřina Nashová.

Navzdory pádu na oblíbené pětikilometrové trati se Martině Sáblíkové podařilo získat bronzovou medaili na MS v rychlobruslení  v Calgary. Dvojnásobná olympijská vítězka pak o pár dnů později (18 .února) vyhrála závod SP v Salt Lake City a časem 6:42,66
překonala vlastní světový rekord na trati 5 km.

Čtyřiadvacetiletý krasobruslař Tomáš Verner vybojoval 29. ledna na ME ve švýcarském Bernu bronz, a zkompletoval tak sbírku evropských medailí. Mistr Evropy 2008 a vicemistr z roku 2007 předvedl ve volné jízdě jeden čtverný a dva trojné skoky. Z plánované sestavy vynechal jen jeden trojný skok a z pátého místa po krátkém programu se posunul až na třetí příčku. Volná jízda naopak nevyšla Michalu Březinovi, který po dvou pádech klesl z druhé na osmou pozici.

Martin Hoffmann

Sparta proti Liverpoolu brala doma bod (0:0). V odvetě prohrála a v Evropské lize končí

"Přišlo mi, že sem vyloženě přijeli pro to, aby nedostali gól.“ Ne, tak si záložník Marek Matějovský pro iSport.cz neulevil na adresu Českých Budějovic či jiného prvoligového týmu prezentujícího se úpornou defenzívou, jeho slova šla bezprostředně po pražském utkání Evropské ligy k výkonu slovutného Liverpoolu.

Necelých 18 tisíc diváků, kteří neváhali utratit za lístky historicky nejvyšší částky v české klubové historii (1500 – 3000 Kč), se museli při tradičním sborovém vyhlašování základní sestavy učit nová jména. Trenér Jozef Chovanec totiž po zimní pauze představil od začátku dvě nové akvizice – kamerunského záložníka Abenu a chorvatského útočníka Keriče.  Trochu překvapivě jen na lavičce zůstal záložník Sionko (střídal až v 73.min.) a další zimní posila útočník Pekhart.

První poločas ukázal disciplinovanou hru od obou mužstev s minimem šancí. Sparťané hrozili hlavně ze stran, kde krajní obránci Pamič s Kušnírem postupovali často proti výrazné přesile hráčů Liverpoolu. Velkou pozornost strhávaly souboje stopera Řepky a útočníka hostí N´Goga. Letenský zlý muž nedal francouzskému forvardovi ani krok zadarmo a v 38. minutě viděli po potyčce oba kohouti žlutou kartu.

V druhé polovině hry dával Liverpool jasně najevo, že bod z Prahy mu zcela stačí. Sparťané výjimečně bázlivého herního projevu ostrovního celku bohužel nedokázali využít. Nejblíže ke gólové radosti měl po střele z otočky v 76. minutě Kweuke a následně Matějovský. „Je pravda, že jsme měli větší šance. Ale zápasu vládly obrany, hráči skákali do střel, bylo těžké se prosadit,“ řekl po zápase pro iDnes.cz trenér Sparty Chovanec.

Stran divácké atmosféry se toho v chladné únorové noci příliš nestalo. Proslulí angličtí fanoušci sice dorazili, ale po celých devadesát minut zůstali němí.

Bezbranková remíza dává přesto Spartě solidní šanci do odvety. Případná vstřelená branka venku se totiž počítá za dvě. „Dalo by se říct, že jsme teď k postupu blíže než před zápasem,“ uvedl útočník Kadlec. I z táboru Liverpoolu ovšem znějí slova odhodlání: „Do odvety máme výbornou pozici, budeme hrát na Anfieldu ve větším tempu a rychleji se pohybovat směrem k soupeřově bráně,“ uzavřel liverpoolský záložník Kuijt pro iHNed.cz.

P.S. Sparta v odvetě prohrála 0:1. Gólem vstřeleným 4 minuty před koncem.

Z Letné (Generali Areny) Milan Janoušek

Základní část extraligy poprvé ovládl Třinec, do play-off se nevešla Kometa

Hokejová extraliga uzavřela základní část, o titul se střetnou už jen ti nejlepší. Mezi ně se nakonec nezařadila brněnská Kometa, která místo bitvy o předkolo pouze prodloužila svůj pád tabulkou. Historické vítězství v dlouhodobé soutěži slaví v Třinci.

Nejlepší pozice po úvodní části ročníku si jednotlivé celky rozdělily už dlouho předem. Poté, co Liberec padl na Spartě a v Litvínově, připadlo první místo i Prezidentsky pohár Třinci. Poprvé v historii klubu. „Je to ale pouze dílčí úspěch. Cílem je jednoznačně titul,“ prohlásili Slezané po zisku první trofeje.

Oproti klidu v horních patrech se o postup do předkola play-off strhla pravá válka. Ještě pět kol před koncem se čtyři konkurenti na tři volná místa tlačili v rozmezí dvou bodů.

V přímém střetu ale Plzeň smetla Kometu 4:1 a odsoudila ji k pádu na 11. místo. Zpátky do postupové desítky se brněnský tým už nevrátil.

„Myslím, že mužstvo bylo dostatečně silné. O to větší je pro mě překvapení, že se nedokázalo se situací poprat a zvrátit ji,“ řekl brněnský trenér Ladislav Lubina MF Dnes.

V předkole play-off, které odstartuje 23. února, narazí Slavia na Karlovy Vary a Litvínov na velkého favorita z Plzně. Západočeši sice vstupují do vyřazovacích bojů až z 9. pozice, bez trestu za administrativní chyby, kvůli kterému přišli o 19 bodů, by však útočili na postavení prvního Třince.

„Velké cíle se skládají z malých postupných kroků. Koncentrujeme se jen na úvodní souboj předkola," tvrdí kouč plzeňského mužstva Marián Jelínek i přes prognózy bookemakerů. Ti považuji Plzeň za jednoho z největších adeptů na titul.

Tabulka extraligy po základní části: 1. Třinec 96 bodů, 2. Liberec 94, 3. Vítkovice 92, 4. Zlín 88, 5. Pardubice 88, 6. České Budějovice 85, 7. Slavia 84, 8. Plzeň 77, 9. Litvínov 77, 10. Karlovy Vary 71, 11. Kometa 68, 12. Sparta 57, 13. Kladno 35, 14. Mladá Boleslav 33.

Tomáš Pavlíček

Ze sportu stručně

* České tenistky vyhrály v prvním kole Světové skupiny Fed Cupu na Slovensku 3:2 a potřetí za sebou budou hrát semifinále této soutěže. Svěřenkyně Petra Pály si o víkendu 5. a 6. února zajistily postup tou nejrychlejší cestou, když zvítězily v prvních třech dvouhrách. Skvěle se v Bratislavě představila Petra Kvitová. Aktuálně 18. hráčka světa (po vítězství na turnaji v Paříži už 14.) vyhrála obě svá utkání (proti Cibulkové a Hantuchové) a svou druhou výhrou přidala na konto týmu i třetí rozhodující bod. Česko tak porazilo Slovensko i ve čtvrtém vzájemném fedcupovém souboji a v semifinále soutěže se v dubnu utká s Belgií.

* Čeští hokejisté se vrátili ze Stockholmu bez jediné výhry a s ostrým varováním. Kostra týmu, který trenér Alois Hadamczik skládá pro MS na Slovensku, na Švédských hrách propadla. S jediným bodem skončil národní tým poslední.

"Kde jsou mistři světa?" ptali se fanoušci, novináři i soupeři už na prvním turnaji Evropské hokejové tour (EHT) ve Finsku. Češi si sice na dalším podniku v Rusku pošramocenou reputaci vylepšili, jenže na třetím turnaji seriálu schytali v úvodním utkání proti domácímu výběru debakl 1:6, proti Finům  pak dvakrát vyrovnali náskok  soupeře a připsali si alespoň bod za porážku 2:3 po prodloužení. V souboji s vedoucím celkem EHT Ruskem už ale opět nestačili. Stejně jako v předchozím průběhu turnaje trápil národní tým velký počet vyloučení a špatně rozehrávané přesilovky. Po nepovedené závěrečné třetině padl český výběr 2:4. "Nejsem spokojený," hodnotil turnaj Hadamczik. "Naše hra nebyla moc sourodá. Chyběli nám tady někteří zkušení obránci, a to se projevilo i ve hře dozadu i dopředu," poznamenal trenér.

* Šárka Záhrobská zajela svůj nejlepší letošní slalom v závodě SP, nikoliv na MS. V německém Zwieselu skončila 6. února pátá. Bronzová medailistka z olympiády ve Vancouveru neprožívá povedenou sezonu, ve slalomu ve Flachau dokonce nedojela do cíle prvního kola, což se jí stalo poprvé po sedmi letech. I proto po nepovedeném závodě změnila lyže, boty i vázání.

Závody ve Zwieselu byly generálkou na světový šampionát v německém Garmisch-Partenkirchenu, který se konal od 7. února do 20. února. Záhrobská se zúčastnila pouze slalomu, ve kterém skončila až dvanáctá. Nenavázala tak na předchozí tři MS, ve kterých ve slalomu pokaždé získala medaili. V roce 2005 byla v Bormiu bronzová, v roce 2007 se v ?re stala mistryní světa, v roce 2009 byla ve Val d'Isere stříbrná.

Martin Hoffmann (tenis), Tomáš Pavlíček (hokej), ze Zwieselu David Bureš (lyžování)

Počasí

Počasí nás v únoru tahalo za nos

Ač patří únor do hluboké zimy, ten letošní hlavně zpočátku sliboval teplejší počasí a nabádal k oprášení lehčích bund a tenisek. Třeba 7. února  (oproti průměrnému mínus 1,1 stupni Celsia pro tento den), padly hned na 17 místech České republiky rekordy, v jižních Čechách naměřili až 15,4. Mohli jsme si tak užít pár slunečných a teplých dní, během kterých stačilo leckde roztát vše, co předtím stačilo napadnout. Pak nás ale zima opět ujistila, že se jednalo pouze o nejapný vtip a s ledovým úsměvem oznámila, že míní ještě nějaký ten pátek držet žezlo a panovat v  českých a moravských krajinách.  Tento týden se budíme do mrazivých rán, v Praze míváme -10 stupňů Celsia.

Vojtěch Soudný