14. dubna 2011, Carolina č. 772

události od 6. do 13. dubna


Z domova

Prezident Klaus vyžaduje při řešení vládní krize jednání, nikoliv ultimáta. Zve koalici na Hrad

Prezident Václav Klaus zatím nepřijal demisi ministra dopravy Víta Bárty (Věci veřejné) a ani neodvolal další dva ministry nejmenší koaliční strany Radka Johna (vnitro) a Josefa Dobeše (školství), jak mu v pondělí 11. dubna navrhl premiér Petr Nečas (ODS). Prezident chce vyčkat na premiérův návrh řešení vládní krize a na výsledky setkání koaličních špiček. Koalice ODS, TOP 09 a VV má ve Sněmovně 118 poslanců, v případě vypovězení koaliční smlouvy stranou VV by ztratila většinu.

,,Respektujte ústavu a odvolejte ministry,“ vzkázal prezidentovi premiér Nečas. Václav Klaus přes opakované výzvy trvá na tom, že změny nepřijme, dokud nebude mít na stole jasný plán dalšího fungování vlády. Prezident musí podle ústavy vyhovět návrhu na odvolání ministrů, ale není určen termín, do kdy to má udělat.

Rozkol uvnitř koalice odstartovala aféra VV, jejíž faktický vůdce a ministr dopravy Vít Bárta čelí od minulého týdne podezření, že uplácel své poslance a že vstoupil do politiky kvůli ekonomickým zájmům. Poslanci VV Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí podali na Bártu trestní oznámení. Bárta tvrdí, že Škárkovi 170 tisíc a  Kočí 500 tisíc korun půjčil, podle nich mělo jít o platbu za loajalitu straně. Škárka a Kočí byli vzápětí vyloučeni ze strany a z poslaneckého klubu, klub opustil i Stanislav Huml. Zbývajících 21 poslanců VV stojí za vedením strany. Předseda VV Radek John prohlásil, že se Kočí pokoušela o vnitrostranický puč.

K rezignaci se Vít Bárta rozhodl poté, co MF Dnes v pátek zveřejnila starší materiály, podle nichž chtěl vstoupit do politiky s cílem získat  ekonomickou moc. Nechce prý poškozovat VV. Současně potvrdil, že se bude ucházet o funkci předsedy strany, mimo jiné i  proto, aby očistil své jméno od nařčení a cílené diskreditační kampaně posledních dní.

Premiér Nečas týž den prohlásil, že považuje  „za nepřijatelné, aby lidé, kteří jsou spjati, ať již přímo nebo nepřímo, s firmou ABL či s dalšími soukromými bezpečnostními službami, zastávali ve vládě... pozice ať již ústavních činitelů, nebo představitelů státní správy.“

Situace ve vládní koalici je zablokovaná. Věci veřejné trvají na tom, aby ve funkci minstra vnitra setrval předseda strany Radek John a požadují odvolání ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09, obrany Alexandra Vondry a zemědělství Ivana Fuksy (oba ODS). Za současné situace nabídl premiérovi rezignaci ministr Vondra, který v minulých měsících čelil kritice kvůli předražené zakázce pro firmu ProMoPro za českého předsednictví EU.

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Kalousek se nechal slyšet, že po obměně několika ministrů by měla vláda požádat Sněmovnu o vyslovení důvěry. „Pokud důvěru ztratí, nejčistším řešením jsou předčasné volby,“ dodal dle ČTK. Stejný postup navrhuje sociální demokracie. 

Pondělní schůze koaličních vyjednávačů K9, první od roztržky vyvolané kauzou VV, nepřinesla konkrétnější informace o další spolupráci ani o obsazení vlády. ,,Dohodli jsme se, že budeme dál jednat v tomto formátu," řekla novinářům ke schůzce vyjednavačka VV  a předsedkyně poslaneckého klubu Karolína Peake. Podle deníku Právo svolal premiér na středeční večer čtyři zástupce každé vládní strany na pracovní večeři.

Po uzávěrce:
Poslankyně Kočí se měla podle středeční informace serveru Týden.cz pokusit o puč uvnitř VV ve spolupráci s ODS a akce měla být připravována tři čtvrtě roku. Na tajně pořízené nahrávce hovoří někdejší předsedkyně poslaneckého klubu VV například o svém spojení se šéfem poslanců ODS Petrem Tluchořem. Kočí autentičnost nahrávky potvrdila s tím, že záměrně lhala.
Podle prezidenta Klause překročily události posledních dnů tolerovatelnou hranici. Hrozícímu rozvratu české politiky nemůže přihlížet, proto zve na čtvrtek na Hrad předsedy všech tří koaličních stran.

Adéla Lávičková a Filip Šára

Historicky první návštěva izraelského premiéra v Praze

Dvoudenní návštěvu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua zahájilo ve čtvrtek 7. dubna jednání s předsedou vlády Petrem Nečasem. Na pátek měl host na programu schůzku s prezidentem Václavem Klausem, po jejím skončení letěl domů, aby se vrátil před šabatem, o kterém izraelská letadla nelétají.

Hlavními tématy jednání vládních představitelů byly ekonomické vztahy, včetně oblasti obranného průmyslu a spolupráce zemí ve vědě a výzkumu. Z té premiér Nečas vyzdvihl zejména program izraelských technologických inkubátorů. Obě vlády dále plánují kooperaci  i v rámci akademického výzkumu.

Netanjahu komentoval i aktuální dění ve své zemi. V době jeho návštěvy v Praze totiž jižní Izrael čelil dalšímu útoku palestinských radikálů z pásma Gazy. Jedna z raket zasáhla školní autobus a zranila několik lidí. Izrael odpověděl palbou, která stála život jednoho muže, zraněno bylo nejméně 12 dalších lidí.  „Vyhrazujeme si právo se bránit. Žádná země nemůže akceptovat ostřelování svých civilistů raketami," řekl Netanjahu v Praze podle serveru iDnes.cz.

Česká republika stojí v rámci EU na proizraelské straně a je jedním z nejsilnějších spojenců židovského státu. Protestující iniciativa Ne naším jménem! zorganizovala v pátek odpoledne demonstraci proti prohlubování vojensko-technické spolupráce obou zemí. „My jsme se snažili vyjádřit nesouhlas s tím, že česká vláda zaujímá jednostranný postoj k Izraeli, což nepřispěje k dosažení míru na Blízkém východě,“ komentovala situaci na pražském Palachově náměstí v Ozvěnách dne Eva Nováková z iniciativy. Zároveň dodala, že podle ní by měla Česká republika jednat s izraelskými představiteli kriticky. „Pokud se podíváme, o čem se nyní v Praze jednalo, prohlubování spolupráce s izraelskými obrannými silami je vlastně přímo účastnění se porušování lidských práv v Izraeli.“

Tereza Vrabcová

Ministerstvo zdravotnictví představilo návrhy reformních zákonů

Reformy českého zdravotnického systému jsou pro ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) a jeho tým prioritou. Ve středu 6. dubna vláda schválila tzv. malou novelu zákona č. 48/1997 Sb. a do konce měsíce projedná ještě jeho velkou novelu a další tři nové návrhy zdravotnických zákonů.

Nejdůležitějšími aktéry ve zdravotnictví jsou podle Hegerova týmu pojišťovny, poskytovatelé péče a především pacienti. „Po koaličních debatách jsme přesvědčeni, že každý z trojúhelníku nejdůležitějších hráčů by se měl na reformě podílet, přestože pacienty se budeme snažit co nejvíce šetřit,“ uvedl Leoš Heger. „Nechceme výrazně zvyšovat finanční spoluúčast pacientů, avšak nevylučujeme, že by se ze současných 16 % zvýšit mohla,“ dodal.

Malá novela se zabývá snížením cen generických léků, možnou fúzí zdravotních pojišťoven nebo zjednodušením správního řízení o cenách léčivých přípravků. Zájem veřejnosti však vzbudila hlavně změna regulačního poplatku za den pobytu v nemocnici ze současných 60 Kč na 100 Kč. Záměrem ministerstva bylo také snížení poplatku 30 Kč za položku na receptu na 30 Kč za celý recept. „Koaliční smlouva požaduje tento návrh přidat ke snížení nebo zrušení poplatků za nejlevnější léky na banální onemocnění,“ vysvětlil ministr.

Největšími změnami projdou zdravotní pojišťovny, zmíněná velká novela zákona č. 48/1997 Sb. se dotkne např. uzavírání smluv, zvýší pravomoci a zodpovědnost za tvorbu zdravotní sítě anebo definuje nárok pojištěnce na rozsah zdravotní péče a její časovou a místní dostupnost. Zdravotními pojišťovnami se bude podrobněji zabývat speciální zákon. Novela však také upřesňuje výše regulačních poplatků – za ambulantní ošetření bez doporučení praktického lékaře zaplatí pacient 200 Kč, za péči u praktického lékaře, kde není registrován, 90 Kč; poplatky se stanou příjmem systému veřejného zdravotního pojištění.

Samostatný zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování sjednocuje kritéria pro udělování oprávnění k poskytování zdravotních služeb. Práva pracovníků, poskytovatelů i pacientů budou vymahatelná.

Další připravovaný zákon o specifických zdravotních službách upravuje mimo jiné také genetické dědictví a klonování, psychochirurgické výkony, interrupci či sterilizaci.

„Zdá se, že po více než desetileté historii zákon o zdravotnické záchranné službě konečně spatří světlo světa,“ podotkl první náměstek Vladimír Pavelka. Podle návrhu zákona se poskytovatelem služby stane organizace zřizovaná krajem, norma také zpřesňuje dojezdový čas na 20 minut.

Z tiskové konference Eva Pavelková

Policejní zásah v Krupce bude mít možná dohru u soudu

Téměř 150 příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti pochodovalo v sobotu 9. dubna Krupkou. Chtěli tím připomenout rok starý případ, kdy dva Romové zneužili a zbili v obci dvanáctiletého chlapce. Krajský soud případ kvalifikoval jako pokus o rasistickou vraždu s trestní sazbou deseti let odnětí svobody nepodmíněně. Soud druhé instance ale trestný čin překvalifikoval a staršímu z pachatelů trest snížil o polovinu. Právě toto usnesení vzbudilo mezi příznivci extrémní pravice silnou reakci.

Demonstrovalo se bez komplikací do té doby, než průvodu zastoupila cestu skupina Romů a odpůrců neonacismu, kteří v těchto místech provozovali improvizovanou bohoslužbu. Policie účastníky setkání vyzvala, aby prostor opustili, ale skupina požadovala, aby farář mohl dokončit kázání. Policie požadavku nevyhověla a bohoslužbu rozehnala.

Občanská iniciativa V Ústí neonacisty nechceme! v pondělí  11. dubna oznámila své rozhodnutí podat správní žalobu a nechat sobotní zásah prozkoumat soudem. Farář, který bohoslužbu vedl, tvrdí, že policie porušila základní ústavní práva, neboť shromáždění za účelem bohoslužby nemusí být správním orgánům ohlášeno předem, a policie proto neměla právo ho rozehnat. Mluvčí ústecké policie Jarmila Hrubešová oponuje tím, že členové policejního sboru neměli jinou možnost, pokud nechtěli riskovat střet obou stran.  „Jednalo se opravdu jen o tu ulici. Kdekoli jinde ti účastníci mohli být,“ řekla Hrubešová ČT24. Zásah kromě soudu prověří také vnitřní kontrola policie. Podle mluvčí byla na policii v souvislosti se zásahem v Krupce podána už dvě trestní oznámení.

Pavlína Vávrová

V Chropyni na Kroměřížsku vyhořela továrna na zpracování plastů

Čtyři dny hasiči bojovali s rozsáhlým požárem, který vypukl v pátek 8. dubna v prostorách chropyňské firmy na zpracování plastů.

Hasiči dostali hlášení o požáru v pátek hodinu po půlnoci. V podniku se vzňalo 1 300 tun plastu. Kvůli zplodinám unikajícím do ovzduší byla vyhlášena nejprve dobrovolná evakuace, kterou ještě téhož dne krizový štáb po přehodnocení situace změnil na povinnou. Hasiči pokračovali v likvidaci ohně i následující den, ale uhasit se jim ho nepodařilo. V neděli zde zasahovala těžká technika, která odstranila trosky budovy. Díky tomu se hasičům v odpoledních hodinách podařilo k několika ohniskům požáru proniknout a pomocí vody s pěnou je postupně zlikvidovat. Požár zcela uhasili až v pondělí 11. dubna. Majitel shořelého podniku Miroslav Vala se na tiskové konferenci obci omluvil a slíbil, že uhradí škody, které požár obyvatelům města způsobil.

Pavlína Vávrová

Stovky lidí se projely pražským metrem jen v pyžamu

Akce Pyjamo metro ride překvapila v sobotu dopoledne tisícovky cestujících. V deset hodin začaly nastupovat do souprav metra davy lidí rozmanitého věku, oblečení jen v pyžamech, županech nebo pouze s ručníkem kolem pasu. Nic nechápajícím cestujícím přáli dobré ráno a nabízeli například i hrnek kávy. „Děláme takové věci, protože můžeme. Je to prostě zábava. Nejen pro nás, ale i pro každého, kdo nás vidí,“ vysvětluje důvod konání akce jeden z jejích organizátorů, Vladimír Kubíček.

Recesisti se svolali pomocí Facebooku. Ačkoliv účast potvrdilo přes 3 600 lidí, metrem nakonec jezdila jen asi pětistovka odvážlivců. Úkol zněl jasně: Kolem desáté hodiny přijít ve spacím úboru do nejbližší stanice metra, nastoupit a jezdit. Zmateným cestujícím se ale nesmělo nic prozradit. „My jsme prostě zaspali, takže jsme na sobě nechali pyžama, župany, vzali si kartáčky do ruky, někdo ještě polštář, protože ho nestihl odložit, a vyrazili jsme do práce. Dneska je vše tak uspěchané,“ objasňoval nechápajícím lidem mladík v županu, který zrovna seděl na podlaze nástupiště a popíjel kakao.

Akce ale našla u ostatních cestujících pozitivní odezvu. „Poslední zvonění?“ ptá se s úsměvem mladá žena, ke které právě přistoupilo asi třicet „pyžamáků“. Netrefila se. Stejně jako všichni námi oslovení, ačkoliv noviny o akci informovaly už několik dní předem. „Ať se mladí baví, taky jsme blbli. Je to lepší, než když čmárají barvou po domech,“ komentovala nápad starší žena.

Všichni účastníci se před jedenáctou hodinou sešli v horní části Václavského náměstí a doslova obsadili okolí sochy sv. Václava. Do čela se pak postavil organizátor Vladimír. „Žádáme změnu formátu letního a zimního času. A to tak, že čas se od této doby bude měnit pouze na zimní, a to každý den,“ hřímal do megafonu. Absurdní přání našla překvapivě i odezvu. „Dnes mi do telefonu řekl šéfredaktor nejmenovaného listu, že kdybychom chtěli politickou podporu pro prosazení našich cílů, je ochoten nám pomoci,“ sdělil nám Vladimír několik dní po konání akce.

Už příští týden čeká Prahu další netradiční akce, tentokrát s polštářky. Péřová bitva se bude konat v sobotu 23. dubna od 16 hodin před orlojem na Staroměstském náměstí. Pro velký úspěch ale zažije někdy v budoucnu opakování i pyžamová párty. „Pyžamovka by se měla konat minimálně jednou ročně,“ odkrývá své další plány Vladimír.

Z pražských ulic Matěj Smlsal

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovensko se potýkalo s ohněm a větrem

Teplý a suchý začátek dubna byl zřejmě příčinou požáru na jihu národního parku Velká Fatra. Hasiči v okolí vesnice Jelenec bojovali s ohněm od nedělního odpoledne po další dva dny. Plameny, které šlehaly až do výše dvaceti metrů, pohltily do úterního večera sto hektarů lesa a způsobily škodu 220 tisíc eur. Zásah hasičů výrazně komplikovalo horské prostředí. „Je to zlé. V tom kopci se nedá pohybovat, je příliš strmý. Vítr je silný a znovu zapaluje to, co jsme uhasili,“ vysvětloval deníku Sme situaci jeden ze 178 hasičů. Kromě nich zapojili Slováci do akce i dva armádní vrtulníky MI-17, ty však nemohly v neděli pro silný vítr vzlétnout.

Kvůli větru vyhlásili mimořádnou situaci i v okolí Vysokých Tater. Vichřice, která dosahovala na Lomnickém štítu rychlosti 165 km/h, kulminovala v noci ze čtvrtka na pátek, kdy strhávala střechy domů a lámala stromy. Nejkritičtější byla situace v podhorských vesnicích Starý a Nový Smokovec a Tatranska Polianka. „Teď je to selanka, ale v noci to bylo strašné. Bouchaly plechy, strhávalo to střechy,“ popisuje deníku Sme místní obyvatelka. Popadané stromy kromě silnic zatarasily i koleje ze Starého Smokovce do Tatranské Lomnice. Vesměs se však jednalo o materiální škody, nikdo nebyl vážně zraněn.

Národní park Vysoké Tatry se stále vzpamatovává z ničivého orkánu, který jej postihl v listopadu 2004. Při této katastrofě padlo 12 tisíc hektarů lesního porostu. Ve zlámaných a neodtěžených stromech se navíc rozmnožil lýkožrout, který v Tatrách podle lesníků zničil dalších 3 400 hektarů lesa.

Stanislav Mitáč

Ekonomika

Stručně z ekonomiky

* Česká koruna posílila, v úterý dolar poprvé za dva a půl roku klesl pod hranici 17 korun. Přesto by to podle odborníků nemělo příliš ohrozit export, většina vývozců se orientuje na obchody v rámci eurozóny. Naopak příznivě se tento vývoj kurzu projeví na ceně ropy, kde posilující koruna zmírní její růst.

* Na obalech výrobků se objeví nové logo „česká potravina“, které bude garantovat, že produkt pochází z České republiky. Místní potraviny jsou mezi zákazníky stále oblíbenější, i proto v poslední době vznikly značky, které mají označovat výrobky z Česka. Ty můžou být ale zavádějící, například logo Klasa nemusí říkat nic o původu, u některých značek stačí, aby byl produkt na území České republiky zabalen. Tuzemské potraviny označené českou vlaječkou se v obchodech objeví tento měsíc.

Kateřina Glaserová

Kultura

Magnesii Literu za Knihu roku získal in memoriam Jan Balabán

„Předávání knižních cen může být pěkná detektivka,“ uvedla nejsledovanější českou literární událost, vyhlašování výsledků Magnesie Litery, v neděli 10. dubna moderátorka Aňa Geislerová. V duchu detektivních románů se poté nesl celý slavnostní večer ve Stavovském divadle. Do jubilejního desátého ročníku prestižní soutěže přihlásili nakladatelé rekordních 318 titulů. Mezi nimi „pátrala“ odborná porota po těch nejlepších v jednotlivých kategoriích. Detektivka, přestože byla inspirací pro aranžmá ceremoniálu, nebyla oceněna v žádné z nich. Od vražd a krádeží předváděných na jevišti se pozornost porotců i diváků obrátila ke stránkám knih – k Rusku a moskevskému metaři, hlavnímu hrdinovi vítězné prozaické knihy Vrač Martina Ryšavého; k zvířatům vysvětlujícím zákonitosti fyziky v dětské knize Markéty Baňkové, držitelky Litery pro objev roku; či ke smrti coby ústřednímu tématu Knihy roku, románu Zeptej se táty vloni zesnulého spisovatele Jana Balabána.

„Věci si prostě nevymyslíš, říkával můj bratr. Postavy románu jsou vytvořeny na základě zkušeností z okolí i z rodiny. V knize však nejde o příběhy samotné. Příběhy slouží k rozehrání myšlenek o smyslu života, víře a skepsi,“ představil v medailonku román Zeptej se táty Daniel Balabán, bratr autora. Cenu za Knihu roku převzala za zemřelého Jana Balabána jeho manželka Petra Sasínová. Balabán tak obdržel druhou Literu – první získal v roce 2005 za soubor povídek Možná že odcházíme.

Kniha roku se rekrutovala z kategorie prózy, která je z důvodu snahy o podporu české prózy rozšířena na šest nominací oproti třem v ostatních kategoriích. Letos v ní byl oceněn Martin Ryšavý. V jeho románu Vrač, monologu zkrachovalého moskevského divadelního režiséra, který se živí jako metař, se zrcadlí tvář dnešního Ruska. „Knihu Vrač jsem napsal, protože jsem znal člověka, který se stal předobrazem jejího hlavního hrdiny. A znal jsem ho jako skvělého vypravěče. Tento člověk, člověk, který mi daroval historky, který je prožil, přijal moje pozvání a dnes je tady,“ představil Ryšavý během předávání cen svého ruského přítele. Martin Ryšavý získal svou první Magnesii Literu už v roce 2009 za Cesty na Sibiř, a je tak jediným spisovatelem, kterému byla Litera udělena dvakrát v téže kategorii.

Vůbec nejúspěšnější českou literátkou v historii Magnesie Litery je Radka Denemarková. K cenám za prózu Peníze od Hitlera a monografii Petra Lébla Smrt, nebudeš se báti, nejlepší knihu v oblasti publicistiky, které získala v minulých letech, přidala letos další – Literu za překlad knihy Herty Müllerové Rozhoupaný dech. „Překlad románu Herty Müller byl náročný v tom, že ona používá lyrizující, poetický jazyk. To znamená, že jde sice o prózu, ale práce na překladu se podobala spíše překladu poezie. Bylo nutné zachovat všechny neologismy, hru s jazykem, aby dech textu byl opravdu dechem rozhoupaným,“ prozradila Denemarková v medailonku a po převzetí ceny dodala: „Děkuji paní Hertě Müller, že tak odvážně pracuje s jazykem. Děkuji i postavám a větám této knihy, že mě mezi sebe pustily. Doufám, že jsem jim porozuměla. Snažila jsem se překládat tak, jak si přeji, aby byly i moje texty překládány v jiných zemích.“

Nejlepší knihou pro děti a mládež je titul Pampe a Šinka ilustrátorky Alžběty Skálové. Dětem je určena také sbírka bajek Straka v říši entropie. Markéta Baňková, letošní Objev roku, v nich prostřednictvím příběhů ze zvířecí říše přibližuje svět fyziky.

Litera za nakladatelský čin patří edici anglo-amerických autorů AAA nakladatelství Argo. Marcela Turečková, která za Argo cenu přebírala, vzpomněla v děkovné řeči vloni zesnulou zakladatelku edice AAA a dlouholetou šéfredaktorku nakladatelství Evu Slámovou: „Literu bereme jako poctu paní Evě Slámové. Je to vlastně cena pro ni.“

V kategorii Literatury faktu zvítězily Dějiny novodobé moderny Vladimíra Papouška a kolektivu. Literu za poezii získala básnická sbírka Josefa Hrubého Otylé ach. Cenu tradičně předávala Dagmar Havlová. Její manžel, Václav Havel, je patronem Magnesie Litery.

Jediným oceněním, o kterém v soutěži nerozhoduje odborná porota, je Cena čtenářů. Obdržela ji Hana Androniková za knihu Nebe nemá dno, v níž popisuje svůj boj s rakovinou. U příležitosti vyhlášení Ceny čtenářů byl také předán diplom nejpilnější čtenářce v republice, vítězce soutěže českých knihoven Čtenář roku, Dagmar Černé. Studentka 3. ročníku gymnázia v Hustopečích si vloni vypůjčila v knihovně 849 knih a údajně je všechny stihla přečíst.

Markéta Kubicová

V rámci oslav 120. výročí narození Vlasty Buriana vydala pošta novou známku

Tři vejce do skla, Anton Špelec, ostrostřelec, Ducháček to zařídí, U pokladny stál a Přednosta stanice. Všechny tyto filmy mají jednoho společného jmenovatele – je jím český král komiků, herec, režisér, zpěvák, divadelní ředitel, spisovatel a imitátor Vlastimil Burian. V sobotu 9. dubna uplynulo 120 let od jeho narození.

U příležitosti výročí vyšla nová známka s tváří legendárního komika. Milovníci české klasiky tedy mohou zasílat pohledy a dopisy nejen s hrdiny Čtyřlístku, ale nově – a vůbec poprvé – i s Vlastou Burianem. Autorem známky s nominální hodnotou 10 Kč je Pavel Sivko a rytcem Josef Tvrdoň. Tři Burianovy tváře na známce ukazují některé z podob hercova charakteristického knírku. Ten se v každé komedii lišil, což je fakt známý spíše skalním fanouškům a opravdu pozorným divákům. Známku pokřtili v pátek 8. dubna v pražském kině Ponrepo.

Burianovo výročí si lze připomenout i  kulinářským zážitkem. Triton restaurant na Václavském náměstí nabízí v týdnu od 7. do 14. dubna speciální menu: italské nudle po česku s kuřecím masem, jablky a mandlemi – hercův oblíbený pokrm, který pro něj připravoval jeho osobní kuchař Jaroslav Trejbal. V restauraci, která se nachází v místech, kde Burian v roce 1925 otevřel své první divadlo, si hosté mohou zdarma vychutnat také „liguééére“ Antona Špelce.

Přestože je Vlasta Burian pro většinu lidí spjat s filmem a divadlem, byl velice úspěšný i v jiných oblastech. Účinkoval v rozhlase, psal povídky a byl aktivním sportovcem. Jezdil závodně na kole, hrál tenis a fotbal.

Během okupace se vyhýbal spolupráci s Němci, přesto byl v roce 1947 odsouzen ke třem měsícům vězení a půlmilionové pokutě za „chování urážející cítění českého a slovenského lidu“. Plně rehabilitován byl až v roce 1994. V 50. letech se objevil jen v několika filmech a sporadicky vystupoval na menších jevištích a v klubech. Později se stal členem Státního divadla v Karlíně. V roce 1962 zemřel na nachlazení.

Tereza Sadílková

V Praze začaly velikonoční trhy

Vůně trdelníků, palačinek, grilovaného masa a k tomu hudba jazzového orchestru Staroměstského dixielandu.  V takové atmosféře začaly tradiční velikonoční trhy v sobotu 9. dubna v Praze. Centrum města zaplavili turisté i samotní Pražané, pro které jsou letos k dostání ručně vyráběné dekorace, včetně kraslic nebo vyřezávaných figurek, i typická česká jídla. „Program zpestří také den s historickou hudbou, den s rekordy a kuriozitami, soutěže pro děti, nebo mistrovství České republiky v otevírání ústřic,“ dodal Henri Morstyn, manažer programu trhu.

Na Staroměstském a Václavském náměstí vyrostlo celkem sto padesát stánků. Pořadatelé letos kladou důraz na rukodělné výrobky. Ty lze na místě zakoupit přímo od samotných řemeslníků, mezi kterými potkáte tkalce, řezbáře, kováře nebo malíře kraslic. „Na obou náměstích je možné narazit na mnoho originálních ručních ozdob například ze slámy nebo perníku,“ dodal Petr Hozák, produkční ředitel společnosti Taiko, která velikonoční trhy pořádá.

Na své by si měly  přijít také děti, a to ve škole řemesel, kde si mohou vyzkoušet pletení pomlázek, barvení vajíček a další výtvarné aktivity. Atrakcí je i minizoo se živými ovcemi a kůzlátky nebo trojrozměrné dekorace v podobě 3D kuřátek.

Pro návštěvníky je dále připravena zhruba desítka nejlepších receptů kulinářské soutěže Jak chutná Praha. Od ledna do konce března mohli všichni zájemci posílat své recepty z původní pražské kuchyně. Nejlepších dvacet z nich vybrala odborná komise a celkového vítěze zvolí veřejnost na stránkách projektu www.jakchutnapraha.cz.

V následujících týdnech program nabídne mimo jiné i mezinárodní přehlídku dechových orchestrů, tanečních skupin a sborů zvanou Music fest, bubenickou show v rytmu brazilské Samby v podání souboru Tam-Tam orchestra nebo den středověké hudby a tanců.

Prodejní stánky se suvenýry a velikonočním zbožím jsou otevřené ve všední dny od 9 do 19 hodin, o víkendech se provozní doba prodlouží do 20 hodin. Trhy v Praze potrvají do 1. května.

Lenka Nechvátalová

Sport

Hokejisté Třince slaví první titul v klubové historii

Třinečtí hokejisté dokráčeli k vytouženému triumfu. V 5. zápase finále play off porazili Vítkovice 5:1 a celkovým poměrem 4:1 na zápasy sérii ovládli. Mohou tak slavit historicky první extraligový titul a po devíti letech se po pražské Spartě stali druhým týmem, který dokázal vyhrát základní část i vyřazovací boje. V semifinále přitom Třinec prohrával se Slavií už 1:3 na zápasy. Sérii ale otočil a stal se už osmým klubem, který domácí soutěž vyhrál. Druhé místo patří Vítkovicím, kterým se na začátku sezóny po velkých změnách v týmu příliš nevěřilo, třetí skončil obhájce titulu z Pardubic.

Celý Třinec finálovými boji doslova žil, fanoušci začali plnit stadion již dvě hodiny před zápasem. Od začátku vládla parádní atmosféra a i přes nepovedený závěr čtvrtého utkání, kdy mohli Oceláři rozhodnout gólem do prázdné branky, si nikdo nepřipouštěl, že by to tentokrát nezvládli.

Tomu odpovídal i samotný průběh zápasu, který byl od začátku v režii domácích. Hosté se sice krátce po úvodním hvizdu dostali do početní výhody, ale tu brzy ukončil kanonýr Martin Růžička. Rekordman play off (celkem 17 gólů a 16 asistencí v 18 zápasech) ujel po chybě hostujícího beka Vosátka a perfektně provedeným švihem do horního růžku otevřel skóre. Vítkovice sice dokázaly hned vzápětí vyrovnat a po Kohnově krvavém faulu na Jana Káňu dostaly dokonce výhodu pětiminutové přesilovky. Tu ale nevyužily a po několika minutách po vzoru nepsaných pravidel „nedáš, dostaneš“ inkasovaly podruhé. Bartoň upadl ve středním pásmu a následné přečíslení tři na jednoho dokonale využil David Květoň. V závěru první třetiny byl do konce zápasu vyloučen hostující Ujčík.V osmatřiceti letech hrál možná své poslední finále, a tak bylo pro něj rozhodnutí sudích velkou ranou.

V 27. minutě zvýšil Hrabal střelou od modré na 3:1. Hostující gólman Málek, chytající ve skvělé formě, přes skrumáž těl nemohl nic vidět, a tak po gólu jen bezmocně rozhodil rukama. Vítkovice musely čím dál víc otevírat hru a to přesně vyhovovalo domácím. Jejich šance rostly a nebýt Málka, bylo o utkání dávno rozhodnuto. Třinec ale přesto dokázal vstřelit čtvrtou branku, kdy do rychlého brejku ujela dvojice Zagrapan – Hrňa. První nahrával, druhý střelou bez přípravy trefil horní roh branky a vítkovické naděje se tak prakticky rozpadly. Třineckou kanonádu pak ve třetím dějství gólem na 5:1 dokonal Jan Peterek a mistrovské oslavy mohly začít.

Jakub Černý

Fotbalová liga: Sparta porazila Slavii 2:0 a drží se ve hře o titul

Nejslavnější české derby rozhodl kamerunský útočník Léonard Kweuke. Vyprodanou Letnou rozjásal dvěma góly už v 10 a 12. minutě. Slávisté byli po zbytek utkání aktivnější, ale kvůli mizerné koncovce se neprosadili. Sparta tak stáhla náskok vedoucí Plzně na 6 bodů. Slavia, ohrožená sestupem, je jedenáctá.

Ještě před začátkem utkání bylo na Letné živo, a to když průvod slávistů dorazil před stadion, kde se potkal s domácími příznivci. Žhavou atmosféru zchladili přítomní policisté.

Do první šance zápasu se dostali slávisté. Janda po Kiselově nahrávce mířil mimo. Poté začal řádit Kweuke. První příležitost v páté minutě neproměnil, když se mu hlavou nepodařilo přesně zakončit po přímém kopu. O pět minut později už úspěšný byl. To když se k němu dostal odražený míč z rohového kopu a nekompromisním zakončením nedal brankáři Vaniakovi šanci. Ve 12. minutě po přihrávce Matějovského obehrál bránícího Hubáčka i Trubilu a tentokrát přesnou střelou k tyči zvýšil na 2:0. Se slávisty mohlo být ještě hůř, Kweuke byl při chuti, ale po jeho další střele se vytáhl dobrým zákrokem Vaniak. Sešívaní zaskočeni průběhem zápasu se mohli alespoň opřít o přízeň svých fanoušků, které v kotli podporovali i hosté z polského Górniku Zábrze. Zbytek stadionu se nenechal zahanbit a vznikla tak atmosféra hodná derby. Kaňkou zápasu bylo pro sparťany zranění středopolaře Matějovského, který musel v 35. ze hřiště. Zkušeného hráče, který se podílel na obou  gólových akcích, nahradil Kladrubský. Před koncem poločasu měla Slavia šanci snížit, když se Milan Černý po krásném lobu od kolegy Jarolíma dostal až těsně před brankáře Blažka. Ten však skvělým zákrokem gólu zamezil.

Druhý poločas začal volnějším tempem, aktivnější byla Slavia. Sparta se do větších útoků nepouštěla. Akce sešívaných kazily časté nepřesnosti, k zakončení se slávisté dostávali zřídka. Záložník Janda neměl svůj den a všechny jeho střely mířily hodně mimo branku. Chvíli poté, co v 66. minutě z hřiště odešel Kadlec, kterého nahradil Podaný, přestali mít domácí příznivci trpělivost s defenzivní hrou Sparty v druhém poločase a začali skandovat  "Bojujte za Spartu".

Čtvrt hodiny před koncem základní hrací doby přišla s prvním střídáním i Slavia, Jandu nahradil talentovaný Milutinovič. Ten se pokusil hned po příchodu na hřiště o střelu z 35 metrů, nemířil však přesně. V závěru se dostali do hry i kanonýři Vlček s Pospěchem, ale s výsledkem se jim již udělat nepodařilo.

„Získali jsme tři cenné body, na které jsme se ale pořádně nadřeli. Ale jsme šťastní a užíváme si to,“  byl s  výsledkem spokojený  trenér Sparty Jozef Chovanec.

Slavii díky neúspěchům Brna a Ústí nad Labem dělí od sestupových pozic stále 6 bodů. Trenér Michal Petrouš se po zápase vyjádřil optimisticky. „Byli tam čtyři kluci, kteří hráli poprvé, což pro ně byla obrovská zkušenost. Když se slávistický tým vhodně doplní, tak o budoucnost Slavie nemám vůbec strach.“

Výsledky 23. kola: České Budějovice - Ústí nad Labem 2:0, Plzeň - Jablonec  1:1, Slovácko - Příbram  2:0, Sparta - Slavia 2:0, Hradec Králové - Ostrava 2:1, Bohemians - Brno 2:1, Teplice - Mladá Boleslav 1:2, Liberec - Olomouc 3:0.
 
Tabulka: 1. Plzeň 55, 2 Sparta 49, 3. Jablonec 44, 4. Mladá Boleslav 40, 5. Olomouc 38, 6 Bohemians 35, 7. Teplice 35, 8. Liberec 30, 9. Hradec 28, 10. Slovácko 26, 11. Slavia 25, 12. České Budějovice 24, 13. Ostrava 23, 14. Příbram 22, 15. Brno 19, 16. Ústí 15.

Z Letné Antonín Sander

Ze sportu stručně

* Čeští hokejisté utržili v přípravném utkání před mistrovstvím světa historicky první porážku od Běloruska. V pátek podlehli domácímu celku v Bobrujsku 2:3 po samostatných nájezdech, den poté porazil výběr Aloise Hadamczika stejného soupeře 3:2. Další utkání čekají národní tým tento pátek a sobotu, kdy se dvakrát střetnou v Litvínově se Švýcarskem. Do konečné nominace na světový šampionát může Hadamczik počítat kvůli výsledkům v NHL i s některými hvězdami zámořských celků. Přijet by měli brankáři Ondřej Pavelec a Tomáš Vokoun, obránci Marek Židlický, Radek Martínek a útočníci Patrik Eliáš, Martin Havlát, Milan Michálek a Jakub Voráček.

* Hokejisté Ústí nad Labem udrželi šanci na postup do Tipsport extraligy. V pátém barážovém utkání zvítězili na ledě Mladé Boleslavi 4:1, i když od první minuty prohrávali. Přesto Středočechům chybí už jen jedno vítězství k udržení se v nejvyšší české soutěži, protože vede v sérii 3:2 na zápasy. Šestý duel je na programu v pátek v Ústí, případné sedmé střetnutí bude v neděli opět v Boleslavi.

* Tragická nehoda ukončila už po dvou rychlostních zkouškách Rallye Šumava. V jedné ze zatáček druhé erzety nezvládl zkušený jezdec Jiří Skoupil řízení, naboural do stromu a následným zraněním na místě podlehl. Spolujezdec utrpěl středně těžká zranění a byl hospitalizován v Plzni.

Martin Charvát

Počasí

Počasí

Jedna z pranostik říká: Nevěř žádnému počasí v dubnu – apríl si stejně troubí, jak chce. A to platilo v posledních dnech zejména o větru, který se ze severního stáčel na severozápadní až západní, na intenzitě ale neubral, tedy v nárazech dosahoval až 90 km/h. Přesto do České republiky přinášel vysoký tlak vzduchu, jehož příliv vyvrcholil v pondělí, kdy teploty dosahovaly až 25 °C. Pravda pranostiky se vyplnila v úterý, kdy do Čech ze severu začal proudit vlhký vzduch, se kterým přišlo nejen ochlazení, ale i srážky. Dnes ráno dokonce napadly na Sněžce tři centimetry nového sněhu. To není příliš optimistický výhled, když vezmeme v úvahu další pranostiku: Je-li duben bouřlivý, shnije kopa a mandel zplesniví.

Martin Charvát