5. května 2011, Carolina č. 775

události od 27. dubna do 4. května


Z domova

1. máj v ČR: Brnem pochodovali neonacisté, v Praze padl rekord v líbání

Tradiční setkání příznivců KSČM, pochod neonacistů a jejich odpůrců, ale i nový rekord v počtu líbajících se párů provázel první květnový den v české a moravské metropoli. Zatímco v Praze se obešly politické akce i setkání anarchistů téměř bez problémů, v brněnských ulicích, kam se sjeli příznivci i odpůrci krajní pravice, muselo na situaci dohlížet přes sedm set policistů. Řada lidí ale trávila Svátek práce klasicky – pod rozkvetlým stromem. Například na pražském Petříně se na jednom místě políbilo 841 párů, čímž vznikl nový zápis v české verzi Guinnessovy knihy rekordů.

Ačkoliv 1. máj tradičně využívají politické strany ke své propagaci, rozsáhlejší setkání letos uspořádali jen komunisté, kteří se sešli na pražském Výstavišti. Asi tisícovka příznivců strany poslouchala projev předsedy Vojtěcha Filipa, ve kterém vyzval k odporu proti vládním reformám. "Letos nejde o obyčejnou oslavu, letos jde o to, abychom teď na prvního máje zahájili protesty proti této vládě,“ hřímal. Poklidné setkání narušil aktivista Jan Šinágl, který vystoupil na pódium a rozvinul transparent s nacistickými a komunistickými symboly. Jeho chováním se teď bude zabývat policie.

TOP 09 chce s oslavami prvního máje začít příští rok. „Já bych si velmi přál, aby strana TOP 09, tedy strana konzervativní, dokázala na prvního máje akcentovat máchovské téma a připomenout si Máchu. Nejlépe na Petříně,“ svěřil se Frekvenci 1 místopředseda strany Miroslav Kalousek. Naopak ČSSD slavila první květen sbíráním podpisů pod petice. „Sociální demokracie dnes oslovuje občany po celé zemi s tím, že běží akce Dnů odporu proti vládním reformám. Všechny petice pak předáme vládě i parlamentu,“ sdělil rádiu místopředseda strany Michal Hašek.

Zatímco v Praze musel větší počet policistů dohlížet už jen na shromáždění čtyřiceti anarchistů, kteří si připomínali 1. máj recitováním básní na Střeleckém ostrově, o poznání napjatější atmosféra panovala v Brně. V moravské metropoli se už dopoledne sešly asi čtyři stovky lidí, převážně Romů, protestující proti ohlášenému odpolednímu pochodu příznivců Dělnické mládeže. "Po zkušenostech s podobnými demonstracemi v litvínovském Janově, Plzni, Přerově a naposledy v Novém Bydžově se obáváme, že jde ve skutečnosti o pochod nenávisti, který má za cíl využít protiromských nálad ve společnosti,“ prohlásil podle ČTK mluvčí iniciativy V Brně neonacisty nechceme Václav Pecl.

Setkání asi čtyř set pravicových extremistů začalo po třinácté hodině. Počet odpůrců Dělnické mládeže se nakonec rozrostl až na tisíc a policie tedy musela do akce povolat těžkooděnce, kteří od sebe oba tábory oddělovali. Nejvypjatější okamžik nastal ve chvíli, kdy někdo ze střechy domu vhodil do davu dýmovnice a situace se stala naprosto nepřehlednou. Policie doposud pachatele nenašla. Ulice Brna se uklidnily ještě vpodvečer, policie předvedla k podání vysvětlení celkem 15 osob.

Nejrušněji ale bylo na Petříně. Tisícovky lidí vyšly na prosluněný kopec, aby si mohly vyjádřit lásku pod rozkvetlým stromem. 841 párů se u polibku dokonce nechalo spočítat. „Loni se pod třešní, kterou jsme v květináči postavili před petřínskou rozhlednu, políbilo 711 párů. Letos jsme tedy rekord pokořili,“ radoval se Michal, jeden z organizátorů druhého ročníku akce Zlíbejte se na Petříně. Tradici kazil jen fakt, že iniciátoři akce nesehnali rozkvetlou třešeň, a tak na zahradě vykopali jabloň, na kterou přilepili třešňové kvítky. Kdo k rekordu nestihl přispět letos, má šanci opět za rok.

Z Prahy Matěj Smlsal

Evropský den melanomu: Zkontroluj si znaménka, zachraň si život

,,Za uplynulých deset ročníků se nám podařilo zachránit nejméně 125 lidských životů. Právě tolik bylo díky Evropskému dni melanomu (EDM) podchyceno pacientů se zhoubným nádorem kůže,“ říká koordinátorka projektu EDM v ČR Jana Hercogová. Každoroční akcí s mottem Zkontroluj znaménko, zachraň si život se vybraní čeští i zahraniční dermatovenerologové (lékaři zabývající se kožními a pohlavními chorobami) zaměřují na boj proti nebezpečnému zhoubnému nádoru kůže. Letošní Evropský den melanomu připadá na 9. května a součástí akce je prezentace pro širokou laickou i odbornou veřejnost. Některé ordinace například zdarma vyšetří zájemcům jejich mateřská znaménka. Česko pořádá tuto událost jedenáctým rokem.

,,Cílem projektu není během jediného dne vyšetřit celou populaci. Cílem je, aby každý z pacientů alespoň jednou za rok navštívil preventivně dermatologa,“ vysvětluje Jana Hercogová, která je s celou akcí spojena od samého počátku. Maligní melanom totiž stále zůstává jedním z nejčastějších zhoubných nádorů, i když nejsnáze zjistitelným nádorem. Stále častěji ho lékaři nacházejí u mladých lidí, nejvíce u žen ve věku 10 – 29 let. V ČR na maligní melanom ročně zemře kolem 300 osob. Mezi nejrizikovější kategorii patří právě ženy ve věku 25 – 35 let.

O bezplatné vyšetření dermatologem je každoročně veliký zájem. Novým prvkem, který by měl usnadnit jak nápor na čekárny, tak vyhodnocení projektu, je letos on-line registrace pacientů. ,,Pacient zodpoví jednoduché údaje o své anamnéze a prostřednictvím e-mailu obdrží číslo, pod kterým se jeho anonymní dotazník zobrazí i v ordinaci vyšetřujícího dermatologa,“ dodává koordinátorka projektu. Čtrnáct dní před začátkem akce je v provozu i bezplatná infolinka 800 880 854, na které získají občané informace o adresách a ordinační době dermatovenerologů ve svém okolí.

Součástí Evropského dne melanomu je kromě již zmíněných bezplatných prohlídek distribuce materiálů s osvětovou tematikou ochrany před sluncem či pořádání tiskových konferencí zaměřených na ochranu před ultrafialovým zářením. V rámci EDM se také pořádají doškolovací akce pro dermatovenerology.

První akci podnícenou myšlenkou věnovat jeden den v roce prevenci vzniku melanomu uspořádali belgičtí lékaři v roce 1999. V roce 2000 požádali o záštitu Evropskou akademii dermatovenerologie (EADV). Česká republika se připojila rok poté. Projekt v ČR zaštiťuje Dermatovenerologická klinika UK 2. Lékařské fakulty, Fakultní nemocnice Na Bulovce a Česká akademie dermatovenerologie.

V ČR bylo za dobu existence EDM vyšetřeno na 45 tisíc pacientů, nejvíce ze všech evropských zemí. Jen za poslední dva roky vyšetřili čeští kožní lékaři více než 13 tisíc spoluobčanů. Více informací na http://www.melanoma.cz/.

Z tiskové konference Adéla Lávičková

Ministr spravedlnosti představil na Právnické fakultě plánované justiční reformy

Nová pravidla pro výběr soudců a soudních funkcionářů, včetně zrušení pozice justičního čekatele, přiblížil posluchačům Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). O reformě justice hovořil v úterý 3. května.

Ministerstvo spravedlnosti chce v rámci reformy v první řadě dokončit přípravu nových klíčových kodexů. Cílem  procesu započatého v roce 2000 je nahradit staré zákony přijaté na počátku 60. let. Týká se to především civilního práva hmotného, občanského zákoníku a zákoníku trestního, který byl novelizován již v minulém volebním období.

Mezi nejdůležitější reformní kroky patří především přijetí nového občanského zákoníku, který by měl být schválen ještě  letos. „Jsem rád, že se na občanském zákoníku v posledních deseti letech intenzivně pracovalo. Není v České republice jiný zákon, který by byl přijímán poté, co by ho přední experti deset let připravovali, několikrát přepracovávali a na různých fórech či v odborných skupinách debatovali o jeho konečné podobě,“ řekl Pospíšil. Novelizace tohoto kodexu umožní soudům vytvořit stabilní judikaturu, což následně povede k vyšší předvídatelnosti soudních rozhodnutí.

Ministr v průběhu přednášky rovněž představil nová pravidla pro výběr soudců a soudních funkcionářů. Klíčovým faktorem by už neměly být psychotesty, ale především odborné znalosti a praktické zkušenosti. Pozici justičního čekatele tak nahradí výběrové řízení a následná justiční praxe. „Chceme zrušit soudní čekatele jako takové a chceme otevřít justici pro právníky, kteří působí v různých právnických profesích a v určité fázi své kariéry se rozhodnou stát soudcem. Jsem přesvědčen, že toto je správný postup. Justice má být otevřena kvalitním advokátům a akademikům.“

Připravuje se také celá řada dalších zákonů, které jsou rovněž důležité pro fungování justice. Týkat se budou hlavně profesní legislativy, konkrétně výkonu činnosti exekutorů, notářů, soudců a soudních znalců. Změnu zaznamená například soudní exekuce, kterou by měli nově vykonávat soukromí, nikoli soudní exekutoři.

Na závěr přednášky ministr Pospíšil dal prostor diskusi o plánovaných změnách a  nynějším stavu české justice. Sám se k současné situaci soudnictví vyjádřil již na začátku setkání: „Kvalita a rychlost průměrného českého soudce a soudu je objektivně horší než kvalita takovéto průměrné instituce třeba v Německu nebo Rakousku.“ Podle ministrových slov v České republice pokulhává jak stabilita a kvalita legislativy, tak výkonnost samotné justice.

Z Právnické fakulty UK Tereza Menclová

V Praze začala vysílat televize Metropol

V neděli 1. května v pravé poledne zahájila vysílání nová pražská televizní stanice Metropol. Jejím cílem je aktuálně informovat o dění v hlavním městě, a to jak kulturním, společenském, politickém, tak i sportovním. „Je to televize pro Pražany,“ řekl pro zpravodajský server Carolina programový ředitel Marek Vítek a dodal, že „program je sestavený tak, aby se v něm našel každý napříč věkovými kategoriemi.“

Jednotlivé bloky programu se vysílají živě a kromě hostů přenos doplňují vstupy reportérů na skútrech. Mezi známé tváře Metropole patří bývalá moderátorka TV Nova Eva Jurinová, Monika Valentová či frontman kapely 100 °C Jakub Johánek.

Televize Metropol má ryze regionální charakter. Prosklené studio podle slov Marka Vítka symbolizuje otevřenost vůči Pražanům. „Jde o typ specializované televize, který je v zahraničí běžný a u nás dosud chyběl, i proto je jeho šance uspět na českém trhu stoprocentní,“ řekl bývalý ředitel Z1 Zdeněk Šámal. Ten společně s Markem Vítkem, Jiřím Němečkem a Pavlem Attelem, zakladateli hudební televize Óčko, stojí v pozadí celého projektu, jehož investorem je podnikatel Luboš Měkota.

Vysílání nové pražské televize lze zachytit v digitální podobě, prostřednictvím kabelu nebo přes internet na www.metropol.cz.

Lenka Nechvátalová

Stručně z domova

* Na některých školách začaly naostro státní maturity – po čtrnácti letech nejasností, příprav a odkladů. Ministr Josef Dobeš start státních maturit bere jako svůj úspěch. Ten si přejí i studenti, a tak v naprosté většině raději volí jednodušší variantu zkoušky. Ředitelka pardubické obchodní akademie to však chápe, pro server Rozhlas.cz uvedla: „Žáci volí jistější cestu hlavně na základě toho, že tu vyšší maturitní zkoušku nemohou nijak zúročit.“ Vysoké školy zatím neberou na typ složené zkoušky ohled. Oproti dřívějším letům studenti maturují nejprve ústně a až poté písemně. Povinná je pro ně státní zkouška z češtiny a dále si mohli vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Matematika v tomto souboji prohrála, zvolilo si ji 39 % středoškoláků.

* Za den v nemocnici pacienti zaplatí 100 korun místo stávajících 60 korun. Další novinkou takzvané „malé zdravotní reformy“, která 3. května prošla ve Sněmovně prvním čtením, je možnost příplatku za nadstandard a prodloužení doby pro vymáhání pojistného z pěti na deset let. Od zavedení nadstandardu si trojkoalice slibuje, že pacienti už nebudou muset dávat lékařům úplatky za kvalitnější péči, ale připlatí si za ni oficiálně. Standard bude nadále hradit pojišťovna. „Nedovedu pochopit, že je tato nadstandardní péče zahrnuta do léčebného procesu. Že ten, kdo může platit, dostane lepší péči než ten, kdo zaplatit nemůže. Mám obavu, že se začínáme blížit americkému zdravotnímu systému,“ uvedl pro server Lidovky.cz poslanec ČSSD Ivan Ohlídal. Tyto změny poslanci odhlasovali až kolem jedenácté hodiny večerní, a to z důvodu celodenních obstrukcí opozice.

* Jedno pivo za volantem už nepovede ke ztrátě bodů. Při úterním zasedání stanovili politici novou hranici 0,3 promile. Do této hodnoty dříve řidičům hrozila ztráta tří bodů, od srpna o ně nepřijdou. „Stále platí, že člověk nemá před jízdou pít,“ zdůrazňuje ministr dopravy Radek Šmerda pro server iDnes.cz, pokuty od 2 500 do 20 000 korun za množství alkoholu pod touto hranicí zůstávají. Pozměněný systém bude naopak více trestat přestupky proti životu a zdraví, například nepoužití bezpečnostních pásů, jízdu v protisměru a ohrožování chodců. Jednobodové tresty, například za nesvícení, budou zrušeny úplně. Novinkou je i sedmibodový trest za neposkytnutí první pomoci zraněným při nehodě. Zmizí také značka „měření rychlosti radarem“.

Stanislav Mitáč

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovenští vydavatelé zpoplatnili část svých webů

Některé slovenské zpravodajské, odborné či zábavní servery od pondělí 2. května oficiálně zpoplatnily části svého obsahu. Čtenáři budou muset nejen za přístup k názorovým částem a diskusím pod články zaplatit 2,90 eura měsíčně.

Do projektu Piano se zapojilo 34 webových služeb, mezi nimi Hospodárské noviny, Pravda, Sme a Šport a web televizní stanice Joj. Slovensko je tak první zemí na světě, ve které byly celostátně zpoplatněny části všech hlavních deníků. Zpravodajství zůstává i nadále volně přístupné, omezení se týká pouze exkluzivních částí webů.

Podle šéfredaktora Hospodárských novin Petera Vavra je zpoplatněno pouze pět procent obsahu a deníky se tak odlivu čtenářů ke konkurenci neobávají. „To znamená, že je to nastavené tak, aby ty weby neriskovaly výraznou ztrátu návštěvnosti, ale zároveň aby postupně mohly získávat peníze z jiných zdrojů,“ řekl Rádiu Česko Tomáš Bella ze společnosti NextBig, která systém Piano připravila. Jeho tvůrci přesvědčili majitele nejvýznamnější serverů, aby poplatky zavedli hromadně.

Zkušební verze odstartovala 19. dubna a zpoplatnění zejména diskusních částí vyvolalo mezi čtenáři vlnu kritiky. Například čtení diskusí pod články deníku Pravda zůstává bezplatné a první tři příspěvky mohou uživatelé zveřejnit zadarmo. „Zaplatím za zpravodajství, ale ne za vyjádření vlastního názoru. Příspěvky čtenářů mají větší kvalitu než kopie redaktorů Pravdy,“ komentoval projekt uživatel s přezdívkou snowman.

Zájemci, kteří se přihlásili do konce dubna, mají nyní týdenní přístup zdarma. Poplatky je možné uhradit mimo jiné prostřednictvím platebních karet nebo internetového bankovnictví. Pokud se nový systém osvědčí, mohl by se v budoucnu rozšířit i do Česka. Podle Belly o něj už několik domácích subjektů projevilo zájem.

Nela Christovová

Ekonomika

Češi mohou pracovat v Německu a Rakousku bez administrativních bariér

Rakousko a Německo plně otevřely své pracovní trhy pro občany všech zemí, které vstoupily do EU v roce 2004. Češi, Slováci či Poláci mohou od letošního 1. května legálně pracovat i v těchto dvou státech, které do poslední chvíle využily přechodného období omezujícího volný pohyb pracovníků. Tuzemští ani zahraniční odborníci však velkou migraci obyvatelstva neočekávají.

Do května 2011 práci v Rakousku a Německu nejvíce komplikovala administrativa. Zájemce musel získat pracovní povolení od příslušného úřadu. Němci a Rakušané se obávali přílivu levné pracovní síly z nových členských zemí, která by ovlivnila jejich zaměstnanost a mzdy. Zkušenosti liberálnějších států, jako jsou Velká Británie, Irsko či Švédsko, jejichž trhy byly plně otevřené již od roku 2004, však tyto domněnky nepotvrdily. Odborníci se ale shodují, že počet lidí odcházejících za prací se ani nyní příliš nezmění, a to i přes to, že poptávka je velká. Zaregistrovaly ji i různé pracovní portály. „Za první tři měsíce tohoto roku jsme zaznamenali počet nabídek práce do těchto zemí na úrovni, jaké dosahovaly v posledních letech přibližně za celý půlrok,“ citovala média Luciu Burianovou ze serveru Profesia.cz. Nejvíce nových pracovních příležitostí mají kvalifikovaní dělníci, zaměstnanci ve službách a velký zájem je o pracovníky v oblasti informačních technologií.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek pro server EurActiv.cz řekl, že neočekává velký odliv českých obyvatel a změna má charakter spíše psychologického prolomení posledních bariér. „Většina českých občanů, kteří chtěli v zahraničí pracovat, si tam už práci našla i přes tato dočasná omezení,” míní Drábek. Od roku 2004 se totiž německý a rakouský trh postupně otevíral, byla povolena sezónní práce v délce do šesti měsíců, od počátku ledna 2009 se mohli bez administrativních komplikací ucházet o práci absolventi vysokých škol či jiní odborní pracovníci. Navzdory těmto možnostem pracovalo loni v Německu jen něco kolem 14.000 Čechů. Důvodem je, mimo jiné, že jen malá část populace ovládá němčinu natolik, aby měla šanci se na německém či rakouském trhu uplatnit. V tuzemsku není navíc stěhování za prací častým jevem. Otevření nejvíce prospěje zaměstnancům, kteří byli v Rakousku či Německu „načerno“, nyní dojde k zlegalizování jejich působení.

Tereza Sadílková

Stručně z ekonomiky

* Odklon německé energetiky od jádra může přinést zisk Českým energetickým závodům. Úplné upuštění od jaderné energetiky, o němž se německá vláda chystá jednat v červnu, způsobí podle generálního ředitele ČEZ Martina Romana nedostatek elektřiny na německém trhu, napsaly Hospodářské noviny s odkazem na list Handelsblatt, jehož pondělnímu vydání poskytl Roman rozhovor. Situace chce Roman využít a poskytnout Němcům energii českého koncernu. Dostavba dvou nových bloků elektrárny Temelín se tím ale neurychlí.

* Ministerstvo financí v květnu vrátí peníze ze zdanění podpory stavebního spoření za minulý rok. Vyplatí stavebním spořitelnám 5,2 miliardy z původního padesátiprocentního zdanění státní podpory, které minulý týden zrušil ústavní soud. První část, která také činila 5,2 miliardy korun, spořitelny obdržely už v dubnu. Přijaté peníze pak rozesílají na účty klientů. Vláda chtěla snížením státní podpory ušetřit prostředky, o něž ústavní soud svým verdiktem státní pokladnu připravil. Protože vláda nechce zvyšovat schválený deficit státního rozpočtu, bude muset omezit výdaje v jiných oblastech.

* RWE v červnu zdraží dodávky plynu v průměru o 9,5 procenta. Nákupní cenu plynu ovlivňují ceny ropných derivátů, které za posledních šest měsíců vzrostly o 44 procent. V domácnostech, které užívají zemní plyn pouze k vaření, se náklady zvýší o 9 korun. Ti, kteří na plynu nejen vaří, ale vytápí jím dům a ohřívají vodu, budou platit měsíčně o 300 korun víc. Po RWE ohlásily zdražení i další společnosti.

Pavlína Vávrová

Kultura

Amatérští fotografové první světové války nabízejí autentické svědectví

Tereziánské křídlo Starého královského paláce na Pražském hradě hostí od 29. dubna výstavu Fotografové války, která nabízí novou sérii válečných snímků. Čtyři zcela neznámí vojáci zde prostřednictvím svých fotografií dokumentují každodenní obyčejný život za 1. světové války, aby zanechali svědectví o této kruté době.

Výstava vznikla z iniciativy Správy Pražského hradu. Ta inzerátem vyzvala občany mající doma negativy nebo fotografie po svých předcích z tohoto válečného období, aby jejich snímky organizátorům poskytli. Reakce na výzvu byla nečekaná. Na inzeráty se ozvalo téměř padesát lidí, kteří kromě fotografií a negativů vlastnili i různé jiné předměty jako uniformy, jídelní nádobí, lehké zbraně nebo deníky a dopisy pozůstalých.

Fotografie Karla Neuberta a Jendy Rajmana k vystavení poskytli jejich vnuci, negativy Gustava Brože jeden ze sběratelů. Dokumenty o posledním ze čtyř vojáků Janu Myšičkovi pak zaslal ze svého archivu učitel Josef Bohuňovský.

Po vzniku Československa nebyl až do roku 1989 o tyto snímky příliš velký zájem. Ležely tak několik desítek let zaprášené v muzeích a půdách. Díky rodinným příslušníkům je tomu ale jinak, a návštěvníci tak dnes mohou krok za krokem sledovat osudy jejich autorů v průběhu války. Nikdo z těchto čtyř vojáků nebyl profesionální fotograf, úlohu ve válce měli každý úplně jinou. Právě proto je ale jejich svědectví velmi autentické a zachycuje život vojáka s jistou dávkou opravdovosti.

Výstava Fotografové války se koná pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause. Navazuje na úspěšnou přehlídku Objektivem neznámého vojína z roku 2009 a potrvá do 4. září.

Z Pražského hradu Jakub Černý

„Roztančíme celou Prahu,“ rozhodli se pořadatelé oslav Mezinárodního dne tance

Oslavy dne, kdy se tančí všude – Mezinárodního dne tance – proměnily v pátek 29. dubna Prahu a dalších 27 měst České republiky v jeden velký parket. K tanci vyzývaly happeningy, pouliční představení nebo taneční průvody. Piazzettu Nové scény Národního divadla roztančila skupina Dance2xs. K choreografii v rytmu street dance se tu mohl přidat kdokoli z přihlížejících. „Chceme diváky vtáhnout do tance,“ řekla pro ČRo Petra Kašparová z občanského sdružení Vize tance, které je hlavním koordinátorem akce, a dodala: „I ti, kteří aktivně netančí, by se v tento den měli do tance zapojit.“

„Vloni se oslavy v Praze soustředily na jediném místě – na Palackého náměstí, kde se konal velký happening. Letos jsme se rozhodli roztančit celé město. Oslovili jsme prakticky všechny taneční školy a studia v Praze, dvaadvacet z nich se oslav zúčastnilo,“ pokračovala další z organizátorek, Eva Vlachová. Centrum Tance, taneční studio Contemporary nebo konzervatoř Duncan Centre tak nabídly např. dny otevřených dveří, volně přístupné lekce či ukázky nejrůznějších tanečních stylů. „Tanec v letu“ předvedli profesionální horolezci na umělé stěně v Holešovicích, v tančírně divadla Ponec se zájemci mohli naučit flamenco. Lidové tance si za doprovodu živé kapely vyzkoušeli účastníci průvodu, jehož trasa vedla z Františkánské zahrady na Kampu, kde oslavy pokračovaly do nočních hodin. Nejdůležitější „scénou“ bylo však prostranství u Národního divadla. Kromě Dance2xs tu vpodvečer vystoupili bubeníci z orchestru Tam-Tam Batucada nebo patronka akce Anna Polívková.

V Brně se do oslav zapojily nejen skupiny Filigrán a Bardo, ale i brněnské Národní divadlo. To uvedlo v předvečer Mezinárodního dne tance balet Labutí jezero. Další z „měst tance“, severočeský Trutnov, se mohl pyšnit zahraničním hostem. Americká Jalegado Dance Company představila v tamějším společenském centru UFFO ve světové premiéře choreografii, která znázorňuje cestu člověka labyrintem života. K „roztančeným městům“ patřily také Ostrava, Plzeň, Frýdek-Místek, Ústí nad Labem nebo Hradec Králové.

Oslavy Mezinárodního dne tance se po celém světě konají od roku 1982 a mají připomínat narození tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea. Česko se jich letos zúčastnilo teprve podruhé.

Markéta Kubicová

Radka Denemarková představila svou novou knihu Kobold aneb Přebytky něhy

Radka Denemarková, dvojnásobná držitelka ceny Magnesia Litera a ocenění německých literárních kritiků, v úterý představila svůj nový dvojromán Kobold aneb Přebytky něhy. Veřejné čtení prozaičky, překladatelky a esejistky se uskutečnilo v pražské kavárně a knihkupectví Café Fra, kde se podobné akce konají často. „Dvojromán Kobold. Přebytky něhy a Kobold. Přebytky lidí jsou dva svazky o lásce; zamilovaný člověk přesidluje nenávratně do jiné řeči. Dějištěm je pokaždé Praha. A Čechy. Kobold je kniha válečné atmosféry v době míru. Válečné atmosféry, jakou je každý vztah,“ uvedla Denemarková. Kniha bude poprvé oficiálně k sehnání 14. května na veletrhu Svět knihy. Vydá ji nakladatelství Host.

Večerem provázel redaktor Miloš Voráč. Připomněl spisovatelčinu tvorbu, zejména díla Peníze od Hitlera a Smrt, nebudeš se báti. Její románovou prvotinu A já pořád kdo to tluče (2005) považuje za nedoceněnou. „Jeden recenzent se vyjádřil, že je toho v té knize na něj moc. Úroveň románu totiž vysoce převyšovala úroveň kritiků,“ prohlásil Voráč. Nový román Radky Denemarkové by podle něj mohl fungovat jako dvě svébytné knížky. S tím prozaička nesouhlasila: „Jsou propojené, jedna část nemůže existovat bez druhé.“ Hosty, kterých se v malé kavárně sešlo velké množství, dle jejich reakcí na Kobolda navnadila. Přečetla ukázky z obou částí. Příjemnou atmosféru vytvořila i přednesem.

Denemarková píše specifickým stylem, avšak jak připomněl jeden ze čtenářů, nejde jen o to, jak hezky je to napsané. „Tím se nenechte zmást, umně se tam skrývají i pravdivé myšlenky o životě a zajímavý příběh.“ Pro její tvorbu jsou typické i groteskní prvky. Příběh Helly a Michaela Koboldových se odehrává v průběhu století. Ukazuje, jaký vliv mají na lidské jednání totalitní režimy. „Kobold je výraz z němčiny,“ vysvětlovala autorka. „V přeneseném významu označuje chytrého člověka, který však postrádá emoční inteligenci. Umí pak manipulovat s druhými. Takových lidí je spousta.“

Autorka rovněž chtěla z Vltavy udělat jednoho z aktérů děje. „Kobold začíná pádem sochy z Karlova mostu. Je zvláštní, že se to teď v neděli stalo i ve skutečnosti,“ řekla s úsměvem. Denemarková se snaží i nenápadně propojovat své romány – značný prostor zde má podivín, který se v díle A já pořád kdo to tluče jen letmo objevil na dvou místech. „Když dávám knihu dohromady, rozhodně více času strávím přemýšlením než samotným psaním,“ zodpověděla dotaz z publika.

V románu řeší mimo jiné problematiku rodinných vztahů. Na toto téma se vyjádřila i na besedě: „Studie z Německa praví, že v drtivé většině případů je střídavá péče pro děti špatná. Dítě pak nemá jeden svůj domov.“ Za zmínku také stojí motto knihy, které naznačuje, že celá společnost je vlastně vězení. „Ale i přes všechny průsery si tu žijeme v blahobytu,“ dodala. Nyní se na další prózu nechystá, spíše si hodlá „odpočinout“ u překladů.

Z veřejného čtení Filip Šára

Sport

Čeští hokejisté jsou v osmifinále MS s plným počtem bodů

Důsledná obranná hra, tvořivý a produktivní útok i jistý brankář. Hlavně v posledním duelu základní skupiny D proti Finsku předvedli svěřenci Aloise Hadamczika, že obhajoba zlatých medailí je reálný cíl. Po třech výhrách si Česko bere do osmifinálové skupiny šest bodů a o čtvrtfinálovou jistotu bude hrát v pátek proti Slovensku. Pro pořadatele šampionátu jde naopak o zápas, který pouze v případě výhry udrží naděje na vyřazovací boje. V neděli se pak Česko střetne s Ruskem a v pondělí s Německem. K jistotě účasti ve čtvrtfinále jí stačí alespoň jedno vítězství.

I když vítězství Česka nad Finskem 2:1 nebylo jednoznačné, národní tým předvedl všechny důležité vlastnosti kvalitního mužstva. Ve druhé třetině využili hokejisté přesilovou hru, když se trefil Milan Michálek, a poté Jágr puk doslova dotlačil až do sítě.  Přestože byl finský pohyb po ledě nesmírně rychlý a český tým hrál v poslední třetině často v oslabení, dokázal se soupeř přes výborného gólmana Pavelce prosadit až 19 sekund před koncem.

Předchozí duely základní skupiny vyhrála reprezentace pokaždé jiným způsobem. Nejprve zdolala Lotyšsko 4:2, i když ještě ve druhé části prohrávala 1:2. Výbornou formu ale prokázal útok Eliáš – Havlát – M. Michálek, který proti Lotyšsku zařídil vyrovnávací i rozhodující gól. Naopak až trefa proti Finsku byla prvním kanadským bodem Jaromíra Jágra.

Co ale trenéra Aloise Hadamczika nejvíce trápí, je obava o zdraví obránců. Běžela 15. minuta první třetiny proti Lotyšsku, když obránce Kulda nepříjemně atakoval  Radka Martínka u hrazení. Martínek poté zůstal ležet na ledě, přijela pro něj nosítka a sanitkou jel přímo do nemocnice. ,,Byl v ohrožení života,“ tvrdil po utkání lékař české výpravy Radomír Holibka, ,,Dostal ránu v okamžiku, kdy to nečekal. Pamatuje si, jak odehrál puk, pak byl zhruba tři minuty v bezvědomí a měl zapadlý jazyk. V nemocnici zjistili, že jde o otřes mozku.“ Kulda dostal od Mezinárodní hokejové federace třízápasový distanc. Teď má Hadamczik na soupisce pouze šest obránců, další dva hráče může dopsat až před čtvrtfinálovými duely.

Proti Dánsku měl národní tým nejméně problémů, když během tří minut ve druhé části dal čtyři branky a při konečném vítězství 6:0 nevadilo, jak ledabyle naložil Patrik Eliáš s trestným střílením. Outsider skupiny Dánové přesto postupuje do dalších bojů, když zdolal Lotyšsko 3:2 po samostatných nájezdech.

Největším překvapením turnaje je suverénní výkon Německa. V prvním utkání na šampionátu zdolalo Rusko 3:0, poté porazilo Slovensko 4:3 a do osmifinále postupuje z první příčky ve skupině A. Naopak Slovensko bude už v dalším utkání proti Čechům bojovat o šanci na postup do čtvrtfinále. Domácí tým podlehl v základní části i Rusku 3:4 a v osmifinálové skupině nemá ani bod. Z šesti celků je Slovensko předposlední, postupují čtyři nejlepší.

Martin Charvát

Boj o titul ve fotbalové lize: Odstup druhé Sparty na vedoucí Plzeň se nezměnil

Na hřišti předposledního Brna uhrála Plzeň pouze remízu, ale sparťané šanci na stáhnutí čtyřbodového náskoku v atraktivním duelu s Teplicemi nevyužili. Fotbalisté Slavie se čtyři kola před koncem ligy definitivně zachránili v soutěži.

Lídr tabulky začal svůj zápas proti Zbrojovce aktivně, přestože se v základní sestavě Plzně tentokrát neobjevil zraněný kapitán Pavel Horváth. V úvodu utkání prováhal možnost ke skórování Jan Rezek, který neproměnil pokutový kop po faulu na Milana Petrželu. Faulovaný hráč se ve 28. minutě mohl radovat ze vstřelené branky. Po krásné akci Daniela Koláře a Františka Rajtorala překonal brankáře domácích Tomáše Bureše. Kouč Brna René Wagner se o přestávce rozhodl ke změně a do hry poslal mladého útočníka Michaela Rabušice. Ten se svému trenérovi odvděčil už v 57. minutě vyrovnávacím gólem na 1:1. O pár minut později ale Brno nabídlo svému soupeři další šanci, když se v 68. minutě nechal zcela zbytečně vyloučit Rostislav Šamánek. Brno ovšem závěrečný plzeňský tlak vedený především neúnavným Petrželou ustálo a mohlo se radovat z důležitého bodu v boji o záchranu. Pro Plzeň byl bod v boji o titul spíše ztrátou.

Sparta tak měla velkou šanci přiblížit se Plzni na rozdíl dvou bodů. Na teplických Stínadlech se ale Letenským v posledních deseti letech nepodařilo vyhrát a úspěšní nebyli ani tentokrát. Diváci mohli sledovat nejen dobrý fotbal, ale i chyby brankáře Sparty Daniela Zítky, díky kterým se Teplice ujaly vedení 2:0. Branku vstřelil nejprve bývalý Sparťan Aldin Čajič, v 62. minutě zvyšoval Bosňan Aidin Mahmutovič. Ve zbytku druhého poločasu už úřadovala Sparta. Čerstvý Tomáš Pekhart nejprve proměnil v 67. minutě penaltu a další náhradník Andrej Kerič v 86. minutě vyrovnal. V závěru utkání už zraněními zdecimovaným Teplicím viditelně docházel dech, zatímco Sparta přeřadila na nejvyšší stupeň. Přesto se po úniku Mahmutoviče mohli domácí radovat. Tentokrát však brankář Zítka svůj tým podržel a oba týmy si z utkání odnesly bod.

Plný zisk bodů si v domácím utkání zajistili slávisté proti poslednímu Ústí. Za sešívané nemohl nastoupit zraněný kapitán Karol Kisel, ale Slavia i bez něj zdatně kombinovala. Ústí si po chybách domácí obrany dokázalo připravit šance, brankář Slavie Martin Vaniak byl ovšem tentokrát k nepřekonání. Finanční problémy Pražanů se neprojevily na výkonech hráčů. Veterán Stanislav Vlček si připsal vítězný gól. Další dvě branky přidal Zbyněk Pospěch. Ústí zůstává poslední, Slavia desátá.

Výsledky 26. kola: Brno – Plzeň 1:1, Příbram – Jablonec 1:2, Teplice – Sparta 2:2, Mladá Boleslav – Hradec Králové 1:2, Ostrava – České Budějovice 3:2, Liberec – Bohemians 1:0, Slavia – Ústí 3:0, Olomouc – Slovácko 0:2

Tabulka: 1. Plzeň 60 bodů, 2. Sparta 56, 3. Jablonec 50, 4. Olomouc 41, 5.Ml.Boleslav 40, 6. Liberec 39, 7. Bohemians 39, 8. Hradec Kr. 37, 9. Teplice 36, 10. Slavia 32, 11. Slovácko 30, 12. Ostrava 28, 13. Č.Budějovice 27, 14. Příbram 22, 15. Brno 20, 16. Ústí n. L. 18

Antonín Sander

Stručně ze sportu

* Krasobruslaři Michalu Březinovi unikla 28. dubna na MS v Moskvě bronzová medaile o jediné místo, Tomáš Verner skončil dvanáctý. Po krátkém programu se držel Březina na sedmé pozici, volnou jízdu jako první Čech v historii ozdobil čtvernými skoky, ale v závěru dvakrát upadl. Verner nastupoval do volné jízdy na osmém místě, několikrát v ní však chyboval. Zlatou vybojoval podle očekávání Kanaďan Patrick Chan. Potřetí v kariéře se stala mistry světa německá sportovní dvojice Aljona Savchenková a Robin Szolkowy, čeští reprezentanti Klára Kadlecová a Petr Bidař skončili při své premiéře patnáctí. Na trůn mezi ženami se po čtyřech letech vrátila Japonka Miki Anodová. ČR v této kategorii zástupkyni neměla. Taneční dvojici Matěj Novák a Lucie Myslivečková chyběla dvě místa k postupu do finálové volné jízdy, poprvé v historii zvítězili v tancích na ledě reprezentanti USA, Meryl Davisová s Charliem Whitem.

* Volejbalisté Českých Budějovic získali 2. května již čtvrtý extraligový titul za posledních pět let, celkově šestý. Finálovou sérii s Ostravou ukončili doma 3:1, na zápasy zvítězili 4:1. Domácí Jihostroj se rychle dostal do vedení, Ostravané však dokázali dotáhnout a první set skončil těsně 25:23. V dalších sadách již měli budějovičtí volejbalisté jasně navrch a poslední tři sety zvítězili se 16, 17 a 19 body. Trenér Petr Brom tak úspěšně zakončil své jihočeské působení, příští sezónu bude trénovat Příbram. Ta prohrála sérii s hráči Zlína, kteří si zaslouženě pověsili na krk bronzové medaile.

Eva Pavelková

Počasí

Počasí

Zatímco Velikonoce se nesly ve znamení slunečného počasí s teplotami místy nad 25 °C, následující týden přinesl nečekaně výrazné změny. Ochladilo se až o 15 °C a podezřele letní dubnové počasí vystřídala na počátku května jinovatka. V ranních hodinách jsou běžné teploty kolem bodu mrazu.

Zhoršené počasí s sebou přináší množství srážek – zatímco v Praze napršelo, v Peci pod Sněžkou leží 15 cm nového sněhu. V příštích dnech se má začít oteplovat.

Filip Šára