26. září 2012, Carolina č. 809

události od od 29. srpna do 26. září

Vážení čtenáři,

dnešní Carolina je letošním posledním měsíčním souhrnem. Po dobu výuky v zimním semestru bude vycházet už zase jako týdeník, studenti prvního ročníku žurnalistiky se přihlásí 11. října.

Od 751. čísla nerozesíláme Carolinu mailem, najdete ji na: http://carolina.fsv.cuni.cz, http://videozurnal.fsv.cuni.cz či na http://carolina.cuni.cz. Děkujeme za pochopení.

Vaše redakce


Z domova

Česko zasáhla vlna otrav metanolem. Jedovatý alkohol má už 26 obětí

Od počátku září čelí Česká republika případům otrav metanolem (neboli metylalkoholem) po konzumaci nelegálně upravovaného alkoholu. Počet mrtvých se pro tuto chvíli zastavil na čísle 26, šedesátiletý muž z Ostravy se tento týden stal šestnáctou obětí v Moravskoslezském kraji. Další dva otrávení muži bojují o život v karvinské nemocnici. Lékařům se podařilo několik lidí zachránit, některým však zůstanou trvalé následky, nejčastěji se jedná o ztrátu zraku.

První oběti otrav pocházely z Moravskoslezského kraje, další případy se však postupně objevily i na jiných místech republiky (Jihomoravský kraj, Olomoucký, Středočeský, Jihočeský, Zlínský, Liberecký a Praha). Většina otráveného alkoholu pocházela z pouličních prodejen a stánků, jednalo se převážně o levné stáčené nápoje. Mezi oběťmi metanolové aféry nefigurují překvapivě lidé bez domova, převážnou část otrávených tvoří řádně zaměstnaní občané, byť někteří z nich bydleli na ubytovnách, popřípadě důchodci.

Kvůli narůstajícímu číslu obětí zřídila vláda 12. září dočasný krizový štáb, policejní prezident Martin Červíček sestavil speciální vyšetřovací tým, který měl vypátrat zdroj pančovaného alkoholu. Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo mimořádnou kontrolní akci v jídelnách a restauracích, kontrolovat obchody, stánky a tržnice začala i Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Ve stejný den také vláda rozhodla o plošném zákazu stánkového prodeje tvrdého alkoholu s obsahem lihu nad 30 %. O den později přiletěl českým lékařům pomoci přední norský toxikolog Erik Hovda, který s sebou přivezl účinnější protijed - lék fomepizol.

V důsledku přibývajících případů otrav vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví 14. září prohibici, tedy celkový zákaz prodeje a nalévání alkoholu nad 20 % na celém území republiky. Většina prodejních řetězců i restaurací přijala nařízení vzhledem k závažnosti situace s pochopením. Někteří výrobci a prodejci alkoholu ovšem zapochybovali o tom, zda plošné zavedení prohibice problém vyřeší.

„Situace je opravdu velmi vážná. Nicméně je potřeba si uvědomit, že ten trh, který zabil lidi, je právě ten černý trh, a to je ten jediný, který teď bude aktivní a který se rozbují, protože lidé budou chtít alkohol," uvedl pro Lidovky.cz Petr Pavlík, prezident Unie výrobců a dovozců lihovin a zároveň šéf největší české likérky Stock Plzeň.

Majitelé likérek i restauračních zařízení také vyjádřili obavy, zda se jim podaří vypořádat se s finančními ztrátami, které jim vládní nařízení způsobí. Částečná prohibice způsobí značné ztráty také státu, který přijde o část příjmů v podobě daně z alkoholu.

K  omezení došlo také ve vývozu českých alkoholických nápojů – v zemích, kam se alkohol z Česka dovážel, zavládl strach z případné otravy. Dovoz zakázalo např. Polsko či Slovensko a 20. září zakázala vývoz  tvrdého alkoholu česká vláda.

Do poloviny září zadržela policie v souvislosti s metanolovou kauzou 19 lidí. Vyšetřovatelé byli nejdříve nejúspěšnější ve Zlínském a Moravskoslezském kraji, kde se podle šéfa zvláštního vyšetřovacího týmu Metyl Václava Kučery mělo nacházet jádro organizace, která jedovatý alkohol pustila do oběhu. V pondělí 24. září policejní vyšetřovatelé oznámili, že zdroj objevili. Podařilo se jim zadržet dvojici hlavních podezřelých, kteří údajně věděli, že distribuují smrtelně nebezpečný alkohol. „Víme, jak se jedovatý metanol dostal na český trh i odkud pochází. Víme, kdo tu směs namíchal, kdo dodal suroviny. Odhadujeme, že v oběhu mezi lidmi je až 15 tisíc litrů tohoto závadného alkoholu,“ oznámil na tiskové konferenci policejní prezident. Dvěma podezřelým hrozí 12 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Jeden z mužů je obviněn z obecného ohrožení, druhý je stíhán za napomáhání trestnému činu. Policie jejich jména prozatím nezveřejnila, média s odkazem na Českou televizi ano.

Konec či částečné zmírnění prohibice v Česku možná nastane v nejbližších dnech. Do prodeje by se postupně měl dostat nově vyrobený tvrdý alkohol od prověřených výrobců a opatřený barevně odlišnými kolky. Lahve s dříve vyrobeným alkoholem by prozatím měly zůstat ve skladech výrobců a prodejců. Likérky zároveň budou muset předložit „rodný list“ svých výrobků, podle něhož bude možné vystopovat, že byl alkohol vyroben z řádně nakoupeného lihu.

Miliony stažených lahví, které nyní čekají ve skladech obchodníků a restauratérů, se k zákazníkům budou moci dostat až poté, kdy bude řádně prověřen jejich původ. Tento proces by měl zabránit dalšímu šíření lahví, jejichž původ je nejasný, a mohou tak být potenciální hrozbou. Ve středu 26. září ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) pravděpodobně navrhne vládě uvolnění zákazu prodeje a vývozu tvrdého alkoholu.

Barbora Majerová

Budějovice pár hodin po vyhlášení prohibice: sklizený alkohol i zmatené prodavačky

Je pátek 14. září, 21.30 hodin a do jedné z prodejen potravin na Lannově třídě v Českých Budějovicích vchází muž. Z regálu vybírá malou lahev rumu a jde s ní k pokladně. Za lihovinu bez problému zaplatí a odchází. I když by neměl. Už dvě a půl hodiny platí zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu vyšším než 20 %. Prohibice zaskočila jak skupinky lidí, kteří se chystali páteční noc strávit v některém z budějovických podniků, tak provozovatele hospod a barů.

Podle člena ochranky zmíněné večerky prodavačka žádný tvrdý alkohol neprodala a vše právě konzultuje se šéfem. Nečekaná situace zaměstnává i prodavačky v prodejně Tesco v Krajinské ulici. Ty se pro změnu dohadují, zda prohibice platí na alkohol nad 20 či nad 30 %. „Ve 20.30 hodin měla přijít aktualizace s instrukcemi, nepřišlo nic. Tak to radši sundej všechno,“ instruuje jedna z prodavaček kolegyni, která stojí u regálu s lihovinami.

V blízkém klubu Paradox prý již veškerý alkohol sklidili, panáka vodky si návštěvníci nemohou koupit ani v klubu Street Beat u parku Na Sadech. Tam police s lahvemi tvrdého alkoholu zeje prázdnotou, vidět je jen několik likérů. Hosté pijí pivo či víno. „Na tržbách se prohibice stoprocentně projeví. A to velmi negativně,“ míní členka obsluhy Street Beatu.

U baru v tomto klubu postávají Dominika Máchalová a Jiří Polívka. Oba před sebou mají půllitr piva. „Prohibici neřeším, nemám moc ráda tvrdý alkohol a hlavně miluju pivo. Pořádně vychlazené. Kamarád měl teď problémy, dal si tři panáky levné vodky, několikrát zvracel a skončil v nemocnici. Naštěstí už je doma,“ vypráví Máchalová.

Polívka ji doplňuje: „Nemyslím si, že by ta prohibice byla celorepubliková, kdyby si lidé kupovali kvalitní alkohol ve velkoobchodech. Když si to někdy koupí u stánku, musí počítat s tím, že kvalita lihoviny půjde dolů. Když mám na výběr mezi lahví levnější a dražší vodky, vždycky si koupím tu dražší,“ říká mladý muž, mezi jehož oblíbené nápoje rovněž spadá pivo.

Město je večer plné i fanoušků HC Mountfield, kteří se chystají do hospod. Dres má na sobě i Petr Zieman ze Strakonic. „Schovat chlast není řešení. Řešení je ten chlast testovat. Jakmile prohibice skončí, lahve se vrátí do obchodů a nic se nezmění. Já tvrdý alkohol nepiju, jsem spíš pivař, takže se metylalkoholu nebojím. Netýká se mě to,“ říká muž, který jde Lannovou třídou. Právě na Lannově třídě jsou vidět skupinky lidí mířící do přilehlých podniků. Prohibice je většinou netrápí. „Nechystám se pít tvrdý alkohol. Ani se nechystám zkoušet, zda někde třeba zákaz poruší a tvrdý mi nalijí,“ říká jeden z mužů.

Z Českých Budějovic Jan Škoda

„Rebelové“ z ODS brzdí vládní daňový balíček, církevní restituce se odkládají

Poslanci Petr Tluchoř, Ivan Fuksa, Marek Šnajdr, Tomáš Úlehla, Radim Fiala a Jan Florián spolu s opozičními poslanci nejprve 5. září zabránili vládě v prosazení stabilizačního balíčku. ODS tak hledala způsob, jak šestici vlastních poslanců přesvědčit, aby napodruhé podpořili balíček obsahující zejména zvýšení daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod na 15 a 21 %. S opakovaným hlasováním o přijetí balíčku z 18. září vláda zároveň spojila hlasování o důvěře. Rebelující šestice poslanců se zdržela hlasování, návrh prošel prvním čtením, a pád vlády tak nenastal.

„Pokud říkám, že jsem připraven vyjednávat o změnách balíčku, bylo by samozřejmě nelogické dnes tento návrh zákona v prvním čtení zamítnout. Dopředu ale říkám, a to zcela vážně, že nejsem připraven hlasovat pro kosmetické změny. Jsem připraven hlasovat jen pro takovou podobu balíčku, která dostojí pověsti, kterou ODS měla po dvacet let,“ uvedl po hlasování pro Český rozhlas Petr Tluchoř.

Jelikož Senát v srpnu konsolidační balíček vetoval (podrobněji viz Carolina 808), bude vláda potřebovat  k jeho prosazení 101 hlasů. ODS tak bude dál hledat společnou cestu s šesticí stranických oponentů.

Již začátkem září přinesla jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR odklad schvalování církevních restitucí. Návrh na odklad iniciovaný opozicí nakonec podpořila i ODS kvůli vnitrostranické rebelii. Koaliční  strana LIDEM svou podporu církevních restitucí podmiňuje přijetím nového daňového balíčku.

„Jsem připravena pro církevní restituce zvednout ruku, ale debaty v ODS ohrožují příjmovou stránku. V našem klubu to vyvolává debaty, jestli by se měly schvalovat, když není zajištěn příjem. Mělo by to jít ruku v ruce. Takto zásadní výdaj z rozpočtu bychom měli schvalovat až ve chvíli, kdy víme, že prošel konsolidační balíček,“ uvedla pro deník Právo vicepremiérka a předsedkyně LIDEM Karolína Peake.

Dominik Hejbal

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Situaci v Sýrii musíme vidět v širší perspektivě, řekl Klaus v OSN

Prezident Václav Klaus ve svém projevu na Valném shromáždění OSN v New Yorku v noci na dnešek SELČ mluvil o mezinárodní politice a varoval před případným vojenským zásahem v Sýrii. Tento projev  byl v rámci Valného shromáždění také jeho posledním ve funkci hlavy státu.

Klaus v úvodu hovořil o nutnosti řešit mezinárodní konflikty mírovou cestou a stejně jako při loňském vystoupení dal za příklad rozpad Československa. „Když se před 20 lety dělilo Československo a situace byla pro mnohé z nás emočně vypjatá a bolestná, nikoho z našich politiků ani nenapadlo, že by se problém měl vyřešit jinak než mírovou cestou,“ poukázal prezident na rok 1992.

Ve své řeči se také věnoval situaci v Sýrii, která je zmítána občanskou válkou. Odmítl v ní vojenský zásah, který by podle něj nepřinesl stabilní řešení konfliktu a za příklad dal nedávnou vnější intervenci v Libyi. „Není pochyb o tom, že situaci v Sýrii musíme vidět v širší a delší perspektivě. Neměli bychom pouze vědět, co máme udělat dnes, ale také co máme udělat zítra a pozítří. Obávám se, že to je nejpodstatnější poučení z jiných podobných problémů, v poslední době z vojenské intervence v Libyi, která jasně ukázala, že vojenskou silou stabilní řešení nalézt nelze,“ je přesvědčen český prezident.

Na závěr svého projevu ubezpečil, že Česká republika zůstane aktivním členem OSN a bude se účastnit mírových operací, humanitárních a rozvojových programů.

Klausův program v New Yorku končil ve středu 26. září, kdy jej mimo jiné čekalo setkání s krajany.

Marek David

Ekonomika

Kultura

Národní divadlo má za sebou týden neklidu. Část sporů však trvá dál

Tři různí ředitelé, hrozba stávky činohry Národního divadla, požadavek na odvolání ministryně kultury i nejasná budoucnost. To vše nabídlo sedm dní od 7. do 14. září, kdy překvapivé odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého zčeřilo českou kulturní scénu.

Černý měl svůj úřad, který vedl od roku 2007, opustit až v březnu 2013, ale ministryně kultury Alena Hanáková ho odvolala předčasně. Novým šéfem Zlaté kapličky se dočasně stal Martin Sankot, ekonomický náměstek Hanákové.

„Tímto krokem se urychluje celý proces a vlastně se také vyhlašuje výběrové řízení na pozici nového šéfa,“ uvedla pro iDnes.cz ministryně kultury. „Pan Černý se v době, kdy byl pověřen provedením transformace Národního divadla, tohoto úkolu zhostil se ctí a všechno to, co v té době plnit měl, tak určitě plnil. Je ale také pravda, že celý proces začal stagnovat, takže jsme se nakonec rozhodli k tomuto kroku.“

Vysvětlení Hanákové odmítl Černý i vedení ND, které se dokonce obrátilo na premiéra Petra Nečase s požadavkem na odvolání ministryně kultury. Nesouhlasné reakce doprovázela také petice, kterou za den podepsaly téměř dvě tisícovky lidí včetně šéfů uměleckých souborů, nebo stávková pohotovost činohry ND.

Později Hanáková přišla s vysvětlením, že Černý nezvládal ekonomickou situaci a nedokázal sestavit rozpočet na příští rok. Tlak Národního divadla však neustal, což ministryni přinutilo ke kroku, po němž se novým šéfem Zlaté kapličky stal (opět dočasně) Václav Pelouch, do té doby technicko-provozní ředitel divadla.

S tímto rozhodnutím ale nesouhlasí Státní opera, která je pro anulování transformace (sloučení) s ND. Proto vyhlásila stávkovou pohotovost. Národní divadlo a Státní operu nyní na ministerstvu čekají jednání, která by měla vést k volbě Pelouchova nástupce.

Daniel Poláček

Den před osmdesátinami nečekaně zemřel herec Radoslav Brzobohatý

Česká kulturní scéna přišla o dalšího významného člena – ve středu 12. září, tedy den před svými osmdesátými narozeninami, náhle zemřel herec a divadelník Radoslav Brzobohatý, který se po desetiletí řadil mezi nejoblíbenější a nejvšestrannější české divadelní, filmové a televizní herce. Brzobohatý pro mnohé představoval prototyp opravdového muže, drsného i spravedlivého. Herec po sobě zanechal stovky nezapomenutelných rolí.

Počátky herecké kariéry tohoto valašského patriota se datují do padesátých let minulého století, po absolvování pražské DAMU v roce 1954 působil Brzobohatý na několika oblastních divadelních scénách. Roku 1967 se stal členem souboru pražského Divadla na Vinohradech, kde působil přes tři desítky let a ztvárnil zde mnoho významných postav, například v představeních Faust či Král Krysa. Po odchodu z Vinohradského divadla Brzobohatý zazářil v muzikálu Řek Zorba, který několik sezón úspěšně uvádělo Hudební divadlo Karlín. V roce 2004 založil herec se svou manželkou Hanou Gregorovou Divadlo Radka Brzobohatého, v němž jako principál a herec působil až do své smrti.

Vedle široké plejády divadelních rolí se Radoslav Brzobohatý mohl chlubit také bohatou hereckou filmografií. Mezi jeho nejzásadnější filmové počiny patří bezesporu trojice snímků ze šedesátých let:  Atentát režiséra Jiřího Sequense z roku 1964, který připomíná průběh a následky vražedného útoku na Reinharda Heydricha, Všichni dobří rodáci (1968) Vojtěcha Jasného, v němž Brzobohatý nezapomenutelným způsobem ztvárnil postavu sedláka Františka, a psychologické drama Ucho (1970) režiséra Karla Kachyni a scénáristy Jana Procházky, v tomto příběhu o absurditě komunistické moci herec exceloval spolu se svou tehdejší manželkou Jiřinou Bohdalovou. Filmoví diváci si herce pamatují také jako přísného profesora Kardu z komedie Sněženky a machři (1983). Naposledy se Brzobohatý na filmovém plátně objevil letos na jaře ve snímku Jiřího Stracha Vrásky z lásky, kde mu po letech opět byla hereckou partnerkou Jiřina Bohdalová.

Radoslav Brzobohatý se věnoval také práci pro televizi, objevil se v mnoha seriálech, televizních inscenacích či pohádkách. Ztvárnil titulní roli v historickém seriálu F. L. Věk, zahrál si jednu z důležitých postav ve výpravném koprodukčním Cirkusu Humberto, ale objevil se také v dodnes diskutované a dobově výrazně podmíněné televizní sérii 30 případů majora Zemana. V poslední době se na televizní obrazovce mohli diváci setkat s Brzobohatým například v retro seriálu Vyprávěj, který vznikl pod taktovkou České televize. V roce 2011 byl herec za svých více než čtyři sta televizních rolí uveden do Dvorany slávy televizní ankety TýTý.

Poslední rozloučení s hereckou legendou se uskutečnilo 21. září v pražském krematoriu ve Strašnicích, kam se památce Radoslava Brzobohatého přijely poklonit stovky smutečních hostů z řad umělců i hercových fanoušků.

Barbora Majerová

Sport

Úspěšná paralympiáda v Londýně

Čeští paralympionici vybojovali v Londýně celkem 11 medailí. Je to sice o 16 méně než na rekordních hrách v Pekingu, přesto se jedná o velký úspěch českých barev.

Nejvíce cenných kovů si na své konto připsali závodníci v sektoru cyklistiky. Dvěma medailemi se blýskl dnes už legendární cyklista Jiří Ježek. Díky stříbru ze stíhacího závodu a zlatu z časovky – jedinému zlatu českého týmu z paralympiády – se stal nejúspěšnějším cyklistou v historii paralympijských her. Stříbro do sbírky pak přidala Tereza Diepoldová a bronz Jiří Bouška (oba v časovce) a David Vondráček (tricykl).

Vůbec první českou medaili v Londýně si připsal atlet Radim Běleč, reprezentant v hodu kuželkou, který předvedl druhý nejlepší výkon. Druhý skončil i Rostislav Pohlmann v hodu diskem, bronz vybojovala Eva Berná ve vrhu koulí.

Sbírku cenných kovů pak doplnili stříbrem lukostřelec David Drahonínský a v boccie Radek Procházka s Leošem Lacinou. Právě oni byli jediní z Čechů, kdo vybojovali medailové ocenění v týmové soutěži. Bronz přidal v bazénu Jan Povýšil na trati 50 metrů volným stylem.

Michaela Kratochvílová

LEV Praha vstoupil do Kontinentální hokejové ligy bravurně

Od 6. září mají tuzemští hokejoví příznivci nové lákadlo: do mezinárodní KHL vstoupil první český klub – HC LEV Praha. Klub, který rozpočtem mnohonásobně převyšuje extraligové týmy, má zatím výborné výsledky. Špatně se mu nevede ani na fanouškovském poli, ačkoliv hokejové šílenství rozhodně nerozpoutal.

Devět zápasů, sedm výher a jen dvě porážky. Hokejisté Lva vstoupili do nového ročníku Kontinentální ligy skvěle a vyhoupli se až na čelo čtrnáctičlenné Západní konference. Na druhou stranu však kromě duelu s Omskem ještě nehráli proti nejbohatším (a tudíž favorizovaným) celkům, jakými jsou například Kazaň nebo Petrohrad.

Lví smečka, kterou vede trenér Josef Jandač, se nakonec usídlila v holešovické Tipsport Aréně, kde má svůj domov také extraligová Sparta. Čtyři duely – proti Petrohradu, Dynamu Moskva, CSKA Moskva a Slovanu Bratislava – ale Pražané odehrají v modernější O2 Aréně. Čeká se, že na atraktivní soupeře přijde více diváků.

Ti zatím na Lva přichází ve slušném počtu. Na jedno utkání chodí v průměru 5 800 lidí. Oproti návštěvnosti české nejvyšší hokejové soutěže z minulého ročníku je to zhruba o tisíc příznivců více. Tomuto číslu ale pomáhá také vysoce nadprůměrný zájem o zápas s Omskem, na který přišlo více než 9 000 lidí.

Diváci při návštěvě Lva vidí zvučná jména, které si může klub s rozpočtem půl miliardy korun dovolit. Jsou to kupříkladu Jakub Klepiš, Jiří Novotný, Marcel Hossa nebo Erik Christensen. Při výluce zámořské NHL navíc týmu vypomáhají také Jakub Voráček a Jiří Hudler.

Reputaci nového celku však u některých fanoušků kazí údajný dluh v řádech desítek milionů korun vůči popradskému Lvu, který v KHL působil předešlou sezonu. Pražský vlastník Lva – společnost ČKD Group – ale právní spojitost obou klubů jednoznačně odmítá.

Daniel Poláček

Hokejové extralize vládne loňský finalista z Brna

Díky výluce NHL se mnohým týmům české extraligy dostalo posil v podobě zvučných jmen ze zámoří. Jaromír Jágr, Ondřej Pavelec, Tomáš Plekanec, Marek Židlický a další oživili tuzemskou soutěž. Vedoucí příčku však okupuje Kometa Brno, která nemá na soupisce ani jednoho hráče z kanadsko-americké nejvyšší soutěže. Tým z jihomoravské metropole zatím neztratil ani bod.

V předehrávaném utkání 5. kola proti sobě nastoupili před vyprodanou halou v Holešovicích HC Sparta Praha a kladenští Rytíři. Přestože Sparta dvakrát vedla, vítězství si nakonec díky skvělému výkonu Tomáše Plekance, který vstřelil dva góly a na další nahrál, odvážel středočeský celek.

Ze zámořských posil naopak nepotěšil liberecké fanoušky v zápase s nováčkem ligy z Chomutova brankář Ondřej Pavelec. Zápas pro něho začal dvěma góly v prvních dvou minutách, nakonec musel puk z branky vytahovat pětkrát. Chomutov si tak připsal na hřišti soupeře cenné tři body a překvapivě figuruje po prvních čtyřech zápasech na 4. místě se ztrátou jednoho bodu na druhý klub z Třince a třetí Zlín.

Michaela Kratochvílová

Fotbalová liga: Hru zastiňuje podezření z korupce

Po osmi odehraných kolech podzimní části fotbalové Gambrinus ligy vládne soutěži plzeňská Viktoria, překvapivě spolu se severočeským celkem z Jablonce. Oba týmy získaly shodně 17 bodů a pyšní se i stejným skóre 17:7. Na třetím místě je pak Sparta Praha s 16 body, která zaváhala v osmém kole na domácím hřišti s Olomoucí a prohrála 1:2.

Ztráta tří bodů přišla v nejméně vhodnou chvíli – příštím soupeřem sparťanů v lize bude věčný rival z Vršovic, Slavia, a v Evropské lize španělské Bilbao.  Pražský celek by potřeboval doma proti favorizovaným Španělům bodovat, v prvním zápase totiž ani statečný výkon nestačil na francouzský Lyon. Plzeňští si v prvním kole poradili s portugalskou Coimbrou, nyní však bude jejich soupeř podstatně těžší. Viktoria se na Pyrenejském poloostrově utká s obhájcem titulu, slavným Atléticem Madrid. Další dva české celky, které bojovaly o evropský podzim, Slovan Liberec a Mladá Boleslav, nepostoupily z předkola.

Ligové výsledky a průběh  nejvyšší domácí soutěže v posledních dnech zastínilo podezření z korupce. Majitel Sparty Praha Daniel Křetínský si sjednal schůzku se šéfem fotbalového svazu  Miroslavem Peltou a předal mu informace, z nichž vyplývá, že mohly být ovlivňovány výsledky zápasů. Pelta bere celou záležitost velmi vážně: „Smutné je, že podle mě jde o věrohodné informace. Z toho, co se ke mně dostalo, jsem zdrcený.“ Šéf svazu se poté obrátil na protikorupční policii.

Michaela Kratochvílová

Ze sportu stručně

* Tým trenéra Michala Bílka remizoval v Kodani v prvním kvalifikačním utkání na MS v Brazílii s domácími Dány 0:0. Čeští fotbalisté tak opět nedokázali v důležitém mezistátním utkání skórovat. Na obranu reprezentace je však třeba uvést, že postrádala hned několik významných opor: Tomáše Rosického, Václava Pilaře nebo Davida Limberského. Perfektní výkon tentokrát předvedl v minulých měsících mnohými kritizovaný brankář Petr Čech, který vedl tým do zápasu s kapitánskou páskou.

* Tenisový podzim začal slibně. Nejen na US Open se dařilo – Tomáš Berdych nalezl ztracenou formu a dokázal ve čtvrtfinále porazit Švýcara Federera. V semifinále byl však Murray a také nepříznivé počasí nad jeho síly. „Vítr odvál moje šance,“ řekl Berdych po zápase. Do finále se naopak dostaly hned tři dvojice s českým zastoupením. Na nejcennější kov však nedosáhli ani Radek Štěpánek s Indem Paesem, ani Květa Peschkeová s Polákem Makowskim, ani stříbrné olympijské medailistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká.

Česká republika se ale dočká velké satisfakce. V letošním roce bude hostit finále Davis Cupu i Fed Cupu. První vstoupí do boje ženy (3. listopadu), střetnou se s hráčkami Srbska. Dva týdny po nich změří čeští tenisté své síly se silným Španělskem.

* Rychlobruslařská olympijská vítězka Martina Sáblíková se v uplynulých dnech zúčastnila MS v silniční cyklistice v Nizozemsku. Díky výkonu v časovce, kde obsadila 9. místo, je tedy v nejlepší světové desítce i v tomto sportu. Závod na 130 kilometrů s hromadným startem ale po hromadném pádu nedokončila.

Sáblíková měla velkou radost z podpory domácích diváků, kteří si ji pamatují z ledového oválu: „Sice jsem na Caubergu trpěla, ale zároveň jsem si dnešek i užívala. Diváci byli ohromní. Pokaždé, když zakřičeli mé jméno, pousmála jsem se.“

Michaela Kratochvílová

Počasí

Počasí

Prázdniny začínaly vlnou tropických veder s teplotami nad 34 stupňů Celsia, 20. srpna dokonce padl absolutní rekord z roku 1983. Ten letošní má hodnotu 40,4 stupně Celsia a září už ho neohrozí, byť 11. naměřili ve Strážnici na jižní Moravě 32,5 stupně, a stanovili tak nový rekord pro tento den. Téměř ve stejném čase se začaly na hřebeny Jeseníků a Krkonoš snášet první sněhové vločky.

redakce