28. února 2013, Carolina č. 821

události od 1. do 27. února


Z domova

Miloš Zeman se připravuje na úřad prezidenta. Inaugurace se blíží

Miloš Zeman, který byl koncem ledna v první přímé volbě hlavy státu v historii republiky zvolen téměř  55 % voličů, nastoupí své funkční období 8. března slavnostní inaugurací. Do té doby se připravuje na úřad prezidenta. Jak tyto přípravy zatím vypadaly?

Zeman se v první řadě sešel s dosluhujícím prezidentem Václavem Klausem. Oba jsou známí jako nesmiřitelní názoroví rivalové zejména z 90. let minulého století, ale také jako vzájemně se respektující politici. Zeman Klausovi poděkoval za podporu během volební kampaně. Jednali také o předání úřadu a dohodli se, že společně uctí památku prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, a to 7. března, tedy v Klausův poslední den ve funkci hlavy státu.

Budoucí prezident ve své kanceláři v Loretánské ulici postupně přijímal politiky, například premiéra Petra Nečase (ODS) nebo předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. „Byly to schůzky, které probíhaly v ovzduší vzájemného porozumění. Týkaly se témat domácí i zahraniční politiky. Kromě toho jsme probírali i otázky tání grónských ledovců,“ vyjadřoval se ironicky Zeman. Odmítl se však setkat s Karolínou Peake, předsedkyní strany LIDEM, již jako regulérní politickou stranu neuznává. „Neprošla sítem voleb, nikdo ji nevolil,“ nechal se nastupující prezident slyšet.

V polovině února Zeman zveřejnil i svůj oficiální prezidentský portrét, jenž je dílem fotografa Herberta Slavíka. Poprvé v české i československé historii tak oficiální snímek prezidenta nepořizovala ČTK. Zeman má na fotografii sepjaté ruce pod bradou, čímž porušil tradici předchozích portrétů. Tento týden byla odsouhlasena také rytinová předloha jeho portrétu na budoucí poštovní známku, kterou vytvořil Miloš Ondráček.

Nikola Kandoussi

Premiér Nečas podepsal smlouvy s církvemi, ústavních stížností se nebojí

Předseda vlády Petr Nečas podepsal 22. února na schůzce se zástupci 16 církví a náboženských uskupení smlouvy, podle nichž má Česko v příštích 30 letech v rámci restitucí vyplatit církvím 59 miliard korun navýšených o inflaci. Smlouvy o vyrovnání státu s církvemi považuje premiér za akt spravedlnosti, jejich podepsání však provází kritika opozičních stran. Ty žádaly o odklad podpisu smluv, než o restitucích rozhodne Ústavní soud.

„Tímto krokem jsou odčiněny křivdy, které byly církvím a náboženským společnostem učiněny v průběhu komunistického režimu,“ prohlásil předseda vlády na tiskové konferenci po podpisu smluv. Vyrovnání podle něj nastoluje základy pro nové moderní vztahy mezi církvemi a státem. Smlouva počítá i s postupnou odlukou církví od státního rozpočtu, ze kterého jsou dnes vypláceny například platy duchovních. Úplně osamostatnit se církve mají za 17 let.

Proti restitucím se ostře vymezuje zejména ČSSD, jejíchž 47 poslanců žádá Ústavní soud o zrušení zákona v celém rozsahu. Upozorňují zejména na fakt, že zákon počítá i s podporou církví, které v roce 1948 ještě neexistovaly, a nemohl jim tudíž být zabaven žádný majetek. Na Ústavní soud se obrátilo také 18 senátorů. Ti požádali vládu, aby s podpisem smluv počkala do jeho rozhodnutí. Zákon, který koncem listopadu loňského roku po přehlasování senátního veta nechal bez podpisu projít prezident Václav Klaus, stanovil vládě pro podpis smluv lhůtu až do konce září.

„Pokud (vláda) uzavře smlouvy s církvemi nyní, tak se bude další stav řídit podle těchto smluv a rozhodnutí Ústavního soudu nebude mít žádný konkrétní dopad,“ vysvětloval v rozhovoru pro ČT24 předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Premiér však požadavek senátorů nesplnil a smlouvy podepsal, ústavních stížností se neobává. „Bude-li rozhodovat Ústavní soud uvážlivě, moudře a spravedlivě, tak nezruší ustanovení tohoto zákona,“ uvedl Nečas na brífinku.

Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského obavy šéfa Senátu nejsou zcela namístě. Pokud by totiž soud zákon o církevních restitucích zrušil, podepsané smlouvy by dál platit nemusely. „Vůbec nelze vyloučit ani případ, že by se použilo to ustanovení zákona, které říká: Práva, která byla založena tím zrušeným předpisem, nelze dál vykonávat,“ vysvětlil v pořadu Interview ČT24. V tuto chvíli jde však podle něj pouze o spekulace. Ústavní soud se v plénu sejde příští týden, zatím si vyžádal smlouvy podepsané s církvemi. V této věci se na ÚS obrátili také zákonodárci VV a KSČM.

Michal Bělka

Odboráři vyzvali ministra Hegera k odchodu. Připojí se k březnovému protestu lékařů

Na ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) se snesla nová vlna kritiky. Podle odborářů totiž ohrožuje pacienty snižováním kvality poskytované péče a devastuje systém, a proto by měl co nejdříve rezignovat. Na společné tiskové konferenci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče a Českomoravské konfederace odborových svazů ve čtvrtek 21. února jej k tomu vyzval předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Odbory se také rozhodly podpořit petici Chceme kvalitní zdravotnictví a protest České lékařské komory ohlášený na 1. března.  Tato podpora by však nijak neměla narušit běžný provoz v nemocnicích.

Ve zdravotnictví dlouhodobě chybějí peníze, propouštějí se zaměstnanci a zbylým se snižují platy, nemocnice jsou ve ztrátách a drahé zdravotnické výkony se oddalují. Na účtech zdravotních pojišťoven jsou přitom velké zůstatky financí, které by mohly pomoci napjatou situaci v resortu vyřešit. Tento paradox odbory kritizují a požadují „vytáhnutí“ těchto peněz.

„Ale na to chybí politická vůle. Nikdo neumí donutit pojišťovny k tomu, aby daly tyto peníze k dispozici. Tak budeme pořád vytvářet model, ve kterém se zprivatizují pojišťovny a nastaví se dvousložkové pojistné, čímž se dostaneme do amerického zdravotnictví. A tomu se my bráníme,“ vysvětlil Zavadil pro studentské noviny Carolina. Jak zdůraznila také předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková, odbory nepožadují další peníze v systému, ale pouze efektivnější přerozdělení těch, které už tam jsou.

Odboráři také kritizují úhradovou vyhlášku pro letošní rok, která nemocnicím přiděluje zhruba o 13 % méně peněz než v loňském roce, což podle Žitníkové povede k tomu, že nemocnice budou schopné poskytovat zdravotní péči pouze do října. „Pak je tady rozdíl mezi platbami zdravotního pojištění osob samostatně výdělečně činných a zaměstnanců. Teď se nebavím o daních, ale o zdravotním pojištění, které by mělo být nastaveno pro všechny stejně. A jestliže není, tak nám pak chybí finanční prostředky,“ kritizuje Zavadil.

Makroekonom ČMKOS Jaroslav Ungerman pak upozorňuje, že propouštění zdravotnického personálu dále prohlubuje problém nezaměstnanosti. „V současné době je v České republice šest set tisíc nezaměstnaných lidí a každý den přibudou další dva tisíce. To znamená jednak nárůst požadavku na platbu zdravotního pojištění ze státního rozpočtu, ale samozřejmě také to, že tito lidé nebudou odvádět zdravotní pojištění ze svého platu,“ uvedl Ungerman.

Odborový svaz zdravotnictví začne kromě současné podpory petice a protestu také plánovat vlastní akce a žádá podporu obyvatel pro výzvu k odstoupení ministra Hegera. Ten prohlášení odborů označuje za strašení lidí a vyvolávání paniky. „Nesmyslné (a nepodložené fakty) je tvrzení, že na platy a péči budou mít nemocnice jen do října letošního roku. Ze stejné kategorie argumentů je také ten, že kvalita péče se zhoršuje a stav zdravotnictví je nejhorší v jeho novodobé historii,“ ohrazuje se na webu ministerstva zdravotnictví Heger.

Z tiskové konference Kateřina Havlická

Při výbuchu plynu ve Frenštátu zahynulo šest lidí. Pachatelem byl asi jeden z nájemníků

Zřejmě exekuční řízení a špatný vztah se sousedy byly motivem pro sedmapadesátiletého Antonína Blažka z Frenštátu pod Radhoštěm pro tragické rozhodnutí. Měl pustit plyn a ten v neděli 17. února v časných ranních hodinách explodoval. Výbuch zničil třípodlažní panelový dům. V něm zahynulo šest lidí, včetně tří dětí. Trosky zranily dalších jedenáct lidí, dva zranění jsou ve velmi vážném stavu.

Nájemníci v okolí od začátku označovali za možného pachatele právě Blažka, se kterým se často dostávali do konfliktu. „Na tom jeho bytě bylo jedno okno zabedněné a druhé přelepené izolepou a nadepsané VIP. Opravdu to byl v uvozovkách výjimečný člověk. Lidé ho neměli rádi a báli se ho,“ popsal údajného žháře jeden ze sousedů pro server Novinky.cz. Policie tuto verzi prioritně šetří a potvrdila, že Blažek byl jednou z obětí. Podle psychologického posudku byl přitom naprosto v pořádku.

Kriminalisté od začátku pracovali s možností, že výbuch způsobily lahve propan-butanu, kterými si údajně pachatel topil. Prohlídka sutin však odhalila více ohnisek, která naznačila, že se plyn nahromadil v několika místnostech a vznítil se.

Na pachatele, který nehradil účty za plyn a nepřispíval ani do fondu oprav, byla uvalena exekuce a jeho byt byl prodán už v minulém roce. Den jeho činu byl posledním termínem, kdy se měl vystěhovat.

Moravskoslezský kraj přislíbil pomoc rodinám pozůstalých a sousedům. Finančně se už podílí město Frenštát i občané, kteří zaslali na účet radnice bezmála třináct miliónů korun. Kraj přispěje na úhradu majetkových ztrát nájemníků a pokryje třetinu nákladů na demolici domu. Vše ve výši až milion korun. „Peníze by měly sloužit k okamžitému návratu do života," uvedl pro server Aktualne.cz hejtman Miroslav Novák. Zároveň doplnil, že odmění členy záchranných týmů. Deset tisíc korun a pamětní medaili dostanou dobrovolní hasiči Martin Horák a Jan Cverna, hasič Ján Tóth, záchranář Petr Blabla a policista Petr Albrecht.

Kraj nyní řeší, jakým způsobem bude finance rozdělovat. Kolik by měli dostat nájemníci, pozůstalí a jestli má nárok na úhradu škody také vdova po Antonínu Blažkovi. V úvahu také musí vzít náklady na demolici domu, které se můžou vyšplhat až na šest miliónů korun.

Tragédie vyvolala velkou vlnu solidarity. Dobrovolníci pomáhají i materiálně a zcela zaplnili sklady oblečením nebo dalšími prostředky. Město Chrastava chystá na podporu pozůstalých benefiční koncert. Policie řeší ale i případ zveřejnění falešného účtu, kterým měl neznámý pachatel podvodem lákat peníze od přispěvatelů.

Tomáš Fiala

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Klaus se loučil se svým prezidentským postem na Slovensku. Medaili ale nedostal

Zahajovacím ceremoniálem na nádvoří Prezidentského paláce v Bratislavě začal prezident České republiky Václav Klaus s manželkou Livií svoji poslední oficiální zahraniční návštěvu ve funkci hlavy státu. Spolu s Ivanem Gašparovičem se v úterý 26. února shodli na tom, že během vykonávání svých prezidentských funkcí oba hájili existenci samostatných republik.

„Za ty roky je tu mnoho rozhodnutí, která ovlivnili i prezidenti - ať je to v ekonomice, ozbrojených složkách, kultuře, ve fungování EU, V4, NATO, OSN. Proto jsem panu prezidentovi poděkoval a vyjádřil přesvědčení, že jeho postavení ve vztahu a pomoci Slovensku bude pokračovat i nadále,“ citovaly Gašparoviče jeho oficiální stránky www.prezident.sk.

Oba prezidenti se shodli, že česko-slovenská spolupráce za posledních 10 let je velice pozitivní. Gašparovič připomněl například obchodní smlouvu a vzájemný obchod, který za poslední dva roky dosáhl bilance 14 miliard eur. „ČR je naším druhým největším obchodním partnerem,“ konstatoval fakta Ivan Gašparovič. Dále řekl, že vzájemné vztahy by nebyly tak upřímné, kdyby Češi a Slováci museli fungovat v jednom státě. „Tato reforma byla skutečně potřebná. Vztah, který vyplýval z ekonomiky, sociálního postavení, byl pro Slovensko nepřijatelný, nebyl vždy v pozici rovného s rovným,“ řekl Gašparovič o rozdělení federace.

S těmito slovy souhlasil i Klaus, podle něhož „rozdělení oběma zemím prospělo“. I přes vzájemné ujišťování, že vzájemné vztahy jsou na skvělé úrovni, nedostal Václav Klaus, na rozdíl od jeho předchůdce Václava Havla, nejvyšší slovenské vyznamenání - Řád bílého dvojkříže.

„Nadále hodlám být velkým přítelem Slovenska ve všech mých životních aktivitách,“ zdůraznil odcházející český prezident, kterému 7. března končí mandát a jehož na postu nahradí Miloš Zeman.

Jan Červenka

Nečasův projev v bavorském parlamentu sklidil potlesk ve stoje

Česká republika lituje křivd způsobených poválečným vysídlením sudetských Němců, uvedl premiér Petr Nečas ve čtvrtek 21. února v bavorském parlamentu. V projevu zároveň odmítl návrat předválečných majetkových poměrů v českém pohraničí.

„Litujeme, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny,“ citoval Nečas pasáž z česko-německé deklarace z roku 1997. Obnovení předválečných majetkových poměrů ale vzápětí vyloučil.

I přesto odměnili přítomní poslanci Nečasův proslov potleskem ve stoje. „Moje očekávání jsou dalece překonána,“ řekl bavorský předseda vlády Horst Seehofer pro agenturu ČTK. Oba premiéři se ve středu 20. února zároveň dohodli, že se ministerští předsedové ČR a Bavorska budou scházet pravidelně jednou ročně. Nečasova návštěva byla první oficiální cestou českého premiéra do Bavorska, dosud se prosazovala teze, že partnerem české vlády je vláda spolková.

Nečas v rámci dvoudenní návštěvy největší německé spolkové země zavítal také do bývalého koncentračního tábora v Dachau, kde uctil památku obětí nacistického vyvražďování. Pietního aktu se zúčastnil také mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt.

Účast zástupců Sudetoněmeckého landsmanšaftu v Dachau vytýkala premiérovu protokolu opozice, stejně jako skutečnost, že chybí vstřícný krok z druhé strany. Po symetrickém usmiřování volal také komentář Práva z 22. února: „Těžko pak Posseltovi nepřipomenout, že jeho landsmanšaft se nikdy neomluvil za svůj henleinismus, za volání Heim ins Reich, za tehdejší rozbití jediného středoevropského ostrůvku demokracie – předválečného Československa. A neomluvil se ani za spoluvinu  za následné nacistické vyhnání českého obyvatelstva z okupovaného čs. pohraničí.“ Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa náleží návštěva spolkové země spíše hejtmanům sousedících krajů.

Jiří Viktora

Představitelé Maďarska a Slovenska se po devíti letech sešli v Budapešti, na dekrety nedošlo

Slovenský prezident Ivan Gašparovič minulý týden uskutečnil svou první oficiální návštěvu Maďarska od zvolení v roce 2004. Gašparovič se 19. a 20. února setkal se svým  protějškem  Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem. Na programu setkání bylo hlavně projednávání vzájemných vztahů, které se zostřily zejména v roce 2010. Tehdy Maďarsko svým krajanům zmírnilo podmínky pro získání občanství.  Slovensko, kde žije významná maďarská menšina, předpokládalo, že rozhodnutí povede k hromadným snahám slovenských občanů maďarského původu o získání občanství jejich mateřského státu, a dvojí občanství znemožnilo.

Informace, které se před schůzkou objevily v médiích a podle nichž měli  představitelé dvou středoevropských států  mluvit o tzv. Benešových dekretech, vyvrátil pro Český rozhlas slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák, který Gašparoviče na cestě doprovázel.

Maďarský prezident podle ČTK návštěvu na tiskové konferenci zhodnotil slovy: „Navzdory tomu, že sporné otázky přetrvávají, učinili jsme důležitý krok k tomu, aby se v co nejkratší době vyřešily.“ Dále se vyjádřil, že schůzku považuje za „prospěšnou pro pochopení stanovisek druhé strany“.

V průběhu cesty Gašparovič také promluvil ke Slovákům žijícím v Maďarsku. Jak informoval slovenský deník Pravda, vyjádřil se, že je hrdý na své krajany, kteří si zachovali jazyk, kulturu a tradice. Slovenský prezident svou cestu pak zakončil položením věnce k pamětní desce Jána Kollára a návštěvou města Gödöllö, které je situováno nedaleko Budapešti.

Daniela Ešnerová

Ekonomika

Lednová nezaměstnanost v Česku je rekordně vysoká

Česká republika zažila nejvyšší počet nezaměstnaných ve své dvacetileté historii. V prvním sčítaném období za leden 2013 dospěl Český statistický úřad k číslu 585 809 nezaměstnaných, v přepočtu na procenta 8,0 %. Míra nezaměstnanosti by byla vyšší, ale začátkem roku 2013 se změnil způsob přepočtu. Podobně vysoká čísla, která se blíží hranici 600 000, pocházejí z ledna roku 2011 (571 863) a ledna roku 2006 (569 747).

Ve srovnání s předchozím měsícem, tedy prosincem 2012, počet nezaměstnaných stoupl o 40  000. V minulém roce v lednu byl počet nezaměstnaných nestandardně nízký (534 089).

Zvýšená nezaměstnanost není během zimy a zejména ledna ničím výjimečným, každoročně totiž ubývají sezónní práce ve stavebnictví, zemědělství nebo cestovním ruchu. Naopak se objevují nová pracovní místa spojená se zimními sporty a horskou turistikou, ovšem letošní zima taktéž zaměstnanosti v průběhu ledna nepřála a místa prakticky nepřibývala.

Nyní připadá v průměru na jedno pracovní místo 17,5 uchazeče, nejhorší situace je v bývalých okresech Jeseník (122 uchazečů) a Havlíčkův Brod (105 uchazečů).

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje, že spustí program zaměřený na pracovní možnosti pro mladé lidi, kteří se po studiu ucházejí o první práci. Tento program bude dotován z Evropského sociálního fondu.

Český statistický úřad v příštím měsíci očekává jen nepatrné snížení počtu nezaměstnaných, ale únorová čísla pravděpodobně také převýší očekávané hodnoty.

Adam Folta

Bulharsko pohrozilo odebráním licence ČEZ

Bulharsko minulý týden zahájilo řízení o odebrání licence tamní pobočce ČEZ. Česká energetická skupina, za kterou se postavili čeští politici, však pochybení odmítá a doufá, že Bulharsko bude postupovat podle zákonů platných pro EU.

Energetická distribuční společnost ČEZ Bulgaria dostala 19. února po provedení kontroly místní inspekční agenturou pokutu 15 000 leva, tedy necelých 200 000 korun. Údajně nedodržuje podmínky distribuce energií a nadsazuje ceny. Bulharsko proto týž den zahájilo řízení o odebrání licence. Řízením chce docílit zmírnění cen a utlumení protestů veřejnosti. Ty již mají za následek demisi vlády premiéra Bojka Borisova.

„Společnost ČEZ zároveň nesouhlasí s politizací celé této problematiky vzhledem k blížícím se parlamentním volbám,” uvedla Barbora Půlpánová, mluvčí skupiny ČEZ.

Podle českého ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby není odebrání licence v rámci Evropské unie politickým rozhodnutím. „Je to rozhodnutí, které může udělat nezávislý regulátor,” řekl. Nově zvolený prezident Miloš Zeman apeloval na českou vládu, aby se snažila s druhou stranou vyjednávat. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg míní, že jednání tohoto typu by měla být tichá a diskrétní, a sdělování konkrétních informací by se mělo týkat až úplných výsledků.

Výkonný ředitel bulharské pobočky skupiny ČEZ nepředpokládá, že situace bude mít podobný scénář, který se odehrál v Albánii, kde společnost o licenci přišla.

Tereza Vaisová

Kultura

Výročí úmrtí Arnošta Lustiga připomnělo čtení jeho povídky

Pražským Divadlem Komedie se rozezněl hlas herečky a operní pěvkyně Soni Červené, chirurga Jana Pirka, viceprezidenta Světového židovského kongresu Tomáše Krause či nakladatelky Markéty Mališové. Společně s dalšími osobnostmi kultury, politiky a vědy přišli vzpomenout na jedinečnou postavu české literární scény - Arnošta Lustiga. Na spisovatele světového formátu, který kvůli svému židovskému původu prošel několika koncentračními tábory a tématu holocaustu se ve svých knihách věnoval celý zbytek života.

Literární večer uspořádali členové Výboru Ceny Arnošta Lustiga přesně v den druhého výročí jeho úmrtí, tedy 26. února.  Na něm střídavě přednášeli nebo předčítali jeho povídku Chvíle hned po ránu z knihy Démanty noci. Svým realistickým a mnohdy drsným popisem mezních situací v životě člověka vyvolala na několika tvářích v publiku i na pódiu smutek a dojetí.

„V loňském roce jsme založili tuto cenu, abychom oslavili Arnoštovu osobnost a lidskost,“ zahájil večer prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný. „Je to přesně ten člověk, jehož jméno má tato velká cena nést.“ Vzpomněl mimo jiné na Lustigovu statečnost, kterou během druhé světové války prokázal, zejména ve vztahu ke svým přátelům v koncentračním táboře.

Tento večer byl první doprovodnou akcí k Ceně Arnošta Lustiga, kterou výbor udělí 12. dubna. Po loňském laureátovi, biskupovi Václavu Malém, by ji letos znovu měla získat osobnost, jež se ve svém životě zasloužila o rozvoj čtyř hodnot - odvahy, statečnosti, lidskosti a spravedlnosti a jejich udržení ve společnosti. „Už jenom to malé cvičení, přemýšlet o tom, co je odvaha a co je statečnost, je zajímavé a krásné,“ uvedl Smutný.

Z Divadla Komedie Tereza Pavelcová

Mike Patton a jeho skupina Tomahawk potvrdili účast na Colours of Ostrava

Festival Colours of Ostrava oznámil účast nového interpreta. Je jím Mike Patton, frontman skupiny Faith No More. Na festival přijede se svým projektem, skupinou Tomahawk. Akce kromě Mikea Pattona nabídne mnoho českých i zahraničních  hudebníků. Mezi další nově potvrzené patří například Woodkid, Inspiral Carpets, John Hassell nebo Submotion Orchestra.

„Mike Patton s Tomahawkem představuje svým avantgardním rockem zřejmě největší vybočení, ale zároveň potvrzuje, že Colours jsou jedinečný festival,“ uvedla na tiskové konferenci v úterý 26. února ředitelka festivalu Zlata Holušová.  I když program není zdaleka definitivní, už teď je známé, že proti loňsku na festivalu ve dnech 18. – 21. července vystoupí o 20 zahraničních interpretů více. Mezi nejzvučnějšími jmény to budou například portugalská písničkářka Sara Tavaresová s kořeny na Kapverdských ostrovech. „Vždy jsme ji na Colours chtěli přivést. Je to pro nás velká čest,“ řekl dramaturg festivalu Jiří Moravčík. Sara Tavaresová ve své tvorbě odráží jak vlny z africké diaspory, tak i evropskou kulturu. Dále se diváci mohou těšit na Annu Marii Jopekovou, polskou zpěvačku, kterou uznávají například i Bobby McFerrin nebo Peter Gabriel. Na festival se také opět vrátí rocková skupina z Manchesteru Inspiral Carpets. S původním zpěvákem Stephenem Holtem uvede své slavné album Life.

Z českých kapel v Ostravě vystoupí kultovní Pražský výběr, znovuzrozené Wanastowi Vjecy, The Prostitutes nebo Luno.

Pořadatelé festivalu plánují, že areál Dolních Vítkovic, tedy oblast bývalých hutí, značně promění. Po loňské negativní zkušenosti s přeplněnou scénou Gong bude možné nově místa zarezervovat. Vznikne i nová stage Drive, kde se bude prezentovat na Colours nový hudební žánr – alternativní country, folk a blues. Tradičně bude bohatě zastoupena i divadelní scéna. Z připravovaných představení pořadatelé prozradili například Baladu pro banditu.

Z tiskové konference Alžběta Čermáková

Sport

Plzeň postupuje do další fáze Evropské ligy, Sparta po nešťastném závěru končí

Český fotbal má na mezinárodní klubové scéně opět co slavit. Po dlouhých jedenácti letech se jednomu z týmů podařilo v jarní části evropských pohárů postoupit do dalšího kola. Prokletí zlomili hráči plzeňské Viktorie. Po suverénních výhrách 3:0 a 2:0 vyřadili italskou Neapol, a mohou se tak těšit na osmifinále. Sparta proti Chelsea, loňskému vítězi Champions League, bojovala marně. Po domácí prohře 0:1 a remíze 1:1 v odvetném utkání se sparťané s evropskými poháry pro letošní sezonu loučí.

Plzeň svého soupeře v prvním utkání dokonale zaskočila. Přestože si domácí Neapol v úvodu zápasu vytvořila několik zajímavých příležitostí, byla to právě Plzeň, která se jako první radovala ze vstřelené branky. Ve 28. minutě ji vsítil Darida. Hráči Neapole se do velkých šancí dostávali zejména po změně stran. Jejich pokusy však hostující branku buď míjely, anebo je pokryl skvěle chytající Kozáčik. „Matúš už na podzim v brance kraloval a fantastickou formu si drží pořád,“ hodnotil pro iDnes.cz výkon slovenského brankáře trenér Pavel Vrba. Ten musel mít po utkání ale mnohem větší důvod k radosti. Rajtoral a Tecl přidali v závěru další dvě branky, a Plzeň tak odjížděla k domácí odvetě s vítězstvím 3:0.

Za týden se hráči Neapole v Plzni marně pokoušeli smazat tříbrankové manko. Poctivě bránící Plzeň si svůj náskok s přehledem hlídala a hosty do vážnější šance nepustila. Po změně stran naopak Západočeši zásluhou Kovaříka a Tecla dvakrát rozvlnili síť a vítězstvím 2:0 stvrdili svůj postup do osmifinále Evropské ligy. V něm je čeká turecké Fenerbahce Istanbul.

Méně úspěšná už byla v souboji proti Chelsea pražská Sparta. V prvním utkání na Letné sehráli sparťané s Chelsea vyrovnané utkání, přičemž v některých pasážích měli dokonce herně navrch. I přesto se z vítězství radovali hosté. Jediný gól utkání vstřelil v 82. minutě střídající Oscar a zajistil anglickému týmu výhru 1:0.

Odveta se hrála 21. února v Londýně a již po sedmnácti minutách zápasu smazal náskok Chelsea Lafata. Sparta pokračovala ve velmi dobrém výkonu z Prahy a svého soupeře překvapovala aktivním napadáním a otevřenou hrou. Stejně jako Plzeň, i sparťané se mohli v tomto utkání spolehnout na skvělý výkon brankáře. Vaclík úspěšně kryl všechny pokusy Chelsea až do 92. minuty. V době, kdy už bylo prodloužení takřka na spadnutí, napřáhl z hranice šestnáctky Hazard, a nechytatelnou ranou pod břevno vyrovnal na 1:1, čímž posunul do dalších bojů londýnskou Chelsea.

Václav Rokyta

Kometa slétla do play-out, Prezidentský pohár putuje do Zlína

Po více než pěti měsících, kdy se v domácí hokejové extralize sehrálo dohromady 364 utkání v základní části, je jasné, které mančafty můžou pomýšlet na zisk titulu a ve kterých klubech se budou strachovat o záchranu. Největším překvapením je druhé místo pražské Slavie a propad loňského vicemistra, brněnské Komety. Ačkoliv Plzeň byla v čele 37 kol, nakonec základní část ovládl Zlín.

Poslední kolo rozhodlo o tom, že se v předkole, jež se hraje na tři vítězné zápasy, utkají Kladno s úřadujícími mistry z Pardubic a České Budějovice s Vítkovicemi. Jisté čtvrtfinálové dvojice jsou zatím Plzeň-Litvínov a Třinec-Sparta (hráno na čtyři vítězné zápasy). Zlín se Slavií musí počkat na výsledky předkola.  Nový mistr bude znám nejpozději 21. dubna. Do skupiny o udržení spadlo Brno společně s Karlovými Vary, Libercem a Chomutovem.

Po loňské účasti v bojích o udržení zazářila pražská Slavia, které jen o skóre unikl zisk Prezidentského poháru pro vítěze základní části (rozhodly vzájemné zápasy s prvním Zlínem). Měla nejlepší obranu v lize a spolehlivou brankářskou dvojici Furch-Kopřiva. „Jeden rok hrajete o titul a ten další se plácáte v play-out. Taková je realita. Žádný z týmů si nemůže být před sezonou jistý, kde se bude pohybovat,“ řekl  trenér Slavie Vladimír Růžička v rozhovoru pro klubový web.

Obrovské zklamání vládne v moravské metropoli.Na Kometu Brno zbyly po loňském finále jen zápasy v play-out. V rozhodujícím posledním utkání Brňané ostudně prohráli na Spartě 0:6. „Definitivně se to zlomilo po třetí brance, kdy už na mužstvu bylo vidět, že ve zvrat příliš nevěří. Další góly už byly výsledek naší rezignace,“ litoval ve středu odvolaný trenér Zdeněk Venera na tiskové konferenci po zápase.

Tato sezona extraligy se do kronik zanese jako ročník, v němž Jaromír Jágr pobláznil celou republiku. Kladno v průběhu výluky zámořské NHL stanovilo nový divácký rekord soutěže (17 182 diváků na zápase s Kometou, hraném v O2 Areně).  Kladenští po odchodu hvězd do poslední chvíle bojovali o play off, nakonec uhájili předkolo a budou mít výhodu domácího prostředí.

Konečná tabulka: 1. Zlín 94, 2. Slavia 94, 3. Plzeň 89, 4. Třinec 86, 5. Sparta 86, 6. Litvínov 83, 7. Kladno 77, 8. Budějovice 76, 9. Vítkovice 75, 10. Pardubice 73, 11. Kometa Brno 72, 12. Karlovy Vary 67, 13. Liberec 63, 14. Chomutov 57.

Tomáš Franěk

Špatné počasí nezabránilo návratu Milana Baroše ani sparťanské kanonádě

Těžký terén, povedená střídání a spousta promarněných šancí, tak by se dalo stručně shrnout 17. kolo tuzemské první fotbalové ligy. V něm vedoucí Plzeň potvrdila první pozici ziskem tří bodů v Brně. Na Letné si domácí v zápase se Slováckem rovněž vystříleli vítězství a to především díky příchodu kamerunského útočníka Leonarda Kweukeho. Návratem pak ozdobil úvodní kolo jarní části ligy Milan Baroš, který se po 11 letech vrátil na trávník ostravského Baníku, aby mu pomohl z druhé poloviny tabulky.

V dohrávce 17. kola nastoupila domácí Zbrojovka do utkání s Plzní se značným sebevědomím, když už v šesté minutě Glaser překonal plzeňského brankáře Kozáčika. Ještě v první půli se ale Západočeši vzchopili a gól Rajtorala znamenal vyrovnání. Výborně vyšlo trenéru Vrbovi střídání v druhém poločase. Plzeň totiž po dvou zářezech příchozího Bakoše porazila Brno 3:1.

S překvapivě velkým odporem se potýkala také Sparta, kterou na Letné překvapilo Slovácko. Z pohledu Sparty nevýrazný první poločas zdobily spíše akce hostů. Zejména jejich útočník Došek, smolař zápasu, se ocitl ve velkých příležitostech hned několikrát, a kromě jednoho břevna sparťanského gólmana Vaclíka nepřekonal. Rozhodujícím okamžikem se stal příchod útočníka Kweukeho, který se podílel na všech brankách Sparty. Trefy Zápotočného, Kadlece a Bednáře nakonec potvrdily ofenzivní nadvládu Sparty, která rozdrtila Slovácko 4:0.

Pod drobnohledem se pak již v předehrávce 17. kola ocitl Milan Baroš v zápase proti Českým Budějovicím. Bývalý český reprezentant, vítěz Ligy mistrů a nejlepší střelec Eura 2004 nahradil v 68. minutě Stožického, aby po letech v zahraničí opět vyběhl na trávník Baníku. Ani jeho přítomnost na hřišti však Ostravě k vítězství nepomohla, a oba celky se tak rozešly smírně bez branek.

Atraktivní duel bohatší na šance nabídlo též derby ze severu Čech. Liberec přivítal druhý Jablonec, a i přes značnou propast, která oba celky dělí v tabulce, se hrálo velmi vyrovnané utkání, které ve prospěch Liberce rozhodl až v 66. minutě hlavičkující Štajner.

Výsledky 17. kola: Teplice - Dukla 1:1, Liberec - Jablonec 1:0, Sparta - Slovácko 4:0, Mladá Boleslav - Příbram 1:0, Olomouc - Slavia 2:1, Brno - Plzeň 1:3, Ostrava - České Budějovice 0:0, Jihlava - Hradec Králové 0:0

Tabulka: 1. Plzeň 37, 2. Sparta 34, 3. Jablonec 32, 4.Olomouc 30, 5. Mladá Boleslav 27, 6. Dukla 23, 7. Liberec 22, 8. Brno 21, 9. Slovácko 20, 10. Jihlava 20, 11. Slavia 18, 12. Ostrava 18, 13. Hradec 17, 14. Teplice 17, 15. České Budějovice 16, 16. Příbram 13

Daniel Mazura

Ze sportu stručně

* Čeští biatlonisté získali v sestavě Soukalová, Vítková, Soukup a Moravec na MS bronzovou medaili ve smíšené štafetě. Běžet měl původně Šlesingr, měl ale virózu, a tak ho nahradil Soukup, který se čerstvě zotavil po pádu. Nejdůležitějším článkem byl Ondřej Moravec, který ve štafetě finišoval a doběhl na třetím místě. V hromadném závodě na 15 kilometrů pak ještě přidal úspěch v podobě čtvrtého místa. Ve střelbě minul, a tak musel jet trestné kolo, na třetí místo mu pak chyběly necelé tři vteřiny.

* I přes absenci Radka Štěpánka k postupu v Davis Cupu pomohl vynikající výkon Tomáše Berdycha, který zvládl obě utkání proti Švýcarům a přispěl svým bodem ve čtyřhře společně s Lukášem Rosolem, při níž padl rekord v počtu odehraných gemů v posledním setu i v celkové délce utkání. Úspěch lze ale také připsat neúčasti jednoho z dlouhodobě nejlepších tenistů světa Rogera Federera. Ve Fedcupovém zápasu proti australským tenistkám v čele se Samanthou Stosurovou vyhrály Petra Kvitová i Lucie Šafářová, a zaslouženě tak postoupily do dalšího kola, kde se utkají s Italkami. Petra Kvitová se pak po výhře v Dubaji vyhoupla na sedmé místo ve světovém žebříčku.

Tereza Odehnalová

Počasí

Počasí

Česko o posledním únorovém víkendu zažilo poslední záchvěv zimy. Čerstvě napadanému prachovému sněhu nemohli lyžaři nic vytknout, přestože na většině českých hor byla v důsledku oblačnosti a hustého sněžení téměř nulová viditelnost. Se sjízdností komunikací to už bylo horší – řidiči a lyžaři, kteří se v pátek odpoledne vydali například do Špindlerova Mlýna přes mladoboleslavskou dálnici R10, uvázli na 40. kilometru v pětikilometrové koloně, kde hasiči a policisté odstraňovali vážnou dopravní nehodu. Český rozhlas navíc každou půlhodinu přidával centimetry budoucího i právě napadaného sněhu (začínal na pěti a končil na dvaceti centimetrech). Během pátku a soboty pak policisté zasahovali u 729 nehod.

Naopak řidiči, kteří se v neděli (třeba právě z Krkonoš) vraceli do Prahy, klouzali už po mokré a zablácené silnici. V neděli totiž přišla ohlášená obleva, teploty se pohybovaly nad mrazivým bodem. Nehod už bylo „jen“ 153. Obleva je tak zjevně bezpečnější. Ale kdo se na tu šeď má dívat?

Tereza Stonišová