29. srpna 2013, Carolina č. 833

události od 1. do 28. srpna

Milí čtenáři,

o prázdninách vydáváme Carolinu tradičně jako měsíční souhrn. Uzávěrka je poslední středu v měsíci a číslo vychází vždy den poté – ve čtvrtek.

Pěkné léto i začátek podzimu přeje redakce


Z domova

Rusnokova vláda důvěru nezískala, ale rozpadla se i pravicová většina

Úřednická vláda sestavená na přání prezidenta Miloše Zemana Jiřím Rusnokem (viz Carolina 832) získala 93 hlasů, k vyslovení důvěry Poslanecké sněmovny to však nestačilo. Kabinet 7. srpna podpořili sociální demokraté, komunisté, poslanci Věcí veřejných a tři nezařazení, proti hlasovalo 100 členů dolní komory parlamentu. Nebyli mezi nimi ale dva poslanci za ODS Tomáš Úlehla a Jan Florián, kteří tak porušili interní dohodu bývalé koalice (ODS, TOP 09 a LIDEM) a ODS je následně vyloučila ze svých řad. Hlasování se nezúčastnila ani předsedkyně LIDEM Karolína Peake.

Bývalá koalice tím zároveň nepotvrdila většinu, kterou deklarovala již od jmenování úřednického kabinetu. Opakovaně tehdy tvrdila a dokládala i podpisy jednotlivých poslanců,  že má 101 hlasů potřebných k získání důvěry Poslanecké sněmovny a je schopna sestavit novou vládu v čele s předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS). Tato většina se měla projevit právě 7. srpna při hlasování o budoucnosti Rusnokovy vlády, kterou měla jednohlasně odmítnout.

Do nových voleb bude v demisi vládnout Rusnokova vláda, sám Jiří Rusnok slíbil, že nebude dělat zásadní rozhodnutí ve věcech, které nemusí být řešeny hned.

Po Mirku Topolánkovi (ODS) je Jiří Rusnok (nestraník) druhým premiérem, kterému Sněmovna nevyslovila důvěru.

Seda Dzholdosheva a Michal Jelínek

Předčasné volby budou 25. a 26. října, poslanci odsouhlasili rozpuštění Sněmovny

Poslanecká sněmovna si v úterý 20. srpna odhlasovala své rozpuštění. Termín konání předčasných voleb stanovil prezident Miloš Zeman na 25. a 26. října.

O rozpuštění dolní komory parlamentu se začalo vážně diskutovat ještě před hlasováním o vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka (nestr.). Vypsání předčasných voleb  jako nejlepší řešení krize po pádu Nečasovy vlády prosazovali už dříve opoziční sociální demokraté a komunisté.

Po nevyslovení důvěry Rusnokově vládě zareagovala jako první TOP 09. Ihned po oznámení výsledků veřejného hlasování požádal předseda jejího poslaneckého klubu Petr Gazdík o svolání mimořádné schůze k rozpuštění Sněmovny. S vlastním návrhem stejného znění přišla i ČSSD. Obě tyto strany spolu s VV a KSČM pak podaly oficiální žádost, kterou podpořilo 126 poslanců. Při samotném hlasování souhlasilo s návrhem dokonce 140 ze 147 přítomných zákonodárců. Proti hlasovala například předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová, jako jediná z poslanců ODS neopustila sál.

Rozpuštění Poslanecké sněmovny vstoupilo v platnost 28. srpna, kdy je potvrdil prezident republiky Miloš Zeman, který zároveň určil i termín konání předčasných voleb.

Michal Jelínek

Začal soud s poslancem Rathem. První týden zabrala jeho výpověď a přiznání Salačové

První fáze hlavního soudního líčení v případu bývalého středočeského hejtmana z ČSSD Davida Ratha začala u Krajského soudu v Praze 7. srpna. Jen přečtení obžaloby, která má 88 stran, zabralo hodinu v půl. Poté deset hodin vypovídal David Rath a přišlo přiznání podnikatelky Ivany Salačové ke korupci, v podstatě se ale proces nikam neposunul. Soudce předpokládá, že proces potrvá kolem deseti týdnů.

Krajský státní zástupce Petr Jirát ve své žalobě obvinil Davida Ratha a deset dalších osob z manipulace s veřejnými zakázkami v oblasti zdravotnictví a stavebnictví v období od srpna 2011 do května 2012. Uvedl například někdejšího poslance Petra Kotta, podnikatele Pavla Drážďanského nebo bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou.

Hlavní obvinění, Petr Kott a Kateřina Pancová, popřeli během líčení svou vinu a na dotazy odmítli odpovídat. David Rath nazval celou událost vykonstruovanou megakorupční kauzou, pro novináře je to zároveň nejsledovanější proces roku. Vyjádřila se korunní svědkyně - Ivana Salačová, bývalá ředitelka stavební firmy FISA. Jako jediná v procesu má status spolupracující obviněné, soud by jí díky němu mohl udělit nízkou sazbu trestu. Salačová podrobně popsala, jak se v daném období se zakázkami manipulovalo, chovala se ale tak nejistě, že se stala opěrným bodem obhajoby. Na rozdíl od ní působil David Rath klidně a přesvědčivě, mluvil s rozvahou a několikrát se i usmál.

Celkem je naplánovaných 40 jednacích dnů. Nejvyšší trest hrozí právě Rathovi, a to až dvanáct let vězení za přijetí úplatků v celkové hodnotě 16 milionů korun.

Ze soudního líčení Seda Dzholdosheva

Ústavní soud je kompletní, v čele má staronového předsedu Rychetského

Prezident Miloš Zeman jmenoval 7. srpna dva nové ústavní soudce. Ludvík David a Kateřina Šimáčková na postech nahradili Vojena Güttlera a Pavla Holländera, kteří odešli po dvaceti letech ve funkci. Prezident také prodloužil mandát dosavadnímu předsedovi Pavlu Rychetskému o další čtyři roky.

Nicméně soud bude v kompletní patnáctičlenné sestavě jen do 29. srpna, kdy vyprší mandát Dagmar Lastovecké. Senát totiž neschválil prezidentovi jeho poslední nominaci. Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček jako kandidát přitom neprošel hlasováním už podruhé. Loni jej na post ústavního soudce navrhoval tehdejší prezident Václav Klaus. Tenkrát mu funkce unikla o pouhé dva hlasy. Nyní byl nesouhlas senátorů mnohem výraznější. Proti se vyslovilo 45 ze 75 přítomných zákonodárců.

Přesto je Zeman v tomto ohledu velmi úspěšný. Senát doposud schválil sedm z devíti jím navržených kandidátů.

Michal Jelínek

Prague Pride: Praha se zahalila do duhových barev

I letos se hlavní město na šest dní obléklo do barev duhy. A to díky festivalu sexuálních menšin Prague Pride. Jeho organizátoři opět seskládali bohatý program, který vyvrcholil tradičním pochodem centrem města. Ani letos se ale akce nevyhnula narážkám a opovržení.

Díky lidem, kteří se nestydí za svou orientaci, se Prague Pride konal již potřetí. Festival je věnován sexuálním menšinám, které se konzervativní části obyvatel snaží ukázat, že jsou stejní jako oni. I proto je účast rok od roku vyšší. Letošní ročník, který probíhal od 12. do 18. srpna, navštívilo kolem 10 tisíc lidí. Pro účastníky byl připraven bohatý program. Přes diskuze, promítání a koncerty až po sportovní aktivity. Vrcholem byl průvod Prahou, který byl velice pestrobarevný. Příznivci menšin se oblékli do duhových barev a z ulice Na Příkopě zamířili na Letnou, kde následoval koncert. V čele průvodu se objevil i Martin C. Putna. Křesťan a vysokoškolský profesor, který se staví za práva sexuálních menšin. „Všichni jsme děti Boží,”  vzkázal odpůrcům i přátelům.

Celý program, především průvod, měl ale i své odpůrce. Lidé s transparenty s ponižujícími texty, pochod konzervativců, který zorganizovali mladí křesťanští demokraté. I přesto si ale organizátoři letošní ročník Prague Pride pochvalují a jsou s ním spokojeni. A již teď sbírají materiály na další duhový festival.

Tereza Vaisová

V Brně si připomněli úspěšnou obranu města za třicetileté války

Den Brna, pořádaný již po devatenácté na počest hrdinství Brňanů při obraně města před švédskými vojsky maršála Torstensona, vyvrcholil letos komponovanou historickou ukázkou boje o hrad Špilberk. Právě zde se odehrávaly v roce 1645 v rámci třicetileté války při obléhání města ty nejurputnější boje, které podle pověsti ukončili obránci až lstí, když zazvonili poledne o hodinu dříve, a maršál Torstenson tak musel podle slibu obléhání ukončit.

Tradiční zvonění nechybělo ani tentokrát, brněnský orloj svým zvoněním přerušil zápolení asi sto dvaceti vojáků v historických kostýmech. Mimo bitvu samotnou prošel městem i kostýmový průvod, který tak jako každý rok uctil společně s představiteli Brna památku velitele obránců, Jeana-Louise Raduita de Souches, jenž je pohřben v kostele sv. Jakuba.

Třídenní slavnosti provázel bohatý program, obsahoval například divadelní představení, exhibice historického šermu, ohňostroj, hudební nešpory či aktivity pro děti.

Z Brna Rudolf Kovařík

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Z ekonomiky stručně

* V České republice v červenci vzrostla nezaměstnanost na 7,5 procenta z červnových 7,3 procenta. Ministerstvo práce a sociálních věcí to oznámilo 8. srpna.

Úřad práce evidoval 551.096 uchazečů o zaměstnání. Jejich celkový počet stoupl proti předchozímu měsíci o 10.623 osob a  meziročně o 65.499.

* Po poklesu v šesti čtvrtletích za sebou vzrostl HDP ve druhém čtvrtletí letošního roku  o 0,7 procenta. Vyplynulo to z předběžných údajů Českého statistického úřadu zveřejněných 14. srpna. Meziročně ale HDP klesl o 1,2 procenta.

redakce

Kultura

Ministr Balvín odvolal a znovu jmenoval ředitele Národního divadla

Ministr kultury Jiří Balvín (nestr.) odvolal nového ředitele Národního divadla Jana Buriana. Učinil tak 1. srpna, tedy v den Burianova nástupu do funkce. Tento krok zdůvodnil svými pochybnostmi ohledně průběhu výběrového řízení na tento post. Burian byl do čela instituce jmenován předchozí ministryní Alenou Hanákovou (Starostové podporující TOP 09), a to po rozhodnutí nezávislé expertní komise. Balvín prohlásil, že hodlá do konce srpna vypsat nové výběrové řízení.

Na tuto událost však ihned zareagovalo vedení činohry Národního divadla. Jako první rezignoval její ředitel Michal Dočekal. Ten se k situaci vyjádřil v otevřeném dopise ministrovi: ,,Jste třetím ministrem kultury v řadě, který zcela nezdůvodněně odvolal ředitele Národního divadla. Jsme tím znechuceni. Tato vláda se prohlašuje za vládu odborníků. Vy jste svým krokem na veškerá odborná hlediska zcela rezignoval. Zdiskreditoval jste tak definitivně funkci ministra kultury.“ K Dočekalovi se posléze připojila nová vedení opery Národního divadla a Státní opery, jejichž členové odmítli nastoupit do svých funkcí. Někteří herci podali výpověď. To vyvolalo obavy ohledně možného narušení repertoáru. Na ministra se snesla kritika z řad významných osobností české kultury. Kritici ministrovi vyčítali především vágní zdůvodnění jeho rozhodnutí. Dalším argumentem bylo, že by vláda neměla podnikat žádné závažné kroky bez důvěry Poslanecké sněmovny. Situaci částečně uklidnil až premiér Jiří Rusnok, který ministrovi nařídil Buriana znovu jmenovat. Ale ani poté neustala vlna výpovědí. Celkem se rozhodlo odejít dvacet herců.

Osmnáct z nich ale svůj postoj nakonec přehodnotilo po návratu ředitele Dočekala. Jedinými dvěma herci, kteří ve svém přesvědčení vytrvali, jsou Richard Krajčo a Miroslav Donutil, který však bude v divadle působit nadále jako externista.

Slavnostního zahájení nové sezóny v ND se poprvé v historii zúčastnil kromě ministra kultury i premiér.

Michal Jelínek

Tutanchamon zůstane v Praze až do září

Poklad, který před devadesáti lety v Údolí králů nalezl Howard Carter, mohou v těchto týdnech vidět i Pražané či návštěvníci hlavního města. Na holešovickém Výstavišti je momentálně hlavním lákadlem výstava s příznačným názvem Tutanchamon - jeho hrob a poklady. A pro velký zájem zde bude až do 22. září.

Ti, kteří na Výstaviště dorazí, mají možnost poznat kulturu starověkého Egypta a především život snad nejznámějšího faraona Tutanchamona. Interaktivní výstava, kterou návštěvníka provází audioprůvodce, je rozdělena do dvou částí.

První se věnuje životu ve starověkém Egyptě a jeho kultuře. Seznamuje s hieroglyfy, vysvětluje spletité rodinné vztahy faraonů. A představuje Cartera a lorda Carnavona, díky nimž dnes známe Tutanchamonovo tajemství.

Ve druhé časti vtáhne návštěvníka do děje film. V něm se dozví, jak probíhalo urputné hledání, které zprvu vypadalo beznadějně. Pak však bude svědkem prvního seznámení archeologů s hrobkou mladého faraona. A také uvidí, jakou senzaci to tehdy v celém světě vyvolalo. Na film navazuje část výstavy, která prezentuje na tisíc pokladů, které si s sebou Tutanchamon do hrobky odnesl. Od sošek různé velikosti, pozlacených karaf, přes trůn a postele až po samotný sarkofág. Ten je nejžádanějším artefaktem výstavy. Stejně jako pozlacené schrány, ve kterých byl sarkofág uchován. Všechny vystavené předměty jsou přesné repliky originálů.

Návštěvníkovi se naskytne pohled přímo do hrobky faraona. Ta překvapí tím, jak malý prostor byl egyptologovi k dispozici. Vše je poskládáno přesně tak, jak to tehdy Howard Carter v roce 1921 poprvé spatřil. Audioprůvodce k tomu dodá poutavý komentář. Výstava je zajímavě zpracovaná a především děti rychle vtáhne do doby mocných faraonů a gigantických pyramid.

Výstavu tohoto tajemstvím opředeného panovníka viděli už v Brně a také v Praze se těší velkému zájmu. Proto se pořadatelé rozhodli prodloužit ji až do září.

Z Výstaviště Pavla Šedivá

Mezinárodní hudební festival Špilberk počtrnácté

Příznivci vážné hudby se mohli těšit ze série koncertů pod širým nebem na velkém nádvoří brněnského hradu Špilberk. Začala slavnostně 16. srpna Toccatou a fugou d moll BWV 565 Johanna Sebastiana Bacha v orchestrální úpravě Leopolda Stokowského věnovanou 90. narozeninám varhanistky Aleny Veselé.

Program dále nabídl například koncert vokálního kvarteta 4TET- Symphonic, requiem Giuseppa Verdiho v podání brněnské filharmonie či muzikál Jesus Christ Superstar od Andrewa Lloyda Webera provedeného uměleckým orchestrem a sborem Městského divadla Brno. Festival trval do 23. srpna.

Z Brna Rudolf Kovařík

Česká kinematografie přišla o Jiřího Krejčíka

Ve věku 95 let zemřel 8. srpna český scenárista a filmový režisér Jiří Krejčík. Muž, který stál za zrodem mnoha českých filmů, které znají lidé napříč generacemi. Mistr režie ale také sám stál před kamerou v kultovních filmech jako Pelíšky nebo Slavnosti sněženek.

Jiří Krejčík byl za svou práci a celoživotní lásku k filmu oceněn Českým lvem, Cenou Vladislava Vančury, Křišťálovým glóbem za mimořádný přínos světovému filmu či medailí Za zásluhy.

Jiří Krejčík se filmu věnoval již od protektorátu, kdy pracoval v barrandovských ateliérech jako statista. A u filmu už poté zůstal celý život. Pod jeho rukou vznikly filmy jako Vyšší princip, Božská Ema nebo Penzion pro svobodné pány, které zná celé Česko. I on sám se několikrát postavil před kameru, a to ve filmech jako Pelíšky, kde si zahrál rodinného lékaře, nebo Slavnosti sněženek.

S kapacitou českého filmu se do pražského kostela sv. Vojtěcha přišlo rozloučit mnoho jeho kolegů z filmového světa. Na pohřbu zazněla i píseň z Krejčíkova filmu Božská Ema. U té Juraj Jakubisko, Petr Kostka nebo Eva Holubová zavzpomínali na legendu českého filmu.

Tereza Vaisová

Sport

MS v atletice: dvě zlaté a jeden bronz pro českou výpravu

Jako osmá nejlepší země vyšla Česká republika z posledního mistrovství světa v atletice. Vysoko ji vynesly dvě zlaté medaile a jedna bronzová, kterou její reprezentanti na šampionátu v Moskvě získali. Světovými šampiony se stali překážkářka Zuzana Hejnová a oštěpař Vítězslav Veselý, mezi kladiváři byl třetí Lukáš Melich.

Melichův bronz byl prvním cenným kovem, který česká výprava v Rusku získala, když v pondělí 12. srpna nářadí poslal do vzdálenosti 79,36 metru. O tři dny později pak Zuzana Hejnová suverénně triumfovala na 400 metrů překážek v čase 52,83 vteřin, čím vylepšila svůj český rekord o 24 setin. Nejbližší soupeřku za sebou nechala o více než vteřinu.

Druhý titul světového šampiona vybojoval oštěpař Vítězslav Veselý, který navázal na tři triumfy svého kouče Jana Železného. Finále vyhrál díky prvnímu pokusu, když hodil 87,17 metru.

Další česká oštěpařská hvězda Barbora Špotáková na šampionátu nestartovala, tuto sezonu po narození syna Janka vynechává.

redakce

Fotbalová Plzeň se probojovala do Ligy mistrů, v ní narazí na Bayern

Český fotbal bude mít po dvou letech opět zástupce ve slavné Lize mistrů. A stejně jako před dvěma lety je to Plzeň. Tým kolem kapitána Pavla Horvátha zvládl v kvalifikaci souboje proti třem soupeřům suverénně, všechna utkání vyhrál - poslední dvě proti Mariboru. Českého šampiona kromě zvučných soupeřů čekají velké peníze, už teď vydělal 280 milionů korun.

Další může přidat v základní skupině, v níž narazí na obhájce trofeje Bayern Mnichov, na Manchester City a CSKA Moskva. Ze skupiny do jarní části postoupí první dva týmy, třetí bude pokračovat v Evropské lize, jen čtvrtý končí.

Plzeň se do Ligy mistrů dostala podruhé, před dvěma lety se utkala mimo jiné s Barcelonou či AC Milán. „Je to zásluha hráčů a já před nimi smekám. Před pár lety to byli často odložení hráči, ale nám se je povedlo dostat na vítěznou vlnu. Rozhodně ještě před pár lety v tohle nikdo z nás nevěřil,“ citovala kouče Pavla Vrbu agentura ČTK.

Plzeň dvěma vítězstvími nad Mariborem (20. srpna 3:1 doma a 28. srpna 1:0 venku) završila úspěšnou kvalifikaci, předtím vyřadila estonského soupeře Nomme Kalju a Željezničar Sarajevo. V součtu s minulými předkoly je to dvanáct výher za sebou. „Je jasný důkaz toho, čeho je tohle mužstvo schopné. Jsem na kluky pyšný,“ chválil pro iDnes.cz kapitán Horváth.

Plzni však v Lize mistrů bude chybět reprezentační záložník Vladimír Darida. Den po postupu oznámila Plzeň jeho odchod do německého Freiburgu. Tamní média odhadují přestupovou částku na 103 milionů korun.

Kromě Plzně bude český fotbal reprezentovat v pohárech také Liberec, který do základní skupiny Evropské ligy přešel přes Skonto Riga, Curych a naposledy Udine. Naopak Jablonec po úspěchu s Strömgodsetem nezvládl zápasy s Betisem Seviila. Šanci přesto také ještě má, bude-li mít štěstí při pátečním losování náhradníka za tým Fenerbahce Istanbul, který byl vyloučen pro korupci.

redakce

Počasí

Počasí

Po silné bouřce na začátku druhého srpnového týdne se do Česka vrátila tropická vedra a na denní teploty kolem 20 stupňů Celsia se ochladilo se až s koncem prázdnin.

redakce