7. listopadu 2013, Carolina č. 839

události od 30. října do 6. listopadu


Z domova

Povolební vyjednávání o vládě zablokoval spor uvnitř vítězné ČSSD

Povolební aritmetika se zdála býti jasná. Ač nepřesvědčivě, zvítězila sociální demokracie a společně s lidovci a hnutím ANO 2011 mohla sestavit vládu levého středu s jasnou většinou 111 křesel v Poslanecké sněmovně. Do těchto kalkulací ovšem přišel jako blesk z čistého nebe rozkol uvnitř nejsilnější strany a veškerá jednání byla odročena až do doby, než bude vyřešen.

Pozice prvního místopředsedy Michala Haška, hlavního z ‚pučistů‘, se dnes zdá být již neudržitelná (viz samostatná zpráva). Přesto dokázal jeho pokus o odstranění předsedy pořádně zamíchat kartami. Především se teď ČSSD jeví svým potencionálním koaličním partnerům nedůvěryhodně a nečitelně. Lídři ANO i KDU-ČSL Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek sice vyjádřili podporu předsedovi Bohuslavu Sobotkovi, ale dodávají, že před 10. listopadem, kdy zasedne ústřední výkonný výbor sociální demokracie a rozhodne o osudu jejího vedení, s nikým závazně jednat nebudou. Rovněž se dohodli, že do jakékoliv příští vlády vstoupí buď společně, nebo vůbec.

Navíc bude Babiš před jakoukoliv formalizací spolupráce požadovat podpisy všech poslanců ČSSD jako záruku, že strana je jednotná. „My budeme trvat na tom, aby ten, kdo bude designován k jednání, přinesl podpisy všech poslanců,“ prohlásil podle Aktuálně.cz. Povolební vyjednávání budou dále komplikována rozdíly ve volebních programech. Experti ANO sice prohlásili, že s lidovci panuje shoda z 80 % a se socialisty z 60 %, nicméně závažné rozpory panují například v otázce církevních restitucí a míry zdanění. Do ringu také vstoupil prezident Miloš Zeman, který uvedl, že od všech ministrů bude v souladu s dosavadní praxí vyžadovat lustrační osvědčení. O tom, jestli Andrej Babiš byl či nebyl spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti, rozhodne soud v Bratislavě a rozsudek, ať už jakýkoliv, nevynese dříve než v lednu příštího roku. Prezident rovněž zopakoval, že vyjednáváním o vládě pověří člověka navrženého vítěznou stranou, tedy sociální demokracií.

Ostatní strany již avizovaly odchod do opozice a schůzky mají spíše informativní charakter. Výjimkou je hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, jehož předseda chce vyjednávat se všemi stranami zastoupenými ve Sněmovně o schválení zákona o obecném referendu jako ústředního programového bodu své kampaně.

Tomáš Hába

ČSSD: Zatímco Sobotkova podpora roste, Haška se nezastal ani vlastní kraj

Na pětici účastníků zprvu zapírané a až po několika dnech přiznané schůzky u prezidenta Miloše Zemana, která se uskutečnila za zády předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky  krátce po oznámení volebních výsledků, spadla klec. Okolnosti donutily ve středu 30. října přiznat i posledního zapírajícího Michala Haška, který na přímé otázky novinářů opakovaně lhal, že se setkání v Lánech zúčastnil. Ze strany i z veřejnosti zaznívají názory, že lháři do vysoké politiky nepatří a měli by se stranických funkcí vzdát.

Situace Sobotkovi, kterého grémium ČSSD kvůli špatnému volebnímu výsledku vyzvalo po schůzce pětice s prezidentem k rezignaci (podrobněji viz Carolina 838: Hořké vítězství ČSSD), paradoxně nahrála. Jeho mandát i podpora stouply, zatímco popularita prvního místopředsedy Haška, který ve volbách předsedu a svého rivala předběhl v počtu preferenčních hlasů, rapidně klesla.

Jako první podal rezignaci na stranické funkce v úterý 29. října Milan Chovanec, hlava strany ji však odmítla. „Tady se nehraje o Milana Chovance a jeho posty, tady se hraje o to, co bude dál s touto stranou,“ vysvětlil Chovanec v nedělních Otázkách Václava Moravce. Následoval ho hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, který se ve čtvrtek 31. října vzdal členství v předsednictvu a ústředním výkonném výboru sociální demokracie. Tlak na ostatní členy z lokálních frakcí ČSSD stoupá, deset krajů ze 14 se už  totiž postavilo za dosavadního lídra strany a to včetně kraje Jihomoravského, ve kterém Hašek plní funkci hejtmana.

Jan Hamáček, poslanec za ČSSD, se na pondělní debatě Respektu vyjadřoval mírněji: „Udělali politickou chybu, ale jsou si toho vědomi.“ Podle něho ztratili důvěru, jež jim byla vyjádřena vysokými posty v rámci partaje, avšak k jejich odchodu ze sociální demokracie důvod nevidí.

Rozhodujícím dnem bude neděle 10. listopadu, kdy se sejde ústřední výkonný výbor strany. Ten disponuje pravomocí aktéry takzvaného puče odvolat, ne je k odchodu pouze vyzvat. Deník MF Dnes oslovil třetinu členů ÚVV a ptal se na jejich stanoviska. Pokud jde o prvního  místopředsedu Haška, více než polovina z dotázaných tvrdila, že ho k odstoupení vyzve, zbylí z trojice Tejc, Chovanec, Škromach mají zastání přesně u poloviny respondentů. Obzvláště milosrdně se spolustraníci staví k pochybení Milana Chovance. „Pan Chovanec se tam (do Lán) zřejmě dostal trochu jako slepý k houslím,“ komentoval místostarosta Zábřehu Karel Crhonek pro server iDnes.cz.

Nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy bude rozhodovat i o zbylých členech vyjednávacího týmu, zatím je potvrzený pouze Bohuslav Sobotka, o čemž rozhodlo čtvrteční grémium.

Po uzávěrce: Škromach oznámil rezignaci na funkci místopředsedy ČSSD, odůvodnil ji volebním výsledkem.

Petra Dvořáková

Generální ředitel ČT bude řešit podnět zpochybňující objektivitu zpravodajství

Na možnou cenzuru a manipulaci se zpravodajstvím upozornilo 23 zaměstnanců České televize v  podnětu zaslaném Radě ČT. Její předseda Milan Uhde jej má k dispozici i se jmény podepsaných už od 8. října, avšak podnět v příloze reaguje i na události předčasných sněmovních voleb.

Dokument zmiňuje cílené vystřižení záběrů „virózy“ prezidenta Miloše Zemana z denního vysílání a jejich nahrazení archivy, neodvysílaný přímý přenos z tiskové konference s Karlem Schwarzenbergem na téma Benešových dekretů, opomenutí zahraničních reakcí na první kolo prezidentské volby či nekritickou reportáž týkající se Zemanovy návštěvy Jihomoravského kraje. Televize také neuvedla ve čtené zprávě stranickou příslušnost prezidentem oceněného Františka Čuby, jenž je členem SPOZ, a stejně tak text zmiňuje vyřazení reportáže o protestním díle výtvarníka Davida Černého, vztyčeném prostředníčku směřujícím na Hrad, z hlavní zpravodajské relace.

V souvislosti s uvedenými pochybeními se v dokumentu skloňuje jméno šéfredaktora Petra Mrzeny. Ten však nařčení odmítá. „Vykreslili mě, jako bych byl předseda fanklubu Miloše Zemana. Pokud někdo přijde s tak vážným obviněním, pak by měl být také schopen je prokazatelně doložit,“ řekl serveru iDnes.cz.

Výtky v podnětu popírá také ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. Právě na jeho podporu zaslalo ve čtvrtek 31. října jedenašedesát redaktorů dopis generálnímu řediteli televize Petru Dvořákovi. Podepsali jej například Václav Moravec, Hana Scharffová, Vladimír Keblúšek nebo Richard Samko. „Odmítáme, že bychom byli v období před parlamentními volbami i během nich vystaveni jakémukoli tlaku a ovlivňování reportáží. Naopak byl každý den kladen důraz na maximální objektivitu. Vyjadřujeme tímto důvěru ve vedení zpravodajství Zdeňka Šámala,“ píší v dopise.

Situace vyvrcholila toto úterý, kdy se na Uhdeho s podezřením z klientelismu a porušování svobody slova v ČT obrátila část neziskovek, někteří režiséři a spisovatelé. Mezi signatáři  jsou režisérka Olga Sommerová či Jiří Dědeček, předseda českého centra mezinárodního PEN klubu.  Výzva vyjadřuje podporu třiadvaceti autorům podnětu a zároveň požaduje prošetření stížnosti.

Milan Šmíd na serveru Louč.cz kontruje: „Stížnost 23 redaktorů je podle mého názoru souhrnem náhodně sebraných případů, navíc vytržených ze souvislostí a často účelově interpretovaných a zaměřených proti vedení zpravodajské redakce, speciálně jejímu šéfredaktorovi.“ Zdůrazňuje, že Česká televize uváděla přímý přenos z vystavování korunovačních klenotů včetně diskutovaného vrávorání a pokud šéfredaktor odmítal následující den tuto indispozici obrazově podpořit, jedná se spíše o zachování serióznosti média. Taktéž tisková konference se Schwarzenbergem byla odvysílána týž den, jen ze záznamu. „Byl vztyčený prostředníček Davida Černého na Vltavě směrem k Hradu tak významnou politickou událostí, že musel na první program a nestačila ČT24?“, zamýšlí se Šmíd mezi dalšími protiargumenty.

Rada ČT ve středu vyzvala generálního ředitele k řešení problému. Dvořák však své kroky oznámil už 31. října. „Rozhodl jsem se, že k posouzení těchto dílčích výhrad přizvu nezávislého a důvěryhodného auditora,“ uvedl tehdy v tiskovém prohlášení.

Anna Rejdová

Fascinace světem. Začal Týden vědy a techniky

Každý alespoň jednou v životě viděl nějaký kriminální film nebo seriál a sledoval, jak detektivové rozmotávají důmyslné předivo motivů vedoucí až k odhalení pachatele mnohdy rafinovaného činu. Práci vyšetřovatelů si nyní můžete vyzkoušet sami.  Akademie věd ČR spolu s partnerskými organizacemi pořádá už 13. ročník festivalu Týden vědy a techniky, který se kromě Prahy odehrává na dalších patnácti místech v republice a na Slovensku.  Za asistence pracovníků Kriminalistického ústavu si projdete celý proces vyšetřování zločinu, od prvního sbírání důkazů na místě události po následné analýzy v chemických laboratořích.

Zjišťování shodných bodů v otiscích prstů je ale jen jednou z téměř čtyř stovek akcí, které největší vědecký festival v Česku první dva listopadové týdny nabízí. Mottem letošního ročníku je Fascinace světem. A tak se kromě expozic a interaktivních výstav v hlavní budově AV otvírají dveře všech padesáti ústavů, které pod ni spadají. Návštěvníci tak mají jedinečnou šanci nahlédnout do jindy málo dostupných pracovišť. A tradičně největší zájem je o přírodovědné obory.

„Chemii ani fyziku na škole už nemám, nemůžu sice říct, že by mi to nějak zvlášť vadilo, ale když se mi naskytne příležitost si na ty věci sáhnout a zčásti pochopit, na jakém principu fungují, ráda si na podobné výstavy zajdu,“ říká studentka střední umělecké školy Anna Faletti a dodává, že to „na rozdíl od suchých fyzikálních vzorečků vůbec není nudné.“

Právě na Annu a její středoškolské kolegy je Týden vědy a techniky primárně zaměřený. Studentům jsou během čtrnácti dnů věnovány dopolední přednášky s cílem ukázat, že věda není jen osamělé bádání v laboratoři, ale hlavně neustálé zkoumání a vysvětlování jevů a úkazů, kterých je svět plný. Festival samozřejmě nabízí zajímavá témata i pro širokou veřejnost, vedle zmíněných dnů otevřených dveří, interaktivních výstav a expozic také diskuze, přednášky a promítání dokumentárních filmů. Celý program je k dispozici na www.tydenvedy.cz.

Z Týdne vědy a techniky Lucie Hrachovcová

Světluška již po desáté rozsvítila Lucernu

Světluška, sbírkový projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, oslavila desáté narozeniny. V sobotu 2. listopadu se konal jubilejní benefiční večer Světlo pro Světlušku na podporu nevidomých. Koncert v pražské Lucerně  živě přenášely Česká televize a Český rozhlas. Večerem provázeli Adéla Banášová a Pavel Liška. Během koncertu se vybralo celkem přes pět milionů korun, díky dárcovským sms zprávám a telefonátům.

Koncert otevřela Aneta Langerová, která přitančila s nevidomým tanečním partnerem. Je také patronkou Světlušky a rozsvítila na podiu první symbolickou lucernu, jejíž světlo představuje pomoc nevidomým. Následovala netradiční pěvecká vystoupení, která doprovázel 140členný Světluščí sbor vidících a nevidících, vznikající jen pro tento večer. Zazpívaly například Aneta Langerová s Martou Kubišovou či Jana Kirschner. Partnery jim byli nadaní nevidomí lidé, kteří je doprovázeli na hudební nástroje nebo s nimi přímo zazpívali.

Nouze nebyla ani o slavné gratulanty. Jako první zapálili narozeninové lucerny herci Táňa Vilhelmová a Ivan Trojan, blahopřála i Hana Maciuchová. Vrcholem koncertu bylo vystoupení Ondřeje Brzobohatého, Vojtěcha Dyka a Matěje Rupperta se dvěma nevidomými zpěváky, jejichž verze písně Don´t worry, be happy, roztančila Lucernu.

Světluška pomáhá nevidomým už deset let. Během této doby se do projektu zapojilo 60 tisíc dobrovolníků a rozdělilo se přes 90 milionů korun. Mezi její projekty patří Kavárna potmě nebo Noční běh pro Světlušku. Nadace přispívá na speciální pomůcky, vodící psy či zajišťuje osobní asistenty dětem.

Z Lucerny Gabriela Kabátková

V sobotu jsme uctili Památku zesnulých

Druhý listopad je každoročně zasvěcen Památce zesnulých, proto se lidé i letos vydávali na hřbitovy, aby zavzpomínali na své blízké. Na hroby kladli kytice, věnce, zapalovali svíce a často se také účastnili slavnostních bohoslužeb, které probíhaly na mnoha místech v České republice. Jednu vedl i pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Na dušičky ožil ale i Malostranský hřbitov, kulturní památka, která je po většinu roku veřejnosti uzavřena. Kromě jeho individuální prohlídky se návštěvníci mohli zúčastnit rovněž komentovaných prohlídek nebo průvodu z kostela Nejsvětější trojice k hrobce premonstrátů, kde se pomodlili za všechny zemřelé. Následovala také mše svatá. Celé odpoledne vzalo pod záštitu Občanské sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova, které usiluje o zrestaurování a zpřístupnění hřbitova veřejnosti.

Památka zesnulých se uctívá od roku 998, kdy clunyjský opat Odilo stanovil její datum na 2. listopadu, protože se snažil čelit přetrvávajícím pohanským svátkům. Tento den následuje hned po svátku Všech svatých (1. listopadu), který se oficiálně slaví od roku 835 a připomíná i ty světce, kteří nejsou v kalendáři. Lidé symbolicky v tento den kladou na hroby svíce a květiny, které mají symbolizovat věčný život a připomínat, že hrobem naše cesta nekončí.

Z pražského Malostranského hřbitova Eliška Pokorná

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Harabin zůstává v čele Nejvyššího soudu SR, kontroverze ale nekončí

Štefan Harabin úspěšně přežil další soudní spor. Ústavní soud Slovenské republiky ve středu 30. října rozhodl, že se nebude dále zabývat návrhy na disciplinární řízení vůči předsedovi Nejvyššího soudu, a ponechá jej tedy ve funkci. Všechny tři stížnosti, které podávala bývalá ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská (SDKÚ), plénum ÚS zamítlo, jeho jednání však doprovázely poměrně nestandardní okolnosti.

Žitňanská během let 2010 až 2012 žádala Harabinovo stíhání až čtyřikrát. Návrhy se týkaly například  porušení pravidla o elektronickém přidělování spisů a svévolné změny složení senátu či nepřiměřeného zasahování do přidělování záležitostí na NS. Podle Žitňanské jsou to skutky neslučitelné s výkonem soudcovské funkce, a požadovala tedy nejtvrdší trest – vysvlečení z taláru. Ústavní soud, který rozhodoval o třech z těchto návrhů, jejím žádostem nevyhověl. Podezření ale vyvolal fakt, že z rozhodovacího procesu bylo pro námitky o zaujatosti mnoho soudců vyloučeno, a v případě klíčového podání jich tak bylo přítomno jen sedm z celkových třinácti. Poslední návrh navíc zamítli těsným poměrem čtyř hlasů ku třem. „Asi něco není v pořádku, když je tolik soudců vyloučeno z rozhodování o věcech jiného justičního orgánu,” cituje Žitňanskou deník Sme.

Harabinovy aféry, které se už pomalu stávají slovenským politickým folklórem, ale tímto nekončí. Aktuálně budí zájem médií i jeho soudní spor s psychiatričkou Renatou Papšovou. Ta v dubnu 2012 prohlásila, že sebevraždy jejích bývalých klientů a soudců Juraje Majchráka a Marty Laukové jsou následkem “tvrdé perzekuce” z Harabinovy strany. Ten reagoval žalobou a žádá odškodné 300 tisíc eur. Na posledním soudním jednání, rovněž 30. října, Papšová vylíčila vztah svého klienta a předsedy NS jako velmi nekorektní. Harabin ji poté obvinil, že vypovídá pod vlivem návykových látek a jednání bylo posléze přerušeno.

Harabin má bohatou historii sporů i se svými kritiky z řad soudců, a to jak ze soudu Nejvyššího, tak soudu Ústavního a kontroverzní byl i samotný Harabinův opětovný nástup do funkce předsedy NS v roce 2009. Média v souvislosti s jeho osobou často používají termín “harabinizace” slovenské justice.

Alan Lexa

Tatranské statistiky boří mýtus o českých turistech

Mýtus o nezodpovědnosti českých turistů ve Vysokých Tatrách zřejmě není pravdivý. Přestože se Češi kvůli zprávám o kuriózních úmrtích stávají mnohdy terčem posměchu místních, statistiky Horské záchranné služby SR a Slovenské agentury pro cestovní ruch hovoří spíše v jejich prospěch. V období od roku 2002 do září 2013 zahynulo v nejvyšším slovenském pohoří shodně 29 Slováků i Poláků, Češi utrpěli 23 smrtelných úrazů.

Jinou výpovědní hodnotu však tato čísla dostanou po porovnání s celkovými počty návštěvníků z dané země. Na sto tisíc českých turistů pak připadne 2,31 úmrtí, u Slováků je to pouhých 0,98, ovšem v případě polských návštěvníků jich zahyne v průměru až 8,91.

Tyto údaje pro deník Sme potvrzuje i šéf Horské služby Jozef Janiga. Špatný obrázek Čechů podle něj vytváří hlavně pražský bulvár. „Často mi volají už během zásahu a chtějí vědět, zda tam bylo hodně krve. Polští novináři tak agresivní nejsou,” dodává Janiga.

Alan Lexa

Ekonomika

Vyhlášení cen Zemědělec roku 2013 doprovázela radost z vítězství a zklamání z reforem EU

Titulem Zemědělec roku se může pyšnit společnost Úsovsko EKO, s.r.o., která vyhrála letošní ročník soutěže o nejlepšího hospodáře. Ceny se předávaly 5. listopadu v pražském  Kině Lucerna a kromě absolutního vítěze byly vyhlášeny ještě další kategorie. Součástí programu byla i diskuze o dopadech reforem společné zemědělské politiky pro EU, které se zúčastnily významné osobnosti z oboru, v čele s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem. Pro zpestření a odlehčení odpoledne se v průběhu akce promítala krátká dobová videa, zachycující zemědělství na území České republiky ve 20. – 80. letech minulého století.

Soutěž se konala letos již po dvanácté a stejně jako v předchozích letech ji pořádalo vydavatelství Profi Press. Soutěžící porovnávají své hospodaření a výsledek se pak vypočítá v podobě tzv. ukazatelů finančního zdraví. Za prvním Úsovskem EKO se na druhém místě umístil Agras Haná, s.r.o., a třetí skončilo Agrodružstvo Brázdim. Další místa se nezveřejňují. Tradičně se vyhlašovaly ještě kategorie Zemědělec roku v kraji a Mladý farmář roku, kterým se stal Václav Nosek. Letošní novinkou bylo předání cen pro nejlepšího samostatně hospodařícího rolníka, tím se stal Jiří Kejř, nejlepším zemědělským družstvem Agrodružstvo Brázdim, nejlepší a.s. Agrospol Mladá Vožice a nejlepší s.r.o. Úsovsko EKO.

Reformy společné zemědělské politiky pro členské státy EU, jež budou platit od roku 2015, byly náplní diskuze konající se v průběhu akce. Účastníci se shodovali v negativních názorech na změnu. Nelíbí se jim návrh o zastropování přímých plateb na úrovni 300 tisíc eur a výrazné omezení plateb farmářům získávajícím více než 150 tisíc eur. Dalším z diskutovaných bodů bylo tzv. „ozelenění“, kdy 30 % národních rozpočtů pro přímé platby bude podmíněno plněním povinného ozeleňování. „Je to šílená byrokracie a další nápad bruselských byrokratů,“ reagoval Jaroslav Faltýnek, zástupce Konsorcia zemědělských firem. František Němec, zástupce Mladých agrárníků, narážel na další problém, a to na českého zákazníka, kterého je potřeba naučit chodit do malých obchůdků českých farmářů, a nevyhledávat jen pohodlí obchodních řetězců, kde najde všechno pod jednou střechou. Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana je nová reforma „strašně komplikovaná a v mnohém k ničemu“.

Z předávání cen Karolína Hejlová

Nová kampaň agentury CzechTourism má zvýšit zájem Čechů o dovolenou v tuzemsku

Domácí cestovní ruch podle agentury CzechTourism stagnuje a čeští turisté raději jezdí na dovolenou do zahraničí. Proto spouští novou kampaň Česko – země příběhů. Cílem je zvýšit zájem Čechů o objevování atraktivních míst a trávení dovolené v Česku.

Projekt poprvé představí Českou republiku jako příběhovou destinaci. „Rádi bychom ukázali české destinace z jiné, neotřelé perspektivy. Zaměřili jsme se na zajímavé detaily a mikropříběhy jednotlivých regionů,“ uvedl generální ředitel CzechTourism Rostislav Vondruška. Není cílem ukazovat notoricky známé příběhy, ale na jejich pozadí představit ty malé a neobjevené. Například Rychlebské stezky na Jesenicku, kde se odehrává velký příběh lázeňské a relaxační destinace, v jehož popředí se objevuje malý příběh bývalého chodníčku, po kterém kráčely dějiny, včetně čarodějnických procesů a dramatických časů během 2. světové války. Dnes se na stezku vracejí cyklisté a prožívají zde své vlastní příběhy. Na horských kolech se mohou projet i po dřevěné lávce přes Černý potok, kterou tu nechal postavit svobodný pán z Javorníka už v 16. století.

Název Česko – země příběhů podle agentury poukazuje na pozoruhodné osudy a zajímavé detaily bezpočtu míst, která máme na dosah. Agentura tuto kampaň směřuje především na věkovou skupinu 30-45 let, do které spadají nerozhodnutí a aktivní turisté, kteří mají prostředky na ubytování. Inspirovat by se měli pomocí upoutávek na stránkách  www.ceskozemepribehu.cz, kam mohou přidat i svůj osobní příběh. „Chceme změnit vnímání dovolené v Česku tak, aby nebyla něco druhořadého,“ řekl ředitel odboru strategie a marketingové komunikace CzechTourism Marek Mráz.

Rozvoj domácího cestovního ruchu podpoří inzerce v tisku, rozhlasové a televizní spoty, online aktivity, věrnostní programy a propagační akce v regionech. Součástí této kampaně je také soutěž o „nej“ česká místa s názvem DestinaCZe 2013, díky níž si veřejnost zvolí nejlepší a nejzajímavější místa Česka.

Z tiskové konference Andrea Kubová

Kultura

KomiksFEST! bez limitů

Od 30. října do 3. listopadu se v Praze uskutečnil už 8. ročník mezinárodního festivalu KomiksFEST!. I letos představil nová jména, výstavy, filmy, hudební projekty, divadelní představení, autogramiády a workshopy. Ačkoli bývá komiks spojován především s mladou generací, letošní ročník si vzal za cíl ukázat divákům obrázkové příběhy jako médium, které je schopné nést jakýkoliv obsah. Mnoho  témat se proto týkalo rasových předsudků, války ale stejně tak i každodenních problémů.

Mezi největší lákadla festivalu patřila výstava Ticho 762 – Jak Masaryk vymyslel Československo, kterou slavnostně zahájil scenárista Pavel Kosatík spolu s autorem kreseb Petrem Novákem čili Tichem 762 (viz následující zpráva).

Další očekávanou událostí byl pak literárně-hudební projekt Kafka, který zazněl v experimentálních prostorech pražského klubu NoD. Aktuální komiksová adaptace románu Franze Kafky se zde dočkala velkolepého křtu. A jelikož, jak prohlásil autor kreseb Jaromír 99 (Alois Nebel) ,,my knihy zásadně nepoléváme“, dostala kniha symbolicky naplácáno paličkou na bubny. V klubu společně se scenáristou Davidem Z. Mairowitzem poodkryl více z jejich spolupráce na komiksu Zámek, který se představuje v nové, uvolněnější černobílé stylizaci. Mairowitz odstartoval křest slovy: ,,Nenechte si Kafku ukrást od Němců, když je váš!“ Dodal také, že Kafka působí temně a nesrozumitelně pouze na ty, kteří ho  nečtou, a že by si Češi měli více vážit kulturního dědictví. Na závěr zahrál Kafka Band ve hvězdném složení Jaromír 99, Neuwerth, Almela, Hradil, Jurčík a Rudiš, jejíž členové se podíleli i na soundtracku k filmu Alois Nebel, oceněném Evropskou cenou za animovaný film.

Vrcholem festivalu se stala sobota v  pražské MeetFactory. Program byl opravdu nabitý a začínal už od rána, kdy se zaměřil především na děti, později odpoledne pak na dospělé. Na místě se prodávalo mnoho komiksů, originálních tisků a nechyběli ani jejich autoři, kteří rozdávali autogramy na všechny strany. Večer se pak promítaly animované filmy a diváci se dočkali i  hudebního vystoupení.

Ani letos organizátoři nezklamali a předávání cen se neslo v chaotickém duchu – na pódiu chyběli předávající. Když se je nakonec podařilo najít, chyběli ocenění. Přesto a možná právě díky tomu mělo oceňování nezaměnitelné kouzlo. Soška, postava komiksové Muriel, se uděluje v 11 kategoriích, například za nejlepší původní scénář, knihu, kresbu či překlad. Seznam oceněných najdete na oficiálních stránkách komiksfest.cz, kde jsou archivovány i všechny předchozí ročníky.

KomiksFEST se také rozhodl zařadit mezi festivaly podporující dobrou věc a před začátkem oceňování proběhla dražba polštářů a křesel s komiksovými motivy od Venduly Chalánkové a Jaromíra Plachého, jejíž výtěžek jde na pomoc nemocným rakovinou.

Z KomiksFESTU! Ditta Kotoučová

Vyšel první díl komiksových dějin Jak Masaryk vymyslel Československo

U příležitosti 8. ročníku mezinárodního festivalu KomiksFEST! vydalo nakladatelství Mladá fronta první díl historické komiksové série Češi s názvem Jak Masaryk vymyslel Československo. Dílo slavnostně pokřtili den po zahájení festivalu ve čtvrtek 31. října v prostorách Prvního podzemního antikvariátu v Praze.

Jedná se o komiks vycházející z nového seriálu České televize České století. Seriál připomíná devět historických událostí, devět nejdůležitějších rozhovorů v dějinách našeho národa. Mapuje to nejpodstatnější od vzniku Československa až po to, jak Mečiar s Klausem rozdělili stát. Současně se křtem začala v antikvariátu výstava prací Petra Nováka, který komiks výtvarně doprovodil. Výstava potrvá do 15. listopadu.

První komiks má 80 stran, text k němu napsal scenárista Pavel Kosatík. V současné době jsou hotové jen první dvě knihy, čeká se na ohlas čtenářů a na odvysílání seriálu televizí. Každý z devíti dílů bude mít na starosti jiný výtvarník. „To kvůli rozmanitosti výtvarného zpracování,“ podotkl Kosatík.

Na otázku, proč pojal rozhovor mezi Masarykem a knížetem Thunem, jako by to byl boxerský zápas, odpověděl autor kreseb: „No aby to nebyla nuda. Šlo o to znázornit dějiny ne zrovna… vážnou formou.“ Novák je výjimkou mezi domácími tvůrci, komiksem se živí. Podílel se na několika projektech týkajících se historie, například na školní výukové počítačové hře o totalitních dějinách Československo 38-89. Přispěl také souborem krátkých komiksů do učebnice dějepisu Kde domov můj. Práce na prvním dílu série Češi mu zabrala tři měsíce.

Ze křtu knihy Jana Heidingerová

Novoměstská radnice přibližuje život Emy Destinnové

Multimediální výstava o operní pěvkyni, básnířce, spisovatelce a vlastence s názvem Ema Destinnová – Vita Somnium Breve („život snů je krátký“ – motto umělkyně) hostí galerie věže Novoměstské radnice od 5. listopadu do 1. prosince.

Osobní i profesní život Emilie Pavlíny Věnceslavy Kittlové (původní jméno) zachycuje přibližně sto dobových velkoformátových fotografií, upravených technologií LightJet, a hudební dokument Samota duše mé.

Sbírku fotografií zahajuje snímek rodného listu, výstava pokračuje přes dětství a dospívání v rodině důlního podnikatele a uměleckého mecenáše Emanuela Kittla a jeho manželky, operní pěvkyně Jindřišky Šrutové, zobrazuje učení na housle, studium zpěvu u Marie von Dreger Löwelové-Destinnové, jejíž příjmení posloužilo pěvkyni jako umělecký pseudonym. Následuje cesta na vrchol a snímky operních rolí v USA, Velké Británii, Francii, Německu i Česku, mezi něž patří česká díla jako Prodaná nevěsta nebo Libuše či zahraniční klasiky jako Wagnerova Salome, Bizetova Carmen, Pucciniho Tosca a Zlaté děvče ze západu. Operní představení doplňují dobové kritiky a fota profesních kolegů, kteří o Destinnovou usilovali úspěšně (Dinh Gilly) i neúspěšně (např. Enrico Caruso). Poslední třetina výstavy se zaměřuje na dožívání Destinnové na jejím sídle na zámku ve Stráži nad Nežárkou a ukazuje i na její volnočasové aktivity. Končí úmrtním listem.

Dokument Samota duše mé vypráví o životě Destinnové za doprovodu dobových záznamů z oper, fotek a s pomocí citátů pěvkyně. Sbírku doplňuje několik předmětů vypůjčených z divadelní sekce Národního muzea zahrnující kostýmy z představení, vějíře, umělecké výtvory, sbírku dopisů a ukázky básnické tvorby.

Z výstavy Petr Liška

První ročník festivalu Nouvelle Prague přilákal nejen hudební profesionály

První listopadový víkend hostil areál pivovaru Staropramen na pražském Smíchově hudební festival Nouvelle Prague. Trval dva dny a za svůj cíl si ho vybrali fanoušci, stejně jako promotéři velkých festivalů a další profesionálové v branži. Jednalo se totiž o takzvaný showcase festival. V zahraničí zaběhnutý formát, který si v Česku odbyl premiéru.

Cílem showcase je hlavně představit promotérům světových festivalů začínající kapely. Dát vycházejícím hvězdám současné hudby příležitost jednou vystoupit na pódiích Glastonbury nebo Meltu v pozici headlinerů. S tím souviselo také časové rozvržení vystoupení. Showcase kapely zahrály každá dvakrát. V první části odpoledne pro promotéry a později pro veřejnost.

Ke slyšení bylo celkem osm žánrově rozmanitých začínajících interpretů. Teprve budoucnost ukáže, kolik z nich se skutečně proslaví, na festivalu jim nechyběl zápal a nadšení. Nad všechny vyčníval třeba jihoafrický folkař Jeremy Loops. Kromě interpretů showcase vystoupila i dvě zavedená jména. První večer to byla britská písničkářka Lucy Rose. Druhý den strhla publikum svojí show legenda kalifornského hip-hopu Dilated Peoples.

Důležitou součástí festivalu byly panelové diskuze. Vyplnily oba dopolední programy a o své názory a zkušenosti se v nich podělili čeští i zahraniční hosté. Nechyběli mezi nimi pořadatelé festivalů nebo třeba lidé působící v hudebních médiích. Diskuze se týkaly zajímavých témat a osvětlily mimo jiné způsob fungování některých akcí.

První ročník Nouvelle Prague sklidil úspěch. Škoda, že pořadatelé nedali příležitost žádnému ze začínajících českých interpretů. V každém případě festival nabídl českému publiku úplně nový druh zážitku a konání druhého ročníku podle všeho nestojí nic v cestě.

Z festivalu David Šír

Když nekomerční fotografie pomáhají

V Kongresovém centru Praha jsou od 4. listopadu k vidění počiny z dílen amatérských i ostřílených autorů. Výstava se koná v rámci cyklu Photomeetpoint, největší přehlídky nekomerční fotografie. Na Vyšehradě se představuje čtvrté výstavní kolo, jehož tématem je Bytost. Výtěžek z prodaných snímků poputuje na charitu.

Mezi zastoupenými českými i slovenskými umělci nechybí například ukázka z díla Kateřiny Bukolské, která se věnuje alternativním technikám jako třeba tisku na hedvábí, či konceptualisty Michala Koňušíka. Návštěvník se také seznámí s tvorbou Lucie Janíkové, jejíž parketou jsou jak rodinné snímky, tak portréty. Svatební fotografii zastupuje Juliána Takšony, grafický design zase Ivan Kap.

Druhý ročník Photomeetpointu trvá už od 13. května. První výstava se nesla v duchu krajiny, člověka a města, druhé kolo patřilo volnému tématu, třetí pak ovládl akt. Na vernisáži čtvrté a závěrečné instalace se slavnostně předal výtěžek z předchozího kola, který činil 20 300 korun a putoval občanskému sdružení Modrý klíč, které pomáhá mentálně postiženým lidem. O hudební doprovod se postarala česká kapela Niceland. Patronem akce je Robert Vano, známý český fotograf.

Tentokrát poputuje vybraná částka neziskové organizaci APLA Praha – asociaci pomáhající lidem s autismem. Ta peníze využije na tábory a odlehčovací služby. Letošní ročník Photomeetpointu 6. prosince slavnostně zakončí dernisáž.

Z Kongresového centra Veronika Čáslavská

Sport

LM: Plzeň v odvetě s Bayernem vsadila na důraz, remízu ale neuhrála

V úterním pokračování Ligy mistrů podlehla Viktoria Plzeň fotbalistům Bayernu Mnichov jednogólovým rozdílem. Naděje na postup do Evropské ligy ze 3. místa ve skupině však domácí neztrácejí – pozici si může tým zlepšit v nadcházejících zápasech.

Plzeň přitom favorizovanému Bayernu dlouho odolávala. Až v druhém poločase inkasovala branku od útočníka Maria Mandžukiče a ztrátu se jí už nepodařilo dohnat. „Dostali jsme gól z takového hluchého místa. Ale musíme být spokojení, šance jsme měli a dokázali jsme, že se s nimi dá hrát,“ řekl serveru iDnes.cz obránce František Rajtoral.

K těsné porážce se staví smířlivě i kouč Pavel Vrba. Podle něj podal tým o dost lepší výkon než při zápase v Mnichově, kde Plzeň utržila pětigólový debakl.  „Musíme brát v potaz kvalitu protihráčů, dnes jsme ale byli mnohem důraznější než obvykle,“ chválil trenér své svěřence.

Bayern si výhrou 1:0 zajistil postup do osmifinále a díky dosavadní stoprocentní bilanci stvrdil vedoucí pozici v čele skupiny D. Plzeň zůstává v tabulce poslední. To se však může změnit na přelomu listopadu a prosince v dvojici duelů s Manchesterem City a CSKA Moskva.

Adam Vrána

Česká hokejová reprezentace obhajuje vítězství na Karjale

V minulém roce měla Euro Hockey Tour díky výluce v NHL zvláštní náboj, letos stojí přede všemi hokejisty další velká výzva. V reprezentačním dresu mají dokázat, že jsou vhodnými kandidáty pro olympijské hry v Soči.V českém kádru se na finském turnaji objeví pět zbrusu nových tváří. Už v první nominaci trenéra Aloise Hadamczika figuroval dvacetiletý kladenský obránce Milan Doudera, o tři roky starší sparťan Jan Buchtele a Radek Smoleňák, který hraje ve finské nejvyšší soutěži v dresu Lahti.

Na poslední chvíli ale ve výběru přibyli další dva nováčci. Tradiční opoře a mistru světa z roku 2010 Romanu Červenkovi bolavá záda znemožnila start a Hadamczik se ho rozhodl nahradit pardubickým centrem Robertem Kousalem.  Zranění ramene vyřadilo obránce pražského Lva Martina Ševce, kterého nahradí sparťan Jan Piskáček.

Dalším velkým tématem je návrat pětatřicetiletého matadora Tomáše Kaberleho. Kladenský obránce se po čtrnácti sezónách v zámořské NHL, kde hájil barvy Toronta, Bostonu, Caroliny a Montrealu, vrátil na široká kluziště české extraligy a prokazuje své kvality. S 11 body se dělí o vedení v kanadském bodování obránců. Naposledy reprezentoval na OH ve Vancouveru a vyloučen zdaleka není ani jeho start v Soči.

Dál se v kádru pro Karjala Cup objevují už jen stálice. Obranné řady doplní Jakub Nakládal (Lev Praha), Lukáš Krajíček (Dinamo Minsk), Petr Čáslava (Čerepovec) a Zdeněk Kutlák (Slovan Bratislava). Do útočných formací budou ještě rozřazeni Tomáš Rolinek, Ivan Rachůnek (oba Sparta), Jiří Sekáč, Petr Vrána (oba Lev Praha), Václav Nedorost, Lukáš Kašpar (oba Doněck), Ondřej Roman (Vítkovice), Zbyněk Irgl (Dinamo Minsk), Jan Kovář (Magnitogorsk), Jakub Petružálek (Chabarovsk) a Petr Hubáček (Jyväskylä).

Nejzajímavější souboj o olympijské hry se bude dít v brankovišti. Na pozici brankářské dvojky v Soči, pravděpodobně po boku Ondřeje Pavelce, si brousí zuby jak Jakub Kovář hrající za Jekatěrinburg, tak i Jakub Štěpánek, který v KHL hájí barvy Čerepovce. Hadamczikovi ale motají hlavu také gólmani v zámoří. Reprezentovat by díky své výkonnosti mohl Michal Neuvirth, ten ale v brance Washingtonu nedostává dostatečný prostor. Pavelec v dresu Winnipegu je na druhou stranu vytížený možná až moc, ale svými čísly se zatím chlubit nemůže (inkasoval přes tři  branky na zápas a úspěšnost zákroků činí 90,2 %).

Češi vloni na Karjale zahráli fantasticky. Zvítězili ve všech třech zápasech a nejlepším možným způsobem tak vykročili do nové reprezentační sezóny. V letošním ročníku jim po Czech Hockey Games v tabulce paří třetí příčka. Vedou s devíti body Finové, zbylé týmy mají po třech bodech. Díky lepšímu skóre je na druhém místě Rusko a se stejným poměrem branek se Česko dělí o místo třetí se Švédskem. Turnaj zahájí Hadamczikovi svěřenci ve čtvrtek proti Švédsku, pokračovat budou v sobotu s Finskem a zakončí v nedělním zápasem se sbornou.

Po uzávěrce: Česko prohrálo se Švédskem 0:6.

Kryštof Kousal

Mistrovská Plzeň smetla Jablonec, Spartě se však nepřiblížila

Ve 13. kole Gambrinus ligy nepadalo příliš branek. Výjimkou byla páteční předehrávka, ve které Plzeň rozdrtila doma Jablonec 6:1. Ani vedoucí Sparta však nezaváhala a porazila Teplice 2:0, Západočeši tak stále ztrácejí na vedení sedm bodů. Znojmo již počtvrté v řadě neprohrálo, z Liberce si přivezlo bod po bezbrankové remíze.

Jablonecký Baumit jel do Plzně s příznivou bilancí. Poslední tři zápasy na hřišti Západočechů pro něj neskončily hůře než remízou a Plzni se navíc v poslední době příliš nedaří. I v pátek začal Jablonec aktivně a vstřelil úvodní gól – ve 12. minutě se prosadil Karel Piták. Od této chvíle však utkání ovládli domácí. V 16. minutě proměnil po faulu na Petrželu pokutový kop kapitán Pavel Horváth, o sedm minut později dostala Plzeň další penaltovou šanci a Stanislav Tecl také nezaváhal. Obě penalty navíc zavinil tentýž hráč – obránce Filip Novák, který byl také v 22. minutě vyloučen. Na konci prvního poločasu ještě stihl skórovat Tecl a do kabin týmy odcházely za stavu 3:1.

Pokud Severočeši do druhé pětačtyřicetiminutovky nastupovali s odhodláním a nadějí, brzy je utnul Daniel Kolář, jenž zvyšoval už na 4:1. Asistoval mu Milan Petržela, stejně jako Pavlu Horváthovi a Tomáši Wágnerovi, kteří upravili stav na konečných 6:1. „Na tento Milanův výkon jsme čekali hrozně dlouho a já jen doufám, že to bude opakovat. Samozřejmě mu k tomuto výkonu gratuluji,“ řekl pro ČT Sport Horváth.

Sparta přivítala na Letné Teplice a zápas si nenechalo ujít přes 16 tisíc návštěvníků. Ligovou tabulku střelců po dvanácti kolech vedl teplický forvard Aidin Mahmutovič, ten však musel odstoupit v 32. minutě kvůli zranění. Na gól diváci čekali až do 45. minuty, kdy uspěl domácí stoper Jakub Brabec. V druhé půli začaly Teplice mnohem aktivněji, dvě šance měl Nivaldo, sparťanský brankář Tomáš Vaclík však vyrovnání nepřipustil. Definitivně pak o výhře Sparty rozhodl v 81. minutě Nhamoinesu Costa. „Všechno bylo perfektní. Atmosféra výborná, vítězství, co víc si přát,“ uvedl v rozhovoru pro ČT Sport útočník Sparty Lafata.

Slovan Liberec nastoupil  proti Znojmu bez brankářské jedničky Přemysla Kováře, jehož trenér Šilhavý šetřil na čtvrteční zápas Evropské ligy ve španělské Seville. Domácí byli i tak považováni za jasného favorita, nováček ligy ze Znojma se však dostává do formy a ukázal to i na severu Čech. Ačkoliv byl Liberec útočně aktivnější, střelecky vyšel naprázdno a Jihomoravané ubránili remízu 0:0. Přesto Znojmo zůstává na posledním místě, bodově se ale dorovnalo na Vysočinu Jihlava, jež prohrála v Brně 0:1.

Výsledky 13. kola: Plzeň – Jablonec 6:1, Sparta – Teplice 2:0, Liberec – Znojmo 0:0, Bohemians – Mladá Boleslav 1:1, Slovácko – Dukla 0:1, Příbram – Slavia 0:0, Brno – Jihlava 1:0, Ostrava – Olomouc 1:1

Tabulka po 13. kole: 1. Sparta 35 bodů, 2. Plzeň 28, 3. Teplice 26, 4. Liberec 24, 5. Mladá Boleslav 23, 6. Dukla 20, 7. Olomouc 16, 8. Jablonec 16, 9. Slovácko 13, 10. Brno 13, 11. Ostrava 13, 12. Příbram 12, 13. Bohemians 12, 14. Slavia 12, 15. Jihlava 11, 16. Znojmo 11

Marek Opatrný

Sparta rekordně rozstřílela Karlovy Vary a nadále vévodí hokejové extralize

Pražská Sparta prodloužila vítězstvími v 17. a 18. kole hokejové extraligy svou sérii bez porážky už na osm utkání. A to ne jen tak ledajakým způsobem! V nedělním utkání rozdrtila Karlovy Vary 11:0, čímž vyrovnala dosavadní rekord extraligy, o který se paradoxně dělí právě zmínění soupeři. Zato druhé Brno zaváhalo na ledě libereckých Bílých tygrů a spadlo na třetí pozici.

V pátek bylo na severu Čech k vidění derby Litvínova s Chomutovem. Divácky atraktivní podívaná se sice nekonala, i tak však domácí fanoušci mohli po výhře 2:1 odcházet spokojeni. Stoprocentně vyšel ze svých zápasů Hradec Králové, kterému k vítězství na Slavii a proti Kladnu stačilo vstřelit dohromady čtyři branky. Východočeský celek se vrátil na druhou příčku. Tu po dvou porážkách uvolnil právě jeden ze soupeřů Hradce, Slavia. Zdálo se, že její krize je u konce, nyní se však opět pozvolna propadá.

Lítý boj o šesté místo a  tím i přímý postup do play-off spolu svádí Zlín a Plzeň, oba celky od sebe  dělí pouhý jeden bod. Ten Západočeši na svého soka ztratili v duelu proti Litvínovu, jejž vyhráli až po samostatných nájezdech hubeným výsledkem 1:0. V závěsu se drží Pardubice a Vítkovice, mezi nimiž rozhoduje dokonce pouze skóre. Následující 19. kolo svede tyto týmy dohromady, bude tak znamenat bitvu o velmi důležité body.

Na opačném pólu tabulky mezitím z pozic zaručujících předkolo vyřazovacích bojů vypadlo Kladno a přepustilo svou pozici Liberci. Na samém chvostu se pak osamostatnil Chomutov, který na předposlední Litvínov nabral čtyřbodové manko. Následující víkend bude patřit reprezentačnímu Karjala Cupu, extraliga se tedy na více než týden odmlčí a znovu se přihlásí až 13. listopadu.

Zápasy 17. kola: Kladno – Pardubice 2:4, Sparta – Liberec 5:2, Litvínov – Chomutov 2:1, Slavia – Hradec Králové 1:2, Třinec – Plzeň 3:0, Karlovy Vary – Zlín 3:4, Brno – Vítkovice 5:1.

Zápasy 18. kola: Sparta – Karlovy Vary 11:0, Zlín – Pardubice 4:2, Chomutov – Třinec 2:5, Plzeň – Litvínov 1:0N, Liberec – Brno 1:0, Vítkovice – Slavia 4:2, Hradec Králové – Kladno 2:0.

Tabulka k 3. listopadu 2013: 1. Sparta 41 bodů, 2. Hradec Králové 36, 3. Brno 33, 4. Slavia 33, 5. Třinec 33, 6. Zlín 30, 7. Plzeň 29, 8. Pardubice 26, 9. Vítkovice 26, 10. Liberec 22,  11. Kladno 21, 12. Karlovy Vary 19, 13. Litvínov 18, 14. Chomutov 14.

Dominik Jakubec

Počasí

Počasí

Denní teploty budou ještě v druhé polovině týdne dosahovat až 17 stupňů Celsia, ochladit se má o víkendu.

redakce