30. ledna 2014, Carolina č. 846

události od 1. do 29. ledna


Z domova

Česko má po půl roce opět vládu vzešlou z voleb

Česko má za sebou politicky velmi nabitý měsíc. Po půlročním vládnutí úřednického kabinetu v demisi jmenoval prezident Miloš Zeman předsedu vítězné ČSSD Bohuslava Sobotku premiérem a posléze ve středu 29. ledna i členy vlády.

Premiér si mohl Bohuslav Sobotka začít říkat 17. ledna, tedy 83 dní po volbách. Na jmenování čekal nejdéle ze všech dosavadních předsedů české vlády. „Věřím, že se vládě podaří prosadit pozitivní změny, které občané očekávají. Mezi naše hlavní priority bude patřit nastartování hospodářského růstu, podpora vzniku nových pracovních příležitostí, zlepšení životní úrovně občanů, zlepšení fungování státu a obnovení důvěry občanů v politiku jako takovou,“ uvedl tehdy Sobotka při ceremoniálu na Hradě.

Tuto středu si funkci ministra po rekordně dlouhém čekání (95 dní po volbách) odneslo z Pražského hradu 16 členů koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Vládní posty si koalice rozdělila následovně – osm křesel připadlo sociálním demokratům, šest hnutí ANO a tři lidovcům. ČSSD obsadila vedle postu premiéra ministerstvo vnitra (Milan Chovanec), průmyslu a obchodu (Jan Mládek), zahraničí (Lubomír Zaorálek), zdravotnictví (Svatopluk Němeček), práce a sociálních věcí (Michaela Marksová-Tominová), školství, mládeže a tělovýchovy (Marcel Chládek) a lidská práva a rovné příležitosti (Jiří Dienstbier). Hnutí ANO získalo post 1. místopředsedy vlády a zároveň ministra financí (předseda hnutí Andrej Babiš) a dále ministerstvo spravedlnosti (Helena Válková), obrany (Martin Stropnický), životního prostředí (Richard Brabec), dopravy (Antonín Prachař) a ministerstvo pro místní rozvoj (Věra Jourová). Lidovci získali také post místopředsedy vlády, konkrétně pro vědu a výzkum (předseda strany Pavel Bělobrádek) a dále ministerstvo zemědělství (Marian Jurečka) a kultury (Daniel Herman).

„Dovolte, abych vám poděkoval za dnešní jmenování vlády České republiky. Jsem přesvědčen, že nová vláda přinese České republice hospodářský růst, prosperitu a stabilitu,“ pronesl po středečním aktu premiér Sobotka. Jedním z prvních úkolů jeho vlády bude zajištění důvěry v Poslanecké sněmovně, na které má zákonnou lhůtu 30 dnů. Kabinet se v dolní komoře parlamentu bude opírat o většinu 111 hlasů a o vyslovení důvěry chce požádat kolem 18. února.

Do práce se čerstvě jmenovaná  vláda pustila hned po obřadu na Hradě. Na prvním jednání kabinetu se řešil také legislativní plán, který by měl být představen v březnu. Mezi prioritami bude valorizace důchodů, zrušení zdravotnických poplatků a lepší výběr daní. Ministři postupně do konce týdne převezmou své úřady po „Zemanových úřednících“.

Složení vlády však mohlo být poměrně odlišné, kdyby vzal prezident premiérův dopis se jmény kandidátů doslovně. „Milý pane premiére, šest chyb v jeden a půl stránkovém dokumentu je poměrně dost a ne zcela svědčí o profesionalitě, kterou bychom si všichni od této vlády přáli,“ zhodnotil Zeman písemný návrh s chybami ve jménech ministrů i úřadů.

Jmenování vlády prezident podmínil schválením novely služebního zákona v prvním čtení, které se uskutečnilo na poslední chvíli 28. ledna.

Prezident před jmenováním vlády mluvil v minulých dnech se všemi ministerskými kandidáty. Jako poslední přišel na řadu Jiří Dienstbier, Zemanův rival z prezidentských voleb. „Byla to věcná debata o lidských právech a vládní legislativě… Zabrousili jsme i do jiných oblastí našeho politického života, ale pokud jste čekali nějaký konflikt, tak ten se neodehrál,“ zhodnotil schůzku Dienstbier.

Petr Mareš

Výročí upálení se Jana Palacha si lidé připomínali nejen tradičními pietními akcemi

Vzpurné mládí bývá mnohdy želízkem v ohni, které se nevzdává a bojuje, studenti, pro které je budoucnost klíčová, stojí za nejednou revolucí. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Jan Palach sice revoluci nerozpoutal, ale jeho čin vstoupil do myslí lidí jako symbol boje za svobodu. Na protest proti smiřování se s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy se 16. ledna 1969 upálil na Václavském náměstí a na následky zranění po třech dnech strávených v nemocnici zemřel. Od tohoto nesobeckého kroku uběhlo letos 45 let, a lidé si tak připomínali jeho památku na pietních akcích.

Mezi ohniska vzpomínání patřila Palachova domovská FF UK, kde začal už 15. ledna program neformálního rázu. Zájemcům nabídl účast na besedě Proti zlu, na které právě stačím: občanská činnost včera a dnes, které se účastnili například publicistka a bývalá disidentka Petruška Šustrová či občanský aktivista Tomáš Jungwirth, a následovalo představení První dáma platí, druhá leze z gatí od spolku Damúza. Těm, co vydrželi, se stal odměnou koncert skupiny Cirkus Cermaque. Na tuto rozehřívací středu navázal čtvrtek s oficiálním pietním aktem, vernisáží výstavy o „živých pochodních“ (lidech, kteří zvolili jako formu demonstrace vlastní upálení) a promítáním dobře recenzovaného filmu režisérky Agnieszky Hollandové Hořící keř (podrobněji viz kulturní rubrika). Pro den symbolického zakončení organizátoři zvolili až neděli 19., kdy uspořádali mši.

Místo samotného upálení, Václavské náměstí, křižoval průvod za doprovodu světla ze svící a pochodní. Této symbolické akce se však zúčastnilo překvapivě málo lidí. „My dnes nejsme okupovaní vojsky, jsme okupovaní Bruselem a vlastní vládou, kterou my volíme, a naše vlastní vláda nás ničí, proto je potřeba, abychom na ni vyvinuli tlak. Nemáme žádnou politickou ambici, naším cílem je vyvinout tlak na vládu, aby začala přemýšlet jako lid,“ komentoval význam připomínání takových činů organizátor Michal Urban. Mnozí vážili cestu na Olšanské hřbitovy, kde je Jan Palach pohřben.

Do programu zapojila síly i Knihovna Václava Havla, která s FF UK spolupracovala a postarala se o debatu v Mramorovém sále Lucerny, mezi jejíž hosty patřili zejména tehdejší disidenti Petr Placák či Dana Němcová. Museum Kampa pro změnu uspořádalo kulturní program sestávající z dramatického čtení, hudební improvizace či promítání dokumentu.

Lze zaregistrovat i několik netradičních akcí, například designér Otakar Dušek instaloval na budovu Borůvkova sanatoria, kde zemřel Jan Palach i oběť represí vůči křesťanství kněz Josef Toufar, památník vytvořený v poměrně moderním duchu. A ilegálně. „Nebyl jsem požádán. Mně prostě jen vadilo, že budova, kde zemřel Jan Palach a Josef Toufar, je v naprosto otřesném stavu a za celé ty roky tam nevisí ani pamětní deska, která by je připomínala,“ komentoval pro server Lidovky.cz umělec.

Vzpomínání se však netýkalo pouze Prahy, například otevření Havlovy uličky v Brně spojili pořadatelé právě s připomínkou Palachova výročí, pochod svolali i studenti v Olomouci.

Petra Dvořáková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

O post slovenského prezidenta se utká 15 kandidátů

Ve čtvrtek 9. ledna měli uchazeči o úřad slovenského prezidenta poslední možnost podat kandidaturu. Nakonec jich tak učinilo 15. Jedním z nich je i současný slovenský premiér Robert Fico, předseda levicové strany Směr-sociální demokracie. Je to vůbec poprvé, co se o místo slovenského prezidenta uchází úřadující premiér.

Mezi kandidáty se objevují známá jména z politiky, kultury i vědy, mimo jiné například herec a politik Milan Kňažko, známý kardiochirurg Viliam Fischer nebo bývalý neúspěšný kandidát na prezidenta Milan Melník. Jedinou ženou, která se zapojí do klání, je opoziční poslankyně Helena Mezenská.

Podle průzkumů veřejného mínění na Slovensku postoupí do druhého kola prezidentské volby s největší pravděpodobností Robert Fico. Není ale jasné, kdo mu bude soupeřem. Nejvíce šancí mají tito kandidáti: bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský, opoziční poslanec Pavol Hrušovský, nezařazený zákonodárce Radoslav Procházka, podnikatel Andrej Kiska nebo právě Milan Kňažko.

První kolo prezidentské volby se uskuteční 15. března, případné druhé kolo o dva týdny později. Současný prezident Ivan Gašparovič končí už druhé funkční období a o třetí se podle ústavy ucházet nemůže.

Eliška Pokorná

Ekonomika

Nezaměstnaných je už téměř 600 tisíc. Analytici varují před dalším růstem

Česko se potýká s rekordní nezaměstnaností. Vinu na tom podle analytiků nese abnormálně teplý konec roku, a proto i pozdější ukončování sezónních prací. Na úřadech kvůli tomu skončilo ke konci roku 596 833 lidí, tedy nejvíc v novodobé historii země. Firmy se teď navíc zdráhají přijímat nové zaměstnance. Analytici proto nevylučují, že počet lidí bez práce ještě poroste.

Podívejte se na ekonomické ukazatele, nabádají statistici každého, kdo nevěří v ústup recese. Jeden z indikátorů jim teď ale zapravdu nedává. Oproti listopadu se na konci roku zvedl podíl nezaměstnaného obyvatelstva o půl procentního bodu na 8,2 %. Při původně sledované míře registrované nezaměstnanosti by to bylo rekordních 10,3 %.

K tomu se nadále uskromňuje nabídka volných míst. V prosinci jich bylo 35 178, to je o 2 323 méně, než úřady hlásily měsíc předtím. O jeden volný post se teď ve frontách uchází 17 lidí. „Je to strašné,“ zoufají si. Nejvíc o práci bojují na Karvinsku, silná nezaměstnanost trápí také okresy Most, Ústí nad Labem a Bruntál. Nejméně bolí okolí Prahy a Mladoboleslavsko.

Výrazný obrat na trhu práce je přitom v nedohlednu. Analytici upozorňují, že teprve v nadcházejících měsících dosáhne nezaměstnanost svého vrcholu. Bez práce může být i přes 600 tisíc lidí. „Na citelnou změnu si budeme muset počkat, až ekonomika začne růst alespoň tříprocentním tempem. To ale pravděpodobně ještě tento rok nebude,“ uvedl pro deník E15 Václav Franče z Raiffeisenbank.

Matěj Skalický

Kultura

Ceny české filmové kritiky 2013: Hořící keř opanoval sedm z jedenácti kategorií

Čtvrtý ročník Cen české filmové kritiky 2013 ocenil 25. ledna v pražském divadle Archa nejlepší kinematografické počiny loňského roku. Z celkových deseti nominací jich sedm proměnil snímek Hořící keř polské režisérky Agnieszky Hollandové. V hereckých výkonech bodovalo psychologické drama Jako nikdy.

Trojdílný snímek, pojednávající o osudech Jana Palacha, ovládl mimo jiné i kategorii Nejlepší film. V ní soupeřil s již zmíněným počinem Zdeňka Tyce Jako nikdy a komediálním dramatem Klauni režiséra Viktora Tauše. Oba snímky bodovaly až v kategorii hereckých výkonů – jako nejlepší byli v hlavních rolích oceněni Jiří Schmitzer a Petra Špalková (Jako nikdy), v rolích vedlejších pak dominovali Jaroslava Pokorná (Hořící keř) a Jíří Lábus (Klauni).

Kategorie Nejlepší dokumentární film patřila absolventskému snímku Bohdana Bláhovce s názvem Show!. Film, jenž zachycuje pohled do života teenagerské kapely 5Angels a zároveň odhaluje úmysl otce jedné z členek vytvořit ze skupiny komerční projekt, na úkor plnohodnotného dětství dívek, zvítězil po boku snímků Josefa Abrháma ml. (Hoteliér) a Silvie Dymákové (Šmejdi). Objevem loňského roku byl vyhlášen herec a autor scénáře filmu Hořící keř Štěpán Hulík.

Výsledky:
Nejlepší film – Hořící keř (Agnieszka Hollandová)
Nejlepší dokumentární film – Show! (Bohdan Bláhovec)
Nejlepší režie – Agnieszka Hollandová (Hořící keř)
Nejlepší kamera – Martin Štrba (Hořící keř)
Nejlepší scénář – Štěpán Hulík (Hořící keř)
Nejlepší původní hudba –  Antoni Komasa Lazarkiewicz (Hořící keř)
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli – Jiří Schmitzer (Jako nikdy)
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli – Jiří Lábus (Klauni)
Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli – Petra Špalková (Jako nikdy)
Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli – Jaroslava Pokorná (Hořící keř)
Cena RWE pro objev roku – Štěpán Hulík (Hořící keř)

Adam Vrána

Český lev: Nominacím vládl Hořící keř

Největší šanci na získání výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA), známých jako Český lev, má po zveřejnění nominací Hořící keř. Z celkového počtu patnácti kategorií je snímek o Janu Palachovi navržen ve čtrnácti (do sekce Dokument nebyl zařazen).

V letošním roce vybírali zástupci ČFTA téměř z  třiceti celovečerních filmů a sedmnácti dokumentů, přičemž se v každé kategorii dále vybírá z pěti nominovaných. Šanci v asi nejsledovanější kategorii Nejlepší film mají kromě už zmíněného Hořícího keře i snímky Jako nikdy, Klauni, Revival a Rozkoš, v těch hereckých zase známá a nejednou Českým lvem už oceněná jména, jako jsou Ivan Trojan a Jiří Schmitzer či Anna Geislerová a Zuzana Bydžovská.

Letošní ročník provázely komplikace a neshody mezi vedením ČFTA a Petrem Vachlerem, zakladatelem cen, producentem a režisérem slavnostního večera v jedné osobě, který nakonec na své funkce v akademii rezignoval. Spory se vedly hlavně o úroveň galavečera, podle mnohých se blížil estrádě a balancoval na hranici trapnosti. Ivo Mathé, člen prezídia akademie, se 22. ledna na tiskové konferenci k nominacím vyjádřil obdobně, tedy že je nutné zachovat určitou úroveň vzhledem k dlouholeté  tradici Českých lvů a snažit se laťku nadále zvyšovat, a ne naopak. Tomu má pomoci i Marek Eben coby moderátor a Česká filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka.

Zda se snaha ČFTA vyplatila, se ukáže 22. února, kdy se v pražském Rudolfinu uskuteční už jednadvacátý ročník slavnostního předávání cen filmové akademie, který bude tradičně přenášet Česká televize. Více informací o nominacích a změnách na www.filmovaakademie.cz.

Z tiskové konference Lucie Hrachovcová

Krátké filmy v Praze, letos již podeváté

Od čtvrtka 16. do neděle 19. ledna se v Praze konal devátý ročník Festivalu krátkých filmů. Celkem měli diváci možnost zhlédnout 65 nejzajímavějších krátkometrážních snímků z celého světa. Promítaly se v jedenácti blocích v pražském kině Světozor.

Od roku 2005 představil festival již nespočet filmů, letos to byly jak snímky nové (v bloku Mezinárodní soutěž), tak i ty už oceněné (sekce Panorama).

Vedle stávajících kategorií, jako jsou České filmy, Labo, Brutal relax show nebo již zmíněná soutěž či Panorama, uvedli organizátoři v posledním ročníku i nové sekce, například Divné dny či Blue Tongue Films. Jak už napovídá název bloku, Divné dny reprezentovaly filmy, které jsou tak trochu zvláštní, nejčastěji ve smyslu sci-fi. Blue Tongue Films je australská společnost tvořená sedmi filmaři, která má na kontě již 25 filmů uvedených na festivalech v Sundance, Cannes, Berlíně, nebo dokonce nominovaných na Oscara.  Českou tvorbu prezentovala tradiční bilance představující nejlepší krátké hrané filmy, jež u nás v uplynulém roce vznikly. Převahu měly studentské filmy z pražské FAMU a písecké FAMO.

O hlavní cenu soutěžilo osmnáct filmů ze čtrnácti zemí světa. Nejvíce byla v soutěži jako obvykle zastoupena evropská produkce, výjimky tvořily Kanada, Čína nebo Nepál. Vítězné snímky oceněné mezinárodní porotou se promítaly během slavnostního nedělního zakončení festivalu. Hlavní cenu s bonusem 2000 eur získal sedmnáctiminutový film The Mass of Men režiséra Gabriela Gaucheta. Letos byla udělena i dvě zvláštní uznání, získaly je Mysterium španělského režiséra Chemy Garcíi Ibarry a francouzské Ještěrky režiséra Vincenta Marietta. Diváckou cenu  si odnesla komedie Julian, kterou režíroval Matthew Moore.

Z Festivalu krátkých filmů Jana Heidingerová

Febiofest vyzývá filmaře z řad diváků. Stačí natočit film na mobil

Filmový festival Febiofest letos oslaví jedenadvacátý ročník. Při té příležitosti organizátoři pro diváky připravili několik novinek a zajímavých projektů. Febiofest proběhne od 20. do 28. března v Praze v Cinestar Anděl. Následovat budou regionální ozvěny.

Na první tiskové konferenci k letošnímu ročníku se prezident festivalu Fero Fenič vyjádřil k vývoji, kterým událost za uplynulé roky prošla, a uvedl vytyčené cíle pro budoucí působení. Jako jeden ze zakladatelů a hlavních organizátorů zdůraznil: ,,Hlavním posláním není soutěž s jinými filmovými festivaly v České republice, ale zejména snaha o pokrytí bílých míst, neboli odvětví či kategorií, kterým se u nás nedostává dostatečné pozornosti ani ocenění.”

V rámci festivalu se letos poprvé objeví sekce Světla severu. „Čeští diváci neobyčejně oceňují severský smysl pro humor. A myslíme si, že Praha je dobré místo, kde můžeme každoročně představit stále neobyčejně kvalitní a nápadité filmy ze severských zemí – nejedná se totiž pouze o Skandinávii, čili Dánsko, Švédsko, Norsko a Island, ale také Finsko a tři pobaltské země: Estonsko, Litvu a Lotyšsko,“ říkají Štefan Uhrík a Hana Cielová, programoví ředitelé Febiofestu. Uvedeny budou dva předpremiérové filmy z finsko-české koprodukce (Láska, soudruhu!) a norsko-české koprodukce (Detektiv Down). V přítomnosti tvůrců obou snímků se uskuteční diskuzní panely o koprodukční spolupráci.

Novinkou a zároveň prvním projektem podobného typu v Česku je soutěž s titulem ,I ty jsi filmařem. Účast v soutěži není ničím omezená, jediným kritériem je vytvoření krátkého filmu s použitím mobilního telefonu nebo tabletu. Organizátoři tak plánují zapojit širokou veřejnost a přinést možnost zúčastnit se filmařské soutěže v podstatě každému. Autoři sedmi nejlepších snímků se stanou součástí workshopů se zahraničními filmaři a na výherce čeká hlavní cena v podobě notebooku se střihovým softwarem. Zájemci mohou svá díla zasílat do 15. února prostřednictvím webových stránek festivalu.

Z tiskové konference Karolína Vodičková

Akty i experimenty. Slovenští bohémové představují novou vlnu

Dům fotografie otevřel své prostory výstavou s názvem Slovenská nová vlna, 80. léta. Osm autorů narozených na Slovensku, nazývaných také Generace 1960, studovalo pražskou FAMU a dalo vzniknout fotografické postmoderně u nás. Návštěvníkům nyní nabízí průřez hravou a provokující tvorbou tohoto období.

Rudo Prekop, Tono Stano, Vasil Stanko, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník a Jano Pavlík se narodili kolem roku 1960, milovali focení a všichni se počátkem 80. let rozhodli studovat na katedře fotografie pražské FAMU, od té doby se datuje i jejich přátelství. Právě probíhající výstava v Domě fotografie dokumentuje jejich ranou fotografii, která je plná inovací.

Autoři ve svých dílech kombinují množství úprav a manipulací s fotografiemi. Vedle klasických fyzicky neupravovaných inscenovaných snímků se nacházejí i fotografie dokreslované, fotografické koláže i dle předlohy různě potrhané přibližující se místy spíše plastikám než obrazům. Převažující téma většiny fotografií je nahota a erotično obecně. Je přítomno jak v  syrové podobě nahých lidských těl v mnohdy až bizarních pózách nebo i symbolicky formou aranžmá každodenních předmětů či přírody. Dále se čeští fotografové slovenského původu, jak se jim také přezdívá, zabývali hrou se světlem. Toho využívali zejména v noci, kdy jim dle jejich slov připadala potemnělá Praha jako jeden velký přírodní ateliér.

Dům fotografie v Revoluční ulici, ve kterém se expozice nachází, byl přes deset let uzavřený pro veřejnost. Táhlé spory Galerie hlavního města Prahy s organizací Pražský dům fotografie, předchůdkyní Domu fotografie, i fotografickou obcí byly příčinou neustálého odsouvání kolaudace. Rekonstrukce skončila už v roce 2004, ale teprve na konci minulého roku se výstavní prostory otevřely pro veřejnost. Slovenskou novou vlnu si mohou návštěvníci prohlédnout až do poloviny března.

Z Domu fotografie Oliver Jahn

Sport

Konečná nominace pro ZOH: Do Soči jede 89 českých sportovců

Posledním dnem pro podávání přihlášek do olympijské nominace byl 24. leden. Nejdříve se počítalo s 85 reprezentanty, jejichž nominace zástupci Českého olympijského výboru zveřejnili 16. ledna v Rudolfově galerii na Pražském hradě za účasti prezidenta republiky Miloše Zemana. Na poslední chvíli ale vypadl akrobatický lyžař Marek Skála a do výpravy běžců přibyla Klára Moravcová. Další změny nastaly 23. ledna, kdy do týmu přibyla skikrosařka Andrea Zemanová a snowboardistka Šárka Pančochová dostala možnost reprezentovat ve dvou disciplínách – slopestyle a U-rampa.

Kvůli přerozdělení kvót Mezinárodní lyžařskou federací na základě vrácených míst jednotlivými národními olympijskými výbory se Skála nakonec do reprezentace probojoval a do Soči se podívá také sprinter Dušan Kožíšek.

Mezi největší medailové naděje patří obhájkyně dvou prvenství z Vancouveru – rychlobruslařka Martina Sáblíková a dvojnásobný vítěz Tour de Ski Lukáš Bauer. O medaili budou bojovat i snowboardistky Ester Ledecká, Šárka Pančochová a Eva Samková, za tým biatlonistů pak současná světová jednička Gabriela Soukalová nebo Ondřej Moravec, jenž aspiruje na umístění jak v závodech jednotlivců, tak ve štafetě. Celkem česká výprava čítá 43 lyžařů, 25 hokejistů (viz samostatná zpráva), tři krasobruslaře, čtyři rychlobruslaře, čtyři sáňkaře, pět bobistů a pět snowboardistů.

Na minulých ZOH ve Vancouveru zastupovalo Česko 93 sportovců a vybojovali dvě zlaté a čtyři bronzové medaile, v Turíně 2006 to pak bylo o deset reprezentantů méně. Výprava v Itálii získala jedno zlato, dvě stříbra a jeden bronz. Letos se v černomořském letovisku o cenné kovy utká 88 reprezentantů. Tento počet doplní jeden náhradník, bobista Jan Stokláska. „Původně jsme počítali, že těch lidí bude krapet víc. Věřili jsme kromě hráčů curlingu i hokejistkám, ale nakonec to nevyšlo. Důležitější než kvantita je ale kvalita a my máme velká očekávání,“ uvedl pro Českou televizi předseda ČOV Jiří Kejval.

První sportovci letí do Soči již 30. ledna. Při slavnostním zahájení olympiády 7. února ponese českou vlajku slalomářka Šárka Strachová, roz. Záhrobská. Jak sdělil novinářům poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov, zahajovací ceremonie se zúčastní přibližně 60 hlav států a vlád, tentokrát i s českým zastoupením. Kromě prezidenta Miloše Zemana se do Soči chystají také předseda Sněmovny Jan Hamáček a šéf Senátu Milan Štěch.

Celý sportovní svátek potrvá až do 23. února. Jedná se o první zimní olympiádu v Rusku a pravděpodobně také nejdražší v historii. Obavy panují kvůli možnému teroristickému útoku v souvislosti s prosincovými sebevražednými atentáty ve Volgogradu. „Naším úkolem jako pořadatelů je zajistit bezpečnost účastníků a diváků tohoto sportovního svátku – a uděláme pro to vše,“ ujistil však ruský prezident Vladimir Putin.

Anna Rejdová

Hadamczik představil 25 hráčů pro Soči. S kapitánem Plekancem jedou i čtyřicátníci Jágr a Nedvěd

Měsíc před zimními olympijskými hrami v ruském Soči odtajnil hlavní trenér národního týmu Alois Hadamczik seznam 25 hráčů, kteří v únoru odcestují reprezentovat Českou republiku. Základ týmu tvoří sedmnáct hráčů z kanadskoamerické NHL, ale na šampionát se podívá také pět hráčů z ruské KHL a tři zástupci české extraligy. Největším překvapením je, že na soupisce chybí útočník Jiří Hudler, v době nominace třetí nejproduktivnější Čech v NHL. Naopak se nečekaně dočkal vítkovický obránce Michal Barinka.

„Český hokej má spoustu vynikajících hokejistů a je jich určitě více než dvacet pět,“ okomentoval Alois Hadamczik 6. ledna v pražském hotelu Clarion před televizními kamerami a přítomnými novináři, jak těžké bylo pro něj a jeho asistenty vybrat ta správná jména. Nejvíce litoval zraněného Tomáše Hertla, který si v průběhu sezony poranil koleno, a český tým tak neposílí. „Můžu zodpovědně říci, že kdyby byl Tomáš v pořádku, tak by měl místo v sestavě jisté.“ Nejmladším hráčem v českém dresu bude místo něj dvaadvacetiletý Ondřej Palát z Tampy Bay. Od začátku bylo jasné, že do Ruska odcestuje české trio působící v New Jersey ve složení Jaromír Jágr, Patrik Eliáš a Marek Židlický. Prvním dvěma jmenovaným bude navíc svěřena role asistentů kapitána Tomáše Plekance z Montrealu. „Plekanec má výborné předpoklady ve všech směrech, aby tuto roli zvládl,“ odůvodnil svoje rozhodnutí Hadamczik. Místo v sestavě měl předem jisté také David Krejčí z Bostonu, nejproduktivnější Čech v NHL. Určitá vlna kritiky vůči trenérům se zvedla kvůli absenci Jiřího Hudlera z Calgary. Má rovněž skvělou formu a je nejvýraznější osobností svého týmu. Místo něj dostal přednost Aleš Hemský z Edmontonu, který by měl podle náznaků převzít pro něj spíše nezvyklou defenzivní roli v týmu. Nejstarším hráčem v národních barvách bude dvaačtyřicetiletý Petr Nedvěd z extraligového Liberce, který zaujal trenéry na předvánočním turnaji v Rusku. „Mluvil jsem s Jágrem o Nedvědovi a řekl mi, že je to velice dobrá volba,“ podpořil Hadamczik své rozhodnutí slovy největší hvězdy týmu.

V obraně se představí již zmiňovaný Marek Židlický, jenž by měl zásobovat útočníky svými chytrými přihrávkami. Na čtvrté olympijské hry v kariéře vyrazí Tomáš Kaberle z Kladna. Důvěru od trenérů dostal, přestože o jeho služby už není v NHL zájem. Více startů (5) má ze současného výběru jen Jágr. První známou dvojicí v defenzívě jsou Lukáš Krajíček z Minsku s Michalem Barinkou z Vítkovic, kteří spolu pravidelně nastupují na evropských mezinárodních turnajích. Nominace Barinky byla pro mnohé překvapením. „Museli jsme je vzít oba,“ vysvětlil Hadamczik novinářům, proč vzal svého zetě místo očekávaného Petra Čáslavy z ruského Čerepovce. Českou hru by měl přitvrdit další mladík z Tampy Bay, a sice třiadvacetiletý Radko Gudas.

Pozici prvního brankáře nemá jistou Ondřej Pavelec z Winnipegu, který doplácí především na nevyrovnanou hru svého kanadského týmu. Jeho post tak vážně ohrožuje dvojice evropských brankářů Kovář–Salák, kteří skvěle chytají jak ve svých týmech, tak na reprezentačních akcích. „Jejich výkon na posledním turnaji byl opravdu vynikající, takže v současné době máme tři vyrovnané brankáře a o pozici jedničky rozhodneme až v dějišti turnaje,“ objasnil situaci Hadamczik.

Svou kvalitu budou moci čeští hokejisté prokázat 12. února v prvním zápase na olympiádě proti Švédsku, které je považováno za jednoho z favoritů turnaje. Na českém týmu tento tlak neleží, protože mezi hlavní adepty na medaile nepatří. Už na mnoha mistrovstvích světa i olympiádách se ukázalo, že tlak našemu mužstvu neprospívá. Naopak vzpomeňme si na rok 1998 a na slavnou olympiádu v Naganu, kde poprvé mohli reprezentovat hráči z NHL a kde Česká republika jako podceňovaný tým vyhrála turnaj století, čímž se navždy zapsala do hokejové historie.

Nominace:
Brankáři:
Ondřej Pavelec (Winnipeg, NHL), Jakub Kovář (Jekatěrinburg, KHL), Alexander Salák (Petrohrad, KHL)

Obránci:
Marek Židlický (New Jersey, NHL), Radko Gudas (Tampa Bay, NHL), Michal Rozsíval (Chicago, NHL), Ladislav Šmíd (Calgary, NHL), Zbyněk Michálek (Phoenix, NHL), Lukáš Krajíček (Dynamo Minsk, KHL), Michal Barinka (Vítkovice), Tomáš Kaberle (Kladno)

Útočníci:
Jaromír Jágr, Patrik Eliáš (oba New Jersey, NHL), Tomáš Plekanec (Montreal, NHL), Aleš Hemský (Edmonton, NHL), David Krejčí (Boston, NHL), Jakub Voráček (Philadelphia, NHL), Vladimír Sobotka (St. Louis, NHL), Milan Michálek (Ottawa, NHL), Martin Hanzal (Phoenix, NHL), Michael Frolík (Winnipeg, NHL), Ondřej Palát (Tampa Bay, NHL), Roman Červenka (Petrohrad, KHL), Jiří Novotný (Lev Praha, KHL), Petr Nedvěd (Liberec)

Z tiskové konference Tomáš Lichnovský

Hradec se vrátil na druhou příčku tabulky, lídrem extraligy zůstává pražská Sparta

Královehradečtí hokejisté se díky vítězství nad pražskou Slavií vrátili devět kol před koncem základní části extraligy na druhé místo tabulky, kde vystřídali úřadujícího mistra z Plzně. Soutěži nadále vládne suverénní Sparta, která domácí výhrou nad Libercem navýšila svůj náskok před ostatními soupeři už na 18 bodů. Na chvostu tabulky zůstává situace nezměněna – 15. příčku okupuje Kladno a poslední místo patří Chomutovu.

Hokejisté Hradce, kteří v rámci 43. kola nastoupili na domácím ledě proti pražské Slavii, si chtěli před vlastními fanoušky napravit reputaci za nedělní těsnou prohru s Karlovými Vary. Utkání ale mělo zpočátku téměř stejný průběh jako víkendová partie. Hradečtí předváděli poměrně pohledný hokej a hned v úvodu první třetiny se po brance slovenského útočníka Deje ujali vedení. Na rozdíl od Karlovarských, kteří dokázali v předchozím zápase po obdržené brance vyrovnat skóre a Hradec díky dalším zásahům a úspěšně provedeným nájezdům porazit 4:3, si Slavia nedovedla vytvořit žádnou větší šanci a v polovině třetí třetiny inkasovala další dva góly, tentokrát z hole útočníka Kudrny a domácího kapitána Šimánka. Hostujícímu mužstvu se podařilo už jen zkorigovat výsledek, když se minutu před koncem trefil Langhammer.

Vítězstvím 3:1 se Hradec vrátil na druhé místo tabulky, kde po dvoudenní pauze vystřídal Plzeň. Ta sice v nedělním 42. kole obrala o body vedoucí Spartu, kterou porazila na svém hřišti 1:0, v úterním utkání ji však zaskočil výtečně hrající Třinec, jenž úřadujícímu mistrovi uštědřil porážku 5:1. Úterní extraligové kolo přineslo kromě očekávaných výher Sparty nad Libercem a Litvínova nad Chomutovem i několik zajímavých výsledků. Zatímco Pardubice promrhaly v utkání s Kladnem tříbrankový náskok a prohrály 3:4 po samostatných nájezdech, Karlovy Vary si po Hradci vyšláply také na sedmý Zlín, který porazily 2:1, a na jeden bod se přiblížily 10. místu zaručujícímu účast v předkole play-off.

Kompletní výsledky 42. kola: Liberec –  Litvínov 3:2pp, Plzeň – Sparta 1:0, Chomutov– Brno 1:2, Pardubice – Slavia 3:1, Hradec Králové – Karlovy Vary 3:4sn, Zlín – Třinec 3:2, Vítkovice – Kladno 5:2 (hráno 21.1.2014)

Výsledky 43. kola: Třinec – Plzeň 5:1, Litvínov – Chomutov 2:1sn, Kladno – Pardubice 4:3sn, Hradec Králové – Slavia 3:1, Karlovy Vary – Zlín 2:1, Sparta –  Liberec 3:1, Vítkovice Steel –  Kometa Brno (hraje se 8. 2. 2014)

Z Hradce Králové Martina Kramerová

Počasí

Počasí

Jaro se nachýlilo ke svému konci a do Česka začala pomalu pronikat zima. Samozřejmě víme, jak jdou roční období za sebou, teploty po Novém roce však dosahovaly hodnot okolo 10 °C, což jsou podle dlouhodobých průměrů teploty obvyklé spíše pro duben. V druhém lednovém týdnu dokonce několik dnů po sobě padaly rekordy, například v jihočeském Husinci naměřili 9. ledna 15,4 stupně. A tak zatímco příznivci zimních sportů plakali spolu s vlekaři při sledování tajícího technického sněhu, cyklisté s turisty nadšeně vyráželi ven do terénu a sedmikrásky se sněženkami zase ven z prohřáté půdy.

Ke konci měsíce však přišlo ochlazení, teploty klesly na průměrná až lehce podprůměrná čísla, místy i více než na minus 10 °C a i v nižších polohách sněžilo.

Petr Mareš