13. března 2014, Carolina č. 849

události od 5. do 12. března


Z domova

Premiér Sobotka a prezident Zeman nechtějí hospodářské sankce vůči Rusku

Vláda v uplynulém týdnu schválila mandát premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) k jednání o postoji EU k Ukrajině. „Jednoznačně jsme připraveni se připojit k odsouzení ruské intervence na Krymu, k požadavku na stažení ruských jednotek na základny. Jsme připraveni podpořit současnou ukrajinskou vládu a diplomatická jednání, která by garantovala mírové řešení, která zajistí respektování suverenity Ukrajiny a zachování její územní integrity,“ citoval iDnes.cz premiéra. V  Otázkách Václava Moravce pak Sobotka řekl, že ČR neuzná výsledek krymského referenda o připojení k Rusku. Zdůvodnil to tím, že „je potřeba stát na bázi dodržování ukrajinských zákonů a ústavy.“

Premiér sice kritizoval Rusko za vojenskou agresi, zároveň však v rozhovoru pro Právo připomněl, že je třeba nenarušit české obchodní vztahy s touto zemí. Podotkl přitom, že Česko do Ruska ročně exportuje zboží a služby za 116 miliard korun. „Nemáme k dispozici jiný trh, kam bychom tento export umístili,“ řekl.  Český rozhlas na webu citoval další jeho prohlášení týkající se obchodního styku s Ruskem: „Zavedením sankcí v hospodářské rovině vůči Rusku by Evropa potrestala zejména sama sebe.“

Prezident Miloš Zeman také vyjádřil ohledně chystaných sankcí USA či EU proti Rusku skepsi. „Jednou jsem byl v Miami a říkal jsem kubánským emigrantům: blahopřeji vám k vaší politice sankcí. Je tak úspěšná, že Fidel Castro je už 50 let diktátorem. A na příkladě Castra vidíte, že sankce k žádnému rozumnému výsledku nevedou,“ řekl podle serveru Lidovky.cz. Zeman už dříve přirovnal Krym ke Kosovu: „Víte, že jsem veřejně vystupoval proti odtržení Kosova, kritizoval jsem, že Česká republika uznala nezávislost Kosova a nyní svým způsobem sklízíme plody, které jsme zaseli.“ Dodal také, že by se oběma mělo měřit stejným metrem. Na webu ho citoval Český rozhlas.

Předseda Senátu Milan Štěch odložil kvůli situaci na Krymu plánovanou cestu do Ruska a zahraniční výbor horní komory odsoudil postup Ruska na poloostrově.

Václav Klaus sepsal se svým spolupracovníkem Jiřím Weiglem k dění na Ukrajině krátký komentář, který se objevil na webu Klausova think-tanku. Mimo jiné napsali: „Atmosféra konfrontace, ohrožení a strachu bude rychle zneužita k výraznému přitvrzování evropské unifikace a k urychlenému vytváření z centra řízeného evropského superstátu. To je proti našim národním zájmům, a proto i my jsme a budeme obětí dnešní situace na Ukrajině a toho, co ji vyvolalo.“

Klaus o Ukrajině hovořil také s novináři. Server iDnes.cz citoval jeho názory: „Co nyní s Ukrajinou, to by měli řešit ti, kteří tam nynější situaci rozpoutali. Obávám se, že k tomu přispěla západní Evropa s USA tím, že podporovaly všechny ty demonstrace, které na Ukrajině byly.“ Exprezident se také postavil proti odsuzování Putinova jednání: „Vladimir Putin je politik jako každý jiný, ničím se výrazně neodlišuje. Všichni se snaží prosadit své politické cíle. A ani on určitě nemůže být šťastný z toho, co se na Ukrajině děje, ani z toho, jak do toho bylo Rusko zavlečeno.“

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) odmítl možnost vojenského zásahu NATO na Ukrajině. V TV Prima řekl: „Nemyslím si, že by alianční zásah mohl něco vyřešit.“

Vláda minulý týden schválila vyslání dalšího letounu, který následně ve čtvrtek dopravil dalších 11 zraněných demonstrantů k léčení do Prahy. První skupina zraněných dorazila do ČR už koncem února. Tuto středu rozhodl kabinet o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši 50 milionů korun.

Vít Benešovský

Je Praha bez bariér pouze snem? Diskutovat přišel i primátor Hudeček

Jak těžké může být cestování veřejnou dopravou po Praze, se diváci mohli dozvědět při promítání dokumentárního filmu Erika Čipery s názvem Praha snů. Projekce se uskutečnila v holešovickém kině Oko ve čtvrtek 6. března. Na ni navázala veřejná diskuze s politiky o problematice bezbariérové Prahy. Debaty se zúčastnili Tomáš Hudeček (primátor Prahy, TOP 09), Aleksandra Udženija (zastupitelka Prahy 2, ODS), Ondřej Mirovský (zastupitel Prahy 7, SZ). Nedorazila Michaela Marksová Tominová (ministryně práce a sociálních věcí, ČSSD). Jejího místa se tak ujal Jiří Pařízek (radní hl. m. Prahy, TOP 09), jenž vystoupil z publika. Diskuzi moderovala Alice Němcová Tejkalová (novinářka a manželka dvojnásobného paralympijského vítěze Martina Němce).

Hlavním iniciátorem akce bylo občanské sdružení Asistence, jež se dlouhodobě snaží o zlepšení života postižených. Čiperův snímek nabídl autentickou výpověď dvanácti žen, které vedou každodenní zápas s prostředky hromadné dopravy a vůbec pohybováním se po hlavním městě. Problémy pro staré lidi, vozíčkáře nebo matky či otce s kočárkem představují zejména vysokopodlažní tramvaje a autobusy, absence eskalátorů a výtahů ve stanicích metra či nepřístupné nástupní ostrůvky. „Za dopravu po Praze neplatíme, nemůžeme ji ale využívat,“ stěžuje si v dokumentu maminka chlapce upoutaného na vozík.

Hlavním tématem následné diskuze byla nově připravovaná koncepce pro bezbariérovou hromadnou dopravu, kterou by pražští radní měli schválit během příštího týdne. Z ní by mělo být zřejmé, kdy se jaká zastávka metra či tramvaje promění na bezbariérovou. „S pracemi se začne už letos. Samotný dokument bude po schválení zveřejněn na webových stránkách a zpřístupněn připomínkování občanů,“ řekl primátor Hudeček. Autor filmu se na záměr dívá pozitivně. „Sice se jedná zatím jen o papír, ale musíme si uvědomit, že je to vůbec první koncepce, která kvůli této problematice vznikla,“ prohlásil Čipera.

Podle radního Pařízka, jednoho z autorů koncepce, by měla být Praha bez bariér v roce 2025. Zda se to podaří, budou v budoucnu rozhodovat nejenom rozpočet hlavního města, ale také priority politické reprezentace.

Z veřejné diskuze Kateřina Kadlecová

Týden mozku letos opět v Akademii věd

V České republice se letos koná již 16. ročník cyklu přednášek o neurovědách s názvem Týden mozku. Setkání předních českých neurologů, které každoročně probíhá v březnu při příležitosti Evropského týdne mozku, se letos uskutečňuje v týdnu od 10. do 14. března v sálech Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.

Mozek je nejsložitějším orgánem našeho těla. Jak bychom se o něj měli starat, chránit ho a procvičovat, na to a na mnoho dalšího v průběhu týdne odpovídá 15 špičkových odborníků, kteří představují návštěvníkům jednotlivých přednášek nejnovější objevy a trendy ve výzkumu mozku získané na pracovištích po celém světě. Hovoří se o pokroku v oblasti neurověd, léčbě mozkových onemocnění nebo například o hledání příčin dědičných nervových onemocnění. Mezi zajímavé přednášky rozhodně patří i spánek a sny u onemocnění mozku či paměť a její poruchy.

Cyklus Týden mozku byl původně americkou iniciativou organizace Dana Aliance for Brain Initiatives. Časem se ale rozšířil i na evropský kontinent, kde ho dnes koordinuje European Dana Aliance for the Brain. V České republice tradici konání Týdne mozku započal v roce 1998 neurovědec, profesor Josef Syka a na realizaci projektu se podílí Ústav experimentální medicíny AV ČR, veřejná výzkumná instituce, společně s Českou společností pro neurovědy a Střediska společných činností AV ČR, v.v.i.

Přednášky, které jsou primárně určeny studentům středních škol, se každý rok těší velké oblibě veřejnosti. Podle Ústavu experimentální medicíny AV ČR, v.v.i, je v loňském roce navštívilo přibližně 1500 posluchačů. Vstup je vždy volný na základě rezervace, kterou lze provést i online.

Lucie Heřmanská

Španělé v Praze demonstrovali proti zákazu potratů

K příležitosti Mezinárodního dne žen 8. března se na náměstí Republiky ve čtyři hodiny odpoledne sešli mladí Španělé, kteří chtěli poukázat na chystaný protipotratový zákon ve Španělsku. Zákon zakáže zdravým těhotným ženám možnost dítě nemít.

„Zákon už prošel kongresem a teď ho bude schvalovat senát. Pravděpodobnost, že projde, je velká, protože konzervativní Lidová strana má v parlamentu většinu,“ řekl Daniel Cordoba, jeden z pořadatelů akce. Zákon má povolovat jen dvě výjimky. Na potrat by mohla žena, která byla znásilněna, nebo která má závažné zdravotní problémy. V prvním případě musí mít ale potvrzení od několika psychologů, v druhém nezávislé posudky lékařů.

Pochod pod provokativním názvem Prague Abortion Tour byl první akcí organizace Asablea abierta de Praga, která hájí svoje krajany v Česku. V této konkrétní věci získala Asamblea podporu i České ženské lobby, která pro akci pomohla vytvořit informační letáčky Moje tělo, moje rozhodnutí. Některé účastnice si dokonce vycpaly trika polštáři, aby vypadaly jako těhotné a po cestě provolávaly podobná slova v angličtině, konkrétně „Our body, our life!“ Průvod se po úvodních projevech vydal Revoluční ulicí a pokračoval Dlouhou k soše In Utero od Davida Černého, která zobrazuje rozkročenou ženu. Pokračovalo se na Staroměstské náměstí a odtud Celetnou ulicí zpět na náměstí Republiky. Akce, která byla paradoxně velmi pozitivně naladěna, trvala něco málo přes hodinu. Zúčastnilo se jí přibližně třicet lidí. Převažovali Španělé, ale přišli i Češi, z nichž se někteří přidali cestou.

Obdobný zákon, který teď konzervativci chystají, platil od roku 1995, ale ten nový bude podle slov protestujících ještě represivnější. Zatím ještě ve Španělsku platí zákon z roku 2010, který legalizuje potraty jako v Česku do 12. týdne těhotenství. Podle neoficiálních informací je přibližně 70 % populace ve Španělsku proti změně legislativy.

Na náměstí Republiky se mluvilo o tom, že jde o velký krok zpátky od svobodné a demokratické společnosti. Jan Májíček, který přišel podpořit akci za hnutí Sociální Solidarita, se k situaci vyjádřil takto: „Ve Španělsku to byl vždycky boj. Lidová strana v čele s Mariano Rajoyem (dnešním premiérem, pozn. red.) je ve Španělsku hodně vlivná. Mohlo by to dopadnout jako v Polsku, kde ženy vyjíždějí do mezinárodních vod na „potratovou loď“, protože tam se na ně polský zákoník nevztahuje.“ Přísné protipotratové zákony platí nejen v Polsku, ale například i v Irsku.

Z náměstí Republiky Ekaterina Tkachenko

Ve Vršovicích vyrostly barevné stromy, zanedlouho je má nahradit novostavba

Na nezastavěné ploše v pražských Vršovicích mezi ulicemi Krymská a Ruská, kde se nachází  galerie pod širým nebem Proluka, je v současnosti k vidění instalace výtvarníka Krištofa Kintery. Odehrává se tu ale také i nenápadný boj o zachování zeleně.

V rámci třetího vršovického masopustu se v neděli 9. března konala vernisáž výstavy Krištofa Kintery nazvaná Repainting Nature. Jedná se o první ze série letošních instalací galerie Proluka. Doprostřed malé loučky sousedící s tramvajovými kolejemi obklopené obytnými domy byly umístěny dva mladé asi třímetrové stromy nabarvené křiklavě zelenou barvou. Dílo s podtitulem Green Wind vypadá jako plastové odlitky, ale pod tlustou vrstvou barvy se nacházejí opravdové stromy.

Prostranství s Prolukou slouží místním obyvatelům jako kulturní centrum a místo setkávání. Konají se zde filmové projekce, cyklistické závody i  fotbalová utkání. Jde o součást vršovického „Montmartru“, kde v posledních letech vzniká množství galerií a kaváren.

V minulosti Proluku tvořilo 12 obecních a 9 soukromých parcel developerské firmy Magnolia Invest. V listopadu 2012 vyhlásila MČ Praha 10 výběrové řízení na prodej těchto obecních pozemků a před několika měsíci je všechny prodala Vinohradské Development, a.s. Na místě má vzniknout budova kombinující obytné a kancelářské prostory.

Podle Kateřiny McCreary, provozovatelky místní kavárny a jedné z hlavních jednatelek občanského sdružení Start Vršovice, se radnice chová spíše jako developerská firma. „Po prodání pozemků se radnice již nezajímá o to, co se bude na místě stavět. Zbavila se odpovědnosti. Bohužel již není cesty zpět, smlouva byla uzavřena. Teď můžeme jen čekat, developer ještě nepředložil oficiální skicu, všechny informace získáváme neoficiální cestou.“

Start Vršovice, o. s., usiluje o oživení a rozvoj čtvrti a o revitalizaci zajímavých míst. „Proluka pro nás znamená prostor s unikátní polohou lokálního centra setkávání. Čtvrtým rokem zde probíhají kulturní a sportovní akce, kterých se již zúčastnily tisíce návštěvníků,“ uvádí sdružení v tiskové zprávě.

Z Proluky Nikola Prokopcová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Zahraniční výbor NR SR: Výsledky referenda na Krymu Slovensko nemůže respektovat

Ukrajinskou krizí, která eskalovala příjezdem ruských vojáků na poloostrov Krym, se 10. března zabýval mimořádně svolaný zahraniční výbor parlamentu. Výsledky referenda na Krymu, plánovaného na tuto neděli, ohledně odtržení poloostrova od Ukrajiny, Slovensko nemůže respektovat. Stále podporuje ukrajinskou integraci do Evropské unie. Jak během jednání rozšířeného zahraničního výboru NR SR uvedl premiér Robert Fico, lídři EU se na summitu v Bruselu minulý týden shodli, že výsledek referenda je v rozporu s ústavou Ukrajiny. „Toto je oficiální stanovisko Evropské rady,“ uvedl s tím, že takové stanovisko je jednotným pro všechny přítomné státy EU, mezi nimiž bylo i Slovensko.

„Nikdo z nás nevěří, že by řešení krize mělo mít vojenské vyústění,“ okomentoval dění ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák. Vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, ve kterých odmítá, že vojska na Krymu jsou ruská, vnímá Lajčák jako slova určená domácí veřejnosti. „Ani malé dítě neuvěří, že je to domobrana, to jsou špičkově vyzbrojená, vycvičená, profesionální vojska,“ uvedl ministr. „Vpádem ruských vojsk byla narušena suverenita i teritoriální celistvost Ukrajiny. O adekvátnosti slova agrese tedy nemůže být pochyb,“ dodal Lajčák. Upozornil též, že lidové hlasování o připojení Krymu k Rusku by zkomplikovalo hledání politického řešení během budoucích setkání ministrů zahraničních věcí EU. „Byla by to tak závažná změna faktického stavu, že by hledání východiska prostřednictvím jednání bylo nesmírně komplikované,“ uvedl.

Slovenské východní hranice chrání až 800 policejních příslušníků. Utečence z Ukrajiny neevidují, obávají se ale migrantů z třetích zemí, kteří by mohli využít situace a opustit utečenecké tábory z Ukrajiny.

Tereza Haniaková

Ekonomika

Žofínské fórum: České zemědělství na prahu nového období evropské politiky

Na Žofínském fóru, v pořadí již 161., se projednávaly aktuální otázky českého zemědělství a dopady reformy společné zemědělské politiky EU na domácí trh. Více než 300 hostů z řad zemědělských producentů, členů regionálních agrárních komor a profesních svazů aj. si 10. března v Praze vyslechlo vystoupení ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a dalších odborníků.

Nový ministr zemědělství ve svém projevu připomněl důležitost podpory místních zemědělců a pozitivní trend obratu k české produkci. „Kvůli skandálům s nekvalitními potravinami ze zahraničí se rozvířila celospolečenská diskuse o tom, co kupujeme a kde a jak to bylo vyrobeno,“ řekl. Zmínil i problém nekvalitní marketingové strategie českých výrobců jako hlavní důvod jejich nekonkurenceschopnosti. „Je hodně výrobců, kteří dokáží dobré výrobky vyrobit, ale méně těch, kteří je dokáží prodat,“ dodal.  Dále se věnoval rozdělování dotací z Programu rozvoje venkova, který tvoří tzv. druhý pilíř společné zemědělské politiky. Podle jeho slov by se jednání o financování programu měla uzavřít do jednoho měsíce.

Stejná slova – soběstačnost českého zemědělství, podpora mladých zemědělců, rozvoj venkova, ekologie a evropské dotace – se skloňovala i v dalších proslovech. Mezi vystupujícími vládl názorový soulad. Předseda sněmovního zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek (ANO) se přihlásil k názorům ministra Jurečky. Navíc vystoupil s kritikou bývalého premiéra Petra Nečase a jeho rozhodnutí z února loňského roku odebrat 300 milionů eur z Programu rozvoje venkova ve prospěch kohezních fondů označil za nekompetentní. Tento Nečasův krok ostře komentoval i prezident Agrární komory Jan Veleba, který rozhodnutí označil dokonce za záměrné špatné. Výchozí pozici České republiky na začátku nového období čerpání unijních fondů ocenil. „Konečně jsem se dočkal vlády, které zemědělství nesmrdí,“ dodal v závěru své řeči.

Ekonomickými dopady nedávného oslabení koruny na vývoj cen dovážených potravin se zabýval Mojmír Hampl, viceguvernér České národní banky. Přes původní obavy cena vzrostla jen o 1,2 % a vývoj víceméně kopíruje stav v okolních zemích, zejména v Německu.

Z Žofínského fóra Klára Schejbalová

Kultura

Evropskou cenu Trebbia obdržely Annie Leibovitz nebo Freudova pravnučka Jane

Španělský sál Pražského hradu se v neděli 9. března stal dějištěm 14. ročníku benefičního galavečera Trebbia. Mezinárodní ocenění za mimořádný přínos kultuře získalo celkem devět laureátů. Kromě fotografky Annie Leibovitz a sochařky Jane McAdam Freud mezi ně patří i divadelník Jiří Srnec, slovenský herec Štefan Kvietik nebo česko-čínský manželský pár Kuying a Jiří Strakovi.

Ceny se tradičně udělují ve čtyřech kategoriích a jsou určeny nejen umělcům, ale i významným mecenášům a podnikatelům působícím v kulturní oblasti. Za podporu umění a kultury získali ocenění tři laureáti. Sběratel, znalec španělského umění a kdysi blízký přítel Salvadora Dalího Juan González de Quirós. Prezident a podporovatel Vídeňského hudebního semináře Rudolf Kallat. A zasloužilý stavitel Ruské federace Viačeslav Zarenkov, který na předávání nemohl dorazit.

Největším zklamáním pro organizátory i diváky však byla na poslední chvíli omluvená účast americké fotografky Annie Leibovitz, která měla převzít cenu za tvůrčí činnost. „Je pro mne velkou ctí obdržet toto prestižní ocenění. Jsem zklamaná, že nemohu přijet do Prahy a prožít s vámi večer, který je věnován oslavě umění a kultury,“ vzkázala žena, jež se proslavila portréty osobností jako jsou John Lennon, královna Alžběta, Brad Pitt, Bill Clinton nebo rodina prezidenta Baracka Obamy.

Druhým oceněným v této kategorii byl Jiří Srnec. Legendární divadelník, režisér a zakladatel Černého divadla, které za své více než padesátileté fungování realizovalo 300 zahraničních turné v 68 zemích světa.

Za tvůrčí činnost získala cenu také anglická sochařka Jane McAdam Freud, pravnučka psychoanalytika Sigmunda Freuda. „Je to pro mě největší životní pocta. Dostala jsem už mnoho různých cen, ta poslední je ale nepřekonatelná vzhledem k památce mého pradědečka Sigmunda. Proto mám pocit, že tu cenu přebírám spíše jako jeho zástupce v jeho rodišti,“ pronesla Jane při předání.

V kategorii za přínos k dialogu národních kultur byli oceněni Kuying Straková a Jiří Straka, kteří v roce 2012 otevřeli v Pekingu galerii CCC – Czech China Contemporary, jejímž cílem je konfrontace evropské a asijské kulturní filozofie.

Posledním laureátem byl slovenský herec Štefan Kvietik, jenž dostal cenu za celoživotní dílo. Ztvárnil zhruba padesát charakterních filmových postav, mezi nimiž jsou Baron von Goldring ve filmu Sám voják v poli nebo chasník Pichanda ze snímku Tisícročná včela.

Záštitu nad galavečerem Trebbia 2014, jejž pořádají Galerie Miro a Nadační fond Trebbia, převzali ministr kultury Daniel Herman a prezident Miloš Zeman. Slavnostním ceremoniálem provázeli přítomné i diváky ČT Art Jitka Novotná a Maroš Kramár.

Večer uzavřela dražba obrazů, které Trebbii věnovaly známé osobnosti, například Karel Gott nebo člen Rolling Stones Ron Wood. Výtěžek 460 tisíc korun si rozdělily Nadační fond Trebbia a občanské sdružení Pomozte dětem.

Ze Španělského sálu Pražského hradu Denisa Chňoupková

Grand designérem roku je Monika Drápalová

Ceny Czech Grand Design za rok 2013 jsou rozdány. Vítězové si z nedělního slavnostního večera v pražském Stavovském divadle odnesli trofej ve tvaru pomyslné kapky štěstí, kterou pro letošní rok navrhla loňská vítězka Lucie Koldová.

Nadějím české designové tvorby vévodila Monika Drápalová, která zvítězila hned ve dvou kategoriích. Módním designérem roku se stala za svou kolekci The Free Circle pro Rose&Mary Fashion a za kolekci Sedm, vytvořenou ve spolupráci s Františkem Matouškem. Hlavní titul Grand Designer roku získal módní návrhář vůbec poprvé.

Cena Designér roku ministerstva kultury putovala k Janu Čapkovi za návrh nafukovacích plastových hraček Pes Bulík a Formule pro Fatru Napajedla. Firma Fatra se stala zároveň oceněným Výrobcem roku.

Titul Designér šperku roku byl udělen Evě Eisler za kolekci náhrdelníků a broží Pro Bílou paní Perchtu a za kolekci Wabi Sabi.

V kategorii Grafický design zvítězili Štěpán Malovec, Jakub Straka, Petr Knobloch a Tomáš Brousil za nový vizuální styl Vysoké školy uměleckoprůmyslové, fotografkou roku se stala Kristina Hrabětová, obchodem roku Pavilon s rekonstrukcí historického Vinohradského pavilonu.

Ceny Grand Design Akademie designu České republiky mají podpořit mladé české talenty a pomoci jim prosadit se lépe ve světové produkci. Hlavní ocenění získávají finanční prostředky na rozvoj své další tvorby.

Předávací večer se nesl v duchu antické tragédie, vavřínové věnce měli na hlavách jak ocenění, tak moderátor Roman Zach. V programu se střídala krátká divadelní vystoupení, netradičně řešené černobílé spoty jednotlivých nominovaných a děkovné proslovy. Záznam události odvysílala v pondělí ČT Art.

Při zvláštní příležitosti se vyhlásí Cena veřejnosti, a to 20. března v Národním technickém muzeu. Nominováni jsou Jakub Polanka, Monika Drápalová, Martin Havel, Lucie Koldová a Petr Šebela.

Tereza Nyirendová

Japonská kultura oživila o víkendu obchodní centrum Harfa

Ochutnat saké, přičichnout k tradičnímu japonskému čaji, zahrát si japonské stolní hry, sestavit si vlastní origami. To je jen malá ochutnávka, co vše návštěvníci zažili na japonském festivalu v Galerii Harfa.  Akce se konala o víkendu 8. a 9. března pod záštitou společnosti Bušidó u příležitosti smutného výročí havárie elektrárny Fukušima, ke které došlo 11. března 2011.

Akci zahájili nadšení divadelníci z Brna. ,,Nejdřív je potřeba atakovat divákovu fantazii,“ řekl ještě před představením jeden z herců a vysvětlil divákům formu a funkci japonského tradičního divadla, která se od evropského pojetí v mnohém liší.

Na festivalu si návštěvníci dále mohli zakoupit keramiku, tisk na japonském ručním papíře či bonsaje. Zájemci o japonskou kaligrafii si za malý poplatek  nechali umělecky zapsat své jméno. Na posilněnou se obdivovatelé země vycházejícího slunce  zastavili u stánku se specialitami, zdaleka ne jen již známého sushi. Odvážnější ještě vše zapili alkoholickým nápojem kvašeným z rýže nazývaným saké.

Těm nejmenším rodiče udělali radost koupením omalovánek či příruček k výrobě origami. Velkým lákadlem byla také stolní hra Go, původem z Číny, u které byl stále velký nával. Lidé měli možnost si ji vyzkoušet pod vedením zkušenějších hráčů. Nedaleko deskových her se na pódiu vystřídali herci z Malého divadla Kjógenu s představiteli japonského bojového umění Battó džucu se skutečným samurajským mečem, který naháněl strach. Na konec bojovou náladu zklidnily tancem gejši z tanečního souboru Trn v oku. ,,Opravdu se mi japonský víkend líbí. Hlavně oceňuji divadlo, které i navzdory hraní bez mikrofonu přehlušilo hluk nákupního centra a zaujalo poměrně široké publikum, včetně mojí sedmileté dcery,“ hodnotila festival jedna z návštěvnic.

Z japonského víkendu Barbora Synečková

Sport

Okamžiky 19. kola: Bezmocná Plzeň, Matula na černé listině

Na Letné se v neděli odehrál dlouho očekávaný šlágr prvního s druhým – tedy Sparty s Plzní. Emoce vzplály i v Teplicích Na Stínadlech, kam Slavia přijela odčinit svůj podzimní debakl. Ani  na dalších stadionech však nebyla o překvapivé okamžiky nouze.

Kdo ztrácí na čelo pět bodů a chce pomýšlet na titul, musí vyhrávat. Plzeň ale na Letné byla matná, místy až bídná. Z očekávaného plzeňského kolotoče hosté nepředvedli takřka nic a paradoxně zahrozili až při hře v deseti. Po 48 minutách byl vyloučen Hořava za zbytečný faul, a přemožitel Šachtaru v Evropské lize musel dokonce poslední minuty dohrávat i bez vyloučeného Ďuriše. Dvě červené karty jenom potvrdily rozpaky a nervozitu Plzeňských. Sparta ve výborné divácké atmosféře od začátku kontrolovala utkání a už v 8. minutě ji poslal do vedení Přikryl. Stav 1:0 vytrval až do konce, domácí však mohli několikrát pohodlně navýšit. Viktorka hrozila spíše sporadicky. Plzeň tak ztrácí na Spartu již osm bodů.

Červenobílí už s novým koučem Alexem Pastoorem měli Severočechům rozhodně co oplácet, na podzim totiž  museli v Edenu skousnout hrozivý výsledek 0:7. A od začátku se hosté prezentovali aktivní a soustředěnou hrou, přes kterou se Teplice těžko prosazovaly. Na druhé straně mohl Juhar dvakrát zvrátit utkání ve prospěch Pražanů. Několik minut uběhlo z druhého poločasu a vylučovalo se i Na Stínadlech. Tentokrát to byl kapitán Gecov, který prodloužil nelichotivou slávistickou šňůru zápasů s červenou kartou na tři utkání za sebou. I v deseti předváděli hosté sympatickou hru, ale v závěru pro Teplice přeci jen tři body urval obránce Hošek. Před jediným gólem utkání se však slávisté oprávněně zlobili. Teplický Matula tvrdě zarazil podrážku kopačky do kotníku hostujícího Boudjemy a za faul hodný několikazápasového trestu nebyl oceněn ani žlutou kartou. Pamětníci jistě vzpomenou i čtyři roky starý případ, kdy Matula zranil brutálním zákrokem slávistu Jandu. I tentokrát bude proto Slavia podávat stížnost na disciplinární komisi s žádostí o Matulovo dodatečné potrestání.

Na Julisce se také děly věci. Domácí Dukla s evropskými ambicemi chtěla zabrat proti zachraňující se Jihlavě v boji o třetí místo. Domácí ale po prohře na Slavii absolutně nezvládli ani toto domácí utkání a podlehli vysoko 0:3. Dvakrát se trefil Harba a jednou Jánoš. Vzhledem k vítězství Teplic ztrácí  Dukla na třetí místo již čtyři body. Naopak Jihlava, která předtím nevyhrála venku 20 zápasů, se odpoutala od sestupových pozic.

Zabral i další bojovník o setrvání v 1. lize. Znojmo se na jaře prezentuje solidními výkony a v sobotním utkání vypráskalo v brněnském exilu Jablonec 4:0. Hattrickem se blýskl Vašíček.

Na dně tabulky zůstávají po prohrách Bohemians a Baník, o dva body více než Ostrava má pak Brno. To se muselo sklonit v Liberci před domácími až po nevídané minele gólmana Hladkého, který ve snaze rozehrát nepřesný liberecký centr promáchl a nabídl snadný gól Luckassenovi.

Výsledky 19. kola: Liberec – Brno 1:0, Znojmo – Jablonec 4:0, Ostrava – Příbram 1:1, Dukla – Jihlava 0:3, Slovácko – Bohemians 1:0, Olomouc – Ml. Boleslav 1:1, Sparta – Plzeň 1:0, Teplice – Slavia 1:0

Tabulka po 19. kole: 1. Sparta 51 bodů, 2. Plzeň 43, 3. Teplice 34, 4. Liberec 32, 5. Ml. Boleslav 31, 6. Dukla 30, 7. Jablonec 25, 8. Slovácko 25, 9. Znojmo 21, 10. Olomouc 21, 11. Jihlava 19, 12. Příbram 19, 13. Slavia 19, 14. Brno 18, 15. Ostrava 16, 16. Bohemians 14.

Jakub Slunečko

V pátek začalo první kolo play-off KHL, HC Lev Praha už má postup zajištěn

V pátek začalo první kolo letošní play-off KHL. Východní i Západní konference už znají první týmy, které budou pokračovat v boji o Gagarinův pohár. Jedním z nich je po úterním zápase s Medveščakem Záhřeb i Lev Praha.

Záhřebští ani napočtvrté a na domácím ledě nedokázali Lva zdolat, přesto však tým trenéra Kari Jalonena nedostal výhru 3:2 zadarmo. Medveščak do hry po trojnásobné prohře motivovala vidina ztráty šance na pohár, ale i silná fanouškovská základna. V první třetině přestřílel Lva 13:5 – na rozdíl od pražského týmu, který dvakrát skóroval, však ani jednu z šancí neproměnil. Po druhé třetině, kdy trefu nezaznamenal ani jeden tým, se Záhřeb znenadání zmohl a vstřelil dva góly, Lvi však mezitím  rozhodli třetí brankou – tu už soupeř srovnat nestačil.

Kromě Lva postupuje do dalšího kola se stejným skóre 4:0 na zápasy i SKA Petrohrad, který v úterý vyřadil Moskvu výhrou 5:4 v prodloužení. Právě proti němu by mohl v druhém kole nastoupit  Lev, konečný soupeř ale bude jasný až po skončení série Donbass Doněck a Dinamo Riga. Její výsledek možná budeme znát už po čtvrtečním zápase, Donbass totiž zatím vede 3:1.

Ve Východní konferenci si postup zajistil Barys Astana, který vyřadil Jekatěrinburg 4:0.

Petra Loulová

Hokejová extraliga dospěla do vyřazovací části

Posledním účastníkem předkola play-off se v pátek stala pražská Slavia. V přímém souboji se utkala s Litvínovem a diváci v O2 Areně viděli famozní podívanou. Červenobílí museli dvakrát dotahovat a za stavu 2:2 rozhodovaly samostatné nájezdy. Slavia v nich rozhodně nebyla favoritem navíc jí chyběli osvědčení exekutoři Jaroslav Bednář a Vladimír Růžička ml. Přesto byla nakonec šťastnější, když se jediným úspěšným střelcem stal hrdina posledních zápasů, kapitán Petr Kadlec.

V pondělí a v úterý se tak naplno mohly rozjet dvě série zápasů na tři vítězství, která rozhodnou, kdo se ve čtvrtfinále utká se Spartou, potažmo s Třincem.  Vítkovice plně využily domácí prostředí a nad Libercem zatím vedou 2:0 na zápasy, Pardubice po dvou zápasech v ČEZ Areně hrají zatím se Slavií 1:1.

Slavia se na vítězné vlně v prvním utkání předvedla v Pardubicích, druhou sérii obstaraly Vítkovice s Libercem. Pondělní zápasy skončily vítězstvími domácích a nulami na kontě hostů. Pardubice porazily Slavii 3:0, dvakrát se trefil Radoslav Tybor. Domácí Vítkovice pak celý zápas držely proti Liberci náskok z prvních minut, na konci upravily na konečných 2:0 do prázdné branky.

Úterní zápasy se nesly v duchu o dost dramatičtějším. Vítkovice zopakovaly povedený vstup do utkání a již v 1. minutě díky Petru Strapáčovi vedly. Po druhém gólu domácích se Liberci ještě podařilo snížit, výhru domácích ale stvrdil Ondřej Šedivý, a Liberec tak musí příští zápas nutně vyhrát. Zato Slavii se podařilo získat plánovaný jeden bod po skvělém obratu. Scénář z prvního zápasu se opakoval nejprve i v pardubické ČEZ Areně. Sešívaní prohrávali v polovině zápasu již 1:3, pak ale snížil Petr Šenkeřík a tři minuty před koncem vše dokonal Pavel Klhůfek. Po výhře 4:3 je tak stav série vyrovnaný 1:1. Další dva zápasy se odehrají ve čtvrtek a pátek v Praze a Liberci.

Po uzávěrce:  Vítkovice vyřadily Liberec a Pardubice vedou nad Slavií.

Jakub Slunečko

Ze sportu stručně

* Polské Sopoty hostily od 7. do 9. března halové MS v atletice. Příslušnost mezi absolutní světovou špičkou potvrdil Pavel Maslák, který získal zlato na trati 400 m. Ve finále za sebou suverénně nechal všechny soupeře a zvítězil v novém českém rekordu 45,24 s. Další medaili vybojoval bronzový tyčkař Jan Kudlička. Třetí medaili pro Českou republiku přidala v závěru mistrovství tyčkařka Jiřina Svobodová. Zdolala výšku 470 cm a o stříbro se podělila s Ruskou Anželikou Sidorovovou.

* Po zlatém příběhu ze Soči se Eva Samková znovu vrhla do víru Světového poháru. Další závod snowboardcrossu v úterý ve švýcarském Veysonnaz ale pro olympijskou vítězku nedopadl dobře. Kvalifikaci zakončila na druhém místě a chtěla útočit na další triumf. Při tréninkové jízdě však narazila na bouli, následoval bolestivý pád, který jí přivodil zlomeninu kotníku a otřes mozku. Trenér Marek Jelínek byl po zranění své svěřenkyně hodně rozladěný: „Evka tu jezdila skvěle, po olympiádě makala, i když nebyla na sněhu. Ale ten skok byl prostě nešťastnej, zranilo se tu víc dobrých lidí.“ Jelínek narážel na to, že trať byla nebezpečně postavená a že pořadatelé ignorovali připomínky realizačních týmů.

Jakub Slunečko

Počasí

Počasí

Za poslední týden jsme si zvykli na slunečné jarní dny s teplotami přes patnáct stupňů Celsia. Ještě zítra a v pátek bude tato tendence pokračovat. Před víkendem by se teploty měly dostat ke svému maximu a to až k devatenácti stupňům.

O to výraznější pak bude teplotní skok způsobený studenou frontou, která nám o víkendu srazí rtuť teploměrů o deset stupňů níže. Teploty se budou pohybovat mezi šesti a deseti stupni. V sobotu se objeví srážky, nad 700 metrů dokonce sněhové. V noci na neděli ještě více ochladí a sníh se může objevit i v nižších polohách.

Příští týden by se mělo počasí opět umoudřit. Denní teploty by neměly přesáhnout dvanáct stupňů a oblačnost se s postupem dní částečně protrhá.

Štěpán Klíma