28. srpna 2014, Carolina č. 860

události od 31. července do 27. srpna

Upozornění

O letních prázdninách mění Carolina periodicitu. Vychází tradičně jako měsíční souhrn s uzávěrkou poslední středu v měsíci. Děkujeme za pochopení.

redakce


Z domova

Po podzimních volbách se politická scéna zřejmě znovu otřese

V pátek 10. a v sobotu 11. října voliči rozhodnou o novém složení obecních zastupitelstev. Současně proběhne první kolo senátních voleb, ve kterých se bude volit třetina členů horní komory parlamentu. Druhé kolo se uskuteční o týden později. V obecních volbách si lidé půjdou vybrat přes 62 tisíc zastupitelů převážně z místních seskupení. V Senátu se o 27 mandátů utká 244 kandidátů. Tradiční strany ČSSD a ODS zřejmě zaznamenají další ústup z kdysi nedobytných pozic.

Jednoznačně nejtěžší pozici budou mít v Senátu sociální demokraté. Po oranžové vlně z roku 2008, kdy se jim podařilo získat 23 křesel z 27 (další tři připadla ODS a jedno komunistům), je podobný kousek za dnešní konstelace zřejmě vyloučený. ČSSD s největší pravděpodobností přijde o většinu hlasů v horní komoře. Političtí komentátoři se shodují, že deset obhájených mandátů by pro ni bylo úspěchem. O obhajobu usilují i některé těžké váhy strany jako ministr školství Marcel Chládek, další člen vlády Jiří Dienstbier, předseda Senátu Milan Štěch či místopředsedkyně horní komory Alena Gajdůšková.

Poprvé se o křesla senátorů bude ucházet nejmladší vládní subjekt – hnutí ANO Andreje Babiše, vítěz posledních voleb do Evropského parlamentu. Uspět chce i nejmenší koaliční partner KDU-ČSL, např. s bývalým rektorem Univerzity Karlovy Václavem Hamplem.

Z patnácti občanskodemokratických senátorů čeká obhajoba jen tři, takže žádný strmý propad v počtu křesel ODS nehrozí. To se ovšem nedá říci o popularitě strany, která každý měsíc atakuje nová minima. Podle posledních publikovaných čísel agentury SANEP za červenec (pro volby do Poslanecké sněmovny) se volební preference ODS pohybují jen těsně nad hranicí pěti procent. Strana proto pro senátní klání uzavřela volební alianci s TOP 09 a v osmi obvodech budou bojovat o přízeň voličů společní kandidáti.

V komunálních volbách bude nejvíce křesel obhajovat ODS, zhruba 5200. Sociální demokraté hájí 4700 míst, lidovci kolem 4000 a TOP 09 se STAN a komunisty více než 3000. Velkou neznámou je výsledek hnutí ANO, které až do uzávěrky řešilo nedostatek vhodných kandidátů. V hlavním městě jeho kandidátku nakonec povede bývalá šéfka Transparency International ČR Adriana Krnáčová, kde se utká se současným primátorem za TOP 09 Tomášem Hudečkem, Bohuslavem Svobodou z ODS a ředitelem nemocnice v Motole a současně pražským zastupitelem Miloslavem Ludvíkem (ČSSD).

Tomáš Hába

Z domova stručně

* Prezident Miloš Zeman pohrozil vetem služebnímu zákonu v případě, že v něm zůstane pozice politických náměstků ministrů. Zvažuje, že se zúčastní jeho projednávání v Poslanecké sněmovně. Na kompromisním znění normy, z níž zmizelo generální ředitelství prosazované premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) jako záruka odpolitizování státní správy (podrobněji viz Carolina 859), se nakonec dokázala koalice s pravicovou opozicí minulých vládních stran (ODS a TOP 09) shodnout. Proti chtějí hlasovat komunisté a poslanci Úsvitu, přijetí zákona ale zabránit nemůžou.

* Výročí 21. srpna 1968 si v den intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa připomněli nejvyšší ústavní činitelé. Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) v projevu před budovou Českého rozhlasu v Praze vzpomněl hrdinství těch, kteří se před 46 lety vydali k rozhlasu. Pietní vzpomínka se uskutečnila rovněž na Slovensku před budovou Univerzity Komenského v Bratislavě.

* Ústavní soud odmítl stížnost exposlance ČSSD Petra Wolfa odsouzeného za dotační podvod k šesti letům vězení. Wolf, který spolu s manželkou čerpal na dva projekty Ministerstva životního prostředí 11 miliónů korun na základě nepřesných a lživých informací, si stěžoval, že v jeho případě  byla porušena práva na spravedlivý proces. Peněžitý trest ve splátkách splatil, ale pobytu ve vězení se vyhýbá.

* Za nezprávu označil konání čtvrtého ročníku Prague Pride Zbyněk Petráček v Lidových novinách. Ne že by se o festivalu nevědělo nebo v médiích neinformovalo, ale zpravodajství na rozdíl od minulosti neokořenily zájem prezidenta ani debaty o homosexualismu a deviantech. Autor sloupku považuje za plus, že tentokrát to byla zpráva zajímající jen zasvěcené, a cituje vyjádření jedné z účastnic pro ČTK: „Je tu méně exhibice a víc normálních lidí.“ V průvodu prošlo v sobotu 16. srpna městem na 17 tisíc účastníků akce.

redakce

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Studenti FSV na frankofonní simulaci Evropského parlamentu

Již potřetí reprezentovala delegace Univerzity Karlovy Českou republiku na největší frankofonní simulaci Evropského parlamentu SPECQUE (Simulation du Parlement européenne Canada-Québec-Europe). Letos se studenti Jakub Šindelář, Anna Simbartlová, Zuzana Lánová a Štěpán Klíma vydali do Edmontonu v kanadské Albertě, kde simulaci od 3. do 10. srpna hostila místní univerzita. Studenty finančně podpořily Komerční banka, Fakulta sociálních věd UK a Francouzský institut v Praze.

Simulace SPECQUE vznikla na univerzitě Laval v Québecu v roce 1998. Od té doby se koná střídavě v Kanadě a v Evropě. Původně se jednalo o malý projekt, rozšiřující znalost studentů v oblastech legislativních procesů v Evropském parlamentu. Postupně, zejména díky zájmu samotných evropských institucí, projekt přerostl ve věrnou kopii plenárních zasedání nebo jednání výborů.

Po loňské simulaci v Římě zasedli letos mladí “europoslanci” do lavic v sálech University of Alberta v Edmontonu. Politické spektrum bylo rozdělené do sedmi stranických subjektů, obsahujících všechny hlavní politické strany zastoupené v EP. Diskusi a množství pozměňovacích návrhů byly podrobeny čtyři texty týkající se nové strategie evropské obrany, otázky bioetiky v oblasti výzkumu, integrace Romů a těžby ropy.

V roce 2015 se studentský parlament opět vrátí do Evropy a navíc po delší době do frankofonní země. Hostitelem pro příští rok bude totiž severofrancouzské Lille.

Z Edmontonu Štěpán Klíma

Ekonomika

Protiruské sankce neohrozí celou ekonomiku, ale pro jednotlivé firmy by mohly být kritické

Válka na východní Ukrajině tlačí Západ do čím dál hlubší konfrontace s Ruskem. Evropská unie a Spojené státy, stojící za vládou v Kyjevě, obviňují Moskvu z pokračující podpory separatistů. Po sestřelení malajsijského boeingu v půli července se Západ rozhodl pro zpřísnění dosud spíše formálních sankcí. Nově se dotkly celých odvětví ruské ekonomiky, především oblasti bankovní, zbrojní a energetické. Kreml reagoval uvalením vlastního embarga, ovšem ne na svůj vývoz, ale na další dovoz z EU a USA – hlavně zemědělských produktů. Česká vláda ujišťuje, že dopad na domácí výrobce nebude velký a v součinnosti s Evropskou komisí uvažuje nad možnostmi případné pomoci či kompenzace.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) odhadl ztráty českých podniků na 2,5 miliardy korun a až 1000 pracovních míst. Ani zemědělské sankce by neměly být nijak devastující, protože export potravin do Ruska tvoří asi jen dvě až tři procenta obratu zahraničního obchodu. V souvislosti s tím také ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) hovořil o „připodělanosti“ části společnosti, která se konfrontace s Ruskem bojí. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) dále uvedl, že s žádnými kompenzacemi pro zemědělce se zatím nepočítá, protože ztráty nejsou nijak veliké.

Představitelé dotčených odvětví ale nevidí situaci stejně růžově. „V ohrožení budou nejmenší farmáři. Specializují se většinou na jeden druh výrobku. Velké podniky mají větší sortiment, takže přežijí,“ říká ředitel okresní Agrární komory Olomouc Miloš Porč. A přidává se i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar, jenž pro Českou televizi prohlásil: „Od roku 2008 si čeští exportéři uvědomují, že musí hledat alternativní trhy mimo Evropskou unii. A tím alternativním trhem číslo jedna pro mnoho českých exportérů bylo právě Rusko.“ Kritickým zůstává i prezident Miloš Zeman, známý svým negativním postojem vůči sankcím jakéhokoliv druhu, ke kterému se nyní přidali i slovenský premiér Robert Fico a maďarský předseda vlády Viktor Orbán.

Vláda tedy připravuje program pomoci českým vývozcům, kteří utrpí ztráty, a chce jim asistovat i s možnou přeorientací na trhy jiné, hlavně v Asii. Ministerstvo práce a sociálních věcí také připravilo příspěvek v době částečné nezaměstnanosti, zkrácenou pracovní dobu, takzvanou kurzarbeit, kterou chce zabránit propuštění v zasažených podnicích. Současně se sejde pracovní skupina, jež bude monitorovat dopady embarga na ekonomiku.

Tomáš Hába

Z ekonomiky stručně

* Koruna je nejslabší za posledních pět let. Ve středu 6. srpna prolomila v jednu chvíli hranici 28 korun za euro. ČNB, která korunu oslabila loni na podzim, odmítá, že by tím chtěla oddalovat možnost přijetí eura a ztráty svých kompetencí, jak naznačil prezident Miloš Zeman po schůzce s předsedou ČMKOS Josefem Středulou. Šéf nejsilnější odborové centrály připomněl příslib centrální banky, že intervence přinese 30 tisíc pracovních míst, a namítl, že odboráři neznají jedinou pozici, která by vznikla ze zhoršeného kurzu české koruny.

* Podle statistiky České zemědělské univerzity, o níž informovaly LN, si každá česká domácnost ročně přinese z lesa skoro osm (7,95) kilogramů hub. Mezi sbíranými lesními plodinami vedou právě houby před borůvkami, malinami, bezinkami, ostružinami a brusinkami. V Evropě unikátní statistiku lesního sběru zpracovávají vědci od roku 1994. Třeba vloni Češi nasbírali v lesích v přepočtu na běžné ceny plodů za 7,6 mld. korun, jen hub pak za 5,4 mld.

redakce

Kultura

Letnou znovu ovládají mistři akrobacie

Pražané i turisté mohou v těchto dnech navštívit již jedenáctý ročník festivalu, který představuje české a světové hvězdy moderního cirkusu, akrobacie a divadla. Dva týdny Letnou oživují mistři svého oboru i akce pro rodiče a děti či různé doprovodné programy. Letní Letná potrvá až do 2. září.

Od samého počátku v roce 2004 uvedla Letní Letná přes 900 představení. Deset let dlouhá historie této (ne)tradiční události přitáhla loni 30 tisíc návštěvníků. Celkově ji navštívilo už skoro 200 tisíc lidí.

Tento festival se nevyhnutelně zapsal do kalendářů mnohých světoznámých umělců.
Mezi interprety patřily mimo jiné soubory 7 Fingers, Cirque Ici, Cahin Caha či Cirque Baroque. Prolínají se zde vlivy z celého světa a oživuje toto umělecké odvětví.

Letos se mohou diváci těšit na pestrý dvoutýdenní program. Z domácí scény se představí zástupce žánru „nový cirkus“ Cirk La Putyka. Tento soubor propojuje akrobacii s moderním tancem, sportem, loutkoherectvím i koncertem. Dále z tuzemských umělců vystoupí DaeMen, vítězové televizní soutěže Česko Slovensko má talent. Návštěvníci mohou zhlédnout také loutkoherecká vystoupení souboru Buchty a loutky či Divadla Víti Marčíka.
Světovou akrobacii zastoupí například Cirque Inextremiste. Toto francouzské trio akrobatů předvádí při svém vystoupení dechberoucí kousky na konstrukcích ze  dřeva, železa a propanbutanových lahví. Zajímavý je i soubor Cirque Trottola, který se na Letní Letnou vrací již potřetí.

Součástí festivalu je opět Letní letňák, škola pro děti od 6 do 15 let. Ta má formu příměstského tábora, kde se mohou děti učit herectví, žonglování, malování či práci s hlasem.

Pavlína Kindlová

Z kultury stručně

* Od 5. do 27. srpna byly v Nové budově Národního muzea v Praze k vidění nejvýznamnější archeologické nálezy z území České republiky. Unikáty zemských muzeí z Prahy, Brna a Opavy Věstonická venuše, meteority z Opavska či hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic u Kladna připomínají 200 let existence českého muzejnictví. Po Opavě a po hlavním městě uvidí exponáty zapůjčené pro putovní výstavu z různých sbírek najednou i v Brně, tam od 5. do 30. září.

* Na výstavu Poklady staré Číny, přístupnou od 8. srpna do 9. listopadu v Císařské konírně na Pražském hradě, přicestovaly do Česka poprvé v historii i dvě originální hliněné sochy bojovníků slavné terakotové armády.

* Nejstarší divadelní přehlídka v Evropě – Jiráskův Hronov nabídla v hlavním programu svého 84. ročníku čtyři desítky inscenací amatérských souborů. V rodišti spisovatele Aloise Jiráska vystoupili od 2. srpna kromě tuzemských ochotníků také jejich zahraniční kolegové. Ze Slovenska přijelo trnavské divadlo Disk a z Dánska Teater Arrieregarden. Kromě představení se v Hronově uskutečnila řada seminářů, koncertů či výstav (www.mestohronov.cz).

* Čtvrté místo v žebříčku nejkvalitnějších filmových škol světa přiřkl prestižní časopis The Hollywood Reporter pražské FAMU. Zvítězila londýnská National Film and Television School, před druhou filmovou školou v Lodži a třetí pařížskou La Femis. Časopis se podle Lidových novin odvolává na to, že na FAMU kdysi působili Milan Kundera a Miloš Forman, že organizuje výměnné programy s renomovanými americkými školami (ty byly hodnoceny samostatně) a že ani zahraniční studenti nemusí v Praze platit školné.

redakce

Sport

Atletické ME přineslo českým barvám čtyři medaile

Švýcarský Curych se stal od 12. do 17. srpna středobodem pozornosti příznivců atletiky. Mistrovství Evropy se zúčastnila i početná česká výprava s mnoha medailovými nadějemi. Mezi ně patřila například oštěpařka Barbora Špotáková, její kolega Vítězslav Veselý, tyčkařka Jiřina Svobodová nebo čtvrtkařka Denisa Rosolová.

Česká výprava nakonec ze Švýcarska přivezla celkem čtyři cenné kovy. Lehce překvapivý bronz vybojovala nejprve devatenáctiletá chodkyně Anežka Drahotová. Hned ve stejný den zajistila českou hymnu Barbora Špotáková, která nechala svůj oštěp zapíchnutý přede všemi soupeřkami ve vzdálenosti 64,41 metru, a zkompletovala svou zlatou sbírku, když jí předtím chyběl právě jenom nejcennější kov z ME.

Druhou bronzovou medaili vybojoval tyčkař Jan Kudlička výkonem 570 cm. O 20 centimetrů zaostal za suverénním Francouzem Renaudem Lavilleniem, který evropský šampionát vyhrál potřetí za sebou. O zkompletování medailové sbírky se postaral oštěpař Vítězslav Veselý, který v boji s finskými závodníky dohodil svůj oštěp do vzdálenosti 84,79 m. Obhájce titulu se musel sklonit pouze před Anttim Ruuskanenem (88,01).

Na čtyřech medailích se česká sbírka z Curychu zastavila. Oproti minulému šampionátu v Helsinkách v roce 2012 je to mírný pokles. Tehdy Češi vybojovali pět cenných kovů, z toho tři zlaté. Tentokrát ale ze zdravotních důvodů titul neobhajoval čtvrtkař Pavel Maslák a nestartovala ani překážkářská mistryně světa Zuzana Hejnová.

Jakub Slunečko

Sparta zůstává jediným českým zástupcem v pohárové Evropě

Ze čtyř českých zástupců v pohárové Evropě se v průběhu srpna výčet zúžil na jediný tým, a to pražskou Spartu. Fotbalisté Plzně, Mladé Boleslavi a Liberce svoje evropské účinkování totiž skončili dříve, než ho pořádně začali.

I ve Spartě však převládá zklamání. Letenští měli ve 3. předkole Ligy mistrů po domácí výhře 4:2 nad švédským Malmö slušně nakročeno do další fáze soutěže. Venku ale prohráli 0:2, a nejtěsnějším možným výsledkem tak přišli o naději na postup do základní skupiny nejprestižnější evropské soutěže. Tam se Sparta snaží marně probojovat od roku 2007, kdy se datuje její poslední účast.

Cenou útěchy se může pro tým trenéra Vítězslava Lavičky stát Evropská liga. Ve 4. předkole bylo Spartě přiřazeno nizozemské Zwolle, které hraje evropské poháry letos vůbec poprvé. První zápas skončil nerozhodným výsledkem 1:1, když se v útoku soupeře Sparty představil i exslávista Tomáš Necid. Odveta v Praze se hraje 28. srpna.

O poslední účast českého týmu v Lize mistrů se postarala minulý ročník Plzeň. Ta se letos musela spokojit s boji o Evropskou ligu. Ve 3. předkole byla Západočechům přisouzena rumunská Ploješť. Po venkovní remíze 1:1 doma Plzeň ostudně padla poměrem 1:4, a východoevropský outsider tak ukončil její účinkování v pohárové Evropě.

Pouť Evropskou ligou skončila i pro Mladou Boleslav, která po suverénním vyřazení bosenského týmu Široki Brijeg narazila v 3. předkole na Olympique Lyon. Favorit nenechal hned v prvním duelu na hřišti Středočechů nikoho na pochybách a po výhře 4:1 se Boleslavi naděje na postup citelně vzdálila. Ve Francii se svěřenci Karla Jarolíma statečně bili o čestnou remízu, Lyon však zvítězil i podruhé, tentokrát 2:1.

Slovan Liberec, vítěz Poháru České pošty, dokončil  rumunské prokletí českých klubů v pohárové Evropě. Severočeši nejprve prohráli na horké půdě Astra Giurgiu poměrem 0:3. Doma se jim pak pokus o zázrak vůbec nezdařil, když se museli před svým soupeřem sklonit podruhé, tentokrát výsledkem 2:3.

Po uzávěrce: Sparta zvítězila 3:1 a postupuje do základní skupiny EL.

Jakub Slunečko

Synot liga vykládá na stůl první karty. Po pěti kolech je v čele Slavia

Pražské miniderby Dukly se Spartou uzavřelo v neděli 24. srpna prvních pět kol Synot ligy. Na pokraji prázdnin se tak z tabulky vyjevují první vypovídající hodnoty nového ročníku nejvyšší domácí fotbalové soutěže.

Největším šokem je zatím znovuzrození v minulém ročníku potupované Slavie. Možná je to novým názvem soutěže, možná staronovým trenérem Miroslavem Beránkem, ale červenobílí se po prvních pěti duelech s dvanácti body sluní na čele tabulky. Následuje je vicemistr z Plzně, jenž podlehl v posledním zápase právě v Edenu 0:1, a tím pádem ztrácí na vedoucí Slavii dva body.

Její největší rival, mistrovská Sparta, dál tápe a v tabulce jí patří čtvrté místo. Hlavní slabinou Letenských je zatím nízká produktivita útoku, kterému se v pěti zápasech podařilo vsítit pouhých šest branek. Naposledy vyšly ofenzivní řady Sparty naprázdno právě v neděli Na Julisce, kde domácí Dukla zvítězila 1:0.

Mezeru mezi zmíněnými kluby vyplňuje třetí Jablonec, který si naposledy smlsnul na bezzubé Jihlavě poměrem 2:0. Tým Petra Rady zatím nedokáže navázat na své solidní jarní výsledky a je bez bodu poslední. Na sestupových pozicích zůstává se dvěma body i Příbram, která naposledy prohrála s Bohemians, kteří, stejně jako Středočeši, potřebují každý bod jako sůl.

Nováčkům z Hradce a Českých Budějovic se shodně s pěti body zatím daří držet nad sestupovým pásmem. A to hlavně díky poslednímu kolu, kdy oba celky braly tři body za domácí výhry. Budějovice i v oslabení dokázaly díky dvěma brankám Mehanoviče udolat Mladou Boleslav. Ta už nepokračuje v evropských pohárech stejně jako Liberec, kterému se v novém ročníku ještě nepodařilo vyhrát a tísní se na 14. místě tabulky.

V minulé sezoně stoper, nyní znovunalezený útočník Slavie Milan Škoda má zatím průměr branky na zápas a vede tabulku střelců Synot ligy. Se čtyřmi góly ho následuje Libor Došek se Slovácka, který dvakrát dvěma brankami zajistil téměř všechny dosavadní body svého mužstva.
     
Výsledky 5. kola: Ostrava – Brno 1:0, Teplice – Liberec 2:2, Jablonec – Jihlava 2:0, Příbram – Bohemians 2:3, Budějovice – Ml. Boleslav 2:1, Hradec – Slovácko 2:0, Slavia – Plzeň 1:0, Dukla – Sparta 1:0

Tabulka po 5. kole: 1. Slavia 12 bodů, 2. Plzeň 10, 3. Jablonec 10, 4. Sparta 9, 5. Dukla 9, 6. Ostrava 8, 7. Slovácko 7, 8. Ml. Boleslav 7, 9. Teplice 6, 10. Bohemians 6, 11. Brno 5, 12. Budějovice 5, 13. Hradec 5, 14. Liberec 4, 15. Příbram 2, 16. Jihlava 0.

Jakub Slunečko

Počasí

Počasí

V srpnu se konečně dočkali houbaři. Od poloviny měsíce vrchovatě plnily jejich košíky hřiby hnědé, žlutomasé, hřiby kováři i křemenáči. Doma se pak nejen konzumovalo, ale hlavně sušilo a nakládalo na zimu (o Češích jako pilných sběračích lesních plodů viz krátká zpráva v ekonomické rubrice).

Tento týden se výrazně ochladilo a je nejstudenější z letošního léta. V noci na pondělí 25. srpna naměřili na Horské Kvildě na Šumavě minus čtyři stupně. Ranní teploty se pohybovaly těsně nad deseti stupni Celsia a přes den ukazovaly teploměry jen o málo víc – mezi 13 a 16 stupni. Na začátek září ale meteorologové slibují teploty až k 25 stupňům.

redakce