16. října 2014, Carolina č. 863

události od od 8. do 15. října


Z domova

Komunální volby: z parlamentních stran je nejúspěšnější KDU-ČSL, v Praze vyhrálo ANO

V komunálních volbách 10. a 11. října zvítězili nezávislí kandidáti a jejich sdružení. Získali přes 32 tisíc mandátů z celkových 62 121, tedy více než v roce 2010. Z vládních stran si nejlépe vedla KDU-ČSL, za ní skončila ČSSD, která však proti minulým volbám o řadu zastupitelů přišla. Nováček v komunální politice hnutí ANO slavilo velký úspěch – zvítězilo v Praze a ve víc než polovině krajských měst. Pravicová TOP 09 neuspěla a v Praze dost možná přijde o post primátora. ODS ztratila zhruba polovinu křesel. Volební účast byla proti roku 2010 nižší: 44,46 %.

Vládní strany si podle politologů vedly dobře. Na počet hlasů sice vyhrálo hnutí ANO, na počet získaných zastupitelů však všechny předčila KDU-ČSL. Získala celkem 3792 mandátů, což je více než před čtyřmi lety. Zejména bodovala na Moravě a v jižních Čechách. Křesťanští demokraté tím pouze stvrdili své silné postavení a tradici v komunální politice.

ANO žádnou tradici v komunální politice nemá, zúčastnilo se teprve třetích voleb, zato však opět s výrazným úspěchem: překvapilo zisky v menších obcích, a zejména pak vítězstvím v 9 ze 14 krajských měst, včetně Prahy. Celkově mu patří 1600 mandátů.

ČSSD získala 3773 mandátů z obhajovaných 4 500 a na řadě míst přišla o vedoucí pozici. Komunisté získali podle konečných výsledků 2510 zastupitelských křesel a vůbec největší propad zaznamenala ODS s 2214 mandáty. Starostové a nezávislí (STAN) mají 1324 zastupitelů a TOP 09 celkem 726. Ze sněmovních stran dopadlo nejhůře hnutí Úsvit s 54 zastupiteli.

Vítězné hnutí ANO v Praze získalo 22,08 % hlasů, v 65členném zastupitelstvu tak obsadilo 17 křesel. Volební účast v hlavním městě byla proti republikovému průměru nízká, pouhých 38 %. Dosud vládnoucí TOP 09 skončila se ziskem 16 mandátů (20,07 %) na druhém místě. Zastupitele bude mít i Trojkoalice tvořená Stranou zelených, KDU-ČSL a STAN, obsadí osm křesel (11,22 %). Po osmi zastupitelích bude mít i ODS (10,97 %) a ČSSD (10,43 %). KSČM (5,91 %) a Česká pirátská strana (5,31 %) obsadí každá po čtyřech křeslech.

Ještě v den voleb začalo vyjednávání o koalici. ANO v Praze vyloučilo spolupráci s TOP 09, podle kandidátky na primátorku Adriany Krnáčové proto, že se TOP 09 proti hnutí před volbami ostře vymezila. Jednou z možností je koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, v níž jsou zastoupeni lidovci.

Komunální volby v Brně vyhrálo hnutí ANO. Získalo 13 mandátů v 55členném zastupitelstvu. Druhá byla ČSSD, která před čtyřmi lety volby vyhrála. Oproti minulým 19 mandátům jich letos získala 11. Třetí skončil nováček, původně nepolitické hnutí, Žít Brno. Jeho kandidáti obsadí sedm křesel v zastupitelstvu stejně jako čtvrtí lidovci. Do zastupitelstva se ještě dostala Strana zelených, ODS, KSČM a TOP 09.

V Ostravě vyhrálo též hnutí ANO, získalo 21,34 % hlasů. V 55členném zastupitelstvu bude mít 15 mandátů. Druhá skončila se ziskem 16,22 % hlasů a 12 zastupiteli ČSSD, která ale proti minulým volbám ztratila devět mandátů. Do zastupitelstva se dostalo také hnutí Ostravak, které bude mít za 13,76 % hlasů deset křesel, stejně jako KSČM za 13,43 %. Po čtyřech mandátech budou mít KDU-ČSL (6,18 %) a ODS (5,78 %).

Martin Iltis

Senátní volby 2014: nejvíc postupujících má ČSSD, bodovaly i další vládní strany

První kolo voleb, které se konalo ve stejný čas jako komunální volby, vyznělo úspěšně pro vládní strany. Do druhého kola postoupilo 19 kandidátů ČSSD, ANO má devět zástupců a KDU-ČSL osm. Celkem tedy 36 z 54 možných. To pravicovým stranám ODS a TOP 09 zůstává v klání jen deset nadějí – ODS šest, TOP 09 čtyři. Tradičně nízká účast v senátních volbách se potvrdila i letos: k urnám dorazilo jen necelých 39 % voličů. Druhé kolo se koná 17. a 18. října.

Zatímco ANO a KDU-ČSL neobhajují žádný mandát, a mohou tak jen posílit, ČSSD jich obhajuje 23. Tehdy účinně mobilizovala proti vládě, letos takový výsledek čekat nemohla. „Každý zvolený kandidát je úspěch. Pevně věřím, že alespoň devět sociálních demokratů bude v těchto senátních volbách zvoleno,“ prohlásil předseda strany Bohuslav Sobotka.

Ve druhém kole se střetnou čtyřikrát kandidáti ČSSD a hnutí ANO, sedm kandidátů ČSSD a KDU-ČSL a v jednom případě to bude KDU-ČSL a ANO. Koalice tak má už teď jistých 12 křesel z 27 možných. ČSSD sama dosud držela v Senátu většinu. Aby si ji zachovala, musela by obhájit 18 postů, což se zatím nezdá pravděpodobné. Celé koalici však k převaze stačí  křesel 14.

Přímo z prvního kola, k čemuž by volený občan potřeboval přes 50 % hlasů, nepostoupil nikdo. Nejblíže k tomu měl Miroslav Antl z ČSSD (obvod Rychnov nad Kněžnou), který obdržel 41,12 % hlasů.

ODS obhajuje jen tři mandáty, TOP 09 žádný. KSČM ve volbách neuspěla, žádný z jejích kandidátů se neprobojoval do druhého kola. Obhajovala jeden, ale senátorka Marta Bayerová skončila ve Znojmě čtvrtá. Prvního zástupce v Senátu by mohla mít monarchistická Koruna česká, v okrese Plzeň postoupil dokonce z prvního místa společný kandidát s ODS Lumír Aschenbrenner.

Naopak neuspěl někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík, do druhého kola neprošla ani Laura Janáčková, kandidátka hnutí ANO, která se před volbami proslavila provokativním billboardem odkazujícím na televizní seriál Sex ve městě, do Senátu se nedostane ani někdejší ředitel televize Nova Vladimír Železný.

David Slouka

V Lidovém domě smutek nevládl. Lidé jsou s vládou spokojení, řekl šéf Sobotka

Za dveřmi chladno, nevlídno. Ale do Lidového domu, tradičního sídla ČSSD, sobotní pošmourné počasí neproniklo. Nebyl důvod. „Vnímám výsledky voleb jako signál, že lidé jsou v zásadě spokojení s politikou vlády a že souhlasí se směrem, kterým se nová česká koaliční vláda vydala,“ prohlásil předseda strany Bohuslav Sobotka.

Sociální demokracie se v počtu získaných zastupitelů zařadila mezi stranami za KDU-ČSL, v druhém kole senátních voleb má nejvíc kandidátů – hned devatenáct. A úspěšní byli také koaliční partneři ANO a KDU-ČSL. „Jsem rád, že uspěly i vládní strany, to v minulosti nebylo. V senátních volbách uspěla nejenom sociální demokracie z pohledu tradičních stran, ale také lidovci. Takže nelze interpretovat tyto volby jako hlasování proti tradičním politickým stranám,“ dodal Sobotka.

Na hodnocení šéfa strany však novináři čekali poměrně dlouho. Nejvyšší vedení ČSSD se po příjezdu do Lidového domu co možná nejrychleji a v největší tichosti vytratilo do útrob budovy. „Přicházím s optimismem a věřím, že nám vydrží až do konečných výsledků,“ prohlásil Sobotka. Pak promluvil až na tiskové konferenci.

Mezitím přicházely stále přesnější a přesnější výsledky. „Na ten v malých obcích se zatím kouká poměrně dobře. V Senátu pak máme ambici získat křesla pro devět senátorů, na což bychom potřebovali zhruba dvojnásobek postupujících. Zatím to vypadá, že by to snad mohlo být reálné. Ale jsem velmi opatrný,“ poznamenal Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí, zhruba dvě hodiny po začátku zveřejňování výsledků. Následně již jen tradičně poděkoval všem voličům ČSSD za hlasy a poprosil je, aby jeho stranu přišli podpořit i ve druhém kole.

„Jsme v průběhu sčítání volebních výsledků, ale jak je sledujeme, tak si myslím, že se pro sociální demokracii nevyvíjejí vůbec špatně,“ řekl předseda poslaneckého klubu Roman Sklenák a dodal: „Podle mého odhadu by do druhého kola mohlo postoupit okolo 16 našich kandidátů ... a co se týče komunálních voleb, tak tam si myslím, že také není důvod očekávat nějaký špatný výsledek.“ Konečná čísla nakonec předčila jeho očekávání.

Z Lidového domu Jakub Švejkovský

Spokojené ANO. Lidé dál žádají změnu, řekl Babiš o výsledcích voleb

Do volebního štábu ANO na pražském Chodově dorazila z představitelů strany jako první. Nejen proto kandidátku na novou pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou obklopily mikrofony, kamery a diktafony. V hroznu novinářů s úsměvem na tváři mluvila o jisté výhře. „Kdybych v ni od začátku nevěřila, nemohla bych to celé martyrium podstoupit. Pro introverta je to velmi těžké,“ prohlásila v sobotu po poledni.

A přicházející výsledky jí dávaly víc a víc za pravdu. Pro hnutí ANO, druhou nejsilnější stranu vládní koalice, to byly další úspěšné volby. V komunálních volbách vyhrálo v 9 z 13 krajských měst, a to včetně hlavního města Prahy, kde získalo 22 % hlasů a 17 zastupitelských křesel. Předstihlo tak i vítěze minulých voleb TOP 09 s 20 % hlasů. Do druhého kola senátních voleb, které se konaly v 27 volebních obvodech, postoupilo z ANO 9 zástupců.

Prostorným sálem v Centru pohybové medicíny dlouho vládlo ticho a klid, než dorazila právě Krnáčová. A následovali další: ministr obrany Martin Stropnický s chotí Veronikou Žilkovou nebo neúspěšná kandidátka do Senátu Laura Janáčková. Nejvíc se však očekával příjezd předsedy hnutí Andreje Babiše, který se objevil až v půl šesté večer.

Přijel sám, jeho partnerka Monika se připojila až později. Ministr financí si mimo jiné postěžoval na útoky ze strany TOP 09 v předvolebním období. „Hnutí ANO není strana vůdcovského typu. V březnu bude stranický sněm, na kterém by mohl být zvolen nový předseda,“ reagoval. Volby označil za úspěšné a výsledky jsou podle něj důkazem, že lidé požadují změnu.

Z Centra pohybové medicíny Karolína Šimková

Zklamání ve štábu TOP 09. V politice nelze jen vyhrávat, reagoval Schwarzenberg

Čím přesnější čísla přicházela, tím ubývalo úsměvů ve tvářích hlavních představitelů opoziční TOP 09. V pražském hotelu Don Giovanni, v němž zástupci strany v sobotu odpoledne sledovali sčítání výsledků voleb, nakonec zavládlo zklamání. „Čekali jsme lepší výsledek,“ neskrýval předvolební ambice pražský lídr a primátor Tomáš Hudeček. V hlavním sále hotelu se ozývala především kritika konkurenčního hnutí ANO, ale též problesklo napětí mezi některými straníky.

V senátních volbách postoupili do druhého kola za TOP 09 čtyři kandidáti. Ve volbách do pražského magistrátu skončila tato strana druhá se ziskem 20 % hlasů a 16 mandátů. Vítězné hnutí ANO získalo o dva procentní body a o jeden mandát více. TOP 09 tak pravděpodobně přijde o primátorské křeslo. „Musíme se s tím smířit, v politice nelze jen vyhrávat,“ řekl trpce předseda Karel Schwarzenberg. Ten zároveň vyloučil spolupráci s projektem Andreje Babiše. „ANO v Praze říkáme ne.“ Podobně se vyjádřil i primátor Hudeček, který také považuje koalici s ANO za nepravděpodobnou.

Však se také představitelé strany o největším politickém protivníkovi vyjadřovali velmi kriticky. Pozadu nezůstal ani první místopředseda Miroslav Kalousek, který využil snad každou příležitost k ostrému slovnímu výpadu. „Je to politické uskupení, které nemá žádný program kromě toho, že kritizuje vše, co se zde dělo posledních pětadvacet let, a je navázáno na estébáky z doby předlistopadové,“ charakterizoval exministr financí druhý nejsilnější vládní subjekt.

Nešetřil ani kandidátku na primátorku za hnutí ANO Adrianu Krnáčovou. Vyčetl jí problém s volebními lístky, které se dostaly do schránek voličů v několika pražských částech. Volební „plachta“ nebyla v jednolité formě, a platit tak nemohla.  „To je agenda, kterou má na ministerstvu vnitra v odpovědnosti náměstkyně Krnáčová. Prostě na to nedohlédla,“ prohlásil Kalousek. Narážel tak na volební heslo vítězného hnutí Prostě na to dohlédneme.

Během dne se též projevily stále nevyřešené osobní spory. Jak primátor Hudeček, tak předseda pražské organizace Jiří Vávra se pravidelně střídali na balkonu konferenčního sálu, kde se spolu se svými stranickými podporovateli nelichotivě vyjadřovali o svém konkurentovi. Napětí nově umocnilo složení vyjednávacího týmu, kde měl být vedle Hudečka právě Vávra a též místopředseda strany Marek Ženíšek. Hudeček i Vávra však ve středu 15. října stranu opustili, aby ji nepoškozovali.

Z hotelu Don Giovanni Šimon Dušek

Psychicky nemocná žena ubodala studenta střední školy

Tragická událost zasáhla obyvatele Žďáru nad Sázavou. Psychicky nemocná žena tam v úterý 14. října ubodala studenta místní střední školy. Zranění přitom utrpěly ještě další dvě dívky a pořezán byl také zasahující policista. Test totožnosti přitom potvrdil, že žena neútočila poprvé.

Šestadvacetiletá žena vtrhla v ranních hodinách do šaten obchodní akademie, s nožem v ruce vyhrožovala studentům a jednu dívku napadla. „Chytila ji nožem pod krkem a začala řvát, že má zavolat policajty, jinak že ji zabije. Říkala taky, že chce, aby ji policajti odstřelili, že se chtěla nechat zabít, tak udělala tohle,“ citoval  server Aktuálně.cz jednu ze studentek. Dívku se pokusil zachránit šestnáctiletý student, na kterého však žena zaútočila. Mladík utrpěl četná bodná zranění, kterým přes snahu záchranářů podlehl. Na místě se později začaly objevovat svíčky a vzkazy.

Vyšetřování ukázalo, že žena neútočila poprvé. Před dvěma roky pobodala v Havířově vychovatelku a vzala si jako rukojmí sedmiletou dívku, jak informovala Česká televize. Po prvním útoku se žena léčila v Psychiatrické nemocnici v Opavě, odkud ji však v únoru soud na návrh lékařů propustil do ambulantní péče.

V reakci na úterní incident rezignoval ředitel zmíněné Psychiatrické nemocnice v Opavě Ivan Drábek. „Všichni vědí, že jsme nemohli nic ovlivnit. Vše proběhlo lege artis, ale neustál jsem silné mediální tlaky. Je mi téměř 68 let, proto jsem se rozhodl rezignovat, i když jsme neudělali žádnou chybu,“ řekl Drábek pro iDnes.cz.

Vraždou studenta se mimořádně zabývala také vláda. „Nemůžeme si říci, že tady není žádné systémové selhání,“ prohlásil premiér Bohuslav Sobotka. Aby se událost mohla vyšetřit, musí tři ministři – spravedlnosti Helena Válková, zdravotnictví Svatopluk Němeček a školství Marcel Chládek – předložit do konce listopadu zprávu o tom, jak vůbec mohl incident nastat, uvedl server iDnes.cz. Sobotka také navrhl, aby byl zavražděný chlapec oceněn in memoriam, což pro příští rok nevylučuje prezident Miloš Zeman, který chlapcovu památku uctí v pátek ve Žďáru nad Sázavou.

Nina Ortová

Probudí nás Putin? Na Foru 2000 se diskutovalo i o Ukrajině

Byli tu čínský disident Jang Ťien-li, bývalá předsedkyně slovenské vlády Iveta Radičová a v Rusku dlouhodobě perzekvovaný oligarcha Michail Chodorkovskij, který míní, že „Ukrajina by neměla směrem na Západ směřovat bez Ruska.“ Významní hosté ze zahraničí dorazili do Prahy, aby na konferenci Forum 2000 diskutovali o Ukrajině, Blízkém východě a dalších aktuálních tématech. Česko reprezentovali mimo jiné bývalí ministři Karel Schwarzenberg (zahraničí) či Alexandr Vondra (obrana). „Snad nás Putin probudí a lidi budou znovu bojovat za demokracii,“ prohlásil Schwarzenberg.

Forum 2000 založil někdejší prezident Václav Havel a jeho letošní osmnáctý ročník, který se po třídenní (12. až 14. října) zastávce v Praze přesunul do dalších měst, nesl podtitul Nespokojená demokracie. A tak na přednáškách padala na adresu současné situace v demokratických státních zřízeních především ve střední a východní Evropě slova jako nostalgie, selektivní paměť, nezájem. „Lidé se dnes mnohem více zajímají o fotbal než o politiku a maďarský premiér Viktor Orbán je pro lidi mnohem zajímavější než většina premiérů v demokratických zemích,“ prohlásil Schwarzenberg na jedné z přednášek v Žofínském paláci.

Pozvané osobnosti opakovaly znovu a znovu, že v mnohých zemích Evropy je vidět jakýsi zpátečnický trend spočívající v ustupování směrem od demokracie, a to zejména v přiklánění se k autoritářským režimům  či extrémistickým stranám. V rámci panelových diskusí, přednášek, ale i koncertů a promítání se pozornost věnovala především výzvám, které současná doba přináší. Rozebírala se tedy situace na Ukrajině, na Blízkém východě, arabské jaro i osobní příběhy panelistů samých.

Z Fora 2000 Johana Trešlová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Napětí na slovenské mediální scéně: redaktoři deníku SME dávají výpověď kvůli majiteli

Šéfredaktor slovenského deníku SME a jeho čtyři zástupci podali v úterý 14. října výpověď. Odchod z redakce avizují i někteří další členové. Reagují tak na změnu majitele vydavatelství. Deník Sme totiž kupuje kontroverzní finanční skupina Penta. „Teď, když se zdá být téměř nezvratné, že skupina Penta se stane akcionářem vydavatelství Sme, přicházíme o dvě věci, bez kterých se žurnalistika nedá dělat pořádně. Už nemáme jistotu, že budeme moci publikovat svobodně, a Penta jako spolumajitel notně sníží důvěru i našich čtenářů,“ uvedl web opentat.sk. Jeho název je slovní hříčkou se jménem vlastníka, jež naznačuje, že se redaktoři nenechají svázat.

Padesátiprocentní podíl ve společnosti Petit Press, která deník Sme vydává, dosud patří německé firmě Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft. Společnost donedávna vlastnila i české vydavatelství Mafra, než je loni prodala Agrofertu Andreje Babiše. Její podíl nyní vlastní oficiálně tisková agentura SITA, ovšem za peníze poskytnuté finanční skupinou Penta.

Slovenští novináři viní Pentu z ovlivňování místní politiky a účasti v kauze Gorila. Podle spisu, který před třemi lety unikl na internet, Penta podplácela slovenské politiky a úředníky výměnou za vliv na privatizaci a na chod některých podniků.

„Pokud bychom ve SME zůstali, podpořili bychom tím styl, kterým Penta podniká. Vážíme si volného trhu a úspěšných podnikatelů, ale historie Penty je především o zneužívání nedostatků raného kapitalismu a slabého státu. Skupování médií je toho pokračováním a my se na tom odmítáme podílet,“ píše se na  opentat.sk. Proto s koupí redakce deníku Sme nesouhlasí. Už minulý týden šéfredaktor Matúš Kostolný a dalších 60 redaktorů v otevřeném dopise pohrozili výpovědí, pokud Penta deník koupí. Kostolný a jeho čtyři zástupci chtějí vytvořit nový vydavatelský projekt, což oznámili na vlastních webových stránkách.

Vojtěch Povejšil

Ekonomika

Konec divokého hazardu. Nový zákon zakáže automaty v restauracích a zavede registr hráčů

Vláda omezí počet heren a kasin podle velikosti obce. Zavede registr hráčů a limity pro prohrané částky. Nový zákon o hazardních hrách představilo Ministerstvo financí ve čtvrtek 9. října. Platit by měl od 1. ledna 2016. Jak budou společnosti zdaněny, zveřejní ninisterstvo 15. prosince.

„Jedná se o definitivní řešení regulace hazardu,“ prohlásil náměstek ministra financí Ondřej Závodský, pod jehož dohledem se návrh zákona osm měsíců připravoval. „Na obce do pěti tisíc obyvatel připadne maximálně jedna herna,“ upřesnil. Zmizí také z blízkosti škol, úřadů a nemocnic. Zároveň obcím zůstává možnost hazard plošně zakázat.

Ihned po zveřejnění se však ozývají kritické hlasy z řad provozovatelů. „Pokud mají být trendem provozy na vysoké úrovni, potřebujeme určitou ochranu investic. Naprosto respektujeme právo obcí rozhodovat o hazardu na svém území, avšak při jasných a předvídatelných pravidlech hry,“ vysvětluje Patrik Flaišinger, ředitel Merkur Casino.

Provozovatelům se nelíbí ani sázkové limity, které omezí prohru na tisíc korun za hodinu a 20 tisíc za měsíc. Částka zhruba odpovídá průměrné mzdě. Proti tomu však stojí studie, na jejímž podkladě zákon vznikl. Podle ní 90 % pravidelných hráčů nikdy nevsadí více, než si může dovolit. Tomu odpovídá i zkušenost majitelů. Herny a kasina obvykle navštěvují movitější, které limity odradí.

Naopak zcela bez připomínek se obešel zákaz hracích automatů v provozovnách se zvláštním režimem – v restauracích, barech nebo na čerpacích stanicích. „Automaty v těchto zařízeních s sebou nesou největší riziko vzniku sociopatologických jevů,“ uvedl náměstek. Proto vláda spustí i plošný registr, který zamezí, aby hráli závislí, lidé pobírající sociální dávky nebo ti, kteří neplatí na děti.

Hazard do nedávna neplatil žádné daně. Změnu přinesla až vláda Petra Nečase, která zavedla loterijní daň, podle níž společnosti od 1. ledna 2012 odvádějí 20 % z rozdílu peněz vsazených a vyplacených. Do státní kasy ročně přiteče přes osm miliard, z toho pět miliard jde obcím.  Nově vláda zdaní i zahraniční internetové společnosti. „Budou zde působit jen v případě, že nedluží státu na daních a přihlásí se do našeho monitorovacího systému,“ potvrdil Závodský. Do monitorovacího systému se budou muset přihlásit všechny firmy. Ministerstvo tak bude mít přehled, kde se aktuálně hraje.

„Sázením v zahraničí přicházíme na daních o více než miliardu,“ vyčíslil ztrátu ministr financí Andrej Babiš. Zdaněním zahraničních společností chce vyrovnat výpadek vzniklý plošným zrušením stovek heren a nastavenými limity. S tím však nesouhlasí šéf Merkur Casino: „To by herny a kasina museli navštěvovat méně movití lidé mnohem masověji, než je tomu dosud. A to jistě není cílem regulace.“

Z tiskové konference Josef Mači

Kultura

Dvacáté Czech Press Photo ovládla Ukrajina. Nad jiné ční krvavé slzy a zástup svatých

Už podvacáté se vyhlašovaly nejlepší novinářské fotografie roku. Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo získal Filip Singer za snímek z ukrajinské krize. Právě téma konfliktu letošnímu ročníku dominovalo. Vítězná fotografie zachycuje muže krvácejícího ve tváři před obrazem svatých.

„Fotografie vznikla na začátku ukrajinského konfliktu, kdy se demonstranti schovávali v Michajlovském klášteře v Kyjevě,“ popisoval Singer z European Pressphoto Agency v pondělí 13. října na pražském magistrátu, kde se tisková konference konala. „Mnohovýznamovou fotografii považujeme za metaforu lidského utrpení ve válečných konfliktech,“ vyzdvihla porota.

Téma Ukrajiny se objevilo v mnoha soutěžních kategoriích –  v sekcích Aktualita, Reportáž a Portrét, což podle ředitelky soutěže Dany Mrázkové svědčí o tom, „že je to pro nás velice důležitá záležitost a že je hodně blízko.“ Figurovalo překvapivě také v sekci Každodenní život, kde vyhrála série snímků od Jana Zatorského zachycující kuřácké pauzy na kyjevských dvorcích.

V kategorii Lidé, o nichž se mluví, hráli hlavní roli čeští a slovenští politici, jako například u série snímků Cesta do paláce, zobrazující prezidentskou kampaň Andreje Kisky. Zimní olympijské hry v Soči, Velká pardubická nebo lidé s mentálním postižením či jiným handicapem se stali dalšími výraznými tématy soutěže.

Cenu Grant Prahy, roční stipendium v hodnotě 120 tisíc Kč, kterou udílí každý rok primátor, získal Hynek Glos za sérii snímků průmyslového areálu Waltrovka určeného k likvidaci. Glos bude postupně zachycovat proměnu pěti dalších architektonických lokalit, jednou z nich bude Nákladové nádraží Žižkov.

Letos soutěžilo 267 fotografů s 3360 fotografiemi. Kromě osmi kategorií se udílely ceny mediálních partnerů soutěže a ceny v oblasti videosekce, která se konala již druhým rokem. Výstava Czech Press Photo 2014, včetně fotografií Grantu Prahy 2013, se otevře veřejnosti na Staroměstské radnici 21. listopadu.

Z tiskové konference Kristýna Hromková

Jan Hřebejk přijde pobavit české diváky s novým seriálem Až po uši

HBO Europe uvede v neděli 2. listopadu ve 20:00 hodin nový televizní projekt Až po uši, který  režíroval přední český filmař Jan Hřebejk. Společnost tak chce navázat na předchozí úspěchy seriálů Terapie a Hořící keř. „Cítili jsme potřebu po Terapii a Hořícím keři odlehčit téma a připravit žánrový mix,“ podotýká producentka Tereza Polachová.

Ochutnávka prvních tří epizod se konala ve čtvrtek 9. října v pražském kině Lucerna, kam se mezi novináře dostavili také herci seriálu. Až po uši vychází z izraelského originálu When Shall We Kiss (ve volném překladu Kdy bychom se měli políbit?), ale podle tvůrců je česká varianta méně romantická, zato mnohem více komická, jelikož čerpá z herecké sehranosti a typicky české nadsázky.

Mozaikovitý příběh se točí okolo několika postav, jejichž životní osudy a vztahy se náhodně prolínají, ať už se jedná o kreativní ředitelku reklamní agentury Šárku (Aňa Geislerová), mladého výtvarníka Jakuba (Jiří Havelka) a jeho neodbytnou expřítelkyni Markétu (Lenka Krobotová) nebo majitele autosalonu a chronického záletníka Milana (Hynek Čermák) a jeho deprimovanou manželku Zuzanu (Jitka Čvančarová). Dále hrají Anna Polívková, Jana Švandová, Jaromír Hanzlík nebo Ivan Vojnár. Hudbu složila Vladivojna La Chia.

Natáčelo se v historickém centru hlavního města, především podél řeky Vltavy. Scenérie metropole se podle Hřebejka skvěle hodily pro příběh seriálu. Režisér na závěr projekce pobavil přítomné novináře nečekaným doporučením. „Nejlepší je čtvrtý, devátý a jedenáctý díl,“ prozradil.

Z projekce David Hecht

Neuskákat se k smrti nebo tančit nahý, špičky alternativního umění zaplavily Prahu

Provokativní akce napříč žánry – od tance a divadla, přes výstavy, audiovizuální projekty až po diskuse a komentované procházky. Přední tuzemské soubory, ale i hosté ze zahraničí. Praha už podevatenácté ožívá týdenní přehlídkou současného umění 4+4 dny v pohybu. Festival již tradičně využívá opuštěné prostory, jako jsou Palác u Stýblů na Václavském náměstí, Studio Alta, Divadlo Ponec a další v rámci dlouhodobého záměru oživovat prázdné budovy.

Páteční vernisáž výstavy Who is the director (Kdo je tady ředitel?) v Paláci u Stýblů, která trvá po dobu festivalu, zahájila osmidenní smršť alternativních zážitků. „Chceme naplno využít potenciál tohoto krásného místa a opět jej oživit současným uměním,” uvádí dramaturgyně Denisa Václavová. Program doprovází pouliční inscenace Divadla Vosto5, VerTeDance a studentů KALD DAMU. „Představení, které se odehrává přímo na Václavském náměstí, využívá zčásti připravené koncepce, ale také improvizace založené na okolních jevech, dějích, konverzacích mezi diváky atd. Diváci se bez vlastního vědomí stávají součástí představení,“ říká studentka DAMU Viktorie Vášová.

„Pět zahraničních divadelních a tanečních inscenací v Divadle Archa nabídne jak reflexi aktuálních společenských témat, tak i uvolnění a humor,” poznamenává dramaturg Pavel Štorek.  Po loňském úspěchu představení Victor se do Archy vrátil Belgičan Jan Martens s choreografií The dog days are over (Psí dny jsou pryč), ve které jde o jediné: neuskákat se k smrti. Pokusil se nastolit otázku: „Vždyť kdo jsme my, platící diváci, kteří se na trpící tanečníky dívají stejně, jako kdysi na gladiátory, bojující v zápasech pro pobavení publika? Je současný tanec jen striptýzem pro nás bohatší?“ Studentka DAMU dodává: „Bylo to skvělý. Hrozně přesně propracovaná choreografie za neustálého skákání. Výborně nazkoušené a fyzicky neuvěřitelně zvládnuté.“

V Arše vystoupila také uznávaná rakouská choreografka Doris Uhlich s kontroverzním představením More than naked (Více než nahý) a skupinou dvaceti nahých tanečníků. Pozornosti se dostalo dvěma tanečním představením zaměřeným na palestinsko-izraelský konflikt How hard can it be? (Jak těžké to může být?) a We love Arabs (Milujeme Araby). Festival v sobotu zakončí divadelní inscenace režiséra Zacharyho Oberzena.

Barbora Trnčíková

Zemřel herec a signatář Charty 77 Pavel Landovský

V pátek večer 10. října zemřel na srdeční příhodu oblíbený český herec, dramatik a signatář charty 77 Pavel Landovský.  Landovský se narodil v roce 1936 v Havlíčkově Brodě, svou hereckou kariéru začínal v divadle v Teplicích, odsud se přesunul do Šumperku a v 60. letech se stal členem Činoherního klubu v Praze.

Vyučený nástrojař se stal jedním z nejslavnějších českých umělců. Nikdy se nedostal na DAMU, i když se o to pokoušel dokonce čtyřikrát. Byl velmi dobrým přítelem Václava Havla a v jeho Audienci ztvárnil roli Sládka. Byl jedním z prvních signatářů Charty 77, několik let žil v emigraci v Rakousku, kde působil ve vídeňském Burgtheateru.

Byl často obsazován do filmů známých českých režisérů Zdeňka Svěráka a Vladimíra Menzela. Právě Menzel ho obsadil do oskarových Ostře sledovaných vlaků. Hrál také ve slavném porevolučním seriálu Černí baroni a v televizní sérii To nevymyslíš. Mezi jeho další slavné filmy patří například Markéta Lazarová, jedno z vrcholných děl české kinematografie, Nesnesitelná lehkost bytí a Vratné lahve. Naposledy se před kamerou objevil ve vedlejší roli ve filmu Bastardi.

Jako dramatik se prosadil zejména hrou Hodinový hoteliér, která se v současné době zkouší ve Vinohradském divadle. Jeho dalšími počiny coby dramatika jsou například Protentokrát zbohatnem, Arest a Supermanka.

Landovský byl poměrně rozporuplnou osobou, vzhledem ke svým politickým aktivitám a lásce k alkoholu. „Na Lanďáka budu vzpomínat dokud budu naživu. Moc jsme toho spolu prožili a měli se rádi. Lanďák byl prostě Lanďák – kam přišel, bylo ho všude plno. Dělali jsme společně bytové divadlo a zažili mnoho věcí v disentu i po něm. Je to pro mě těžká zpráva, ale byl už opravdu těžce nemocen a je mu teď lépe,“ řekla ČTK hercova dlouholetá kolegyně Vlasta Chramostová.

Tereza Spilková

Sport

Orphee de Blins potřetí v řadě vyhrála Velkou pardubickou, Váňa dojel předposlední

Druhá říjnová neděle patřila i letos milovníkům koňských závodů. V nejprestižnějším závodu, 124. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, nezklamala největší favoritka, klisna Orphee de Blins. Josef Váňa starší tentokrát do cíle dojel, spolu s Tiumenem ale proběhli cílem až jako předposlední. Na dostihové závodiště v Pardubicích dorazilo téměř 30 tisíc lidí.

Ačkoliv se Orphee de Blins potýkala se zdravotními problémy v průběhu přípravy, i letos se jí to společně s žokejem Janem Faltejskem povedlo. Nebyla tak suverénní jako v minulých letech – závěrečná rovinka byla velice dramatická a favoritka musela odrážet útok dotírajícího Al Jaze s žokejem Josefem Sovkou v sedle. Nakonec ale první pozici, kterou si držela od startu závodu, uhájila. V nejkratší možné době tak zkompletovala hattrick vítězství v tomto dostihu. Před ní se to povedlo jediné klisně, legendární Lady Anne, ta ale pro tři vítězství potřebovala závodů šest.

Josef Váňa starší loňskou Velkou nedokončil v sedle. Upadl na poslední překážce a do cíle došel pěšky. Navzdory tomu, že už se do dostihů nechtěl vrátit, byl i letos Tiumen s osminásobným vítězem Velké pardubické na hřbetě připraven k závodu. „Dvakrát třikrát jsem ho plácl po krku, a když jsem viděl, že tam není žádná reakce, že nešel za těmi mladými, měl jsem pocit, že už je nedohoníme,“ řekl Váňa ČTK. Do cíle dojel na 16. místě. A znovu zapochyboval, jestli se na start závodu ještě někdy podívá. „Každá písnička jednou končí. Myslel jsem, že těch Velkých pardubických odjedu třicet, ale už to asi nedám,“ dodal k letošnímu osmadvacátému startu.

Splnění životního snu si dopřála jediná žena na startovní listině. Martina Růžičková se do Velké pardubické pustila popáté. Ze čtyř předchozích pokusů nedokončila ani jeden, v roce 1998 museli jejího Damiona po nevydařeném skoku dokonce utratit. O to silnější je pro ni zadostiučinění, že pátý pokus vyšel. „Užila jsem si to. Byly to roky dřiny, odříkání, pádů na kolena a vstávání. Prostě se to zúročilo. Moc děkuju Rubínkovi, je to borec,“ řekla Růžičková. „Už můžu klidně umřít, v sedle už mě asi neuvidíte,“ dodala. Růžičková je po sedmnácti letech první ženou, která nejtěžší dostihový závod kontinentální Evropy dokončila.

Velká pardubická letos přinesla i jeden smutný příběh. Na nejobávanější překážce se smrtelně zranila klisna Zulejka, žokej Josef Bartoš byl s otřesem mozku a zraněním nosu převezen do nemocnice.

Veronika Jenčková

Češi prožívají výborný vstup do kvalifikace, po třech zápasech mají plný počet bodů

Čeští fotbaloví reprezentanti potvrdili úspěšný vstup do kvalifikace o Euro 2016. Na překvapivou domácí výhru nad Nizozemskem navázali i v dalších dvou střetnutích na hřišti soupeře, když nejprve otočili nepříznivě se vyvíjející páteční duel v Turecku (2:1) a v pondělí zvítězili také na umělé trávě v Kazachstánu (4:2). V tabulce skupiny A jim s devíti body patří druhé místo za vedoucím Islandem.

„Z pohledu devíti bodů je to start snů. Navíc jsme měli Holandsko doma a Turecko venku. Tam jsme devět bodů asi čekat nemohli, ale máme je. Ve hře jsou rezervy, ale pořád je lepší hledat je s devíti body na kontě,“ řekl Českému rozhlasu záložník Bořek Dočkal, jenž se v dosavadním průběhu kvalifikace trefil proti všem třem protivníkům.

Zmiňované rezervy ve hře týmu trenéra Vrby odhalilo už utkání s Tureckem, v němž Češi od osmé minuty prohrávali. Obránci si nepohlídali nabíhajícího Buluta, který hlavou překonal bezmocného brankáře Čecha. Hosté na inkasovaný gól zareagovali zvýšenou aktivitou a po čtvrthodině hry zásluhou Sivoka srovnali.

Jenže po gólu se Češi zatáhli a domácí mohli jít opět do vedení. Töre a Turan však pálili mimo. Druhého jmenovaného následně sporným zákrokem zastavil Vácha, rozhodčí Eriksson ale pokutový kop neodpískal. Klíčový moment zápasu tak přišel až po přestávce. Hra se proti úvodnímu dějství vyrovnala a v 58. minutě korunoval zlepšení vítěznou brankou Dočkal.

Zápas s Kazachstánem zahájil český výběr s jednou změnou v základní sestavě. Do hry nezasáhl kapitán Tomáš Rosický, jehož po pátečním zápase trápilo zraněné lýtko. „Hned ráno se vracím do Londýna. Doktor mi říkal, že budu mít asi něco vyteklého mezi svaly. Pořád se mě to nechce pustit,“ popisoval Rosický pro iDnes.cz.

Absence tradičního lídra ale problémy nezpůsobila. Už ve 13. minutě splnil svoji gólovou normu Dočkal, který se z 25 metrů trefil k levé tyči. Do šaten Češi odcházeli dokonce s dvoubrankovým náskokem. Minutu před koncem první půle totiž Kadeřábek našel v pokutovém území volného Lafatu, jenž doklepl míč do prázdné brány.

Šance měl i soupeř, ale místo kontaktního gólu inkasoval potřetí. Dočkal centrem vybídl Krejčího a levé křídlo nezaváhalo. Domácí zápas zdramatizovali, když se hned dvakrát prosadil Logviněnko. Na první gól však odpověděl čtvrtým českým zásahem Necid a po druhém už zbývalo příliš málo času na obrat. Česko zvítězilo 4:2.

Adam Kotrbatý

Hokejová extraliga ve výsledcích

10. kolo: Zlín - Karlovy Vary 5:1, Brno - Třinec 1:2, Olomouc - Mladá Boleslav 1:4, Pardubice - Sparta 0:3, Slavia - Hradec Králové 1:5

11. kolo: Třinec - Slavia 4:0, Karlovy Vary - Pardubice 2:4, Sparta - Vítkovice 7:6, Litvínov - Liberec 1:4, Plzeň - Olomouc 2:5, Hradec Králové - Zlín 3:2, Mladá Boleslav - Brno 3:4 po nájezdech

12. kolo: Vítkovice - Mladá Boleslav 1:4, Zlín - Třinec 0:4, Kometa - Slavia 7:1,  Pardubice - Plzeň 3:2, Sparta - Litvínov 0:1, Olomouc - Hradec Králové 2:4

Tabulka: 1. Třinec 31, 2. Litvínov 25, 3. Pardubice 24, 4. Hradec 23, 5. Sparta 21, 6. Boleslav 17, 7. Karlovy Vary 15, 8. Liberec 14, 9. Slavia 14, 10. Plzeň 13, 11. Olomouc 13, 12. Vítkovice 12, 13. Brno 12, 14. Zlín 6

redakce

Počasí

Počasí

Říjen se nám od úterní noci snaží jemně naznačit, že už musíme najisto počítat s podzimem. Alespoň souvislejším deštěm a přes den víc zakaboněným nebem. I když se občas vyčasí a není ještě taková zima, neboť teploty pořád dosahují až k 16 stupňům, počasí je proměnlivé a plískanice se hlásí čím dál častěji a s nimi mlhy a pošmourno. Ke konci října se sice ještě očekává jasné počasí, ale teploty klesnou k 10 stupňům a už odtud nevystoupají. Inu, jednou to přijít muselo…

redakce