20. listopadu 2014, Carolina č. 868

události od 12. do 19. listopadu


Z domova

Oslavy výročí sametové revoluce provázely protesty proti prezidentovi

Vzpomínkové akce na události 17. listopadu 1989 narušili lidé protestující proti Miloši Zemanovi. Dopoledne mu několik tisíc lidí na Národní třídě symbolicky vystavilo červenou kartu, někteří z nich se přesunuli i na odpolední odhalení pamětní desky na Albertově. Před 25 lety právě tam začal průvod, který později ozbrojenci tvrdě zastavili na Národní třídě. Při této příležitosti promluvili také prezidenti Slovenska, Polska, Maďarska a Německa.

Stovky lidí se sešly, aby daly najevo nesouhlas s prezidentovými kroky v poslední době.  Během jeho projevu pískali a házeli vajíčka, před kterými ho musela ochranka bránit pomocí deštníků. Zeman v projevu řekl, že se nebojí, stejně jako se nebál před 25 lety, když se účastnil demonstrace na Národní třídě. Při projevech dalších prezidentů se protestující utišili a odměnili je potleskem. Kladně reagovali zejména na zmínky o Václavu Havlovi nebo o Ukrajině.

Chování nespokojených občanů zkritizoval vicepremiér Andrej Babiš nebo například rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Lidé podle něj mají nezpochybnitelné právo vyjádřit svůj názor a nesouhlas s chováním prezidenta, měli si k tomu ale vybrat jinou příležitost. Tímto způsobem totiž odváděli pozornost od skutečného významu vzpomínkové akce. „Hlasité protesty některých účastníků narušily nejen projevy vystupujících, ale i hudební vystoupení univerzitního sboru. Hvízdot ozývající se při zpěvu studentské hymny považuji za neúctu a pošlapání památky těch, kdo stáli na Albertově v roce 1939 a 1989,“ uvedl Zima v prohlášení UK.

Tradičním místem, které bývá v den výročí sametové revoluce v obležení, je památník na Národní třídě. Od rána přicházeli představitelé vlády i opozice, aby na tomto místě zapálili svíčku. Jedním z prvních byl premiér Bohuslav Sobotka, který novinářům řekl, že listopad 89 byl důležitým a pozitivním okamžikem v dějinách, který nám přinesl svobodu a demokracii, a je už jen na nás, jak s ní naložíme. Na místo dorazil také bývalý prezident Václav Klaus, který odmítl kritické hlasy vůči vývoji po sametové revoluci.

Pondělním oslavám předcházel oficiální vzpomínkový akt v bývalém Federálním shromáždění, dnes budově Národního muzea. Na společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu vystoupili představitelé politických stran a hnutí zastoupených v parlamentu, promluvil také předseda Národní rady Slovenské republiky Pavol Paška.

Kromě jiných byl mezi řečníky místopředseda KSČM Jiří Dolejš, podle kterého by se neměl rok 1989 ani velebit, ani cejchovat.  Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura považuje současný systém za velice vzdálený od skutečné demokracie. Ve svém příspěvku zdůraznil potřebu radikálních reforem. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš připomněl, jak rychle euforie z listopadových událostí vyprchala a že je nutné se ptát, proč se politika od té doby tolik zdiskreditovala.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg prohlásil, že šlo o otřesný zážitek, který naznačoval smíření s bývalým režimem. TOP 09 vydala k výročí 17. listopadu prohlášení, ve kterém uvedla: „Listopad nebyl zadarmo – byl vykoupen stovkami popravených, desetitisíci nelidsky vězněných, statisíci perzekuovaných a miliony, kterým byla upřena základní lidská práva. Nedovolíme tuto cenu bagatelizovat a jsme nadále připraveni nazývat věci pravými jmény, jakkoliv se tomu dnešní vládní strany brání.“

Pětadvacetileté výročí pádu komunismu si lidé připomínali po celé republice. V naprosté většině případů šlo o poklidné akce.

Z Albertova Karolína Kubiková

V Praze se 17. listopadu demonstrovalo i po 25 letech

Přesně čtvrt století uplynulo v pondělí od sametové revoluce. Výročí doprovázely nejen oslavy a vzpomínkové akce, na nejrůznějších místech v Praze a v Česku se svolávaly také demonstrace, které poukazovaly na nevhodné chování prezidenta Miloše Zemana, porušování Ústavy ČR státem, válku na Ukrajině či utlačování Tibetu.

První protest Chci si s Vámi promluvit, pane prezidente začal již v 11:00 na Národní třídě. Přesně v 11:10 zvedl dav nad hlavy červené karty jako symbol vyloučení ze hry. Současně organizátoři spustili nahrávku prohlášení účastníků demonstrace obsahující hlavní důvody protestu jako neplnění prezidentského slibu, nevhodné reprezentování občanů republiky a rozdělování národa. Účast předčila očekávání, některé odhady vycházející ze zaplněné plochy mluví o 18 tisících, sám pořadatel akce se však přiklání k 15 tisícům. Demonstrace přitáhla velkou pozornost také zahraničních médií.

Hned dvě protestní akce se konaly na Staroměstském náměstí. U sochy Jana Husa rozbil své stánky Pražský Majdan, který upozorňoval na násilí páchané Kremlem na území Ukrajiny. Když člověk přistoupil blíž, mohl podepsat několik petic, například za to, aby česká vládat dala jasně najevo svůj postoj vůči Putinovi, nebo petici proti Zemanovi, kterého organizátoři berou jako Putinovu loutku.

Na druhé straně náměstí se sešli lidé, aby podpořili demonstraci Je třeba se probudit. Hrstka účastníků protestovala hlavně proti exekutorskému teroru. Přestože akce měla na sociálních sítích přes tisícovku účastníků, ve skutečnosti dorazilo pár desítek občanů, což značně rozhořčilo jak zúčastněné, tak pořadatele, kteří se v posledních dnech velmi ostře vyjadřují na adresu Václava Havla, polistopadové vlády a demonstrantů z Národní třídy, jež nazvali slepými ovcemi.

Už před druhou hodinou odpoledne se plnil lidmi prostor okolo Betlémské kaple, odkud startoval pochod proti prezidentovi s názvem Miloši, my tu ještě jsme! Průvod pokračoval přes Liliovou, Karlovu a Křížovnickou ulici, čímž na několik desítek minut zastavil dopravu. Poté přešel Mánesův most, minul Klárov, kde měla sešlost necelá stovka Zemanových příznivců, vystoupal staré zámecké schody a měl skončit na Loretánském náměstí. Vrhnul se však na Hradčanské náměstí a spojil se s dalšími demonstranty, údajně měl průvod tisíce účastníků. Po celou cestu dav skandoval hesla jako Miloše do koše, Ruskej šváb, Nevidí si do pusy.

„Organizátoři Pražského Majdanu mi psali, ale já o nich popravdě nic nevím. My se snažíme být u toho antizemanismu apolitičtí, nechceme být označováni jako podporovatelé Karla Schwarzenberga, protože jsme tady jako lidé a ne jako organizace,“ pronesl organizátor průvodu.

Akce skončila přečtením otevřeného dopisu apelujícího na prezidenta republiky, aby byl primárně hlasem lidu a ne pouze hlasem svým. Text mohli demonstranti stvrdit svým podpisem a následně byl odeslán premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Lidé z průvodu spontánně vytvořili na zemi ze svých červených karet šipku, čímž chtěli prezidentovi ukázat směr, jenž vede z Hradu pryč. Vše se odehrálo bez konfliktů a vulgarismů vůči ostatním protestujícím skupinám. Přátelská atmosféra byla téměř hmatatelná.

„Pražští policisté byli po celý slavnostní den ve střehu, ale nemuseli řešit žádné zásadní události, jen běžné incidenty na bázi přestupkového jednání,“ informovalo krajské ředitelství.

Z demonstrací Kateřina Golasovská

Platy ústavních činitelů se od ledna zvýší. Otázkou zůstává o kolik

Poslanecká sněmovna v pátek 14. listopadu poslala do druhého čtení vládní návrh, podle nějž by měly platy ústavních činitelů od začátku roku 2015 vzrůst o jedno procento. Předsedové jednotlivých poslaneckých klubů se shodují, že zákon musí do konce roku legislativním procesem projít, protože v opačném případě by mzdy poslanců, senátorů nebo soudců od Nového roku skokově vzrostly o 26 procent.

Do konce měsíce se k novele mohou vyjadřovat sněmovní výbory, jejichž členové však zřejmě navrhnou změny. Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák uvedl, že nárůst platů by mohl být i vyšší, důležité však podle něj bude, aby s výsledným návrhem souhlasili koaliční i opoziční poslanci. Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka by bylo optimální, aby Sněmovna nastavila mechanismus, podle nějž by se platy ústavních činitelů měnily podle vývoje průměrné mzdy. Podobně se před začátkem páteční mimořádné schůze vyjádřil také předseda PS Jan Hamáček (ČSSD).

Se základními obrysy vládního návrhu souhlasí i zástupci opozičních stran. „Vzhledem k závažnosti zákona, který jsme dnes projednávali, se domníváme, že by se na něm měli shodnout poslanci napříč všemi kluby. Naše strana rozhodně podpoří všechny návrhy, které skokovému nárůstu platů ústavních činitelů zabrání,“ řekl Carolině po jednání Sněmovny šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl, že v období, kdy byl ministrem financí, platy ústavních činitelů nerostly vůbec. Připustil však, že se jeho strana návrhům koalice přizpůsobí.

Opoziční poslanci koalici v minulých týdnech kvůli zákonu často kritizovali. Nelíbilo se jim, že se o něm jedná až nyní, kdy nelze zaručit, že ho parlament schválí do konce roku. „To musím odmítnout. My jsme tento zákon na program schůze zařadili už několikrát, ale kvůli obstrukčnímu chování opozice jsme ho nemohli projednat,“ uvedl Sklenák.

Poslanci se v současné době shodnou pouze na tom, že je nutné do konce roku novelu přijmout. Na její konkrétní podobně však dohodnuti nejsou. Zatímco vládní návrh počítá s růstem platů o jedno procento, sociální demokracie připouští, že by mzdy ústavních činitelů mohly podobně jako platy ve veřejném sektoru vzrůst o 3,5 procenta. Podle hnutí ANO nebo ODS by se pak mzdy poslanců, senátorů nebo soudců měly měnit v závislosti na výši průměrného platu.

Pokud novela legislativním procesem do konce prosince neprojde, ústavním činitelům mzdy vzrostou o 26 procent. Poslanci by si tak polepšili o necelých 15 tisíc, ministrům by mzda stoupla dokonce o téměř 30 tisíc. V případě přijetí zákona se nárůst bude pohybovat maximálně v řádech několika tisícikorun.

Jiří Svatoš

Důlní neštěstí na Karvinsku si vyžádalo tři mrtvé

V lokalitě původního Dolu Československé armády, který je součástí závodu Důl Karviná, se  v pátek 14. listopadu stala tragická nehoda. V důsledku rozšiřování chodby se těsně před polednem zřítila horninová deska, což vyvolalo důlní otřes. Z dvanácti horníků, kteří byli během neštěstí v podzemí, tři zahynuli a devět bylo zraněno. Mluvčí Ostravsko-karvinských dolů Marek Síbrt potvrdil, že společnost OKD, vlastník závodu, provedla všechna preventivní opatření, a tudíž nehodu nezavinila. O události jako první informovala ČTK.

Na místě zasahovaly Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje a Báňská záchranná služba. Již v pátek odpoledne mluvčí ZZS Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl pro ČT konstatoval, že zranění nejsou v ohrožení života. Jeden z horníků však i nadále zůstává v umělém spánku.

Výjimečně silný otřes měl magnitudu přibližně tři a půl stupně Richterovy škály. Jan Zedník, seismolog z Geofyzikálního ústavu AV ČR, informoval ve Studiu ČT24, že taková intenzita není úplně ojedinělá. Páteční katastrofa byla podle něj nešťastnou náhodou. I Roman Makarius, bývalý předseda Českého báňského úřadu, a Síbrt shodně uvádějí, že podobné události se nedají předvídat. „Důlní otřesy souvisí s hornictvím, byly jeho součástí, jsou a budou. Souvisí s tím, že když se vydobude určitá partie, tak se v horninovém masivu kumuluje tlak, který se v určité době uvolní. My se snažíme těmto důlním otřesům předcházet například preventivními odstřely, ale příroda je někdy silnější než my,“ řekl agentuře Síbrt. Před každým zákrokem se navíc zpracovávají odborné posudky. Podle nich měla být v tomto případě práce v důlní chodbě bezpečná.

Pracoviště závodu, který v minulém roce podle informací ČTK vyprodukoval 2,62 milionu tun uhlí a v němž pracovalo průměrně více než 4200 zaměstnanců, je od pátku uzavřené. V úterý začala okolnosti nehody zkoumat skupina odborníků z OKD, Báňského úřadu a odborů. Karvinský a havířovský deník.cz zveřejnil Síbrtovo vyjádření, že výsledky vyšetřování by měly být známy do konce tohoto týdne.

Megi Mejdrechová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Cesta české delegace do USA: Odhalení Havlovy busty i politická setkání

Při příležitosti 25. výročí sametové revoluce se vydali premiér Bohuslav Sobotka a další političtí činitelé na zahraniční cestu do Spojených států amerických. Hlavním bodem Sobotkovy návštěvy bylo setkání s viceprezidentem Joem Bidenem a odhalení busty bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla v Kongresu.

K uctění památky 17. listopadu zazněly v pondělí večer na koncertu ve washingtonské Národní katedrále Dvořákova Novosvětská nebo Smetanova Vltava. Koncert České filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka navštívili vedle premiéra Sobotky také předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, vicepremiér Pavel Bělobrádek, ministr kultury Daniel Herman a další čeští politici. Po jeho skončení se premiér setkal s bývalou ministryní zahraničních věcí Madeleine Albrightovou. První koncert po návratu Dvořákovy Symfonie č. 9 zpět do USA se odehrál již v neděli v newyorské Carnegie Hall, kde měla v prosinci 1893 premiéru. Originál partitury Novosvětské přivezl s sebou z České republiky Jan Hamáček, který kvůli tomu přicestoval o den dříve než zbytek delegace.

Úterní schůzka s viceprezidentem Bidenem se měla týkat především hospodářské, bezpečnostní a energetické spolupráce a také otázky prosazování lidských práv. Podle Sobotky potvrdila dobré vztahy obou zemí. Pro Českou televizi premiér uvedl: „Pan viceprezident Biden ocenil práci České republiky v oblasti prosazování lidských práv. Abych použil jeho slova, a doufám, že to řeknu přesně, řekl, že boxujeme v této oblasti nad svoji váhu.“ Dále spolu hovořili o nasazení českých vojáků v Afghánistánu nebo o možnosti exportu plynu a ropy na evropský trh. Navzdory očekávání některých médií a amerických analytiků se Sobotka nestal terčem Bidenovy kritiky. V úterý premiér také navštívil washingtonské Muzeum holocaustu.

Ve středu měla česká delegace na programu odhalení busty Václava Havla v americkém Kongresu. První český prezident se tak stal teprve čtvrtým politikem nepocházejícím z USA, kterému se dostalo tak vysokého ocenění. Ve Spojených státech se stal Havel symbolem demokracie, jak uvedla Madeleine Albrightová. Autorem busty je český sochař Lubomír Janečka.

Delegace zakončí svou zahraniční cestu ve čtvrtek v Texasu, kde slavnostně zahájí stavbu nové tělocvičny Sokola ve Westu. Zde žije početná skupina českých krajanů. Budova s tělocvičnou vyroste ve městě, které před rokem poničil výbuch skladu chemikálií.

Šárka Flídrová

Jak se slavilo výročí „nežnej revolúcie“ na Slovensku

Obyvatelé Česka i Slovenska si v pondělí 17. listopadu připomněli 25. výročí sametové revoluce, jedné z nejvýznamnějších událostí v historii Československa. Slovenský prezident Andrej Kiska promluvil při této příležitosti na vzpomínkové slavnosti, která se uskutečnila v historické budově Slovenského národního divadla v Bratislavě. Přítomni byli také český, polský, maďarský, německý a ukrajinský prezident. Kiska ve svém projevu vyzval lidi, aby se nevzdávali ideálů revoluce a na závěr symbolicky zazvonil klíči. Kromě toho bylo na programu promítání záběrů z listopadu 1989 či písně Karla Kryla.

Oslavy měly vyvrcholit velkolepým koncertem na bratislavském zimním stadionu, organizovaným předsedou parlamentu Pavlem Paškou (Směr-SD). Mnoho skupin a zpěváků však označilo akci za zpolitizovanou a v souvislosti s kauzou nákupu předraženého CT do nemocnice v Piěšťanech svoji účast odmítlo. Paška koncert nakonec zrušil a už oznámil i rezignaci. Na poslední chvíli zorganizovaly společnost Křištáľové krídlo a bratislavské Staré Mesto hudební program na Hviezdoslavově náměstí, který moderoval herec a humorista Rastislav Piško a řada umělců v něm vystoupila bez nároku na honorář.

Zatímco na Hviezdoslavově náměstí se oslavovala svoboda a demokracie, o pouhých pár ulic dál se shromáždili obyvatelé, kteří stejně jako mnoho lidí v Česku využili významného výročí k vyjádření nespokojenosti se současným stavem země. Na Náměstí SNP se sešlo přes tisíc lidí a společně demonstrovali proti korupci v politice.

Jako každý rok se od 12. do 16. listopadu také konal Festival svobody zahrnující filmy, debaty, divadelní představení, výstavy či ocenění osobností, které bojovaly proti totalitě. Letos poprvé se rozšířil mimo Bratislavu a uskutečnil se například i v Košicích nebo Nitře.

Anna Jurečková

Slovenské obecní volby vyhráli nezávislí kandidáti. Uspěl i vládní Směr-SD

Slováci si v sobotu 15. listopadu zvolili nové primátory a starosty a poslance obecních zastupitelstev. Největšího úspěchu dosáhli nezávislí kandidáti, kteří zvítězili téměř ve 40 % obcí. V necelé třetině měst a vesnic pak úspěch slavila vládní levicová strana Směr-SD premiéra Roberta Fica. Opoziční strany v součtu vyhrály jen asi ve 20 % obcí. Zbylé městské a obecní úřady ovládly různé koalice.

Nezávislí získali primátorská křesla i ve čtyřech z osmi slovenských krajských měst. Největším volebním překvapením jsou výsledky z Bratislavy, kde zvítězil Ivo Nesrovnal, který porazil jak kandidáta vládního Směru-SD, tak herce, jednoho z lídrů sametové revoluce na Slovensku a letošního neúspěšného prezidentského kandidáta Milana Kňažka.

„Musím konstatovat, že to není dobrá zpráva pro Bratislavu. Hlavně proto, že tyto volby vyhraje člověk, který je spoluzodpovědný za stav tohoto města minimálně poslední čtyři roky. Bohužel tedy nedojde k žádné změně. Je mi to líto a jsem přesvědčený, že Bratislava změnu potřebuje,“ citovala Kňažka ČTK.

Bez politické příslušnosti v následujících čtyřech letech budou i primátoři Trnavy, Trenčína a Banské Bystrice. Ve třech krajských městech pak zvítězili kandidáti Směru-SD, kteří nově povedou radnice Nitry, Žiliny a Košic. Pravicová opozice úspěch slavila pouze v Prešově.

„Směr výrazně posílil ve strukturách měst a obcí na Slovensku. Směr tyto volby jasně vyhrál, pravice utrpěla debakl,“ uvedl podle agentury slovenský premiér Robert Fico, jehož stranu bude reprezentovat 926 primátorů a starostů. To je o 330 více než v minulém volebním období.

Hlas do urny vhodilo 48,34 % voličů, což je přibližně o procento méně než při minulých komunálních volbách.

Na rozdíl od České republiky Slováci v komunálních volbách volí nejen nové členy zastupitelstev, ale v přímé volbě hlasují také o nových primátorech a starostech.

Jiří Svatoš

Ekonomika

Prezident Zeman provokoval na Dni podnikatelů

„Rád provokuji, protože provokace nutí k přemýšlení.“ Těmito slovy otevřel Miloš Zeman 13. listopadu dvanáctý ročník Dne podnikatelů. V provokativním duchu pokračoval po dobu celé své řeči. Vybídl podnikatele, aby své výdělky investovali, nikoli aby „kupovali svým manželkám kožichy.“ Zeman si taktéž rýpl (aniž by ho jmenoval) do Vladimíra Špidly ještě v dobách, kdy byl předsedou vlády: „Berme si negativní příklad z těch, co říkali, že zdroje jsou, a nasekali deficit v době šestiprocentního hospodářského růstu.“ Poté vyzval ke snižování státního dluhu o 20 miliard korun ročně.

Debaty se zúčastnili ještě vicepremiér a ministr financí a Andrej Babiš (ANO), místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Babiš osvětlil svůj plán na zavedení kontrolního výkazu DPH podle chorvatského vzoru namísto zvyšování daní, jak navrhovala koaliční ČSSD. Elektronický výkaz bude funkční od roku 2016. Babiš zároveň upozornil, že dokud nikdo nepřemýšlí nad kompetencemi řídících orgánů, stát nemůže fungovat efektivně jako firma. Kritizoval dále postup ministryně Marksové Tominové kvůli návrhu zákona o zálohovaném výživném. Stát by v takovém případě platil alimenty za dlužníky a peníze poté požadoval přímo od nich. „Stát tu není od toho, aby se postaral o všechny,“ tvrdil.

Závěrem bezmála dvouhodinové diskuse se prezident s ministrem financí shodli na nutnosti platit dluhy, načež Bělobrádek zdůraznil, že ještě lepší by bylo dluhy nedělat.

Den podnikatelů organizuje každý rok Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a pravidelně na něm debatují hlavní představitelé vlády s odborníky.

Ze Dne podnikatelů Adam Hecl

Kultura

Koncert Českého rozhlasu přilákal na Václavské náměstí tisíce lidí

Unikátní projekt Českého rozhlasu Znovu 89 pokračoval v pondělí v Praze koncertem na Václavském náměstí. Na pódiu se vystřídalo několik známých interpretů, přičemž největší ohlas sklidilo vystoupení Davida Kollera. Ten ostře vystoupil proti prezidentu Miloši Zemanovi a s komentářem „Radši do Ameriky než do Ruska!“ zahrál píseň Amerika.

Zemanovi věnoval také píseň Pal vocuď a při společném vystoupení s Michaelem Kocábem pak vyzval prezidenta k odchodu na odpočinek. „Zajímalo by mě, zda se někdo bude zabývat otázkou, co to byl ten Prognostický ústav, když z něho vzešel soudruh Zeman, zloděj Václav Klaus a pan Daniel Kroupa, z nichž všech se stali předsedové politických stran,“ řekl podle ČTK Koller, který je proslulý svými vyhraněnými postoji.

Na koncertě Českého rozhlasu vystoupil jako první Michal Prokop a písní Poločas rozpadu vyzýval diváky, aby nezapomněli. Na pódiu ho vystřídal Jiří Suchý, který ve svých písních vzpomínal na Jiřího Šlitra a Waldemara Matušku a rovněž apeloval na obecenstvo, aby nezapomnělo na oba 17. listopady. Aneta Langerová vzdala hold Karlu Krylovi písní Salome. Dalšími účinkujícími byli Vladimír Merta, Lenka Dusilová, Dan Bárta a Petr Váša. Koncert, který moderovala dvojice Lucie Výborná a Michal Horáček, uzavřel Jaroslav Hutka, jeden ze symbolů listopadu 89. Ten zavzpomínal na Václava Havla a při příležitosti odhalení jeho busty v americkém Kongresu (viz samostatná zpráva) zazpíval skladbu Havlíčku, Havle.  A jakoby se vrátil v čase – uzavřel koncert zpěvem Náměšti, kterou spolu s ním nadšeně zpívalo celé náměstí. Policie odhadla počet účastníků na 4000, podle Českého rozhlasu však akce přilákala až 20 000 návštěvníků.

Večer se nesl v duchu vzpomínek na sametovou revoluci, což umocňovaly i záběry z roku 89 a videa, v nichž slavné osobnosti jako Marta Kubišová nebo Jaromír Jágr vzpomínaly na své zážitky ze 17. listopadu. Atmosféru dokreslovaly vlající české vlajky, prsty zdvižené do tvaru V tvořící pozadí pódia a obří portrét Václava Havla, který shlížel na Václavské náměstí z budovy Národního muzea. Koncert byl součástí projektu Českého rozhlasu Znovu 89, který mapuje rok 1989 den po dni a skončí 1. ledna 2015 odvysíláním prvního novoročního projevu Václava Havla.

Z Václavského náměstí Klára Šuhajová

Kubišová s Havlovou pokřtily v pražské Lucerně Písně sametové revoluce

Dva křty a modlitba. V rámci oslav 25. výročí sametové revoluce se v sobotu 15. listopadu v kině Lucerna křtilo album s názvem Písně sametové revoluce. Jednou z kmoter se stala i zpěvačka Marta Kubišová, jejíž Modlitba pro Martu je jeho součástí. Zpěvačce se věnoval i zbytek večera, jelikož následovalo promítání dokumentu Magický hlas rebelky od režisérky Olgy Sommerové.

Album pokřtěné za přítomnosti bývalé první dámy Dagmar Havlové a hudebního vydavatele Tomáše Padevěta je kompilací 19 písní a čtyř bonusových záznamů. Zahrnuje Karla Kryla, Jaromíra Nohavicu a další, jejichž písně se veřejně zpívaly napříč republikou při pádu komunistického režimu v roce 1989. Padevět desku věnoval památce prvního českého prezidenta a hlavní osobnosti revoluce Václavu Havlovi.

Kubišová patřila v šedesátých letech 20. století k předním hvězdám českého šoubyznysu a spolu s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem tvořili pěvecké trio Golden Kids. Vystupovala však i sólově a mezi její největší hity patřily písně Depeše, Ring-o-ding a též Modlitba pro Martu, která se stala symbolem roku 68. Za totality nesměla veřejně vystupovat. Motlitbou pro Martu pak v roce 1989 podpořila ducha revoluce, když ji zpívala z balkonu budovy Melantrichu na Václavském náměstí v Praze.

Spolu s CD pokřtila Kubišová i DVD filmu Magický hlas rebelky od režisérky Olgy Sommerové, která se obřadu též účastnila. Dokumentární film, který měl letos premiéru na festivalu v Karlových Varech, mapuje životní cestu Kubišové od dětství přes pěvecké úspěchy, perzekuce a odpor vůči komunistickému režimu až po současnost. Režisérka i hlavní aktérka filmu sklidily po skončení filmu ovace ve stoje.

Z Lucerny Filip Krumphanzl

Ostravská Noc divadel se protáhla. Pořadatelé podcenili diváckou účast

Ze soboty na neděli otevřela evropská divadla své prostory v rámci Noci divadel. Ostrava, která se jí zúčastnila podruhé, nabídla návštěvníkům netradiční pouť od divadla k divadlu. Takto projekt letos nepojala divadla v žádném jiném českém či moravském městě, jichž se do akce zapojily téměř tři desítky.

Pouť mezi ostravskými scénami započala u Divadla Petra Bezruče, kde zhruba stovka návštěvníků dostala kartičky a za čtyři razítka z divadel je na konci čekala odměna. Celou cestu nosili herci jednotlivých divadel Charónovo veslo, které poutníky mělo bezpečně dovézt od břehu jednoho divadla ke druhému. Veslo jako první nesla Medea v podání Pavly Gajdošíkové. Před podchodem u Frýdlantských mostů obdrželi všichni symbolickou minci, aby mohli uplatit Charóna a Medea sehrála scénku o zabití svých dětí.

Bezručové předali veslo Ofélii z Divadla Antonína Dvořáka, kde divadelní nadšenci dostali příležitost k prohlédnutí hlediště, zákulisí a tajemně osvětleného pódia. Šílená Ofélie v podání operní pěvkyně zazpívala o své beznadějné lásce k Hamletovi a předala veslo námořníkovi z Divadla loutek. To představilo živý orloj a Krkavcovo hudební číslo. Herec Tomáš Rossi zapojil diváky do akce – jejich úkolem bylo ve čtyřech krocích simulovat déšť. Vstoupit mohli i na jeviště, a v hledišti naopak seděly loutky. Z nich ožila velká myš, která odříkala několik replik a opět ulehla ke spánku. Při cestě k dalšímu divadlu byla k vidění kočka v podání jednoho z herců Divadel loutek, která se lísala ke kolemjdoucím a žebrala o jídlo.

Za Komorní scénu Arénu převzal pomyslné žezlo herec Josef Kaluža, který sám provedl dvě skupiny poutníků svým pracovištěm. Divadlo kromě prohlídek šaten, hlediště, jeviště a rekvizitárny nemělo připravený program, a tak se posledních pár desítek statečných vydalo k Divadlu Jiřího Myrona.

Jako poslední převzal Charónovo veslo zpěvák Tomáš Savka, který se ten den představil ostravskému publiku v muzikálu Evita Adrewa Lloyda Webbera. Poděkoval divákům za účast a zazpíval píseň Fly Me to the Moon nebo My Way od Franka Sinatry za klavírního doprovodu Vlastimila Ondrušky. Kdo nasbíral čtyři razítka, si pak mohl vyzvednout odměnu, a to bločky, tužky a odznaky s logem Ostravy, pexeso a volné vstupenky na výstavu Zářivý krystal. Celá akce se kvůli nadměrnému zájmu protáhla skoro o hodinu, protože poutníci postupovali pomaleji, než se čekalo.

Z ostravské Noci divadel Lenka Hrůzová

Neviditelná výstava, aneb když tě vedou smysly

Nevšední název příhodně vystihuje netradiční expozici na Novoměstské radnici na Karlově náměstí v Praze. Výstava autenticky, osobním prožitkem, přibližuje návštěvníkům, jak se chovat k nevidomým, jak jim pomoci, a především umožňuje vcítit se na krátký čas do situace, kterou každodenně žijí.

Tato myšlenka má svůj počátek v Německu. Zrodila se v hlavě manželky novináře, který oslepl a musel se naučit žít nový život. Aby se lépe vcítila do jeho situace, zatemnila společný byt a učila se žít spolu s ním s handicapem. Výstava funguje na podobném principu.

Co je k vidění? Výstava zahrnuje dvě části, světlou a tmavou. Světlá seznamuje se životem nevidomých a tmavá ho na okamžik umožňuje prožít.

Kolik stránek má Harry Potter přeložený do Braillova písma? Jak po slepu rozeznat papírové peníze, hrát společenské hry nebo zalistovat knihou archeologického výzkumu či jak přišel o zrak Ray Charles, jeden z nejlepších jazzových zpěváků? To vše nabízí první část výstavy, která se odehrává ve světle. Zeptat se na čas lze nejen mluvících hodin, které nevidomí používají, ale také průvodce, který pomůcky představí a naučí používat. Je možné si tedy vše vyzkoušet, včetně chůze a orientace se slepeckou holí.

Krok do neznáma čeká návštěvníky v tmavé části. Ve zcela zatemněných a speciálně vybavených místnostech nejsou ponecháni na pospas a hned za prahem je přivítá nevidomý nebo slabozraký průvodce, který pomáhá v orientaci a vysvětluje, jak se pohybovat. Během hodinové prohlídky navštíví skupinka šesti až osmi lidí plně vybavený byt, nahlédne do koupelny, vydá se do velkoměsta, kde je nezbytné přejít rušnou ulici, nakoupí na trhu. Mimo prohlídku jde také o interakci. Návštěvníci převážně netuší, v jakých prostorách se nacházejí, a pomocí ostatních smyslů poznávají svět kolem sebe. Z vůně sena, dřevěné podlahy, paroží a kůží na stěnách objevují zapomenutou roubenku uprostřed lesa nebo poznávají hmatem známá sochařská díla v galerii umění. Čich, hmat či sluch se najednou konkretizují na vůně, doteky a melodie, bez jejichž rozeznání jsou návštěvníci ve tmě ztraceni. Smysl pro rovnováhu a chuť si mohou otestovat na závěr v neviditelném baru, který až na úplnou tmu a placení v kovových mincích funguje jako kterýkoli jiný.

Neviditelná výstava nabízí také další akce v naprosté tmě. Jedná se degustaci maďarských vín, večeře, relaxační masáže, programy pro děti nebo výstavu pro pokročilé, kde si návštěvníci vyzkouší činnosti z běžného života – zalít čaj horkou vodou, okořenit jídlo, nakrájet cibuli.  Pořádají se akce pro rodiny s dětmi, firemní teambuildingy.

Výstava, jejímž poselstvím má být také informace, že i bez zraku může být život krásný,
je součástí projektu Invisible Exhibition Franchise. Do něho jsou zapojeny také Polsko, Maďarsko a USA. V Praze na Karlově náměstí mohli zájemci výstavu navštívit již od dubna roku 2011 a je pravděpodobné, že se licence díky zájmu po Novém roce prodlouží a v prostorách Novoměstské radnice zakotví nastálo. Výstava je otevřená také o víkendech a svátcích, avšak stejně jako ve dnech všedních se doporučuje rezervace.

Vést smysly se nechala Anežka Fenclová

Sport

Čeští fotbalisté vybojovali čtvrté vítězství v kvalifikaci

Nedělní kvalifikační zápas s Islandem o Euro 2016 byl pro oba do té doby neporažené týmy soubojem o první místo v tabulce. Neporazitelnost se v Plzni podařilo udržet české reprezentaci, která dokázala otočit počáteční nepříznivý vývoj zápasu, a výsledkem 2:1 potvrdila úspěšné působení pod vedením Pavla Vrby.

Po prvním vstřeleném gólu v 9. minutě, který nechal Petr Čech projít až příliš lacino, se Islanďané soustředili především na obranu, tím se dostali pod intenzivní tlak a útočné akce se jim podařilo vytvořit jen výjimečně. Když už se ale dostal do brejku některý z islandských útočníků, nebezpečí úspěšného zakončení bylo vysoké. Při rychlém Sigthórssonovu útoku nepadl další gól jen díky zákroku Pavla Kadeřábka a pořádné porci štěstí. Střela trefila tyč a Čech už ji potom snadno zpracoval. Vyrovnání přišlo až v nastavení první poloviny, kdy hlavičkou skóroval právě Kadeřábek.

Výrazné šance byly na obou stranách. Doposud padesátiprocentní střelecká úspěšnost Islandu naštěstí v tomto zápase neplatila, Češi na tom byli střelecky přeci jenom lépe. Druhou polovinu odehráli s velkým nasazením, dařilo se jim držet míč a nedávat soupeřům příležitost k zakončení. V 62. minutě rozhodl zápas svým centrem Jaroslav Plašil. Jeho střelu tečoval útočník Bödvarsson.

Plašil společně s Danielem Pudilem nahradili nemocné spoluhráče Davida Limberského a Lukáše Váchu. A jejich nasazení se ukázalo jako dobré rozhodnutí. Pudil výrazně pomáhal tvořit hru, zodpovědně zvládal všechny situace a podílel se i na vstřelení prvního gólu. Hráč, který se do reprezentace na ME dostal až napotřetí, teď prokázal, že si svoje místo zaslouží.

Českou reprezentaci čeká ještě šest zápasů, po 4. kole se drží na nejvyšší pozici v tabulce s 12 body a bez porážky, druhý Island má 9 bodů, Nizozemsko 6, Turecko 4, Lotyšsko 2 a Kazachstán 1 bod.

Michael Kubín

Dominik Hašek vstoupil jako první Čech do Hokejové síně slávy v Torontu

Nejslavnější český brankář se zařadil mezi hokejovou elitu. Již v červnu letošního roku jej osmnáctičlenná komise Hokejové síně slávy v Torontu nominovala na toto prestižní ocenění a 14. listopadu je při slavnostním ceremoniálu převzal. Dominik Hašek se tak stal prvním Čechem v historii, kterému se to podařilo.

„Zrovna jsem jel na kole a foukal vítr, tak jsem řekl: Neslyším, zavolejte mi později,“ popsal devětačtyřicetiletý rodák z Pardubic, jak to pro něj všechno začalo. Po odletu do Toronta a absolvování čtyřdenního programu, který vyvrcholil slavnostním ceremoniálem, však Hašek pochopitelně zvážněl. „Být oceněn s Mikem, Peterem a Robem je velká čest. Hrál jsem proti nim a vím, jak si to zaslouží,“ citoval iDnes.cz z jeho desetiminutového projevu při předávání ocenění. Dále poděkoval rodině a všem svým blízkým za podporu.

Během své dlouhé a úspěšné kariéry v NHL Dominátor odehrál celkem 735 zápasů, přičemž v průměru obdržel 2,13 branky za jeden zápas. S 389 výhrami je jedenáctým nejúspěšnějším brankářem a s 81 čistými konty obsadil šestou pozici.

Kromě české legendy z Nagana bylo letos oceněno dalších pět mužů, kteří se zasloužili o rozvoj ledního hokeje. Do hokejové síně slávy tak Hašek vstoupil spolu s obráncem Robem Blakem, útočníky Peterem Forsbergem, Mikem Modanem a rozhodčím Billem McCrearym. Bývalý trenér Pat Burns byl oceněn in memoriam.

Ocenění se tradičně uděluje v kategoriích hokejisté, budovatelé, rozhodčí a od roku 2010 také hokejistky. Do kategorie budovatelů jsou zařazováni úspěšní manažeři, trenéři, vlastníci týmů, komentátoři a další lidé, kteří se zasloužili o rozvoj a pozvednutí hokejové kultury. Této pocty se přitom dostává přednostně lidem spjatým s kanadsko-americkou ligou NHL a obecně lidem ze Severní Ameriky. Dominik Hašek spolu s Peterem Forsbergem jsou teprve desátým a jedenáctým Evropanem, kterým se podařilo zařadit se mezi elitu a zapsat se mezi nesmrtelné.

Vojtěch Beran

Počasí

Počasí

Znalci lidových pranostik při pohledu na rychlé změny počasí v tomto týdnu jistě přitakávali. Zima má být proměnlivá, ani podzim nezůstává pozadu. Po výjimečně teplých dnech (kolem 10°C) a vydařeném víkendu se, snad symbolicky, rozpršelo. V den státního svátku bylo zataženo, mlha pršela na všechny všude, pořádný déšť na sebe nenechal dlouho čekat. Vytrvalá sprcha spláchla celou noc a den a noc, až ve středu ráno se začalo počasí mírnit. Už ve čtvrtek ho ale tlaková výše nad Skandinávií a proud teplého vzduchu z jihu měly rozrušit a na území České republiky způsobit vznik inverze.

Megi Mejdrechová