16. dubna 2015, Carolina č. 881

události od 8. do 15. dubna


Z domova

Po uzávěrce: Zemřel Stanislav Gross, bývalý premiér a předseda ČSSD. Bylo mu 45 let


redakce

Albert II. poprvé oficiálně v Česku: jednal se Zemanem i vzpomínal na olympijskou minulost

Monacký kníže Albert II. přicestoval minulý týden do Prahy na první oficiální státní návštěvu. Během třídenního programu se setkal s nejvyššími ústavními činiteli, na Pražském hradě po jednání s prezidentem Milošem Zemanem slíbil účast na oslavě 700. narozenin Karla IV., které se budou konat příští rok. Na Ministerstvu průmyslu a obchodu přihlížel podpisu dohody o spolupráci mezi hospodářskými svazy obou zemí.

První rozhovory o monackých investicích v ČR se konaly už v loňském roce v Monaku, kde české podniky prezentovaly své možnosti. Albert II. prozradil, že knížectví zahájilo v březnu jednání s Evropskou komisí s cílem hlubší integrace do vnitřního trhu EU prostřednictvím asociační dohody.

Prezident a monacký kníže se setkali ve čtvrtek 9. dubna a diskutovali o boji proti terorismu a o životním prostředí, kde se budou snažit zachovat zdroje a trvale udržitelný rozvoj. Rovněž hovořili o způsobu, jak lépe spolupracovat v oblasti výměny informací.

Pro Alberta II. to byla první oficiální návštěva České republiky, předtím sem zavítal jen soukromě. Zaujala ho především historie národa. „Vaše země je zemí, kde jsem chtěl poznat právě lid, který si postupem staletí i přes mnohá úskalí dokázal vydobýt vlastní osud,“ řekl na Hradě před novináři.

Zeman se v úvodu čtvrtečního setkání s novináři svěřil s platonickou láskou k matce knížete Grace Kellyové, bývalé hollywoodské herečce. Zároveň upozornil na příbuzenský vztah knížete a potomků Karla IV., od jehož narození uplyne příští rok 700 let. Na oslavy jubilea, které se bude slavit na Pražském hradě, přijali Zemanovo pozvání kromě Alberta II. i španělský král Felipe VI. či lucemburský velkovévoda Henri.

Návštěvu zakončil Albert II. v pátek 10. dubna, kdy se setkal nejdříve s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem a následně s premiérem Bohuslavem Sobotkou (oba ČSSD). Podle Českého rozhlasu kníže vzpomínal i na svou olympijskou minulost, během které pětkrát reprezentoval Monako v závodech bobů. Kromě toho je patronem monackých fotbalových týmů a Prahu neoficiálně navštívil právě jako doprovod klubu AS Monako, který zde v roce 2005 porazil Slavii v Poháru UEFA.

Z Pražského hradu Markéta Rizikyová

Trenér hokejistů Růžička čelí trestnímu oznámení, šéf svazu ho neodvolá

Do zahájení domácího mistrovství světa v hokeji zbývají jen dva týdny, národní tým se chystá ke dvěma zápasům ve Švédsku, ale kouč Vladimír Růžička má kromě sestavy jiné velké starosti. Pod tlak se dostal kvůli videu, na němž s podnikatelem Miroslavem Palaščákem mluví o půl milionu korun, jejichž účel zatím nedokázal vysvětlit. Proto také šéf serveru Protikorupcnilinka.cz Jiří Jehlička podal v úterý 14. dubna trestní oznámení.

Dva obnosy po 250 tisících putovaly k Růžičkovi přes prostředníka od Palaščáka v letech 2012 a 2013. Podle tvrzení podnikatele měly zajistit jeho synovi Davidovi, že se prosadí v hokeji. Ten toho času hrál ve Slavii, kde Růžička působil jako kouč. „O celé věci s panem Palaščákem jsem věděl už asi rok. Řekl jsem mu ale, že když nemá důkaz, když nemá nahrávku, tak to nemá cenu podávat na policii,“ řekl Jehlička serveru iDnes.cz.

Situace se ovšem změnila. Palaščák totiž loni v listopadu nahrál rozhovor s Růžičkou skrytou kamerou. Na schůzce ho žádá o vrácení peněz, protože za ně údajně „nic nedostal“. Růžička ještě v minulém roce peníze vrátil, už ne v hotovosti, ale bankovním převodem z manželčina účtu. Video se však v sobotu 11. dubna objevilo na serveru YouTube. Kouč se hájí, že šlo pouze o půjčku, kterou už splatil. „Mám čisté svědomí,“ řekl Růžička deníku MF Dnes. O rezignaci neuvažoval.

Ve funkci ho podržel i šéf hokejového svazu Tomáš Král. Trenérova důvěryhodnost podle něj sice utrpěla a  kauza ho dost rozladila, o výměně kouče však neuvažuje. „Dovedete si představit, že v době, kdy skládáme tým a je čtrnáct dnů před mistrovstvím světa, budeme odvolávat trenéra. V každé demokratické společnosti platí presumpce neviny. A kdo to neví, je blbec. Netroufl bych si ho teď odvolat, ani bych o tom nepřemýšlel. Už jenom proto, že můžu na všechny z vás podat trestní oznámení hned teď, a ani nebudu muset vědět proč,“ řekl novinářům ve středu 15. dubna. Předstoupil před ně po několika dnech mlčení, v nichž svaz vydal jen strohé prohlášení.

Za trenéra se také postavili současní reprezentanti. „Přes negativní kampaň načasovanou na období před mistrovstvím světa se chceme stoprocentně věnovat přípravám na vrcholný turnaj sezony v domácím prostředí,“ uvedli hokejisté v tiskové zprávě. „Všem hokejovým fanouškům vzkazujeme, že se jí nenecháme ovlivnit a pod vedením trenéra Vladimíra Růžičky jsme připraveni udělat maximum pro úspěch na světovém šampionátu.“

Lukáš Vopršal

Policie uvedla podrobnosti k bezpečnostním opatřením během MS v ledním hokeji

V souvislosti s nadcházejícím mistrovstvím světa, které v květnu hostí Praha a Ostrava, se budou zavádět zvláštní bezpečností opatření. Která to budou, uvedl na tiskové konferenci ve středu 15. dubna policejní prezident Tomáš Tuhý. Základní je podle něj spolupráce mezi bezpečnostními složkami a Českým svazem ledního hokeje. Ta je ukotvena v memorandu, které svaz podepsal s Ministerstvem vnitra ČR.

Velitelem bezpečnostních opatření, která policie zavede, jmenoval Tuhý svého 1. náměstka, plukovníka Martina Vondráška. V rámci těchto opatření bude nasazena hlavně pořádková policie, ale kvůli možnému zhoršení provozu v dopravě (následkem přívalu fanoušků) také dopravní policie. I kvůli nim bude operovat cizinecká policie. Aktivní bude rovněž Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, a to zejména kvůli monitoringu hledaných osob.

Tuhý v této souvislosti zdůraznil, že podle informací, které má česká policie k dispozici, nehrozí na MS teroristický útok, nicméně i tak se připravuje na všechny možné alternativy. Při kontrolách na stadionech bude přítomna pyrotechnická služba, a policie vyčlenila i vrtulníky. Opatření se dotknou také Letiště Václava Havla v Praze a Letiště Leoše Janáčka v Ostravě.

Na opatřeních bude s bezpečnostními složkami spolupracovat tým Interpolu, který zabezpečí výměnu informací mezi policejními útvary zemí, které mají na šampionátu zastoupení. Bude se skládat z policistů z účastnických zemí a k dispozici bude mít databázi hledaných osob.
Podle Tuhého policie zúročí zkušenosti, které již na podobných akcích získala. K dispozici vyčlenila řádově stovky policistů, bližší číslo však odmítl poskytnout.

Z MVČR Kryštof Kunc

Stručně z domova: Zemanova cesta do Moskvy, omluva pro exposlance a Krnáčová zůstává primátorkou

* Vláda ve středu 15. dubna posvětila prezidentovu cestu do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Ministři za ANO a KDU-ČSL změnili svůj odmítavý postoj po informaci Hradu, že se Miloš Zeman nezúčastní vojenské přehlídky, která se má konat 9. května na Rudém náměstí.

* Omluvou a statisícovým odškodným končí kauza takzvaných trafik. Stát se 11. dubna v rámci mimosoudní domluvy veřejně omluvil exposlancům ODS Marku Šnajdrovi, Ivanu Fuksovi a Petru Tluchořovi za nezákonné stíhání a s ním spojené uvalení vazby. Ti si zároveň rozdělí bezmála dva miliony korun jako odškodné. Dle vyšetřovatelů si měli nechat slíbit lukrativní místa ve státních firmách za složení mandátu, čímž umožnili Nečasově vládě schválení balíčku daňových změn. Nejvyšší soud ovšem rozhodl, že nemohou být trestně stíháni kvůli poslanecké indemnitě, tedy neodpovědnosti za jednání ve Sněmovně.

* Adriana Krnáčová zůstává pražskou primátorkou. Opoziční strany TOP 09 a ODS se na úterním zastupitelstvu neúspěšně pokusily prosadit hlasování o jejím odvolání. Primátorce vytýkají, že na doporučení protistrany,  se kterou vede magistrát spor o pronájem Škodova paláce, změnila právní kancelář. To ale zamlčela před svými kolegy v radě. „Ten, který mě zná, ví velice dobře, že bych nikdy opravdu nejednala protizákonně, anebo nějak tak, abych poškodila zájmy Prahy, nebo jiného organismu, ve kterém pracuji,“ vyjádřila se podle iDnes.cz Krnáčová. Exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS) komentoval situaci tak, že „v každé jiné demokratické zemi by primátor odstoupil.“

Tomáš Hegedüš

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Vicepremiér Babiš odletěl na návštěvu USA. Za své peníze

Místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš (ANO) odletěl v pondělí 13. dubna na oficiální návštěvu Spojených států. Sešel se už s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem a s bývalým starostou New Yorku a mediálním magnátem Michaelem Bloombergem. Čekají ho ještě schůzky s bývalou ministryní zahraničí USA Madeleine Albrightovou, dalšími politiky, ale i byznysmeny a investory.

„Je to krok správným směrem. Jako ministr financí by se Andrej Babiš měl aktivněji zapojovat do ekonomické diplomacie a získávání investic,“ komentoval jeho cestu předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Vicepremiér Babiš se zúčastní výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, potká se v USA s hlavním komisařem daňové správy a s byznysmeny. Cesta prý zčásti připomíná „předpremiérskou“ výpravu Vladimíra Špidly z března 2002, píší Novinky.cz.  Dále zamíří do Silicon Valley, kde se potká i se zástupci několika firem. Neúspěšný kandidát na prezidenta z roku 2008 Jan Švejnar, který působí na newyorské Columbia University, domluvil podle iDnes.cz Babišovi oběd s držitelem Nobelovy ceny za ekonomii Josephem Stiglitzem.

Pozornost i spekulace o charakteru cesty vzbudily informace, že náklady na dopravu hradí sám Babiš, v ČR druhý nejbohatší občan. „Platí si letenky z Česka do USA a přesuny vnitrostátními linkami. Nejen sobě, ale celému doprovodu,“ potvrdil mluvčí ANO Jaromír Hasoň. Navíc některá Babišova americká setkání, třeba s mediálním magnátem Bloombergem, jsou dle médií spíše soukromého ražení.

Jaroslav Praisler

Ekonomika

Visegrádská čtyřka se v Praze radila o energetice. Chce být méně závislá na Rusku

Zástupci parlamentních komisí visegrádské skupiny pro zahraniční záležitosti se v úterý 14. dubna setkali v Praze. Projednávali nejen energetickou bezpečnost Evropské unie, ale také postavení Východního partnerství. Jako host přicestoval zástupce gruzínského parlamentu Viktor Dolidze. Na setkání chyběli reprezentanti Maďarska kvůli mimořádnému zasedání parlamentu.

Účastníci diskutovali o energetice, postavení Východního partnerství a sílícím vlivu Ruska. „Naše spolupráce nám pomůže eliminovat možnosti Ruska, kdy si nás pomocí odebírání plynu bere za rukojmí. Je důležité být sjednocení a nenechat se rozdělit,“ deklaroval na tiskové konferenci polský senátor Edmund Wittbrodt. „V rámci dnešní debaty vyvstal význam dalšího summitu v Rize, kde bude důležité přijmout správná rozhodnutí s ohledem na nadcházející summit NATO ve Varšavě,“ prohlásil Viktor Dolidze.

Zástupci visegrádské čtyřky (V4) kladli důraz na dokončení plynovodu z Kaspického moře, jižním koridorem byl měl proudit plyn z Ázerbajdžánu. Uskupení V4 dlouhodobě zastává názor, že by rozhodování o zdrojích energie měla zůstat v pravomoci jednotlivých členských států EU. Z Polska navíc přišel návrh na společné pořizování energie. Zde ovšem vidí Česko právně-technické problémy, které bude skupina dále probírat na příštím setkání na podzim v Polsku. To navíc upozornilo Českou republiku na ceny, za které kupuje zemní plyn. Jsou třetí nejvyšší v unii.

Z tiskové konference Martina Knoblochová

Za březen ubylo 23 tisíc nezaměstnaných. Vliv měly sezonní práce

V březnu se na pracovních úřadech hlásilo celkem 525 tisíc lidí. To je téměř o 23 tisíc méně než minulý měsíc, meziročně dokonce o 83 tisíc. Data zveřejnil ve čtvrtek 9. dubna Úřad práce ČR. Nezaměstnanost tak proti únoru klesla o 0,3 % na současných 7,2 %, před rokem byl podíl nezaměstnaných 8,3 %. Že se stav ekonomiky zlepšuje, potvrzují i nová volná pracovní místa, jejichž počet stále roste.

Podle Úřadu práce by tento stav měl trvat i nadále a lidí bez práce by mělo ubývat. Firma  PricewaterhouseCoopers ČR odhaduje, že nezaměstnanost letos klesne pod 7 %. „Začátek roku byl teplotně nadprůměrný a umožnil dřívější zahájení sezonních prací ve stavebnictví. S blížícím se létem pak bude sezonních míst přibývat také v cestovním ruchu a zemědělství,“ řekl serveru iDnes.cz  Daniel Soukup, odborník na řízení lidských zdrojů z PricewaterhouseCoopers ČR.

Nabízených pozic bylo o sedm tisíc více než v únoru, celkem tedy 76 tisíc. Proti loňskému roku se tak počet volných míst zdvojnásobil. Nezaměstnanost klesla ve všech regionech. Nejnižší je v Praze, Rychnově nad Kněžnou a Mladé Boleslavi, nejvyšší v Bruntále, Mostě nebo Ústí nad Labem. Průměrně na jedno volné místo připadá sedm lidí. V některých regionech je ale situace poněkud odlišná. V Bruntále je to 33 lidí, v Karviné a Ústí nad Labem 25 lidí, uvádí Úřad práce.

Zaměstnavatelé nejvíce poptávají řidiče kamiónů, tramvají a autobusů. Nabízejí přes čtyři a půl tisíce míst. Na tyto pozice se v březnu hlásilo přes šest tisíc lidí. Jenže ne každý se na ně hodí. „Vhodných kandidátů na úřadech je tak 15 %,“ komentuje pro iDnes.cz Tomáš Bicera z Institutu silniční dopravy Česmad Bohemia.

Zájem byl i o technické profese nebo pracovníky ostrahy, dále o kuchaře, číšníky, administrativní síly, operátory call center nebo IT pracovníky.

Úřad práce eviduje především klienty se základním či nedokončeným středoškolským vzděláním a malou kvalifikací. Vedle mladých mezi 20 až 24 lety se často objevují i padesátníci.

Barbora Loudová

Kultura

TýTý otevřelo televizní dvoranu slávy Janžurové, absolutním vítězem je Gott

Iva Janžurová převzala v sobotu 11. dubna v pražském Divadle na Vinohradech cenu za celoživotní dílo. Oblíbená herečka získala na vyhlášení televizních cen TýTý zlaté zrcátko a dostalo se jí i dlouhých ovací publika ve stoje. Druhý nejdelší potlesk si zasloužil Karel Gott za první místo mezi zpěváky i za celkově největší počet hlasů v divácké anketě. „Letos jsem to ale opravdu čekal,“ okomentoval jednoznačné vítězství.

Okruh nominovaných se letos značně zúžil. Televize Nova, která se neshodla s pořadateli na podmínkách, nakonec ze soutěže odstoupila. Na předávacím ceremoniálu tentokrát tedy nebyla žádná tvář této televizní stanice. Přišly pouze herečky Zlata Adamovská a Dana Morávková, které se ale pravidelně objevují i v pořadech na Primě.

Cenu pro nejoblíbenější zpěvačku získala již potřetí v řadě Lucie Vondráčková, za niž převzal cenu otec Jiří. Úspěšná zpěvačka se předávání nezúčastnila kvůli pokročilému stadiu těhotenství a z Kanady vzkázala alespoň velký dík fanouškům.

Pozici nejpopulárnějšího herce obhájil Ivan Trojan, cenu za nejoblíbenější herečku dostala Simona Stašová. Kategorii Osobnost televizní zábavy vyhrál sám moderátor slavnostního předávání cen Karel Šíp. „Byl bych rád, kdyby tento přenos moderoval někdo nový. Rád bych si totiž pro tuhle cenu přišel pro změnu zezdola z hlediště,“ reagoval a připomněl, že ceny TýTý uvádí opakovaně. Podruhé se zaradoval ve chvíli, kdy jeho pořad Všechnopárty (Česká televize) získal cenu za nejoblíbenější pořad roku.

První místa z loňského roku si udrželi i Karel Voříšek za televizní zpravodajství, Josef Klíma jako televizní publicista (oba Prima) a Vojtěch Bernatský (ČT) v kategorii sportovního zpravodajství. Objevem roku se stala mladá tvář České televize Daniel Stach. Největší přízni mezi seriály se u diváků těšila První republika (ČT) od tvůrců loňského vítěze této kategorie Vyprávěj.

Letošní TýTý si tak rozdělily pouze dvě televizní stanice. Česká televize si odnesla pět cen, Prima získala dvě. Zda se do ankety příští rok opět zapojí i Nova nebo jestli budou nominovány i osobnosti a pořady internetových televizí, zatím není jasné.

Kamila Bejlková

Magnesia Litera udělila ceny, hlavní získal Martin Reiner

Na Nové scéně pražského Národního divadla se v úterý 14. dubna předávaly výroční ceny soutěže Magnesia Litera 2014. Knihou roku je Básník od Martina Reinera, který získal už Cenu Josefa Škvoreckého. „Literaturu jsem vždycky dělal pro slávu a teď mám dvě stě tisíc, tak to mi připadá vtipný,“ okomentoval s nadsázkou svoje vítězství, když přijímal šek. Cílem této literární soutěže je ale především propagace kvalitních knih a zvyšování jejich prodejnosti.

Slavnostní večer živě vysílala Česká televize na kulturním kanálu Art, provázeli jím Daniela Písařovicová a Jiří Havelka. Na začátku se na pódiu objevili kosmonauti „literauti“. Jejich poselstvím ale nebylo prozkoumat vzdálená místa, nýbrž planetu Zemi. Nacházeli různé předměty, které pro ně byly neznámé, jako knihu, psací stroj, křeslo nebo sklenku na víno. Zřejmě šlo o interpretaci dnešní mladé generace, která knihu do ruky už moc nevezme. Mezitím vítězové přebírali své ceny od Daniela Hermana (ministr kultury), Erika Taberyho (šéfredaktor týdeníku Respekt), Dagmar Havlové a jiných významných hostů.

Celkem bylo oceněno deset knih. Nakladatelským činem roku je Akademický atlas českých dějin. Humoristická sbírka básniček Jen jestli si nevymejšlíš od Shela Silversteina, kterou přeložili Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná, získala Literu za překladovou knihu. Za prózu si odnesl ocenění Petr Stančík se svým Mlýnem na mumie, což je neotřelý detektivní příběh, a za poezii Olga Stehlíková za sbírku Týdny. Literu za knihu pro děti a mládež dostal titul Proč obrazy nepotřebují názvy Ondřeje Horáka a Jiřího Franty. V literatuře faktu uspěl Zdeněk Hojda a kolektiv s knihou Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje.

Objevem roku se stala Pálenka Matěje Hořavy, což jsou povídky pro náročnější publikum. Cenu čtenářů si odnesli manželé Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora za Lumpy a beránky, ve kterých řeší ekonomické otázky v románové podobě. Novou kategorii Blog roku vyhrála herečka Marie Doležalová s deníčkem nazvaným Kafe a cigárko.

V hlavní kategorii Kniha roku, kterou vyhlásili jako poslední, vybírá stejně jako v Liteře pro objev roku díla k ocenění 300 oslovených lidí z literární branže. Blogy posuzuje nejprve porota a poté rozhodují čtenáři. Naopak ostatní kategorie hodnotí pouze pětičlenná porota.

Lucie Nováková

Výstava fotografií Humans of Prague 14 přibližuje životy místních

Festival Setkání kultur představil v rámci svého programu výstavu s názvem Humans of Prague 14, která je během dubna postupně k vidění na prostranství tří stanic metra trasy B. Do úterý ji mohli návštěvníci zhlédnout u metra Rajská zahrada, odkud zamířila do Hloubětína a skončí na Černém Mostě. Projekt vzniklý pod záštitou Úřadu městské části (ÚMČ) Prahy 14 ukazuje životní příběhy lidí z této lokality.

„Výstava se z velké části zaměřuje na cizince,“ uvedl Tomáš Princ, autor fotografií a webu Humans of Prague, kterým se výstava inspirovala. „Jejím účelem je představit osobní příběhy místních lidí a zároveň představit Prahu 14 jako lokalitu, kde se potkávají různé kultury.“

Výstavu inicioval úřad a zařadil ji do svého projektu Setkání kultur, který se letos koná už pošesté. Ten má představit tuto oblast Prahy a její obyvatele, přiblížit kulturní zvyklosti jiných národů a podporovat toleranci mezi majoritní společností a cizinci. Snímky doprovází vyprávění o životních situacích, do kterých se focení lidé dostali, a jejich krátké zhodnocení městské části jako místa k životu.

„Myslím si, že se na výstavě podařilo zachytit několik důležitých momentů, které jsou společné pro zkušenost mnohých imigrantů – od těžkostí po příchodu do nové země přes překonávání jazykové bariéry až po objevování hluboce zakořeněných kulturních odlišností,“ dodal pro Carolinu Princ.

Fotografie je možné vidět do pátku 24. dubna u metra Hloubětín a následně od 25. do 30. dubna u metra Černý Most.

Z výstavy Gabriela Lukášková

Sport

Play-off: Litvínov zaskočil vítěze základní části a ve finále vede 3:1

Dvěma výhrami hostů začalo o víkendu 11. a 12. dubna  finále hokejové extraligy. Litvínov si vyšlápl na Třinec a výsledky 3:1 a 3:2 zmrazil úsměvy natěšených domácích fanoušků. Série se nyní na dva zápasy přesunula na sever Čech.

Jakou roli hrají v play-off přesilovky, ukázalo hned první měření sil, v němž všechny čtyři góly padly při nerovnoměrném počtu hráčů na ledě. Litvínov využil tři, a proto se radoval z prvního vítězství. Hosty poslal do vedení v 6. minutě Karel Kubát, Třinec však krátce před polovinou zápasu zásluhou Jiřího Polanského vyrovnal. Jako klíčová pro konečný výsledek se ukázala druhá půlka prostřední části, v níž se trefili litvínovští František Lukeš a Tomáš Pavelka. Na tyto góly Slezané nenašli odpověď a padli 1:3.

„Litvínov dal možná do hry více srdíčka, byl soudržnější. V některých pasážích jsme hráli dobře, ale musíme se víc doplňovat. Nemůžeme spoléhat, že to rozhodneme jen individualitami,“ přemítal v rozhovoru pro web hcocelari.cz Jiří Polanský, jediný střelec domácího výběru. Další třinecký forward Martin Adamský zase poukázal právě na důležitost početních výhod. „Utkání se zlomilo v přesilovkách, kvůli tomu jsme prohráli. Jinak při hře pět na pět to bylo vyrovnané,“ řekl.

Také druhý souboj začali lépe hosté, tentokrát skóroval už ve 4. minutě Jakub Petružálek. Třinec byl většinu zápasů lepším celkem, Severočeši však stejně jako o den dříve sehráli dobře přesilové hry. Ve třetí třetině využili dvě a odskočili do vedení 3:1. Pět a půl minuty před koncem sice snížil Jiří Polanský, více však brankář Pavel Francouz domácím střelcům nedovolil. Výsledek 2:3 z pohledu Slezanů tedy znamená nejen druhou porážku v sérii, ale také těžkou pozici vítěze základní části před dalšími duely na severu Čech.

„Byli jsme většinu zápasu pod tlakem, pod obrovským tlakem. Výhru přičítáme hlavně značné porci sportovního štěstí. Jsme hrozně rádi, že se přiklonilo na naši stranu,“ citoval Hokej-litvinov.cz po utkání Miroslava Hořavu, trenéra vítězů. „Myslím, že ještě není vůbec nic rozhodnuté. Třinec může u nás dvakrát vyhrát, stejně jako jsme to dokázali my u nich. Budeme potřebovat pomoc od našich fanoušků, snad nás budou dál podporovat tak skvěle jako tady v Třinci,” uvedl pro Hokej.cz brankář Pavel Francouz.

Právě Francouz rozproudil emoce už před začátkem série. Na twitteru totiž komentoval dlouhou a únavnou cestu týmovým autobusem a zejména výrok „Vítej, Polsko!“ vzbudil u třineckých fanoušků negativní ohlas. Mladý gólman se proto později omluvil. Drobný incident však jeho výkon neovlivnil, v prvních zápasech byl jednoznačnou oporou svého mužstva a i díky němu Litvínov vede.

Po uzávěrce: Ve třetím duelu zvítězil Třinec 1:0 a ve čtvrtém Litvínov 3:0.

Vojtěch Jurák

Sparta popáté v řadě vyhrála derby, ztrátu na Plzeň však neztenčila

Vyprodaná Letná sledovala v sobotu večer v rámci 283. derby pražských „S“ nečekaně vyrovnanou bitvu. Domácí favorit proti rivalovi z Vršovic dlouho prohrával, v samotném závěru ale naplnil předpoklady a na necelých 24 hodin se na čele tabulky přiblížil vedoucí Plzni. Západočeši ovšem v neděli zareagovali pohodlným vítězstvím nad Brnem a na prvním místě si sedm kol před koncem ligy drží pětibodový náskok.

Na nejslavnější tuzemský fotbalový zápas zavítalo v sobotu 11. dubna na stadion Sparty 18 865 fanoušků. Většina z nich byla po brzkém gólu hostující Slavie poněkud zaskočená, v dresu červenobílých dělal problémy domácí defenzivě především Milan Škoda. Kromě krásného gólu ještě v první půli rozezvučel nejlepší střelec soutěže břevno brány Marka Štěcha. Sparťanský brankář se stal hrdinou krátce po změně stran, kdy vychytal střelu unikajícího Roberta Hrubého, a udržel tím domácí ve hře. Vzrůstající tlak Letenských pak gólovou dorážkou Dočkalovy střely využil k vyrovnání David Lafata a po rohovém kopu v předposlední minutě vstřelil rozhodující gól stoper Jakub Brabec, který druhou trefou v sezoně napravil svá zaváhání z úvodu střetnutí.

Na jaře stoprocentní Plzeň chtěla sérii šesti jarních vítězství natáhnout proti Brnu a plán se svěřencům trenéra Miroslava Koubka, kteří se mohli v tabulce opět vzdálit Spartě, dařilo plnit už v prvním poločase. Po gólech Aidina Mahmutoviče šli Plzeňští do šaten s dvoubrankovým náskokem. Ten ještě navýšili po přestávce, kdy se trefili Jan Kovařík a Tomáš Hořava. Miroslav Markovič sice v závěru vstřelil čestnou branku hostí, jinak ale Zbrojovka ve Štruncových sadech velké starosti Viktorii nenadělala.

První výhru pod trenérem Petrem Frňkou zaznamenal ostravský Baník, jenž v páteční předehrávce po osmi nezdarech konečně naplno bodoval. Ve vyprodaném Ďolíčku to Slezané dokázali i bez kapitána Milana Baroše, který kvůli zranění odstoupil ještě během první desetiminutovky.

Ze sestupových příček šplhá pozvolna Slovan Liberec, který podruhé v řadě bodoval. Výhru nad Zbrojovkou z minulého týdne Severočeši doplnili o cenný bod z Mladé Boleslavi. Zpět v problémech je naopak Hradec Králové, který po slibném vstupu do ligového jara dvakrát jasně prohrál s týmy z čela tabulky. Naposledy s Jabloncem 0:4.

Ztracený recept na ligové body nadále hledají v Českých Budějovicích. Jihočeši v roce 2015 posedmé prohráli a útěchou pro ně může být snad jen fakt, že při porážce 0:1 v Příbrami inkasovali na jaře poprvé méně než třikrát.

Výsledky 23. kola: Jablonec – Hradec Králové 4:0, Bohemians – Ostrava 0:2, Jihlava – Dukla 1:2, Příbram – České Budějovice 1:0, Mladá Boleslav – Liberec 1:1, Sparta – Slavia 2:1, Plzeň – Brno 4:1. Předehrávka 23. kola (17. 3.): Slovácko – Teplice 2:2.

Tabulka: 1. Plzeň 59, 2. Sparta 54, 3. Jablonec 50, 4. Mladá Boleslav 37, 5. Teplice 32, 6. Dukla 31, 7. Slovácko 29, 8. Příbram 29, 9. Ostrava 28, 10. Jihlava 27, 11. Brno 26, 12. Slavia 25, 13. Bohemians 23, 14. Liberec 20, 15. Hradec Králové 18, 16. České Budějovice 18.

Jiří Čihák

Na Letné po necelých třech letech mění trenéra. Lavičku nahradil Ščasný

Ustál vyřazení v předkole Ligy mistrů i porážku v klíčovém zápase o postup do jarní fáze Evropské ligy. Ale úterní porážku ve čtvrtfinále domácího poháru v Jablonci už ne. Vítězslav Lavička ve středu 15. dubna skončil ve funkci trenéra fotbalové Sparty. Jeho nástupcem se stal Zdeněk Ščasný, který se na Letnou vrací po 16 letech. „Jednoznačným úkolem nového trenéra je zisk mistrovského titulu,“ zdůraznilo vedení klubu.

Lavička působil na Letné dokonce už potřetí, po dvou krátkých angažmá v letech 2002 a 2008 tentokrát zůstal u mužstva téměř tři roky. Vštípil mu útočný kombinační styl, přivedl současné opory útočníka Davida Lafatu či záložníka Lukáše Váchu a začlenil do sestavy mladé hráče. V loňském roce získal mistrovský titul, vyhrál i pohár a následně superpohár.

„Chtěl bych hráčům, realizačnímu týmu, všem spolupracovníkům v klubu a samozřejmě i fanouškům poděkovat za to, co jsme ve Spartě společně prožili. Končím nyní v pozici trenéra klubu, ale sparťanem zůstávám i dál,“ vzkázal Lavička.

redakce

Počasí

Počasí

Zima konečně odešla a poslední víkend, kdy se dalo lyžovat, je nenávratně za námi. Teploty se ve středu 15. dubna vyšplhaly dokonce až přes 25 °C, a Česko tak zažilo letošní první letní den. Dívky se už oblékají zejména do květinových sukýnek a chlapci oprašují kraťasy. Bez tmavých brýlí se člověk nemůže hnout na krok, jelikož sluneční světlo je ostré. Ovšem předpověď na víkend už není úplně růžová, protože meteorologové slibují teploty okolo 10 °C a déšť.

Lucie Nováková