23. dubna 2015, Carolina č. 882

události od 15. do 22. dubna


Z domova

Česká a polská vláda vyladily společné priority při jednání v Praze

Ministři obou zemí se v pondělí 20. dubna sešli ke třetímu mezivládnímu jednání ve Strakově akademii. Hlavním tématem byla spolupráce v oblasti dopravní infrastruktury, energetiky a životního prostředí. Při této příležitosti ministři podepsali dvě mezistátní dohody: o spolupráci na hraničních vodách a v oblasti plynárenství.

Dohoda ohledně hraničních vod by podle českého ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) měla zrychlit společnou reakci při povodních nebo znečištění toků. Tato úmluva také zřizuje česko-polskou komisi pro hraniční vody. Ministři spolu dále debatovali o výkupu kovů či o ochraně ovzduší v Moravskoslezském kraji a polském Slezsku. Česko a Polsko rovněž podepsaly memorandum o spolupráci při distribuci zemního plynu s cílem propojit plynárenské sítě obou zemí v rámci projektu Stork II.

Účastníci mezivládních konzultací také probírali spolupráci v energetice a dopravě. „To, co nás samozřejmě extrémně zajímá ve spolupráci s Polskem, je dobudování dopravní infrastruktury, zejména návaznost R11 a S3,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pro Český rozhlas. Premiér svěřil novinářům, že obě země chtějí, aby propojení dálnic financovala EU. Žádost předloží Česko a Polsko společně během roku 2016. Polská premiérka Ewa Kopaczová však zdůraznila, že do té doby by oba státy měly na svých úsecích intenzivně pracovat.

Vlády se věnovaly i kvalitě potravin. Podle Sobotky se s polskou premiérkou dohodli na úzké spolupráci kontrolních orgánů, které dohlížejí na kvalitu dovážených potravin. V budoucnu by spolu tyto orgány měly lépe komunikovat a rychle si vyměňovat informace o vadných potravinách. Tuto diskusi znovu rozvířila zpráva z minulého týdne, kdy Státní veterinární správa nechala stáhnout z trhu zásilku více než deseti tun mraženého kuřecího masa z Polska kvůli výskytu bakterií salmonely.

I přes tento menší zádrhel si obě strany mezivládní jednání pochvalovaly. Na společné tiskové konferenci označili český premiér a polská premiérka vzájemné vztahy jako nadstandardní a jsou připraveni dále spolupracovat.

Eliška Melicharová

Starostové a nezávislí stojí za svým předsedou, přestože je obviněný z korupce

Členové hnutí Starostové a nezávislí (STAN) podpořili svého předsedu Martina Půtu, který je obviněn z toho, že přijal úplatek, když jeho úřad rozhodoval o rekonstrukci libereckého kostela. Na pátečním celostátním sněmu mu podporu vyjádřil mimo jiné místopředseda STAN Petr Gazdík, který místo něj převzal vedení strany, dokud se případ nevyřeší. Podle Půty se však vyšetřování zbytečně protahuje, a proto zvažuje i ústavní stížnost.

Liberecký hejtman Martin Půta loni v listopadu pozastavil výkon funkce předsedy STAN poté, co ho policie obvinila v kauze financování oprav kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Mělo zde vzniknout tzv. Centrum podpory geotermálního využití energie financované z evropského dotačního programu ROP Severovýchod, jehož regionální radě Půta předsedal. Podle policie měl inkasovat až 800 tisíc korun za to, že bude v radě lobbovat za firmu Metrostav, připomněl iDnes.cz.

Svého předsedu podpořil i Petr Gazdík: „Martine, my ti věříme, podivujeme se, za co je možné obvinit a že je možné spravedlnost táhnout několik měsíců či let.“ Za tento projev si vysloužil potlesk delegátů vestoje.

Místopředseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek, s níž Starostové a nezávislí spolupracují od roku 2009, slíbil, že tohoto obvinění nezneužijí. Jejich smlouva o strategické spolupráci vyprší až v roce 2017, ale už teď se spekuluje, s kým se STAN spojí v budoucnosti. I proto se sněmu zúčastnila řada představitelů ostatních politických stran. Spolupráci se STAN si především na komunální úrovni pochvalovali a ve většině případů vyslovili přání, aby nadále pokračovala.

Kromě Kalouska dorazil i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Vládní strany zastupovali za ČSSD místopředseda Jan Hamáček, za KDU-ČSL předseda Pavel Bělobrádek a první místopředseda Marian Jurečka, za ANO první místopředseda Jaroslav Faltýnek. Strana zelených vyslala svoji nedávno zvolenou předsedkyni Janu Drápalovou.

„Za rok se toho hodně událo – je to vidět i podle toho, kdo byl na tento sněm nově pozván, anebo naopak pozván nebyl,“ narážel další host, předseda ODS Petr Fiala, na to, že letos Starostové a nezávislí nepozvali například prezidenta Miloše Zemana. Europoslanec Stanislav Polčák uvedl na svých webových stránkách, že je to proto, že nám ve světě dělá ostudu.

Kromě deklarace podpory předsedovi strany bylo hlavním tématem sněmu hodnocení Sobotkovy vlády nebo návrh nového financování krajů. Starostové a nezávislí také rozšířili řady svého předsednictva – třináctou členkou se podle očekávání stala pražská radní a starostka městské části Praha-Slivenec Jana Plamínková.

Z celostátního sněmu Adéla Davidová

Česko vzpomínalo na oběti holocaustu, lidé četli jména zavražděných a pochodovali Prahou

Sedm měst České republiky uctilo ve čtvrtek 16. dubna památku obětí nacistických koncentračních táborů. Do veřejného čtení jmen, které organizují Institut Terezínské iniciativy (ITI) a Nadační fond obětem holocaustu, se v hlavním městě zapojili ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Michaela Marksová, manželka amerického velvyslance Tamar Newberger či předseda Výboru za odškodnění romských obětí holocaustu Čeněk Růžička. Den vzpomínání na oběti holocaustu, hebrejsky Jom ha-šoa, připomíná začátek povstání ve varšavském ghettu v roce 1943. V Izraeli je jedním z nejvýznamnějších svátků roku. Kromě Prahy se při této příležitosti sešla veřejnost ještě v Brně, Kolíně, Kutné Hoře, Liberci, Sušici a Olomouci.

Na pražské náměstí Míru přišlo podle ředitelky ITI Terezy Štěpkové uctít památku zavražděných až pět set lidí. „Každý ročník je zasvěcen jednomu tématu, letos to jsou Návraty a nenávraty Židů a Romů po osvobození koncentračních táborů a ghett,“ uvedla Štěpková. Téma, ke kterému institut vydává informační publikace, bylo zároveň námětem soutěže Návraty nenávraty pro školy. Vítězné práce třetího ročníku organizátoři na akci prezentovali formou výstavy.

Vzpomínání na oběti holocaustu má ve společnosti otevřít otázku současného stavu lidských práv, tolerance a xenofobie. „Není jednoduché postavit se za řečnický stolek a do mikrofonu přečíst veřejně několik jmen, vyžaduje to odvahu,“ podotkla Štěpková s tím, že řečník dává najevo, že mu cizí osudy nejsou lhostejné. „Z minulosti bychom si měli brát ponaučení pro budoucnost. I když to zní jako klišé, vezměte si současné postavení Romů ve společnosti,“ řekla Carolině.

Upozornit na narůstající antisemitismus v Evropě měl i Pochod dobré vůle centrem Prahy v neděli 19. dubna, který pořádalo Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ). Pod heslem Kulturou proti antisemitismu se stovky lidí v čele s hercem Janem Potměšilem vydaly z náměstí Franze Kafky do Valdštejnských zahrad. Před budovou Rudolfina na Palachově náměstí zazněly kromě projevů k uctění obětí holocaustu česká a izraelská hymna a skladba Terezínský marš. „Považujeme za alarmující, že se dnes Židé v řadě zemí Evropy opět necítí bezpečni,“ uvedl předseda ICEJ Mojmír Kallus. Ve Valdštejnských zahradách pak vystoupili s projevem pamětníci holocaustu Dagmar Lieblová a Toman Brod, proti antisemitismu se vyjádřili i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a izraelský velvyslanec Gary Koren.

Podle odhadů padlo za oběť nacistům až šest milionů Židů a několik set tisíc Romů.

Ze vzpomínkové akce Barbora Milotová

Demonstranti proti obchodní dohodě s USA: „Neprodávejme vlast korporacím!“

Kolem čtyř set lidí se v sobotu 18. dubna odpoledne shromáždilo před smíchovskou bazilikou sv. Václava. Přišli vyjádřit svůj nesouhlas s připravovanou obchodní dohodou mezi USA a EU, s tzv. Transatlantickým obchodním a investičním partnerstvím (TTIP). To podle odpůrců povede ke snižování standardů potravin a oslabí ochranu spotřebitele i zaměstnaneckých zájmů.

Kritici označují dohodu o volném obchodu za trojského koně, který se slepen z lepenky symbolicky objevil v řadách protestujících. Napadají netransparentnost vyjednávání, která se odehrávají především na nadnárodní úrovni, zatímco plné znění textu veřejnosti dosud není známé. Odpůrci TTIP se obávají, že po jejím přijetí budou USA moci do Evropy neomezeně vyvážet geneticky modifikované potraviny, které jinak Evropská unie přísně reguluje. Pakt se dále často srovnává se Severoamerickou dohodou o volném obchodu (NAFTA) mezi USA, Kanadou a Mexikem, která je účinná od roku 1994 a způsobila zánik milionů pracovních míst. Česká pirátská strana navíc poukazuje na podobnost způsobu ošetření autorských práv v rámci TTIP s obsahem zamítnuté ACTA. V neposlední řadě mluví odpůrci o ohrožení demokracie, kdy se o důležitých otázkách bude rozhodovat na nadnárodní úrovni, daleko od voličů. Vznikla tak největší občanská iniciativa od vzniku EU a petice proti TTIP už čítá přes 1700 000 podpisů ze všech členských zemí.

Pražskou demonstraci pořádaly platforma Stop TTIP a organizace Iuridicum Remedium. Mluvčí platformy uvedla, že „smlouva TTIP má za cíl podřídit zájmy občanů zájmům nadnárodních korporací a zájmu kapitálu“. Na náměstí 14. října si svůj informační stánek postavily Strana demokratického socialismu reprezentující evropskou frakci European Left, spolek Idealisté.cz, kteří se profilují z řad mladých sociálních demokratů, levicové hnutí Doleva! a časopis Solidarita. Mezi demonstrujícími byli zastoupeni piráti i zelení. „Nepovažujeme tuto smlouvu ani za sociální, ani za demokratickou. Nechceme smlouvu, kvůli které zmizí milion pracovních míst a sníží se mzdy, smlouvu, která byla vytvořena pro skupinku mocných. Chceme chránit zaměstnanecké zájmy, “ řekl Radim Hejduk, předseda Idealistů a člen ČSSD. Bývalý předseda pirátů Ivan Bartoš vyjádřil demonstrujícím podporu své strany, která proti smlouvám TTIP, CETA i ACTA bojuje dlouhodobě. Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, připomněla, že „české odbory už před rokem vyjádřily obavu, co může smlouva TTIP přinést v oblasti pracovního práva či veřejných služeb.“ Shromáždění podpořila i europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná. Demonstranti se nakonec vydali na pochod centrem Prahy a akci zakončili na Palachově náměstí.

V sobotu se protestovalo ve více než sedmi stech městech Evropy, USA a Kanady pod názvem Global Trade Day, přičemž téměř třetina všech nahlášených akcí se konala v Německu. V České republice lidé protestovali kromě Prahy také v Brně, Ostravě a Opavě. Kritika mířila vedle TTIP i na obdobnou Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu (CETA) mezi EU a Kanadou.

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky vyjednávání o TTIP podporuje, zdůrazňuje ale, že je třeba obezřetně přistupovat k jejímu konkrétnímu znění. Stejného názoru jsou pravicové strany TOP 09 a ODS. Naopak výrazně proti transatlantické smlouvě se staví KSČM.

Z demonstrace Klára Pelíšková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovenskem hýbe kauza Váhostav-SK

Jedna z největších stavebních firem na Slovensku, Váhostav-SK, dluží již kolem čtyř miliard korun malým podnikatelům a živnostníkům. Ty si v uplynulých letech najímal, aby zajistili subdodávky v řadě státních zakázek – nyní však firma s dvěma tisíci zaměstnanci nemá peníze a je ve stavu restrukturalizace.

Celá kauza má politický rozměr, údajný majitel Váhostavu-SK, Juraj Široký, je podle médií hlavním sponzorem vládnoucí strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a přítelem jejího lídra, premiéra Roberta Fica. „Široký Směru nikdy nic nepřispěl a nemá se stranou nic společného,“ uvedl však Fico pro Sme.sk. Od Váhostavu-SK dával dlouhou dobu ruce pryč, pod tlakem opozice a médií však začal problém řešit a slibuje, že státní banka pohledávky od více než dvanácti set věřitelů odkoupí. S tím však nesouhlasí opozice, podle ní by je měli zaplatit majitelé Váhostavu-SK. Oligarcha Juraj Široký vlastní například hokejový klub Slovan Bratislava a čelí kritice za to, že si k zimnímu stadionu přistavěl za státní peníze soukromý hotel.

Ministři a poslanci se na mimořádné sněmovní schůzi dohadovali dlouhé hodiny, nechyběly ani osobní útoky. Premiér například soudí, že za problémy Váhostavu-SK nese zodpovědnost právě opozice – v dobách své vlády totiž příliš snížila ceny státních zakázek, a stavební firma proto nemá na zaplacení účtů. Fico dále navrhl, že by firma mohla splatit pohledávky z budoucích příjmů. Věřitelům se však nelíbí, že Váhostav-SK dál dostává státní zakázky. Jen loni, kdy se těsně vyhnul bankrotu, mu byla přidělena zakázka za 32 miliard korun.

Slovenské stavebnictví celkově zaznamenalo po propuknutí světové ekonomické krize hluboký propad. Produkce klesla v letech 2009 až 2014 o třetinu a oživení zatím stále nenastalo.

Jolana Humpálová

Ekonomika

Prezident promluvil o přijetí eura a odsoudil izolaci Ruska

Export, kondice eurozóny a nezbytnost pronikání na nové trhy – právě tato témata řešilo v pondělí 20. dubna Žofínské fórum. Jediným hostem v pořadí již 178. debaty se tentokrát stal prezident České republiky Miloš Zeman. V prostorách Velkého sálu paláce Žofín v Praze mu naslouchalo zhruba 250 hostů.

Zeman ve svém tradičně kritickém projevu odsoudil intervence České národní banky (ČNB) proti domácí měně. Podle prezidenta mohou mít za následek nevýhodný kurz při případném přijímání eura. Česká republika by tak nemohla čerpat výhod silné koruny, jako tomu bylo na Slovensku při vstupu do eurozóny. Hlava státu rovněž upozornila na nutnost veřejné osvěty týkající se společné evropské měny.

Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že euro si v Česku nepřeje 85 % obyvatel. To je pouze o dva procentní body méně než před rokem. Pokud by se veřejnost podařilo přesvědčit o výhodách přechodu na euro, bylo by údajně možné dokončit proces transformace v roce 2018. Tento termín je podle mnoha expertů nereálný. Například guvernér ČNB Miroslav Singer hovoří nejdříve o roku 2020. Aby rozpoutal diskusi, hodlá Zeman pozvat do Lán premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Řeč se poté stočila k otázce ekonomických sankcí proti Rusku. Ty jsou podle prezidenta zcela neúčinné a pouze posilují popularitu prezidenta Vladimíra Putina. „Rusko se cítí obklíčené a domnívá se, že má nepřátele i tam, kde je nemá,“ vyjádřil Zeman své obavy. Naději upíná zejména k mírovým dohodám z Minsku, které s proruskými separatisty uzavřel ukrajinský prezident Petro Porošenko. Díky nim by se vztahy České republiky s Ruskou federací mohly stabilizovat do roka až do dvou. Kritikou naopak Zeman nešetřil vůči Řecku. To by podle něj mělo přestat podkopávat důvěru v eurozónu a neprodleně toto ekonomické uskupení opustit.

V závěru odpovídal prezident také na dotazy týkající se jeho zahraničních cest. Jejich terčem se staly zejména návštěvy Tádžikistánu a Kazachstánu nebo plánovaná cesta do Ázerbájdžánu. „Politické návštěvy mají větší význam tam, kde prezident rozhoduje téměř o všem,“ vysvětloval přítomným volbu destinací. Jako již tradičně připomenul Zeman také ekonomický význam Číny a dovolával se rozšíření spolupráce s ní.

Z Žofínského fóra Pavel Fukar

Ministerstvo zemědělství chystá změnu ve značení původu potravin

Ve čtvrtek 16. dubna pořádala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve spolupráci se sněmovním zemědělským výborem a Ministerstvem zemědělství tiskovou konferenci s názvem Falšování potravin – aktuální problém? Konference měla nastínit největší problémy, dopad na spotřebitele i na trh a zároveň ukázat, jak se SZPI do budoucna chystá s potravinovými podvody bojovat. „Jde o významný problém, na který v důsledku doplácejí spotřebitelé, kteří platí za něco, co neočekávají a nechtějí. Tento problém má však také významný negativní dopad i na korektní podnikatelské prostředí,“ otevřel konferenci ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce se nejvíce falšují lihoviny, víno, ryby, med a džemy.  Nově převzala SZPI i zodpovědnost za kontrolování restauračních zařízení.  „Pro nás téma falšování dostalo od začátku letošního roku nový rozměr vzhledem k těm kompetencím, které máme v provozovnách společného stravování,“ uvedl ředitel inspekce Martin Klanica. Letos SZPI zavřela více než 70 provozoven a oproti předchozím rokům téměř ztrojnásobila průměrné peněžní tresty. Marian Jurečka také uvedl, že se ministerstvo chystá udělat pořádek v matoucím označování potravin, které uvádějí český původ, ale jsou v ČR vyrobeny ze surovin pocházejících ze zahraničí. „Připravujeme zpřehlednění celé oblasti značení potravin různými národními symboly,“ prohlásil Jurečka a dodal, že by vyhláška měla být dokončena do tří měsíců.

Tiskovou konferenci v Poslanecké sněmovně uzavřela degustace pravých i falšovaných potravin a alkoholu. Účastníci mohli například ochutnat, jaký je rozdíl mezi poctivým kuřecím masem a kuřecím, které je křehčené vodou, nebo jak chutná rybízová marmeláda nastavovaná jablky. Kromě ministra Jurečky a ředitele SZPI Klanici se akce zúčastnili i předseda poslaneckého zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek (ANO), prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman či šéf Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin (DG SANTE) Ladislav Miko.

Z tiskové konference Tomáš Martínek

Kultura

V Karlíně slavila se čtyřmi Anděly především Langerová, ale i Hrůza a Chinaski

V pražském Hudebním divadle Karlín se ve čtvrtek 16. dubna předávaly Ceny akademie populární hudby za rok 2014. Večer ovládl úspěch Anety Langerové. Ta proměnila všechny nominace, a zvítězila tak ve čtyřech kategoriích. Nejlepší zpěvačka slavila i se svým albem Na Radosti a v něm obsažená píseň Tráva se stala skladbou a videoklipem roku. Mezi skupinami vyhráli Chinaski a mezi zpěváky Michal Hrůza.

Na předávání vystoupili Chinaski s písní Láska a hvězdy, která pochází z jejich nového alba Rockfield. Dalšími nominovanými na skupinu roku byly Zrní a Vypsaná fixa. Chinaski ocenění získali již v letech 2005 a 2007.

Ani pro Anetu Langerovou není soška této soutěže nová. V minulosti se mohla pochlubit cenami Anděl rovnou šestkrát. V druhé polovině programu vystoupila se svou novou písní Tragédie u nás na vsi. V kategorii zpěvačka roku porazila Ewu Farnou, ale i Lenku Dusilovou, která cenu obdržela v loňském roce.

Michal Hrůza, který získal Cenu akademie populární hudby poprvé, za sebou nechal nominované Tomáše Kluse i Vojtěcha Dyka.

Objevem roku se stala skupina Jelen, která v průběhu večera zahrála svou píseň Magdaléna. Uspěla se svým albem Světlo ve tmě. Do síně slávy vstoupila Hana Zagorová. Své první album vydala již před 45 lety. Na hudební scéně je ale přes 50 let a kariéru zpěvačky kombinovala i s kariérou herečky. Nejprodávanější deskou roku se stala deska Proměnamě od Tomáše Kluse. Ceremoniál vysílala Česká televize a moderoval jej Leoš Mareš.

Michaela Říhová

Jazz, folk, pop i rock: cestování metrem Pražanům zpříjemnila živá hudební vystoupení

Hudební akci Nalaďte se v metru pořádal Dopravní podnik hlavního města Prahy (DP) již počtvrté. V rámci oslav 140. výročí městské hromadné dopravy pro své cestující připravil na čtvrtek 16. dubna celkem 47 živých koncertů, které se konaly ve vestibulech hned sedmi stanic. Kromě Hlavního nádraží, Vltavské, Florence, Můstku, Hradčanské a Muzea se rozezněla také nová zastávka na trase A Nádraží Veleslavín. Na přípravách se již tradičně podílela Konzervatoř a Vyšší odborná škola Jaroslava Ježka.

Akce začala ráno v osm hodin a nabídla průřez několika hudebními žánry. Cestující tak mohli vybírat z oblasti vážné či elektronické hudby, jazzu, beat boxu nebo třeba folku. Milovníky tvrdší muziky pak jistě potěšilo vystoupení hardrockové kapely Whatrock, která zahrála od 19 hodin na Hlavním nádraží. Kromě samotných studentů Ježkovy konzervatoře v metru vystoupili i známější hudebníci. Na Můstku se například představili Roman Tomeš s Michaelou Doubravovou, kteří působí nejen v několika muzikálech divadla Kalich, ale také v televizních seriálech. Netradiční podívanou slibovala rovněž zastávka Hradčanská, kde DJové propojili svá vystoupení s instrumentalisty a zpěváky.

Podle pořadatelů se koncerty v metru zatím pokaždé setkaly s pozitivním posluchačským i mediálním ohlasem. „Fanoušci jednotlivých žánrů si mohou zdarma vyslechnout jednotlivé koncerty a následně si najít veškeré informace o jednotlivých kapelách, o kterých například do té doby neslyšeli,“ řekl Carolině mluvčí pražského DP Jiří Štábl s tím, že podnik pro cestující na svých internetových stránkách zveřejnil kromě programu i podrobnější informace o interpretech. Hudebníci na akci Nalaďte se v metru vystoupili bez nároku na honorář. „Jedná se v zásadě o jejich vlastní propagaci,“ dodal Štábl. „Snažíme se ale oslovit nové tváře, nové hudební skupiny a zapojit do projektu také další hudební tělesa.“

Oslavy 140 let existence pražské hromadné dopravy pokračují až do prosince, kdy sérii akcí zakončí opět živé koncerty v metru. Veřejnost mezi tím čeká ještě například výstava s názvem Tramvaje v Evropě, den otevřených dveří či tramvajový průvod Prahou.

Z pražského metra Nikola Staňková

Sport

Ze sportu stručně: Češky ve finále Fed Cupu, hokejovým mistrem Litvínov, fotbalová Plzeň vede o šest bodů

* Wimbledonská vítězka Petra Kvitová se vrátila na tenisové kurty dvěma výhrami proti Francouzkám, a dovedla tak české tenistky do čtvrtého finále Fed Cupu za posledních pět let. Kvitová navázala proti Caroline Garciaové na výhru s Kristinou Mladenovicovou. Čtyřka světového žebříčku kvůli vyčerpanosti nehrála od února. První den bodovala Lucie Šafářová, když porazila Garciaovou. Finále se uskuteční v polovině listopadu v České republice, tenistky se utkají s Ruskami, které postoupily přes Němky.

* Třinec, vítěz základní skupiny hokejové extraligy, odvrátil 21. dubna už druhý mečbol Litvínova, a vyrovnal tak stav série na 3:3 na zápasy. O titulu rozhodne až poslední, sedmý, duel.
Po uzávěrce: Poprvé se mistrem stává Litvínov, v Třinci zvítězil 2:0.

* Na hrotu tabulky odskočila Plzeň o další bod pražské Spartě a po remíze v Teplicích si upevnila pozici lídra. Sparta na ni po prohraném zápasu v Liberci ztrácí už šest bodů. Jablonec prohrál na Dukle po gólové trefě domácího Tomáše Bergera a od Sparty ho dělí čtyřbodová ztráta. Nováček soutěže - České Budějovice - ztratil na domácím hřišti vedení 2:0 proti Bohemians 1905, kterým se v posledních dvaceti minutách podařilo třemi góly zápas otočit.

Jakub Rozmahel

Zemřel legendární hokejista Jaroslav Holík, bylo mu 72 let

V noci z 16. na 17. dubna podlehl dlouhodobé nemoci jeden z neslavnějších československých hokejistů. Jaroslav Holík byl nejen nenahraditelným hráčem, ale také výborným trenérem, který českou reprezentační dvacítku dovedl k vítězství na mistrovství světa, a to hned dvakrát po sobě, v letech 2000 a 2001.

Jaroslav Holík pocházel z Havlíčkova Brodu, kde spolu s bratrem Jiřím zahájil svou hokejovou kariéru. Ta je neodmyslitelně spojena s klubem Dukla Jihlava, se kterým Jaroslav získal sedm ligových titulů v roli hráče a další čtyři v roli trenéra. Média připomněla, že celkem v Dukle nastoupil k 602 utkáním a nasbíral v nich 641 kanadských bodů.

Pravidelně nastupoval za československou reprezentaci, s níž získal v rámci světových šampionátů šest medailí, včetně zlata z Prahy v roce 1972. Úspěšné byly pro Holíka i zimní olympijské hry v témže roce, ze kterých si spolu s ostatními československými reprezentanty odvezl bronz. V roce 2012 obdržel za svůj celoživotní postoj hlavní cenu Českého klubu fair play.

Holík trpěl v posledních letech vážnými zdravotními problémy. V prosinci 2011 mu lékaři diagnostikovali sněť a kvůli infekci mu dokonce museli amputovat část levé nohy. Jeho stav se však nadále zhoršoval.

Poslední rozloučení s hokejovou legendou se uskuteční v pátek 24. dubna v poledne v jihlavském krematoriu. Obřad bude veřejný.

Barbora Kebzová

Závodníci podpořili Světlušku během pro radost

Čelovky na hlavách běžců rozsvítily ve čtvrtek 16. dubna večer pražskou Stromovku při charitativním Nočním běhu pro Světlušku na podporu nevidomých. Zaručen byl i kulturní zážitek, před závodem odehrála koncert skupina Tata Bojs, jejíž členové se také později rozběhli do tmy, a po skončení závodu připravili pořadatelé pro účastníky doprovodný program. Běžci museli provést povinnou registraci a zaplatit poplatek ve výši 500 korun. Celá částka šla na konto nadace Světluška, v Praze se vybralo celkem přes 1,4 milionu korun. Účast byla rekordní, už dopoledne v den závodu se jich zaregistrovalo dva a půl tisíce.

V areálu Královské obory Stromovka měli běžci možnost vybrat si ze dvou vzdáleností, a to 3 a 5 kilometrů. Závod byl zvláštní tím, že se zde setkali jak vidící, tak i nevidomí lidé, a běžecký okruh absolvovali dohromady. Běžce se zrakovým postižením často doprovázejí jejich psi, kteří jim pomáhají orientovat se v neznámém terénu a mezi velkou masou lidí.

„U Nočního běhu pro Světlušku platí stoprocentně, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Jenom si místo olympijské pochodně rozsvítíme čelovky, a symbolicky tak propojíme svět vidících a nevidomých,“ vysvětluje na webu Rozhlas.cz Přemysl Filip, ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu, jehož je Světluška dlouhodobým projektem. Že si nikdo neběží pro výhru, potvrdila Carolině také účastnice běhu Markéta Šomjaková: „Tento večer není o mně a o mém běhu, je to o běhání pro ostatní, o dobrém pocitu, že jsem podpořila něco, co má smysl. Každý nemá takové štěstí jako já a nemůže vidět svou cestu, proto jsem ani chvíli neváhala a této akce se zúčastnila. Je to zážitek.” V rámci doprovodného programu si mohli zájemci vyzkoušet tzv. trasování, tedy běh se zrakově postiženým sportovcem, či se mohli nechat namasírovat od nevidomého maséra.

Nočního běhu se zúčastnili také kardiochirurg Jan Pirk, fotbalista David Lafata či cvičitelka Hanka Kynychová. Charitativní akce se koná  23. dubna také v Brně, kde účastníky čeká okruh dlouhý 3,5 kilometru.

Ze Stromovky Anna Ročková

Počasí

Počasí

Minulý týden Česko zažilo letošní první letní den, avšak o víkendu jsme čelili znovu až zimním teplotám. Na horách se dočkali dokonce i dalšího sněhu. Duben letos dostává své aprílové pověsti. Počasí střídá nálady jako rozmazlené dítko. Chvíli teploty dosahují 20 °C a za pět minut je už o 10 °C méně a prší. To však náladu nekazí a při každé příležitosti, kdy vysvitne slunko, se lidé rozprchnou do parků a restauračních zahrádek a užívají si přímo letní náladu. Na víkend však předpověď nevypadá moc sluníčkově, teploty se mají pohybovat okolo 15 °C a má je doprovázet silný déšť a vítr.

Eliška Melicharová