28. dubna 2016, Carolina č. 904

události od 20. do 27. dubna


Z domova

Demonstraci zamezila Zemanova ješitnost, řekl Kalousek. Chovanec: Policie nepochybila

Téměř dvě hodiny se ve Sněmovně mluvilo o postupu policie při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. „Bylo to porušení práv občanů,“ kritizoval lídr TOP 09 Miroslav Kalousek. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) opatření obhajoval. Za řečnickým pultem se střídali jen poslanci s přednostním právem, program mimořádné schůze totiž Sněmovna ve čtvrtek 21. dubna neschválila. „Odpovědi jsme nedostali,“ shodli se politici z opoziční ODS a TOP 09.

Tyto strany žádaly vysvětlení incidentů z konce března, kdy do Prahy zavítal Si Ťin-pching, generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Číny. Mimo jiné chtěly slyšet, proč policie v budově FAMU vyšetřovala vyvěšení tibetských vlajek a proč zamezila vstupu demonstrantů na Hradčanské náměstí.

„Žádné předchozí návštěvy státníků nebyly provázeny takovými incidenty jako tato,“ uvedl Petr Fiala, předseda ODS. „To, co se stalo, bylo bezprecedentní porušení práv občanů České republiky na území České republiky,“ přidal se Kalousek.

Ministr vnitra Chovanec zopakoval, že policie situaci zvládla, a znovu jí poděkoval. Uznal jediný přehmat – zásah na FAMU byl podle něj výsledkem přílišné horlivosti a chybné komunikace. „Nejde to smést ze stolu řečmi o horlivosti,“ namítl Fiala. „Je potřeba dát jasnou odpověď na to, kdo to policistům nařídil.“ Chovanec spekulace o politické objednávce popřel.

Kalousek se v projevu zaměřil na řádně nahlášenou demonstraci na podporu Tibetu, které zabránila policie. Uvedl, že se jejím zákazem omezilo ústavní právo na svobodu shromažďování. „Hradčanské náměstí nebylo uzavřeno pro relevantní bezpečnostní riziko, ale z ješitnosti a pocitu nadřazenosti prezidenta republiky,“ kritizoval Miloše Zemana. „Bylo to technické opatření, které schvaloval magistrát hlavního města Prahy,“ oponoval Chovanec.

Za ČSSD mluvil jen Chovanec, z hnutí ANO se k nedávným událostem nevyjádřil nikdo. Proti mimořádnému zasedání byli zástupci ANO, ČSSD, KSČM a Úsvitu. Pro hlasovali poslanci ODS a TOP 09, ke kterým se přidala koaliční KDU-ČSL. Ruku zvedl i Milan Chovanec. Podle Kalouska to bylo jen formální gesto.

Z Poslanecké sněmovny Marek Hedbávný

Krize demokracie: média v rukou oligarchů a nedostatečná historická paměť

Debatou o stavu demokracie nejen v Česku ožila velká posluchárna New York University v Praze. Před zaplněnou učebnou diskutovali v pátek 22. dubna politolog Jiří Pehe, předseda Syndikátu novinářů Adam Černý, slovenský diplomat Kálmán Petőcz nebo podnikatel Tomáš Richter. Hovořili mimo jiné o projevech krize demokracie ve státech střední Evropy a snažili se rovněž hledat možná východiska.

„Když se podíváme za blýskavou fasádu naší demokracie, tak zjišťujeme, že je uvnitř stále notně zchátralá,“ komentoval stav české politiky Pehe. Podle něj se rychle vytvořily demokratické instituce a mechanismy, ale funkční občanská společnosti zatím v takové míře nevznikla a chybu vidí také ve školství. „Lidé nevycházejí ze škol jako demokrati,“ řekl.

O zanedbané úloze školství hovořil také Petöcz. Míní, že se ve školách nevěnuje dostatečná pozornost moderní historii ani institucím EU. S tím pak souvisí nedostatečná historická paměť a nedůvěra mladých lidí v unii, kterou lze v současnosti ve střední Evropě vnímat a která se odrazila i na výsledku voleb na Slovensku.

Řeč byla i o roli médií. Ta se podle slov Adama Černého dostávají stále více pod vliv velkých kapitálových skupin, a tím se omezuje jejich schopnost svobodně informovat. Upozornil také, že v poslední době vzniká celá řada serverů placených ze zahraničí, které šíří lživý obsah. Jepodle něj proto více než kdy dříve potřeba chránit pozici veřejnoprávních médií před politickými tlaky. „Jde mimo jiné o to, aby své zástupce do rad médií veřejné služby mohly jmenovat renomované občanské a společenské instituce přímo, bez dalších politických schvalovacích procedur,“ navrhl Černý.

Hovořilo se rovněž o ekonomických problémech, se kterými se nezávislá média potýkají. „Standardní ekonomický model médií se hroutí,“ řekl Tomáš Richter, podnikatel, který stojí za založením nadačního fondu pro podporu nezávislých médií, o jehož vzniku auditorium informoval. Fond se podle jeho slov zrodil z iniciativy skupiny menších podnikatelů, kteří se tak staví na odpor „oligarchizaci médií“, a měl by začít fungovat v nebližších týdnech.

O slovo se přihlásil i bývalý předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který debatě přihlížel, a připomněl, že to, čím si střední Evropa prochází nyní, je běžné i v západních demokraciích. „Je úplně normální, že se za svobodu a demokracii musí bojovat,“ poznamenal.

Z debaty David Krkoška

Opravená Kobyliská střelnice se už otevřela pro veřejnost

Za zvuku žesťů mohli lidé opět vstoupit do zrenovované Kobyliské střelnice, a uctít tak památku stovek odbojářů popravených nacisty. Zhruba roční opravu národní kulturní památky, která stála 13 milionů korun, dotovala zejména Evropská unie. Při pondělním slavnostním otevření položil květiny k pomníku zavražděných vlastenců vedle starosty Prahy 8 Romana Petruse i ministr obrany Martin Stropnický.

„Měli bychom vyprávět dalším generacím osudy o našich padlých vlastencích, aby nový pomník nebyl jenom hezký, ale aby v nich vyvolal i pokoru,” pronesl Petrus. Střelnici na okraji Prahy vybudovala armáda v roce 1890, nejprve pro výcvik pěchoty. Během nacistické okupace ji využila německá armáda k popravě až 540 lidí, mezi nimi generála Aloise Eliáše nebo spisovatele Vladislava Vančury.

Dříve volně přístupnou památku poškozovali vandalové, či dokonce divoká prasata z nedalekého lesa. O nový pěstěný trávník na valech se nyní stará zavlažovací systém a zrestaurovaný pomník se jmény obětí střeží kamery. Zrenovované jsou také terčové jámy z dob střelnice. „Největší položkou byla trachytová dlažba,” řekla radní Prahy 8 Anna Kroutil.

Radnice do třináctimilionové opravy přispěla milionem, o něco víc Ministerstvo obrany. Zbytek čerpala z evropských fondů pro regionální rozvoj. „Pomník opravdu prokoukl,” sdělil Carolině pamětník dob protektorátu Jaromír Lisý.

Ze střelnice Marek Cieslar

Stručně z domova: ČSSD a exekuce, útoky na HateFree a konec spojenectví BPI a Úsvitu

* Bývalý advokát Zdeněk Altner v pátek 22. dubna požádal o nařízení exekuce na ČSSD. Podle rozhodnutí soudu má strana za služby ve sporu o Lidový dům  zaplatit 337 milionů korun. „Dluhy se platit musí, my jsme si ale peníze od Altnera nepůjčili,“ reagoval podle serveru Novinky.cz předseda Bohuslav Sobotka. Podle webu má také ČSSD na základě úvěru od Fio banky celkovou sumu připravenou, od minulého týdne však proplácí jen Altnerovým věřitelům. Dluh, který se z 18,5 milionu vyšplhal více než o 300milionové úroky, platit nechce a podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

* Spolupráce Bloku proti islámu a Úsvitu-Národní koalice končí. Hnutí Úsvit slíbilo 60 milionů na kampaň, které nedodalo. Předseda BPI Martin Konvička to uvedl v pondělí 25. dubna v prohlášení na sociálních sítích. Je přesvědčen, že „peníze byly pouze planým slibem“ a že hnutí usilovalo pouze o získání hlasů z volební základny Bloku. Podle serveru Novinky.cz Konvičkův výrok vedení Úsvitu překvapil a zatím oficiálně nereagovalo. Jak teď Blok proti islámu hodlá financovat volební kampaň, není jasné, teprve o tom rozhodne na příštím sněmu.

* Svastiky a hesla „smrt hatefree“ či „uprchlíci táhněte“ a jiné nenávistné vzkazy nasprejovali o víkendu vandalové na podniky, které se připojily k síti HateFree. Ta se zasazuje o potírání rasismu a jiných forem diskriminace. Mladíky, kteří se podle vzkazů hlásí k extrémní pravici, zachytily kamery, doposud se je však nepodařilo vypátrat. Hrozí jim až tři roky vězení za zločiny proti lidskosti. HateFree zón, kterých je v Česku 149, poškodili pachatelé pět, nápisy se však objevily i ve vestibulu metra Karlovo náměstí a na jiných místech v Praze. Mezi napadené podniky se řadí kavárny Mammacoffee, Café v lese či tetovací studio INKdividual. V pondělí se pořádaly veřejné akce, při kterých čistili výlohy a stěny i politici – mimo jiné primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Marek Jiří Potužník

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Nová slovenská vláda dostala důvěru parlamentu. Fico je potřetí premiérem

Slovenský parlament vyjádřil v úterý 26. dubna důvěru nové vládě a schválil její programové prohlášení. Koalici složenou ze stran Směr-SD, Slovenská národní strana (SNS), Most-Híd a Síť podpořila potřebná nadpoloviční většina – hlasovalo pro ni 79 ze 142 přítomných poslanců. Schůze se nezúčastnili premiér Robert Fico a předseda SNS, druhé nejsilnější koaliční strany, Andrej Danko, oba v předešlých dnech podstoupili operaci a zůstávají v nemocnici.

Nový Ficův kabinet chce v nadcházejících čtyřech letech snížit podnikům daně ze zisku, dosáhnout vyrovnaného rozpočtu a vytvořit 100 tisíc nových pracovních míst. V rozpravě promluvilo 67 poslanců, opozice program kritizovala jako málo konkrétní a nedůvěryhodný.

Po hlasování vystoupil prezident Andrej Kiska. V projevu zdůraznil, že nová vláda nastupuje do složitého období, a varoval jak před prudkým poklesem důvěry ve stát, tak i před nárůstem extremismu a radikalismu. „Porozumět těmto jevům neznamená je napodobovat. Pokud dopustíme, aby slušnost působila jako slabost, ztratíme základ soudržnosti jako společnost, jako demokracie a jako stát,“ poznamenal podle serveru Novinky.cz.

Po úspěšném výsledku hlasování stane Robert Fico ve funkci premiéra už potřetí. Nová koalice teď vystřídá předešlou jednobarevnou vládu jeho strany Směr-SD. Fico se však po páteční operaci srdce stále zotavuje na ARO bratislavského kardiologického centra.

Parlamentní volby do Národní rady Slovenské republiky se konaly v březnu. Z 23 kandidujících stran jich uspělo osm. Vítězná strana Směr-SD získala 28 procent hlasů, proti předchozím volbám si však výrazně pohoršila, a proto musela vytvořit koaliční vládu.

Veronika Šírová

Ekonomika

Stručně z ekonomiky: Dálnice i OKD v nejistotě, Tatra má další zakázku

* Ministerstvo životního prostředí 25. dubna obnovilo 11 let staré stanovisko, a souhlasilo tak s plánovanou stavbou dálnice D52 z Pohořelic do Mikulova a k hranici s Rakouskem. Přípravu dosud komplikovaly spory s ochránci přírody. Termín výstavby je ale stále neznámý, Jihomoravský kraj je totiž jediný v republice, kterému chybí platný územně plánovací dokument. Kvůli tomu stojí nejen příprava D52, ale i dalších důležitých silničních staveb. Vedení kraje slibuje, že zásady územního rozvoje vydá ještě před říjnovými volbami.

* Kopřivnická Tatra dodá stovky speciálních podvozků pro vojenská vozidla egyptské a jordánské armády, oznámila v úterý 26. dubna. Společnost tím vydělá okolo 800 milionů korun. Firma své vozy a speciální podvozky vyváží od Nového Zélandu přes Indii a Saúdskou Arábii až po západní Evropu. Zbrojařská skupina Czechoslovak Group podnikatele Jaroslava Strnada, která Tatru před třemi lety koupila, převzala nově také automobilku Avia.

* Největší zaměstnavatel v Moravskoslezském kraji OKD je připraven sám na sebe podat kvůli dluhům insolvenční návrh a ukončit hornickou činnost, pokud se do pátku 29. dubna nedohodne se státem na restrukturalizaci. Skupina investičních fondů Ad Hoc Group, která prostřednictvím společnosti NWR vlastní černouhelné OKD, nabídla státu, že mu za méně než čtyři miliardy korun firmu prodá. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) označil postup za vydírání. „Nemůžeme za soukromé vlastníky řešit jejich dluhy,“ reagoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pro server iDnes.cz. Ve firmě pracuje přes 10 tisíc zaměstnanců, ohrožená jsou i místa lidí v navazujících profesích.

Karolína Zikešová

Kultura

Karel IV. Jaký byl? Výstava na Kampě odhaluje jeho pravou tvář

Karel IV. je považován za jednoho z nejúspěšnějších panovníků v české historii. Ale jaký byl –  na to odpovídá stejnojmenná výstava na pražské Kampě. Návštěvníkům nabízí pro lepší představu jeho vzhledu podobizny a popisy právě z dobových zpráv. Výstava je volně přístupná od pondělí 25. dubna. Na ten den totiž připadá výročí položení základního kamene Nového Města pražského.

„Na základě průzkumu z roku 1976, kdy přední český badatel prof. MUDr. Emanuel Vlček zdokumentoval ostatky císaře, vznikly pro potřeby výstavy dvě srovnávací studie umožňující porovnání dobových portrétů a kosterních pozůstatků,“ uvedl portál kudyznudy.cz. Výstava tak nabízí výsledné porovnání tváře Karla IV. po 40 letech.

„Na základě precizní kresby panovníkovy lebky vznikla co možná nejpřesnější malovaná rekonstrukce jeho tváře ... Můžeme tak pozorovat zajímavé detaily. Třeba jizvy v obličeji císaře, který byl vášnivý turnajový bojovník. Nebo vrásky, které tehdejší umělci milosrdně vynechali,“ komentoval výstavu pro iDnes.cz Ondřej Šefců, její autor a ředitel Národního památkového ústavu v Praze. Pátrání po císařově podobě vyobrazuje 19 oboustranných panelů.

Akci pořádá společnost Medialogue společně s hlavním městem, partnerem výstavy je Univerzita Karlova. Na výstavě je také k vidění replika ztracené zakládající listiny univerzity, tu se podařilo zrestaurovat díky negativu z roku 1935, na kterém byla vyfocena. Expozice na Kampě potrvá do 25. května, přístupná je 24 hodin denně a v noci je pro návštěvníky nasvícená.

V rámci výročí 700 let od narození českého krále a císaře Svaté říše římské se v Praze uskutečňují i další výstavy a akce, které mají připomenout jeho éru.

Z výstavy Daniel Černý

Filmové Karlovy Vary pojedenapadesáté: pocta Bohdalové a Svěrákovi či nová sekce

„Dříve se jelo na pětiletky. My jsme se rozhodli mít padesátiletky a teď vstupujeme do druhé,“ zahájil Jiří Bartoška, prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, letošní sezonu. Nadcházející 51. ročník představí zcela novou sekci o lidech s fyzickými hendikepy a ocení osobnosti českého stříbrného plátna.

Každoroční Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary letos obdrží herečka Jiřina Bohdalová. Jako dárek k hereččiným květnovým 85. narozeninám se na festivalu bude promítat trezorový snímek Ucho režiséra Karla Kachyni. Životní jubileum letos slaví i o pět let mladší Zdeněk Svěrák, který se objeví v tradiční festivalové znělce. Svěrák, který se do české filmové historie zapsal jako textař, scenárista a herec, převzal z rukou Jiřího Bartošky cenu prezidenta už v roce 2014.

Naopak letos poprvé se festival zaměří na filmové příběhy hendikepovaných lidí. Sekce Lidé odvedle při premiéře představí osudy vozíčkářů. „Je to pro nás logické vyústění naší snahy předat kompletní festivalový zážitek i lidem s hendikepy,“ uvedl programový ředitel Karel Och na tiskové konferenci v úterý 26. dubna. Festival už šestnáct let provozuje projekt Kino bez bariér, který umožňuje návštěvu právě lidem s fyzickým postižením.

Nově zůstanou projektové místnosti otevřené i v neděli po oficiálním skončení festivalu. „Je to možnost pro návštěvníky vidět oceněné filmy a zároveň poděkovat obyvatelům Karlových Varů,“ uvedl k novince Jiří Bartoška. Oficiální plakát 51. ročníku vytvořil Aleš Najbrt a zobrazil na něm paparazzi snímky celebrit. „Žijeme v mediálně exponované době. Kdo není na fotografii, jako kdyby nebyl. V době, kdy všichni chtějí mít selfie, jsme proto udělali anti-selfie,“ vysvětlil.

Festival se bude konat od 1. do 9. července a jako obvykle bude hlavním působištěm Hotel Thermal.

Z tiskové konference Václav Vohlídal

Nostalgicky ladění umělci z Česka a Slovenska vystavují v Praze

V plném složení zahájili členové uměleckého uskupení ČSR Revival v pondělí 25. dubna svou výstavu. Na vernisáž do Slovenského domu v Praze nedaleko náměstí Republiky, kde autoři díla představují, dorazilo několik desítek lidí, nejen aby obdivovali umění, ale i zavzpomínali na staré časy. Členy skupiny totiž nespojují pouze vzájemné přátelství a tvorba, ale také společný – byť, jak sami říkají, trochu naivní – sen.

„Samozřejmě je to z většiny na bázi humoru a nadsázky, ale když se stejně dáváme dohromady kulturně, tak proč by se to jednou nemohlo podařit i na té politické úrovni?“ řekl malíř Zdeněk Netopil v souvislosti s ideou, kterou napovídá už název sdružení, a to návrat k Československu. „Ne že bychom na tom přímo pracovali, je to spíš takový náš princip, kdy se stýkáme, jako by se nic nezměnilo,“ dodal.

S kolegy Jaroslavem Martišem, Elžbietou Grosseovou a Jiřím Kubelkou se setkali před pěti lety na uměleckém sympoziu a od té doby spolupracují. Podobnou výstavu předvedli již loni v Trenčíně u příležitosti festivalu Art Film Fest.

Složení sdružení je velmi zajímavé. Kromě pestrosti národností zaujme i fakt, že se každý z umělců věnuje jinému stylu, spojuje je pak motiv abstrakce. Češi Kubelka s Netopilem jsou malíři (nejčastěji tvoří akrylem), původem Polka Grosseová se zabývá sochařstvím, keramikou či kolážemi a Slovák Martiš pracuje s dřevem. Rozmanitost však podle nich rozhodně není na škodu, podle Kubelky se dokonce doplňují. Vyzdvihl například spojení maleb s Martišovou řezbou Ježíše, která patří k hlavním ozdobám výstavy.

Veřejnosti je výstava přístupná do konce května. Samotní umělci se do budoucnosti příliš nedívají. Doufají, že přátelství, které před lety uzavřeli u sklenice vína, bude ještě dlouho pokračovat.

Z výstavy Petr Matulík

Sport

Masarykův pohár míří do Liberce. Bílí Tygři porazili Spartu a slaví první extraligový titul

Pohár pro mistra hokejové extraligy v sezoně 2015/2016 putuje na sever Čech. Šestý zápas finále mezi Spartou a Libercem, který hostila 24. dubna pražská O2 Arena, se dvakrát prodlužoval, vítězství nakonec slavili hosté. Modrobílou euforii spustil v 86. minutě útočník Martin Bakoš, jenž poslal puk za záda brankáře Tomáše Pöpperleho. Změnil tím skóre utkání na 2:1 a určil konečný stav finálové série 4:2.

„Důležitější gól jsem určitě ještě nedal. Viděl jsem, jak bek přede mnou couvá, tak jsem zkusil zpoza něj vystřelit a vyšlo to,“ uvedl pro ČT střelec vítězné branky Bakoš. Právě jeho pokus rozhodl o prvním extraligovém titulu pro Severočechy. Zároveň pro něj to byl první bod ve finálové sérii. „Je pravda, že jsem čekal docela dlouho, ale přišlo to v pravý čas.“

Velký podíl na úspěchu Liberce má kouč Filip Pešán. Ten přišel do týmu Bílých Tygrů loni v lednu, úplně změnil styl trénování i hry. „Vytvořili jsme během letošní sezony několik velkých věcí, a kdybychom byli druzí, tak se možná na mnoho z nich zapomene. Takhle si troufnu tvrdit, že bude velmi těžké nás v některých oblastech překonat,“ věří Pešán.

Pro sparťanského trenéra Josefa Jandače to bylo hořké loučení s týmem, neboť po sezoně odchází jako hlavní kouč k české reprezentaci. Ve vyřazovací části se musel vypořádat se zraněními, od vrcholu ho přesto dělil jen kousek. I tak je pro něj finálová účast největším úspěchem během pětiletého působení v Praze. „Od začátku play-off jsme nehráli v kompletní sestavě a jsem vděčný, že jsme dvě série zvládli. Jsem ale přesvědčený, že kdybychom byli v plné sestavě, tak jsme ten pohár zvedli my,“ poznamenal Jandač.

Vítěze a poražené má i baráž o extraligu. Nejvyšší soutěž si ani v příští sezoně nezahraje Slavia. Nic na tom nemohl změnit poslední zápas, v němž dokázala otočit nepříznivý vývoj s Karlovými Vary z 0:4 na 6:5. Tipsport extraligu budou hrát, stejně jako v letošním ročníku, Litvínov a Karlovy Vary.

Konečný stav finále: Liberec - Sparta 4:2 na zápasy (1:3, 4:2, 1:4, 4:1, 4:3, 2:1P)
Konečná tabulka baráže: 1. Litvínov 25 bodů, 2. Karlovy Vary 20, 3. Slavia 17, 4. Jihlava 10

Filip Fryml

Fotbalová Plzeň je bod od titulu. Spartu počtvrté za sebou porazila

Zřejmě poprvé od roku 2001 obhájí úřadující mistr fotbalové ligy předchozí triumf. Plzeň, šampion z let 2011, 2013 a 2015, kráčí k vítězství i v sudém roce. Nejvážnějšího soupeře Spartu porazila na jejím hřišti vysoko 3:0 a k jistotě jí chybí jediný bod z posledních čtyř kol. A to teď hraje proti poslední Ostravě.

„Ještě neslavíme, jsme pokorní,“ citovala ČTK plzeňského trenéra Karla Krejčího. „U mužstva mi chyběla ještě větší touha. Jako bychom tu největší motivaci vybili v Evropské lize,“ hodnotil sparťanský trenér Zdeněk Ščasný.

Zatímco jeho tým táhl poháry a v Evropské lize se dostal až do čtvrtfinále, Plzeň se soustředila na domácí soutěž a patnáctým vítězstvím za sebou vyrovnala ligový rekord. Spartu navíc zdolala počtvrté za sebou.

Byl to v neděli 24. dubna napínavý zápas. Plzeň vedla díky penaltě a v závěru trestala z brejků. Pokutový kop měla i Sparta, ale Bořek Dočkal přestřelil. „Chtěl jsem to kopnout jinak než jindy,“ vysvětloval záložník.

K penaltě se totiž postavil i ve středu 20. dubna v dohrávce odloženého zápasu na Dukle. V něm Sparta dlouho prohrávala, ale v hektickém závěru skóre otočila. I díky penaltě, o níž se pak dlouho mluvilo. Sparta vítězstvím 2:1 přiživila teoretickou naději na titul, ale o čtyři dny ji téměř jistě ztratila.

Výsledky 26. kola: Sparta - Plzeň 0:3, Ml. Boleslav - Olomouc 4:1, Ostrava - Liberec 0:2,
Slavia - Teplice 2:2, Jablonec - Slovácko 3:1, Brno - Příbram 2:0, Jihlava - Bohemians 1:2, Zlín - Dukla 2:2.  Dohrávka 19. kola: Dukla - Sparta 1:2

Tabulka: 1. Plzeň 68, 2. Sparta 57, 3. Boleslav 52, 4. Liberec 51, 5. Slavia 42, 6. Brno 40, 7. Jablonec 34, 8. Slovácko 33, 9. Dukla 30, 10. Bohemians 29, 11. Teplice 28, 12. Zlín 27, 13. Jihlava 26, 14. Příbram 24, 15. Olomouc 21, 16. Ostrava 14.

redakce

Zbývá 100 dní do her v Riu, zúčastní se jich přes 100 českých sportovců

Sportovce i fanoušky dělí od středy 27. dubna přesně sto dní do začátku letních olympijských her. Ty se poprvé v historii uskuteční na jihoamerickém kontinentě. Jistý start v Brazílii má zatím 65 českých reprezentantů. „Předpokládáme však, že do Ria poletí až 130 sportovců,“ říká vedoucí výpravy Martin Doktor.

Jedním z nich by měl být judista Lukáš Krpálek, kterého čekají před začátkem soutěží i jiné než sportovní starosti. Očekává nejen narození potomka, ale musí doléčit zraněné rameno. To ho výrazně limitovalo na víkendovém ME, kde vypadl hned v prvním kole. „Chci se dát zcela do kupy a nevypadnout z osmičky nasazených do olympijského turnaje,“ řekl Krpálek.

Ve zcela odlišné situaci je naopak kajakář Vavřinec Hradilek. „Rio byl sen, který byl jednu chvíli daleko, ale teď jsem se vrátil do boje.“ Narážel na kvalifikační závody, v nichž soupeří o místo na hrách s úřadujícím mistrem světa Jiřím Prskavcem. Jeden z nich se objeví ve finální nominaci. Český olympijský výbor ji schválí 12. července na plenárním zasedání.

Zatímco pořadatelé v Riu de Janeiro ve spěchu dokončují některá sportoviště nebo řeší problémy s kvalitou vody, ubytovací kapacity jsou plně připravené. „Olympijská vesnice bude patřit k nejlepším v historii,“ řekl šéf olympijské mise Doktor, jenž Rio před měsícem navštívil.

Nejen sportovcům, ale i jejich fanouškům zajistí Český olympijský výbor patřičné zázemí. V dějišti her budou moci navštívit Český dům, v Česku fandit v olympijském parku, který se otevře u lipenské přehrady. Oba areály budou přístupné po celou olympiádu od 5. do 21. srpna.

Z tiskové konference Jan Hrabě

Počasí

Počasí

Očekávané slunečné jaro se zatím nekoná. Minulý týden překvapilo na duben nebývale chladné, až podzimní počasí s ostrým větrem. Na mnoha místech dokonce sněžilo a teploty se na horách pohybovaly okolo nuly – tedy skutečné aprílové počasí. V některých krajích varují před sněhovými jazyky, ač pro řidiče, přezuté ze zimních na letní pneumatiky, může být už pozdě. Ani v příštím týdnu se slunce neukáže a oteplit se výrazně nemá ani v květnu, teploty se budou pohybovat okolo ne příliš jarních 13 stupňů.

Mahulena Kopecká