20. října 2016, Carolina č. 907

události od 12. do 19. října


Z domova

Do Senátu volilo nejméně lidí v historii. Jejich hlasy sbírala hlavně KDU-ČSL

Nejvíce mandátů ve druhém kole senátních voleb získala KDU-ČSL. Její kandidáti vyhráli v pěti z 27 obvodů, v nichž se letos hlasovalo, další čtyři uspěli s její podporou či v koalici. Naopak hnutí ANO proměnilo ze čtrnácti postupujících pouhá tři vítězství, ČSSD bere jen dvě křesla. Po dvou mandátech získali i ODS, koalice TOP 09 a Starostové a nezávislí, STAN navíc další dva samostatně. Dva senátory obhájili i Severočeši.cz, po jednom křesle obsadí dalších pět uskupení či kandidátů. K volbám, které se konaly 14. a 15. října, přišlo jen 15,4 % voličů, nejméně v historii.

ČSSD sice ztratila osm křesel, i tak ale s 25 mandáty zůstává v Senátu nejsilnější a Milan Štěch může obhájit pozici šéfa horní komory. Vládní koalice dál disponuje pohodlnou většinou: podle údajů agentury ČTK má klub KDU-ČSL i s nezávislými 15 členů, do klubu hnutí ANO se k jeho sedmi senátorům počítá i Alena Dernerová ze Severočechů. V opozici by měly být nejsilnější kluby Starostové s deseti mandáty a ODS s devíti, přesné počty ale budou jasné až po případném začlenění dosud nezařazených senátorů či kandidátů s širší podporou.

„Pro mě je klíčové, abychom se zabývali celkovým zlepšením fungování ČSSD, což bude mimo jiné znamenat větší nasazení členů vlády,“ reagoval premiér Bohuslav Sobotka. „Čeká nás velmi otevřená diskuse o tom, jak zlepšit naši práci pro občany, jak lépe prodat, to co sociální demokracie převážně ve vládě pro lidi dělá,“ uvedl podle ČTK. V obvodě Tábor neuspěl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v souboji s Jaroslavem Větrovským z ANO, následně nabídl funkci k dispozici, ale premiér ho zatím podržel. Post senátora neobhájil dosavadní místopředseda horní komory Zdeněk Škromach, který na Hodonínsku prohrál s kandidátkou KDU-ČSL Annou Hubáčkovou.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek označil výsledky za úspěšné. „Značka KDU-ČSL má určitou hodnotu, ať už ideovou, či věcnou,“ citovala ho ČTK. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš, vítěz nedávných krajských voleb, doufal ve větší zisk. „Hnutí musí přemýšlet o tom, koho oslovuje, a samozřejmě senátní volby jsou čistě o osobnostech. Nemluvím o úspěchu, jsem rád, že máme tři mandáty,“ uvedl podle webu Denik.cz. S výsledky byl spokojený šéf ODS Petr Fiala, podle něj potvrdily, že je jeho strana hlavní pravicovou silou. Podle předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka voliči ocenili zkušené komunální politiky.

Ze známých osobností neuspěl v Karlových Varech žokej a osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa (ANO), kterého porazil starosta Božího Daru Jan Horník (STAN), v jednom z pražských obvodů neuspěla ani bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) proti Ladislavu Kosovi zastupujícímu KDU-ČSL, zelené a další uskupení. V hlavním městě se nejvýrazněji prosadil Jiří Růžička, dlouholetý ředitel Gymnázia Jana Keplera, jenž předčil filozofa Václava Bělohradského (ČSSD + zelení). Nejvíc hlasů obdržel kandidát koalice Starostů a nezávislých se Starosty pro Liberecký kraj Michael Canov. Vyhrál ziskem 80,18 % hlasů a celkem pro něj hlasovalo 16 579 voličů. V Senátu zasedne nejvíce žen v historii – 16, o jednu víc než v předchozím období. V těchto volbách jich uspělo šest.

Rekordní však byl i nezájem voličů, k urnám jich přišlo jen 15,4 procenta, což je ještě o 1,5 % méně než v roce 2014. „Lidé vnímají volby do Senátu jako volby druhého řádu,“ vysvětlila politoložka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické v Praze ve vysílání České televize. Do Senátu se volí od roku 1996 a každé dva roky se obmění jeho třetina, tedy 27 z celkových 81 senátorů s šestiletým mandátem.

Pavlína Borská

ČSSD i ANO mohou mít po pěti hejtmanech, ve středních Čechách pomáhají přeběhlíci

Deset ze třinácti krajů už zná podobu budoucích koalic, v Olomouckém a Moravskoslezském už strany stvrdily spolupráci přímo koaliční dohodou. Hejtman v nich připadne hnutí ANO, stejně jako v Jihomoravském a Středočeském kraji, o dalším se jedná v Karlovarském kraji. Pět hejtmanů může mít i ČSSD, ač vyhrála jen ve dvou krajích. V Plzeňském, Královéhradeckém a Pardubickém povládne dokonce bez vítězného ANO. Obě nejsilnější strany se podílejí i na dalších koalicích, většina z nich je početnějších. Hnutí ANO zase ve středních Čechách pomáhají přeběhlíci z TOP 09.

Ve Středočeském kraji bude vládnout koalice ANO, STAN, ODS s podporou tří zastupitelů z TOP 09, v čele rady bude stát Jaroslava Jermanová (ANO). TOP 09 sice původně vyjednávala, ale nakonec spolupráci odmítla. Tři zastupitelé však rodící se koalici podrží. „Podpisem sami ukončují své členství, protože je to v rozporu s usnesením krajského výboru,“ reagovala místopředsedkyně hnutí Helena Langšádlová pro iDnes.cz.

Dalšími hejtmany za ANO budou Ota Košta (Olomoucký kraj), Ivo Vondrák (Moravskoslezský kraj) a Bohumil Šimek (Jihomoravský kraj). Za sociální demokracii nejvyšší post v kraji zřejmě obhájí Martin Netolický (Pardubický kraj), Jiří Zimola (Jihočeský kraj) a Jiří Běhounek (kraj Vysočina), nově jimi budou Josef Bernard (Plzeňský kraj) a Jiří Štěpán (Královéhradecký kraj).

V čele Zlínského kraje bude Jiří Čunek z KDU-ČSL, která povládne s ANO, ODS a STAN. „My jsme měli zkrátka nejlepší tým, tak jsme museli zvítězit,“ citoval Čunka iDnes.cz. Známé tváře STAN Petr Gazdík a Miroslav Adámek se však na vedení kvůli kumulování funkcí podílet nebudou. Hejtmanský post v Libereckém kraji obhájil Martin Půta (Starostové), a to navzdory obvinění z korupce. Tento kraj je tak jediným, jehož hejtman není členem žádné z celostátních stran.

V Ústeckém kraji je podle informací ČTK z pondělí 17. října možná spolupráce KSČM, ČSSD a koalice SPD-SPO. Konečné slovo bude mít podle nynějšího hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) ve čtvrtek krajský výbor komunistů. Případná koalice by měla v zastupitelstvu těsnou většinu, vítěz voleb hnutí ANO by zamířil do opozice. Jednání pokračují také v již zmíněném Karlovarském kraji, kde se od vznikající koalice ANO, Pirátů, ODS a Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst odštěpilo kvůli neshodám hnutí STAN.

Volby do zastupitelstev krajů se konaly 7. a 8. října, zúčastnilo se jich 34,57 % oprávněných voličů. Hnutí ANO získalo nejvíce hlasů v devíti ze třinácti krajů, ČSSD vyhrála ve dvou. Po jednom vítězství si připsali Starostové a KDU-ČSL.

Jonáš Verner

Liberální institut ocenil Mikloše. Bývalý slovenský ministr varoval před populisty

V malém sále pražského Žofínského paláce se ve čtvrtek 13. října předávala Výroční cena Liberálního institutu. Za potlesku ji převzal bývalý slovenský ministr financí z let 2002 až 2006 a 2010 až 2012 Ivan Mikloš, který v současné době působí jako ředitel slovenského think-tanku MESA 10, a především jako poradce ukrajinského premiéra. Tato země byla tedy hlavním tématem večera, Mikloš vystoupil s přednáškou Na cestě k funkční ekonomice na Ukrajině. Mezi hosty byl i někdejší český premiér Mirek Topolánek.

Mikloš v úvodu projevu hodnotil světové dění a varoval před „bludným kruhem“ nesvobody, který podle něj nyní hrozí. „Méně svobody a více regulací bude spojeno s nižším ekonomickým růstem, což povede k nárůstu extremismu a populismu,“ upřesnil.

Naopak, jako někdejší slovenský ministr financí mluvil o zkušenostech s příznivým vlivem liberalizace trhu na vysoký a dlouhodobý ekonomický růst. S tím však podle něj ostře kontrastuje vývoj v posledních dvaceti letech na Ukrajině. Země podle Mikloše vůbec nevyužila ohromný potenciál, který měla po rozpadu SSSR v 90. letech. Místo toho nastoupil oligarchický režim, který přirozeně bránil reformám vedoucím k liberalizaci tamního trhu.

Nyní se však podle jeho slov situace změnila. Uvedl, že za posledního dva a půl roku se v tomto směru udělalo víc než za předchozí desetiletí. Poradce ukrajinského premiéra vyjmenoval některé již dosažené úspěchy – překonání recese z let 2014-2015 a s tím spojený očekávaný růst ekonomiky v následujícím roce. Dále zmínil výrazné změny v bankovním sektoru a reformy energetiky, které neprospíval státní dozor nad cenami a vháněl ji do rukou oligarchů. Ale promluvil i o možných problémech bránících zdárnému vývoji na Ukrajině – za hlavní označil nepříliš jednotnou vládní koalici a narůstající vliv populistů: „Situace není nevratná, pokud přijdou populisté, jsme zpátky tam, kde jsme byli.“

Večer uzavřel imitátor Petr Martinák, který hlasem prezidenta Miloše Zemana pokládal Ivanu Miklošovi otázky. Zároveň narážel třeba na hledání domnělého článku Ferdinanda Peroutky nebo ironicky připomněl protikorupční akci čisté ruce z konce 90. let, kterou spustila Zemanova vláda.

Z Žofínského paláce Jan Bára

Každý šestý student by bez práce nemohl studovat vysokou školu, zjistil výzkum

Přibližně šestina studentů českých vysokých škol má vážně finanční potíže a bez práce by se svému oboru věnovat nemohla. Tyto problémy trápí nejčastěji studenty prezenční formy starší 30 let, přiznal je téměř každý třetí. Vyplývá to z šetření Eurostudent VI., které organizovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a odpovídalo v něm 16 653 studentů. Chybějící finance jsou také jednou z největších překážek pro studium v zahraničí.

„Naštěstí většina studentů nešla po této otázce na psychoanalýzu,“ glosoval výsledky garant šetření Jakub Fischer na tiskové konferenci v pátek 14. října. Průměrně mají „denní“ studenti k dispozici 9113 korun, nejvíce ti z právnických oborů, nejhůře jsou na tom studenti zdravotnických, lékařských a farmaceutických oborů. Potíže starších studentů souvisí i s tím, že kvůli věku ztrácejí některé výhody nebo platí za prodloužené studium.

Méně se s existenčními potížemi potýkají potomci rodičů s vyšším vzděláním a lepším sociálním zázemím. Měsíční finanční podpora od rodičů se liší podle jejich vzdělání asi o 2000 Kč. Podpora od rodičů zároveň roste zejména s rostoucím vzděláním matky.

Finance ovlivňují i studium v zahraničí. „Studenti považují za největší překážku odloučení od partnera, dětí, přátel a finanční náklady. Třetí nejčastější překážkou je pak ztráta současného placeného zaměstnání,“ vysvětlil Fischer. Nejčastějším a hlavním zdrojem financování těchto studijních pobytů jsou stipendia z Evropské unie, jako je například Erasmus. Na semestrální pobyty v rámci Erasmu vyjíždějí studenti nejčastěji do Německa.

Podle dalších výsledků se o jedno a půl procenta zvýšil počet studentů, kteří se považují za zdravotně znevýhodněné, nově 15 procent dotázaných – nejčastěji uvádí psychické problémy (34 %) a poruchy učení (28 %). Téměř polovina všech dotázaných studentů se považuje za nejlepší studenty, pouze pět procent se označilo za nejhorší. S výrokem „Občas se sám/sama sebe ptám, zda pro mě bylo studium správnou volbou“ většina respondentů nesouhlasila.

Z tiskové konference Kateřina Horová

Kmenové buňky pomáhají, ale mohou i škodit, varovali v diskusi čeští lékaři

Kmenové buňky už zachránily tisíce lidí trpících leukemií nebo selháním kostní dřeně. Celosvětové výzkumy ale stále ukazují, že mohou být také škodlivé. „V posledních letech vzniklo velké množství klinik, které nabízejí léčbu artrózy nebo vyhlazení vrásek právě pomocí této metody,“ varovali účastníci diskuse MEDialogy, která se konala v úterý 18. října na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. „S jediným prokazatelným úspěchem se kmenové buňky používají pouze při transplantaci kostní dřeně,“ dodávají.

V české odborné obci panuje jak nadšení, tak i skepse vůči tomuto druhu léčby. Část lékařů vidí v kmenových buňkách budoucnost medicíny, jiní jsou opatrnější. „Kmenové buňky? Ano, ale nejdříve o nich musíme více vědět,“ uvedl přednosta Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Karel Smetana. Nejen podle něj je zapotřebí kmenové buňky ještě víc prozkoumat, aby se minimalizovala možná rizika.

V poslední době i přesto vznikly desítky pracovišť, kde se tento fenomén stává výdělečným byznysem. Kliniky po celém světě nabízejí prodlužování vlasů, výplně kloubů nebo plastické operace pomocí kmenových buněk. „Některé kliniky v Thajsku dokonce mají ve své nabídce třítýdenní pobyt u moře, při němž pomůžou svým klientům vyléčit až 137 nemocí touto zázračnou metodou. Ale dle výsledků mezinárodních výzkumů může aplikace některých typů kmenových buněk do dospělých organismů následně způsobit nádorové bujení,“ varuje děkan 1. lékařské fakulty Aleksi Šedo.

Nicméně při transplantacích kostní dřeně zastávají kmenové buňky v posledních desetiletích zásadní úlohu. „Padesát let od první úspěšné transplantace krvetvorných kmenových buněk zachraňuje tato léčebná metoda každoročně desítky tisíc nemocných,“ uvedl Jan Starý, přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie v pražském Motole. Ročně tak lékaři v Evropě transplantují kostní dřeň až 15 tisícům pacientů. V Česku se toto číslo pohybuje kolem 250 odoperovaných, z čehož je 14 % dětí.

Účastníci debaty MEDialogy také konstatovali, že „Česká republika si stojí na poli transplantologie velice dobře. Patří mezi předních 15 zemí s největším počtem transplantací na počet obyvatel.“ Velký význam má také dlouhodobý výzkum, v jehož čele stojí především 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Právě výzkum hraje v problematice kmenových buněk nezastupitelnou roli, protože přináší stálé nové poznatky ke zkvalitnění léčby.

Z diskuse Kristýna Pružinová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Odmítání kvót se osvědčilo, řekl Zeman na jednání V4. Kiska nesouhlasil

Český prezident Miloš Zeman a jeho slovenský protějšek Andrej Kiska se neshodli v názoru na migrační krizi a na kvóty pro přijímání uprchlíků. „Jsem rád, že se náš postoj osvědčil a že ho nyní přejímají i další země, protože o kvótách už se téměř vůbec nemluví, nebo se považují za prázdné téma,“ citovala ČTK Zemana po jednání visegrádské čtyřky v Polsku.

Prezidenti Česka, Maďarska, Polska a Slovenska jednali v Rzeszówe ve dnech 14. a 15. října. Zeman na následné tiskové konferenci připomněl, že země V4 se stavěly proti povinnému přerozdělení žadatelů o azyl v rámci Evropské unie. „Je povinností každé země o přijetí běženců alespoň uvažovat,“ oponoval slovenský prezident v reportáži České televize. „V žádném období neměla visegrádská čtyřka tak špatný obraz v Evropě, jako má v těchto dnech,“ uvedl Kiska podle serveru Teraz.sk.

„Byl to výhradně osobní názor slovenského prezidenta. Diskuse o tématu byla velmi živá,“ reagoval následně Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček pro Echo24.cz. Zeman podle něj také poznamenal: „Visegrádská čtyřka se ukázala jako politicky moudřejší a prozíravější, než byl zbytek Evropské unie, a to zejména u migrační krize.“

Zato v otázce energetiky je skupina jednotná. Prezidenti kritizovali rusko-německý plynovod Nord Stream II. Projekt shledávají čistě politickým s nulovým ekonomickým přínosem. Podle Kisky jde přesně proti ekonomické nezávislosti na nespolehlivém Rusku, o kterou by měla Evropská unie usilovat. Zeman naopak pochválil projekt plynovodu Stork II, jehož úkolem je propojení plynárenské soustavy Česka a Polska.

Prezidenti také jednali o mladé generaci a jejích možnostech. „Musíme zastavit vlnu emigrace, která vede tolik talentovaných a tvůrčích mladých lidí k opuštění naší země,“ citoval server Aktuálně.cz polského prezidenta Andrzeje Dudu. Ten apeloval na vytvoření příležitostí pro mladé lidi v zemích V4, čímž narážel na fakt, že mnoho mladých Poláků si dnes hledá živobytí jinde. Více než dva a půl milionu lidí odjelo z Polska především do Británie a Německa, zejména lékaři, zdravotní sestry, IT specialisté či řemeslníci.

Stanislav Kučera

Slovensko se s Kováčem rozloučilo státním pohřbem, Zeman s Klausem se opozdili

Nejvyššími vojenskými poctami dalo Slovensko sbohem prvnímu prezidentovi po vzniku samostatného státu v roce 1993. Michal Kováč zemřel 5. října na selhání srdce ve věku 86 let. Smuteční obřad se konal ve čtvrtek 13. října, na tento den také připadl státní smutek. Pietních akcí se účastnili slovenský prezident Andrej Kiska, premiér Robert Fico a další přední činitelé. Český prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce Václav Klaus na Bratislavský hrad dorazili se zpožděním a rakvi se poklonili až při jejím vynášení.

Smuteční průvod se vydal přes Palisády k Prezidentskému paláci. Zde se dostalo exprezidentovi nejvyšších vojenských poct. Pak jej Bratislava uctila minutou ticha a na jeho počest zazněla hymna. Přihlížející mu vzdali hold potleskem, ozvaly se salvy. Ve čtrnáct hodin začala zádušní mše v katedrále svatého Martina, jež byla částečně přístupná i veřejnosti. „Vážený pane Michale Kováči, za váš zápas o charakter naší země vám děkujeme. Čest a úcta vaší památce,“ pronesl podle Sme.sk prezident Kiska za mohutného potlesku.

Smuteční hosté kondolovali pozůstalým již od dopoledních hodin v Rytířské síni Bratislavského hradu. Česká delegace však nedorazila včas, proto musela vzdát hold prezidentovým ostatkům až na nádvoří. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka způsobilo zpoždění špatné počasí, následně obvinil Řízení letového provozu České republiky. „Podle informací, které máme v současné době k dispozici, došlo ke zdržení, které se podepsalo na celém programu. Z výpisu je zřejmé, že dostalo přednost letadlo se zkratkou TVS, které přistávalo,“ řekl Ovčáček na stanici Český rozhlas Radiožurnál. „Státně důležitý let nemá absolutní přednost před ostatním provozem, má přednost pouze při vydávání letových povolení, a to také dostal,“ oponoval mu v debatě mluvčí Řízení letového provozu Radek Klíma. „Prezidentský speciál měl podaný letový plán na 10.30, o povolení požádal v čase 10.35. První zpoždění si tedy způsobil sám a ze strany pilota nebyla podána žádná časová urgence,“ dodal Klíma.

Clara Zangová

Ekonomika

Italská firma odmítla předat pražské hlavní nádraží, jako náhradu žádá přes miliardu

Stavební společnost Grandi Stazioni nepředala budovu nádraží Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), přestože jí v noci z neděle 16. října na pondělí 17. října skončil třináctiletý nájem. Zástupci italské firmy se nezúčastnili pondělního předání klíčů ministrovi dopravy Danu Ťokovi (ANO), klíč tak předal šéf servisní společnosti ISS Jan Boháček.

Společnost ještě v neděli uváděla, že není důvod, proč by jí měl skončit nájem, takže o dalším postupu bude informovat v pondělí. Podle SŽDC Grande Stazioni nedodržela plně podmínky smlouvy, jelikož měla provést kompletní rekonstrukci nádraží, což v požadovaném termínu nestihla. Italové si v případě splnění podmínek nárokovali prodloužení nájmu o dalších 30 let s tím, že se budou o nádražní budovu nadále starat. „Svojí neúčastí na pondělní schůzce potvrzují, že si uvědomují vinu,“ uvedl Ťok pro ČTK.

Firma již dříve uvedla, že v případě vypovězení smlouvy bude požadovat náhradu ve výši 1,2 miliardy korun za ušlý zisk. SŽDC dle svého stanoviska vyplatí pouze částku, kterou prokazatelně stála oprava části nádraží, kterou Italové stihli.

Grande Stazioni podle webu Lidovky.cz začala navíc některým nájemcům zasílat výpovědi: například prodejci Tchibo nebo společnost JVL, která provozuje obchod s potravinami. SŽDC naopak začala vyjednávat o nových smlouvách pro prodejce operující na hlavním nádraží. „Již jsme kontaktovali 43 nájemců a budeme hovořit i se zbývajícími sedmi. Smlouvy budou uzavřeny na začátku příštího týdne,“ řekl serveru náměstek SŽDC Tomáš Drmola. Kontrakty by měly mít téměř stejné podmínky jako ty současné.

Stavební firma měla například provést plnou rekonstrukci slavné Fantovy kavárny. Tu ale dokončit nestihla, přestože se kavárna otevřela v červenci 2015. Stihla zrekonstruovat čtyři nástupiště, na která instalovala výtahy a eskalátory. Nejmarkantnější proměnou pošla vstupní odbavovací hala s obchody a restauracemi.

Jakub Jirků

Stručně z ekonomiky:

Nafta se vrací, Temelín obnovil dodávky a nadprůměrná sklizeň obilí

* Z Bavorska dorazil první vlak s českou naftou, k níž se stát skoro dva roky nemohl dostat. V Třemošné u Plzně, kam v pátek 14. října přijel, přihlížel odplombování první dodávky i premiér Bohuslav Sobotka. „Musím říct, že to byl jeden z největších kostlivců, který vypadl ze skříně, když nastoupila naše vláda a kdy jsme začali dělat pořádek ve Správě státních hmotných rezerv,“ řekl Sobotka pro ČTK a dodal, že pro naftu bude nyní stát využívat státních skladů firem Čepro a Mero. Naftu v německém Kraillingu uchovávala firma Viktoriagruppe, její krach však rezervy skoro na dva roky znepřístupnil. Stát pro naftu v hodnotě 1,2 miliardy korun vypraví celkem 70 vlaků.

* V Jaderné elektrárně Temelín nastartovali reaktor druhého bloku. Stalo se tak v pátek 14. října necelou půlhodinu před polednem a hned nato v sobotu v 6:22 začal opět vyrábět elektřinu. Druhý blok nejprve pracoval na padesát procent výkonu, nyní už jede naplno. Odstávka trvala od září kvůli úpravám turbíny a v nejaderné části parogenerátoru. „Dodávky elektřiny byly zajištěny z jiných zdrojů. Proto se odstávky plánují mimo zimní sezonu, kdy je spotřeba nejvyšší,“ uvedl ředitel Bohdan Zronek pro ČTK. První blok je mimo provoz od konce srpna kvůli výměně paliva a podle oficiální zprávy ČEZ se znovu spustí v polovině listopadu.

* Zemědělci letos sklidili 8 422 tisíc tun obilovin, což znamená meziroční nárůst o tři procenta. Vyplývá to z odhadů sklizní k 15. září, které v pátek 14. října zveřejnil Český statistický úřad. Úroda obilí převyšovala desetiletý průměr dokonce o 11,1 procent. Je také čtvrtá nejvyšší od roku 1920, tučnější žně přinesly jen roky 1990, 2004 a 2014. Co však zemědělce trápí, je horší kvalita plodin a nižší výkupní cena. „Velká část úrody například obilí nedosahuje kvalitativních parametrů pro potravinářskou pšenici, ale má kvalitu pouze pro krmné využití. S tím je spojená také nižší cena, za kterou zemědělci úrodu realizují,“ řekl ČTK předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Proti loňskému roku se zvýšila i úroda brambor.

Jakub Moláček

Kultura

Signal festival vdechl nový život noční Praze: nabídl mámení smyslů i Divokou planetu

Po čtyři říjnové večery, počínaje čtvrtkem 13., se vybrané pražské budovy a uličky představily v nevšedním světle. Hlavní město už počtvrté hostilo v Česku velmi oblíbený Signal festival. Zatímco loňský ročník se nesl ve znamení temnějších odstínů a intimity, ten letošní hrál všemi barvami. Třiadvacet světelných instalací doplňovaly četné hudební akce či další tvorba multimediálních umělců.

Tento ročník charakterizovaly barvy a různorodost. Umělci připravili pro návštěvníky projekci svých děl na budovy, tzv. videomapping, i tři interaktivní a čtrnáct světelných instalací. Pět z nich vytvořila australská umělkyně Amanda Parerová, která zasadila do města mimozemské bytosti, inspirované česko-francouzským animovaným filmem Divoká planeta. Byl to jeden z nejvýraznějších projektů, návštěvníci mohli spatřit několik metrů vysoké postavy například na Střeleckém ostrově nebo u hotelu InterContinental.

Jedinou placenou atrakcí byl Signal Dome. V obří kupoli se promítala dvě večerní představení, která si pohrávala se smysly diváka. Přes den se zde prvně konalo představení pro děti. Pro ně organizátoři nachystali také interaktivní instalace na Kampě, kde si mohly vyzkoušet malování světlem. Na tyto atrakce se stály dlouhé fronty, ale náladu měli lidé výbornou a čekání si krátili popíjením, fotografováním a děti hraním her.

Důležitou zastávkou bylo i okolí Národního divadla. Na nádvoří Akademie věd se tlačilo mnoho návštěvníků. Snažili se zachytit vchod do Světelného tunelu Dávida Sivého z co nejlepšího úhlu na svůj mobilní telefon. Videomapping na kostele sv. Ludmily na náměstí Míru návštěvníci často zmiňovali jako nejpůsobivější projekt.

Akce se konala za podpory hlavního města, Ministerstva kultury, Ministerstva pro místní rozvoj a dalších institucí. „Signal festival patří k největším kulturním událostem v České republice propojujícím moderní umění a nové technologie a Praha má tu čest tuto akci hostit,“ napsala primátorka Adriana Krnáčová organizátorům.

Uplynulé tři ročníky přilákaly dohromady přes milion příznivců a letos se toto číslo navýší dle odhadů až o 600 tisíc. Uvedená čísla zajišťují festivalu první příčku mezi nejnavštěvovanějšími kulturními akcemi v Česku. Další várku elektrických senzací představí čeští a světoví umělci světelného designu od 12. do 15. října 2017.

Z festivalu Jana Brišová a Alexandra Tinková

Po knižním bestselleru jdou do kin animovaní Lichožrouti

Po sedmileté výrobě má 20. října premiéru nový český animovaný film Lichožrouti, založený na mezinárodně oceňovaných knihách stejného jména. Produkce se ujal Ondřej Trojan, který se podílel na snímcích Želary a Občanský průkaz, autorem scénáře byl tvůrce knižní předlohy Pavel Šrut a režisérkou Galina Miklínová, autorka výtvarné podoby postav. „Děti se budou smát i bát určitě. Ale děti se bojí rády. Obzvláště, když to dobře dopadne. Věřím, že si na své přijde každý divák,“ říká Miklínová.

„Každému člověku se už někdy ztratila ponožka.“ S tímto nápadem vznikl před jedenácti lety nový živočišný druh, takzvaný Lichožrout. Tyto malé potvůrky žijí v každé domácnosti a jejich životním údělem je krást ponožky, kterými se živí. Po obrovském úspěchu stejnojmenné knihy, dvou pokračováních (Lichožrouti se vracejí, Lichožrouti navždy) a překladu do 15 jazyků se poprvé objeví i na stříbrném plátně. Slovy distributora: „Na ploše animovaného dobrodružného gangsterského příběhu dvou znepřátelených lichožroutských gangů, střetu dvou generací a dvou morálek vykreslí svět podobný lidskému, nenásilně a s humorem.“

Animovaných filmů v Česku moc nevzniká a autoři se chtěli odlišit od velkých hollywoodských produkcí osobitým stylem kresby a animace. „Jako autorka původní ilustrační podoby Lichožrouta coby nového ´živočišného druhu´ jsem chtěla zachovat výtvarný záměr – odlišit se autentickou kresbou od běžné produkce využívající 3D technologie – a všechny vymodelované objekty pokryté vyrobenými texturami se nakonec ručně pokreslovaly. Tím jsme se vyhnuli určité umělosti a zejména figury tak dostaly větší nádech autentičnosti,“ vysvětluje Miklínová. Hlavní role namluvili herci Kryštof Hádek, Marek Taclík, Tatiana Vilhelmová a mnoho dalších. Film je přístupný všem věkovým kategoriím.

Z novinářské projekce Matyáš Křimský

Sport

Po ztrátě Plzně vede fotbalovou ligu Mladá Boleslav, Sparta dala tři góly Jihlavě

Desáté kolo fotbalové ligy přineslo změnu na první příčce tabulky. Z pátečního souboje na hřišti Bohemians si Mladá Boleslav odvezla tři body a díky sobotnímu zaváhání Plzně na Slovácku se posunula do čela. O body přišel i dosud třetí celek ligy Zlín, který poprvé v sezoně prohrál. Naopak obě pražská „S“ s přehledem zvítězila 3:0.

Zápas v Ďolíčku měl dvě hlavní postavy – domácího Milana Jiráska a Marka Matějovského. První jmenovaný ve 27. minutě zariskoval, ztratil míč a Matějovský technickou ranou k pravé tyči využil brejk tří proti dvěma. „Jsem rád, že jsem přispěl,“ poznamenal pro server iDnes.cz zkušený záložník, který se v lize trefil po třech letech a gólem přerušil úvodník tlak domácích. Ti však mohli vzápětí srovnat, brankáři Jakubu Divišovi vypadl míč z rukou, ale na čáře ho zastoupil stoper Da Silva Douglas. Naopak na druhé straně sedmým gólem v sezoně zvýšil nejlepší střelec ligy Jan Chramosta.

Odměna za snahu ale přišla hned v 46. minutě druhého poločasu, po centru ze strany se prosadil Jirásek, který se trefil k tyči a napravil chybu z první půle. Domácí stupňovali tlak a fanoušci je hnali vpřed. Ovšem v 66. minutě se znovu srazili Jirásek a Matějovský, záložník Bohemians po faulu zezadu dostal červenou kartu. „Nebýt vyloučení, myslím, že bychom se vyrovnání dočkali. Máme ruce prázdné, ale za výkon se určitě nemusíme stydět,“ hodnotil na tiskové konferenci trenér Miroslav Koubek. „Je to snad moje první červená karta v kariéře,“ prohodil po zápase Jirásek. Klokani dřeli i v deseti, místo vyrovnání inkasovali potřetí.

Zatímco Boleslav vyhrála počtvrté za sebou, pronásledovatelé zaváhali. Sérii pěti vítězství v řadě mistrovské Plzně ukončilo Slovácko, které dokonce mířilo k vítězství, ale v 84. minutě zařídil dělbu bodů plzeňský stoper Lukáš Hejda. Zlínský celek vyšel z duelu v Teplicích bodově naprázdno a jako poslední tým ztratil neporazitelnost.

Plzni i Zlínu se přiblížila Sparta, která v neděli doma spolehlivě přehrála nevýraznou Jihlavu 3:0 a uťala sérii čtyř ligových zápasů bez vítězství, kterou si procházela znovu po osmi letech. Výhru řídil kapitán David Lafata, který sice v šesté minutě branku minul, ale ve druhé šanci už byl úspěšný: předskočil dezorientovaného jihlavského obránce Milana Mišůna a špičkou usměrnil míč do branky. Podruhé se prosadil po přestávce, kdy svým typickým gólem dorazil střelu Václava Kadlece. Mezitím se ještě krásně trefil obránce Vjačeslav Karavajev. „Jihlava byla vhodný soupeř na to, abychom si zvýšili sebevědomí,” řekl na tiskové konferenci trenér domácích David Holoubek. Hosté měli v zápase jedinou šanci, ale obránce Petr Tlustý pravý okamžik k zakončení prováhal.

I proto Jihlava zůstává po třetině soutěže bez vítězství na předposledním místě, hůř je na tom už jen Příbram, která podeváté v sezoně nedala gól a podeváté prohrála, tentokrát v Karviné. Bídnou sérii Jablonce, který v lize nevyhrál osm kol a naposledy podlehl Brnu, odnesli trenér Zdenko Frťala a sportovní ředitel Ivan Horník.

Výsledky 10. kola: Bohemians – Mladá Boleslav 1:3, Slovácko – Plzeň 1:1, Teplice – Zlín 2:0, Sparta – Jihlava 3:0, Hradec – Slavia 0:3, Karviná – Příbram 2:0, Jablonec – Brno 1:2, Dukla - Liberec 0:0.

Tabulka: 1. Mladá Boleslav 25, 2. Plzeň 23, 3. Zlín 21, 4. Sparta 19, 5. Slavia 18, 6. Karviná 13, 7. Bohemians 13, 8. Dukla 12, 9. Teplice 12, 10. Brno 11, 11. Jablonec 10, 12. Slovácko 10, 13. Hradec 10, 14. Liberec 9, 15. Jihlava 4, 16. Příbram 3.

Po uzávěrce: Dohrávka: Brno-Slavia 1:4, Slavia se posunula na 3. místo tabulky.

Z Ďolíčku Pavel Tylšar a z Letné Štěpán Velek

Jízda hokejistů Litvínova pokračuje, plzeňskou krizi odnesl trenér Straka

Vzestup hokejistů Litvínova pokračuje. V předehrávce 32. kola vydřeli vítězství 3:2 v prodloužení nad Hradcem Králové a potvrdili výtečné výkony z poslední doby, které je vynesly na třetí příčku extraligové tabulky. Odlišné starosti řeší v Plzni. Trápící se tým je v tabulce předposlední s pouhými osmi body a po debaklu se Spartou 0:5 skončil trenér Michal Straka. Ani změna trenéra však zatím nepomáhá, západočeský celek padl i ve Vítkovicích 1:4.

Litvínov, který se v poslední sezoně protrápil až do baráže, v níž zachraňoval extraligovou příslušnost na poslední chvíli, se opět vrací k předchozí mistrovské formě. Po výprasku v Brně 1:7 se nadechl k vítězné sérii. „Přesně víme, co hrajeme a čím zápasy vyhrávat,“ řekl pro iDnes.cz kapitán Michal Trávníček. Domácí vítězství nad Hradcem Králové v úterý 18. října bylo už sedmým v řadě.

Naopak Plzeň se trápí a po tristním vstupu do nové sezony a šesti porážkách z posledních osmi utkání nevydržel na trenérské pozici Michal Straka, kterého odvolal jeho bratr a majitel v jedné osobě Martin bezprostředně po prohře se Spartou 0:5. „My jako trenéři končíme. Bylo to pro bráchu určitě těžké rozhodnutí, ale plně ho respektuji. Mrzí mě, že jsem nedokázal najít recept na to, jak nepříznivou situaci zlomit,“ uvedl. Trenéra, který minulou sezonu dovedl Plzeň k bronzové medaili, mrzely především porážky o jednu branku, kterých bylo hned pět. „Předvedli jsme nejhorší výkon v sezoně, už to takhle nešlo dál. Doufám, že ten, kdo přijde po mně, najde rychle recept na zlepšení a Plzeň půjde v tabulce nahoru,“ povzdechl si.

Tým převzal Martin Straka, legenda a olympijský vítěz z Nagana, ale ani změny v sestavě nepomohly. Mužstvo ve Vítkovicích podlehlo 1:4.

Výsledky 12. kola: Třinec - Mladá Boleslav 4:3n, Pardubice – Plzeň 4:2, Zlín – Hradec Králové 3:2p, Litvínov – Liberec 3:2p, Chomutov - Kometa 4:3p, Olomouc – Vítkovice 2:4.

Výsledky 13. kola: Plzeň - Sparta 0:5, Karlovy Vary - Zlín 7:4, Hradec Králové – Chomutov 3:2, Kometa – Olomouc 5:3, Mladá Boleslav – Liberec 0:3, Litvínov – Pardubice 2:0, Vítkovice – Třinec 0:5.

Dohrávka 9. kola: Vítkovice – Plzeň 4:1.

Dohrávka 12. kola: Sparta – Karlovy Vary 3:1.

Předehrávka 32. kola: Litvínov – Hradec Králové 3:2p.

Tabulka: 1. Kometa Brno 32, 2. Třinec 32, 3. Litvínov 26, 4. Sparta 24, 5. Chomutov 22, 6. Mladá Boleslav 22, Hradec Králové 20, 8. Liberec 19, 9. Vítkovice 18, 10. Olomouc 17, 11. Zlín 16, 12. Pardubice 9, 13. Plzeň 8, 14. Karlovy Vary 8.

Jakub Jonáš

Počasí

Počasí

V uplynulých dnech nabídlo počasí převážně zataženou oblohu, déšť, chlad a jen pomálu sluníčka. Nenechává tedy nikoho na pochybách o tom, že podzim už plně převzal vládu. Za září uváděl Český hydrometeorologický ústav průměrnou měsíční teplotu 18,3 stupňů, v říjnu už klesla podstatně níže. V minulém týdnu jsme zaznamenali nepříjemné mrholení, déšť, a dokonce i sněžení v horských oblastech. Sobota pak mile překvapila slunečným počasím a teplotami kolem 15 stupňů Celsia, načež se v neděli obloha opět zatáhla a slunce vykouklo zpoza mraků až ve večerních hodinách. Zataženo bylo i v pondělí, z šedých mračen ale nepršelo. Holínky, pláštěnky a deštníky ale určitě zase přijdou vhod.

Alexandra Tinková