17. listopadu 2016, Carolina č. 911

události od 9. do 16. listopadu


Z domova

Ve vládě končí Němeček a Dienstbier, nahradí je Ludvík a Chvojka

Rok před volbami do Sněmovny vymění premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dva členy vlády ze své strany. V čele zdravotnictví skončí Svatopluk Němeček, kterého nahradí ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Pozici ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu bude po Jiřím Dienstbierovi zastávat poslanec Jan Chvojka. Se změnami, které Sobotka avizoval jako reakci na neúspěch v krajských volbách, souhlasí i prezident Miloš Zeman. Oba ministry by měl jmenovat do konce listopadu.

„Chci jim poděkovat za práci, kterou tři roky ve prospěch České republiky odváděli, ale prostě chci, aby ten kurz sociální demokracie byl zřetelnější, aby vládní tým byl kompaktní a vláda byla výkonná až do samého konce volebního období,“ citovala ČTK Sobotku v pátek 11. listopadu, kdy změny oznámil. Předseda vlády zdůraznil, že ministři neodcházejí kvůli skandálům a problémům. Od Ludvíka si premiér slibuje, že jako ekonom položí důraz na maximální efektivitu zdravotní péče. Chvojka má pomoci v posledním roce mandátu Sobotkovy vlády s finišem legislativních prací ve Sněmovně.

Sobotka zvažoval i odvolání ministra dopravy Daniela Ťoka (ANO), za toho se však postavil předseda hnutí Andrej Babiš. Ten jinak změny ve vládě vítá. „Ale uvidíme, snad nebude házet klacky pod nohy zákonům ANO, jako to dělal Dienstbier,“ uvedl na webu Parlamentní listy ministr financí na Chvojkovu adresu. Poslanec je iniciátorem tzv. lex Babiš, tedy návrhu zákona, který upravuje střet zájmů politiků a brání jim ve vlastnictví médií.

Dienstbier návrh akceptoval, zároveň však poukazoval na zvláštní poměry ve straně. „Po mém odvolání volají bezpáteřní pučisté z Lán (Tejc, Zimola) a pražská mafie, v čele s pračkou peněz Pochem a odsouzeným podvodníkem Březinou,“ kritizoval spolustraníky ve vyjádření na sociální síti Facebook. Svatopluk Němeček v rozhovoru pro HN uvádí, že nebyl odvolán kvůli konkrétním problémům: „Pan premiér mi nesdělil žádný důvod. Sdělil mi, že chce nové tváře. Jsem rád, že je našel.“

Jonáš Verner

Pravice kritizovala zahraniční politiku. Je jasná, reagoval Sobotka

Pravicová opozice kritizovala v Poslanecké sněmovně vládu za zahraniční politiku. „To, jak zatím vypadá, spíše snižuje a ohrožuje postavení České republiky,“ prohlásil v pátek 11. listopadu šéf ODS Petr Fiala. „Myslím si, že vláda dělá velmi riskantní zahraniční politiku,“ připojil se předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů František Laudát. Jejich strany proto navrhly mimořádnou schůzi, program však poslanci po tříhodinové debatě neschválili.

Vláda podle ODS a TOP 09 neinformuje dostatečně opoziční strany o zahraničních krocích České republiky. Fiala uvedl, že vláda samotná je v zásadních otázkách priorit zahraniční politiky nejednotná. Tato nejednota podle něj vytváří zmatek a vakuum, které zaplňuje prezident Miloš Zeman. Předseda KSČM Vojtěch Filip oponoval: „Nepamatuji si větší sjednocení prezidenta a vlády, než je teď.“

V reakci na výroky pravicových poslanců podotkl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), že Česká republika má transparentní zahraniční politiku s jasnou koncepcí a zásadami schválenými celou vládou. „Tyto zásady jsou všem veřejně dostupné. Každý se tak může seznámit se všemi prioritami ve vztahu k Evropské unii a k zahraniční politice obecně,“ dodal premiér. Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) prohlásil, že Česká republika je mezinárodně uznávaný aktivní hráč v současné politice.

Po úvodní tříhodinové debatě, kdy vystoupili pouze poslanci s přednostním právem, Sněmovna program schůze neschválila. Pro širší diskusi bylo 36 členů ze 119 přítomných, a to především z řad ODS a TOP 09. Proti hlasovalo 70 poslanců z vládních ČSSD a ANO nebo opoziční KSČM. „Nemohu podpořit tento bod, protože je založen na tom, že někdo vyvolá konflikt a chce na něm grilovat vládu,“ zdůraznil předseda komunistů Filip. Dodal, že páteční diskusi nepovažuje za jednání, které by vedlo ke sjednocení zahraniční politiky.

Z poslanecké sněmovny Kristýna Pružinová

Britský ministr zahraničí v Praze: Česko a Velká Británie budou stát bok po boku

Ministři zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Boris Johnson jednali o současné i budoucí spolupráci České republiky a Velké Británie. Johnson zavítal do Prahy jako první člen nové britské vlády v pátek 11. listopadu na Den válečných veteránů a se svým protějškem debatoval o aktuálních tématech. A také ujistil, že vystoupení Británie z Evropské unie nebude mít žádný vliv na vztahy se zbytkem Evropy.

„Britská vláda udělá vše, aby nebyl ohrožen život lidí přicházejících z ostatních evropských zemí. Útoky proti českým občanům jsou do budoucna vyloučeny,“ prohlásil Zaorálek. Johnson doplnil, že početná populace Čechů a občanů dalších evropských zemí je pro Británii vítaným obohacením a slíbil, že vláda jejich práva ochrání.

Jak dál uvedl, Velká Británie bude nyní postupovat podle oznámených termínů a postupně zahájí proces vystoupení z EU. Nicméně podle něj tento odchod není signálem k přetrhání všech vazeb mezi Londýnem a zbytkem Evropy. Právě naopak, Británie chce být i nadále součástí evropského obchodu a politiky. „Česká republika a Velká Británie budou i nadále stát bok po boku, jako tomu bylo v minulém století,“ dodal britský ministr.

Zavzpomínal také na svou první návštěvu Prahy ještě za minulého režimu. „V té době by mě nikdy nenapadlo, že budeme vytvářet společné filmy jako Anthropoid a že Británie bude čtvrtým největším exportním cílem České republiky,“ poznamenal.

Z Černínského paláce Stanislav Kučera

Den veteránů na náměstí Míru: „vykvetly“ vlčí máky a přijel Pandur

Na pražském náměstí Míru symbolicky rozkvetly květy vlčích máků. Druhý listopadový pátek si je zde připnuli do klopy zájemci o vojenskou současnost i minulost. Na události věnované Dni válečných veteránů si mohli prohlédnout ukázky soudobé vojenské techniky. K návštěvě lákala i výstava Nebeští jezdci.

Prostranství před kostelem sv. Ludmily hostilo akci ke Dni válečných veteránů již podruhé. Ten s datem 11. listopadu odkazuje na příměří, kterým v roce 1918 skončila první světová válka. Dopolední program patřil hlavně dětem, pro které vojáci připravili různé hry nebo vědomostní soutěž. Odpolední část pak zahájila starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) a přítomné pozdravil i náčelník generálního štábu armády ČR armádní generál Josef Bečvář.

Návštěvníci si mohli prohlédnout vystavenou vojenskou techniku. Armáda přistavila vozidla Pandur a Kajman nebo terénní náklaďák Tatra. K vidění byl třeba i historický veterán Hilman. Do jednoho ze stanů zvala výstava Nebeští jezdci s tematikou stejnojmenného filmu o československých letcích. Velké panely opodál zase seznámily účastníky s minulostí, současností a posláním české armády.

Setkání se zúčastnili profesionálové i příslušníci aktivních záloh. „Těší mě účast příslušníků aktivní zálohy, jejichž význam v systému ozbrojených sil neustále roste,“ citoval Bečváře web Ministerstva obrany. Na historickou kontinuitu armády zase odkazovali členové Československé obce legionářské v dobových uniformách, kteří ukázali návštěvníkům historickou výstroj a výzbroj.

Závěr patřil modlitbě, po které zapálili přítomní svíčky za padlé. Den válečných veteránů tradičně připomněla i akce na pražském Vítkově, při níž ministr obrany Martin Stropnický předal 16 nejvyšších vyznamenání svého resortu.

Z náměstí Míru Jakub Moláček

Praha hostila největší evropský kongres mediálních a komunikačních studií

Do pražského Kongresového centra se od 9. do 12. listopadu sjelo přes tisíc předních odborníků na mediální studia a komunikaci v Evropě. Četné přednášky a semináře propojovalo téma Zprostředkovaná (dis)kontinuita: sporná minulost, současnost a budoucnost. Už šestý ročník významné odborné konference European Communication Conference pořádala ECREA (European Communication Research and Education Association).

Konference se letos po Amsterdamu, Barceloně či Istanbulu konala poprvé v bývalém východním bloku a pořádala ji Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy.

Před publikum předstoupili mimo jiné Peter Dahlgren z univerzity ve švédském Lundu, jenž promluvil o stavu médií v „pozdní demokracii“, ředitel výzkumu na Reuters Institute for the Study of Journalism na univerzitě v Oxfordu Rasmus Kleis Nielsen nebo Sabina Miheljová z britské Loughoborough University.

„Smyslem ECREA jako asociace, založené na podporu výzkumu v médiích a komunikaci, je upevnit vazby na národní a regionální úrovni napříč Evropou. Svoboda, ať už vyznání, náboženství nebo pohybu, je ohrožena v době, kdy mnoho evropských zemí žije v permanentním stavu pohotovosti kvůli zachování bezpečnosti občanů,“ říká prezidentka asociace Claudia Alvaresová.

Na chodu konference se podíleli také studenti pořádající fakulty, kteří mimo jiné připravovali videoobsah nebo spravovali sociální sítě.

Další ročník se bude konat za dva roky ve švýcarském Luganu.

Z konference Matyáš Křimský

Nejkrásnější nádraží stojí v Mimoni na Českolipsku

Titul Nejkrásnější nádraží patří pro rok 2016 Mimoni, která leží na trati mezi Českou Lípou a Libercem. V desátém ročníku soutěže získala 2 713 z 6 276 hlasů a porazila druhý Uherský Brod s necelými dvěma tisíci. Zástupci Mimoně tak převzali štafetu od loňských vítězů z Nového Jičína a slyšeli: „Ať máte z ceny stejnou radost jako my.“ Ve Valdštejnském paláci, sídle Senátu, se v pátek 11. listopadu oceňovala i Pohádková nádraží: jsou jimi stanice Nová Paka město, Rovensko pod Troskami a kavárna Káva s párou v Litoměřicích.

Nádraží v Mimoni se po rekonstrukci v letech 2007 a 2008 vrátilo k původnímu vzhledu s cihlovou fasádou z roku 1900, kdy tam začal pravidelný provoz. „Mám radost, že i když je nádraží osm let po rekonstrukci, tak si ho lidé pořád váží. A i po těch osmi letech vyhrálo tuto soutěž,“ poznamenal Jaroslav Špína z regionální správy majetku Českých drah, který se o přestavbu zasadil. „Velice mě překvapilo, kolik lidí nejen v Mimoni, ale v celém Podještědí, Podbezdězí a Podralsku má tu stanici rádo a jak ochotně odevzdávali hlasy,“ řekl železničář ve výslužbě Jiří Šťastný, jenž Mimoň do soutěže přihlásil. Nádraží navíc získalo i Cenu generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty Pavla Surého.

Soutěž o nejkrásnější nádraží se letos konala už podesáté. „Má upozornit veřejnost na chátrající železniční objekty a podněcovat nápravu,“ vysvětlila Drahomíra Kolmanová, hlavní organizátorka a ředitelka Asociace Entente Florale CZ – Souznění. „Naší snahou je usilovat o zlepšení prostředí, ve kterém žijeme,“ doplnil její zástupce Pavel Bureš.

A při příležitosti jubilea se poprvé setkali i vítězové předchozích ročníků: zástupci nádraží v Trutnově, Chocni nebo v Uherském Hradišti. „Je úžasné, jak se nádraží pod vašima rukama daří zvelebovat,“ poznamenala Kolmanová. „Ale máme ještě hodně práce, máme ještě spoustu nádraží, kde se to nedaří.“

Z Valdštejnského paláce Kateřina Horová

Svatý Martin v Praze sníh nepřivezl, ale hody ano: podávala se husa i víno

Přesně 11 minut a 11 vteřin poté, co zvony kostela Nejsvětějšího srdce Páně odbily jedenáctou, požehnal farář Jan Houkal mladému vínu, a započal tím Svatomartinské slavnosti na husou provoněném pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Tradiční pokrm se podával s knedlíkem a se zelím a k tomu lidé degustovali mladé víno. Akci, jež se konala v pátek 11. listopadu, doprovázel bohatý kulturní program.

„Dobrořečit vínu je starobylá tradice. Člověk by si měl uvědomit jeho nesamozřejmost a nevšednost. Bůh je všudypřítomný stvořitel veškerého dobra a já vám žehnám, abyste skrze ochutnávku pocítili jeho přítomnost,“ pronesl farář Houkal.

Hody na náměstí přilákaly stovky lidí, kromě dozlatova propečené husy se podávala bílá, červená, ale i růžová vína více než z 20 českých a moravských vinařství, dále třeba uzeniny, husí speciality (např. husí burgery) či medovina.

Svátek svatého Martina se slaví 11. listopadu a v minulosti se považoval za závěr ročního hospodářského cyklu a poslední příležitost k hodokvasu a veselici. Podle pranostiky také přijíždí svatý Martin na bílém koni. A symbolicky přijel i sem: sníh s sebou sice nepřivezl, ale v 15 hodin zahájil doprovodný program. Během něj vystoupila cimbálová muzika Michala Horsáka nebo zazněl koncert Františka Nedvěda mladšího & Hot Dog Band. Součástí programu byly i výtvarné dílny pro děti či loutkové divadlo.

Z náměstí Jiřího z Poděbrad Pavel Tylšar

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ve Vysokých Tatrách zemřel český turista, spadl ze skály

Český turista zemřel na Slovensku ve Vysokých Tatrách. V neděli 12. listopadu se zřítil v sedle Váhy nedaleko vrcholu Rysy. Ani přes velké úsilí záchranářů se ho zachránit nepodařilo.

Horskou záchrannou službu požádal o pomoc turistův kamarád, když jeho parťák uklouzl a spadl z výšky 200 metrů do doliny. Muž zůstal nehybně ležet na sněhu, byl sice při vědomí, ale utrpěl vážné poranění hlavy. Záchranáři kvůli nepříznivému počasí nemohli použít leteckou techniku, zraněného tak nejprve přenesli na chatu pod Rysy, následně ho dopravili na nosítkách k Popradskému plesu vzdálenému přibližně pět kilometrů. Turista však zraněním podlehl.

Ve Vysokých Tatrách vládne velmi nepříznivé počasí. Ve výškách nad 800 metrů fouká vítr rychlostí až 130 kilometrů za hodinu. Horští záchranáři proto varují, aby turisté nepřeceňovali své síly a uvážlivě vybírali trasu svých cest.

Jakub Jonáš

Ekonomika

Nabídka pracovních míst je nejvyšší za posledních devět let i díky rostoucí ekonomice

V říjnu klesla míra nezaměstnanosti na pět procent, což je o dvě desetiny méně než v září. Tato hodnota je zároveň nejnižší od prosince 2008. Přes 139 tisíc pracovních míst je neobsazených, počet uchazečů o zaměstnání je více než 366 tisíc, jak uvedl 8. listopadu Úřad práce ČR. Poměr nabídky a poptávky na trhu práce je nejlepší za posledních devět let.

Pozitivní vývoj souhlasí s odhady analytiků a je tomu tak zejména díky rostoucí ekonomice, která se projevuje mimo jiné velkým zájmem zaměstnavatelů o nové zaměstnance. „Lepší celková čísla nezaměstnanosti jdou na vrub velmi slušné kondici domácí ekonomiky. Mohlo také pozitivně zapůsobit lepší počasí a odsunutý konec stavebních a sezonních prací,“ vysvětlil Tomáš Volf ze společnosti Cifin pro Aktuálně.cz.

Nejméně lidí bez práce je v okresech Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ s mírou nezaměstnanosti 1,8 a 1,9 procenta. Naopak nejvyšší hodnoty zaznamenaly okresy Karvinsko a Mostecko, a to 10,4 procenta.

Příznivou ekonomickou situaci potvrdilo také Ministerstvo financí ve své nejnovější makroekonomické prognóze ze 14. listopadu. Odhad růstu ekonomiky pro tento rok zvýšilo na 2,4 procenta proti 2,2 procenta v červenci. Inflace by měla letos dosáhnout hodnoty 0,5 procenta a v následujícím roce vzrůst na 1,2 procenta. U nezaměstnanosti však ministerstvo očekává pokles až na 3,9 procenta. Pak ovšem narazí na strukturální meze trhu práce.

Zlepšení předpokladů vychází z dobré kondice české ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Největší podíl na výsledcích má zahraniční obchod. „V roce 2016 by měl být ekonomický růst tažen spotřebou a saldem zahraničního obchodu, naopak tvorba hrubého fixního kapitálu bude na růst působit negativně,“ uvedlo ministerstvo. Ekonomický vzestup by ale mohly zkomplikovat například důsledky brexitu, zpomalení čínské ekonomiky či migrace.

Clara Zangová

Stát podpoří alternativní paliva, obcím a krajům dá až 150 milionů

„Všichni jste dnes asi přijeli ve vozech na fosilní paliva. To se, jak doufáme, v příštích letech změní,“ přivítal novináře vizionářsky ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ovšem nezůstal jen u přání. Spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petrem Valdmanem představili a spustili na tiskové konferenci ve čtvrtek 10. listopadu nový dotační program pro obce, kraje a jimi řízené organizace, který je má podpořit v zavádění vozidel s alternativním pohonem.

Fond vyčlenil na podporu nákupu plug-in hybridů, elektromobilů a vozidel na CNG, tedy na stlačený zemní plyn, částku 100 milionů korun, kterou lze v případě zájmu navýšit o dalších 50 milionů. Lhůta pro podávání žádostí potrvá do 30. března 2017. Projekty bude možné realizovat až do konce roku 2018, do té doby si musí kraje a obce vybrat dodavatele ve výběrovém řízení.

Stát chce podpořit správní celky v hospodaření, které bude šetrnější k životnímu prostředí. Za ještě důležitější však tvůrci programu považují dostat vozidla s alternativními pohony do povědomí veřejnosti jako funkční a začít je postupně začleňovat do každodenního provozu. Tomu podle Brabce brání kromě vysoké pořizovací ceny také nepříliš rozvinutá infrastruktura čerpacích a dobíjecích stanic – a právě k řešení tohoto problému by měly dotace a s nimi spojený vzrůst počtu užívaných vozidel na alternativní pohony přispět.

„Po vyhodnocení tohoto pilotního programu máme zájem připravit výzvu, která by měla být pro další skupiny. A je jasné, kdo by tou další skupinou měl být,“ uvedl ministr s tím, že pokud bude projekt úspěšný, mohla by se podpora nákupu ekologicky šetrných vozidel ještě za současné vlády rozšířit také na občany.

Konference se zúčastnili i zástupci některých automobilek a energetických firem, se kterými podepsal ministr memorandum o budoucí spolupráci v této oblasti.

Z tiskové konference Jan Bára

Kultura

Festival francouzského filmu nabídne 51 snímků: o lásce, rodině či slávě

Francouzský institut v Praze už podevatenácté pořádá Festival francouzského filmu. Projekce snímků rozmanitých žánrů začnou ve středu 23. listopadu v Praze a Brně, o den později v Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové. Během jednoho týdne se na plátnech objeví 51 filmů, z toho 12 předpremiér.

„V minulém roce bylo uvedeno celkem 36 francouzských filmů do českých kinosálů, vidělo je 450 tisíc diváků, což staví francouzskou kinematografii na třetí místo návštěvnosti. Na prvním místě jsou klasicky americké filmy, na druhém místě české,“ uvedla mluvčí festivalu Gabriela Zajícová ve čtvrtek 10. listopadu na tiskové konferenci.

Letos mohou diváci zhlédnout například smutné romantické drama z 50. let Kameny bolesti, animovanou Červenou želvu o trosečnících nebo Tanečnici, životní příběh na první pohled neohrabané dívky, která se stala hvězdou pařížských kabaretů, a film Je to jen konec světa s podtitulem „mohla to být krásná rodinná večeře, kdyby nebyla poslední“. Ty se také zúčastnily letošního festivalu v Cannes. Velmi očekávané jsou předpremiéry komedie Špinavej kšeft a životopisného snímku Jacques-Yves Cousteau: Odysea.

Svá díla přijedou uvést Vincent Garenq, režisér Spravedlnosti pro mou dceru, a režisérka Tanečnice Stéphanie Di Giustová a po projekci budou odpovídat na dotazy veřejnosti. Diváci vyberou z deseti nominovaných snímků držitele Ceny diváků TV5MONDE. Vstupné na jeden film stojí 100 Kč.

Doprovodný program nabízí výstavu fotografií hereček britské autorky Kate Barryové v Galerii 35, zájemci mohou ochutnat francouzské speciality v paláci Lucerna na Francouzském gastronomickém rendez-vous.

Z tiskové konference Pavlína Borská

Koncert Justina Biebera: skvělá show, zpěvem ale moc neohromil

Datum 12. listopadu 2016 měli příznivci kanadského zpěváka Justina Biebera označené v kalendáři dlouho dopředu. Na pražskou premiéru umělce ověnčeného desítkami hudebních cen, včetně Grammy, se sjelo na dvacet tisíc fanoušků jak domácích, tak i z okolních zemí. Ačkoli show sklidila značný úspěch, recenze se vyjadřovaly veskrze negativně.

Vstup do vysočanské O2 areny zatarasil už několik hodin před začátkem show neprostupný dav čekající jen na to, až ostraha otevře brány. Hrstka nejvěrnějších příznivců přišla dokonce už večer předem a u vchodů přespala. O tom vypovídaly i nepořádek, špína a pošlapané deky, které se válely všude okolo.

Před Bieberovým příchodem se o zábavu starali američtí The Knocks a britská předkapela Mic LOWRY. Poté se, přesně podle programu, na pódiu objevila samotná hvězda večera a arénu na několik minut ovládl nekončící jekot. Po dobu koncertu zpěváka obklopovala skupina tanečníků, se kterými měl choreografii natrénovanou do nejmenšího detailu, částečně na úkor zpěvu. „Lehce znuděný zpěvák, zpíval, jen když zrovna neměl práci s choreografií, a do toho bouřil dav nadšením,“ popisuje událost na serveru iDnes.cz jedna z prvních recenzí. Recenzent na Aktuálně.cz se také vyjádřil spíše kriticky: „Zejména v první polovině večera působil nezúčastněně, až skoro otráveně.“

Vystoupení doprovázela propracovaná světelná show a visuté pódium s obří trampolínou, kde Bieber vybíjel zbylou energii ještě před přestávkou. Příznivce potěšil téměř dvacítkou písní, z nichž dvě byly akustické, a dlouhým sólem na bicí.

Přestože Purpose World Tour je už jeho třetím turné, Prahu navštívil poprvé. Zpěvák má za sebou od letošního března, kdy turné odstartovalo, zhruba dvě třetiny z celkových 64 zastávek. Poslední koncert plánuje na konci dubna 2017.

Z koncertu Jana Brišová

Sport

Potřetí za sebou, popáté za šest let. České tenistky znovu ovládly Fed Cup

Nejtěsnějším možným poměrem 3:2 zvítězil tým českých tenistek ve finále Fed Cupu. Hlavními hrdinkami ve Štrasburku proti Francii byly Karolína Plíšková s Barborou Strýcovou. Obě si připsaly po jednom singlovém vítězství, na které navázaly v rozhodující čtyřhře. Družina kapitána Petra Pály soutěž ovládla potřetí za sebou a popáté za posledních šest let. „Asi mi to všechno dojde až později,“ citoval iDnes.cz pětinásobného vítěze Pálu.

V úvodním nejdelším zápase české fedcupové historie přetlačila Plíšková v nervydrásající partii Kristinu Mladenovičovou 16:14 ve třetím setu. To však nezaskočilo francouzskou jedničku Caroline Garciaovou, která porazila zdravotně indisponovanou Petru Kvitovou 7:6, 6:3. Po prvním hracím dni byl stav srovnaný.

Do nedělní části vstoupila jako první znovu Plíšková, Garciaová však předvedla další excelentní výkon a po třísetovém boji dala Francii vedení 2:1. Záchranářka Strýcová ale odpověděla sebevědomým výkonem proti Alize Cornetové, vyhrála 6:2, 7:6 a poslala finále do rozhodující čtyřhry. V ní nastoupila Plíšková se Strýcovou proti sehraným Garciaové a Mladenovičovové, které okupují druhou a třetí příčku v deblovém žebříčku. Český pár se však ukázal jako psychicky odolnější v závěru obou setů a Francouzky udolal dvakrát 7:5.

Pála tak jako první nehrající kapitán v historii vyhrál soutěž popáté. “Je to supr! Ale on má dobrý kádr,” poznamenala s úsměvem Strýcová. Letošní fedcupový triumf byl vůbec jeden z nejsložitějších, protože český tým musel odehrát všechny tři souboje venku. V Rumunsku, ve Švýcarsku a nakonec i ve Francii rozhodovala závěrečná čtyřhra. Vždy se šťastným koncem pro český tým.

Štěpán Velek

Fotbalisté se v boji o MS konečně gólově prosadili a zdolali Nory

Česká fotbalová reprezentace si v letošním posledním zápase kvalifikace mistrovství světa poradila v pražském Edenu s Norskem výsledkem 2:1. Reprezentační kouč Karel Jarolím měl šťastnou ruku, když v pátek 11. listopadu poslal do hry dva debutanty, kteří dosud v základní sestavě nehráli, a oba dva se prosadili. V úvodu utkání skóroval Michael Krmenčík a pojistku přidal na začátku druhé půle Jaromír Zmrhal. Za hosty korigoval Joshua King.

Český tým se před zápasem nacházel v tabulce na velice nelichotivé pozici. Kvůli nevýrazným výkonům měl po třech odehraných zápasech jen dva body, aniž by skóroval. Tuto bilanci však fotbalisté brzy změnili. Už v 11. minutě rozehřál přes šestnáct tisíc fanoušků plzeňský útočník Krmenčík, který využil exsparťanské spolupráce Bořka Dočkala s Ladislavem Krejčím, a po gólové přihrávce Krejčího čekala na mladého útočníka odkrytá branka. „Udělal to dobře, mně stačilo to uklidit,“ chválil na oficiálním youtubovém kanále českého týmu střelec Krmenčík.

Tempo zápasu pak udávali Norové, ale brzdilo je mnoho nepřesností. „Bylo záměrem pustit Nory, protože mají problém hrát do obranného bloku, jen někdy byl hlubší, než jsme chtěli,“ prozradil na tiskové konferenci Jarolím.

Do druhé půle vstoupili opět lépe Češi. Nejkreativnější český záložník Dočkal vykouzlil výtečnou přihrávku na slávistu Zmrhala, u kterého trochu zaspal obránce Omar Elabdellaioui a záložník si tváří tvář gólmanovi Rune Jarsteinovi poradil zkušeně. Následně Norové opět přebrali iniciativu. Čestným úspěchem jim byl zásah útočníka z anglické Premier League Kinga, jenž dostal příliš mnoho prostoru v české šestnáctce.

Česko se s pěti body posunulo na čtvrté místo skupiny C, v níž Německo deklasovalo San Marino 8:0 a Severní Irsko přehrálo Ázerbájdžán 4:0. Češi ztrácejí na druhou příčku, která by měla zaručit baráž o mistrovství světa 2018 v Rusku, dva body.

Jakub Jirků

Hokejová liga v číslech

Tabulka po odehraném 21. kole 1. Třinec 46, 2. Brno 45, 3. Litvínov 41, 4. Liberec 40, 5. Hr. Králové 35, 6. Sparta 31, 7. Ml. Boleslav 31, 8. Chomutov 30, 9. Vítkovice 26, 10. Plzeň 26, 11. Olomouc 24, 12. Zlín 24, 13. Pardubice 20, 14. Karlovy Vary 16.

Redakce

Počasí

Počasí

Letos přijel svatý Martin na bílém koni se vší parádou a trochu si i přispíšil. Prvním sněhem už o den dříve někoho rozveselil, jiné rozesmutnil. Například lyžaře a milovníky hor potěšil začátkem nové sezony, jelikož se už otvírají některá střediska, třeba Špičák na Šumavě nebo Soláň v Beskydech.

Ranní mrazíky řidičům zase po roce připomněly nepříjemné brzké hodiny se zmrzlou rukou a škrabkou v ruce. Obzvláště Krkonošští začali pracovat na svém otužení, v neděli 13. listopadu tamější hydrometeorologická stanice na Sněžce naměřila nejnižší teplotu týdne -11,4 stupně. Přestože se do víkendu ještě oteplí, zima nám už dala varování jasné: „Kabáty a teplé bundy s sebou!”

Štěpán Velek