25. listopadu 2016, Carolina č. 912

události od 16. do 23. listopadu


Z domova

Před Hlávkovou kolejí lidé uctili památku hrdinů z listopadu 1939

Ranní pietní akt se uskutečnil 17. listopadu na Novém Městě v Praze, kde se u pamětní desky Jana Opletala shromáždilo několik desítek osob. Společně vzdali hold statečnosti studentů v těžkých dobách počátku nacistické okupace. Hlavní projev pronesl předseda Senátu Milan Štěch, doplnili ho další řečníci, mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka. Největší potlesk sklidil Vojmír Srdečný, přímý účastník událostí nacistického teroru na studentech.

Pieta, kterou již tradičně pořádá Český svaz bojovníků za svobodu společně s nadací Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových, připomíná události z období od 28. října do 17. listopadu 1939. Násilné potlačení protestu u příležitosti 21. výročí vzniku Československa stálo život pekařského dělníka Václava Sedláčka a následně studenta medicíny Jana Opletala. Jeho pohřeb vyvolal vlnu protestů, které ale protektorátní režim potlačil a jejich účastníky nelítostně potrestal.

„Nacisté vnikli hrubým způsobem do kolejí. Byli jsme odvezeni do ruzyňských kasáren, kde bylo popraveno devět vůdců studentů, nejstarší byl 33letý historik docent Josef Matoušek, nejmladšímu Václavu Šafránkovi nebylo ani devatenáct let. Krátce po půlnoci jsme prošli branou tábora s nápisem Arbeit macht frei,“ připomněl své děsivé zážitky Vojmír Srdečný. Dále uvedl, že asi z 1300 českých studentů deportovaných do koncentračního tábora Sachsenhausen jich žije již jen pět.

Od roku 1941 se v tento den ve světě slaví Mezinárodní den studentstva, v našem kalendáři však figuruje jako Den boje za svobodu a demokracii. Právě to vadí některým z přítomných. Rádi by viděli opětné přejmenování svátku a kritizovali vládu za to, že se k tomuto návrhu nijak nevyjádřila. Řečníci dále připomenuli i 17. listopad 1989, sametovou revoluci, která začala právě při poklidné demonstraci k 50. výročí událostí z roku 1939.

„Je dobré si uvědomit, že naše dnešní demokracie a svoboda je výsledkem zápasu celých generací lidí, kteří se v minulosti nevzdali. Děkuji proto všem, kteří se ve svém každodenním životě také nevzdávají. Rozhodnutí je v našich rukách a já věřím, že česká společnost svoji sílu prokáže,“ prohlásil premiér Sobotka. Po projevech položili vybraní přítomní v doprovodu členů armády věnce k pamětní desce a na závěr piety zazněla česká státní hymna. Část účastníků se následně vydala do Žitné ulice k pomníku Jana Opletala a Václava Sedláčka.

Z pietní akce Martina Plesníková

Albertov letos patřil studentům

Albertov je každoročně jedním ze stěžejních dějišť oslav 17. listopadu. Letos sem přišli uctít památku Dne boje za svobodu a demokracii především studenti a představitelé akademické obce. Během programu promluvili jak rektoři, tak zástupci studentů, ale například i polistopadový premiér a dnes docent Právnické fakulty UK Petr Pithart. Řečníci hovořili o událostech před 77 a 27 lety, nejvíce však svá slova směřovali k současnému dění ve společnosti a politice. Organizace akce se zhostili studentská část Akademického senátu UK, studenti a studentské spolky.

Hned na začátku připomněl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima loňské setkání na Albertově, které zorganizovali příznivci prezidenta Miloše Zemana a odpůrci muslimských imigrantů v čele s Martinem Konvičkou. „V letošním roce jsme nic podobného nepřipustili, naše setkání jsme zaregistrovali jako první, a proto tu dnes společně můžeme svobodně stát a jsem tomu tak velmi rád. Jednota a solidarita akademické obce je totiž tím, co mě těší a naplňuje uspokojením,“ řekl Zima.

Všichni řečníci vyzdvihli význam univerzit a jejich studentů, kteří se v minulosti stali hybateli zásadních událostí roků 1939 a 1989. Podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka je to dáno tím, že univerzitní půda je již od svého počátku centrem svobodomyslnosti, a doufá, že tuto svoji úlohu bude plnit i v současnosti.

„Dnes jsem vás nepřišel burcovat. Přišel jsem vám říct jen to, že vám věřím. Pokud by bylo potřeba se vyburcovat, dokázali byste to sami,“ vzkázal přítomným Petr Pithart. Ve svém projevu kritizoval nepřímo Andreje Babiše, předsedu ANO. Firma se prý od politické strany liší tím, že se v ní doopravdy nehlasuje. Kritizoval také vládní politiky za zahraniční směřování ČR nebo neochotu Čechů respektovat pravidla a jejich snahu neustále hledat cestu, jak ošidit stát, instituci či obchodního partnera. Mluvil i o důležitosti nadcházejících sněmovních voleb a o důležitosti aktivní občanské společnosti: „Politické strany bez inspirací a tlaku občanské společnosti tápou a bloudí, hubnou na pouhé aparáty, ale neztrácejí moc. Vaše rojení v poslední letech ukazuje, že občanská společnost posiluje.“

Za studenty promluvili místopředsedkyně Studentské komory Rady vysokých škol Barbora Stuhlová, která vyjádřila radost nad tím, že Albertov opět patří studentům, a Lukáš Kostínek z UK. Ten po všech projevech přečetl manifest organizátorů akce, pod nějž se mohli následně zájemci podepisovat.

Po 13. hodině vystřídala projevy diskuse na téma Mladí a budoucnost. Uspořádal ji studentský projekt Názorování. Jako hosty přizval dokumentaristku Petru Nesvačilovou, středoškolského aktivistu z Prostějova Jakuba Čecha, vítězku 1. ročníku Hledá se LEADr. Anetu Sklenářovou a redaktora Lidových novin Kristiána Léko.

Od 15 hodin až do večera pak vystupovaly různé studentské kapely. Souběžně s programem na pódiu se konala diskuse v Menze Albertov. Debatovat přišli například signatář Charty 77 Daniel Kroupa, novináři Jindřich Šídlo a Erik Tabery nebo politoložka Vladimíra Dvořáková.

Během celého svátečního dne bylo možno se zastavit u stánků, kde se prezentovaly jednotlivé studentské spolky a nabízely lidem občerstvení.

Z Albertova Jan Kubelka

Václavské náměstí si připomnělo pád socialismu a význam občanské společnosti

V Praze se na státní svátek 17. listopadu odehrávaly desítky akcí. Některé s protestním cílem, většina však chtěla především oslavit svátek nabytí svobody a vzpomenout na odkaz sametové revoluce. Tím byl i celodenní Festival svobody, který vyvrcholil večer na Václavském náměstí Koncertem pro budoucnost. Kromě série vystoupení hudebních interpretů, jako například Jaroslava Hutky, Barbory Polákové nebo kapel Vypsaná fixa či The Fellas, zde přispěly řečnickými vstupy také mnohé osobnosti veřejného života.

Koncert začal u sochy sv.Václava ve čtyři hodiny odpoledne. Bylo jasně definováno, že nejde o politickou agitaci nebo protest, ale o občanské setkání. A občanská zodpovědnost spolu s porozuměním hrály prim v přednesech všech řečníků, mezi kterými byli například teolog Tomáš Halík, filmařka Olga Sommerová nebo filozof Daniel Kroupa.

V reakci na to se pak v půl osmé na náměstí symbolicky rozezvonily budíky v rámci happeningu Občanský budíček, který měl probudit společnost ze spánku nezájmu. K nastavení budíku organizátoři vyzývali jak na místě, tak v programu či na oficiálním webu Festivalu svobody. Účastníci většinou používali mobilní telefony, klasické budíky však nebyly výjimkou. Budíky dozní, my ale zůstaneme vzhůru, bylo heslem celé akce.

Pětihodinový festival se nesl v klidném duchu, ale s jasným poselstvím, že demokracie je hodnotou, kterou je třeba bránit. Proto v davu vlály nejen české vlajky, ale třeba i tibetské.

Organizátoři odhadovali účast 30 tisíc lidí a náležitě se na takovou masu připravili. Před sochou sv. Václava nebylo jen pódium, ale směrem k dolní části náměstí byly postaveny velkoplošné obrazovky s reproduktory, aby každý z účastníků viděl a slyšel vystupující. Dle společnosti T-Mobile, která provedla průzkum na základě připojení mobilních zařízení k internetu, bylo na Václavském náměstí více než 40 tisíc lidí.

Akci zakončila po desáté hodině večerní česká hymna. Čtvrteční festival dodnes připomínají svíčky a květiny pod sochou sv.Václava.

Z Václavského náměstí Jakub Vrbický a Filip Liška

Vernisáže výstavy SPD Ukradená revoluce se zúčastnilo více než tisíc lidí

Strana Svoboda a přímá demokracie (SPD) pojala oslavu výročí sametové revoluce tradičně, přesto ale jinak než ostatní. Připomněla ideje 17. listopadu 1989 a porovnávala je se současnou realitou. Na úvod vystoupil předseda strany Tomio Okamura, po něm se vystřídalo ještě několik dalších řečníků. Jak bylo oznámeno předem, hovořilo se převážně o ilegální imigraci a EU.

„S velkým potěšením jsme při studiu historických materiálů zjistili, že to, co lidé tehdy na ulicích žádali, jejich revoluční program, se v podstatě do puntíku shoduje s tím, co dnes prosazujeme my v našem hnutí Svoboda a přímá demokracie. Celkem nepřekvapivě lidé tehdy chtěli to, co chceme i my dnes a co dodnes elity odmítají – přímou demokracii, právo na spravedlnost, právo na otevřený dialog nebo sociálně spravedlivý stát,“ prohlásil Okamura.

Vernisáž autoři pojali negativisticky. Do prostoru dolní části Václavského náměstí SPD umístila několik velkoplošných panelů, které měly připomenout největší podvody a nespravedlnosti, které se udály od sametové revoluce. Hovořilo se například o amnestii Václava Havla roku 1990 nebo o prodeji ziskových uhelných dolů OKD za zlomek skutečné ceny. Výstava bude v následujících měsících cestovat po největších náměstích v celé ČR.

Okamura také opakovaně poukázal na nespravedlnost a cenzuru v tradičních médiích, která podle něho nechtějí informovat o setkáních pořádaných SPD a bojkotují veškerou jeho politickou činnost. Případní zájemci mohli na místě podepsat petici proti přijímání nelegálních imigrantů do ČR a pro referendum za vystoupení z EU.

Během výstavy zpíval písničkář a aktivista Pepa Nos. Po skončení shromáždění zůstali členové SPD v okolí stanice metra Můstek a debatovali s občany. Okamura na kritické dotazy k vlastní politice reagoval velice podrážděně a jednoho z debatujících vyzval k odchodu slovy, že na jeho mítinku nemá někdo s odlišnými názory co pohledávat.

„Povedlo se to skvěle. 17. listopad je velkým svátkem všech občanů České republiky, lidé přišli a mohli jsme to spolu oslavit. Myslím, že to bylo úžasné, protože naše hnutí se jmenuje Svoboda a přímá demokracie a 17. listopad je přece hlavně svátkem boje za svobodu a demokracii. Měli bychom si to každý rok připomínat,“ zhodnotil akci místopředseda SPD Radim Fiala a uvedl, že se shromáždění zúčastnilo více než tisíc lidí.

Ze shromáždění Adam Ryšánek

Díky, že můžem! Národní třída vzpomínala na 17. listopad 1989

Výročí 17. listopadu si na pražskou Národní třídu přišly připomenout tisíce lidí. Akce Korzo Národní nabídla bohatý program a už její podtitul Díky, že můžem! naznačoval, že se bude jednat o poklidné uctění památky, nekoná se žádná demonstrace, lidé diskutují a píší vzkazy na tabuli.

Oslavy započaly úderem poledne, kdy na hlavním podiu vystoupil český folk-popový zpěvák Thom Artway. Toho následovala například skupina Sto zvířat nebo zpěvák Ivan Král. To ale nebylo jediné místo pro hudbu, po celé Národní vystupovali také pouliční umělci. Do programu patřila i venkovní výstava a škola, kde si v prostorách zastavené tramvaje mohli dospělí s dětmi připomenout, co předcházelo vzniku svobodného státu.

Kolem 14. hodiny dorazil na Národní třídu průvod z Albertova v čele s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou. Průvod pak došel až k pamětní desce, kde dechový orchestr Pralinka zahrál národní hymnu.

Nedílnou součástí dne byl Obývák Václava Havla umístěný u náměstí Václava Havla, jak se nově jmenuje piazzetta Národního divadla, kde si zájemci v příjemném prostředí připomínajícím obývací pokoj četli knihy od Havla i o Havlovi nebo si vyzkoušeli psaní na psacím stroji. Do Obýváku zavítaly i některé osobnosti, které z textů předčítaly, například politik a aktivista Jan Ruml, katolický kněz a filozof Tomáš Halík nebo zpěvák Dan Bárta. Havlův osobní fotograf Tomki Němec zde představil novou knihu fotografií, která nese název Václav Havel – Tomki Němec, fotografie. Kniha obsahuje snímky, které vznikly od roku 1989 do roku 2003.

Pomyslným vrcholem dne byl večerní svíčkový průvod k pamětní desce, kterému předcházelo hudebně vizuální vystoupení na Topičově domě. Průvod opět doprovodil orchestr Pralinka, u pamětní desky pak zazněla Modlitba pro Martu v podání Marty Kloučkové.

Z Národní třídy Eliška Hovorková

Vydavatelství CNC chce působit silou faktu. Startuje nový zpravodajský web Info.cz

17. listopad nepřinesl jen oslavy Dne boje za svobodu a demokracii. Přinesl také nový zpravodajský server Info.cz, jehož šéfredaktorem je Michal Půr. Do redakce přišel z týdeníku Euro. Zkušenosti získal také v ČTK a v MF Dnes. Do jeho týmu zamířili třeba Radka Zítková a Lukáš Pospíšil z ČT nebo Kristýna Paulenková ze serveru iDnes.cz.

Koncept, se kterým Czech News Center (CNC) přišlo, nestaví na velkém množství obsahu, server má nabízet detailnější zprávy. „Chceme působit edukativně a informace rozpracovávat víc, než je v Česku zvykem,“ řekl Půr serveru Mediaguru.cz. „Nevím, jestli tomu doba přeje, dnes je spíš trend věci zjednodušovat,“ okomentoval záměr mediální analytik Radim Hladík z Fakulty sociálních věd UK.

Ambicí Michala Půra je rovněž dostat se v horizontu jednoho roku mezi top tři nejnavštěvovanější zpravodajské servery v Česku. „Je v pořádku, když má nové médium vysoké cíle. Na druhou stranu, zpravodajských webů je zde už tolik, že lze prorazit opravdu jen těžko a bude to běh na velmi dlouhou trať,“ říká komentátor Hospodářských novin David Klimeš. Povědomí o serveru bude zpočátku také zvyšovat rozsáhlá mediální kampaň.

Obsah vzniká v mediálním domě CNC. Mimo ekonomický deník E15 vydává populární tituly, jako jsou Blesk, Sport nebo Reflex. Seriózní žurnalistika do tohoto vydavatelství tedy přichází až se serverem Info.cz. „CNC je zjevně přesvědčeno, že tak velký mediální dům by měl vybudovat nového silného hráče mezi serióznějšími zpravodajskými weby, a to na zelené louce,“ myslí si Klimeš. „Není to úplně výjimka, že se v jednom koncernu potkává řada žánrů žurnalistiky,“ doplňuje Hladík.

Jan Vojtěchovský

Reformační kamion ze Ženevy zastavil u Rudolfina

Modrý kamion, který od začátku listopadu brázdí Evropu s cílem připomenout církevní reformaci, zavítal do Prahy. Na náměstí Jana Palacha parkoval od 21. do 22. listopadu.

Kamion vyjel ze švýcarské Ženevy 3. listopadu a jeho půlroční evropská pouť se 67 zastávkami v 19 zemích skončí v květnu příštího roku ve Wittenbergu. Toto německé město je totiž symbolickou kolébkou reformace. Roku 1517 zde Martin Luther zveřejnil svých 95 tezí, kterými položil základy protestantismu. Od vydání spisu uplyne v příštím roce 500 let a právě toto výročí je impulzem pro vznik projektu Reformace na cestě, který má připomínat Lutherův odkaz a zdůraznit význam reformačních myšlenek pro dnešní dobu.

Během oficiálního přivítání kamionu před pražským Rudolfinem v pondělí v podvečer promluvili například představitelé německých církví, které se na realizaci projektu podílí. Jeho hlavním poselstvím podle nich není jen připomínat historické události, ale především přenášet odkaz reformace do kontextu dnešní společnosti.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký zmínil „odvahu a hrdinství lidí, kteří byli schopni přemýšlet svou hlavou a postavit se většinovému názoru”, a zdůraznil význam takových osobností i v současném světě. Formou rozhovoru s loutkou Jana Husa, symbolu české reformace, vystoupil i Daniel Ženatý, synodní senior Českobratrské církve evangelické.

Druhý den mohli návštěvníci ve voze například ochutnat oblíbená jídla Martina Luthera, zahrát si na dobové hudební nástroje nebo se seznámit s tehdejší módou v rámci programu Reformace všemi smysly. Nechyběly ani besedy s historiky či krátká pobožnost. Během obou dnů bylo navíc možné ve voze zhlédnout filmy informující o reformaci v jednotlivých evropských městech, včetně Prahy.

Z náměstí Jana Palacha Pavlína Podzimková

Z domova stručně

* Předsedou Senátu se stal již počtvrté Milan Štěch z ČSSD. Horní komora parlamentu tak rozhodla ve středu 16. listopadu. Místopředsedy zůstali Ivo Bárek z ČSSD a Miluše Horská z KDU-ČSL, dvě zbývající místa nově patří Jaroslavu Kuberovi z ODS a Jiřímu Šestákovi ze STAN. Štěch čelil kritice lidovců a Starostů za svůj souhlas s prohlášením nejvyšších ústavních činitelů k česko-čínským vztahům, v tajné volbě však uspěl. Ke znovuzvolení mu gratuloval i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

* Piloti letecké společnosti Lufthansa zahájili 23. listopadu dvoudenní stávku. Reagují tak na fakt, že jim posledních pět let nerostly platy. Německé aerolinky byly kvůli stávce nuceny zrušit téměř 900 letů, mimo jiné i čtyři páry letů mezi Prahou a Frankfurtem a spoj mezi Prahou a Mnichovem. Stávka v úterý zasáhla i nízkonákladové lety společnosti Eurowings, která pod Lufthansu spadá.

* V letošním ročníku soutěže Czech Press Photo zvítězila fotografie zachycující protesty při návštěvě čínského prezidenta. Ceny se předávaly pondělí v prostorách pražské Staroměstské radnice, v úterý zde začala výstava soutěžních snímků. Autorem vítězné fotografie je Michal Šula z vydavatelství Mafra. Podle mezinárodní poroty snímek nejen zachycuje aktuální společenské téma, ale má i symbolický obsah. „Fotografie symbolizuje střet hodnot demokratického světa s čínskou realitou a ilustruje současný stav domácí politické kultury,“ uvedli porotci na adresu vítěze.

Gabriela Knížková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Servery Kupi.cz a Zboží.cz odhalily, kolik stojí v Česku Vánoce

Vánoce jsou pro mnohé z nás svátky klidu a pohody, naše peněženky po nich ale zůstávají podstatně hubenější. Podle serverů Kupi.cz a Zboží.cz utratili vloni Češi během vánočních svátků 81 miliard korun, letos odhady šplhají až na 100 miliard. Výsledky studie vánočních nákupů zveřejnily servery na tiskové konferenci 22. listopadu.

Z výzkumu vyplývá, že za jeden dárek lidé v průměru utratí 500 až 1000 korun. I za drobnosti jsou totiž ochotni zaplatit větší částku, pokud se jedná o Vánoce. Na důležitosti získává kvalita, provedení či novost a ty jdou ruku v ruce s vyšší cenou. Mezi nejoblíbenější drobné dárky patří deskové a počítačové hry, peněženky a vitamíny. Větší dárky se pak vybírají zejména podle účelu a značky. Do této kategorie spadají kuchyňské roboty (k nejvyhledávanějším značkám patří Eta), náušnice či hodinky. Mezi nejpopulárnějšími parfémy figurují Calvin Klein a Hugo Boss. Pod stromečkem se stále častěji objevují i tzv. dárky rodinné, které se plánují i měsíc dopředu. „Typická rodina s dvěma dětmi za dárky vydá částku 11 tisíc Kč. Rodinný dárek, jako například televize, navýší částku na 20 tisíc Kč,“ říká Milan Šmíd, manažer Zboží.cz. Populární jsou také dárky na poslední chvíli. „Čím méně času zbývá do Štědrého dne, tím spíše lidé nakupují drobnosti. Jde například o knihy nebo deskové či počítačové hry. Cena takového dárku se pak pohybuje mezi 500 až 1000 Kč,“ uvádí Šmíd.

Počítat se ale musí i s výdaji za jídlo a pití. Server Kupi.cz vytvořil vánoční nákupní koš z typických potravin. V supermarketech lidé utratí až 8 326 Kč, pokud si chtějí dopřát štědřejší svátky, může se částka dostat i na 13 512 Kč. „Pokud ale člověk využívá akční ceny, může ušetřit třetinu rozpočtu. Řada výrobků před Vánoci totiž prudce zlevňuje. Klasické suroviny, jako třeba majonézy, až o 50 %,“ říká Petr Miklík, marketingový manažer Kupi.cz. Nejvíce se během svátků utratí za alkohol, druhou nejdražší položkou jsou suroviny na cukroví. Samotná štědrovečerní večeře může rodinu vyjít na 2 230 korun, při nákupu ve slevách se dá ušetřit i 700 korun. Například oblíbené české pivo Pilsner Urquell se v průběhu Vánoc objevuje za nejnižší cenu v roce; ta tradičně klesá pod 15 Kč a letos by mohla být ještě nižší. Výhodná je během svátků také majonéza Hellman’s, která by mohla zlevnit až na 20 Kč. Na slevu se vyplatí počkat u čokolády Orion, mouky Babiččina volba a whiskey Tullamore Dew, jejichž cena klesne o 40-50 %. Naopak vejce se vyplatí koupit už v průběhu listopadu, protože v prosinci jsou nejdražší v celém roce.

Server Zboží.cz spustí 1. prosince novou doménu, na které budou mít zákazníci možnost ověřit si doručení vybraného zboží do Štědrého dne. Nejvyhledávanější položky si lze prohlédnout na stánkách reporter.seznam.cz.

Z tiskové konference Aneta Krsová

Kultura

Noc divadel otevřela dveře scén návštěvníkům po celé republice

V rámci čtvrtého ročníku Noci divadel nabídly české klasické i alternativní divadelní scény rozsáhlý program pro děti i dospělé. Kromě tradiční činohry, prohlídek zákulisí a autogramiád s herci mohli diváci zhlédnout i hudební představení nebo scénická čtení.

Rozsáhlý program nabídla Městská divadla pražská ABC a Rokoko. Kromě jednodenní dílničky Divadelní ABCeda, která seznámila nejmladší diváky s prací herců, režisérů, nebo i osvětlovačů, zazněly také písně ze hry Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. Večer pak v divadle Rokoko herci vystoupili se scénickým čtením komedií Pravda a Lež od veleúspěšného francouzského dramatika Floriana Zellera. Ten v obou hrách zpracovává téma lži a nevěry v partnerských vztazích.

Ve Venuši ve Švehlovce se večer nesl v režii souboru Depresivní děti touží po penězích. Celá scéna se proměnila v postapokalyptický trenažér. Členové souboru se chopili úkolu naučit návštěvníky přežít v nehostinném postapokalyptickém světě.

Národní divadlo nabízelo prohlídku jevištních prostor Stavovského divadla. Na Nové scéně uspořádalo tvůrčí dílny Mezi hvězdami na motivy Malého prince Antoina de Saint-Exupéryho. V prostorách Anenského kláštera, sídle Baletu Národního divadla, hovořili tanečníci o tajích baletního umění, důležitou součástí programu bylo také slavnostní zahájení prodeje kalendáře Baletu na rok 2017. V samotné scéně Národního divadla pak mohli návštěvníci nahlédnout do archivu fotografií nebo návrhů kostýmů.

V programu Knihovny Václava Havla, která se do projektu Noci divadel také zapojila, byla třicet let stará videoinscenace dramatu Václava Havla Pokoušení. Ta zažila premiéru roku 1985. Havel byl v době natáčení v někdejším Československu zakázaným autorem a neměl šanci vidět hru na vlastní oči. Proto se jeho přítel Andrej Krob rozhodl pořídit z inscenace videozáznam. Ten nyní měli šanci návštěvníci knihovny zhlédnout.

Již čtvrtý ročník Noci divadel pořádal Institut umění – Divadelní ústav. Ten tak česká divadla zapojil do původně chorvatského projektu European Theatre Night, který od roku 2009 pravidelně pořádají mimo jiné i v Rakousku, Chorvatsku, Bulharsku a na Slovensku. Česká republika přitom již dva roky drží první příčku v počtu participujících souborů s rovnou stovkou, čímž o třetinu převýšila průměr.

Z pražských divadel Marek Martinovský

Fantastická zvířata a kde je najít přinášejí nový příběh za světa Harryho Pottera

Od premiéry posledního filmu o Harrym Potterovi uplynulo už pět let. Nyní spisovatelka a scenáristka J. K. Rowlingová přináší nový příběh z oblíbeného kouzelnického světa. Jde o takzvaný spin-off, jehož název Fantastická zvířata a kde je najít vychází ze stejnojmenné bradavické učebnice. Samotný příběh pak sleduje autora této fiktivní knihy, Mloka Scamandera (Eddie Redmayne), a jeho kouzelnické eskapády v New Yorku dvacátých let.

Česká premiéra byla naplánovaná na státní svátek, čtvrtek 17. listopadu. Vzhledem k volnu, které tento den je, se mnoho českých kin rozhodlo uspořádat v noci ze středy na čtvrtek slavnostní půlnoční promítání. „Půlnoční premiéry mají tu nevýhodu, že filmy vstupují do našich kin ve čtvrtek, což je pracovní den a to mnoho lidí od noční návštěvy kina odradí. Půlnoční premiéru Fantastických zvířat jsme tedy měli v plánu téměř od oznámení data premiéry distributorem,” vysvětlil ředitel jihlavské pobočky multikina Cinestar Jakub Masák. Proto nasadili všechny dostupné verze, tedy 2D i 3D formát, a diváci si mohli vybrat buď originální znění s titulky, nebo český dabing. Celkem se promítalo ve čtyřech sálech. Že se lidé těšili, bylo rozhodně znát, několik diváků dorazilo dokonce v kostýmech.

A jak se novinka Davida Yatese, režiséra posledních čtyř filmů o Harrym Potterovi, líbila? Fanoušci se zdají být nadšení: „Bavilo mě pozorovat prolínání se dvou hlavních, ze začátku skoro nesouvisejících, dějových linií a jejich finální spojení a společnou gradaci. Přišlo mi, že ty paralelní dějové linky zabránily tomu, abych byla zahlcená jen úžasnou grafikou kouzelných tvorů, a převedly pozornost k výbornému ději,” říká Adéla, která na premiéru přišla vybavená nebelvírskou šálou a kouzelnickou hůlkou.

Tvůrci očekávají, že ze snímku bude velký hit, o čemž svědčí rozsáhlá propagační kampaň, a především odvážný plán studia udělat z Fantastických zvířat filmovou pentalogii. Premiéra druhého dílu už má své datum, do českých kin vstoupí 15. listopadu 2018.

Z premiéry Jana Trnková

V Praze začal čtvrtý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného

Tři světové a jednoho českého interpreta představuje v těchto dnech v Praze Klavírní festival Rudolfa Firkušného. Ve Dvořákově síni Rudolfina potrvá od 19. do 26. listopadu.

Prvním koncertem zahájil festival Garrick Ohlsson, americký klavírista, jemuž evropskou scénu otevřela výhra Chopinovy klavírní soutěže ve Varšavě v roce 1970. Na světových pódiích vystupuje už téměř 50 let. Devatenáctkrát hostoval také na Pražském jaru. „Když se mě lidé ptají, kde hraji nejraději, odpovídám, že takových měst je mnoho, ale Praha má mezi nimi zvláštní postavení,“ řekl v rozhovoru pro iHNed.cz. Ohlsson koncert započal dvěma sonátami jeho oblíbených skladatelů, Beethovenovou Sonátou č. 24 a Schubertovou Sonátou č. 20. Právě díky interpretaci sonát Ludwiga van Beethovena získal před osmi lety Cenu Grammy. Na program zařadil také výběr z Českých tanců Bedřicha Smetany a na závěr přednesl suitu z baletu El amor brujo španělského skladatele Manuela de Fally.

Hostem druhého večera byl domácí interpret Martin Kasík. Ten v roce 1998 zvítězil na Pražském jaru a svět mu otevřela výhra v newyorské soutěži Young Concert Artists Competition. Od té doby vystupoval mimo jiné i v londýnské Wigmore Hall či Carnegie Hall v New Yorku. Kasík přednesl cyklus skladeb Po zarostlém chodníčku svého oblíbence Leoše Janáčka, dále výběr Rachmaninových Études-tableaux a koncert zakončil klavírním dílem Modesta Petroviče Musorgského Obrázky z výstavy.

Čtvrteční večer bude patřit mladé německé klavíristce ruského původu Olze Schepsové, která se jako jedna z mála hvězd současné scény nezúčastnila žádné světové soutěže. Její talent objevil klavírista Alfred Brendel, kterému jako patnáctiletá poslala své nahrávky. Dnes koncertuje v nejproslulejších sálech Evropy. V Praze bude 24. listopadu debutovat skladbami Fryderyka Chopina a Prokofjevovou Sonátou č. 7.

Festival završí britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff. Tento interpret, řadící se mezi světovou špičku, získal během své kariéry řadu nejprestižnějších ocenění a před dvěma lety byl za své zásluhy v oblasti hudby povýšen do šlechtického stavu. V Dvořákově síni vystoupí 26. listopadu se třemi klasickými sonátami Haydna, Mozarta a Beethovena a jednou raně romantickou sonátou Franze Schuberta. Festival je pojmenován po českém klavíristovi světového ohlasu Rudolfu Firkušném, který byl velkým zastáncem děl autorů žijících v jeho době, zejména Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. V minulých letech na něm vystoupila řada světoznámých interpretů, například Yefim Bronfman, Grigorij Sokolov, Khatia Buniatishvili či Pierre-Laurent Aimard.

Z festivalu Anna Bendová

Novou knihu Miro Žbirka – Zblízka pokřtil fotograf Tomáš Třeštík

Knihu o životě jednoho z nejvýznamnějších slovenských hudebníků, plnou zákulisních informací a životních peripetií, dal dohromady novinář Honza Vedral. Publikace vypráví příběh Žbirkova mimořádného života, doplňuje fakty o jeho albech a nevyhýbá se ani osobním tragédiím, jako je například smrt staršího bratra Jasona, který si sáhl na život v pouhých 25 letech.

Životní příběh Miroslava „Mekyho“ Žbirky v knižní podobě je v prodeji od konce října a v pondělí 21. listopadu titul pokřtili v pražském Paláci knih Luxor na Václavském náměstí. Kmotrem knihy, kterou vydalo nakladatelství Slovart, se stal známý fotograf Tomáš Třeštík. Na samotném představení knihy nemohl chybět ani autor, hudební publicista Honza Vedral, který dal knihu se Žbirkou dohromady po sérii společných schůzek, mimo jiné ve slavných studiích Abbey Road.

„Kdyby měla kniha Zblízka podtitul, zněl by „hudební příběh“, protože se při jejím vzniku ukázalo, že Miro Žbirka často, i když možná podvědomě, psal soundtrack ke svým životním peripetiím,“ doplňuje autor knihy. Žbirka před nedávnem dokončil své mimořádně úspěšné česko-slovenské turné Miro Žbirka – Road to Abbey Road za účasti velmi vzácného hosta – Mariky Gombitové, a tak se může plně věnovat promování nové knihy. V ní čtenář najde různé informace o životních peripetiích od nejútlejšího mládí až po dnešek, přičemž nechybějí ani ty nejtěžší okamžiky, které jsou otisknuty v jeho písních. Silné životní příběhy, skryté za notoricky známými skladbami česko-slovenské hudební legendy Mira Žbirky, doprovází nikdy nezveřejněné fotografie a kompletní diskografie včetně obalů alb.

Z knihkupectví Luxor Jakub Grim

Sport

Zlínští fotbalisté hrají jako z říše snů, Plzeň ztratila body v Boleslavi

Poslední kolo nejvyšší české fotbalové ligy se obešlo bez větších překvapení. Zlínští v pátek potvrdili svou dobrou formu, v Jihlavě vyhráli 3:1 a bez problémů si udrželi překvapivou druhou příčku. Tento zápas obohatilo gesto fair play, o které se postaral domácí Antonín Rosa. Rozhodčí jednu ze zlínských branek kvůli ofsajdu neuznali, ale Rosa se přiznal k teči a gól platil. Do zápasu zasáhl i záložník Haris Harba, který ve Zlíně hostuje právě z Jihlavy. Za jeho start musí Zlín Jihlavě uhradit pokutu dvě stě tisíc.

Dukla v týž den nezvládla domácí derby se Slavií a nadále se trápí. Nedokázala vyhrát již šest zápasů v řadě, tabulkou se pomalu propadá na sestupová místa. Slávisté s Duklou v 1. lize ještě nikdy neprohráli.

V sobotu odpoledne uhrála vedoucí Plzeň bezbrankovou remízu v Mladé Boleslavi. Boleslav z posledních čtyř zápasů dvakrát remizovala a dvakrát prohrála. Náskok Plzně po tomto kole činí pouhé dva body.

Sparťané bojující s nebývale zaplněnou marodkou porazili na Letné Karvinou 3:0. Z týmového áčka měli k dispozici pouze 11 hráčů, z toho dva brankáře. V poločase musel navíc odstoupit i Matěj Pulkrab. Trenér David Holoubek má za sebou angažmá u sparťanského týmu do 19 let, tyto hráče zná a nebojí se je vzít i do A-týmu. Do zápasu za Spartu nastoupili dva osmnáctiletí hráči, Zinedin Mustedanagič a Filip Havelka.

V severočeském duelu se v Jablonci prezentovali nečekaně přesvědčivým výsledkem domácí, kteří zvítězili nad Libercem 3:0. Liberec zápas navíc dohrával v deseti, v 79. minutě byl vyloučen Vladimír Coufal.

Výsledky 14. kola: Sparta – Karviná 3:0, Jablonec – Liberec 3:0, Ml. Boleslav – Plzeň 0:0, Brno – Příbram 2:2, Bohemians 1905 – Teplice 0:1, Slovácko – Hradec 1:3, Dukla – Slavia 1:2, Jihlava – Zlín 1:3

Tabulka: 1. Plzeň 33, 2. Zlín 31, 3. Slavia 29, 4. Ml. Boleslav 27, 5. Sparta 26, 6. Teplice 19, 7. Bohemians 1905 18, 8. Jablonec 17, 9. Karviná 17, 10. Hradec 16, 11. Liberec 14, 12. Slovácko 14, 13. Brno 14, 14. Dukla 13, 15. Jihlava 9, 16. Příbram

Adam Ryšánek

Počasí

Počasí

Po vlně chladného počasí, v němž namrzaly nejen rudé šípky na stráních, ale bohužel i silnice a chodníky v městech, s teplotami hluboko pod nulou, se tento týden oteplilo místy až na 10 i 15 °C. Padají však mlhy a tu a tam i prší, slunce se moc neukazuje a zavládl skutečně nefalšovaný šedivý podzim.

Redakce