30. března 2017, Carolina č. 920

událosi od 22. do 29. března


Z domova

Novým ministrem průmyslu a obchodu se příští týden stane Jiří Havlíček

Prezident Miloš Zeman se v pondělí sešel s Jiřím Havlíčkem (ČSSD), budoucím ministrem průmyslu a obchodu. Do funkce ho jmenuje 4. dubna. Jednání se podle Havlíčka neslo ve velmi přátelském duchu. „Pana prezidenta jsem seznámil s prioritami, které bych chtěl v úřadu prosazovat,“ sdělil novinářům po schůzce.

Šéfa resortu čeká v následujících měsících hned několik důležitých úkolů. Prosazení novely zákona o elektronických komunikacích, která by měla výrazně zvýšit práva spotřebitelů směrem k mobilním operátorům a vytvořit podmínky pro snížení cen mobilních dat. Další prioritou bude zrychlení čerpání evropských peněz. Součástí agendy je také příprava výstavby jaderného bloku v elektrárně Dukovany, včetně změny stavebního zákona, a stabilizace OKD.

Situace v OKD byla jedním z témat setkání. „Pana prezidenta jsem seznámil s postojem Ministerstva průmyslu a obchodu, které odmítá, aby závaznou nabídku na odkup OKD podala společnost Prisko. Myslíme si, že daleko vhodnějším subjektem je státní podnik Diamo. Má dlouholeté zkušenosti a je jednoznačnou zárukou, že útlum těžby bude pokračovat správně,“ uvedl.

Prezident Zeman je s premiérovým výběrem spokojen. V rozhovoru pro TV Barrandov poukazoval na Havlíčkovy zkušenosti: „Může tento resort převzít, aniž by se zaučoval, což by znamenalo ztrátu několika měsíců.“ „Měl jsem možnost velmi těsně spolupracovat s panem náměstkem Havlíčkem a ta spolupráce mě ujistila o tom, že je velmi dobře připraven na to, aby do voleb do Poslanecké sněmovny na podzim letošního roku Ministerstvo průmyslu a obchodu vedl,“ komentoval své rozhodnutí Sobotka, který po odvolání bývalého ministra Jana Mládka 28. února úřad sám vedl.

Místopředseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Martin Kolovratník (ANO) volbu zhodnotil jako pragmatickou a dobrou, ale kritizoval prodlevu. „Ve chvíli, kdy se pan premiér rozhodl pro tu personální změnu, měl mít připravené druhé jméno,“ sdělil České televizi.

Sabina Andree

Drahoš na Hrad? Bývalý předseda Akademie věd ohlásil kandidaturu na prezidenta

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš se 28. března stal dalším uchazečem o prezidentské křeslo a jedním ze soupeřů stávající hlavy státu Miloše Zemana, textaře Michala Horáčka, lékaře Marka Hilšera i podnikatele Igora Sládka. Drahoš, který se rozhodl kandidovat kvůli osobním obavám o osud české demokracie, se důrazně vymezil vůči populistům i extremistům, a jako uchazeče o státnickou pozici ho tak vítají politici v čele se zástupci KDU-ČSL a TOP 09.

Akademik, kterého představitelé ANO a ODS označují za důstojného člověka i kandidáta, je ale trnem v oku mluvčímu Hradu Jiřímu Ovčáčkovi, který ho označil za produkt PR a za fíkus vyhovující stranám. Nestrannému uchazeči je nakloněna řada osobností veřejného života i akademické sféry a mezi jeho podporovatele se zařadili například podnikatel Dalibor Dědek, bývalý diplomat Petr Kolář nebo astronom Jiří Grygar, kteří ho považují za nejserióznějšího uchazeče o prezidentský post.

Zuzana Nevolová

Sněm STAN potvrdil volební koalici s KDU-ČSL

Starostové a nezávislí chtějí jít do parlamentních voleb společně s lidovci. Potvrdil to jejich sněm, který se konal v sobotu 25. března v Praze. Pro hlasovalo 101 ze 116 přítomných. Lidovci rozhodli o společné kandidatuře už před týdnem, pro bylo 39 delegátů celostátní konference, proti 31. Stranický sjezd je čeká v květnu. „Ve spojení vidím možnost vytvořit sílu, která bude alternativou stran dominujících na politické scéně,“ uvedl podle ČTK Petr Gazdík, který na sněmu obhájil pozici předsedy STAN. Koalici označil za třetí sílu, která by mohla konkurovat ANO či ČSSD.

Hnutí STAN na sněmu stanovilo deset priorit programu. Mezi ně patří posílení pravomocí samospráv. Například rozhodování o sociálních dávkách by se mělo vrátit do působnosti obcí a měst, dnes je vyplácí stát a jeho úřady práce. Program také obsahuje návrh na elektronické propojení veřejné správy a registrů, elektronicky by mělo být možné i volit. Starostové vyjádřili nespokojenost s daňovým systémem a sociálními a zdravotními odvody. Zvýšili by výdaje na modernizaci armády a na vzdělávání.

Koaliční smlouvu bude potřeba ještě doplnit. „Je shoda v tom, kde budou lídři za který subjekt. Je v ní ošetřeno i finanční vyrovnání a základní hodnoty, které vyznáváme. To znamená rozhodování na nejnižší úrovni co nejblíže lidem, prozápadní směřování, důraz na židovsko-křesťanské hodnoty a otevřené vládnutí,“ citoval předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka iDnes.cz.

Podle agentury STEM je nejsilnější hnutí ANO, za ním ČSSD, KSČM a ODS. Gazdík (STAN) uvedl, že koalice může přinést o deset křesel ve Sněmovně víc, než kolik by jich získali samostatně. Pro vstup koalice do Sněmovny je potřeba získat alespoň 10 % hlasů. KDU-ČSL je silná v regionech na jižní a střední Moravě, Vysočině a ve východních Čechách, kde STAN pevné voličské zázemí nemá. STAN má naopak nejsilnější postavení ve Středočeském a Libereckém kraji, kde lidovci dosahují nejnižších volebních výsledků.

Kateřina Vraná

Čeští vojáci z misí v Mali a Itálii obdrželi na Vítkově medaile

Ve Slavnostní síni Národního památníku na pražském Vítkově ocenil v pátek 24. března náčelník Generálního štábu Armády ČR Josef Bečvář 44 vojáků. Medaile ministra obrany Za službu v zahraničí získali vojáci za účast na misi v Mali, kde pomáhali s výcvikem tamní armády. Další se podíleli na námořní operaci v Itálii zaměřené proti pašerákům migrantů.

Čeští vojáci měli na starost ochranu velitelství v Bamaku, zajištění přepravy významných osob a také výcvik Malijců. „Specifická je zejména počasím, tím podnebím a podmínkami, kde je obrovské teplo a vlhko, což velkou měrou zatěžuje organismus,“ řekl pro ČT24 kapitán Roman Petr, velitel uskupení výcvikové mise EU v Mali. Potíže jim ale působila i jazyková bariéra.

Armádní generál Josef Bečvář poděkoval oceněným za odvedenou práci a dodal, že každá mise je určitým předělem ve vojákově kariéře. Také náměstek ministra obrany Jakub Landovský byl s působením AČR v Mali spokojený. Dle něj je právě Mali klíčovou oblastí, protože se jedná o jednu ze zdrojových zemí migrace, a proto je důležité ji stabilizovat.

Medaile převzala také trojice vojáků z mise NAVFOR-MED, která taktéž spadá pod činnost EU. Jejím cílem je omezit nelegální migraci přes Středozemní moře ze severní Afriky do Evropy.

Tereza Dorňáková

Americko-britský armádní konvoj projel Českem. Mířil do Polska

V sobotu krátce po desáté hodině dopoledne překročil hranice Česka konvoj mířící do Polska. Jednotka čítající 550 amerických i britských vojáků a 125 kusů techniky má takřka na dohled od Kaliningradské oblasti podpořit armádní řady Poláků a Rumunů.

Všech sedm částí americko-britského konvoje vyrazilo z Rozvadova do Jaselských kasáren ve Staré Boleslavi, odkud se v neděli vydalo přes Náchod znovu za hranice ČR. Přestože, na rozdíl od loňských let, nebyly plánovány akce pro veřejnost, i letos konvoj vítali příznivci a po cestě ho provázela i menšina odpůrců. V minulosti na sebe pozornost upoutal především první ze čtyř konvojů, které Českem projely za poslední dva roky. Ten naše území brázdil v březnu roku 2015, měl demonstrovat jednotu zemí NATO a podpořit především východní země, které se cítily ohroženy ruskými intervencemi na poloostrově Krym.

Zuzana Nevolová

Desítky měst a obcí v Česku se připojily k celosvětovému happeningu Hodina Země

V sobotu večer na hodinu zhasla světla mnohých památek, restaurací a kaváren, ale i veřejných osvětlení nebo domácností. V Brně se tak stalo na Špilberku, Nové radnici i na obelisku v Denisových sadech, v Kutné Hoře zahalila tma chrám sv. Barbory nebo kostel sv. Jakuba. V Prostějově, Ostravě či Liberci zase vypnula osvětlení radnic. Kromě historických památek a veřejných osvětlení zůstaly od půl deváté do půl desáté večer beze světla i firmy a domácnosti, které ekologická výzva oslovila a chtějí se aktivně podílet na boji proti klimatickým změnám.

Ani desátý ročník jedné z nejrozsáhlejších dobrovolnických akcí však neznamenal pouhé sezení doma při svíčkách. Po celém Česku se uskutečnila spousta doprovodných akcí, mezi nimi nechyběly meditace, debaty o ochraně klimatu nebo zpěv při svíčkách. V Brně se lidé mohli zúčastnit například komentované procházky centrem města spojené s debatou o jeho osvětlení, kterou vedl astronom a fyzik Jan Hollan. Za zmínku stojí i akce Keltský telegraf – zapalování ohňů na kopcích, které světelným signálem propojilo nejen území republiky, ale i část Slovenska.

Kromě Hodiny Země odstartovala v sobotu i další akce, která má pomoci zlepšit stav naší planety. Až do 22. dubna (Den Země) běží projekt s názvem EKOvýzva. Obě iniciativy vyzývají veřejnost, aby se nad svým chováním k životnímu prostředí zamyslela a pokusila se minimalizovat škody, které nešetrné jednání způsobuje. „Třídit odpad, šetřit vodou, o hodinu míň na notebooku, bezobalová domácnost, méně masa,“ objevují se předsevzetí lidí na stránkách institutu Veronica, který Hodinu Země zaštiťuje.

Poprvé se dnes již mezinárodní akce konala v roce 2007 v Austrálii, organizátoři chtěli upozornit na nebezpečí změn klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla opery v Sydney. Hodina Země měla velký úspěch a rozšířila se do světa, v současnosti se do ní zapojuje na 170 zemí, které každoročně poslední březnovou sobotu zhasnou světla na více než 12 tisících památkách a organizují přes 600 tisíc doprovodných akcí.

Eva Müllerová

Nová sezona přinese pražské zoo šedesátimiliontého návštěvníka

Pražská zoologická zahrada v sobotu 25. března slavnostně zahájila svou 86. sezonu. Pravděpodobně už v dubnu ji čeká důležité jubileum, a to přivítání šedesátimiliontého návštěvníka. Zahájení se neslo v nostalgickém duchu 70. let, které byly zásadním obdobím pro růst mezinárodní prestiže zahrady. Mezi klecemi se pohybovali ošetřovatelé ve zvonáčích, ke vchodu přijely historické automobily a vystoupil zpěvák Petr Janda.

Slavnosti zahájil ředitel zoo Miroslav Bobek. Ve svém projevu shrnul úspěšný rok 2016, který byl pro zahradu výjimečný nejen čerstvými přírůstky goril a slonů, ale také rekordní návštěvností; do zoo zavítalo skoro půl druhého milionu lidí. Bobek zmínil i plány do blízké budoucnosti. Hlavním letošním cílem zahrady je započít stavbu nového pavilonu goril a zajistit lepší protipovodňový systém. Pomalu se rýsují i plány na zlepšení dopravní dostupnosti zoo.

Prostor na pár slov dostali i hosté z politické sféry: pražská primátorka Adriana Krnáčová, ministr financí Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Hovořili například o chystaném jednání ohledně příchodu pandy velké do zoo či o finančních dotacích. „Praha má na účtě 26 miliard, paní primátorko, takže můžete utrácet,“ oslovil Krnáčovou Babiš. Na pódiu se objevily i další významné osobnosti jako tenisová legenda Jan Kodeš či herec Michal Dlouhý.

Oslavy vyvrcholily přivítáním mužů, kteří se roku 1975 jako malí chlapci stali pětadvacetimiliontými návštěvníky pražské zoo. Jejich nalezení předcházela rozsáhlá kampaň Hledáme děti z fotografie. Důležitým bodem programu byly i křtiny tří čerstvě narozených varanů komodských, o které se postarali politici. Zatímco primátorka Krnáčová byla z malých ještěrů nadšená, vicepremiér Babiš radostí neoplýval. „Já mám radši ty lemury,“ podotkl ostýchavě.

Z pražské zoo Tomáš Klézl

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Jednotnou Evropu si lídři sedmadvacítky připomněli na neformálním summitu

V paláci na římském Kapitolu se v pátek 24. a sobotu 25. března sešli lídři 27 zemí EU, aby na neformálním zasedání ukázali jednotu Evropy. Stalo se tak při příležitosti 60. výročí podepsání římských smluv, které tvoří jeden ze základů evropské integrace. Českou republiku reprezentoval premiér Bohuslav Sobotka.

Schůzka byla připomínkou výročí 60 let od chvíle, kdy Francie, Itálie, Nizozemsko, Belgie, Lucembursko a tehdejší západní Německo podepsaly v Palazzo dei Conservatori smlouvy, které umožnily vznik Evropského hospodářského společenství a Evropského společenství pro atomovou energii.

„Evropa je naše společná budoucnost,“ stojí v deklaraci, kterou v sobotu lídři podepsali. Právě v současné době, kdy EU opouští Velká Británie a Evropa je plná skepse, je toto prohlášení klíčové a v průběhu summitu zaznělo mnohokrát. Staré heslo o „stále těsnější unii“ však vystřídal nový pojem „vícerychlostní Evropa“, který symbolizuje různé tempo integrace unijních zemí. Kvůli strachu z vyloučení z jednání o důležitých rozhodnutích se však k tomu východoevropské státy – včetně České republiky – staví váhavě.

„My jsme velmi bojovali o konkrétní formulace v prohlášení, abychom nepřipustili, že by toto prohlášení mohlo být interpretováno jako souhlas s vícerychlostní Evropou. My ho takto nevnímáme, vnímat ho takto nebudeme,“ řekl novinářům Sobotka s odkazem na fakt, že při otázkách bezpečnosti či společného trhu by měla Evropa postupovat jednotně.

Sobotka ovšem zároveň přiznává, že diskuse o vícerychlostní integraci je přítomna a v budoucnu bude třeba rozhodnout, v jaké oblasti chce ČR rozvinout spolupráci. Pochybnosti o zohledňování státních potřeb vyjádřili i polská premiérka Beata Szydlová či řecký ministerský předseda Alexis Tsipras.

Diplomaté poukazují na rozdíly mezi zeměmi EU už dnes existující – některé jsou členy schengenského prostoru, některé ne, v některých se platí eurem, v jiných nikoliv, některé mají dojednané různé výjimky a jiné spolu úžeji spolupracují v konkrétních oblastech.

Tomáš Hubka

Ekonomika

Český vývoz musí více mířit mimo EU, shodli se účastníci Žofínského fóra

V žofínském paláci se v úterý hovořilo o stavu českého zahraničního obchodu. Ten je ve velice dobré kondici, loni rekordní aktivní saldo činilo necelých 53 miliard i přes kolísání v jednotlivých čtvrtletích. Podíl exportu do zemí EU nyní činí 84 % a to je v době po brexitu a před francouzskými a německými volbami podle zúčastněných riziková hodnota.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nastínil českou strategii pro expanzi na trhy v Indii, Africe a Latinské Americe. Již nyní se ministerstvo snaží pomáhat nejen zemědělským firmám, jejichž zástupci mají možnost zúčastnit se zahraničních jednání či světových veletrhů. „Stát je na tom dobře a mohl by si dovolit vzít na svá bedra větší riziko,“ vyjádřil se prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý k plánu zaměřit se na mimoevropské trhy.

Příznivé podmínky ilustruje i fakt, že Česká exportní banka (ČEB) loni řešila 80 obchodních případů, což je nejvíce za dobu její existence. Tři čtvrtiny z nich se týkaly malých a středních podniků, které jsou pro banku podle generálního ředitele Karla Bureše prioritou. „Poprvé za 12 let historie banky jsme nežádali o žádnou dotaci ze státního rozpočtu,“ vyzdvihl úspěchy ČEB.

Hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová přiblížila budoucnost české měny a přijetí eura. Podle ní by bylo ukončení intervencí nejvhodnější právě teď: „Je faktem, že 29. březen by byl nejlepším datem, poněvadž trhy budou zaměstnány reakcí na oznámení britské premiérky Theresy Mayové ohledně brexitu.“ Společně s Dlouhým se shodli, že je nutné občanům vysvětlit, co pro české hospodářství přijetí evropské měny znamená. Ministr Jurečka pak uvedl, že o zavedení eura rozhodne příští vláda.

Z paláce Žofín Dominik Patzner

Kultura

Zemřela zpěvačka, rocková legenda Věra Špinarová

Česká hudební scéna utrpěla v neděli 26. března těžkou ránu. V pražské motolské nemocnici zemřela jedna z nejuznávanějších tuzemských zpěvaček Věra Špinarová. Minulou středu ji sem transportoval vrtulník přímo z čáslavského koncertu, kde po druhé písni zkolabovala (prodělala zástavu srdce). Hold jí veřejně vzdali nejen významné hudební osobnosti, ale i politici a bývalí kolegové. Odešla v úzkém rodinném kruhu ve věku 65 let. Všichni obdivovatelé a příznivci Věry Špinarové se s ní mohou přijít rozloučit 1. dubna v Ostravě.

Její padesátiletá kariéra bude navždy důležitou součástí české hudební historie. Světu se poprvé ukázala, tak jako spousta jejích kolegyň, v pěvecké soutěži mladých talentů. Kariéru pak nastartovala v 16 letech se skupinou Flamingo. S ní vystupovala dva roky, než ji nahradila Marie Rottrová. To už ale přestupovala na její místo v kapele Majestic. Zde také nahrála svůj první singl Music Box, jenž ji vystřelil mezi špičku tehdejší populární hudby. Skupina jí však nepřinesla pouze slávu, již zažila v 70. a 80. letech, ale také prvního manžela Iva Pavlíka, v roce 1974 se jim narodil syn Adam. S blížícím se koncem století přišly i problémy s alkoholem a rozpad druhého manželství.

Špinarová se však ještě nehodlala vzdát a v roce 2000 se jí povedl „zlatý comeback“. Její nové album si totiž tehdy koupilo přes 15 tisíc lidí, což jí s přehledem vyneslo zlatou desku. V roce 2010 vyrazila i na své první sólové turné, které se setkalo s velkým ohlasem. Lidé si ji navždy budou pamatovat hlavně díky hitům Bílá Jawa 250 a Jednoho dne se vrátíš.

Zpráva o zpěvaččině smrti zasáhla řadu osobností. „Jednoho dne se vrátíš, Věrko. Ostrava tě bude vždy milovat a my taky,“ uvedl Richard Krajčo na facebookové stránce skupiny Kryštof. Špinarová byla s Ostravou celý život velice úzce spjata. Soustrast pozůstalým, přátelům a obdivovatelům proto jménem města vyjádřil i primátor Tomáš Macura (ANO). „Milovala ji celá Ostrava, k níž se po celý život hlásila a kterou vždy podporovala,“ uvedl. Obdobně zareagoval také hejtman Ivo Vondrák (ANO): „Náš kraj přišel o velkou osobnost, která pro mě byla svou přímostí a jadrností jeho ztělesněním.“

Tomáš Šedivý

Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství si odnesla Alena Vránová

Historická budova pražského Národního divadla hostila tuto sobotu 24. ročník prestižních divadelních cen Thálie. Ceremoniálem, který živě přenášely Česká televize a Český rozhlas, provázeli Taťjana Medvecká a Jan Cina. Herecká asociace udělila celkem 15 ocenění. Za celoživotní činoherní mistrovství jej získala herečka Alena Vránová.

„Za všechny ty šťastné chvíle v mém hereckém životě děkuji divákům. A troufám si prohlásit, že diváci a já jsme si rozuměli,“ řekla v děkovné řeči čtyřiaosmdesátiletá Vránová. Po ztvárnění princezny Krasomily v pohádce Pyšná princezna se dostala do Divadla ABC, kde od roku 1956 spolupracovala s Janem Werichem a Otou Ornestem. Do roku 1992 působila v Městských divadlech pražských, kde vytvořila desítky rolí. Před dvaceti lety obdržela Thálii za výkon v Bouřlivém jaru v Divadle Ungelt. Do filmu se v posledních letech vrátila například ve Svěrákových Vratných lahvích.

Vítězi divadelních cen za rok 2016 jsou herečka Hana Tomáš Briešťanská za roli Štěpky v inscenaci Petrolejových lamp v Národním divadle Brno a herec Milan Kňažko, který hrál Jona v melodramatu Shylock v pražském Divadle Na Jezerce.

Z oblasti muzikálu byli poctěni Lenka Pavlovič z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a frontman kapely Kabát Josef Vojtek, který hraje dvojroli v muzikálu Mefisto v Divadle Hybernia. Za celoživotní mistrovství v této kategorii asociace ocenila Pavlu Břínkovou. V kategorii opera si Thálii odnesli Thomas Weinhappel z Národního divadla moravskoslezského a Pavla Vykopalová z brněnského Národního divadla. Za celoživotní přínos pak Marcela Machotková. Věra Říčařová a František Vítek získali cenu za mistrovství v loutkovém divadle. V baletu bodovali Jui Kjotaniová z Moravského divadla v Olomouci a za svůj pantomimický výkon Radim Vizváry z Mime Prague. Životní cenu za balet má Marcela Martiníková.

Cenu kolegia za mimořádný přínos divadlu obdržel dramatik, režisér a zakladatel Studia Ypsilon Jan Schmid. „Ta cena mohla být větší,“ zažertoval osmdesátník Schmid. Thálii určenou činoherci do 33 let, kterou dotuje Nadace Munzarových, získala Veronika Lazorčáková, členka pražského Divadla v Dlouhé.

Kristýna Matějková

Mezinárodní filmový festival Febiofest: Cenu Kristián převzal herec Jan Tříska

Dvacátý čtvrtý ročník Febiofestu zahájil ve čtvrtek 23. března v pražském Obecním domě snímek Přes kosti mrtvých polské režisérky Agnieszky Holland. Před samotnou projekcí ve Smetanově síni převzali ceny Kristián za přínos světové kinematografii herec Jan Tříska a americký režisér Abel Ferrara. V rámci festivalu mohou diváci v pražském multikině Cinestar Praha-Anděl a následně ve 13 městech ČR zhlédnout na 150 filmů z pětapadesáti zemí. Pod vedením nové dvojice programových ředitelů Anny Kopecké a Michala Hogenauera vzniklo v rámci Febiofestu několik nových sekcí.

Mainstreamové snímky či distribuční premiéry uvádí sekce Central Park, v níž diváci mohou vidět například britský film Sing street režiséra Johna Carneyho nebo snímek Polina, který natočil Angelin Preljocaj. Sekce půlnočních žánrů Noční cirkus, v níž se podle organizátorů mísí bizarní komedie s krvavými a akčními filmy, představuje například snímek Nenarozená pomsta britské komičky Alice Lowe. Pro milovníky hudby pořadatelé nachystali sekci hudebních dokumentů Hi-Fi Docs; ke zhlédnutí se tu nabízí film o kapele Oasis či dokument Janis o životě rockové ikony. Současné trendy festivalových filmů reprezentuje například snímek Angely Schanelecové Cesta snů a nejaktuálnější díla renomovaných režisérů zastupuje například film Ulička slávy o válečné realitě v Iráku.

Febiofest zároveň již třetím rokem uvádí sekci Culinary Cinema, která spojuje film a kulinářský zážitek; návštěvníci mohou během jednoho večera zhlédnout film a následně ochutnat menu, které bylo oním snímkem inspirováno.

Hlavní soutěž Nová Evropa představuje deset nadějných evropských debutů. Jsou mezi nimi i dva české – intimní drama Špína absolventky pražské FAMU Terezy Nvotové a Doma je tady Terezy Kotykové. O vítězi rozhodne 33členná porota v čele s režisérem Jurajem Herzem.

Pro návštěvníky je i letos připravena soutěž I ty jsi filmařem; soutěžící se mohli přihlásit se svými několikaminutovými snímky na téma Můj den s Kofilou, na autora vítězného filmu pak čeká výhra 50 tisíc korun.

Festival potrvá do 31. března, na loňský ročník se přišlo podívat přes 62 tisíc návštěvníků. Po Praze zavítá Febiofest ještě například do Pardubic, Plzně, Jihlavy, Liberce a podívá se i na Slovensko.

Z festivalu Adéla Paruchová

Kromě Zlatého ledňáčka čeká dva vítězné filmy Finále Plzeň i finanční odměna

Jubilejní 30. ročník filmového festivalu Finále Plzeň s sebou přinese řadu novinek. Díky spolupráci s Asociací producentů v audiovizi dostanou vítězové v kategorii Nejlepší večerní hraný nebo animovaný film a Nejlepší dokumentární film nejen Zlatého ledňáčka, ale i finanční prémii ve výši 50 tisíc korun. S programem a inovacemi festivalu, který se bude konat od 20. do 26. dubna, seznámili pořadatelé na úterní tiskové konferenci.

Další novinkou je dle ředitelky festivalu Evy Veruňkové „úplná transparentnost“. V zájmu objektivity a rovnocenných šancí se zcela poprvé v porotách neobjeví zástupci z Česka ani Slovenska. Jako předsedkyně poroty pro celovečerní filmy se představí makedonská herečka a producentka Labina Mitevska, v tuzemsku známá především díky roli Vesny v Samotářích. Porotě pro dokumentární filmy bude předsedat dánská dokumentární režisérka a kameramanka Ida Grøn, jejíž středometrážní film The Kid and the Clown získal mnoho mezinárodních ocenění.

Finále Plzeň otevře snímek Jana Hřebejka Zahradnictví: Rodinný přítel, kde hlavní role ztvárňují Ondřej Sokol, Aňa Geislerová, Jiří Macháček či teprve osmiletý Samuel Budiman. O vítězství se utká celkem 40 nominovaných projektů z české a slovenské produkce za rok 2016, mezi nimiž budou mimo jiné snímky Já, Olga Hepnarová, Lichožrouti nebo Vlk z Královských Vinohrad.

Diváci budou mít šanci zhlédnout předpremiéry filmů České televize Monstrum nebo Děti online, speciálního uvedení se dočká v podobě maratonu i český seriál Pustina (HBO) nebo Kosmo (ČT). Festival zařadí i zahraniční snímky, které zasahují alespoň částečně do tuzemské produkce. Součástí doprovodného programu budou mimo autorská čtení i CineTube akce, kde se setkají youtubeři z české a slovenské scény, nebo venkovní projekce s výrobou elektřiny, při níž diváci budou muset šlapat, aby film vůbec mohli vidět.

Z tiskové konference Karolína Jírová

Multižánrový festival ovládl Žižkov: Nabídl improvizační divadlo a desítky koncertů

Na pražském Žižkově bylo po setmění od čtvrtka do soboty rušno. Již posedmé se tu totiž konal multižánrový festival Žižkovská noc, který nabídl návštěvníkům pět stovek interpretů, a to na šedesáti scénách v této městské části. Podívat se tak lidé mohli do kostelů, kaváren, vyhlášených žižkovských barů, divadel, ale i do Žižkovské věže.

Na Žižkovské noci si přišel opravdu každý na své. Návštěvníci si mohli užít jak několik nejrůznějších koncertů od dark metalu v kostelních prostorách po poklidný folk či alternative pop. Hudba ale není to jediné, co každoroční festival nabízí. Odehrálo se rovněž několik divadelních představení od alternativního divadla po improvizační.

Na diváky čekala škála výstav i autorská čtení, například známého spisovatele Jáchyma Topola. Poslechnout si mohli i vtipnou poezii básníka J. H. Krchovského. „Nejvíc se mi líbila ta rozmanitost festivalu. Improvizační divadlo, elektronická hudba i poklidný folk,“ uvedla studentka Karolína, která přišla na Žižkovskou noc s partou kamarádů.

Improvizační divadlo zahráli v Žižkostele mladí herci ze souboru 20 000 židů pod mořem a diváky v alternativních prostorách kostela, který praskal ve švech, dostali opravdu do kolen. „Nejvíc ze všeho se mi asi líbilo toto divadelní představení. Zpočátku jsem se děsil, co to bude, protože to vypadalo dost zvláštně a nikdy předtím jsem na improvizačním divadle nebyl, ale příjemně mě to překvapilo. Obdivuju soubor, že po celou hodinu zvládne pouze improvizovat,“ sdělil Jan, který obešel na Žižkovské noci asi šest různých akcí.

Z Žižkovské noci Michaela Lišková

Sport

Sport stručně: Strachová končí, rekordní poločas, hokejové play-off a Rosického operace

* Bronzová medaile z olympiády, všechny cenné kovy z mistrovství světa a spousta úspěchů ve Světovém poháru. To všechno vybojovala za dobu svého závodění nejlepší česká slalomářka Šárka Strachová, která se ve 32 letech rozhodla ukončit kariéru, a nepodívá se tak ani na příští OH. „Olympiáda byla velké lákadlo, ale ve Světovém poháru už jsem si splnila v podstatě všechny svoje cíle a přání a bylo těžké mít lyžování jako prioritu,“ řekla podle serveru iSport.cz na tiskové konferenci Strachová. Nyní se chce věnovat rodině a firmě.

* Česká fotbalová reprezentace zvládla roli favorita a v San Marinu si pořádně zastřílela. Po první půli vedla už 5:0 a vytvořila si nový rekord (doposud 4:0). Ve druhém poločase přidala ještě jeden gól a zvítězila 6:0. Pod kvalitní výkon se podepsali tučným písmem reprezentační nováčci – Antonín Barák vstřelil dvě branky, Jakub Jankto oživil hru svým pohybem a Michael Krmenčík se rovněž radoval z gólu. O další branky se postarali Theodore Gebre Selasie jedním zásahem a Vladimír Darida dvěma trefami. Po pěti zápasech kvalifikace o příští MS jsou tak Češi ve své skupině třetí s osmi body a 10. června je čeká zápas v Norsku.

* Semifinále hokejové extraligy je za dveřmi a zahrají si jej poněkud překvapivá jména. Chomutov, s nímž to vypadalo bledě už v předkole s Mladou Boleslaví, udolal favorizovaný Třinec a poprvé v historii si zahraje mezi čtyřmi nejlepšími. Stejného historického úspěchu dosáhl i Hradec Králové. Ten vyřadil severočeský Litvínov. V semifinále, které startovalo 29. března, čelil Hradec Kometě Brno a prohrál doma 0:2. Piráti vyzvou loňského mistra z Liberce. Vítěz základní části vyřadil ve čtvrtfinále Plzeň, zatímco Jihomoravané sestřelili v nejkratším možném čase Spartu.

* Fotbalová Sparta nemůže počítat do nedělního derby proti Slavii ani do dalších letošních zápasů se záložníkem Tomášem Rosickým. Ten odehrál za pražský klub v této sezoně jen 19 minut, zbytek ročníku vynechal kvůli zranění Achillovy šlachy. Právě její operaci musel nakonec Rosický absolvovat a je jisté, že si v aktuální sezoně už nekopne. Šestatřicetiletý fotbalista však ani přes další zdravotní trable nezvažuje konec kariéry.

Filip Ardon

Extraligové týmy podlehly na úvod baráže prvoligovým celkům

Zatímco se týmy z horní části tabulky chystají na semifinálové souboje, pro dva poslední extraligové celky odstartovala prolínací soutěž proti nejlepším mužstvům z druhé nejvyšší soutěže. Na úvod baráže se dařilo adeptům na extraligu, když Jihlava zvítězila v Karlových Varech 4:3 a České Budějovice udolaly Pardubice 2:1.

V západočeské KV Areně bylo od úvodu patrné, že jihlavská Dukla je výborně připravená ze semifinálových bojů s Kladnem a nedaruje favoritovi nic zadarmo. „Už na začátku série jsem věděl, že to bude hrozně dlouhé. Nakonec asi rozhodla v rozhodujícím špílu výhoda domácího prostředí. Každopádně nás série s Kladýnkem výborně nachystala na baráž,“ vzpomenul na prvoligové zápolení jihlavský útočník Radek Hubáček.

Dukla v úvodním zápase prolínací soutěže třikrát ztrácela na svého soka, přesto pokaždé našla odpověď. Skóre otevřel karlovarský Martin Rýgl, ale v poslední minutě úvodního dějství srovnal v úniku Richard Diviš. V prostřední třetině se vývoj opakoval a na branku Václava Skuhravého odpověděl Jiří Říha. Naposledy poslal Energii do vedení Ondřej Beránek, při dlouhé přesilové hře však skóroval nejprve Vlastimil Bilčík a rozhodující branku přidal Tomáš Kaláb.

„Začátek byl těžký, nehráli jsme úplně svoji hru. Byli jsme trošku vystrašení, ale postupně jsme se zvedli a začali předvádět hokej jako v semifinále. Dnes jsem si vzpomněl na šestý zápas na Kladně, kdy jsme tekli 0:1 a 1:2, dokázali jsme vyrovnat, ale nakonec jsme prohráli.

Dneska jsme to ale zaplaťpánbůh otočili,“ řekl po utkání Hubáček. Ten se zapletl do poněkud kuriózní situace hned v první třetině, kdy měl být vyloučen za podražení, ale domácí kapitán Václav Skuhravý dojel za rozhodčím a faul odvolal. Právě kapitán Energie, který předvedl gesto fair play, nakonec svému týmu pořádně zatopil, když se nechal vyloučit do konce utkání stejně jako Tomáš Dvořák. V průběhu pětiminutového trestu otočili hráči z Vysočiny vývoj definitivně na svoji stranu.

Úvodní utkání baráže nezvládly ani extraligové Pardubice, které dlouhou dobu prohrávaly s českobudějovickým Motorem, po vyrovnání opět rychle inkasovaly a prohrály 1:2. Další zápasy se odehrají na ledě prvoligových týmů v pátek a speciální utkání čeká na jihlavského Hubáčka. V dresu pardubického Dynama totiž nastupuje jeho bratr Petr. „Samozřejmě se na to těším. Už když jsem přišel do Jihlavy, tak jsme doma nastřelili, že by k tomu mohlo dojít. Jde o hodně, to, že to je můj brácha, půjde stranou. Když ho uvidím u mantinelu, tak ho asi nechám, aby mi pak nenadával,“ zakončuje se smíchem Hubáček.

Z KV Areny Filip Ardon

Počasí

POČASÍ

Od čtvrtka šly teploty výrazně nahoru. Oblačnost takřka vymizela a denní maxima místy ohrožovala dvacetistupňovou hranici. Lidé samozřejmě využili této příležitosti a vydali se na zahrádku, na procházku do parku, k řece rybařit nebo se jen tak slunili na lavičkách a náměstích. Ještě o něco lépe bylo o víkendu, což se dozajista projevilo na tržbách hospod, které už otevřely zahrádky. Bylo polojasno až oblačno a denní teploty se pohybovaly okolo 14 stupňů Celsia.

Úplně nejlepší počasí však nabídl začátek tohoto týdne. Ačkoliv v pondělí ráno byly teploty ještě kolem nuly, odpoledne se už pohybovaly kolem 17 stupňů Celsia. Zatím nejtepleji bylo v úterý, kdy byl dokonce pokořen rekord v Žatci, kde meteorologové hlásili 22,8 stupně

Jan Šimek