13. dubna 2017, Carolina č. 922

události od 5. do 12. dubna


Z domova

Desetitisíce dobrovolníků se připojily k akci Ukliďme svět, ukliďme Česko

Na oblíbenou jarní akci se přihlásili jak jednotlivci, tak firmy a školy. Dobrovolnické týmy se během soboty vydaly do přírody, aby uklidily černé skládky a volně pohozené odpadky všeho druhu. Celkový počet předem nahlášených úklidových akcí letos přesáhl dva tisíce. K projektu se připojilo o 20 % lidí více než minulé jaro a podařilo se sesbírat přes tisíc tun odhozeného odpadu.

Organizátoři akce, Spolek Ekosmák a Český svaz ochránců přírody, informovali veřejnost o projektu především na jeho oficiálních webových stránkách. Právě zde se mohli lidé dočíst o historii a účelu dnes již tradičního jarního úklidu lesů a luk a v případě zájmu se registrovat jako dobrovolník či hlava úklidové čety dané oblasti. Právě lokální pořadatelé měli pro svůj tým k dispozici rukavice, pytle, v případě práce poblíž silnic i reflexní vesty. Po vyplnění registračních formulářů si účastníci na interaktivní mapě vybrali skupinu, ke které se chtějí připojit, a v den konání akce společně vyrazili sbírat odpadky. „Pozor na injekční stříkačky, dobře se oblékněte, zjistěte, jak vypadá azbest,“ upozorňují organizátoři na webu dobrovolníky.

V Brně se například uklízelo na 80 různých místech, největším z nich byl pravděpodobně úklid nelegální skládky na Červeném kopci. Do projektu se tentokrát zapojili i strážníci městské policie, kteří vyrazili do ulic už ve čtvrtek a ve snaze uchránit dobrovolníky před poraněními sbírali použité injekční stříkačky. Jarního úklidu přírody se kromě dětí, politiků, důchodců, hasičů nebo pejskařů zúčastnili i zaměstnanci velkých společností, třeba Škody Auto.

Sobotní akcí ale Ukliďme svět, ukliďme Česko nekončí. Do konce jara proběhne v různých koutech republiky dalších téměř čtyři sta úklidů. Dobrovolníci se navíc mohou zapojit do několika fotosoutěží. V letošním roce jde o Kraj, který prokoukl nebo například o instagramovou novinku #MusímeToUklidit.

Eva Müllerová

„Jiřákem“ zavoněly o víkendu rozmanité chutě: Konaly se tu Kulinářské dny

Zdálo se vám, že je o víkendu na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze moc rušno? Nebyly tu jako obvykle pouze farmáři, ale i několik restaurací z celé Prahy 3, které prezentovaly své speciální pokrmy. Konaly se tu Kulinářské dny, na nichž vystoupila kapela Martina Hrubého Bůhví.

V pátek 7. a v sobotu 8. dubna tak zavoněly na „Jiřáku“ rozmanité chutě kuchyní z celého světa. „Věřím tomu, že Kulinářské dny ocenili všichni gurmáni, kteří mají rádi nejen domácí kuchyni, nýbrž i tu exotickou, již připravili ti nejlepší šéfkuchaři,“ uvedla starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09). Osm vybraných restaurací tak předvedlo svůj um hladovým návštěvníkům.

Ti si mohli vychutnat například obrovské hamburgery z restaurace Balkan Burger, pravé burrito a pálivé pochoutky z mexické Little México Prague či exotické pokrmy od kuchaře ze Sri Lankan Curry House. Na náměstí se objevilo také 31 stánkařů prodávajících zeleninu, maso, pečivo, ale třeba i medovinu nebo sekt. Kulinářské dny se pyšnily taky netradiční tropickou pochoutkou, a to největším ovocem s názvem jackfruit pocházejícím z Thajska. Na stánku s ovocem nechyběla ani pitahaya červená a bílá, známá také jako dragon fruit. „Zatím jsem ochutnala hamburger, který jsem si dala k obědu, a právě dragon fruit. To je mým nejoblíbenějším ovocem a musím říct, že jsem naprosto spokojená, a to i přes nepřízeň počasí,“ uvedla Karolína, jež se na Kulinářské dny přišla podívat v pátek. Aby se návštěvníci akce na náměstí Jiřího z Poděbrad nenudili, zahrál jim mladý hudebník Martin Hrubý se svojí kapelou Bůhví a gurmány rozproudil energickým pop rockem. Dj Pescado & Dj Toys Voice pak posluchačům k chutným pokrmům nabídli house music.

Z Kulinářských dnů Michaela Lišková

Nová zpravodajská TV Z24 začne od léta lákat na razantnost a politickou nekorektnost

Objektivita, přímost, úzká spolupráce s diváky, méně zatěžujících informací, politická nekorektnost. Těmito slovy na čtvrteční tiskové konferenci v pražské galerii Zlatá husa charakterizovali maďarský mediální podnikatel Pál Milkovics a bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný svůj nový projekt – zpravodajskou televizi Z24.

Podle jejích tvůrců bude poskytovat objektivní a přímé informace a zaznamenávat všechny názory napříč společností. Stanice prý nepůjde ve stopách veřejnoprávních médií, která jsou podle Železného politicky korektní a obalují zpravodajství velkým množstvím kontextu, který diváka mate. „Nebudeme diváka zahlcovat souvislostmi,“ řekl. Kanál bude navíc fungovat „oboustranně“, tvůrci spoléhají i na obsah dodávaný diváky a na jejich reakce. „Všichni si dnes všechno na sebe říkají na sociálních sítích, ať to tedy řeknou nám a my to pošleme dál,“ uvedl Železný.

Milkovics doplnil, že televize má být přímou konkurencí pro ČT24. Zprávy Z24 budou podle něj odvážnější a troufalejší. „Všude jinde je v tomto segmentu kromě veřejnoprávní televize taky nejmíň jedna soukromá,“ řekl. Výhodu spatřuje i v tom, že dost věcí je oproti minulosti levnější, a tak například nebude potřeba posílat přenosové vozy, novinářům prý budou stačit sociální sítě.

Tvůrci dále naplánovali, že kanál bude vysílat v pěti blocích, 24 hodin denně, a to celoplošně, s hlavním zaměřením na prime-time. Milkovics uvedl, že šíření programu začne pravděpodobně počátkem léta a bude se přenášet pozemně digitálně, na kabelových televizích a na internetu. Od května navíc podnikatelé plánují distribuci stejnojmenného bezplatného časopisu pro registrované zájemce. Televize však doposud nevlastní licenci, nemá vyhlédnuté prostory, odkud by mohla vysílat, a nechtěla též prozradit jména právě nabíraných zaměstnanců. Milkovics nicméně plánuje, že ze zhruba 50 zaměstnanců bude až 20 žurnalistů.

Oba podnikatelé mají již s fungováním médií zkušenosti. Vladimír Železný se kromě řízení televize Nova angažoval ještě v televizích Pohoda a Barrandov. V roce 2011 neúspěšně skončil s projektem zpravodajské stanice Z1. Pál Milkovics provozuje minoritní kanály Mňam a Mňau.

Z tiskové konference Adéla Paruchová

Pražský studentský summit vyvrcholil třídenní konferencí

Platforma vzdělávající studenty v otázkách mezinárodních vztahů. Tak by se dal definovat Pražský studentský summit, jehož závěrečnou třídenní konferenci zahájily 7. dubna důležité osobnosti tohoto oboru v hotelu Ambassador Zlatá Husa. K více než 300 studentům středních a vysokých škol z celé České republiky promluvili ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr obrany Martin Stropnický nebo Marie Chatardová, velvyslankyně České republiky ve Francii.

Od 1. září se vybraní delegáti scházeli na pěti setkáních a doprovodných akcích, které jim pomáhaly připravit se na konferenci. Na té simulují modely, jako jsou EU, NATO, OSN, UNESCO a další, a řeší reálné mezinárodní konflikty, zatímco zastupují jednotlivé členské státy. S výjimkou modelu NATO, který je řízen v anglickém jazyce, jsou všechny aktivity v češtině.

Na organizaci se podílí především vysokoškolští studenti, zejména z Právnické fakulty Karlovy univerzity. „Summit má oproti dalším vzdělávacím projektům mnoho výhod. Jednou z nich je jeho rozsáhlá tematika,“ konstatuje hlavní organizátorka letošního ročníku Eva Prudilová a dodává, že hlavním cílem projektu je naučit studenty diskutovat, argumentovat a tolerovat odlišné názory.

„K jakékoliv reformě OSN je zapotřebí souhlasu minimálně ⅔ členských států a všech stálých představitelů. Proto vám přeji, abyste společně dokázali najít konsenzus a vaše jednání vám do vašeho života přinesla mnoho nových zkušeností a poučení,“ zahájila konferenci Chatardová.

„Politika a dějiny jsou v pohybu. Proto se domnívám, že je důležité zajímat se o světové konflikty. V následujících letech se může rozhodnout o postavení České republiky v Evropské unii, či dokonce ve světě, a proto mě těší, že vám mezinárodní otázky nejsou cizí,“ navázal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na současnou politickou situaci a studentům popřál štěstí při jednáních.

Při slavnostním zahájení také vystoupili Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt, Miss World 2006 Taťána Kuchařová, která všechny ujistila, že sny se dají plnit, a rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. Samotná konference se konala od 8. do 10. dubna v prostorách Kongresového centra Praha.

Z hotelu Ambassador Tomáš Hubka

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

ČNB oznámila konec devizových intervencí

Česká národní banka ukončila ve čtvrtek 6. dubna režim devizových intervencí platných od listopadu roku 2013. Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že očekával větší výkyvy kurzu koruny. Ty však podle něj ještě mohou nastat. Od zahájení intervencí do konce února ČNB intervenovala na devizovém trhu v objemu zhruba 1,5 bilionu korun, odhady však uvádějí celkově až dva biliony. Devizové rezervy se tak dostaly na přibližně 70 procent HDP. Podle Rusnoka má ČR velké rezervy, které chrání korunu před spekulacemi. „Dává nám to větší bezpečí,” uvedl v Rozstřelu na iDnes.tv.

Velcí hráči na trhu nakoupili obrovské množství měny, což znatelně zpomalí hledání dlouhodobější rovnováhy kurzu. Její současná úroveň dle Rusnokových slov potvrzuje, že intervence zafungovaly. Před nimi se koruna obchodovala pod hranicí 26 korun za euro a prý byla nadhodnocená. Během jejich realizace se měl kurz držet nad hranicí 27 korun. V současnosti se obchoduje okolo 26,50 Kč/EUR. Dle výpočtů ČNB by se rovnovážná úroveň koruny měla blížit intervenčnímu kurzu.

Kritiku ze strany současného prezidenta Miloše Zemana i bývalého prezidenta Václava Klause Rusnok odmítá. „Pět procent oslabení kurzu po zahájení intervencí je absolutní přecenění vlivu kurzu na ekonomiku,” uvedl guvernér. Devizové rezervy ČNB také investuje do státních dluhopisů Německa, Francie nebo třeba Nizozemska. Část uchovává ve valutách, zlato zatím nenakupuje.

Tomáš Šedivý

Počet lidí bez práce v Česku byl v březnu nejnižší za posledních devět let

Nezaměstnanost v březnu klesla oproti únorovým 5,1 % na 4,8 %. Bez práce bylo 356 112 lidí, a hodnota se tak přiblížila rekordním březnovým číslům z roku 2008. Velký vliv měla nabídka sezonních prací ve stavebnictví a zemědělství a současně i rostoucí nabídka volných pracovních míst, která se zvýšila na 151 tisíc. Statistiku zveřejnil Úřad práce ČR 10. dubna.

Ekonomika roste a situace na českém trhu práce se neustále zlepšuje. Analytici přepokládají, že míra nezaměstnanosti by mohla do léta dále klesat. „Mírný pokles podílu nezaměstnaných bude pokračovat i v následujících měsících. Svého dna by v letošním roce měl dosáhnout v červnu, a to na 4,3 %. Ve zbytku roku se bude vlivem sezonních faktorů mírně zvyšovat,“ řekla ČTK ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Nejnižší nezaměstnanost byla v Plzeňském kraji, a to 3,1 %, druhá byla Praha s 3,2 %. Nejhorší situace se držela v Ústeckém kraji, kde nezaměstnanost vzrostla na 7,4 %. Na jedno volné pracovní místo nyní v ČR připadá 2,4 uchazeče, na Karvinsku je to 13,9. Zaměstnavatelé postrádají především kvalifikované dělníky, řidiče a pomocné pracovníky ve výrobě. Mezi žádané profese patří i řemeslníci, kuchaři nebo svářeči. Nabízené mzdy se za poslední tři měsíce zvýšily v řádu stokorun.

Kateřina Vraná

Louskáček v novém: ADC Creative Awards 2017 pod taktovkou Budvaru a Škody

Vyhlašování cen v prestižní tuzemské soutěži komerční kreativity ADC Creative Awards, dříve známé jako Louskáček, letos ovládly reklamy pro Budějovický Budvar. Klientem roku se stala společnost Škoda Auto se svými kampaněmi ze série Kodiaq. Výjimečnost události podtrhují absence ocenění Grand Prix, na něž podle předsedkyně poroty Britty Poetzsch tento rok nikdo nestačil, ale i česká premiéra soutěže Young Directors. Historicky první zlato si v ní odnesl režisér Pavel Soukup.

První dubnový čtvrteční večer v pražském Roxy patřil agentuře Kaspen/Jung von Matt, která tak zopakovala vítězství z minulého roku. Proměnila 17 z 22 nominací, z toho největším tahounem byly reklamy pro Budějovický Budvar. Celkem devětkrát totiž padlo osudné „ano” pro spoty s reklamním sloganem „Ne, z nás dělá to, čím jsme!”. Zlato si odnesly i spoty pro Rémy Cointreau Czech Republic, konkrétně například pro Jägermeister v kategorii Film Craft - spot Let the Ink Flow, prostřednictvím nevšedního vyprávění příběhu tatéra. Další ocenění patřila agenturám Havas Prague, DDB nebo třeba Fallon Prague.

Kampaně ze série Kodiaq pro společnost Škoda Auto realizované právě agenturou Fallon Prague posbíraly celkem pět ocenění. Jedním z nich bylo zlato za kampaň Kodiaq Alaska, která opanovala kategorii Film - TV/Cinema. Krátký film pojednává o příběhu malého aljašského zapadákova Kodiak, ráje divokých medvědů, jenž si změní poslední písmeno v názvu na “q”.

Poprvé v Česku se předávala i cena Young Directors, kterou vyhlásil Art Directors Club ve spolupráci s Asociací producentů v audiovizi. Úkolem mladých režisérů bylo poradit si se zadaným briefem a kreativně zpracovat připravený příběh. Soutěž ovládl Pavel Soukup pod vedením producenta Jirky Ptáčka a kreativce Martina Charváta. Všechny nominované a oceněné práce v jednotlivých kategoriích naleznete zde.

Z pražského klubu ROXY Tomáš Šedivý

Po třech letech zažila horská střediska v Česku dobrou sezonu, budou víc investovat

Ve většině areálů se začátkem dubna uzavřela lyžařská sezona. Nejvýše položená střediska ještě počkají do Velikonoc a poté definitivně ukončí provoz sjezdovek a začnou s přípravami na léto. Letošní zima byla po dlouhých třech letech opět bohatá na sníh a Asociace horských středisek České republiky ji na pondělní tiskové konferenci hodnotila jako vydařenou.

Do Velikonoc zůstanou otevřeny některé sjezdovky v krkonošských areálech v Peci pod Sněžkou, Harrachově a ve Špindlerově Mlýně. V Jeseníkách se bude lyžovat na Pradědu. Provoz chce také udržet areál Klínovec v Krušných horách.

Zimní sezona se letos nesla v klasickém duchu, teploty se vrátily k dlouhodobým hodnotám pod bodem mrazu a lyžovat se začalo už v prvním prosincovém týdnu. To se podepsalo na vysoké návštěvnosti a celkovém kladném hodnocení ze strany provozovatelů středisek.

Návštěvnost horských areálů se oproti dřívějším dobrým sezonám zvýšila o 10 % a ve srovnání s posledními třemi špatnými roky dokonce až o 20 %. Tržby jsou oproti průměrným dobrým sezonám také vyšší. Ředitel Asociace horských středisek Libor Knot sdělil novinářům, že po třech meteorologicky nevyvedených zimách střediska znovu ožijí a plánují investice. „Před touto zimní sezonou areály investovaly řádově 500 milionů korun. Podle našich jarních analýz to vypadá, že příští zimu to bude až 750 milionů korun.“ Ovšem prezident asociace Jiří Bis zdůraznil, že je nutná také podpora od státu. Horská střediska výrazně přispívají do státního rozpočtu, ale podpora ze strany státu je podle Bise minimální. Na rozdíl od zahraničí.

Z tiskové konference Sabina Andree

Kultura

DOX představil výstavu Big Bang Data o informační explozi, která mění svět

Centrum současného umění DOX otevřelo v pátek 7. dubna rozsáhlou multimediální výstavu Big Bang Data zaměřenou na dopad produkce velkého množství dat na současnou společnost. Jedná se o putovní projekt Centra současné kultury v Barceloně (CCCB), který vznikl v roce 2014 ve spolupráci s Nadací Telefónica a od té doby navštívil galerie v Madridu, Buenos Aires, Londýně, Limě, Singapuru a Santiagu de Chile. V každém městě je výstava navíc rozšířena o lokální kontext. Na instalacích se podílely tři desítky umělců z různých zemí. Kurátory výstavy jsou Olga Subirós a José Luis de Vicente.

Projekt Big Bang Data se soustředí na vytváření, zpracovávání a interpretaci tzv. velkých dat, která jsou fenoménem 21. století. Před deseti lety je produkovaly především vědecké instituce, ale dnes se na vytváření objemného množství podílí široká veřejnost. Jejich přemíře napomohl i způsob jejich uchovávání – více informací lze uložit na menší prostor v kratším čase a výrazně levněji než v minulosti. Umělci se proto rozhodli zahrnout i videozáznam z datového centra ve Španělsku, které má rozlohu osmi fotbalových hřišť. Přestože jsme jej nikdy nenavštívili fyzicky, navštěvujeme jej každý den skrze naše digitální přístroje, řekl kurátor José Luis de Vicente.

Na nechráněnost fotografií na internetu poukazuje hned první instalace od Erika Kesselse, který zaplnil celou místnost vytištěnými snímky z Flickru, jež tam uživatelé nahráli a zpřístupnili veřejnosti za pouhých 24 hodin. Američan David Bowen představuje pomocí přenosu dat v reálném čase pohyb vodní hladiny u západní Havaje. Umělkyně Gorgia Lupi a Stefanie Posavec se svým projektem Milá data ukazují, že data nemusí být nutně jenom digitální. Tyto dvě ženy si každý týden po dobu jednoho roku vyměňovaly pohlednice, kde na přední stranu zaznamenávaly pomocí netradičních grafů své každodenní zážitky.

Ve spolupráci s DOX vznikl nově i projekt londýnské umělecké dvojice TEKJA, která z dat uživatelů sociálních sítí utvořila mapu v reálném čase, jež zobrazuje, jaké emotikony a klíčová slova obyvatelé Prahy používají.

Podle kurátora José Luise de Vicenta v sobě výstava spojuje vědu, umění, design, politiku, hospodářství a další oblasti. Autoři ji proto doplnili i videi s vyjádřením různých výzkumných pracovníků, kde například vysvětlují, kam data zasahovat nemůžou. Snaží se také zvýšit povědomí o zabezpečení osobních dat a návštěvníkům nabízí časopis Příručka elektronické sebeobrany.

Centrum DOX k projektu Big Bang Data připravilo doprovodný program plný přednášek, diskusí i filmových večerů (více na http://www.dox.cz/cs/vystavy/big-bang-data). Expozice potrvá do 14. srpna a poté putuje do Massachusetts Institute of Technology v USA.

Z Centra současného umění DOX Tereza Dorňáková

Pocity strachu a ponížení, které nejdou smýt. Nejen je zachycuje intimní drama Špína

Celovečerní debut režisérky Terezy Nvotové dorazí více než po tříletých přípravách 20. dubna do českých kin. Autorka se při tvorbě snímku Špína nechala inspirovat skutečnými událostmi. Prostřednictvím kompozičně ucelených a dynamicky sestříhaných záběrů reflektuje tabuizované téma dívčího zneužití.

Nadčasové problémy jsou zachyceny očima sedmnáctileté Leny. Ta, jako každá jiná dívka v období dospívání, touží po volnosti a dobrodružství. Do jejího bezstarostného života se však připlete nepříjemná životní zkušenost ve chvíli, kdy ji v jejím vlastním domově zneužije profesor matematiky. Potlačování traumatu vyvrcholí pokusem o sebevraždu. Klíčem k překonání bezvýchodné situace je přijetí vlastní minulosti a odmítnutí pozice oběti.

Autentické vyznění tématu evokuje nejen zpracování skutečných příběhů, ale i přítomnost neherců v podobě dětských pacientů z psychiatrické léčebny. Režisérka chtěla umožnit divákům proniknout do Leniných chaotických myšlenek a prožít to, čím si hlavní hrdinka prochází. „Když se podíváte na statistiky, nejen u nás, ale i v rámci EU, tak většina znásilnění se děje v ‚bezpečném‘ prostředí a je páchaná blízkými nebo známými oběti,“ podotýká Tereza Nvotová a dodává, že „podle posledních výzkumů je v Česku znásilněna každá desátá žena. To znamená, že každý zná někoho, komu se to stalo. Kolik z nás o tom však ví?“

Špína je ve skutečnosti absolventským filmem Terezy Nvotové, která je stále ještě studentkou FAMU (po dokumentární tvorbě studuje nyní režii). To jí však nebránilo v tom, aby s filmem neseznámila i jiné než české a slovenské publikum. Premiéru měl snímek na konci ledna na Rotterdamském filmovém festivalu (IFFR), kde sklidil mnoho pozitivních ohlasů. Bodoval ale i mimo Evropu, v USA si získal pozornost jednoho z nejprestižnějších filmových týdeníků Variety.

Z novinářské projekce Karolína Jírová

Prague Design Week a nově přístupné patro Tančícího domu

V pondělí 10. dubna odstartoval čtvrtý ročník mezinárodní přehlídky Prague Design Week. Ve čtyřech podlažích Tančícího domu vystavuje osm desítek českých i zahraničních designérů, návrhářů, řemeslníků a studentů designu. Poprvé lze navštívit nové „černé patro“ Tančícího domu.

U příležitosti akce se v Tančícím domě pro veřejnost poprvé otevírá celé druhé podzemní podlaží, proměněné v celočerný prostor doplněný jen třpytkami na podlaze. V rámci týdne designu jsou zde umístěny světelné a audiovizuální expozice. „Ukazujeme návštěvníkům nové patro v celé jeho kráse. Určitě je to jedno z největších lákadel Prague Design Week,“ řekl zakladatel a organizátor PDW Ondřej Krynek na pondělní tiskové konferenci.

Expozice sestávají i z kolekcí studentů, a to z ateliéru Design skla Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, která prezentuje jejich umělecké interpretace sbírkových předmětů Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Studenti ČVUT se zaměřili na redesign radiátorů, kotlů na tuhá paliva nebo kamen.

Najdeme zde ale i „zelenější“ témata. Škoda Auto se snaží upozornit na svůj doposud málo známý neziskový projekt. Za každé prodané auto zasadí tato automobilka v České republice strom. Součástí kampaně, kterou chtějí tuto aktivitu zviditelnit, je audiovizuální instalace Hlas lesa, kdy reproduktor ukrytý v mechové polokouli vysílá autentické zvuky přírody.

Kromě výstav, které jsou prodejní akcí, je tu doprovodný program sestávající z přednášek, promítání videí o designu a workshopů s autory. Devět z vystavovatelů se také od 5. do 30. dubna prezentuje v Pasáži českého designu v prostorách České národní banky.

Hlavní myšlenkou přehlídky je ukázat design jako kreativní disciplínu, nikoliv jen finální produkt. „Chceme návštěvníkům trochu více přiblížit design, a proto drtivá většina vystavovatelů ve svých expozicích ukazuje, jak jejich design vznikl, v ideálním případě ukazuje celý proces,“ vysvětlil koncept Ondřej Krynek.

Z tiskové konference Kristýna Matějková

Čtyři desítky míst pražského Art Districtu otevřely bezplatně

Ve čtvrtek 6. dubna večer se ulice v Praze 7 již poněkolikáté v rámci akce Máme otevřeno zaplnily zájemci o kulturu. V městské části, kde se odehrává projekt Art District 7 vytvářející výhodné podmínky pro rozvoj kulturních institucí, mohli lidé zdarma navštívit 40 galerií, divadel, kaváren či ateliérů, jež nabízely speciální program.

Akci koordinovalo Centrum současného umění DOX, kde vernisáží začala výstava Big Bang Data (viz samostatná zpráva), jež umělecky zpracovává vliv informační exploze na svět kolem nás. Na různých místech se konalo množství komentovaných prohlídek, a to v Akademii výtvarných umění, galerii Scarabeus nebo ve Veletržním paláci, sídle Národní galerie v Praze.

V Národní galerii se uskutečnilo setkání s mosambickým dokumentárním fotografem Antoniem Cossou, které svou uprchlickou tematikou doplňovalo v březnu otevřenou výstavu Zákon cesty známého čínského umělce Aj Wej-weje. Cossa představil snímky pořízené před dvěma lety na počátku uprchlické krize v blízkosti srbsko-maďarské hranice. „Nefotil jsem profesionální umělecké fotografie, byl jsem tam, abych zachytil příběhy lidí. Fotil jsem především instinktivně,“ okomentoval fotograf prezentované snímky.

K vlastnímu vyzkoušení umělecké činnosti sloužilo několik workshopů zaměřených na typografickou tvorbu, malířskou dílnu nebo výrobu barevných sešitů. Závěrečná party v bubenském studiu Lunchmeat pak trvala až do pátečního rána. Holešovice se díky podpoře rozvoje v oblasti umění v lednu umístily na 15. místě žebříčku nejstylovějších čtvrtí Evropy sestaveného britským deníkem The Independent.

Z akce Dominik Patzner

Poosmé a jinak. Student Fest se poprvé představil multižánrově

Výstavy, přednášky, koncerty a „umělci v akci”; to a mnoho dalšího letos předvedl osmý ročník největšího studentského festivalu v Česku. Student Fest, který 5. dubna zahájila vernisáž v pražském alternativním prostoru DUP36, trval celý týden a poprvé se představil jako multižánrová událost.

Jak sami organizátoři uvedli, cílem bylo podnítit mladé lidi ke kreativitě a zájmu o kulturu. Kromě hudební noci, která v minulosti tvořila jediný bod programu, se tak tento rok akce rozrostla i o dny módy, uměleckých workshopů, přednášek a filmových i divadelních představení.

Ročník zahájila „studentská” vernisáž výstavy Kontakt a performance umělců jako Anežka Bauer Hájková nebo Lukáš Novotný. Návštěvníci se mohli též těšit na přednášky a diskuse, například s Jankem Rubešem, workshopy pro hudebníky, improvizaci divadelního spolku Klik nebo promítání krátkých filmů, takzvaných studentských kraťasů.

Jedním z nejočekávanějších bodů programu byl Den módy. Akci studentského módního časopisu Mod.age, jež návštěvníkům nabídla kromě oblíbeného blešího trhu i módní přehlídky, autorská čtení poezie, debaty o modelingu a šicí workshop, bylo možné navštívit na Národní třídě.

Student Fest, který v centru Prahy ovládl bezmála deset scén či alternativních prostor, jakými jsou DUP36, Klub FAMU, kino Ponrepo nebo například bar Rock Café, pak vyvrcholil ve středu 12. dubna hudební nocí. Kapely Ghost of You, I love You Honey Bunny či Shizzle Orchestra uzavřely vskutku netradiční ročník, jenž nalákal tisícovky návštěvníků a představil na 70 mladých umělců, často studentů středních škol.

Z festivalu Zuzana Nevolová

Praha fotografická letos ocenila hlavně černobílé fotografie

„Praha je jedno velkolepé divadlo. Praha je uspěchané, všední, každodenní představení. Praha je obraz.“ Těmito slovy básníka Pavla Vrby zahájila v pondělí 10. dubna moderátorka Marie Tomsová 21. ročník výstavy Praha fotografická na Staroměstské radnici v Praze. Vernisáži předcházelo vyhlášení výsledků stejnojmenné soutěže. Nejúspěšnějším fotografem se stal Zdeněk Velen, který zvítězil v kategorii Krása Prahy a její proměny snímkem Čelem ke slunci a v kategorii Lidé v Praze. Obdržel ještě druhou cenu v kategorii Kronika hlavního města a třetí cenu v kategorii Problémy Prahy. Druhým velmi oceňovaným autorem byl Konstantin Tilberg s Cenou Svazu českých fotografů, třetím místem v kategorii Nové město a čestným uznáním v kategorii Problémy Prahy.

O cenách v jedenácti kategoriích rozhodovala osmičlenná porota v čele s Andrejem Reiserem. Hlavní organizátorkou akce byla Věra Matějů, předsedkyně Svazu českých fotografů. Vyhlášení výsledků soutěže přihlížela zaplněná Brožíkova síň, mezi hosty zastupitel hlavního města Prahy Jan Wolf a Oldřich Lomecký, starosta městské části Praha 1.

Oproti předchozím letům se tentokrát oceňovaly především černobílé fotografie. „Každý ročník (soutěže) je nějakým způsobem charakteristický. A náš ročník vypráví, že je to vlastně obrat k člověku a k lidem,“ uvedla Věra Matějů. Vzpomněla také památku Jiřího Všetečky, dlouholetého předsedy SČF, který zemřel vloni v listopadu. V závěru asi hodinového slavnostního programu byla představena ještě doprovodná výstava nevidomých umělců ze studia Hmateliér. Akci ukončila skladba v podání kytarového kvarteta Lotus. Výstava na Staroměstské radnici potrvá do 28. května.

Ze Staroměstské radnice Jan Šimek

Sport

Za fair play byli oceněni Josef Augusta, šermíř Jiří Beran i biatlonistka Gabriela Koukalová

Český klub fair play vybral řadu osobností, které si vysloužily ocenění za svůj férový přístup ve sportu za rok 2016. V pátek v kongresovém centru České národní banky odměnil celkem 20 sportovců, tým juniorek fotbalové Sparty a v rámci Školních cen fair play také 17 studentů a kantorů. Hlavní cenu za celoživotní postoj získal in memoriam bývalý hokejista a trenér Josef Augusta, za čin pak obdrželi hlavní ocenění Jiří Beran a Miroslava Plchová.

„Děda nás naučil strašně moc věcí, byl to velký bojovník a skvělý člověk. Doufáme, že budeme aspoň zčásti jako on,“ řekli na slavnostním ceremoniálu vnuci Josefa Augusty, kteří převzali cenu a vzpomněli na svého dědečka, který v únoru ve věku 70 let podlehl těžké nemoci. To, jak výjimečná hokejová persona to byla, dokazuje zisk celkem deseti ligových titulů v hráčské kariéře a triumf na třech mistrovstvích světa v pozici kouče. Hlavní ceny za čin obdrželi šermíř Jiří Beran a Miroslava Plchová, která se účastní extrémních závodů. Zatímco Beran předvedl své gesto fair play na poslední olympiádě, kde odvolal zásah, jenž mu byl přiznán, Plchová se vyznamenala záchranou života při závodě.

Dalšími cenami byly diplomy za čin, které si odneslo celkem osm sportovců, mezi nimi například tenista Dominik Reček, fotbalista Antonín Rosa nebo biatlonistka Gabriela Koukalová. Ta za gesto při závodě v Pokljuce, kdy před sebe v cílové rovince pustila soupeřku, které předtím přišlápla lyži, a způsobila tak její pád. „V první chvíli jsem tomu nerozuměla, ale pak jsem to pochopila. To je prostě Gabča. Je blbé, abych ji chválila, protože ji každý chválí. Jsem ale ráda, že je taková, jaká je,“ uvedla matka Koukalové, která převzala ocenění za svoji dceru.

Diplomy za celoživotní postoj si odnesli třeba gymnasta Miloslav Netušil a kanoista Bedřich Dvořák. Dopisy za čin pak převzala hned šestice hokejistů ze tří nejvyšších českých soutěží, kteří v průběhu utkání neváhali opravit rozhodnutí rozhodčích v neprospěch svého týmu. „Rozhodčí z toho byli docela hotoví, protože šlo zrovna o mě. Všichni o mně říkají, že jsem simulant, tak jsem se šel raději přiznat,“ uvedl se smíchem Lukáš Endál z druholigového Havlíčkova Brodu. Ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy se rovněž udělovaly školní ceny fair play, a to v kategoriích záchrana života, ušlechtilý mravní čin, čestné sportovní jednání a celoživotní přínos. Kompletní přehled oceněných naleznete na www.olympic.cz.

Z předávání cen Filip Ardon

Fotbalovou ligu dál vede Plzeň, Bohemians odskočili sestupu

Bohemians 1905 měli po 23. kole nejvyšší fotbalové soutěže po dlouhé době důvod k oslavám. Vršovické mužstvo přehrálo ve svém prvním zápase pod vedením trenéra Martina Haška v domácím prostředí Jihlavu 1:0, a na sedm bodů tak odskočilo sestupovému pásmu. Tým z Vysočiny naopak na patnáctém místě pomalu ztrácí naděje na setrvání v první lize. Špičku tabulky nadále okupuje Plzeň těsně před pražskou Slavií.

Sobotnímu utkání předcházela odstrašující série deseti ligových zápasů bez výhry, po níž se Bohemians octli v boji o záchranu. Vedení klubu proto odvolalo trenéra Miroslava Koubka, kterého nahradil Martin Hašek, dosavadní kouč druholigové Vlašimi a bývalý reprezentační stoper. Klokani tedy nastoupili s četnými změnami jak na soupisce, tak i v rozestavení.

Zápas začali lépe domácí. Velmi aktivní byl zejména ruský forvard Kabajev. Ve 27. minutě vyrazil gólman Vysočiny Hanuš střelu zkušeného Jindřiška pouze na Lutse, kterému se podařilo hlavou protlačit balon ke Kabajevovi a ten z hranice malého vápna nezaváhal. Zimní posila Bohemians se tak dočkala svého premiérového gólu s klokanem na hrudi. Povzbuzení domácí hrozili i nadále, Maškovy a Lutsovy střely si ovšem cestu mezi tři tyče nenašly.

Na začátku druhého poločasu se Jihlavští probudili a nebyli daleko od vyrovnání. V 52. minutě hrozil nebezpečným centrem Popovič, zelenobílá zeď ovšem míč stihla odvrátit a Batioja s Rabušicem se k zakončení nedostali. Zbytek zápasu se už nesl ve znamení klokaní nadvlády. Šanci navýšit vedení měl talentovaný útočník Kuchta, svého premiérového ligového gólu se ale i přes obdivuhodnou snahu nedočkal. Martin Hašek svůj první úkol na lavičce Bohemians splnil. Jeho tým předvedl jistý výkon a zaslouženě vyhrál.

Všichni favorité přežili 23. kolo bez ztráty na bodech, žádný z nich ovšem nepřesvědčil spolehlivým výkonem. Největší drama nabídlo nedělní utkání Sparty s brněnskou Zbrojovkou, z něhož vzešli po devadesáti minutách ofenzivního fotbalu výsledkem 3:2 vítězně Letenští. Vedoucí Plzeň si vydřela těsnou výhru 1:0 nad Hradcem Králové, Slavii musel proti Karviné zachraňovat dvougólový hrdina Mešanović.

Výsledky 23. kola: Dukla Praha - Mladá Boleslav 1:2, Hradec Králové - Viktoria Plzeň 0:1, Slovácko - Příbram 1:0, Bohemians Praha 1905 - Vysočina Jihlava 1:0, Teplice - Slovan Liberec 3:1, Karviná - Slavia Praha 1:2, Jablonec - Fastav Zlín 2:0, Sparta Praha - Zbrojovka Brno 3:2

Tabulka: 1. Plzeň 53, 2. Slavia 52, 3. Sparta 43, 4. Mladá Boleslav 38, 5. Zlín 35, 6. Teplice 34, 7. Jablonec 32, 8. Slovácko 29, 9. Karviná 29, 10. Dukla 27, 11. Bohemians 24, 12. Liberec 23, 13. Brno 23, 14. Hradec Králové 21, 15. Jihlava 17, 16. Příbram 15

Z Ďolíčku Tomáš Klézl

Sport stručně: hokejové finále, baráž, reprezentační příprava a nový formát fotbalové 1. ligy

* Finále hokejové extraligy si zahrají stejně jako v loňském roce Bílí Tygři z Liberce a v cestě za obhajobou titulu jim bude stát brněnská Kometa. Liberečtí vyřadili v semifinále Chomutov, Jihomoravané pak Hradec Králové. Obě dvě bitvy skončily poměrem 4:2 na zápasy. Finálová série odstartuje v pátek na severu Čech. Souboj o mistrovský pohár vyvolal velikou diskusi ještě před svým začátkem, jelikož tým z Moravy stanovil cenu nejdražších lístků na 1250 Kč. Vstupné na finále extraligy tak poprvé v historii překročilo tisícikorunovou částku.

* Baráž o hokejovou extraligu vstoupila v úterý do své druhé poloviny a situace vypadá aktuálně lépe pro prvoligové celky. V čele tabulky je s 11 body jihlavská Dukla, která naposledy prohrála v Karlových Varech, stejně bodů má však i Motor z Českých Budějovic. Ten uspěl v Pardubicích. Extraligoví příslušníci se tak nacházejí na sestupových příčkách, ztrácejí ale na své soky pouhý bod. Prolínací soutěž pokračuje opět v pátek, kdy Jihlava hostí Pardubice a na jih Čech zavítají Vary.

* Přípravy na mistrovství světa v ledním hokeji pomalu finišují a na českou reprezentaci čeká ve středu a ve čtvrtek dvojzápas proti Norsku. Reprezentační kouč Josef Jandač projevil zájem o hokejisty vyřazené z play off nejvyšší domácí soutěže, konkrétně o Jana Ruttu, Davida Kämpfa a Michala Vondrku z Chomutova a Richarda Jarůška z Hradce Králové.

Mužstvo rovněž doplnili z evropských soutěží Tomáš Kundrátek, Roman Červenka, Robert Kousal a Jiří Sekáč. Proti seveřanům ale naskočí pouze první jmenovaný. Po dvojici utkání na chomutovském ledě už by se měly k týmu připojit první posily ze zámořské NHL. Po uzávěrce: ČR – Norsko 4:0.

* Nejvyšší fotbalovou soutěž v Česku čeká revoluce. Od sezony 2018/19 se rozeběhne nový model, podle nějž se týmy po 30 kolech rozdělí do tří skupin. První nadstavbová se utká o titul, druhá o Evropskou ligu a ve třetí se rozhodne o sestupujícím celku. Nově bude hrát také 14. a 15. tým tabulky baráž proti druhému a třetímu mužstvu z nižší soutěže. Pro uvedené změny hlasovalo celkem 30 týmů, proti byly pouze Opava a Znojmo z druhé ligy.

Filip Ardon

Počasí

Počasí

Ačkoliv jaro už je v plném proudu, zdá se, že slunce si s tím stále neví rady. Proto jsme v průběhu posledního týdne mohli zaznamenat teplotní výkyvy podobné leteckým turbulencím. Začali jsme zlehka mezi příjemnými 12–13 °C, kdy jsme po dlouhé zimě mohli sundat kabáty a nahradit je lehkými svetry. V pátek se slunce rozhodlo dát prostor dešti a denní teplota klesla na 6 stupňů. S víkendem znovu přišlo oteplení, které vyvrcholilo pondělními 23 stupni, ale postupem nového týdne se dostáváme opět z tepla do louže. Úterních 11 kleslo na středečních 8 a zdá se, že jarní bundy potřebovat určitě budeme.

Tom Hubka