30. listopadu 2017, Carolina č. 933

události od 22. do 29. listopadu


Z domova

Vedení Sněmovny je kompletní, Babiš představil prezidentovi kandidáty na ministry

Nový šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) má už všech pět místopředsedů. Poslanci na druhé schůzi zvolili na třetí pokus i předsedu ODS Petra Fialu. Rušné úterý 28. listopadu přineslo také další události: Andrej Babiš představil prezidentu Miloši Zemanovi kandidáty na ministry, mandátový a imunitní výbor zároveň začal projednávat žádost policie o vydání právě lídra hnutí ANO Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.

Už minulý týden se do vedení dolní komory parlamentu dostali kromě Vondráčka čtyři místopředsedové: Jan Hamáček (ČSSD), Tomio Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM) a Vojtěch Pikal (Piráti). Fiala jako jediný neprošel, a to ani napodruhé. Uspěl až ve třetím hlasování, kdy se k Demokratickému bloku (který tvoří ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN), Pirátům a ČSSD přidala i část hnutí ANO. „Někteří mne volili třikrát, a to je privilegium, které jiný místopředseda nemá, takže je to velmi silný mandát,“ citovalo Fialu Aktuálně.cz.

Odpoledne se mandátový a imunitní výbor začal znovu zabývat policejní žádostí o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapího hnízda. Poslanci ČSSD, Pirátů a Demokratického bloku už dříve vydání podpořili, zástupci ANO, SPD a KSČM zatím spíš váhají a čekají na další informace.

Zatímco se o Babišovi diskutovalo ve Sněmovně, on na Pražském hradě předložil prezidentu Zemanovi návrhy na personální obsazení ministerstev v plánované menšinové vládě ANO. Konkrétní jména veřejně nesdělil, jen podle iHned.cz upřesnil: „Ve vládě budou jen čtyři ženy.“ Dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová následně České televizi potvrdila, že bude jednou z nich, vést by měla resort obrany. Zeman plánuje, že Babiše jmenuje premiérem 6. prosince, jeho kabinet pak o týden později. Dosavadní vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) podala demisi ve středu 29. listopadu.

Dominika Volčková

Kalouskovým nástupcem v čele TOP 09 je Pospíšil

Novým předsedou TOP 09 se stal na víkendovém volebním sněmu europoslanec Jiří Pospíšil, někdejší ministr spravedlnosti a místopředseda ODS. Jediného konkurenta Pavla Němce porazil v poměru 147 ku 13 hlasům. Naváže tak na předchůdce ve funkci Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska. Post první místopředsedkyně získala Markéta Pekarová Adamová. „Velmi si vážím silného mandátu, který jsem od vás dostal,“ řekl v neděli 26. listopadu v pražském hotelu Don Giovanni už jako nový šéf. „Jsme konzervativní ve společenských hodnotách a liberální v našem ekonomickém programu. Na to chci navázat,“ pokračoval Pospíšil na tiskové konferenci.

Sněm vybíral i nové místopředsedy. V nejužším vedení tak kromě Kalouska, který aktuálně předsedá sedmičlennému poslaneckému klubu, končí i Jitka Chalánková, Helena Langšádlová a Leoš Heger. Na jejich místa řadových místopředsedů nově míří Tomáš Czernin, Jan Vitula a Michal Kučera, Marek Ženíšek funkci obhájil a bude se nadále věnovat stranické administrativě. První místopředsedkyní sněm zvolil poslankyni Adamovou. Tu Pospíšil ve svém projevu nazval první dámou TOP 09. „Budu pracovat na tom, abychom byli ve Sněmovně slyšet,“ řekla Adamová pro Lidovky.cz.

Nový stranický lídr se chce zaměřit na volby do obecních zastupitelstev v roce 2018 a Evropského parlamentu v roce následujícím. Toto dvouleté období podle něj ukáže, jak na tom nové vedení je. Kandidátky by rád otevřel i nestraníkům, zároveň vyzval členy TOP 09 v regionech ke koaliční spolupráci s ideově podobnými subjekty. A odmítl tvrzení o konci tradičních stran, podle něj by systém bez nich směřoval k oligarchizaci a totalitě.

Tomáš Trněný

Zemanův výklad Ústavy je rozporuplný, zaznělo v debatě o jejích možných změnách

O Ústavě a pravomocích prezidenta se diskutovalo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Debaty, kterou v pondělí 27. listopadu uspořádal spolek českých právníků Všehrd, se účastnili vedoucí katedry politologie a sociologie Jan Kysela, Jan Kudrna z katedry ústavního práva, europoslanec a nově zvolený šéf TOP 09 Jiří Pospíšil a senátor Jiří Dienstbier z ČSSD.

Podle Dienstbiera současná podoba Ústavy zatím vždy obstála. „Otázkou je, zda tomu tak bude i nadále. Výklad zákona je sice jednoznačný, někteří ústavní hráči k němu však přistupují kreativně,“ uvedl. S tím souhlasil i Kysela. Ústavu a její obecnost považuje za vyhovující. Problém vidí v aktérech, jejichž představy o systému se liší od jeho podstaty. Za důležité považuje omezit roli prezidenta například při sestavování vlády. „Prezidentovy pravomoci díky přímé volbě výrazně posílily. Pro veřejnost je jakýmsi ´nadpolitikem´. Nelze tak říci, zda by si oslabení prezidentových pravomocí přál samotný lid,“ připomněl Kudrna.

Nejvíce kritický byl k možným změnám Pospíšil. Menší úpravy by pro transparentnost sice podpořil, žádná větší novela však podle něj nebude. Jako jeden z důvodů uvedl slabou vůli na politické scéně. „Přímo volený prezident vyvolává různé emoce, je kritizován i podporován. Politici se neshodnou, zda stávajícího prezidenta oslabovat, nebo naopak posílit. Nejmenší zlo je zachovat současný stav,“ řekl Pospíšil.

Hosté se shodli na možných dílčích úpravách, například na jednodušším mechanismu podání ústavní žaloby na prezidenta nebo na omezení jeho pravomoci při jmenování členů bankovní rady České národní banky. Za zásadní považují přístup současné hlavy státu Miloše Zemana a jeho výklad Ústavy, který považují za rozporuplný. Právě tím podle nich k diskusi nad možnými změnami vybízí.

Zeman se o funkci prezidenta bude ucházet i podruhé, jeho lednovými soupeři budou Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek. Dalších jedenáct adeptů z původních dvaceti vyřadilo ministerstvo vnitra. Nedodali dost podpisů, oznámilo v pátek 24. listopadu.

Z debaty Ilona Hobzová

Nakažený už neznamená nakažlivý. Přesto nemocných AIDS přibývá

Dobrou i špatnou zprávu přináší rok 2017 v otázce onemocnění AIDS. Léčba viru HIV se zlepšila natolik, že nakažený už nemusí znamenat nakažlivý. Jenže navzdory pokroku se Česko stále drží na vrcholu v podílu ročního přírůstku nemocných. „Zatímco v západní Evropě podíl klesá, v Česku stoupá,“ uvedl Robert Hejzák, předseda společnosti AIDS pomoc, na tiskové konferenci v úterý 28. listopadu.

V Česku žije přibližně 3100 lidí nakažených HIV. Dalších přibližně 700 o nemoci neví a může ji nevědomky šířit dál. Podle zářijové zprávy přibylo letos 194 nakažených, přičemž toto číslo do konce roku nejspíš ještě poroste. S tuzemskými výsledky kontrastuje například Londýn, který v posledních dvou letech eviduje 80% pokles nakažených.

„Hlavní důvody, že se jinde daří a u nás ne, jsou včasné testování a preexpoziční profylace (PrEP),“ upozornil Hejzák na vysoce účinný preventivní lék PrEP, který je v Česku zatím těžko dostupný. Ačkoliv je totiž virus HIV stále neléčitelný, nemusí už nakaženým narušovat život. „Když se včas začnou užívat léky, tak ideálně do půl roku dosáhnou toho, že mají nedetekovatelnou virovou nálož,“ upřesnil lékař Milan Zlámal. To znamená, že se virus v těle potlačí na takové množství, u kterého už jeho nehrozí šíření.

„Osoba nakažená virem HIV, která absolvovala šestiměsíční úspěšnou antivirou léčbu a opakovaně doloží nedetekovatelnou nálož, může provozovat nechráněný pohlavní styk,“ uvádí Česká společnost AIDS pomoc v tiskové zprávě. „Pokud je člověk správně léčený, dostane se do fáze, kdy je neinfekční,“ doplnil Hejzák.

Z tiskové konference Tomáš Kazda

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Sobotka při poslední zahraniční cestě jednal i s čínským premiérem

Bohuslav Sobotka se v pondělí 27. listopadu zúčastnil už počtvrté summitu ve formátu 16+1, který letos hostila Budapešť. V jeho rámci se uskutečnil i bilaterální rozhovor dosluhujícího českého předsedy vlády s čínským protějškem Li Kche-čchiangem ohledně prohlubování obchodních vazeb mezi oběma zeměmi.

Jednání navazovalo na slova čínského premiéra o plánované čínské investici téměř 64 miliard korun do rozvoje států střední a východní Evropy. Na schůzce tak jednali mimo jiné o negativním obchodním saldu, které z pohledu České republiky činí 33 miliard exportu proti 224 miliardám importu. Oba politici se shodli rovněž na další podpoře turistického ruchu či na větším vývozu českých potravin.

Sobotka také potvrdil, že jeho čínský protějšek obdržel pozvánku k návštěvě České republiky. Ta se má uskutečnit za dva roky, kdy Česko usiluje o pořádání 8. ročníku summitu. Summit 16+1 se letos konal již pošesté. První setkání před pěti lety ve Varšavě iniciovala právě Čína s cílem prohloubit ekonomickou spolupráci s těmito zeměmi. Summitu se kromě 11 členů Evropské unie (konkrétně zemí Visegrádu, pobaltských republik, Bulharska, Chorvatska, Rumunska a Slovinska) zúčastnily ještě Albánie, Bosna, Makedonie, Černá Hora a Srbsko.

Eva Kobrlová

Ekonomika

Kellner porazil Křetínského. Škodu Transportation získala skupina PPF

Poslední listopadový víkend skončila jednání o prodeji plzeňského výrobce tramvají, vlaků a lokomotiv Škody Transportation. Novým majitelem se nečekaně stal nejbohatší Čech Petr Kellner a jeho investiční skupina PPF. Nabídkou v hodnotě přes deset miliard korun, jak uvádějí Hospodářské noviny, předčil největšího favorita obchodu Daniela Křetínského.

Prodej se považuje za jeden z největších obchodů letošního roku a za obchod doprovázený mnoha zvraty. Skupina PPF totiž do jednání vstoupila na poslední chvíli, kdy nabídkou překonala očekávaného vítěze transakce Daniela Křetínského, vlastníka Energetického a průmyslového podniku. Ještě před ním projevoval velký zájem největší výrobce kolejových vozidel na světě, čínská CRRC. Jednání se ale protahovala a kvůli rozdílným podmínkám na obou stranách nakonec skončila.

Skupina PPF se dříve soustředila hlavně na finanční sektor, obchod s nemovitostmi a telekomunikace. Investice v oblasti strojírenství je tedy nečekanou novinkou. „Smlouvou o koupi stoprocentního podílu na sebe skupina PPF převádí i další aktiva související s činností Škoda Transportation, jako jsou ochranné známky Škoda a nemovitosti využívané pro provoz společnosti,” uvedla tisková mluvčí PPF Zuzana Migdalová. „Součástí transakce je také závazek skupiny PPF poskytnout společnosti provozní úvěr za účelem financování nezbytných potřeb.”

Škoda Transportation v poslední době neprosperuje zejména kvůli vysokým výplatám zisků svým majitelům, zároveň jí také nevyšla řada zahraničních zakázek, například v Německu. Konkrétně spolupráce s Německem by pro firmu byla velmi strategická z důvodu chystaných rozsáhlých investic do nových vlaků.

Markéta Malá

Kultura

Slavíky poznamenaly pochybnosti o hlasech pro Ortel. Kabát a David cenu vracejí

Na prvních místech nic nového, hudební ceny Český slavík 2017 vyhráli Karel Gott, skupina Kabát a Lucie Bílá, jež s 41 302 hlasy získala i Absolutního slavíka. Po vyhlášení v sobotu 25. listopadu se však znovu víc mluvilo o třetím mezi zpěváky Tomáši Ortelovi, jehož skupina brala dokonce stříbro. Pořadatel Musica Bohemica jim započítal hlasy z loňska kvůli údajnému porušení pravidel. Vítězný Kabát na protest cenu vrací, obdobně se zachoval i druhý mezi zpěváky Michal David, vysvětlení žádá také Gott.

„Nebudeme součástí manipulace. Nechceme hrát tuhle nefér hru. Není to ovšem nic proti poslaných hlasům od našich fanoušků. Těch si samozřejmě moc vážíme,“ řekl v úterý serveru Blesk.cz frontman kapely Josef Vojtek. Pokud agentura zveřejní skutečné hlasy pro Ortel a Kabát jich bude mít víc, přijme skupina cenu zpět. „Budeme se o tom bavit a uvidíme, k čemu dospějeme,“ řekl pro iDnes.cz Jaroslav Těšínský z agentury Musica Bohemica.

Od postupu se distancoval i generální partner ankety Karlovarské minerální vody. „Podle dostupných informací a dosavadního vývoje se zdá, že organizátor Českého slavíka přistoupil k vyhodnocení ankety v kategorii zpěvák a skupina netransparentně,“ reagoval v prohlášení generální ředitel Alessandro Pasquale. Firma případně zváží i odchod. „Porušení fair play spatřuje organizátor ankety především v obsahu široce sdíleného facebookového profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem 2017. Vyzývá se zde k zapojení do organizované akce, aby se konkrétní subjekt stal Zlatým slavíkem. Tedy nikoli, aby lidé posílali hlasy podle svého skutečného názoru, ale aby se zapojili do akce za určitým cílem a získávali pro něj další osoby a fankluby,“ stojí na webu ankety pod výsledky, které organizátor zveřejnil po předávání.

Kolem Ortelu bylo rušno už v minulých letech. Kritici skupině vyčítají, že se v textech vymezuje proti menšinám a využívá strachu z islámu, loni se při předávání i pískalo. Letos kapela nedorazila, cenu si nepřevzali ani Chinaski, kteří v současném složení končí.

Ve stínu tak zůstal úspěch skupiny Mirai, objevu roku, jejíž hit Když nemůžeš, přidej víc se stal nejposlouchanější písní rádia Impuls a nejstreamovanější na internetu. Slavíka bez hranic si tradičně vysloužila kapela No Name, mimořádnou cenu získala Marta Kubišová. V Hudebním divadle Karlín se vzpomínalo i na osobnosti, které letos zemřely. Večerem provázel Ondřej Sokol. A pro úplnost: Kabát převzal podvanácté, Bílá podvacáté a Gott dokonce podvaačtyřicáté.

Barbora Navrátilová

Výstava Czech Press Photo představuje přes sto nejlepších snímků

Návštěvníci pražské Staroměstské radnice se mohou vrátit v čase o několik měsíců. Při příchodu do Křížové chodby a Rytířského sálu je obklopí snímky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, čerstvě propuštěného Jiřího Kajínka, českého prezidenta Miloše Zemana na cestě po krajích či uprchlíků přečkávajících na bělehradském nádraží. To jsou totiž nejlepší fotografie mapující končící rok, které se zúčastnily soutěže Czech Press Photo a nyní jsou součástí stejnojmenné výstavy. Do letošního, už 23. ročníku se přihlásilo 482 fotografů, do videosekce 26 autorů. „Z pohledu celé dosavadní historie se letos jedná o rekordní počet přihlášených prací,“ řekla pro Reflex Veronika Souralová, ředitelka Czech Press Photo.

Fotografií roku 2017 vyhlásila porota v úterý 21. listopadu snímek Milana Bandžáka Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem. „Letošní vítězná fotografie zachycuje chlapce stojícího na ramenou davu na manifestaci Hizballáhu v Libanonu. Šlo o jednu ze dvou fotografií vybraných z černobílé série. Přestože nemohl fotograf pořídit snímek klasickou profesionální technikou, ale mobilním telefonem, podařilo se mu docílit toho, že je snímek dostatečně vypovídající a působivý,“ citovali pořadatelé předsedu foto poroty Petra Joska.

Mezi oceněné autory, jejichž fotografie jsou součástí výstavy, patří například Robert Barca, Petr Topič (Mafra), Milan Jaroš (Respekt), Robert Sedmík (Týden), Lukáš Bíba (Economia), kteří mimo jiné zachytili davy příznivců tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana v Ankaře nebo uprchlíky na nádraží v Bělehradě.

Výstava se koná od 22. listopadu do 30. ledna. Postupně ji doplní doprovodné akce, například besedy s vítězi jednotlivých kategorií.

Z výstavy Kateřina Motyčková

Na dobových fotografiích ožívá sláva Poldi Kladno

Nebyly to jen nekonečné tuny oceli, které produkovala kladenská továrna Poldi. S tradiční firmou se pojí i osudy tisíců lidí. Jejich příběhy teď připomíná neobvyklá výstava, která se koná v pražském Národním technickém muzeu od 29. listopadu do 11. března. Expozice pod názvem Tvář průmyslové doby. Poldi – lidé a jejich továrna představuje dobové fotografie, které zachycují rozvoj i pád tradičního podniku a zejména tváře jejích zaměstnanců.

„Je to vzpomínka na historii, která už není,“ uvedl generální ředitel muzea Karel Ksandr na zahájení v úterý 28. listopadu. Snímky mapují kladenské industriální období od konce 19. století do doby po druhé světové válce. V jednotlivých fotografických archivech lze nahlédnout do různých aspektů života podniku a života lidí, kteří v něm pracovali. Autenticitu výstavě dodává například i záznam vzpomínek pamětníků, a může tak na návštěvníky působit nostalgicky.

Obrazovým materiálem prolíná také řemeslo tehdejších fotografů. Za pozornost stojí i odborná restaurátorská práce s archivem – negativy na skleněných, později plastových deskách odborníci digitalizovali. „Na začátku to bylo téměř třicet dřevěných beden plných špinavých krabic. Je téměř zázrak, že se tyto vzácné fotografie zachovaly a dostaly se do bezpečí muzea,“ dodala Michaela Brachtlová, spoluautorka výstavy.

Kladenské železárny Poldi založil v roce 1889 podnikatel Karl Wittgenstein, otec slavného filozofa Ludwiga Wittgensteina. Podnik se postupně rozrůstal, zejména díky válečným zakázkám v obou světových válkách. Po roce 1989 nastal úpadek a podnik se rozpadl na několik nástupnických firem.

Z výstavy Pavla Karešová

Kvarteto Miroslava Krobota si hraje na nervy

Druhý celovečerní film režiséra Miroslava Krobota vstupuje do kin 30. listopadu. Do hlavních rolí komedie o čtyřech muzikantech obsadil Barboru Polákovou, Jaroslava Plesla, Lukáše Melníka a Zdeňka Julinu. ,,Kvarteto je film o tom, jak my šedesátníci vidíme vztahy a vztahová dramata třicátníků,“ vysvětlil režisér.

Poněkud nesourodá čtveřice hudebníků, kteří se snaží v životě najít štěstí, nacvičuje na premiérový koncert. Vztahy mezi nimi se dramatizují, dochází k nedorozuměním. Přispívají k tomu i jejich rodiče, kteří mají svou představu. Naděje, že hudebníci dosáhnou toho, po čem touží, slábne, premiéra se ale nakonec uskuteční.

Herci se kvůli svým rolím museli naučit hrát na housle, violu nebo violoncello. ,,Dostali jsme každý svého učitele a celý rok před natáčením jsme cvičili. Je to vlastně takový sen. Byla jsem opravdu šťastná, že se můžu díky filmu něco nového naučit. Každý týden k nám domů chodil pan učitel a nejdřív jsme drtili stupnice a různá cvičení a potom rovnou ty konkrétní skladby,“ popisuje přípravy Barbora Poláková. Podle Lukáše Melníka, představitele vedoucího kvarteta Robina, film velmi citlivě uchopil strasti, radosti a lásky třicátníků. ,,Nastavuje tak zrcadlo společnosti s otázkami, které si už musíme zodpovědět sami v sobě. Kvarteto dějem ladně proplouvá a dýchá si svým vlastním životem krásné Olomouce.“

Celovečerní film Kvarteto je po snímku Díra u Hanušovic druhou spoluprací v řadě režiséra Miroslava Krobota, producenta Ondřeje Zimy a spoluscenáristy Luboše Smékala. ,,Po příběhu vesnické komunity jsme se rozhodli pro intimní a invidualizovaný příběh z města. Jinakost obou filmů byla součást zadání, které jsme si dali,“ říká režisér. Miroslav Krobot se po studiích na JAMU stal známým divadelním režisérem a hercem. Působil v Západočeském, Dejvickém i Národním divadle. Za roli otce v inscenaci Příběhy obyčejného šílenství dostal cenu Alfréda Radoka a za stejnou roli ve filmové verzi převzal v roce 2005 Českého lva. Velký ohlas zaznamenal například v roli Aloise Nebela. Snímkem Kvarteto navazuje na svůj už zmíněný filmový režijní debut z roku 2014.

Z tiskové konference Aneta Štokrová

Czech Design Week láká na nové adrese na 150 vystavovatelů

Praha po půl roce opět hostí Czech Design Week. Po jarním festivalu v prostorách DUP36 u Národní třídy se tentokrát představí na nové adrese Hybernská 4, kde vystavuje zhruba polovina ze 150 designérů. Ty zbývající si mohou návštěvníci prohlédnout v partnerských prostorách celkem osmi design storů a dvou galerií. Prodejní výstava se koná od 27. listopadu do neděle 3. prosince.

Český design zde reprezentuje například studio Martin Tvarůžek Design s jedinečným O2 Smart boxem. Je to vertikálně postavený modem v matně černé barvě, jehož součástí je displej s hodinami a předpovědí počasí. Uvnitř se ale skrývá mnohem víc než jen připojení na wifi. Pomocí jedné chytré aplikace v telefonu lze díky němu ovládat celé zabezpečení domu, chytré zásuvky či požární hlásiče. Tvarůžkovou největší inspirací je fungování přírody: „Celý život se učím z přírody. Z bezchybné symbiózy funkcí a vlastností jednotlivých představitelů fauny a flóry a adekvátní estetické hodnoty každého jednoho z nich.“

Mezi světově uznávané zahraniční hosty patří například Daniela Buonvino. Ta tento týden uvede svou nejnovější interaktivní instalaci využívající sluchové a zrakové vjemy: ze stropu visící lampa ze skleněné lahve odráží do celé místnosti červené světlo a dojem umocňuje smyslná hudba. Mezi další vystavující patří berlínský Frau Caze pod taktovkou designérky Carolin Zeyher či dánský Steen Higham, který tvoří pod značkou Higham Design.

Na návštěvníky čeká bohatý doprovodný program: V pátek se uskuteční talk show o vzniku globální charitativní značky Maapi. Sobota bude nabitá přednáškami s večerním křtem knihy City Primeval Roberta Carritherse a Louise Armanda. Festival v neděli zakončí vyhlášení tradiční soutěže Czech Design Week Podzim 2017.

Z festivalu Natalie Akkadová

Sport

Tenisový svět se naposledy rozloučil s legendou Novotnou

Zhruba tři stovky lidí přišly uctít památku Jany Novotné, která ve věku 49 let podlehla 19. listopadu vážné nemoci. Wimbledonská šampionka, vítězka Turnaje mistryň i Fed Cupu více než rok sváděla úporný boj s rakovinou. Na smuteční ceremonii, která se konala 27. listopadu v jejím rodném městě Brně, dorazila i řada velkých jmen světového tenisu. Kondolovat rodinným příslušníkům dorazili wimbledonští vítězové Jan Kodeš a Petra Kvitová, dále kapitán fedcupového týmu Petr Pála, Novotné spoluhráčka Helena Suková, šéf turnaje ve Wimbledonu Phillip Brook či prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka.

„Je to strašně smutné, protože odešla nejen velká tenisová legenda, ale také velký člověk a hodná holka. Všechny nás to trápí. Jana byla noblesní a vždy nad věcí. Boj s nemocí hrála sama,“ řekl pro ČTK Kaderka. „Byly jsme kamarádky. Když s někým hrajete na kurtě, tak si s ním musíte rozumět a shodnout se na tom, co chcete hrát. Fungovalo nám to, mezi námi byla souhra,“ vzpomínala na spoluhráčku Suková.

„Nemám slov. Jsem nesmírně smutná. Jana byla opravdová přítelkyně a skvělá žena,“ reagovala mezi prvními minulý týden Martina Navrátilová. Připojili se i Hana Mandlíková nebo Radek Štěpánek.

Novotná vyhrála na okruhu WTA 24 turnajů ve dvouhře a 76 ve čtyřhře. Dále získala dvanáct grandslamových titulů ve čtyřhře a jeden ve dvouhře – už zmíněný Wimbledon. Mezi její úspěchy patří i triumf ve Fed Cupu, na Turnaji mistryň a tři olympijské medaile.

Karel Trsek

Bez Koukalové, ale s kamionem. Rozbíhá se olympijská sezona biatlonu

Dlouhé čekání biatlonových fanoušků je u konce. Po letní přestávce vypukl ve švédském Östersundu nový ročník Světového poháru. Český tým do olympijské sezony vstupuje s výraznou novinkou – servisním kamionem. Ale nové zázemí v úvodních dvou závodech nepomohlo, Češi bez zraněné mistryně světa Gabriely Koukalové dojeli ve štafetách třináctí a desátí. V zázemí jednotlivých mančaftů parkuje řada kamionů. Nechybí ty německé, francouzské, ruské, kanadské, rakouské nebo švédské. Norové se dokonce pyšní dvěma obřími kolosy. Světová biatlonová špička už v předchozích letech využívala nadstandardní služby servisních trucků. Od letošní sezony se k sedmičce vyvolených přidají i Češi.

„Je to velký plněný sen,“ pochvaluje si český šéfservisman Tomáš Žídek pro iDnes.cz. Kamion si biatlonový svaz nechal postavit na míru. Veškerý technický servis se ze skromných buněk, které přidělovali organizátoři, nyní přestěhoval do daleko příjemnějších podmínek. Cena se vyšplhala na 4,6 milionu korun. „Ale hlavní bude, aby nám jezdily lyže, ne abychom měli nejhezčí kamion na parkovišti,“ smál se při říjnové prezentaci v Jablonci šéftrenér Ondřej Rybář. Na obou stranách kamionu září největší hvězdy týmu, na zadních dveřích mistryně světa Gabriela Koukalová míří na terč, nad nímž svítí anglický nápis Na cestě za vítězstvím.

Jenže ta zatím malorážku a lyže do úvodních závodů nevezme. Už během přípravy se Koukalová potýkala s přetíženými lýtkovými svaly a problém trvá i při startu olympijské sezony, během které chtěla zaútočit na stále chybějící zlatou olympijskou medaili. „K ničemu se zatím nemohu upínat. Nepřemýšlím teď nad tím, kdy bych mohla zahájit sezonu nebo zda pojedu v únoru na olympiádu,“ řekla Koukalová pro MF Dnes.

Čechům se v úvodních závodech Světového poháru ve švédském Östersundu nedařilo. Ve sprintu dvojic dojeli Jessica Jislová a Michal Šlesingr na desátém místě. Ani smíšená štafeta kvartetu Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Ondřej Moravec a Michal Krčmář nevyšla. Vítková musela na trestné kolo a Češi brali až 13. místo. „Jsme teprve na začátku. Uvidíme, co bude dál,“ komentoval výsledky pro Českou televizi trenér mužů Michael Málek.

David Mrzena

EL: Plzeň má jistotu postupu, Slavia je blízko. Zlín končí

Plzeňští fotbalisté slaví postup do vyřazovací části Evropské ligy, ve čtvrtek 23. listopadu přehráli těžkého rumunského soupeře FCSB 2:0. Slavia se díky výhře na hřišti Maccabi Tel Aviv posunula na druhé místo a v posledním kole jí stačí remíza. Naopak Zlín prohrál i ve třetím venkovním zápase a při premiérové účasti v evropských pohárech skončí ve skupině.

V Plzni se od začátku zápasu hrál atraktivní fotbal se šancemi na obou stranách. Skóre ale otevřel až ve 49. minutě Milan Petržela, který se po skvělé přihrávce Patrika Hrošovského ocitl sám před brankářem a poslal míč k bližší tyči. Opakované záběry ukázaly, že se Petržela nacházel v ofsajdu, rozhodčí jej ale nepostřehli. Druhý gól přidal v 76. minutě záložník Jan Kopic, když do branky hlavou tečoval střelu Tomáše Hořavy. „Po našem prvním gólu FCSB přidala, ale my jsme naše vítězství dokázali ještě pojistit druhou brankou. Těší mě, že jsme zvítězili nad mužstvem, které v Evropě řadím jednoznačně k těm lepším,“ hodnotil trenér Viktorie Pavel Vrba pro klubový web.

Slavia odcestovala do Izraele s cílem zvítězit, a to se jí na horké půdě Maccabi Tel Aviv podařilo. Nejvýraznějším hráčem byl nový slavistický kapitán Josef Hušbauer, který po celý zápas poctivě rozdával přihrávky spoluhráčům a vstřelil obě dvě branky utkání. Nejdříve v závěru první půle překonal domácího brankáře po nádherné střele z pětadvaceti metrů, poté v 54. minutě na hranici šestnáctky chytře trefil pravý dolní roh. „Jsem rád, že jsem dal po delší době gól, nějaké příležitosti tam byly už v minulých zápasech, ale nepadlo to tam. Jsem rád, že jsem mohl pomoci týmu,“ řekl Hušbauer pro oficiální web Slavie. V příštím kole červenobílí přivítají kazašskou Astanu, proti které jim k úspěchu stačí jediný bod.

Zlín v Tiraspolu předvedl dobrý výkon, ale znovu nedokázal vstřelit branku a padl 0:1. Jediný gól zaznamenal v 11. minutě brazilský útočník Jairo. „Nezachytili jsme náběh křídelního hráče, někdo tam podklouzl a z druhé vlny to Jairo zakončil. Určitě to ale byl náš nejlepší výkon na stadionech soupeřů. Ukázali jsme, že náš kádr má potenciál a že když se s ním bude pracovat, výsledky přijdou,“ prohlásil zlínský trenér Bohumil Páník pro ČT Sport.

Tadeáš Podolka

Počasí

Počasí

Středa 22. listopadu se s maximy až kolem 12 stupňů v nížinách zařadila mezi nejteplejší dny měsíce a slunečné počasí připomínalo spíše začátek podzimu. Koncem týdne se ale začalo postupně ochlazovat a přibývaly i srážky, ve vyšších polohách zejména sněhové. V Čechách a na Vysočině se tvořilo náledí. Nejchladněji bylo začátkem nového týdne, v pondělí 27. listopadu. Noční teploty se udržovaly převážně pod nulou a denní kolem nuly nebo slabě nad. Meteorologové oteplení nepředpovídají, až do Vánoc by měly být hodnoty podprůměrné.

Monika Bílková