11. října 2018, Carolina č. 947

události od 3. do 10. října


Z domova

Komunální volby: nejvíce mandátů získali nezávislí kandidáti, ČSSD zažila další neúspěch

V komunálních volbách konaných 5. a 6. října získala nejvíce mandátů místní sdružení nezávislých kandidátů, a to téměř 35 000 z celkových 62 300. Nejúspěšnější sněmovní stranou je KDU-ČSL s 3231 mandáty, ačkoli si oproti minulým volbám lehce pohoršila. Za lidovci následují ODS (2281 mandátů), sdružení STAN a nezávislých kandidátů (2224), ČSSD (1882), ANO (1676), STAN (1584), KSČM (1426), Piráti (275), TOP 09 (192) a SPD (155 mandátů).

Prohru utrpěli sociální demokraté – 1882 mandátů je oproti výsledku z roku 2014 zhruba polovina, a například v Praze se do zastupitelstva vůbec nedostali. Celkově mají jen mírně přes 5 % hlasů. Místopředseda strany Jaroslav Foldyna v reakci na debakl na Děčínsku, kde kandidoval, i na celorepublikové úrovni zvažuje rezignaci ze stranických funkcí. ANO naopak slavilo dobrý výsledek – 14,88 % hlasů je z celostátních stran nejvíce a s výjimkou Liberce a Prahy ovládlo všechna krajská města. Mandátů získalo hnutí Andreje Babiše necelých 1700, což je asi o stovku více než před čtyřmi lety. Ale v Praze skončilo až páté, a jeho šance na obhájení postu primátora jsou tak mizivé (viz samostatná zpráva).

V Brně se do zastupitelstva kromě hnutí ANO s 23 % dostala i ODS (18,55 %), KDU-ČSL (10,25 %) a Česká pirátská strana (8,74 %). Pětiprocentní hranici těsně přesáhly i ČSSD a SPD. Současný primátor Petr Vokřál (ANO) původně usiloval o koalici s ODS s podporou Svobodných, KDU-ČSL a ČSSD a Piráti měli být v opozici. Lídryně kandidátky ODS Markéta Vaňková ale v úterý oznámila, že se na koalici dohodla s lidovci, sociálními demokraty a piráty. Nakonec by se tak mohlo v opozici ocitnout vítězné ANO.

Ostravu hnutí ANO ovládlo poměrně jasně. Získalo téměř třetinu hlasů. Následuje hnutí Ostravak s 11,5 %, pod 10 % získaly strany: ODS, KSČM, Piráti, SPD, KDU-ČSL a ČSSD. Zde se nabízí koalice hnutí ANO a Ostravak případně doplněná o KDU-ČSL a ODS. Podle České televize by ale současný primátor Tomáš Macura (ANO) rád složil co nejširší koalici.

V Plzni ANO vyhrálo jen o necelou desetinu procenta – na paty mu šlape ODS (obě mírně přes 22 % hlasů). Zastupitelstvo doplní Piráti (11,7 %), s přibližně 6% ziskem hlasů i TOP 09, KDU-ČSL, ČSSD a KSČM. Jednání o plzeňské koalici se zatím nekonala.

V Liberci zvítězilo s necelou třetinou hlasů hnutí Starostové pro Liberecký kraj (společně s lidovci a TOP 09). ANO získalo 21, 36 % hlasů, Změna pro Liberec 13,27 %, ODS 8,38 % a Liberec otevřený lidem – LOL! 5,27 %. Starostové jednají o spolupráci s ANO a ODS.

Společně s komunálními volbami se konalo i devět místních referend – většinou se jednalo o nové stavby, obyvatelé Trubína na Berounsku ale například odmítli připojení obce ke Královu Dvoru. Tři z referend jsou však neplatná, nedostavil se dostatečný počet voličů.

Volební účast přesáhla 47 %, což je o 3 % více než v minulých komunálních volbách. Celkem v 17 obcích se nevolilo, nepodařilo se tam totiž sestavit kandidátní listiny. Vedením těchto obcí budou pověřeni správci,které vybere ministerstvo vnitra. Termín dodatečných voleb oznámí prezident republiky do 30 dnů.

Tereza Trajboldová

Na pražském magistrátu zasedne pět stran s těsným volebním výsledkem

Ve volbách do Zastupitelstva hlavního města Prahy zvítězila ODS se 17,87 % a ziskem 14 mandátů. Piráti, hnutí Praha sobě Jana Čižinského a Spojené síly pro Prahu (koalice TOP 09, Starostů a lidovců) získali v 65členném zastupitelstvu po 13 mandátech. Dosud vládnoucí hnutí ANO se oproti předvolebním průzkumům propadlo a s 15,37 % obhájilo pouze 12 křesel. Ani na jedno zastupitelské křeslo nedosáhlo hnutí SPD Tomia Okamury a poprvé od roku 1990 ani sociální demokraté a komunisté.

Všechny partaje se před volbami shodovaly na nutnosti řešit bytovou krizi a dostavět pražský okruh. Piráti akcentovali svůj odmítavý postoj vůči kumulaci politických funkcí, což by mohlo představovat problém při sestavování koalice s Janem Čižinským, který je mimo jiné poslancem a starostou Prahy 7. Nicméně jednička pirátské kandidátky Zdeněk Hřib s Janem Čižinským již začal vyjednávat a hledat programový průnik. K jednání se připojil i předseda zastupitelského klubu TOP 09 a STAN Jiří Pospíšil, který by rád nejprve našel programovou shodu a pak řešil personální otázky. „Pro nás je zcela klíčový program. Funkce primátora je pro nás podružná. V tuto chvíli to neřešíme,“ uvedl.

Do primátorského křesla by rád usedl Zdeněk Hřib. Piráti přišli s nabídkou, podle níž by Spojené síly pro Prahu a Praha sobě dostaly po čtyřech místech v radě, zatímco piráti by měli dva radní a primátora. „Hřib je začátečník, ale jako primátora bychom ho respektovali,“ míní Pospíšil.

Koalice Spojených sil pro Prahu, Prahy sobě a Pirátů by přinesla 39 zastupitelských křesel, zatímco občanští demokraté a hnutí ANO by zasedali v opozici.

Hnutí ANO nezachránilo ani 130 milionů, které v hlavním městě do kampaně investovalo. Sázelo zejména na manažerské schopnosti bývalého majitele společnosti Fincentrum Petra Stuchlíka, který se v průběhu posledního měsíce setkával s Pražany na tzv. sousedských večeřích.

Čižinský naopak spoléhal na své zkušenosti s vedením Prahy 7, kde jeho straně dalo hlas 55 % voličů. Jako jediný nekandidoval za politické hnutí, ale s občanskou iniciativou se mu podařilo v ulicích Prahy sesbírat přes 97 tisíc podpisů.

Monika Křivánková

ODS je silná alternativa proti ANO, říká Fiala

„Neodehrálo se žádné zemětřesení. Někdo mírně posílil, někdo mírně oslabil, ale není to ani na otevírání šampaňského, ani na sebevraždu.“ Tak zhodnotil prezident Miloš Zeman komunální a senátní volby, které se v České republice odehrály 5. a 6. října. V komunálních volbách úspěch zaznamenala především sdružení nezávislých kandidátů a z tradičních politických stran KDU-ČSL.

,,KDU-ČSL vítězí na mandáty, na mapě je to kompletně Morava, polovina Vysočiny, část Pardubického a Královéhradeckého kraje a čtyři okresy v Jihočeském kraji,“ říká první místopředseda Marian Jurečka pro Carolinu. Úspěšnost nezávislých kandidátů považuje za dlouhodobý trend a s úbytkem postavených kandidátů se podle něj v komunálních volbách potýkají všechny politické strany: ,,Čím menší obec, tím větší chuť kandidátů kandidovat za místní sdružení.“ Velmi příjemně ho také překvapila kampaň na komunální úrovni: ,,Kolegové z KDU-ČSL v Brně udělali velice dobrou kampaň, když si pohráli s heslem Brno je boží. Dělali kampaň ode dveří ke dveřím. Petr Hladík jako první náměstek primátora chodil dva měsíce po domácnostech a kampaň vedl způsobem, který je obvyklý spíše v Americe, v ČR ho ještě nikdy nikdo neaplikoval. Jinak jsem viděl také velké nasazení v menších obcích, kde se standardně volební kampaně nedělaly,“ dodává Jurečka.

Andrej Babiš, jehož hnutí ANO ovládlo všechna krajská města kromě Prahy a Liberce, ale na počet mandátů v republice se umístilo šesté, pro Českou televizi uvedl, že ,, Praha je zklamání, ale také výzva. Naše působení tu nebylo minulé roky ideální. Pokazili jsme si to výroky a zastoupením v pražských firmách. Problém byla v Praze také křehká koalice.“ Babiš prosadil do čela pražské kandidátky ANO podnikatele Petra Stuchlíka, který se do politiky dostal teprve během prázdnin. Babiš toho nelituje a nemyslí si, že by za neúspěchem hnutí v Praze stál Stuchlík. Pro ČT však v neděli uvedl, že by si hnutí zasloužilo jít v Praze do opozice.

Předseda ČSSD Jan Hamáček podle serveru iRozhlas.cz nevidí výsledky katastrofálně. ,,Skončit čtvrtí z hlediska mandátů (v komunálních volbách) a třetí v postupujících kandidátech do Senátu považuji za solidní výsledek a signál, že se ČSSD odrazila ode dna.“ Je spokojený s tím, jak ČSSD dopadla v Karviné, Náchodě nebo Frýdku-Místku a dodal, že ve větších městech je třeba najít pro voliče nová témata. Jedním z nich by mohlo být dostupné bydlení.

ODS, jejíž obliba u voličů od pádu vlády Petra Nečase v roce 2013 byla nízká, teď zaznamenala velký úspěch v Praze. Předseda Petr Fiala předpokládá, že v příštích sněmovních volbách v roce 2021 se bude rozhodovat právě mezi občanskými demokraty a hnutím ANO. ,,Komunální volby naznačují, že posilujeme. Potvrzuje se trend z parlamentních voleb. U senátních voleb se ukazuje, že máme silné levicové hnutí ANO a proti němu je silná alternativa Občanská demokratická strana,“ uvedl Fiala v České televizi.

Postupný růst zaznamenávají také Piráti. Předseda Ivan Bartoš dle serveru iRozhlas.cz ve svém volebním štábu sdělil, že díky komunálním volbám se teprve stávají opravdu celorepublikovou stranou. ,,My jsme si dali ambice mít lepší výsledek v jednotlivých městech, než jsme měli výsledek ve volbách do Poslanecké sněmovny. Máme radost, že jsme obhájili Mariánské Lázně,“ uvedl Bartoš podle serveru iDnes.cz.

Dobrých výsledků dosáhlo v komunálních volbách sdružení STAN a nezávislých kandidátů. Úspěšné bylo hlavně v západních a středních Čechách. V Praze hnutí STAN zaznamenalo úspěch v rámci koalice Spojené síly pro Prahu, kterou tvořilo spolu s KDU-ČSL a TOP 09. Lídr koalice a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil po zveřejnění výsledků uvedl: ,,Okamžitě začneme vyjednávat s potenciálními partnery. Měla by panovat shoda s opozicí a měly by se vytyčit reálné vize. Pražský městský okruh, metro D a další podobné projekty se za čtyři roky nestihnou.“

Hana Marvanová ze STAN, která byla na kandidátce Spojených sil pro Prahu na druhém místě, Carolině řekla: ,,Jak vidím volební výsledky, tak mám velkou víru v to, že by se mohlo podařit v rámci Prahy vytvořit skutečně koalici pro změnu tak, aby Praha nestagnovala, ale zároveň aby konečně začala hospodařit transparentně. Pro Pražany je to velká naděje. Upřednostňuji spolupráci s Piráty, popřípadě s Praha sobě před ANO, a samozřejmě vylučuji spolupráci s extremisty. Za spolupráci s Piráty bych byla ráda, Piráty vnímám jako nás – chtějí v Praze změnu.“

Hana Vincourová

Senátní volby 2018: Drahoš a Čunek zvoleni už v prvním kole, uspěly i ODS a ANO

V prvním kole senátních voleb byli zvoleni hned dva kandidáti. V Praze 4 uspěl bývalý prezidentský kandidát Jiří Drahoš, který se ucházel o post senátora s podporou STAN, TOP 09, KDU-ČSL a SZ, na Vsetínsku obhájil post člen KDU-ČSL Jiří Čunek. První kolo se uskutečnilo ve stejném termínu jako volby do obecních zastupitelstev. Do Senátu volili občané ve 27 obvodech po celé České republice.

Velký úspěch slaví po prvním kole především ODS, jejíž kandidáti postoupili do druhého kola v jedenácti obvodech a v devíti případech dokonce z prvního místa. Obdobných výsledků se dočkalo i hnutí ANO, které bude mít ve druhém kole kandidátů deset. Rozhodne se přesně týden po kole prvním, tedy 12. a 13. října.

Tradiční strana ČSSD obhajovala třináct mandátů, postoupila však pouze v pěti obvodech a zřejmě ztratí vedení horní komory. KSČM se do druhého kola dostala pouze v jednom obvodu. V případě, že by ani v něm komunisté nezvítězili, poprvé v historii Senátu by v něm nezasedali. Další parlamentní stranou, která v těchto volbách neuspěla, je hnutí SPD, jehož kandidáti nepostoupili v žádném obvodě.

Nejvyrovnanější souboj se dá očekávat např. v Domažlicích – tamní finalisty od sebe dělí pouhé dvě setiny procenta. Napínavé to patrně bude i v Náchodě, kde kandiduje předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ten v prvním kole získal jen o desetinu procenta více než bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS).

Úspěch zaznamenali v Praze i jiní neúspěšní kandidáti na prezidenta – konkrétně Marek Hilšer a Pavel Fischer. Oba získali přes 40 % hlasů. Do druhého kola se naopak nedostal Petr Hannig, který kandidoval v Praze 8, ani Jiří Hynek na Chrudimsku. Nevedlo se ani několika bývalým významným politikům, kteří se letos rozhodli do politiky vrátit. Ať už to byl expremiér Jiří Paroubek v Ostravě nebo bývalý hejtman a ministr zdravotnictví David Rath v Litoměřicích.

Svého favorita do Senátu přišlo letos k volebním urnám podpořit 42 % voličů, což je téměř o 10 % více než před dvěma lety. Podle Českého statistického úřadu se také jedná o druhou nejvyšší volební účast voleb do Senátu vůbec.

,,Je logické, že v komunálních volbách a volbách do Senátu je volební účast nižší než ve volbách do Poslanecké sněmovny. Lidé vycítí, co se jich týká nejvíce, co je nejvíce ovlivní. A to je Sněmovna, která toho podle nich může nejvíce změnit. A pak to jde postupně – komunální volby a až pak Senát, ten je lidem nejvzdálenější,“ řekla Carolině pražská lídryně STAN Hana Marvanová.

Kateřina Kubicová s přispěním Hany Vincourové

Makedonie má být součástí EU a NATO, podpořili prezidenta Ivanova v Česku

Makedonský prezident Ďorgo Ivanov zavítal minulý týden na státní návštěvu České republiky. Během svého třídenního pobytu se setkal se všemi nejvyššími ústavními činiteli.

Ve čtvrtek 4. října se sešel se svým protějškem Milošem Zemanem. Hovořili spolu také o migrační krizi a o převzetí pohraniční mise evropskou agenturou Frontex. Uprchlíci hojně využívají balkánskou zemi jako přestupní stanici při cestě dále do Evropy. Zeman po jednání podotkl, že Česká republika posílá do Makedonie své policejní jednotky, které pomáhají se zvládáním utečenecké vlny, a on podporuje jejich setrvání v zemi i po roce 2018. Informaci přinesly České noviny.

Makedonie se na rozdíl od Česka, kde v současnosti pracovní síly chybí, potýká s vysokou nezaměstnaností. Podle Zemana by díru na trhu práce mohli vyplnit právě Makedonci. Česká hlava státu také uvedla, že je plně nakloněna vstupu Makedonie do EU a NATO.

Ve stejném duchu se vyjádřil i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). S ním se Ivanov sešel ve čtvrtek odpoledne. „My jako země, která vyjednávala o vstupu do NATO i EU, máme zkušenosti a nabízíme Makedonii na všech úrovních, včetně té parlamentní, spolupráci a sdílení těchto zkušeností. Plně podporujeme, aby se země západního Balkánu v čele s Makedonií staly součástí EU a NATO,“ citovala Štěcha senátní tisková zpráva. V pátek se Ivanov setkal i s premiérem Andrejem Babišem a předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (oba ANO).

V Bývalé jugoslávské republice Makedonie se nedávno v referendu rozhodovalo o změně názvu státu na Republika Severní Makedonie. Díky této úpravě by Řecko přestalo blokovat vstup země do EU a NATO. Hlasování ale bylo neplatné, protože se ho zúčastnil nízký počet voličů. K urnám jich dorazilo necelých 35 %. Makedonský prezident byl na poslední návštěvě ČR. Mandát mu skončí příští rok.

Aneta Lakomá

Mužské právo aneb Jsou právní pravidla neutrální?

U příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky a umožnění studia ženám na Právnické fakultě Univerzity Karlovy uspořádalo výzkumné oddělení Sociologického ústavu Akademie věd ČR přednášku a diskusi s ústavní soudkyní Kateřinou Šimáčkovou. Akce se konala v pátek 5. října v prostorách pražské Leica Gallery v rámci Noci vědců a vědkyň.

Na úvod setkání zmínila soudkyně Šimáčková významné Češky, které se věnovaly právním odvětvím, od Milady Horákové po Dagmar Burešovou. Pozastavila se však nad tím, že za celou dobu existence státu se žádná žena neobjevila v některé z nejvyšších řídicích funkcí, ať už na postu premiérky, prezidentky nebo guvernérky České národní banky. „Pro voličky i političky jako by nebylo důležité podpořit ženské zastoupení v mocenských pozicích. Říká se však, že je-li žen v politice málo, tak politika mění ženy. Pokud tam bude žen dostatek, změní ženy politiku. Myslím si, že právě to je teď úkolem pro ženy,“ uvedla Šimáčková.

Hovořila také o feminizaci chudoby, problematice rozdílného platového ohodnocení v závislosti na pohlaví nebo znevýhodnění žen z důvodu mateřství. Téma rodičovské dovolené přišlo na řadu znovu v závěrečné diskusi, kdy se dvě advokátky podělily s publikem o stejný příběh – část rodičovské dovolené strávil s dítětem doma jejich manžel, což velice udivilo jejich okolí, které předpokládalo (podobně jako většina společnosti), že s potomkem zůstane matka.

Na hlavní otázku přednášky, tedy zda je právo „mužské“, nebo přistupuje ke všem bez rozdílů, nabídla Šimáčková jasnou odpověď – právo je sice stejné pro všechny, ale bylo vytvořeno muži, a nejsou v něm tudíž dostatečně zohledněny některé ženské potřeby.

Kateřina Šimáčková se věnuje právu skoro třicet let, od roku 2013 jako soudkyně Ústavního soudu. Mezi její hlavní témata v rámci této instituce patří sociální práva jednotlivce a férové chování vůči ženám, které se dle jejího názoru setkávají s právními nedostatky státu častěji než muži. Na téma „mužského“ práva právě chystá spolu s dalšími autory knihu, která se bude podobně jako přednáška věnovat přístupu práva k ženám.

Z Leica Gallery Nora Třísková

Večer o českoslovenství a nezájmu mladé generace

Vzhledem k blížícímu se 100. výročí založení Československé republiky narůstá po celé zemi počet reminiscenčních akcí, diskusí či výstav týkajících se společného státu Čechů a Slováků. Jednou z nich byl i večer Stoleté soužití Čechů a Slováků, který se konal v úterý 9. října ve Slovenském domě v Praze pod záštitou Nadace Železná opona. Diskusi moderoval český novinář Milan Syruček.

První část programu byla věnována krátkým přednáškám přítomných hostů, kterými byli historik a vysokoškolský pedagog Robert Kvaček a slovenský velvyslanec v České republice Peter Weiss. Oba se zaměřili zejména na okolnosti a příčiny vzniku Československa v říjnu 1918. Slova se jako první ujal Robert Kvaček. Ve svém půlhodinovém bloku se kromě termínu “čechoslovakismus” či velice detailních historických souvislostí, jako jsou například rozhovory mezi T. G. Masarykem a Edvardem Benešem při formování první republiky, věnoval i celkovému pojetí stoletého výročí soužití Čechů a Slováků, které se dle jeho slov v současném světě stává spíše povrchností a značkou masivních kampaní nežli krásnou vzpomínkou.

V druhé půlhodině se Peter Weiss zabýval zejména otázkou národního sebeurčení a historicko-politickými okolnostmi, které zabránily federalizaci Evropy. Na rozdíl od Kvačka se Weiss okrajově dotkl i počátku novodobých dějin česko-slovenských vztahů, konkrétně zmínil rozdílnost oslavy 28. října v Čechách a na Slovensku a se značnou mírou kritiky poukázal na, dle jeho slov, „dvouleté vládnutí elit”, které na počátku 90. let zabránilo dohodě o dalším fungování československého státu.

Druhá polovina večera patřila dotazům publika, které bylo složeno zejména ze stálých návštěvníků a příznivců Slovenského domu, často pedagogů a historiků. Spíše než o dotazy a diskusi šlo o prezentaci názorů přítomných, které se pouze zřídkakdy týkaly onoho soužití Čechů a Slováků či jejich vzájemných vztahů. Hlavním tématem se stal nezájem mladých lidí o historii, literaturu faktu a veřejné dění, který pramení z nedůslednosti vzdělávacího systému a nastavení moderní doby. Přednášející i návštěvníci z publika sdělili svou vlastní zkušenost s nezájmem mladých lidí, nikdo však nenaznačil, jak by se měla situace řešit.

Další diskusní fórum na téma česko-slovenských vztahů se ve Slovenském domě v Praze uskuteční 23. října.

Ze Slovenského domu v Praze Josef Kaňka

Je čas na první českou prezidentku?

V úterý 9. října se v rámci 22. ročníku Festivalu demokracie uskutečnila panelová diskuse na téma První česká prezidentka. Spolupořádaly ji Fórum 50 % a Česká ženská lobby. Pozvání přijali exprezidentka Kosova Atifete Jahjagová, bývalá ministryně školství Kateřina Valachová, ředitelka Fóra 50 % Veronika Šprincová, sociolog Ivan Gabal a neúspěšný kandidát na prezidenta Michal Horáček. Debatu moderovala novinářka Alena Červenková.

Program začal krátkým pietním aktem na počest zavražděné bulharské novinářky Viktorie Marinonové. Následoval spot představující slavné české ženy napříč historií zakončený otázkou do publika, zdali někdo zná českou prezidentku.

První v debatě promluvila kosovská exprezidentka, která vyprávěla o úskalích, jež ji provázela na cestě k prezidentskému křeslu. Zmínila také, že byla jako první v historii Kosova zvolena už v prvním kole a že za dobu své funkce zvedla oblíbenost prezidentského úřadu.

Další promluvil Michal Horáček, který se domnívá, že problém absence žen v politice je už zakořeněný v české kultuře. Kateřina Valachová byla stručná, připomněla zaměstnanost žen v sektoru zdravotnictví a vzdělání a zeptala se, proč nebyla v minulé prezidentské volbě žádná kandidátka. Ivan Gabal dodal, že Česká republika je jednou z mála zemí v Evropě s nejtradičnějším pojetím rodiny. Podle jeho tvrzení si až 80 % mužů a žen myslí, že by se žena měla starat o rodinu.

Moderátorka položila otázku publiku, jak pozitivně motivovat ženy ke kandidatuře. Diváci se shodli, že je potřeba začít už ve výchově dívek a ve změně prezentace ženské role v médiích. Poté se Červenková obrátila na prezidentku s dotazem, zda-li na ni byl vyvíjen tlak jako na ženu na tak vysokém postu. „Byl vždy součástí naší práce, bez ohledu na to, jestli jste žena, nebo muž, ústava nedělá rozdíl mezi mužem a ženou,“ odpověděla exprezidentka. Dodala, že si lidé nikdy nebudou myslet, že je správný čas na prezidentku, a že nemá cenu čekat. Nakonec poznamenala, že ona osobně měla jako prezidentka problém s médii, která se spíše zaměřovala na její styl oblékání než na její politiku.

Na závěr debaty se vyjádřili i ostatní hosté. Shodli se, že kvóty žen v politice nejsou nejlepším řešením, ale dobrým nástrojem pro vstup žen do politiky a veřejného života.

Z Festivalu demokracie Patricie Aruťuňanová a Jiří Klečka

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Nezaměstnanost v ČR v září klesla na tři procenta

Na konci měsíce září evidoval Úřad práce ČR (ÚP) 224 331 uchazečů o pracovní místo, což tvoří celkový podíl ve výši 3 %. Tento stav znamená pokles o 6 168 osob z 3,1 % v srpnových číslech a zároveň o 60 584 osob z 3,8 % v září 2017. Nižší nezaměstnanost byla naposledy v červnu letošního roku, kdy bylo bez práce 223 786 lidí, tzn. 2,9 %. Podle dat ÚP tak můžeme v ČR pozorovat dlouhodobý pokles nezaměstnanosti; přes čtyři procenta se naposledy dostala v srpnu minulého roku, přes pět pak v loňském únoru.

Tradičně nejvyšší podíl nezaměstnaných měl v září okres Karviná, kde bylo bez práce 7 % obyvatel, na druhé straně žebříčku pak stojí okres Rychnov nad Kněžnou s 1,1 % nezaměstnaných. V hlavním městě Praze ÚP zaznamenal 2,1 % osob bez práce.

Vojtěch Hojný

Kultura

Na Kampě vystavují Kupkovu tvorbu pro první republiku

V sobotu 6. října odstartovala v pražském Museu Kampa nová expozice Františka Kupky, kterou tentokrát zaštiťuje titul Legionář a vlastenec. Jak je již z názvu patrné, výstava pokračuje v cyklu akcí ke 100. výročí založení Československa. Kupkova díla jsou na Kampě opravdu jako doma. Souvisí to především s osobou Medy Mládkové, zakladatelky muzea, která vlastní nejrozsáhlejší sbírku jeho děl na světě a celoživotně se snaží o propagaci fenoménu Kupka. Naposledy zde byl malíř k vidění v roce 2016, a to rovnou dvakrát (Modré v pohybu a navazující Tělesnost 1890-1921). Souběžně s Kampou pořádá retrospektivní výstavu F. K. 1871-1957 Národní galerie.

Oproti souhrnné expozici ve Valdštejnské jízdárně se výstava na Kampě z tematických důvodů (ale částečně také z důvodů ryze praktických – menší výstavní plocha) zaměřuje pouze na úsek malířovy tvorby z let 1914-1920. Toto období se dá charakterizovat jako období diskontinuálního vývoje v Kupkově tvorbě, což bylo zapříčiněno událostmi první světové války, jeho dobrovolným odchodem na frontu, zapojením se do legendární roty Nazdar a později snahou o nalezení nového vizuálního stylu mladé republiky.

Zatímco před válkou tvořil svá vrcholná abstraktní díla, během války a prvních let Československa přichází s návrhy uniforem legionářů, s realizací praporu svého pluku, realizací čestných řádů a vyznamenání nebo s návrhem státního symbolu ČSR. „Nemáme zde žádná velká olejová plátna. Ale co naše díla postrádají na velikosti, to bohatě předčí mírou citu a dojetí, které nám poskytují,” popisuje Eliška Havlová, autorka výstavy.

První ze čtyř místností je koncipována do podoby zákopů, ve kterých sám Kupka několik měsíců pobýval, dokud nebyl raněn. Její dominantou je barevná kresba tužkou na ručním papíře znázorňující bitvu u Arrasu (9. květen 1915), kde byla rozprášena velká část roty Nazdar. Ačkoliv Kupka již nebyl bojům přítomen, dokázal zachytit své spolubojovníky v osudný den s dechberoucí věrohodností. K porovnání jsou přiloženy dobové fotografie vojáků. Druhá místnost je pak zasvěcena praporu pro 21. střelecký pluk, který vznikl podle Kupkova návrhu. Prapor pluku v červnu 1918 slavnostně předal francouzský prezident Raymond Poincaré za přítomnosti Edvarda Beneše. Sloužil jako jeden z prvních symbolů státnosti budoucího Československa. Po stranách sálu visí návrhy na uniformy legionářů propracované do nejmenších detailů od čepic až po knoflíky.

Třetí a následně finální čtvrtá místnost jsou věnovány Kupkově činnosti pro ČSR po skončení války. Za zmínku stojí podíl na vzniku Památníku odboje nebo návrh nové státní vlajky. Ta měla podle Kupky mít místo modrého klínu, jak jsme zvyklí z vítězného návrhu Jaroslava Kursy, pouze úzký modrý pruh. Exponáty muzeu zapůjčili ze sbírky Vojenského historického ústavu v Praze, Vojenského historického archivu v Praze a dále nadšení soukromí sběratelé jak z Česka, tak z Francie. Výstava potrvá až do 27. ledna 2019.

Z tiskové konference a z výstavy Dominik Stein

Knihovnu roku mají moravskoslezské Holasovice

Místní knihovna Pavla Křížkovského Holasovice v Moravskoslezském kraji se 9. října stala knihovnou roku, když zvítězila v kategorii základní knihovna. Porotu k jejímu ocenění z 15 nominovaných vedla hlavně spolupráce knihovny s obcí, práce knihovníků, ale i její prostory, které jsou po rekonstrukci uživatelsky příjemné a inspirativní, a navíc zcela bezbariérové. Ceny v Zrcadlové kapli pražského Klementina předával ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Diplom ve stejné kategorii získala Místní knihovna Černotín (Olomoucký kraj) za svůj moderní přístup. Její provoz je plně automatizovaný a instituce klade důraz i na rozvíjení informačních technologií, kromě knih zde zapůjčují třeba elektronické tužky. Druhý diplom si odnesla Obecní knihovna Horní Ves (kraj Vysočina) za svou roli v obci, kde se z ní stalo fungující komunitní centrum.

V kategorii významný počin v poskytování veřejných a informačních služeb zvítězil ze 14 nominovaných Roman Giebisch, předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) za implementaci mezinárodního projektu Bookstart u nás s názvem S knížkou do života. Projekt se snaží aktivně zapojovat rodiče do seznamování dětí s knihami a informacemi v nich. Knihovna města Ostravy (Moravskoslezský kraj) obdržela zvláštní diplom za dlouhodobé poskytování knihovnických a informačních služeb, zejména vedení klubové činnosti jako sociálního a socializačního prvku napříč všemi generacemi.

SKIP předával i cenu Městské knihovny roku, kterou si za své moderní prostory a propagaci četby odnesla Regionální knihovna Karviná (Moravskoslezský kraj).

Svaz měst a obcí vyhlašoval vítěze soutěže Knihovna jinak. Stala se jím Zámecká knihovna Mořice (Olomoucký kraj), která k sobě přes sociální sítě dovedla mnoho nových návštěvníků.

Martin Kocanda, generální ředitel Národní knihovny vyzdvihl roli knihoven jako poskytovatele informací a prostředku k jejich ověřování v dnešní době plné dezinformací a fake news.

Z Klementina Radim Šlechta

Lunchmeat představil symbiózu současného obrazu a zvuku

Tři noci, přes padesát umělců z celého světa. V Praze se odehrál devátý ročník festivalu Lunchmeat, progresivní přehlídky současné elektronické hudby a vizuálního umění. Od čtvrtečního večera do brzkých hodin sobotního rána prvního říjnového víkendu se na dvou pódiích v podzemí Veletržního paláce představily špičkové projekty jak z domácí, tak zahraniční scény.

První část každého večera patřila živým audiovizuálním vystoupením. S tzv. live acty vystoupili například Actress, Amnesia Scanner, Fatima Al Qadiri & Transforma, Lee Gamble, Aïsha Devi & Emile Barret nebo také Demdike Stare & Michael England. V živém setu se také představili Neon Chambers – zcela nový projekt, za kterým stojí dva vizionáři experimentálního techna Sigha a Kangding Ray.

Postupem času si přišli na své i fanoušci syrového klubového ravu, především pak v DJ setech multižánrové producentky JASSS, kolektivu labelu Night Slugs nebo Regise, zakladatele britského labelu Downward Records. V programu se také objevily méně známé, přesto slibné projekty. „Oproti loňskému roku jsme se rozhodli nevozit hvězdy typu Bena Frosta, které by z programu vyčnívaly. Místo toho jsme se snažili přivézt více projektů, které třeba nemají ještě tak velké jméno, ale jsou velmi zajímavé a my cítíme, že mají obrovský potenciál,“ uvedl pro Carolinu spolupořadatel festivalu Jan Noháč.

Přestože větší část programu tvořili hosté ze zahraničí, domácí zastoupení bylo letos rekordní. „Podařilo se nám poskládat program, který zahrnul osmnáct jmen výhradně z domácí scény, což je zdaleka nejvíc v historii celého festivalu,“ popsal Noháč. Festival tak získal možnost představit nejen zajímavé projekty ze zahraničí českému publiku, ale i naopak. „Reakce zahraničního publika byly pozitivní a jen dokládají, že česká scéna je na vzestupu. Za poslední roky se u nás objevila řada nových klubů, kolektivů, hudebních či vizuálních projektů, které si mezinárodní pozornost určitě zaslouží,“ dodal Noháč.

Festivalový tým pro návštěvníky připravil také doprovodný program v podobě výstavy v prostorách proskleného přízemního Korza, několika workshopů a sympozia digitálního umění.

Festival se poprvé představil v roce 2010. Od té doby se pravidelně řadí mezi hlavní kulturní události pražského podzimu. Pořádají ho kolektiv Lunchmeat, kreativní studio a nezávislý label se zaměřením na digitální média.

Z festivalu Lunchmeat Vanda Kratochvílová

Filozofická fakulta UK už podruhé poskytla prostor nadějným ilustrátorům, hostila Lustr

Největší přehlídka nejen českých současných ilustrátorů se v Praze konala už popáté. Od 4. do 10. října na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Hybernské ulici svá díla vystavovalo přes 40 českých a zahraničních umělců. Během trvání festivalu měli návštěvníci možnost se s nimi setkat, pohovořit s nimi nebo se zúčastnit některého z workshopů.

Letošní ročník kromě již známých tváří české a slovenské ilustrátorské scény nabídl i poměrně nová jména. Jedním z nich je Tomáš Svoboda, pro kterého byl tento festival doslova premiérou. „Přijde mi skvělé, že se komiksová tvorba zaměřená na dospělé v poslední době více rozmohla. Nejsou to jen děti, kdo rád čte obrázkové knížky.“

Součástí výstavy byly také audiovizuální projekce o tvoření jednotlivých částí expozice. Vícero autorů se tento rok zaměřilo na problematiku závislosti na technologiích. Například Katarina Makarova své dílo nazvané Moderní Bohové soustředila hlavně na kritiku sociálních sítí.

Festival Lustr pravidelně pořádá neziskový spolek Czech illustrators, který se formou rozhovorů a článků snaží rozšiřovat povědomí o současné české a slovenské ilustraci. Na jeho webových stránkách naleznete mimo jiné i kalendář připravovaných akcí.

Z festivalu Lustr Alžběta Pecháčková

Sport

Fotbal: Olomouc šokovala Spartu, Slavia a Plzeň se osamostatnily na čele tabulky

Dosavadní průběh nejvyšší domácí soutěže, letos hrané jako Fortuna:liga, se nesl v duchu velmi vyrovnaného boje o přední příčky. Úřadující mistr Viktoria Plzeň vlétl do nového ročníku podobným stylem jako loni, ale venkovní debakly 0:4 na Slavii a 0:3 v Jablonci ukázaly, že to bude mít Viktoria těžší než při loňské suverénní jízdě. I proto je zatím na prvním místě tabulky pražská Slavia. Sešívání se prezentují dobrým fotbalem, ale kvůli ztrátám proti Ostravě a Jablonci vedou ligu pouze o skóre. Sparta Praha se po katastrofické sezoně nadechla pod staronovým trenérem Zdeňkem Ščasným k dobrým výsledkům a okupuje 3. místo. Skvělé období prožívá i Baník Ostrava, který se po dlouhých letech pohybuje v horní části tabulky a je o skóre čtvrtý za Spartou.

Právě Sparta vyrazila v rámci 11. ligového kola o víkendu do Olomouce bez tahouna Nicolae Stanciua, který si odpykává trest za červenou kartu z utkání s Plzní (0:1), s jasnou vizí tří bodů. Sigma se totiž stále trápí a po loňské skvělé sezoně se topí v sestupových vodách. Hanáci i přesto podávali od začátku utkání proti favoritovi poctivý a energický výkon a odměnou jim byl gól v 36. minutě, který se později ukázal jako rozhodující. Dalekonosnou střelu se podařilo Martinu Nešporovi velmi chytře tečovat do brány golmana Florina Nity. Sparta nepředvedla na Andrově stadionu nic, za co by si zasloužila bodovat, a připisuje si tak druhou prohru po sobě. „Od 20. minuty do konce poločasu to byl jeden z nejhorších výkonů za tu dobu, co jsem ve Spartě. A soupeř nás za to potrestal,“ uvedl trenér Ščasný na pozápasové tiskové konferenci.

Slavia zareagovala na ztrátu svých rivalů nejlepším možným způsobem a výhrou 4:1 nad Příbramí dala zapomenout na vlastní selhání proti Zenitu Petrohrad (0:1) v Evropské lize. Diváci v Edenu byli svědky velmi atraktivní první půle, kde padly hned čtyři branky. Nejdříve se po standardní situaci trefil hlavou domácí Jan Bořil, o minutu později však vyrovnal Jan Rezek po rychlém brejku. Slavia si ale sebevědomým výkonem šla pro tři body, vedení jí vrátil rumunský útočník Alexandru Baluta a na 3:1 zvýšil hezkou ranou Michal Frydrych. Domácí nedokázali v druhé půli proměňovat jasné šance, ale jeden gól přeci jen přidali. Miroslav Stoch vypálil z dobrých 30 metrů a krásnou ranou si připsal svůj čtvrtý gól v sezoně. „Klobouk dolů, že Příbram nehrála beton a snažili se stále útočit, trochu ale škoda pro nás, že jsme neproměnili více svých šancí,“ ocenil výkon soupeře autor prvního gólu Jan Bořil.

Krok se Slavií drží i Plzeň, která dokázala doma přetlačit Teplice 1:0. Hráči Viktorie sice vyslali na bránu hostí během zápasu 19 střel, ale ujala se jen ta Aleše Čermáka z 60. minuty. V druhém poločase navíc neproměnil penaltu Tomáš Hořava – trefil tyč. Příležitosti posunu v tabulce naopak nevyužil Baník Ostrava. Ten sice otočil neblahý průběh utkání v Mladé Boleslavi, ale v poslední minutě domácím vystřelil alespoň bod za remízu 2:2 záložník Petr Mareš.

Výsledky 11. kola: Zlín – Liberec 0:1, Mladá Boleslav – Ostrava 2:2, Olomouc – Sparta 1:0, Karviná – Dukla 0:2, Opava – Bohemians 0:1, Jablonec – Slovácko 2:0, Plzeň – Teplice 1:0, Slavia – Příbram 4:1

Tabulka: 1. Slavia 27 bodů, 2. Plzeň 27, 3. Sparta 23, 4. Ostrava 23, 5. Zlín 20, 6. Jablonec 19, 7. Liberec 16, 8. Bohemians 15, 9. Mladá Boleslav 14, 10. Příbram 14, 11. Karviná 10, 12. Opava 10, 13. Teplice 9, 14. Olomouc 9, 15. Slovácko 9, 16. Dukla 8.

Bartoloměj Černík

Pilot Martin Šonka si zkomplikoval cestu za titulem mistra světa

Český pilot Martin Šonka už druhým rokem sahá po trofeji mistra světa v letecké sérii Red Bull Air Race. S náskokem šesti bodů na druhého muže celkového pořadí Matta Halla z Austrálie měl reálnou šanci získat titul ještě před koncem šampionátu v předposledním závodě seriálu v americkém Indianapolis, který se konal první říjnový víkend.

Zatímco sobotní kvalifikaci Šonka s přehledem vyhrál, hned první kolo nedělního závodu přineslo českému pilotovi i jeho fanouškům zklamání. Bývalý pilot českého vojenského letectva vypadl v souboji s Američanem Kirbym Chamblissem. Porážka bolela o to více, že by Šonka případným vítězstvím zároveň vyřadil z boje o titul i třetího muže celkového pořadí, dalšího Američana v soutěži, Michaela Gouliana. Ten v tu chvíli doufal v postup do dalšího kola jako nejrychlejší z poražených a dobrý Chamblissův čas by jej v případě Šonkova vítězství o tuto pozici připravil. Šonka se nakonec zařadil na 10. příčku, za niž si připsal pouhý bod.

„Ještě nevíme úplně přesně, proč to neletělo, ale vypadá to na špatné nastavení směsi paliva motoru, což znamená, že motor neměl optimální výkon,“ řekl po závodě Šonka novinářům a dodal: „Letěl jsem víceméně, jak jsem si naplánoval, ale bylo to pomalé.“

Nedařilo se ani druhému z českých pilotů Petru Kopfsteinovi, který zaletěl druhý nejhorší čas závodu a skončil bez bodu na předposlední 13. příčce. Stejné místo mu patří i v celkovém pořadí šampionátu. Komu se dařilo více, byli Šonkovi soupeři v souboji o titul. Matt Hall nakonec skončil na 6. místě, za které si připsal pět bodů, a Mike Goulian jako první Američan za posledních 10 let vyhrál domácí závod, a vyšvihl se tak na první příčku celkového pořadí. O výsledku šampionátu rozhodne až poslední závod, který se poletí v druhé polovině listopadu na Fort Worth v Texasu.

Lukáš Skládal

Počasí

Počasí

Čím více jsme si užívali téměř letní počasí v září, tím obtížněji se nyní probouzíme do chladných podzimních rán. Ranní teploty ve městech se pohybují pod hranicí 10 stupňů Celsia, pocitové teploty jsou mnohdy ještě níže. Během následujícího týdne by však měla rtuť v teploměru na celém území hlásit denní teploty 20-22 stupňů. Podle dlouhodobých předpovědí by nás babí léto mělo opustit až na začátku listopadu, přičemž meteorologové očekávají jen průměrné až podprůměrné hodnoty srážek.

Richard Sůsa