1. listopadu 2018, Carolina č. 950

události od 24. do 31. října


Z domova

Před 100 lety vzniklo Československo, výročí připomněla řada akcí

Pro Česko to byly výjimečné dny. Po celé republice se konala řada akcí, do Prahy dorazili krátce po sobě německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron a další evropští politici. V neděli 28. října si země připomínala vznik samostatného Československa. Uplynulo od něj rovných sto let.

Český prezident Miloš Zeman se slovenským protějškem Andrejem Kiskou položili dopoledne věnce k hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově. Společně s premiéry Andrejem Babišem a Peterem Pellegrinim, ministrem obrany Lubomírem Metnarem, náčelníkem generálního štábu české armády Alešem Opatou a mnoha vojenskými i církevními představiteli drželi za padlé vojáky minutu ticha.

Zeman následně jmenoval nové generály, mezi nimi třeba právě Opatu či velitele vzdušných sil Petra Hromka, na Evropské třídě zahájil velkou přehlídku, které se účastnilo 2100 lidí a představilo se 236 kusů techniky, včetně té, kterou mají k dispozici ozbrojené složky a integrovaný záchranný systém. Kiska ještě ráno položil v Bratislavě věnce k soše spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika, po pietě na Vítkově navštívil Lány a totéž učinil u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Se Zemanem se znovu sešel na Hradě při předávání vyznamenání.

Na Staroměstském náměstí zazněly největší československé hity, symbolicky v 19:18 začal velkolepý ohňostroj na Vltavě. Zájemci mohli během dne navštívit zdarma řadu pražských muzeí nebo nahlédnout do Národní knihovny, Obecního domu či řady institucí.

Výročí se připomínalo i mimo Prahu. V Brně se konaly koncerty či výstava na hradě Špilberk, v Ostravě čtyřdenní hudební maraton Leoše Janáčka a v Plzni na radnici vystavili originál rukopisu Josefa Kajetána Tyla k budoucí státní hymně Kde domov můj.

Česká národní banka zase vydala speciální edici výročních dvacetikorunových mincí. Ty jsou k dostání ve třech variantách, a to s portrétem Masaryka, Aloise Rašína a Štefánika, mužů, kteří se 28. října 1918 zasloužili o vznik samostatného Československa. To s výjimkou druhé světové války vydrželo až do konce roku 1992, kdy se státy oddělily a k 1. lednu 1993 vznikly samostatné Česko a Slovensko.

Anna Koucká

Zeman předal vyznamenání, ocenil generály, padlé vojáky, umělce i sportovce

Oslavy 28. října završilo slavnostní předávání vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu. Prezident Miloš Zeman udělil 41 vyznamenání: mezi 33 muži a 8 ženami byli například prvorepublikoví generálové či vojáci, kteří zemřeli v srpnu v Afghánistánu. Slavnostní ceremoniál sledoval hned z první řady také slovenský prezident Andrej Kiska a na úvod výjimečně zazněla kromě české i slovenská hymna. Zeman nejvyšším státním vyznamenáním Řádem bílého lva ocenil in memoriam tři prvorepublikové generály Josefa Bílého, Stanislava Čečka a Karla Husárka, dále československého premiéra Antonína Švehlu, odbojáře a olympionika Jana Gajdoše a účastníka protiokupačního vysílání rozhlasu v srpnu 1968 Karla Lánského, který si vyznamenání převzal osobně. Řád Tomáše Garrigua Masaryka získali lékaři Rajko Doleček (in memoriam) a Martin Filipec.

Prezident také vyjádřil úctu třem vojákům, které letos v srpnu zabil v Afghánistánu sebevražedný atentátník, a udělil jim posmrtně medaile Za hrdinství. „Ve světě si často vymýšlíme nejrůznější nepřátele, ale podle mého názoru je jediný skutečný nepřítel světový terorismus,“ poznamenal Zeman v úvodním projevu. Stejné ocenění převzala i učitelka Darina Nešporová, která s nasazením života zachránila několik dětí před jedoucím vozidlem.

Medaili Za zásluhy si z Hradu odnesli mimo jiné vědci Karel Kolomazník a Václav Větvička, novináři Erik Best a Jana Lorencová, herci Jiří Krampol a Ivan Vyskočil, básník Karel Sýs či hudebníci Michal David a Ondřej Hejma. Prezident kromě Gajdoše ocenil další sportovce: osobně si pro vyznamenání přišli tenisté Helena Suková a Radek Štěpánek, chyběli fotbalista Petr Čech, tenistka Petra Kvitová a snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká.

Někteří kritici poukázali na kontroverzní ocenění podnikatele a zbrojaře Jaroslava Strnada, který finančně podporoval Zemanovu prezidentskou kampaň. U slovenského podnikatele Pavola Krúpy, jehož hlava státu ocenila za boj proti ekonomické kriminalitě a proti Zdeňku Bakalovi, zase Česká televize připomněla, že ho Česká národní banka pokládá za nedůvěryhodnou osobu.

Předávání sledovali v sále kromě Kisky i Zemanův předchůdce Václav Klaus s manželkou, senátoři, poslanci, ministři a další hosté. Někteří ze zákonodárců, hejtmanů či rektorů ovšem pozvánku nedostali (rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, předseda STAN Petr Gazdík nebo poslanec TOP 09 Dominik Feri), další ji právě kvůli tomu odmítli (předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nebo poslankyně ODS Miroslava Němcová).

Kvůli selekci při pozvání dokonce napsal na Hrad oficiální dopis předseda Sněmovny Radek Vondráček. Hodinový ceremoniál uzavřela sólistka opery Národního divadla Eva Urbanová, která zazpívala závěrečnou árii z opery Libuše.

Natálie Šimůnková

Vztahy našich zemí s Českem jsou výborné, řekli Macron a Merkelová při oslavách

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emanuel Macron zavítali v pátek 26. října do Prahy při příležitosti 100. výročí založení Československé republiky. Oba pogratulovali Čechům a Slovákům ke kulatému výročí a mluvili o dobrých bilaterálních vztazích. Na programu měli především setkání s českým premiérem Andrejem Babišem a Macron i s prezidentem Milošem Zemanem.

„Po té strašné události a historii, po tom, kdy nacistický režim opět rozdělil Československo v roce 1938, můžeme být velmi šťastní, že máme vzájemné přátelství a žijeme v dobré spolupráci,“ prohlásila Merkelová podle ČT po jednání s Babišem. Dál před novináři mluvila o migrační situaci v Africe, Frontexu nebo zbrojním embargu kvůli vraždě opozičního novináře na saúdskoarabské ambasádě. Merkelová přitom podle ČT24 původně chtěla Česko navštívit neformálně a setkat se se svým dlouholetým přítelem, bývalým šéfem Akademie věd Rudolfem Zahradníkem.

„Francie doprovázela Českou republiku v boji za svobodu,“ řekl Macron. Zdůraznil také, že Francie byla první zemí, která přiznala Čechům a Slovákům právo na autonomii v roce 1918, stejně jako první uznala československou armádu ve francouzském Darney v červnu téhož roku. Podle ČT Macron uvedl, že státy EU by měly být solidární, např. pokud jde o migraci, a měly by ctít demokratické hodnoty, pokud chtějí nadále čerpat evropské dotace. Francouzský prezident na závěr návštěvy absolvoval s Babišem prohlídku velké výstavy francouzských malířů v Praze, které zakoupil Tomáš Garrigue Masaryk roku 1923.

Alžběta Holcová

Národní muzeum se po letech otevřelo, rekonstrukce stála téměř dvě miliardy

V předvečer oslav stého výročí založení Československa se po třech a půl letech znovu otevřelo Národní muzeum. Ceremoniálu se v sobotu 27. října zúčastnili mimo jiné prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš či jeho slovenský protějšek Peter Pellegrini. Druhý den mohli do muzea i zájemci z řad veřejnosti a hned od rána se tvořila dlouhá fronta.

Rozsáhlá rekonstrukce muzea stála 1,8 miliardy korun. „Budova prošla kompletní rekonstrukcí včetně technologií, rozvodů i výtahů, protože byla v havarijním stavu,“ uvedl ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Babiš vyzdvihl především osobnosti České republiky z různých odvětví: vědce, spisovatele, filmaře i sportovce, kteří podle něj patří (nebo patřili) do světové extratřídy. „Ani 50 let potlačování svobody z nás nevytlouklo kreativitu, pracovitost, zručnost,“ řekl Babiš. Poté ocenil i práci ředitele muzea Lukeše a s úsměvem naznačil, že by mohl být jeden z těch, kteří obdrží státní vyznamenání příští rok. Pellegrini mluvil o vztahu a spolupráci Česka a Slovenska, které jsou podle něj v evropském i světovém měřítku příkladné.

Než promluvil Zeman, narušil průběh slavnosti malý incident. „Hanba prezidentovi, který lže. Hanba prezidentovi, který nahrává diktaturám. Hanba prezidentovi, který vtipkuje o vraždách novinářů,“ ozvalo se z publika. Slova kritiky podle Deníku N vyřkl historik, kurátor a bývalý novinář Jakub Jareš. Zeman reagoval, že každý má úroveň, jakou má, a následně promluvil hlavně o české architektuře a vyslovil názor, že by měl magistrát víc spolupracovat se současnými architekty.

Slavnostní otevření završila prostorová projekce, tzv. videomapping. Na nové fasádě Národního muzea si mohli přihlížející, kteří zaplnili téměř celé Václavské náměstí, připomenout okupace z let 1939 a 1968, sametovou revoluci v roce 1989, ale i vítězství českých hokejistů na zimních olympijských hrách v Naganu 1998 či jiné klíčové momenty československé a české historie.

Z Národního muzea Pavel Šimek

Slovensko si připomnělo vznik společného státu o dva dny později

Zatímco Češi zažili víkend plný oslav, jejich východní sousedé si připomněli nezávislost až v úterý 30. října mimořádným státním svátkem. Právě v ten den se před sto lety Slováci Martinskou deklarací připojili k myšlence společného a nezávislého státu. Slavnostní akce se účastnili čelní představitelé obou zemí.

Dorazili tak prezidenti Andrej Kiska a Miloš Zeman, premiéři Peter Pellegrini a Andrej Babiš, šéf Národní rady SR Andrej Danko a předsedové českého Senátu Milan Štěch a Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Kiska především vyzdvihl současnou spolupráci obou států: „Nyní jsme spolu s Českem v úžasném projektu jménem Evropská unie.“ „Ekonomiky obou zemí skvěle prosperují,“ doplnil Zeman podle webu České televize.

Večer se konal v povážském Ružomberoku slavnostní galakoncert, kterého se zúčastnili předsedové obou vlád. Na pódiu se představili například skupina No Name, vítěz slovenské SuperStar Peter Cmorík či operní zpěvačky Ľubica Vargicová a Jolana Fogašová.

Ve slovenském kalendáři se 28. říjen jako státní svátek nevyskytuje. Vyjma letošního roku se připomíná vznik Československa o dva dny později, tedy 30. října, a to symbolicky, památným dnem.

Eliška Balcárková

Na Václavském náměstí se vzpomínalo na Havla i Horákovou

Symbolicky v čase 19:18 se 28. října rozzářily velkoplošné obrazovky a na nich se střídaly snímky, které připomínaly významné momenty z historie. S projevy vystoupili politik Petr Pithart, ekonom Tomáš Sedláček nebo hokejový brankář Dominik Hašek, z hudebníků zahráli Tomáš Klus a kapela Gipsy.cz, hned dvakrát zazněla česká hymna. I na Václavském náměstí se slavilo 100 let od vzniku Československa, akci pořádalo hnutí Milion chvilek pro demokracii.

„Potřebujeme vizi a odhodlání. Proto jsme dnes na Václaváku. Hrdě se hlásíme k ideálům, pro něž žili a přinášeli oběti Tomáš Garrigue Masaryk, Milada Horáková nebo Václav Havel,“ citoval iDnes.cz zástupce organizátorů Mikuláše Mináře.

Lidé tleskali a následně utichli. Minuta patřila všem obětem nesvobody. Diváků se na náměstí i v sychravém počasí sešlo na tisíce, někteří měli na tvářích namalované vlajky, další nesli transparenty. Na nich mimo jiné stálo: Miluji ČR bez Babišů a Zemanů. Naopak dvojice mužů zase skandovala hesla Ať žije Zeman nebo ČT lže.

Z pódia pak nakladatel a spisovatel Jiří Padevět vyzýval: „Mějte odvahu a touhu po svobodě a nepodléhejte strachu a populismu.“ Bývalý předseda české vlády a také někdejší šéf Senátu Pithart zase recitoval Píseň noci 29. října od Viktora Dyka: „Ne na svůj zájem, ale na budoucnost hleď v moři krve prolité. A nebude-li v srdci čistá vroucnost, jak uhájíme dobyté?“ O budoucnosti mluvili také ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek nebo politik a filozof Daniel Kroupa.

Spolek Milion chvilek pro demokracii připravil také happening Tři špejle, z nichž lidé ve městech a na vesnicích skládali jehlan v barvách trikolóry. To aby podepřeli demokracii, která podle organizátorů podporu nyní potřebuje.

Z Václavského náměstí Adam Weidenthaler

Slavilo se také na kolejích. Vyjel historický vlak i lokomotiva s trikolórou

Na železničních tratích mezi Prahou a Lincem či Budapeští bude jezdit vlak s lokomotivou v českých barvách. Stroj s označením 380.004, přezdívaný Emil Zátopek, dostal moderní design u příležitosti oslav stého výročí vzniku Československa. Zástupci Českých drah (ČD) a společnosti CzechTourism ho slavnostně pokřtili ve čtvrtek 25. října na pražském Hlavním nádraží nedaleko sochy Nicolase Wintona.

„Naše společnost je nástupcem Československých státních drah, které vznikly vlastně ve stejný okamžik jako nová republika, a dnes jsme hrdým národním dopravcem. Je přirozené, že úzce spolupracujeme s CzechTourismem na propagaci naší země a jejím poznávání v zahraničí i u nás,“ prohlásil náměstek generálního ředitele ČD Michal Štěpán.

Lokomotiva v národních barvách bílé, červené a modré není jedinou, která odkazuje na historii. Přibližně před měsícem představily ČD design, který zobrazuje parní lokomotivu 375.00 zvanou Hrboun, s níž v prosinci 1918 přijel do Prahy první prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Historii železnice od vzniku ČSR se věnovaly také dvě speciální výstavy: 100 let republiky a železnice a Masaryk a železnice, které se konaly od 25. do 29. října. Navíc v neděli 28. října vyjel z pražského Hlavního nádraží do Rakovníka nostalgický parní vlak s názvem Pocta první republice, soupravu o 13 vagonech táhla lokomotiva přezdívaná Šlechtična.

V běžném provozu pak České dráhy posílily kvůli očekávanému většímu zájmu cestujících vybrané spoje. Další vagony nasadily na tratích mezi Prahou a Brnem či Ostravou. Navíc rozšířily slevy na skupinové víkendové jízdenky.

Z Hlavního nádraží Šimon Kadeřávek

Ministr Petříček představil poslancům své priority: aktivní diskusi v rámci NATO i EU

Nedávno jmenovaný ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se v pátek 26. října zúčastnil jednání zahraničního výboru Sněmovny, kde seznámil poslance s plány resortu. Za priority označil aktivní členství v Evropské unii a v NATO, které podle něj tvoří hlavní pilíř české obrany. Na výboru zároveň diskutoval o budoucí spolupráci v Afghánistánu i o společném evropském řešení saúdskoarabských aktivit v Turecku.

Podle Petříčka by Česko mělo zaujmout jasné stanovisko k nedávné násilné smrti novináře Chášakdžího na konzulátu v Turecku a dát zřetelně najevo, že na území NATO se útoky proti novinářům trpět nebudou. „Evropská unie má k dispozici celou řadu možností, jak může na situaci reagovat, ať už se týká cestovního zákazu pro některé osoby nebo zmrazení některých finančních prostředků či majetků osob ze Saúdské Arábie,“ upřesnil Petříček. „Nicméně si myslím, že by se mělo hovořit i o vývozu zbraní do Saúdské Arábie.“

Ministr zahraničí zároveň zdůraznil důležitost společného dialogu o dalším působení vojáků Severoatlantické aliance v Afghánistánu v návaznosti na nedávné útoky. Přes některé hlasy volající po odchodu vojáků Petříček na účasti NATO na operacích trvá.

Vedle aktuálních problémů promluvil před poslanci i o dlouhodobějších cílech resortu jako rozšíření ekonomické diplomacie, která v současné době směřuje hlavně do sousedních států a dalších zemí Evropské unie. Ministerstvo by se podle něj mělo snažit sjednávat ekonomická partnerství i na trzích v severní Africe, východní Asii a Latinské Americe.

Ze Sněmovny Anna Rychnovská

Nový titul Deník N oficiálně zahájil činnost, vychází ze slovenského modelu

U příležitosti stého výročí Československa zahájil oficiálně činnost nový Deník N. V neděli 28. října v pražské Lucerně pokřtili speciální nulté vydání ředitel vydavatelství Ján Simkanič, šéfredaktor Pavel Tomášek a zástupce investorů Jaroslav Horák. Tištěné noviny budou vycházet od 1. ledna, už teď funguje web denikn.cz. Nový titul odkazuje nejen svým názvem na slovenský Denník N, ale vychází i z jeho obchodního modelu a převzal jeho know-how.

„Prohlubující se krize médií, politiky a veřejného života se pro nás stala hlavní motivací pro založení zcela nového média, které by nabídlo poctivou a profesionální žurnalistiku nezávislou na politických a obchodních zájmech svých majitelů,“ píše nový deník na webu. Proto chce finance na provoz získávat od čtenářů z předplatného. „Aby mohl být Deník N skutečně nezávislý, musí být závislý na svých čtenářích,“ uvedl Simkanič v Lucerně.

Nový titul se české veřejnosti představil začátkem září a setkal se s velkým úspěchem, spuštění prodeje předplatného dosáhlo na poměry českého crowdfundingu vysokých čísel. Deník hlásil necelých dvanáct dní po spuštění akce splnění cíle, kterým byly tři tisíce předplatitelů. ,,Za mě je to velké povzbuzení, protože ta původní skepse, že Češi nikdy nebudou platit za internetový obsah, se nepotvrdila,“ řekl Simkanič. Právě na výjimečném placeném obsahu má nový titul stát. Zatímco online sekce zpravodajství minuta po minutě bude zdarma, delší texty a větší rozhovory zůstanou z větší části za platební bránou. Obsah bude připravovat redakce čítající přibližně čtyřicet jmen, mezi nimi například Jan Moláček a Lukáš Prchal z Aktuálně.cz nebo Jana Ciglerová z MF Dnes.

Právě na tomto modelu na Slovensku funguje Denník N, který českému protějšku poskytl veškeré know-how, systémy i obchodní model a v českém projektu drží 25,5% podíl. Většinou 51 % disponují investoři z Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku, kteří poskytli úvodní investici. Patří mezi ně například manželé Silke a Jaroslav Horákovi, spolumajitelé Albatros Media, nebo Libor Winkler, nositel filantropické ceny Via Bona.

Z Lucerny Tereza Patočková

Disidenti se loučili s „Jéčkem“, svým druhým domovem

Své písně tam psával Milan Hlavsa z Plastic People a lidé se zde scházeli, aby vyslechli přednášky filozofů Ladislava Hejdánka a Radima Palouše. S bytem v Ječné 7 se v pátek 26. října naposledy rozloučili ti, kteří ho navštěvovali a považovali za oázu svobody, nebo dokonce za svůj druhý domov. Akci zorganizovala jak rodina Němcových, kterým byt patří, tak současní mladí nájemníci. Budoucí ruští majitelé plánují, že z jednoho starého bytu vytvoří čtyři nové.

Bytu v Ječné se za socialismu říkalo Jéčko. Jiří a Dana Němcovi ho otevřeli všem příchozím. Kdokoli mohl přenocovat, najíst se, umýt. S manželi bydlelo jejich sedm dětí. Od pádu socialistického režimu už byt neplnil funkci „azylu“ pro potřebné, stal se z něj běžný pronajímaný prostor. V poslední době v něm bydlel vnuk Němcových František s přáteli.

Teď se, naposledy, vrátil o čtyřicet let zpátky. Na stěnách visely fotografie Václava Havla a momentky z bytových přednášek a koncertů. Všude svítila žlutá a bílá světýlka, pod nimiž procházeli bývalí disidenti, mnozí s dlouhými šedivými vlasy. Za barem z komody se střídali nájemníci, kteří v bytě žili posledního půl roku. Němcovi promítali snímky rodiny a všech ostatních, kdo se v bytě objevili. Jedlo se, pilo, zpívalo a hlavně vzpomínalo. Mladší návštěvníci, kteří neměli šanci byt v jeho nejslavnějších letech zažít, rozmlouvali s pamětníky a poslouchali živou hudbu.

„Byl to takový průchoďák, můj druhý domov. Vždycky když jsem sem přišla, někoho jsem tu znala. Člověk se tu cítil dobře,“ vzpomíná Iva Vodrážková, jedna z význačných postav českého disentu a undergroundu. Ke konci večera nezahráli Plastici, ale Jan Foukal z kapely Johannes Benz. Píseň, kterou tento obdivovatel Dany Němcové věnoval právě jí, zněla celým domem. Dveře totiž zůstaly otevřené. A i když noví obyvatelé „zavřou dveře na petlice“, na rozloučení s bytem nejspíš nikdo nezapomene.

Z Ječné Magdalena Fendrychová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ze zahraničí jednou větou: Nový velvyslanec na Slovensku či Astronomický čas natrvalo

* Novým českým velvyslancem na Slovensku se stane dosavadní policejní prezident Tomáš Tuhý, oznámil oficiálně 29. října ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

* Pokud se na Evropské radě bude diskutovat o konci střídání zimního a letního času, Česko bude preferovat zimní (astronomický) čas, řekl 31. října premiér Andrej Babiš (ANO).

redakce

Ekonomika

Rozpočet prošel ve Sněmovně prvním čtením, na řadě jsou výbory

Poslanecká sněmovna schválila ve středu 24. října v prvním čtení rozpočet na rok 2019. Hlasovalo pro něj 101 zákonodárců vládního tandemu ANO a ČSSD s podporou komunistů, stačilo by ovšem jen 93 hlasů. Nyní ho budou projednávat výbory. Opozice rozpočet kritizovala, ale Sněmovna návrhy Pirátů, TOP 09 a SPD na přepracování zamítla.

Resort financí navrhuje výdaje ve výši téměř 1505 miliard korun, příjmy by měly být 1465 miliard korun. Plánovaný schodek tak meziročně klesne o 10 miliard, z 50 na 40. Úřad podle údajů na svém webu počítá s růstem ekonomiky o 3,1 % a průměrnou inflací 2,3 %. Nezaměstnanost by se podle výhledu měnit neměla a stejně jako letos by měla zůstat na hodnotě 2,3 %.

„Jsem přesvědčen, že tento rozpočet zlepší život našim občanům a pomůže i podnikatelům a živnostníkům,“ prohlásil podle serveru Novinky.cz premiér Andrej Babiš. „Rekordně zvyšujeme životní úroveň seniorů, rekordně investujeme,“ dodala ministryně financí Alena Schillerová (oba ANO).

Rozpočet přišel do Sněmovny podpořit prezident Miloš Zeman, který však měl i některé výhrady týkající se například investic. „Růst investic má být vyšší než růst spotřeby. Investice nemá volební právo, proto se vždy v diskusích o státním rozpočtu snažím akcentovat význam investic pro budoucí vývoj naší společnosti. A pokud tedy jde o investice, nemohu říct, že jsem zcela nadšen, ale oproti minulosti, kdy byla naše ekonomika výrazně podinvestována, se situace zlepšila,“ uvedl podle ČT. Naopak opozice kritizovala velké výdaje. „Je to rozpočet přerozdělovací a protireformní. Ve své rozhazovačnosti je ten rozpočet potenciálně asociální,“ řekl podle webu Novinky.cz předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Petru Fialovi, předsedovi ODS, chyběly plány, vize a jejich realizace. Kritizoval i výši daní, podle něj by bylo lepší, kdyby lidé mohli své peníze investovat sami.

Pavel Svoboda

Ekonomika proti předchozím letům zpomalí, předpovídá bankovní asociace

Růst českého HDP by se měl podle makroekonomické prognózy České bankovní asociace (ČBA) dostat ke konci roku na 3,0 %, to znamená pokles o 1,6 % v porovnání s loňskem. V roce 2019 pak podle výhledu klesne na úroveň 2,9 %. „Je nutné zdůraznit, že prognóza nepracuje s krizovým scénářem, ale naopak s předpokladem, že v případě brexitu bude nakonec nějaká forma politické dohody nalezena,“ podotkl analytik ČBA Miroslav Zámečník na tiskové konferenci v úterý 30. října.

Na zpomaleném růstu se budou podílet jak domácí, tak i zahraniční faktory. Dosavadní motor českého průmyslového výkonu automobilový průmysl postupně ustupuje službám. Zatímco zahraniční poptávka po automobilech a jejich komponentech je kvůli přísnějším emisním předpisům nejistá a klesá, zájem o služby roste. Česko se také potýká s rostoucím nedostatkem pracovní síly. To vede ke zvyšování mezd, což přispívá k trvale napjaté situaci na trhu práce. Nezvykle nízkou míru nezaměstnanosti představitelé ČBA označují jako přehřívání ekonomiky. Ze zahraničních činitelů Česko jako obvykle nejvíce ovlivní hospodářský růst eurozóny, která je hlavním trhem pro české vývozce. I zde se očekává celkové zpomalení růstu ekonomiky, což se promítne i na tuzemském hospodářství.

Vývoj inflace se nebude příliš lišit. „V první polovině příštího roku očekáváme zrychlení inflace až na dosah úrovně 3 %. Naopak ve druhé polovině roku by měla zvolnit a průměr za celý rok 2019 by měl dosáhnout 2,4 %,“ řekl Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

Z tiskové konference Adam Křivánek

Kultura

Další Večer s polskými reportéry zavedl návštěvníky do Afghánistánu

O té zemi se mluví dlouho kvůli válkám a revolucím. Několik let tam reálně vládlo hnutí Tálibán. Má jeden z největších podílů na světové produkci opiátů. A lidé z ní utíkají, protože mají jen malou naději, že se jejich životní úroveň lepší. Vhled do situace v Afghánistánu v posledních letech nabídli polský reportér a autor knihy Modlitba za déšť Wojciech Jagielski a Fatima Rahimi, česká novinářka původem z této asijské země, v rámci akce Večer s polskými reportéry, který se uskutečnil 30. října v prostorách Knihovny Václava Havla.

Jagielski v knize popisuje situaci v období 1992 až 2001. Během devíti let se do země podíval celkem jedenáctkrát, a měl tak možnost sledovat její pád, krvavé vzpoury i nadvládu Tálibánu, která zemi nadobro poznamenala. Přitom chtěl psát původně o Africe, ale dostal návrh, aby se věnoval Tádžikistánu. V průběhu psaní si ovšem uvědomil, že to je jen první částí celku. Druhou byl Afghánistán. ,,Skutečně jsem to vnímal tak, že přejíždím z hlediště do dějiště historického filmu,“ tvrdil. ,,Pro mě, člověka ze Západu, byly cesty tam očistné. Když jsem se vracel, byl jsem lepším člověkem.“

Jeho vyprávění doplňovala Rahimi, která ve městě Herát prožila prvních šest let svého života. Jelikož byl její otec učitelem perštiny a Tálibán v té době uzavřel všechny univerzity, museli ze země uprchnout. V Česku se snaží rozšířit povědomí o své rodné zemi, jelikož zprávy zde často nejdou do hloubky. „Po roce 2001 začala vznikat nezávislá afghánská média, fungují téměř bez cenzury, ale jedná se o jednu z nejnebezpečnějších prací v zemi,“ líčila.

Řeč přišla i na postavení žen v tamější společnosti a počátky emancipace. ,,Nyní kandidovaly ve volbách, dříve by to bylo v Afghánistánu nemyslitelné,“ tvrdil Jagielski. Setkání ukončily otázky z publika týkající se například americké a ruské intervence nebo demokracie. ,,Umí tam žít, a dobře. Teta mi říká: ,Pokaždé, když ráno vycházím z domu, tak počítám s tím, že se nemusím vrátit.‘ I přesto umí žít,“ uzavřela Fatima.

Akce Večer s polskými reportéry se koná ve spolupráci s Polským institutem v Praze, už dříve se jí zúčastnil například Filip Springer, autor knihy Miedzianka. Další setkání se uskuteční 21. listopadu s Witoldem Szablowským, autorem knihy Spravedliví zrádci, s básníkem a překladatelem Josefem Mlejnkem a s malířem Rostislavem Zárybnickým.

Z Knihovny Václava Havla Klára Nováková

Punk, techno i kladenská alternativa. Klub Roxy oslavil 26. narozeniny

Legendární Pražský klub Roxy oslavil výročí otevření v roce 1992 tradičně ve velkém stylu. Od 24. do 27. října nabídl přes dvacet hudebních vystoupení a představil několik zahraničních interpretů společně s výběrem toho nejlepšího z české scény.

Program pod názvem BE26 odstartovalo nekompromisní duo Slaves. Přidrzlá kapela, v minulosti nominovaná na Mercury Prize a pravidelně se objevující na předních místech britské hitparády, přivezla do Prahy nové album Acts of Fear and Love. Pankáči z Kentu, kteří nadchli publikum na letošních Colours of Ostrava i Rock for People, dostali říznými kytarovými riffy a syrovou energií klub do varu. Přestože vystoupení trvalo necelou hodinu, dokázali Slaves vytvořit pravou punkovou atmosféru. „Spíš než koncert to připomínalo hospodskou rvačku,“ líčil jeden z vyčerpaných fanoušků.

Čtvrtek už byl o něco klidnější a patřil domácí scéně v rámci indoorového festivalu Sounds Czech. Na čtyřech pódiích v klubu Roxy a prostoru NoD zahrálo celkem 13 interpretů, od kapel přes rap až po DJs. Vystoupili kladenští mistři alternativy Zrní či hardcorový projekt Kaye Burianka FVTVRE, prostor ale dostali i méně známí umělci. Futuristickou audiovizuální show přivezlo elektronické duo Spacelove a publikum řádně rozhýbal třeba rapper Hošty. „Akce byla vesměs super, Roxy je zvukově trochu náročnější, ale ocenil jsem žánrové rozmístění interpretů a přístup ze strany organizátorů,“ hodnotil Jakub Bolbol, kytarista Branko´s Bridge. S garážovou kytarovou hudbou jako ze staré školy sklidila i tahle pražská kapela úspěch, když otevřela večer v hlavním sále.

Víkend pak v pražském klubu ovládli velikáni světové elektroniky – německá techno ikona Chris Liebing a drum&bassový producent High Contrast z Walesu. Roxy tak znovu obhájil pozici mezi předními kluby české taneční scény.

Z klubu Roxy Matyáš Adámek

Sport

Češky se na Turnaji mistryň vyřadily mezi sebou. Ale na titul nedosáhla ani jedna

Hned sedm českých tenistek se představilo na Turnaji mistryň v Singapuru, na turnaji pro nejlepší hráčky končícího roku. Navzdory početnému zastoupení však na trofej nedosáhla žádná z nich. Nejblíže jí byly Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková ve finále čtyřhry, Karolína Plíšková vypadla ještě o kolo dřív.

Přitom Plíšková semifinále v sobotu 27. října začala perfektně. Američance Sloane Stephensové nejdřív nadělila „kanára“ a ve druhém setu vedla 2:0. Přestože měla finále na dosah, z dalších 15 gemů získala pouze tři a prohrála 6:0, 4:6 a 1:6. „Sama už jsem letos otočila strašně moc tříseťáků. Tentokrát mi úplně došla energie,“ litovala po zápase Plíšková v rozhovoru pro iDnes.cz.

Do semifinále se probojovala až v posledním zápase Bílé skupiny, když poprvé v kariéře na okruhu WTA vyzrála na krajanku Petru Kvitovou. Ta na turnaji nevyhrála ani jeden duel. „Nějaké šance přišly v každém zápase a já si je bohužel nevzala, zato soupeřky ano,“ hodnotila Kvitová. Dvouhru nakonec ovládla Ukrajinka Elina Svitolinová, která ve skupině porazila obě Češky. Ve finálovém zápase pak otočila průběh proti Stephensové a po setech 3:6, 6:2 a 6:2 získala svůj největší úspěch v kariéře.

Ve čtyřhře se představilo pět Češek. Až do finále se probojoval nasazený pár číslo 1, Krejčíková a Siniaková, v něm ale nestačily na maďarsko-francouzskou dvojici Tímea Babosová/Kristina Mladenovicová, kterým podlehly 4:6 a 5:7. „Byly tam momenty, kdy jsme měly výhody nebo vedly 30:0 na jejich podání. Ale tyhle šance jsme nevyužily,“ sdělily vítězky letošního Roland Garros a Wimbledonu.

Krejčíková a Siniaková vyřadily na cestě do finále všechny krajanky. Ve čtvrtfinále Květu Peschkeovou s Američankou Nicole Melicharovou (mimochodem narozenou v Brně). Následně v semifinále přehrály Barboru Strýcovou a Andreu Sestini Hlaváčkovou 6:3 a 6:2. Poslední jmenovaná čtyřhru v Singapuru ovládla o rok dříve společně s vítězkou letošního ročníku, Tímeou Babosovou.

České tenistky se po ne úplně vydařeném Turnaji mistryň už připravují na finále Fed Cupu, které se bude konat v pražské O2 aréně 10. a 11. listopadu. Česko ovládlo pět z posledních sedmi ročníků a v letošním finále narazí na obhájkyně titulu z USA.

Petr Fantyš

Slavia veze v Evropské lize výhru z Kodaně, Jablonec remizoval s Astanou

Po jednom gólu dali fotbalisté Slavie a Jablonce ve třetích zápasech Evropské ligy. Zatímco pražskému týmu vynesla trefa nedávné posily Jana Matouška vítězství v Kodani 1:0, Severočeši těsný náskok po brance Jakuba Považance neudrželi a doma s Astanou remizovali 1:1. Fáze základních skupin se po čtvrtku 25. října přehoupla do druhé poloviny a Slavia před odvetami drží postupovou pozici. Naopak Jablonec je poslední.

Utkání Slavie v Kodani sice doprovázela skvělá kulisa, příliš zajímavých okamžiků ale nenabídlo, domácí dokonce ani nevystřelili na branku. Taktikou svázaný zápas rozhodl těsně po přestávce teprve dvacetiletý záložník Matoušek, který skvěle využil zpětnou střílenou přihrávku od Vladimíra Coufala „Porazili jsme tým z evropské špičky,“ mínil podle serveru iDnes.cz trenér Jindřich Trpišovský. „Po polovině skupiny máme šest bodů a hráli jsme dvakrát venku. To je slušný počin.“

Klub z Vršovic ztrácí ve skupině C na vedoucí Petrohrad jeden bod, naopak na třetí Kodaň má k dobru dva. Za dva týdny se utká znovu s Kodaní, tentokrát doma v Edenu, poté ho čekají také odvety v Bordeaux a s Petrohradem.

To Jablonec zůstává ve skupině K poslední, podruhé totiž doma jen remizoval. Proti Astaně sice nastupoval ve skvělé formě a třemi výhrami za sebou, ale sérii neprodloužil. Už ve čtvrté minutě se prosadil z dorážky Považanec, ovšem v desáté minutě si naskočil na centr brazilský záložník Pedro Henrique a vyrovnal. Oba týmy se střídaly v útocích, hrál se rychlý a atraktivní fotbal, ani jeden z nich už však další branku nepřidal. „Utkání mělo vysokou kvalitu, přispěl k tomu i soupeř,“ hodnotil podle iDnes.cz jablonecký kouč Petr Rada. Jeho tým teď čeká odveta v Astaně a poté duely s Rennes a v Kyjevě proti Dynamu.

Ondřej Mach

V čele tabulky fotbalové ligy zůstává Slavia, Sparta venku opět zaváhala

Fotbalová Slavia získala v první lize další tři body, a ve 13. kole potvrdila první místo v tabulce. Naopak Sparta znovu klopýtla na venkovním hřišti, tentokrát ve Zlíně. Ve výborné formě hrající Nikolaj Komličenko řídil vítězství Mladé Boleslavi nad Bohemians, jeden z obratů sezony se pak zrodil v Karviné, kde domácí podlehli Olomouci.

Do nedělního derby pražských S, jednoho z vrcholů podzimní části naší nejvyšší fotbalové soutěže, vstoupí oba aktéři v odlišném rozpoložení. Svěřenci Jindřicha Trpišovského navázali na cenný skalp Kodaně z Evropské ligy a před vlastními fanoušky s přehledem rozstříleli Duklu 4:1, hned dvakrát se prosadil Miroslav Stoch. Jeho výkony upoutaly také pozornost Pavla Hapala, nového trenéra slovenské reprezentace, jenž v blízké budoucnosti plánuje nominaci zkušeného záložníka do národního výběru.

Slavia výhrou zareagovala na dřívější vítězství Plzně nad Slováckem, krok se špicí tabulky naopak začíná ztrácet Sparta, která o víkendu odcestovala do Zlína bez Guélora Kangy, jen na lavičce zůstal karetním trestem ohrožený Benjamin Tetteh. Vyrovnanou partii rozhodl ve prospěch domácích Jean-David Beauguel, Letenští tak prohráli už třetí venkovní utkání za sebou. V tabulce je navíc předstihla Ostrava, která v pátek přetlačila Teplice 1:0.

Zatímco Baník se prezentuje vyrovnanými výkony, Mladá Boleslav doplácí na časté výkyvy a střídá dobré zápasy s horšími. Proti Bohemians se ale vytáhla, klíčovou postavou se stal Nikolaj Komličenko, jenž k jedné trefě, díky níž si upevnil pozici nejlepšího střelce soutěže, přidal ještě dvě asistence, a dovedl tým k hladkému vítězství 3:0. „Výsledek vypadá jasně, ale zápasy s Bohemians jsou vždy fyzicky velice náročné. Podařilo se nám soupeře potrestat jeho vlastními zbraněmi, vycházeli jsme z dobrého bloku, výborně řešili brejkové situace a zaslouženě vyhráli,“ prohlásil na tiskové konferenci trenér Jozef Weber.

Nejdramatičtější duel kola se odehrál v Karviné, kam přijela trápící se Olomouc. Domácí se po přestávce dostali do dvoubrankového trháku, jenže Sigma předvedla málokdy vídaný obrat, když se během osmi minut postupně trefili Šimon Falta, Jiří Texl a Pavel Dvořák. „Body bereme hlavně proto, že hráči za nepříznivého stavu odhodili zábrany a začali hrát s větší ochotou a nasazením,“ ocenil na klubovém webu kouč Václav Jílek.

Výsledky 13. kola: Slavia - Dukla 4:1, Plzeň - Slovácko 2:1, Teplice - Ostrava 0:1, Zlín - Sparta 1:0, Jablonec - Liberec 0:0, Mladá Boleslav - Bohemians 3:0, Opava - Příbram 5:0, Karviná - Olomouc 2:3.

Tabulka: 1. Slavia 33, 2. Plzeň 31, 3. Ostrava 27, 4. Sparta 26, 5. Zlín 24, 6. Jablonec 23, 7. Liberec 17, 8. Mladá Boleslav 17, 9. Bohemians 16, 10. Příbram 14, 11. Opava 13, 12. Olomouc 13, 13. Teplice 12, 14. Karviná 11, 15. Dukla 10, 16. Slovácko 9.

Z Mladé Boleslavi Vojtěch Tůma

Ledecká ladí formu s čokoládou a s panenkou. A možná pojede v Česku

Do nové sezony vstupuje jako dvojnásobná olympijská vítězka. A nových věcí je kolem lyžařky a snowboardistky Ester Ledecké mnohem víc. Má novou reprezentační smlouvu, o níž se dlouho diskutovalo, nového fyzioterapeuta Marka Lešáka, který už jí pomáhal se zády, nové sponzory Milku a Barbie. A také plány, které ji možná zavedou i do Česka. „Záleží na dvou věcech,“ řekla ve čtvrtek 25. října na tiskové konferenci. Po osmi letech se do Česka vrátí Světový pohár v alpském lyžování, ve Špindlerově mlýně se bude závodit v březnu. „Záleží, co stihneme natrénovat v točivých disciplínách, kde mám velké rezervy, a jak se to podaří skloubit se snowboardem. Budu uvažovat, jestli dám přednost jednomu, nebo druhému. Vlastně tak jako vždycky,“ poznamenala Ledecká.

Stejné dilema možná bude muset rozhodnout i kvůli světovým šampionátům, které se v této sezoně konají v obou jejích sportech. Kvůli termínové kolizi hrozí, že si bude muset vybrat pouze jeden z nich. „Justin (trenér snowboardingu) už poslal asi osmý dopis na lyžařský svaz, aby termín mistrovství přesunuli. Stále té variantě věřím,“ uvedla. „Ester by chtěla stihnout všechno. V loňské sezoně se kvůli olympiádě soustředila více na snowboard, ale ta letošní bude spíš lyžařská,“ konstatoval její lyžařský trenér Tomáš Bank.

A ta naplno začne koncem listopadu v kanadském Lake Louise. „Na posledním soustředění v Chile jsme dobře potrénovali rychlostní disciplíny, ale na točivé nevyšlo počasí. Chceme pravidelně atakovat první desítku,“ uvedl Bank. „Bylo by to krásné, ale nerada dopředu něco říkám. Vždycky se ale budu snažit podat nejlepší výkon, jakého budu schopná,“ doplnila Ledecká.

Až bude stát na startu, na její výbavě přibudou loga nových sponzorů. Se společností Milka podepsala dvouletou smlouvu a navázala na lyžařku Šárku Strachovou. „Že čokoládu miluju, to už snad ani nemusím znovu opakovat. Za mě je Milka sponzor, jakého jsem si prostě přála.“ Čerstvé je i spojení s globální značkou Barbie. Ta každý rok vybere deset významných a úspěšných žen, kterým vyrobí osobní panenku na míru. „Už jsem nemohla spát, jak jsem se těšila, až si s ní budu moct hrát,“ dodala Ledecká pobaveně.

Z tiskové konference Lukáš Liška

Počasí

POČASÍ

I když účastníky oslav 28. října smáčel vytrvalý déšť, i když se pondělí zahalilo do mlhy a i když prudký vítr komplikoval dopravu na železnici a řadu domácností odstřihl od elektřiny, v Česku zase padl teplotní rekord. Tentokrát v noci. V Mošnově na Novojičínsku bylo v noci na úterý 30. října 19,8 stupně Celsia, nejvíc za dobu měření Českého hydrometeorologického ústavu. Hodnota jen těsně zůstala pod hranicí 20 stupňů, které značí tropickou noc.

redakce