15. listopadu 2018, Carolina č. 952

události od 7. do 14. listopadu


Z domova

Čapí hnízdo znovu rezonuje: opozice chce vládě vyslovit nedůvěru

Politická scéna se otřásá kvůli pokračování kauzy Čapí hnízdo. Opozice chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, koaliční partner ČSSD žádá po premiérovi Andreji Babišovi z ANO jasné vysvětlení a jak předseda kabinetu, tak vicepremiér Jan Hamáček vyrazí za prezidentem Milošem Zemanem. Situaci rozvířila v pondělí 12. listopadu reportáž internetové televize Seznam Zprávy, v níž promluvil Andrej Babiš mladší.

Premiérův syn z prvního manželství spoluvlastnil farmu Čapí hnízdo v době, kdy čerpala dotaci 50 milionů korun z EU. Případ nyní šetří policie. „Můj otec chtěl, abych zmizel kvůli stíhání,“ řekl na nahrávce pořízené ve Švýcarsku skrytou kamerou a uvedl, že ho nedobrovolně odvezli na Krym. Odtud se ozval e-mailem policii, že je obětí únosu, ta však případ odložila. V reportáži také přiznal, že podepisoval dokumenty, které se týkaly Čapího hnízda, ale že nevěděl, co přesně podepisuje.

„Tahle kampaň je samozřejmě součástí scénáře zničit mě a dostat mě pryč z politiky,“ vzkázal Babiš na krátké tiskové konferenci z Palerma, kde byl na jednání o migraci. „Není pravda, že můj syn byl unesen. Je to jasné z dnešního prohlášení Policie ČR, která to vyšetřovala.“ Navíc upozornil na psychické potíže svého syna. Protože žije s matkou ve Švýcarsku a má tamní občanství, policie ho dosud nevyslechla, ač hraje důležitou roli.

„Mně to všechno připadá jako dosti divoká konspirace,“ reagoval na Nově prezident Miloš Zeman. „Já mám příští týden pravidelnou schůzku s Andrejem Babišem, tak se ho na to samozřejmě zeptám.“ Za hlavou státu vyrazí i šéf ČSSD Hamáček. S Babišem o situaci už jednali, premiér také navštívil poslance sociální demokracie, ale jasný závěr nepadl. V úterý Hamáček nevyloučil žádné kroky, ani odchod z vlády. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, jehož strana menšinovou vládu toleruje, reportáž nepřinesla nic nového.

Naopak další strany se jasně vymezily. „ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN vyzývají Andreje Babiše, aby opustil funkci premiéra do té doby, než dojde k vyšetření kauzy,“ pronesl v úterý po půlhodinovém jednání předseda ODS Petr Fiala. Představitelé těchto stran chtějí vyvolat hlasování o nedůvěře, pro její vyslovení ale mají jen 92 hlasů ze 101 potřebných. „Bude potřeba sehnat ještě podporu, budeme apelovat na konkrétní poslance i vedení ČSSD,“ prohlásil Ivan Bartoš za Pirátskou stranu.

Už ve středu však Okamura jednal s Babišem o možné podpoře. „V okamžiku, kdy by z vlády vystoupila ČSSD a bylo třeba ji doplnit nějakými odborníky, byla by vůle prosazovat program SPD a byla to vláda odborníků, to je přece úplně jiná diskuse,“ dodal Okamura.

Adam Weidenthaler

Jsme na prahu změny, řekl budoucí primátor Hřib po podpisu pražské koalice

Zástupci Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) podepsali na pražském magistrátě koaliční smlouvu. Na jejím základě se stane primátorem Zdeněk Hřib z Pirátů, mezi cíle patří digitalizace veřejné správy, podpora infrastruktury nebo školství. „Jsme na prahu změny,“ slíbil Hřib v pondělí 12. listopadu na tiskové konferenci.

„Utvořili jsme tuto volební koalici, abychom nahradili hnutí ANO a do vedení města přivedli odborníky,” řekl Jiří Pospíšil za Spojené síly pro Prahu. Jako experty zmínil Hanu Marvanovou, Petra Hlaváčka a starostu Petra Hlubočka, které za své hnutí vybral pro posty náměstků. „Nechci žádné kariérní politiky a Dolínky,“ vymezil se proti předchozímu radnímu pro dopravu. Pospíšil se sám ucházel o post primátora, nakonec ho však přenechal Pirátům jako nejsilnější straně v koalici. „Nějaké personální spory nesmí koalici ohrozit,“ vysvětlil Pospíšil, byť podle něj není úplně dobré, že je to Hřibova první politická funkce. Pospíšil ani třetí lídr Jan Čižinský sami v radě nezasednou.

Mezi programové body patří transparentní veřejná správa, nové digitální služby nebo dotace Evropské unie. „Praha je potřebuje na dopravní infrastrukturu, sociální projekty a školství,“ vysvětlil Čižinský z hnutí Praha sobě. Podle něj by školství mělo děti už od začátku motivovat a udržet jejich motivaci i v průběhu vzdělávání.

Hřib zase přiblížil řešení v otázce bydlení nejen pro mladé a jeho cenové dostupnosti. „Bude to paleta různých opatření,“ poznamenal. Podle něj je nutné odbrzdit tzv. brownfieldy neboli průmyslové areály, které zabírají jen v širším centru města až 950 hektarů plochy. Dále pak urychlit stavební řízení pomocí digitalizace a regulovat AirBnB. Koalice nyní čeká na vyjádření a případné připomínky od opozičních ODS a ANO, s nimiž se už ohledně programu setkala. Hřib dodal, že v jednání s opozicí na magistrátu chtějí nastolit lepší kulturu.

Z tiskové konference Alžběta Holcová

Na Žižkově se připomínal konec války. Cvičila se střelba a voněl guláš

Dámy seděly u stolů v dobových dlouhých kabátech s kožešinou a slaměných kloboucích ozdobených květinami. Guláš, klobásy, pivo a chleba se škvarky se prodávaly v polní kuchyni. Snad jen plastové misky a lžičky se vymykaly atmosféře Rakouska-Uherska, která zavládla v parku na pražském Žižkově. Tam se v sobotu 10. listopadu připomínal konec první světové války a u této příležitosti se konala akce s názvem Konec války, jdeme domů.

I vojáci rakousko-uherské armády se pustili do guláše a piva, při tom vysvětlovali zvědavým kolemjdoucím, co oslavují. „Můj prapraděd v rakouské armádě sloužil, tak to chci nějakým způsobem připomenout. Každý ví o legionářích, ale o vojácích z Rakouska-Uherska se skoro nemluví,“ sdělil pro Carolinu jeden z účastníků. Kolem seděli další obdivovatelé veteránů z Ostravy, Krnova a jiných koutů republiky.

Navzájem si ukazovali zděděné odkazy rakouské monarchie. Mezi nimi například Příručku rakousko-uherského vojína bez ohledu na hodnost, kde se autoři rozepsali o pohlavních nemocech, starý zapalovač s ohříváčkem či tehdejší bankovky. „První světová válka nám dala třeba náramkové hodinky,“ řekl rakousko-uherský pěšák a vyhrnul rukáv, pod kterým měl předchůdce těch dnešních.

Program byl bohatý, i přes zataženou oblohu a nízkou teplotu přilákal řadu návštěvníků, kteří mohli pozorovat třeba vojenské cvičení i se střelbou. A když se zrovna nedělo nic jiného, zahrál Polní orchestr. V jeho repertoáru se objevily například skladby Zlatá Praha, Slovenský pochod a Ptáček jarabáček. Muži a ženy oblečení do tmavě modrých či khaki uniforem je zahráli na tuby, pozouny, bubny a činely.

Ze Žižkova Magdalena Fendrychová

Česko si připomnělo nedonošené děti. Cenu dostali zdravotní sestra i režisér Menzel

Téměř osm procent novorozenců v Česku přichází na svět předčasně, většinu přibližně z devíti tisíc nedonošených dětí se povede zachránit díky specializované péči. Na ni měla upozornit konference v Praze na Žofíně, kterou u příležitosti už osmého Dne předčasně narozených dětí v pátek 9. listopadu uspořádala nezisková organizace Nedoklubko.

„Standard péče v České republice je opravdu na špičce v celosvětovém měřítku a na to je důležité upozorňovat každý rok,” prohlásila ředitelka organizace Lucie Žáčková.

Jedním z hlavních bodů byla odborná konference pro neonatologické sestry. „Ty především komunikují s maminkami a zvládnout tyto situace emocionálně a profesně bývá někdy velmi náročné, z tohoto důvodu jsme se domluvili, že téma těchto oslav a konference bude psychologie a komunikace,” vysvětlila dětská klinická psycholožka Hana Jánová.

Program tradičně zakončil galavečer, na kterém Nedoklubko předalo čtyři purpurová srdce jako vyznamenání osobnostem české neonatologie za pomoc rodinám nedonošených dětí. Mezi tři oceněné z odborné sféry patří sestra Eva Řežábková, která na základě dlouholetých zkušeností vynalezla polohovací lůžko pro nedonošené novorozence.

V kategorii veřejného života získal cenu režisér Jiří Menzel, který se sám narodil jako nedonošené dítě a v roce 2015 se stal patronem oslav Dne předčasně narozených dětí. „Děkuji všem, kteří za touto aktivitou stojí, protože z tohoto dříve neprávem opomíjeného, závažného problému učinili celospolečenské téma,” vzkázal po manželce Olze.

V Česku se den předčasně narozených dětí slaví dřív než ve světě. Mezinárodní termín připadá na 17. listopad, který však v českém kalendáři patří boji za svobodu a demokracii.

Z tiskové konference Tereza Patočková

Nedostatek sester by mohl řešit vyšší plat či příspěvek na bydlení

V Česku pracuje přibližně 80 tisíc zdravotních sester, ale další tři tisíce chybějí. Naposledy na problém upozornil královéhradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD), který v pátek 9. listopadu předal premiérovi Andreji Babišovi a ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (oba ANO) otevřený dopis. Situaci by mohlo zlepšit navýšení platů až o 22 %, snížení administrativy, které se sestry musí věnovat, i změna systému vzdělávání. O těchto krocích se mluvilo už o den dřív na odborné konferenci Zdravotnictví 2019.

„Po debatě přijdeme do nadcházejícího roku s návrhem pro 35 tisíc sester ve směnném provozu. Nemáme personál, chceme motivovat sestry, aby toto velice těžké povolání realizovaly,“ slíbil Babiš.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky byl loni hrubý plat sester necelých 28,5 tisíce korun. „Budeme nadále pracovat s ministerstvem financí na dalších motivačních mechanismech, abychom udělali práci pro zdravotní sestry atraktivnější,“ dodal Vojtěch. Mohly by to být výsluhy po odpracovaných letech po vzoru policistů nebo příspěvek na bydlení. Už od ledna dostanou sestry ve směnném provozu další příspěvek pět tisíc korun.

Nedostatek sester by mohla řešit i změna vzdělávání, Asociace nemocnic a lékáren na konferenci doporučila, aby zdravotním sestrám stačila jen střední škola bez dalšího vysokoškolského studia. Už nyní se ministerstvo snaží ubrat sestrám administrativní povinnosti. „Výrazně snižujeme penzum dokumentace, kterou musí zdravotní sestry vést. Měly by se věnovat více pacientům, nikoli administrativě,“ poznamenal Vojtěch. Ten na konferenci dále vyzdvihl společné nákupy materiálu řízené ministerstvem nebo nástup elektronizace zdravotnictví a zavedení elektronického receptu. Také zmínil zákon, který má navýšit dotace na zdravotnické pomůcky pro pacienty, a zapojení veřejnosti do přípravy veškeré legislativy prostřednictvím Pacientské rady. Příští rok půjde na investice ve zdravotnictví 6,5 miliardy korun: 2,7 miliardy z vlastních zdrojů a 3,8 z evropských fondů.

Z konference Eliška Balcárková

Armáda spásy je již připravena na zimu, projekt Nocleženka pokračuje

Nadcházející zimu se veřejnost může již potřetí zapojit do projektu Nocleženka, a věnovat tak člověku bez domova pobyt v prostorách Armády spásy. „Doufám, že i letos bude náš projekt úspěšný a že se naši dárci vzmuží a nakoupí jich velké množství,“ pronesla koordinátorka Lucie Stejskalová, která v úterý 13. listopadu s národním ředitelem sociálních služeb Armády spásy Janem Františkem Kroupou informovala o situaci před zimním provozem.

Noční centra a noclehárny jsou už připravené na první mrazy, doplní tak kapacity pobytových služeb, které Armáda spásy nabízí po celý rok. I letos budou pracovníci pomáhat přímo v ulicích měst, v terénu budou také provádět základní ošetření, která mohou zachránit život. „Klientům se poskytuje teplý čaj nebo káva, základní jídlo, deky a teplé oblečení. V případě potřeby se mohou osprchovat v Nízkoprahovém centru,“ podotýká Kroupa.

Minulý rok se prodalo 30 tisíc nocleženek, které lidé bez domova nakonec úplně nevyčerpali, a tak se vybrané peníze daly po zimě použít ještě na jiné aktivity Armády spásy. Například pomohly velmi nemocným lidem bez domova důstojně dožít v hospicech. Náklady na zimní provoz se pohybují okolo tří milionů korun, z čehož většinu pokryjí dotace a příspěvky z rozpočtů měst shromážděné ještě před prvními mrazy.

Armáda spásy momentálně buduje i renovuje další prostory, opravila třeba pražskou noclehárnu pro muže, jejíž kapacita se naplní během příštích zimních měsíců. „O nocleženky zájem stoupá právě s klesající teplotou,“ vysvětlila koordinátorka Stejskalová.

Z tiskové konference Natálie Šimůnková

Husa a víno. Svatý Martin dorazil na náměstí Jiřího z Poděbrad

Odhadem na dvacet tisíc lidí přišlo na pražské náměstí Jiřího z Poděbrad, aby přivítali svatého Martina na bílém koni, ochutnali tradiční svatomartinské víno nebo si poslechli folklorní cimbálovou muziku. „Jsme rádi, že se akce opět vyvedla, a velmi nás těší, že návštěvnost našich akcí neustále roste,“ poznamenala mluvčí městské části Praha 3 Michaela Luňáčková.

Jakmile se objevil bělouš s jezdcem v sedle, obklopil ho dav přihlížejících. Kůň postupně došel až k pódiu, kde farář z kostela Nejsvětějšího Srdce Páně přivítal návštěvníky a pronesl pár slov ke slavnostem. Vyprávěl také legendy, které se ke svatému Martinovi vážou. Jedna z nich říká, že když svatého Martina vybrali za biskupa, z pokory odmítl a po naléhání raději utekl a schoval se mezi husami. Ty ale začaly kejhat a prozradily ho. Díky husám ho našli a vysvětili na tourského biskupa.

Akce začala symbolicky 11. 11. v 11:11. Stánky na náměstí Jiřího z Poděbrad ovšem otevíraly už v 10 hodin ráno. V nich si návštěvníci mohli koupit koláče, trdelník, různé druhy uzenin a spoustu dalších pochoutek. Z nápojů nemohlo chybět pivo, ale nejvíc stejně lákaly stánky s vínem. Své zastoupení tu mělo celkem 22 vinařství z Čech a Moravy.

Zatímco rodiče ochutnávali, jejich děti se bavily na houpačkách, prolézačkách nebo si prohlížely středověkou kovárnu. Celkově panovala na náměstí Jiřího z Poděbrad pohodová atmosféra. Městská část Praha 3 ve svém stánku prodávala sklenice na víno nebo pamětní mince. O pár metrů dál pak připravila 1800 porcí husy s knedlíkem a se zelím, které zmizely za necelé čtyři hodiny.

Z náměstí Jiřího z Poděbrad Petr Fantyš

Hrady a zámky za sebou mají další úspěšnou sezonu a lákají na advent

Památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) navázaly letos na mimořádně úspěšné sezony z předchozích let. Do konce října je navštívilo téměř 5,3 milionu lidí. Tradičně jich nejvíce zavítalo na hrady a zámky od května do září, nejsilnějším měsícem byl červenec s více než milionem zájemců. Sezona ovšem zdaleka není u konce, nyní se chystá bohatý adventní program, který nabídne více než 130 akcí po celé republice.

„Těší nás, že jsme i v letošním roce pokořili pětimilionovou hranici a navázali na úspěchy z minulých let. Očekáváme také, že návštěvnost do konce roku ještě vzroste díky mimořádně pestrému adventnímu programu, který jsme připravili, vybrané památky budou otevřeny i během Štědrého dne, vánočních svátků či na Silvestra. Daleko významnější je však to, že meziročně nám opět vzrostly vlastní výnosy, podařilo se dokončit řadu významných obnov památek v naší správě a v neposlední řadě zahájit realizaci projektů financovaných z evropských fondů,“ sdělila generální ředitelka ústavu Naďa Goryczková na tiskové konferenci v úterý 13. listopadu.

Od začátku roku do konce října činily výnosy celkem 549 745 860 korun, zvýšily se tak o 6,88 % proti stejnému období roku 2017. Stejně jako v minulých letech půjdou zejména na rekonstrukce a zkvalitňování služeb. Znovu nejvíc lákaly zámky Český Krumlov a Lednice, které patří na seznam světového dědictví UNESCO a hojně na ně míří i zahraniční turisté.

Hranici 200 tisíc překonaly zámek Hluboká a hrad Karlštejn. Přestože u prvních pěti nejnavštěvovanějších objektů čísla v porovnání s loňskem mírně poklesla, hned dalších 40 zaznamenalo nárůst. Absolutním skokanem roku se stal zámek Mníšek pod Brdy, který si polepšil o 12,5 tisíce. Velkému zájmu se těšila i pražská Invalidovna, kterou ústav převzal na jaře. Přestože rozsáhlý barokní komplex z 18. století ještě není kvůli nutným stavebním pracím plně přístupný, během několika mimořádných prohlídek do něj zavítalo téměř 2000 lidí.

S příchodem podzimu sezona v objektech ve správě NPÚ ale nekončí. Už na listopad se chystá bohatý adventní program, který bude pokračovat až do konce roku: speciální prohlídky hradů a zámků, koncerty, divadelní představení, výstavy, jarmarky nebo řemeslné dílny.

Z tiskové konference Anna Koucká

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ze zahraničí jednou větou: Volby na Slovensku a ministr Petříček v Polsku

* Vládní Směr-SD dosáhl v sobotních komunálních volbách nejlepšího výsledku ze slovenských politických stran, ale proti období před čtyřmi lety celkově oslabil. Podobně jako před nedávnem v Česku uspěli hlavně nezávislí kandidáti.

* Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) jednal ve čtvrtek 8. listopadu ve Varšavě se svým protějškem Jackem Czaputowiczem, podle nich není nutné koordinovat postoj zemí V4 ke globálnímu paktu OSN. Ten česká vláda o týden později odmítla.

redakce

Ekonomika

Nezaměstnanost v ČR stále klesá, téměř polovina Čechů ale má dluhy

Česká republika se v míře nezaměstnanosti dlouhodobě drží pod průměrem EU, v září ji měla dokonce nejnižší v celé unii. V říjnu byl v zemi nejnižší počet lidí bez práce od roku 1997, počet volných míst zároveň převyšuje počet nezaměstnaných. Naopak 38 % občanů se potýká s dluhy, které v celkové výši přesahují měsíční příjem jejich domácnosti. Až pětina dlužníků také uvádí, že si ze svého příjmu mohou dovolit pouze nejlevnější jídlo a oblečení.

Nízká nezaměstnanost však neznamená méně starostí pro Úřad práce. Ten se poradenstvím a individuálním přístupem snaží vyrovnat nesoulad nabídky a poptávky na trhu. „Prioritou je obsadit co nejvíce volných pracovních míst uchazeči z evidence. Jinak řečeno – ještě více posiluje svou roli v centru nezaměstnanosti,“ vysvětlila na tiskové konferenci 8. listopadu generální ředitelka Kateřina Sadílková. V Česku bylo na konci října přes tři sta tisíc volných pracovních míst, nezaměstnaných přitom 215 622. Její míra klesla na 2,8 % ze zářijových tří.

Meziměsíční zlepšení zaznamenalo 75 okresů, nejméně lidí bez práce je v Rychnově nad Kněžnou (1,1 %). Nízkými čísly se také může chlubit Praha nebo regiony na jihu Čech. Naopak nejhorší situace panuje v průmyslových regionech na severu Čech a na Ostravsku, v Karviné nezaměstnanost dosahuje až 6,8 %.

Výrazně složitější je situace s českými dlužníky. Podle analýzy společnosti KRUK dluží 38 % Čechů, každý dvacátý nemá prostředky ani na základní životní potřeby. Nejčastěji si lidé půjčují na nákup trvanlivého zboží a rekonstrukci bytu či domu. Průzkum také ukázal, že dluhy a související problémy s domácím rozpočtem jsou zdrojem rodinných konfliktů. „Dluhy zásadně ovlivňují náš partnerský a rodinný život. Více jak pětina dlužníků uvedla, že ke konfliktům kvůli financím dochází v jejich domácnosti nejméně jednou měsíčně,“ říká Jana Žaludová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Těm, kteří se v současnosti potýkají s finančními problémy, poradí ve dnech 14. až 16. listopadu v 22 pobočkách úřadů práce po celé zemi pověření pracovníci. Akci Den bez dluhů pořádá již sedmým rokem společnost KRUK ve spolupráci s dalšími organizacemi. Jejím hlavním cílem je pomoc právě lidem, kteří by mohli skončit v dluhové pasti.

Z tiskové konference Ondřej Mach

Možná budoucnost železnic: soukromí dopravci, moderní vlaky a rychlé spojení v EU

O přínosu soukromých dopravců, modernizaci či nákupu nových vlakových souprav se diskutovalo na Žofínském fóru, které se v pondělí 12. listopadu věnovalo rozvoji železniční dopravy. Sešli se na něm významní představitelé z oboru v čele s náměstkem ministra dopravy Ladislavem Němcem. Podle něj je do budoucna hlavně potřeba zajistit, aby České dráhy a soukromé společnosti vytvořily jednotnou a dobře fungující síť.

Role privátních dopravců (např. Regiojet či Leoexpress) bude pravděpodobně v příštích letech ještě významnější. Stát totiž v rámci uvolňování trhu nově vypsal soutěž na šest dotovaných rychlíkových linek a předpokládá se, že některé z nich budou obsluhovat právě soukromé společnosti. „Je naší snahou zavést systém jednotného tarifu, aby cestující měl možnost cestovat s více dopravci na jednu jízdenku,“ dodal Němec k novému systému. Jednotné jízdné by podle něj mělo fungovat od roku 2020.

S liberalizací železnic ovšem přicházejí i některá úskalí – zásadní bude zajistit, aby na sebe linky všech dopravců na českých železnicích navazovaly. „Železniční doprava funguje jako síťová struktura, je tedy potřeba, aby cestující na liberalizovaném trhu nepoznal rozdíl proti tomu, pokud by na síti působil jeden dopravce,“ upozornil Němec. Ředitel Společenství evropských železnic Libor Lochman navíc varoval před zvýšením nákladů na administrativu spojenou s roztříštěností trhu.

Dále by železnice potřebovala hlavně modernizovat. Zlepšení kvality tratí, přiblížení vlaků evropskému standardu či nahrazení vyžitých nádraží novými minimalistickými zařízeními jsou podle ředitele Správy železniční dopravní cesty Jiřího Svobody nezbytnými kroky. Vlaky by po splnění evropských norem měly jezdit rychlostí až 200 km/h (tedy o 40 km/h více než dnes). Podobně jako Němec vyzdvihl i Svoboda význam zahraniční dopravy a propojení sídel Evropské unie pravidelnými linkami.

V modernizaci vlaků budou pokračovat i České dráhy. Ty hodlají podle předsedy představenstva Miroslava Kupce nadále udržet největší podíl na trhu. Docílit toho chtějí pomocí zlepšování komunikace s cestujícími a zákaznicky orientovaného servisu. Společnost plánuje také nákup nových vozů kvůli zvýšení kapacity, která je na českých železnicích jedním z největších nedostatků.

Z Žofínského fóra Matyáš Adámek

Konference Byznys & Zero waste zdůraznila zásadní podíl firem na znečištění

Na problémy životního prostředí a nadprodukci plastů se pokusila upozornit konference Byznys & Zero waste. Nezisková organizace Bezobalu ji uspořádala v pátek 9. listopadu v Národní technické knihovně. Mezi řečníky se představili majitelé firem, zástupci státní správy i teoretici v oblasti udržitelnosti. Všichni se shodli na jednom: Produkce plastu v současné míře je neudržitelná a podnikatelé hrají zásadní roli ve změně chování společnosti.

„V Evropě se denně spotřebuje 725 milionů jednorázových kelímků na kávu,“ uvedl Vladislav Smrž z ministerstva životního prostředí. „Češi přitom pociťují minimální zodpovědnost za znečištění planety a mají za to, že změna musí přijít ze shora,“ dodal Smrž.

Resort o přemíře jednorázových obalů informuje v kampani #dostbyloplastu, prostřednictvím které se snaží oslovit hlavně firmy. Na českém trhu v poslední době vznikají desítky malých a středních podniků, které si zakládají na udržitelnosti a minimalizaci odpadu. Hned několik z nich se představilo na konferenci: např. ekodrogerie Tierra Verde, jejíž výrobky je možné si v bezobalových obchodech koupit do vlastních nádob, organizace Trash Hero pořádající sběry odpadků nebo veganská kavárna Tři ocásci.

„Udržitelnost je však pořád opakem tržního standardu, a to nejen v České republice,“ prohlásila Soňa Jonášová z Institutu cirkulární ekonomiky, který s ministerstvem také spolupracuje. „Hlavními důvody jsou lobby ze strany firem vyrábějících odpady nebo vysoké zisky ze svozu odpadu,“ uvedla. Jonášová zároveň zdůraznila, že důležitá je proměna chování korporací, které vytvářejí největší stopu. „Každé podnikání způsobuje škody, je ale potřeba tyto škody začít vnímat, a ne se zbavovat zodpovědnosti,“ dodala.

Z konference Anna Rychnovská

Kultura

Návštěvníci letošních Mezipater se vydali mimo realitu

Ženy hledající ženské protějšky, muži uvědomující si odlišnou orientaci, teenageři, kteří jsou nesví ve svém vlastním těle. Nejen takové filmy nabídl festival Mezipatra, který se vyznačuje tím, že je queer – stírá tradiční genderové kategorie a osvobozuje od tradičního vnímání muže a ženy a jejich orientace. Konal se už podevatenácté ve vybraných kinech v Praze od 8. do 15. listopadu. Nabídl téměř třicet starších i novějších snímků v různých kategoriích.

Tématem letošního ročníku bylo „mimo realitu“. „Festival samotný pro nás byl vždy otevřeným prostorem, který dává možnost oddat se svým fantaziím a nezůstat ve svazujících konvencích a škatulkách každodennosti. Společně s hrdiny letošních filmů se chceme vydat mimo realitu, neboť schopnost imaginace je osvobozující a nikdo nám ji nemůže vzít,“ řekla programová ředitelka Sandra Hezinová.

Mezi deset snímků v hlavní soutěži patřil například belgický počin Dívka, který pojednává o mladé transgenderové baletce, či rakouské drama L’Animale o otázce dospívání, to zároveň festival zahajovalo. Promítání v pražských kinech Lucerna, Světozor a v Kině Pilotů doplňovaly debaty, přednášky nebo divadelní představení především v komunitní kavárně Patra ve Vršovicích.

Festival organizují občanská sdružení Mezipatra a STUD Brno. Každoročně představí několik desítek děl s LGBTQ+ tematikou, na přehlídku přijíždějí pravidelně i zahraniční hosté. Organizátoři chtějí veřejnosti rozšiřovat obzory, napomáhat porozumění vlastní identitě a objevovat různorodost genderových a sexuálních identit. Ti, kteří Mezipatra nestihli v Praze, mají šanci zhlédnout snímky v Brně, a to od 16. do 23. listopadu v kinech Scala a Art. Poté se uskuteční ozvěny v dalších městech, mimo jiné v Hradci Králové nebo v Olomouci.

Z festivalu Klára Nováková

Odraz, les, knihovna, Vogue. Tak to vypadalo na letošních Pokojích

Studenti 41 ateliérů ze 14 uměleckých škol a 9 měst České republiky se zapojili do přehlídky Pokoje, který začal v pátek 9. listopadu a pokračuje až do 18. listopadu. Na pražské adrese Hybernská 4 oživili nevyužívané prostory a pod jednu střechu umístili několik uměleckých směrů: architektura, volné umění a design.

Mladí umělci vytvářeli instalaci navrženou přímo pro konkrétní prostor, zároveň se poprvé museli držet jednotného tématu, což byla ozvěna. „Mají vždy volnou ruku v přestavbě pokoje, mohou ho změnit zcela podle svých představ, pro letošní rok však s ohledem na dané téma,“ vysvětlil David Skála, spoluautor konceptu výstavy a spoluzakladatel kulturního centra Containall, které už sedmým rokem pořádá tuto výstavu.

Návštěvníci se mohli ocitnout rázem v lese a projít se po jehličí, seznámit se s řeckou bájí Narcis a Echo nebo zavítat do pokoje grafického designu ze Zlína, zapojit kreativní myšlení a nabídnuté pomůcky pro dekódování studentských poslání pomocí odrazu.

Pokoje se neobešly bez ironie a kuriozity: studenti návrhářství z Ústí nad Labem ukázali trend náboženství, který se točil kolem prvního vydání časopisu Vogue, a pozvali fanoušky módy, aby se pomodlili u vytvořeného oltáře. Avšak vedlejší pokoj jménem kni(hovna) zaskočil i samotné pořadatele psími exkrementy. Na poslední chvíli se je studenti snažili zmrazit tekutým dusíkem, aby se návštěvníci nebáli vstoupit.

Výstavu obohatil doprovodný program s přednáškami, workshopy tvůrčího psaní a umělecké kritiky. Patřily k němu také performance za účasti Jany Orlové a vyhlášení divácké ceny pro tři nejlepší projekty i ceny poroty výrazných osobností kulturní scény. Mezi hosty patřili historici umění Marie Klimešová a Ondřej Buddeuse nebo redaktoři časopisu Art& Antique Anežka Bartlová a Tomáš Klička. „Chceme Pokoje zasadit do širšího výstavního kontextu, iniciovat diskusi a kritickou reflexi výstavy. Záměrem je tedy do akce zapojit nejen mladé umělce, ale i mladé teoretiky a kritiky umění,“ řekla programová ředitelka výstavy Kristýna Péčová.

Z přehlídky Yuliia Makhinchuk

Sport

Tohle už je dynastie. Češky se ve Fed Cupu vrátily na trůn

Po roční odmlce je fedcupový titul opět v českých rukou. Výběr nehrajícího kapitána Petra Pály si ve víkendovém finále poradil před domácím publikem s Američankami v poměru 3:0 a získal už šestý titul od roku 2011. „Potvrdilo se, že jsme nejlepší tým světa,“ prohlásil předseda svazu Ivo Kaderka.

Klíčovou hráčkou českého týmu byla při absenci Karolíny Plíškové a nachlazení Petry Kvitové dvaadvacetiletá Kateřina Siniaková. Nejprve v sobotu 10. listopadu porazila po takřka bezchybném výkonu Alison Riskeovou 6:3, 7:6 a zajistila vedení 2:0. „Čekala jsem větší nervozitu. Vždyť jsem v takové atmosféře ještě nehrála. Byl to zážitek,“ líčila po zápase.

A o den později přidala i rozhodující třetí bod. Proti Sofii Keninové začala znovu výborně, vedla a za stavu 7:5 a 3:0 měla dva brejkboly. Ty však nevyužila a s nimi ztratila i celý set. Do rozhodujícího vstoupila opět znamenitě a vydřela vedení 4:1. Brejkboly na 5:1 ale nezužitkovala a dostala se do obrovských potíží, když za stavu 4:5 čelila dvěma mečbolům. Koncovku zápasu i díky skvělé atmosféře zvládla, vyhrála 7:5, 5:7 a 7:5 a zajistila pro Česko či Československo historický 11. titul. „Děkuju moc divákům, bez nich bych to nevyhrála. Dnešek si budu pamatovat napořád.“

Silný zážitek si z pražské O2 areny odnesla i dvaatřicetiletá Barbora Strýcová, která už před finále oznámila konec v reprezentaci. „Uvažovala jsem na tím od začátku sezony. Když jsme se dostaly do finále, řekla jsem si, že už je čas. Mám na to věk a jsou v tom i emoční důvody,“ vysvětlila.

Derniéru sice začala špatně, když prohrála první set, ale s přibývajícím časem získávala jistotu a soupeřce odcházel servis. „Byla jsem ze všeho vyjukaná. Uvědomila jsem si, kolik jsem toho ve Fed Cupu prožila. Prohra v prvním setu mi pomohla. Řekla jsem si, že už jí nedám nic zadarmo,“ líčila Strýcová. A Keninovou, která dostala šanci při absenci Sereny a Venus Williamsových, Sloane Stephensové nebo Madison Keysové, porazila 6:7, 6:1, 6:4. A položila základ k velkému triumfu.

Lukáš Josef Liška

Výhra nad Rusy nestačila, čeští hokejisté skončili na Karjale čtvrtí

Trenérské působení u hokejové reprezentace začal Miloš Říha čtvrtým místem na finském Karjala Cupu, ale úplně nespokojený nebyl. Prohry se Švédskem a Finskem jeho svěřence nepoložily, v neděli 11. listopadu předvedl národní tým proti Rusku velmi dobrý výkon a s turnajem se rozloučil vysokým vítězstvím 5:2.

Po úvodní třetině Češi prohrávali 1:2, obě branky inkasovali v oslabení. Ve zbytku utkání ale hru výrazně zlepšili, vyrovnali se favorizovanému soupeři v pohybu a především se mohli opřít o spolehlivě chytajícího Patrika Bartošáka. Střeleckou formu z nejvyšší švýcarské soutěže potvrdil Dominik Kubalík, který nasázel Rusům hattrick, první trefy v reprezentačním dresu se dočkal královéhradecký útočník Radovan Pavlík, jeden ze čtyř nováčků.

„Mám radost, že kluci předvedli věci, které po nich požadujeme. Ukázali jsme, že i v těžkých situacích umíme podat dobrý výkon,“ prohlásil v rozhovoru pro web Hokej.cz Říha, kterého musel skalp vítěze celého turnaje velice těšit. Předchozí souboje s oběma severskými soupeři totiž národní tým nezvládl a začít nový ročník Euro Hockey Tour třemi porážkami, to by pro zkušeného kouče nebyla příjemná premiéra.

Zatímco duel se Švédy, jenž se v rámci oslav 110 let od vzniku Českého svazu ledního hokeje konal v holešovické Tipsport Areně a sledovala jej řada osobností včetně Jaromíra Jágra či prezidenta IIHF Reného Fasela, neodehráli Češi ani přes porážku 2:3 špatně, proti Finům se jim vůbec nedařilo. Domácí výběr je předčil ve všech ohledech, měl navrch bruslařsky i při osobních soubojích. K výhře 3:0 dovedl Suomi obdivuhodně sebevědomý a klidný Veini Vehviläinen, teprve jednadvacetiletý talent, který vychytal čisté konto i v nedělním derby s Tre Kronor, a oprávněně přebral ocenění pro nejlepšího brankáře turnaje.

„Karjala Cup bych zhodnotil jako velmi dobrou přípravu. Silné soupeře kvalitou porážet nebudeme, oni mají daleko širší základnu. Chtěli bychom pracovat se zhruba padesáti hráči, na příští turnaj si k jádru tohoto výběru pozveme někoho dalšího, abychom vytvořili konkurenci a z obou mužstev vybrali dvě nebo tři pětky pro mistrovství světa,“ naznačil Říha.

Vojtěch Tůma

Eden bouřil, ale góly nepadaly. I tak je Slavia postupu blíž

Bezbranková remíza odpovídá předvedené hře. Fotbalisté Slavie byli ve čtvrtém zápase Evropské ligy sice aktivnější, častěji drželi míč a více tvořili hru, ovšem na obranu dánského celku nevyzráli a 18 702 diváků se gólu nedočkalo. „Upřímně, my jsme si dneska kromě dvou, třech věcí nevytvořili žádnou vyloženou brankovou šanci,“ hodnotil domácí trenér Jindřich Trpišovský.

Největší příležitost měl na kopačce Miroslav Stoch, jehož střelu z prostoru před vápnem Stephan Andersen zlikvidoval. Nerozházel ho ani přímý kop českého záložníka na hranici šestnáctky. „Hodně jsme ho nabádali ke střelbě, protože to může být cesta,“ dodal na Stochovu adresu hlavní kouč Slavie. Aktivní byli i Jan Sýkora s Jaromírem Zmrhalem, ale žádný z nich si na brankáře Kodaně také nepřišel. Ani skvělá atmosféra na slávistickém stadionu Dány neznervóznila. Burácející tribuna sever sice hnala své hráče kupředu, ale marně. Pro slávisty ztráta, pro Kodaň cenný bod. Tuhá bitva o vyřazovací část Evropské ligy tak stále nezná vítěze.

„Jsem počtvrté ve skupině a třikrát před tím se to nepovedlo,“ uvedl k možnému postupu záložník Jan Sýkora a dodává: „Doufám, že tenhle ročník se to zlomí a že to zvládneme.“ Slavii může stačit pouhý bod v zápase s Bordeaux, pokud však Kodaň padne v Petrohradu. To si dobře uvědomuje i gólman Ondřej Kolář: „Postup máme opravdu blízko.“

Ostatní čeští zástupci na tom nejsou ani zdaleka tak dobře. Jablonec je po prohře s Astanou 1:2 v podstatě ze hry a Plzeň po výprasku od Realu 0:5 hraje ve skupině Ligy mistrů pouze o postup do play-off nižší sestry, Evropské ligy.

Z Edenu Pavel Svoboda

Z adeptů na titul nezískala tři body jen Plzeň, slezské derby pro Opavu

Reprezentační přestávku stráví v čele ligy Slavia, ale proti minulému víkendu už se na konkurenta dívá s odstupem. V 15. kole porazila Zlín 3:1 a odpoutala se od Plzně, která s Příbramí remizovala 1:1. Mistr ztrácí dva body. Výhry na hřišti soupeře se dočkala Sparta, která otočila zápas v Karviné. Ve slezském derby porazila Opava doma Ostravu 2:1. Další kolo je na programu za dva týdny, v nichž se reprezentace utká s Polskem a Slovenskem.

Slavii táhl střelec Miroslav Stoch, který se prosadil z přímého kopu a z penalty. Dovršil tím obrat, který zahájil Michal Frydrych, hosté totiž v Edenu vedli. „S první polovinou soutěže můžeme být spokojení. Jsme na prvním místě, to je náš cíl,“ řekl Stoch pro klubový web. „Pokud chcete na Slavii vyhrát, tak je potřeba se vyvarovat chyb. My jsme dostali zbytečné tři góly,“ řekl zlínský kouč Michal Bílek podle iDnes.cz. Litoval hlavně ruky v pokutovém území a přímého kopu, kdy se rozestoupila zeď.

Zatímco lídr nezaváhal, Plzeň pětibrankový příděl od Realu Madrid neodčinila. Stejně jako Slavia také prohrávala, ale skóre proti Příbrami neotočila. Na překvapivé vedení hostů zareagoval jen Milan Petržela.

V duelu Sparty s Karvinou byl klíčovou postavou domácí záložník Libor Budínský. Nejprve proměnil penaltu ranou k tyči, ale pak dostal červenou kartu za ostrý skluz. A oslabená Karviná po přestávce těsný náskok neudržela: Nejdříve po rohovém kopu skóroval Uroš Radakovič, poté se mezi střelce zapsal rumunský špílmachr Nicolae Stanciu a nakonec výsledek upravil Srdjan Plavšič z penalty. Sparta zabrala po třech porážkách na hřišti soupeře a osamostatnila se na třetím místě tabulky.

Kromě Zlína ztratila i Ostrava, která podlehla ve slezském derby v Opavě 1:2. Jako první se prosadil konžský záložník Joel Ngandu Kayamba, ke kterému se přidal hlavičkující Tomáš Smola. Baník, hnán početnou fanouškovskou základnou, už jen snížil po standardní situaci, poprvé v sezoně se trefil Jakub Šašinka. Opava porazila rivala po třinácti letech.

Výsledky 15. kola: Ml. Boleslav - Dukla Praha 0:0, Karviná - Sparta 1:3, Slovácko - Liberec 0:1, Opava - Ostrava 2:1, Jablonec - Bohemians 3:1, Plzeň - Příbram 1:1, Teplice - Olomouc 0:0, Slavia - Zlín 3:1

Tabulka: 1. Slavia 37, 2. Plzeň 35, 3. Sparta 30, 4. Jablonec 29, 5. Ostrava 27, 6. Zlín 27, 7. Liberec 23, 8. M. Boleslav 18, 9. Opava 17, 10. Teplice 16, 11 Bohemians 16, 12. Olomouc 15, 13. Příbram 15, 14. Slovácko 12, 15. Karviná 11, 16. Dukla 11

Šimon Kadeřávek

Průměr téměř branka na zápas, Pastrňákovi to letos v NHL pálí

Pět gólů v posledních čtyřech zápasech. Druhý hattrick v této sezoně. Davidu Pastrňákovi se v aktuální sezoně náramně daří a se šestnácti brankami vévodí tabulce kanonýrů NHL. Jeho výkony mu v úterý 13. listopadu vynesly ocenění nejlepšího hráče za předchozí týden, navíc je dvaadvacetiletý hokejista na dobré cestě k Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce soutěže. „Chci se prostě jen zlepšovat. To je jediné, co mě zajímá,“ řekl podle iDnes.cz.

Pastrňák si v zápasech proti Dallasu, Vancouveru, Torontu a Vegas připsal sedm bodů za pět branek a dvě asistence. Nejvíc zářil proti Torontu, v noci na neděli si proti němu připsal hattrick a ještě přidal asistenci. Proti kanadskému soupeři má skvělou bilanci 1,42 bodu na zápas, na jaře při prvním kole play-off zařídil proti Maple Leafs šest branek (3+3). „Miluju zápasy proti Torontu, je to strašná zábava,“ poznamenal Pastrňák podle iSport.cz.

V dalším utkání zase pečetil vítězství 4:1 nad Vegas Golden Knights. Byl to celkově šestnáctý zásah v sedmnácti utkáních, což jej řadí do čela tabulky střelců. „Je to úžasný talent. Svou hru zlepšil komplexně, opravdu ve všech aspektech, které mě napadnou. A úsilí se mu vyplácí, nejen jemu, ale celé naší lajně,“ chválil českého hokejistu jeho kolega Patrice Bergeron, jenž s ním nastupuje útoku společně s Bradem Marchandem. Někteří fanoušci tuto lajnu označují za nejlepší v soutěži.

Pokud bude Pastrňák takto pokračovat, má šanci na Maurice Richard Trophy. Stal by se teprve jejím druhým českým držitelem po Milanu Hejdukovi, který ji získal v barvách Colorada v sezoně 2002/2003. Nejproduktivnější Evropan v dějinách NHL Jaromír Jágr měl k trofeji dvakrát blízko v letech 1999 a 2006, ale v obou případech mu nakonec těsně unikla.

Pavel Šimek

Počasí

POČASÍ

Hned čtyři dny po sobě padaly v Česku teplotní rekordy. Naposledy ve středu 7. listopadu, kdy vyrovnání či posunutí doby maximální hodnoty zaznamenalo osm meteorologických stanic. Nejtepleji bylo v Karviné, kde naměřili 20,1 stupně Celsia, čímž byl vyrovnán 21 let starý rekord. V nedalekém Bohumíně se pak rtuť vyšplhala na 19,9 stupně.

Po slunném začátku měsíce začala v závěru týdne teplota klesat. Maximální hodnoty se až na výjimky, především v Moravskoslezském a Zlínském kraji, nepřehouply přes 14 stupňů Celsia. Ačkoliv tedy v neděli svatý Martin na bílém koni nepřijel, chladnější počasí po celém území České republiky i v následujících dnech přetrvávalo.

Adam Weidenthaler