28. března 2019, Carolina č. 962

události od 20. do 27. března


Z domova

Senát neschválil Gerlocha za ústavního soudce

Aleš Gerloch se ústavním soudcem nestal. Senátoři 20. března v tajné volbě jeho kandidaturu neschválili, pro bylo 19 z 64 přítomných. Kritici mu vyčítali minulost či že hájil některé kroky prezidenta Miloše Zemana, který ho nyní do funkce navrhl. „Domnívám se, že se hlasovalo více o prezidentovi a jeho kancléřovi než o mně,“ reagoval Gerloch podle serveru Česká justice.

Právě Vratislav Mynář přišel Gerlocha podpořit, zatímco Zeman navštívil Karlovarský kraj. Přitom kancléřova přítomnost vyvolala spíš kontroverze, místopředseda Milan Štěch (ČSSD) to považoval za výsměch z prezidentovy strany. I tak Mynář vyzýval: „Ať zvítězí životní zkušenosti nad osobními animozitami.“

Jenže pro profesora a prorektora Univerzity Karlovy bylo jen 19 senátorů, kandidaturu podpořily pouze frakce ČSSD a klub ANO. Pochybnosti naopak vyslovili senátoři z řad KDU-ČSL, Starostů, TOP 09 a hnutí Senátor 21, vadilo jim mimo jiné členství v předlistopadové komunistické straně, nezávislý senátor Marek Hilšer zase upozornil na Gerlochovo spojení s vysokými školami, které v minulosti generovaly „turbostudenty“ z řad politiků a policistů.

„Už v minulosti jsem měl nabídky, ale stavěl jsem se k nim rezervovaně z rodinných i pracovních důvodů. Tentokrát jsem byl přesvědčován, že je na čase jít do této kandidatury a do funkce soudce Ústavního soudu,” uvedl Gerloch před měsícem pro Televizi Seznam.

Teď Zeman bude muset navrhnout nového kandidáta, který nahradí Jana Musila. Ten ze zdravotních důvodů úřad opustil v lednu. Nebyla to ale první Zemanova nominace, kterou Senát zamítl. „Nebudu trucovat, ale samozřejmě budu přemýšlet,“ uvedl prezident na tiskové konferenci den po hlasování. Rozhodnutí Senátu označil za pětiminutovku hérostratovské slávy opozičních klubů a považuje ho za poškození Ústavního soudu.

Ze Senátu Anita Mejzrová

I v Česku se protestovalo proti směrnici o autorských právech

Desítky lidí postávaly na pražském Palackého náměstí mezi bílými vlajkami Pirátské strany, postupně přistupovaly ke stánku s petičními archy a podpisem bojovaly proti nové směrnici o ochraně autorských práv. „Posílejte také emaily europoslancům,“ vyzýval v sobotu 23. března lídr strany do evropských voleb Marcel Kolaja. Ale marně. Europarlament směrnici o tři dny později schválil. Česko by ji do své legislativy mělo převést do dvou let.

Podle ní a zejména dvou článků, původně 11 a 13, nově 13 a 15, budou muset technologičtí giganti jako Google nebo Facebook platit například vydavatelům za užití jejich díla. A ponesou větší odpovědnost za obsah, který na jejich stránky uživatelé nahrají. Dosud mají platformy povinnost závadné příspěvky mazat pouze v případě, že je na ně někdo upozorní. Podle předkladatelů má směrnice zajistit majitelům autorských práv spravedlivý podíl za užití jejich obsahů. Piráti považují novou úpravu za ohrožení internetu.

„Bude internet nástrojem svobodného šíření informací? Nebo se stane místem, kde chybující robotické filtry vyhodnocují, na co se můžete podívat a na co ne? Zatím směřujeme ke scénáři cenzury. Chceme skutečnou reformu, která bude odrážet realitu digitálního věku,“ uvedli Piráti v prohlášení před demonstracemi po celé republice.

Obdobně na Palackého náměstí mluvili předseda Pirátské strany Ivan Bartoš nebo její poslanec Michal Ferjenčík, demonstranti si přinesli transparenty s nápisy Zachraň svůj net, Sdílení ohroženo nebo Více lásky méně cenzury. Kromě hlavního města se akce s názvem Zachraňme internet konaly mimo jiné i v Brně, Českých Budějovicích, Jihlavě nebo Pardubicích. Zejména mladí lidé vyšli do ulic také v Německu, kde v Mnichově demonstrovalo podle policie 40 tisíc lidí, v Portugalsku nebo v Rakousku.

Z demonstrace Dominik Tománek

Světový den připomíná, že si lidé musí vody vážit. Upozornil i na denní spotřebu

Lidé v České republice spotřebují průměrně každý den při osobní hygieně, praní či úklidu na 90 litrů vody, v Praze dokonce ještě o 16 víc. Na výrobu jednoho páru džín se spotřebuje při pěstování bavlny, výrobě a barvení látky až osm tisíc litrů. Na jeden kilogram hovězího masa zase ve všech ohledech je zapotřebí až 15 tisíc litrů. Muzeum pražského vodárenství na Světový den vody na podobných příkladech ukázalo, že vody si musí lidé vážit.

Lidé si ve dnech 23. a 24. března mohli zadarmo prohlédnout vývoj od prvních soukromých vodovodů z 12. století přes vltavské renesanční období po současné zásobování hlavního města. Rozsáhlou expozici doplňují unikátní artefakty – návštěvníky zajímalo obrovské čerpadlo na pohon vodním kolem, které zapůjčila obec Pavlovice u Jestřebí, slovní zásobu si rozšířili třeba o pojem šoupátko, které slouží k uzavírání nebo propojování kanálů.

Den vody se však v muzeu nenesl jen v historickém duchu. Pražské vodovody a kanalizace připravily i řadu naučných aktivit a materiálů. Výstava tak zábavnou formou propaguje šetření vodou a zdůrazňuje také, jak důležité a zároveň nákladné je její čištění. Proto se rady pijte vodu z kohoutku, omezte plastové lahve nebo uvědomte si, kolik vody co stojí, ozývaly ze všech stran.

Návštěvníci se také poučili, co a proč do kanalizace nepatří, jako například léky, chemikálie, olej či zbytky potravin. Právě kvůli jídlu přežívají ve stokách potkani. „Vodu máme na planetě jen jednu a každou kapku spláchnutou do kanalizace musíme vyčistit tak, aby se dala vypustit do přírody. Ani dnes neumíme odstranit 100 % všech chemikálií a tento proces navíc stojí nemalé náklady. Nezatěžujte proto odpadní vody více, než je nutné,“ hlásá jeden z prospektů.

Muzeum pražského vodárenství se poprvé otevřelo roku 1952 v ústřední budově Pražských vodáren. V roce 1992 začala generální rekonstrukce staré filtrace vodárny v Podolí, kde následně vznikly prostory pro novou expozici muzea. Světový den vody se slaví od roku 1993. Důvodem je skutečnost, že na světě více než miliarda lidí trpí jejím nedostatkem.

Z výstavy Adéla Ježková

Cílem není sejmout vlivné, ale informovat společnost, shodli se novináři

Na každoročním setkání s držiteli Cen Ferdinanda Peroutky vystoupili letošní laureáti Jaroslav Kmenta a Ondřej Kundra. Spolu s dalšími novináři Jaroslavem Spurným a Ondřejem Neumannem debatovali v úterý 26. března v Knihovně Václava Havla o investigativní žurnalistice v Česku. Řeč byla o jejím významu, získávání a ochraně zdrojů nebo o skrytém nahrávání.

„Celou dobu, co tuhle práci dělám, mám pocit, že má smysl. Výsledky nejsou hned viditelné, komplikovanější věci trvají měsíce i roky. Mohl bych ale jmenovat desítky článků, které měly nějaký dopad, a o tom to je,“ uvedl Spurný. To potvrdil Kundra, když připomněl článek v týdeníku Respekt. S kolegyní Andreou Procházkovou v něm přišel s informací, že se prezident Miloš Zeman snažil prostřednictvím kancléře Vratislava Mynáře ovlivňovat rozhodování významných soudců.

„Nečekal jsem, že článek vzbudí tak velkou pozornost. Vyústilo to až v jednání justičního podvýboru v Poslanecké sněmovně, kam přišli dotyční soudci, a vedle toho byla podána tři trestní oznámení,“ řekl Kundra. Kmenta poté doplnil, že investigace nemá někoho poslat do vězení, ale může tomu napomoct, s čímž ostatní souhlasili. „Naším cílem není vlivné sejmout, ale informovat společnost,“ řekl Spurný.

Diskuse se záhy zaměřila na práci s tajnými zdroji. „Klíčové je, že jim zajistíte bezpečnost a v citlivých případech těm, co nemohou být jmenováni, i anonymitu. Je nutné ochránit osoby, které by mohly zajímat kohokoli z mocenských pater,“ uvedl Kundra. Na otázku, jestli si novináři navzájem zdroje závidí, Kmenta odpověděl, že ty vzácné si všichni chrání uvnitř redakce, ale zároveň si umí mezi sebou pomoct. Rychlou reakcí rozesmál publikum Spurný: „Česká republika je relativně malá země, investigativních novinářů tu moc není a to platí i pro velké případy, o kterých se píše. To znamená, že se mnohdy dá vyčíst, jaký zdroj kolega používá.“

V závěru debaty se mluvilo o citlivém tématu skrytého nahrávání, které je s investigativní žurnalistikou spjato. Přítomní novináři se shodli, že ho využívají jen v krajních případech, jedná se totiž o velký zásah do soukromí. Kmenta podotkl, že využil skrytou kameru maximálně desetkrát. „Nahrávky mohou sloužit jako pojistka, když politici začnou zpochybňovat a napadat redakci. Vždy je to ale složité zvažování, zda jde o veřejný zájem, nebo ne,“ řekl.

Z diskuse Anna Kuchařová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slováci rozhodnou o novém prezidentovi, favoritkou je Čaputová

Z pozice favoritky a s náskokem 20 procent vstupuje Zuzana Čaputová do posledních dnů před rozhodujícím druhým kolem slovenských prezidentských voleb. Místopředsedkyně hnutí Progresivní Slovensko, která vyhrála první kolo se 40 procenty hlasů, má podle průzkumů podporu až 60 procent. Druhého finalistu, eurokomisaře s podporou strany Směr-SD Maroše Šefčoviče by volilo asi 40 procent. Volební místnosti se otevřou v sobotu 30. března ráno, hlasovat se bude do 22 hodin.

Oba kandidáti se v pondělí 25. března střetli v debatě Denníku N. Šefčovič postavil kampaň před druhým kolem na protiimigračních názorech a na ochraně tradičních křesťanských hodnot. Soupeřce vyčetl, že měla v minulosti ohlásit advokátní komoře, že má kromě praxe také vlastní živnost. „Nechápu, proč si zakládala živnost týden po tom, co se stala koncipientkou. Buď chtěla být koncipientkou, nebo chtěla mít vlastní živnost, nic mezi tím nemá být,“ uvedl místopředseda Evropské komise Šefčovič.

„Představa, že můj tým přijde s přípravou podkladů proti vám a že bychom něco našli, případně bychom něco dokonspirovali, je pro mě hrozná. Přesně tohle je věc, na kterou Slováci doplácí. Politici si vedou osobní boje a já se k tomu nepřidám. Já na vás útočit nebudu,“ reagovala Čaputová. Poslední televizní duel je čekal 27. března na RTVS.

Šefčoviče šest dní před druhým kolem podpořil veřejně český prezident Miloš Zeman, který ho přijal v neděli na zámku v Lánech. „Řekl mi, že mě považuje za jediného garanta, že země visegrádské čtyřky budou spolupracovat v budoucnosti jako v minulosti,“ citovala ho ČTK. Čaputová ve stejný den vyrazila s příznivci na výšlap do Štiavnických vrchů. Poslední průzkum agentury Median ze soboty, který si nechala vypracovat veřejnoprávní stanice RTVS, dává Čaputové 60,5 procenta, Šefčovičovi 39,5. Slovenská média se shodují, že druhé kolo voleb bude jakýmsi referendem o vládnoucí straně Směr-SD, které předsedá bývalý premiér Robert Fico a která podporuje Šefčoviče.

Slováci si vyberou už pátého prezidenta. Úřad v minulosti zastávali Michal Kováč, Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a naposledy Andrej Kiska. Jeho první funkční období skončí v polovině června, o druhé už se neucházel, nicméně otevřeně podporuje Čaputovou.

Jiří Vokřál

Premiér Babiš v Bruselu podpořil návrh na odložení brexitu

Česká republika se připojila k dalším 26 státům Evropské unie a společně prodloužily termín brexitu, oznámil premiér Andrej Babiš ve čtvrtek 21. března na zasedání Evropské rady v Bruselu. Zástupci členských zemí dále projednávali ekonomické otázky, kybernetickou bezpečnost a boj s klimatickými změnami.

Státy přijaly návrh britské premiérky Theresy Mayové na odložení brexitu, ale na kratší dobu. Pokud tamní parlament odsouhlasí stávající návrh dohody, odsouhlasí unie posunutí termínu na 22. května. Kdyby byl parlament proti, nebo nehlasoval, Británie by musela představit nový návrh brexitu nejpozději do 12. dubna. Podle Babiše se ostatní státy EU v této otázce chovají mnohem zodpovědněji než Británie.

„Všichni si uvědomujeme, že nejhorší řešení by byl divoký brexit bez dohody. Myslím si, že v tomto směru máme všichni zájem, aby skutečně k dohodě došlo, a proto jsme rozhodli o prodloužení termínu, aby paní premiérka měla možnost britský parlament přesvědčit,“ stojí v prohlášení na webu vlády.

Jednání pokračovalo v pátek, kdy se politici soustředili na vnitřní trh, obchodní politiku a vztahy mezi Čínou a USA. „Otázka vnitřního trhu je pro naši zemi extrémně důležitá. Jeho dokončení si Evropská unie předsevzala před třiceti lety a ten trh stále nefunguje. Stále se potýkáme se zbytečnými překážkami a bariérami, které poškozují naše společnosti a živnostníky,“ kritizoval Babiš. Dále je podle něj nutné, aby eurokomisařka pro obchod Cecilia Malströmová začala jednat s USA dříve, než se Američané dohodnou s Čínou, protože tato dohoda by mohla zásadně zhoršit pozici Evropy na světovém trhu. Na 9. dubna je naplánován summit EU-Čína.

Hovořilo se i o kybernetické bezpečnosti v souvislosti s výstavbou 5G sítě a o boji proti klimatickým změnám, ale v této oblasti se účastníci na závěrech neshodli.

Martina Arltová

Ekonomika

Češi mají nízké povědomí o pojištění svých vkladů, důvěra v banky však roste

Klienti českých bank při výběru nejvíce zohledňují důvěryhodnost, kvalitu služeb a úroveň internetového bankovnictví. Uvítali by možnost spravovat na stejném místě pojištění nebo právní poradenství, což zákon zatím neumožňuje. A i přes digitalizaci upřednostňují osobní kontakt. Vyplývá to z průzkumu, který v úterý 26. března zveřejnila Česká bankovní asociace (ČBA) a který uskutečnila agentura SC&C na reprezentativním vzorku 1028 respondentů ve věku 18-79 let.

Banky se v oblasti důvěry umístily na prvním místě, na rozdíl od nebankovních poskytovatelů finančních služeb. Dlouhodobě je vysoká i míra spokojenosti klientů vyjádřená indexem spokojenosti, který dosáhl 85 bodů ze 100, a drží se tak od roku 2016 na stejné úrovni. I proto více než dvě třetiny respondentů v posledním roce neuvažovaly o změně banky. Pokud tak klient činí, je to nejčastěji kvůli výši poplatků a úrokům na spořicích účtech. „Řada bank dnes už spoustu služeb bez poplatků nabízí, klienti si je ale nejsou schopní dohledat,“ poznamenal hlavní poradce asociace Vladimír Staňura.

Zůstatky na běžných, termínovaných i vkladových účtech jsou ze zákona automaticky pojištěny. Přesto si více než třetina lidí myslí, že ne. A naopak téměř polovina se mylně domnívá, že vklady na penzijním pojištění jsou kryté. „Povědomí mají více lidé nad 65 let a vysokoškoláci, u kterých se to však předpokládá. Na druhou stranu v naprosté nevědomosti žijí lidé s nejnižším vzděláním, což může souviset i s nízkou úrovní finanční gramotnosti,“ komentuje Helena Zavázalová, poradkyně ČBA pro digitalizaci.

Hodnocení trhu je pro letošní rok nepatrně optimističtější než loni. Stav českých bank vyjadřuje hodnota 6,7 bodu, důvěra v obor dosáhla 7,4 bodů z deseti možných.

Z tiskové konference Natálie Pančochářová

Kultura

Nejlepším filmem za rok 2018 je roadmovie Všechno bude

Šestadvacátý ročník udílení cen České filmové a televizní akademie Český lev přinesl několik překvapení včetně vítězství roadmovie Všechno bude režiséra Olma Omerzua. Ceny pro nejlepší herce v hlavních rolích si odnesli Karel Dobrý za Hastrmana a Jenovéfa Boková za roli poddajné dívky v dramatu Chvilky. Akademici vybírali vítěze z 69 loňských premiér.

Nejúspěšnější loňský film Všechno bude, jenž usiloval i o sošku Oscara a uspěl také na festivalu v Karlových Varech, získal z dvaceti možných celkem šest cen. Sošky za nejlepší herecké výkony ve vedlejších rolích si odnesli Eliška Křenková a Jan František Uher.

Kromě nich byl snímek oceněn za nejlepší střih (Jana Vlčková) a scénář (Petr Pýcha), triumfoval také v souboji o nejlepší režii a posléze také o nejlepší film. „Kalkulovat se dá, ale na filmu se to pozná,“ uvedl režisér Olmo Omerzu. Baladický Hastrman obdržel čtyři lvy – mimo hlavní mužské herecké role získal ještě ocenění za nejlepší kameru (Diviš Marek), kostýmy (Eva Kotková) a hudbu (Petr Wajsar).

Oproti tomu Toman neproměnil ze třinácti nominací ani jednu, podobně nenaplnil očekávání Jan Palach, na něhož vypisovaly sázkové kanceláře nejnižší možný kurz i díky vítězství na únorovém udílení Cen české filmové kritiky. Neuspěly ani česko-slovenský Tlumočník či sportovní romance Zlatý podraz.

Martha Issová převzala ocenění za mimořádný počin v oblasti audiovize ve snímku Dukla 61. Dvoudílná minisérie Davida Ondříčka zabývající se největší tuzemskou důlní katastrofou byla oceněna jako nejlepší televizní film, režisér při přebírání požádal všechny přítomné v sále o minutu ticha jako poctu obětem. Zvláštní pocty se dostalo autorce dětských filmů Věře Plívové-Šimkové, oceněné za mimořádný přínos české kinematografii.

Alena Panovská

Garrel si ve Věrných nevěrných zahrál s manželkou. Překvapila mě, říká

„Věrní nevěrní je hra s publikem. Chtěli jsme, aby v každé scéně bylo něco neočekávaného,“ představil svůj snímek francouzský herec, režisér a scenárista Louis Garrel na letošním Febiofestu. Na červeném koberci na pražském Andělu se zastavil v pondělí 25. března večer a po projekci ještě se zájemci diskutoval. Film, na kterém se podílel i slavný scenárista Jean-Claude Carriere, natočil za pouhé čtyři týdny.

Zápletka se točí kolem milostného trojúhelníku. Abel s Marianne se setkají po deseti letech na pohřbu. Když se viděli naposledy, žena mu oznámila, že je těhotná s jeho kamarádem Paulem. Teď, když ovdověla, vycítí Abel druhou šanci. Situaci ale zamotá Paulova sestra Eve, která je Abelem posedlá už od malička.

Garrel usiluje, aby se jeho díla dostala do světa: „Francouzský film by měl být dostatečně francouzský, ale zase ne moc. Filmy musí používat filmový jazyk, aby mohly cestovat po světě.” Dodal, že je proto velmi rád, že novinku z loňského roku může prezentovat v Praze.

V ní hraje jeho manželka Laetitia Casta. „Na place jsem ji neznal. Poprvé se mi ukázala v tomto novém světě – v práci. Bylo to, jako kdybych pracoval s úplně cizím člověkem. Velmi mě překvapila. Je to velmi silná žena, má silnou autoritu a její výkon velkou hloubku. Objevil jsem v ní úplně nový rozměr,“ přiznal.

Není to poprvé, co se umělec objevil na plátně s rodinou. Už v pěti letech si ve snímku Les baisers de secours zahrál po boku rodičů, dědečka a otcovy bývalé přítelkyně. „Mám rodinu, kde všichni vědí, jak těžké je stát se hercem. Možná mi to, že pocházím z takové rodiny, pomohlo,“ dodal vděčně Garrel.

Z Febiofestu Jana Bočková

Tata Bojs završili oslavu třicátin a pokřtili novou knihu

Hudební skupina Tata Bojs sice oficiálně oslavila třicet let už v minulém roce, ale až do pondělí 25. března si mohli návštěvníci pražského centra současného umění DOX připomenout její bohatou kariéru na výpravné výstavě Tata 30JS. Tu nově připomíná i kniha Tatalog, kterou členové kapely na dernisáži pokřtili.

Expozice dokumentující cestu od dětského pokojíčku až po koncertní pódia zabrala mnoho sálů, chodeb a pater, mezi nimiž jako naváděcí systém sloužily kabely. Výstavu, ale i celkový grafický a estetický chod kapely má na starosti zpěvák, bubeník a výtvarník Milan Cais, který zčásti stojí i za zmíněnou publikací. „Je to naše první kniha o nás, takže s tím nemáme žádné zkušenosti, ale představu jsme měli jasnou,“ popisoval Cais.

Deset kapitol za pomoci baskytaristy Mardoši sepsal editor Reflexu Matěj Bartošek. Texty přispěli i hudební publicista Pavel Turek a výtvarný kritik Radek Wohlmut. Krátký úvod obstaral Vladimir 518, jeden ze zakladatelů vydavatelství Bigg Boss, u kterého kniha vyšla. „Nemá být jen překlopenou výstavou, je to totiž formát, který snese daleko líp určitý mikroskopický pohled do historie. Součástí jsou například dosud nezveřejněné archivní fotografie,“ dodal Cais.

On a další členové skupiny ji pokřtili originálně. Na kotvu zavěšenou na vzducholodi Gulliver, která je součástí centra, knihu připoutali. Ta se pak snášela k zemi, až ji členové skupiny chytili a zase odvázali. A ťukáním na ni netradičně doprovodili archivní píseň. „Nic jiného jste od nás asi nečekali, co?“ zeptal se se smíchem Mardoša a dodal: „Nechtělo se nám ji polívat, nechceme ji zničit.“ Následovala autogramiáda a krátký koncert.

Ze křtu Anna Reisigová

Erotika a auta Káji Saudka v Tančícím domě

Galerie Tančícího domu v Praze nabízí od středy 27. března výstavu určenou milovníkům komiksu a erotiky s podtitulem Od Aut po Ženy. K vidění je více než 300 obrazů z dlouholeté tvorby malíře a kreslíře Káji Saudka. Expozice navazuje na ukázku umělcových děl s názvem Kája Saudek 18+ z roku 2015.

„V Praze nebyla nikdy takhle velká výstava. Vidět můžete 300 obrazů a 300 doplňujících předmětů,“ poznamenala Saudkova dcera Berenika. Erotické a pornografické kresby a obrazy rozmístěné ve třech patrech mapují celou umělcovu kariéru. Přízemí představuje hlavně komiksovou tvorbu, ale ukazuje také repliku ateliéru s osobními věcmi společně se Saudkovým skútrem.

První podzemní podlaží se věnuje především televizní a filmové tvorbě 60. a 70. let 20. století. Návštěvníci zde mohou vidět mimo jiné kresby použité ve filmu Kdo chce zabít Jessii, ale také plakáty ke snímkům Barbarella a Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Další pasáž se věnuje čistě erotické a pornografické tvorbě. Díla v této části mohou být vystavena kvůli citlivému papíru a barvě jen jednou za tři roky, a to na dobu pouhých tří měsíců. Díky přítmí, které toto patro Galerie Tančícího domu poskytuje, zde mohou být přístupná po celou dobu.

Celoživotní vášeň k umělecké tvorbě, ale také výrazné pornografii popsala na tiskové konferenci i jeho žena Johana Saudková: „Nemohl bez toho žít, maloval pořád. Erotiku navíc viděl i v autech. Navíc musel být sám sebou cenzorem, protože by jinak nemohl nikdy nic zveřejnit.“ „Otec neuměl kreslit neeroticky,“ dodala dcera Berenika.

Výstava je otevřena každý den až do 29. září od 9:00 do 20:00 hodin.

Z Galerie Tančícího domu Adéla Foglová

Sport

Nejdříve Sterling, potom Jesus. Čeští fotbalisté zahájili rok 2019 porážkami

Dva hvězdní soupeři, dvě porážky, ale rozdílné výkony a naděje do dalších zápasů. Česká fotbalová reprezentace zahájila kalendářní rok debaklem ve Wembley proti domácí Anglii 0:5. I Brazílii o čtyři dny později v pražském Edenu podlehla 1:3, ale zejména výkon v prvním poločase zaujal. „Proti Brazilcům bylo vidět, že je v našich silách hrát náročný fotbal,“ citoval trenéra Jaroslava Šilhavého iDnes.cz S anglickým výběrem se čeští reprezentanti v dějinách samostatné republiky ještě nestřetli. Rozhodujícím hráčem úvodního zápasu kvalifikace o mistrovství Evropy se stal mladý útočník Sterling. Skóre otevřel skluzem ve 24. minutě, těsně před přestávkou zařídil penaltu, ze které zvyšoval Kane, a v druhém poločase přidal další dva góly. I přes mírné zlepšení Češi dál nestíhali a mizerný výkon završil nešťastný vlastní gól Kalase v 84. minutě.

Ze slavného Wembley si tedy odvezli historicky nejhorší výsledek, navíc už potřetí v krátkém časovém úseku inkasovali čtyři a více gólů. Předchozí trenér Karel Jarolím ukončil loni své působení v reprezentaci vysokými porážkami 0:4 a 1:5 s Austrálií a Ruskem.

„Angličané hráli hodně fyzicky, do těla, Brazilci budou ale jiní. Taky budou hodně na balonu, ale budou si s ním více hrát. Respekt máme, ale ne přehnaný. Nesmíme se zatáhnout a bránit, to by byla sebevražda,“ řekl před přípravou s Brazílií obránce Ondřej Čelůstka.

Brazilcům chyběla na hřišti největší hvězda, zraněný Neymar, jinak ale ve výběru trenéra Titeho nescházela žádná zdravá opora. Přesto začal nevýrazně a druhého nejdražšího brankáře světa Alissona překonal premiérovou trefou v reprezentaci Pavelka. Aktivní Češi i nadále útočili, ale skóre nezvýšili. Naopak v druhém poločase Tite probudil tým náhradníky a Gebre Selassie po nedorozumění se Suchým daroval vyrovnávací gól Firminhovi. Skóre definitivně otočil dvěma zásahy talentovaný Gabriel Jesus.

Ani napodruhé se tedy reprezentace nevyrovnala špičkovému soupeři. „Z pohledu týmu moje trefa moc velký efekt neměla, což moji radost trošku kalí. Určitě jsem dal důležitější góly,” hodnotil záložník David Pavelka pro web Sport.cz.

Ze setkání s hráči Tadeáš Pepř

Kometě i Třinci stačily jen čtyři zápasy a jsou v semifinále

Hokejové play-off zná první dva semifinalisty. V nejkratším možném čase, tedy po vítězství 4:0 na zápasy, si postup zajistila brněnská Kometa, která zdolala Hradec Králové, a Třinec, jenž si poradil stejným výsledkem s Vítkovicemi.

Hradec vstupoval do série s Kometou jako favorit, jelikož se v základní části umístil na třetím místě, tudíž začínal na domácím ledě, ale zejména v tomto ročníku Kometu ze čtyř zápasů čtyřikrát porazil.

Brněnští se však na rozdíl od základní části mohli opřít o zkušeného brankáře Marka Čiliaka. Ten už po prvních dvou zápasech ukázal, jak moc důležitou postavou je: Z celkových 80 střel pustil pouze jednu a jeho úspěšnost zákroků se blížila 99 %. Kometa byla také střelecky produktivní, dařilo se zejména Peteru Muellerovi a Jakubu Orsavovi, kteří společně vstřelili 8 z celkových 13 branek.

„Klobouk dolů před ní. Měli jsme výbornou základní část, bylo tam hrozně moc pozitivních věcí, na kterých se dá stavět do budoucna. Dostali jsme se tam, kam jsme před sezonou možná ani nečekali. Ale přišlo play-off a Kometa nám dala dobrou školu, jak se hraje play-off a jakým stylem se hrají důležité zápasy,“ komentoval sérii pro iSport.cz útočník Hradce Smoleňák.

Na Kometu navázal Třinec proti nevyzpytatelným Vítkovicím, které s výjimkou druhého zápasu byly velice vyrovnaným soupeřem. Dobré výkony předváděl jejich brankář Patrik Bartošák, jenž by podle spekulací mohl po sezoně přestoupit právě do Třince. „Mám play-off tady ve Vítkovicích, takže nevím, co bude. Mám NHL rozjednané, ale je toho víc. Uvidíme,“ řekl pro Český rozhlas Bartošák.

Průběžné výsledky čtvrtfinálových dvojic play-off:

Hradec Králové - Kometa Brno 0:4 na zápasy (1:3; 0:5; 1:2; 2:3) Třinec - Vítkovice 4:0 na zápasy (3:2; 3:0; 2:1; 5:2) Plzeň - Olomouc 3:2 na zápasy (8:1; 2:3pp; 2:3pp; 3:2, 2:0) Liberec - Mladá Boleslav 3:1 na zápasy (5:1; 6:2; 1:4; 3:2)

Po uzávěrce: Svou sérii ve středu večer dohrála i další dvojice. Liberec porazil Mladou Boleslav 2:1 v prvním prodloužení a postupuje v play-off dál.

Petr Mathauser

Hollmenkollen korunoval nové vládce biatlonu. Češi až ve třetí desítce

Biatlonový Světový pohár žen a mužů zná po finálovém podniku krále a královnu. Z českých závodníků se v celkovém součtu nejlépe umístili Michal Krčmář s Markétou Davidovou. Oba sezonu zakončili shodně na jednadvacáté pozici.

Krčmář se od závodů v italské Anterselvě výsledkově trápil, 22. místo z posledního závodu sezony tak bylo nejlepším umístěním od konce ledna. V celkovém pořadí si ale Krčmář v porovnání s minulým ročníkem polepšil o sedm míst. Posun, a to o výrazných 46 míst, zaznamenal i Tomáš Krupčík, který byl v závěru sezony nejúspěšnějším českým reprezentantem. V celkovém součtu všech disciplín mu patří 41. místo.

Ondřej Moravec obsadil stejně jako Veronika Vítková konečné 30. místo. Nejzkušenější českou reprezentantku trápily nevyrovnané výkony, a to zejména v běžecké části. Po sobotním nadějném 13. místě ze stíhačky měla v nedělním závodu s hromadným startem nejpomalejší běžecký čas. „Je fakt, že jsme zatím z běžeckých časů zklamaní. Věřím ale, že další rok bude lepší,“ hodnotil norský trenér techniky běhu Anders Magnus Bratli.

Hollmenkollen byl posledním dějištěm závodu pro slovenskou reprezentantku Anastasii Kuzminovou. Ta bohatou kariéru zakončila dvěma vítězstvími a ziskem malého glóbu za sprint. V celkovém pořadí pak uhájila konečné 10. místo.

Mužskou část seriálu opanoval Johannes Thingnes Bǿ z Norska, který ovládl 16 z 26 závodů, do nichž nastoupil. Vítězkou ženské části se stala Dorothea Wiererová. Ta k malému glóbu za stíhací závody přidala i velký křišťálový glóbus, a stala se tak první Italkou v historii, která trofej za celkové prvenství získala.

Jitka Holubová

Počasí

Nezvyklé teplo zavládlo v Česku

Sobota 23. března přinesla řadu teplotních rekordů. Podle Českého hydrometeorologického ústavu zaznamenali nová maxima na 80 ze 150 stanic. Například v Žatci naměřili 21,8 stupně Celsia, a tím přepsali rekord z roku 1959.

Slunečné počasí ale nevydrželo dlouho. V neděli přišla studená fronta a na většině míst se zatáhlo. Nejvyšší denní teploty se pohybovaly mezi 10 až 14 stupni Celsia a stejné počasí vydrželo i na začátku nového týdne. Dokonce se objevily přeháňky nebo déšť.

Ale navzdory ochlazení už někteří majitelé kaváren a restaurací připravili zahrádky. Třeba radnice v Českých Budějovicích umožnila otevřít venkovní posezení o něco dříve. Platný tržní řád totiž počítá s otevíráním předzahrádek až od 1. dubna.

Aneta Smržová