16. května 2019, Carolina č. 967

události od 9. do 15. května


Z domova

Den Evropy a patnáct let od vstupu Česka do EU se slavily na Střeleckém ostrově

Koncert pro Evropu je název akce, kterou uspořádalo Zastoupení Evropské komise v ČR spolu s Kanceláří Evropského parlamentu a Úřadem vlády ČR k příležitosti oslav Dne Evropy. Ten se tradičně slaví 9. května jako připomínka události roku 1950, kdy francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman představil myšlenku mírové spolupráce v Evropě. Letos však měla Česká republika k oslavám o důvod víc. Je to totiž přesně patnáct let, co 1. května 2004 do Evropské unie vstoupila.

Informační stánky českých a evropských institucí, například Evropského parlamentu, Domu zahraniční spolupráce nebo evropských fondů, dále zastoupení ambasád členských zemí, zajímavé debaty a koncerty, to všechno mohli návštěvníci ve čtvrtek 9. května najít v Praze na Střeleckém ostrově. Dopoledne dorazili především žáci pražských škol, největší zájem byl o stánky evropských zemí, u nichž bylo možné získat nejrůznější informační materiály, ochutnat typická jídla nebo změřit své znalosti a vyhrát drobné ceny. Soutěžilo se ale i o lístky na letní hudební festival Colours of Ostrava.

Odpoledne se pak neslo ve znamení debat pod záštitou Café Evropa. První byla určena především mladšímu publiku a týkala se studentských zahraničních pobytů a cestování po Evropě. V pět hodin dorazili ministr zahraničí Tomáš Petříček, primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib a eurokomisařka Věra Jourová, kteří v debatě moderované Veronikou Sedláčkovou z Českého rozhlasu diskutovali například o postavení Česka v EU, o výhodách našeho členství i prostoru pro zlepšení do budoucna.

„Členství v Evropské unii nám přineslo prosperující ekonomiku a stabilitu, ale hlavně fungující pravidla, která nám tu v devadesátých letech tolik chyběla,“ zhodnotila hlavní plusy Věra Jourová. Primátor připomněl výhody členství v EU v oblasti turismu a dotací. Ministr Petříček zase upozornil: „Někdy slýchám, že si necháváme od EU diktovat, co máme dělat, ale to není pravda. Češi jsou v EU známí jako tvrdí vyjednavači a spoustu věcí se jim daří prosazovat.“ Všichni tři se shodli, že unie by měla být efektivnější a rozhodovat pouze o problémech, jež nelze řešit na lokální úrovni. Nakonec připomněli nadcházející volby do Evropského parlamentu, které se u nás v posledních letech potýkají s žalostně nízkou účastí. Večer vystoupily kapely Cirkus Problem, Prago Union a Milan Svoboda & Pražský Big Band s hosty Ondřejem Brzobohatým, Matějem Ruppertem, Žofií Dařbujánovou a dalšími. Střelecký ostrov se zaplnil tančícím davem Čechů, Evropanů i cizinců.

Ze Střeleckého ostrova Anna Pěkná

Plné Staroměstské náměstí potřetí demonstrovalo za nezávislost justice

V pondělí 13. května se na pražském Staroměstském náměstí a v dalších městech uskutečnila v pořadí již třetí demonstrace proti nedávno jmenované ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO). Protesty organizuje iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Ta žádá demisi Benešové a jmenování nezávislého šéfa resortu spravedlnosti. Pokud vláda požadavky nesplní, plánuje spolek, že v úterý 21. května zaplní Václavské náměstí, kam svolal i protestující více než ze 130 měst, která se k minulým demonstracím přidala.

Organizátoři označují jmenování Benešové za „největší zásah do justiční moci od listopadu 1989“. Protestujícím vadí, že výměna na ministerstvu nastala krátce poté, co policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Benešová poslední dva roky v souvislosti s trestním stíhám premiéra hájila. Podle podporovatelů zpochybňuje ministryně Babišovo obvinění z dotačního podvodu. Kritika se na ni snesla také za její návrh na zúžení justiční soustavy ze čtyřstupňové na třístupňovou. Ministryně se ale nechala slyšet, že by o systémové změně rozhodoval až ministr v dalším volebním období.

Na Staroměstském náměstí, kam podle organizátorů dorazilo na 20 tisíc lidí, vystoupili hlavně zástupci Senátu. Před nimi ještě promluvil hokejista Dominik Hašek, který se dotkl role sportovců v historických momentech Česka i Československa. Ovace si vysloužil další z řečníků, hudební kritik a jeden ze zakladatelů Občanského fóra Jiří Černý. Ten vyzdvihl důležitost médií, zejména těch veřejnoprávních. Proti Benešové se na demonstraci ohradil také bývalý úředník Regionálního operačního programu Severozápad Leo Steiner. Na pódiu se objevil i místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS). Z řad senátorů vystoupili Petr Šilar, Václav Láska a Mikuláš Bek. Nečekaně se ukázal i bývalý předseda české vlády Petr Pithart: „Jsme tu proto, abychom varovali. Všechny demontáže demokracie začínají nenápadnou erozí justice. Naposledy v Rumunsku, Polsku, Maďarsku. První změny bývají sotva postřehnutelné.“

Babiš v reakci na protesty zpochybnil úmysly demonstrujících. Upozornil zejména na to, že v rámci minulého protestu vystoupili i představitelé z řad poslanců parlamentních stran, zejména těch opozičních. „Já už to neberu jako nějakou občanskou záležitost, je to normální kampaň do Evropského parlamentu těchto stran,“ řekl premiér.

Z demonstrace Tomáš Pacovský

Staněk odmítal výzvy k odstoupení, přesto ke konci května rezignuje

Ministr kultury Antonín Staněk se ve čtvrtek 9. května sešel se zástupci petice vyjadřující nesouhlas s odvoláním ředitelů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Odpoledne se situace projednávala v užším vedení ČSSD, to Staňkovi uložilo do konce května vypsat výběrové řízení na řídicí pozice obou institucí.

Jiřího Fajta a Michala Soukupa odvolal Staněk v polovině dubna po kontrolách v dotčených institucích. Na oba ředitele také podal trestní oznámení kvůli údajné nehospodárnosti (viz Carolina 966). „Pokud chceme řešit problém nehospodárného zacházení s financemi, na který jsem těmi odvoláními upozornil, tak moje odstoupení nic nevyřeší,“ reagoval Staněk na požadavky k rezignaci. Postup šéfa ministerstva kultury vzbudil vlnu nevole u odborné i širší veřejnosti. Odvolání jsou označována za netransparentní a vzbuzující podezření na politickou objednávku.

Dvě petice nesouhlasící s postupem ministra při odvolání ředitelů významných kulturních institucí mají nasbíráno dohromady přes 6 500 podpisů. Se zástupci petice s menším počtem podpisů se Staněk sešel, autoři té druhé debatu odmítají a požadují jeho konec jako šéfa resortu kultury. Ministr na schůzce přislíbil sestavení odborné komise pro výběr nových ředitelů obou institucí. Měla by být ustanovena do konce května, do konce června má být vypsáno výběrové řízení. Zástupce druhé petice, ředitel Centra současného umění DOX Leoš Válka, se vyjádřil, že v tak krátkém časovém horizontu není možné komisi ustavit a jedná se jen o politickou hru za účelem získání času.

Situace se řešila týž den i ve Sněmovně na schůzi podvýboru pro kulturu, který přijal usnesení pochybující o adekvátnosti ministrova postupu při odvolávání. Odpoledne se na jednání grémia ČSSD Staňkovi nepovedlo uspokojivě rozptýlit pochybnosti o svém postupu. Uložilo mu proto vypsání transparentního výběrového řízení a vyřešení situace do konce května. Zdůraznilo také potřebu zklidnění situace a aktivního jednání se všemi aktéry.

Po uzávěrce: Staněk oznámil rezignaci k 31. květnu. Premiérovi napsal, že necítí další podporu z nejvyššího vedení ČSSD, a proto se rozhodl vyhovět výzvě předsedy strany Jana Hamáčka.

Z Nostického paláce Ondřej Štolc

Všechno má svá pravidla. ČKP představila kampaň proti sekundárním nehodám

Česká kancelář pojistitelů v úterý 14. května zahájila novou kampaň, ve které cílí na prevenci sekundárních dopravních nehod. Takových se na českých silnicích objevuje ročně více než tisíc. V novém prevenčním spotu upozorňuje na téma humorným způsobem. Kampaň vznikla ve spolupráci s Policií České republiky a organizací BESIP pod heslem Všechno má svá pravidla a poběží ve všech médiích do konce listopadu.

Sekundární nehody jsou takové, které se stanou do dvou hodin a dvou kilometrů od místa původní autohavárie. Vznikají jako důsledek nepozornosti řidičů, kteří ve stresu inklinují ke zkratkovitému jednání. Data ČKP ukazují, že za posledních sedm let se na českých silnicích takových nehod stalo 7400. Dle kanceláře v autoškolách chybí jakákoliv příprava na tyto události a její statistiky ukazují, že správné postupy zná jen necelá pětina řidičů. V průzkumu chování jen 32 % řidičů uvedlo, že si jako první krok obleče reflexní vestu, a 44 % neví, do jaké vzdálenosti umístit trojúhelník.

„S nadsázkou a vtipem připomínáme v nové kampani všem řidičům a spolujezdcům, jak je důležité pamatovat si čtyři základní kroky při nehodě nebo poruše auta, které mohou zachránit život všem zúčastněným. Touto kampaní, která se od jiných liší prvkem humoru, jsme vytvořili nové prostředí pro sdělení, aby řidiči byli připraveni na stresové situace po nehodě a věděli, jak se v nich správně zachovat,“ uvádí Jan Matoušek, výkonný ředitel ČKP. Kromě spotu vytvořila ČKP spolu s BESIPem a Ředitelstvím služeb dopravní policie tzv. kartu pomoci řidičům. Ta se podobá instrukcím z letadel. Na šesti obrázcích z obou stran radí, jak postupovat při dopravní nehodě a první pomoci. V plánu je tisk 250 tisíc těchto karet.

„Přivítali jsme tuto spolupráci. Má to smysl. Řidiči velmi často nevědí, co mají dělat (…) a tato včasná rada může zachránit život,“ pronesl na tiskové konferenci Tomáš Lerch, ředitel ŘSDP. Lerch dále uvedl, že největší nehodovost je v létě, kdy cestují celé rodiny na dovolené. V plně naloženém autě vestu ani trojúhelník ani nemohou najít. „Věci, které potřebuji rychle a včas, by měly být na dosah ruky,“ upozornil. Kampaň si klade za cíl oslovit přibližně 95 % řidičů. Jejím úkolem je naučit je správné postupy v případě autonehod, rozšířit mezi veřejností instrukční kartu a otevřít debatu o výuce krizových situací v autoškole.

Z tiskové konference Karolína Schubertová

Vědci z Expedice Neuron debatovali o svých cestách do Arktidy, Amazonie a Afriky

Polárnice Marie Šabacká, biolog a ilustrátor Jan Dungel a dvojice zoologů Arthur Sniegon a Tomáš Jůnek představili veřejnosti svou práci v zahraničních expedicích a zároveň upozornili na některé vážné ekologické hrozby. Veřejnou debatu pořádal v úterý 14. května v pražském CAMPu nadační fond pro vědu Neuron. Projekt Expedice Neuron vznikl v roce 2015 na popud slavného cestovatele Miroslava Zikmunda a za cíl si klade podpořit české vědce v terénním výzkumu po celém světě.

Jan Dungel, přírodovědec a malíř, má za sebou už víc než čtvrt století zkoumání rostlin a zvířat amazonského pralesa. Při svém pozorování náhodou narazil na primáta uakari neblinského. Tento zapomenutý druh opice uakari byl Evropany naposledy spatřen v 19. století. Dungel se s ním poprvé setkal, když mu ho domorodci nabídli k večeři. Poté, co zjistil, že jde o dávno ztracený druh, primáta popsal, vyfotografoval a namaloval. Kromě spousty zajímavých příběhů z cest mluvil Dungel, jenž je jedním z největších znalců Amazonie u nás, o devastaci pralesa hlavně kvůli těžbě a pastvě pro dobytek. „Celé ty roky, co tam jezdím, neustále utíkám. Místa, která jsem měl rád, už dnes neexistují.“ Sám Dungel vidí osud pralesa pesimisticky. Přes protesty proti těžbě surovin a nelegálnímu vypalování lesů podle něj stále vyhrávají peníze a politický vliv.

Polárnice Marie Šabacká z Jihočeské univerzity se zabývá výzkumem a pozorováním ledovců. Svůj obor sama nazývá polární ekologie, jelikož spíš než ledem a sněhem se zabývá životem na ledovci. Součástí takového ekosystému jsou například kryokonity. Malé jamky v ledu vyplněné sedimentem, který díky tmavému zbarvení pohlcuje sluneční teplo, a rozpouští tak led kolem sebe. V takovýchto jamkách žijí organismy jako želvušky, vířníci, řasy, bakterie a viry, které Šabacká zkoumá. Mladá polárnice jezdí za ledovci po celém světě. Během výzkumu v arktických Špicberkách se musela běžně vyhýbat ledním medvědům. Před sebou má výzkum vzácných tropických ledovců v Africe. Jejich vzorky chce porovnat s polárními příbuznými v globálním kontextu.

Úterní debaty se zúčastnil pouze jeden z dvojice zoologů, kteří si kladou za cíl zmapovat lidské aktivity ovlivňující populace zvířat v africké divočině na pomezí Republiky Kongo a Gabonu. Jejich výprava by měla začít v srpnu, a zatímco Tomáš Jůnek se stará o domácí přípravy a nákup materiálu, Arthur Sniegon již obhlíží terén přímo v Africe, proto se do debaty zapojil pouze přes videohovor. Africké vlády stále více zpřístupňují divočinu společnostem, které těžbou dřeva a nerostů nenávratně mění krajinu. Kromě toho zde operují sítě pytláků lovících ohrožené druhy goril, slonů a dalších velkých savců. Prales je esenciálním zdrojem potravy pro místní obyvatele, kteří často nemají jinou možnost obživy. Z těchto důvodů podle Jůnka čeká středoafrické pralesy do roku 2100 totální destrukce. K jejich záchraně by mohly přispět výsledky výzkumu početného týmu vedeného Sniegonem a Jůnkem.

Z debaty Štěpán Svoboda

Na Václavské náměstí by se mohly vrátit tramvaje

Sdružení Nového Města pražského představilo několik návrhů na revitalizaci centra hlavního města, a to především oblasti Václavského náměstí. Předseda organizace Jan Adámek za nejzásadnější problém považuje porevoluční rozparcelování náměstí, kterému předcházelo zrušení tramvajových tratí. Uvedl to v pondělí 13. května na tiskové konferenci v hotelu Jalta.

Podle Adámka tramvajová trať na Václavském náměstí není tolik zásadní z hlediska dopravy, jako spíše kvůli zatraktivnění a zpříjemnění pobytu na náměstí. Jedním z hlavních argumentů pro obnovení tramvajové dopravy na Václaváku má být ale i podpora dopravy v centru města. Pokud by se vytížená trať v Ječné, Spálené či Jindřišské ulici stala neprůjezdnou, nemusela by pak kvůli alternativní trati zkolabovat doprava v celém centru. Výhodou by také byla bezbariérovost dopravy. Problémem však zůstává stávající pokus o revitalizaci v podobě záhonů uprostřed náměstí, kudy by trať mohla vést, a její umístění tak, aby nenarušovala prostor pro společenská shromáždění.

Václavské náměstí není jediným místem v centru, kde by měly v budoucnu začít jezdit tramvaje. „Na workshopech, které naše sdružení pořádá, jsme zjistili, že z hlediska dopravy je zcela nutné zavedení trasy z Vinohradské na hlavní nádraží. Ještě nevíme, kudy přesně povede, ale pravděpodobně by měla ústit skrz Vrchlického sady před budovou hlavního nádraží,“ řekl Adámek. O těchto i dalších nápadech, které mají pomoci zkrášlit a zpříjemnit život v centru Prahy sdružení pravidelně jedná s vedením Prahy 1. Myšlenka návratu tramvají na Václavské náměstí koluje mezi dopravními odborníky a vedením Prahy 1 minimálně od jara minulého roku (viz Carolina č. 943).

Z hotelu Jalta Filip Karban

Výstaviště zaplnily stovky stánků s knihami. Do Prahy zavítali i dva nobelisté

Minulý týden se v Praze uskutečnil již 25. ročník mezinárodního knižního veletrhu a festivalu literatury Svět knihy. Návštěvníci se mohli setkat s tvorbou z téměř čtyř desítek zemí na pražském výstavišti v Holešovicích od 9. do 12. května.

Do Prahy zavítalo několik desítek autorů z Česka i zahraničí. Čestným hostem Světa knihy byla Latinská Amerika. Hlavní událostí se stalo setkání se dvěma držiteli Nobelovy ceny za literaturu, Peruáncem Mariem Vargasem Llosou a Němkou Hertou Müllerovou. Oba spisovatelé se také sešli na společné debatě věnované významu literatury pro hlas svobody a politický boj. Sobotní večer v Lucerně moderoval Jakub Železný.

Hlavním tématem letošního ročníku Světa knihy byla Paměť a vzpomínky. Festival se zaměřil na široké pojetí dějin literatury od orální historie přes memoáry až po obecný vztah k dějinám. Inspirací pro letošní téma byla i Latinská Amerika. „Autoři z této oblasti paměť a vzpomínky ve svých dílech hodně tematizují,“ vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Čtenáři si mohli pořídit knihy u více než čtyř stovek vystavovatelů. Svět knihy ale nabídl i debaty s autory a jejich autogramiády. Mimo jiné představila své Hodiny z olova letošní držitelka ceny Magnesia Litera Kniha roku Radka Denemarková.

Pohled na literární tvorbu v evropském kontextu přinesl nový pavilon Café Evropa. Ten vyhradili organizátoři pro diskuse o literatuře a myšlení. Cílem bylo zdůraznit příslušnost české tvorby k evropskému kulturnímu prostoru.

Na festivalu se udílela také Cena Jiřího Ortena pro mladé autory. Tu získala japanoložka Anna Cima se svým debutem Probudím se na Šibuji. Do užšího výběru se dostal i Vojtěch Matocha s knihou Prašina a básník Jan Škrob se sbírkou Reál. Pro bližší informace o letošním ročníku Světa knihy můžete navštívit webové stránky sk2019.svetknihy.cz.

Ze Světa knihy Hana Grohová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Prezident Miloš Zeman na oficiální návštěvě Maďarska

Od úterý 14. května je prezident Miloš Zeman na třídenní cestě v Maďarsku. Hlavu státu doprovází třicet zástupců českých firem a také dva členové české vlády: ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, oba za ANO. Pobytu se účastní i Ivana Zemanová. Na úvodním setkání s partnerskou zemí V4 se prezident označil za lobbistu ve prospěch českých podniků, informovala ČTK.

Během jednání s maďarskými podnikateli a předsedy hospodářských komor obou zemí Vladimírem Dlouhým a Lászlem Parraghem vyzdvihl prezident především rostoucí objem vzájemné obchodní výměny. Český velvyslanec v Budapešti Juraj Chmiela pak Maďarsko zmínil jako desátého nejvýznamnějšího obchodního partnera ČR.

Česko-maďarské hospodářské vztahy hodnotil Zeman kladně, zmínil ale i problémy týkající se investičních pobídek. Ty podle něj v porovnání obou zemí české firmy v Maďarsku nedostávají. Jako excelentní naopak uvedl spolupráci českých výrobců zbraní s maďarskou armádou.

Ve středu se hlava státu setkala s prezidentem Jánosem Áderem, premiérem Viktorem Orbánem a předsedou parlamentu Lászlóem Kövérem. Ve čtvrtek měl Zeman na programu návštěvu jaderné elektrárny Paks, která je momentálně v dostavbě ruskou společností Rosatom. Podle Zemana jsou s výstavbou nových jaderných bloků v Evropě obecně spojeny průtahy a překročení rozpočtu a projevil zájem, aby se do subdodávek zapojily i české firmy.

Zuzana Doubravová

Dvořák v Rusku. Kühňata vystoupila na Moskevském velikonočním festivalu

V Moskvě a v několika dalších městech Ruské federace se uskutečnil 18. ročník Moskevského velikonočního festivalu. Od jeho vzniku v roce 2002 se na něm každoročně představují hudební hvězdy z celého světa. Program nabízí koncerty sborové, komorní i symfonické. Letošní ročník byl věnován 175 letům od narození Nikolaje Rimského-Korsakova a 180 letům od narození Modesta Musorgského. Díla obou velkých ruských skladatelů zazněla po celé zemi. Festival vyvrcholil v neděli 12. května. V Rusku letos vystoupil také náš reprezentant. Kühnův dětský sbor, světově známé těleso s dlouholetou historií, se na moskevském festivalu předvedl již podruhé.

Kühnův sbor vystoupil 6. května na slavnostním galavečeru v Koncertním sále P. I. Čajkovského. Na pódiu se představil společně s dalšími pěveckými soubory. Během patnáctiminutového pásma měl každý předvést svou kulturu. Na pódiu se vystřídaly The Pontifical Chorus of the Minsk Cathedral of the Holy Spirit z Běloruska, soubor Svanholm Singers ze Švédska, Vanya Moneva Choir z Bulharska, Kaunas Vocal Ensemble Acusto z Litvy a maďarský dívčí sbor The Pro Musica Girls’ Choir. Kühňata přiblížila českou kulturu výběrem z Moravských dvojzpěvů – cyklem zhudebněné moravské poezie od Antonína Dvořáka. Sbor vystoupil pod vedením sbormistra Petra Louženského.

V rámci festivalu zazpíval také v katedrále Ioanna Predtechi v Zarajském kremlu a v evangelicko-luteránské katedrále sv. Petra a Pavla v Moskvě. Na festivalu také již tradičně vystoupili přední sólisté Mariinského divadla pod vedením Larisy Gergijevy. Orchestr Mariinského divadla zahrál kromě Moskvy také v Jekatěrinburgu, Omsku, Nižním Novgorodu a mnoha dalších ruských městech.

Z Moskvy Adéla Šponerová

Ekonomika

Nezaměstnanost v dubnu klesla na 2,7 % a je nejnižší za 22 let

Během dubna zaregistrovaly úřady práce v České republice celkem 209 828 uchazečů o zaměstnání. To je o 32 970 méně než před rokem. Podíl nezaměstnaných poklesl na 2,7 % a je nejnižší od června 1997. Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,6 uchazeče. Nezaměstnanost v ČR je nejnižší v EU. V tuzemsku si nejlépe stojí okres Praha-východ s 1,1 % a nejhůře okres Karviná (6,9 %). Údaje zveřejnil Úřad práce ČR 10. května.

Pracovní poměr uzavřelo během dubna 36 405 lidí. V evidenci jsou nejčastěji zapsáni klienti s nízkou kvalifikací, se základním, středním vzděláním s výučním listem či s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v dubnu 43,2 roku. Mezi evidovanými bylo 78 094 lidí nad 50 let. V uplynulém měsíci bylo bez práce 110 348 žen (52,6 % z celkového počtu nezaměstnaných) a 36 162 OZP (17,2 %). Podporu v nezaměstnanosti (průměrně 7 759 Kč) pobíralo 71 734 osob, tj. 34,2 % všech uchazečů vedených v evidenci.

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. „Tak například v současné době už zaměstnavatelé tak striktně nevyžadují úplnou profesní způsobilost, dosaženou úroveň vzdělání, získání konkrétní kvalifikace a praxi v oboru nabízeného pracovního místa. Důležitý je pro ně především zájem nových zaměstnanců o danou pozici, ochota učit se novým věcem, spolehlivost, flexibilita a chuť pracovat. Zaměstnavatelé si je sami zaškolují a pracují s nimi mnohem intenzivněji,“ vysvětluje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Úřady práce ze zákona též vypisují místa v rámci veřejně prospěšných prací. K začátku května se na nich podílelo téměř pět tisíc lidí. VPP jsou určeny převážně pro dočasné pracovní uplatnění uchazečů o zaměstnání. Za standardní délku jejich trvání se ovšem považuje 12 měsíců. Měsíční výše příspěvku na mzdy pracovníků VPP činí 15 tisíc Kč. Úspěch sklízí též pilotovaný příspěvek na dojížďku, který ÚP ČR poskytuje od roku 2016. Během tří let o něj požádalo bez mála 10 tisíc lidí. Z rekvalifikačních kurzů jsou nejžádanější kurzy zaměřené na získání řidičských a profesních průkazů.

Petra Tomášková

WPO na zasedání v Praze ocenila výherce mezinárodní soutěže

Více než 35 členů mezinárodní organizace World Packaging Organisation se na týden od 13. do 17. května sjelo do Prahy na 1st Board Meeting of 2019. Akci organizovala obalová společnost SYBA, která je lokálním členem WPO. Hlavním zaměřením WPO je vývoj v oblasti obalových technologií, zabývá se ale také osvětou a vzděláním, a to zejména v rozvojových zemích. Vize společnosti představilo její vedení na tiskové konferenci 13. května v hotelu Century Old Town Prague. Hlavním bodem zasedání bylo finále mezinárodní soutěže World Star Ceremony, které se uskutečnilo ve středu ve Slovanském domě. Tento ceremoniál je jednou z tradičních událostí, které WPO pořádá. Ceny se udílejí už od roku 1970. Letos se posuzovalo 319 projektů z 35 zemí. Z tohoto počtu bylo vybráno 190 výherců. Za Českou republiku se mezi oceněnými umístila např. limitovaná edice lahví Becherovka nebo vinná etiketa Vinařství Sedlák.

V rámci týdenní konference čekal zástupce WPO z různých koutů světa bohatý program, který zahrnoval návštěvu několika společností, např. závody THIMM ve Všetatech nebo pivovar Pilsner Urquell v Plzni. World Packaging Organisation byla založena 6. září 1968 v Tokiu.

„Hlavním záměrem týdenního meetingu je interakce s lokálním průmyslem, s členy společnosti SYBA a představení cílů WPO. Chceme také poukázat na programy, které jsme v posledních letech uskutečnili.“ Vzdělávání chce organizace dle slov jejího prezidenta Pierra Piennara zaměřit především na první stupně základních škol.

Z Century Old Town Prague Ester-Marietta Sidibé

Kultura

Zima a vítr? Nevadí. Na Kampě zahájili hudební festival Pražské jaro

Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze začal již 74. ročník mezinárodního festivalu klasické hudby Pražské jaro. Zahájen byl tradičně 12. května Mou vlastí Bedřicha Smetany, letos v podání Bamberských symfoniků dirigovaných Jakubem Hrůšou. Přímý přenos z Obecního domu mohli sledovat návštěvníci akce Zahájení na Kampě, kde na ně čekal rozsáhlý doprovodný program mladých umělců ve spolupráci s projektem ZUŠ Open.

Den zahájení a zároveň 135. výročí úmrtí Bedřicha Smetany tentokrát připadly na neděli. I díky tomu byl počet diváků navzdory sychravějšímu počasí na Kampě vysoký. Ve čtyři hodiny odpoledne zde vystoupil soubor Brass Company ze ZUŠ Jindřicha Pravečka Lanškroun, který odstartoval tříhodinový hudební program žáků základních uměleckých škol.

Na tato vystoupení navázala hlavní událost večera, kterou byla projekce přímého přenosu zahajovacího koncertu Pražského jara na velkoplošnou obrazovku. Bavorský symfonický orchestr Bamberger Symphoniker, který pod taktovkou Jakuba Hrůši rozezněl Mou vlastí Smetanovu síň Obecního domu, mohli živě sledovat i diváci mimo Kampu v kinech v ostatních městech republiky či na ČT Art.

Každoroční hudební festival konající se na počest jednoho z největších českých skladatelů, Bedřicha Smetany, bude až do 4. června uvádět mimořádné umělce z Česka i celého světa. Návštěvníci se mohou 18. května těšit na festivalový debut klavíristy Matyáše Nováka či 3. června na francouzsko-švýcarského flétnistu Emmanuela Pahuda. Na slavnostním zakončení festivalu pak vystoupí francouzský houslista Renaud Capuçon v houslovém koncertu Antonína Dvořáka.

Z Kampy David Laufer

Výstaviště zaplnily stovky stánků s knihami. Do Prahy zavítali i dva nobelisté

Minulý týden se v Praze uskutečnil již 25. ročník mezinárodního knižního veletrhu a festivalu literatury Svět knihy. Návštěvníci se mohli setkat s tvorbou z téměř čtyř desítek zemí na pražském výstavišti v Holešovicích od 9. do 12. května.

Do Prahy zavítalo několik desítek autorů z Česka i zahraničí. Čestným hostem Světa knihy byla Latinská Amerika. Hlavní událostí se stalo setkání se dvěma držiteli Nobelovy ceny za literaturu, Peruáncem Mariem Vargasem Llosou a Němkou Hertou Müllerovou. Oba spisovatelé se také sešli na společné debatě věnované významu literatury pro hlas svobody a politický boj. Sobotní večer v Lucerně moderoval Jakub Železný. Hlavním tématem letošního ročníku Světa knihy byla Paměť a vzpomínky. Festival se zaměřil na široké pojetí dějin literatury od orální historie přes memoáry až po obecný vztah k dějinám. Inspirací pro letošní téma byla i Latinská Amerika. „Autoři z této oblasti paměť a vzpomínky ve svých dílech hodně tematizují,“ vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Čtenáři si mohli pořídit knihy u více než čtyř stovek vystavovatelů. Svět knihy ale nabídl i debaty s autory a jejich autogramiády. Mimo jiné představila své Hodiny z olova letošní držitelka ceny Magnesia Litera Kniha roku Radka Denemarková.

Pohled na literární tvorbu v evropském kontextu přinesl nový pavilon Café Evropa. Ten vyhradili organizátoři pro diskuse o literatuře a myšlení. Cílem bylo zdůraznit příslušnost české tvorby k evropskému kulturnímu prostoru.

Na festivalu se udílela také Cena Jiřího Ortena pro mladé autory. Tu získala japanoložka Anna Cima se svým debutem Probudím se na Šibuji. Do užšího výběru se dostal i Vojtěch Matocha s knihou Prašina a básník Jan Škrob se sbírkou Reál. Pro bližší informace o letošním ročníku Světa knihy můžete navštívit webové stránky sk2019.svetknihy.cz.

Ze Světa knihy Hana Grohová

Více než po 60 letech máme možnost nahlédnout za oponu Laterny magiky

Dům umění města Brna se stává místem konání unikátní multimediální výstavy s názvem Laterna Magika: Dekonstrukce a aktualizace. Ta potrvá od středy 15. května do 28. července. Expozice je výsledkem čtyřletého vědeckého výzkumu Národního filmového archivu, který poodhaluje jednotlivé složky fenoménu jménem Laterna magika a zkoumá pozadí prvního multimediálního divadla na světě.

Kurátorkami výstavy, jejímž architektem je Zdeněk Baladrán, jsou filmové historičky Lucie Česáková a Kateřina Svatoňová. „Uchýlily jsme se k cestě, která neznamená, že vám představíme rekonstrukci jednotlivých představení Laterny magiky, ani nechceme dělat zevrubnou historii jednoho divadla. Naopak jsme chtěly Laternu magiku uchopit ve výstavě jako mnohapřítomný fenomén v různých jeho fasetách. Především jako instituci a politikum, ale také jej ukázat jako technický vynález, technický aparát. Byl to specifický formát i multimédium,“ říká Lucie Česáková.

Významně se na celém projektu podílel také Institut intermédií ČVUT v čele s Ilonou Machovu. Kromě digitální archivace materiálů se zabývali i metodou snímání pohybů, tzv. motion capture. Ta spočívá v umístění značek (bodů) na tělo tanečníka ve speciálně upraveném prostoru, kde jsou pomocí programu snímána data jednotlivých pohybů a dále převáděna do digitální podoby. Díky ní bylo možné zrekonstruovat vybrané části z představení Pestrá paleta, Krkolomná jízda atd. „Vytvořili jsme také jeden unikátní projekt speciálně pro tuto výstavu, a tím je choreografie Markéty Kuttnerové, která zpracovala část představení Odysseus s názvem Kirké. Ta bude prezentována formou virtuální reality jako interaktivní zážitek pro diváka,“ dodala Machová.

Na vernisáži výstavy v úterý 21. května bude také představena kniha kurátorek Lucie Česálkové a Kateřiny Svatoňové Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky. Pražská varianta expozice bude v září umístěna v prostorách současného umění MeetFactory, díky kterému tvůrci nabídnou divákům další pohled za oponu multimediálního fenoménu.

Z tiskové konference Anna Maděrová

Sport

Češi na MS v ledním hokeji: výhra nad silnými Švédy a Nory, porážka od Ruska

Osmdesáté třetí mistrovství světa v ledním hokeji se po osmi letech vrátilo k našim sousedům na Slovensko. Ti coby pořadatelská země využili možnosti vyměnit si své místo s Norskem, aby k prestižnímu utkání Česko–Slovensko nedošlo ještě před vyřazovacími koly. Slováci tak hrají ve skupině A v Košicích, kde se mezi jejich soupeře řadí například Kanada nebo Spojené státy. Český reprezentační tým hraje v základní skupině B v Bratislavě, kde hned ve svém prvním pátečním zápase poměřil síly se Švédskem, jedním z největších favoritů na zlato.

Čeští hráči překvapili svou dobrou formou, když úřadující mistry světa porazili 5:2. Potvrdili ji i následujícího dne proti nevyzpytatelnému Norsku, které doslova smetli s výsledkem 7:2. Ve třetím utkání proti Rusku v pondělí českému týmu došlo štěstí a utrpěl se skóre 0:3 svou první porážku. Čechům se i přesto slušně daří a ve čtvrtek 16. května se pokusí pozici utvrdit v mači proti hokejistům z Lotyšska.

Slovenští hráči ve svém prvním zápase v košické skupině podobně překvapivě bez větších problémů porazili tým Spojených států 4:1. Utkání s Finskem však už prohráli 2:4 a malou sportovní tragédii prožili Slováci v zápase třetím, kdy necelé dvě vteřiny před koncem přišli po gólu útočníka Marka Stonea o cennou remízu s Kanadou. Klání skončilo výsledkem 5:6. Fanoušci neváhali své zklamání projevit pískotem a házením předmětů na led. Pravděpodobnost utkání Česko–Slovensko se prohrou Slováků samozřejmě snížila, protože jejich cesta do vyřazovacích kol teď bude mnohem obtížnější.

Zájem fanoušků vzbuzuje účast Velké Británie, která si na šampionátu naposledy zahrála před dvaceti pěti lety. Tehdy byl ale její tým složen hlavně z hráčů kanadského původu. Shodou okolností právě Kanaďané uštědřili britské reprezentaci v neděli zdrcující porážku 8:0, stejně jako v úterý Dánové, kteří dokonce Brity pokořili 9:0.

Jakub Chodil

Počasí

O víkendu se dočkáme slunce, v týdnu přeháněk – léto zatím nepropukne

Oproti minulému týdnu se výrazně ochladilo a na většině území pršelo. Na Lysé hoře v Beskydech dokonce sněžilo, přibylo víc než 4 cm nového sněhu. Víkend ale přinese slunce a teploty porostou až na 24 stupňů. Na některých místech se mohou vyskytnout ojedinělé odpolední srážky. Začátek příštího týdne budou provázet odpolední přeháňky. Teploty spíše klesnou, léto zatím nepropukne.

Kateřina Zemanová