24. října 2019, Carolina č. 971

události od 16. do 23. října


Z domova

Víc než třetina lidí si myslí, že se za socialismu žilo líp

Projekt Paměť národa zveřejnil v úterý výsledky průzkumu o sametové revoluci a životě za minulého režimu, který pro něj zpracovala společnost NMS Market Research. Na stěžejní otázku, zda se za socialismu žilo lépe, odpovědělo kladně 38 % respondentů nad 40 let. Tedy těch, kteří dobu před rokem 1989 zažili. Jako důvody nejčastěji uvádí sociální jistoty, práci a větší ohleduplnost a slušnost. Se zvyšující se úrovní vzdělání však míra souhlasu klesá. Například vysokoškoláků souhlasilo pouze 16 %.

Sametovou revoluci hodnotí pozitivně 36 % Čechů nad 40 let, pro 27 % neměla žádný dopad a 17 % tvrdí, že jejich životy změnila k horšímu. Pětina nedokázala odpovědět. „Vysokoškoláci jsou v tomto ohledu optimističtější, myslí si, že sametová revoluce pro ně byla pozitivní. Naopak u respondentů se základním vzděláním nebo výučním listem nebyly odpovědi jednoznačné a čtvrtina z nich si myslí, že to byl obrat k horšímu,“ říká Stanislav Radocha ze společnosti NMS Market Research.Češi si dnes nejvíce cení možnosti svobodně vycestovat, neúčastnit se povinných akcí a možnosti vyjádřit svůj názor. Více než polovina si však myslí, že se Česká republika stále nevypořádala s komunistickou minulostí. Pouze třetina dotázaných věří v nezávislou justici a média, 15 % tvrdí, že by se musela změnit celá politická reprezentace, a 12 % respondentů by dokonce chtělo zakázat Komunistickou stranu Čech a Moravy.

Letošní 30. výročí se chystá oslavit více než čtvrtina dotázaných. „Podle průzkumů je patrné, že Češi dávají přednost odjezdům na chalupu nebo otevření piva s přáteli před oslavou těchto výročí, což mě nijak zásadně nemrzí. Ale mrzelo by mě, kdyby byla tato výročí opomíjena vrchními představiteli naší společnosti,“ podotkl Mikuláš Kroupa, ředitel společnosti Post Bellum a zakladatel Paměti národa. Paměť národa organizuje v Praze řadu vzpomínkových akcí pod heslem Nezapomeňme.

Z tiskové konference František Zajíc

Demonstranti proti turecké invazi zaplnili Palackého náměstí

Několik set lidí se sešlo v Praze na Palackého náměstí, aby vyjádřili svůj nesouhlas s invazí Turecka do Sýrie. Akci 21. října pořádala Česká pirátská strana, jejíž předseda Ivan Bartoš vystoupil také jako řečník. Během protestu bylo možné podepsat petici, která požaduje uvalení ekonomických sankcí vůči Turecku.

„Česko je také spoluzodpovědné za agresi páchanou členským státem NATO. I když se věci dávají do pohybu, reakce Evropy, tedy i Česka jako její součásti, jsou pomalé. Sankce pouze dopadnou na obyčejné Turky. Okruhu oligarchů v okolí Erdogana se nedotknou,“ stojí v popisku události na facebooku, která na Palackého náměstí svolala asi 300 lidí. Mnozí účastníci přišli s transparenty a kurdskými vlajkami, jiní zapálením svíčky uctili brutálně zavražděnou kurdskou političku Hevrin Chalafovou.

Předseda pirátů Bartoš ve svém projevu vyčetl Andreji Babišovi, že se krátce před útokem fotil s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Premiér reagoval s tím, že jejich společná fotka neznamená podporu tureckého útoku. „Stydím se za EU,“ uvedl pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. Evropa by se podle něj měla Turecku postavit.

Poslanecká sněmovna minulý týden odsoudila tureckou agresi jako porušení mezinárodního práva. „Osobně bych byl pro ekonomické sankce proti Turkům,“ vyjádřil se ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Pořadatelé pondělní demonstrace, Piráti, v tuto chvíli připravují dopis poslanců požadující ukončení turecké agrese.

Vojenská operace začala poté, co americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout z oblasti americké vojáky. Turecká armáda má za úkol vyčistit oblast u tureckých hranic od kurdských milic, které považuje za teroristy. Cílem operace je vytvořit pásmo, do něhož má být přemístěna část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Jan Fuchs

Zaspali jsme? Konference k bytové krizi může přinést inspiraci

Jak budeme bydlet? Jakým výzvám čelí komunální politika v oblasti bydlení? A jak se k těmto výzvám postavit? Masarykova demokratická akademie uspořádala 21. října konferenci, na níž vystoupili hosté z Německa, aby prezentovali své dosavadní zkušenosti a kroky, které města jako Mnichov, Berlín a Düsseldorf uskutečnila na cestě za dostupným bydlením.

Po úvodním slovu Vladimíra Špidly se před mikrofon postavili Martin Klamt s prezentací projektu bytové výstavby v Mnichově, Mathhias Herz jako mluvčí pro bytovou politiku klubu SPD v zastupitelstvu Düsseldorfu a Ulrike Mackrodtová z klubu SPD v Zemském sněmu v Berlíně.

I přesto, že se plány, velikost a postupy jednotlivých německých měst mírně liší, rozhodně jim nechybí koncepčnost a smysl pro dlouhodobější plánování. Každá z těchto aglomerací se bude muset potýkat s velkým nárůstem obyvatelstva a každá z nich se už dnes zabývá modernizací zastaralé infrastruktury a nedostatkem dostupného bydlení. Nástroje, které se snaží na překotný vývoj reagovat, již existují. Lze zmínit například podmínky pro sociálně spravedlivé užívání půdy, ochranná ustanovení pro konkrétní oblasti či zákaz změny účelu využívání nemovitosti.

Problematickou situaci v Praze, kde si některé skupiny obyvatelstva již nemohou vlastní bydlení vůbec dovolit, přiblížil vedoucí kampaně Praha – město pro život Václav Orcígr ze společnosti Arnika. Od roku 1989 bylo zprivatizováno více než 82 % městského bytového fondu a od roku 2008 se kontinuálně městské byty nestaví. Mechanismy, které by mohly bytovou krizi utlumovat či řešit, při porovnání s německými městy, zatím nikdo pořádně nenastavil.

Marek Máčala

Dobrovoľníci vysadili 164 tisíc stromčekov

V sobotu 19. októbra sa na území Českej republiky konala akcia Deň za obnovu lesa. Štátny podnik Lesy ČR usporiadal akciu v každom regióne okrem Prahy, sádzalo sa na 14 miestach. Dobrovoľníci pomáhali s obnovou lesa, ktorý zničili kôrovce, a tiež sa zoznamovali s budúcou podobou lesov, ktoré budú mať rozdielnu skladbu ako súčasné porasty. „Je treba sa pripraviť na to, že lesy, ktoré dnes sadíme, budú za tridsať, päťdesiat rokov oveľa iné než tie, na ktoré sme boli zvyknutí v minulosti a ktoré dnes naprieč republikou hynú. Tým, že v takejto doposiaľ nevídanej miere sadíme nový les, tvoríme úplne novú krajinu. Sadíme lesy, ktoré porastú do 22. storočia,“ uviedol generálny riaditeľ Lesov ČR Josef Vojáček pre webový portál sazimelesynovegenerace.cz.

Dobrovoľníci sa mohli prihlásiť vopred, avšak mnohí prišli až priamo na miesto bez registrácie. Na vysádzaní lesov sa tak zúčastnilo celkovo 31 tisíc dobrovoľníkov. Do práce sa zapojil aj minister hospodárstva Miroslav Toman. „Som veľmi rád, že Lesy Českej republiky a obecne lesníci s tým začali bojovať. Vymedzili sme červené zóny, snažíme sa poskytnúť lesníkom čo najviac prostriedkov,“ povedal Toman pre iDnes.cz.

Akcia Deň za obnovu lesa bola určená všetkým, ktorým nie je príroda ľahostajná, ktorí sa zaujímajú o to, čo zanechajú budúcim generáciám. Ľudia vysádzali pod vedením lesníkov a študentov lesníctva 164 tisíc drevín. Upratovali vyťažené plochy a stavali oplotky, ktoré sadenice chránia pred zverou. Účastníkov čakala aj autogramiáda známych osobností, ukážky lesnej techniky a práce v lese, lesná pedagogika a požičovňa bicyklov.

Hanka Herinková

Po problémech s Home Creditem čelil rektor Tomáš Zima další kritice

V Karolinu se v pátek 18. října konala první schůze Akademického senátu Univerzity Karlovy v tomto školním roce. Nejsledovanějším bodem programu bylo vyjádření rektora Tomáše Zimy k nedávné aféře okolo spolupráce univerzity a úvěrové společnosti Home Credit. Jednalo se o tříletou smlouvu zajišťující škole 1,5 milionu korun. Kritikům vadil hlavně předmět podnikání firmy.

„Chtěl bych se vám omluvit za to, že jsem neodhadl reakci, která proti smlouvě vznikla,“ projevil Zima nad celou kauzou lítost. Zároveň dodal, že se ho dotklo, že by si někdo mohl myslet, že by smlouva měla omezovat akademická práva a svobodu. „Nikdy mě ani ve snu nenapadlo, že by jakákoliv smlouva (…) mohla zasáhnout integritu akademických svobod – svobodu bádání, svobodu výuky a podobně. Víte, že jsem pro to, aby na univerzitě zaznívaly různé hlasy a různé názory,“ prohlásil.

Senát nakonec jednomyslně přijal usnesení, které považuje postup při uzavření smlouvy za nešťastný a do budoucna žádá nastavení transparentních mechanismů při uzavírání strategických partnerství a spoluprací s externími subjekty. Odsouhlasili proto zřízení pracovní skupiny, jejíž výstupy požadují nejpozději do zasedání AS 24. ledna 2020.

Do té doby umírněnou diskusi rozbouřil až výrok profesora Jana Černého z Přírodovědecké fakulty, který připomněl Zimovo členství v KSČ i jeho angažovanost v Socialistickém svazu mládeže před rokem 1989 a vyzval ho ke zvážení míry jeho zapojení při oslavách 30. výročí sametové revoluce. Na obranu rektora zaznívaly argumenty, že stejně jako například Vlasta Chramostová se Tomáš Zima svou předrevoluční angažovaností netají a že všechny tyto informace byly již při jeho volbě v roce 2014 známé.

Usnesení, které vyzývalo rektora k zamyšlení nad účastí na oslavách, získalo podporu dvou senátorů, 39 bylo proti a 12 se zdrželo. Jan Pačes, druhý z hlasujících pro přijetí návrhu, svou volbu odůvodnil tím, že v souvislosti s blížícím se výročím hovoříme o svobodě, ke které se hlásíme, a na druhou stranu tam vystupují osoby jako Tomáš Zima, které mají v tomto ohledu problematickou minulost. „Já si myslím, že je dobré vyzvat Jeho Magnificenci, pana rektora, aby se tímto problémem zabýval a aby zvažoval účast na různých akcích a své projevy. (…) Chci, aby se o tom vedla debata a aby se nad tím lidé zamýšleli,“ uvedl.

Z Karolina Lucie Riedlová

Ceny Mluvčí roku ovládli Kavka od pražských hasičů a Bálek z pojišťovny Allianz

Z hasičského vyšetřovatele nejlepším českým mluvčím veřejných institucí. Příběh Martina Kavky dominoval vyhlašování oborových cen Mluvčí roku, které druhým rokem pořádal PR klub. Mezi mluvčími soukromého sektoru, respektive PR týmy triumfovali mluvčí Allianz pojišťovny Václav Bálek a PR tým Letiště Praha. Ocenění se předávala za účasti tuzemské špičky z oblasti public relations na slavnostním galavečeru ve čtvrtek 17. října v pražské Galerii kavárny Louvre.V roce 1994 nastoupil k pražskému Hasičskému záchrannému sboru jako běžný výjezdový hasič, později povýšil na vyšetřovatele. Před dvěma lety se z něj stal tiskový mluvčí sboru. „Řekl jsem si o tuto pozici coby obyčejný hasič. Nelíbilo se mi, jak mí kolegové oblast PR tehdy dělali. Možná trošku nafoukaně jsem jim tehdy řekl, ať mi to dají na tři měsíce a já ukážu, jak má PR správně vypadat,” vzpomínal na své začátky Kavka, který tak boří představy o nutnosti akademického vzdělaní v tomto oboru.

Pražští požárníci za svůj styl komunikace sbírají kladné ohlasy od odborné obce i laické veřejnosti. Jen na twitterovém účtu mají přes 11 tisíc sledujících, na sociálních sítích jsou populární zejména jejich unikátní videa přímo ze zásahů.

Za Kavkou se v kategorii mluvčích veřejného sektoru umístila Petra Kučerová z Vězeňské služby. Třetí skončil Jan Rýdl z Ředitelství silnic a dálnic, který v posledním roce vynikl zejména v krizové komunikaci při potížích s rekonstrukcí dálnice D1.

V neméně prestižní kategorii Nejlepší mluvčí soukromého sektoru pak zvítězil Václav Bálek z Allianz pojišťovny. Absolvent Fakulty žurnalistiky UK po zkušenosti v médiích přešel do pojišťovnictví, v minulosti řídil PR i v České pojišťovně. „Je to překvapivé ocenění, můj sektor je totiž spíš terčem lidí než tím, který by byl oblíben,” přiznal vítěz, který se umístil před druhou Patricií Šedivou z Alzy a bronzovou Gabrielou Bechynskou z potravinářského koncernu Mondelez. Nejlepší PR tým má Letiště Praha, které triumfovalo v nové kategorii před týmy Českého statistického úřadu a České spořitelny.

Vítěze všech kategorií vybírali hodnotitelé ze 138 návrhů. Na konečném pořadí měla podíl kromě 23členné poroty tvořené odborníky z praxe i novináři také analýza mediálních výstupů pomocí softwaru Monitora.

Vítězové museli nejlépe skloubit kvalitu své práce s etickými principy a standardy profese. Samotná cena Mluvčí roku pořádaná profesní organizací PR klub navazuje na ocenění pořádané Českým klubem mluvčích od roku 2003, loni byla soutěž obnovena po sedmileté pauze.

Z galavečera Johan Čáp

Rady do života i rodinné kroniky – senioři píší dopisy vnoučatům

Často se směj. Nežij podle druhých. Toho hezkého je v životě málo, zlého mnohem více. Takové vzkazy nejstarší generace pro nejmladší zazněly v pražské Knihovně Václava Havla. V pondělí 21. října se tam konala konference mezinárodního projektu Dopis vnoučeti, které se zúčastnili senioři i studenti.

Projekt vznikl na Varšavské univerzitě v roce 2016 a vzápětí se přesunul i do Německa. Jeho hlavním cílem bylo zjistit, jak senioři vnímají svět, jak přistupují ke generaci svých vnoučat a co by jim chtěli vzkázat. „Dopis vnoučeti je postavený na setkávání generací, jejich spojování a komunikaci,“ řekla o projektu jeho spoluautorka, polská socioložka Urszula Tokarská. V Česku se Dopis rozběhnul až na začátku letošního roku díky organizaci SenSen (Senzační senioři) ve spolupráci s Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry. Přispět mohl kdokoliv nad šedesát let. Za pár měsíců se shromáždilo několik desítek příspěvků, které jsou dostupné na webových stránkách Narodnikronika.czDopisy z jednotlivých zemí se ve své formě i obsahu liší. Zatímco polští a němečtí senioři vzpomínají na hrůzy 2. světové války, ti čeští ve svých vzpomínkách nejčastěji píší o době komunismu. Češi se také nedrží klasické dopisové formy. Jejich příspěvky jsou celkově delší a mají podobu spíše rodinných kronik a vyprávění. Nejdůležitější částí je ale poselství.

V závěru diskuse Tokarská uvedla, že po sbírce dopisů bude následovat komparativní rozbor. „Vzniknou videa s krátkými motty a shrnutím různých mouder, která budou publikována na sociálních sítích,“ nastínila další vývoj projektu jeho česká představitelka Judita Matyášová.

Z konference Gabriela Michálková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Andrej Babiš na korunovaci japonského císaře

Premiér Andrej Babiš odletěl v sobotu 19. října na šestidenní návštěvu Japonska. Cesta se uskutečnila u příležitosti uvedení nového císaře Niruhita na trůn. Babiš jednal také s japonským premiérem a setkal se s představiteli japonských firem i zahraničními politiky, uvedla ČTK. V pondělí si Andrej Babiš společně se starostou Daisaku Kadokawou prohlédl Kjóto, které je partnerským městem Prahy. V úterý se zúčastnil slavnostního ceremoniálu uvedení nového císaře Niruhita na trůn. Ten nastoupil už v květnu poté, co ze zdravotních důvodů abdikoval jeho otec Akihita, a stal se tak 126. císařem nejdéle vládnoucí dynastie světa. Intronizace se podle Českého rozhlasu zúčastnili představitelé více než 170 zemí.

„Budu mít vícero bilaterálních schůzek. Budu mít schůzku s prezidentem Brazílie, prezidentem Německa, s premiérem Vietnamu, japonským premiérem, srbskou premiérkou a dalšími politiky,“ řekl Babiš Českému rozhlasu. S premiérem Šinzó Abem hovořil mimo jiné i o prezentaci ČR během letních olympijských her, které budou v Tokiu příští rok.Ve čtvrtek měl předseda vlády na programu návštěvu počítačové firmy NEC a setkání s představiteli federace Keidanren, která zastupuje více než 1400 japonských podniků.

Země je jedním z největších investorů v ČR a příští rok uplyne 100 let od navázání diplomatických vztahů mezi Japonskem a Československem. Kvůli účasti na korunovaci, kde Babiš zastupoval prezidenta Miloše Zemana, se 23. října nemohl zúčastnit jednání Sněmovny o státním rozpočtu.

Barbora Šatná

Radek Vondráček se v Kazachstánu setkal s prezidentem, zahájil podnikatelská fóra

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček uskutečnil od 16. do 18. října v doprovodu českých podnikatelů oficiální návštěvu Kazachstánu. Setkal se s prezidentem i s hlavami obou komor parlamentu. Hlavními body podnikatelské mise byla česko-kazachstánská fóra v hlavním městě Nur-Sultanu a v centru průmyslu Šymkentu, která Vondráček zahájil.

S prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem jednal o současných vztazích Česka a Kazachstánu i jejich perspektivách. „Věnovali jsme se tématům rozvoje země, která nechce stát jen na těžbě surovin,“ uvedl na twitteru Vondráček. Obě strany mohou získat – zájem rozvíjejícího se Kazachstánu o modernizaci vytváří příležitosti pro české firmy a investory. Prezident také pogratuloval Česku k 30. výročí sametové revoluce, 20. výročí vstupu do NATO i k nadcházejícímu Dni vzniku samostatné ČSR. Vzpomněl si také na Karla Gotta.

V parlamentu se delegaci dostalo srdečného přivítání. Jeho předseda Nurlan Nigmatulin, na kterého Vondráček na twitteru odkazuje jako na svého přítele, je osobně provedl parlamentem.

Kazachstán je nejdůležitějším obchodním partnerem ČR ve Střední Asii. Dále patří mezi její nejvýznamnější dodavatele ropy. Potenciál této země pro české firmy zdaleka není vyčerpán například v oblasti dopravní a energetické infrastruktury či technologií k ochraně životního prostředí. Svaz průmyslu a dopravy jeho využívání podporuje, zorganizoval tam už devět podnikatelských misí a množství seminářů.

Vztahy obou zemí ovšem nestojí pouze na ekonomické spolupráci, o čemž svědčí i prohlášení Radka Vondráčka o uskutečněné cestě: „Přes geografické a přírodní rozdíly mají naše země leccos podobného a z toho mohou plynout i obdobné zájmy. (…) Nyní nás spojuje úsilí o vybudování fungující a otevřené společnosti, výkonné domácí ekonomiky, ale třeba i starost o důsledně kontrolované mírové využití jaderné energie. Sbližuje nás zájem na stabilitě a široce pojímané bezpečnosti ve světě, zejména boj proti radikálnímu islamismu a terorismu.“

Michaela Šedinová

Tomáš Petříček v Latinské Americe jednal o obchodu a humanitární pomoci

Tomáš Petříček v pátek 18. října ukončil třídenní cestu do Mexika a Kolumbie. Mexiko český ministr zahraničí navštívil téměř po dvaceti letech. Protože byla hlavním důvodem cesty ekonomická spolupráce, doprovázela ho delegace podnikatelů a zástupci ministerstva obrany. Do Kolumbie Petříček přivezl finanční pomoc venezuelským uprchlíkům.

Do Latinské Ameriky s Tomášem Petříčkem letěl třeba velitel Vzdušných sil Armády České republiky Petr Hromek, který v Mexiku podepsal Memorandum o porozumění s tamním ministerstvem obrany. Obě země se tak zavázaly ke spolupráci v oblasti bezpečnosti. „Mexická policie už používá české pistole a munici. Rád bych, aby tento vzor přebraly i další ozbrojené složky tohoto státu,“ řekl Petříček po středečním jednání.

Čeští podnikatelé měli možnost prezentovat své produkty a navázat obchodní kontakty. Mexiko je totiž cílem více než poloviny českého exportu do Latinské Ameriky a obrat vzájemného obchodu se pohybuje kolem 38 miliard korun ročně (1,6 mld. USD). „Mexiko a Česká republika měly vždy přátelské vztahy. Mexiko je naším nejdůležitějším partnerem v Latinské Americe. Jsem rád, že se vzájemnému obchodu daří a doufám, že má cesta to ještě více podpoří,“ řekl ještě před odletem Petříček. V hlavním městě poté otevřel výstavu připomínající 30. výročí sametové revoluce a 15 let od vstupu ČR do EU.

Hlavním bodem čtvrtečního a pátečního jednání v Kolumbii byla česká humanitární pomoc. „Česko podpoří dvě centra pro nejchudší matky s dětmi, které uprchly z krizí zmítané Venezuely. Investujeme pět milionů korun. Z Venezuely prchlo už téměř pět milionů lidí, z toho asi jedna třetina do Kolumbie, která jim nezabouchla dveře před nosem. Příliv uprchlíků navíc pokračuje,“ zdůvodnil na twitteru ministr poskytnutí pomoci. Sešel se i se zástupcem vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa. Podobně jako v Mexiku bylo v kolumbijské Bogotě na programu jednání o prohloubení ekonomické spolupráce obou zemí.

Jiří Blatný

Ekonomika

V Praze se vystavovaly novinky ze světa her, hraček a videoher

Od 17. do 20. října se v Praze konal již 10. ročník festivalu hraček For toys a 8. ročník festivalu videoher a interaktivní zábavy For games. Součástí byly i festivaly pro modeláře For hobby a také potřeb a hraček pro miminka For baby.

V areálu letňanského výstaviště bylo narváno k prasknutí. Kdekdo si nenechal ujít možnost vyzkoušet nejnovější stolní hry, podívat se na dechberoucí modely od aut přes vláčky až po tanky, které dokáží střílet malé kuličky. Mladí rodiče se také mohli podívat na velké množství potřeb pro miminka.

Veletrh For games, zaměřený především na videohry, dostal letos největší prostor k vystavování. Byly zde k vyzkoušení nejnovější hry, například fotbalová arkáda FIFA 20. Nejdelší fronty se pak tvořily před stánkem s virtuální realitou, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet, jaké to je být Iron man. Součástí byly i esportové turnaje ve hrách FIFA18, League of Legends, Counter-strike: Global Offensive nebo Hearthstone. U hry League of Legends si dokonce návštěvníci mohli zahrát se známými osobnostmi esportu a youtuberů, jako například s Janem MenTem Macákem nebo s Adamem Idyiomem Ospálkem.Celá akce se velmi povedla, o čemž vypovídá i 52 tisíc návštěvníků.

Z festivalu Michal Mach

Meet Papír podruhé v Praze. Milovníci papíru se ocitli v nebi

Alternativní divadlo X10 poskytlo v sobotu 19. října své prostory specializované prodejní akci Meet Papír, která se zaměřila na papírenské výrobky a doplňky k nim. Své produkty zde nabízelo přes padesát výrobců z České republiky i ze zahraničí.

Divadlo v blízkosti Národní třídy se na jeden den stalo útočištěm milovníkům papíru. Druhého ročníku akce Meet Papír se zúčastnili převážně menší čeští designéři a výrobci, ale i velké nadnárodní společnosti. Nechyběly tu značky jako Yuppi, A Cup of Style, Papírna, Fleppi anebo Filofax či Papelote. Kromě tradičních kancelářských potřeb, zápisníků, sešitů a diářů nabídli vystavovatelé návštěvníkům také například záložky, samolepky nebo razítka. Na své si zkrátka přišli všichni.

Pro příchozí tu organizátoři kromě řady papírových doplňků připravili i několik workshopů, například workshop výroby vlastního zápisníku, přednášku o psaní deníku či kurz krasopisu. Účast byla po předchozí rezervaci místa zdarma.

Prodejní výstava byla velice úspěšná. Prostory divadla praskaly ve švech již brzy po jejím zahájení, mnoho produktů na pultech a stojanech nevydrželo ani do poledne. O zákazníky neměli tedy prodejci nouzi. „Chceme ukázat, že papír stále žije, že má své místo v našich životech a výrobky z něj mohou být nejen praktické, ale také velmi hezké. Zároveň podporujeme originální regionální tvorbu,“ uvedla o akci její organizátorka Jitka Štádlerová.

Z divadla X10 Stella McGoldrick

Kultura

Světluška popatnácté rozzářila Pražskou křižovatku

Benefiční koncert Světlo pro Světlušku, pořádaný tradičně v Pražské křižovatce v kostele sv. Anny, v sobotu 19. října už popatnácté rozněžnil diváky po celé republice. Akce na podporu nevidomých se letos nesla v duchu motta Pošli to dál. To symbolizuje nejen pomáhání zrakově postiženým, ale také fakt, že to jsou často oni, kdo jsou lidem okolo sebe nejlepšími učiteli. Přímý přenos nabídly Česká televize a Radiožurnál. Večerem provázeli zástupci obou těchto médií, moderátoři Lucie Výborná a Jan Smetana.

Divákům se opět představila řada umělců, kteří vystoupili po boku nevidomých hudebníků. Nechyběli mezi nimi například David Koller, Chinaski, Miro Žbirka, Lenka Filipová či Xindl X, který celý večer uzavřel svou písní složenou speciálně pro Světlušku. Hudební vystoupení doprovázel světluščí sbor nevidomých dětí ze Školy Jaroslava Ježka a ZŠ pro žáky s poruchami zraku na náměstí Míru v Praze, které doplnil Kühnův dětský sbor.

Kromě živých vystoupení a rozhovorů se diváci dočkali také tří předtočených reportáží v rámci Dní potmě, ve kterých si slavné osobnosti zkoušely různé aktivity společně s nevidomými. A to ve stejných podmínkách jako oni, tedy naslepo. Diváci tak mohli sledovat například herce Jiřího Langmajera při potápění.

Projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu mění osudy nevidomých a zrakově postižených už 16 let. Vedle charitativního koncertu se pod záštitou Světlušky koná řada dalších akcí v průběhu celého roku. Patří mezi ně například noční běhy nebo sbírkové dny pro Světlušku. Kavárny potmě návštěvníkům celoročně nabízejí unikátní možnost nahlédnout do života nevidomých tím, že si dají kávu či čaj v kompletně zatemněném prostoru.

I během koncertu bylo možné finančně podpořit nevidomé prostřednictvím DMS, call centra či bankovního účtu. Celková částka koncem večera převyšovala 1,7 milionu korun, v součtu s dalšími akcemi se nadaci za letošní rok podařilo vybrat více než 20 milionů. Ty jsou určeny především dětem, seniorům, handicapovaným sportovcům a umělcům.„Já bych si moc přála, aby se nám (…) nadále dařilo vyprávět příběhy skutečných lidí, kteří na svět koukají jiným zrakem. Díky vám jim můžeme celý rok pomáhat, aby žili samostatnější život a žili ho hlavně podle vlastní volby,“ shrnula poselství celé akce ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová.

Berta Sedláčková

Nový dokument Olgy Špátové se objevil na televizních obrazovkách

Dokumentární film Olgy Špátové s názvem Jednou skautem, navždy skautem poprvé spatřil světlo televizních obrazovek. Stalo se tak v úterý 15. října na ČT2 a ve středu 16. října v repríze tamtéž. Snímek vznikl k oslavě třiceti let svobodného skautingu, nejdelšího období bez zákazu skautské činnosti. Nabídl divákům vhled do vnitřního světa junáků, zachytil dialog mezi dvěma generacemi a představil působení skautů na veřejnosti jak v minulém režimu, tak v dnešní době.

„Když vidím, v jakém je česká společnost stavu, vím, že skautské ideály, jako je pravdomluvnost, věrnost, mravnost, jsou důležitější než kdy dřív,“ řekla Reflexu autorka dokumentu před první projekcí filmu. David Špinar, bývalý obchodní ředitel českého a slovenského Googlu, uvedl na svém twitterovém účtu: „Dokument Olgy Špátové o skautech, který dnes běžel na ČT, mi zase připomněl, že jestli je pro mě něco esence dobra, je to právě skauting.“ Na webových stránkách Česko-slovenské filmové databáze si tento snímek vysloužil hodnocení 85 %.

Jednou skautem, navždy skautem není však jediným filmem, který připomíná 30. výročí listopadových událostí. Patří mezi ně například i dvoudílný dokument Třicet svobodných či šestnáctidílné pokračování Příběhů 20. století II.

Magdalena Trajerová

Krása ne/spasí svět. Galavečer zahájil 29. ročník Festivalu spisovatelů Praha

Festival spisovatelů Praha je mezinárodní literární festival, který do České republiky pravidelně přiváží špičky světové literatury. V pátek se představil galavečerem s diskusí na téma, jež provází celý letošní ročník: krása spasí svět. Motto je citátem francouzské filozofky Simone Weilové. Debatu moderoval velvyslanec ČR ve Francii Petr Drulák, v roli hostů se zúčastnili australská spisovatelka a významná osobnost feministického hnutí 20. století Germaine Greerová, nositel Pulitzerovy ceny za literaturu Michael Cunningham a francouzský filozof François Jullien.

Dle ČTK se řečníci na tom, zda krása spasí svět, neshodli. Greerová odmítá cynickou vizi krásy v bolesti a krutosti, která dle jejích slov provází veškerý život na zemi. „V tomhle s bohem opravdu nejsem zajedno,” poznamenala se smíchem. Odmítá i standardizaci fyzické krásy, o niž se snaží plastičtí chirurgové. Cunningham s ní souhlasí. O lidech, kteří jsou dokonale a oficiálně krásní, psát nechce. „To mě nezajímá, mě zajímá láska, sex a zármutek lidí, kteří vypadají jako většina z nás,” řekl. Jullien poukázal na relativitu a rozmanitost vnímání krásy. Zásadně nesouhlasí se zobecněním pojmu, k čemuž nás však vede dnešní globalizovaný svět.

Diskuse se rozvinula v budově Senátu, kde probíhala většina festivalu. Ten trval až do neděle. Vzhledem k tlumočení byla akce přístupná v anglickém a českém jazyce, stejně jako veškeré další pořady festivalu s výjimkou filmových promítání.

Z Festivalu spisovatelů Praha Anastasia Junová

Praha hostila jednadvacátý ročník festivalu Designblok

V prostorách Průmyslového paláce a Lapidária Národního muzea na holešovickém Výstavišti v Praze se uskutečnil již jednadvacátý ročník festivalu Designblok, tentokrát s tématem Budoucnost. Brány se veřejnosti otevřely ve čtvrtek 17. října, a to až do pondělka 21. října. K vidění byly expozice 348 návrhářů, ale i roboti či model kosmického modulu. Hlavní cenu získala Lucie Koldová, která mezi řadou novinek představila kolekce nábytku či světel a je autorkou kontextu výstavy ve střední hale.

Expozice se dělila do tří hlavních částí – Superstudia představujícího výrobce, Openstudia představujícího designéry a Arthouse představujícího umělecké projekty – které nabízely instalace firem i jednotlivců, dále na prostor Designerie ve střední hale Průmyslového paláce, který se více soustředil na budoucnost lidského života. Návštěvníci zde mohli vidět jak futuristickou robotiku, tak téma humanitární pomoci a její udržitelnosti, kterou představoval stánek UNICEF.

Bohatý doprovodný program nabídl přednášky, konference, ale i módní přehlídky. Letošní novinkou byla diskusní platforma Hospodářské noviny Stage, která se zabývala tématem propojení byznysu a designu. Reflex Stage představila hlavní české i zahraniční hosty. Konal se také už šestý ročník soutěže diplomových prací Diploma Selection, mezi více než stovkou titulů bojovalo o úspěch i osm českých. V obou soutěžních kategoriích zvítězily práce studentů z české VŠUP. V kategorii módního designu triumfovala Barbora Procházková s projektem Sapience, který mimo jiné pracuje s myšlenkou zmenšení ekologického dopadu produktů. V produktové části soutěže zvítězil Matěj Coufal s prací Metr.

Na letošní ročník přijalo pozvání několik světových tvůrců, mezi nimi i Jay Osgerby z britského studia Barber & Osgerby či Dán Johannes Torpe, který představil svou novou kolekci nábytku značky Moroso.

Z holešovického Výstaviště Magdaléna Kohoutová

Výseky z normalizace objektivem Josefa Chuchmy

Do 3. listopadu potrvá v pražské Leica Gallery výstava dosud nezveřejněných fotografií publicisty Josefa Chuchmy. Snímky vystavené u příležitosti šedesátých narozenin autora, reflektují život v Československu v 70. a 80. letech. Výběr je na první pohled různorodý: od portrétu Josefa Sudka přes momentky z koncertů a happeningů, až po fotografie pořízené při toulkách pražskými ulicemi. To, co snímky spojuje, je otisk nelehké doby.

Výstava s názvem Výseky z normalizace je první autorovou expozicí, která není čistě portrétní. Josef Chuchma vybíral fotografie pro Leica Gallery ze stovek filmů, které během normalizace pořídil. „Exponáty prozrazují zanedbanost životního prostředí, konfekčnost převládajícího oblečení i tvarů zachycených věcí. Bezvýchodné nálady se zde vracejí ať už v podobě poněkud zoufalého rozptýlení, anebo přistižené ve výrazu jednotlivých tváří,“ uvedl kurátor výstavy Josef Moucha. „Režim ovlivnil existenciální situaci občanů státu v míře, o níž oni sami často ani neměli tušení,“ dodal.

Nejstarší fotografií expozice je portrét Josefa Sudka, kterou autor vytvořil ve svých patnácti letech. „Šel jsem fotit Sudka, takže jsem si tehdy vzal středoformátový přístroj s měchem. Pamatuji si, že se ke mně tehdy choval velice vstřícně a hezky,“ vzpomíná Chuchma na setkání s proslulým českým fotografem.

Josef Chuchma je znám především jako novinář a publicista. Byl redaktorem Mladé fronty Dnes a týdeníku Respekt. V současné době působí v Lidových novinách. V minulosti uváděl kritický pořad o událostech v kultuře a umění Jasná řeč Josefa Chuchmy na ČT Art a diskusní pořad Zátiší na Radiu 1.

Z výstavy Sára Voldánová

Přehlídka pantomimy ve Švandově divadle přilákala stovky návštěvníků

Třídenní akce s názvem Mime Mission představila průřez světem nonverbálního divadla. Hlavním organizátorem a zároveň vystupujícím byl mezinárodně uznávaný mim, režisér a choreograf Radim Vizváry, který do Prahy pozval jak české, tak zahraniční hosty. Program začínal ve čtvrtek 17. října a obsahoval celkem šest inscenací, z čehož většina byla úplně nebo téměř vyprodána. diváci mohli vidět nejen to nejlepší z domácí scény, ale například i světoznámé australské du Umbilical Brothers.

vizváry se souborem mime Prague uvedli svá tři nejúspěšnější představení Sólo, VIP a Pejprbój. Právě za první zmiňovanou inscenaci obdržel světoznámý Čech v roce 2016 Cenu Thálie a hned první den přehlídky s ní sklidil bouřlivý potlesk. Nadšené reakce dále přicházely po vystoupení Australanů Umbilical Brothers, kteří svou hrou The best of the worst of the best (Nejlepší z nejhorších z nejlepších) několikrát hlasitě rozesmáli celý sál. Speciálně pro Mime Mission vznikla večerní show Mime Collection, kde vystoupili čeští i zahraniční hosté Radima Vizváryho, a to včetně mladého Němce Jannise Eggelsmanna. Toho doborníci považují za objev německé pantomimické scény a celou přehlídku zároveň zahajoval svým vystoupením Dr. Till - Don´t Escape, po kterém Carolině sdělil: "Takto velká akce, s tak zajímavými účinkujícími je výjimečná. To, že jsem byl pozván a můžu tu být, je pro mě silný a emotivní zážitek a jsem za to neuvěřitelně vděčný."

Švandovo divadlo navštívila i řada diváků ze zahraničí. Nejčastějšími návštěvníky byli v tomto případě Slováci, Poláci a Němci. "Radim Vizváry je podle mě absolutní špička evropské scény. Přijel jsem kvůli němu na celé tři dny až z Dánska. Pantomima je mimo jiné úžasná právě v tom, že ji porozumí každý," řekl Carolině jeden z návštěvníků.

Ze Švandova divadla Tomáš Kulhavý

Sport

Navzdory dvěma vstřeleným brankám slávistky v osmifinále LM padly

V úvodním kole osmifinálového dvojutkání Ligy mistryň mezi fotbalistkami Slavie Praha a Arsenalem potvrdil anglický klub roli favorita. Londýnským kanonýrkám se 16. října povedlo Slavii deklasovat 5:2. Obzvláště se vyznamenala Vivianne Miedemaová, která vsítila celkem čtyři branky.

Nizozemská útočnice a finalistka letošního mistrovství světa začala svůj koncert v Sinobo Stadium již ve 24. minutě, kdy skórovala po samostatném úniku. Po dvou minutách chybovala domácí brankářka Olivie Lukášová – 0:2. Do konce poločasu Miedemaová přidala ještě třetí gól a nezastavila se ani po přestávce. Krátce po začátku druhého poločasu zužitkovala centr, který na ni vyslala Danielle van de Donková. Kiksem ve vápně se provinila i slávistka Mia Perssonová a kapitánka hostí Kim Littleová snadno proměnila nařízený pokutový kop.

Pražská ekipa se bez své nejlepší střelkyně Terezy Kožárové zvedla už jen ke kosmetické úpravě skóre. V 71. minutě snižovala Kateřina Svitková a v 88. Perssonová.

„Chtěli jsme do zápasu vstoupit trochu jinak, ale byl na nás vidět obrovský respekt. Dva góly jsme jim nabídli, poločas byl 0:3. Za stavu 0:5 to z nás spadlo a hráli jsme to, co jsme chtěli hrát od první minuty. Co nejvíc jim to znepříjemňovat, dostupovat je a bylo vidět, že i takový tým s tím měl problémy,“ řekl trenér Michal Kolomazník. Odvetné utkání se odehraje 31. října v londýnském Meadow Park.

Marián Rolník

Slavia otočila duel s Příbramí a v čele tabulky si i nadále drží šestibodový náskok

Fotbalisté Slavie Praha porazili v sobotním duelu fotbalové Fortuna ligy hostující Příbram. Předzápasové prognózy pasovaly do role jednoznačného favorita Slavii, která již čtyři zápasy neinkasovala a ve dvanácti odehraných ligových zápasech zatím neprohrála. Naopak Příbram držela nelichotivou pětizápasovou sérii bez výhry a na hřišti soupeře v dosavadním ročníku ještě nevstřelila gól.

Na začátku se utkání vyvíjelo podle předpokladů. Slavia si rychle vytvořila tlak, který přinesl velkou šanci Milana Škody. Vyhlášený kanonýr ale poslal střelu těsně vedle levé tyče. O to větší šok to byl, když se v 31. minutě prosadil jeho bratr Michal, hrající za Příbram. Střelu z přímého kopu dokázal brankář Kolář vyrazit pouze na tyč a příbramský útočník dorážel míč do odkryté brány. Výkon domácího týmu v prvním poločase kritizoval po utkání trenér Jindřich Trpišovský. „Bylo to od nás hrozně profesorské, takové studené. Hráli jsme mizerně ve středu hřiště, z čehož rezultovala i branka na nula jedna,“ uvedl pro iDnes.cz.

Podstatně lepší hru předvedla Slavia v druhém poločase. Příbram prakticky k ničemu nepustila a sama si vytvořila hned v úvodu několik šancí. Ke zlepšenému výkonu pomohlo i střídání. Trenér Trpišovský poslal na trávník dvojici Stanciu, Tecl, která hru výrazně oživila. Tlak domácích vyústil v penaltu poté, co hostující Cmiljanovic zahrál v pokutovém území rukou. K penaltě se postavil Souček a suverénně překonal brankáře Kočího. Do vedení se Slavia dostala v 68. minutě, kdy si v nepřehledné situaci po rohovém kopu srazil míč do vlastní branky Kodr. Svůj druhý gól zápasu dal, po centru Tecla, Souček, a upravil tak skóre zápasu na konečných 3:1.

Úspěšné duely mají za sebou i dva nejbližší pronásledovatelé Slavie. Druhá Plzeň si poradila se čtvrtým Baníkem Ostrava 3:0 a třetí Mladá Boleslav vyhrála nad trápícím se Zlínem 2:0. Z týmů z čela tabulky se nepovedlo vyhrát Jablonci, který jen remizoval 2:2 v Liberci, a dotáhlo se tak na něj bodově šesté Slovácko po výhře 2:0 nad Karvinou.Pokračuje také trápení pražské Sparty, která přišla o výhru v Teplicích v posledních minutách zápasu. Utkání skončilo remízou 1:1. V zápasu dvou týmu ze středu tabulky si České Budějovice poradily s Olomoucí a zvítězily 3:1. Poslední Opava se nedokázala odlepit ode dna tabulky a s Bohemians prohrála 0:1.

Z Edenu Jakub Nekola

Lezecký víkend: mistrovství ČR v Ostravě, zlato z Číny a dvě stříbra z Ruska

Vítězi mezinárodního mistrovství České republiky v boulderingu jsou Tereza Kubátová a Eduard Minsk. Šampionát se uskutečnil 18. – 20. října v prostorách ostravského Trojhalí Karolina společně s finálovým kolem Rock Point Českého poháru v boulderingu. Od pátečního rána bojovaly o kvalifikace mládežnické kategorie. Vrcholy mistrovství byla večerní finále žen a mužů v sobotu.

Účast českých reprezentantů v Ostravě nebyla stoprocentní z důvodu konání dalších dvou mezinárodních závodů. Současně s MČR v Ostravě probíhal Světový pohár v lezení na obtížnost v Číně, kde zvítězil fenomenální Adam Ondra. V Číně reprezentoval i Martin Stránský, který vyhrál celkové hodnocení Rock Point Českého poháru v boulderingu. Paralelně se také konalo mistrovství Evropy mládeže v ruské Voroněži. Odtud si juniorky Eliška Adamovská a Markéta Janošová odvezly dvě stříbra.

I přesto, že Česká republika je domovem nejlepšího lezce světa a sportovní lezení se nově stalo olympijským sportem, lezecké závody nejvyšší úrovně jsou v tuzemsku stále přátelskou a komunitní záležitostí. „Kdyby to bylo uprostřed Karoliny [nákupního centra], tak je vyšší účast těch, kteří netuší a jen projdou kolem. Je to sice perfektní prostor, ale ti, co o tom vůbec neví, nepřijdou,“ sdělil jeden z organizátorů akce. Pro nepolíbeného pozorovatele je to vskutku podívaná. Lezci si vzájemně radí, i když jde o medaile a ve výšce 3,5 metru visí bez jištění proti zemské přitažlivosti pouze za konečky prstů.

Klasicky mistrovství doprovázely prach mága a prsty odřené do krve. „Jenom jsem se na jednom chytu odřela, nic vážného to není. Lezlo se mi dobře, až na tu poslední čtvrtou cestu,“ konstatovala ošetřovaná Veronika Scheuerová, bronzová medailistka z Ostravy.

Z Trojhalí Martina Kroa

Počasí

Babí léto pokračuje, v pondělí padaly rekordy

Češi by se měli těšit z posledních teplých dnů. Začátek listopadu totiž přinese výrazné ochlazení a srážky. Uplynulý týden byl díky přívalu tropického vzduchu od jihu nečekaně teplý, v pondělí dokonce 60 % stanic po republice zaznamenalo teplotní rekord, nejvyšší hodnota padla v Pohoří na Šumavě, kde naměřili na konec října neuvěřitelných 26,4 °C. Padl tím teplotní rekord z roku 2008, kdy teploměry v pražském Klementinu ukázaly 20,5 °C. Celkově bylo tepleji spíše v horách, teploty tak přály nejen houbařům, ale i turistům.

Nečekaně teplý závěr října má podle Dagmar Honsové ze společnosti Meteopress na svědomí takzvaný indicko-oceánský dvojpól, jev podobný El Niñu. Efekt jevu je tento rok nejsilnější za posledních 60 let. Celý týden se až na několik výjimek na severozápadě Čech obešel prakticky beze srážek. Česko zaznamenalo silné mlhy, nízkou oblačnost a bezvětří. Průměrná noční teplota posledních sedmi dní byla 9 °C, denní pak 18 až 20.

Magdalena Maňáková