14. listopadu 2019, Carolina č. 974

události od 6. do 13. listopadu


Z domova

Sněmovna schválila změny daní. Opozice je napadne u Ústavního soudu

Zvýšení daně z tvrdého alkoholu, tabáku i hazardu prošlo Sněmovnou. Zákonodárci schválili balíček většinou 96 hlasů na schůzi ve středu 6. listopadu, úprava by měla do státní pokladny přinést 9,9 miliardy korun. Postup, jakým ho ANO, ČSSD a vládu tolerující KSČM prosadily, však vyvolal u opozice výraznou vlnu kritiky. Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila ho napadne u Ústavního soudu.

Zvýšení daně z tabáku a alkoholu (s výjimkou piva a vína) o 10 %, respektive 13 % má do rozpočtu přinést asi 8,6 miliardy, dalších 600 milionů změny u návykových látek a u hazardu. Vzroste třeba i poplatek za vklad do katastru nemovitostí na dvojnásobek ze současného jednoho na dva tisíce. „Pro mě je to velmi dobrá zpráva. A i přesto, že Senát s velkou pravděpodobností vrátí balíček zpět Poslanecké sněmovně, my jsme připraveni senátní veto přehlasovat,“ prohlásila v České televizi ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Poslanci rovněž zvýšili rodičovský příspěvek o 80 tisíc korun na 300 tisíc. Polepší si ti, kteří ho ještě v plné výši nevyčerpali.Rozhodnutí předcházely dlouhé projevy opozice, kvůli nimž se hlasování stále odkládalo. Proto koalice spolu s KSČM ukončily rozpravu předčasně, i když chtělo vystoupit ještě 25 poslanců. „Všichni nemohli vystoupit se svými argumenty. Vláda věděla, že porušuje řád, a přesto schválení prosadila,“ reagoval pro Českou televizi šéf ODS Petr Fiala. Na protest se zástupci KDU-ČSL, TOP 09, STAN a ODS hlasování nezúčastnili.

Marek Jakšič

Babiš: Do zdravotnictví půjde o 19 miliard víc, krizi zásadně odmítám

„Naši lékaři jsou skvělí, krizi měli členové krizového štábu, ne české zdravotnictví,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO) na odborné konferenci Zdravotnictví 2020. Zásadní jsou podle něj investice, tuzemské lékaře řadí mezi světové špičky. Kromě něj se zúčastnil také šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO).

V průběhu šestého ročníku, který se konal ve čtvrtek 7. listopadu, se diskutovalo o péči dostupné pro všechny pacienty i o podpoře studia nelékařských profesí. Podle Babiše se vláda tématy zabývá dlouhodobě, i proto je „objem peněz na historickém maximu“. Příští rok stát vydá 350 miliard korun, což je o 19 více než letos.

Klíčové jsou také investice do nemocnic. Kabinet proto připravuje sedm strategických projektů za 11,6 miliardy korun. Peníze půjdou například do IKEM, do fakultních nemocnic v Brně a v Olomouci, v pražské Thomayerově nemocnici vznikne nový centrální urgentní příjem. „Zdravotnictví je na tom dobře. Věřte mi, že je to pravda,“ dodal Babiš.

Jeho slova potvrdil i Vojtěch. „Daří se nám, máme první úspěšný projekt digitalizace zdravotnictví. Přijali jsme 15 % studentů navíc, podporujeme lékařské fakulty,“ shrnul. Mezi další cíle vlády pro příští rok patří například zvyšování dostupnosti praktických lékařů, kratší čekací lhůty nebo modernější vybavení.

Z konference Josefína Folprechtová

Tři dekády demokracie: Politici nejsou parta skautů, komentoval Paroubek

Na debatu pořádanou Politologickým klubem FSV UK ve spolupráci s iniciativami Svobodný listopad a Festival svobody přijali pozvání tři bývalí předsedové vlád: Vladimír Špidla (ČSSD; 2002-2004), Jiří Paroubek (ČSSD; 2005-2006) a Petr Nečas (ODS; 2010-2013), moderátorem akce byl Jan Novotný, redaktor týdeníku Euro. Debatovalo se mimo jiné o kupónové privatizaci, členství v Evropské unii či o opoziční smlouvě.

V otázce ekonomických opatření první poloviny 90. let se expremiéři neshodli – zatímco Nečas hodnotil kupónovou privatizaci jako nutný a v důsledku jednoznačně pozitivní postup, Špidla kritizoval: „Privatizace byl ideologický, nikoli ekonomický krok. Majetek se tak začal soustřeďovat v rukách několika málo lidí s dostatkem peněz či vnitřních informací.“ Paroubek se pak vyjádřil nesouhlasně zejména o částečné privatizaci klíčových podniků typu vodáren a plynáren.Když se diskuse stočila k opoziční smlouvě mezi ČSSD a ODS, Paroubek ji obhajoval: „Politici nejsou parta skautů, mají své zájmy, kterým slouží.“ Špidla ji označil za „řešení na jedno použití“ a bránil ji slovy, že žádný z jejích kritiků dosud nebyl schopen přijít s lepším řešením dané situace.

Na otázku, zda Češi dokázali využít příležitostí, které členství v EU poskytlo, odpovídal Špidla bez váhání pozitivně. „Ano, jednoznačně. Nerozeznali jsme ale rozdíl mezi mocí, které nemáme příliš, a vlivem, kterého jsme se dostatečně včas nechopili.“ Nečas se s ním sice na pozitivním dopadu shodl, připojil i varování: „Nejsem czexitista ani nějaký skrytý nácek, ale musíme si uvědomit, že jedeme po slepé koleji. Současný model evropské integrace se již vyčerpal.“

Závěrečné otázky se věnovaly aktuálnímu politickému vývoji, označovanému zjednodušeně jako nástup Andreje Babiše. „Politicko-ekonomická moc je zkrátka silnější než moc čistě politická,“ poznamenal Špidla. „Musí se to umět, nejsem pro démonizaci Babiše, on to prostě umí lépe než všichni ostatní, uhájil Čapí hnízdo, ví, že třetinu voličů má jistou a teď jen čeká, co na to politický komparz,“ dodal Paroubek.

Z debaty Valérie Štylerová

Milion chvilek dává Babišovi ultimátum. Nechápu, reaguje premiér

Občanský spolek Milion chvilek pro demokracii už podruhé svolává veřejnost na Letnou. Důvodů k demonstraci, která se bude konat v sobotu 16. listopadu, je podle organizátorů více než na jaře. Tím hlavním zůstává údajný přetrvávající střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), kterému chtějí dát ultimátum.

Pokud Babiš neodvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) a nezbaví se střetu zájmů, nebo nepodá demisi, „vypukne další vlna silnějších a kreativnějších protestních akcí po celé republice,“ uvedl předseda spolku Mikuláš Minář na tiskové konferenci v pondělí 11. listopadu.

„Je pravda, že já konkrétně tuhle demonstraci nechápu, nerozumím těm naprosto nepravdivým důvodům a zdá se mi, že organizátoři jen využívají atmosféru výročí 17. listopadu,“ napsal Novinkám Babiš.Podle Mináře však předseda vlády porušuje hned tři ze čtyř pravidel politické soutěže. Spolek za ně považuje nezávislost justice, médií, vyvarování se střetu zájmů a adekvátní zacházení s abolicí. Právě tyto mantinely, tyto „červené čáry“ chce spolek hlídat. „Pokud je politici nebudou překračovat, nebudeme demonstrovat. Tak jednoduché to je,“ doplnil Minář.

Co lze tedy v sobotu očekávat? „Dosud jsme hodně říkali, proti čemu jsme a co nechceme. Na Letné jasně pojmenujeme, co chceme a pro co jsme,“ řekl také. Kromě představitelů spolku vystoupí třeba signatáři Charty Dana Němcová a Václav Malý nebo Jana Filipová, žena, která žalovala Babiše. Účast přislíbili i sedláci z českého venkova, kteří demonstraci přijedou podpořit na traktorech.

Z tiskové konference Jan Skalák

Na Den vzpomínek vlčí mák na klopu. Praha 2 vzdala čest válečným veteránům

Modlitba za padlé, vojenská kapela, ukázka bojových vozidel. Tak Praha 2 uctila 11. listopad, den věnovaný vzpomínce na všechny, kteří se účastnili válečných konfliktů. Na náměstí Míru se představily hlavně vzdušné síly a aktivní zálohy Armády ČR.

Program zahájil dětský sbor zpěvem české a slovenské hymny, starostka Jana Černochová poděkovala přítomným hrdinům za jejich nasazení při obraně vlasti. Za padlé se modlil kaplan Jaroslav Knichal: „Přijmi do své náruče všechny ty, kteří svůj život obětovali při obraně života a svobody druhých lidí.“ Veterány uctili i velitel vzdušných sil Petr Hromek či dlouholetý člen aktivních záloh a režisér Václav Marhoul.Zelená barva uniforem se tak prolínala s civilními kabáty, vojáci hrdě střežili historické prapory a laikům umožnili nahlédnout do tajů vystavené techniky. Nejmladší návštěvníky lákali ke vstupu do vojenských škol. Starší publikum zaujal stánek Československé obce legionářské, kde někteří zavzpomínali na dědečky, kteří se účastnili protirakouského odboje.

„Spolek založili v roce 1921 legionáři, kteří se po Velké válce vrátili do vlasti. Dnes sdružuje nejen jejich potomky, ale i veterány z dob druhé světové války a snaží se připomínat jak éru dobrovolníků na straně Dohody, tak účast našich vojáků v druhém odboji či později,“ uvedl jeden z členů.

Den válečných veteránů má původ v oslavách konce první světové války, v ČR je významným dnem od roku 2001. Z dob frontových zákopů pochází i symbol válečných hrdinů, vlčí mák. Kanadský chirurg John McCrae květinu vetkal do veršů básně Na polích flanderských, jíž se pokusil vyrovnat s utrpením, které viděl v prvním světovém konfliktu.Veterány připomněly i další akce, 8. listopadu Rudolfinum rozezněla hudba věnovaná bývalým vojákům, na pražském Vítkově vládní představitelé i armáda uctili hrdiny pietou.

Z náměstí Kristýna Dvouletá

Z Lennonovy zdi se stala pouliční galerie. Sprejovat na ni mohou jen umělci

Ještě donedávna na ni mohl nasprejovat vzkaz kdokoli. Dnes už ji střeží kamerový systém a návštěvníci k nápisům smí použít pouze křídu, tužku či propisku. Z Lennonovy zdi se stala nová pouliční galerie. Ve čtvrtek 7. listopadu z ní po měsíci zmizela plachta a lidé si mohli prohlédnout její novou podobu.

Na rekonstrukci tohoto symbolu svobody na pražské Malé Straně se pod vedením designéra Pavla Šťastného podílelo přes 30 výtvarníků z Česka a zahraničí. Mezi nimi byli i umělci z Ománu, Hongkongu nebo velvyslanec Spojených arabských emirátů Abdulla Mohamed Almaainah. Ten vybídl k návštěvě světové výstavy Expo 2020, kde bude ČR reprezentovat právě Lennonova zeď. Na ní teď nově vzniklo mezinárodní dílo MEET ART, které vychází i z písně All You Need Is Love od Johna Lennona. Právě ikonický portrét slavného hudebníka zdi dominuje a obklopují ho motivy svobody a lásky.

„Je to místo, které symbolizuje boj za svobodu a odpor ke komunistickému režimu. Jsme moc rádi, že městská část schválila návrh udělat toto místo památkovým,“ shrnuje úterní usnesení místostarosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Na několika místech ale dál mohou návštěvníci zanechat vzkazy. „Sprejování bude zapovězeno vyjma výtvarníků, kteří k tomu budou pověřeni. Tuhle nádheru musíme střežit,“ vysvětluje Šťastný instalaci kamer. V poslední době se totiž často objevovaly případy, kdy skupina turistů, někdy zřejmě i podnapilých, ničila nejen zeď samotnou, ale také okolní prostranství. Řád maltézských rytířů, kterému stavba patří, kvůli tomu podal trestní oznámení na neznámého pachatele, ale policie ho odložila pro nedostatek důkazů.

„Jsme rádi, že se nám podařilo skutečně proměnit atmosféru tohoto místa. Místo nesmyslů a urážek tu umělci nechali důstojný a jasně srozumitelný vzkaz, který k Lennonově zdi vždy patřil,“ uvedl Johannes Lobkowicz, kancléř maltézského řádu.

Z Malé Strany Kateřina Němcová

Několikrát málem skončil, i přesto slaví týdeník Respekt 30. výročí

Přes úskalí, která provázela týdeník Respekt od jeho počátku, oslavila redakce v čele s nejdéle úřadujícím šéfem Erikem Taberym v pondělí 11. listopadu 30. výročí. K této příležitosti si pozvali současné i bývalé přispěvatele a zahraniční hosty. V úvodním slovu Tabery popřál hodně štěstí a vytrvalosti kolegům z dalších médií, kteří dělají poctivou novinařinu.

Respekt vznikl z deníku Informační servis, který vycházel od 20. listopadu 1989 do března 1990, kdy se transformoval do dnešní podoby. Jedním z prvních spolupracovníků byl investigativní novinář Jaroslav Spurný. S ním nejdéle sdílel místo v redakci další z přítomných Jindřich Šídlo, který do ní přišel v pouhých 20 letech.

„Respekt považuji za svoji univerzitu,“ uvedl a s humorem doplnil: „Sháněli někoho, na koho by mohli řvát.“ Věnoval se především tématu rasismu a xenofobie, na která se nyní v reportážích zaměřuje Ivana Svobodová. Debatou připomínající začátky a současnost Respektu provázela nejmladší členka týmu Andrea Procházková.

Dvojice novinářek Sylvie Lauder a Kateřina Šafaříková moderovala navazující mezinárodní debatu týkající se období posledních třiceti let a toho, čím si svět, a především Evropa prošla a prochází. Timothy Snyder, historik, který jako jediný z hostů není publicistou, ocenil jejich práci: „Jsem velmi rád, že jsem zde mezi reportéry, protože oni jsou hrdinové naší doby.“

Jeho slova potvrdili i ostatní debatující: politolog a žurnalista Timothy Garton Ash, novináři Natalie Nougayrede a Martin Milan Šimečka, který uvedl: „Na Slovensku byla velká nedůvěra v média, ale byl zavražděn novinář a lidé začali pořádat demonstrace a stavět novináře do centra a oslavovat je jako hrdiny.“ Oslavu uzavřel koncert slovens)ké zpěvačky a ambasadorky Katarzie a české kapely Please The Trees.

Z oslav Tereza Vernerová

Železný, Bernatt-Reszcyńská a Štingl vzpomínali na násilí na Národní třídě

S koncem podzimu se do budovy Fakulty sociálních věd vrátila série přednášek – Hosté na Hollaru. Ke středeční debatě s podnázvem Sametová komunikace přijali pozvání významný český novinář a pedagog FSV Jakub Železný, režisér a kurátor výstavy Komunikace 89 Pavel Štingl a šéfredaktorka Magazínu Paměti národa Markéta Bernatt-Reszcyńská.Hosté zavzpomínali na listopadové události roku 1989 a vlastní činnosti v těchto dnech. „Nebýt studenta Šmída, tak by onen betonový blok zajisté u nás přetrval až do jara,“ vypůjčil si Štingl slova expremiéra Petra Pitharta.

Na zásadní roli údajné smrti studenta Martina Šmída se shodli všichni přítomní, dodali pak, že velkou úlohu sehrála i celková osvěta venkova pomocí kazet se záznamem demonstrace ze 17. listopadu a nepřiměřený zákrok bezpečnostních složek proti neozbrojeným studentům. „Nejhorší byl zákrok OZU (Odbor zvláštního určení), což byla protiteroristická jednotka, speciálně vycvičená, aby budila strach a hrůzu,“ podotkl Železný a dodal, že tyto jednotky na záběrech absolutně chybí.

Podle hostů totiž televize podporovala režim téměř až do konce. „Jakékoliv záběry z demonstrací byly vysílány jen kuse a jen jako vsuvky,“ připomněli divákům. Závěr přednášky patřil současnému dění a diskusi nad výzkumem Post Bellum, podle něhož se víc než třetina Čechů domnívá, že za minulého režimu bylo lépe.

Z debaty Stanislav Hodina

Svatý Martin přivezl mladá vína z Čech i Moravy

Milovníci vína a tradic si letos přišli na své během 14. ročníku Svatomartinského přípitku. Přesně v symbolických 11 hodin a 11 minut se 11. listopadu na vinici sv. Kláry otevřely lahve z letošní sklizně. Svatý Martin sice místo sněhové nadílky přinesl mrazivé počasí a panorama zahalené mlhou, ani to však návštěvníky neodradilo, dorazily stovky lidí.

Ochutnávalo se 11 druhů z Čech i Moravy. „Vzhledem k malé rozloze svaté Kláry zde mladá ani svatomartinská vína nevyrábíme. Přesto nechceme naše návštěvníky o tuto tradici ochudit,“ vysvětluje Bohumil Černý, ředitel pražské botanické zahrady.

Tradice se udržuje už od roku 2005, jen o rok dříve se vinice sloučila s botanickou zahradou a otevřela se pro veřejnost. S rozlohou 3,5 hektarů je druhou největší v Praze, roční produkce se pohybuje kolem 20 tisíc litrů. Zájemci si za ochutnávkou ovšem musí dojet výhradně sem, do obchodů se totiž dodává jen zřídka.

Svatomartinské víno slouží jako ukazatel potenciálu z poslední sklizně. Podle cukernatosti a kyselosti se dá do jisté míry určit kvalita ročníku. „Bílé odrůdy letos sklízených hroznů se budou lahvovat na jaře, červené potom budou na několik let uloženy v sudech a návštěvníci je budou moci ochutnat až za pět let,“ popisuje mluvčí akce Klára Hrdá.

Z vinice Daniela Seigová

Týden vědy a techniky se zaměřuje na ekologii i sametovou revoluci

Začal devatenáctý ročník Týdne vědy a techniky. Největší vědecký festival se od 11. do 17. listopadu odehraje po celé republice. Letošní ročník s mottem „věda, svoboda, odpovědnost“ nese téma globálních problémů. Návštěvníci se mohou těšit na program týkající se klimatických změn, ekologie nebo udržitelné energetiky. „V týdnu se budou konat také panelové diskuse s odborníky, jak na téma globálních hrozeb, tak i o vodě či potravinách budoucnosti,“ řekla mluvčí festivalu Lenka Heroldová.

Na toto téma navazuje i úniková hra, která si v minulých letech získala velkou oblibu. Věnuje se řešení globálních změn, jako například vysychání vodních zdrojů nebo půdy. Lze se jí účastnit nejen v budově Akademie věd na Národní, ale i v Ústavu chemických procesů a v Geologickém ústavu. V rámci Týdne vědy se v Česku koná zhruba sedm set akcí. Je třeba se na ně předem registrovat, účast je však zcela zdarma.

Akademie věd festival spojila také s oslavami výročí sametové revoluce. V sobotu 16. listopadu se bude promítat videomapping na fasádu Akademie, který v osmi minutách představí události listopadu 1989. V budově budou také k vidění dvě výstavy týkající se právě listopadových událostí.

Z tiskové konference Hana Holíková

Nová výstava odhaluje taje intimního života rostlin

Pražská botanická zahrada, která letos slaví 50 let od svého založení, pořádá v rámci oslav množství akcí a výstav. Ta poslední nese název Intimní život rostlin a koná se v prostorách skleníku Fata Morgana, který příchozím umožní na moment se ztratit v barevném prostředí deštného pralesa plného motýlů.

„Možná se zamýšlíte nad tím, jak jsem se k tomu námětu dostal. Léta přednáším studentům na Univerzitě Karlově botanické disciplíny a ty základy jsou pro ně nudné, usínají u nich. Proto jsem si musel vymyslet nějaký typický cimrmanovský šrapnel, abych je probudil. A tak mě napadlo vyprávění o rostlinném sexu,“ říká Lubomír Hrouda, autor odborné části výstavy.

Ta například prozradí, že rostliny začaly vytvářet nektar jako náhradu za pyl, kvůli kterému opylovači květy původně navštěvovali, aby zabránily jeho ztrátám. Kromě poučení nabízí i zábavu – zájemci se mohou třeba převtělit do role větru a pokusit se zavát pyl na květ. Interaktivní prvky a animované zpracování i přes zdánlivě dospělácké téma zaujmou převážně děti.

Výstavu ve středu 6. listopadu zahájil tým jejích autorů spolu s náměstkem primátora pro životní prostředí Petrem Hlubučkem a ředitelem botanické zahrady Bohumilem Černým. Potrvá do 5. prosince.

Z botanické zahrady Adrian Kovalik

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Němci slavili výročí pádu berlínské zdi, zúčastnil se i prezident Zeman

Přesně před 30 lety se Berlín znovu sjednotil. Přelomovou událost z 9. listopadu 1989 si připomnělo Německo řadou akcí, zejména v hlavním městě u památníku berlínské zdi, která oddělovala dva světy už od roku 1961. Německé představitele v čele s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeirem a kancléřkou Angelou Merkelovou doplnily hlavy států visegrádské skupiny, tedy i Miloš Zeman. Z Česka dorazil také ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Steinmeier zdůraznil zásluhu Čechů a Slováků na zhroucení východního socialistického bloku a demokratizaci Evropy. Zároveň se zamyslel nad dnešní situací v Německu. „Napříč naší zemí vyrostly nové zdi: zdi z frustrace, zdi z hněvu a nenávisti. Zdi oněmění a odcizení. Zdi, které jsou neviditelné, ale přesto rozdělují,“ citoval ho web ČT24.

V Kapli smíření zase Merkelová citovala někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla, který přirovnával svobodu k moři. „Jednotlivé vlny mnoho nezmůžou, ale síla vlnobití je nezdolná,“ uvádí web iRozhlas.cz. Merkelová dále mluvila o obětech komunismu a o budoucnosti Evropy. Zeman na slavnostním obědě podotkl, že dění v Berlíně bylo impulzem pro sametovou revoluci v Československu.

Oslavy vyvrcholily ve večerních hodinách. Široká veřejnost se sešla u Braniborskébrány, aby si připomněla událost důležitou nejen pro německé dějiny.

Justýna Jirásková

Ekonomika

Návštěvnost ČR stále roste. Kromě Prahy začínají lákat i kraje

Počet návštěvníků České republiky za první tři čtvrtletí meziročně vzrostl. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu, které představil v pátek 8. listopadu. Praha zůstává suverénně nejatraktivnější destinací, zamířilo sem 61 % všech zahraničních turistů. Vzestupný trend zaznamenalo celkem 13 ze 14 krajů.

„Všechny kraje rostly, kromě Jihočeského, počet hostů ze zahraničí zde poklesl o 3 %,“ přiblížil situaci vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu Pavel Vančura. Boom cizinců zažil zejména Jihomoravský kraj. Do ráje vinařů zavítalo o 9 % více zahraničních turistů než loni. Jižní Morava byla také nejoblíbenějším místem pro dovolenou mezi Čechy. Nejvíc lidí přijíždí z Německa, dále pak ze Slovenska a Polska. Z mimoevropských zemí mají pak největší zastoupení Čína, Jižní Korea a USA.

„V České republice v prvních devíti měsících letošního roku pobývalo celkem 17,3 milionu hostů. V porovnání s předchozím rokem došlo k nárůstu 3,1 %. Domácí klientela převažovala, ubytovalo se 9 milionů hostů,“ vypočítával Vančura. Nejčastěji si vybírali čtyřhvězdičkové hotely, roste ovšem i poptávka po pětihvězdičkových, naopak méně návštěvníků zaznamenaly jedno a dvouhvězdičkové. Vyšší popularitě se těší i penziony.

V cestovním ruchu pracuje téměř 240 tisíc osob, což tvoří 4,5 % všech zaměstnanců. „Celkový objem výdajů dosáhl 292 miliard korun, jedná se o nejvyšší hodnotu od počátku sledování v roce 2003,“ zvýraznil důležitost odvětví Zdeněk Lejsek z ČSÚ.

Z tiskové konference Jan Lukacko

Rodinné firmy mohou od nového roku využít ministerský program

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou představilo nový program na podporu rodinných firem. Chtějí tak usnadnit jejich fungování a vývoj, protože právě tyto podniky tvoří páteř tuzemské ekonomiky. Jsou také základem obslužnosti regionů, nositeli tradic a vyhledávanými zaměstnavateli.

„Rodinné firmy jsou stabilním obchodním partnerem, spolehlivým dlužníkem a nelze u nich předpokládat, že přesunou investice za levnou pracovní silou třeba do Asie,“ řekl na tiskové konferenci 6. listopadu vicepremiér a šéf resortu Karel Havlíček (za ANO). Nový program zahrnuje především bezúročné půjčky a zvýhodněné záruky.

Rodinné firmy v tuzemsku zaměstnávají 1 500 000 osob, což je 60 % všech zaměstnanců v soukromém sektoru. Zároveň se musí vypořádávat se spoustou výzev, jako jsou například tlak na svůj prodej, příprava nástupců, odchod zakladatelů a celkový rozvoj. Ministerstvo na základě programu podpory firmy edukuje a spolupracuje s nimi, aby jim usnadnilo fungování. Program komplexní podpory pro rodinné firmy startuje 1. ledna.

Z tiskové konference Johana Kofroňová

Konec peněz v hotovosti? Do deseti let ne, tvrdí experti

Osm z deseti Čechů preferuje platbu kartou, přesto však objem hotovosti v oběhu, stejně jako množství a objem výběrů z bankomatů, narůstá. To vyplývá z výzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci. Názory na případné zrušení hotovosti se ve společnosti různí.

„Populace se nám rozděluje na symetrické třetiny. Pro třetinu by šlo o zjednodušení života, kdyby úplně zmizela hotovost, ale pro třetinu je to určité omezení svobody. Nemohou si vybrat, jakým způsobem budou platit. Ostatní jsou nerozhodnutí, nebo je jim to jedno,“ objasnila výsledky ředitelka výzkumů agentury SC&C Jana Hamanová.

Podle Tomáše Hládka, poradce ČBA pro platební styk a kyberbezpečnost, je technologie tou nejmenší překážkou. „Záleží také, jak se člověk ptá. Dovedete si představit zrušení hotovosti? Myslíte si, že jsme na něco takového třeba v horizontu deseti let připraveni? Pak také záleží, zda jsme připraveni duševně a zda jsme připraveni technologicky. Stále existují starší generace, které by s takovouto změnou mohly mít problém,“ nastínil. Podle něj hotovost během nadcházejících deseti let nezmizí.

Proti předchozím letům vzrostlo užívání takzvaných „chytrých“ způsobů placení, například pomocí mobilních telefonů nebo hodinek, prostřednictvím speciálních aplikací. „Nejčastěji to bývá Google Pay či Apple Pay, které podporuje už většina českých bank. Některé banky dokonce vyvinuly svou vlastní aplikaci,“ vysvětluje Hládek.Do povědomí se dostávají také expresní bankovní převody, které se na rozdíl od standardních uskuteční během několika sekund, a to i mimo pracovní dny. V současné době se za ně platí. Většina respondentů odpověděla, že by je využívala, pokud by byly zdarma.

Z tiskové konference Jakub Šťastný

Kultura

Pražské jaro oslaví 75 let. Festival naváže na tradici i nejnovější trendy

Pětasedmdesátý ročník Pražského jara zahájí Berlínští filharmonikové v Obecním domě netradičním datem – o několik dní dříve, než je pravidelný termín 12. května připomínající úmrtí Bedřicha Smetany. „S ohledem na jubileum začne 7. května, tedy 7. 5.,” uvedl Roman Bělor, ředitel festivalu. Návštěvníky čeká až 53 koncertů, na které si mohou koupit vstupenky již od 10 hodin 20. prosince.

Rezidenčním umělcem se stane sir András Schiff, vyhlášený britský klavírní virtuos. K poctě Bedřicha Smetany tradičně zazní 12. května Má vlast v podání České filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova. O týden později přední světoví i domácí sólisté zahrají na slavnostním Narozeninovém koncertě. Festival uzavře Beethovenova Óda na radost, při níž v čele České filharmonie stane německý dirigent Cornelius Meister. V rámci oslav si festival nadělil dárek – CD Gold Edition Vol. 1, který obsahuje záznamy koncertů prvních ročníků festivalu z archivu Českého rozhlasu.

Pražské jaro do programu zařadilo i trojici jazzových koncertů. Posluchači se mohou těšit na kytaristu Al Di Meolu, který vystoupí ve Foru Karlín 16. května, či Martu Kloučkovou, finalistku jazzové soutěže Voicesingers 2017. Příležitost dostane i nastupující generace mladých českých umělců, mezi nimi klavírista Jan Čmejla, vítěz rozhlasové soutěže Concertino. Ze zahraničních interpretů zahraje proslulý norský pianista Leif Ove Andsnes.

Z tiskové konference Linh Nhi Vu

Svátek francouzské kinematografie láká na předpremiéry i „kultovky“

Dohromady padesát snímků celkem ve 155 projekcích budou moci diváci v Praze, ale i v dalších městech České republiky zhlédnout v rámci 22. ročníku tradičního Festivalu francouzského filmu. Jeho hlavní linii letos tvoří rekordních dvanáct čerstvých celovečerních novinek, chybět ale nebudou ani úspěchy uplynulých let či krátkometrážní tvorba.

Týdenní program slavnostně odstartuje ve středu 20. listopadu projekce hvězdně obsazené komedie Tenkrát podruhé, kterou uvedl festival v Cannes mimo soutěž a jejíž oficiální česká premiéra je stanovena na leden. Ovšem představí se i jeden vítězný film, konkrétně Portét dívky v plamenech. Toto historické drama získalo v Cannes cenu za nejlepší scénář. Další dva předpremiérové tituly: Bílá jako padlý sníh a Curiosa dokonce přijedou přímo do hlavního města uvést jejich režisérky Anne Fontaine a Lou Jenet.

„Festival je velmi očekávaným setkáním, které dává prostor jak současným francouzským filmům, tak i kultovním snímkům francouzské kinematografie,“ uvedl 6. listopadu Luc Lévy, ředitel pořádajícího Francouzského institutu v Praze.

Při výběru vizuálu pro letošní ročník se i proto organizátoři inspirovali dramatem Peklo legendárního režiséra thrillerů Henriho-Georgese Clouzota, přezdívaného francouzský Hitchcock. Kromě pěti jeho snímků, včetně jednoho z nejdůležitějších tamní kinematografie Mzda strachu, které uvedou v sekci Pocta, promítnou také dokument Clouzot a jeho Peklo. Všechny filmy zazní buď v originále s českými titulky, nebo přímo s českým dabingem.

Z tiskové konference Kristýna Slavíková

Dokumentární odysea Dálava režiséra Martina Marečka jde do kin

Distribuční premiéru má za sebou dokumentární road-movie Dálava režiséra Martina Marečka. K vidění byla už na festivalu v Karlových Varech a na Letní filmové škole v Uherském Hradišti a 6. listopadu se konečně dostává i do českých kin. Věnuje se nejen tématu rozbitých rodin, ale zároveň popisuje každodenní realitu Ruska a analyzuje vztah rodiče a dítěte.

Dálava líčí osudy Víta Kalvody a jeho syna Gríši, které scenáristé sledovali déle než pět let. Děj zachycuje putování do Ruska za druhou polovinou rozpadlé rodiny, chlapcovou sestrou a matkou. Vítova cesta od praktikujícího zen buddhisty přes finančního poradce až k podnikateli ale také vypovídá o současné střední generaci, jejích problémech a výzvách.

Než se tvůrci rozhodli pro dokumentární zpracování, zvažovali i formu hraného filmu. „Živelnost, neokázalost i jistou sveřepou sílu Vítova vyprávění se nám do scénáře nepodařilo přenést v té míře, jakou bychom si představovali. Po čase nám došlo, že nejsilnější dílo nevznikne s herci, ale se skutečným Vítem a jeho synem Gríšou,“ popisuje Mareček, který v tomto žánru patří k předním českým autorům.

Na kontě má řadu snímků, ve kterých se zabývá především palčivými společenskými tématy, jako jsou neobnovitelné zdroje (Zdroj), rozvojová pomoc (Pod sluncem tma) nebo doprava ve městech (Auto*Mat). Dálava přichází po osmileté odmlce, také proto ji doprovázela velká očekávání kritiků i fanoušků.

Z premiéry Daniel Palát

Režisér Svěrák vydal svůj první román, zfilmovat ho ale nesmí

Režisér oscarového filmu Kolja Jan Svěrák ve středu 6. listopadu pokřtil v novoměstském Luxoru svoji knihu s názvem Bohemia. Je to první román, který napsal. Kmotrem se stal herec Kryštof Hádek. Na akci nechyběl ani redaktor Vojtěch Staněk z nakladatelství Ikar, pod jehož záštitou Svěrák dílo vydal.

„Kniha čerpá z prostředí, které mi představil můj producent. Dal jsem do ní různé fórky a zážitky ze společenských akcí, na které mě zval,“ přiblížil Svěrák.

Děj pojednává o mladém režisérovi Ivanu Šustilovi. Ten se chce prosadit v cizině a natočit snímek v Hollywoodu. Když se v porotě jednoho festivalu seznámí s britskou producentkou Sylvií, začne se jeho sen plnit a odjíždí pracovně na Západ. V zahraničí si však uvědomí, jak moc se tamní společnost liší od té české. Jeho pokusy uspět jako režisér se tak prolínají se snahami porozumět místní kultuře a světu zahraničního filmu, které vedou ke komickým situacím.„Bylo mi řečeno, že kdyby se tohle natočilo jako film, tak by se dost lidí urazilo,“ poznamenal Svěrák. Podle něj sice publikace měla být scénářem pro zahraniční komedii, producent mu to zakázal. „Zeptal jsem se tedy, jestli to můžu vydat aspoň jako českou knížku, a on říká: česky nikdo neumí, to si klidně napiš.“

Svěrák zkušenost s psaním beletrie má – už v roce 2010 vyšla jeho pohádka Kuky se vrací, kterou následně i zfilmoval. Román Bohemia se však na stříbrné plátno v blízké době zřejmě nedostane. Dostupný je v několika obchodech včetně novoměstského Luxoru, hosté si proto mohli knihu hned po křtu nechat autorem podepsat.

Ze křtu Katherine Vašíčková

Z jarmarků do galerie. Výstava řemesel a výrobků má zdůraznit jejich cenu

Prezentovat a popularizovat živá řemesla a lidová umění ve městě – to je hlavním cílem výstavy Krásná práce. Návštěvníkům se otevřela v pátek 8. listopadu a po dva týdny představuje v prostorách pražské Galerie 1 rozmanitou tvorbu českých, moravských i slezských mistrů. K vidění jsou ručně šité kroje, technika modrotisku, figurky vyřezávané ze dřeva, výšivka rybí šupinou či pavím perem.

Organizátorky Michaela Kádnerová a Klára Hegerová objely za dva roky nespočet měst a vesnic po celé republice a právě v nich nasbíraly na 30 různých druhů výrobků. Vybíraly především takové, jimž hrozí zánik, jsou charakteristické pro určitou oblast, a navíc působí zajímavě. Snaží se je zviditelnit a pomoci je prodat za odpovídající cenu.

,,My jsme tak trochu proti jarmarkům, kde se ručně malovaný hrníček prodá maximálně za 50 korun. Lidem, kteří se touto prací živí, dají ty věci hodně zabrat, stojí nemálo času a mají mnohem větší hodnotu,” vysvětluje Kádnerová, proč projekt umístily do galerie. Obě organizátorky by do budoucna rády v Praze vybudovaly centrum řemesel, jehož součástí by byl také kamenný obchod. Navázaly by tak na myšlenku již zaniklé organizace Krásná jizba, která se zaměřovala na prodej takových výrobků.

Součástí výstavy je doprovodný program s workshopy, komentovanými prohlídkami, dokumentárními filmy o lidové tvorbě a přednáškou o malované keramice. Kádnerová s Hegerovou plánují, že připraví i jarní verzi Krásné práce a doufají, že jich v dalších letech bude víc.

Z vernisáže Sandra Sýkorová

Budoucnost hudebního průmyslu? Odpovědi hledal festival Nouvelle Prague

Panelové diskuse, konference, koncerty nových talentů. To vše nabídl festival Nouvelle Prague 8. a 9. listopadu v holešovickém centru současného umění DOX. První mezinárodní showcase festival v České republice, určený odborné i širší veřejnosti, odstartoval symbolicky diskusí na téma 30. výročí revoluce v kontextu hudební scény.

Delegáti si mohli poslechnout řadu zajímavých bloků o stavu české i mezinárodní hudební scény. „V Česku za hudbu a filmy platí méně než 9 % obyvatel, což je prakticky nejméně v Evropě,“ řekla Monika Klementová z projektu SoundCzech, zaměřujícího se na podporu konkurenceschopnosti české hudby. Debatující volali po sociálních jistotách pro umělce, zejména pak po minimální mzdě. Atmosféru odlehčila přednáška Various Failures. David Urban z agentury D Smack U nebo Serge Grimaux, promotér Fora Karlín, zde společně s dalšími vzpomínali na akce, které se jim příliš nepovedly.

Návštěvníkům své dveře otevřely nejen prostory DOX+, ale i legendární pražský klub Cross, kde vystoupila frontmanka kapely Mydy Rabycad Žofie Dařbujánová jako Zofie Dares nebo elektronické duo Bratři. Největším lákadlem se stal britský indie popový zpěvák Tom Grennan, z tuzemských interpretů potom I Love You Honey Bunny. „Jako kapela přisuzujeme showcasovým festivalům velký význam. Vnímáme, že evropský hudební trh má potenciál se více integrovat, a akce jako jsou Nouvelle Prague napomáhají k přemostění prvotních překážek,“ uvedl Kristián Kraevski, baskytarista skupiny.

I letos se na festivalu předávala ocenění. Cenu za nejlepší médium si odnesl Full Moon Magazine, vítězným nahrávacím studiem je Sono Records. Osobností roku se stal Petr Ostrouchov, právník, hudebník a majitel vydavatelství Animal Music.

Z festivalu Karolína Blažková

Sport

Češi dobyli Helsinky a slaví na Karjale teprve podruhé v historii

Čeští hokejisté znovu prolomili finské prokletí, když ovládli letošní ročník Karjala Cupu, a navázali tak na svůj do té doby jediný titul z roku 2012. Na turnaji, který je pro ně v rámci Euro Hockey Tour statisticky nejméně úspěšný, vyhráli všechny tři duely.

Na úvod přehráli Švédy 3:1, poté si na nájezdy poradili s Finskem 3:2 a turnaj uzavřeli výhrou 3:0 proti sborné. Právě v posledním utkání se blýskl brankář Roman Will, který pochytal všech 32 střel, ustál i pět oslabení 3 proti 5 a byl vyhlášen hvězdou zápasu. „Tohle jsem asi nikdy nezažil, na druhou stranu jsme to naprosto neskutečně uhráli,“ radoval se z vychytané nuly. I díky němu národní tým triumfoval teprve podruhé za 26 let turnaje.

„Ceníme si toho strašně moc. Vážím si toho, jak tým pracoval, jak ho vedl Honza Kovář jako šéf,” pochvaluje si podle serveru Hokej.cz týmový výkon kouč Miloš Říha starší. „Všichni jsme si řekli, že si nejdeme zahrát a turnaj si užít, ale že jdeme vyhrát. Každý zápas, v jakémkoli složení, kdykoli. Kluci k tomu podle toho přistoupili.“

Hlavní trenér do Finska povolal jak ostřílené tváře, tak i několik nováčků a navrátilců do reprezentace, tato kombinace se však ukázala jako úspěšná. Roman Will byl vyhlášen gólmanem turnaje, Jan Kovář zase podle direktoriátu Karjaly kraloval útočníkům. Ve třech utkáních totiž kapitán reprezentace vstřelil dvě branky a obě navíc vítězné, jednu do sítě Rusů, další rozsekl úvodní zápas se Švédskem. „Když se nám ho podařilo vyhrát, hned je lepší atmosféra i nálada. Myslím si, že jsme to zvládli,“ cituje zkušeného forvarda Hokej.cz. „Jsou tam určitě rezervy, ale byl to výborný start do nové sezony,“ dodává.

Na český výběr nyní čekají do konce ročníku v rámci Evropské hokejové tour ještě tři turnaje, další v pořadí je ruský Channel One Cup. Ten se odehraje mezi 12. a 15. prosincem.

David Sokol

Černý víkend pro ligové sudí, stěžují si Liberec i Teplice

Fotbalová liga před reprezentační přestávkou vstoupila do druhé poloviny základní části, hlavním tématem uplynulého kola však nebyly výkony hráčů ani klubů, nýbrž mužů s píšťalkou. Stěžují si především Teplice a Liberec, a to kvůli penaltě na Slavii, respektive (ne)vyloučení v Plzni.

Ta před svými fanoušky porazila Liberec vysoko 4:1, zápas však hrubě ovlivnily dva sporné verdikty arbitra Zbyňka Proskeho ve prospěch domácích, když nejprve neudělil Hubníkovi druhou žlutou kartu, zato libereckému Balutovi za protesty a následný faul dal v rychlém časovém sledu žluté hned dvě, a Severočeši tak po půl hodině hry šli do oslabení. „Roman Hubník měl jít jednoznačně ven. Fauloval Malinského bez snahy hrát balon,“ stěžoval si po zápase liberecký kouč Pavel Hoftych do kamer O2 TV Sport.

Ondřej Pechanec zase v zápase Slavie s Teplicemi nařídil diskutabilní penaltu ve prospěch domácích, Souček ji s přehledem proměnil. Další branku pak přidal Ševčík minutu před koncem základní hrací doby, v nastavení na konečných 3:0 upravil Kúdela. „Byla vymyšlená. Proč máme VAR? Nevím, jestli asistenti byli zrovna na kafi… Chci jen spravedlnost, nic jinýho,“ řekl zklamaný teplický stratég Hejkal k penaltovému incidentu pro iSport.cz

Bez kontroverzí se neobešel ani zápas Sparty v Jablonci, když sudí Pavel Královec kvůli souboji mezi domácím útočníkem Doležalem a obráncem hostů Lischkou neuznal jabloneckému Jugasovi v 90. minutě gól, který by dokonal obrat z poločasového stavu 0:2 na 3:2. Sparta totiž vedla už o dvě branky. „Když to takhle máte na hřišti soupeře rozehrané, musíte to uhrát,“ shodli pro klubový web ex-jablonečtí Michal Trávník a David Lischka s trenérem Václavem Jílkem.

Jan Ptáček

Lezec Ondra pokřtil knihu a vyhlíží další kvalifikaci do Tokia

Kniha s příznačným názvem Adam Ondra: Lezec tělem i duší odhaluje střípky z kariéry nejúspěšnějšího českého reprezentanta v tomto odvětví. Začátky i největší úspěchy v ní doplňuje slovníček pojmů, zážitky čtenářů ještě umocní doprovodná mobilní aplikace, díky níž se ve virtuální realitě mohou podívat třeba do norské jeskyně Hanshelleren a do určité míry si osahat chyty nejobtížnější cesty světa Silence.

„Doufám, že z knížky jde cítit, že mě lezení opravdu neskutečně baví. Opravdu ho nedělám, abych byl slavný, nebo snad bohatý,“ vysvětloval ve čtvrtek 7. listopadu v Paláci knih Luxor, kde se křtu účastnili jeho přítelkyně a mnohonásobná mistryně republiky v lezení na obtížnost Iva Vejmolová a spoluautor Martin Jaroš. Video s pozdravem a gratulací poslal známý norský spisovatel Jo Nesbo, který je také vášnivým lezcem.

Ondra v knize mimo jiné popisuje své začátky, ale i zajímavosti z terminologie. Vysvětluje například, že když lezec „dostane řepu“, znamená to, že mu jeho jistič dostatečně nepovolil lano: „Bylo pro mě důležité, aby kniha byla srozumitelná skutečně pro všechny.“ Za největší úspěch považuje právě zdolání cesty Silence, kterou před dvěma lety zvládl vůbec jako první. „Emoce na jejím konci byly tak silné, že jsem je nedokázal ventilovat. Neřval jsem radostí, ale byl minutu naprosto zticha, proto se také jmenuje Silence,“ dodal sportovec, který se už ve 12 letech dostal mezi nejlepších 10 lezců světa a kromě skal se věnuje také disciplínám na umělých stěnách.Aktuálně se snaží kvalifikovat se na olympijské hry do Tokia 2020 v kombinaci. První možnost nevyužil, když v srpnu na mistrovství světa v japonské Hačiodži ani neprošel do finále. Rozhodčí totiž uznali protest jednoho z týmů, který poukázal na technickou chybu, které se Ondra během lezení na obtížnost dopustil. Další příležitost bude mít v Toulouse koncem listopadu. „Adrenalin bych si raději ušetřil, bylo by příjemné už být kvalifikován,“ poznamenal.

Z křtu Eliška Krátká

Počasí

Teplo, déšť, ale už i sníh. Začátek listopadu byl proměnlivý

Zima už je zase o něco blíž. Ve čtvrtek 7. a v pátek 8. listopadu bylo sice ještě jasno až polojasno, přechodně oblačno, ojediněle i mlhy a na Moravě a ve Slezsku místy padal déšť. Denní teploty se pohybovaly kolem ještě poměrně příjemných 9 až 13 °C. Zato s nástupem druhého listopadového víkendu začalo přituhovat. Teploty se ani přes den nevyšplhaly přes hranici 9 °C, někde se blížily i nule. Bylo polojasno až oblačno, na východě zataženo, občas přišel déšť nebo přeháňky a na několika místech republiky včetně Prahy dokonce padal sníh.

Martin Klouda