19. listopadu 2020, Carolina č. 985

události od 11. do 18. listopadu


Z domova

Školy se otevřely nejmenší žákům. Jsou pro to pádné důvody, řekl Plaga

Česko se dál potýká s pandemií koronaviru a vláda kvůli tomu požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu až do 20. prosince. Za úterý 17. listopadu sice přibyly 4 000 pozitivních testů, což je o polovinu méně než před týdnem, ale rizikové skóre zůstává vysoké na hodnotě 70 ze 100 (viz následující zpráva). I za této situace vláda přistoupila od středy k otevření základních škol pro první a druhé třídy.

„Pro návrat prvních a druhých tříd jsou pádné vzdělávací a sociální důvody,“ uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO) na tiskové konferenci. Žáci musí mít nasazené roušky po celou dobu výuky, ale nebudou se dělit do skupin jako na jaře.

V případě dalšího zlepšení situace chce Plaga pustit do škol i žáky celého prvního stupně, deváťáky a maturanty. „Stále jsou ale redukovány kontakty, protože druhý stupeň s výjimkou devátých tříd se vrací k té rotační výuce. Prioritou jsou závěrečné ročníky,“ upřesnil. Na středních školách se při rozvolňování výuka omezí na skupiny po dvaceti. Zatím nejdéle jsou zavřené vysoké školy, na kterých se prezenční výuka přerušila už na konci září. Těch se bude rozvolňování týkat až jako posledních.

Od rekordního nárůstu nakažených ze začátku listopadu čísla pomalu klesají, minulý týden byla nejvyšší v úterý, pozitivně testovaných bylo 9 015. Testuje se také ale méně než během vrcholu druhé vlny.

Pozitivních je stále okolo 20 %. Aktivně nakažených je nyní přes 120 000, z toho většina pacientů má lehký průběh, přesto se situace může zhoršit velmi rychle.

Anna Helclová

Stav epidemie bude nově hodnotit systém PES. Podle něj budou platit opatření

Opatření proti nákaze covid-19 bude řídit Protiepidemický systém, zkráceně PES, který představil v pátek 13. listopadu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Systém má pět stupňů omezení, které vyplývají z následujících faktorů: počet lidí nakažených za čtrnáct dní, speciálně pak počet pozitivních seniorů, reprodukční číslo R, které sleduje, kolik lidí nakazí jeden nemocný, a podíl nových pozitivních testů. Česká republika se v současnosti nachází na nejhorším pátém stupni, přestože index rizika je 70.

Přechod do nižšího stupně rizikovosti je možný po sedmi dnech, kdy každý z nich je index rizika nižší, než byl předchozí. „Když víme, že od středy tohoto týdne se pohybujeme na stupni číslo čtyři, pak pokud to vydrží do středy příštího týdne, tak bychom od dalšího pondělí mohli rozhodovat o rozvolnění,“ uvádí Jan Blatný podle iDnes.cz.

Na každém z pěti pásem pak připadá konkrétní sada opatření. Sníží-li se rizika, žáci mateřských škol a 1. stupně základních škol by mohli nastoupit prezenčně. Restaurace by mohly otevřít vnitřní provoz teprve až na 3. rizikovém stupni za předpokladu maximálně čtyř osob u stolu a dalších souvisejících opatření. Roušky jsou povinné za každého stupně rizika, a to minimálně ve vymezených vnitřních prostorech a ve veřejné dopravě.

Kamila Plzáková

Národní třída na 17. listopad ožila vzpomínkami i protesty proti opatřením

Oslavy Dne boje za svobodu a demokracii se letos z Národní třídy přesunuly do online prostoru, ulice byla ale i tentokrát místem k připomínce událostí 17. listopadu. Už od rána sem lidé chodili zapalovat svíčky a pokládat květiny pod pamětní desku na průčelí Kaňkova paláce. K večeru tudy procházel dav protestujících proti vládním opatřením. Dopoledne patřilo především politikům. Ranní návštěva premiéra Andreje Babiše (ANO) za doprovodu ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) byla klidnější než loni, kdy na něj lidé pískali. „Bohužel, teď máme tu svobodu omezenou kvůli pandemii covid-19, takže je samozřejmě jiná situace, ale v každém případě si to musíme připomínat,” prohlásil premiér podle webu Novinky.cz.

Zato na ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) přihlížející pokřikovali, někteří mu vyčítali spolupráci s ANO a komunisty, kteří koaliční vládu tolerují. „I to, že tady všichni můžeme vyjádřit svůj názor, je součástí demokracie,” řekl Hamáček. Rozruch vzbudil i příchod bývalého prezidenta Václava Klause, který neměl nasazenou roušku. Památku společně uctili šéfové opozičních stran, za KDU-ČSL Marian Jurečka, za ODS Petr Fiala a za TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Je to také svátek naděje. Myslím, že Česká republika by si zasloužila lepší politiku a vládu, a že ta naděje je i v tom, že za rok se toho můžeme všichni dočkat,” dodal Fiala.

Květiny dále položil například senátor za STAN Jiří Drahoš. „Nejsem příznivcem teorií, že rouška, ve které teď mluvím, omezuje moji svobodu a demokracii. Je to jednoznačně jedna z věcí, kterou bychom měli dodržovat. Neměli bychom spekulovat o tom, jestli vaše nebo moje rouška má nějaký politický význam – nemá,“ zdůraznil.

Tento názor nesdílel dav demonstrantů protestujících proti vládním nařízením, který se k večeru vydal na pochod Národní třídou. Skandovali hesla: Svobodu! Pojďte s námi! My chceme na pivo! nebo Nejsme ovce. Protestujících bylo až 2 000 a mnoho z nich nemělo roušky, ke konci pochodu si je sundali skoro všichni.

Klára Španělová

Koncert pro budoucnost bez publika: vystupující vyzvali k udržení svobody

Každoroční Koncert pro budoucnost, pořádaný organizací Festival svobody, se letos konal netradičně online v přímém přenosu z Václavského náměstí a Obecního domu. Na akci vystoupily například zpěvačka Ewa Farna nebo skupina The Plastic People of the Universe. Odpolednem provázeli novináři Linda Bartošová a Jindřich Šídlo.

„Ani ve strastiplném roce 2020 bychom neměli rezignovat na svoji historii, občanství a hodnoty. Možnosti, jak oslavit vrchol našich dějin, jsou letos skromné. O to silnější může být naše společné sdělení. Zatímco loňské oslavy 17. listopadu se nesly ve znamení bilancování a vzpomínání, letošní výročí chceme zaměřit především na budoucnost,“ napsali pořadatelé před začátkem akce na Facebook.

Organizátoři vystavili pódia v uzavřeném prostoru a moderátoři ani vystupující nebyli ozvučeni, aby se u nich neshromažďovali kolemjdoucí. Vysílání prokládaly i předtočené vstupy, například bývalý německý spolkový prezident Joachim Gauck pozdravil český národ od Braniborské brány.

Na události vystoupili mimo jiné i ekonomka Danuše Nerudová, novinář Tomáš Etzler nebo aktivistka Jarmila Balážová. Většina hostů vyzývala k udržení svobody a hodnot, za které se v roce 1989 bojovalo. Sociolog Daniel Prokop mluvil o problému diskriminace, podle něj mnoho občanů nemá ve společnosti stejné příležitosti uspět. Diváci měli také během akce možnost posílat virtuální vzkazy, které byly během vysílání vidět na dolní části obrazovky.

Festival svobody sdružuje jedince a občanské iniciativy pořádající akce k výročí sametové revoluce. Členy spojuje snaha obnovit hodnoty vázané k tomuto výročí a potřeba jejich přítomnosti v dnešní době.

Ema Müllerová

„Tuto dobu vydržte,“ vzkazovali laureáti na letošních Cenách Paměti národa

Při příležitosti výročí 17. listopadu obdržela pětice osobností zlomových okamžiků československých dějin už pojedenácté Ceny Paměti národa. „Kromě tří R doporučených hygieniky se řídíme dalšími třemi R a těmi jsou respekt, rozum a radost,“ pronesl moderátor Martin Veselovský při vysílání z prázdných prostor Národního divadla. Předání cen doprovázela zdokumentovaná vyprávění oceněných.

Na medailonech laureátů se podílely děti z divadelních kroužků Paměti národa, které pamětníkům ceny doručily domů. „Tuto dobu vydržte,“ vzkazovala dětem a divákům vysílání první laureátka Hana Truncová, kterou v 50. letech odsoudil komunistický aparát na 15 let nucených prací. Během plošné karantény o ni a o ostatní starší pamětníky pečovalo Centrum pomoci Paměti národa, které poskytovalo pomoc s nakupováním potravin či vyzvedáváním léků. „Staří lidé potřebují naši pozornost,“ podotkl ředitel a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa na jevišti prázdného divadla.

Mezi další oceněné se zařadila Alžběta Vargová, která v době války provozovala evidenci pochovaných Židů. „Osobně věřím, že se Terezín nebude opakovat, ale vyloučit se to nedá,“ konstatovala laureátka Jarmila Weinbergerová, která sama pobyt v koncentračním táboře zažila. V neposlední řadě přijal medaili Leonid Dohovič, který dospívání strávil v sovětských nápravných zařízeních.

Ozvláštněním letošního ročníku se stalo ocenění In memoriam. To obdržela Květoslava Bartoňová, která po druhé světové válce zajistila převoz 45 dětí ze zubožených částí východního Slovenska do Olomouce. „Skutečné charaktery ustupují do pozadí, … za ně mluví činy,“ řekl Kroupa v reakci na dřívější neochotu pamětnice jakkoliv se prezentovat v médiích.

Julia Pátá

Univerzita Karlova ocenila překlad římského práva i přednášky o očkování

K výročí sametové revoluce a Mezinárodního dne studentstva předali zástupci Univerzity Karlovy a Hlávkovy nadace ceny vysokoškolským osobnostem i talentům. Slavnostní akce se prezentovala prostřednictvím online streamu z budovy Karolina.

Večer 17. listopadu zahájil rektor Tomáš Zima. V projevu připomněl tragické události roku 1939 a hrdinství studentů v roce 1989, poděkoval bojovníkům s pandemií a apeloval na solidaritu a vzájemnou toleranci. „Nesmíme přestat doufat a věřit, že současnou krizi překonáme. Nesmíme se vzdát,“ dodal Zima před předáváním.

V něm jako první zazněly projekty Medici pro očkování a iniciativa připomínající sametovou revoluci Svobodný listopad. Oba obdržely Cenu Miloslava Petruska za prezentaci, kterou tradičně získává výtvor s pozitivním dopadem na obraz UK na veřejnosti.

Cenu Bedřicha Hrozného za tvůrčí počin převzali autoři vědeckého článku o skleníkovém plynu metanu a jeho vlivu na klimatickou změnu, který uveřejnil časopis Nature. V této kategorii uspěly také monografie Krajina českých zemí v době třicetileté války v díle Matthäuse Meriana staršího, lékařská publikace Adenomy hypofýzy a překlad římského práva z roku 533 s názvem Digesta neboli Pandekty II.

Cenu Arnošta z Pardubic za vzdělávací činnost obdrželi Ivan Bičík za interdisciplinární přístupy ve výuce, Michal Ctibor za videokurzy latiny a kolektiv autorů za interaktivní periodickou tabulku prvků. Donatio Universitatis Carolinae, které slouží jako podpora výzkumných prací přispívajících k prestiži UK, patří Petru Čornejovi, Janu Jehličkovi, Petru Němcovi, Janu Starému a Petru Volfovi.

Julie Šafová

Udržitelnost není jenom ekologický pojem, řekl v debatě manažer Coca-Coly

Mezinárodní korporace si stále více všímají svých dopadů na životní prostředí a snaží se ho minimalizovat. „My se třeba řídíme cíli udržitelného rozvoje, které vydala OSN,“ řekl Jan Václav Kašpar, manažer společenské odpovědnosti a komunit Coca-Coly, v sobotu 14. listopadu na studentské konferenci Pražský barcamp. Ta si klade za cíl otevřít kariérní obzory mladým lidem.

Podle Kašpara je udržitelnost mnohem víc než jen třídění. Firmy reagují na nutnost změny v lidském chování k planetě a upravují výrobu i distribuci. Například v sídle Coca-Coly v pražských Kbelích vytvořili mokřad, kam stéká dešťová voda, která by jinak zbytečně skončila v kanalizaci a posléze v čističce. Technikům také vyměnili klasické automobily za hybridní, které jezdí částečně na elektřinu. „Do našich partnerských prodejen dodáváme ledničky, které se samy dokážou přepnout do úsporného režimu, když má zrovna obchod zavřeno,“ vysvětlil Kašpar. Společnosti se už dávno nezaměřují jen na ekologickou udržitelnost.

Stále častěji se věnují vztahům na pracovišti, aby se zaměstnanci cítili dobře a do práce chodili s chutí. Kromě toho často podporují neziskové programy. „Stále více se můžete při pohovorech setkat s tím, že uchazeči chtějí vědět, co daná firma dělá pro životní prostředí,“ uvedl Kašpar a dodal, že „existuje několik nezávislých soutěží a žebříčků, kde to lze zjistit“.

Anna Sochorová

Výroba superbů míří do Bratislavy, Volkswagen tam investuje miliardu eur

Koncern Volkswagen v pondělí na tiskové konferenci oznámil, že investuje celkem miliardu eur do továrny v Bratislavě, polovinu z toho na výrobu modelů Škoda Superb a Volkswagen Passat. Již v pátek Škoda Auto oznámila přesun výroby modelů Superb z českých Kvasin právě do Bratislavy. Vyvíjet se budou oba modely v České republice.

Výroba se má přesunout v roce 2023. Důvodem je podle Škody Auto uvolnění kapacity pro výrobu SUV Kodiaq a Karoq a další model značky Škoda. Konec výroby modelu Škoda Superb v Česku kritizovaly odbory, podle nich představenstvo málo bojovalo a společnosti se nezastala ani vláda. Přemístění výroby si nevyžádá žádné rozšíření bratislavské továrny. Většina z půl miliardové investice se zaměří na úpravu lakovny a na dodatečné technologie. „Nevytváříme nové výrobní kapacity. Továrna zůstane na svých původních kapacitách,“ odpověděl na dotaz ČTK předseda představenstva německého koncernu Oliver Grünberg.

V bratislavském závodu se vyrábějí SUV Touareg, Audi Q7, Audi Q8 a Porsche Cayenne. O místě výroby obou modelů se spekulovalo delší dobu. Nejdříve koncern Volkswagen uvažoval o přesunu modelu Passat z dolnosaského Emdenu do Kvasin, kde by se vyráběl spolu se Škodou Superb. Mluvilo se i o přemístění výroby obou modelů do Turecka. Tyto plány však nakonec německá společnost nerealizovala.

Tomáš Hána

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Při havárii vrtulníku na Sinaji zemřela česká rotmistryně Michaela Tichá

Při pádu vrtulníku Black Hawk na Sinajském poloostrově zahynulo ve čtvrtek 12. listopadu sedm členů pozorovatelské mise. Jednou z obětí byla sedmadvacetiletá česká vojačka Michaela Tichá. O život přišel také jeden Francouz, pět Američanů a jeden jejich krajan utrpěl těžká zranění. Příčinou nehody měla být technická závada. Tichá je první ženou české armády, která zemřela na zahraniční akci.

Její tělo přivezl do Prahy armádní speciál. Na kbelském letišti se za účasti rodiny a nejvyšších představitelů armády či ministerstva obrany uskutečnila pieta. Ministr Lubomír Metnar (za ANO) rozhodl o povýšení Tiché do hodnosti štábní praporčice in memoriam. Prezident Miloš Zeman jí příští rok udělí medaili Za hrdinství, oznámil na Twitteru mluvčí Jiří Ovčáček.

Pozorovatelská mise, které se Tichá účastnila, dohlíží na Sinaji na dodržování izraelsko-egyptské mírové dohody.

Alena Harciníková

Pokračujúce opatrenia na Slovensku vyhnali tisícky ľudí do ulíc

Od 16. novembra sa predlžuje platnosť sprísnených opatrení na ďalších 45 dní. Týkajú sa najmä sprísnenia kontroly hraníc, hromadného združovania a činnosti mnohých prevádzok. Režim prináša aj niekoľko zmien vo forme zvoľnenia. Veriaci či nadšenci športu a umenia majú opäť možnosť navštevovať miesta, ktoré sú súčasťou ich štandardného života. Avšak mnohým Slovákom dochádza trpezlivosť a s opatreniami vlády nesúhlasia. Povinnosť nosenia rúška sa naďalej uplatňuje vo všetkých interiérových priestoroch, v hromadnej doprave a v exteriéri v intraviláne obce a mesta. Otvárajú sa prevádzky divadelných, hudobných či iných umeleckých predstavení s dodržaním limitu 1 osoba na 15 metrov štvorcových. No pred vstupom na podujatia sú prevádzkari povinní merať teplotu a pustiť do priestorov len ľudí s teplotou do 37,2 °C, rovnaké podmienky platia aj pre obchodné centrá. Otvárajú sa taktiež fitnescentrá a plavárne s maximálnym počtom šesť zákazníkov a s vyššou mierou dezinfikovania prevádzkových priestorov.

V neposlednom rade sa kostoly v čase bohoslužby môžu opäť zapĺňať, avšak veriaci môžu len sedieť, a to konkrétne v šachovnicovom rozložení. Na športových fanúšikov sa tiež nezabudlo. Slovenská hokejová liga a II. futbalová liga majú povolenie pokračovať v sezóne, no diváci sa na štadiónoch ešte nejakú dobu neobjavia.

„Nenechajme sa nikým rozhádzať, nenechajme sa situáciou, ktorej čelíme, rozdeliť,“ prihovárala sa ľudu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Napriek jej výzvam sa v deň 31. výročia nežnej revolúcie na Slovensku uskutočnili protesty v niekoľkých mestách. Ľudia sa združili na námestiach Banskej Bystrice, Žiliny či Prievidze, no v Bratislave bola situácia najkritickejšia. Protesty sa konali naraz na viacerých miestach ako napríklad pred Úradom vlády, či pri bráne Prezidentského palácu na Hodžovom námestí. Tisícky demonštrantov, medzi ktorých sa pridali aj niektorí opoziční poslanci, nesúhlasilo s vládnymi opatreniami v súvislosti s vírusom Covid-19 skandujúce pokriky: Matovič do basy, Slovensko Slovákom či Vlastizrada. Situáciu kontrolovala armáda a polícia, ktorá využila slzný plyn, dokonca aj zatkla niekoľkých zúčastnených.

Nina Briatková

Ministr Petříček navštívil Portugalsko, jednal i o uznání testů na covid

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se 13. listopadu v Lisabonu setkal s ppremiérem Antóniem Costou a svým protějškem Augustem Santosem Silvou. Mezi hlavní témata patřily vliv koronavirové pandemie či situace v EU po brexitu. Kromě toho jedna z tamních firem darovala ČR osm plicních ventilátorů SYSVent, které by měly získat certifikaci koncem měsíce. „Ovládat se dá také mimo místnost, pokud je to z bezpečnostního hlediska vhodné. Česko zasáhla druhá vlna velmi tvrdě a firma má pobočku v Plzni, proto se rozhodla pro tento symbolický dar. Každá pomoc je v Česku určitě vítána. Ventilátor může samozřejmě sloužit i při standardních operacích, nejen u pacientů s covidem,“ popsal Petříček.

Důležitým bodem jednání se staly testy na covid-19 v rámci EU. Zástupci obou států se shodli na vzájemném uznávání negativních výsledků a podpořili využití antigenních testů, které jsou výrazně levnější, a usnadnily by tak cestování. Za koronavirové krize se turismus zredukoval na minimum a vzájemný obchod se propadl o 20 %.

Schůzka se týkala například i odchodu Velké Británie z EU či energetiky. Od ledna 2021 převezme Portugalsko roli předsednické země v Radě EU. Chce se zabývat především sociálními tématy a státy západního Balkánu, na což by Česko mělo navázat během svého předsednictví v druhé polovině roku 2022.

Obě země navíc letos slaví 100. výročí diplomatických vztahů. Spolupráce by se měla v dalších letech zaměřit především na zdravotnictví, bezpečnost, dopravu či nanotechnologie.

Naneta Jiráková

Ekonomika

Výroba superbů míří do Bratislavy, Volkswagen tam investuje miliardu eur

Koncern Volkswagen v pondělí na tiskové konferenci oznámil, že investuje celkem miliardu eur do továrny v Bratislavě, polovinu z toho na výrobu modelů Škoda Superb a Volkswagen Passat. Již v pátek Škoda Auto oznámila přesun výroby modelů Superb z českých Kvasin právě do Bratislavy. Vyvíjet se budou oba modely v České republice.

Výroba se má přesunout v roce 2023. Důvodem je podle Škody Auto uvolnění kapacity pro výrobu SUV Kodiaq a Karoq a další model značky Škoda. Konec výroby modelu Škoda Superb v Česku kritizovaly odbory, podle nich představenstvo málo bojovalo a společnosti se nezastala ani vláda. Přemístění výroby si nevyžádá žádné rozšíření bratislavské továrny. Většina z půl miliardové investice se zaměří na úpravu lakovny a na dodatečné technologie. „Nevytváříme nové výrobní kapacity. Továrna zůstane na svých původních kapacitách,“ odpověděl na dotaz ČTK předseda představenstva německého koncernu Oliver Grünberg.

V bratislavském závodu se vyrábějí SUV Touareg, Audi Q7, Audi Q8 a Porsche Cayenne. O místě výroby obou modelů se spekulovalo delší dobu. Nejdříve koncern Volkswagen uvažoval o přesunu modelu Passat z dolnosaského Emdenu do Kvasin, kde by se vyráběl spolu se Škodou Superb. Mluvilo se i o přemístění výroby obou modelů do Turecka. Tyto plány však nakonec německá společnost nerealizovala.

Tomáš Hána

Kultura

Předávání Thálií letos online. Cenu mají Groszmannová, Štěpán nebo Stárková

Místo tradičního udílení Cen Thálie v pražském Národním divadle se letos diváci dočkali živě streamovaného vysílání z olomouckého BEA Campusu. Činohru tento rok ovládlo Brno: uspěli Tereza Groszmannová za ztvárnění titulní postavy Mirandolíny ve stejnojmenné hře Národního divadla a Petr Štěpán za Satana v inscenaci Ztracený ráj (Městské divadlo). Cenu za muzikál převzali Erika Stárková za roli Dívky v muzikálu Lazarus pražského Divadla Komedie a Pavel Režný za výkon v inscenaci Elisabeth Divadla J. K. Tyla Plzeň.

Dalšími laureáty jsou Jana Šrejma Kačírková (ND Brno) a Lukáš Zeman (Slezské divadlo v Opavě) za operu a Alina Nanu a Ondřej Vinklát (oba pražské ND) v oblasti balet, tanec a pohybové divadlo. Pořadatelé také vyhlásili ceny České akademie divadelníků, kterou získal spoluzakladatel Činoherního klubu profesor Jaroslav Vostrý, a Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi získal kameraman Josef Špelda. Josef Láska z Východočeského divadla v Pardubicích zvítězil v kategorii do 33 let. Pocty za celoživotní mistrovství se dočkali Hana Bauerová a Josef Abrhám za činohru, Jan Malík za operu, tanečnice Aneta Voleská a muzikálová herečka Hana Talpová. Letos se osamostatnily kategorie alternativní a loutkové divadlo, v nich uspěli Jakub Gottwald a Ondřej Nosálek.

Online přenosu se zúčastnili prostřednictvím videokamery všichni nominovaní. Herecká asociace plánuje, že letošní laureáti budou předávat ceny těm příštím, aby si i oni mohli užít slavnostního ceremoniálu. „My jsme měli různé možnosti, měli jsme možnost Thálii zrušit, Thálii přeložit, Thálii uspořádat v Národním divadle bez diváků, ale řekli jsme si, že to není ideální, a hlavně by se to nehodilo do dnešní doby, která je o něčem jiném než o nějakých slavnostech,“ uvedl prezident Herecké asociace Ondřej Kepka, který večerem provázel.

Barbora Ekrtová

Lidé rostou z půdy. Nová výstava Galerie Entrance se vrací ke kořenům

Netradiční pohled na vztah člověka k zemi nabízí projekt Kořeny rostou dovnitř. Vernisáž se uskutečnila v pátek 13. listopadu, ale kvůli aktuálním opatřením výstavu na internetu prezentovalo video zobrazující muže, který se v parku přikrývá zeminou. Neobvyklý dokument doplnily alternativní hudba a prostřihy do dílny, kde autoři ze studia současného umění Prototyp tvoří.

Podle oficiálního popisu vernisáže je to spíše než finální dílo „procesuální projekt, který se v průběhu trvání bude měnit“. Zveřejněný záznam zobrazuje první fázi, kterou budou autoři dále doplňovat. Cílem je upozornit na spojení lidí s přírodou, na které se zapomíná.

Kořeny rostou dovnitř navazují na skupinovou performanci Hlína, půda, zem, kterou studio uspořádalo v červnu. Tvůrci se na událost připravovali v loňském roce, během něhož vytvořili individuální i kolektivní díla. „Projekt vznikl jako laboratoř pro spolupráci kolektivu umělců a umělkyň na sdíleném tvůrčím procesu, jehož zastřešujícím tématem byla reflexe půdy a země,“ uvedli autoři na Facebooku.

Galerie Entrance, pod niž výstava spadá, poskytuje od roku 2005 zázemí mladé generaci umělců, kteří končí se studiem na vysokých školách a dostávají se do profesionální sféry. Z původního sídla v Karlíně se po sedmi letech přestěhovala do oranžerie při Břevnovském klášteře. V portfoliu má práci s tradičním pojetím umění, ale také s novými médii. To je příklad projektu Kořeny rostou dovnitř.

Markéta Plešková

Sport

Češi díky Daridovi porazili Izrael a stále drží šanci na postup

Fotbalisté v Lize národů porazili Izrael. V utkání 5. kola v Plzni zvítězili díky rychlému gólu 1:0. Těsný náskok udrželi až do konce, i když hosté byli i v deseti po vyloučení Abd Elhameda nebezpeční a dostali se do několika šancí. Čeští reprezentanti tak stále mají naději na postup do vyšší kategorie A.

Češi v téměř zcela obměněné sestavě, v níž z přípravného zápasu s Německem (0:1) zbyli pouze dva hráči, vstoupili do utkání lépe. Byli aktivnější, a to se ukázalo hned v 7. minutě, kdy o konečném výsledku rozhodl kapitán Darida. Po skvělé kombinaci Ondráška a Coufala se radoval z osmého reprezentačního gólu. „Celkově to byla krásná akce,“ popsal pro Českou televizi Vladimír Darida.

V druhé půli byl lepším týmem Izrael. Čeští fotbalisté ztratili tempo a hosté si vytvářeli více šancí, přestože hráli v deseti. I v oslabení měl v 88. minutě velkou příležitost Zahavi, ale jeho nebezpečnou střelu k tyči vyrazil Vaclík a tým podržel.

Že si jednogólovou výhrou český tým nemohl být až do poslední chvíle jistý, potvrdil v rozhovoru pro Sport.cz i trenér Jaroslav Šilhavý: „Ve druhé půli nás soupeř dostal pod tlak. Ubránili jsme se. Také jsme měli protiútoky a šance, bohužel je neproměnili. Dohrávali jsme proti deseti, ale nervozita panovala až do konce.“

O vítězi skupiny a postupujícím do elitní šestnáctky Ligy národů tak měly rozhodnout až středeční zápasy, ve kterých se Česko opět v Plzni utkalo se Slovenskem a doufalo v zaváhání Skotů v Izraeli. Po uzávěrce: Čeští reprezentanti porazili Slovensko 2:0, vyhráli skupinu B2, a zajistili si tak postup do elitní Ligy A.

Barbora Hourová

Počasí

Státní svátek projasnilo slunce, od pátku se má už ochlazovat

Počasí v listopadovém Česku sice nepotvrdilo rčení o jezdci na bílém koni, předvídatelné ale také nebylo. Minulou středu se v celé republice držely teploty do deseti stupňů, trend pokračoval až do víkendu, poté se od západu zatáhlo. Začátek týdne přinesl srážky ve východní části republiky. Státní svátek 17. listopad projasnilo nezvyklé podzimní slunce. Stejně jako další den. Jenže už od pátku se začne prudce ochlazovat. Noční teploty klesnou pod nulu a na horách se očekává sněžení.

David Strnad