1. dubna 2021, Carolina č. 993

události od 24. do 31. března


Z domova

Po denním výpadku pokračuje sčítání lidu

Na letošní rok připadá největší statistické šetření v České republice s názvem Sčítání lidu, domů a bytů 2021, které se opakuje jednou za deset let. Začalo o půlnoci z pátku 26. na sobotu 27. března a potrvá až do 11. května. Vůbec poprvé probíhá primárně prostřednictvím internetu, což při spuštění zapříčinilo komplikace. Sčítání lidu podává rozsáhlé svědectví o bydlení a slouží i jako obraz současnosti pro budoucí generace. Účast je povinná, v případě neochoty spolupracovat hrozí občanům pokuta. Formulář se skládá z povinných a dobrovolných otázek. Mezi povinnými najdeme dotazy na bydlení či ekonomickou aktivitu. Dobrovolně mohou lidé uvést národnost a náboženskou víru. Všechny uvedené informace jsou pečlivě chráněné, osobní údaje budou hned po zpracování odstraněny.

Šetření pořádá Český statistický úřad a probíhá ve dvou vlnách. První z nich je v digitální podobě v termínu mezi 27. březnem a 11. květnem. Dotazník lze vyplnit přes web či mobilní aplikaci. „Sčítání je proveditelné i během pandemie. Je primárně koncipováno jako sebe sečtení, nepředpokládá se větší míra asistence komisařů,“ vysvětlil předseda ČSÚ Marek Rojíček na tiskové konferenci.

Hned první den sčítání ale provázely obtíže – systém v důsledku velkého náporu zkolaboval a nefungoval téměř celou sobotu. Kvůli rozsáhlému výpadku byl nakonec termín prodloužen z původně avizovaného 9. dubna až do konce sčítání.

Pro ty, kteří nevyplní on-line dotazník, je připravena listinná možnost. Na její sběr je vyhrazen termín od 17. dubna. Formulář zájemcům předají sčítací komisaři za dodržení přísných hygienických podmínek, vyplněný ho potom lze odeslat poštou. Zpracování dat zabere několik měsíců, výsledky budou známy na přelomu roku.

Z online tiskové konference Julie Šafová

Dobrovolníci se pustili do čištění přírody v rámci akce Ukliďme Česko

S jarním úklidem začali v sobotu 27. března dobrovolníci po celé České republice. Cílem bylo uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek ve městech, vesnicích i přírodě. Členové organizačního týmu spolku Ukliďme Česko by se dali spočítat na prstech jedné ruky, přesto se akce zúčastnilo přes 45 tisíc lidí na více než tisícovce míst.

Kvůli současným vládním opatřením proti šíření koronaviru se nekonaly tradiční hromadné akce, pouze individuální nebo rodinné. Loňský jarní úklid museli organizátoři kvůli epidemické situaci odvolat, a tak se tento rok rozhodli neponechat nic náhodě a dobrovolníkům předali bezpečnostní pokyny.

Další letošní novinkou bylo rozmístění takzvaných pytlomatů, u kterých lidé našli rukavice, pytle a mapku míst, kde je největší nepořádek a kde sesbíraný odpad ponechat. „Bydlíme tu několik let a touhle dobou se toho moc nedá dělat, tak jsme přiložili ruku k dílu, vzali pytle a rukavice a vyrazili na procházku do Proseckých skal. To byste koukala, kolik bordelu jsme posbírali,” říká účastnice Petra z Prahy, která pomáhala se synem Martinem.

Úklid doprovází i soutěž fotografií. Až do 15. dubna mohou dobrovolníci zasílat své snímky pytlomatů, kuriozních nálezů a nejmenších účastníků.

Před dvěma lety se do akce zapojilo přes 65 tisíc dobrovolníků, kteří posbírali 1120 tun odpadu na 2273 místech země.

Z úklidové akce Dana Koubková

Zhasínalo se ve velkém, v Česku měla Hodina Země rekordní účast

Čas mezi 20.30 a 21.30 v sobotu 27. března patřil každoroční události zvané Hodina Země, kterou v České republice koordinuje Ekologický institut Veronica. Projekt spočívá ve zhasnutí světel a vypnutí spotřebičů v domácnostech, zapojují se ale také obce, kulturní památky nebo firmy. Těch letos v Česku organizátoři zaznamenali rekordní počet 255, jednotlivců pak byly asi 3 000.

„Připojilo se o dvacet obcí víc než loni a dokonce 17 statutárních měst. Takový počet jsme ještě nikdy neměli. Zúčastnilo se téměř dvakrát více firem a svůj klimatický závazek přijalo 1230 jednotlivců, což je dvakrát víc než loni,“ uvedl pro ČTK koordinátor akce Petr Ledvina. Obce vypínaly veřejné osvětlení nebo nasvícení památek. V Praze tak zhasly i často osvětlované dominanty jako Karlův most, Petřínská rozhledna nebo památník na Vítkově, v Brně mimo jiné Nová radnice a v Písku dokonce všechny památky.

Cílem akce je upozornit na vliv spotřebitelského chování na životní prostředí, přičemž ještě důležitější než symbolické zhasínání je podle organizátorů možnost stanovení klimatických závazků. Ty se týkají především obcí, Brno chce snížit emise CO2 o 40 procent do roku 2030, Praha si stanovila dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

Hodinu Země organizuje od roku 2007 Světový fond na ochranu přírody (WWF). První ročník se konal v Austrálii, v Česku se každoročně zhasíná od roku 2010.

Filip Svoboda

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Prezidenti a premiéři členských států EU jednali o vyváženější distribuci vakcín

Lídři členských států Evropské unie na březnovém summitu projednávali distribuci vakcín proti nemoci covid-19, digitální budoucnost Evropy nebo vztahy s Tureckem a USA. Hlavním tématem videokonference, která se konala 25. března, bylo urychlení výroby očkovacích látek a jejich rovnoměrné rozdělení mezi země EU. Po několika hodinách jednání se prezidenti a premiéři shodli na systému rozdělování vakcín podle počtu obyvatel jednotlivých států. O to usiloval spolu s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem také český premiér Andrej Babiš, který dosavadní distribuci považoval za problematickou.

Cílem unie je do poloviny roku naočkovat 70 % obyvatel, to se ale za současné situace s nevyváženým rozložením dodávek nemusí všem zemím podařit. Pomoci by mohla firma Pfizer/BioNTech, která poskytne EU přednostně 10 milionů dávek vakcín. Členské státy je pravděpodobně využijí na dorovnání rozdílů v distribuci. „Takže se nám podařilo prosadit příslib, že problém nerovnoměrných dodávek se musí vyřešit a že státům, které jsou na tom nejhůř, se musí pomoci,“ uvedl na tiskové konferenci premiér Babiš. O dalším postupu při přerozdělování budou ještě jednat velvyslanci.

Jednání se dotklo také zahraničních vztahů. Evropská rada je nakloněna spolupráci s Tureckem, které podniklo vstřícné kroky směřující ke zmírnění napětí ve východním Středomoří. K videosummitu se ve večerních hodinách připojil prezident Spojených států Joe Biden. Před ním se setkání lídrů EU zúčastnil jako jediný americký prezident Barack Obama. „Amerika je zpět. A my z toho máme upřímnou radost,“ uvedl na videokonferenci předseda Evropské rady Charles Michel.

„Představil nám vizi oživení transatlantických vztahů, obchodu a investic a vidí velký potenciál pro naši spolupráci a důraz kladl na společné hodnoty, bezpečnost, ale i klimatickou změnu a podporu inovací. Samozřejmě jsme se bavili o geopolitických otázkách a boji proti covid-19,“ řekl o diskusi s prezidentem Bidenem na tiskové konferenci Babiš.

Veronika Marcinková

Slovenskou vládu povede Heger, Matovič bude ministrem financí

Novou slovenskou vládu povede dosavadní ministr financí Eduard Heger. V úterý ho sestavením kabinetu pověřila prezidentka Zuzana Čaputová, která zároveň přijala demisi premiéra Igora Matoviče. Ten vystřídá Hegera (oba OLaNO) ve funkci ministra financí. V koalici nakonec zůstávají všechny čtyři strany a hnutí, vrátit na své původní pozice by se pak měla většina ministrů, kteří podali v minulých týdnech demisi.

Rekonstrukce vlády ukončí téměř měsíc trvající krizi, kterou odstartoval nákup ruské vakcíny Sputnik V. Tu nechal Matovič na začátku března do země dovézt přes nesouhlas koaličních partnerů. Spory neurovnala ani demise ministra zdravotnictví, některé vládní strany, jimž už dříve vadil Matovičův konfrontační styl, totiž začaly požadovat i odchod premiéra. Ten se tomu nejdříve bránil, později si vymínil podmínky, za kterých by byl ochoten rezignovat. Po demisích dalších ministrů a dočasném odchodu Svobody a solidarity z vlády je v neděli 28. března stáhl a navrhl jako svého nástupce Hegera.

„Byl to nejtěžší rok pro Slovensko od druhé světové války a přežil jsem ho v jedněch botách, s jedním svědomím a s jediným cílem – chránit životy a zdraví lidí,“ prohlásil na úterní tiskové konferenci po jednání s prezidentkou Matovič, který v úterý podal demisi.

Čaputová ji přijala a pověřila sestavením vlády dosavadního ministra financí Hegera. Ten jí přinesl návrh složení nového kabinetu, ve kterém by měli zasednout skoro stejní členové jako v tom předchozím. Kromě Matoviče a Hegera, kteří si vymění funkce, se změní jen obsazení postů ministra zdravotnictví a ministra práce.

Podle Hegera byla Matovičova demise státnickým gestem, které uklidnilo situaci mezi koaličními partnery. „Táhli jsme spolu za jeden provaz a věřím, že v tom budeme nadále pokračovat,“ vzkázal designovaný premiér, který odevzdal hlavě státu seznam 91 poslanců, kteří vyjádřili podporu jeho vládě. V Národní radě by si tak nový kabinet měl udržet těsnou ústavní většinu.

Matovičova vláda nastoupila do úřadu v březnu 2020 po parlamentních volbách, které vyhrálo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti. Kabinet kromě něj tvoří také zástupci hnutí Jsme rodina, Svobody a solidarity a strany Za lidi.

Po uzávěrce: Slovensko má novou vládu, prezidentka Čaputová ve čtvrtek 1. dubna jmenovala Eduarda Hegera předsedou vlády a také její členy.

Šimon Rogner

Ekonomika

Kultura

Benefiční koncert Jarní hvězdy České filharmonie II vybral necelé dva miliony korun

V pražském Rudolfinu se i přes stále trvající covidovou krizi uskutečnil druhý večer ze série Jarní hvězdy České filharmonie. Oproti prvnímu získal čtvrteční koncert také benefiční status, a to v rámci zahájení sbírky na psychoterapeutickou pomoc zdravotníkům, na něž už přes rok doléhá koronavirová pandemie. Živý přenos divákům 25. března poskytla ČT Art, večerem s přísnými bezpečnostními opatřeními provázel Marek Eben. Spolu s orchestrem vystoupil i jeho šéfdirigent Semjon Byčkov.

Koncert trval přes 90 minut, tematicky se věnoval převážně Ludwigu van Beethovenovi. Jako první diváci uslyšeli předehru Coriolan, druhá polovina večera patřila jeho Eroice. Výjimku představoval mezičlánek Koncert pro housle a orchestr Maxe Brocha, při němž zazářil hostující dánský sólista Nikolaj Szeps-Znaider.

Jedinečnost druhého večera hvězd spočívala i v jeho benefiční podobě. Veřejná sbírka, spuštěná ve spolupráci s nadací VIA, po jeho skončení obsahovala 1,9 milionu korun. Ty se využijí na školení psychoterapeutů a peer pracovníků záchranných a zdravotnických složek v oblasti krizové intervence, tedy poskytnutí terapeutické pomoci a psychologické podpory zdravotníkům, extrémně zatíženým bojem s covidem-19. Potřebnost vyškolených pracovníků potvrdil během pauzy i garant Systému psychosociální intervenční služby ČR Lukáš Humpl, podle něhož právě peer pracovníci využili intervence ve stovkách případů.Energický dirigent Byčkov následně všem zdravotníkům poděkoval za léčení těla s emotivním příslibem léčení duše při poslechu Eroicy.

Respirátory zahalení smyčcoví muzikanti a následně celý orchestr sklidili v závěru potlesk z reproduktorů. Třetí večer Jarních hvězd ČF se uskuteční 14. dubna s gruzínskou houslistkou Lisou Batiashvili.

Timon Láska

Letní scéna Musea Kampa zkouší novou divadelní hru Werich

Po úspěšném divadelním představení Meda, které pojednává o životě české mecenášky umění a zakladatelky Musea Kampa Medy Mládkové, uvede 14. června Letní scéna Musea Kampa novou hru Werich. „Konceptem představení je, jak by se dnes mladý Werich díval na své starší já,“ popsala režisérka Adéla Stodolová Laštovková. Mladší verzi slavného umělce ztvární Vojtěch Kotek, tu starší pak Václav Kopta. Inscenace má podle režisérky zaujmout především mladé publikum, proto bude součástí scénografie i videomapping.

„Je to obrovská výzva, protože Jan Werich není jen velikán světového formátu, ale i samostatná kulturní instituce,“ komentoval Kopta svou roli na tiskové konferenci 29. března před Werichovou vilou, v areálu Musea Kampa. Obdiv vyjádřil i Matouš Ruml, který hraje Jaroslava Ježka: „Pro mě Werich znamená svobodu, humor a možnost svobodně vyjadřovat svůj názor, nejenom v kultuře, ale zrovna v té kultuře to je v téhle době hrozně aktuální.“

Součástí tiskové konference byla i krátká čtená zkouška. Pro přednes herci vybrali různé zajímavé pasáže ze hry. Hlavní slovo zde měli Kotek a Kopta (oba Jan Werich), ale zúčastnili se i další aktéři představení, např. Berenika Kohoutová (Zdena Werichová), Vanda Chaloupková (Jana Werichová), Matouš Ruml (Jaroslav Ježek).

Jan Werich patřil k nejvýznamnějším českým hercům a komikům, je považován i za národního umělce. Společně s Jiřím Voskovcem založil Osvobozené divadlo, které dosáhlo své největší slávy mezi dvěma světovými válkami. Dále se věnovali avantgardní tvorbě s protifašistickou tematikou. Zemřel po těžké nemoci v roce 1980, až do své smrti žil ve vile na Kampě, kde se bude nové divadelní představení Werich odehrávat.

Z online tiskové konference Ema Polívková

Sport

Fotbalová reprezentace po skvělém výkonu remizovala s Belgií

Česká fotbalová reprezentace přes spoustu předzápasových problémů navázala na výkon proti Estonsku a také ve druhém zápase kvalifikační skupiny o postup na mistrovství světa 2022 v Kataru bodovala. V sobotu 27. března v Edenu remizovala s Belgií 1:1.

Po středeční výhře 6:2 nad Estonskem musel realizační tým řešit vážné problémy. Dlouho se diskutovalo o tom, zda do zápasu s Belgií budou moct kvůli přísným německým karanténním opatřením nastoupit hráči působící v bundeslize (Patrik Schick, Vladimír Darida, Pavel Kadeřábek a Jiří Pavlenka). Situace se turbulentně měnila, ale nakonec hráči nastoupit nemohli. I přes výrazné oslabení týmu ale Češi odehráli skvělý zápas.

První velkou šanci v zápase si vypracoval Michael Krmenčík, který v základní sestavě nahradil právě Schicka. V 16. minutě udělal soupeřovu obránci dobrou kličku a střelou po zemi trefil tyč Curtoisovy branky. Poté se zaskvěl brankář Tomáš Vaclík, který prokázal svoji kvalitu i přes dlouhou zápasovou pauzu a ve 24. minutě podržel tým zákrokem proti Dendonckerově střele.

První gól padl až ve druhé půli. V 50. minutě napřáhl Lukáš Provod ke střele z dálky, jeho dělovka skončila přímo u dolní tyče a Češi se dostali do vedení. To ale nevydrželo dlouho. O deset minut později neubránil Ondřej Čelůstka Lukaka a belgický útočník se štěstím překonal Vaclíka. Na obou stranách hřiště poté ještě zazvonila branková konstrukce. Nejprve to bylo po střele De Bruyneho a v 84. minutě nastřelil břevno Jan Bořil. Žádný další gól už nepadl a zápas skončil remízou 1:1.

S výkonem svého týmu byl velmi spokojen trenér Jaroslav Šilhavý. „Vyložených šancí jsme měli možná více než Belgie. Myslím, že i průběh zápasu se musel líbit. Nakonec jsme sahali po vítězství, ale s remízou 1:1 s takovým mužstvem jsme spokojeni,“ řekl pro ČT.

Belgie je v momentálním žebříčku FIFA nejlepším týmem světa, v Praze se ale neprosadila. Český národní tým se zúčastnil MS ve fotbale jen v roce 2006 v Německu. Od té doby třikrát v kvalifikaci neuspěl.

Jakub Cimburek


Češi bojovali, proti Walesu ale prohráli 0:1 a poprvé v kvalifikaci na MS nebodovali

Česká fotbalová reprezentace 30. března ve třetím utkání kvalifikace na mistrovství světa podlehla Walesu 0:1, a ztratila tak průběžné vedení ve skupině E. V zápase byly k vidění dvě červené karty, oba týmy dohrávaly v deseti. O konečném výsledku rozhodla hlavička Daniela Jamese z 81. minuty. Česku se ziskem čtyř bodů nyní v tabulce patří druhé místo.

Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého nedokázali navázat na vítězství 6:2 proti Estonsku a cennou remízu 1:1 s favoritem skupiny z Belgie. Vstup do zápasu jim přitom vyšel, v první půli soupeře k míči příliš nepouštěli. Nejvíce byl vidět Jakub Jankto, který během úvodních 45 minut vypálil hned pětkrát. Ani jeden z jeho pokusů ale brankáře Dannyho Warda nepřekonal, a to i díky taktice Walesu, který se soustředil především na obrannou fázi hry. K jediné výraznější šanci domácích se ve 36. minutě propracoval Gareth Bale. Střelu velšského kapitána ale fantastickým zákrokem vyrazil Tomáš Vaclík.

Začátek druhého poločasu se Čechům nevydařil. Už čtyři minuty po přestávce dostal za zákrok na Connora Robertse červenou kartu útočník Patrik Schick. I v deseti se hosté propracovali k zajímavé příležitosti – Vladimír Darida poslal do samostatného úniku Lukáše Provoda, který si obhodil gólmana Warda. Českého křídelníka ale o míč skluzem obral jeden z vracejících se obránců. Krátce po uplynutí 30 minut druhé části se síly na hřišti opět vyrovnaly – druhou žlutou kartu viděl Roberts, a předčasně tak zamířil do sprch. Jediný gól zápasu padl devět minut před koncem. Bale vyslal do šestnáctky krásný centr, kterým našel hlavu Jamese a nejmenší hráč na hřišti se nemýlil. V nastavení se k obrovské šanci na vyrovnání dostal Ondřej Čelůstka, jeho střelu ale protihráči zblokovali.

Wales tak proti Česku získal důležité tři body, které ho vracejí do hry o postup. Tabulku skupiny E vede Belgie se 7 b před Českem (4 b), Walesem (3 b), Běloruskem (3 b) a Estonskem (0 b). Vítěz skupiny na MS postupuje přímo, druhý tým si zahraje baráž.

Jan Spurný

Semifinálové karty jsou rozdány. Třinec se utká s Boleslaví, Sparta vyzve Liberec

Hokejová extraliga už zná jména semifinalistů. Jsou jimi Bílí Tygři Liberec, Mladá Boleslav, Sparta Praha a Oceláři Třinec. Všechny jmenované kluby dokázaly své čtvrtfinálové série rozhodnout v nejkratším možném termínu, tedy ve čtyřech zápasech, což se stalo poprvé v historii nejvyšší domácí hokejové soutěže.

Na klub z Liberce čekalo ve čtvrtfinále mužstvo Hradce Králové, které do série nevstoupilo vůbec špatně. V prvním duelu dlouho vedlo 3:0, avšak nakonec prohrálo 3:4 v prodloužení. V dalších dvou zápasech k vítězství Libereckých výrazně přispěl gólman Petr Kváča, který pochytal všechny pokusy soupeře a v konečném součtu neinkasoval dlouhých 178 minut. Čtvrté střetnutí ovládli hokejisté z Podještědí 3:1.

Mladá Boleslav postoupila do semifinále přes pardubické Dynamo. To se střelecky trápilo – v prvních dvou zápasech nevstřelilo ani jeden gól, a naopak jich sedm inkasovalo. Následující zápasy pak Pardubičtí ztratili 2:4 a 3:5. Podobně pak probíhala i čtyři utkání mezi Oceláři a Kometou. Suverénní Třinec rozvlnil síť za zády brněnských gólmanů hned dvacetkrát. Zato hráčům Komety se podařilo skórovat pouze čtyřikrát.

Nejvyrovnanější byly překvapivě zápasy mezi Spartou a Olomoucí. Klub z Hané nedostal ani v jednom více než tři branky a favorizovanou Spartu potrápil. Pod její úspěch se zásadně podepsal gólman Alexander Salák, který, obdobně jako liberecký Kváča, odehrál rovnou dvě utkání s čistým kontem.

Semifinálové souboje odstartuje v sobotu 3. dubna v 15 hodin první zápas mezi Třincem a Mladou Boleslaví. Dvě hodiny po něm pak zahájí svoji sérii i Sparta s Libercem. Finálová dvojice, která se utká o Masarykův pohár, bude jasná nejpozději 15. dubna večer.

Kateřina Hrubá

Počasí

Teplotní rekordy posledních dnů vystřídá o Velikonocích citelné ochlazení

Úterní a středeční teplotní rekordy posledních březnových dnů (24,6 a 25,1) vystřídá o jarních svátcích citelné ochlazení. O Velikonocích má být po ránu kolem nuly a přes den by se mělo ochladit minimálně o deset stupňů. Zdá se, že na rozdíl od občanů se počasí chce postavit za vládní opatření v boji s covidem-19.

redakce