15. dubna 2021, Carolina č. 994

události od 7. do 14. dubna


Z domova

Hamáček na sjezdu ČSSD obhájil funkci předsedy, Petříčka to stálo ministerský post

Poprvé výhradně v online prostoru se uskutečnil sjezd ČSSD. První ze dvou dnů, v pátek 9. dubna, byla nejsledovanější událostí volba vedení strany, nejvyšší funkci už v prvním kole obhájil Jan Hamáček. Porazil tak oba vyzyvatele, ministra zahraničí Tomáše Petříčka a poslankyni Kateřinu Valachovou. Během následujících dní vše rezultovalo v personální změny ve vládě, o své křeslo přišel právě Petříček. „Máme ten nejlepší program, máme ty nejlepší lidi a máme to nejlepší řešení,“ prohlásil Hamáček v závěrečné řeči poté, co zvítězil díky 147 hlasům z 270. Staronový předseda rovněž slíbil, že se strana udrží ve Sněmovně i přes nepříznivé volební modely z poslední doby. Tomu by měl napomoci i znovu zvolený první místopředseda Roman Onderka, který v druhém kole předčil starostu Líšně Břetislava Štefana, jenž se na poslední chvíli vzdal kandidatury na předsedu a podpořil Petříčka.

O odvolání Petříčka z funkce ministra zahraničních věcí se spekulovalo už v sobotu, o den později se informace potvrdily. „Sociální demokracie bude po této změně srozumitelnější,“ vysvětloval změny ve vládě Hamáček. Na neobsazenou pozici měl původně usednout současný ministr kultury a někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ten však nabídku odmítl. Nakonec zahraničí povede dosavadní náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek.

V sobotu se jednalo především o programu. Onderka kladl důraz na prosazení progresivního zdanění, ministryně práce a sociálních věcí a staronová místopředsedkyně strany Jana Maláčová oznámila předložení návrhu důchodové reformy vládě. Připomněla i další programové body, jako podporu rodin, zkrácení pracovní doby nebo tlak na růst minimální mzdy. 42. sjezd nejstarší politické strany v Česku nepřinesl výrazné změny v jejím vedení a směřování. Neočekává se tak zájem o vystoupení z vlády, ve které je v koalici s hnutím ANO. Strana zelených ale v reakci na výsledky sjezdu ukončila s ČSSD jednání o případné koalici do podzimních sněmovních voleb.

Z online 42. sjezdu ČSSD Filip Svoboda

Prezident odvolal ministra Blatného. Zdravotnictví vede Arenberger

Jan Blatný (za ANO) skončil ve funkci ministra zdravotnictví. Prezident Miloš Zeman ho ve středu 7. dubna na žádost premiéra Andreje Babiše (ANO) odvolal, ještě téhož dne pak jmenoval jeho nástupce. Nově resort vede ředitel pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. „Důvodem není, že bych byl nespokojen s jeho prací. (…) Problém byl v tom, že se zkrátka rozcházíme v názoru, jak by měl resort zdravotnictví fungovat,“ zdůvodnil Babiš změny ve vedení ministerstva. Podle Blatného za jeho odvoláním stojí politické rozhodnutí premiéra. Spekulace o jeho možném odchodu z funkce zesílily v březnu v souvislosti s jeho kritickým postojem k ruské vakcíně Sputnik V, kterou zatím neschválila Evropská léková agentura, a podle Blatného tak nyní není vhodná pro očkování proti covidu-19. Prezident Zeman považuje neochotu očkovat neschváleným Sputnikem za ideologickou hysterii, Arenbergerovi při jeho jmenování doporučil, aby se jí nenechal otrávit.

„Celou dobu jsem si stál za používáním pouze schválených vakcín. Jen tak mohu lidem zaručit, že jsou pro ně bezpečné, vyzkoušené a že opravdu fungují,“ uvedl Blatný na tiskové konferenci po skončení ve funkci. Babiš vliv Sputniku na odvolání bývalého ministra odmítá. „Chci zdůraznit, že to není o Sputniku,“ uvedl premiér na brífinku po uvedení Arenbergera do úřadu.

Nový ministr zdravotnictví na tiskové konferenci po svém jmenování uvedl, že chce zlepšit komunikaci s novináři, rád by jejich prostřednictvím srozumitelně a jasně informoval veřejnost. V resortu mu půjde hlavně o návrat k plánovaným operacím, rozšiřování zdravotní gramotnosti nebo o hledání nových možností financování zdravotnictví. Zdůraznil důležitost očkování a apeloval na obezřetnost při rozvolňování restriktivních opatření. „Budu tuto práci vykonávat tak, jako kdyby tato pandemie nebyla a stejně účinně s ní budu bojovat, “ řekl.

Petr Arenberger je lékař, specializuje se na kožní a pohlavní choroby. Od roku 2002 působil jako náměstek ředitele vinohradské nemocnice, v roce 2019 stanul v jejím čele. Byl také předsedou České dermatovenerologické společnosti.

Veronika Marcinková

Poslanci schválili nová volební pravidla, mírně zvýhodňují úspěšnější strany

Poslanecká sněmovna ve středu 7. března schválila novelu volebního zákona, která metodou rozdělování mandátů mírně zvýhodňuje úspěšnější strany. Volební koalice pak budou muset nově pro vstup do dolní komory dostat méně hlasů než dříve. O zákonu bude nyní jednat Senát, s nímž poslanci úpravy předem konzultovali.

Lidé by podle novely nadále měli volit poslance ve 14 krajích, zůstává také pětiprocentní limit pro vstup do Sněmovny. Nově by však dvoučlenné koalice musely získat alespoň 8 % místo dosud platných 10, vícečetné koalice pak nejméně 11.

Změnit se má také způsob přepočítávání hlasů na mandáty, které se budou přidělovat ve dvou kolech. V prvním se použije Imperialiho kvóta, která zvýhodňuje úspěšnější strany, ale mírněji než podle původní metody. Ve druhém kole se mají automaticky rozdělit zbývající mandáty. „Není to dokonale poměrný systém, nicméně je podle nás dostatečně poměrný na to, aby obstál u přezkumu Ústavního soudu,“ řekl v debatě pirátský poslanec Vojtěch Pikal.

Pravidla pro říjnové volby do Sněmovny upravují zákonodárci právě po nálezu Ústavního soudu, který před dvěma měsíci zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti hlasů. Na novele se poslanci musejí shodnout se Senátem, kde by měl návrh získat podporu.

Horní komora však podle svého předsedy Miloše Vystrčila (ODS) zváží, zda do zákona nedoplní možnost korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Nejdřív se ale ještě poradí s poslanci. „Zjistíme, jak ta situace ve Sněmovně vypadá, a potom se následně budou senátoři rozhodovat,“ doplnil Vystrčil. Korespondenční hlasování se někteří politici snažili prosadit už v dolní komoře, ale neuspěli.

Šimon Rogner

Udělejme tečku. Komunikační agentury představily informační kampaň k očkování

Všichni toho už máme dost. Tak zní heslo Národní očkovací kampaně, kterou představili zástupci komunikačních agentur a členové realizačního týmu iniciativy Cesta ven na pondělní tiskové konferenci. Hlavní myšlenka dle autorů míří k lidem, kteří o vakcinaci a její účinnosti pochybují, ne ke striktním odmítačům očkování. Projekt za 41 miliónů korun běží na všech mediálních platformách.

Úvodní fáze programu zahrnuje sedm videospotů. Jejich motivem, stejně jako názvem celé kampaně, je výzva Udělejme tečku, tedy myšleno za pandemií covid-19, omezující lidské životy už déle než rok. Symbolickou tečkou je v programu právě očkování, které se považuje za jedinou možnou cestu z uzavřeného života. Kreativní ústřední myšlenka Všichni toho už máme dost podle člena realizačního týmu Petra Hermana spojuje všechny občany, a to bez ohledu na politické a jiné rozdíly.

Ve spotech se vyskytují známí odborníci (např. chirurg Pavel Pafko či viroložka Ruth Tachezy), zdravotníci i obyčejní lidé, na které restrikce dopadají každý den (třeba matka s dětmi na home office). Spoty se v podobě bannerů objeví i na internetu a sociálních sítích, v tištěných médiích i v rozhlasu, nejvíc ale v televizi (více než 47 % v první vlně). Chystá se také práce s influencery z širokého spektra – v úvodu se staršími osobnostmi, např. zpěváky a moderátory, v dalších fázích s hvězdami sociálních sítí. Kampaň má být intenzivnější, až se naočkují ti, co chtějí. Ona samotná se promění podle vývoje pandemické situace. Pandemie v Česku v posledních týdnech ustupuje, v úterý 13. dubna přibylo 5 033 nakažených. Reprodukční číslo R stouplo na 1,07, to je ale pravděpodobně dáno menším počtem testovaných o Velikonocích. Zrychluje také tempo očkování, zdravotníci v úterý podali 53 527 dávek. Obě dávky vakcíny dostalo 768 250 lidí. V nemocnicích se s covidem léčí 5 129 pacientů, počet obětí překročil 28 tisíc.

Timon Láska

Jména obětí holocaustu si letos lidé připomínali virtuálně

Tragické osudy obětí holocaustu si ve čtvrtek 8. dubna lidé připomněli tříhodinovým veřejným čtením jejich jmen. Šestnáctý ročník pietní akce pořádané Institutem Terezínské iniciativy byl letos už podruhé kvůli pandemii koronaviru online. Konal se u příležitosti Dne holocaustu a hrdinství, který má v hebrejštině název Jom ha-šoa ve ha gvura.

 „Jejich hrdinství a odvaha hájit právo na důstojnost nejen svou, ale i všech dalších utlačovaných a ponižovaných je pro nás dodnes inspirací,“ zdůraznila během úvodu ředitelka ITI Tereza Štěpková. Četlo se v reálném čase od 14.00 do 17.00 a streamovalo se na sociálních sítích i webových stránkách institutu. Registrovaní zájemci se zapojili přečtením šesti jmen obětí buď podle svého výběru, nebo podle obdrženého seznamu. Mezi přednášejícími byli hlavně příbuzní obětí, ale zapojili se například také izraelský velvyslanec Daniel Meron, pražský primátor Zdeněk Hřib nebo ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Letošní ročník provázely i kontroverze. Jména Romů se měla na návrh správní rady institutu číst až během památného dne romského holokaustu, 2. srpna. Nakonec zazněla společně. „Pro mě osobně je důležité zachovat také desetiletou tradici společného čtení jmen židovských a romských obětí holocaustu. Necháváme však na každém účastníkovi, jaká jména zaznamenaná v naší Databázi obětí se rozhodne přečíst,“ reagovala v tiskové zprávě na spory Štěpková.

Institut Terezínské iniciativy je vzdělávací instituce, která spolupracuje s řadou organizací podobného zaměření v zahraničí při dohledávání jmen a osvětlování osudů bývalých terezínských vězňů. Veřejné čtení začal pořádat v roce 2006 jako osvětu a připomínku.

Dana Koubková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Online festival Crème de la Crème nabízí kinematografickou degustaci

Kina nadále zejí prázdnotou a návštěvníci si na své oblíbené filmy na velkém plátně ještě nějaký čas počkají. Slovenský týden francouzského filmu Crème de la Crème si ale navzdory pandemii dokázal poradit a snímky nabídl online i pro české diváky. Sedmidenní filmovou přehlídku uvedla 12. dubna komedie o moderních technologiích s názvem Delete History.

Crème de la Crème už od roku 2014 přináší to nejzajímavější z francouzské tvorby. Letos se festival uskutečnil prostřednictvím virtuálního kinosálu Edisonline. Jednodenní a týdenní vstupenky tak byly dostupné mimořádně i pro zájemce z Česka. Akci pořádá společnost Film Europe Media Company, která distribuuje kritikou oceněné filmy ze všech koutů světa, spolu s Francouzským institutem na Slovensku, jenž mimo péči o rozvoj francouzského jazyka připravuje přednášky a výstavy. Hlavním snímkem festivalu se stala francouzsko-belgická satirická komedie Delete History. Vypráví příběh tří přátel, kteří se nedokážou přizpůsobit tempu dnešní doby a zorientovat v moderní každodennosti. Své problémy vyřeší originálním způsobem – technologiím vyhlásí nemilosrdnou válku. Snímek pochází z dílny Benoîta Delépina a Gustava Kerverna a na kontě má zvláštní cenu poroty z německého Berlinale.

Mezi další uvedená díla patří například životopisné drama Obávaný věnované kapitolám ze života slavného režiséra Jeana-Luca Godarda, thriller Milenci, který nevšedně propojuje motiv milostného trojúhelníku s principy klasické noirové detektivky, nebo nové pojetí klasického příběhu Panny orleánské v dramatu Janička z Arku. Na své si přišli i diváci toužící po experimentálním zážitku. Ten jim nabídl režisér Gaspar Noé ve své alternativní novince Lux Æterna. Pro nejmenší fanoušky pořadatelé do programu zařadili animovaný příběh Dilili v Paříži. Po skončení festivalu 18. dubna se všechny filmy přesouvají do virtuálního prostoru projektu #kinaspolu, kde lze koupí lístku podpořit zavřená kina.

Julie Šafová

Ekonomika

Kultura

Oslavy Mezinárodního dne Romů se i letos přesunuly do online prostředí

Organizace Ara Art pořádala letos už posedmé oslavu Mezinárodního dne Romů. Ani koronavirus organizátory neodradil, ale akce se musela, stejně jako loni, přenést do online prostředí. Z pražského divadla D21 se vysílal živý přenos na facebookové stránky Ara Art. Přestože tento svátek připadá na 8. dubna, festival započal už ve středu 7. dubna a skončil až 9. Tyto tři dny patřily romské kultuře, událost se převážně zaměřovala na hudbu, ale na programu byly i literatura, vaření a debaty s hosty. Všemi večery provázeli diváky moderátoři Claudie Laburdová a Vojta Lavička.

„My samozřejmě slavíme Mezinárodní den Romů každým rokem, ale ten letošní ročník je výjimečný tím, že slavíme také 50 let od vzniku Světové romské unie, která vznikla v Londýně v roce 1971,“ otevřel Lavička hlavní večer. Ve čtvrtek 8. dubna také vystoupila kapela V.I.P. Band, jež zaskakovala za skupinu Bachtale Apsa, jelikož měl jeden z hudebníků pozitivní test na koronavirus.

Součástí koncertu byla i debata s muzikanty. Moderátoři se věnovali tématům hrdosti romského národa a významu tohoto svátku pro něj. „Pro mě je tento den výjimečný, protože je to něco, co je naše, a toho moc není. A každý Rom by ho měl slavit,“ zodpověděl otázku Milan Krok (více k tématu v navazujícím samostatném rozhovoru).

Oslavy nabídly i koncerty skupin Lače Manuša a Pefek Band, dále literární autorské čtení Věry Horváthové, kritickou debatu o romské hudbě a vaření tradičních receptů s Pavlem Berkym.

Z online koncertu Ema Polívková

Dužda: Romové musí stále bojovat se svým mediálním obrazem a očekáváním veřejnosti

Jan Dužda se od dětství věnuje hudbě. Sám založil skupinu Le Čhavendar a vystupuje i jako autor písní. Působí v organizaci Ara Art, která se zajímá o romskou problematiku v Česku, na pozici hudebního produkčního. V současnosti se také věnuje očkovací kampani proti covid-19 mezi Romy. V rozhovoru se vyjadřuje k oslavám romského svátku pořádaným Ara Art.

Letos jste museli podruhé přesouvat oslavy do online prostředí, provázely tuto změnu nějaké větší komplikace?

Vloni jsme narychlo nesehnali žádné místo, takže jsme nakonec skončili v domácích podmínkách u jednoho člena v bytě. Letošek byl oproti tomu bezproblémový, protože jsme už od prosince měli domluvené prostory tady v divadle D21.

Také jste museli dělat změny v programu kvůli pozitivnímu testu na covid jednoho z hudebníků, byl to velký problém?

V této době jsme s tím museli počítat. O nakažení jednoho z členů kapely jsme se dozvěděli ten den ráno a raději jsme stáhli celou skupinu a sehnali záskok. Snažíme se, aby prostředí v divadle bylo během natáčení co nejbezpečnější, takže všechny testujeme dvakrát denně.

Oslavy Mezinárodního dne Romů pořádáte už sedm let v řadě a ani koronavirus vás neodradil. Myslíte, že je to opravdu významný svátek pro romský národ?

To asi záleží na každém jednotlivci. Ale celkově lze říct, že romská menšina není v Česku v nejvýhodnější pozici. Stále máme ve společnosti pejorativní obraz a my se v naší organizaci snažíme ukázat i to dobré, co se většinou nezdůrazňuje. Pořádat takovéto oslavy mi připadá důležité, jak pro jednotlivce, tak pro celou skupinu. Věnujeme se podpoře LGBT skupině a mladých lidí.

Zaznamenal jste během svého působení v Ara Art nějaký posun v postoji široké veřejnosti k romské komunitě?

Za mě je to stále nahoru a dolů. Nemyslím si, že je nějaký trvale se zlepšující, nebo zhoršující trend. Záleží hodně na osobních zkušenostech, jak těch pozitivních, tak i negativních. Pro mě osobně není důležitý konkrétní posun, ale pocit, že stále děláme něco, co má cenu, a důvod, proč to dělat. Pro velkou část Romů je strašně obtížné splnit očekávání společnosti, protože každý má úplně jinde startovací čáru. Naše organizace se snaží hlavně nalézt prostor pro to začít věci zlepšovat.

Mají vaše akce dosah i mimo romskou komunitu?

Nejsem si jistý, jestli toto můžu přesně říct. Ale když fungujeme v normálním režimu, tak se konferencí a festivalů účastní i široká veřejnost. Ale takto na streamu nejsem vůbec schopný odpovědět. Občas to poznáte podle komentářů. Je to však určitě mnohem více uzavřené do romské společnosti.

Setkali jste s nějakými negativními, až rasistickými komentáři? Online prostředí k tomu docela svádí.

Občas se objeví nějaké výtky ohledně hudebního vkusu, ale s tím se u festivalu vždy musí počítat, takže mě to nijak neuráží. S rasistickými příspěvky jsem se zatím během letoška nesetkal, ale bude to nejspíše tím, že nemáme tak velký dopad a nesledují nás rasisti.

Když se bavíme o změnách kvůli pandemii, máte naplánované léto, až bude situace příznivější?

Na léto plánujeme každoroční festival AraFest a pevně doufám, že ten se bude konat v podobě, na kterou jsme zvyklí, a budeme se moct bavit s lidmi. Celkově nás organizování letošních oslav hodně povzbudilo. Celý tým je mnohem optimističtější, když už vidíme nějaké světlo na konci tunelu. Určitě nás události kolem Mezinárodního dne Romů naladily na další pokračování.

Ptala se Ema Polívková

Sport

Slavia díky gólu v nastavení remizovala s Arsenalem 1:1. Doma prohrála 0:4

Fotbalisté pražské Slavie 8. dubna v prvním utkání čtvrtfinále Evropské ligy remizovali na půdě Arsenalu 1:1. Oba góly padly v samotném závěru zápasu, po trefě Nicolase Pépého z 86. minuty srovnával až v posledních chvilkách nastavení Tomáš Holeš. Odveta se hraje v Edenu ve čtvrtek. Ani třetí venkovní zápas ve vyřazovací části Evropské ligy svěřenci Jindřicha Trpišovského neprohráli. Do utkání na Emirates Stadium šli v pozměněné sestavě, do brány se po zranění vrátil Ondřej Kolář, vybavený ochrannou maskou a helmou.

Vstup do utkání byl z obou stran klidnější. K první větší šanci se ve 14. minutě dostal Lukáš Provod, který za hranicí velkého vápna poslal odražený míč jen těsně nad břevno brány Bernda Lena. V dalším průběhu prvního poločasu ale Gunners získali převahu. Ta byla znát především na pravém křídle, odkud několikrát nebezpečně zahrozil devatenáctiletý talent Bukayo Saka. Gól ale v úvodní polovině nepadl, a to i díky skvělému zákroku Koláře, který ve 39. minutě zneškodnil hlavičkový pokus Roba Holdinga.

Po změně stran fauloval těsně před vápnem Zima, za což viděl žlutou kartu. Arsenal měl navíc výhodnou pozici k přímému kopu – Willian ale pouze orazítkoval tyč Kolářovy svatyně. Branková konstrukce Slavii zanedlouho poté zachránila znovu. Alexandre Lacazette ze samostatného úniku po chybě Oscara v 62. minutě trefil pouze spojnici. Další velkou šanci měli na kopačkách slávisté, z hranice šestnáctky branku těsně minul Petr Ševčík. První gól utkání padl až v 86. minutě, kdy Aubameyang našel nabíhajícího Pépého a ten bez větších obtíží obhodil gólmana sešívaných. Zdálo se, že je rozhodnuto, z prakticky poslední akce Slavie se však zrodila vyrovnávací branka. Ve 4. minutě nastavení červenobílí zahrávali rohový kop. Po několika odrazech míč propadl k Tomáši Holešovi, který ho hlavou procedil za záda německého brankáře Lena.

„Tak radost byla obrovská. Byl to důležitý gól v 90. minutě na Arsenalu. Dává nám to docela dobrou pozici do odvety, takže ten gól jsme potřebovali vstřelit. Z toho jsme byli šťastní,“ hlásil pro klubový web Slavia.cz autor vyrovnávací trefy.

Po uzávěrce 1: Slavia v EL končí, v odvetě prohrála 0:4.

Po uzávěrce 2: Slávista Ondřej Kúdela dostal za údajnou rasistickou nadávku Glenu Kamarovi od UEFA distanc na deset zápasů. Slavia informovala, že se proti verdiktu neodvolá, Kúdela však odvolání zvažuje. Trest pro něj znamená nejen konec v EL, ale také nemožnost zahrát si na letním ME. Kamara sám dostal za napadení českého obránce po utkání třízápasový trest. Trest si odnesl i jeho spoluhráč Kemar Roofe. Kvůli brutálnímu faulu na slávistického brankáře Ondřeje Koláře si v klubových soutěžích UEFA nezahraje nejbližší čtyři duely.

Jan Spurný

26. kolo 1. fotbalové ligy: Slavia v derby znovu porazila Spartu

Jednoznačně nejsledovanějším zápasem 26. kola nejvyšší tuzemské fotbalové soutěže bylo derby mezi Slavií a Spartou. Obhájce titulu znovu nenechal rivalovi z Letné ani bod a zvítězil v Edenu 2:0. Z ostatních duelů byl zajímavý souboj o místa zajišťující účast v evropských pohárech, ve kterém Slovácko porazilo Liberec. Plzeň po sérii výher překvapivě ztratila body v Karviné.

Slavia po další výhře prodlužuje neporazitelnost v derby. Série se protáhla už na 13 zápasů, čímž vyrovnala historické maximum Sparty. Výhra sešívaných se ale nerodila lehce. Aktivnější byla Sparta. Už v 6. minutě se dostal za obranu Hložek, ale zakončení mladého útočníka vychytal Kolář. O chvíli později vypálil Krejčí mladší, ale ani jeho střela neskončila v síti. Aktivita letenského týmu pokračovala, Hložkova teč Plavšičova centru skončila těsně vedle tyče. Poté se poprvé ukázala Slavia, Stanciova rána dopadla na boční síť. Jednu z nejnebezpečnějších střel první půle vyslal na Koláře Dočkal, ale slavistický brankář míč vyrazil. Gól padl až na konci prvního poločasu, Holeš ve 45. minutě zatočil střelu k tyči Nitovy branky a Slavia se dostala do vedení.

Ve druhé půli už se hrál zcela jiný fotbal. Slavia dominovala a Spartu nepouštěla do žádných nebezpečných akcí. Naopak, jenom díky brankáři Nitovi byl stav utkání dlouho pouze 1:0. Až v 81. minutě překonal sparťanského gólmana Tecl a určil konečný výsledek na 2:0. Slavia díky výhře v derby zároveň navýšila bodový náskok v čele tabulky. Druhá Sparta ztrácí 17 bodů, ale má o dva odehrané zápasy méně.

„Úvodní poločas se pro nás vyvíjel dobře, měli jsme i tři hodně zajímavé gólové šance, jenže nakonec jsme ho prohospodařili. Obrovskou chybou v pětačtyřicáté minutě. Kdyby se povedlo dát první gól nám, mohlo být možná derby jiné. Ale stalo se, co se stalo,“ zhodnotil výkon svého týmu Pavel Vrba v rozhovoru pro Sport.cz.

Důležitým zápasem o pohárové příčky byl duel Slovácka s Libercem. Ve velmi vyrovnaném utkání padl první gól z pokutového kopu až v 66. minutě. Slovácký exekutor Jurečka tím ukončil Knoblochovu sérii chycených penalt v řadě, která se zastavila na čísle 4. Liberec měl šanci na vyrovnání, ale nevyužil ji. Slovácko zvítězilo 1:0, udrželo třetí příčku v tabulce a přiblížilo se druhé Spartě na rozdíl bodu. Fotbalisté Plzně přerušili sérii šesti výher v řadě, když remizovali 1:1 v Karviné. Dlouho to ale vypadalo ještě hůř, ve 13. minutě se totiž prosadil Papadopulos a Karviná vedla. Ihned poté mohli Západočeši srovnat, ale domácí držel brankář Ciupa. Plzeň dokázala srovnat v 52. minutě, trefil se střídající Beauguel.

Kompletní výsledky 26. kola 1. fotbalové ligy:

Slavia – Sparta 2:0, Slovácko – Liberec 1:0, Karviná – Plzeň 1:1, Teplice – Mladá Boleslav 1:3, České Budějovice – Brno 0:2, Ostrava – Opava 3:0, Příbram – Olomouc 0:2, Jablonec – Zlín 3:1, Pardubice – Bohemians 0:2

Tabulka po 26. kole:

1. Slavia 68 b, 2. Sparta 51, 3. Slovácko 50, 4. Jablonec 49, 5. Liberec 43, 6. Plzeň 41, 7. Ostrava 37, 8. Olomouc 37, 9. Pardubice 35, 10. Bohemians 33, 11. České Budějovice 31, 12. Karviná 30, 13. Zlín 29, 14. Mladá Boleslav 24, 15. Teplice 23, 16. Brno 20, 17. Opava 15, 18. Brno 14

Jakub Cimburek

Po čtrnácti zápasech je jasno. O extraligové prvenství zabojuje Třinec s Libercem

Hokejová extraliga zná jména klubů, které se utkají o Masarykův pohár. Jsou jimi Bílí Tygři Liberec a Oceláři Třinec, jejichž série byly na rozdíl těch čtvrtfinálových mnohem dramatičtější. Oba týmy totiž k výhře potřebovaly sedm zápasů. Finálové souboje startují v neděli 18. dubna v Třinci a jméno šampiona bude jasné nejpozději poslední dubnový den. Hokejisté z Podještědí zahájili semifinálovou sérii na ledě svého soupeře, v pražské O2 areně, kde se jim podařilo dvakrát zvítězit.

V prvním zápase 5:1, o což se výrazně zasloužil Jaroslav Vlach svým prvním extraligovým hattrickem, ve druhém 3:1. Tygři ovládli i další utkání (3:2), a to především díky povedeným přesilovkám. Následující tři zápasy se však odehrály pod taktovkou Sparty, která si po výhrách 5:0 a dvakrát 3:2 v prodloužení vynutila rozhodující sedmé utkání. V něm však podlehla těsně 1:2 a v letošní sezoně obsadí jako vítěz základní části bronzovou příčku.

Druhou dvojici tvořily Mladá Boleslav a Třinec. Mužstvo trenéra Václava Varadi sice zaznamenalo výhru v sérii jako první (2:0), ale v odvetném zápase zvítězili Středočeši (3:1) a série se za stavu 1:1 přesunula z třinecké Werk Areny do Mladé Boleslavi. V ní obě utkání skončila se shodným výsledkem – nejdříve vyhráli 3:1 Oceláři, o den později domácí. Ani dalších dva zápasy nerozhodly. I když po pátém duelu byli po výhře 3:0 blíž k postupu Třinečtí, hráči středočeského týmu odvrátili předčasný konec v soutěži výhrou 4:2. Závěr série však zvládli lépe Oceláři (3:0) a po dvou letech si opět zahrají o titul.

Kateřina Hrubá

Počasí

Pořád apríl

Zima, léto, jaro, zima, i tak lze popsat rychlé změny počasí v posledních dnech v Česku. Víkendových 20 stupňů Celsia na jihu země vystřídal v týdnu nejen výrazný pokles teplot, ale na mnoha místech znovu i nasněžilo. Leckde se sníh opět udržel, byť jen ve slabé vrstvě. To v Beskydech ho leží bezmála 1,5 m, nejvíc za celou letošní zimu. Oteplovat se má začít zase o víkendu.

red