14. října 2021, Carolina č. 997

události od 7. do 13. října


Z domova

Voľby do Poslaneckej snemovne vyhrala koalícia Spolu, na mandáty ANO

Víťazom volieb do Poslaneckej snemovne sa tesne stala koalícia Spolu pred hnutím ANO. Tretia skončila koalícia Pirátov a Starostov a nezávislých. Posledná strana, ktorá sa dostala do dolnej komory, je SPD. Mimo nej sa tak ocitli tradičné ľavicové strany – ČSSD a KSČM.

Spolu získalo 27,79 % a 71 mandátov, druhé ANO 27,12 % a 72 kresiel, tretia skončila koalícia PirSTAN ziskom 15,62 % a 37 postov, za nimi sa umiestnilo SPD s 9,56 % a 20 zákonodarcami. V rámci koalície Spolu sa mandáty rozdelili takto: ODS 34, KDU-ČSL 23 a TOP 09 14. V rámci koalície Pirátov a Starostov 4 ku 33.

Päť percent nutných na získanie miesta v Snemovne nedosiahli napríklad: Přísaha – občanské hnutí Roberta Šlachty, ktorá získala 4,68 %, ČSSD s 4,65 % a KSČM s 3,6 %. Oproti voľbám v roku 2017 si polepšili strany ODS (+9), KDU-ČSL (+13), TOP 09 (+7) a STAN (+27). Naopak stratu zaznamenali ANO (-6), SPD (-2) a Piráti (-18).

„Obe demokratické koalície majú väčšinu a majú šancu postaviť väčšinovú vládu,“ povedal líder koalície Spolu Petr Fiala vo volebnom štábe. Na druhej strane Andrej Babiš neodíde z politiky, ak skončí v opozícii. „Stokrát mi môžete hovoriť, nech sa vrátim na Slovensko, ale ja som český premiér, som hrdý Čech a ja sa proste nevzdám. Takže mám pre vás zlú správu. Zostanem v Snemovne,“ povedal vo svojom videoprograme Čau lidi. Lídri neúspešných strán ČSSD a KSČM Jan Hamáček a Vojtěch Filip zareagovali na výsledok rezignáciou.

Voľby sa konali počas piatku 8. a soboty 9. októbra. Účasť bola 65,43 %, čo je tretia najvyššia v histórii. Najstarším poslancom sa stal Bohuslav Svoboda (ODS) – má 77 rokov. Najmladší Ondřej Babka (ANO) má 27. Ďalšou zaujímavosťou je rekordný počet zvolených žien. Tvoria štvrtinu: 50 z 200.

Branislav Vajdel

My jsme změna, vy jste změna, radoval se Fiala v atmosféře podobné fotbalovému zápasu

„Premiér, premiér, premiér,“ burácel sál hotelu v pražské Truhlářské ulici, kde sídlil štáb koalice Spolu. Na pódium právě vystoupil předseda ODS Petr Fiala, po jeho boku šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová i lídr KDU-ČSL Marian Jurečka. Bylo krátce před půl sedmou večer v sobotu 9. října, průběžné výsledky voleb do Poslanecké sněmovny ukazovaly překvapivého vítěze. „My jsme změna, vy jste změna,“ reagoval Fiala a sklidil velký potlesk.

Získat dostatek mandátů a figurovat ve vládě byla pro všechny tři subjekty od začátku priorita. To, že se sejdou na pódiu jako vítězové, čekal spíše málokdo. A překvapení odpovídala i atmosféra, která místy připomínala fotbalové utkání. Fiala následně úspěch označil za „vítězství slušné a hodnotové politiky“.

Spolu získá ve Sněmovně 71 mandátů a společně s druhou koalicí Pirátů a STAN budou mít v dolní komoře většinu 108 hlasů. „Uvidíme, jak se k tomu postaví pan prezident Zeman. Tuto skutečnost nemůže ignorovat,“ komentoval Fiala na tiskové konferenci povolební situaci s tím, že předpokládá vstup do vlády společně s druhou formací.

Ještě ten večer se sešli zástupci všech pěti stran, aby podepsali memorandum o spolupráci. Tím se zavazují nevstoupit do vyjednávání s žádným dalším subjektem, „Máme silný mandát od voličů,“ prohlásila předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová.

Vše ale nyní závisí na prezidentovi, který už dříve avizoval, že první pokus udělí představiteli vítězné strany. Tuto pozici drží Andrej Babiš (ANO). „Miloš Zeman má samozřejmě právo udělat, co sám uzná za vhodné,“ řekl Fiala České televizi a dodal, že by se vláda měla opírat o většinu v Poslanecké sněmovně. Vzhledem k aktuálnímu zdravotnímu stavu prezidenta však není možné říct, kdy povolební vyjednávání začnou. Fiala zatím termín nemá.

Ze štábu koalice Spolu Dominik Duffek

Prezident Zeman je opět v nemocnici, lékaři ani Hrad diagnózu nesdělili

Prezidenta Miloše Zemana odvezla v neděli 10. října krátce po poledni sanitka ze zámku v Lánech do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze. Hospitalizaci doporučil jeho ošetřující lékař a ředitel nemocnice Miroslav Zavoral. „Důvodem jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen,“ uvedl Zavoral v ČT. Diagnózu ale neřekl, k tomu nemá od prezidenta souhlas.

Více informací neposkytl ani Pražský hrad, mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že hlava státu nyní potřebuje klid na léčbu, o jejím průběhu a délce rozhodnou lékaři. Zeman, který se dlouhodobě léčí s cukrovkou a neuropatií nohou, strávil už v září v nemocnici osm nocí. Pražský hrad to označil za rekondiční pobyt kvůli dehydrataci a mírnému vyčerpání, u cukrovky nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty.

Jeho hospitalizace by podle Hradu neměla ohrozit povolební vyjednávání. Předseda ODS Petr Fiala v ČT oznámil, že s žádostí o schůzku s prezidentem počká, až budou zprávy, že se jeho zdravotní stav zlepšil. Ujistil však, že setkání považuje za důležité pro všechny další kroky.

Zpravodajský server Novinky.cz publikoval video z převozu do nemocnice, na kterém je prezident v bezvládném stavu. To vyvolalo diskusi, zda bylo etické záběr publikovat. „Diagnózu prezidenta právo vědět nemáme, je to 77letý občan, který má právo na své soukromí. Záběry prezidenta z nemocnice jsou neetické,“ řekl kněz a odborník na lékařskou etiku Marek Orko Vácha pro DVTV. „Kdyby hradní tým fungoval tak, jak má, tohle by se nestalo,“ narážel na nedostatek oficiálních informací.

Marianna Klimundová

Nepočítali jsme s tím, že prohrajeme, reagoval Babiš

Ze začátku věřily v nadějný výsledek, později už byly špičky hnutí ANO opatrnější. „Zatím to není definitivní, ještě počkejme do závěru,“ nabádal ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. A když v sobotu 9. října kolem půl sedmé večer dorazil na pražský Chodov i premiér Andrej Babiš, už bylo rozhodnuto. Hnutí ANO bude mít i nadále nejsilnější poslanecký klub, zřejmě ho ale čeká opozice.

„Je pravda, že jsme nepočítali s tím, že prohrajeme,“ přiznal Babiš na tiskové konferenci. V jejím úvodu sice označil výsledek hnutí za skvělý, k lepšímu ale pogratuloval lídrovi koalice Spolu Petru Fialovi. Ve štábu zavládla napjatá atmosféra, která byla v kontrastu s původními nadějemi.

Centrum pohybové medicíny, kde už tradičně sídlil volební štáb hnutí ANO, se začalo zaplňovat kolem třetí hodiny odpoledne. Krátce před čtvrtou dorazili na místo první politici, mezi nimi i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Jejich vyhlídky byly optimistické, na otázky ohledně možných koaličních jednání ale odpovídali nejednoznačně. V této chvíli hnutí ANO se ziskem okolo 30 % průběžně vedlo, sečteno bylo však pouze něco málo přes polovinu okrsků.

V půl páté přišel do novinářského zázemí vicepremiér Karel Havlíček, očekávání ale příliš komentovat nechtěl. Hlasy hnutí ANO přibývaly pomaleji než konkurenční koalici Spolu. Té se nakonec pár minut po šesté podařilo ANO předehnat. Sečteno bylo 98 % hlasů a pořadí v čele už se poté nezměnilo.

Z volebního štábu ANO Adéla Bartáková

Čtyři Piráti, jinak Starostové. Po debaklu je Bartošova budoucnost nejistá

Debakl, katastrofa, výprask. Těmito slovy hodnotí Piráti letošní volby do Poslanecké sněmovny. Kvůli výsledku se začíná mluvit o pozici předsedy Ivana Bartoše, diskusi o možném odvolání iniciovali někteří straníci už v povolební noci.

„Všechno bude třeba zanalyzovat, udělat změny v našem fungování, lépe prioritizovat a řešit věci, které jsme podcenili. Na lednovém celostátním fóru pak budeme rozhodovat o dalším postupu a podobě strany,“ reagoval na fóru Bartoš.

Pirátům z původních 22 křesel zbyla pouhá čtyři. Do dolní komory se probojovali jen předseda strany a kandidát na premiéra Bartoš, první místopředsedkyně a lídryně kandidátky v Praze Olga Richterová, poslanec Jakub Michálek a nově zvolená Klára Kocmanová.

Naopak významné tváře z předchozího období, jako jsou Mikuláš Ferjenčík, Vojtěch Pikal nebo Radek Holomčík, předběhli z nižších míst na kandidátkách Starostové a nezávislí, se kterými Piráti uzavřeli koalici. Politologové to vysvětlují využitím preferenčních hlasů mezi voliči, tzv. kroužkováním, v dosud nevídané míře. „Myslím, že se Piráti stali obětí bezprecedentní dezinformační kampaně,“ reagoval podle serveru iDnes.cz předseda STAN Vít Rakušan. Podle Bartoše stranu poškodily útoky premiéra Andreje Babiše.

Přestože Piráti získali pouhé čtyři mandáty a vládní koalice by se tedy dala sestavit i bez nich, hnutí STAN trvá na dodržení předvolební smlouvy, podle které se na kabinetu budou podílet buď oba politické subjekty, nebo žádný. K tomu se však staví kriticky část straníků. Pokud budou Piráti součástí vládní koalice, měli by mít alespoň dvě ministerstva, sdělili pro Českou televizi Bartoš a Rakušan.

Tomáš Popov

Sněmovna bez tradiční levice. Složím účet za tyto volby a skončím, řekl Hamáček

Velké zklamání zavládlo po sečtení volebních výsledků v Lidovém domě. Sociální demokraté se dostali jen na 4,7 procenta a neusednou v Poslanecké sněmovně. Jan Hamáček oznámil, že odstoupí z čela strany. Kdo ho nahradí, zatím není jasné.

Předvolební vývoj naznačoval, že úspěchem pro ČSSD bude zisk právě rozhodující hranice pěti procent. V prvních okamžicích sčítání se držela nad ní kolem šesti procent, později klesla a už se nad ni nevrátila. Proto bylo na Hamáčkovi ale i na ostatních členech vidět zklamání. Vůbec poprvé po dlouhých 30 letech nezískala sociální demokracie v dolní komoře ani křeslo.

„Vypadá to tak, že naši občané se rozhodli, že chtějí mít pro příští roky pravicovou vládu,“ pronesl na povolební tiskové konferenci Hamáček. „Současně to znamená, že pro příští roky v Poslanecké sněmovně nebude zastoupena levice. Je to věc, která mě samozřejmě mrzí,“ konstatoval. Novináři dotazy klát nemohli.

Jako nejčastější příčiny neúspěchu uvádějí členové strany účast v kabinetu s ANO či nejasnou orientaci směrem k voličům. „Neměli jsme vstoupit do vlády, potom se nepodařilo voliče přesvědčit, že je naše účast úspěšná. Naopak se ukázala jako destruktivní,“ prohlásil Břetislav Štefan, starosta městské části Brno-Líšeň. Někdejší ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach vidí problém ve směru, kterým se chtěla sociální demokracie ubírat: „Potenciální voliči považují nyní za sociální demokracii ANO, ti radikálnější SPD. ČSSD doplatila na dlouhodobější orientaci na liberální městské voliče, kteří ale volí jiné strany.“

Podle Hamáčka se teď strana musí především připravit na komunální volby příští rok. To už ale bude stát v čele jiný předseda.

Z volebního štábu ČSSD Natálie Marie Vaňková

Zdrcující porážka, řekl Filip. KSČM končí ve Sněmovně, on v čele strany

Poslaneckou sněmovnu po téměř třiceti letech opouští KSČM. Ve volbách získala jen 3,6 % a její předseda Vojtěch Filip bezprostředně po výsledku, v sobotu 9. října, s dalšími členy vedení rezignoval. Řízení dočasně převzali Petr Šimůnek a Václav Ort. Kandidaturu do čela následně oznámila europoslankyně Kateřina Konečná (40 let).

Ve štábu panovala celý den nervózní a tichá atmosféra. „Je to zdrcující porážka, kterou jsme nečekali,“ řekl Filip. Neúspěch považuje za osobní selhání, stejně tak projevil zklamání z konce levice ve Sněmovně, protože vypadla i ČSSD. „Je potřeba, aby stranu vedli mladí lidé,“ prohlásil.

Kandidaturu na předsedkyni už ohlásila Konečná, která by ráda vytvořila novou radikální levici. „KSČM rozhodně nekončí v propadlišti dějin,“ řekla a kritizovala neochotu dosavadních šéfů cokoliv měnit. Podle Marty Semelové, která vedla pražskou kandidátku, byl celkový obraz strany rozmazaný a málo srozumitelný. Podíl na Babišově vládě nám jako jediné straně uškodil,“ řekla CNN Prima News. „Volby byly referendem o Andreji Babišovi, na což levice doplatila,“ souhlasila Konečná.

Z volebního štábu KSČM Jakub Roubíček

V Superdebatě ČT pokládala dotazy poprvé také umělá inteligence

Jak byste se změnili, kdybyste se narodili jako robot? Jakou byste chtěli mít supervlastnost? Neobvyklým dotazům čelili lídři politických stran v předvolební debatě České televize. Kromě moderátorky Světlany Witowské se jich ve středu 6. října poprvé ptala také umělá inteligence – Matylda.

Filozofická fakulta s týmem českých vědců speciálně pro tuto příležitost vyvinula pokročilou umělou inteligenci, která dostala ženskou podobu virtuální moderátorky. K dispozici měla programy stran, hnutí a koalic a také životopisy předsedů. Z nich vytvořila několik otázek, na které se hosté pokusili reagovat. „Měla vnést do debaty dětský princip, politiky jsme chtěli vytrhnout z běžného kontextu a rozbít to,“ uvedl pro DVTV hlavní vývojář Jan Tyl.

Předseda ODS Petr Fiala se s technologií AI setkal takto poprvé, proto nedokázal jednoznačně odpovědět, jak by se měla regulovat. „Mám radost z toho, že Matylda nemůže volit, a doufám, že nikdy volit nebude,“ dodal. Lídr hnutí SPD Tomio Okamura měl za úkol říct, jakou by si přál superschopnost, na což odvětil, že je spokojený takový, jaký je. Obdobně reagoval sociální demokrat Jan Hamáček, který zvažoval, co by změnil, kdyby se narodil jako robot.

Po vysílání vznikl na síti Twitter parodický profil @MatyldaZDebaty. Během jednoho večera jej začalo sledovat více než tisíc uživatelů.

Nejsdílenějším tweetem se stal satirický výrok: „Proč se mi zdálo, že mě Okamura balil?“ Založil ho dvacetiletý student marketingové komunikace a PR z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Chtěl jsem jen pobavit pár kamarádů. Nenapadlo mě, že se to tolik chytí, natož, že budou s účtem interagovat reální politici. Jsem překvapený, uvidím, co podniknu dál,” uvedl autor pro Carolinu.

Tereza Povolná

Milion chvilek sledoval sčítání hlasů. Oslavoval úspěch koalic

Při příležitosti sčítání hlasů ve sněmovních volbách se v sobotu 9. října v odpoledních hodinách sešli členové spolku Milion chvilek pro demokracii. Setkání se konalo v pražském Rock Café na Národní třídě, kam včetně vedení dorazila také veřejnost. Akce současně připomněla nadcházející čtyřleté výročí založení spolku.

„Ať už to dopadne jakkoli, naše práce má smysl. Každý politik potřebuje nastavit zrcadlo, každá společnost potřebuje impulsy a organizaci,“ pronesl předseda spolku Benjamin Roll při slavnostním přípitku.

On i další přítomní vyjadřovali podporu především dvěma koalicím Spolu a PirSTAN. S přibývajícími hlasy pro ně a klesající tendencí hnutí ANO zaznívaly hlasité potlesky. Vedení spolku považovalo za úspěch i fakt, že se do Sněmovny nedostala KSČM.

Spolek se už od založení snaží o aktivizaci občanů v boji o udržování demokracie. Roll v závěrečném projevu apeloval na soudržnost demokratických koalic. Vyzval k aktivizaci občanů a dodal: „Volbami to nekončí, volbami to všechno teprve začíná.“

Ze setkání Milionu chvilek Magdalena Malá

Sokol uctil oběti nacistů. Jsou příklad vlastenectví, řekl Vystrčil

Na domovské půdě pražského Sokola v Tyršově domě uctili 8. října vysocí státní představitelé, ale i pamětníci a další veřejné osoby památku padlých hrdinů z řad České obce sokolské během nacistické okupace. Od největšího zatýkání uplynulo letos už 80 let. Nejen obětem okupace patřil tento den.

Kulaté výročí se připomínalo od rána do večera: po ranním vyvěšování vlajek napříč republikou přes dopolední přednášky, odpolední pietní vzpomínku a noční pouštění lodiček po Vltavě. Pietního aktu se zúčastnili mimo jiné předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal nebo pražský primátor Zdeněk Hřib (oba Piráti).

„Je třeba si připomenout úděl českých sokolů jako šiřitelů zdravého životního stylu a vlastenectví, ale také jako nositele historické paměti naší země,“ řekl Vystrčil v projevu. Společně s dalšími účastníky akce pak uctili památku obětí položením věnce.

Je to přesně 80 let od rozpuštění tělovýchovné organizace zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem. Z noci ze 7. na 8. října 1941 během Akce Sokol gestapo zatklo na 1500 členů. Mnoho z nich putovalo do koncentračních táborů, nebo Malé pevnosti v Terezíně. Během nacistické okupace přišlo o život víc než 3500 sokolů. Česká obec hrála roli na pozadí celé řady historických událostí – a to jak při vzniku první republiky, tak při obnově demokracie v Československu. Od roku 2019 patří 8. říjen v kalendáři mezi významné dny.

Markéta Svobodová

Cenu evropského občana obdrželo dobrovolnické centrum Masarykovy univerzity

Ocenění udílené Evropským parlamentem převzala v Praze dobrovolnická iniciativa MUNI pomáhá. Cenu evropského občana získali také výzkumníci z ČVUT, kterým loni účast na ceremoniálu znemožnila pandemie koronaviru. V pondělí 11. října jim je na půdě ČVUT předala místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová. EP v Česku vyznamenal zejména iniciativy, které přispěly k boji s koronavirem.

Za rok 2020 uspěl Výzkumný ústav českého institutu informatiky a kybernetiky spadající pod ČVUT v Praze, který v březnu vyvinul prototyp pokročilého respirátoru, jenž lze vytisknout na 3D tiskárně kdekoliv na světě.

V rámci letošního ročníku obdrželo vyznamenání dobrovolnické centrum MUNI pomáhá. To také vzniklo jako reakce na probíhající pandemii, sdružuje dobrovolníky a poskytuje jejich služby potřebným. Celkem jich centrum na pomoc vyslalo více než 3800. „Budoucnost projektu vidím v tom, že se dobrovolnictví stane běžnou součástí univerzitního života,“ zmínila koordinátorka centra Daniela Niebauerová.

Charanzová, která je zároveň komisařkou ceny, ve svém projevu zmínila, že oba projekty spojují dvě důležité vlastnosti, tedy inovace a solidaritu. „Naše univerzity, výzkumná pracoviště a naši studenti dokazují, že patří k nejlepším na světě. Můžeme být na co hrdí,“ uvedla.

Miroslav Harant

Objevuj Prahu: kampaň představí Čechům hlavní město, jak ho neznají

Kam zajít do divadla, kam na dobrou večeři i kde se nejlépe pouští papíroví draci, to poradí nová webová stránka, kterou spustil pražský magistrát ve spolupráci s Hitrádiem City. „Chceme město po pandemii zase trochu rozhýbat,” prohlásil primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na tiskové konferenci ve čtvrtek 7. října k projektu Objevuj Prahu – Moje město.

Kromě známých a populárních lokalit mají zájemci možnost navštívit i vedlejší ulice a skrytá zákoutí, která atmosférou předčí mnohé obvyklé cíle turistů i Pražanů. „V interaktivním prostředí získáte tipy na místa, kam vyrazit s rodinou na výlet, kde si zasportovat nebo v jaké restauraci povečeřet,” řekla radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě).

Seznam pražských „nej” bude doplňovat i redakce Hitrádia City. Ředitel projektu Lukáš Nádvorník dodal, že na server budou moci přispívat sami posluchači i další zájemci. Rozhraní poskytne prostor pro hodnocení a zpětnou vazbu, dokonce umožní vložit vlastní podnik, kulturní akci nebo tip na výlet.

Podle přítomných lze právě tímto způsobem poskytnout pomocnou ruku podnikatelům a kulturním institucím, jimž pandemie sebrala návštěvníky a nyní stěží nacházejí nové. V prvních hodinách se zapojilo už několik divadel, Třeštíková věří, že v příštích dnech a týdnech další zájemci přibudou a bude z čeho vybírat.

Z tiskové konference Marek Sedláček

Pokrmy z celého světa zaplnily Novoměstskou radnici

V Novoměstské radnici v Praze se v sobotu 9. října opět konal gastronomický festival delikátních chutí. Návštěvníci mohli okusit pokrmy z různých koutů světa. Nechyběly tradiční belgické hranolky, japonské sushi ani sladké a slané palačinky či vafle.

Pořadatelé i pro sedmý ročník sestavili nabídku tak, aby si na své přišel každý. Milovníci masa mohli navštívit stánek Kaiser Franz s burgery, který letos poprvé čepoval také pivo, nebo jim klobásky, špeky, ale i různé druhy sýrů nabízeli prodávající z Tyrolska v tradičních krojích.

Lidé si pochutnávali na specialitách ze vzdálenějších krajů našeho světa. Vůni indonéské kuchyně do radnice vnesl stánek Warung Indonesia, jenž nabízel například kuřecí knedlíčky z tapiokové mouky či kokosové palačinky. „Ty se vyprodaly nejrychleji,“ tvrdili prodávající. Další asijské pokrmy připravoval stánek Tamarid Tree, kde mohli lidé ochutnat mj. kachní, vepřové a zeleninové jarní závitky.

Po vydatném hlavním jídle návštěvníci vyhledávali sladkou tečku. Mezi tradičními palačinkami či vaflemi s čokoládou, na které stálo frontu i plno dětí, se vyjímal stánek Řepánek s ovocnými tartaletkami, dorty a sladkými rohlíčky. Prodávaly se také osvěžující domácí limonády.

Z Novoměstské radnice Tereza Brychová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Nepředstavitelné. Levice na historickém minimu, psala slovenská média

Srovnání české a slovenské politické scény, možné podoby budoucí české vlády, rozložení sil ve Sněmovně, rozhovory s politology či spekulace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana nabízela slovenská média po českých volbách do Poslanecké sněmovny. Server HN.sk označil vítězství Spolu a možnost sestavit vládu s další koalicí Pirátů a STAN ze slovenské perspektivy za nepředstavitelné.

„Na Slovensku, kde nevyhrajete volby, pokud nejste sociální demokraté nebo aspoň sociální populisté, se může zdát nepředstavitelné, ale u sousedů je levice na historickém minimu,“ píše web. Některé další příspěvky čtenářům přibližují nejvýznamnější české politické subjekty podle jejich zakotvení na politickém spektru.

Způsob, kterým seriózní a bulvární deníky podávají informace o budoucí české vládě a dalším povolebním dění, je téměř bez rozdílu. Ten přichází až se spekulacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, který má v tomto dění zásadní roli. Nový čas nebo Plus jeden den toto téma pojaly bulvárně a zveřejnily z etického hlediska kontroverzní záběry prezidenta během jeho nedělního převozu do nemocnice. Seriózní média byla zdrženlivější.

Oldřich Neumann

Ekonomika

Inflace nadále zrychluje. Data za září překonala prognózu České národní banky

Inflace meziročně, tedy oproti září loňského roku, vzrostla o 4,9 %. Zveřejněná data jsou vysoko nad červencovou prognózou ČNB a překročila rovněž i horní hranici tolerančního pásma, které je stanovené na 2 %. Za růst cen může především zvýšená spotřebitelská poptávka i zdražování ze strany průmyslových výrobců ze zahraničí. V pondělí 11. října se k údajům vyjádřil ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

Zvýšení inflace se odráží od spotřebitelské poptávky, jež roste po odbourání protiepidemických opatření. Prodejci zboží a poskytovatelé služeb se snaží vyššími cenami kompenzovat nízké až nulové tržby, které způsobila vládní opatření ve snaze zpomalit šíření koronaviru. Na vině je i rostoucí cena nákladů. Za tento růst však nese odpovědnost kromě tuzemské ekonomiky i ta zahraniční. „V druhém případě jde zejména o vysoký růst cen průmyslových výrobců ve světě daný výpadky v dodavatelských řetězcích, k němuž se přidává výrazné zdražování mnoha surovin a materiálů,“ uvedl Král. Zdražení se dotklo také potravin, nealkoholických nápojů či tabáku.

Už tradičně podražily pohonné hmoty, jejichž cena se váže na světovou cenu ropy. Regulované ceny zatím výrazně nestoupají, ale to by se mělo v blízké době změnit. „…s prudkým zdražováním elektřiny a zemního plynu na komoditních burzách lze i v tomto cenovém okruhu v nejbližších měsících očekávat zesílení růstu,“ stojí v komentáři ČNB.

Koncem roku se dle nejnovějších prognóz zmírní inflační tlaky díky zvolnění růstu dovozních cen. Domácí ekonomika se minimálně do začátku příštího roku bude nadále podílet na růstu inflace, mimo jiné i z důvodu zvýšení minimální mzdy. Přesto by se měla postupně inflace vracet k cílové hodnotě 2 %.

Štěpán Ťalský

Volkswagen rozhodne o výstavbě továrny na baterie až příští rok

Automobilový gigant Volkswagen odložil rozhodnutí o výstavbě továrny na baterie pro elektromobily do první poloviny roku 2022. Po jednání s předsedou představenstva Herbertem Diessem, premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem průmyslu a obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem (ANO) nepadlo definitivní rozhodnutí.

Výsledkem jednání z pondělí 11. října je dohoda o podpisu memoranda, které podpoří výstavbu dobíjecích stanic pro elektromobily v Česku. Ty vzniknou na pozemcích, jež poskytnou Ředitelství silnic a dálnic, Správa železnic a Ředitelství vodních cest. Do roku 2025 jich vzniknou asi 3000. Na projektu se budou podílet Volkswagen, Škoda Auto a ČEZ. O výstavbu továrny na baterie je i nadále zájem, přípravy se ovšem protáhly. Vzhledem k výši investic se projekt důkladně analyzuje. V tuzemsku by mohla továrna nahradit areál bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov 1 a ročně vyprodukovat baterie až pro 800 000 osobních automobilů. Podle Havlíčka zatím není nic jisté, o výstavbě se uvažuje i mimo Českou republiku, například v Polsku či Španělsku.

„Dosud nebylo rozhodnuto o jiných lokalitách, než jsou Salzgitter v Německu a Skellefteå ve Švédsku. Další rozhodnutí budou přijata po důkladných jednáních se všemi partnery ze soukromého i veřejného sektoru v různých zemích. Pokud jde o Českou republiku, Škoda Auto je připravena se do projektu zapojit,“ uvedl pro ČTK mluvčí Škody Tomáš Kotera.

Kryštof Horák

Kultura

Iva Janžurová a Jitka Molavcová převzaly druhé Thálie

Mezi letošními laureáty cen Thálie se objevily osobnosti jako Alois Švehlík, Jan Kačer či Libuše Švormová. Už druhé ocenění si domů odnesly Iva Janžurová a Jitka Molavcová. Herecká asociace ceny předávala v sobotu 9. října v pražském Národním divadle. Letošní 28. ročník byl kvůli nedávné pandemii covid-19 netradiční. Místo ocenění konkrétních výkonů v posledním roce získali umělci uznání za svou dlouhodobou práci.

Cen za celoživotní mistrovství letos Herecká asociace předala celkem jedenáct. Nejvíce v oboru činohra, kde vyzdvihla šest herců: Ivu Janžurovou, Libuši Švormovou, Jaroslava Satoranského, Aloise Švehlíka a in memoriam nedávno zesnulé Karla Urbánka a Zdenku Procházkovou, která cenu získala i v roce 2019 za rozhlasové herectví. Iva Janžurová získala Thálii už v roce 1998 za ztvárnění Winnie v Beckettově hře Šťastné dny.

V kategorii muzikál obdržela cenu Jitka Molavcová, herečka divadla Semafor a kolegyně Jiřího Suchého, která svou první Thálii obdržela v roce 1996 za výkon v muzikálu Hello, Dolly. „Doufám, že to není ocenění na rozloučenou. Mám ještě různé plány,“ uvedla po předávání cen pro iDnes.cz.

Tanečníka a pedagoga Jaroslava Slavického asociace ocenila za celoživotní mistrovství v oboru balet, tanec a pohybové divadlo. V kategorii alternativní divadlo pak Jána Sedala a za loutkové divadlo Tomáše Dvořáka. Za operu si tuto cenu odnesla mezzosopranistka Eva Randová. Cena České akademie divadelníků za mimořádný přínos českému divadlu patří herci a režisérovi Janu Kačerovi.

Roxana Šiserová

V Praze vyvrcholil mezinárodní festival Designblok

Třiadvacátý ročník Designbloku představil ve dnech 6. až 10. října tvorbu návrhářů ze střední Evropy. Jeho mottem bylo Štěstí. Vystavené výrobky od šperků, módních doplňků až po interiérový design si návštěvníci mohli prohlédnout nebo i zakoupit v prostorách Gabriel Loci na Smíchově či v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Josefově. Do akce, kterou po roční pauze způsobené pandemií opět pořádala agentura Profil Media, se dále zapojila řada pražských galerií a showroomů.

Na hesla Štěstí je to, co nás spojuje, Restart společnosti, Nová renesance, která formovala hlavní myšlenku letošního Designbloku v reakci na minulý rok izolace, navázaly kolekcemi značky jako Ton, Moser nebo Bomma. Jejich autoři chtěli lidem zpříjemnit pobyt doma. Kontrast barev, materiálů, uměleckých prismat, hudby, dobrého jídla a uvolněné nálady se zde stal osobním průvodcem.

Rozmanitost výstavy zvýraznil doprovodný program. Ve workshopu Do It, Take It si návštěvníci mohli například vyrobit vlastní designovou lampu značky Nomad. Módní nadšenci zhlédli v prostorách kostela Sacre Coeur módní přehlídku finalistů Diploma Selection v čele s českým návrhářem Zoltánem Tóthem, s ním prezentovali také Larissa Pascale a Alessandro Santi. O vítězné pozice soutěže se návrháři dělili s dalšími 27 umělci v kategoriích produktový a módní design. Všichni výherci si odnesli finanční odměnu 1000 eur a možnost se představit na Designbloku příští rok.

Z výstavy Anna Slámečková

Festival proti totalitě Mene Tekel opět nabízí výstavy a vzdělávací akce

Už popatnácté připomíná festival Mene Tekel boj proti totalitě. Jeho aktuální ročník s podtitulem Právo na právo zahájila v pondělí 11. října v kině MAT na Karlově náměstí v Praze projekce dokumentárního filmu ATA, který přibližuje politické procesy 50. let.

„Abychom nezapomněli na zločiny totalitních režimů, na všechny oběti a statečné, kteří proti totalitě dokázali bojovat,“ ujala se úvodního slova pražská radní Hana Kordová Marvanová.

Festival, který letos nabízí dvacet programů, výstav a vzdělávacích akcí, se připravoval za ztížených podmínek pandemie. Proto se musel z původního termínu 25. února přesunout na říjen. Hosté v sále ale tuto skutečnost s přihlédnutím k výsledkům parlamentních voleb velmi uvítali. „Myslím, že jsem nebyla sama, že slavili ve všech městech a vesnicích. Po sto letech došlo k události, na kterou čekaly celé generace.

Komunisté skončili v parlamentu,“ pronesla za bouřlivého potlesku Marvanová. Podle ní se až v těchto dnech završila sametová revoluce. Na konci večera mohli hosté zhlédnout dokument ATA, který se věnuje jednomu z politických procesů cílenému na studenty. Kromě tehdejších účastníků odboje si v něm zahráli studenti Právnické fakulty UK. „Měla jsem čest mluvit s panem Kopřivou, obětí procesu, který mi řekl: My říkáme, že jsme odpustili, ale my na to nikdy nezapomeneme. Myslím, že to je smysl celého filmu, hlavně nezapomenout,“ shrnula Veronika Malá, jedna z hlavních postav.

Ze zahájení festivalu Anna Pálová

Pražský symfonický orchestr si pro 87. sezónu vybral Rachmaninova a Stravinského

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK zahajuje 87. sezonu. Pro vystoupení 13. a 14. října si vybral světově uznávaného klavíristu Lukáše Vondráčka pod vedením šéfdirigenta Tomáše Bauera. Koncerty se zaměřují na ruské skladatele Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova a Igora Fjodoroviče Stravinského, od jehož úmrtí letos uplynulo 50 let.

Jsou to první živé koncerty po několika měsících omezení kultury. Vedení využilo volného času, aby orchestr nahrál všechny Rachmaninovy koncerty a také jeho Rapsodii na Paganiniho téma pro klavír a orchestr a-moll. Zbývalo natočit právě Třetí Rachmaninovův koncert z první poloviny zahajovacího koncertu. Druhá polovina měla na programu Stravinského baletní hudbu – Ptáka Ohniváka.

Letošní sezona se dělí na dvě části. První se zaměřuje na české umělce, mezi něž patří například Tomáš Klus, Martin Kasík nebo Radek Baborák, a orchestr představí 24. a 25. listopadu světovou premiéru díla Ondřeje Brouska Pražská kavárna. Druhá část sezony věnuje prostor převážně zahraničním umělcům, vystoupí například Rafał Blechacz nebo Thomas Hampson.

„Žijeme ze dne na den, radujeme se z každého koncertu, který proběhne,“ poznamenal Martin Rudovský, dramaturg Symfonického orchestru. Podle něj pandemie změnila návyky lidí – nevyprodávají koncerty už na začátku léta jako v předchozích letech. Momentálně se lidé naučili kupovat lístky na koncerty až den předem, či ráno v den koncertu. A také poslední lístky na zahajovací koncerty nové sezony ještě v den konání čekaly v prodeji.

Eliška Drobná

Rusíni v Knihovně Václava Havla ukázali, že jejich kořeny se zapřít nedají

Večer v pražské Knihovně Václava Havla hýřil patriotismem. Diskuse na téma bohatosti rusínské kultury, pod záštitou projektu Babylónská věž, vykouzlila nejednomu posluchači úsměv na tváři. Nechyběly ale ani slzy a stesk po domovině.

Akcí nesoucí název Hledání kořenů provázel ve čtvrtek 7. října spisovatel a historik Petr Placák za doprovodu básnířky a pedagožky Barbory Zavadilové, spisovatelky a psycholožky Iriny Malinové a textařky, zpěvačky a herečky Jany Šteflíčkové, které mají všechny společný původ – Podkarpatskou Rus.

Jako první dostal slovo spisovatel Antonín Moťovič, autor knihy Za našimi zády tekla řeka Dněstr: aneb Tady se už mluví pražsky? Dále vystoupily autorky studentských prací, které si jako téma vybraly kulturu a historii Podkarpatské Rusi. Anna Termerová, Anna Pismak a Veronika Špalková Kuželová přiblížily práce týkající se rusínské kultury, jazyka a tradic.

Po krátké pauze se pustily podkarpatské rodačky do vášnivé debaty a zahloubaly do vzpomínek z minulosti. Program průběžně doplňoval rusínský pěvecký soubor Skejušan. A když sboristky oděné v národních krojích zrovna nezpívaly, tloukly vlastní domácí máslo, které posléze dostali všichni ochutnat na krajíci chleba.

Z Knihovny Václava Havla Jakub Jirásek

Sport

Češi remizovali s Walesem, o mistrovství světa budou muset zabojovat

Čeští fotbalisté si zkomplikovali cestu do baráže o mistrovství světa. V pražském Edenu v pátek 8. října jen remizovali s Walesem 2:2, přičemž v utkání prohrávali a k remíze jim pomohl i vlastní gól soupeře. Ve skupině E jim sice i pak patřilo druhé místo, ale se stejným počtem bodů jako měl jejich poslední protivník. Rozhodnou zápasy s Běloruskem a Estonskem.

V úvodu utkání hráči Walesu poklekli na podporu boje proti rasismu. Fanoušci na stadionu na toto gesto reagovali bučením, čímž si opět vysloužili pozornost ostrovních médií.

Od začátku byl zápas divácky atraktivní. O první gól utkání se k nelibosti domácích postaral velšský kapitán Aaron Ramsey. Vedení hostů ale netrvalo dlouho. O pár okamžiků později totiž doklepl míč do prázdné brány Jakub Pešek. Po poločase se skóre otočilo ve prospěch domácích po nešťastném zásahu gólmana Dannyho Warda, který nedokázal zpracovat přihrávku spoluhráče. I přes to měl ve druhém poločase navrch Wales, který trápil soupeře brejky. Slabé místo Čechů bylo především v defenzivě. To se potvrdilo, když Daniel James vyrovnal. Skóre se do konce utkání nezměnilo, přestože Velšané měli několik šancí. „Myslím, že bod je asi spravedlivý. Soupeř byl velmi kvalitní, my jsme se hledali, přišlo mi, že měli kluci těžké nohy,“ připustil trenér Jaroslav Šilhavý v rozhovoru pro iDnes.cz.

„Nevzdáváme boj o druhé místo, může se stát cokoliv. My máme dva zápasy, venku Bělorusko a doma s Estonskem, oba dva budeme chtít vyhrát,“ řekl Šilhavý na tiskové konferenci. Udržení druhého místa ve skupině by reprezentantům zajistilo výhodnější nasazení do baráže o mistrovství světa.

Tereza Fingerhutová

Hrají fyzický fotbal, říkal asistent trenéra před soubojem s Běloruskem

Den po utkání s Walesem (2:2) zahájila česká fotbalová reprezentace přípravu na utkání s Běloruskem. V sobotu 9. října na tiskové konferenci odpovídal na dotazy novinářů k nadcházejícímu zápasu asistent trenéra Jiří Chytrý.

První střetnutí obou výběrů v kvalifikaci mistrovství světa skončilo vítězně pro český tým. V Ostravě udolal houževnatě bránící Bělorusy 1:0. Stejný herní styl očekává Chytrý také v odvetném zápase: „Poslední utkání odehráli v organizaci 5-4-1, poctivě a důrazně brání, hrají fyzický fotbal a spoléhají na rychlé protiútoky.“

Proti zářijovému utkání se musí trenérský štáb obejít bez zraněných Jakuba Jankta, Vladimíra Coufala a Tomáše Holeše. Kvůli karetnímu trestu si pak nezahraje Antonín Barák, trenéři ještě nemají zcela jasno, kdo ho v základní sestavě nahradí. „Může nastoupit Adam Hložek, nebo může jít do hry Michal Sadílek, ale jsou tam i další možnosti,“ uvedl Chytrý.

Od posledního střetnutí se rozpoložení obou týmů výrazně nezměnilo. Češi nadále bojují o druhé místo ve skupině, které by jim zaručilo postup do baráže. U běloruské reprezentace pokračuje výsledková krize. Krčí se na posledním místě skupiny E a drží si nelichotivou šňůru šesti porážek v řadě. Po prodělaném covidu se jí sice vrací hlavní trenér Georgi Kondratiev, ale kvůli sankcím se nemůže spolehnout na podporu domácího publika. Střetnutí s českou reprezentací odehraje za zavřenými dveřmi na neutrální půdě v ruské Kazani.

Daniel Czolko

K výhře nad Běloruskem pomohl prvním gólem Hložek, fotbalisté však nenadchli

O krok blíže k postupu do baráže o mistrovství světa jsou, i přes nevalný výkon, čeští reprezentanti. Z neutrálního hřiště v Kazani přivezli všechny tři body. K výhře 2:0 přispěl první reprezentační trefou Adam Hložek.

„Ztráceli jsme jednoduché míče na soupeřově hranici pokutového území. Domácí chodili do nebezpečných brejků, nicméně všechny jsme je zažehnali. Po druhém gólu už jsme dominovali, mohli jsme branek dát mnohem víc. Ale i tak bereme vítězství 2:0,“ hodnotil trenér Jaroslav Šilhavý.

Jeho svěřenci podle očekávání drželi už od začátku míč. Kontrolovali průběh, ale kvůli nepřesnostem a velmi zhuštěné obraně Bělorusů se do větší šance nedostali. Soupeřovu defenzivu prolomili ve 22. minutě: po přesném centru Michala Sadílka se z voleje trefil Patrik Schick. Běloruský tým však ukázal, že dokáže být také nebezpečný, když po hrubkách českých hráčů hrozil z rychlých protiútoků.

V druhém dějství se opakoval podobný scénář. Čeští fotbalisté měli převahu, ale vypracované šance dlouho nevyužili. Až v 65. minutě se ukázala symbióza útočného dua Schick – Hložek. První jmenovaný na pravé straně hřiště převzal míč od Peška a driblingem se dostal až k soupeřovu vápnu, kde přihrál Hložkovi, který parádní střelou pod břevno nedal brankáři domácích šanci. Zbytek utkání Češi s přehledem kontrolovali.

Z ruské Kazaně, která utkání hostila kvůli covidové situaci v Bělorusku, si odvezli tři body a s nimi i naději na druhé místo ve skupině. V posledním zápase kvalifikace je na domácím hřišti čeká Estonsko.

Mattia Mainolfi

Velká pardubická: překvapivý vítěz Složil s Talentem i vážné zranění

Velké překvapení, spoustu zvratů i vážná zranění přinesla 131. Velká pardubická. Letošním vítězem se v neděli 10. října stal desetiletý ryzák Talent v sedle s teprve třiadvacetiletým Pavlem Složilem mladším, který zvítězil v čase 9:12,79 minuty. Mladý žokej tak překonal slávu svého otce, významného českého žokeje a trenéra Pavla Složila staršího, jehož nejlepším výsledkem na Velké pardubické je 2. místo z roku 1997.

„Moc si toho vážím. Je obrovský zážitek vyhrát největší dostih v České republice na super nachystaném koni. Všechno patří koni, já jsem se ho jenom snažil provést v pořádku. Jsou to velké emoce,“ řekl podle ČTK Složil junior, který se ve strhujícím závěru utkal s Jaroslavem Myškou. Na třetím místě skončil Mr. Spex s Janem Kratochvílem a čtvrté místo obsadil svěřenec Josefa Váni, vítěz z roku 2017 No Time To Lose v sedle s Ondřejem Velkem.

Slavný dostih poznamenalo hned několik pádů, do cíle doběhla z celkových osmnácti koní pouhá polovina. Nevyhnuly se ani favoritům, do cíle nedorazil Lombargini s Janem Odložilem ani Theophilos s Josefem Bartošem. Ten na desáté překážce spadl ze sedla předloňského vítěze a následně ho odvezla sanitka. Vyšetření v nemocnici ukázala zlomeninu pánve, a tak slavného žokeje s největší pravděpodobností čeká operace.

Markéta Plšková

Nymburští basketbalisté si vezou z Istanbulu porážku

Basketbalisté Nymburka na úvod letošní Ligy mistrů prohráli ve středu 6. října na palubovce istanbulského Galatasaraye 85:101. Nejlepším střelcem domácích byl Američan Melo Trimble s 33 body, za hosty dal nejvíce bodů Jerrick Harding.

„Byl to pravděpodobně asi nejtěžší zápas, který budeme ve skupině hrát, takže výsledek není žádná tragédie. Mohlo to být možná o méně bodů. Bylo to docela vyrovnané, ale zlomilo se to ve třetí čtvrtce, kdy jsme udělali hodně chyb po sobě,“ hodnotil kapitán Vojtěch Hruban pro klubový web.

Přitom vstup do utkání se českému mistrovi poměrně povedl, zásluhou rychlých bodů kapitána Hrubana odskočil na 8:2. V průběhu první desetiminutovky pokračoval v dobré hře, nicméně tureckému celku se náskok podařilo stáhnout zejména silnou střelou zpoza oblouku, a první čtvrtina tak skončila v jeho neprospěch už jen 23:26. V druhé čtvrtině ztratili Středočeši veškerou iniciativu a dělali zbytečné chyby na obranné i útočné polovině. Pozdní timeout trenéra Aleksandera Sekuliće navíc umožnil Turkům deset bodů v řadě, což je dostalo do vedení 36:30. Do konce půlky šli Nymburčané se čtyřbodovým deficitem za stavu 48:52.

Zkraje druhé půlky utkání se ještě hostům podařilo srovnat na 53:53, ale domácí tým si postupně budoval větší a větší odstup. V poslední čtvrtině vedl nejvíce o 18 bodů, což se Nymburku podařilo kosmeticky zkorigovat.

„Bojovali jsme po celých 40 minut, ale minuli jsme pár střel, které jsme měli dát, a také jsme si měli lépe poradit s jejich střelci. Dřeli jsme a teď se musíme podívat na video, abychom se z toho poučili a do příště se zlepšili,“ uvedl Harding.

Adam Fenton

Hokejová Sparta zvládla i poslední zápas a slaví postup v Lize mistrů

Sparta bude dál reprezentovat český hokej v Lize mistrů. Po výhře v Bremerhavenu 3:1 udržela ve své základní skupině první místo a po roce znovu slaví postup do play off. Třinec už byl před posledním duelem bez šance, ale rozloučil se vítězstvím na ledě Slovanu Bratislava 4:1.

Naopak Mladá Boleslav nezvládla ani utkání s Curychem a podlehla mu 3:7. „V Lize mistrů se každý zápas o něco hraje. Je to super soutěž, pro mě osobně výborné porovnání s ostatními týmy v Evropě. Švédské, finské i německé celky mají kvalitu, ale my jsme ukázali tu svou,“ řekl pro Hokej.cz sparťan Filip Chlapík, který k výhře přispěl jedním gólem.

Pražané se ujali vedení ve druhé třetině po Dietzově chybě na modré, kterou potrestal Moravčík. V úvodu posledních dvaceti minut zvýšil na 2:0 právě Chlapík. I díky podpoře fanoušků se Bremerhaven deset minut před poslední sirénou přiblížil díky Wahlově trefě. V následné powerplay však inkasoval po Prymulově nahození z vlastního pásma. Svěřenci trenéra Jandače tak znovu po roce slavili postup do vyřazovacích bojů, s nimi na místě i jejich fanklub, který vážil cestu na sever Německa.

Jakub Mahr

Úspěšná série vynesla hokejisty Pardubic na přední příčky, přerušila ji až Olomouc

Pardubičtí hokejisté prožívají nejlepší vstup do extraligy za posledních devět let, po třinácti odehraných zápasech jim patří v tabulce druhé místo. Na něj se dostali díky vysoké výhře nad Vítkovicemi 6:0 ve středu 13. října a především předchozí sérii čtyř vítězství, kterou přerušila jen v neděli Olomouc. Východočeský tým jí podlehl 0:1 po prodloužení.

První a jediný gól zápasu dal až v 64. minutě útočník Petr Kolouch, když překvapil brankáře Dominika Frodla. „Já jsem si na ten puk sáhl, ale propadlo to tam,” pronesl smutně Frodl po zápase pro web Dynama. Pardubice v tomto kole získaly pouze bod, díky předchozím výsledkům se však drží vysoko, byly dokonce i v čele.

Outsiderem je zatím Zlín, který má pouhých pět bodů. Ani z jednoho zápasu si zatím neodnesl tři body. V 6. kole sice porazil Liberec 4:3, ovšem až po prodloužení a zbylé tři body nasbíral prohrami taktéž po prodloužení, či po nájezdech.

Barbora Vašinová

Počasí

Od deštivých dnů k prvním mrazivým ránům

V závěru minulého týdne se teploty pohybovaly v rozmezí od 9 do 16 °C. V neděli ráno ale překvapily mlha a v ní minusové hodnoty, nejnižší –1,3 °C. Nejvyšší denní teploty vyšplhaly mezi 10 a 14 °C. Pondělí bylo zpočátku jasné až polojasné, ráno se vyskytly ojedinělé mlhy. Postupně se zatáhlo s nejvyššími denními teplotami od 10 do 14 °C, na jihu Moravy až 15 °C. Úterý se vyznačovalo na většině území občasným deštěm nebo přeháňkami s maximální teplotou vzduchu 9 až 13 °C. Ve středu panovalo oblačno až polojasno s přeháňkami zejména na východní části republiky. Maximální teplota dosáhla na 11 °C.

Lukáš Vaněček