15. dubna 2010, Carolina č. 744

události od 7. do 14. dubna


Z domova

Česko bude držet dva dny smutku za polské oběti leteckého neštěstí

Dny smutku v České republice budou v sobotu 17. a v neděli 18. dubna, rozhodla vláda na úterním mimořádném zasedání. Politici tak chtějí vzdát poctu obětem leteckého neštěstí u Smolenska, při kterém zahynulo 96 lidí včetně prezidentského páru Lecha a Marie Kaczyńských. Poláci letěli do Ruska na pietní akt k 70. výročí katyňského masakru.

Pohřbu polského prezidentského páru se na hradě Wawel v Krakově zúčastní také česká delegace v čele s prezidentem Václavem Klausem.

Už od soboty přinášejí lidé květiny a svíčky k polské ambasádě v Praze, kde se také mohou zapsat do kondolenční knihy. Podepsal se do ní i prezident Václav Klaus, který se vyjádřil bezprostředně po havárii. "Lech Kaczyński byl mimořádný prezident a vzácný člověk. Byl unikátní přítel naší země, který pro česko-polské vztahy udělal nejvíce ze všech," řekl podle serveru iDnes.cz.

Ve dnech smutku budou vlajky vyvěšeny na půl žerdi a v sobotu v pravé poledne uctí Česko oběti minutou ticha za zvuku zvonů a sirén. Jelikož se nejedná o dny státního smutku, organizátoři kulturních či sportovních událostí své akce rušit nemusí. "Nicméně předpokládáme, že v těchto dvou dnech organizátoři na začátku vhodným způsobem - tedy připomenutím, minutou ticha - uctí památku obětí," cituje server ct24.cz vicepremiéra a ministra zahraničí Jana Kohouta. Uskuteční se i inscenace karlínského divadla Polská krev, o jehož stažení z programu se uvažovalo. "Nedělní představení bude naopak naší poklonou a podporou Polsku," uvedl podle Aktuálně.cz mluvčí divadla Tomáš Matějovský.

Lenka Lokvencová

Medveděv a Obama podepsali v Praze dohodu o jaderném odzbrojování

Nejsledovanějším městem světa se 8. dubna stala Praha. Prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv tu na americko-ruském summitu podepsali dohodu nový Start. Navazuje na dohodu Start z roku 1991 a oběma zemím ukládá do sedmi let snížit stav strategických útočných zbraní na 1550 na každé straně.

Místo i načasování podpisu smlouvy bylo symbolické. "Před rokem jsem zde volal po uzavření této dohody, a je tak pro mě velkou odměnou být dnes opět v Praze," vyjádřil se podle Hospodářských novin Obama.

Smlouvu o částečném odzbrojení podepsali dva nejmocnější muži planety ve Španělském sále Pražského hradu zhruba půl hodiny po poledni. Následovala tisková konference a slavnostní oběd, kterého se kromě tří prezidentů zúčastnili i ministři zahraničí Hillary Clintonová a Sergej Lavrov, první dáma Livia Klausová a zástupci českých parlamentních stran.

Zatímco ruská hlava státu ve čtvrtek odpoledne odcestovala do Moskvy, americký prezident tentýž den absolvoval v bubenečské rezidenci velvyslance Spojených států večeři s prezidenty a premiéry jedenácti zemí střední a východní Evropy. V pátek se setkal s Václavem Klausem a před polednem odletěl zpět do Washingtonu.

Podle Obamy je pražské setkání důležitým mezníkem pro jadernou bezpečnost a nešíření nukleárních zbraní. Pokud oba státy smlouvu ratifikují, sníží se ale limit o pouhých 150 kusů pro každou zemi. Moskva navíc dohodu doplnila jednostranným prohlášením, ve kterém si vyhrazuje právo od ní odstoupit, pokud se bude cítit rozvojem americké protiraketové obrany ohrožena.

Pro česká média se stala schůzka tématem číslo jedna. Deník Mladá fronta Dnes jí věnoval v den podpisu prvních šest stran (den poté dokonce osm). Titulní článek nazval 24 hodin středem světa. Hospodářské noviny doplnily pětistránkový monotematický blok o přehlednou časovou osu, která mapovala summit minutu po minutě. Titulkem Atomový supersummit začíná uvedly čtvrteční vydání Lidové noviny. Schůzka prezidentů dominovala po oba dny také deníku Právo. Aktuální dění v Praze mohli zájemci sledovat na zpravodajských serverech, v rozhlase či televizi. Česká televize věnovala summitu na stanicích ČT 1 a ČT 24 patnáct vysílacích hodin a alespoň tři minuty ho kontinuálně sledoval jeden a půl milionu diváků. Na ČT 24 byl podpis smlouvy nejsledovanějším pořadem v rámci digitálních televizí. Stanice navíc zaznamenala rekordní sledovanost v tomto roce. Novináře zaujala také skutečnost, že na Hrad nebyli pozváni exprezident Václav Havel, exministr zahraničních věcí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg či předseda Strany zelených Ondřej Liška. Mluvčí Hradu dodatečně vysvětlil, že Havel nebyl pozván proto, že byl v době přípravy summitu nemocen.

Aneta Štefánková

Topolánek odešel z čela ODS, Langer i Bém na kandidátkách zůstávají

Výkonná rada ODS přijala v pondělí 12. dubna oficiální rezignaci předsedy strany Mirka Topolánka. Pro svůj odchod z vedoucí pozice ODS, v jejímž čele stál osm let, si stanovil jedinou podmínku, a to převedení všech pravomocí předsedy na současného volebního lídra ODS Petra Nečase. Ten bude stát v čele nejsilnější pravicové strany v Česku až do řádného volebního kongresu, jehož termín určí až výsledky sněmovních voleb.

Dnes už bývalý lídr ODS Mirek Topolánek povede delegaci strany do Polska na pohřeb prezidenta Lecha Kaczyńského. Jakou další roli bude ve straně hrát, zatím není jasné. V pondělí Topolánek ani nepočkal na konec jednání výkonné rady.

„My spolu o této věci ještě budeme mluvit, ale já bych teď Mirku Topolánkovi nechal nějaký čas k nadechnutí, protože se určitě bude chtít věnovat sobě a rodině,“ odůvodnil dosavadní nejasnosti Nečas.

Topolánek zprvu nechtěl situaci komentovat. Pro deník Právo pak řekl: „Je smutné, když se strana nedokáže vypořádat se svým lídrem standardním způsobem a musí ho nestandardně popravovat.“ Zároveň ale dodal: „Necítím hořkost. Politik musí být připraven skončit třeba druhý den. Užil jsem si to.“

Kromě změny lídra řešila výkonná rada i osud dalších dvou členů strany, Ivana Langera, volebního manažera ODS, a Pavla Béma, pražského primátora. Ve veřejném hlasování (návrh na tajnou volbu neprošel o jediný hlas) oba kontroverzní politici uspěli, Bém si udržel podporu všech zúčastněných, Langerovi vyslovilo nedůvěru 15 členů rady ze 44. To na stažení z kandidátky nestačilo. „Jsem workoholik, takže mně mezní situace vyhovují, protože mě motivují. Jako politik také vím, že je třeba ze své práce skládat účty, znovu a znovu obhajovat svoje místo, a to je podstatou zastupitelské demokracie, i té vnitrostranické,“ okomentoval výsledek hlasování Langer.

Kandidátky pro květnové volby zůstávají stejné jako před zasedáním výkonné rady. Volební kampaň ODS naplno startuje 15. dubna v Praze ve Slovanském domě představením volebního programu.

Z tiskové konference Anna Chudobová

Volby se blíží, strany obdržely čísla kandidátních listin

V úterý státní volební komise losovala čísla pro kandidátky politických stran. I když čísla nemají příliš velký význam, řadí se podle nich volební lístky v obálkách. Výhodu má ta strana, která získá jedničku, její kandidátku volič uvidí první. Některé partaje v minulosti užívaly své číslo ve volebních kampaních.

Prestižní jedničku nezískala žádná z velkých stran, štěstí ji přiřklo straně Občané.cz. Naopak poslední 27 dostalo Klíčové hnutí.

Pro současné parlamentní strany losování rozhodlo takto, občanští demokraté získali předposlední 26, ČSSD los udělil 9, komunistům jen o tři méně, tedy 6.

Kulatou 20 získali zelení a křesťanští demokraté byli obdařeni číslem 17. Jen jedna ze stran, které mají podle průzkumů šanci vstoupit do parlamentu, obdržela tradiční symbolické číslo. Tím je nešťastná třináctka pro Stranu práv občanů, bývalého lídra ČSSD Miloše Zemana. Naopak šťastnou sedmičku získala Koruna česká, jíž průzkumy mnoho šancí nedávají.

Volby do Poslanecké sněmovny se konají za měsíc, 28. a 29. května. Poslední průzkum agentury Median signalizuje propad preferencí ČSSD, která ale nadále suverénně vede s 27 %. Druhá ODS má 21,2 %, jen o 4,4 % méně mají komunisté. Velký boj se odehraje mezi malými stranami. Pětiprocentní hranici má šanci přesáhnout především TOP 09 (7,5 %), jejímž lídrem je bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Křesťanští demokraté jsou v těsném závěsu s 7,4 %. Nejistou budoucnost má parlamentní Strana zelených, volilo by ji jen 4,8 % voličů. Průzkum dává naději ještě Věcem veřejným s 4,3 % hlasu. Statistická odchylka je u velkých stran 3 %, u malých 1,5 %.

Voleb se nakonec zúčastní 26 subjektů. Původně se jich přihlásilo 27, na poslední chvíli odpadla strana Ježíš je pán, jejíž kandidátka byla odmítnuta.

Petr Štěpán

Dominik Duka, nový pražský arcibiskup, se ujal úřadu

Zatímco se sobotním dopolednem do světa šířila zpráva o letecké katastrofě, při které zemřel polský prezident a další státní představitelé Polska, v katedrále svatého Víta v Praze Dominik Duka slavnostně přijímal funkci pražského arcibiskupa. Nahradil tak kardinála Miloslava Vlka.

Miloslav Vlk byl arcibiskupem dlouhých 19 let. Spolu s církví byl úspěšný především v charitativní činnosti. Zasloužil se také o ekumenickou spolupráci českých křesťanských církví a v roce 2005 se jako kardinál podílel na volbě současného papeže Benedikta XVI. Vlk na funkci pražského arcibiskupa rezignoval kvůli věku, v květnu mu bude 78. Kardinálem však zůstává až do smrti.

Šestašedesátiletý Dominik Duka přišel z královéhradecké diecéze, kde působil jedenáct let. Papež ho českým 36. arcibiskupem jmenoval už 13. února. Mezi jeho cíle patří majetkové vyrovnání církve se státem, především nedořešené vlastnictví Svatovítské katedrály, a uzavření mezinárodní smlouvy s Vatikánem. Duka by také rád více oslovoval mladé lidi. Očekává se, že by církev pod novým vedením mohla být otevřenější. "Mým velkým snem je, aby se lidé k sobě chovali po celý rok tak laskavě jako v době vánočních svátků," mimo jiné uvedl nový český primas v rozhovoru pro MF Dnes.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili církevní hodnostáři a ústavní činitelé včetně prezidenta Václava Klause, který se ve své zdravici krátce zmínil i o polském neštěstí. Mimořádnou událost si nenechali ujít ani věřící. Těch k Pražskému hradu dorazilo několik tisíc, do katedrály se však vešla jen hrstka z nich. Ostatní mohli slavnostní intronizaci sledovat alespoň na velkoplošné obrazovce umístěné na hradním nádvoří. Živě událost přenášela i Česká televize. První významnou událostí, při které se věřící mohou s Dukou setkat, bude bohoslužba při příležitosti svátku sv. Vojtěcha, která se uskuteční 23. dubna v katedrále sv. Víta.

Kateřina Ciborová

Na oběti holocaustu se v Praze vzpomínalo již po páté

V Den vzpomínání obětí holocaustu 11. dubna se na náměstí Míru v Praze četla jména mužů, žen i dětí, kteří zahynuli v koncentračních a vyhlazovacích táborech.

"Holocaust se stává součástí antisemitské propagandy. Antisemité tvrdí, že holocaust byl vymyšlený, používají ho podobně jako všechna ostatní klišé nebo předsudky, které vůči židům propagují. Z našich zkušeností víme, že i učitelé - a to ne v malém měřítku - se přímo ve svých třídách setkávají s tím, že žáci zpochybňují události holocaustu, relativizují počty obětí, jejich utrpení. Tímto projektem chceme učitelům pomoci v argumentaci proti těmto projevům ve školách. Nejdůležitější je právě prevence," uvedla Tereza Štěpková, koordinátorka vzdělávacích projektů z Institutu Terezínské iniciativy.

U řečnického pultu pod stanem se mezitím vytvořila řada lidí, kterým pořadatelé rozdávali seznamy se jmény obětí holocaustu. K pultu přistupovali jednotlivě a četli ze svého seznamu, a to tímto způsobem: jméno, rok narození, tábory, kde byl tento člověk zadržován, a jako poslední údaj následovalo místo a rok jeho zavraždění. Jedním z prvních, kdo četl jména obětí, byl pražský primátor Pavel Bém. K veřejnému čtení se mohl připojit kdokoli. Zúčastnili se ho nejen Češi, ale i cizinci, nejen dospělí, ale i děti. Někteří lidé měli s holocaustem osobní zkušenost, jako žena, která po dočtení seznamu připomněla svého prastrýce, jenž také zahynul vinou holocaustu, a pravděpodobně i muž, který při čtení stěží zadržoval pláč.

Na nástěnkách pod stanem si návštěvníci akce mohli prohlédnout práce studentů na téma holocaustu, které vznikly v rámci projektu Terezínské album. Studenti různých škol, například Československé obchodní akademie nebo Klasického gymnázia Modřany, se vždy zaměřili na určitou osobu, která zemřela vinou holocaustu, a sledovali její život před transportem a její osud poté. Na stolech u stanu byly k prostudování různé materiály, především knihy s názvem Terezínské studie a dokumenty. Na akci dohlíželo několik policistů.

Z náměstí Míru Andrea Berniová

Z domova stručně

* Sněmovnou prošly tento týden tři klíčové návrhy. Návrh na zvýšení mateřské na úroveň z roku 2009 teď poputuje k Václavu Klausovi, který ho sice může vetovat, nicméně ČSSD, komunisté, lidovci a zelení mají dost hlasů, aby mohli prezidentské veto přehlasovat. To se ostatně stalo s druhým návrhem o krajských referendech, který Klaus sněmovně vrátil. Lidé tak budou moci od července v krajích rozhodovat například o tom, zda prolomit současné těžební limity. Sněmovna přehlasovala Klause i ve věci změny zákona o DPH, který se týká nižšího zdanění zaměstnaneckých benefitů. Poslanci tak ustoupili odborářům, kteří v březnu hrozili stávkou. Poslanci také schválili novelu, podle níž by od července 2011 musely mít děti vlastní pas. Jedná se o reakci na nařízení Evropského parlamentu. Schválit ji musí ještě Senát.

* Starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil 14. dubna předložil v Poslanecké sněmovně petici za přijetí zákona, podle kterého by nezletilí pachatelé brutálních vražd zůstali pod dohledem úřadů i po propuštění z výchovného ústavu. Petici podepsalo přes 400 tisíc občanů, což z ní dělá dosud největší občanskou iniciativu v ČR. Právě v Kmetiněvsi v roce 2004 čtrnáctiletý chlapec zavraždil a znásilnil o rok mladší spolužačku. Letos dosáhl plnoletosti a opustil výchovný ústav bez zápisu v trestním rejstříku. Obdobný zákon už chystá poslanec a exministr Jiří Pospíšil, o úplném prolomení hranice trestní odpovědnosti je připravena jednat i ministryně spravedlnosti Daniela Kolářová.

* Časopis Lui se omluvil Mirku Topolánkovi za únik jeho neformálního rozhovoru na veřejnost. Topolánek se v redakci magazínu pro homosexuály rozpovídal a jeho výroky odstartovaly aféru, kvůli níž byl nucen opustit pozici volebního lídra, předsedy ODS a i místo na kandidátce. V nejnovějším vydání vyšla reportáž o celé kauze místo původně plánovaného rozhovoru. Redakce časopisu Lui uvedla, že do redakce Blesku uniklo DVD s výroky vinou prostředníka a že je to právě Blesk, kdo za celou kauzou stojí.

Eliška Nová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Premiér Fischer se zúčastnil jaderného summitu ve Washingtonu

Český premiér Jan Fischer se spolu se zástupci 46 zemí světa zúčastnil dvoudenního summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu. Účastníci setkání se dohodli, že do čtyř let zabezpečí všechny jaderné materiály, aby nedošlo k jejich šíření či zneužití teroristy. Konkrétně se jedná o zásoby plutonia a vysoce obohaceného uranu, které by se mohly stát předmětem ilegálního obchodu a pašování.

Summit, který se konal během pondělí 12. a úterý 13. dubna, zaznamenal i několik dílčích úspěchů. Spojené státy úspěšně apelovaly na Čínu, aby podpořila uvalení sankcí proti Íránu, s Ruskem zase podepsaly dohodu o snížení ruských zásob plutonia. Už před začátkem oficiálních schůzek slíbila Ukrajina, že do roku 2012 zlikviduje své zásoby vysoce obohaceného uranu.

Českou republiku přísnější závazky jaderného zabezpečení neovlivní, protože podle premiéra Fischera současná ochrana stačí. "Náš veškerý jaderný materiál, ať už je to pro výzkum v Řeži anebo jaderný materiál v temelínské elektrárně, je zajištěn velmi bezpečně," uvedl podle ct24.cz.

Fischer přiletěl do Spojených Států už v sobotu 10. dubna. Víkend strávil v New Yorku, kde nejprve společně s ministrem obrany Martinem Bartákem uctil památku obětí teroristických útoků z 11. září 2001 na Světové obchodní centrum. V neděli zařadil premiér do svého programu návštěvu Českého centra, kde se setkal se zástupci židovských organizací a také s přeživšími koncentračního tábora v Terezíně, kteří dnes žijí v okolí New Yorku a New Jersey.

Tereza Janíková

V Maďarsku zvítězil pravicový Fidesz, Fico je připraven jednat

V prvním kole maďarských parlamentních voleb získala opoziční pravicová strana Fidesz 54 % hlasů a 206 z 386 křesel, zajistila si tedy většinu. Zda bude dvoutřetinová, se rozhodne v druhém kole voleb 25. dubna, kdy se rozdělí zbylých 121 mandátů. Vládnoucí socialisté (MSZP) skončili druzí se ziskem necelých 19 %. Do parlamentu se dostalo i krajně pravicové hnutí Jobbik, které ve své kampani útočilo na Slovensko, a ekologicky zaměřená strana (LMP).

Slovenský premiér Robert Fico před volbami prohlásil, že vítězství pravice v sousedním Maďarsku by mohlo způsobit zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi. Právě on patří mezi velké kritiky předsedy Fideszu Viktora Orbána. Po volbách však oznámil, že je připraven se s budoucím maďarským premiérem setkat. "Je třeba vztahy mezi oběma státy budovat na tom, co je dobré a na společných strategických zájmech, jako je energetická bezpečnost. V těch několika oblastech, kde jsou mezi námi názorové rozdíly, chceme vést kultivovaný dialog," řekl Fico agentuře SITA.

Z výsledku maďarských voleb bude pravděpodobně těžit zejména Slovenská národní strana. Jelikož vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem jsou dlouhodobě napjaté, mohla by SNS maďarskou pravici prezentovat jako hrozbu pro Slovensko. Napětí mezi oběma národy zvýšil nedávný spor o jazykový zákon a odmítnutí návštěvy maďarského prezidenta. Zda úspěch strany Fidesz ovlivní parlamentní volby na Slovensku, se ukáže 12. června.

Tereza Drahoňovská

Ekonomika

Nezaměstnanost klesla ve většině regionů

Poslední zpráva o nezaměstnanosti v ČR k 31. březnu přinesla nejeden důvod k optimismu. Statistikové totiž po dlouhé době zaznamenali její meziměsíční pokles na 86 % území. Absolutní míra tzv. registrované nezaměstnanosti se tak udržela pod desetiprocentní hranicí, konkrétně klesla na 9,7 %. To znamená pokles o dvě desetiny oproti únoru. Informace 9. dubna zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Otázkou je, zda příznivý vývoj potrvá i v dalších měsících. Například analytici ekonomického týdenníku Profit sice předpovídají české ekonomice roční růst 1,5 %, ten však má stát zejména na výsledcích posledních dvou kvartálů. To úzce souvisí s vývojem nezaměstnanosti, která by se měla v příštích měsících stabilizovat. Současný příznivý vývoj je do značné míry zapříčiněn začátkem sezónních prací, zejména v zemědělství.

Jan Resler

Kultura

Na Vinohradech se mluvilo o Čapkovi

U příležitosti 120. výročí narození Karla Čapka se ve čtvrtek 8. dubna konalo ve vinohradském divadle odborné setkání nad dílem a odkazem tohoto českého spisovatele a novináře. "I když největší oslavy se v Divadle na Vinohradech odehrály už v lednu, tedy v měsíci Čapkova narození, rozhodli jsme se konferenci uspořádat až nyní, kdy se loučíme s titulem, který s Čapkovým působením na Vinohradech úzce souvisí," uvedla setkání jeho moderátorka a zároveň jedna z přednášejících Klára Novotná.

Ve čtvrtek večer mělo v divadle derniéru Čapkovo drama Věc Makropulos. Jeho v pořadí pátého nastudování na Vinohradech se ujal hostující režisér David Drábek, který do hlavní role Emilie Marty obsadil Danielu Kolářovou. Hra se divákům představila ve světové premiéře na téže scéně v roce 1922, a to v režii samotného Karla Čapka s Leopoldou Dostalovou v titulní roli.

"Čapek věděl, že Vinohrady jsou živým divadlem a že je zde větší prostor pro experiment, než by měl v Národním divadle," nastínil historik František Černý důvody, proč dramatik v roce 1921 do zdejšího divadla nastoupil. V úvodním příspěvku pak přiblížil Čapkovo režisérské působení na Vinohradech.

Herec Daniel Bambas přečetl příspěvek překladatele a bohemisty Olega Maleviče, který se konference nezúčastnil, protože byl právě v Petrohradě. Malevič srovnával tři velikány literatury: "Přestože českým Čechovem někdy nazývali Fráňu Šrámka, majíc na mysli především jeho dramatiku, není v ruské a české literatuře jiných tak navzájem blízkých spisovatelů jako Čechov a Čapek." Malevič zároveň poukázal, že jako dramatik se Karel Čapek k některým rysům Čechovovy poetiky obrací právě pod Šrámkovým vlivem.

Hasan Zahirović hovořil o postavení Čapkova díla v srbochorvatské jazykové oblasti, kde se jeho dramata hojně hrála až na jediné. "Věc Makropulos sice byla přeložena, ale nikdy na jugoslávských jevištích uvedena nebyla. Důvody je těžké přesně stanovit, ale určitě musíme zmínit negativní kritiku Čapkovy hry z pera Bože Loviče, splitského dramatika a divadelního kritika, který žil v Praze a zúčastnil se její premiéry v Městském divadle na Královských Vinohradech," poukázal Zahirović na osud Věci Makropulos v bývalé Jugoslávii. "Důvodem pro neuvedení Čapkovy hry o dlouhověkosti může být i silný náboženský kontext na Balkáně. Bůh je věčný, a ne lidé," dodal Zahirović.

O hlavních zdrojích Čapkovy inspirace, jeho vztahu k ženám a oddanosti k prezidentu Masarykovi pohovořil spisovatel Ivan Klíma. Dramaturg Josef Kovalčuk představil projekt Divadla Husa na provázku nazvaný Čapek na provázku, v jehož rámci brněnské divadlo uvede dramatizace některých Čapkových próz. Setkání završila diskuse s inscenátory současných českých nastudování Čapkovy Věci Makropulos Věrou Herajtovou z Klicperova divadla v Hradci Králové, Vítem Vencelem z Divadla F. X. Šaldy v Liberci a Davidem Drábkem z Vinohrad.

Z Divadla na Vinohradech Marta Bukovská

Noc filmových nadějí ožila v Malostranské besedě

Noc z 9. na 10. dubna patřila v pražské Malostranské besedě českým a slovenským studentům a jejich filmům, a to díky šestému ročníku Noci filmových nadějí. Projekt televize Nova si klade za cíl přilákat studenty uměleckých škol k práci v televizi a zároveň ukázat divákům, že i studentské filmy mají úroveň.

Filmaři mohou vyhrát dvě ceny. O jedné rozhodují diváci, kteří na internetových stránkách Novy vybírají své favority ze 42 soutěžních snímků a to do 30. dubna. Tato cena je spojena s částkou 10 tisíc korun jako příspěvek na další filmovou tvorbu. Druhé ocenění a finanční částku ve výši 100 tisíc korun uděluje pětičlenná porota, ve které letos zasedl filmový kritik Jan Gregor, filmový střihač Alois Fišárek, kameraman a režisér F. A. Brabec, ředitel výroby Novy Petr Erben a režisérka Irena Pavlásková, která se zhostila role předsedkyně poroty a patronky pro letošní ročník. Vítěze se diváci dozví 10. května a o tři dny později vítězné snímky odvysílá Nova Cinema.

Soutěžních 42 snímků z více než 200 přihlášených vybíral dramaturg festivalu Milan Kruml, který se podílel zatím na všech šesti projektech. Jaký má tip na vítěze? "U diváků vyhraje spíše film komediální. To by mohla být hraná věc s názvem Tři pravdy. U poroty to bude komplikovanější, pro mě je hodně dobrý film z FAMU (Hranice - pozn. aut.) o matce, která jde prodat své dítě, což je černobílý krátký film téměř beze slov."

V minulosti se na prvních příčkách vystřídala Akademie Miroslava Ondříčka, která vyhrála první dvě Noci, a Univerzita Tomáše Bati (UTB), která Noci filmových nadějí kraluje poslední tři ročníky. Cena odborné poroty se uděluje od loňského roku, kdy si ji odnesla FAMU. I letos má svoje želízko v ohni dvojnásobný vítěz Noci filmových nadějí Jan Otruba z UTB. "Podílel jsem se na filmu Seance jako pomocný režisér a na filmu Žena jako kameraman," sdělil nám Otruba.

"Studenty zajímají témata, která vidí kolem sebe, a nedá se říct, že by nějaké téma bylo in. Studentský film naštěstí nepodléhá módám a trendům jako veškerá jiná tvorba," uvedl Kruml. Právě pro svoji různorodost a originalitu stojí za to Noc filmových nadějí každoročně zhlédnout.

Z Malostranské besedy Eliška Čeřovská a Anna Kottová

Svátek originální módy nadchnul pestrostí barev i stylů

Ignorujte konfekci!, vyzýval o víkendu módní veletrh veřejnost. Vystavěné modely na letošním již čtvrtém ročníku přehlídky nezávislé módy Code:Mode s podtitulem Prague Free Fashion Weekend proto měly ke konfekci hodně daleko. Přehlídka nezávislé produkce mladých návrhářů, designérů a šperkařů trvala od pátku do neděle a prostory bývalé karlínské tovární haly, kde se akce konala, byly stejně nekonvenční jako tvůrci sami.

"Je to tu rok od roku větší, lepší, originálnější," říká nadšeně návštěvnice akce Andrea. Více než sto stánků českých a letos také slovenských umělců a množství doprovodných akcí jí dávají za pravdu. K vidění byly skutečně originální a osobité kousky, které si navíc lidé mohli za přijatelné ceny koupit. "Někteří prodejci museli dokonce produkty přidělávat, takový byl o ně zájem," říká Veronika Pacíková z realizačního týmu Code:Mode, a dodává, že kvalita výrobků oproti minulým ročníkům vzrostla. Další přednost podle ní spočívá právě ve festivalové atmosféře a subkultuře lidí, které se okolo vytvoří. "Byly jsme tu i minulý rok," říkají mladé návrhářky Lída Richterová a Eva Skopalová z dua Deja vu. Akce má podle nich tento rok lepší propagaci, přišlo víc lidí. "Ani jsme nestihly žádné doprovodné akce," dodávají.

I přesto, že bránami letošní výstavy prošlo okolo deseti tisíc návštěvníků, se vstupným se nepočítá ani pro příští rok, a když, tak pouze symbolickým. "Chceme zachovat myšlenku nebýt komerční," dodává Pacíková. Změny pro příští rok by se tak prý měly týkat spíše výběru vystavovatelů, aby byla nabídka ještě pestřejší.

Festival doprovázely nepřetržitě různé hudební produkce a vrchol představovaly dvě módní přehlídky. Myšlenka nezávislé módní produkce ještě pod názvem Prague Free Fashion Weekend spatřila světlo světa právě před čtyřmi roky. Cílem bylo a stále zůstává navazování kontaktů nezávislých tvůrců mezi sebou a také snaha představit jejich tvorbu širší veřejnosti.

Z módního veletrhu Jana Skopcová

Sport

Do finále play off postoupily Pardubice a Vítkovice

V závěrečné fázi play off proti sobě nastoupí nejlepší brankáři vyřazovacích bojů - pardubický veterán Dominik Hašek a mladý Jakub Štěpánek z Vítkovic. Finále začíná v sobotu 17. dubna, hraje se na čtyři vítězství.

Hašek výrazně pomohl k hladkému postupu svého týmu přes liberecké Bílé Tygry. Pardubice zvítězily v poměru 4:0 na zápasy. V semifinále dokázal olympijský vítěz z Nagana pokrýt téměř 96 % střel soupeře, jeho forma graduje. Naopak nepříjemnou zprávou pro Východočechy je zranění útočníka Starého. Odstoupil ve třetím zápase semifinále, nyní je zřejmé, že si ve finále nezahraje. "Bohužel musí podstoupit okamžitý operativní zákrok," uvedl generální manažer Pardubic Zbyněk Kusý pro oficiální stránky klubu.

Druhé semifinále bylo především soubojem mezi brankářem Štěpánkem a nejlepším útočníkem extraligy Romanem Červenkou ze Slavie. "Štěpánek chytal výborně celou sérii a Vítkovice jdou díky němu dál," chválil Červenka soupeře na stránkách Hokej.cz. Vítkovičtí vyhráli sérii 4:1, na slávisty zbyla bronzová medaile. "Má pro mě větší hodnotu než stříbro po prohraném finále se Spartou," sdělil iDnes.cz kouč Pražanů Vladimír Růžička. Slavia ještě dvě kola před koncem základní části bojovala o účast v předkole play off, navíc po zranění Josefa Beránka neměla ve svém kádru žádného útočníka staršího 28 let.

Hraje se také o účast v nejvyšší soutěži. Mladá Boleslav se pokouší potřetí v řadě uchránit své setrvání v extralize, tentokrát před ambiciózním Chomutovem. Po prvních dvou utkáních je stav série hrané na čtyři vítězství 1:1.

Konečné výsledky semifinále:
Pardubice - Liberec 4:0 na zápasy (2:1, 4:0, 4:3PP, 4:1)
Vítkovice - Slavia 4:1 (7:2, 3:1, 3:5, 4:3, 3:1)

Průběžný výsledek baráže: Mladá Boleslav - Chomutov 2:1 (5:3, 1:2, 4:2)

Jan Vávra

Fotbalem cloumá další skandál, Střížkovští odmítli nastoupit k derby

Čtyřiadvacáté kolo nejvyšší fotbalové ligy se mělo nést v duchu pražských derby, ale hned k sobotnímu utkání obou znesvářených Bohemek ta střížkovská nenastoupila. V nejslavnějším 272. derby porazila Sparta v domácím svatostánku Slavii 1:0, a odvrátila tak útok ostravského Baníku na první příčku.

Střížkovští Bohemians odmítli nastoupit k vyprodanému zápasu proti Bohemians 1905. Podle šéfa Bohemians Praha Karla Kapra není Bohemians 1905 členem Českomoravského fotbalového svazu, a proto by se jednalo jen o přátelské utkání. Kaprův společník Josef Jícha zase argumentoval tím, že střížkovským fanouškům nebyla zajištěna dostatečná ochrana. Za nenastoupení k zápasu hrozí týmu odečet bodů a finanční pokuta až 10 milionů. Škody hodlá vyčíslit Česká televize, která měla zápas přenášet živě.

Také pondělní derby na Letné mělo svůj dozvuk. Už ve 4. minutě nepotrestal rozhodčí Franěk hrubý faul Tomáše Řepky. Za chyby a celkový výkon si tak sudí si tak nezapíská pět kol. Hra na mokrém terénu nutila k rychlému fotbalu a nasazení obou stran. Míč putoval z jedné šestnáctky do druhé. První velkou šancí byl roh slávistického Grajciara těsně nad břevno. O výhře Sparty nakonec rozhodl v 39. minutě Sionko.

"Naplnila se naše očekávání, že slávisté přijedou v pohodě a v dobré formě, zvláště v prvním poločase byli hodně nebezpeční. Na nás byla vidět zpočátku odpovědnost za výsledek, ale díky atmosféře to z hráčů brzy opadlo," zhodnotil ČTK výkon svého týmu kouč Sparty Jozef Chovanec.

Na opačném pólu tabulky začíná vystrkovat růžky Kladno, kterému se podařilo otočit zápas s Českými Budějovicemi a stále tak žije naděje na záchranu.

Výsledky 24. kola: Baník Ostrava - Slovácko 3:2, Mladá Boleslav - Jablonec 1:2, Olomouc - Plzeň 1:0, Příbram - Brno 3:1, Liberec - Teplice 1:0, Kladno - České Budějovice 2:1, Sparta - Slavia 1:0

Dohrávka 18. kola: Příbram - Mladá Boleslav 2:2

Tabulka po 24. kole: 1. Sparta 50 bodů, 2. Baník Ostrava 48, 3. Jablonec 47, 4. Teplice 44, 5. Plzeň 40, 6. Mladá Boleslav 35, 7. Olomouc 34, 8. Slavia 34, 9. Příbram 31, 10. Liberec 31, 11. Brno 30, 12. Bohemians 1905 25, 13. České Budějovice 23, 14. Slovácko 22, 15. Kladno 20, 16. Bohemians Praha (Střížkov) 14

František Géla

Sáblíková získala rychlobruslařského Oscara

Teprve jako pátá žena v historii získala česká olympijská vítězka Martina Sáblíková prestižní ocenění od bruslařského klubu v Oslu. Ocenění, které se uděluje každoročně od roku 1959, je pojmenováno po Oscaru Mathisenovi, pětinásobném světovém šampionu ve víceboji a mnohonásobném světovém rekordmanovi z počátku 20. století.

Sáblíková na olympijském oválu v Richmondu triumfovala na tratích 3000 a 5000 metrů, k tomu přidala bronz na patnáctistovce. Vévodila počtvrté v řadě Světovému poháru na dlouhých tratích a potvrdila všestrannost na mistrovství světa a Evropy ve víceboji. Nejvýznamnější rychlobruslařská cena tak v sobotu udělala pomyslnou tečku za úspěšnou sezónou dvaadvacetileté české sportovkyně.

Lenka Davidová

Ze sportu stručně

* Moderní pětibojař Polívka druhý v závodě Světového poháru. Až cílová fotografie musela rozhodnout o vítězi závodu v anglickém Meadway. Z těsného vítězství se 10. dubna radoval úřadující mistr světa Adam Marosi z Maďarska. Mladý český reprezentant měl sice v cíli nohy jako první, ale v moderním pětiboji dnes rozhoduje podle atletických pravidel hruď. Před závěrečným během kombinovaným se střelbou přitom Polívka ztrácel na Marosiho 39 sekund, protože maďarský závodník vyhrál šerm i parkur. "Myslím si, že jsem odvedl maximum a lepší už to ani být nemohlo," řekl pro ČTK spokojený Polívka. Druhý český reprezentant David Svoboda obsadil v Meadway sedmé místo.

* Českým hokejistům do 18 let nevyšel úvodní zápas MS. Prohra 1:4 s favorizovanými Rusy zahájila jejich vystoupení na šampionátu v běloruském Minsku. Svěřenci Jiřího Kopeckého se po prvním inkasovaném gólu nevzchopili a aktivita byla hlavně na straně soupeře. Jedinou českou střelu dopravil do branky Michal Vachovec ve 40. minutě. Nejlepším hráčem na české straně byl zvolen gólman Libor Kašík, díky kterému nebyla prohra podstatně vyšší. Reputaci si čeští mladíci napravili ve středu, kdy v klíčové bitvě o postup do čtvrtfinále porazili Slováky 4:3.

Lenka Davidová

Počasí

Počasí

Počasí tohoto týdne by se dalo výstižně shrnout oblíbenou frází televizního hlasatele. Bude jasno, skorojasno až polojasno, místy oblačno až zataženo s občasnými přeháňkami, které se na většině území mohou měnit v bouřky, ve vyšších polohách sněhové. To není klišé, to je chronologický vývoj počasí tohoto týdne. Počáteční teploty kolem 20 stupňů Celsia vzaly za své příchodem okluzní fronty a následně tlakové níže z jihovýchodu. Odborníci se shodují, že vysoký tlak, který vytlačil déšť z oblasti Maďarska nad naše území, mají do značné míry na svědomí tamní parlamentní volby. Zkrátka, když Maďaři volí, střed Evropy se raději schovává doma.

Jan Resler