26. srpna 2010, Carolina č. 752

události od od 29. července do 25. srpna

Vážení čtenáři,

v létě vydáváme Carolinu jako měsíční zpravodajský souhrn. Uzávěrka čísla je poslední středu v měsíci ve 12,00 a číslo vychází následující čtvrtek, 29. září.

Za pochopení děkuje vaše redakce


Z domova

Nečasova vláda zveřejnila programové prohlášení a dostala důvěru

Ve středu 4. srpna zveřejnil koaliční kabinet ODS, TOP 09 a VV programové prohlášení vlády, na jehož základě Nečasova vláda požádala Sněmovnu o vyslovení důvěry. Padesátistránkový dokument má sedm tematických oblastí a vláda si v něm vytyčila pět priorit: reformu veřejných financí, reformu důchodového systému, modernizaci zdravotnického systému, reformu systému terciárního vzdělávání a boj proti korupci zvýšením transparentnosti zadávání veřejných zakázek.

Jak se dalo předpokládat, projednávání bodu „Žádost vlády ČR o vyslovení důvěry“ se ve Sněmovně v úterý 10. srpna proměnilo v maraton ostrých útoků ze strany poslanců ČSSD a KSČM na jednotlivé body vládního prohlášení. Jejich rétorika měla jedno společné – snahu vytvořit si kritikou vlády a jejího programu příznivou výchozí pozici pro kampaň před podzimními komunálními volbami. Bouřlivá rozprava však neměla na konečné hlasování žádný vliv, důvěru Nečasově koaliční vládě vyslovilo 118 poslanců, 82 bylo proti.

Milan Šmíd

Severní Čechy pod vodou, udeřily bleskové povodně

O víkendu 7. a 8. srpna prudké deště rozvodnily potoky a říčky v severní části Liberecka, na Děčínsku, Frýdlantsku a Českolipsku. Povodně přišly neočekávaně, většinu obyvatel tedy zastihly zcela nepřipravené. Škody na majetku jsou obrovské, vyžádaly si také pět lidských životů.

Severní Čechy zasáhla povodeň nečekaně rychle. Například v Mníšku na Liberecku dosahovala hladina říčky Jeřice večer sotva devíti centimetrů, ráno překročila čtyři metry. Podle meterologa Jana Rosy vznikly povodně dlouhodobě vyššími srážkami: „Už 24. července byl na Bílém potoce ve Frýdlantském výběžku třetí povodňový stupeň. Už v tu chvíli byla tamní rašeliniště velmi nasycena vodou a voda z nich stékala. A čtrnáct dní je velice málo na to, aby z půdy zmizela.“ Přívalové srážky v sobotu 7. srpna jen dokonaly dílo zkázy.

Nejhůře byly zasaženy obce Mníšek, Chrastava, Hřensko a Frýdlant. Během dopoledne 7. srpna začali hasiči po celém Libereckém kraji evakuovat lidi ze zasažených míst. Na pomoc lidem byla přivolána i armáda a vrtulník. Některé obce totiž voda zcela oddělila od okolního světa. Například v Chrastavě lidé čekali na evakuaci na střechách svých domů. Během neděle voda kulminovala a na několika místech začala dokonce i pomalu klesat. V sobotu odpoledne se zvedala voda také na Vysočině a na jižní Moravě. Tady ale zůstalo u čerpání vody za sklepů.

V postižených obcích nejvíce chyběly pitná voda a dodávky elektřiny. Balená pitná voda dorazila během několika málo hodin. Dodávky elektřiny a plynu se podařilo obnovit až v pondělí ráno. Ještě v neděli odpoledne dorazili na místo vojáci s těžkou technikou a pomalu začali odklízet spoušť, kterou voda napáchala. Meteorologové předpovídali další deště, bylo tedy nezbytné vyčistit v rámci možností koryta řek. Vzápětí se také začaly stavět provizorní mosty, ty původní voda buď poničila, nebo je úplně strhla.

O týden později, o víkendu 15. a16. srpna vlna bouřek a dešťů opět zasáhla některá místa Čech, mezi nimi opakovaně Děčínsko, tentokráte však bez obětí na životech. Odhad vzniklých škod se stále upřesňuje. Liberecký kraj hlásí škody ve výši pěti miliard, Ústecký kraj nahlásil škodu jeden a půl miliardy. Lidé a pojišťovny sčítají škody na soukromém majetku, které budou obrovské. Podle informací MF Dnes poničily víkendové povodně jen na Děčínsku 1224 domů a 85 mostů. Další škody na majetku a na úrodě hlásí zemědělci.

Záchranné práce a práce na obnově postižených obcí nejvíce komplikovali neukáznění lidé. I přes varování hasičů a policie si mnozí lidé jezdili fotografovat a natáčet rozvodněné řeky a zatopené vesnice. Během víkendu se v postižených oblastech objevilo několik případů rabování. Policii se brzy podařilo dostat situaci pod kontrolu. Nejsmutnější zpráva přišla z Radošova na Karlovarsku, kde pětičlenná skupina mladých lidí sjížděla v neděli odpoledne nebezpečný jez na Ohři. Jejich raft se převrátil a šestnáctiletá dívka se pod jezem utopila.

Tragické záplavy vyvolaly vlnu solidarity. V České republice se díky DMS a různým sbírkám vybralo přes 28 milionů korun na pomoc postiženým lidem. Pomoc přichází i odjinud. Na příklad papež Benedikt XVI. poskytl finanční pomoc ve výši 600 tisíc korun, tato částka putovala na účet litoměřické Charity, která tyto peníze dále rozdělí mezi potřebné.
Pomáhaly také sociální sítě. Facebook se stal místem, kde si lidé předávali informace ze zatopených oblastí. Navzájem si sdělovali, jak stoupá voda, jak probíhají záchranné práce, nabízeli pomoc, posílali dokumentární fotografie a videa. Velká část této komunikace se soustředila na facebookové stránce zpravodajského programu ČT24, který po celý víkend přinášel kontinuální povodňové zpravodajství.

Tereza Malkusová

Vláda bez dovolené, ministři v akci

Letošní rok nezná politickou okurkovou sezónu, protože nová vláda bez ohledu na dobu letních dovolených se energicky pustila do prosazování svého programu a akce jejich ministrů vyvolávají zájem médií.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš (VV) prosadil konání státních maturit již ve školním roce 2010-1, které vláda schválila na svém zasedání 18. srpna. Připravenost na reformu maturitní zkoušky prověří maturitní generálka, která proběhne letos na podzim a zúčastní se jí více než 90 procent středních škol.

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) šokoval stavbaře tím, že hodlá v rámci rozpočtových úspor zastavit padesát dopravních projektů v různé fázi realizace, včetně klíčových dálničních úseků. V pátek 13. srpna ministerstvo zveřejnilo seznam zastavených staveb Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Současně s tím se ministr vydal na místa dopravních staveb, o kterých se jedná, a některá svá rozhodnutí později korigoval. V úterý 24. srpna Bárta odvolal generálního ředitele ŘSD Alfreda Brunclíka, který ho údajně nedostatečně informoval o dopadech zastavení práce na dvou dopravních stavbách a proto ztratil ministrovu důvěru.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) připravil největší reformu platů státních zaměstnanců za posledních osmnáct let, kterou zapracoval do novely Zákoníku práce, a která by měla začít platit od ledna 2011. Všechny tarifní platy by se měly snížit od příštího roku o 10 procent. Jsou připraveny dvě varianty změny tabulkových platů, které by buď měly zůstat stejné po celou dobu služební kariéry, nebo by se měly podle délky praxe zvyšovat mnohem méně než dnes, a nejdéle patnáct let.

Reakce odborových svazů na tyto změny jsou vesměs negativní, některé odbory hrozí, že půjdou do stávek. Kromě toho ministr Drábek plánuje od roku 2012 změnu systému vyplácení sociálních dávek, chce omezit jejich duplicitu a administrativní náročnost. Namísto současných více než dvaceti dávek by měly zůstat pouhé tři dávky: dávka při ztrátě zaměstnání, dávka pro postižené a dávka pro sociálně slabé.

Ministr vnitra Radek John představil v pondělí 23. srpna na tiskové konferenci plán úspor ve svém rezortu. Z plánované úspory 8,3 miliardy korun chce ministr škrtnout na platech 3,8 miliardy, zbytek se ušetří na investicích a provozních nákladech. Úspory postihnou jak policii, tak hasiče. Ruší se například stavba Krajského policejního ředitelství v Liberci, omezí se nákup nových cisternových stříkaček a investice do techniky dobrovolných hasičských sborů. Ušetřit se má také na ICT projektech a také na příliš nákladných projektech eGovernmentu. Ministerstvo v budoucnu nebude platit za odposlechy telekomunikačním firmám, které by tento servis měly zahrnout do tzv. veřejné služby.

Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) 19. srpna na hodinu odvolal ředitele Národního technického muzea Horymíra Kubíčka, který si údajně vylepšoval výplatu pravidelnými honoráři a nezodpovědně zacházel s veřejnými prostředky. Rekonstrukce NTM měla být dokončena k jeho stému výročí v roce 2008, není hotova dodnes, a náklady na rekonstrukci vzrostly o 60 procent. Podrobnosti má zjistit audit firmy Ernst&Young. Stejná firma prověří hospodaření České filharmonie. Audit Národní knihovny a především rekonstrukce historické budovy Klementina na základě výběrového řízení provede společnost KPMG.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dal začátkem srpna fakultním nemocnicím pokyn, aby zpracovaly pořadníky pro operace u diagnóz nevyžadujících okamžitý zákrok. Tyto pořadníky, které budou k nahlédnutí na internetu, by měly výrazně zprůhlednit pravidla, podle kterých se přidělují termíny operací. Pacienti, kteří se připravují na odstranění křečových žil, kýly nebo na výměnu kyčelního kloubu, se tak mohou zorientovat v „časových nabídkách" jednotlivých nemocnic a vybrat si nemocnici s nejkratší čekací dobou. Ministr Heger chce v budoucnu dosáhnout toho, aby tato povinnost se vztahovala i na jiné než na fakultní nemocnice.

Milan Šmíd

Boj o předsedu rozděluje ČSSD

Bývalý premiér Jiří Paroubek, který po květnových volbách rezignoval na funkci předsedy ČSSD, v pořadu ČT Otázky Václava Moravce 15. srpna řekl, že v současné situaci nehodlá na funkci předsedy znovu kandidovat. Nový předseda se bude na sjezdu ČSSD volit příští rok v březnu a zatím jsou ve hře tři kandidáti: úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, jihomoravský hejtman Michal Hašek a senátor Vladimír Dryml.

Paroubek komentoval situaci slovy: „Množí se nám kandidáti. Pokud se tito lidé vymezují, tak se bohužel často nevymezují vůči vládní koalici, ale vymezují se vůči mně.“ Vyslovil se ve prospěch možné kandidatury středočeského hejtmana Davida Ratha.

David Rath zatím tuto kandidaturu odmítá, ale mezitím se několikrát v tisku a na facebooku vyjádřil kriticky o Michalu Haškovi a Milanu Urbanovi, na což Michal Hašek reagoval tiskovým prohlášením. Davida Ratha v něm označil za „samozvaného Krakena“ potápějícího loď ČSSD, který se snaží provokovat média a získat tak prostor pro „útoky na názorové oponenty uvnitř ČSSD“. „Odnáší to bohužel celá ČSSD… a naši političtí soupeři si před podzimními volbami mnou radostí ruce,“ dodává Hašek.

Milan Šmíd

Krátce z domova

* Nový ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů se 16. srpna stal Daniel Herman, pro jehož kandidaturu se vyslovilo pět ze sedmi členů Rady ÚSTR. Herman (47) vystudoval katolickou teologii, byl vysvěcen na kněze, v letech 1996-2005 byl mluvčím České biskupské konference. Před několika lety požádal o laicizaci a z církve odešel. Od roku 2008 je vedoucím kanceláře ekonoma Jana Švejnara. Nový ředitel by měl zklidnit situaci v instituci, ve které po odchodu prvního ředitele Pavla Žáčka došlo k četným sporům, hádkám a personálním změnám.

* Ve středu 4. srpna se v Poděbradech konal pohřeb člena skupiny bratří Mašínů Milana Paumera, který zemřel ve věku 79 let. Smutečního rozloučení v poděbradském divadle se účastnili někteří členové vlády, promluvil zde i premiér Petr Nečas.

* V úterý 24. srpna zemřel lidovecký politik, bývalý ministr obrany a později astrolog Antonín Baudyš. Závažnému onemocnění mozku podlehl ve věku 63 let.

* V Dobroníně na Jihlavsku zkoumají archeologové hromadný hrob z konce druhé světové války, v němž mají být pohřbeny oběti masakru zdejších německých sedláků. Případ je zdokumentován v dobových pramenech a ve vzpomínkové knize německé spisovatelsky Hermy Kennelové. Policie zahájila šetření, které by případ mělo dodatečně objasnit. Tři místní obyvatelé postavili na místě prostý dřevěný kříž jako výraz smíření a úcty k obětím.

Milan Šmíd

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Premiér Nečas odmítl zpochybnění Benešových dekretů

Premiér Petr Nečas navštívil ve čtvrtek 19. srpna Berlín a setkal se zde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Byla to jeho druhá zahraniční návštěva v úřadu poté, co v červenci navštívil Slovensko (viz Carolina č. 751). Kancléřka Merkelová ocenila snahu nové české vlády konsolidovat ekonomiku a finance a vyslovila ochotu být nápomocna při řešení jakýchkoli otázek nebo problémů společného zájmu. Podle Petra Nečase se obě strany dohodly také na spolupráci při jednáních o energetické bezpečnosti nebo při postupném propojování energetických sítí.

Nečas v Berlíně potvrdil, že česká vláda zatím neuvažuje o stanovení termínu pro přijetí eura. Na dotaz německého novináře, jaký je postoj nové vlády k rušení Benešových dekretů, se odvolal na česko-německou deklaraci z roku 1997 a odmítl zpochybnění dekretů. Podle Nečase návštěva bavorského premiéra Horsta Seehofera v Praze není na pořadu dne, neboť „hrozí, že debata by se mohla zvrhnout jen na diskusi o Benešových dekretech, což by ztrácelo smysl.“

Podobně jako do Bratislavy, také do Berlína Nečas odjel autem a nevyužil možnost letecké přepravy, čímž dal najevo, že se šetřením vládních výdajů začíná u sebe.

Milan Šmíd

Česko se zapojí do protiraketové obrany USA

Americká vláda potvrdila, že Česko se stane součástí Obamova projektu protiraketové obrany v Evropě, když Pentagon koncem července požádal Kongres o prostředky na zřízení centra předběžného varování v Česku. Podle listu Washington Post by protiraketový štít nad jižní Evropou mohl začít fungovat už v příštím roce. Pozemní radar by stál v Turecku nebo Bulharsku, rakety by se umístily v Polsku a Rumunsku, v Česku by se měla soustřeďovat data ze senzorů a družic, která by se vyhodnocovala a předávala dál. Systém předběžného varování zřízený na českém území, sestávající se z několika málo kanceláří s technickým vybavením v hodnotě 2.2 milionů US dolarů, by mohl být prvním prvkem celého protiraketového projektu, jehož výstavba by měla pokračovat do roku 2010.

Milan Šmíd

Ve Švýcarsku zadrželi Tomáše Pitra

Tomáš Pitr, podnikatel odsouzený za daňové podvody a další hospodářské trestné činy, byl po třech letech na útěku zadržen 27. července švýcarskou policií ve Svatém Mořici ve chvíli, kdy venčil svého psa. Pitr, který zde bydlel v luxusním hotelu Kempinski, uprchl z České republiky těsně před tím, než měl nastoupit pětiletý trest za daňové delikty. K dalšímu trestu byl odsouzen již v nepřítomnosti, a to za nezákonné vyvedení akcií společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit v roce 2000.

Švýcarským policistům se podařilo zatknout Pitra na základě údajů, které jim dodali pracovníci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Pitr je nyní ve vydávací vazbě. O jeho vydání do České republiky musí rozhodnout švýcarské ministerstvo spravedlnosti. Proti jeho rozhodnutí však může Pitr podat stížnost, což proceduru vydávání může prodloužit až na jeden rok.

Milan Šmíd

Ekonomika

Spor o povodňovou stokorunu

Při vědomí toho, že nedávné povodně neplánovaně zatíží státní pokladnu, ministr financí Miroslav Kalousek navrhl začátkem srpna, aby se snížila základní sleva na dani z příjmu fyzických osob z  hrubé mzdy nad 9800 korun o sto korun, což by přineslo do státního rozpočtu asi čtyři a půl miliardy ročně. Získané prostředky z tzv. povodňové daně by měly sloužit pouze k odstraňování současných i budoucích povodňových škod. Představa, že by každý vydělávající občan platil státu jednu stokorunu měsíčně navíc, však narazila na odpor veřejného mínění, na což reagoval premiér Petr Nečas odmítnutím tohoto opatření.

V diskusním pořadu ČT prohlásil: „Mám k tomu celou řadu výhrad. Nemyslím, že je nezbytně nutné jít cestou zvyšování přímých daní.“ Tento výrok zaskočil ministra Kalouska, který na snížení daňové slevy o sto korun trvá, a zakomponoval ho do návrhu státního rozpočtu. Kalousek vyčítá Nečasovi, že nedodržuje dohody, protože s návrhem předběžně souhlasil. V komunikaci s Hospodářskými novinami Nečas nepopřel, že svůj názor na povodňovou daň změnil. Zatím ji však zcela neodmítl a v SMS zprávě uvedl: „Na toto téma jsme otevřeli diskusi a tato diskuse bude pokračovat.“

Milan Šmíd

Krátce z ekonomiky

* Dálniční známky v příštím roce nezdraží. Redakci deníku Právo to 17. srpna potvrdil mluvčí Ministerstva dopravy Jakub Ptačinský. Již dříve ministerstvo zastavilo nahrazení známek elektronickými vinětami. Podle mluvčího se „intenzivně připravuje“ zvýšení mýtných tarifů pro nákladní automobily nad 3,5 tuny.

* Prudké bouřky s krupobitím, které zasáhly v neděli 15. srpna večer východní část Prahy a některé části středočeského kraje, způsobily velké škody především na parkujících autech. Podle České asociace pojišťoven již první týden po události pojišťovny registrovaly přes deset tisíc pojistných událostí u automobilů s poškozenými karosériemi, vytlučenými okny a rozbitými světly.

Milan Šmíd

Kultura

Zemřel Ludvík Kundera

V úterý 17. srpna, pět měsíců po svých devadesátých narozeninách, zemřel v Boskovicích na Moravě básník, dramatik, prozaik, překladatel a literární historik Ludvík Kundera. Začínal jako básník, jeho tvorba byla spojena s avantgardními směry. Po roce 1945 se stal jedním ze zakladatelů postsurrealistické Skupiny Ra, přátelil se s Karlem Teigem, Toyen či Františkem Halasem. Po válce byl redaktorem časopisu Blok, pracoval v deníku Rovnost a v Hostu do domu. V letech 1968-1970 působil jako dramaturg Mahenova divadla, činoherní scény Národního divadla Brno. Za normalizace nesměl publikovat, ale literatuře se věnoval dál - pod pseudonymem překládal poezii německých autorů, mezi jinými se zabýval tvorbou Hanse Arpa, Georga Trakla a Bertolta Brechta. Loni získal jednu z nejvýznamnějších tuzemských literárních poct - Cenu Jaroslava Seiferta udělovanou Nadací Charty 77.

Ludvík Kundera je bratrancem světově známého spisovatele žijícího ve Francii Milana Kundery.

Milan Šmíd

Nejznámější český vězeň opět utekl – tentokrát do kina

O své nevině je možná přesvědčeno více odsouzenců. Šanci zfilmovat svůj případ však dostal u nás pouze jediný. Film o Jiřím Kajínkovi odsouzenému na doživotí za dvojnásobnou vraždu a pokus o vraždu, který si odpykává svůj trest v mírovské věznici, vstoupil do českých kin 5. srpna.

Ačkoli se film jmenuje tak, jak se jmenuje, s pečlivou rekonstrukcí celé kauzy nemá mnoho společného. „Kajínek film není obhajobou Kajínka. Je to obžaloba systému, chtěli jsme udělat něco, abychom píchli do vosího hnízda, aby se lidi začali ptát,“ říká Petr Jákl, režisér a spoluautor scénáře.  Jeho fascinace a sympatie s nejslavnějším českým desperátem je však více než zřejmá. Těžko říct, zda to snímku svědčí či nikoli. Film sází na efekty v hollywoodském stylu. Nechybí přestřelky, divoké honičky autem, rvačky či vášnivé milostné scény, to vše pod taktovkou kamery, za níž stojí F. A. Brabec.

Jákl označil svůj film za „krimithriller s akčními prvky, v němž hlavní podstatou jsou vztahy a emoce“. O těch Kajínkových se však mnoho nedozvíme a o vývoji vztahů se dá mluvit snad jen v souvislosti s jeho advokátkou v podání Tatiany Vilhelmové. Světlými záblesky jsou herecké výkony bratrů Vladimíra a Michala Dlouhých, především však přesvědčivost výkonu prvního jmenovaného, beze snahy o nějakou posmrtnou glorifikaci.

O fyzické podobnosti představitele hlavní role Konstantina Lavroněnka s Kajínkem není pochyb. Držitel prestižní filmové ceny z filmového festivalu v Cannes byl dokonce u Kajínka ve vězení na návštěvě. Ve filmu mu propůjčil víceméně kamennou tvář tvrdého chlápka, jehož výraz se po celou dobu v podstatě nezmění. Lavroněnkovi stejně jako jeho polskému kolegovi Boguslawu Lindovi ubírá kladné body nekvalitní dabing.

Film má podle svých tvůrců vypovídat o nefungující policii, nedostatečném soudním vyšetřování. Na otázky, jak moc a kde vlastně leží pravda, však film odpovědět nedokáže. „V průběhu psaní jsme začali nacházet způsob, jak být pravdiví a na druhou stranu vytvořit zábavu, která diváka nepustí,“ říká autor scénáře Marek Dobeš. Z tohoto pohledu může být Dobeš určitě spokojený. Film jen za první týden v kinech zhlédlo přes 200 tisíc lidí.

Sám Kajínek byl prý po promítání dojatý. „Některé věci mohou vypadat přitažené za vlasy, ale skutečnost byla ještě horší než ve filmu. Jinak pro film jako takový mám samé superlativy. Kdyby se do něj mělo dát všechno z případu, musel by trvat 24 hodin,“ prohlásil Jiří Kajínek. 

Nakladatelství Fragment vydalo stejnojmennou knihu vytvořenou podle scénáře k filmu. Kajínkův příběh se pokusili už dříve knižně shrnout také novináři Janek Kroupa a Josef Klíma. Kauzu mapují od okamžiku Kajínkova útěku z Mírova v roce 2000 a podíleli se také na filmovém zpracování.

Jana Skopcová

Sport

Medailové zklamání v Barceloně

Před odjezdem na mistrovství Evropy v lehké atletice nebyly vyhlídky české výpravy špatné. Podle dosažených výkonů měli čeští atleti dosáhnout alespoň na čtyři medaile. Nakonec si z Barcelony vezou jedinou – bronz Barbory Špotákové v hodu oštěpem. Zklamáním byl například výkon diskařky Věry Cechlové, která nedokázala postoupit do finále jediným platným hodem, přestože její tréninkové výkony by jí na medaili stačily. Překážkář Svoboda s nejlepším časem v letošních tabulkách při závodě na sedmé překážce škobrtl a skončil až šestý.

Některé komentáře však upozorňují na to, že na čelných nemedailových místech se objevila nová perspektivní jména, která mohou být příslibem do budoucnosti.

Umístění českých atletů na ME v Barceloně: Špotáková, oštěp (3.), Hejnová 400 m přek. (4.), Holuša 800 m (5.), Rosolová 400 m (5.), Bába výška (5.), Ptáčníková tyč (5.), Prorok 400 m přek. (6.), Masná 800 m (6.), Svoboda 110 m přek. (6.), Klučinová sedmiboj (7.), Žalský koule (8.)

Milan Šmíd

V čele fotbalové ligy Plzeň

Po šestém kole nejvyšší fotbalové soutěže jsou na prvních třech místech mimopražské kluby Plzeň, Olomouc a Mladá Boleslav. Sparta i Slavia pokračují v nevýrazných výkonech, v posledním kole Sparta prohrála doma s Plzní (0:1) a Slavia v Teplicích (1:2). Sparta na vedoucí Plzeň ztrácí již sedm bodů. Tři mužstva – Plzeň, Olomouc, Budějovice – jsou stále bez porážky. Na posledním místě se trvale usadilo Brno.

Sparťanské neúspěchy vyústily ve volání fanoušků po odvolání trenéra Josefa Chovance. Fanoušci Slávie mezitím zrušili bojkot návštěv stadionu v Edenu. Fanoušci Bohemians 1905 stále do Edenu odmítají chodit, přestože utkání jejich mužstva jsou dramatická. Naposledy Bohemians 1905 zachránila remizu 2:2 v poslední minutě prodloužení, když po většinu utkání s Českými Budějovicemi prohrávala 0:2.

Překvapivě dobře si vede nováček soutěže Hradec Králové, který se usadil ve středu tabulky se stejným bodovým ziskem jako Slavia, Jablonec a Teplice.

Výsledky:
3. kolo: Slovácko - Hradec Králové 2:1, Plzeň – Bohemians 2:1, České Budějovice – Sparta 1:0, Ústí nad Labem – Liberec 0:0, Jablonec – Teplice 1:1, Příbram – Olomouc 0:0, Slavia – Mladá Boleslav 1:0, Ostrava – Brno 3:0

4 .kolo: Hradec Králové – Plzeň 0:3, Bohemians – Slovácko 1:0, Brno- Slavia 2:3, Mladá Boleslav - Příbram 3:0, Olomouc - Ústí nad Labem 3:0, Teplice - České Budějovice1:1, Liberec – Jablonec 1:1, Sparta – Ostrava 4:0

5. kolo: Plzeň – Slovácko 3:0, České Budějovice - Hradec Králové 0:0, Ústí nad Labem – Teplice 0:2, Jablonec – Bohemians 3:1, Příbram – Sparta 0:1, Slavia – Liberec 1:3, Ostrava – Olomouc 1:2, Brno – Mladá Boleslav 3:1

6. kolo: Hradec Králové – Jablonec 1:0, Bohemians - České Budějovice 2:2, Slovácko - Ústí nad Labem 1:1, Mladá Boleslav – Ostrava 1:0, Olomouc – Brno 3:0, Teplice – Slavia 2:1, Liberec  - Příbram 0:0, Sparta - Plzeň 0:1

Tabulka:
1. Plzeň 16 bodů, 2. Olomouc 14, 3. Mladá Boleslav 10, 4. Sparta 9, 5. České Budějovice 8, 6. Slavia 8, 7. Jablonec 8, 8. Teplice 8, 9. Hradec Králové 8,  10. Liberec 7, 11. Slovácko 7, 12. Bohemians 1905 6, 13. Příbram 6, 14. Ostrava 5, 15. Ústí nad Labem 5, 16. Brno 3

Milan Šmíd

Sparta ztroskotala na Žilině

Poté, co český fotbalový mistr Sparta v předkole vyřadili lotyšskou Liepaju (3:0, 2:0) a překonal též další překážku polský Lech Poznaň (1:0, 1:0), cestu do soutěže Ligy mistrů ji přehradil slovenský mistr MŠK Žilina. Sparta v utkání se Žilinou prohrála doma 0:2, o týden později v Žilině 0:1 a Ligu mistrů si nezahraje.

Milan Šmíd

Počasí

Počasí

Začátkem srpna překvapily severní Čechy bleskové povodně, o nichž informujeme ve zvláštním příspěvku. Přestože první polovina srpna byla více deštivá, denní teploty jen málokdy klesaly pod 20 stupňů. Ani chladnější noci nedokázaly srazit denní teplotní průměry konce srpna, které se opět zdvihly a překračovaly 25 stupňů Celsia, někde i subtropickou třicítku. Celkově však bylo počasí proměnlivé, s místními přeháňkami a bouřkami. Slibovaný pokles teplot má přijít až tento týden.

Milan Šmíd