26. listopadu 2010, Carolina č. 759

události od 10. do 24. listopadu


Z domova

Náměstek Barták chtěl úplatek, tvrdí bývalý velvyslanec USA

Náměstek ministra financí Martin Barták čelí obvinění z korupce. V roce 2008 si tehdy ještě jako náměstek ministryně obrany měl v soukromém rozhovoru s někdejším velvyslancem USA v Česku a předsedou dozorčí rady automobilky Tatra Williamem Cabanissem říci o úplatek v souvislosti s armádní zakázkou na nákup nákladních automobilů.

"S náměstkem (Bartákem) jsme si normálně povídali. Pak jsme mluvili o problému, který měla Tatra s Pragou. V jednu chvíli řekl, že za určitý obnos peněz - přesnou sumu si nepamatuji - by problémy mezi Tatrou a Pragou mohly být vyřešeny," uvedl Cabaniss pro  MF Dnes o rozhovoru, který se měl odehrát na akci pořádané českým velvyslancem ve Washingtonu. Barták, jenž je prozatímně na neplaceném volnu, obvinění odmítá a zvažuje právní kroky.

Samotná kauza se váže k armádní zakázce z února 2008 na automobily Tatra v hodnotě 2,7 miliardy korun. Obchod záhy začaly komplikovat problémy v dodávkách, způsobené subdodavatelskou firmou Praga. „Praga měla původně vyrábět nápravy, s jejichž kvalitou tatrováci nebyli spokojeni a opakovaně je odmítli převzít.“ Barták proto mohl chtít peníze použít na odstranění těchto technických problémů, spekuluje deník E15.

Nařčení na policii potvrdil i přímý svědek rozhovoru, šéf americké pobočky Tatry Duncan Sellars: „Bylo to nepřípustné, a chcete-li použít slovo korupční, tak je to možné," řekl pro MF Dnes s tím, že šlo o obnos ve výši miliónů dolarů.

Odezva ze strany premiéra Petra Nečase (ODS) na sebe nenechala čekat: „Pokládám za jediné správné řešení, že po dobu šetření bude pan Barták mimo službu. Když to bude dva, tři roky, tak prostě pan náměstek musí zvážit, zda pro něho není jednodušší z této funkce odejít,“ zdůraznil Nečas v prohlášení pro média. Barták přitom v minulosti pracoval jako Nečasův poradce pro otázky bezpečnostní a obranné politiky a ODS ho loni nominovala do úřednické vlády na ministra obrany.

Svého podřízeného se zastal současný ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který patřil vedle Nečase do tehdejší vlády: „Kdyby Barták rozhodoval o všem sám, byla by vláda za bandu nevědomých telat. Měli jsme mnohem větší rozhodovací pravomoci, než náměstek. To, že za všechno může Barták, je zcela nemožné a taky nepravda,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce. Ministerstvo obrany už v minulosti muselo vysvětlovat neprůhledný průběh výběrového řízení při nákupu obrněných transportérů Pandur nebo letounů Casa. O Bartákově případném setrvání v úřadu zřejmě rozhodne až policejní vyšetřování.

Milan Janoušek

Německý prezident Wulff poprvé navštívil Česko. Přimlouval se za euro

Nový německý prezident Christian Wulff přicestoval na první oficiální návštěvu Česka. V Praze jednal o hospodářských vazbách, historických událostech i koupi Lobkowiczkého paláce na pražské Malé Straně, kde sídlí německé velvyslanectví. Václav Klaus po schůzce se svým protějškem chválil vzájemnou spolupráci. „Nejlepší vztahy v historii,“ prohlásil.

Wulff se v pondělí 22. listopadu dopoledne sešel s Václavem Klausem, s nímž mluvil také o citlivých otázkách česko–německých vztahů. „My nesrovnáváme zločiny, které Němci spáchali na Češích a opačně. Jsme na hony vzdáleni tomu, tyto události stavět na stejnou úroveň,“ citoval Wulffa Český rozhlas.

Jednapadesátiletý prezident, povoláním právník, tak nijak ostře nereagoval na Klausovo prohlášení z minulého týdne, že poválečné násilí Čechů na Němcích bylo nesrovnatelně menší než násilí páchané nacisty na okupovaných územích.

Pouze naznačil i postoj své země. „Myslím, že 65 let od konce druhé světové války můžeme my Němci vyjádřit přání, aby se historicky zpracovaly i ty události, které po německých ukrutnostech následovaly,“ uvedl nástupce Horsta Köhlera v úřadě.

Státníci kromě vzájemných vztahů hovořili také o evropských otázkách. Zatímco Wulff doporučoval Česku přijetí eura, Klaus setrval v dlouhodobé pozici euroskeptika. „Vstup do eurozóny pro nás v současnosti vůbec není tématem,“ prohlásil po setkání.

Wulff po slavnostním obědě, jehož se zúčastnil i první český prezident Václav Havel, jednal s premiérem Petrem Nečasem. Kromě hospodářských vztahů a situace v Evropské unii se prezident opětovně zajímal o Lobkowiczký palác Výměnou nabídl lukrativní pozemky v Berlíně, na nichž by mohlo vzniknout nové české velvyslanectví. „O návrhu budeme uvažovat,“ potvrdil jednání Nečas.

Tomáš Pavlíček

Oslavy 17. listopadu gradovaly slavnostní mší ve svatovítské katedrále

„A odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům,“ linulo se jednohlasně vznešenými  prostory pražské katedrály sv. Víta. Desítky lidí se zde sešly u příležitosti oslav Dne boje za svobodu a demokracii. Zazněly projevy prezidenta Václava Klause, arcibiskupa Dominika Duky a prorektora Karlovy univerzity Martina Prudkého.

Atmosféru shromáždění navodila státní hymna ve varhanním provedení a následný příchod arcibiskupa Dominika Duky. Ten ve své úvodní řeči připomněl spojitost studentských demonstrací v roce 89 se zásahem nacistických okupantů proti českým vysokým školám o padesát let dříve. Neopomenul poděkovat všem, kteří se na boji proti komunismu podíleli.

Prezident v projevu polemizoval s možnými důvody příchodu totality. „Přiznejme si, že komunismus nebyl žádnou nahodilostí, že k nám nebyl zcela bez našeho vědomí importován či na klíč dodán, že nebyl vykonáván jen hrstkou funkcionářů komunistické strany…“ Dále zdůraznil, že se v počátcích rudé totality neuvažovalo o možných paralelách s nacismem. Tentýž den při pietní akci u Hlávkovy koleje vyjádřil nesouhlas se srovnáváním poválečného násilí Čechů na Němcích s dobou okupace.

Vystoupil též prorektor Univerzity Karlovy Martin Prudký se vzpomínkou na medika Jana Opletala,  který byl smrtelně zraněn 28. října 1939 a jehož pohřeb přerostl v protinacistickou demonstraci.

Na závěr všichni přítomní povstali a katedrálou se rozlehl sborový otčenáš. Slavnostní náladu podtrhl hudební zážitek - Mozartovo Requiem v podání sólistů Edity Adlerové, Dagmar Vaňkátové, Tomáše Jindry, Viktora Bytcheka a katedrálního sboru.

Prezident Václav Klaus, premiér Petr Nečas, bývalý prezident Václav Havel a mnozí další zapálili ten den svíčky či položili květiny v podloubí na Národní třídě, kde před 21 lety zasáhla policie proti demonstrantům.

Datum 17. listopadu provázelo v Praze i několik protestů. Symbolicky vystoupili studenti  proti zavedení školného a proti reformám připravovaným ministerstvem školství. S transparenty s nápisy jako Vzdělání není zboží! se asi 200 účastníků přesunulo z Palackého náměstí na náměstí Palachovo. Cestou přelepovali vybrané budovy bílou páskou. Chtěli tak pomyslně škrtnout instituce, na jejichž financování podle nich v budoucnu už nebudou prostředky.

Z katedrály Barbora Soukupová

Na Václavském náměstí se demonstrovalo proti koalici ODS a ČSSD na pražské radnici

Blíží se čtvrtá hodina odpolední. Z dolní části Václavského náměstí směrem k soše sv. Václava míří první větší skupinka protestujících. V rukou transparenty, z úst se line sborové: „Koalici koryt, nebudeme volit.“ To je jen zlomek ze zhruba dvou tisíc demonstrantů, kteří 17. listopadu přišli vyjádřit svůj nesouhlas s koalicí ODS a ČSSD na pražské radnici.

Povolební jednání o budoucím vládci hlavního města postoupila v noci z 15. na 16. listopadu do závěrečné fáze. Kolem půl čtvrté ráno zástupci ODS a ČSSD podepsali koaliční dohodu, která by jim po následující čtyři roky měla zajistit vládu nad metropolí. Na jejím základě by se primátorem měl stát volební lídr občanských demokratů Bohuslav Svoboda. Křesla v radě si pak strany rozdělí v poměru 5:5 s tím, že by neměl být zvolen žádný z bývalých radních. Zákon o hlavním městě však vyžaduje, aby rada měla jedenáct členů. Poslední místo tedy koalice (druhého a třetího z voleb) nabídla vítězné TOP 09.

„To není nabídka, ale pohrdání vůlí pražských voličů,“ kontroval předseda pražské TOP 09 a bývalý člen ODS František Laudát. Podle zákona může zastupitelstvo dovolit absenci radního na každém jednání, pravomoci a hlavně hlas pak přechází na primátora. ODS by tedy měla v radě šest hlasů. Aby byla zajištěna důsledná kontrola ze strany opozice, nárokuje si TOP 09 místo předsedy kontrolního výboru. Není však jasné, zda jí ho koalice vůbec nabídne. Pražský volební lídr TOP 09 Zdeněk Tůma o tom zapochyboval v nedělních Otázkách Václava Moravce, neboť se domnívá, že koalice chce výbor nabídnout komunistům.

S koalicí nesouhlasí ani lídr pražských komunálních voleb za ČSSD Jiří Dienstbier mladší. Ten jednání s občanskými demokraty razantně odmítl. A jelikož ve vyjednávacím týmu už nikdo jeho názor nesdílel, 8. listopadu se ho rozhodl opustit. Koaliční dohodu za ČSSD dojednali Petr Hulínský a Karel Březina. Dienstbier se nehodlá zúčastnit ani volby radních, bez něho bude mít koalice 33 křesel z celkových 63.

Koalice nemá podporu ani u lídrů jednotlivých stran Petra Nečase (ODS) a Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Organizátoři akce z iniciativy Vyměňte politiky.cz  se odmítají smířit s faktem, že Praze už léta vládne ODS ať už s tichou či veřejnou podporou ČSSD a ani teď se situace nijak nezmění.  Zdůraznili, že na radnici neexistuje řádná kontrola ze strany opozice a radní si pak v podstatě dělají, co se jim zlíbí. Proto demonstranty vyzvali, aby se účastnili jednání na radnicích, která jsou ze zákona veřejná. Koalice ODS a ČSSD budou mimo Prahu vládnout i v dalších deseti z 24 statutárních měst.

Z Václavského náměstí Adam Pešek

Památku Karla Kramáře uctil i prezident Klaus

Z takové oslavy by měl první československý premiér radost. Seminář ke 150. výročí Kramářova narození se konal 16. listopadu v pražské restauraci Autoklub v honosném stylu. Diskusi o Kramářově významu a životě moderoval prezident Václav Klaus.

Sál je zaplněn do posledního místečka, lidé ve společenských šatech se tísní u vchodu, i galerie je beznadějně plná. Před pultem s mikrofony pobíhají fotografové. Pět minut po páté vchází prezident a za ním pět řečníků: Robert Kvaček a Jana Čechurová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, politolog Stanislav Balík, analytička České televize Martina Lustigová a redaktor Lidových novin Petr Zídek. Klaus se s typickým pousmáním uklání na všechny strany, zvedá se aplaus, jeden muž na galerii dokonce vstává a tleská vestoje. „Tolik lidí mě překvapuje, myslel jsem, že budou plné tak tři řady,“ zahajuje Klaus seminář pořádaný Centrem pro ekonomiku a politiku (CEP). „Půjdeme popořádku: nejdřív profesor, pak dva docenti a pak dva novináři.“

Všech pět pozvaných hovoří o významu a osudu předsedy Národní strany svobodomyslné (mladočeši), později (od roku 1919) Československé národní demokracie. Kvaček obdivuje délku Kramářovy politické kariéry a Klaus uznale přikyvuje. Čechurová zmíní rozsudek smrti nad Kramářem ještě z dob Rakouska-Uherska, kdy byl pozdější premiér obviněn ze špionáže. Velká část projevů připomíná Kramářovo politické soupeření s Tomášem Garriguem Masarykem, Aloisem Rašínem i Edvardem Benešem. Nejodlehčenější tón zvolí Petr Zídek. Spekuluje, co by se stalo, kdyby Masaryk (1850-1937) za války zemřel a Kramář (1860-1937) se místo něj stal prezidentem.

Klaus pozorně poslouchá, přikyvuje jako profesor u zkoušení a po každém projevu krátce promluví. Buď s hosty diskutuje a oponuje jim, nebo se věnuje svým oblíbeným tématům, jako když parafrázuje Kramářův citát. „Ve Vídni jsme byli velcí páni, v Bruselu jsme jen okrajové figurky,“ zamění prezident jakoby náhodou Paříž za Brusel a vyslouží si smích sálu za další ze svých výpadů proti Evropské unii.

Na závěr si jen řečníci ujasní některá svá stanoviska a seminář končí. „Škoda, že dnes nebyla diskuse s publikem,“ hodnotí jedna z návštěvnic, která si nepřála být jmenována. „Přijďte znovu v prosinci, bude přednáška o globálním oteplování,“ láká CEP na další prezidentovu specialitu.

Ze semináře Matěj Vlček

Projekt Česká hlava vyznamenal vědce, vláda ocenila úspěchy v genetice

Vědci se opět zapsali do povědomí národa při předávání cen České hlavy 2010. Národní cenu vlády získal 14. listopadu genetik Jan Svoboda za celosvětový přínos ve výzkumu retrovirů, jež způsobují například leukémii či AIDS. Také vědci z oblasti techniky či zubní medicíny si spolu s ostatními odnesli odměnu v celkové výši dvou miliónů korun, uvádí domovská stránka projektu.

Profesor Jan Svoboda je odborník v retrovirologii a působí v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Jeho studie představují základní kámen ve výzkumu retrovirů, podle serveru  Svobodovu práci zmiňují i nositelé Nobelovy ceny H. Varmus a M. J. Bishop, kteří onkoviry objevili a definovali.

V kategorii Invence šla cena společnosti Kapsch do rukou profesorů Vladimíra Maříka a Michala Pěchoučka z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze. Oba dlouhodobě pracují v oblasti vývoje technologií s prvky umělé inteligence. Výsledky jejich prací využívají v praxi mj. NASA či US Air Force (americké letectvo).

V kategorii Industrie se na výsluní dostaly upravené zubní implantáty inženýra Jakuba Strnada, jež dnes využívá více než 20 zemí světa. Tyto zubní náhrady pacientům značně urychlují léčbu, tělo člověka je totiž nevnímá jako cizí tělísko.

Cenu Patria  pro osobnost, která se prosadila v zahraničí, získal profesor chemie  František Tureček, působící v USA.

Studentskou cenou Doctorandus se může pochlubit Jaromír Chalupský z ČVUT v Praze a Fyzikálního ústavu AV ČR za zkoumání v oblasti rentgenového a laserového záření a druhou studentskou cenu Gaudeamus si „vybádala“ historička Markéta Růčková z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Každoročně pořádaná soutěž by měla vést k podpoře vědy, techniky, vývoje a poznání. Ceny uděluje vláda s dalšími firmami celkem v šesti kategoriích. Do všech kategorií bylo letos nominováno celkem 59 vědců a jejich přehled je k dispozici na www.ceskahlava.cz.

Daniela Tkadlečková

Skupinka lékařů s kytkou v ruce volala po legalizaci marihuany

Letošní oslavy výročí pádu komunismu měly v Praze i trochu netradiční nádech. Uskutečnila se totiž také manifestace za legalizaci marihuany s názvem Revoluce s kytkou v ruce. Pořádala ji společnost Konopí je lék a její součástí byl průvod, který kolemjdoucím nabízel k podpisu petici za legalizaci konopí k léčebným a výzkumným účelům.

Průvod několika desítek lidí se seskupil odpoledne na Žižkově a směřoval centrem města k parlamentu. U ministerstva zdravotnictví na Palackého náměstí se k němu připojily i některé známé osobnosti, například herci Uršula Kluková či Miroslav Mejzlík. “Konopí je požehnaná rostlina, která pomáhá strašně moc lidem,“ nechala se pro televizi Prima slyšet Kluková. Oba herci vyjádřili akci sympatie a stvrdili je podpisem petice.

Pochodu se zúčastnili jak lidé zdraví či lékaři, tak lidé trpící zdravotními problémy. Nesli papírové transparenty s hesly a objevil se dokonce i květináč s živou konopnou rostlinou. Dav doprovázelo několik policistů, ale vzhledem k ukázněnosti všech zúčastněných nebylo žádného zásahu třeba.

Petice je v oběhu od 5. listopadu a podepsalo ji několik desítek lidí. Podle některých odborníků pomáhá marihuana při léčení závažných onemocnění, jako jsou rakovina, deprese či epilepsie. Někteří lékaři proto tvrdí, že by mělo být konopí v určitých případech na předpis.

Markéta Nohejlová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Klaus navštívil Moskvu. S Putinem hovořil o dostavbě Temelína

Český prezident Václav Klaus se ve čtvrtek 11. listopadu v Moskvě setkal s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Projednávali dostavbu jaderné elektrárny Temelín, o kterou má zájem česko-ruská firma Škoda JS-Atomstrojexport.

Klaus byl v Moskvě na soukromé návštěvě, pozvala ho ruská banka Alfa, aby mohl pronést slavnostní řeč na předávání ceny pro zahraniční společnosti působící v Rusku. Přesto se v sídle vlády setkal s premiérem Putinem. Hovořili hlavně o česko-ruském obchodu. Státníci ani nepotřebovali tlumočníka, mluvili rusky.

Česko-ruské konsorcium Škoda JS-Atomstrojexport se přihlásilo do soutěže o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Klaus tento zájem považuje za naprosto logický a pochopitelný. "Ten fakt, že oni (Rusové) slibují, že 60 procent subdodávek půjde z naší domácí české strany, jistě bude jedním z faktorů, který bude ovlivňovat naše definitivní rozhodování," poznamenal na dotaz ČTK. Dodal, že důležitý bude také zahraničněpolitický faktor. Zmínil změny v mezinárodním ovzduší s odkazem na ruskou účast na summitu NATO.

Do soutěže o zakázku na dostavbu Temelína se přihlásily také americký Westinghouse a francouzská společnost Areva. O vítězi tendru by se podle premiéra Petra Nečase mělo rozhodnout v roce 2013.

Markéta Březinová

Summit NATO: Od roku 2018 bude Evropu chránit protiraketový štít

Členské země NATO se shodly na vybudování ochranného systému během summitu 20. a 21. listopadu v Lisabonu. Premiér Petr Nečas chce zapojit do provozování tohoto systému také Českou republiku. "Vždycky jsme podporovali myšlenku vybudování protiraketového štítu. Určitě budeme chtít širší zapojení," citoval předsedu vlády Týden.cz. Minimem by podle něj mělo být umístění systému včasného varování na české území.

NATO pro štít získalo i podporu Ruska. Samotný raketový systém chce prezident Dmitrij Medveděv vybudovat vlastní, se Severoatlantickou aliancí ale hodlá spolupracovat v rovině výměny informací ze sledovacích systémů. Jde o historicky první spolupráci mezi Ruskem a NATO, kterou Medveděv podpořil i svou osobní účastí na summitu.

Nynější návrh se liší od plánu Bushovy administrativy, který počítal s vybudováním radarové základny v Brdech a měl být postaven na bilaterálních smlouvách mezi Spojenými státy s Českou republikou a Polskem. Sledovací plocha otáčivého radaru zasahovala i nad ruské území, a proto Moskva dávala najevo svou nevoli. Dokonce hrozilo namířením raket proti oběma zemím. ČR se tak mohla stát terčem největší vojenské hrozby od roku 1968.

Původní plán navíc vyvolával kontroverze i na domácí scéně kvůli přítomnosti amerických vojáků na českém území. Většina veřejnosti se vyslovovala proti radaru, vzniklo hnutí Ne základnám. Topolánkova vláda smlouvu s USA podepsala, nová americká administrativa ale kvůli nespolehlivosti systému a zlepšení vztahů s Ruskem plán na vybudování radaru neuskutečnila. Nová koncepce už s cizími vojenskými jednotkami v Česku nepočítá.

Jan Pavec

Slovenská vládní koalice se shodla: Kandidátem na generálního prokurátora je Čentéš

Představitelé čtyř koaličních stran se v pondělí 22. listopadu dohodli na jménu kandidáta do funkce generálního prokurátora. Tím se stal jeden ze současných prokurátorů Jozef Čentéš. V úřadu by měl nahradit Dobroslava Trnku, kterému v únoru příštího roku končí sedmileté funkční období. Jestli se tak stane, rozhodnou poslanci v tajné volbě 2. prosince.

Stávajícího generálního prokurátora Trnku navrhuje opozice. Dosud nebyly vládní strany jednotné, po dvouhodinové schůzi ale došly ke kompromisu. "Je to shoda všech koaličních stran. Návrh podají všichni předsedové koaličních poslaneckých klubů," oznámila podle deníku SME premiérka Iveta Radičová.

Poslanci byli při volbě generálního prokurátora už dvakrát neúspěšní: vládní koalice se totiž nedokázala dohodnout na podpoře Trnkovy protikandidátky Evy Mišíkové.

Trnka čelí kritice po několika kontroverzních rozhodnutích během svého sedmiletého působení ve funkci. Například zastavil stíhání několika osob podezřelých z trestné hospodářské činnosti nebo nejednoznačně postupoval v případu financování politických stran – bývalé vládní strany Směr Roberta Fica, ale i současné vládní Slovenské demokratické a křesťanské unie Mikuláše Dzurindy. Pokud bude Trnka zvolen do funkce generálního prokurátora i na další období, Radičová zváží svůj odchod z křesla předsedkyně vlády.

Martin Hoffmann

Ekonomika

Nečasův kabinet ovládl dozorčí radu ČEZ

Vláda premiéra Petra Nečase posílila přímý vliv státu na fungování energetického gigantu ČEZ. Mimořádná valná hromada zvolila 22. listopadu do dozorčí rady státem vlastněné firmy celkem pět nových tváří. Dva zástupce dosadila ODS, po jednom připadlo na TOP 09, Věci veřejné a opoziční sociální demokracii. Ke stávajícím třem radním z vládní koalice se tak připojí další čtyři, což v případě dvanáctičlenné dozorčí rady znamená pohodlnou většinu.

Předsedou dozorčí rady ČEZ zůstal hlavní poradce premiéra a bývalý ministr průmyslu za ODS Martin Říman. Funkci místopředsedy bude i nadále vykonávat bývalý ministr financí ve Fischerově úřednické vládě a současný místopředseda TOP 09 Eduard Janota, svůj post člena si udržel i Zdeněk Hrubý (TOP 09). K těmto stávajícím členům dozorčí rady se nově připojí za ODS předseda jihomoravské organizace Jiří Kadrnka a člen Národní ekonomické rady vlády Lubomír Lízal, TOP 09 bude zastupovat poradce pro penzijní reformu ministra práce a sociálních věcí Ivo Faltýn. Posledním reprezentantem současného kabinetu  bude za Věci veřejné vrchní ředitel pro ekonomiku ministerstva dopravy Lukáš Hampl. Sociální demokraté vyslali do dozorčí rady bývalého ministra zahraničí ve Fischerově úřednické vládě a neúspěšného kandidáta do Senátu Jana Kohouta. Zbylí čtyři radní, kteří zastupují zaměstnance, si své posty udrželi.

„Je důležité, aby na činnost ČEZ dohlíželi pro vládu spolehliví lidé,“ řekl Hospodářským novinám premiér Petr Nečas.  Stát, jenž vlastní 70 % akcií energetického podniku, loni vydělal na dividendách téměř 20 miliard korun z celkového firemního zisku necelých 52 miliard korun. Podle tiskové zprávy ČEZ letos firma očekává kvůli snížení ceny elektřiny zisk okolo 47 miliard korun.

Radek Hlaváček

Stručně z ekonomiky

* Česká ekonomika zaznamenala ve třetím čtvrtletí meziroční nárůst o 3 %. To překvapilo analytiky, kteří předpovídali pomalejší růst kolem 2,4 %. Hlavní zásluhu na tom má pozitivní vývoj průmyslu a obchodu. Data vydaná Českým statistickým úřadem 12. listopadu jsou zatím předběžná, přesnější čísla budou k dispozici až  9. prosince. Přesto koruna vzápětí po zveřejnění údajů posílila.

* Prezident Václav Klaus 23. listopadu podepsal tři vládní úsporné balíčky, které kabinet prosadil ve stavu legislativní nouze. Návrhy mají zabránit zvyšování schodku rozpočtu. Svým podpisem prezident schválil snížení příspěvků politickým stranám, změny v dani z příjmu a v sociální oblasti. Jedním z opatření je i zdanění Klausova platu. Zároveň budou omezeny některé sociální podpory, například porodné. Změní se i délka vyplácení a výše nemocenské. Kvůli novým pravidlům ve vyměřování platů plánují odboráři na 8. prosince stávku. Dosud neodsouhlaseným zákonem je omezení podpory stavebního spoření.

* Premiér Petr Nečas ve středu 24. oznámil, že vláda uvolní část peněz, kterou ministerstva dosud nemohla disponovat. Nejvyšší obnos, 380 milionů, připadne vnitru. Tomu totiž rostou náklady na vyplácení výsluh. „Rozmražení“ této částky by ale nijak nemělo ohrozit úspory v letošním rozpočtu. „Mohu stoprocentně zaručit, že schválený deficit 163 miliard korun státního rozpočtu a 5,3 % HDP nebude překročen,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek pro server iHNed.cz.

Tereza Svítilová

Kultura

Česko zažilo čarodějnický nálet, Harry Potter zlomil rekord v návštěvnosti

Tuhle noc měly tisíce lidí v diáři červeně zakroužkovanou. Sedmý díl ságy o Harrym Potterovi odstartoval v noci na 18. listopadu půlnoční premiérou. Snímek Harry Potter a relikvie smrti, část 1. uvedlo třicet tuzemských kin.

Mnohametrové fronty na popcorn se klikatí, hloučky lidí, čekajících na toaletu, se rozrůstají. Tu a tam se mihne vysoký špičatý klobouk nebo červenožlutá šála. Před vchodem se fotí skupinka lidí s kouzelnickými hůlkami a alobalovými škraboškami na tvářích. Jinak se ale maškarní bál nekoná, většinu publika tvoří lidé kolem dvaceti let, kteří se tísní i na širokých chodbách. Pod nápisem Hon začíná se davy tlačí do tří sálů, kde Harry Potter a relikvie smrti, část 1. za několik minut začne. Vítejte ve Slovanském domě v Praze na premiéře očekávané novinky.

Světovou premiéru snímku zažil 11. listopadu Londýn. A o týden později se dočkalo i Česko. A stejně jako o předchozí filmy podle knih J. K. Rowlingové byl i o sedmý díl obrovský zájem. „Kvůli velkému náporu diváků některá kina přidávala sály,“ uvedla pro iDnes.cz Iveta Prchalová ze společnosti Warner Bros. Na film se během prvního víkendu po premiéře vypravilo téměř čtvrt milionu diváků, což je historický rekord českých kin. A to i přesto, že se ještě před premiérou objevilo na internetu prvních 36 minut ostře sledované filmové novinky.

Někteří recenzenti vytýkají snímku úzkostlivé napodobování knižní předlohy, jiní zase lákají na skutečně temnou a propracovanou podívanou. Podle reakcí diváků se zdá, že se spíše přiklánějí k druhé možnosti. „Byl to nejlepší film s Harrym Potterem,“ svěřila se Carolině desetiletá Eliška.

Producentům se tak zřejmě vyplatí neobvyklý tah. Rozdělili totiž poslední díl na dva samostatné filmy. Harry Potter a relikvie smrti, část 2. dorazí do českých kinosálů 14. července příštího roku. A bude to rozloučení ve velkém stylu. Zatímco první část se promítá jen v klasické 2D verzi, zakončení celé ságy už budou moci diváci zhlédnout i ve 3D. Éra špičatých klobouků, famfrpálu a Bradavic tedy ještě není u konce.

Ze Slovanského domu Matěj Vlček

Czech Press Photo vábí návštěvníky na Staroměstskou radnici

Asi 500 nejlepších fotografií roku zdobí od čtvrtka 18.listopadu prostory Křížové chodby a Rytířského sálu Staroměstské radnice. Už pošestnácté s sebou výstava Czech Press Photo přináší i informace o zásadních tématech končícího roku. Mezi ty nejvýraznější letos patřilo zemětřesení na Haiti, které se dostalo do hledáčku vítězů tří hlavních kategorií stejnojmenné soutěže.

Výjimečné je letos podle organizátorky soutěže Daniely Mrázkové zobrazování událostí ve fotografických sériích. Hlavním lákadlem je ale samostatný obraz působivý svou jednoduchostí, který se stal fotografií roku. Slovák Martin Bandžák na ní zachytil utrpení dívenky zraněné při zemětřesení na Haiti, kam odjel s týmem lékařů humanitární organizace Magna Děti v tísni.

„Skrze fotografii má člověk možnost na mnohé problémy upozornit. Rád bych se teď například více věnoval otázce hladu ve světě,“ sděluje své další plány Bandžák Jeho největší rival  Jan Šibík z Reflexu vyhrál v kategorii aktualita sérií snímků rabování a násilí po zemětřesení. Život po přírodní katastrofě  zmapovala na Haiti vítězka kategorie reportáž Jarmila Kovaříková. Silných momentů, jež zároveň fotila, tam podle svých slov zažila mnoho. Výrazně na ni například zapůsobilo, když dav v panice začal rozkrádat potravinovou pomoc.

Do obrazové kroniky se dostaly nejen oceněné, ale i další vybrané fotografie, které zachycují život v České republice a ve světě. Někdy může být tato situace i velmi bizarní, jak dokazuje Libor Fojtík ve svém cyklu Absurdistán, domov můj. S fotoaparátem v ruce se zúčastnil například králičích dostihů nebo erotického veletrhu.

Zapojili se i mladí autoři do 25 let, kteří získávají zvláštní ceny. Autentické svědectví o životě vozíčkářů v Praze nafotil Milan Jaroš. Loni získal Grant Prahy, který každoročně uděluje primátor hlavního města a zavazuje tím vítěze, aby využil tvůrčí stipendium k zobrazení proměn Prahy. Letošní držitel Grantu Roman Vondrouš se rozhodl pokračovat ve svém projektu o životě lidí v konfrontaci s architekturou pražských sídlišť. „Nechci ztvárnit jen jejich šeď,“ plánuje.

Výstava je k vidění až do konce ledna a její návštěvníci se mohou zapojit i do hlasování o Cenu diváků.

Z tiskové konference Petra Paříková

Mezipatra ocenila drama 80 dnů

Jedenáctý ročník queer festivalu Mezipatra nezklamal. Brněnskému a pražskému publiku představil od 4. do 16. listopadu výběr filmů s gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematikou. Organizátoři odhadují, že počet návštěvníků překonal loňských dvanáct tisíc.
Letos filmy spojovalo téma vysokého umění. „Chceme se ptát, co to vlastně znamená, že se umění stane vysokým a oceňovaným,“ vysvětlil ČT ředitel Mezipater Aleš Rumpel.

Klasická díla jako Smrt v Benátkách Luchina Viscontiho se na plátně střídala s romantickými komediemi i záměrně béčkovými filmy. Festival přivezl i snímky, které by české publikum jinak nemělo šanci vidět. Jedním z nich byla i netradiční biografie Allena Ginsberga Kvílení, která zahájila pražskou část přehlídky v kině Lucerna.

Lucerna se rozsvítila i na závěr festivalu. Při té příležitosti odborná porota ocenila baskické režiséry Jona Gara?a a Josého M. Goenagu za intimní drama 80 dnů. Zvláštní uznání získal debut Kanaďana Xaviera Dolana Zabil jsem svou matku. Svého favorita mezi celovečerními filmy volili i diváci, vybrali německého Sašu. V kategorii krátkých filmů, které hodnotila studentská porota, zvítězil snímek Tom izraelského režiséra Nimroda Shapira.

Marie Barvínková

Sport

Sparta ve fotbalové lize dohání Plzeň, Baník se vzpamatoval

Chladnější počasí jakoby zmrazilo výkony rozjeté Plzně. V 16. kole remizovala, v 17. prohrála. Tím smazala část svého náskoku před Spartou, která je obhájcem titulu a opět zabodovala. Do formy se dostává i Baník pod vedením nového trenéra Karola Marka.

Plzeň je sice stále v čele tabulky, ale s menším bodovým rozdílem. Po remíze s Libercem přišla prohra v pražském Edenu s Bohemians. Zápas rozhodl již ve čtvrté minutě hráč domácích Trubila. Plzeň na konci prvního poločasu také skórovala, ale rozhodčí se domníval, že jde o ofsajd, a gól neuznal.

Naopak Sparta zvítězila hned dvakrát. V obou případech si pražský klub zachoval čisté konto a výhru zajistila dvojice afrických střelců Kweuke a Wilfried, který v zápase s Českými Budějovicemi dal svůj desátý podzimní gól. Sparta teď ztrácí na první Plzeň jen 4 body a bude mít klidnější zimu.

Na konci tabulky jsou stále Brno a Slavia. Donedávna nebyl úspěšný ani Baník Ostrava, ale s novým trenérem nabral novou energii. První úspěch ostravskému týmu zajistil útočník Hušbauer, když v duelu se Slávií vyrovnal v posledních vteřinách utkání na 1:1. V dalším kole pak Baník zazářil v Brně, kde zvítězil po dlouhých sedmnácti letech. „Věřím v Murphyho zákony, které mají svou platnost. Dnes se potvrdilo, že každá série jednou končí. Ale přiznám se, že na takové věci málo myslím. I když hráči se o této neúspěšné bilanci před zápasem bavili,“ uvedl Marko pro www.eurofotbal.cz.

V této podzimní sezoně padlo průměrně 2,63 gólů na zápas, což bylo k vidění naposled před desíti lety. V útoku se nejvíce zlepšila Plzeň, která je s 43 brankami osmým nejproduktivnějším celkem mezi týmy v evropských ligách. Střelcům kraluje olomoucký útočník Roman Hubník, který dal na podzim 12 gólů. Kromě něj překročili desetigólovou hranici jen další tři hráči.

"Zvýšený počet gólů je ale zásluhou především týmů, jako je Plzeň, Olomouc, Mladá Boleslav, Liberec či Jablonec, které chtějí hrát ofenzivní fotbal. To přispívá k atraktivitě zápasů. Ovšem stále to platí jen u některých celků," uvedl bývalý útočník Slavie Pavel Kuka pro www.gambrinusliga.cz.

Výsledky 16. kola: Bohemians 1905 – Hradec Králové 1:0, Slavia – Ostrava 1:1, Ústí – Brno 2:3, České Budějovice – Mladá Boleslav 1:3, Jablonec – Olomouc 3:2, Příbram – Teplice 1:1, Plzeň – Liberec 1:1, Slovácko – Sparta 0:2

Výsledky 17. kola: Hradec Králové – Slovácko 0:0, Bohemians 1905 – Plzeň 1:0, Sparta – České Budějovice 2:0, Liberec – Ústí nad Labem 3:0, Teplice – Jablonec 1:2, Olomouc – Příbram 3:1, Mladá Boleslav – Slavia 3:1, Brno – Ostrava 0:2

Tabulka: 1. Plzeň 41 bodů, 2. Sparta 37, 3.Olomouc 31, 4. Jablonec 30, 5. Mladá Boleslav 30, 6. Teplice 25, 7. Liberec 23, 8. Bohemians 1905 22, 9. Slovácko 20, 10. Ostrava 19 11. Hradec Králové 18, 12. Příbram 18, 13. České Budějovice 18, 14. Slavia 16, 15. Brno 15, 16. Ústí 12.

Anna Kozáková

Za špatnou registraci v hokejové extralize se odečítaly body

Ze středu tabulky až na dno. Takový pád čekal po verdiktu v pátek 19. listopadu hokejovou Plzeň a  Mladou Boleslav, které se dopustily chyby při registraci hráčů. Podobně se provinilo také Kladno, i ono přišlo o body, ale paradoxně si polepšilo.

„Není to dobré řešení, je to to nejméně špatné,“ citovala MF Dnes ředitele Asociace profesionálních klubů Stanislava Šulce. Vetšina extraligy mu už v úterý odhlasovala důvěru, aby celou „kontumační aféru“ vyřešil.

Kluby byly už dříve v případě neoprávněných startů trestány kontumací, tím by ale některé týmy získaly body navíc. Uvažovalo se i o pokutách, odečtení bodů však Šulc podle vlastních slov považuje za nejspravedlivější, zejména vzhledem k tomu, že se na pochybení přišlo až po odehraných 17 kolech.

I přesto, že porušily řády, které si samy schválily, odvolaly se proti rozhodnutí Plzeň i Mladá Boleslav. Právě Boleslav rázem klesla z devátého až na poslední místo v tabulce poté, co přišla o 22 bodů z celkových 31.

Plzni administrativní nedostatky odepsaly 19 bodů, zůstalo jí 13 a klesla na 12. pozici. Naopak Kladno si  přes ztrátu šesti bodů paradoxně polepšilo, není už poslední. Jako jediné se také s postihem smířilo. „Zrádci z Kladna, to jste vy,“ skandovali ale hned v pátek po porážce Kladna plzeňští fanoušci.

Aktuální tabulka (po 24. kole): 1. Třinec 47, 2. Vítkovice 44, 3. Kometa 42, 4. Karlovy Vary 38, 5. Liberec 38, 6. Zlín 37, 7. České Budějovice 37, 8. Pardubice 37, 9. Slavia 31, 10. Litvínov 31, 11. Sparta 25, 12. Plzeň 19, 13. Kladno 13, 14. Mladá Boleslav 9

Kateřina Nejedlá

Stručně ze sportu

* Tenista Tomáš Berdych má na prestižním Turnaji mistrů šanci na postup do semifinále. V úvodu akce, na níž hraje nejlepší osmička světa, sice podlehl srbskému soupeři Novaku Djokovičovi za 88 minut 3:6, 3:6, ovšem ve druhém utkání skupiny ve středu 24. listopadu zdolal Američana Andyho Roddicka 7:5 a 6:3. "Nervy v tom prvním zápase samozřejmě hrály velkou roli. Jsem rád, že to bylo lepší," citoval Berdycha deník MF Dnes.. Poslední zápas skupiny hraje v pátek proti světové jedničce Rafaelu Nadalovi ze Španělska.

* Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková se po nemoci opět vrátila do bojů Světového poháru. Návrat oslavila v sobotu 20. listopadu druhým místem v berlínském závodě na 3000m. Časem 4:05,83 zaostala za vítěznou Američankou Jilleanne Rookardovou o 1, 44 vteřiny. Třetí místo obsadila největší rivalka Sáblíkové Němka Stephanie Beckertová. O něco horší výsledek předvedla česká reprezentantka v pátek na poloviční trati, kde si vyjela sedmé místo. Po závodech v Berlíně tak žebříček SP na dlouhých tratích vede Bekrtová se ziskem 80 bodů. Obhájkyně celkového prvenství Sáblíková, která kvůli střevním potížím vynechala před týdnem závody v Heerenveenu, je celkově osmá.

* Českým hokejistům se na finském Karjala Cupu, který probíhal od 11. do 14. listopadu, nedařilo.  Letošní mistři světa nevyhráli ani jeden zápas. Po domácí prohře se Švédy, podlehli i Finům 0:5. Špatný výsledek nenapravili ani v posledním zápase proti Rusům a nakonec prohráli 1:3. Ve třech utkáních dali jen čtyři góly, naopak inkasovali dvanáct branek. Z prvního turnaje Euro Hockey Tour si tak svěřenci staronového kouče Aloise Hadamczika neodnášejí ani bod. „Mrzí mě, jak jsme tady skončili. Nedá se nic dělat, k příští akci musíme přistoupit jinak," přiznal portálu Sport.cz kapitán Roman Červenka.  Z celkového vítězství se radovali domácí Finové.

Katarína Železná

Počasí

Počasí

V Česku padaly teplotní rekordy. Na pražském Karlově naměřili meteorologové v neděli 14. listopadu 21,2 stupně Celsia, v Šindelové na Sokolovsku se rtuť teploměru vyšplhala k 15 stupňům, přestože v tuto roční dobu tam nejsou výjimkou ani teploty pod bodem mrazu.

Ve své druhé polovině listopad ukázal sychravou tvář. Ráno člověk vstane do tmy, mlhy a drobného deště a po celý den se situace příliš nemění. Na své si tedy přišly hlavně deštníky, čepice a teplé bundy. Ve středu 24. listopadu ráno se na západě Čech dokonce ukázal první sníh.

Markéta Březinová