10. března 2011, Carolina č. 767

události od 2. do 9. března


Z domova

Spor prezidentů o Libyi: Havel chce zásah, Klaus je proti

Bývalý a současný prezident České republiky se dostali do sporu, jak řešit situaci v Libyi. Zatímco Václav Havel v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že by západní země měly vojensky zasáhnout, Václav Klaus se postavil rozhodně proti.

Havel přiznal, že jednání libyjského vůdce Muammara Kaddáfího neočekával. „Osobně jsem ho měl za komického klauna. Vlastně celý svět ho měl za podivínského šaška. A celý svět se mýlil. Ukázalo se, že to je šílený zločinec,“ prohlásil.

Podle Havla je třeba Kaddáfího odstranit co nejrychleji. Nabádá, aby se svět poučil ze situace v bývalé Jugoslávii, kde podle něj Západ vojenský útok odkládal příliš dlouho. Havel tedy západním zemím navrhuje, aby se vložily do situace v Libyi i za cenu, že ztratí popularitu.

„Zvlášť když se to bude příliš dlouho protahovat a Kaddáfí se bude zabedňovat a páchat další a další zločiny, bude zásah nutný. Může mít různou podobu. Od pomoci tamním povstalcům přes blokádu vzdušného prostoru po cílený atak na místa, kde se schovává Kaddáfí,“ citovaly 7. března Hospodářské noviny bývalého prezidenta.

Proti Havlovu názoru se staví současná hlava státu Václav Klaus. „Já s  panem exprezidentem nesouhlasím v mnoha věcech. Nejfatálněji jsem s ním nesouhlasil v momentu, kdy chtěl bombardovat Bělehrad, a já s ním nesouhlasím ani v této věci,“ prohlásil v pondělí 7. března při představování své knihy Rok osmý.

Klaus chce raději vyčkat a ujasnit si stanoviska. Svůj postoj pak hodlá v pátek předložit na summitu Evropské unie, kde bude Českou republiku reprezentovat. Oficiální stanovisko zazní i na blížícím se setkání ministrů obrany zemí NATO.

Nepokoje v Libyi trvají už od poloviny února, kdy lidé začali demonstrovat proti  Kaddáfímu, který zemi vládne přes čtyřicet let. Kaddáfí však odmítá odstoupit a zasahuje proti povstalcům silou. V důsledku toho hrozí humanitární krize a ze země utíkají desetitisíce lidí, a to hlavně do sousedního Tuniska.

Jana Maxová

Důchodová reforma se dočkala ostré kritiky i od prezidenta

Koaliční dohoda o důchodové reformě vyvolala odmítavé reakce nejen ze strany opozice, ale i prezidenta Václava Klause. Reformu rovněž kritizují někteří členové Národní ekonomické rady vlády (NERV) a někteří poslanci koaličních Věcí veřejných. Představitelé koalice se k ní proto znovu vrátí na čtvrtečním jednání.

Podle hlavy státu se vláda na návrhu důchodové reformy shodla příliš rychle, aniž by ji důkladně prodebatovala. Koaliční ministři se vůči tvrzení prezidenta vymezili prohlášením, že je nejvyšší čas situaci řešit, neboť debata trvá již roky a další odklady jen ohrožují výplatu penzí. „Debata probíhá už patnáct let, vláda je nucena reagovat a je omezena limitem svého mandátu. My jsme přesvědčeni, že po patnácti letech je potřeba první kroky udělat, ne debatovat,“ pronesl pro ČTK ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

S kritikou postupu vládních politiků vystoupil v minulém týdnu i Miroslav Zámečník, člen NERV. Hlavním problémem je podle něj i jeho kolegů skutečnost, že vláda nebere při řešení důchodové reformy na vědomí připomínky odborníků z NERV. Ti navrhovali tři zásadní opatření, z nichž se ani jedno v konečné podobě reformy neodrazilo. Jeden ze zamítnutých návrhů například spočíval v tom, že by každému občanovi měl být přidělen unikátní identifikační kód. Ten by lidé užívali při vkládání investic do fondů, aby před správci fondů zůstala utajena totožnost jejich klientů. Toto opatření by mělo zamezit vzniku dealerských sítí.

Prezident po víkendu na svou páteční kritiku navázal. Nově argumentoval tím, že důchodová reforma by neměla souviset se zvyšováním DPH. Úpravy v návrhu reformy považuje za nutné i ministr dopravy Vít Bárta (VV), a to nejen na základě svého jednání s Klausem, ale i postoje Hospodářské komory, která považuje sjednocení DPH na 20 % za příliš vysoké. Ve shodě s prezidentem považuje Bárta za zásadní požadavek, aby vláda svůj návrh reformy důkladně vysvětlila veřejnosti.

Námitky vůči dohodě koaličních ministrů vyjadřuje i opozice. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek vyzval v úterý koalici, aby s jeho stranou o reformě jednala. Při té příležitosti se také odvolával na kritiku prezidenta. Jeho stranický kolega David Rath přišel rovněž v úterý s prohlášením, že v případě, že jeho strana zvítězí u voleb, znárodní soukromé penzijní fondy.

Koalice se při novém projednávání penzijní reformy soustředí především na plánované zvýšení DPH. Probíhající debaty se týkají nejen stanovení jeho výše, ale i položek, které by se měly zvýšení ceny vyhnout. Tato výjimka se zvažuje zejména u základních potravin a  knih.

Po uzávěrce:
Hlavním výsledkem čtvrtečního jednání je sjednocení DPH bez výjimky na 17,5 % s účinností od roku 2013.

Helena Vopatová

Sněmovní výbor vyzval Parkanovou k odchodu

Branný a bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny vyzval současnou místopředsedkyni dolní komory Vlastu Parkanovou (TOP 09) k opuštění veřejných funkcí. Učinil tak po zasedání ve čtvrtek 3. března, na němž vystoupil bývalý ředitel vojenské rozvědky Miroslav Krejčík a popsal podivné důvody své čtyři roky staré rezignace. V té době Parkanová (tehdy KDU-ČSL) působila jako ministryně obrany. K návrhu na její odstoupení se přihlásila opozice, kterou zčásti podpořili někteří poslanci ODS. Zdržením se umožnili přijetí usnesení.

"Nerozumím tomu, proč mě výbor hlasy opozičních poslanců vyzval k odstoupení, a samozřejmě, že o této možnosti vůbec neuvažuji," uvedl server iDnes.cz reakci Parkanové.

Krejčík, jako šéf vojenské tajné služby, před čtyřmi lety vyšetřoval podivné zakázky na ministerstvu obrany. K jeho odhodu z funkce přispěl materiál upozorňující šéfku resortu na údajné snahy zpravodajců o diskreditaci jejích náměstků. Ministryni napsali Krejčíkovi bezprostřední podřízení. Hlavní roli v tom podle Hospodářských novin sehrál generál Pavel Adam. Krejčík

Také ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) vyslovil pochybnosti o Krejčíkově rezignaci. „To, co pan generál Krejčík vyprávěl, svědčí skutečně o podivných okolnostech,“ sdělil po jednání pro HN. Krejčík už v lednu podal trestní oznámení kvůli zmíněným materiálům. Poslanci po závěrečném usnesení vyzvali bývalého Krejčíkova zástupce Adama, aby již pro stát nepracoval. Ten nyní zastupuje Českou republiku v Mezinárodním vojenském štábu NATO v Bruselu.

Parkanové se nelíbilo, že ji poslanci na čtvrteční jednání nepozvali. Také kritizovala Krejčíkovu výpověď, protože na jednání mluvil jen o svém odchodu místo o podezřelých armádních zakázkách, kvůli kterým byl zbaven mlčenlivosti. Mluvit se mělo zejména o pronájmu stíhaček Gripen, nákupu obrněných transportérů Pandur či  nákupu nákladních vozidel Tatra.

Magdalena Leimerová

Havel je v nemocnici se zánětem dýchacích cest

Bývalý prezident Václav Havel  leží od úterý 8. března v Ústřední vojenské nemocnici v Praze s akutním zánětem dýchacích cest. Podle mluvčí nemocnice Jitky Zink se nachází ve stabilizovaném stavu. A měl by stihnout premiéru svého filmu Odcházení, která se koná 24. března.

O někdejšího prezidenta pečují lékaři interní kliniky. První příznaky nemoci se objevily už v pondělí, kdy exprezident zrušil svůj program na několik dní dopředu.

Kvůli zdravotním potížím byl Havel v minulých letech hospitalizován už mnohokrát. Před patnácti lety mu lékaři kvůli zhoubnému nádoru odoperovali polovinu pravé plíce.

Helena Vopatová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Evropští konzervativci si do čela své frakce zvolili Zahradila

Poprvé v historii bude šéfem europarlamentní frakce český politik. Evropská konzervativní a reformní skupina (ECR) si v úterý 8. března do svého čela vybrala europoslance Jana Zahradila, zvoleného za ODS.

Konzervativci jsou s 55 členy pátou největší frakcí Evropského parlamentu, jejími členy jsou mimo jiné britští konzervativci. Právě s jejich šéfem, britským premiérem Davidem Cameronem, projednával Zahradilovu kandidaturu premiér Petr Nečas (ODS).

Funkce je významná i proto, že vedoucí jednotlivých frakcí tvoří společně s předsedou Evropského parlamentu tzv. konferenci předsedů. Ta rozhoduje o programu jednání a chodu celého europarlamentu. Navíc zbývajícím šesti frakcím šéfují většinou zástupci zakládajících členů, zejména z Německa a z Francie.

Zahradil ve funkci střídá Poláka Michala Kamińského, který z vedení odchází po neshodách s domácí stranou Právo a spravedlnost. Frakci povede pouze do konce roku, kdy se mají uskutečnit další volby a podle dohody by Zahradilovým nástupcem měl být někdo z Britů.

Konzervativní frakce je známá svým kritickým postojem vůči snahám o větší integraci a  federativní rozdělení Unie. Zahradil osobně se velmi stavěl proti Lisabonské smlouvě, kterou při hlasování v EP nepodpořil. "Bude rozhodně mým úkolem, aby byl v Bruselu slyšet náš hlas volající po větší racionalitě a efektivitě evropských institucí," prohlásil Zahradil po svém zvolení v telefonickém rozhovoru s ČTK.

Hana Němečková

Polovina europoslanců podpořila petici proti Kanadě

Přibližně 380 ze 736 poslanců Evropského parlamentu podepsalo petici, v níž nabádají eurokomisaře k tvrdšímu postupu ve sporu České republiky s Kanadou. Zhotovitelé petice, čeští europoslanci, jsou přesvědčeni, že EU nepodniká dostatečné kroky, které by vedly ke zrušení povinných víz pro české občany. Ta zavedla Kanada v červenci 2009 jako reakci na příliv českých Romů.

Europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL)  označila pondělní nečekanou podporu petice za významný úspěch pro Českou republiku. Přestože reakce eurokomisařů ještě není známa, čeští politici si od své akce slibují zvýšení úsilí EU v boji proti kanadským vízům. Situaci pochvalně kvitoval i ministr vnitra Radek John (VV).

Ne všichni čeští zástupci však s peticí souhlasí. Sociální demokrat Richard Falbr uvedl, že je pokrytecké dovolávat se solidarity ostatních členů Unie, když se Česká republika sama zachovala nesolidárně při jednání o americké radarové základně, které podnikala na vlastní pěst bez účasti Bruselu.

Petr Veličko

Ekonomika

Průměrné mzdy dosáhly necelých 24 tisíc, od loňska vzrostly zhruba o 450 korun

O dvě procenta se v loňském roce zvedly průměrné mzdy v České republice. Nejrychleji mzdy rostly lidem pracujícím v podnikatelské sféře, naopak státní zaměstnanci si meziročně pohoršili. Celkově hrubá mzda poklesla asi dvěma třetinám zaměstnaných.

V průměru se mzdy českých zaměstnanců zvedly o 463 korun na 23 951, což představuje dvouprocentní růst. Reálně se po odečtení inflace však zvýšily jen o 0,5 %. Ve 4. čtvrtletí loňského roku pak průměrná mzda meziročně stoupla o 239 Kč, tedy 0,9 %, na 25 803 Kč, což je podle informací Českého statistického úřadu nejpomalejší růst za posledních deset let.

Nejvíce si polepšili zaměstnanci v oblasti zemědělství, lesnictví a rybářství, kde průměrná nominální mzda vzrostla o 8,1 %. Naopak největší pokles průměrných nominálních mezd zaznamenali lidé pracující v oblasti vzdělávání, kde klesly o 5,8 %, a také v peněžnictví a pojišťovnictví, kde se snížily o 4,7 %.

Kateřina Tauchenová

Česká internetová ekonomika v roce 2009 vynesla 130 miliard

Česká republika patří mezi státy s nadprůměrným internetovým výkonem. V roce 2009 internet přispěl 130 miliardami korun, tedy 3,6 %, na tvorbu HDP, a v Česku zajišťuje na 25 tisíc pracovních míst. Tyto závěry vyplývají ze studie Země internetová, kterou vypracovala firma The Boston Consulting Group pro společnost Google. Prezentace výsledků v úterý v Hergetově Cihelně přinesla převážně příznivý výhled do budoucnosti české internetové ekonomiky.

Výzkum se současně uskutečnil ve dvanácti zemích. Výsledky v České republice byly zveřejněny jako druhé. Podle nich se předpokládá, že česká internetová ekonomika poroste o 12 % ročně a v roce 2015 dosáhne podílu 5,7 % na českém HDP. Ten je současnosti v Česku výrazně vyšší než v ostatních státech střední a východní Evropy. Internet hraje důležitou roli zejména pro malé a střední firmy, které zaměstnávají 80 % pracovníků specializujících se na práci s internetem.

Taťána le Moigne, ředitelka české pobočky Google, zdůraznila nezbytnost internetu, který přispívá ke zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Internetovou ekonomiku podle jejích slov táhne především soukromá spotřeba a obchod. Česká republika je exportně orientovaným státem, kde obchod tvoří v rámci internetové ekonomiky  40 %  HDP. Ředitelka také vyzdvihla úspěšné české firmy AVAST a AVG, které utvářejí dobré jméno státu ve světě.

Člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal přirovnal potřebnost internetu v České republice k nutnosti elektrické energie. Zabýval se chováním typického českého spotřebitele na internetu a podle něj Češi stále častěji nakupují online, ale upřednostňují placení na dobírku namísto využívání placení přes internet. Dále uvedl, že konkurenceschopnost České republiky spočívá v její poloze a v tom, že za relativně nízké ceny dokáže logisticky uspokojit Evropu. „Nemysleme na to, kde jsme dnes, ale kde budeme za pár let,“ uvedl.

Čeští spotřebitelé představují pro ekonomiku klíčovou roli. Jejich online nakupování se na internetové ekonomice podílí 40 %. V Evropě patří k nejaktivnějším zákazníkům nakupujícím přes internet. Ten jim nabízí příznivější ceny a větší výběr zboží, než poskytují tradiční kamenné obchody. Výsledky studie uvádějí, že online nákupem ročně ušetří 6 miliard korun.

Z Hergetovy Cihelny Magdalena Leimerová

Kultura

Osmnáctý ročník Českých lvů ovládl film Pouta

Pět ze svých třinácti nominací proměnil ve vítězství snímek Pouta, a stal se tak nejúspěšnějším snímkem letošních Českých lvů. Výborně si vedl také film Kuky se vrací, který vyhrál ve třech kategoriích. Příjemným překvapením se stal průvodce večera Jan Budař.

Předávání cen České filmové a televizní akademie se v sobotu 5. března konalo už po osmnácté. Českého lva za vítězný film Pouta získali jeho režisér Radim Špaček – za nejlepší film i režii, herec v hlavní roli Ondřej Malý, scenárista Ondřej Štindl a kameraman Jaromír Kačer. Druhým v počtu ocenění se stal Kuky se vrací v režii Jana Svěráka. Získal dohromady tři České lvy: Alois Fišárek za střih, Michal Novinski za hudbu a Pavel Rejholec, Juraj Mravec a Jakub Čech za zvuk.

Nejlepší herečkou v hlavní roli zvolili akademici Zuzanu Bydžovskou, která si zahrála ve filmu Mamas & Papas režisérky Alice Nellis. Za ztvárnění záporné postavy ve snímku Kajínek získal ocenění in memoriam Vladimír Dlouhý. Českého lva v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli za něj  převzal jeho bratr Michal Dlouhý. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli se stala Eliška Balzerová za výkon v divácky nejúspěšnějším snímku Ženy v pokušení. Časosběrná studie Heleny Třeštíkové Katka je nejlepším celovečerním dokumentem, Český lev za výtvarný počin byl udělen snímku Přežít svůj život.

V průběhu večera převzal Zdeněk Svěrák z rukou ministra kultury Jiřího Bessera cenu za mimořádný přínos české kinematografii a následně si vysloužil dlouhý potlesk diváků.

Letošního Českého lva poprvé moderoval herec a hudebník Jan Budař. Během večera předvedl různé taneční kreace, do moderování se snažil zapojovat i publikum. Mezi další novinky,  které letošní Český lev přinesl, patřilo rozšíření počtu nominací ze tří na pět. Kompletní výsledky jsou na stránkách http://www.kinobox.cz/ceskylev/2010/vysledky.

Alina Shupikova a Johana Fundová

Pán tance Lord of the Dance se předvedl i bez svého krále

Bájný keltský příběh o boji dobra se zlem prožili diváci v pražské O2areně. Dávná irská  historie ožila v legendárním představení souboru Lord of the Dance.

Vystoupení, které od roku 1996 vyprodává koncertní haly po celém světě, zavítalo  v neděli večer do Prahy, kde se představilo v rámci už pátého turné po České republice. Příběh souboje Pána tance a Pána temnot o lásku krásné princezny Saroise, hudba kouzelné flétny a strhující taneční čísla jsou založeny na tradičním irském folklóru, obohaceném o rychlejší popové melodie, moderní tanec a především step. Velkolepá výprava scény, světel a stylových kostýmů přenesla diváky do tajuplné říše keltských příběhů, dynamika ohromujících sólových i velkých sborových výstupů zvedala ze sedadel - při závěrečném aplausu vestoje i doslova. Souhra a tempo místy až třiceti tanečníků byly tak dokonalé, že divák chvílemi ani nestíhal sledovat.

Přestože show stojí ve velké míře na osobnosti svého tvůrce Michaela Flatleyho, on sám se na turné v České republice tentokrát neukázal. V současné době si léčí natržený lýtkový sval. Ačkoliv se večer obešel bez své hlavní hvězdy, na hvězdné atmosféře mu to příliš neubralo a Flatleyho alternace, tanečník James Keegan, za ním nezůstával pozadu.

Tajemství úspěchu show Lord of the Dance spočívá do velké míry též v tom, že oslovuje široké publikum bez ohledu na věk, pohlaví nebo kulturní zázemí. Díky této nadčasové, univerzální přitažlivosti se Lord of the Dance zařadili mezi živoucí legendy a dávají jednoznačně najevo, že irská hudba nemusí nutně znamenat jen kapelu U2.

Z libeňské arény odcházeli diváci nadšeni nejen tím, že příběh jako vždy skončil vítězstvím dobra. Show Lord of the Dance dává nahlédnout do tanečního umění způsobem, který je nezapomenutelný. Divák má pocit, že je v tradičním irském klubu u národního piva Guiness, přestože na chodbách prodávají pouze Staropramen. Zvuk kouzelné flétny, houslových sól a klapot stepařských bot zůstaly divákům v hlavě ještě i dlouho poté, co se všichni najednou pokusili nastoupit do jednoho metra a přibližně na pět minut tak přerušili plynulost dopravy.

Z O2areny Petra Cvrkalová

Sport

Atleti na evropském šampionátu v hale vybojovali čtyři medaile

Dvě zlaté, jedno stříbro a jeden bronz. Fanoušky české atletiky o víkendu potěšily výkony reprezentantů, kteří na halovém mistrovství Evropy vybojovali čtyři cenné kovy. Z pařížské haly Bercy si tituly mistryně a mistra Evropy odvezli čtvrtkařka Denisa Rosolová a překážkář Petr Svoboda, stříbro výškař Jaroslav Bába a bronz vícebojař Roman Šebrle.

Pro Svobodu je to velká satisfakce po loňském nepovedeném finále na evropském šampionátu v Barceloně, kde skvěle rozběhnutý závod dokončil kvůli škobrtnutí až na šestém místě. V pátek 4. března si coby evropský lídr letošních tabulek doběhl pro svůj první titul v čase 7,49 sekundy.

Zlato získala i Denisa Rosolová na trati 400 metrů v osobním rekordu 51,73 vteřiny. Po vyběhnutí z poslední zatáčky senzačně přesprintovala duo ruských favoritek a v cíli si už bývalá vícebojařka a dálkařka užívala největší úspěch kariéry.

Bába se překvapivým druhým místem vrací mezi špičku. Nestačil jen na výškařského „démona“, Ivana Uchova z Ruska, který dokonce útočil na světový rekord 244 cm. Na medaili čekal od svých bronzových umístění na olympiádě v Aténách a halovém mistrovství světa v roce 2004. „To čekání na velkou medaili už bylo hodně dlouhé. Proto jsem rád, že se mi to konečně podařilo zlomit,“ řekl Bába iDnes.cz.

Bronzem k úspěchu české výpravy přispěl i Roman Šebrle, který tak soupeřům vyslal signál, že je třeba s ním stále počítat. Během dvou dnů sedmibojařské soutěže ze sebe vydal maximum, i tak o medailové umístění bojoval až do posledních metrů závěrečného běhu na kilometr. Třetí místo uhájil před Eelkem Sintnicolaasem z Nizozemska, na druhé místo se před něj dostal domácí Nadir El Fassi a mistrem Evropy je Bělorus Andrej Kravčenko.

Medailové úspěchy doplnila čtvrtým místem tyčkařka Jiřina Ptáčníková, půlkař Jakub Holuša doběhl pátý a dálkař Roman Novotný se po nesnázích v kvalifikaci umístil na osmé příčce. Pro Čechy je letošní medailová bilance nejúspěšnější od halového ME v Gentu, které se konalo v roce 2000. Tomáš Dvořák, šéftrenér atletické reprezentace, to vítá jako příjemné povzbuzení před srpnovým MS v Tegu a olympijskými hrami, které se konají za rok a půl v Londýně.

Hana Němečková

Češi budou v Davis Cupu bojovat jen v baráži o záchranu

Poprvé za poslední čtyři roky se čeští tenisté ocitli v baráži o účast ve Světové skupině Davis Cupu. Může za to nepovedené první kolo poháru, ve kterém ve dnech 4. – 6. března v Ostravě nečekaně prohráli s Kazachstánem 2:3.

Čeští reprezentanti příznivý stav turnaje, v´němž vyhrávali 2:1 na zápasy, pokazili v neděli. Hned v úvodním utkání totiž sedmý hráč světového žebříčku Tomáš Berdych nečekaně podlehl Andreji Golubjovi, který ve světovém pořadí zaujímá až 43. příčku. Po třech hodinách Golubjových přesných úderů skončil zápas 5:7, 7:5, 4:6, 2:6. "Smekám klobouk. Za to, co předvedl, si zasloužil vyhrát," řekl Berdych pro iDnes.cz.

Naději na přímou účast ve čtvrtfinále Davisova poháru definitivně vzala prohra Jana Hájka s Michailem Kukuškinem. Utkání bylo během prvních dvou setů vyrovnané, pak ovšem český tenista nedotáhl do konce nadějné vedení 4:1 a z této chyby už se nedokázal vzpamatovat. "Kdybych vyhrál třetí set, tak by mě to postavilo víc na nohy a on by šel dolů, jako potom já. Dělal jsem vše, co umím, víc to nešlo," řekl Hájek serveru po zápase, který skončil 4:6, 7:6 (4), 6:7 (8), 0:6.

Právě Hájek hrál v pátek úvodní duel turnaje. Kazašskému reprezentantovi Golubjovi v něm podlehl 6:7, 7:6, 6:1, 6:7, 3:6. Díky následné výhře Berdycha nad Kukuškinem 7:6, 6:2, 6:3 byl však na konci dne stav vyrovnaný 1:1.

Sobotní čtyřhru už Češi zvládli na jedničku, a postup do červencového čtvrtfinále Davis Cupu se jim zdál být mnohem blíž. Berdych spolu s deblovým specialistou Lukášem Dlouhým porazili ve čtyřhře pár Jurij Ščukin, Jevgenij Koroljov 6:4, 6:4 a 7:6 a Češi se ujali vedení 2:1. Ale ani to českému týmu oslabenému absencí svého lídra Radka Štěpánka, který se z turnaje omluvil kvůli nemoci, k celkovému vítězství nestačilo.

Kazašští fanoušci tak mohli slavit historicky první triumf svého týmu v elitní skupině Davis Cupu a těm českým nezbývá nic jiného, než doufat v dobrý výsledek baráže. Ta se bude hrát na podzim a o soupeři českých reprezentantů rozhodne los.

Kateřina Tauchenová

Stručně ze sportu

* Česká lyžařská reprezentace se vrací z Norska bez medaile. Ani běžci na lyžích nedokázali na MS v Oslu navázat na úspěch z loňských ZOH. Bronzová štafeta z Vancouveru ve složení Jakš-Bauer-Magál-Koukal skončila na šampionátu v pátek 4. března až na osmém místě. Nejlepšími výkony výpravy jsou sedmá místa běžkaře Lukáše Bauera a sdruženáře Tomáše Slavíka. Nejúspěšnějším výsledkem ženské reprezentace je 20. místo běžkyně Evy Janečkové v závodě na 30 km volnou technikou.

* Souboj o fotbalový titul se dramatizuje. Vedoucí Plzeň v sobotu 5. března na hřišti Slovácka po hektickém průběhu pouze remizovala, když její útočník Rezek neproměnil penaltu a sudí jí neuznali regulérní gól pro domnělý ofsajd. To druhá Sparta porazila o den později nejtěsnějším rozdílem Příbram, díky tomu opět stáhla náskok lídra a ztrácí už jen dva body. Už příští kolo navíc dojde k přímé konfrontaci prvních dvou týmů tabulky. V případě vítězství v Plzni by Sparta svého soupeře o bod přeskočila a dostala se na čelo tabulky. Poslední dobou navíc hráči Plzně zažívají nepříjemné problémy. Reprezentační záložník Petržela má zastavenou činnost za šlápnutí na protihráče v utkání s Hradcem Králové.

* Pardubice jsou v semifinále hokejového play-off. Proti Zlínu neprohrály jediné utkání, přestože začínaly na ledě soupeře. V sérii tak obhájci titulu zvítězili 4:0 na zápasy. Naopak Zlín má o starost víc, jeho trenér Zdeněk Venera rezignoval. Série Vítkovic s Českými Budějovicemi a Třince s Litvínovem je po čtyřech utkáních vyrovnaná 2:2. Slavia vede nad Libercem 3:1.

Jan Koreš

Počasí

Počasí

V posledním týdnu si s námi počasí záludně pohrává. Předchozí předpovědi sice uváděly, že se oteplí až ve druhé polovině března, ale mýlily se. Průměrné teploty se sice pohybovaly kolem 5 stupňů Celsia: v praxi to však znamenalo omrzliny, kouř od pusy a klapky na uši za vlhkého rána, které v době oběda vystřídaly propocené svetry a fascinující kombinace péřovek se slunečními brýlemi. K dokonalé idylce prosluněných Alp chyběly jen lyže, snowboardy a  blyštící se ledovce. Nejen sněženky vystrkují hlavičky, před pražskými hospodami už na zahrádkách posedávají i první odvážlivci, popíjející osvěžující nápoj jara - malinovku. Bohužel, i když dnes mají teploty dosáhnout až 12 stupňů, od zítřka se lehce ochladí a hrozí, že štamgastům do sklenic naprší.

Juliana Miňová