18. března 2011, Carolina č. 768

události od 9. do 16. března


Z domova

Vojenská policie zasahovala v České televizi – se samopalem v ruce

Českou mediální scénou i politikou otřásl páteční zásah Vojenské policie v České televizi. Ozbrojené komando, zahalené v kuklách a se samopaly v ruce,  vniklo do prostor ČT v podvečer v čase vysílání hlavní zpravodajské relace. Po pětihodinovém prohledávání kanceláře armádního redaktora budovu opustilo s pytli naplněnými veškerou technikou a písemnostmi nejen Karla Rožánka, ale i jeho dvou kolegů, s nimiž kancelář sdílí. Hledaný dokument, který vznikl v roce 2006 jako tajný a policie vyšetřuje jeho zveřejnění jako ohrožení utajované informace,  ale vojenští policisté nenašli.

Písemný dokument o špehování na ministerstvu obrany, které vedlo k odchodu tehdejšího ředitele vojenského zpravodajství, zveřejnila ČT v reportáži Karla Rožánka 9. února.

Ministr obrany Alexandr Vondra postavil osoby zodpovědné za způsob provedení zásahu ještě týž den mimo službu. O soudním povolení k zásahu prý věděl, ale o nepřiměřeném způsobu, jakým se jej příslušníci Vojenské policie chystají provést, informován nebyl. Zásah považuje za zcela neadekvátní a nepřijatelný i premiér Petr Nečas.

Vojenská policie navštívila ČT už ve čtvrtek 10. března  dopoledne.  Podle tiskového mluvčího VP Jiřího Čermáka požádali policisté editora vysílání o vydání příslušného dokumentu. "Editor předmětnou listinu dobrovolně vydal a uvedl, že se jedná o kopii dokumentu, který se nalézá v kanceláři jednoho z redaktorů ČT," citoval Čermáka server Aktuálně.cz. Televize dokument z  kanceláře nepřítomného Rožánka odmítla vydat s odvoláním na ochranu zdrojů. Policisté poté zapečetili jeho kancelář a budovu opustili.

„Nikdy jsem neměl originál dokumentu, měl jsem pouze kopii odtajněné verze. Policii jsem řekl, že ji nemám, a na tom trvám. Asi zmizela se starými papíry. Pro mě přestala být důležitá ve chvíli, kdy jsme odvysílali reportáž,“ tvrdí Rožánek na ČT24.

Česká televize kvůli zásahu Vojenské policie podala trestní oznámení. Městské státní zastupitelství tvrdí, že cílem zásahu nemělo být odhalení informačních zdrojů redaktora Rožánka, nýbrž zjistit, kdo tajný dokument neoprávněně okopíroval. Generální ředitel  ČT Jiří Janeček ale oponuje otázkou, proč tedy ozbrojené komando nevtrhlo i do jiných médií, která kopii tohoto, později odtajněného, dokumentu mají. "Čekáme, že bude vyvráceno vážné podezření, že tato akce byla pouhou záminkou, aby mohla Vojenská policie získat osobní a důvěrné předměty a dokumenty armádního zpravodaje Karla Rožánka," uvedl  Janeček v tiskovém prohlášení.

Podle rozhodnutí státního zástupce Vladimíra Mužíka z 15. března Vojenská policie pochybila, neboť zabavila i materiály nesouvisející s trestním řízením. Další chyba, jíž se při zásahu dopustila, byla nepřítomnost odborníka na výpočetní techniku při samotném zabavení elektronických dat. Postup, jaký Vojenská policie při zásahu zvolila, ale státní zástupce nezkoumal. "V tomto není státní zástupce věcně příslušný postup policejního orgánu přezkoumávat," citovala vysvětlení  městské státní zástupkyně Jany Hercegové ČT 24. Policie už České televizi většinu zabavených věcí vrátila.

Pavlína Vávrová

Ústavní soud rozhodl, že vláda musí nechat škrty schválit znovu

Ústavní soud odmítl v pondělí 14. března způsob, jakým vláda během loňského roku prosadila v parlamentu balíček úsporných opatření. Zároveň kabinet dostal lhůtu do konce letošního roku, během níž by měl znovu předložit návrh zákonů k řádnému projednání. Žalobu podala opoziční ČSSD. Je přesvědčena, že vláda zneužila stav legislativní nouze, a opozici tím odepřela právo na obecnou rozpravu ve Sněmovně. Po vynesení rozsudku vyjádřila  ČSSD obavu, že návrh projde opět ve stejném znění. Soud se nezabýval obsahem zákona, ale pouze formou jeho schválení.

Premiér Petr Nečas (ODS) argumentoval v únoru jako svědek první části jednání ÚS tím, že balíček byl přijat ve stavu legislativní nouze proto, že jeho delší projednávání by mělo ekonomické následky. Vláda se rozhodla pro toto řešení ve chvíli, kdy kvůli nesouhlasu opozice hrozilo, že úsporná opatření nebude možné zapracovat do státního rozpočtu pro rok 2011. Senát pak schválil škrty ve starém (většinově pravicovém) složení v době, kdy už po doplňovacích volbách bylo rozhodnuto, že ho poprvé v historii ovládne levice.

Jako protiústavní tento postup odhlasovala nejtěsnější většina, a to 9 z 15 soudců. Podle rozsudku vládní strany porušily demokratický princip přijímání zákonů, když návrh odhlasovaly bez dostatečného projednání v parlamentu a tím znemožnily opozici o něm diskutovat.

Balíček škrtů obsahuje mimo jiné omezení porodného a nemocenské či snížení sociálních příspěvků. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek po vynesení verdiktu prohlásil, že v nejbližších dnech přijde se sociální reformou beze změn.

„Jsem přesvědčena, že vládní koalice, která má v Poslanecké sněmovně většinu 118 hlasů, je dostatečně silná a schopná, aby naplnila požadavky Ústavního soudu," sdělila serveru iDnes.cz předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová.

Nela Christovová

Novým Bydžovem prošli neonacisté. Čtrnácti lidem hrozí vězení

Až tři roky vězení hrozí třinácti neonacistům, kteří se po sobotní demonstraci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) střetli s romskými aktivisty. Jeden ze tří napadených Romů skončil s otřesem mozku v nemocnici. Dalšímu extremistovi hrozí vězení za propagování zakázané Dělnické strany. Policie zároveň vyhodnocuje natočené záznamy a nevylučuje další obvinění.

K incidentu došlo až po skončení ohlášeného pochodu a mítinku DSSS. Hned po začátku demonstrace se ale asi dvě stovky odpůrců krajní pravice, mezi nimiž se objevili i šéf zelených Ondřej Liška nebo bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb, snažily pochodu zabránit. Blokovaly ulici Na Šarlejích, kudy měli ve dvě hodiny projít extremisté. „Byli několikrát upozorněni, že by bránili průchodu řádně oznámeného shromáždění,“ odůvodnila poté krajská policejní mluvčí Ivana Ježková chování policistů, kteří vjeli na koních mezi lidi a jednoho člověka přitom zranili. Muži zákona se snažili zákroku předejít i domluvou s předsedou DSSS Tomášem Vandasem, ten však trasu změnit odmítl. Když nakonec pravicoví radikálové procházeli kolem svých odpůrců, oddělovaly oba tábory policejní kordony.

Jako první se ale po jedenácté hodině dopoledne prošli Novým Bydžovem odpůrci rasismu, převážně Romové. Jejich svolavatel Miroslav Brož ještě před začátkem překvapivě oznámil, že mění akci na náboženské shromáždění a procesí, které nepodléhá oznamovací povinnosti. Vedení církve se ale od jejich protestu distancovalo a průvod, který nesl transparenty s nápisy Neonacismus není řešení nebo Vandasi, jdi do práce, byl nakonec rozpuštěn.

Na bezpečnost v Novém Bydžově dohlížely stovky policistů a těžkooděnců. Už dopoledne nad městem létal vrtulník, připravena byla i vodní děla. Během ranních hodin kontrolovali muži zákona i vjezd do města, řidičům zabavili plynovou pistoli, baseballové pálky i sekyru. Obchody v centru města zůstaly zavřené, někteří majitelé si zakryli výlohy dřevenými deskami.

DSSS svolala akci údajně na žádost občanů, kteří se ve městě bojí o svou bezpečnost. Situace se vyhrotila loni na podzim, kdy se v Novém Bydžově stala série přepadení a dokonce i znásilnění. Petici žádající zajištění bezpečnosti podepsalo už přes 3 200 obyvatel města, tedy téměř polovina. Starosta Pavel Louda také vydal prohlášení, v němž ostře kritizoval Romy, kteří klid ve městě narušují. Ve městě se už během ledna zvýšil počet strážníků v ulicích ze čtyř na šest a radnice dokonce najala i bezpečnostní agenturu.

Matěj Smlsal

„Za záchranu vděčím Nicholasi Wintonovi,“ řekl Tomáš Graumann na přednášce v Praze

Dvakrát zachráněné dítě – tak sám o sobě mluví osmdesátiletý Tomáš Graumann. Žid, jenž díky siru Nicholasi Wintonovi unikl hrůzám holocaustu. Křesťan, jenž díky víře v Ježíše Krista dokázal odpustit nacistům, odejmout hořkost k nim ze svého srdce, a spasit se tak podruhé. „Bez odpuštění není pro tento svět naděje,“ zní Graumannovo poselství. Pronesl jej 9. března na přednášce s názvem Přežil jsem holocaust, pořádané vysokoškolským křesťanským hnutím a Politologickým klubem FSV UK v aule jinonického areálu.

Tomáš Graumann se narodil v roce 1931 v Brně. Jeho rodiče, nepraktikující Židé, pracovali jako správci zámku v Těšanech u Brna, kde také Tomáš do svých osmi let vyrůstal. „Život na zámku byl velice příjemný, ovšem pouze do té doby, než do naší vesnice přijel nacistický tank,“ vzpomínal Graumann během přednášky.

Příjezd nacistických důstojníků, „nastěhování“ jednoho z nich do domu Graumannových, násilí páchané Němci na Židech a vědomí blížícího se nebezpečí přiměly v srpnu 1939 Tomášovu matku, aby syna odvezla na pražské Wilsonovo nádraží a vyslala jej spolu s dalšími židovskými dětmi do Velké Británie. „Za dva, tři měsíce bude Hitler pryč a ty se vrátíš. Zatím se uč anglicky – až budeš velký, budeš moci zastupovat tatínkovu společnost v Londýně,“ loučila se s ním matka tenkrát a on se na svůj – zdánlivě krátký – výlet těšil jako na prázdniny. Netušil, že se svou rodinou se již nikdy nesetká. Netušil, že odjíždí tzv. Wintonovým vlakem, osmým a posledním z nich. Netušil, že se stává šestistým padesátým druhým z 669 dětí zachráněných Nicholasem Wintonem…

Winton, mladý burzovní makléř, organizoval v průběhu roku 1939 transporty dětí do Británie, zajišťoval jejich přijetí v adoptivních britských rodinách, připravoval imigrační doklady a sháněl příspěvky na kauce, jež se za každé z nich musely složit. „Byl bych určitě zahynul, kdyby mě nezachránil Nicholas Winton, který včas pochopil nebezpečí nacismu a nebyl mu lhostejný osud židovských dětí,“ říká Graumann dnes.

Podobně jako Tomáš měl protektorát Čechy a Morava o měsíc později opustit také jeho mladší bratr Tony. Další Wintonův vlak však už nevyjel. Začala 2. světová válka. Tony, stejně jako ostatní členové Graumannovy rodiny, byl deportován do koncentračního tábora.

Novým domovem Tomáše Graumanna se stalo Skotsko, rodina křesťanky Marie Corsonové. Díky ní se Graumann poprvé setkal s Biblí. „Jsem Žid, který věří v Ježíše,“ charakterizuje Graumann sám sebe. Když se v roce 1945 prostřednictvím svého strýce dozvěděl, že nikdo z jeho blízkých, kteří zůstali v Československu, válku nepřežil, rozhodl se v Británii zůstat. „Doma“ nebyl nikdo, koho by mohl hledat. Studoval zdravotní a poté biblickou školu, sloužil Bohu a pro něj žil. „Bože, odpusť nacistům, že zabili moji rodinu,“ modlil se často. V letech 1957–1966 pracoval jako misionář mezi domorodci na Filipínách, kde poznal svou ženu, Američanku Caroline. Dnes žijí střídavě v Coloradu a Nebovidech u Kolína, v Čechách učí Tomáš angličtinu.

Anglicky mluvil Tomáš Graumann také během středeční přednášky. Jeho výklad byl však doplněn o prezentaci v češtině, fotografie a v neposlední řadě o překlad Lenky Veselé. Ve svém vyprávění se Graumann neomezoval pouze na vlastní životní příběh. Průběh 2. světové války popisoval v širších souvislostech – nastínil problém antisemitismu, vzpomenul události křišťálové noci, bitvu o Británii, legendární Churchillovy projevy či koncentrační tábory, přestože jimi sám neprošel. Přednáška byla spojena s projekcí dokumentu ČT Winton Train. Ta dala Graumannovi možnost rozvinout příběhy jednotlivých Wintonových dětí. Prostor pro další témata nabídla následná diskuze.

Z přednášky Markéta Kubicová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

První Čechy, kteří se chtěli vrátit domů, dopravily z Japonska dva armádní speciály

Češi se z Japonska zasaženého přírodní katastrofou vracejí zpět do vlasti. Armáda pro ně v úterý 15. března vyslala dva letecké speciály. V Praze přistály ve čtvrtek s více než stovkou pasažérů.

Česká velvyslankyně v Japonsku Kateřina Fialková v sobotu pro televizi Nova potvrdila, že ambasáda kontaktovala 90 českých občanů a všichni jsou v pořádku. Zároveň však nevyloučila, že se v postižených oblastech mohou nacházet Češi, o nichž ambasáda neví.

„V Japonsku je teď mezi 200 a 300 Čechy, jen pár desítek z nich jsou turisté, převážně individuální. Podle mých informací by neměl mít nikdo z nich problémy a ani se nechtějí vracet zpět do Čech, protože nejsou přímo v oblasti epicentra,“ říká expert na Japonsko Tomio Okamura.

Na palubě armádního speciálu byla i část členů České filharmonie (ČF). Tragické události donutily umělce několik koncertů zrušit a přesunout se z Tokia do města Kanazawa. Během zemětřesení pobývala ČF na jihu, který nebyl katastrofou zasažen.

V Japonsku postiženém zemětřesením a tsunami vypukla humanitární, ekonomická a jaderná krize. Východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš  v rozhovoru pro server Týden.cz odpověděl na otázku, zda bude země potřebovat velkou mezinárodní pomoc: „Japonsko patří k největším donátorům na světě, pomáhá miliardami dolarů všude, kde se dá, a ne že by to očekávalo či vyžadovalo, ale myslím, že se nyní svět zachová k Japonsku podobně.“ Češi mohou Japonsku pomoci dárcovskou DMS prostřednictvím organizací ADRA nebo Armáda spásy případně lze připsat peněžní částku na účet dárcovských sbírek, které pořádají Armáda spásy a Český červený kříž.

Tereza Sadílková

Ekonomika

Vláda rozhodla o změně jednotné sazby DPH

Vládní koalice minulý týden odsouhlasila návrh nových daňových změn. Od příštího roku se nižší sazba DPH zvýší na 14 % a od ledna 2013 bude platit jednotná sazba 17,5 %. Vláda chtěla původně zvýšit daň z přidané hodnoty už letos od 1. října a zatížit většinu zboží 20% sazbou s výjimkou vybraných základních potravin, které měly zůstat v sazbě  10%.

„Tou hlavní hodnotou je pro mě, že jsme se dokázali dohodnout,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek na iDnes.cz. „I my jsme museli v něčem ustoupit. V tom, že vyjmenované potraviny nebudou zatíženy deseti, ale od příštího roku 14 procenty,“ ocitoval server Víta Bártu z Věcí Veřejných.

Vláda bude muset kvůli změnám znovu propočítat kompenzace pro rodiny s dětmi. Původně se měla sleva na dani na dítě zvýšit o 3 tisíce ročně. Kalousek odhaduje, že s novým návrhem by tato sleva mohla být zhruba poloviční. „Plánovaná změna slev na dani se přizpůsobí tomu, že jsme se dohodli na dodatečných úpravách daně z přidané hodnoty,“ připomněl iDnes slova ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.

Koalice zároveň nebude prosazovat snížení odvodů firem za zaměstnance. Odvody měly klesnout ze 34 na 32 %  a toto snížení mělo pokrýt 20 miliard vybraných na DPH.

Podle analytičky Ivony Hrušové ze společnosti Next Finance vláda novým návrhem ukázala, že daňové změny nesouvisejí s důchodovou reformou. Provádějí se především kvůli dírám ve státním rozpočtu. „K náhlé změně DPH možná vedl tlak veřejnosti, možná tlak prezidenta, možná předešlá nejednotnost koaličních stran, možná vše dohromady, ale rozhodně ne podrobná a důkladná analýza,“ ocitoval server Hrušovou.

Tereza Menclová

Kultura

Novinářská premiéra Odcházení bez účasti Václava Havla

Zatímco diváci si na Havlův film Odcházení musejí počkat do 24. března, novináři už mají jeho premiéru za sebou. Konala se v pražském Slovanském domě s desetidenním předstihem před jeho oficiálním vpuštěním do kin.

O akreditaci na promítání byl mimořádný zájem. Novináři byli zvědavi jak na film samotný, tak na následnou tiskovou konferenci s jeho tvůrci. Z herců dorazili například Jaroslav Dušek nebo Barbora Seidlová. Scenárista a režisér filmu Václav Havel se však kvůli svému zdravotnímu stavu zúčastnit nemohl. Od 8. března leží v  Ústřední vojenské nemocnici, kde mu léčí zánět dýchacích cest. Pro bývalého prezidenta je to nepříjemná komplikace, protože mu chybí polovina pravé plíce. Dagmar Havlová, která hraje ve filmu hlavní ženskou roli, se také vzdala účasti na novinářské premiéře a čas raději strávila se svým manželem. Nicméně jeho stav je v současnosti stabilizovaný a Havlova kancelář předpokládá, že slavnosti k uvedení filmu 22. března a následnou premiéru 24. března stihne.

Film samotný by se dal nazvat divadlem pod širým nebem. Děj se povětšinou odehrává na skromné ploše v zahradě před vilou pana Riegra, hlavní postavy, kterou ztvárnil Josef Abrahám. Rieger čelí zlomové životní situaci, nedávno přišel o funkci kancléře a spolu s tímto postavením ztrácí i přepychovou vilu a své nejbližší. Snímek však nebyl v médiích jen vychvalován. Podle iDnes „působí film jako celek bezradně a kostrbatě“. Mirka Spáčilová popisuje v MF Dnes  závěrečný potlesk jako „více méně zdvořilostní a reakce spíše rozpačité“. Filmu ale nelze upřít zajímavý střih, který prolíná časové roviny. Obsahuje také jazykové hry i avantgardní experimenty pro Havla typické. Divadelní atmosféru podtrhuje závěrečné seskupení všech herců na zahradě vily. Chyběla jen poklona.

Ze Slovanského domu Stanislav Mitáč

Projekt Čtení pomáhá povede děti ke čtení i pomoci druhým

Podpořit rozvoj čtenářství a sblížit mladé čtenáře s charitativní činností – to jsou hlavní cíle projektu Čtení pomáhá. Jeho první aktivita, veřejné hlasování o nejlepší knihu pro děti a mládež, začala v sobotu 12. března.

Prvních 40 knih pro kategorie 3.–5. třída a 6.–9. třída nominovala odborná porota. Jsou mezi nimi Jaroslav Foglar s Rychlými šípy či Klapzubova jednáctka Eduarda Basse. Své oblíbené knihy však může navrhnout i hlasující veřejnost. Osobní tip spisovatelky Aleny Ježkové, členky poroty, jsou Děti z Bullerbynu Astrid Lingrenové. „Četbou každé kvalitní knihy se v nás něco mění -  rosteme v lepší lidi. Děti potřebují číst, aby mohly vyrůst,“ hodnotí důležitost čtenářství. Pro nejstarší kategorii prvních až třetích tříd středních škol vybere knihy odborná porota přímo.

Anketa o nejlepší knihu pro děti a mládež je dvoukolová a potrvá do začátku dubna. O tom, která kniha v jednotlivých kategoriích, ale i v celkovém pořadí zvítězí, rozhodne veřejnost hlasováním na serveru ctenipomaha.cz a prostřednictvím sms.

V pátek 8. dubna se na téže adrese otevře nabídka vítězných knih mladým čtenářům. Ze seznamu, sestaveného odbornou porotou v čele se Zdeňkem Svěrákem i laickou veřejností, si mladí čtenáři budou moci vybrat tu, která se jim nejvíce líbí. Když knihu přečtou a zodpoví správně kontrolní otázky, obdrží finanční odměnu v hodnotě 50 Kč. Tu však nezískají pro sebe, ale věnují ji na jednu z dobročinných akcí, které se budou ucházet o jejich pomoc. Třeba na invalidní vozík pro Lukáše či nový počítač pro dětský domov v Praze.

,,Projekt Čtení pomáhá je důmyslný. Spojuje pobídku ke čtení s pobídkou k dobrým skutkům, a to formou hravé soutěže. A využívá při tom jejich počítačové gramotnosti. Myslím si, že i dnešní internetové děti mají v duši místo pro pomoc postiženým nebo starým,‘‘ uvedl důvody pro své působení v projektu předseda desetičlenné odborné komise Zdeněk Svěrák. Tu tvoří například Jiří Dědeček, předseda českého PEN Klubu, moderátor Marek Eben nebo spisovatelka Alena Ježková.

Vizí projektu je podpora více než 100 charitativních projektů celkovou sumou 10 milionů korun ročně. Akci inicioval a financuje ředitel ČEZ Martin Roman ze svých soukromých peněz, ročně chce poskytovat částku 10 milionů korun. Mezi partnery projektu patří Lidové noviny, MF Dnes či Česká televize.

Adéla Lávičková

První muzeum Lega v Česku nabízí zážitek pro malé i velké

Krabice malých barevných kostiček stavebnice Lego nechybí snad v žádném dětském pokoji. Stavěním nejrůznějších modelů se baví děti po celém světě. Že dnešní Lego už však nejsou jen domečky a auta, ale také vrtulníky, vesmírné stanice, potterovské Bradavice nebo Eiffelovka, se mohou na vlastní oči přesvědčit návštěvníci  1. soukromého muzea Lega v Praze. Jeho slavnostní otevření přilákalo 14. března desítky  zájemců všech věkových kategorií.

Expozice je rozdělena na 20 tematických oblastí. Zejména pánové si určitě nenechají ujít sadu Lego Racer s červeným Ferrari nebo pravým Lamborghini Gallado. Dámy naopak ocení sadu Lego Belville s panenkami na houpačkách. Na své si ale přijdou i milovníci středověkých rytířů (Lego Castle) nebo fanoušci Star Wars. Pro opravdové nadšence je tu pak Tadž Mahal, největší sada Lego na světě (skládá se z 5922 kostiček). Nejstarší vystavená stavebnice pochází z roku 1961. Všechno jsou to originální modely ze soukromé sbírky jednoho člověka, nadšence, který je celý život sbíral. Ve třech patrech je vystaveno přes 2000 modelů nejrůznějších velikostí (více na www.muzeumlega.cz). Expozice se má ještě rozšiřovat, takže se děti mají na co těšit. Fascinaci obrovským žlutým jeřábem nebo jezdícím elektrickým vláčkem však neskrývají ani mnozí dospělí.

Původem dánskou legendu mezi hračkami založil v roce 1932 Ole Kirk Christiansen. Její název je zkratkou dvou dánských slov leg godt, v českém překladu dobře si hraj. Učení se hrou, kreativita a rozvoj dětské zručnosti jsou totiž hlavní filozofií firmy Lego. Základem stavebnice je tradiční kostka, na trh poprvé uvedena v roce 1958, která svou univerzálností a kompatibilitou dává prostor dětské fantazii. Dnes je firma z hlediska tržeb pátým největším světovým výrobcem hraček, barevné kostičky distribuuje do 130 zemí. V roce 2010 bylo Lego Britskou asociací hraček zvoleno hračkou století.

Z 1. soukromého muzea Lega Tereza Vrabcová

Sport

Sáblíková vybojovala na MS na jednotlivých tratích zlato a stříbro

Martina Sáblíková potvrdila, že ve světě rychlobruslení na dlouhých tratích je už několik let téměř nepřekonatelná. Na světovém šampionátu v německém Inzellu skončila druhá v závodě na tři kilometry a pětikilometrovou trať s velkým náskokem ovládla. Na nejdelší ženské distanci tak získala Sáblíková čtvrtý titul v řadě.

Už před šampionátem dvojnásobná olympijská vítězka věděla, kdo bude její největší soupeřkou. Ve čtvrtečním klání na 3 000 metrů měla hlavní konkurentku v boji o prvenství v Nizozemce Ireen Wüstové. Ta je specialistkou na spíše kratší tratě, ale tři kilometry jsou distancí, pro kterou mají obě závodnice výborné předpoklady.

To Wüstová potvrdila, když v předposlední dvojici rychlobruslařek zajela výborný čas 4:01,56. Sáblíková startovala až po ní a  ještě dvě kola před koncem měla ztrátu více než tří a půl sekundy. Až poté začala stahovat, nakonec ale projela cílem o 51 setin sekundy později. Pro vítěznou Wüstovou to bylo v Inzellu velmi úspěšné mistrovství  – získala celkem dvě zlaté a dvě stříbrné medaile.

Do pátečních bojů měla vedle Sáblíkové na patnáctistovce zasáhnout i Karolína Erbanová, trenér Petr Novák ale obě závodnice kvůli zdravotním problémům odhlásil: ,,Karolína má teplotu, takže nebudeme riskovat, že se na start nepostaví ani v sobotu a neděli. Martinu bolí kotník, a tak by to byl velký risk. Pokud bych ji poslal na 1 500 metrů, ona nezískala medaili a pak v sobotu neměla na pěti kilometrech zlato, tak bych si rval vlasy.“ Po závodě však připustil:,,Když jsem viděl výsledné časy, tak jsem Martině říkal, že by brala stříbro.“

I tak byl ale Petr Novák v sobotu večer velmi spokojený. Sáblíková předvedla bezchybný výkon, její největší soupeřka, Němka Stephanie Beckertová, na ni měla v cíli závodu na 5 000 metrů více než čtyřsekundovou ztrátu, třetí Němka Claudia Pechsteinová nabrala dokonce desetisekundové manko. ,,Byla to skvělá jízda, i když jsem v posledních okruzích nebyla schopná zrychlit. Hodně jsem se bála, že Beckertová bude rychlejší, ale když začala dvě kola před cílem jezdit okruhy za 35 sekund, tak jsem byla v klidu,“ popisovala Sáblíková se zlatem na krku.

Radost měl Petr Novák i z výkonu osmnáctileté Karolíny Erbanové. Čtyřnásobná juniorská mistryně světa obsadila na kilometrové trati 17. a na poloviční vzdálenosti 11. místo.

Z Inzellu Martin Charvát

Sparta neuspěla v přímém souboji s Plzní o čelo fotbalové ligy

Plzeňští fotbalisté si upevnili první místo v tabulce. V nejočekávanějším zápase 20. kola nejvyšší domácí soutěže porazili v sobotu doma úřadujícího mistra 1:0. Sparta ztrácí pět bodů, navíc má horší vzájemnou bilanci.

Spíše než o kvalitní podívanou se jednalo o urputný boj s nemalým množstvím ostrých zákroků. Gól Pavla Horvátha z 15. minuty byl jedinou pořádnou fotbalovou akcí. Po faulu Kamerunce Abeny se postavil k přímému kopu a nádhernou ranou otevřel a zároveň také uzavřel skóre zápasu. Brankář Jaromír Blažek na jeho střelecký pokus nedosáhl. Na první pohled to mohlo vypadat na spornou situaci, míč se totiž odrazil od břevna na zem a pak ven z brány. Televizní záznam ale potvrdil, že brankovou čáru přešel. Západočeši tak prolomili smůlu z posledních zápasů – navíc proti hlavnímu rivalovi v boji o titul.

Sparťané neskrývali rozčarování. Mladý útočník Václav Kadlec si posteskl, že byli horší v agresivitě i práci s balonem. Rozčilený Martin Hašek, kterému kvůli trestu pro Jozefa Chovance připadla role hlavního kouče, si stěžoval na nedostatečné nasazení a chybějící pohyb.

Plzeňský trenér Pavel Vrba si naopak pochvaloval výhru, ke které jeho hráči došli především zodpovědnou obrannou hrou. „Vůbec ale není rozhodnuto, na to je příliš brzy, protože se bude hrát ještě o třicet bodů.“ Obránce David Bystroň souhlasil, že klíčem k úspěchu bylo hlídat si útočníka Kweukeho, ztěžovat mu hru, – a samozřejmě Horváthova výstavní branka.

K překvapením kola patřilo vítězství Brna, jednoho z nejhorších celků soutěže, nad Olomoucí. Hanácký klub nevyužil možnost přiblížit se druhé Spartě na pouhé tři body. Na třetí příčku za Spartu tak poskočil Jablonec, který porazil Hradec Králové rozdílem dvou tříd 7:0. Pražská Slavia potvrdila stoupající formu výhrou nad Teplicemi 4:1. Pondělní dohrávka přinesla také více radosti domácím, Baník si poprvé v jarní části soutěže připsal výhru, Mladou Boleslav porazil zásluhou gólu Varadiho ze 13. minuty.

Výsledky 20. kola: Brno - Olomouc 2:0, Příbram - Liberec 1:0, Plzeň - Sparta 1:0, Jablonec - Hradec Králové 7:0, České Budějovice - Bohemians 1:1, Ústí n. L. - Slovácko 2:0, Slavia - Teplice 4:1, Ostrava - Mladá Boleslav 1:0

Filip Šára

Po Pardubicích postoupily do semifinále play off i Vítkovice, Třinec a Slavia

Hokejisté Třince a Vítkovic se stali dalšími semifinalisty play off extraligy. V obou sériích činil konečný stav 4:2 na zápasy. O posledním článku semifinálového kvarteta rozhodl až sedmý zápas mezi Slavií a Libercem.

V 5. utkání čtvrtfinálové série mezi Vítkovickými a hostujícími Českými Budějovicemi musely o vítězi rozhodnout až samostatné nájezdy, ve kterých Viktor Ujčík trefou v šesté sérii zajistil výhru domácích. Stav po pátém vzájemném střetnutí tak vypadal stejně jako poslední hraný zápas, tedy 3:2 pro Ostravany.

Poslední, šesté utkání se hrálo na ledě Českých Budějovic, ale ani v domácím prostředí nedokázali Jihočeši odvrátit porážku. Přestože vstoupili do hry aktivněji, nevypracovali si gólové šance, a tak se hosté radovali v 13. minutě z Vosátkovy branky. Druhou střelu proměnil na konci první třetiny Malík, poté už se skóre neměnilo.

Do semifinále play off postupují také třinečtí hokejisté, Litvínov zdolali 4:2 na utkání. V pátém zápase Oceláři rozdrtili hostující Litvínov 6:1, nejproduktivnějším hráčem se jedním gólem a dvěma přihrávkami stal domácí Martin Růžička.

V šestém zápase zvítězil Třinec na ledě Litvínova 4:1, přestože skóre otevřel již ve 2. minutě domácí Stříteský. Ve druhé a třetí třetině měli však navrch Oceláři, v každé z těchto částí se trefili dvakrát, a vybojovali si tak zasloužené vítězství.

Výsledky:
Třinec - Litvínov 4:2 (6:0, 3:2, 3:5, 2:4, 6:1, 4:1)
Vítkovice - České Budějovice 4:2 (3:1, 0:5, 3:0, 1:3, 3:2 SN, 2:0)
Zlín - Pardubice 0:4 (3:4 PP, 2:4, 1:2 SN, 2:6)
Po uzávěrce:
Liberec - Slavia Praha 3:4 PP,  celkově  3:4 (4:5, 5:1, 2:5, 3:4, 2:0, 3:2 SN, 3:4 PP)

 

Eva Pavelková

Počasí

Kdo si počká, ten se dočká – do Česka dorazilo jaro

Zoufalství ze zimních kabátů a rukavic už nebralo konce, a tak se matka příroda přece jen umoudřila a ukázala nám po dlouhé době jarní sluníčko a přívětivé teploty. Ačkoli ještě začátkem března nebylo jasné, jestli děti budou trávit jarní prázdniny na horách, nebo zda vlekařům už sezona končí, naměřené hodnoty vyšplhaly v posledních dnech znenadání až k teplotním rekordům a pondělních 19 stupňů Celsia hlášených z Olomouce dalo zimě definitivní vale. I když v půlce měsíce zaprší, na horách spadne pár posledních vloček a noční teploty klesnou místy pod nulu, jaro už nikdo nevyžene, takže hurá do barevných outfitů.

Lenka Nechvátalová