21. dubna 2011, Carolina č. 773

události od 13. do 20. dubna


Z domova

Vláda ODS, TOP 09 a VV pokračuje. Končí Bárta, zůstávají John i Dobeš, vnitro bude řídit Kubice

Jednání koaličních špiček v pondělí pozdě do noci v Kramářově vile našlo cestu z vládní krize. Politici se po pěti hodinách dohodli na změnách na ministerských postech a oznámili, že složení koalice zůstane stejné. Prezident nové ministry jmenuje ve čtvrtek.

Klíčová byla především dohoda týkající se postu ministra vnitra. Radka Johna  (VV) nahradí bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Oproti původnímu požadavku premiéra Petra Nečase, aby John z vlády odešel, bude teď už bývalý šéf vnitra zastávat nově zřízený post vicepremiéra pro boj s korupcí.

Ministerstvo školství bude i nadále řídit Josef Dobeš (VV), "Je tu otázka státních maturit, rozhodli jsme se vzít tuto věc v potaz," řekl Nečas podle serveru iDnes.cz s vysvětlením, že se jedná o politický kompromis mezi všemi stranami. Hlavním důvodem Dobešova plánovaného odvolání byl Nečasův požadavek, aby z vlády odešli všichni lidé spojení s bezpečnostní agenturou ABL.

Víta Bártu, který na post ministra dopravy rezignoval předminulý pátek, ve funkci nahradí dosavadní státní tajemník Radek Šmerda. Až se Bárta očistí z podezření z korupce, bude se moci do vlády vrátit. "Právě proto VV do této funkce nenasadily svou politickou figuru, ale Šmerdu," řekl předseda VV John serveru iDnes.cz. Šmerda je nestraník, který v minulém volebním období působil jako náměstek tehdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové.

"Do konce jara budou také provedeny další personální změny ve vládě, vycházející z hodnocení jednotlivých ministrů, jejich přínosu pro vládu, kvality práce, ale také toho, co vládě z hlediska veřejného mínění přináší nebo nepřináší,"  citoval  Nečase server Aktuálně.cz.

Rozkol uvnitř koalice odstartovala počátkem dubna aféra VV, jejichž faktický vůdce a ministr dopravy Vít Bárta čelí podezření, že uplácel své poslance a že do politiky vstoupil kvůli ekonomickým zájmům. Podle zveřejněné nahrávky bývalé předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristýny Kočí se ale měla část ODS delší dobu podílet na přípravě vnitrostranické krize VV i koaliční vlády (viz Carolina 771 a 772).

Navzdory noční dohodě koalice se příští týden bude na žádost ČSSD hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě. Vzhledem k poslednímu vývoji a rýsující se cestě ven z krize ale opozice při hlasování nejspíše neuspěje. V Poslanecké sněmovně má jen 82 hlasů.

Další hlasování o důvěře vládě pak parlament čeká v červnu, kdy premiér Nečas hodlá předložit klíčové reformní zákony a o hlasování sám požádá. Pokud zákony přijaty nebudou, vláda skončí.

Kateřina Tauchenová

Iniciativa ProAlt uspořádala generální zkoušku demise vlády

Iniciativa ProAlt svolala na sobotu 14. dubna happening, jehož tématem byla hromadná demise vlády. Organizátoři, kteří představovali ministry, vyhlásili, že vládě s občany došla trpělivost, a tak se rozhodla hromadně rezignovat. Sešlo se asi sto lidí a další se přidávali cestou na Pražský hrad, kam celá skupina směřovala.

Nápad na uspořádání protestu vznikl jako reakce na vládní krizi. Organizátoři ProAltu, který se kriticky staví proti chystaným reformám, se rozhodli parodicky ukázat, jací jsou čeští ministři a co si myslí o občanech. Vytiskli si černobílé portréty členů kabinetu, které si dali před obličej, a představitel premiéra Petra Nečase dostal velkou masku. Vytvořili tak kopii současné vlády a poslali její členy s demisí k prezidentu republiky.

Průvod asi stovky občanů vyšel od úřadu vlády a za doprovodu policistů směřoval vzhůru na Pražský hrad. Během několika zastávek vystoupili dvojníci většiny ministrů a přednesli svou poslední řeč. V ní shromážděným sdělili, proč se rozhodli odejít ze svých funkcí.

„Nechceme vládnout lidu, který nechápe, že jediná cesta, jak dosáhnout prosperity, blahobytu a konkurenceschopnosti, spočívá v ožebračení většiny tohoto národa, v rozvrácení důchodového systému a ve zrušení dalších nadbytečných sociálních jistot a nejlépe všech jistot, v privatizování veřejných služeb do rukou našich sponzorů, v nepatrném snížení statutu zaměstnanců na občansky odpovědnou úroveň otroka. Takovému lidu, který tyto zásadní nezbytnosti nechápe, prostě a jednoduše vládnout nechceme,“ prohlásil představitel premiéra Nečase a sklidil za to potlesk a smích.

Všechny proslovy byly ironické, neotřelé a zaznívaly v nich narážky na aféry a skandály ministrů. Účastníky happeningu pobavily. Když promlouval dvojník ministra vnitra Radka Johna, smáli se i hlídkující policisté. „Přestože jsem do vládního programu já sám prosadil desítky, stovky, ne-li tisíce bodů – nebo jsem je chtěl prosadit – přes to všechno se shromáždilo přes 30 tisíc podpisů nějakých jakoby policajtů pod petici požadující mé odvolání. Někteří si dokonce troufli tady kolem nás chodit,“ pronášel uprostřed Malostranského náměstí.

Happening byl reakcí na chování politiků, které se veřejnosti nezamlouvá. Podle průzkumu agentury SC&C pro Českou televizi pociťují více než dvě pětiny lidí při současné vládní krizi stud a zklamání, 67 % dotázaných by přivítalo konec Nečasovy vlády. „Myslím si, že tahle vláda ztratila svoji legitimitu tím, jakým způsobem je opředena skandály – nejen současnými, ale i minulými. Myslím si, že k tak zásadním reformám, které mají v plánu dělat, skutečně potřebují větší legitimitu,“ míní studentka Univerzity Karlovy Kateřina Kňapová. Většina Čechů si myslí, že se prezident Klaus v současné vládní krizi chová správně, pouze třetina dotázaných s ním nesouhlasí.

Z happeningu Jana Maxová

Pan Ki-mun v Česku jednal o současné mezinárodní situaci

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun pobýval od 15. do 17. dubna v České republice. "Chtěl bych mluvit o tom, jak můžeme lépe koordinovat spolupráci při řešení současných vícerých krizí. Viděli jsme to na Blízkém východě a v severní Africe," uvedla ČTK hlavní důvod příletu jihokorejského diplomata. Naposledy generální tajemník OSN navštívil českou metropoli před dvanácti lety, kdy tuto funkci zastával Kofi Annan.

V pátek se Pan Ki-mun sešel s prezidentem Václavem Klausem. "Pan prezident hovořil s generálním tajemníkem OSN téměř hodinu o nejrůznějších zahraničněpolitických otázkách a hlavních tématech poslední doby. Debatovalo se také o situaci v Tunisku, Egyptě a Libyi," citovala ČT24 mluvčího Hradu Radima Ochvata. Podle Pan Ki-muna potřebuje OSN pro řešení krizí plnou podporu svých členů. Českou republiku zařadil mezi velmi významné státy, a to díky její angažovanosti v radě lidských práv a při přípravě komise pro budování míru v minulosti.

Generální tajemník také jednal o Libyi a dalších severoafrických zemích s premiérem Petrem Nečasem, šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem, pražským primátorem Bohuslavem Svobodou či předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou. "Mluvili jsme o naději, že tam dojde k demokratickým volbám a země se bude ubírat tímto směrem. Zároveň jsem říkala, že na druhé misce vah je riziko, že se to nemusí podařit. Ta rizika zde jsou," shrnula pro ČT24 obsah schůzky Němcová. Diskutovalo se mimo jiné o změnách klimatu a snaze zabránit hladomoru.

Sedmašedesátiletý generální tajemník se v Česku zastavil během cesty z Berlína na Ukrajinu. Jako osmý generální tajemník OSN působí Pan Ki-mun od roku 2007, kdy vystřídal Kofiho Annana. Během výkonu funkce se soustředí hlavně na boj proti klimatickým změnám, odzbrojení, zabránění chudobě a finanční krizi, zajištění míru a bezpečnosti a také snaze reformovat OSN. Předtím pracoval jako kariérní diplomat pro jihokorejské ministerstvo zahraničí, které v letech 2004 až 2006 vedl.

Magdalena Leimerová

Zahájení Expedice Mars 2011 a výstavy k 50. výročí Gagarinova letu podpořil i Vladimír Remek

Jako při startu rakety. Symbolického odpočítávání zahájení osmého ročníku soutěže Expedice Mars se v pondělí v prostorách Ruského střediska vědy a kultury v Praze zúčastnili první československý kosmonaut a nynější europoslanec Vladimír Remek i jeho tehdejší náhradník Oldřich Pelčák. Zároveň začala  výstava fotografií u příležitosti 50. výročí letu prvního člověka do vesmíru.

Do soutěže Expedice Mars 2011 se mohou hlásit děti, kterým je v letošním roce mezi 10 a 17 lety. V prvním kole konkurzu o místa v dětské vesmírné posádce budou účastníci prostřednictvím www.expedicemars.eu odpovídat na tři série otázek z kosmonautiky, astronomie a zdravovědy. V dalším kole musí vypracovat projekt podle zvolené odbornosti (palubní inženýr, astronom, geolog apod.). Nejlepší z nich se utkají v září v semifinále, kde budou před odborníky na kosmonautiku obhajovat své projekty a vědomosti týkající se kosmonautiky. Také předvedou znalost angličtiny. Deset nejúspěšnějších pojede v říjnu do Evropského vesmírného centra v Belgii, kde projdou podobným výcvikem, který musí podstoupit skuteční kosmonauti. Vyvrcholením výcviku a celé soutěže je simulovaný let do vesmíru v maketě raketoplánu.

„Dnes to jsou žáci základních škol, ale už nyní mají možnost projít výcvikem kosmonautů a podniknout simulovaný let ke hvězdám,“ říká jeden z organizátorů soutěže Slávek Hrzal, ředitel Dětské tiskové agentury. „Pro mnohé je účast v soutěži odrazovým můstkem do dalších mezinárodních akcí, letních škol či studentských konferencí,“ dodává.

U výstavy fotografií, na kterých se objevuje Jurij Gagarin, první kosmonautka Valentina Těreškovová, další kosmonauté, ale také rakety, družice a vesmírné stanice, vzpomíná Vladimír Remek na den před padesáti lety, kdy vyletěl do kosmu první člověk: „Bylo mi třináct let, chodil jsem do sedmé třídy. Celá škola šla ven na dvorek a tam jsme se dívali, jestli tu raketu neuvidíme. Samozřejmě jsme nic neviděli.“ Upozorňuje na to, jak ve dvacátém století neuvěřitelně pokročil vývoj techniky. Pamatuje dobu, kdy mu připadal let do vesmíru záležitostí sci-fi. K průlomovému letu Jurije Gagarina dodává: „Hodně mě to ovlivnilo. Byl jsem tehdy členem astronomického kroužku v Brně na Kraví hoře. Nakonec jsem měl to štěstí se do vesmíru podívat.“

Z Ruského střediska vědy a kultury Helena Vopatová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Šéf slovenského Daňového ředitelství Miroslav Mikulčík odstoupil po výzvě premiérky

Po tvrdém střetu s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKU-DS) odstoupil ve středu 20. dubna ředitel slovenského Daňového ředitelství sídlícího v Košicích. Rezignoval kvůli pronájmu budovy DŘ od firmy Nitra Invest, která je napojena na místní organizaci SDKU-DS. Stalo se tak po více než týdnu od chvíle, kdy zazněla výzva premiérky k jeho rezignaci.

„Nechci být prostředkem jakéhokoliv mocenského zápasu, ať už je to ve vztahu k opozici nebo uvnitř koalice. Ministra financí, kterého si nesmírně vážím, a ani premiérku nechci dostat do jakéhokoliv konfliktu, a proto jsem se dnes rozhodl ze své funkce odstoupit,“sdělil Mikulčík ve zprávě pro média.

Dále uvedl, že vždy jednal v souladu s veřejným zájmem a plně podle právních norem Slovenské republiky. Zároveň dodal, že podporuje směřování současné slovenské vlády.

Kauza ohledně pronájmu budovy Daňového ředitelství vznikla, když se na veřejnost dostaly informace, že prostory za zhruba 6,6 milionu eur pronajímá úřadu firma Nitra Invest, která je spojena s místní organizací SDKU-DS.

Šéf nejsilnější opoziční strany Směr-SD Robert Fico to považuje za skandální klientelismus a požaduje odvolání Ivety Radičové z funkce premiérky. Radičová už dříve vyzvala Mikulčíka, aby přijal politickou zodpovědnost a odstoupil. Ten to však nejdříve odmítal a dostalo se mu i podpory ministra financí Ivana Mikloše (SDKU-DS).

Jakub Kornfeld

Předškolák Oldřich Poul vyhrál celosvětovou výtvarnou soutěž v Japonsku

Teprve šestiletý Oldřich Poul z Nového Jičína dosáhl úspěchu, o který mnozí výtvarníci usilují celý život. Na soutěži v japonské Kanagawě mu odborná porota složená z předních malířů, ředitelů akademií a galerií udělila cenu Grand Prix.

Šestiletý Čech vyhrál s obrázkem, kde tuší a tužkami zobrazil sebe, jak si stéblem trávy hraje s kočičkou. V prestižní celosvětové výtvarné soutěži pro děti od šesti do šestnácti let, které se účastnily děti ze 77 zemí světa, byla jeho práce vybrána mezi více než 23 tisíci obrázků. Grand Prix se navíc vždy uděluje pouze dvěma účastníkům – jednomu Japonci a jednomu cizinci. A právě tím se stal předškolák Oldřich Poul.

Obrázek je ojedinělý tím, že jej Olda ztvárnil jako pohled shora, což většina dětí neumí. Základní umělecká škola v Novém Jičíně, kde malý malíř studuje, se japonské výtvarné soutěže účastní již od roku 1983. Svou výhrou tak Oldřich splnil celoživotní sen i učitelce Soně Zemánkové, která velmi dlouho toužila po tom, aby cenu její žáci získali.

Sám Olda komentuje událost na tn.cz velmi skromně: „Já ani tomu nevěřím, že jsem to vyhrál. Paní učitelka řekla, abych něco nakreslil, a já jsem to nakreslil. Měli jsme k tomu i živou kočičku.“ Překvapený však z toho rozhodně není jen on sám, jak vypráví jeho maminka Lada Poulová. Rodina je z jeho úspěchu nadšená, „ale doteď jsme si to nikdo pořádně neuvědomili, jsme z toho všichni zaskočení.“

Alina Shupikova

Ekonomika

Nejlepším velkým zaměstnavatelem je v Česku technologická firma Red Hat Czech

Vítězem 8. ročníku soutěže Best Employers Česká republika v kategorii velkých firem se stala společnost Red Hat Czech a v kategorii malých a středních firem vyhrála farmaceutická společnost Amgen. Výsledky oznámil v úterý celosvětový pořadatel studie – poradenská společnost AON Hewitt.

Podle výsledků jsou nejlepší zaměstnavatelé IT firmy. Mezi velkými firmami se na druhém místě umístil Microsoft, na třetím pak Philip Morris ČR. Z malých a středních firem se také prosadily IT společnosti – z 10 oceněných jich byla půlka.

„IT je dost konkurenční obor. Pokud pracujete v IT a nebudete se dostatečně věnovat zaměstnancům, tak vám je někdo ukradne,“ uvedla pro ČT Tereza Kožuská, projektová manažerka pořádající společnosti AON Hewitt.

Zaměstnavatelé byli ohodnoceni na základě míry motivovanosti svých zaměstnanců a názorového souladu s nimi. Do soutěže se letos přihlásilo 71 firem z různých odvětví, 62 z nich splnilo podmínky pro účast.  Studie také poukázala, že benefity, kterými úspěšné společnosti lákají a udržují zaměstnance, už dnes nepředstavují jen stravenky, notebook či auto. "Kromě klasických evergreenů, kterými jsou spořicí a důchodové programy požívající určité daňové zvýhodnění, vidíme nárůst zájmů o rizikové životní pojištění a o úrazové pojištění," vysvětlil obchodní ředitel AON Risk Solutions Tomáš Kříž.

Hana Němečková

Areál mladoboleslavské automobilky si přišlo prohlédnout více než 75 tisíc lidí

Škoda Auto uspořádala v sobotu při příležitosti oslav 20 let od své privatizace den otevřených dveří.

Po šesti letech si tak mohli návštěvníci projít škodovácký „pentagon“, tedy budovu, kde sídlí vedení společnosti a administrativa. Ještě větším lákadlem byla možnost navštívit výrobní haly. Výroba agregátů, nářaďovna, hutě, lisovna, svařovna, nebo montáž automobilů – nahlédnutí do automobilové „kuchyně“ potěšilo nejednoho fanouška škodovek.

Škoda Auto je součástí německého koncernu Volkswagen od 16. dubna 1991. S privatizací ovšem nesouhlasila určitá část odborníků i politiků – mezi její odpůrce patřil i tehdejší ministr financí Václav Klaus, který prosazoval kuponovou privatizaci Škody. Během nynějších oslav pro ni měl už jen slova chvály: "Dvacet let je už dlouhá doba. Troufám si říct, že dvacet let je dospělý věk pro škodovku. Jako někdo, kdo celých těch dvacet let Škodovku sledoval, musím s radostí říci, že Škoda Auto ani neprodělávala žádné teenagerovské problémy, nezlobila teenagerovsky.“

Ekonomové se shodují, že privatizace dopadla nad očekávání dobře. Díky úspěšnému převodu pod německá křídla se stala nejúspěšnějším českým výrobcem a tahounem českého exportu.  Škodovácký elán a sebevědomí musí Volkswagen dokonce brzdit. Markéta Šichtařová, analytička Next Finance doplnila pro server iDnes.cz: "Takovému názoru nahrává i diskuse o vynuceném omezování výbavy aut Škoda z podzimu minulého roku. Přesto společnosti Volkswagen nelze upřít, že automobilce Škoda Auto umožnila růst a zlepšení reputace během posledních dvaceti let.“

Hana Němečková

Kultura

Praha hostila Festival spisovatelů. Již po jednadvacáté a s velkými jmény

Tradiční Festival spisovatelů Praha letos zahájila autorská čtení v Café Louvre. V sobotním odpoledni si mohli návštěvníci vyslechnout pasáže z knih čtené Řekem Constantinem Kokossisem, Francouzem Wernerem Lambersym či tuzemským Tomášem Kafkou, básníkem zabývajícím se fotbalovou tematikou. Prostory Café Louvre byly zaplněny do posledního místa, ještě větší nával však nastal o dvě hodiny později v populární kavárně Starbucks na Malostranském náměstí, kde se lidé sešli kvůli autogramiádě jedenácti českých spisovatelů. Mezi nimi byli Vladimír Páral, Michal Ajvaz či Petra Hůlová.

Oficiální zahájení festivalu se pak odehrálo v nedělní podvečer na Nové scéně Národního divadla, která hostí celý zbytek programu. Letos se organizátoři rozhodli vyjít vstříc nejvíce studentům, kteří nejen, že mají vstup na diskuze zdarma, ale také se kvůli nim posunul měsíc konání z tradičního června na duben.  Jednou se žhavých novinek festivalu, jenž letos nesl podtitul Někdo to rád horké, byly také online přenosy nejen diskuzí, ale i autorských čtení. Kromě zahraničních hostů je měla i čtveřice českých literátů. Horkými tématy okolo krize intelektu či plánovaného zvýšení DPH na knihy se pak samozřejmě nešetřilo.

Hlavními hvězdami festivalu se kromě nositele Nobelovy ceny Dereka Walcotta stali i laureát ceny Pullitzerovy, Dominikánec Junot Díaz, Iráčan Saadi Yousef či americký Don DeLillo. Právě Walcott a Yousef byli těmi, kteří ve středu na Nové scéně festival zakončili.

Eva Došková

Návštěvníci MFF Karlovy Vary se mohou těšit na znělku s Judem Lawem a letní kino

Hlavní postavu letošní znělky Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFF KV) si zahraje Jude Law, který festival loni navštívil. Jednou z důležitých novinek bude otevření letního kina, kde organizátoři plánují kromě promítání filmů i koncerty. Do Varů bude také přivezena replika francouzského secesního stanu z roku 1900, která se nazývá Magic Mirrors. Informace zveřejnili pořadatelé na pražské tiskové konferenci 19. dubna.

Čtyřicátý šestý ročník MFF Karlovy Vary se letos koná od 1. do 9. července. Organizátoři oznámili, že ceny lístků se nezvýší. „Klasická cena vstupenky bude 65 korun, zvýhodněná cena 50 korun," řekl výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha. Prezident festivalu Jiří Bartoška je nejvíce pyšný na zprovoznění chátrajícího letního kina, které chce využít na promítání filmů, pořádání koncertů a případně i projekci závěrečného a zahajovacího filmu. Návštěvníci by mohli ocenit i Magic Mirrors, dřevěný sametový sál, který je v současnosti součástí nejrůznějších prestižních evropských akcí, k vidění byl například na Berlinale.

Znělku, ve které se dle tradice objeví loňský host, bude natáčet režisér Ivan Zachariáš v Londýně během května. Karel Och, který nastoupil do funkce uměleckého ředitele festivalu po Evě Zaoralové, uvedl informace o porotě a o programu soutěžních sekcí. Prezidentem mezinárodní poroty bude maďarský režisér István Szabó. „Devět let poté, co na 37. ročníku festivalu představil svůj film Na miskách vah, se István Szabó vrací. Jsme nesmírně potěšeni, že festivalovou porotu povede tak vynikající a legendární umělec,“ řekl Och. V programu nebudou chybět světové novinky, nezávislé americké filmy a domácí tvorba. Tři tematické sekce nabídnou divákům Poctu Denisi Cilleneuvovi, Samuelu Fullerovi a Mladý řecký film.

Novinkou MFF KV budou i městská kola, která mohou sloužit návštěvníkům například při přemísťování se mezi promítacími sály. Celkový rozpočet festivalu činí letos 135 milionů korun. Karlovy Vary přispívají osmi miliony, stát třiceti miliony a kraj třemi miliony korun. „Zbytek nám poskytují naši partneři," oznámil Bartoška.

O hvězdných hostech se organizátoři zatím nezmínili. V polovině června zveřejní kompletní program soutěžních sekcí. Aktuální informace jsou k nalezení na oficiálních stránkách www.kviff.com.

Johana Fundová

Sport

Po dvaceti letech se české tenistky opět probojovaly do finále Fed Cupu

Poprvé od roku 1988 a vůbec poprvé od vzniku samostatné ČR se české tenistky dostaly až do finále tradičního Fed Cupu. Petra Kvitová, Barbora Záhlavová-Strýcová, Iveta Benešová a Lucie Hradecká se o postup zasloužily nedělní výhrou v belgickém Charleroi, kde v dramatickém zápase porazily domácí tým 3:2.

Jako před 23 lety, i letos stojí v cestě k poháru Rusko. To je favoritem soutěže poté, co o víkendu vyhrálo 5:0 nad Itálií, obhajující titul. Česká reprezentace však s porážkou nepočítá. „V listopadu v Rusku vyhrajeme,“ svěřil se kapitán týmu Petr Pála serveru iDnes.cz. Hráčky se tak pokusí navázat na úspěšnou sérii z 80. let, kdy pohár putoval do tehdejší ČSSR celkem čtyřikrát.

Zvítězit nad Ruskami však nebude snadné. Největší obavy vzbuzuje fakt, že se finálové utkání bude hrát až za půl roku. To může neblaze ovlivnit kondici týmu. Pála však neskrývá důvěru ve své svěřenkyně. „Věřím, že se každá připraví co nejlépe,“ nechal se slyšet.

Petr Veličko

Závody MTBO v Maďarsku úspěšně odstartovaly novou sezónu

Cyklistické dresy, horská kola, v nohou mnoho najetých kilometrů a ve tváři soutěživý výraz. Na závody, které se konaly od 15. do 17. dubna v maďarském městečku Tapolca, by však tohle nestačilo. O úspěchu v MTBO (Mountain Bike Orienteering), orientačním závodě na horském kole, totiž rozhodují nejen fyzická kondice, ale také orientační schopnosti závodníka.

S pomocí mapy a buzoly musí absolvovat na kole v minimálním čase trať v terénu vymezenou jednotlivými kontrolami. Povinnou výbavou každého závodníka je proto ještě  mapník (držák na mapu) na řídítkách a buzola v kapse dresu.

Na úvodních závodech Světového poháru MTBO 2011 potvrdili čeští reprezentanti skvělou formu. V pátečním sprintu SP na šestikilometrové trati s 30 kontrolami z Čechů nejlépe dojel na 2. místě Radek Laciga, mezi ženami skončila dvanáctá Renata Paulíčková. V sobotu na závodníky čekala krátká trať (middle). S nástrahami otevřeného terénu si z reprezentace nejlépe poradil Jiří Hradil, který obsadil 5. místo, o 3. příčku se zasloužila Renata Paulíčková. Té se vydařil i start na klasické trati (long), která na závodníky čekala poslední den. Mezi ženami byla čtvrtá, z  mužů exceloval Marek Pospíšek, do cíle dovezl 2. místo. Celkem se na SP představilo na 130 závodníků z 18 zemí světa.

Reprezentační trenér Jiří Vraný je se vstupem do sezóny spokojený. „Takovéto výsledky potěší, dají signál, že zimní příprava byla dobrá, a hlavně potřebné sebevědomí do dalších závodů. A to je to hlavní – kdo nemá na světové výsledky mentálně, tomu rychlé nohy většinou nepomůžou,“ vyjádřil se k úspěšnému víkendu na www.mtbo.cz.

O víkendu se v Tapolce  uskutečnily také první dva závody Českého poháru MTBO 2011. Český pohár se v Maďarsku konal již potřetí. Na tratě se vydalo na 200 závodníků. Příští rok bude maďarské městečko zřejmě hostit mistrovství světa MTBO.

Z Tapolky Tereza Vrabcová

Florbalisté Střešovic po neuvěřitelném obratu obhájili mistrovský titul

Nejnapínavější zápas historie extraligy, takové bylo rozhodující utkání play-off mezi Tatranem Střešovice a FBC Ostrava. Pražané zvítězili, přestože ještě deset minut před koncem prohrávali o pět gólů. Nejúspěšnější český florbalový tým díky famóznímu závěru vybojoval už čtrnáctý mistrovský titul.

Ostravané přitom měli blíže k titulu již ve čtvrtém utkání. Po dvou třetinách vedli 5:2, Střešovice ovšem dokázaly dovést zápas do vítězného konce. Vyrovnaly stav série na 2:2 a o vítězi extraligy musel rozhodnout pátý zápas.

Do něj znovu vstoupili lépe hráči Ostravy, v první třetině si vypracovali třígólový náskok. Tatran si vytvářel spoustu šancí, brankáře Víta Schulmeistera ale nepřekonal. Ve druhé třetině vsítila Ostrava další dva góly. Za stavu 0:5 si domácí trenér Jan Zahálka vzal oddechový čas, ve kterém vyřkl větu: „Jestli to otočíme, budeme slavní.“ Time-out Střešovicím prospěl. Dvěma góly snížily na 2:5. Ostravané se ale z útlumu rychle vzpamatovali a dalšími dvěma trefami opět získali vedení o pět branek.

Deset minut před koncem třetí třetiny vše nasvědčovalo tomu, že se Ostrava bude radovat z prvního mistrovského titulu. Za stavu 3:8 už zřejmě nikdo nevěřil, že by se Střešovice mohly vrátit do hry. Tatran musel zariskovat, a tak se devět minut před koncem odhodlal ke hře bez brankáře. Tím započal fantastický obrat. Do sítě hostů padala jedna branka za druhou a 61 sekund před koncem vyrovnal Johan Von Der Pahlen na 8:8, čímž poslal utkání do prodloužení.

O vítězi extraligy rozhodla trefa Milana Garčara, který se stal hrdinou haly Sparty na Letné. Tatran po neuvěřitelném obratu zvítězil 9:8 a obhájil titul mistra extraligy. Hráči FBC Ostrava po utkání nemohli uvěřit, že prohospodařili takový náskok. Trenér Petr Skácel jen těžko hledal slov. O výsledku podle něj rozhodla zkušenost hráčů Střešovic. I přes finálové zklamání však mohou být Ostravané se sezonou spokojeni. Zatímco vloni bojovali o záchranu, letos získali stříbrné medaile.

Z haly Sparty Jan Koreš

Počasí

Počasí

Veškeren zkormoucený lid svorně bědující nad třeskutým řáděním podlých meteorologických jevů počal postupně jásati. Chlad, kterýžto byl vprostřed minulého týdne příznačný svou neomalenou rozpínavostí, dal se sice rozvážně, ale přece, na ústup. Provázen svou věrnou družinou, větrem a deštěm, se tak nakonec v novém týdnu vytratil zúplna. Skutečnost tato zavdala záminku k četným hodokvasům, jež počaly odehrávati se pod širou klenbou nebeskou. Zahrádky před leckterým pohostinstvím staly se tak prostory z nejvyhledávanějších a mnozí lidé bloudí mimo svá stavení až do chvíle, kdy jim cestu vlahým večerem ozáří svit luny.

P.S.
Slunečné počasí s teplotami kolem 25 stupňů Celsia má vydržet i přes Velikonoce.

Helena Vopatová