28. dubna 2011, Carolina č. 774

události od 20. do 27. dubna


Z domova

Nečasova vláda přežila hlasování o nedůvěře, ale pouze podmíněně

Poslanecká sněmovna dle očekávání nevyjádřila nedůvěru kabinetu Petra Nečase. Ze 198 přítomných poslanců ho podpořilo 114, pro odstoupení vlády jich bylo 84. K opoziční ČSSD a KSČM se přidali „odpadlíci“ Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml – bývalí členové Věcí veřejných (VV),  kteří ze strany v nedávné době odešli nebo byli vyloučeni. Ti však nemohli výsledek změnit, opozice potřebovala 101 hlasů. Hlasování vyvolala ČSSD, protože nesouhlasí s řešením koaliční krize.

Šéfka poslaneckého klubu VV Karolína Peake ještě před hlasováním potvrdila, že se nejmenší koaliční strana rozhodla vládu podpořit, ale pouze podmíněně. Do června  VV požadují splnění svých požadavků, mezi které patří předložení návrhů důchodové  a zdravotnické reformy. Dále žádají dodržení protikorupčního plánu, který na ministerstvu vnitra nastartoval bývalý ministr Radek John, a pokračování personální obměny vlády. Vicepremiér  a předseda VV John také nesouhlasí s tím, aby premiér Nečas rozhodoval o výběru jeho spolupracovníků. „Pokud mám nést osobní zodpovědnost, musím nést také personální zodpovědnost," řekl John a dodal: „Chci si svůj tým spolupracovníků vybírat sám. Je absurdní, aby mi to určoval předseda ODS."

Během sedmihodinového jednání ve Sněmovně se o slovo přihlásilo mnoho poslanců, především z řad opozice. Argumenty obou stran se postupem času víceméně opakovaly. Poslanci si navzájem připomínali chyby levicových či pravicových vlád. Opozice několikrát zdůraznila, že současná vláda ještě „předčila“ tu, kterou vedl Mirek Topolánek. Několikrát zaznělo, že Nečasův kabinet je nejhorší od roku 89.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve svém proslovu, kterým zahájil jednání, napadl vládu s tím, že: „Nejde o reformy, ale o pokračování kupónové privatizace. Jde o to ukrást veřejné zdravotnictví a penzijní systém.“ Premiér Nečas zdůraznil, že jeho vláda odmítá být „vládou údržbářů“ a její fungování je ospravedlněno a podmíněno nutností reforem. Poslanec Huml, který odešel  z VV, označil stranu za sektu a prohlásil: „Omylem jsem kandidoval za nedemokratické uskupení a cítím potřebu se za to omluvit.”

Vyjádřit nedůvěru vládě přišly symbolicky dvě stovky lidí, kteří demonstrovali před Sněmovnou. Byl mezi nimi také předseda ČMKOS, nejsilnější odborové centrály v zemi,  Jaroslav Zavadil.  Podle posledního průzkumu CVVM důvěřuje vládě pětina občanů.

Až po několika hodinách jednání se dostal k řečnickému pultu Vít Bárta, jehož jméno v průběhu jednání skloňovali poslanci ve všech pádech. „Z chyby jsem vyvodil osobní odpovědnost, opustil jsem pozici ministra dopravy. Netrvám na korýtku, nepotřebuji ho. Uznávám, že zde má existovat pravidlo presumpce viny a občané ČR mají právo nevěřit nám politikům. Jestliže už nejsem podnikatelem, který má právo dávat svým kamarádům půjčku na čestné slovo, hotově a bez smlouvy, jako politik si to dovolit nesmím. Je to chyba a musím za ni nést odpovědnost,“ prohlásil bývalý ministr dopravy.

Závěrečné hlasování ozvláštnil Daniel Korte, který své rozhodnutí zazpíval, a většinu vyčerpaých poslanců pobavil. Přestože neuznáním jeho hlasu by se na výsledku nic nezměnilo, vznesla opozice námitku. Miroslava Němcová, předsedkyně Sněmovny, musela nechat o platnosti hlasu hlasovat. Většina rozhodla, že slova „proti návrhu“ byla vyřčena nestandardně, ale ne v rozporu s pravidly.

Nejpozději v červnu by se mělo o vládě hlasovat znovu. Kabinet chce totiž spojit projednávání reformních zákonů s hlasováním o důvěře.

Ze Sněmovny Tereza Sadílková

Prezident jmenoval nové dva ministry – Kubiceho a Šmerdu

Václav Klaus ve čtvrtek jmenoval dva nové ministry, které mu navrhl premiér Petr Nečas. Radka Johna (VV) vystřídal na ministerstvu vnitra nestraník Jan Kubice, Víta Bártu (VV) dřívější náměstek ministra dopravy Radek Šmerda.

Jan Kubice se narodil 3. října 1953. K policii nastoupil krátce po sametové revoluci a do ledna 1994 řídil Ochrannou službu Policie ČR, která má na starosti ochranu vysokých ústavních činitelů. O rok později se stal ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu  a opustil ho až na konci roku 2007 kvůli sporům s vedením a ministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS).  Nesplňoval tehdy požadavek vysokoškolského vzdělání.

Čtyři dny před volbami do Poslanecké sněmovny na jaře 2006 vyvolal plukovník pozdvižení takzvanou Kubiceho zprávou, která upozorňovala na prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Ministerstvo vnitra, předseda vlády a policejní prezidium údajně omezovali činnost při vyšetřování několika závažných případů. Volby skončily po zveřejnění tajné zprávy patem a tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD) odmítl výsledek uznat s tvrzením, že se jedná o spiknutí ze strany ODS. Dnes je Kubice spoluvlastníkem soukromé firmy zaměřené na bezpečnostní poradenství.

Ministr dopravy Radek Šmerda se narodil 14. května 1977 v Brně a vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2002 působil nejprve jako poradce poslance Pavla Sekery, o rok později se stal poradcem náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivy. V letech 2007 až 2009 pak zastával funkci náměstka ministryně obrany Vlasty Parkanové, od níž později odešel a pracoval ve Vězeňské službě. Minulý rok byl Šmerda jmenován náměstkem ministra dopravy Víta Bárty. Šmerdovo jméno zaznělo i v souvislosti s kauzou lobbování při armádních tendrech. V roce 2004 měl pomoci Poličským strojírnám získat čtyřmiliardovou zakázku na likvidaci munice. Protizákonné jednání se však nepodařilo Šmerdovi dokázat, ačkoliv údajně za firmu lobboval.

Tereza Menclová

Ústavní soud zrušil na popud ČSSD změny ve stavebním spoření

Ústavní soud ve středu 27. dubna vyhověl návrhu sociálních demokratů a zrušil změny ve stavebním spoření. Ty prosadila ještě s dalšími škrty současná vládní koalice ve zkráceném řízení ve stavu legislativní nouze a se zpětnou platností.  Státní příspěvek na spoření měl klesnout a ještě měl být zdaněn zvláštní 50% daní. Rozhodnutím ÚS se zvýší výdaje státu o šest miliard korun.

Vláda Petra Nečase (ODS, TOP 09 a VV) chtěla snížit státní příspěvek ke stavebnímu spoření na 2 tisíce korun. Původně byl u smluv uzavřených do roku 2003 ve výši 4 500 korun ročně a u novějších 3 tisíce korun. Vláda na státní příspěvek prosadila i 50% daň, která měla platit pro všechny smlouvy již od letošního roku. Výhodného stavebního spoření se v zemi účastní každý druhý občan.

Ústavní soud, který už v březnu zrušil balíček sociálních škrtů, jejž vláda prosadila také ve stavu legislativní nouze, vyhověl stížnosti ČSSD i tentokrát. Podle soudců je úprava ve stavebním spoření neústavní. Zvláštní daň soudci zrušili okamžitě a ostatní změny budou platit jen do konce roku. Ministr financí Miroslav Kalousek v reakci na rozhodnutí ÚS řekl, že
výdaje státního rozpočtu tak stoupnou o šest miliard.

„Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu jednoznačně sděluje, že Ústavní soud se pohybuje mimo ústavu a že vstoupil do čisté politiky,“ reagoval prezident Václav Klaus.

Jana Maxová

ODS oslavila 20 let od svého vzniku

Čtvrtek 21. dubna zaplnily pražský Žofín oslavy dvacetileté existence Občanské demokratické strany. S projevy vystoupili oba bývalí předsedové – prezident Václav Klaus i expremiér Mirek Topolánek. Představitelé ODS museli vyřešit napjaté vztahy obou představitelů a fakt, že ani jeden se s tím druhým nepřál setkat. Řečníci ve svých projevech naráželi zejména na nedávnou vládní krizi.

V úvodu pozdravil občanské demokraty jejich nynější předseda Petr Nečas. ,,ODS vždy stavěla na konzervativních a ekonomicky liberálních tezích svého programu. Vycházíme z nich i dnes, kdy čelíme důležitým výzvám, jako je demografický vývoj nebo měnící se globální ekonomika,“ uvedl.

Za řečnický pult poté nastoupil bývalý předseda Mirek Topolánek, který přišel podle svých slov ,,trochu pozdravit, trochu vynadat a trochu v závěru uklidnit.“ Zavzpomínal zejména na své dřívější působení ve straně a výrazně se opřel do koaliční spolupráce s Věcmi veřejnými, které nazývá sektou. ,,Každá krize má konkrétní příčiny. Nesmíme si ale namlouvat, že je vyřešena, pokud její příčiny stále existují,“ uvedl Topolánek.

Pozvání přijal i prezident Václav Klaus, který za žofínské oslavy zavítal v odpoledních hodinách. Ve svém projevu zavzpomínal na stranické začátky a označil  nynější vedení včele s Nečasem jako změnu, která se vypořádá s budoucí vládní situací.

S účastníky oslavy se setkal  také předseda slovenské SDKU-DS Mikuláš Dzurinda nebo první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Podle něj má strana silné základní teze, ve kterých by měla pokračovat. „Svoboda jedince, svoboda jeho soukromí a nedotknutelnost majetková, to jsou pilíře, na tom nemáme co měnit. Musíme ale řešit aktuální situace, nikdo netušil, že přijde hospodářská krize, na to musíme umět reagovat,“ je přesvědčen Sobotka.

ODS byla založena v dubnu roku 1991 v Olomouci, když se odštěpila od Občanského fóra a stala se posléze nejúspěšnější stranou v Česku po listopadu 1989. Ve vládě působila třikrát, poprvé v letech 1992-1997, podruhé od podzimu 2006 do jara 2009 a opět nyní od července 2010. Čtyřikrát po volbách vládu sestavovala, měla předsedu Poslanecké sněmovny i Senátu a její zakladatel Václav Klaus byl dvakrát zvolen prezidentem republiky.

Oslavy narušuje fakt, že se konají krátce po vážné vládní krizi. Strana se rovněž potýká se složitou finanční situací po investici do několika volebních kampaní.

K výročí vydává strana kroniku, která mapuje události v ODS od jejího založení po současnost. Hlavní čtvrteční sešlosti předcházely i menší regionální oslavy.

Adéla Lávičková

Ochránci Šumavy bojovali za její záchranu

Podle sdružení ŠumavaPro má národní park doslova „za pět dvanáct“, a příznačně v tuto dobu začalo ve čtvrtek 21. dubna shromáždění na jeho obranu. Organizátoři akce předali ministrovi životního prostředí výzvu k záchraně Národního parku Šumava.

Shromáždění odstartovalo zvonění budíků, které si účastníci přinesli s sebou. Ti také drželi papírové stromky a transparenty s nápisy Národní park se nesmí stát vyprázdněným pojmem nebo Stráský proti přírodě.

Nový ředitel parku Jan Stráský, poslední československý premiér z roku 1992 (ODS),   podal před časem návrh na vymýcení kůrovce, který ovšem zahrnoval kácení a užívání chemických prostředků v chráněných oblastech. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) ale během čtvrtečního dopoledne zakázal v nejcennějších prvních zónách používání jedů a na celé Šumavě postřik z letadel. Zároveň povolil kácení v prvních zónách hor motorovou pilou, těžká technika sem vjet nesmí. Dřevo zůstane v parku k zetlení. „Rozhodnutí ministra komentovat nemůžu, pro část parku ale přišlo pozdě,“ reagoval pro ČTK Stráský.

Akci před ministerstvem životního prostředí moderoval herec Petr Vacek, za všechny účastníky na ministra apeloval: „Vyzýváme vás, abyste zajistil otevřenou diskusi a umožnil rovnocennou účast na přípravě zákona vědcům, nevládním organizacím, obcím, krajům a zástupcům ministerstva. Bez široké shody všech těchto skupin nedovolte zákon předložit vládě.“

Dále promluvil dendrolog a ředitel platformy Miroslav Kohel, Pavel Kindlmann nebo Michal Hořejší z iniciativy Věříme vědcům, ne kmotrům. Všichni poukázali na devastování unikátní biosféry, která se v národním parku vytvořila. „Jakou chcete předat zemi svým dětem? Chtěl bych předat přírodu krásnou a divokou. Alespoň její malé zbytky,“ řekl ve svém projevu kazatel a ornitolog Pavel Světlík.

Poklidnému protestu přihlíželi dva policisté a podívat se přišel i bývalý ministr životního prostředí za Stranu zelených Martin Bursík s Kateřinou Jacques. Výzvu doplněnou podpisy převzal náměstek ministra životního prostředí Tomáš Vrbík a slíbil, že žádostí se bude ministr Chalupa zabývat. Aktéři zakončili shromáždění originálně – zvoněním budíků doplněným nahranými zvuky motorových pil.

K výzvě se připojilo přes 40 organizací a samotná petice čítá téměř 3 000 podpisů. Mezi signatáři figuruje i jméno bývalého prezidenta Václava Havla, spisovatele Ivana Klímy nebo dokumentaristky Olgy Sommerové.

Z veřejného shromáždění Nela Christovová

Filozof Václav Bělohradský: Demokracie je zkorumpovaný systém

„Proč je v české politice korupce?“ Na tuto otázku se snažili při stejnojmenné veřejné diskuzi nalézt odpověď filozof Václav Bělohradský, sociolog Pavol Frič, matematik Karel Janeček, ředitel Transparency International ČR David Ondráčka a publicista z pořadu Reportéři ČT Marek Wollner. Akce se konala 26. dubna na Newyorské univerzitě v Praze. Moderoval ji politolog Jiří Pehe, který hned v úvodu zdůraznil, že pojem korupce je částečně zavádějící. Pro domácí politickou scénu je přesnějším termínem rozkrádání veřejných financí.

Pozvané osobnosti dostaly nejprve prostor pro vlastní úvahy, definici korupce a pojmenování příčin či hlavních řešení, poté odpovídaly na otázky z publika. Hosté se shodli, že s pojmem korupce je třeba zacházet opatrně, jedná se o sice běžný, ale nebezpečný problém – a jeho vnímání je zřejmě ovlivněno životem v socialismu.

Především Václav Bělohradský nabádá k ostražitosti: „Základním problémem je určit, co je ještě legální a co už nelegální. Je to stejně zapeklitá otázka jako třeba eutanázie.“ V té souvislosti si přisadil, že demokratické režimy jsou vlastně zkorumpované. Politikům vyčítá, že se nesnaží systém zlepšit, ale naopak jeho nedokonalosti využívají ke svému prospěchu. Nejde o obměnu několika lidí, ale o proměnu celého systému, což je podle Bělohradského spíše přirozeným procesem. „Lidé mají odpor k veřejné angažovanosti. Nevím, jak přesně danou problematiku cíleně řešit,“ dodal.

„Korupce je nejhorší forma krádeže a příživnictví,“ tvrdil rozhodně matematik Karel Janeček. Nejvíce ze všech odkazoval na minulost. „Whistleblower, člověk, který nahlásí korupci, je hrdina. My ho však považujeme za udavače, což je mindrák z dob totality.“ Dále upozornil, že existují pouze tři státy, které mají dlužní úpisy v tištěné podobě – Nauru, Marshallovy ostrovy a Česká republika. Je tedy snadné pořizovat duplikáty a falšovat. „Bolševický režim byl příšerný, tehdy mi bylo sedmnáct a uměl jsem to posoudit,“ reagoval Janeček na dotaz, má-li smysl ohánět se i dvacet let po revoluci komunistickým režimem. „Ať se tu vše rozkrade, ale aspoň tu máme osobní svobodu.“ Jeho reakce vyvolala v sále menší vlnu nevole.

Podle Janečka by bylo vhodné „chytit několik ryb“, aby se ukázalo, že korupce není beztrestná. David Ondráčka, ředitel společnosti na odhalování korupčního jednání, mu oponoval, že účelové hledání obětí k ničemu nevede. Janeček se bránil, že měl na mysli skutečné viníky. Situaci musel uklidnit Pehe, který dal slovo sociologovi Pavlu Fričovi. Podle něj zde funguje systémová korupce. „Nezáleží na jednotlivcích, podstatné je, že korupce je instituce. Je však jedno, zda říkáme korupce nebo krádež. Hlavní je, že se jedná o nespravedlnost.“

Z veřejné diskuze Filip Šára

Matějská pouť letos trhala rekordy v návštěvnosti

Řetízkové kolotoče, střelnice, horské dráhy a spousty dalších atrakcí na pražském Výstavišti v letošní sezoně přilákaly největší počet lidí v historii Matějské pouti. Od 5. března, kdy byla zahájena, do jejího ukončení na Velikonoční pondělí 25. dubna, jich přišlo do areálu v Holešovicích přes 215 tisíc. Ve srovnání s loňským rokem dorazilo o 83 tisíc návštěvníků více. Informaci sdělila ČTK mluvčí společnosti Incheba Praha Markéta Holatová.

Tento rok bylo možné na pouti vyzkoušet na 120 atrakcí, jak českých, tak i zahraničních. Vyznavače adrenalinu lákala například centrifuga Booster nebo atrakce Katapult Bungee. „Nejraději mám horskou dráhu, tu starou, která je tu už několik let, a taky autodrom,“ řekl zpravodajskému serveru Carolina návštěvník Ondřej Kroutil, který na pouť vyrazil s přítelkyní.

Veřejnost lákaly i speciální doprovodné akce. Jako každoročně měly v rámci Matějské pouti svůj den také zdravotně postižené děti, děti z dětských domovů a azylových domů. Charitativní akce, která se 4. dubna konala už poosmnácté, vyvrcholila odpoledním koncertem českých umělců v čele s Michalem Davidem, Danielem Hůlkou nebo Yvetou Blanarovičovou.

Matějská pouť má v Česku  dlouhou tradici.  Její počátky sahají až do roku 1595 a zvyk pochází z výročních poutních oslav svátku sv. Matěje. „Když jsem byl malý, chodil jsem na pouť pravidelně. Ačkoli se mi za ta léta už okoukala, i tak sem rád zavítám. Je to příjemně strávený čas,“ dodal Ondřej Kroutil. Dříve se Matějská pouť konala v jiných lokalitách, například v blízkosti Letné, v Modřanech nebo na Břevnově.  V areálu Výstaviště se pořádá od roku 1963. Slavnou se údajně stala proto, že byla první jarní poutí v Praze. Svátek slaví Matěj 24. února, letošní pouť zpozdilo nepříznivé počasí.

Z Matějské pouti Lenka Nechvátalová

Stručně z domova

* Na dvoudenní návštěvu do České republiky zavítal maďarský prezident Pál Schmitt. Během čtvrtka a pátku jednal s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Petrem Nečasem o evropské problematice, obchodní spolupráci a jaderné energetice. Politici odmítli protijadernou „hysterii“, kterou vyvolala katastrofa japonské elektrárny Fukušima. Klaus novinářům sdělil, že nepřijímají „populistickou hru“ evropských politiků, kteří hovoří o ukončení využívání jádra. Zatímco např. Německo hodlá od atomových elektráren upustit, Česko a Maďarsko budou pouze testovat bezpečnost jaderných reaktorů. Prezident Klaus se vyjádřil také k nové maďarské ústavě, kritizované často kvůli nacionalistickému tónu a sporným formulacím. „Nemyslím, že do ústavy jedné země mají mluvit lidé z jiných zemí,“ řekl a ujistil Schmitta, že ústavu respektuje.

* Výbuch nitroglycerinu v pardubické chemičce Explosia zdemoloval 20. dubna dvě budovy v areálu továrny. V sutinách zřejmě pohřbil čtyři zaměstnance a dalších devět zranil. První lidské ostatky nalezli záchranáři na místě exploze již ve středu, pátrací akce se protáhly i do  prodlouženého víkendu a v úterý byly k lékařské expertize předány ostatky další. „Ohledání místa je náročné a bude pokračovat ještě několik dnů,“ řekla ČT24 policejní mluvčí Markéta Janovská. Báňský úřad, který se snaží zdokumentovat veškeré stopy včetně svědeckých výpovědí, odhaduje dobu vyšetřování na několik týdnů. O příčinách výbuchu odmítají vyšetřovací orgány zatím mluvit. Odstavenou výrobu obnovila Explosia v pátek, v plném rozsahu by se mělo vyrábět v průběhu týdne.

* Grémium ČSSD v pátek schválilo své návrhy na omezení výdajů za předvolební kampaně. Za ideální horní hranici považují sociální demokraté 80 milionů korun. Do této částky by se však nezapočítávaly např. platy zaměstnanců nebo pronájmy nebytových prostor. Limitována by podle představ ČSSD měla být také výše sponzorských příspěvků. Jednotliví dárci by mohli stranám poskytnout ročně nejvýše dva miliony korun, firmy miliony čtyři. „Strany by se neměly dostávat do závislosti na donátorech,“ zdůraznil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Sociální demokraté chtějí také buď zcela zakázat používání billboardů, nebo alespoň omezit jejich počet na 200 až 300 pro jednu politickou stranu. Návrh prodiskutují s ostatními stranami a  nejpozději do konce června by ho chtěli předložit Senátu.

Markéta Kubicová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slováci dolaďují přípravy na hokejový šampionát

Slovensko čeká na svou pořadatelskou premiéru. V pátek 29. dubna bude na dvou stadionech, v Bratislavě a Košicích, zahájeno mistrovství světa v ledním hokeji. Pár dní před prvním buly se však organizátoři  ještě potýkají s nepříjemnostmi. Hlavní stadion Ondreje Nepely v Bratislavě, který prošel rekonstrukcí za 96 milionů eur, zkolaudovali teprve v polovině dubna. Prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel však situaci uklidňuje: „Myslím, že organizační výbor přípravy zvládl.“

Z obavy o ostudu se do bratislavských ulic vydali uklízet i dobrovolníci. Akce začala před několika týdny na Facebooku a Bratislavané se o sobotách scházeli, aby společně zametali, sázeli květiny nebo natírali odpadkové koše. „Mělo by to dělat město, ale když jsou neschopní, tak to uklidíme sami,“ řekla deníku Sme jedna z brigádnic. Místní magistrát alespoň úklid podpořil finančně a zapůjčil lidem nářadí. Desítku vylosovaných dobrovolníků navíc odmění lístkem na zápas domácího mužstva.

Dalším problémem je nedostačující parkoviště před bratislavskou halou. Nejbližší velká parkoviště se nacházejí tři až šest kilometrů od stadionu. Pořadatelé proto doufají, že návštěvníci využijí městskou hromadnou dopravu. Pokud předloží lístek na zápas, budou ji mít zdarma.

Méně důležitý, ale mezi Slováky snad nejvíce diskutovaný spor, se nadále vede o oficiální hymnu šampionátu. Vznikla pod vedením Fun Radia, hlavního sponzora akce. Píseň Life is a game populární zpěvačky Kristiny se od svého uveřejnění potýká s kritikou. Pod petici proti první verzi skladby se už na internetu podepsalo přes padesát tisíc lidí a současná podoba sympatie diváků také nezískala. „Je mi to líto, ale zní to jako laciná diskotéková haluška pro čtrnáctky," napsal v diskuzi jeden z hokejových fanoušků. Ti by si podle ankety na serveru Sme.sk zvolili za hymnu spíše rockovou Hokejovou republiku kapely Gladiátor.

Stanislav Mitáč

Ekonomika

Odboráři opustili jednání tripartity. Plánují další demonstraci

Jednání tripartity o připravovaných vládních reformách ukončili  21. dubna  odboráři demonstrativním odchodem. Dali tak najevo nesouhlas se způsobem, jakým s nimi vláda jedná, a také se současnými návrhy důchodové, zdravotní a sociální reformy. Zástupci zaměstnanců vyzvali premiéra Petra Nečase ke svolání mimořádného zasedání předsednictva. Zároveň ohlásili další demonstraci. Konat se má podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslava Zavadila v sobotu 21. května v Praze.

Na čtvrtečním jednání tripartity se měli zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů dohodnout na podobě připravovaných vládních reforem. Po necelé hodině ale odboráři odešli a uspořádali plánovanou tiskovou konferenci. „Rozhodli jsme se ještě ve světle informací, které jsme se dozvěděli v pondělí z denního tisku, tedy že se dokonce chystá plán, jak odbory dostat z jednání tripartity. Českomoravská konfederace odborových svazů považuje takovéto chování vůči veřejnosti za neakceptovatelné, a proto jsme se rozhodli dnešním dnem přerušit jednání tripartity a vyzvat premiéra, aby svolal mimořádné zasedání předsednictva,“ řekl předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula.

Jako další důvod k opuštění jednání odboráři uvedli, že vláda nebrala ohled na připomínky, které k návrhům jednotlivých reforem měli. Upozorňovali na chyby v návrzích a na to, jaký dopad by tyto chyby mohly mít na nemocné, zdravotně postižené a sociálně nejslabší. Žádnou ze vznesených připomínek ale vláda neakceptovala. „Žádnou snahu o úpravu reforem jsme ze strany vlády nezaznamenali,“ uvedla Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.. Na přepracování reforem odboráři stále trvají. „Chceme reformy, ale chceme, aby proběhly jinak. Aby se přestalo korumpovat, krást a aby se peníze do systému dostaly jinak než obíráním nejslabších,“ vysvětluje Žitníková.

K demonstrativnímu odchodu odborářů se připojila i Asociace samostatných odborů v čele s předsedou Bohumírem Dufkem. Ten vyslovil požadavek na zřízení samostatného důchodového účtu a slíbil, že pokud předseda vlády nesvolá mimořádné zasedání předsednictva co nejdříve, odbory mlčet nebudou. „Míníme použít nátlakové akce. Jsme přesvědčeni, že za našimi názory stojí drtivá většina obyvatel,“ uvedl. Premiér Nečas zatím na výzvu ke svolání předsednictva nereagoval.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) komentoval chování odborů jako narušení sociálního dialogu. „Nemůžeme na obstrukční jednání reagovat jinak, než že budeme odbory vyzývat k dalšímu jednání. V žádném případě ale jejich kroky nebudou mít ten důsledek, že bychom zastavili nebo zpomalili přípravu kroků, které jsou nezbytné pro naši zemi,“ dodává ministr.

Z tiskové konference Pavlína Vávrová

Kultura

S Tomášem Zmeškalem o tématu odlišnosti v Čechách

Spisovatel Tomáš Zmeškal, laureát Ceny Josefa Škvoreckého a autor dvou románů, besedoval se čtenáři v Malém sále Ústřední knihovny v Praze. Setkání ve čtvrtek 21. dubna moderovala Jana Čeňková z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Zhruba třicítka přítomných diváků mohla za symbolickou cenu 30 Kč sledovat od začátku velmi zajímavou debatu s neméně zajímavým člověkem. Po krátkém představení autora a přečtení úryvku z knihy Milostný dopis klínovým písmem přišly na řadu dotazy z řad publika. Ty většinou směřovaly na Zmeškalovu první knihu, jeho povídkovou tvorbu, českou knižní scénu a také na připravovaný třetí román, jehož název ani vydání spisovatel zatím neprozradil. „Bude to příběh o studentech vysokých škol. Několik let jsem učil na Pedagogické fakultě UK, takže toto prostředí velmi dobře znám a měl jsem potřebu něco takového napsat,“ uvedl.

Na otázku, zda čte recenze a hodnocení svých děl, odpověděl Zmeškal pro mnohé poněkud nečekaně: „Všechny kritiky si pečlivě archivuji a snažím si z nich něco vzít. Mohu tak sledovat, zda se nějakým způsobem mění pohled na moji tvorbu i na mě samotného.“ Když byla zodpovězena poslední otázka, spisovatel přečetl dvě ze svých nově napsaných povídek.

Spisovatel Tomáš Zmeškal se narodil roku 1966 v Praze. Jeho otec pochází z Konga, matka je Češka. Vystudoval anglický jazyk a literaturu. Pracoval jako tlumočník, lektor, překladatel a odborný asistent na UK. Několik let žil také v Londýně. V současné době se živí jako středoškolský učitel. Publikoval řadu povídek. Nejvíce na sebe upozornil románovou prvotinou Milostný dopis klínovým písmem, za kterou získal v roce 2009 Cenu Josefa Škvoreckého. V témže roce publikoval i svůj druhý román Životopis černobílého jehněte. Popisuje zde především problém rasismu z dob minulého režimu v Čechách, který Zmeškal ve svém mládí díky své barvě pleti sám zažil. V celé jeho tvorbě jsou silné autobiografické prvky.

Z Ústřední knihovny v Praze Jakub Černý

Studenti DAMU předvedli ukřižování Ježíše

Na Velký pátek mohli lidé v centru Prahy zhlédnout netradiční představení. Studenti katedry alternativního divadla DAMU předvedli spolu s bubeníky z českobudějovické skupiny WonderSticks ukřižování Ježíše Krista. Happening se uskutečnil v rámci Celonárodního čtení Bible.

Ježíš začal svou pomyslnou pouť u Prašné brány, kde se objevil krátce po jedné hodině na vysokých chůdách a s dřevěným křížem na zádech. Doprovázený dramatickým bubnováním pak pokračoval ulicí Na Příkopě až na Můstek. Po cestě se k němu přidávaly stovky lidí, mezi nimi i turisté. Někteří diváci se dokonce zapojili do hry a chtěli mu pomoci. Na Můstku opřel Ježíš kříž o pouliční lampu a symbolicky se k němu přivázal. Ostatní aktéři se oddělili od davu a přečetli z bible kapitolu o ukřižování.

„Čtení bible vyžaduje poměrně velkou pozornost, a proto jsme se nechali inspirovat středověkou tradicí pašijových her, které divadelní formou vypráví o utrpení a smrti Ježíše Krista,“ vysvětlil jeden z pořadatelů Alexandr Flek. Celonárodní čtení Bible, jehož součástí představení bylo, se konalo už třetím rokem, divadelní produkce ho ale provázela letos poprvé. Projekt začal 20. dubna v Městské knihovně v Praze slavnostním večerem s panelovou diskusí o bibli jako pramenu etických hodnot naší civilizace. Diskuse se účastnil například ekonom Tomáš Sedláček, ředitel Židovského muzea Leo Pavlát nebo religionista Pavel Hošek.

Celonárodní čtení Bible, do kterého se letos zapojilo 74 měst z celé České republiky, má podle pořadatelů lidem připomenout, o čem Velikonoce vlastně jsou. Čtení zorganizoval Nadační fond Bible 21 pod záštitou ministra kultury Jiřího Bessera. Více o projektu na www.bible21.cz.

Z Prahy Kateřina Glaserová

Sport

Reprezentace vyhrála České hokejové hry, ale proti Kanadě nepřesvědčila

Čeští hokejisté zvítězili v poslední části Euro Hockey Tour a týden před startem mistrovství světa nadchli fanoušky, kteří třikrát zcela zaplnili brněnskou halu Rondo. Výběr Aloise Hadamczika zdolal v úvodním zápase Českých her ve čtvrtek 21. dubna Finsko 2:1 a v sobotu porazil Rusko 6:3. Na prvenství v turnaji už nic nezměnila ani nedělní porážka se Švédskem 2:4. V generálce na světový šampionát podlehl národní tým ve středu v Praze Kanadě 2:4.

Před závěrečnou fází přípravy na šampionát se k týmu přidali už i hráči z Kontinentální ligy, Tipsport extraligy i celků hrajících NHL. Kapitánem zvolil trenér Hadamczik útočníka Tomáše Rolinka, jenž před rokem v Německu dovedl Českou republiku až k titulu. Poprvé do přípravy zasáhl také Jaromír Jágr, ke kterému postavil trenér do útoku jeho kolegu z Avangardu Omsk Romana Červenku a na pozici centra Petra Průchu, s nímž hrával v New York Rangers.

Jágr byl už od úvodního duelu s Finskem ústřední postavou mužstva. Nejpovedenější utkání odehráli hokejisté před sedmitisícovou návštěvou proti Rusku, které po herní i výsledkové stránce porazili neobvyklým rozdílem. Od úvodních minut byl český tým aktivnější, důraznější v zakončení, ale nepříliš precizní v obraně. Zářil opět Jágr, který na tři branky přihrál a poslední dal sám. Ruská média druhý den o elitním útočníkovi napsala, že ,,předváděl hokej jako za svých mladých let“ nebo že ,,hrál, jako kdyby pro něj mistrovství už začalo.“

Kvalitním hokejem bavili čeští hráči i v nedělním střetnutí se Švédskem. Po první třetině vedli 2:1, když se prosadili Lukáš Krajíček a opět Jaromír Jágr.  Ve zbytku utkání ale na soupeře nestačili a nakonec podlehli 2:4. Přesto díky lepším vzájemným duelům s ostatními týmy zvítězili domácí reprezentanti na Českých hokejových hrách, v konečné tabulce Euro Hockey Tour, kam se sčítají body ze všech čtyř turnajů, skončil český tým poslední.

Závěrečný přípravný zápas před MS národní tým nezvládl, když v pražské O2 Aréně podlehl Kanadě 2:4 a ani náznakem se výkonnostně nepřiblížil předchozím zápasům. Trenér Hadamczik po utkání vyřadil z mužstva obránce Martina Ševce a útočníky Michala Vondrku a Martina Růžičku. Naopak na poslední chvíli dopsal na soupisku Michaela Frolíka. Na světový šampionát tak jistě pojedou 3 brankáři, 8 obránců a 15 útočníků. S konečnou nominací počká kouč na výsledky prvního kola Stanley Cupu, jestli nezíská další posilu.

Mistrovství světa na Slovensku začíná pro obhájce zlata v sobotu v Bratislavě, kdy nastoupí od čtvrt na devět proti Lotyšsku. V pondělí se Češi střetnou s Dánskem a ve středu s Finskem.

Nominace na MS:
Brankáři: Jakub Kovář, Ondřej Pavelec, Jakub Štěpánek 
Obránci: Lukáš Krajíček, Jakub Nakládal, Petr Čáslava, Martin Škoula, Karel Rachůnek, Ondřej Němec, Radek Martínek, Marek Židlický
Útočníci: Jaromír Jágr, Roman Červenka, Petr Vampola, Petr Hubáček, Petr Koukal, Jiří Novotný, Petr Průcha, Tomáš Rolinek, Jakub Klepiš, Jan Marek, Martin Havlát, Milan Michálek, Jakub Voráček, Patrik Eliáš, Michael Frolík

Martin Charvát

Boj o titul ve fotbalové lize: Plzeň klopýtla, Sparta stáhla dva body

Plzeňští fotbalisté zaváhali v cestě za titulem. V domácím zápase se Slavií ztratili dvoubrankový náskok a jen remizovali. Sparta se výhrou nad Olomoucí přiblížila lídrovi na rozdíl čtyř bodů. Pět kol před koncem ligy se zdramatizovala i situace v boji o záchranu. Poslední Ústí nad Labem nečekaně porazilo třetí Jablonec, Brno ani Příbram své zápasy k bodům nedotáhly.

Obhájci titulu sice proti Sigmě nepodali suverénní výkon, ale tři body v páteční předehrávce nakonec získali. V 59. minutě se před domácími fanoušky prosadil Léonard Kweuke, v závěru utkání vítězství potvrdil Kamil Vacek.

"Naše mužstvo nikdy nesloží zbraně a má obrovskou vůli. Proti Olomouci nás zasáhla nervozita, odpovědnost za výkon. Psychika svazovala nohy i zkušeným hráčům," citoval sparťanského trenéra Jozefa Chovance server iDnes.cz.

Téměř vyprodaný stadion ve Štruncových sadech v Plzni hostil utkání domácí Viktorie proti Slavii Praha. Domácí v pondělní dohrávce vedli po brankách Daniela Koláře a Františka Ševinského už v 28. minutě 2:0. V závěru se ovšem jako správný kapitán projevil hostující Karol Kisel, který v 88. minutě snížil na 1:2, o dvě minuty později srovnal skóre Milan Černý. V posledních chvílích se ještě neúspěšně pokusil o dokonalý obrat Stanislav Vlček. Plzeňští tak za dvě minuty ztratili dva body, které jim mohou v závěrečném zúčtování chybět.

Ústí nad Labem překvapilo před mizivou návštěvou fotbalisty Jablonce, když zvítězilo 2:1 zásluhou krásných branek Richarda Veverky a Tomáše Krbečka. Za hosty dokázal snížit v 75. minutě Karel Piták. Ústečtí tak přiživili naději na udržení.

Zato druhý nováček ligy Hradec Králové se v soutěži už zachránil, to když porazil Zbrojovku Brno, která pokračuje ve své fotbalové mizérii. Utkání bez větších šancí rozhodl v prvním poločase hradecký Filip Klapka. Brno ztrácí na nesestupovou příčku, kterou hájí Příbram, stále tři body.

Trápí se i Ostrava, nevyhrála už v pátém utkání v řadě. Na hřišti Slovácka remizovala 0:0.

Pod Ještědem zažili fanoušci v severočeském derby kanonádu připomínající spíše holandskou ligu. Po zápase, který skončil 6:2, byl šťastnější domácí Slovan Liberec.
Vršovickým Bohemians 1905 se v tomto ročníku nečekaně daří. Přes problémy s kádrem stabilně bodují a potvrdil to i jejich domácí zápas s Mladou Boleslaví, kde „klokani“ zvítězili 3:1 a v tabulce drží šestou příčku.

Výsledky 25. kola: Sparta – Olomouc 2:0, Plzeň – Slavia 2:2, Ústí nad Labem – Jablonec 2:1, Hradec Králové – Brno 1:0, Bohemians 1905 – Mladá Boleslav 3:1, Liberec – Teplice 6:2, České Budějovice – Příbram 3:0, Slovácko – Ostrava 0:0

Tabulka: 1. Plzeň 59 bodů, 2. Sparta 55, 3. Jablonec 47, 4. Olomouc 41, 5.Ml.Boleslav 40, 6. Bohemians 39, 7. Liberec 36, 8. Teplice 35, 9. Hradec Kr. 34, 10. Slavia 29, 11. Slovácko 27, 12. Budějovice 27, 13. Baník 25, 14. Příbram 22, 15. Brno 19, 16. Ústí n. L. 18

Antonín Sander

Stručně ze sportu

* Basketbalistky USK Praha slaví extraligový titul. V sérii na tři vítězné zápasy porazily loňské mistryně Frisco Sika Brno 3:0. Ještě ve třetí třetině byl stav 50:50, v posledních minutách však už Brňanky nedokázaly držet krok a podlehly tlaku soupeřek 56:72. „Holky už prostě nemohly, nedokázaly to otočit. Zklamání to po průběhu sezony trochu je, ale kdyby mi někdo řekl na začátku ligy, že půjdeme v pohodě do finále a budeme vzdorovat USK, nevěřil bych mu," svěřil se iDnes.cz brněnský trenér Jan Bobrovský.

* Napínavou podívanou přinesly hned první dva finálové zápasy extraligy volejbalistů. Po pětisetovém souboji se z pondělního velikonočního vítězství ve vyprodané domácí hale radovaly České Budějovice, které porazily Ostravu 3:2. Vstup do utkání Jihočechům nevyšel a museli dotahovat. O těsné výhře 15:13 v tie-breaku rozhodly pevnější nervy a lepší budějovická obrana. Vítězně pokračoval i druhý zápas 26. dubna. Před 2200 diváky utrpěli hosté další porážku, tentokrát 3:1. České Budějovice touží po čtvrtém mistrovském titulu za pět let. K němu ale potřebují ještě dvě finálové výhry, nejbližší utkání je čekají v pátek v Ostravě.

* Sobotní závod SP v cross country se bikerovi Jaroslavu Kulhavému vydařil. Novou sezónu tak jezdec amerického týmu Specialized Factory Racing zahájil v jihoafrickém Pietermaritzburgu třetím místem. Ženám naopak start vůbec nevyšel, Kateřina Nash kvůli defektu dojela až 41., třináctá skončila Tereza Huříková. O víkendu však nezaháleli ani silniční cyklisté. V neděli v jednorázovém závodě Lutych-Bastogne-Lutych dovezl Roman Kreuziger z 255,5 kilometrové trati čtvrtou pozici. Český cyklista v rámci přípravy na květnový vrchol sezony, Giro d´Italia, odstartoval 26. dubna na šestidenním závodě Kolem Romandie.

Tereza Vrabcová

Počasí

Velikonoční počasí jako malované

„Hody hody doprovody…!“ Letos jsme si na velikonoční svátky vykoledovali rekordně teplé počasí. Prodloužený víkend se nesl ve znamení vysokých teplot až okolo 25 stupňů a jasné oblohy, což mělo za následek přeplněný Petřín a četné líbačky pod rozkvetlými stromy. Téměř šlo o nácvik na prvního máje, ovšem trénovat bychom měli preventivně s deštníkem v ruce. V následujících dnech si totiž užijeme posledních záchvěvů dubnového aprílového počasí -  slunce vystřídají mraky a my budeme střídat lehká trička za pláštěnky. Nicméně předpověď slibuje výhledově teploty okolo dvaceti stupňů, a tak doufejme, že prvního května nás zahřeje nejen láska, ale snad i to sluníčko.

Lenka Nechvátalová