17. listopadu 2011, Carolina č. 787

události od 9. do 16. listopadu


Z domova

Česko se ocitlo pod nadvládou smogu

Česko už několikátý den dusí smog. Silné inverze, mlhy a především vysoká koncentrace polétavého prachu zachvátily v pondělí především severní a východní část Čech, Prahu a Moravskoslezský kraj. Nejhorší je situace ve městech, jak vyplývá z žebříčku hydrometeorologického ústavu, nejhůře se dýchá v Českém Tešíně a na Bohumínsku a Karvinsku, kde byly imisní limity překročeny více než čtyřnásobně.

ČHMÚ rovněž vyhlásil signály znečištění, v Praze a dalších velkých městech signál upozornění, v Moravskoslezském kraji dokonce signál regulace. Magistráty vybízejí řidiče k ohleduplnosti a nabádají, aby vyjížděli jen ve skutečně nezbytných případech. Pražský primátor Bohuslav Svoboda připustil, že bude-li se situace zhoršovat, magistrát může automobilovou dopravu omezit či úplně zakázat.

Regulacím podléhají i největší znečišťovatelé, tedy především továrny, elektrárny nebo lomy. Kraje na základě míry znečištění případně omezují jejich provoz. Letiště v Praze – Ruzyni muselo kvůli smogu zrušit několik letů, návštěvu Prahy odvolal také srbský ministr obrany. Výrazné zlepšení meteorologové zatím neočekávají.

Pondělní smog jako by předpověděly už víkendové demonstrace proti špatné kvalitě ovzduší. V Teplicích a v Litoměřicích občané protestovali proti plánovanému spalování kalů z Ostravska v čížkovické cementárně. „Situace ještě není tak vážná, chceme hlavně upozornit na absenci relevantních informací. Kraj není schopen pořádně vysvětlit, co se v Čížkovicích bude vlastně spalovat, přitom ze zahraničních zdrojů vyplývá, že může jít o velmi nebezpečné látky,“ vysvětluje organizátor teplické demonstrace Matěj Hon.

Vlna smogu v úterý 15. listopadu přinesla i demonstraci v Praze. Na Nuselském mostě uspořádali aktivisté smogový dýchánek. S rouškami na ústech apelovali na svědomí okolo projíždějících řidičů, kteří, jak hlásaly transparenty, nesolidárně zamořují město výfukovými plyny.

Kateřina Součková

Poslanci schválili nový občanský zákoník

Téměř po půlstoletí přijali poslanci 9. listopadu nový občanský zákoník, na kterém odborníci pracovali přes deset let. Pokud projde i Senátem, a poté ho potvrdí prezident, nabude účinnosti 1. ledna 2014.

"Je to zákon, který nejvíce ovlivní život každého občana od kolébky až do hrobu," řekl iDnes.cz ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Nový kodex chce zpřesnit a zjednodušit soukromoprávní vztahy. Mezi nejdůležitější změny, které přinese, patří úprava dědického i vlastnického práva nebo právního pohledu na zvířata. Nově umožní neplodným rodičům osvojit si dítě odnošené jejich příbuznou. Dalšími změnami bude například možnost podání žádosti o zletilost již v 16 letech nebo povinnost dědiců zaplatit dluhy zemřelého v celé jejich výši.

Norma nahradí několikrát novelizovaný zákoník ze 60. let a podle předkladatelů přiblíží české zákony evropským standardům. Tvůrci se nechali inspirovat například německým kodexem, z něhož vychází bod zakazující zvýšení nájemného o více než 20 % za tři roky.

Pro schválení dokumentu hlasovali všichni přítomní koaliční poslanci a dva zástupci ČSSD. Komunisté, kteří namítají, že zákoník zvýhodní vlastníky a movitější občany, neuspěli s návrhem jeho zamítnutí či přepracování. Pokud zákoník schválí Senát i prezident, vstoupí v platnost až počátkem roku 2014, aby měla odborná i laická veřejnost dostatek času se s ním seznámit.

Laura Havlová

ČSSD upravuje volební program, zatím se neshodla na poplatku v nemocnicích

Sociální demokraté zahájili na programové konferenci konané 12. listopadu přípravu na krajské a senátní volby, které se budou konat příští rok. Strana také upřesnila svou představu majetkových přiznání a daně 76 % z hodnoty majetku, který nebude doložen legálními příjmy. ČSSD se zatím neshodla na zrušení poplatku v nemocnici, významné křídlo prosazuje pouze jeho snížením na 60 korun a omezení poplatku na 60 dní v roce.

Současně s volebním programem připravují socialisté také reformy, které chtějí po případných vítězných volbách prosadit. Jasno mají o tom, která opatření současného kabinetu chtějí rušit – penzijní reformu, rovnou daň z příjmů, či vrátit do nižší sazby DPH potraviny, léky a knihy. Strana chce zvýšit daň pro firmy z 19 na 21 %. "Vše se vrátit nedá. To je důsledek toho, jak lidé rozhodli ve volbách do Poslanecké sněmovny," řekl šéf strany Bohuslav Sobotka České televizi. Jmenovitě se jedná o zvýšené DPH na nové byty, teplo nebo veřejnou dopravu, ČSSD ponechá zvyšování věku odchodu do důchodu a nebude rušit ani stropy na placení sociálního pojištění.

„Tu dnešní konferenci považuji za reálný pokrok. Nedávno jsme měli (shromáždění) třeba v Teplicích, kde naši kandidáti tančili s Michalem Davidem a mávali těmi šátky a zpívali ´my jsme ten báječný tým‘. Kdežto tady najednou je člověk jako na vědeckém sympoziu,“ komentoval čestný předseda ČSSD Valtr Komárek průběh konference. Na mysli měl příspěvky filozofa Václava Bělohradského a bývalého prezidentského kandidáta strany a ekonoma Jana Švejnara.

Zdravotnickou reformu představil stínový ministr David Rath. Její páteří by se mělo stát zjednodušení systému zdravotních pojišťoven a vybudování sítě nemocnic na principu neziskových společností. Část strany se navíc už nebrání poplatku v nemocnici. "Časově neohraničený poplatek za pobyt v nemocnici omezíme na 60 dnů v roce a snížíme ho ze sto korun na šedesát korun za jeden den," slibují v návrhu nového programu. Proti tomu se razantně ohradil místopředseda strany Zdeněk Škromach, který žádá zrušení poplatků v nemocnicích. Socialisté budou novou podobu zdravotnické, daňové či důchodové reformy schvalovat až 10. prosince.

Strana se na konferenci snažila vytvořit základ nového střednědobého programu pro volby příští rok. Druhá obdobná konference naváže na konci jara. Celé tvoření programu se odehrává pod heslem Mluvte nám do toho. Strana se tak snaží přimět odborníky, ale i obyčejné občany, aby přispěli do diskuse svými návrhy. Sobotka zdůraznil, že na jarní konferenci strana vymezí jednu třetinu křesel v sále právě voličům a sympatizantům strany.

Jan Severa

Sjezd ČSNS: Zelená pro spolupráci s Paroubkem, expředsedu vyvedla policie

Někdejší premiér a bývalý šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek může být spokojený. Na sjezdu České strany národně socialistické (ČSNS 2005) 12. listopadu totiž její členové odsouhlasili sloučení se stranou Národní socialisté – levice 21. století, kterou založil právě Paroubek po odchodu z ČSSD. Ze sobotního sjezdu vyplynulo, že by se měl právě on stát oficiálním předsedou nově vzniklého uskupení. Zasedání však předcházel konflikt mezi bývalým předsedou národních socialistů a novým vedením.

Pro sloučení hlasovalo 51 přítomných delegátů, proti bylo šest a dva se zdrželi. Za dva týdny tento krok posvětí ještě sjezd NS-LEV 21. „Je to dobrá zpráva a náš sjezd spojení určitě potvrdí,“ reagoval v ČT na rozhodnutí ČSNS Paroubek.

Jedním z mála, kdo s případným sloučením od začátku nesouhlasil, byl dnes už bývalý předseda národních socialistů Karel Janko. Proto ho také na začátku října ze strany vyloučili a novým šéfem se stal Stanislav Palša. Janko přesto na sjezd dorazil, ovšem z jednání ho vyvedli policisté. „Žádal jsem o vstup do sálu. To mi bylo fyzicky odmítnuto, přesto jsem se tam dostal, načež na mě zavolali policii, která mě vyvedla“, uvedl podle ČT24 Janko. „Dnešní sloučení znamená, že by strana ČSNS 2005 měla ze zákona zaniknout.“

Paroubek o spolupráci s ČSNS 2005 vyjednával od letošního jara, kdy po jedenácti letech opustil ČSSD. Poprvé se na její kandidátce objevil už v roce 1990 ve volbách do pražského zastupitelstva. V letech 2005-2006 zastával post předsedy vlády a v čele sociálních demokratů stál až do loňských nevydařených voleb do Poslanecké sněmovny, které strana sice vyhrála, ale neměla sílu sestavit vládu, jež by získala dostatečnou podporu.

Poté se stáhl do pozadí a upozornil na sebe až letos na podzim, když založil novou stranu. Spolu s ním z ČSSD "přestoupil" i další poslanec Jiří Šlégr, bývalý hokejista a olympijský vítěz. Nová strana by měla kandidovat už v roce 2012 v krajských volbách.

Ellen Brendlová

Sociální stát přežije i za současné krize, shodli se evropští odborníci v Praze

Sociální stát přežije i za současné hospodářské a finanční krize. K tomuto závěru dospělo pět desítek vědců na mezinárodní konferenci Teorie a praxe sociálního státu v Evropě ve 20. století, která se konala od 14. do 16. listopadu v Praze. Cílem vědecké konference bylo objasnit podstatu sociálního státu a jeho význam v současné evropské situaci.

„Sociální stát a politika v současné době čelí novým výzvám a je důležité, aby ve společnosti zavládlo v některých otázkách vzájemné porozumění. Sociální stát musí nyní řešit úkoly spojené se zdravotním a penzijním systémem v důsledku stárnutí populace,“ uvedl Wolfgang Merkel z Vědeckého centra pro sociální výzkum v Berlíně.

Pro návštěvníky konference pořádané Historickým ústavem Akademie věd připravili organizátoři širokou nabídku přednášek významných evropských vědců z oboru historie, politologie, sociologie či ekonomie. Odborníci z Francie, Německa, Rakouska, Ruska, Slovenska, Velké Británie a České republiky si tak vyměnili názory na danou problematiku, na základě kterých vznikne publikace s příspěvky konference. „Připravovaná kniha bude dobrým způsobem, jak zprostředkovat názory veřejnosti a přispět ke změně vnímání sociálního státu především v ČR,“ řekl Emil Voráček z Historického ústavu.

Na jedné z prvních mezinárodních konferencí v ČR s tímto záběrem vystoupil mimo jiné i bývalý eurokomisař pro zaměstnanost a někdejší premiér Vladimír Špidla, který návštěvníkům přiblížil roli EU v oblasti sociálního státu.

Z Evropského domu v Praze Kateřina Lanková

S vínem v ruce, tak v Čechách vítali Martina

Když nepřinesl sníh, přinesl alespoň tradiční vinařské slavnosti. To lze říct o svatém Martinovi a jeho pátečním příchodu. Po celé republice se 11. listopadu pořádaly větší či menší akce spojené s popíjením svatomartinských vín. Jen na Staroměstském náměstí v Praze se konaly dvě, nejvíce jich hostil jih Moravy, končina vinařství zaslíbená.

V Praze se jako obvykle největší slavnost odehrávala na Staroměstském náměstí. Svatomartinský košt byl zahájen již 4. listopadu, skončil toto pondělí. Jeho vrchol ale přišel právě na Martina, kdy muž na bílém koni, představující světce, dorazil mezi návštěvníky i se svou družinou. Tu tvořili jak rytíři, tak kejklíři, hudebníci a tanečníci. Každý z nich předvedl kus ze svého umění či řemesla, jejž diváci ocenili potleskem. Lidí se navzdory mrazivému počasí sešlo hodně, velkou část z nich tvořili turisté ze zahraničí.

Tržiště zaujalo svou pestrostí – od stánků s nejrůznějšími víny (k mání byl i svařák z Provence), přes kovářskou dílnu a vánoční dekorace až po trdelník. A pochopitelně se také pekla husa, jeden ze symbolů svatomartinských oslav. Zvláštní aroma této směsi se linulo mezi návštěvníky a celé trhy příjemně provonělo.

O poznání komornější Festival svatomartinských vín se konal v atriu paláce Kinských – návštěvníci měli možnost ochutnat rozličné odrůdy českých vín. Svému jménu nezůstaly dlužny Vinohrady, na náměstí Jiřího z Poděbrad nabízely ochutnávkovou trasu za doprovodu živé hudby v uvolněném prostředí tržiště.

V Brně se slavnostního přípitku na náměstí Svobody účastnily tisíce lidí. Na Moravě – a jejím jihu obzvláště – se ostatně slavilo ve velkém, a to jak ve městech, tak na venkově. Například ve Valticích, uvedených v seznamu kulturního dědictví UNESCO, mohli zájemci nahlédnout i do tamního podzemí.

Samotný pojem svatomartinské víno označuje první dozrálé odrůdy, jimiž se dle zvyku připíjí právě 11. listopadu v jedenáct hodin. Charakteristický je pro ně nižší obsah alkoholu a svěží, ovocně nasládlá chuť. Tradice připíjení pochází již z dob Josefa II. – vinařům končila služba a sedávali společně nad první sklenkou sezony.

Z Prahy Jiří Linhart

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ticho ze Zambie: obvinění Češi se zatím domů nevrátí

Trojice Čechů obviněných v Zambii ze špionáže se domů zřejmě jen tak nedostane. Úřady této jihoafrické země totiž 11. listopadu již potřetí odložily žádost českého ministra zahraničí o telefonický rozhovor.

Jana Coufala, Jiřího Cetela a Michala Vebra zadržela zambijská policie v hlavním městě Lusace v polovině října. Úřady je viní ze špionáže a nelegálního pořizování snímků vojenského prostoru. Rodiny obviněných před týdnem složily kauci, díky níž mohla trojice po sedmi dnech opustit vazbu. Policie jim však nevrátila pasy a Češi se musí jednou týdně hlásit na policejní stanici. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se proto již třikrát snažil spojit se svým zambijským protějškem. Chisima Kambwili musel ovšem kvůli nabitému pracovnímu programu termín rozhovoru pokaždé posunout a se Schwarzenbergem tak dosud nemluvil.

„Bohužel se telefonické spojení nepodařilo. Těsně před tím, než nadešla dohodnutá chvíle, byl ministr Kambwili odvolán do State House, sídla prezidenta, ke konzultacím," sdělil Aktuálně.cz Luděk Zahradníček, český chargé d’affaires v sousedním Zimbabwe.

„I přes odklady jsme byli ujištěni, že pan ministr Kambwili má velký zájem o rozhovor," řekl serveru iHNed.cz mluvčí ministerstva Vít Kolář. „Diplomacie je ale připravena vyslat speciálního emisara v případě, že by se věc dále komplikovala," doplnil Kolář pro iDnes.cz.

Coufal, Cetel a Vebr tvrdí, že obvinění jsou smyšlená. „Všechny snímky byly pořízeny z veřejně přístupných prostor, doslova z ulice," zdůraznilo podle iDnes.cz české velvyslanectví. Pokud by se případ dostal až k soudu, hrozí třem Čechům až 25 let vězení za špionáž.

Radek Blažek

Slovenské nemocnice musia vrátiť 350 miliónov eur štátu. Prezident zastavil ich transformáciu

Nedávné zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti môže spôsobiť nemocniciam na Slovensku veľké problémy. Tie budú, podľa ministra financií SR Ivana Mikloša z SDKÚ musieť vrátiť 350 miliónov eur štátu.

„Ak nedôjde k transformácii, toto oddlženie bude považovať Európska únia za nepovolenú štátnu pomoc,“ vysvetlil minister v piatok 11. novembra pre portál Sme.sk. Taktiež nevylučuje , že za to by mohli Slovensku hroziť pokuty.

Oddlženie chce Mikloš preto zmeniť na pôžičku. Dlh nemocníc by sa teda blížil k pol miliarde eur, ktorých veriteľom by už neboli dodávatelia liekov, energií, či zdravotníckych pomôcok, ale štát. Napriek tomu by pôžička nemala ovplyvniť budúcoročný deficit, uviedol hovorca rezortu financií Martin Jaroš pre portál Sme.sk.

Už koncom júla nemocniciam schválil parlament 350 miliónov eur, aby mohli zaplatiť svoje dlhy, kým sa stanú akciovými spoločnosťami. Zmeniť sa mali do konca tohto roku. Transformáciu minulý týždeň 7. novembra zastavil prezident. Odložili ju až do predčasných volieb 2012.

Gašparovič týmto vyhovel vyše 2000 od apríla štrajkujúcim lekárom, ktorí podali výpovede a odmietajú ich stiahnuť, kým im štát nezvýši platy a nedofinancuje zdravotníctvo. Jej cieľom pritom bolo dosiahnutie vyrovnaného hospodárenia nemocníc, prostredníctvom návrhu, ktorú v rámci programového vyhlásenia vlády ministrovi zdravotníctva odsúhlasil vládny kabinet už v júli 2010.

Eva Spišáková

Čítanka je rasistická, kritizují američtí hinduisté. A ministerstvo ji chce stáhnout

Druháci základních škol se zřejmě budou muset učit z jiných čítanek. Učebnici chce stáhnout ministerstvo školství kvůli jedné z povídek. Za rasistickou ji v minulosti označila romská menšina a teď nově i mezinárodní organizace bojující za lidská práva.

„Máma říkala, že jsou to cikáni. A cikáni jsou prý špinaví a kradou,“ vypráví hlavní hrdinka problematické povídky Mýdlová Madla. Právě tato formulace má v sobě skrývat rasistické narážky.

Na stranu kritiky se minulý týden přidala rada vlády pro romské menšiny. Ta prostřednictvím Moniky Šimůnkové, zmocněnkyně pro lidská práva, vyzvala 7. listopadu ministerstvo školství, aby situaci řešilo. Pracovníci resortu přislíbili, že zahájí nápravu a budou se snažit o postupné odstranění výukového materiálu ze škol.

Debaty o české čítance se objevily i v zahraničí. Stažení knih požaduje Světová hinduistická společnost, která působí v USA. Organizace se zabývá lidskými právy a mimo jiné bojuje za romskou menšinu. Její předseda Rajan Zed 11. listopadu vyjádřil nesouhlas s používáním učebnice a označil její části za rasistické a stereotypní.

S tím však nesouhlasí autorka povídky spisovatelka Ivona Březinová. Podle ní jsou nařčení z rasismu nesmysl a obsah povídky naopak nabádá k rasové toleranci. Příběh totiž uzavírá hrdinčina úvaha: „Všichni cikáni třeba nekradou... a nemusejí být špinaví... někteří cikáni mohou být i docela hodní. Budu to muset mamince říct.“ Autorčin názor podporuje i fakt, že kniha, z níž povídka pochází, byla zařazena do mezinárodní sbírky publikací podporující rasovou snášenlivost. „Trestuhodně zjednodušující interpretace části ukázky mi podsouvá názory, které mi vždy byly cizí,“ sdělila Březinová pro iDnes.cz.

Denisa Morgensteinová

Ekonomika

Novým ministrem průmyslu je Kuba, neúspěšný kandidát Doktor opouští po 20 letech ODS

Křeslo ministra obchodu a průmyslu obsadil šéf jihočeské ODS a náměstek hejtmana Jihočeského kraje Martin Kuba. Ve středu 16. listopadu ho jmenoval prezident Václav Klaus. Neúspěšný kandidát Michal Doktor zareagoval odchodem z ODS.

Martin Kuba byl jmenován novým ministrem obchodu a průmyslu dva dny poté, co prezident Klaus přijal z rukou premiéra Petra Nečase demisi Martina Kocourka. Ten ve funkci skončil kvůli nejasnému původu 16 miliónů korun, které se ocitly na účtu jeho matky.

„Klíčovou roli k mému zvolení mohl hrát fakt, že vláda v Jihočeském kraji plánuje dostavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín,“ řekl Kuba v rozhovoru pro iDnes.cz.

Média kromě Kuby považovala za možného Kocourkova nástupce také šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjuru, předsedu ústecké ODS Jana Kubatu, někdejšího ministra průmyslu Martina Římana či poslance ODS a ekonomického experta strany Michala Doktora. Ten oznámil krátce po zvolení Kuby svůj odchod z ODS. „Nejsem spokojený a neumím vstřebat výběr pana předsedy vlády,“ komentoval Doktor svůj krok v ČT.

Nový ministr v minulosti pracoval jako lékař a za své dřívější podnikatelské aktivity označil také působení v pekárně Fornetti či ve firmě na Fruit Frog na ovocné koktejly. Nečas Kubu vybral i přesto, že v roce 2010 bojoval proti tomu, aby se stal místopředsedou strany.

Martin Kocourek je po Pavlu Drobilovi a Ivanu Fuksovi už třetím ministrem z ODS, který z Nečasovy vlády odešel. Drobil rezignoval na post ministra životního prostředí v prosinci loňského roku, šéfa resortu zemědělství Fuksu odvolal Nečas letos v říjnu.

Michaela Rozšafná

Kultura

Zemřel Ivan Jirous – osobnost českého undergroundu

„Jak dlouho bože ještě snesu, že žiju v ustavičném stresu?“ táže se v jednom ze svých děl významný český básník, publicista, výtvarný kritik, disident a signatář Charty 77. Tím vším byl Ivan Martin Jirous, zvaný Magor, legenda tuzemského undergroundu. Zemřel ve čtvrtek 10. listopadu v Praze ve věku 67 let, když podlehl zdravotním problémům.

„Byl to velký český básník. Byl to hrdina, dlouholetý vězeň, který se nikdy neshrbil," řekl ČTK ministr zahraničí a Jirousův přítel Karel Schwarzenberg. „Zpráva o smrti Ivana Jirouse mne hluboce zasáhla a cítím se všemi, kteří mu byli blízko. Byl po dlouhá léta můj dobrý kamarád, který významně ovlivnil společenský pohyb v naší zemi,“ svěřil se bývalý prezident České republiky Václav Havel prostřednictvím své kanceláře.

Ivan Jirous se proslavil zejména spoluprácí s rockovou skupinou Plastic People of the Universe. Stejně jako tyto hudebníky, i jeho státní orgány vyčleňovaly ze společnosti. Před rokem 1989 se často ocital ve vězení a jeho tvorba vycházela pouze ilegálně, coby součást samizdatu. Po sametové revoluci se stal členem českého PEN klubu a začaly oficiálně vycházet jeho knihy. Jakožto výpověď o minulém režimu může současnému čtenáři sloužit Magorův zápisník, kompilace esejí a programových prohlášení z let 1965 až 1990. Významnou je i Magorova summa, soubor veškerých jeho básnických textů od roku 1975 do roku 1997. Za jeho životní dílo se však považují Magorovy labutí písně, básnická sbírka, za kterou Jirous obdržel cenu Toma Stopparda. V roce 2006 obdržel cenu Jaroslava Seiferta za celoživotní dílo.

Zdravotními potížemi trpěl Jirous již delší dobu, od dubna, kdy se léčil v třebíčské nemocnici, ho často hospitalizovali. Další léčení měl navíc nastoupit v den úmrtí, ovšem v noci ve svém pražském bytě problémům s vnitřními orgány podlehl. „Underground přišel o svoji včelí královnu a země o nejskvělejšího básníka,“ komentoval pro ČTK Jirousovu smrt publicista František Stárek, známý pod pseudonymem Čuňas. Pohřeb bude mít Ivan Martin Jirous v sobotu 19. listopadu v Kostelním Vydří na Českomoravské vysočině.

Tomáš Miklica

Lásku v mnoha podobách. I to nabídne Festival francouzského filmu

Už počtrnácté se bude konat Festival francouzského filmu. Diváky nejvíce láká na muzikálovou komedii Milovaní režiséra Christopha Honorého, v jejíž hlavních rolích se představí Miloš Forman a Catherine Deneuveová. Přehlídka se uskuteční ve dnech 24. - 30. listopadu v osmi městech České republiky. Dále jsou na programu české předpremiéry nejnovějších francouzských filmů. Podobnou tematikou se mezi nimi vyjímají snímky Láska a modřiny,  Nevěstinec a film První láska.

V sekci Výběr české kritiky se představí devět snímků doposud nezakoupených pro českou distribuci, které budou soutěžit o cenu diváků. Nebude chybět divácky oblíbený Večer krátkých filmů nebo sekce Filmové hity zahrnující současné francouzské filmy. Nová sekce Výběr Arte představí snímky vzniklé v koprodukci prestižní televize Arte France. Jedná se o pět hraných a dokumentárních titulů. Součástí jsou i tři filmy mladé francouzské režisérky Mii Hansen-L?ve, jejíž talent ocenili jak diváci, tak kritika. Dva její filmy byly vybrány do programu festivalu v Cannes. Snímek První láska si odvezl zvláštní uznání poroty z festivalu ve švýcarském Locarnu.

"V předpremiéře distribučních titulů festival nabízí třeba nový film režiséra Christopha Honorého Milovaní, jenž zakončil festival v Cannes. V centru zájmu bude nejen proto, že se částečně odehrává v Praze, ale také proto, že po boku slavných hereček Catherine Deneuveové a její dcery Chiary Mastroianni si roli lékaře a stárnoucího otce Jaromila zahrál český režisér Miloš Forman," citoval mluvčí festivalu Terezu Jiravovou iDnes.cz. Milovaní je už jeho jedenáctý herecký počin. Naposledy si zahrál v pohádce Peklo s princeznou. Jedno z největších lákadel zahájí celý festival. Do českých kin oficiálně vstoupí o pár dnů později, 1. prosince.

Klasicky artová kina včetně sítě multikin CineStar v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Ostravě, Pardubicích, Plzni a nově také v Olomouci celkem představí 37 celovečerních a osm krátkých snímků. Hlavními hosty budou režiséři Julien Leclercq nebo Bertrand Bonello. Na čtvrteční tiskové konferenci to sdělila vedoucí produkce Radka Ondráčková.

Po celý listopad mohou zájemci navštívit výstavu známého francouzského kreslíře a karikaturisty s názvem Plantu kreslí svět. Jean Plantureux publikuje své kresby zaměřené na politickou satiru již přes 30 let na titulní straně deníku Le Monde. Výstava, pořádaná u příležitosti umělcových šedesátých narozenin, je volně přístupná v pasáži Lucerna. Plantureux je také iniciátorem asociace Cartooning for Peace (www.cartooningforpeace.org), prosazující lidská práva prostřednictvím angažovaných kreseb. Podrobnosti na oficiálních stránkách festivalu www.festivalff.cz.

Eva Némethová

Ocenění za nejlepší novinářskou fotografii převzal Stanislav Krupař

Na pražské Staroměstské radnici se sešli nejlepší autoři fotografií za poslední rok. Konalo se tam slavnostní předávání cen Czech Press Photo.  Křišťálové oko, trofej pro nejlepší fotografii roku převzal z rukou pražského primátora Bohuslava Svobody Stanislav Krupař (Reflex). Porota označila jeho snímek Z nepokojů na severu Čech za silnou fotografii, která zobrazuje aktuální téma a jejíž problematika přesahuje hranice České republiky.

Sám Krupař vyjádřil obavy z rasových konfliktů a jejich dalšího rozšiřování do budoucna a dal najevo jisté obavy nad budoucností fotografie jako takové.

Kromě fotografie roku si pro ceny přišli i vítězové dalších kategorií, např. v kategorii reportáž Jan Cága a jeho Toxické bahno v Maďarsku, v kategorii Příroda a životní prostředí Ladislav Kamarád a jeho Mléčná dráha na Šumavě. Celý seznam oceněných spolu se všemi fotografiemi je k vidění na http://czechpressphoto.cz/cz/rocniky2.

Pražský primátor předal také několik speciálních ocenění. Jedno z nich, Grant Prahy,  získalo autorské duo Alena Dvořáková a Viktor Fišer. Cílem tohoto projektu je věnovat nadějným talentům stipendium na realizaci již rozpracovaných projektů na předem dané téma. Letos jím je Praha - velkoměsto a voda.

Cenu čtenářů iDnes vyhrál již výše zmiňovaný Kamarád, který zároveň zabodoval i u dětských diváků, kteří měli možnost hlasovat pro nejlepší fotku přes internet.

Z udílení cen Petra Kleinová

Festival s homosexuální a queer tematikou Mezipatra přenášel diváky v čase

„Dva muži na palubě kosmické lodi sedí na pohovce. Jeden má na prsou připevněné kojenecké lahve, kterými krmí malé dítě.“ Tak začíná znělka 12. queer filmového festivalu Mezipatra, který se v Praze konal od 10. do 16. listopadu.  Návštěvníci viděli celkem 84 filmů kvalitní české i světové kinematografie.

Festival nabídl snímky zabývající se několika pohledy na lidskou sexualitu. Letos mezi nejvýznamnější osobnosti patří Todd Haynes, který uvedl a osobně představil tři snímky. Na Oskara nominovaný Daleko do nebe sleduje manželský pár 50. let, kdy herečku Julianne Moorovou podvádí její manžel s mužem a ona se s tím musí vyrovnat. Dva jeho další filmy Safe a Jed patří do kategorie retrospektiva a cestování v čase. Oba snímky se vracejí do 90. let minulého století. Americký režisér také předvedl své filmařské umění studentům na FAMU.

Diváci mohli většinu snímků vidět v kině Lucerna. Dále pak ve Světozoru, kde se navíc po celý festival promítala krátká videa Toma Kalina, další světové osobnosti experimentálních filmů. Prostor dostali také teprve debutující režiséři a režisérky. Součástí festivalu byla při zahájení módní přehlídka s kolekcí „dobrý táta“, která předvedla kojící lahve pro adoptivní rodiče, jako byli ti v úvodní znělce před projekcemi.

„Z minulých ročníků vyplývá, že mezi návštěvníky je vyrovnaný podíl heterosexuálů a homosexuálů, a proto Mezipatra ukazují témata, která hýbají světem zábavnou formou. Nechceme demonstrovat nebo dělat politické akce,“ podotkla Anna Voňavková z organizačního týmu.

Michaela Bezvodová

Sport

Úspěch fotbalistů: postoupili na Euro

Po páté v řadě se česká reprezentace předvede na evropském fotbalovém šampionátu. Mezi šestnáct nejlepších týmů postoupila díky úspěšné barážové bitvě s Černou Horou, v níž Češi zvítězili 2:0 doma a 1:0 v odvetě. „Dosáhli jsme něčeho velkého,“ citoval deník MF Dnes  kouče národního týmu Michala Bílka. Turnaj, který společně pořádají Ukrajina a Polsko, začíná 8. června 2012, své soupeře se Češi dozví při losu 2. prosince.

V prvním zápase v pátek 11. listopadu měli čeští reprezentanti navrch. A i když skončil první poločas bez branek, nebylo pochyb, kdo má převahu. Černohorci se do útoku se nehnali, jen výjimečně si vypracovali vážnější příležitost z postupného útoku. Převaha českého týmu se projevila v druhém poločase, když krásnou střelou skóroval záložník Pilař a výhru potvrdil hlavičkou stoper Sivok.

Černohorci se  nevzdali a na odvetu slibovali českým fotbalistům peklo. Úterní zápas tak začali s velkým nasazením, ale díky skvělé obraně českého týmu se v první půli téměř nedostali ke střele a k vážnějšímu ohrožení Čechovy branky. Až v druhém poločase se vzepjali k ofenzívě, ale brankář Čech  podal skvělý výkon a šance Černohorců zneškodnil – tak jako když se 70. minutě do slibné šance probojoval  Vučinič. Naopak devět minut před koncem se prosadil Jiráček a stvrdil postup na mistrovství Evropy.

„Po prohře s Litvou v prvním zápase kvalifikace jsme byli pod tlakem. O to víc si cením, jak to kluci zvládli," citovala ČTK trenéra Bílka. „Ani jednou jsem nezapochyboval, že bychom nepostoupili.“

Největšího úspěchu na mistrovství Evropy dosáhla česká reprezentace v roce 1996 na turnaji v Anglii, kde vybojovala stříbro. O osm let později v Portugalsku pak získala bronz. V roce 2000 a 2008 nepostoupila ze základní skupiny.

Jan Hrbek

Nejlepší světovou tenistkou roku je Kvitová

Vyhrála letošní Wimbledon, Fed Cup, Turnaj mistryň a 14. listopadu organizace WTA udělila tenistce Petře Kvitové cenu pro nejlepší tenistku roku. Na jaře držela Kvitová ještě 34. příčku světového žebříčku, dnes je z ní hráčka číslo 2, hned za světovou jedničkou Caroline Wozniackou.

„Tahle sezóna je zkrátka sen,“ řekla nadšená Kvitová pro oficiální web WTA, „je  neuvěřitelnou poctou vyhrát ocenění Nejlepší tenistka roku a zařadit se mezi takové hráče, jako je Martina Navrátilová. Vždycky si budu vážit letošní sezóny,“ dodala.

Petra Kvitová (21), která je od roku 2006 profesionální tenistkou, letos vyhrála šest titulů WTA a posledního října organizace oznámila, že Kvitové patří v žebříčku tenistek 2. místo.

Matouš Hartman

Hokejová reprezentace začala sezonu třetím místem na Karjala Cupu

Přesvědčivá výhra na Švédy, jasná prohra s mistry světa z Finska, smolná porážka gólem 10 vteřin před koncem s Rusy a konečné 3. místo. Tak vypadal ve zkratce první turnaj sezony, finský Karjala Cup. Ten ve čtvrtek 10. listopadu odstartoval tradiční Euro Hockey Tour.

Trenér národního výběru Alois Hadamczik se musel před startem turnaje kromě obvyklých omluvenek potýkat i s volbou kapitána. Tradiční lídr reprezentace Tomáš Rolinek se  totiž z rodinných důvodů omluvil, a Hadamczik proto ukázal na nejzkušenějšího muže ve výběru. Tím byl téměř čtyřicetiletý veterán Petr Nedvěd z Liberce, který se do reprezentace vrátil více než po 15 letech. „Pokud se díváte na výkonnost, tak není co řešit. Začal jsem o jeho nominaci přemýšlet a on nabídku přijal s nadšením jako mladík, který chce něco dokázat, to je pozitivní,“ vysvětlil Hadamczik pro server Sport.cz.

A byl to právě čerstvý kapitán, kdo spolu s králem ruské KHL a nováčkem v národním týmu Petružálkem rozhodl o výhře nad Švédskem v prvním zápase. Oba útočníci si připsali dvě branky, a Češi tak vstoupili do turnaje vítěznou odvetou za semifinále posledního MS v poměru 5:2. Jako mužstvo dvou tváří se český výběr předvedl o dva dny později ve finské Hartwall Aréně proti domácímu týmu. Po jasné výhře nad Švédy Češi proti úřadujícím mistrům světa silně narazili. Hráči Suomi lépe bruslili, byli aktivnější a s 14 tisíci fanoušky v zádech smetli české hokejisty 4:0. "Finové měli zase plno energie, lítali po hřišti. Když hrají doma, jsou hodně nebezpeční, což dnes potvrdili," řekl útočník Petr Průcha v rozhovoru pro Český rozhlas po sobotním utkání.

Na nedělní zápas proti Rusům přepustil do té doby slušně chytající Štěpánek místo v brance mladíkui Kovářovi z Budějovic. Ten předvedl proti ruské sborné velice slibný výkon a pomáhal držet těsné vedení 1:0, o které se v přesilové hře postaral kapitán Nedvěd. S blížícím se koncem zápasu však ruský tlak sílil a 5 minut před koncem vyvrcholil vyrovnáním z hokejky Radulova. A bylo ještě hůře. Z trestné lavice se právě vrátil obránce Ševc, když po závaru před českou bránou napřáhl Kuzněcov a 10 vteřin před koncem stanovil konečné skóre na 2:1 pro Rusy. „Padali jsme do střel, chyběl nám i kousek štěstí. Zápas měl vyrovnaný průběh, kdyby to skončilo 1:1, asi by byl výsledek zasloužený. Takhle je to pro nás hodně trpké," popsal průběh posledního utkání Nedvěd.

Rusové se stali i celkovými vítězi prvního turnaje Euro Hockey Tour, která bude pokračovat 12. prosince Channel one Cupem v Moskvě.

Marek David

Ze sportu stručně

* Titul Krále cyklistiky už podruhé získal Jaroslav Kulhavý, který cenu obhajoval a letos vyhrál Světový pohár i mistrovství Evropy.

* Českou veslařkou roku se počtvrté stala skifařka Miroslava Knapková, letošní mistryně světa a Evropy.

Matouš Hartman

Počasí

Počasí

V pátek 11. listopadu, kdy má přijet svatý Martin na bílém koni (ale již několik let tak nečiní), jsme se sněhu nedočkali, na většině území však k ránu mrzlo. Objevila se jinovatka, takže nejednoho z nás zastudila chodidla, dosud obutá v letních teniskách.

A jelikož má Martin ve světě meteorologie významné postavení, udal trend i do dalších dnů. Ranní mrazíky a odpolední teploty, které sotva překročily hranici pěti stupňů. Největší zimu si užili na severu Čech, naopak na jihu Moravy se mohli těšit z relativního tepla. Ale ani tam to na větrovku nebylo, více než devíti stupňů se nedočkali.

Aby toho snad nebylo málo, od víkendu se do hry zapojily i husté mlhy, za nimiž se směle mohl nacházet rybník Brčálník, a v pondělí se na scéně objevila teplotní inverze, držící smog při zemi. Alespoň siluetu svatovítské katedrály jste tak při cestě po Smetanově nábřeží hledali marně. Inverze s sebou ale přinesla i tzv. průmyslový sníh ve větších městech, který vzniká právě vlivem silného znečištění a trochu ulehčuje dýchání.

Jiří Linhart