29. března 2012, Carolina č. 798

události od 21. do 28. března


Z domova

Odposlechy odhalují pozadí pražského magistrátu, bývalého primátora Béma ženou z ODS

Podezřelé pozadí rozhodování na pražském magistrátu odkrývají záznamy telefonátů mezi bývalým primátorem Pavlem Bémem, lobbistou Romanem Janouškem a vysoce postaveným úředníkem Peterem Ďuricou. V odposleších, které zveřejnila MF Dnes, se mluví o územním plánu města, prodeji majetku či personální politice. Nová aféra, která propukla ve středu 21. března, má první politické důsledky. Pavel Bém, dlouholetý člen ODS, na výzvu premiéra a předsedy strany Petra Nečase pozastavil své členství. Případem se už zabývá policie.

Ze zveřejněných záznamů jednoznačně vyplývá blízký vztah všech zúčastněných, tehdejší primátor Bém oslovuje lobbistu Janouška jako Mazánka nebo Kapitána, Janoušek ho naopak nazývá Cestovatelem. Obsah telefonátů vypovídá také o jejich domluvách na obchodních aktivitách.

Jedním z diskutovaných problémů je například nástupnictví v developerské společnosti Navatyp. „Je v tom potřeba udělat opravdu pořádek, jinak to bude hroznej bordel,“ projednává 20. června 2007 Pavel Bém svůj další postup ohledně lukrativní společnosti s Janouškem. „Já nechci nikomu dávat pět minut, než my dva se dohodnem na nějaký taktice. Takže se ptám na tvý noty,“ komentuje Bém snahu švagra Richarda Navrátila (zesnulého majitele Navatypu) a čeká na Janouškovy další instrukce. V jiném rozhovoru zase tehdejší šéf odboru obchodních aktivit na pražském magistrátě Peter Ďurica říká Janouškovi: „Na valné hromadě dopravního podniku chtějí odprodat bývalý areál garáží Dejvice. Tak jestli to víš.“ Janoušek odpovídá: „To je v pořádku. Velice kvalitní.“

Premiér Nečas následně vyzval Béma, aby okamžitě pozastavil členství v ODS a rezignoval na poslanecký mandát. Bývalý primátor o pozastavení členství zažádal v pondělí 26. března, krok však považuje za časově omezený. „Kategoricky odmítám, že bych se kdy v minulosti dopustil jakéhokoliv protiprávního jednání,“ uvedl Bém v tiskové zprávě. Zároveň dodal, že za očistu svého jména bude bojovat do posledního dechu. Poslanecký mandát si zatím ponechal, ovšem už není členem poslaneckého klubu ODS.

Odposlechy údajně pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba (BIS), k dispozici je měla od roku 2009 bezpečnostní agentura ABL, jejímž majitelem byl tehdy Vít Bárta, dnes předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných.

Sněmovní komise pro činnost BIS si proto pozvala na úterní zasedání šéfa BIS Jiřího Langa. K jednání však nedošlo kvůli sporům o složení komise – předseda komise Richard Dolejš (ČSSD) totiž požádal Davida Kádnera (VV), aby jako bývalý zaměstnanec ABL jednání opustil, což on odmítl. „Považuji to za vrcholný cynismus od něj i politického subjektu, který ho do komise vyslal. Odmítám, aby v komisi měl pan Bárta ucho,“ citoval Dolejše server Lidovky.cz. Lang tvrdí, že není jisté, jestli odposlechy unikly z BIS. „Kdyby to byla pravda, je to sakramentské pochybení, to je skandál,“ řekl podle stránek Lidovky.cz.

Odposlechy hovorů mezi vlivným lobbistou a bývalým primátorem Prahy se zabývá kriminální policie. V případě nutnosti budou podle mluvčí policejního prezidia Pavly Kopecké spolupracovat i s protikorupční policií a ÚOOZ.

Ondřej Krutilek

Věci veřejné nového ministra školství nevybraly. Nejprve chtějí jednat o penězích

Představitelé nejmenší vládní strany Věci veřejné stále nevybrali, kdo bude novým ministrem školství. Nerozhodli ani na jednání výkonné rady v úterý 27. března. Nejprve totiž chtějí jednat s koaličními partnery o plánovaných škrtech ve školství a také se současným náměstkem Ladislavem Němcem. Teprve potom oznámí, kdo nahradí odstupujícího Josefa Dobeše.

„Škrt 2,5 miliardy korun znamená změnu politického zadání pro ministerstvo školství. O těchto programových změnách chceme jednat s koaličními partnery,“ sdělila na tiskové konferenci po úterním jednání výkonné rady Karolína Peake, místopředsedkyně vlády a VV. Dodala, že na programu dalšího týdne je i jednání s náměstkem ministra školství Ladislavem Němcem. Ten nahradí ministra Dobeše do doby, než bude vybrán jeho nástupce. Až poté může podle jejích slov případný nový šéf odpovědně přijmout kandidaturu.

Věci veřejné zatím zmínily několik možných kandidátů. Nejpravděpodobnějšími z nich jsou Milan Šťovíček, místopředseda strany a předseda výboru pro životní prostředí, a Dagmar Navrátilová, místopředsedkyně strany. „Oba mají zkušenosti ze školství, Šťovíček je navíc i starostou, takže by byl i dobrý manažer,“ řekl České televizi předseda strany Radek John, podle kterého vyžaduje současná situace ve školství „krizového manažera“. Zaznělo i jméno Jany Drastichové, která je mimo jiné členkou výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Vicepremiérka Peake za další vhodnou kandidátku označila Kateřinu Klasnovou, místopředsedkyni Poslanecké sněmovny. Není vyloučeno ani to, že Věci veřejné nakonec zvolí někoho z uznávaných odborníků, kteří nejsou členy strany.

Na vybraného nástupce spadne řada problémů, kvůli kterým Dobeš tolikrát čelil kritice. Mimo výše zmiňované škrty bude muset vyřešit otázku čerpání z fondů EU, provést reformu vysokých škol, rozhodnout o přijímání studentů na plzeňská práva či upravit podobu státních maturit. „Já doufám, že ten, kdo přijde, bude pokračovat v nutných reformních krocích,“ řekl novinářům Dobeš, který ze své funkce definitivně odejde na konci března.

Johana Šidáková

Vláda schválila zákon o referendu: Požádat o něj může 250 tisíc lidí, ale souhlasit musí parlament

Lidé možná budou rozhodovat o zásadních věcech vnitřní i zahraniční politiky státu. Činit tak budou v referendu, které se vyhlásí, pokud o něj formou petice požádá 250 tisíc lidí a odsouhlasí ho parlament. Referenda se musí zúčastnit aspoň 50 % voličů, aby byly výsledky platné. Právě takové podmínky má návrh ústavního zákona o obecném referendu, který ve středu 28. března schválila vláda. Návrh teď musí projít oběma komorami parlamentu a není jisté, zda ho schválí.

Referendum by umožnilo lidem zasahovat do moci výkonné a hlasovat třeba o dostavbě Temelína nebo přijetí eura. Pokud by však někdo chtěl vyvolat referendum o daních nebo jmenování a odvolání konkrétních osob do funkcí, neuspěje. Zapovězeny by také byly otázky týkající se práce soudů či bezpečnosti státu.

Návrh zákona o referendu, které slibují ODS, TOP 09 i VV v koaliční smlouvě, pochází z dílny vicepremiérky a šéfky Legislativní rady vlády Karolíny Peake. „Je to už jednadvacátý návrh zákona o obecném referendu. Jsme připraveni jednat o detailech zákona ve Sněmovně,“ citoval Peake server iDnes.cz.

Právě tam je ale osud zákona nejistý. Vadí totiž nejen opozici, ale i ODS. Sociální demokracie nejvíce kritizuje, že ani 250 tisíc podpisů nemusí k vypsání referenda stačit. Referendum totiž musí ještě schválit parlament. „Pro nás ten návrh není přijatelný. V této podobě určitě neprojde. To by umožnilo konat jen referenda, o která stojí vláda nebo většina ve Sněmovně,“ řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Právě „dodatečný“ schvalovací proces vítají občanští demokraté, kteří s referendem stoprocentně nesouhlasí. „Není to věc, která by u nás vyvolávala nadšení. Je to ale napsané tak, že by konečné rozhodnutí, zda referendum bude nebo ne, patřilo parlamentu. Takže i když se najde 250 tisíc hlasů pro nějakou ptákovinu, budeme to moci zarazit,“ sdělil serveru iDnes.cz šéf ústavně-právního výboru Sněmovny Marek Benda (ODS).

Aby zákon o obecném referendu prošel, musí pro něj zvednout ruku ústavní většina, tedy aspoň 120 poslanců. Ústavní většina je nutná i v Senátu, kde drží ČSSD většinu. „Budeme se sociální demokracií jednat. Pokud bude a priori proti, tak to nebude přijato,“ uvedl premiér Petr Nečas.

Jan Škoda

Velikonoční trhy se vrátily do Prahy – kraslice zdražily, cizinci nakupují více než Češi

Na Staroměstském a Václavském náměstí po roce opět vyrostly stánky zdobené velikonočními fáborky. Velikonoční trhy se vrátily do Prahy. Návštěvníci si mohou od soboty 24. března nakoupit vyšívané ubrusy, zdobené kraslice a další dekorace. Kraslice kvůli vyšším cenám vajec znatelně zdražily. Aktivnějšími zákazníky jsou turisté z ciziny, kteří mají v zástupech převahu.

Mezi malými stánky se tlačí stovky lidí. Na Václavském a zejména pak na Staroměstském náměstí v Praze není již po desáté hodině ranní téměř k hnutí. Ve vzduchu voní trdelník, ve stáncích se pod slunečními paprsky blýskají nádherně zdobené kraslice.

Zatímco na Václavském náměstí stánkaři nabízejí pouze turistické lapače, tedy předražené suvenýry, Staroměstské náměstí má sortiment svátečnější. V desítkách stánků vystavují prodejci velikonoční dekorace, suché květiny, dřevěné hračky, pomlázky a hlavně kraslice – neboli vše, co k Velikonocům patří. Podle jazyků, které se ozývají, je zřejmé, že trhy přilákaly spíše zahraniční návštěvníky. „Češi se navíc spíše jen dívají, nakupují hlavně cizinci,“ říká jedna z prodávajících Martina Cubíšková. Důvodem by mohly být i zvýšené ceny zboží.

„Proti loňsku jsme bohužel museli ceny zvýšit,“ potvrzuje Cubíšková. Další stánkaři její výrok potvrzují. V mnoha českých domácnostech by tak tradiční skořápky mohl letos nahradit plast. Navštívit trhy ale nemusí nutně znamenat průvan v peněžence. Mnoho návštěvníků postávalo u známé staroměstské kapely Staroměstský Dixieland a poté se zařadilo do fronty na občerstvení.

Trhy budou pokračovat až do 15. dubna. K nákupům budou lákat denně, a to od devíti do dvaceti hodin.

Z centra Prahy Jana Samšuková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Komentář ve slovenském deníku SME: největší podíl na korupci v české politice má Klaus

Podle komentáře, který vyšel ve středečním vydání jednoho z nejvýznamnějších slovenských deníků SME, není náhoda, že českého prezidenta Václava Klause trápí samotný únik odposlechů víc než jejich obsah. Aspoň tak hodnotí komentář v listu SME reakci české hlavy státu na hovory mezi pražským exprimátorem Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem.

„Odposlechy jsou strašlivě nešťastná věc, která ničí naši demokracii,“ nechal se po úniku telefonátů slyšet prezident před seminářem v pražském Autoklubu. Veřejnost i novináře by podle Klause měl spíš než obsah odposlechů trápit fakt, že takové odposlechy vůbec veřejně kolují. Politolog Peter Morvay se v komentáři ve středu 28. března pozastavuje nad tím, proč únik odposlechů trápí Klause víc, než postupná privatizace politického sektoru lobbisty a mafiány. Připomíná také, že Klaus stál v roce 1998 u zrodu opoziční smlouvy, na jejímž základě si podle politologova názoru dvě nejsilnější strany ČSSD a ODS na čtyři roky rozparcelovaly celý stát.

Morvay upozorňuje, že to byl také Klaus, kdo Bémovi celá léta kryl záda, a tvrdí, že ve své (dnes již bývalé) ODS vždy podporoval křídlo „kmotrů“. Prezident dnes také nejvíce podporuje Věci veřejné, které vznikly pod rouškou politické strany s jediným účelem – získat kontrolu nad veřejnými financemi. Morvay míní, že prezident ve své nekonečné ješitnosti nikdy není schopný přiznat omyl, což si jeho přívrženci pletou se zásadovostí. Klaus je dlouhodobě tou příslovečnou žábou sedící na prameni očisty české politiky, míní SME. A dokud bude mít v české politice vliv, bude usilovat o to, aby moc politiků nepodléhala větší kontrole ze strany veřejnosti a justice. Pokud chce česká pravice přežít, musí se zbavit Václava Klause, uzavírá Morvay komentář. Prezident na komentář zatím nereagoval.

Adam Englund

Ekonomika

Krize nekrize, Škoda Auto hlásí rekordní zisk i tržby

Nepřízeň světové ekonomiky a těžké časy automobilového průmyslu manažery Škody zřejmě příliš netrápí. Mladoboleslavská automobilka v roce 2011 prolomila rekordy prodeje a zaznamenala nejúspěšnější rok ve své dosavadní historii. Její obrat se poprvé dostal přes magickou hranici 10 miliard eur (10,3). Přímo impozantní je pak především nárůst provozního zisku o 66 % ze 447 milionů eur v roce 2010 na 743 miliard v roce loňském. Společnost zveřejnila výsledky 21. března.

Počet prodaných aut české automobilky se zastavil na 879 200 vozech, a Škoda tak směle plní plán dostat se na 1,5 milionu prodaných aut ročně v roce 2018. „Naše růstová strategie přináší výsledky," pochvaloval si bilanci předseda představenstva Winfried Vahland. Za úspěchem automobilky s šípem ve znaku stojí především expanze na rychle rostoucí trhy ve východní Evropě, Číně a Rusku. Čína zůstává s 220 tisíci vozy největším odbytištěm Škodovky, ale 20% zvýšení prodejů v říši středu překonaly téměř poloviční nárůsty odbytu ve východní Evropě a v Indii.

Škoda zaznamenala úspěch ve všech regionech. I na mírně klesajícím a vysoce konkurenčním západoevropském trhu se dokázala prosadit a zvýšit odbyt téměř o desetinu. V Česku je domácí výrobce neotřesitelnou jedničkou s 53 tisíci prodanými auty ročně, zatímco Volkswagen a Ford se přetahují o pozici české dvojky s pouhými 15 tisíci. Jen 31 prodaných škodovek navíc oproti roku 2010 však znamenalo mírné snížení tržního podílu ke 30 %. Tento trend překvapí i vzhledem k tomu, že dolů šly ceny Fabie a Roomsteru, které tak patří k nejlevnějším autům ve své kategorii.

Nejprodávanějším modelem a páteří značky zůstává Octavie s 390 tisíci, což je téměř 45 % produkce celé značky. Na druhém místě je s 267 tisíci Fabie a na třetím Superb, který těží zejména ze své vysoké popularity v Číně. SUV Yetti je pak nejrychleji rostoucím modelem značky. Na konci roku 2011 Škodovka představila dvě nové modelové řady. V Česku měl premiéru malý městský vůz Citygo a v Indii se představil kompaktní sedan Rapid, který se hned po svém nástupu na místní trh může pyšnit titulem "Rodinné auto roku 2011". Další plánované rozšíření modelové řady, výrazné zvýšení investic i výdajů na výzkum a vývoj, snížení nákladovosti a dobré výsledky z rostoucích trhů naznačují, že celosvětový tržní podíl přes 1,4 % nemusí být konečný.

Filip Uhlíř

Klaus si na semináři o fiskální smlouvě rýpnul do Kalouska

Nově navrhovaná fiskální smlouva je brak, shodli se na tom ekonomičtí experti i bývalí ministři financí na pondělním semináři Centra pro ekonomiku a politiku (CEP). Moderování semináře, pořádaného v Autoklubu na Praze 1, se ujal Václav Klaus, který CEP v roce 1998 zakládal. Přednášející z řad prezidentových poradců upozornili na nefunkčnost této smlouvy a špatně zvolené kritérium rozpočtové kázně, kterým má být strukturální deficit státu.

Na semináři nazvaném Strukturální schodek rozpočtu – měkký ukazatel k tvrdým trestům? promluvili Klausovi poradci například Stanislava Janáčková, Martin Slaný nebo Jan Skopeček. Přednášející hodnotili fiskální smlouvu, která by podle EU měla pomoci v boji proti nevyrovnaným rozpočtům států Evropy, negativně. Vyčetli například špatnou metodiku pro získávání dat o strukturálním deficitu státu (státní deficit se započtenými všemi faktory) a vyjádřili podezření, že se budou dále omezovat svobody jednotlivých států EU. Poukázali také na nedostatky navrhovaných kritérií pro vymáhání dluhové poslušnosti států i na více možností výpočtu a výkladu strukturálního deficitu. Metod pro výpočet strukturálního deficitu státu je totiž okolo 70 a výstupní čísla jednotlivých metod se liší. Strukturální deficit tudíž není příliš přesný údaj pro rozhodování o sankcích neposlušným státům.

K tématu semináře se vyjádřil i náměstek ministra financí Kalouska Ladislav Minčič. S názory řečníků vesměs souhlasil, i tak si vysloužil rýpavou poznámku od prezidenta Klause na adresu svého šéfa Miroslava Kalouska: „Možná si někdo vzpomíná, že jsme navrhli před čtrnácti lety povinně vyrovnaný státní rozpočet. Tenkrát všichni ječeli, že to nemůže být tak tvrdé a šéf pana náměstka při hlasování o vyrovnaném rozpočtu hlasoval proti.“

Ze semináře Přemysl Adamec

Kultura

Ceny Thálie: Munzarovi ve stoje tleskalo celé Národní divadlo

Po 22 letech stanul Luděk Munzar na prknech Národního divadla a zaplněný sál mu uznale tleskal. Přebíral totiž cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Spolu s ním si v sobotu 24. března odneslo sošku dalších dvanáct umělců. Ceny vyhlásila Herecké asociace již podevatenácté. Sošky se tradičně udělovaly v kategoriích činohra, balet, opera a muzikál. Večer svěže odmoderoval herec a dramatik Antonín Procházka.

Cenu za nejlepší herečku získala Helena Dvořáková za ztvárnění Ysé ve hře Polední úděl. Jako nejlepšího herce asociace ohodnotila Václava Neužila, ten si cenu vysloužil za svůj výkon ve hře Dealer's Choice. V operní kategorii bodovali Anna Klamo a Jacek Strauch.

Za své výkony v muzikálech si sošky odnesli Monika Absolonová a Dušan Vitázek. Tomáš Töpfer naopak nominaci za výkon v muzikálu My Fair Lady neproměnil. V předtáčce zavtipkoval, že za desítky svých činoherních rolí na cenu Thálie nominován nebyl, zato jeho jediné dva výkony v muzikálech si vysloužily každý po nominaci. „Asi se mi Herecká asociace snaží něco naznačit,” poznamenal.

Za ztvárnění Giselle ve stejnojmenném baletu získala cenu Miho Ogimoto, převzal ji i tanečník Jan Fousek, představitel Valmonta v baletu Nebezpečné známosti.

Za celoživotní taneční mistrovství získal cenu Vlastimil Harapes. “Říká se, že k úspěchu v umění je zapotřebí padesát procent talentu a padesát procent píle. Já jsem v průběhu let dospěl k názoru, že by snad stačilo pětadvacet procent talentu a pětadvacet procent pile, ale k tomu padesát procent inteligence,” řekl Harapes pro Magazín Ceny Thálie.

Dlouholetého sólistu Národního divadla Petra Tučka ocenili za celoživotní operní mistrovství. Cenu Thálie pro činoherce do 33 let porota udělila Tereze Dočkalové. Cena Thálie pro ni podle jejích slov znamená osvobození a zároveň také velký závazek.

Daniela Ešnerová

Febiofest odstartoval, ceny převzali Bonnairová a Moretti

Před pražským multikinem Cinestar Anděl se roztáhl červený koberec, nechyběly ohnivá show ani orchestr, hrající melodie ze známých filmů. Do Prahy se ve čtvrtek 22. března vrátila mezinárodní přehlídka Febiofest, jedna z největších událostí pro české milovníky filmu. Na slavnostní zahájení 19. ročníku dorazily i zahraniční hvězdy. Francouzská herečka Sandrine Bonnairová a italský režisér Nanni Moretti přijeli do Prahy převzít ceny Kristián za přínos světové kinematografii.

Součástí ceremoniálu bylo i předávání cen Jaromila Jireše za nekomerční filmové počiny, které každoročně uděluje Asociace režisérů a scenáristů. Smyslem ocenění je podpořit subjekty, které obvykle nezáří na předních místech titulků, ale bez nichž by se filmový průmysl neobešel. Vítězem za rok 2011 se stal Vladimír Opěla za dlouholetou činnost v Národním filmovém archivu. Cenu získal také Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Přehlídku filmů otevřely projekce ve čtyřech hlavních sálech Cinestaru Anděl. Režisér Moretti uvedl svou novou komedii Máme papeže!, v níž poodkrývá zákulisí Vatikánu a vypráví o volbě nové hlavy katolické církve. Bonnairová zase představila hořkou romanci Slečna, která sice vznikla už roku 2001 v režii Philippa Lioreta, ale nebyla příliš známá českým divákům. Herečka ve filmu ztvárnila hlavní roli. Festival zahájilo rovněž historické drama Miláček a komedie Superclásico.

Febiofest je po Karlových Varech druhým nejprestižnějším filmovým festivalem v České republice. Uvádí premiéry a současné filmy z různých částí světa, ale vyhrazuje také prostor starší tvorbě. Program zahrnuje všechny žánry a formáty, přináší sekce věnované i alternativním a experimentálním filmům.

Z pražského multikina Cinestar Anděl Michal Červenka

Sport

Dvakrát zlatá Sáblíková: na MS ovládla závod na 3 000 i 5 000 metrů

Triumfálně uzavřela česká rychlobruslařka Martina Sáblíková další povedenou sezonu. Na mistrovství světa na jednotlivých tratích v nizozemském Heerenveenu vyhrála oba závody na dlouhých tratích: na 3 000 i na 5 000 metrů. "Byla to skvělá sezona," řekla pětadvacetiletá reprezentantka v rozhovoru pro MF Dnes.

Závod na tři kilometry vyhrála ve čtvrtek 22. března s náskokem 2,21 vteřiny, v sobotu pak na pětce zvítězila suverénně o šest vteřin - v obou případech před Stephanií Beckertovou z Německa.

Sáblíková během této zimy ovládla už pošesté Světový pohár, vyhrála také mistrovství Evropy ve víceboji a na světovém šampionátu brala stříbro.

"Letos ji ani na třech kilometrech, ani na pěti kilometrech nikdo neporazil," připomněl pro ČTK její kouč Petr Novák. "Sezona byla opět fantastická, a kdybych řekl něco jiného, než že jsem absolutně spokojený, tak bych lhal," dodal po návratu. V součtu s předchozími tituly má Sáblíková z MS celkem sedm zlatých medailí na jednotlivých tratích a další dvě ve vícebojích.

redakce

Vyhrocené semifinále Pardubic a Liberce je vyrovnané. Kometa už má v kapse dvě výhry z Plzně

Hokejová Kometa Brno nepřestává udivovat. Poté, co vyřadila vítěze Prezidentské trofeje Spartu, zaskočila v semifinále play-off extraligy i Plzeň, druhé nejlepší mužstvo základní části. Na ledě Západočechů vyhrála oba zápasy. Další série mezi Pardubicemi a Libercem putuje za nerozhodného stavu 1:1 na sever Čech.

Extraligové semifinále v sobotu 23. března odstartovali vítězně hokejisté Liberce, kteří v Pardubicích vyhráli 5:3. Klíčovým mužem byl při úspěšném tažení Bílých Tygrů Jaroslav Kudrna, jenž vstřelil hattrick. Do paměti pardubických fanoušků se ale šestatřicetiletý útočník zapsal také ataky na domácího brankáře Dušana Salfického. Ten svůj tým moc nepodržel: z 28 střel inkasoval hned pětkrát. Překonal ho i Petr Nedvěd, který si poradil s osobní obranou Daniela Rákose.

Druhý souboj Pardubic a Liberce o den později byl o poznání tvrdší. Rozhodčí v něm rozdali dohromady 86 trestných minut, což je rekord letošního play-off. Z vyhrocené atmosféry těžily domácí Pardubice, které zvítězily 4:2 a vyrovnaly stav série. Důraznou hru soupeře tentokrát neunesl liberecký Nedvěd. Nejsledovanější hráč série dokonce dostal osobní trest za to, že vzteky hodil svou přilbu na led. „Když po něm půjdeme, tak to nevydrží,“ naznačil pro iDnes.cz pardubický mladík Tomáš Zohorna.

Když brněnská Kometa v pondělí rozehrála první zápas druhého semifinále v Plzni, nestačila se divit. Neuběhly ani tři minuty a už prohrávala o dvě branky. Poté však zabrala, vyrovnala hru a necelých šest minut před koncem základní hrací doby dovršila obrat. Vítěznou branku na 4:3 vstřelil Jakub Svoboda. Pro domácí, kteří před vlastními fanoušky vyhráli 16 z posledních 17 zápasů, to byla rána, z níž se ve zbylých minutách nevzpamatovali.

Druhý duel Plzně a Komety se dlouho nesl ve vyrovnaném duchu. Rozhodnutí přišlo až ve 46. minutě, kdy Róbert Petrovický využil dvojnásobnou přesilovku Brněnských. Domácí v následné snaze vyrovnat ztroskotali na výborném brankářském výkonu Jiřího Trvaje. Kometa se po výhře, ke které jí stačil jediný gól, ujala vedení 2:0 v celé sérii. Nyní se druhé semifinále stěhuje do Brna. Pokud se plzeňští hokejisté ještě chtějí vrátit na vlastní led, musí na jihu Moravy alespoň jednou vyhrát. Na cizím hřišti ve vyřazovacích bojích přitom neuspěli už tři roky.

Po uzávěrce: Liberec – Pardubice 2:1, stav série 2:1

Daniel Poláček

Sparta v derby ztratila body a její náskok se tenčí. K výhře Plzně pomohli rozhodčí

Derby 22. kola fotbalové ligy přineslo překvapivou remízu 1:1. Sparta nedokázala svého největšího rivala porazit, naopak v zápase dlouho prohrávala. Ziskem pouhého jednoho bodu se tak dostala pod tlak. Na záda jí v tabulce dýchá Liberec, který přehrál Bohemians 1905. V Plzni zápas velkou měrou ovlivnili rozhodčí. Domácím hráčům uznali gól po ruce i z ofsajdu. „Branky neměly platit,“ řekla předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková.

Nabuzená Slavia vletěla do zápasu zostra. Tlak korunoval ve 14. minutě Martin Latka. Nitranského přímý kop, zahrávaný od postranní čáry, našel před brankou právě čelo zkušeného stopera a od něj letěl do sítě. Červenobílí tak vedli nad favorizovanou Spartou 1:0.

Letenští si ovšem během druhého poločasu vynutili tlak a nepouštěli soupeře k míči. Vlny jejich útočných akcí, zakončované Kweukem a Hušbauerem, se však vždy rozbily o brankářské umění Martina Berkovce. Pro toho to bylo teprve čtvrté ligové utkání v kariéře, přesto si za výkon odnesl ocenění Muž zápasu. Čisté konto však neudržel: v 74. minutě využil Tomáš Přikryl nesjednocenosti sešívané obrany po Krejčího střele do břevna a dorážkou srovnal skóre zápasu.

Více toho Sparta, ani její soupeř nepředvedli, a derby tak skončilo spravedlivou remízou 1:1. Trenéru Poustkovi se tak nesplnilo předzápasové přání. „Chtěl bych vyhrát se Slavií derby,“ svěřil se deníku Právo. Pro Letenské je ale výsledek větším zklamáním. V tabulce se totiž drží na prvním místě už jen s jednobodovým náskokem na dotírající Liberec.

Mistrovská Plzeň ukončila neporazitelnost Českých Budějovic, ovšem za silného přispění sudího Pavla Královce. V tabulce třetí Plzeň měla ze hry více a brzy dala první branku, když Darida napřáhl z 20 metrů. Zanedlouho si Bakoš zpracoval míč rukou, ale následný gól rozhodčí Královec uznal, jako i Daridův  gól z ofsajdu v druhé půli. Na konečných 4:0 upravil skóre Ďuriš. „Bakošova ruka byla v nepřirozeném pohybu, takže gól platit neměl. Pánové mi budou muset ve čtvrtek vše vysvětlit,“ okomentovala výkon sudích jejich šéfka Damková pro iDnes.cz

Po 10 prohrách a jedné remíze dokázal konečně zvítězit i Žižkov. Jablonec na svém hřišti porazil 4:2. „Jsem spokojený, jak se třemi body, tak se čtyřmi vstřelenými góly. To se nám za celou sezonu nepodařilo,“ uvedl trenér Roman Nádvorník pro ČTK. Pro něj to bylo první vítězství v roli hlavního kouče.

22. kolo: Příbram - Dukla 2:2, Slavia - Sparta 1:1, Liberec - Bohemians 3:0, Slovácko - Ostrava 1:0, Hradec - Boleslav 2:0, Žižkov - Jablonec 4:2, Teplice - Olomouc 3:1, Plzeň - Budějovice 4:0

Tabulka: 1. Sparta 50 bodů, 2. Liberec 49, 3. Plzeň 43, 4. Ml. Boleslav 38, 5. Jablonec 33, 6. Teplice 33, 7. Dukla 32, 8. Příbram 32, 9. Slovácko 30, 10. Hradec 27, 11. Slavia 25, 12. Budějovice 20, 13. Bohemians 20, 14. Olomouc 17, 15. Ostrava 15, 16. Žižkov 11.

Martin Holzknecht

Počasí

Počasí

Nejen podle kalendáře si už Česko užívá jaro. Teplé počasí láká do parku, do komor letěly zimní bundy a naopak do akce se poprvé dostaly skateboardy, kolečkové brusle a fotbalové míče. Do statistik se zapsaly vysoké teploty: Odpolední „čísla“ o víkendu dosahovala hranice 20 stupňů Celsia; rtuť teploměru byla nejvýše v Doksanech, kde naměřili až 21,9. Navíc poslední týden patřil k nejsušším v posledních letech. S pracovními dny k zásadní změně nedošlo - teploty kolem 17 stupňů Celsia stále dovolovaly trávit odpoledne při příjemných procházkách. Ovšem v úterý 27. března ráno se mohlo zdát, že se vrací zima, když na Jizerce naměřili dokonce – 6 stupňů.

Benjamin Slavík