12. dubna 2012, Carolina č. 800

události od 4. do 11. dubna


Z domova

Vláda ustála krizi a shodla se na dalších škrtech. Je to komedie, tvrdí ČSSD

Vládní koalice pokračuje ve stejném složení. ODS, TOP 09 i VV tak odvrátily zřejmě zatím největší krizi, kdy už bylo velmi blízko k předčasným volbám. Situaci vyhrotila výzva nejmenší strany, aby její ministři podali demisi. Premiér a předseda ODS Petr Nečas podmínil pokračování vlády schválením úsporných opatření, na němž se špičky vládních stran v úterý 10. dubna shodly.

I přes tvrdé výroky se čelní představitelé vládních stran dohodli na revizi koaliční smlouvy a konceptech rozpočtů pro roky 2013 a 2014 i úsporných opatřeních. Mimo jiné vzroste DPH o jeden procentní bod, valorizace důchodů se omezí, studentům navíc v akademickém roce 2012/2013 přibude zápisné. „Dodrželi jsme zlaté pravidlo, že ze dvou třetin jsme hledali peníze na výdajové a jen z jedné třetiny na příjmové straně,“ citoval iDnes.cz předsedu vlády Nečase po středečním jednání kabinetu, který změny schválil.

Prezident Václav Klaus dohodu uvítal. „Prezident nemůže chtít, aby v zemi vznikla nestabilita a padaly vlády. To ode mě snad nikdo nemůže chtít, ani někteří hrdinní komentátoři našich médií,“ uvedl Klaus. Naopak předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka reagoval, že pokračování Nečasova kabinetu je špatnou zprávou pro občany a budoucnost země. Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek řekl, že jeho strana byla zřejmě jediná, která to s předčasnými volbami myslela vážně.

Sociální demokraté podporovali předčasné volby jako řešení situace, kdy Věci veřejné v úterý 3. dubna vyzvaly své ministry, aby podali demisi. Další den už však šéf strany Radek John avizoval, že demise premiérovi nepředá a bude dál vyjednávat. Vláda se tak vyhnula téměř jistému konci. Koaliční partneři ODS a TOP 09 totiž na oznámení demisí zareagovali neobvykle tvrdě.  Premiér Nečas prohlásil, že pokud ministři za VV demise skutečně podají, není už dál o čem jednat. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že pozitivem předčasných voleb by bylo, že z politiky zmizí „něco tak odporného jako VV“.

Ostrou kritiku své strany si nenechala líbit místopředsedkyně strany a Sněmovny Kateřina Klasnová. „Být chlap a nebýt v politice, vytnu panu Kalouskovi pár výchovných políčků. Takových, jež on sám při fackování mladíků na ulici považuje za normální,“ napsala v komentáři na webu strany. Podle ní se coby křesťanský demokrat hodlal spřáhnout s komunisty. Do ministra financí se obul také odstupující místopředseda VV Tomáš Jarolím. Podle něj je Kalousek korupčník a symbol snah o legální rozkrádání a tunelování státních peněz. Navzdory ostrým prohlášením však jejich spolupráce dál pokračuje.

Adam Englund

Verdikt v procesu s Bártou padne v pátek, žalobkyně žádá pro něj i Škárku podmínku

Desítky svědků, často vyhrocené emoce, dohromady osm jednacích dní. Soud s šéfem poslanců Věcí veřejných Vítem Bártou a bývalým véčkařem, dnes nezařazeným poslancem Jaroslavem Škárkou, je u konce. Soudce vynese rozsudek v pátek. Státní zástupkyně Hana Vrbová navrhuje pro oba podmíněné tresty.

Bárta podle žalobkyně loni na jaře podplácel, Škárkovi dal 170 tisíc a své tehdejší stranické kolegyni Kristýně Kočí půl milionu. „V případě pana Bárty bych navrhovala uložení trestu ve třetině zákonné trestní sazby s dlouhou zkušební dobou. U pana Škárky pak trest pod polovinou zákonné sazby se zkušební dobou kolem dvou let,“ vysvětlila Vrbová a k dobru oběma politikům přičetla jejich zatím čistý trestní rejstřík.

Poslední den soudu, v pátek 6. dubna, oba politici z lavice obžalovaných pronesli své závěrečné řeči. Ty se lišily nejen svým obsahem, ale i formou. Zatímco bývalý véčkař Škárka pouze poznamenal, že je trestán za ohlášení úplatku, Bárta si připravil hodinu a půl dlouhý výstup. V něm se kromě Škárky opřel i do Kristýny Kočí a trval na své nevině. Své kolegy prý neuplácel, jednalo se o půjčku.

Vrbová jednoznačně označila klíčovou obálku s penězi za úplatek. Vysvětlila i možný motiv, proč chtěl Bárta Kočí uplatit. Podle ní měla dnes již nezařazená poslankyně významný vliv na své kolegy ze Sněmovny a Bárta tak chtěl mít jistotu, že bude vždy prosazovat jeho názor. Vrbová trvá i na tom, že Kočí úplatek přijmout nechtěla.

Nejdéle ze všech hovořil Bártův obhájce Oldřich Chudoba. Upozorňoval zejména na údajné chyby obžaloby, která podle něj ignorovala svědectví poslance Michala Babáka (VV)  či Michala Moroze, bývalého náměstka ministra vnitra. „Navrhuji, aby byl pan Vít Bárta zproštěn obžaloby v plném rozsahu,“ ukončil podle očekávání Chudoba. Jeho řeč zabrala dvě a půl hodiny.

Vít Novák

Nová kampaň Europe Direct pomáhá studentům vycestovat do zahraničí

Síť informačních středisek Europe Direct představila kampaň, která se zaměřuje především na české studenty středních a vysokých škol. Jejím cílem je zvýšit povědomí studentů o příležitostech ke studiu v členských zemích EU a možnostech pracovních stáží v evropských institucích.

Posláním všech informačních středisek Europe Direct je více zapojit občany EU do evropského dění a nabídnout jim co největší počet příležitostí a informací. V rámci kampaně Příležitost k příležitostem si síť Europe Direct jako svou cílovou skupinu vybrala české studenty, kterým se snaží poskytnout veškeré informace týkající se studijních pobytů v členských zemích EU. „V průběhu projektu ukazujeme studentům, že Europe Direct jim je k dispozici jako spolehlivý zdroj informací a odborné pomoci, ať už chtějí studovat ve Francii nebo pracovat u Evropské komise,“ uvedla 5. dubna na tiskové konferenci koordinátorka Tereza Sanjuan.

Součástí kampaně budou také semináře za účasti zástupců regionálních poboček Europe Direct a studentů se zahraničními zkušenostmi, na nichž se zájemci o studium či stáž dozví, jaká je nutná kvalifikace pro práci či jaké jsou podmínky studia. A v neposlední řadě se zájemci budou moci zúčastnit soutěže o pobyt v Bruselu.

Evropská komise spojila veškeré své iniciativy v oblasti vzdělávání a odborné přípravy jediným programem, programem celoživotního učení. Na tiskové konferenci hlavní pořadatelé představili čtyři dílčí programy, především nejznámější Erasmus, který podporuje vzdělávání a příležitosti vysokoškolských studentů. Právě Erasmus byl na konferenci označen jako nejvyužívanější a nejoblíbenější. „Úspěch tohoto programu spočívá ve dvou věcech. První je skutečnost, že je to program hrozně jednoduchý. Druhým důvodem jsou prokázané vyšší předpoklady získat zaměstnání u těch studentů, kteří v rámci Erasmu pobývali v zahraničí,“ informoval Karel Barták z generálního ředitelství pro vzdělávání a kulturu Evropské komise.

Pobyt v zahraničí je dle pořadatelů konference tím nejlepším, co pro sebe může dnešní student udělat. Za dobu pobytu, která se většinou pohybuje okolo šesti měsíců, stihnou studenti poznat nové přátele, seznámit se s jinou kulturou, procvičit si cizí jazyk a hlavně se osamostatnit. Navíc jim výjezd do zahraničí zlepšuje šance na získání zaměstnání.

Na webových stránkách Europe Direct mohou  zájemci získat veškeré informace o možnostech studijních pobytů. A nebo mohou kupříkladu navštívit informační stánek programu Erasmus, který bude v rámci oslav čtvrt století své existence 13. května postaven na Staroměstském náměstí.

Z tiskové konference Johana Šidáková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Stručně ze Slovenska

* Ministr hospodářství Tomáš Malatinský (nezávislý) má údajně blízko k investiční skupině Penta. Čelí obviněním kvůli střetu zájmů, svůj dům v lukrativní části Bratislavy totiž pronajímá šéfovi této investiční skupiny Jaroslavu Haščákovi. To, že podnikatel bydlí v jeho nemovitosti za čtyři tisíce eur měsíčně, Malatinský potvrdil, obvinění ze střetu zájmů ale odmítá. „Ne, necítím střet zájmů. Kdybych dům pronajímal elektrárnám, byl by to jiný případ,“ citovaly ve středu 11. dubna jeho vyjádření Hospodářské noviny. Penta se zabývá řadou podnikatelských aktivit, mimo jiné i ve sféře energetiky.

* Členové strany Svoboda a solidarita (SaS)  se chystají koncem dubna diskutovat o změně svého lídra. Richardu Sulíkovi dává část strany za vinu výrazný odliv hlasů při březnových předčasných parlamentních volbách. Liberální strana získala ve volbách před dvěma lety 12 % hlasů, letos se však s 5,88 % jen těsně dostala do parlamentu. Za ztrátu 150 tisíc voličů mohou podle exposlance Ľudovíta Jurčíka Sulíkovy přátelské kontakty s kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem. Sulík je podle svých slov připraven projednat všechny alternativy, kritické hlasy ve straně ale komentovat nechce. SaS, v současnosti opoziční strana, stála v říjnu 2011 u pádu vlády, které byla členem. Tehdy odmítla podpořit navýšení záchranného fondu eurozóny.

Ondřej Krutilek

Ekonomika

Nová úsporná opatření vlády: vyšší daně i nižší valorizace penzí

Vyšší DPH i daň z příjmu, pomalejší růst penzí či zápisné na vysokých školách. Rozsáhlý balík úsporných opatření pro roky 2013 a 2014 schválila vláda ve středu 11. dubna. Vládní kroky pocítí všichni lidé v zemi, včetně živnostníků či lidí s vysokými příjmy.

Nižší sazba DPH vzroste příští rok ze 14 na 15 %, zvýšená sazba pak z 20 na 21 %. „Za zásadní považujeme, že se nám podařilo uchovat dvě sazby DPH,“ citoval předsedu Věcí veřejných Radka Johna server iDnes.cz.

Porostou i přímé daně. Lidé s nadprůměrnými příjmy budou kromě patnáctiprocentní daně platit i speciální „solidární příspěvek“. Ten bude činit 7 % z částky převyšující čtyřnásobek průměrné měsíční mzdy. Podle serveru Aktualně.cz tak člověku s příjmem 200 tisíc korun klesne mzda při součtu všech odvodů o 10 tisíc.

Lidí s průměrnými příjmy se změny dotknou také. V roce 2014 skončí odvádění daní z příjmu ze superhrubé mzdy, danit se bude dle hrubé mzdy: patnáctiprocentní daň ze superhrubé mzdy vláda nahradí dvacetiprocentní daní ze mzdy hrubé. „Stále to však bude pod úrovní stávajícího zdanění,“ dodal Nečas.

Vláda upravila také pravidla pro zvyšování důchodů. Penze dosud rostly o inflaci a třetinu růstu průměrné mzdy v zemi, v příštích třech letech se růst zpomalí. Důchody se budou zvyšovat o třetinu inflace a třetinu růstu mzdy.

Tenčí peněženky budou mít ale i další skupiny obyvatel. Živnostníci uplatňující výdajové paušály třeba přijdou o určité slevy na dani. Studenti si při zápisu do semestru už v nadcházejícím akademickém roce budou muset přichystat několikatisícové zápisné. Podle vládních špiček by se mohlo pohybovat mezi 3000 až 3500 korunami za semestr. Zemědělci potom přijdou o zvýhodněnou zelenou naftu. V plánu je i zvýšení daně z převodu nemovitostí i zvýšení zdanění tabáku. Ti, kdo topí uhlím, si od roku 2014 také připlatí: bude zavedena uhlíková daň.

Všechna úsporná opatření teď musí schválit parlament. Koalice si prostřednictvím úsporných opatření slibuje snížení schodku státního rozpočtu pod 3 % HDP ročně. Proti balíčku škrtů jsou sociální demokraté, komunisté i odboráři. Ti na 21. duben svolávají do Prahy velkou protivládní demonstraci.

Jan Škoda

Nezaměstnanost za březen se snížila, v dubnu lze očekávat další pokles

Míra nezaměstnanosti v Česku klesla v březnu z únorových 9,2 % na 8,9 %. Úřady práce evidovaly o 16 600 méně zájemců než v únoru, tedy 508 158. Ve srovnání s březnem loňského roku ubylo 17 342 lidí hledajících práci. „Zdá se, že jaro a sezonní práce s ním spojené měly letos v březnu rychlý nástup,“ řekl pro FinančníNoviny.cz analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Největší pokles nezaměstnanosti zaznamenali v Chrudimi - 9,2 %. K nárůstu nezaměstnanosti naopak došlo v okresech Praha-západ (o 2,2 %) a Praha-východ (o 2,4 %).

Počet uchazečů o zaměstnání mezi muži se snížil o 12 700, mezi ženami pak pouze o 3 900. Podíl žen na celkovém počtu uchazečů se tak oproti únorovým 47,7 % zvýšil na 48,5 %.

Přibyla také volná pracovní místa, je jich 39 906 čili o 3 235 více než v předchozím měsíci a zároveň o 5 975 více než v březnu minulého roku. V dubnu je možné očekávat další pokles nezaměstnanosti díky sezonním pracím například v zemědělství či v turismu.

Daniela Ešnerová

Kultura

Bohdalová a Brzobohatý válčí se stářím. Tentokrát však na plátně

Do českých kin letos na jaře možná přichází nové Babí léto. Režisér (a v tomto případě i koproducent) Jiří Strach uvádí film o naději ve stáří Vrásky z lásky. V hlavních rolích se po dlouhé profesní odmlce spolu objeví osobnosti české kinematografie Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý. Snímek má premiéru 12. dubna.

Dosavadní autor především televizních filmů a někdejší pohádkový představitel Lotranda Jiří Strach se po vánoční pohádce Anděl Páně vrací na plátna kin s příběhem dvou zralých sedmdesátníků. Ota (Radoslav Brzobohatý), bývalý učitel na gymnáziu a muž pevného řádu, hledá nějakou spřízněnou duši, která by mu pomohla překonat ústrky stáří. Vysloužilá herečka Jana (Jiřina Bohdalová) se naproti tomu odmítá smířit se zažitou představou pokojného a vegetativního dožívání a svými zájmovými kroužky a šibeničním humorem „zpříjemňuje“ službu sestrám v sanatoriu. Všechno se mění, když se tyto dvě nesourodé postavy setkají a za vzpomínání na společné chvíle v mládí prchají na dobrodružnou cestu do Prahy.

Snímek, který mapuje „poslední životní dobrodružství“ dvou, zdánlivě nesmiřitelných charakterů, jako by se inspiroval úspěšnými filmy Klepání na nebeskou bránu (1997) a Než si pro nás přijde (2007). Pokud se podobným způsobem podaří zabodovat i Vráskám, bude to zásluhou dvou hlavních tvůrců. Snad ještě větší podíl než režisér Strach má na filmu Marek Epstein, jehož scénář prošel postupně šesti verzemi. Největší změny doznala druhá padesátiminutovka filmu a hlavně konec. „Nechtěli jsme natočit nějaký happyend. A ačkoliv v závěru filmu obě hlavní postavy odjíždějí na společný výlet, všichni tak nějak tušíme, že ta jejich cesta zase nikterak dlouhá nebude,“ okomentoval Strach konec filmu.

Po delší době se vedle sebe na plátně objeví někdejší manželský pár Bohdalová-Brzobohatý. Pozitivních ohlasů se dostává výkonu Jiřiny Bohdalové, pro kterou je to, nepočítaje novou Saxánu (2011), první celovečerní film od Renčových Rebelů (2001). Vedle ústřední dvojice excelují Jiřina Jirásková, Aňa Geislerová, Taťjana Medvecká a mnoho dalších.

Svou tematikou mohou Vrásky připomínat jeden z nejoblíbenějších českých filmů porevolučních let – Babí léto. Proti němu jsou však Vrásky v ledačems pozitivnější. Ačkoliv je to podobně film o stáří, není to stáří trudné tak, jak ho občas vnímáme. „Najednou se tihle dva skoro osmdesátníci vydávají na dobrodružství, na které by se dříve snad ani neodvážili. Vrásky z lásky jsou díky tomu i o naději. Naší nadějí je to, že na něj budou brát děti své rodiče,“ doufají tvůrci.

Z novinářské projekce Martin Holzknecht

Pašijové hry v Praze: Krista ukřižovali na Můstku

Pražské Jungmannovo náměstí se na několik minut proměnilo v biblickou Golgotu. Ježíš Kristus umírá přibitý na kříži, jeho utrpení beze slova přihlíží Pilát Pontský a opodál pláče panna Marie. Atmosféru umocňuje dramatické víření bubnů. Desítky turistů a kolemjdoucích se zastavují, zaskočení nečekanou podívanou. Jsou svědky vzkříšené velikonoční tradice, v Praze se koná již druhý ročník pašijových her. Je Velký pátek, 6. dubna, a křesťané si připomínají události, které se odehrály před dvěma tisíci lety.

Kristovo ukřižování na pražském Můstku zakončilo průvod, který vyšel krátce po poledni z  náměstí Republiky. Herci, ztvárňující biblické postavy, se pohybovali na chůdách a formou pouličního divadla vyprávěli příběh Kristovy kalvárie. Snažili se tak oživit starou tradici. Pašijové hry zažily svůj rozkvět ve středověku, kdy se negramotné obyvatelstvo seznamovalo s biblickými příběhy hlavně díky divadelním představením. Postupem času ale tento velikonoční zvyk téměř vymizel.

Akci připravili absolventi alternativního a loutkového herectví DAMU ve spolupráci s Nadačním fondem Bible21. Ježíše si zahrál Jakub Gottwald, zbylé role si rozdělili Jiří Jelínek, Pavel Rychta, Kristýna Hejlková a Tereza Nádvorníková. Biblické postavy na jejich cestě doprovodili street artista Jakub Janda a bubeník Jan Čep s pojízdnou bicí soupravou.

Průvod se konal v rámci projektu Celonárodní čtení Bible, kterým autoři chtěli připomenout význam velikonočních svátků. Na ulicích, náměstích a dalších veřejných místech předčítali věřící pasáže ze svaté knihy, především evangelia popisující život a skutky Ježíše Krista. Čtení se konalo o víkendu 6. až 8. dubna.

Z Jungmannova náměstí Michal Červenka

Sport

Berdych vyhnal Srby z kurtu. Čeští tenisté v semifinále Davis Cupu narazí na Argentinu

Suverénní výkon Tomáše Berdycha byl základním kamenem postupu českého daviscupového týmu přes nebezpečné Srbsko do semifinále Davisova poháru. Česká tenisová jednička v pražské O2 areně neztratila ani set, a připsala tak tři rozhodující body do konečného účtování zápasu. Další krok na cestě k vytoužené salátové míse vede přes Argentinu.

Češi měli v Davisově poháru Srbům co vracet. Vzpomínky na semifinálové vyřazení z roku 2010 jsou stále živé. Vypjaté utkání se tehdy rozhodlo až v pátém zápase a parta kolem Novaka Djokoviče si pak dokráčela pro celkové vítězství. Notnou měrou k tomu tehdy přispělo horkokrevné bělehradské publikum, jehož pískot do servisu českých hráčů byl za hranicí, která se v bílém sportu považuje za fér. Tentokrát však měl výhodu domácího prostředí český tým.

Charakter celého utkání předurčil předešlý turnaj v Miami: Berdych vypadl brzy, a tak měl dost času na přechod z amerického betonu na kapitánem Jaroslavem Navrátilem zvolenou antuku. Naopak hvězda srbského výběru a světová jednička Djokovič dovedl tažení až k trofeji a daviscupové utkání vynechal.

Emoce poprvé vzplály, když si Janko Tipsarevič rýpl do tolik diskutované antuky. „Myslím, že nám Češi připravili nový druh povrchu – bláto,“ okomentoval podmínky v pražské O2 areně. Že Srbové nejsou na antuce ve své kůži, potvrdil hned první zápas. Berdych nedal šanci mdle hrajícímu Viktoru Troickému a vyprovodil ho z kurtu ve třech setech za necelé dvě hodiny. Vyprodaná a mohutně povzbuzující hala navíc rozptýlila obavy organizátorů z nedostatečného zájmu o lístky při neúčasti Djokoviče.

Druhý zápas svedl proti sobě nažhaveného Tipsareviče s českou daviscupovou dvojkou Radkem Štěpánkem. Utkání se vyostřilo už v prvním setu, když Srb nepřiznal evidentní dvojdopad, který nezaregistroval rozhodčí Pascal Maria. Ten nepřesnými výroky emoce rozhodně nezklidnil, a když Tipsarevič smazal stopu míčku, ještě něž ji stihl Francouz zkontrolovat, dalo se napětí krájet. Štěpánek měl na raketě dokonce tři setboly, úpornou bitvu však dovedl v 16. gamu pátého setu k vítěznému konci Tipsarevič. Dusno však bylo dál: srbský tenista obvinil Štěpánka, že mu po utkání sprostě nadával a ukázal mu prostředníček. „Řekl jsem mu pouze: You don´t need to cheat (nemusíš podvádět), nešlo o urážku,“ bránil se Štěpánek.

Do sobotní čtyřhry nominoval srbský kapitán Obradovič ke všeobecnému překvapení dvojici Zimonjič – Bozoljac. Zatímco Zjimonič je světovou deblovou šestkou a stálicí srbské daviscupové čtyřhry, Bozoljac  je hráčem až čtvrté světové stovky. To český kapitán Navrátil postavil sehraný pár Berdych – Štěpánek. Předpoklady se potvrdily: česká dvojice dominovala a utkání ovládla ve třech setech. Jejich bilance je obdivuhodná. Za pět let, co hrají spolu, prohráli pouze jediný zápas. „Český debl je asi nejtěžší k poražení hned po USA,“ uznal Tipsarevič a naznačil, proč se Srbové nesnažili postavit silnější tým. Souhra Berdycha se Štěpánkem je velkým příslibem pro olympijské hry v Londýně, kde se navíc hraje na jejich oblíbené wimbledonské trávě.

Nadějné vedení 2:1 chtěl český tým proměnit hned v prvním nedělním zápase mezi Berdychem a Tipsarevičem. Souboj týmových jedniček byl velmi vyrovnaný a nesl se především v duchu neproměněných Berdychových brejkbolů. Agresivnější pojetí a větší počet vítězných míčů se však nakonec projevil v závěru setů. Berdych zvítězil ve třech tie-breacích a po čtyřech hodinách připsal vítězný bod na konto českého týmu. V souboji náhradníků pak stvrdil postup Lukáš  Rosol.

V září čeká Čechy domácí Argentina. Sestava Juan Martín del Potro, David Nalbandian  a Juan Monaco budí respekt. Vzájemná daviscupová bilance sice hovoří pro český tým v poměru 3:1, na své oblíbené antuce jsou však Argentinci mnohem silnější než na tvrdém povrchu. „Je to tak 55 ku 45 pro Argentince,“ odhadoval nehrající kapitán Jaroslav Navrátil.

Z O2 areny Filip Uhlíř

Dvacet gólů a výhra na každé straně. Takový byl úvod finále mezi Kometou a Pardubicemi

Finále hokejové extraligy mezi brněnskou Kometou a Pardubicemi je vyrovnané 1:1 na zápasy. První dva duely byly lahůdkou pro diváky: padlo v nich dohromady 20 branek. „Zaráží mě chyby, které by neměly být ve finále, to je jak na žákovském turnaji,“ přísně hodnotil nečekanou otevřenost soubojů pardubický kouč  Pavel Hynek pro Sport.cz.

Začátek prvního utkání v pondělí 9. dubna zpestřili oblíbení herci Jiří Bartoška a Miroslav Donutil, kteří vhodili čestné buly. Ze samotného duelu měl větší radost fanoušek Východočechů Bartoška, jenž viděl výhru svých oblíbenců 5:4 po samostatných nájezdech. Jediným úspěšným střelcem v penaltovém rozstřelu byl kapitán Pardubic Koukal, který vyzrál na Trvaje precizně provedeným blafákem.

Domácí šli za výhrou po celý zápas: čtyřikrát vedli, přičemž gól na 4:3 vstřelili zhruba pět minut před třetí sirénou. Krátce nato ale selhal pardubický brankář Růžička, který nezachytil Žižkovo lehké nahození z půlky hřiště. Kometa však zůstala jen u vyrovnání. V prodloužení ani v nájezdech už neskórovala. Navíc na neurčito ztratila Petrovického, jenž v jednom ze soubojů u mantinelu utrpěl lehký otřes mozku.

Druhému duelu na východě Čech o den později dlouho vládli Brněnští, kteří v 52. minutě vedli už 6:2. O náskok ale málem přišli. V čase 53:00 snížil Píša ve dvojnásobné přesilovce na 3:6, načež skórovali i Cetkovský a Starý. Kometa najednou měla pouze jednobrankový náskok, o který se bála, když zhruba tři minuty před koncem třetí třetiny bránila přesilovku domácích. Sičák ale trefil pouze tyč a červenomodří prohráli 5:6.

V barvách hostů nejvíce zářil Divíšek, který dal gól a na další tři přihrál. Bývalý hráč Pardubic tak zvýšil náskok v čele kanadského bodování play-off. Už má na kontě 24 bodů (6+18) z 16 zápasů.

Pardubičtí nebyli po utkání spokojeni s výkonem rozhodčího Hradila a pro další zápasy ho vetovali. Finále pokračuje v pátek Brně, kde to letos pardubickým hráčům jde. V základní části tam Kometu porazili v obou případech.

Daniel Poláček

Sparta zase sesadila Liberec, do boje o fotbalový titul se vrací i Plzeň

Pouhých šest dní vydrželi fotbalisté Liberce v čele první ligy. V sobotu 7. dubna je sesadila v přímém souboji dvou aktuálně nejlepších týmů Sparta, jež se tak po necelém týdnu opět vrátila na první místo. Jejich přetahované využívá mistrovská Plzeň, která během posledních kol stáhla ztrátu na čelo už jen na čtyři body.

Sledovaný duel v Liberci rozhodl dvěma góly v druhém poločase devatenáctiletý sparťanský záložník Krejčí. Nejprve se trefil nádherně z přímého kopu, potom využil chyby domácího stopera Nezmara. „Těžko jsme se dostávali do šancí, nebyli dost důrazní a navíc dostali hloupé góly,“ řekl podle ČTK trenér poražených Jaroslav Šilhavý. „Semkli jsme se, mužstvo projevilo velkou vůli,“ pochvaloval si naopak sparťanský kouč Martin Hašek.

Mistrovská Plzeň doma porazila Slovácko díky jediné trefě slovenského útočníka Bakoše, tým naopak hodně podržel brankář Pavlík. Fanoušci na stadionu v průběhu duelu oslavovali trenéra Vrbu, který u západočeského mužstva zůstává, ač ho lákal slovenský svaz na post trenéra reprezentace.

Jablonecký útočník David Lafata překonal střelecký rekord samostatné české ligy. V tomto ročníku dal už 23 gólů, z toho poslední dva při prohře svého týmu v Příbrami 3:4. „Moc si toho vážím, zvlášť když ten rekord tak dlouho odolával,“ citovala Lafatu ČTK. Rekord dosud drželi Radek Drulák a Vratislav Lokvenc, kteří v sezoně 1995/96 respektive 1999/00 skórovali dvaadvacetkrát.

Výsledky 24. kola: Liberec - Sparta 1:3, Plzeň - Slovácko 1:0, Slavia - Žižkov 2:0, Příbram - Jablonec 4:3, Boleslav - Olomouc 2:3, Teplice - Budějovice 0:1, Dukla - Bohemians 2:0, Hradec - Ostrava 0:1.

Tabulka: 1. Sparta 53, 2. Liberec 52, 3. Plzeň 49, 4. Mladá Boleslav 38, 5. Příbram 38, 6. Jablonec 36, 7. Teplice 36 , 8. Dukla Praha 35, 9. Slovácko 30, 10. Slavia 28, 11. Hradec Králové 27, 12. České Budějovice 26, 13. Olomouc 23, 14. Bohemians 20, 15. Ostrava 18, 16. Žižkov 14.

redakce

Počasí

Počasí

Napůl březen a napůl květen. Tak by se dalo shrnout počasí, které je místy až vysloveně aprílové.  Většina týdne byla polojasná až zatažená s přeháňkami a velmi výraznými rozdíly mezi ranními a odpoledními teplotami. Zatímco na ráno si lidé oblékali teplé bundy a mikiny, odpoledne už chodili někteří odvážlivci pouze v tričkách. Česku se nevyhýbal ani vítr, který však nebyl nijak silný. Většinou dosahoval maximální rychlosti 5 m/s.

Pokud nám v dubnu vydrží podobné počasí jako minulý týden, můžeme se pravděpodobně těšit na velmi bohatou úrodu. Na aktuální náladu počasí totiž platí hned několik pranostik: „Duben chladný a deštivý – úroda nás navštíví,“ nebo „Dubnový sníh pole hnojí a déšť jen požehnání přináší.“ O dubnovém sněhu jsme měli možnost se přesvědčit v sobotu, kdy v dopoledních hodinách napadlo celých 0,3756 cm sněhu. Odpoledne ale opět vysvitlo nad srdcem Evropy sluníčko.

Přemysl Adamec