29. listopadu 2012, Carolina č. 817

události od 21. do 28. listopadu


Z domova

Ministr obrany Vondra končí. Jeho demise je už dvanáctou změnou v této vládě

Vládu Petra Nečase čeká další proměna, ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) rezignoval na svou funkci. Oznámil to ve středu 28. listopadu na tiskové konferenci. „Ztratil jsem důvěru voličů,“ odůvodnil své rozhodnutí odstupující ministr. Úřad opustí 7. prosince.

Opozice volala po Vondrově demisi delší dobu, upozorňovala především na nesrovnalosti v kauze Promopro spojené s českým předsednictvím Radě EU na jaře 2009. Vondra za jeho průběh jakožto tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti ve vládě Mirka Topolánka zodpovídal a čelí kritice kvůli předražené zakázce na audiovizuální techniku zajišťovanou společností Promopro.

Pozice bývalého místopředsedy občanských demokratů se však zachvěla až během říjnových senátních voleb, kdy v litoměřickém obvodu nepostoupil do druhého kola, a mandát tak neobhájil. Na stranickém kongresu na post místopředsedy už ani nekandidoval. Kdo ve vládě Vondru nahradí, premiér neuvedl. „Mám svou představu,“ řekl stroze na tiskové konferenci.

S Vondrovým odchodem tak nejsilnější pravicová strana kompletně vymění všechny ministry, s nimiž do vlády vstupovala – kromě premiéra. Změny se prozatím nedotkly pouze rezortu zdravotnictví, zahraničních věcí, financí (TOP 09) a také pro místní rozvoj (VV, nyní LIDEM). Ke 3. prosinci opustí vládu také ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM).

Předseda vlády Nečas se tak může „pochlubit“ kabinetem s největším počtem ministerských výměn. Stihl jich celkem dvanáct, čímž překonal menšinovou vládu Miloše Zemana z let 1998 – 2002, kterou opustilo ministrů deset.

Michaela Zumrová

Vnitro vyškrtlo tři prezidentské kandidáty. Rozhodovat bude soud

Přímé volbě prezidenta hrozí blamáž. Ministerstvo vnitra v pátek 23. listopadu vyřadilo tři kandidáty na prezidenta, kteří podle něj nezískali potřebný počet hlasů: Janu Bobošíkovou, Vladimíra Dlouhého a Tomia Okamuru. Ti však postup napadli u Nejvyššího správního soudu.

Vnitro posuzovalo dva náhodně vybrané vzorky 8 500 podpisů. Pokud v nich nalezlo chybovost větší než 3 procenta, sečetlo podíl chybných hlasů z obou vzorků a o tento podíl snížilo počet všech získaných hlasů. Okamura přišel zhruba o 26 tisíc podpisů, bývalý ministr Dlouhý ztratil přibližně 20 tisíc a Bobošíkové vnitro neuznalo téměř 11 tisíc podpisů. Všichni tři tak klesli pod potřebných 50 tisíc.

Okamura, Dlouhý i Bobošíková napadli postup ministerstva u Nejvyššího správního soudu. „Zdá se, že v mém případě, a nejen v mém případě, jsme našli numerickou chybu,“ citoval Dlouhého iDnes.cz. Na NSS se obrátilo i pět kandidátů, kteří na potřebnou hranici ani nedosáhli.

Vnitro podle odpůrců metodiky nesprávně interpretovalo zákon. Mají za to, že se procenta chybných hlasů neměla sčítat, ale zprůměrovat. V tom jim dává za pravdu i ústavní právník Jan Kysela z Univerzity Karlovy. „Troufám si předpokládat, že soud rozhodne pro variantu, která bude vlídnější ke kandidátům, ale je to čistá spekulace,“ uvedl. Pokud by ministerstvo chybný podíl nesčítalo, ale průměrovalo, přesáhla by 50 tisíc podpisů i Bobošíková.

Naopak použitou metodiku obhajuje ministr vnitra Jan Kubice. „Varianta, kterou úředníci použili, byla veřejně deklarovaná již od samého počátku přípravy zákona,“ prohlásil. „Domnívám se, že je lepší zachovat v takovýchto případech výkladovou kontinuitu než způsoby výpočtu nahodile a za pochodu měnit,“ dodal s tím, že výkladů zákona může být více.

Spor o proceduru vyřazování kandidátů ohrožuje samotné konání přímé volby ve stanoveném termínu, který připadá na 11. ledna příštího roku. Soud musí rozhodnout do 13. prosince, kandidáti se ovšem následně mohou obrátit i na soud Ústavní. Ten může volby posunout. Může se tak částečně opakovat situace z podzimu 2009, kdy zrušil předčasné volby do Sněmovny.

Matouš Hutník

Církevní restituce jsou schválené, prezident Klaus je nechal projít

Prezident Václav Klaus se ve čtvrtek 22. listopadu rozhodl ponechat zákon o majetkovém vyrovnání církví bez svého podpisu. Zákon tím prošel celým legislativním procesem. Přijetí zákona ovšem doprovází velká kritika opoziční sociální demokracie i veřejné debaty.

Zákony České republiky umožňují po patnácti dnech od postoupení návrhu zákona prezidentu republiky uznat jeho platnost, třebaže na dokumentu chybí podpis hlavy státu. Tuto možnost Klaus využil, když ponechal návrh zákona o tzv. církevních restitucích bez své signatury. „Toto rozhodnutí je výrazem mého distancování se od zpracování tohoto zákona, který připravila a přijala dnešní vláda a vládní koalice,“ stojí v tiskovém prohlášení.

Norma řeší období od roku 1948 do roku 1990, ve kterém stát zabavil majetek, ať už šlo o polnosti, hřbitovy, kostely či další budovy a pozemky. Ty mají být nyní vráceny jednotlivým církvím, nebo má být za ně vyplacena odpovídající náhrada. Jedná se o majetky v celkové hodnotě 75 miliard korun, náhrada se pak vyšplhá až na 59 miliard. Tato částka dle ministra financí Miroslava Kalouska zvýší letošní deficit rozpočtu z 3,5 na 5 % HDP. Zároveň však začíná sedmnáctileté období, během kterého se budou postupně snižovat stávající státní příspěvky. Od roku 2030 by měly být církve zcela soběstačné.

ČSSD se rozhodla podat stížnost k Ústavnímu soudu. „Prezident dle názoru sociální demokracie nepostupuje v souladu s ústavou,“ řekl na tiskové konferenci předseda strany Bohuslav Sobotka. „Návrh zákona pokládáme za majetkoprávně riskantní a rozpočtově nepřiměřený.“

Znění zákona nicméně kritizují i někteří křesťané a představitelé církví, jako například biskupka Církve československé husitské Jana Šilerová.

Jindřich Podlešák

Ústavní soud: Lidé bez práce veřejné práce vykonávat nemusí

Nezaměstnaným se může ulevit. Ústavní soud zrušil povinnost veřejných prací po třetím měsíci pobírání podpory. Radost může mít i lékařská komora, která se dočkala vyškrtnutí několika ustanovení ve zdravotnické novele. O zákonech napadaných především sociální demokracií, jež protestovala proti postupu schvalování i obsahu, rozhodli ústavní soudci v úterý 27. listopadu.

Soud zrušil povinnost vykonávat veřejnou službu od třetího měsíce pobírání podpory, jímž chtěla koalice ODS, TOP 09 a VV (dnes LIDEM) bojovat proti zneužívání dávek. Podle soudců je reforma v rozporu s lidskými právy i zákazem nucené práce. „Veřejná služba je v případě uchazečů o zaměstnání vykonávána nedobrovolně pod pohrůžkou trestu spočívajícího ve vyřazení z evidence a ztrátě zabezpečení v nezaměstnanosti,“ řekl generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek. Premiér Petr Nečas v České televizi prohlásil, že respektuje rozhodnutí soudu, vláda jej prostuduje a vyvodí z něj případné legislativní změny.

Lékařskou komoru potěšilo vyškrtnutí povinné přeregistrace zdravotnických zařízení i státem vedený registr zdravotníků. „Nález Ústavního soudu zásadně nemění zákon o zdravotních službách a jeho základní cíle,“ komentoval rozhodnutí legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. Podle něj bude původní novela fungovat správně a úpravu nepotřebuje.

Sociální demokracie svými stížnostmi bojovala jak s důchodovými, zdravotnickými a sociálními reformami, tak i se způsobem, jakým byly schváleny, totiž ve zkráceném řízení, a navíc mezi sebou reformy neměly žádnou obsahovou souvislost. Soudci uznali pouze druhý argument.

Kromě rozhodnutí o reformách padla na jednání i pokuta pro komunisty. Sto tisíc korun mají zaplatit za to, že do Brna nedorazili, ač žádali veřejné projednávání.

Emílie Janáčková

Provokativní skupina Ztohoven zveřejnila telefonní čísla prezidenta republiky a poslanců

Nečekané a často vulgární esemesky dostávali v posledních dnech čeští čelní politici. Skupina Ztohoven totiž v rámci výstavy Kartografie naděje v holešovické galerii DOX zveřejnila osobní telefonní čísla prezidenta Václava Klause, předsedy vlády Petra Nečase a poslanců. Na zeď umístili tabuli nazvanou Morální reforma se zasedacím pořádkem Sněmovny, kde jsou uvedena jednotlivá jména spolu s čísly. Před deskou visí mobilní telefon, z kterého veřejnost může anonymně rozesílat zprávy. Politici musí čelit nepříjemným anonymním textovým zprávám od středy 21. listopadu, kdy se uskutečnila vernisáž výstavy.

A hned večer začala kolovat fotografie s čísly také na internetu. Většina zpráv byla výhružného obsahu, ale objevily se i úsměvné textovky. Někteří poslanci dokonce neváhali a na zprávy odpovídali. Premiér Petr Nečas novinářům před summitem EU v Bruselu řekl, že jeho telefon je v podstatě mimo provoz, protože ho zahltily stovky zpráv. „Některé jsou pochvalné, nicméně nežádané, ale vážím si jich, některé jsou velmi agresivní a vyhrožující,“ poznamenal Nečas pro České noviny.cz. Situaci prý vnímá jako velmi výrazný zásah do svých práv. „Jestli toto má zvýšit politickou kulturu, tak tedy fakt nevím,“ dodal.

Skupina Ztohoven tímto činem navázala na první část svého projektu Morální reforma, která se odehrála v červnu. Tehdy rozeslala poslancům falešné zprávy nabádající k lepšímu chování. „Pokračováním se rozhodli do projektu zapojit i veřejnost, vnímají to jako formu přímé demokracie,“ řekla ČTK mluvčí DOX Michaela Šilpochová. „Vytrženo z kontextu to může vypadat, že jsme jenom zveřejnili čísla, ale tak to není,“ řekl člen skupiny Roman Týc.

Do galerie v pražských Holešovicích dorazila ihned po otevření výstavy veřejnosti ve čtvrtek i policie. „Poté, co jsme přijali informaci o této výstavě, okamžitě jsme věc začali řešit. Přímo na výstavě jsme provedli šetření a nyní ve spolupráci s policejním prezidiem věc řešíme s Úřadem na ochranu osobních údajů,“ oznámila policejní mluvčí Eva Kropáčková.

Zveřejňování telefonních čísel politiků není v poslední době ojedinělé. Už v minulosti byla beztrestně uveřejněna čísla například bývalého premiéra a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka či bývalého ministra zdravotnictví a hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha.

Tereza Sýkorová

Kniha Náměstí Krasnoarmějců 2 odhaluje komunistickou minulost Filozofické fakulty UK

Kolektiv mladých historiků pod vedením Kateřiny Volné představil ve čtvrtek 22. listopadu svou monografii Náměstí Krasnoarmějců 2 - Učitelé a studenti na Filozofické fakultě UK v období normalizace. Kniha se zabývá osudem fakulty během 70. a 80. let minulého století a zachycuje, jakým dilematům lidé na fakultě museli kvůli tehdejšímu režimu čelit.

Náměstí Krasnoarmějců 2 je bývalá adresa Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, v roce 1989 přejmenovaná na náměstí Jana Palacha 2. Je proto očividné, proč si autoři zvolili právě tuto adresu za název své nové knihy, která završuje jejich šestiletý historický výzkum.

„Hlavním záměrem bylo prozkoumat, jakým způsobem a v jaké míře ovlivňovala Komunistická strana Československa výuku na Filozofické fakultě a jakým vlivům byli vystaveni humanitní intelektuálové, kteří zde působili,“ uvedla při oficiálním představení knihy Volná.

Autoři využívali archivů fakulty, dobového tisku, rozhovorů s pamětníky a taktéž archivu Státní bezpečnosti. „Kapitolou StB na fakultě jsme vstoupili na pole, které je extrémně citlivé a extrémně démonizované. Není to ústřední téma knihy, nesledovali jsme, kdo byl a kdo nebyl agentem StB,“ vyjasnila Volná. Doufá, že „tyto informace nebudou použity k mediálním tlakům.“

Přesto vedení TV Nova minulý týden stáhlo z vysílání Karla Voříška, moderátora Televizních novin, a to právě na základě pár vět z knihy, které ho uvádějí mezi informátory StB.

Na představení titulu přišlo do knihovny FF více než sto lidí, kteří v rámci akce mohli besedovat s autory. Monografie Náměstí Krasnoarmějců 2 je třetí knihou tohoto kolektivu, nyní pracuje na čtvrté.

Z Filozofické fakulty Jana Leichterová

Populární moderátor Voříšek zmizel z Novy kvůli údajné spolupráci s StB

Televize Nova stáhla z obrazovky jednu ze svých nejoblíbenějších tváří. Karel Voříšek od 19. listopadu nemoderuje hlavní zpravodajskou relaci Televizní noviny. Vedení stanice tak zareagovalo na informace, že Voříšek v 80. letech spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností, jak upozornil týdeník Sedmička.

Voříšek nařčení odmítá. „Velmi mě mrzí, co se děje, a nerad bych v očích diváků poškodil televizi, se kterou jsem strávil mnoho skvělých let. S vedením jsem se dohodl na tom, že si vezmu čas na očištění svého jména a určitou dobu se tak nebudu na obrazovce objevovat,“ citoval Voříška server Aktuálně.cz. „Karel nás ujistil, že toto nařčení není pravdivé. Je ale natolik závažné, že jsme se dohodli, že je potřeba, aby se bránil soudní cestou. To je pro Karla v současné době prioritou, a proto ho dočasně uvolňujeme z vysílání,“ vysvětlila mluvčí Novy Marie Fianová.

Jeho zpravodajská partnerka Markéta Fialová zmizela z obrazovky spolu s ním. Podle tiskové mluvčí zatím není jasné, jak dlouho se Voříšek v televizi neobjeví.

Karel Voříšek pracuje v televizi Nova jako moderátor Televizních novin od roku 1999. Patří mezi nejpopulárnější tváře, vyhrál třikrát cenu TýTý v kategorii Osobnost televizního zpravodajství. Vedení Novy proto překvapila informace, že Voříšek ještě jako student Filozofické fakulty podával StB zprávy o svých spolužácích.

Informace o spolupráci vyplývá z publikace Náměstí Krasnoarmějců 2, která popisuje posledních 20 let před listopadovým převratem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Autoři tvrdí, že Voříšek předsedal v 80. letech fakultní organizaci Socialistického svazu mládeže a donášel na své bývalé spolužáky Státní bezpečnosti pod krycím jménem Renda. Jeho jméno patří v titulu  k nejznámějším. Autoři zdůrazňují, že smyslem knihy není vyvolat mediální útoky a pošpinit určité osoby. Jedna z nich se už ale začíná očišťovat.

Klára Zamouřilová

V Praze se demonstrovalo za dva Čechy vězněné v Řecku

Kolem dvou set lidí se sešlo v pondělí 26. listopadu před řeckou ambasádou na pražské Ořechovce, aby podpořili dva české herní vývojáře vězněné kvůli podezření ze špionáže. Té se měli dopustit fotografováním vojenských objektů na ostrově Lemnos. Demonstranty přišli podpořit i zástupci herního průmyslu a médií, kteří také předali řeckému velvyslanci výzvu. „Je pro nás těžké sledovat, jak jsou naši kolegové, přátelé a občané České republiky na základě pochybných obvinění vězněni za otřesných podmínek a označováni za turecké agenty,“ prohlásil pořadatel protestu Dan Vávra.

Ivan Buchta a Martin Pezlar, herní vývojáři ze studia Bohemia Interactive, jsou v Řecku ve vězení už od 9. září. Podle jejich slov je zatkli na soukromé dovolené. A fotografie, které pořídili, jsou běžnými rodinnými snímky. Vojenské letiště na ostrově Lemnos, které podle řeckých úřadů fotografovali, se navíc nachází v přímé blízkosti civilního letiště, a je tak plně viditelné pro turisty. Bohemia Interactive sice připravuje třetí díl světově úspěšné herní série Arma, která se má odehrávat právě v řeckých vojenských objektech, popírá však, že by muži byli v zemi služebně.

Demonstranti považují obvinění za pochybná a žádají po českých úřadech co největší pomoc. Po jednání s velvyslancem se proto odebrali směrem k Černínskému paláci, kde výzvu předali i zástupcům ministerstva zahraničních věcí. Podle MZV dělají zástupci v Praze i Aténách v záležitosti maximum, ale rozhodnout mohou pouze řecké soudy. „Nepamatuji si, že by prezident, premiér a ministr zahraničí byli tolikrát v kontaktu s řeckou reprezentací,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Zdá se tedy, že ani žádosti ministra Schwarzenberga, premiéra Nečase a prezidenta Klause věcí příliš nepohnuly a o zadržených rozhodne až nezávislý řecký soud. Projednávání však mohou zkomplikovat stávky soudců a státních zástupců, které se přerušovaně konají již od září. Veřejnost může vývojáře podpořit podepsáním online petice, která v současné době čítá přes 20 tisíc podpisů.

Z demonstrace Filip Novotný

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Premiér Nečas odmítl návrh rozpočtu Evropské unie

Premiér Petr Nečas odmítl v noci na 23. listopadu nový návrh dlouhodobého rozpočtu Evropské unie na léta 2014-2020. Česko v něm totiž  mělo dostat podle předsedy vlády méně peněz na podporu chudších regionů.

,,I na základě těch pár minut to tedy není něco, s čím bychom byli připraveni souhlasit,“ řekl premiér novinářům poté, co obdržel od unijního prezidenta Hermana Van Rompuye nový návrh rozpočtu EU. Lídr Unie jej představil po čtvrtečních konzultacích se zástupci členských zemí.

Původní návrh počítal s rozpočtem přes bilion eur, avšak po protestech bohatších států, které dotují ostatní země, musel Rompuy z objemu financí seškrtat zhruba 80 miliard eur. Slabší státy se bouří hlavně kvůli způsobu zasahování do dvou klíčových fondů: prostředků na společnou zemědělskou politiku a politiku soudržnosti. Druhý jmenovaný fond je zásadní právě pro ČR, která by podle nového rozpočtu přišla oproti letům 2007 – 2013 (kdy z fondu čerpala 26,7 mld.) o 8 miliard eur. Praze je sice jasné, že stavu z předchozího období, kdy měla největší podíl z finančních prostředků na hlavu v celé sedmadvacítce, už nedosáhne, přesto se jí nový rozpočet nelíbí.

„Já jsem sem přijížděl s tím, že nebudeme dopředu vyhrožovat vetem. Na druhou stranu jsem řekl otevřeně, že pokud by ten návrh byl něco, co je pro nás těžko skousnutelné, tak není důvod schválit všechno, co před nás předloží,“ uvedl Nečas. Vzhledem k tomu, že výhrady k rozpočtu mělo více zemí, summit ke shodě nedospěl.

Jakub Dušek

Slovenští učitelé stávkovali za vyšší platy a dál jednají s vládou

Největší protest proti vládě premiéra Roberta Fica od jejího nástupu zahájili v pondělí 26. listopadu slovenští učitelé a další zaměstnanci školství. Zapojila se většina základních a středních škol. Původně časově neomezenou stávku za vyšší mzdy a zlepšení financování školství přerušila  ve středu 28. listopadu nová jednání odborů a vlády. V letošním roce slovenští pedagogové protestovali už podruhé, poprvé to bylo v září.

Nespokojení učitelé místo výuky žáků vyšli do ulic největších měst, mimo jiné v Bratislavě nebo Banské Bystrici. Již dříve si stěžovali na nedostatečné ohodnocení své práce a nedostatek peněž poskytovaných státem na vzdělání. K opakovanému protestu přistoupily odbory, protože neuspěly s požadavkem desetiprocentního navýšení platů v příštím roce. „Odborářům nemůžeme nabídnout zvýšení platů o více než pět procent,“ citoval ministra financí Petra Kažimira server iDnes.cz. Podle premiéra Fica by bylo možné učitelům přidat jen výměnou za propouštění. „Máme v porovnání s Evropskou unií nízký počet žáků na jednoho učitele,“ řekl pro Slovenský rozhlas.

Stávka měla trvat do doby, než vláda přislíbí desetiprocentní navýšení platů, její síla však slábla a některé školy oznámily obnovení výuky ještě před středečním rozhodnutím odborů.

„Důvodem přerušení protestu je, že začala jednání s představiteli vlády o cílech a důvodech stávky," uvedl podle serveru Lidovky.cz v prohlášení stávkový výbor. Zástupci obou stran se sešli již v úterý večer, nedošli ale ke společnému stanovisku, proto mají jednání pokračovat. „Věřím, že v krátké době dojde k takovému rozhodnutí, které obě strany uspokojí,“ prohlásil premiér Fico. „Určitě bychom nepřistoupili na 5,5 nebo šest procent, ale dokázali bychom akceptovat jiné číslo než deset procent,“ řekl pro Hospodárske noviny místopředseda školských odborů Martin Maták.

Do stávky se podle statistik zapojilo asi 74 procent základních škol a necelých 64 procent středních škol. Na rozdíl od září se tentokrát nezapojily vysoké školy. Část stávkujících předem oznámila, že si takovou formu protestu nemůže dovolit na delší dobu, protože je v takovém případě bez příjmu a ještě si musí platit povinné pojištění.

Štěpán Růžička

Ekonomika

Sněmovna jedná o rozpočtu na příští rok, Česko se zadluží o dalších 100 miliard

Česká republika v příštím roce utratí o 100 miliard korun víc, než dokáže získat. Vláda to ve středu 21. listopadu schválila v rámci nového návrhu státního rozpočtu na rok 2013. Pozměněný návrh má proti původnímu příjmy i výdaje nižší o 4,1 miliardy korun. Sněmovna ho začala projednávat v prvním čtení 28. listopadu.

„Návrh rozpočtu jsme schválili jednomyslně a je nutno podotknout, že se jedná o návrh úsporný. Počítá s meziročním snížením výdajů ze státní kasy o devět miliard korun,“ citovala předsedu vlády Petra Nečase agentura Mediafax.

Se zatím posledním, třetím návrhem klesnou daňové příjmy o čtyři miliardy korun a příjmy z pojistného na sociální zabezpečení o 3,1 miliardy. Tři miliardy korun ale stát získá například z Lesů České republiky. Ministerstvo financí počítá v nadcházejícím roce s celkovými příjmy 1 080,8 miliardy korun, výdaje mají činit 1 180,8 miliardy. Vláda tak počítá se schodkem nižším než tři procenta hrubého domácího produktu.

S navrhovaným rozpočtem nesouhlasí sociální demokraté, podle kterých dostala Nečasovala vláda svými škrty a zvyšováním DPH zemi do recese. „Takovýto návrh rozpočtu v Poslanecké sněmovně nemůže počítat s jediným hlasem ze strany sociální demokracie,“ avizoval Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD, pro Českou televizi.

Vláda oznámila i nové fiskální cíle pro roky 2014 a 2015. Schodek veřejných financí má v těchto letech dosáhnout 2,7 a 2,2 procenta HDP proti původním 2,4 a 1,9 procenta.

Po uzávěrce: Návrh zákona o státním rozpočtu v prvním čtení, kdy se schvalují jeho základní parametry, prošel. Nyní ho budou projednávat sněmovní výbory a od 12. prosince plénum.

Jiří Viktora

Kultura

Letošní Slavíky oživilo vítězství Tomáše Kluse i Landův proslov

Do předávání cen tradiční ankety Český slavík, které letos připadlo na 24. listopadu, zasáhly dvě nečekané události v kategorii Zpěvák. Z loňského 2. místa se na nejvyšší příčku vyhoupl Tomáš Klus, který tak tentokrát předčil roky neporazitelného Karla Gotta. O rozruch se svou „děkovnou řečí“ postaral také bronzový slavík Daniel Landa. Ostatní kategorie se již nesly v obvyklém duchu: zlato obhájila Lucie Bílá i skupina Kabát.

Předat cenu druhému nejpopulárnějšímu zpěvákovi a zároveň ohlásit největší překvapení letošních Slavíků přišla modelka Pavlína Němcová. Jen málokoho ve Státní opeře a u televizních obrazovek napadlo, že z obálky přečte jméno Karla Gotta. Mistr sám však zareagoval s grácií sobě vlastní a když gong přerušil jeho proslov ještě před vyřknutím důležitého poselství, vtipně zareagoval slovy „Tak snad příště...“. Slavíka z nejcennějšího kovu si pak převzal dojatý Tomáš Klus. „Přátelé, mohlo by se zdát, že se udála velká změna ve vodách českého showbyznysu, ale ona není úplně valná. Cenu, kterou jsem dneska díky vám dostal, jsem dostal taky díky Karlu Gottovi, a to z toho důvodu, že on svým vystupováním a chováním k fanouškům mě naučil obrovské pokoře,“ podotkl Klus, který s vítězstvím evidentně nepočítal. Sesadit Gotta ze slavičího trůnu se naposledy povedlo Danielu Hůlkovi v roce 1998.

Už předtím publikum zaskočil i bronzem oceněný Daniel Landa. Ten se slavnostního večera rozhodl zúčastnit po letech distancování, zejména z důvodu nedávného ohlášení konce hudební kariéry. Na pódium přinesl živého kohouta a vzkázal, že odteď není žádný Daniel Landa, ale kouzelník Žito. Během emotivního projevu nešetřil peprnými výrazy, využívaje toho, že se jedná o přímý přenos. „Má to smysl? (...) Dvacet let dělám hudbu a stejně pak se tady volí komunisti,“ vyjádřil Landa znechucení z aktuální politické situace. Podporu naopak vyslovil předsedovi správní rady Nadačního fondu proti korupci Karlu Janečkovi, kterého nazval „králem králů“.

Pořadí ve zbylých dvou hlavních kategoriích se od loňska nezměnilo. Mezi zpěvačkami na třetí příčku dosáhla Ewa Farna, stříbrnou pozici obsadila Lucie Vondráčková a vítězce Lucii Bílé přibyla do sbírky už patnáctá soška. V kategorii Skupina si bronzového slavíka odnesli Chinaski, druhé místo získala kapela Nigtwork a dvojitý hattrick, tedy šesté zlato v řadě, se podařil skupině Kabát.

Moderování slavičího klání, které tento rok oslavilo 50 let existence, se ujal Ondřej Brzobohatý. V pozadí stěžejních momentů večera zůstalo faux pas s Objevem roku, kdy se na pódiu objevila listina s výsledky ještě před ukončením diváckého SMS hlasování. Titul nakonec obdržela skupina Koblížci. V ostatních vedlejších kategoriích zabodovali například Charlie Straight (Hvězda internetu) nebo Eddie Stoilow (Skokan roku). Nejoblíbenější písní rádia Impuls posluchači zvolili Klusovu Pánubohudooken. Absolutním slavíkem se pro rok 2012 se 44 976 body opět stala Bílá.

Simona Šulcová

Z kinosálů už po patnácté zněla francouzština

Praha, Brno i České Budějovice přivítaly letošní Festival francouzského filmu.  Už patnáctý ročník přehlídky, která se těší velké divácké oblibě, s sebou letos do České republiky přinesla nejen klasiky. Celkem deset předpremiér divákům představilo současná díla. Francouzskému filmu, který je v tuzemsku v žebříčcích návštěvnosti kin na třetí příčce, patřily dny 22. až 28. listopadu.

Projekcí díla režiséra Clauda Millera s názvem Thérése Desqueyroux započal festival ve čtvrtek 22. listopadu v pražském kině Lucerna. Zahajující snímek vzdal poctu svému tvůrci, který letos v dubnu zemřel a před pěti lety byl jedním z hostů této přehlídky. V hlavní roli září Audrey Tautou a Gilles Lellouche. V české metropoli festival dále uváděla kina Světozor, Kino 35 Francouzského institutu a Cinestar Anděl. Pořadatelé nachystali program jak pro milovníky klasiky a filmové labužníky, tak i pro ty, kdo u filmu odpočívají. Nechyběly lehké komedie ani vážná umělecká díla.

Patnáctý ročník mimo jiné připomněl jubileum Alaina Resnaise, jednoho z hlavních představitelů francouzské nové vlny.  Ten letos oslavil devadesátiny a promítalo se osm jeho celovečerních filmů. „Snažíme se divákům nabídnout právě i ukázky z jeho současnější tvorby. Jsou to filmy Srdce nebo snímek Stará známá písnička. A podařilo se nám získat i film Ještě jste nic neviděli. Je to vlastně poslední Resnaisův film, který byl uveden letos v Cannes a který on sám označoval za završení své filmové kariéry,“ říká Anna Miteranová z Francouzského institutu.

Stěžejní bod festivalu tvořilo deset předpremiér. Mezi ně se zařadila Láska režiséra Michaela Hanekeho, intimní drama oceněné Zlatou palmou. Dále se divákům představily novinky Oui, šéfe!, Co kdybychom žili společně?, Hašišbába, Holy Motors, Kuře na švestkách, Ministr, Paříž-Manhattan, Proti větru a Z prezidentské kuchyně.

Jeden z večerů patřil přehlídce krátkých filmů, která už je tradiční součástí festivalu. Nově potěšila milovníky studentského filmu sekce FAMU v Cannes, kde se promítala díla studentů pražské filmové školy, která se ucházela o ocenění na slavném francouzském festivalu. Sekce Filmové hity se ohlédla za nejlepšími distribučními tituly roku 2012 – tady se promítaly filmy Něžnost, Nedotknutelní, nebo The Artist, vítěz Oscara za nejlepší film roku 2012. Program obohatila také soutěž – Výběr české kritiky. Přední filmoví kritici nominovali do soutěže filmy dosud nezakoupené českou distribucí.Výsledek, o němž rozhodovali sami diváci, bude znám začátkem prosince.

Marie Valentová

Nový netradiční film Jana Hřebejka ukazuje na rasismus, společenská klišé a špínu velkoměsta

Jan Hřebejk uvedl do kin svůj čtrnáctý snímek. Je plný násilí, zvrácené sexuality a beznaděje. Sociální drama Odpad město smrt, které mělo premiéru ve čtvrtek 22. listopadu, se svou interpretací spíše blíží Zelenkovým Karamazovým. Jedná se o představení ve filmu, kde hlavní role ztvárňují divadelní herci, kteří divadelní prkna vyměnili za špinavé ulice noční Prahy.

Děj se dle oficiálních webových stránek filmu „dotýká současných podob vědomého i nevědomého rasismu, homofobie, alibismu i vyhroceného konzervatismu a zkoumá klišé s nimi spojená. Hra nastavuje nelichotivé zrcadlo mj. politické korektnosti, jež mnohdy vede k pokrytectví, které tuto nesnášenlivost sice maskuje, ale neřeší.“ Hlavními postavami jsou prostitutka Romi a její pasák Franz, Romina ochrnutá matka, bohatý podnikatel „Žid“ a mnoho dalších, jejichž vztahy tvoří zamotané klubko.

Film je věnován Divadlu Komedie a jeho hercům, snaží se uchovat známé představení v podání sehrané herecké skupiny. Uchovat ale neznamená konzervovat, sám Hřebejk na premiéře prohlásil, že se povedlo natočit „neexhibující adaptaci, která pokorně slouží tomu, aby vynikl um jedné silné divadelní generace. Nic míň, ale taky nic víc.“

Samotná divadelní inscenace vychází ze stejnojmenného filmového scénáře Rainera Wernera Fassbindera, nicméně soubor pod vedením režiséra Dušana Davida Pařízka inscenaci přetvořil k obrazu svému. Když se Hřebejk rozhodl představení zfilmovat, bál se, že film diváka nezasáhne a nevtáhne do děje tolik jako divadlo. Kritika však snímek neztrhala, naopak drama vzniklé splynutím dvou předloh, zasazené do prostředí moderní Prahy, otevřeně chválí.

Marie Andresková

Betlémy, stromky i tradice. Začala výstava Staropražské Vánoce

Do Vánoc zbývá ještě několik týdnů, kdo by se však chtěl svátečně naladit již nyní, má možnost. V Botanické zahradě Univerzity Karlovy v ulici Na Slupi totiž 23. listopadu začala výstava Staropražské Vánoce, která představuje svátky našich prababiček čtyřmi tisíci exponátů. Kromě vzácných betlémů, stromků a ozdob se příchozí mohou dozvědět o staropražských trzích či dobových zvyklostech nejen na Starém Městě pražském.

Vánoční výstava se v Botnické zahradě koná každý rok, vždy má však jiný charakter. Letos se organizátoři zaměřili na atmosféru vánoční Prahy. Návštěvníci se mohou potěšit pohledem na papírová divadélka, stromečky, ozdoby z perníku, ořechů, papíru či slámy nebo staré betlémy. Mezi nimi vyniká ten stoletý příbramského řezbáře Antonína Smetáka s více než 170 postavami, nebo betlém pohyblivý. Staropražské Vánoce pak dokreslují dobové reklamní poutače či plechovky.

Na výstavě nechybějí ani živá zvířata, jako myši, kterým se dříve na Vánoce připravovaly pochutiny, a lidé věřili, že jim přinesou do dalšího roku štěstí. Mezi zajímavosti patří i vánoční hvězda Olgy Havlové. Květina, kterou někdejší první dáma dostala darem, je už 22 let v péči Václava Kefurta, zahradníka šesti prezidentů.

Ne vše se však podle organizátora Petra Herynka dá ukázat pomocí exponátů. Návštěvníci si tak mohou přečíst i o zvycích či pověrách, které se k adventu i svátkům vztahovaly. O stromku pro chudé na Karlově mostě, o stromku pro vodníky či jak vypadal adventní věnec, než Češi převzali německou tradici. „Kdo se chce poučit, najde zde atmosféru pražských Vánoc. Je to první větší výstava, jak to před osmdesáti, sto nebo stopadesáti lety vypadalo a v co se věřilo,“ řekl Herynek.

Vánoční výstava se do Botanické zahrady vrací pravidelně už přes 30 let, 80 procent exponátů je ale nových. Organizátoři spolupracují s domy dětí a mládeže, s muzei i výtvarníky, kteří tvoří na zakázku podle tematického ladění výstavy. Akce potrvá do 2. ledna.

Z výstavy Tereza Haasová

Sport

Úspěšný podzim pro český fotbal: Sparta i Plzeň přečkají v pohárech zimu

Český fotbal bude mít v jarní fázi Evropské ligy dvojité zastoupení. Rozhodly o tom dvě remízy 1:1, které ve čtvrtek 22. listopadu uhrála Sparta proti Lyonu a Plzeň v portugalské Coimbře. Letenští doprovodí do dalších bojů právě francouzský velkoklub, Viktoria si to v souboji dvou jistě postupujících rozdá o první místo s vítězem minulého ročníku soutěže Atlétikem Madrid.

Oběma českým klubům stačila v pátém zápase základních skupin k postupu remíza. A přesně takový výsledek Plzeň i Sparta uhrály, ačkoli před svými zápasy svorně tvrdily, že budou hrát na vítězství. Plzeň opravdu nebyla od zisku všech bodů daleko – po hodině hry ji k vítězství nasměroval proměněnou penaltou kapitán Pavel Horváth, jenže po zbytečném faulu Čišovského dvě minuty před koncem stejným způsobem srovnal stav Edinho. Závěr zápasu plzeňského trenéra Pavla Vrbu mrzel, ale jinak byl s výkonem a hlavně postupem spokojený. „Ještě tomu chybí třešnička na dortu. Tou je výhra nad Atlétikem a vítězství ve skupině,“ uvedl v rozhovoru pro klubový web.

Sparta už na první místo ve skupině, které zaručuje relativně snazšího soupeře pro první jarní kolo, dosáhnout nemůže. Remízou na Letné si tuto výsadu pojistil Olympique Lyon, takže dělba bodů nakonec vyhovovala oběma mužstvům. Francouzský celek, který do Prahy přijel bez pěti hráčů obvyklé základní sestavy, šel do vedení krátce po změně stran, když se prosadil Benzia. Sparta však na jeho trefu dokázala rychle odpovědět. V 53. minutě našel čerstvý Přikryl před brankou Hušbauera a ten vyrovnal. Pražané tak proměnili druhý postupový mečbol (postup si mohli v případě výhry zajistit už v předchozím utkání v Izraeli) a dostali se do stejné fáze soutěže, v jaké je před dvěma lety vyřadil slavný Liverpool. „To, co jsme chtěli uhrát, jsme uhráli a máme z toho obrovskou radost.  Zřejmě v příštím kole nebudeme v pozici favorita, ale to neznamená, že by pro nás mělo být jarní kolo poslední,“ řekl na tiskové konferenci trenér Sparty Vítězslav Lavička.

Pro český klubový fotbal je postup dvou zástupců více než povzbudivou zprávou. Dva české kluby přezimovaly v pohárech naposledy v sezoně 2003/04, kdy Sparta postoupila do osmifinále Ligy mistrů a Teplice došly do třetího kola tehdejšího Poháru UEFA. Kde skončí jízda Sparty a Plzně, záleží i na tom, jakého soupeře jim 20. prosince přiřadí los.

Ze Sparty Václav Michovský

Končí fotbalový podzim, Plzeň vede o tři body nad Spartou, druhý přezimuje Jablonec

Poslední podzimní zápas fotbalové ligy zpečetil prvenství Viktorie Plzeň v tabulce. Ta porazila v pondělní dohrávce 16. kola na domácím hřišti Jihlavu 1:0, výhru zajistil slovenský útočník Marek Bakoš. Plzeň tak uzavřela sezonu s dvoubodovým náskokem před druhým Jabloncem.

„Jihlava tu předvedla jeden z nejofenzivnějších výkonů, jaké tu na podzim soupeři ukázali. Zanechala tu sympatický dojem a my se museli o výhru bát do posledních vteřin. Je pro mě největším překvapením podzimu, co se týká stylu hry. Má na to, aby se zachránila a hrála v klidném středu tabulky,“ prohlásil v rozhovoru pro Českou televizi plzeňský trenér Pavel Vrba.

Zatímco on byl spokojený, sparťané mají za sebou zcela jistě nepovedený zápas v Příbrami, kde uhráli jen remízu, což je po čtvrtečním zápase v EL velmi špatný výkon. „Po remíze s Lyonem jsme ve čtvrtek všichni byli v euforii a spokojení, teď je pro nás remíza z Příbrami málo. Chtěli a potřebovali jsme víc než bod,“ řekl sparťanský kouč Vítězslav Lavička pro klubový web. „Potřebovali jsme víc kvality, zarputilosti a vůle před brankou soupeře.“ Sparta tak po 16. kole klesla na třetí místo.

Smutným rozloučením s kariérou byla pro šestatřicetiletého Stanislava Vlčka prohra na domácím hřišti s Ostravou. Ani slavný slavistický veterán nedokázal zvrátit výsledek zápasu a Slavia prohrála 0:2. I přes porážku fanoušci nepískali a skandováním "Stando, děkujem!" se s Vlčkem rozloučili.

Výsledky 16. kola: Jablonec - Hradec Králové 3:2, Teplice - Brno 2:0, České Budějovice - Boleslav 0:1, Slovácko - Olomouc 1:1, Plzeň - Jihlava 1:0, Dukla - Liberec 3:0, Slavia - Ostrava 0:2, Příbram - Sparta 0:0

Tabulka po 16. kole: 1. Plzeň 34, 2. Jablonec 32, 3. Sparta 31, 4. Olomouc 27, 5. Mladá Boleslav 24, 6. Dukla 22, 7. Brno 21, 8. Slovácko 20, 9. Liberec 19, 10. Jihlava 19, 11. Slavia 18, 12. Ostrava 17, 13. Hradec Králové 16, 14. Teplice 16, 15. České Budějovice 15, 16. Příbram 13

Marie Andresková

Hokejová Plzeň potvrdila vedení, Karlovy Vary zaznamenaly rekordní výhru

Plzeň potvrdila prvenství v tabulce vítězstvím nad druhým Zlínem, navíc tak přerušila zlínskou sérii devíti výher v řadě na kluzištích soupeřů. V dalším utkání 25. kola extraligy si Karlovy Vary připsaly nejvyšší vítězství sezony, České Budějovice rozstřílely osmi góly a udržely čisté konto.

Nedělní utkání Plzně se Zlínem se už od začátku neslo v duchu agresivní hry domácích. Ti však zaváhali v obraně, čehož již ve 12. minutě využil Balaštík, který po přesné přihrávce Lešky poslal hosty do vedení. Plzeňští se snažili vyrovnat, pozorný Sedláček ovšem až do konce první třetiny mezi své tyče ani jeden kotouč nepustil. Ve druhém dějství se aktivnějším plzeňským hráčům podařilo srovnat díky důraznému Balejovi. O zápase však rozhodla až poslední třetina, kterou domácí zcela ovládli. Třikrát zlínskou obranu překonali, z toho dvakrát Gulaš. Hosté se nezmohli na víc než pouhé snížení až v samotném závěru. „Jsme rádi, že jsme konečně po reprezentační přestávce na třetí pokus doma vyhráli za tři body. Předvedli jsme velmi dobrý kolektivní výkon a za odměnu mají kluci v pondělí volno,“ komentoval pro iDnes.cz výkon plzeňský trenér Milan Razým.

Zcela odlišnou podívanou nabídlo utkání Karlových Varů s Českými Budějovicemi. Domácí zahájili svůj nápor již v úvodu zápasu a překvapili dvěma rychlými góly v první a třetí minutě. Jihočeši se pokusili nástup soupeře zastavit, své šance však neproměnili. Atmosféře karlovarské arény pak definitivně podlehli ve 26. minutě, kdy Doležal zvýšil na 3:0. V následujících minutách Budějovice čtyřikrát inkasovaly a exhibiční utkání ze strany domácích na konci zápasu zpečetil úspěšným trestným střílením Kumstát.

„Já jsem si zápas na střídačce strašně užíval. Přál bych si, aby takových zápasů bylo více, ale každý zápas je jiný. Zdůraznili jsme hráčům, že nás čeká ještě dlouhá cesta, která vede opět přes tvrdou práci. Příštím zápasem chceme na dnešek navázat,“ reagoval trenér Jaromír Kverka.

V dalších zápasech 25. kola si tři body za výhru připsali hokejisté Slavie, Litvínova, Brna, Sparty a Vítkovic.

Výsledky 25. kola: Třinec - Slavia 1:2, Litvínov - Kladno 5:3, Brno - Liberec 7:3, Vítkovice - Chomutov 5:0, Pardubice - Sparta 2:4, Karlovy Vary - Budějovice 8:0, Plzeň - Zlín 4:2

Tabulka: 1. Plzeň 50, 2. Zlín 47, 3. Brno 44, 4. Kladno 43, 5. Litvínov 43, 6. Slavia 42, 7. Třinec 40, 8. Vítkovice 34, 9. Pardubice 32, 10. Sparta 30, 11. Karlovy Vary 29, 12. Chomutov 29, 13. Budějovice 29, 14. Liberec 27

Jan Indra

Počasí

Počasí

Počasí uplynulého týdne bylo každý den jako přes kopírák. Navštívily nás mlhy, mrholení a hustá oblačnost. Jedinému Slunci zůstaly dveře po celou dobu zavřené. Teploty se pohybovaly kolem 10 stupňů, proto by pranostika Přišla svatá Kateřina, nevzdaluj se od komína v tuto chvíli měla zůstat schovaná. Deset stupňů je na pozdní listopad výkon hodný medaile. Sníh nás ani tento týden nepřekvapil. Sáňky, pekáče i lyžařská střediska pláčou. Radostné výkřiky slyšíme jen z úst silničářů, kteří si užívají posledních pohodových chvil. Od čtvrtka by totiž měl do Čech přicházet sníh.

Klára Zamouřilová