31. ledna 2013, Carolina č. 820

události od 1. do 31. ledna


Z domova

Miloš Zeman se stal prvním přímo zvoleným českým prezidentem

Nástupcem Václava Klause v prezidentském úřadě bude Miloš Zeman. Ve druhém kole premiérové přímé volby porazil 26. ledna kandidáta vládní TOP 09 Karla Schwarzenberga. Při volební účasti 59,11 % získal Zeman 54,80 % hlasů a jasně zvítězil rozdílem téměř půl milionu hlasů. Vyhrál ve všech krajích, s výjimkou hlavního města.

Tématem, které zcela ovládlo druhé kolo, se staly Benešovy dekrety. Karel Schwarzenberg je v prezidentském duelu v České televizi označil za již neplatné a vyjádřil názor, že dnes by se za restrikce vůči německému obyvatelstvu po 2. světové válce prezident Edvard Beneš zpovídal před soudním tribunálem v Haagu. Tým Miloše Zemana poté jeho slov využil ve své kampani.

Závěr první přímé volby poznamenal lživý inzerát, který zveřejnil bulvární deník Blesk. Zemanovci se od něj okamžitě distancovali. Inzerát, který zaplatil právník a podle některých médií bývalý důstojík StB Vladimír Zavadil, mimo jiné uváděl, že Karel Schwarzenberg děkuje za podporu předákovi sudetoněmeckého Landsmanschaftu Berndu Posseltovi. Tuto informaci již dříve popřel Schwarzenberg i Posselt.

Z prvního kola se neprobojoval původní favorit přímé volby, nestraník Jan Fischer (16,35 % hlasů), který obsadil třetí místo. Za ním se pak umístili kandidát ČSSD Jiří Dienstbier (16,12 %), výtvarník Vladimír Franz (6,84 %), europoslankyně Zuzana Roithová (4,95 %), bývalá poslankyně Táňa Fischerová (3,23%), nominant ODS a senátor Přemysl Sobotka (2,46 %) a předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková (2,39 %).

Pro Zemana je vítězství satisfakcí za rok 2003, kdy kandidoval na Hrad poprvé. Tehdy pro něj však nehlasovali ani všichni zákonodárci jeho domovské ČSSD, a tak se tehdy favorizovaný Zeman překvapivě nedostal ani do druhého kola.

Úřadující prezident Václav Klaus, který se netajil podporou Zemanovi, jeho vítězství přivítal a řekl, že je hrdý na český národ, že se nenechal zmást neuvěřitelnou mediální protikampaní. „Kdybych chtěl použít nadsázku, (...), tak bych řekl, že teď konečně zvítězila ta pravda a láska nad lží a nenávistí,“ odpověděl na dotaz Českého rozhlasu při návštěvě Chile.

Po ohlášení výsledků nové hlavě státu blahopřáli prezidenti všech sousedních zemí Gauck, Komorowski, Gašparovič a Fischer, blahopřál také ruský prezident Putin nebo slovenský premiér Fico. Výsledky volby pozitivně vnímají také čelní představitelé EU. Od Zemana očekávají proevropský postoj.

Karel Hrubeš

Vláda přežila i pátý pokus o vyslovení nedůvěry, tentokrát se hlasovalo kvůli amnestii

Kabinet Petra Nečase ve čtvrtek 17. ledna ustál pátý pokus opozice o jeho svržení. Hlasování o nedůvěře vládě vyvolala opoziční ČSSD kvůli kontroverzní amnestii prezidenta Václava Klause, kterou Nečas podepsal.

Nedůvěru vyslovilo 92 poslanců, opozice ale potřebovala nejméně 101 hlasů. Proti vládě hlasovali poslanci ČSSD, KSČM, Věcí veřejných a nezařazený Jiří Paroubek. Opozice kritizovala rozsah amnestie, díky níž se na svobodu dostalo kolem 6 400 lidí, a především to, že zastavuje trestní stíhání závažných hospodářských kauz. „Tato podoba amnestie budí podezření, že ve skutečnosti byla ušita na míru právě na základě několika konkrétních kauz závažné hospodářské trestné činnosti,“ prohlásil Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD.

Nečas reagoval slovy, že snaha o vyjádření nedůvěry vládě je pouze záminkou „využít rozjitřené atmosféry“. Ve svém vystoupení zároveň uvedl, že české věznice jsou přeplněné a každý den vězně ve vězení stojí daňové poplatníky tisíc korun.

Nesouhlas s amnestií vyjádřili i poslanci koaliční TOP 09. „Tato amnestie je opravdu nešťastná především kvůli abolici, tedy že se zastaví trestní řízení proti mnoha velmi vážným zločinům obviněných lidí,“ prohlásil místopředseda vlády, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a po svém projevu opustil jednací sál.

Z Poslanecké sněmovny Jiří Viktora

Poslanci Bárta se Škárkou zproštěni viny, státní zástupkyně se proti rozsudku odvolala

Obvodní soud pro Prahu 5 ve středu 23. ledna zprostil viny poslance Víta Bártu (VV) a Jaroslava Škárku (nezařazený, dříve VV) poté, co mu případ k opakovanému projednání vrátil odvolací soud. Státní zástupkyně Hana Vrbová se proti rozsudku na místě odvolala.

Původní rozsudek přitom odsoudil Bártu k osmnáctiměsíční podmínce za podplácení a Škárku na tři roky nepodmíněně za podvod. V kauze šlo o obálky s penězi, které Bárta předal svým spolustraníkům Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi s údajným cílem pojistit si jejich loajalitu. Celkově se jednalo o 670 tisíc korun, Kočí dostala půl milionu a Škárka 170 tisíc. Bárta tvrdil, že peníze oběma pouze bez úroku půjčoval. Ač obžaloba druhého jmenovaného vinila z trestného činu přijetí úplatku, soudce Jan Šott mu trest vyměřil za podvod – usoudil, že obžalovaný peníze od Bárty vylákal za účelem jeho politické diskreditace. Navíc část peněz použil a jako důkaz předložil nahrávku, která byla podle policie pořízena dříve, než tvrdil a než mu Bárta vůbec peníze předal. Oba obžalovaní se okamžitě po vynesení rozsudku odvolali.  Bárta se zároveň obrátil i na Nejvyšší soud, který mu dal za pravdu v tom, že jelikož nabídku k finanční pomoci učinil ve Sněmovně, vztahuje se na jeho jednání poslanecká imunita, a nemůže za něj být tedy trestán.

Městský soud, který řešil odvolání obou poslanců, shledal, že obvodní soud postupoval správně a skutková zjištění jsou bezchybná, avšak špatně případ posoudil z trestního hlediska. Bártovi pomohlo již zmíněné rozhodnutí Nejvyššího soudu a podle odvolací soudkyně Jarmily Löffelmannové jeho chování není trestné, dá se hodnotit pouze z morálního hlediska. U Škárky se zase podle ní nepodařilo podvodné chování prokázat. Pro soudce Šotta byl závěr odvolacího soudu závazný a musel se jím řídit, jinak by porušil zákon.

Nové líčení proto skončilo velmi rychle. Šott kritizoval rozhodnutí odvolacího soudu, tvrdil, že mu neponechalo žádný prostor pro vlastní posouzení případu a že nastolilo nebezpečný precedens. Doslova řekl, že „trestní právo se zastavilo před branou politiky“ a konstatoval, že se jedná o ustupování před korupcí a nerovnost před právem. Nezbylo mu však, než oba muže zprostit obžaloby, přestože se s tímto rozhodnutím neztotožňuje. Jejich advokáti rozsudek přijali, státní zástupkyně se však na místě odvolala, a rozsudek tedy ještě není pravomocný. Vzhledem k předchozímu rozhodnutí odvolacího soudu však zřejmě nemá mnoho šancí rozsudek zvrátit.

Z Obvodního soudu pro Prahu 5 David Voženílek

Příběh Jana Palacha žije na plátně: Předpremiéra filmu Hořící keř na FF UK

V rámci tzv. Palachova týdne se v aule Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze v předpremiéře promítal dlouho očekávaný první díl minisérie Hořící keř režisérky Agnieszky Hollandové. Film, jehož premiéra na televizním kanálu HBO byla naplánována na 27. ledna, tak měli studenti a členové akademické obce možnost zhlédnout s devítidenním předstihem.

Jan Palach, student historie a politické ekonomie na FF UK, se 16. ledna 1969 upálil na Václavském náměstí na protest proti letargii společnosti po okupaci ČSSR vojsky Varšavské smlouvy. Hlavní dějovou linku tvoří však příběh advokátky Dagmar Burešové (v podání Táni Pauhofové) a zbývající dva díly jsou tak spíše soudním dramatem.

Kromě působivého scénáře z pera Štěpána Hulíka, jehož originální pohled okamžitě zaujal producenty filmu i samotnou Agnieszku Hollandovou, stojí dílo také na výkonech špičkových českých herců. Vedle Ivana Trojana se v hlavních rolích představili například Vojtěch Kotek, Jan Budař nebo Jaroslava Pokorná.

Během debaty, která po promítání filmu následovala, glosovala režisérka výroky svých kolegů a pochvalně hovořila o scénáristovi Štěpánu Hulíkovi i spolupráci všech, kteří se na tvorbě podíleli. Jako jedna z pamětnic událostí roku 1969 se po prvním přečtení jeho díla dokonce domnívala, že autorem musí být její vrstevník. Projekci uzavřela zamyšlením, zda současná mladá generace nepoznamenaná minulostí dokáže odpovědně žít ve svobodné zemi. Pro každého diváka byla na místě připravena svíčka, kterou pak řada z nich zapálila a položila k zasněženým věncům u pamětní desky Jana Palacha před vchodem fakulty.

Promítání bylo součástí vzpomínkových akcí, které k 44. výročí úmrtí Jana Palacha organizovala od 16. do 20. ledna FF UK. V jejich  rámci byl představen také  nový internetový portál zaměřený na jeho osobnost i další „živé pochodně“.

Z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Andrea Kondisová

Nový videoklip Píseň padlých připomíná hrdinství českých vojáků

Na pražském Vítězném náměstí se to ve čtvrtek 17. ledna jen hemžilo zelenými uniformami. Vrcholní představitelé ministerstva obrany, generálního štábu i řada známých osobností se sešli v Domě armády při křtu videoklipu Píseň padlých. Její autor a zároveň zpěvák Martin Maxa snímek věnoval českým vojákům, kteří zahynuli během zahraničních misí.

Ústřední role v klipu neztvárnili profesionální herci, ale dvojice novodobých válečných veteránů, Jiří Schams a Miroslav Lidinský. Oba byli těžce zraněni v Afghánistánu, Lidinskému museli lékaři amputovat nohu a Schamsovi po odpálení sebevražedného útočníka střepina vážně poškodila míchu. Kromě toho ale oba spojuje především obrovská vůle a chuť do života. Miroslav Lidinský se stal špičkovým golfistou, Jiří Schams vzorně rehabilituje, aby mohl odložit invalidní vozík a postavit se na vlastní nohy. „Dum spiro, spero,“ prozradil na křtu Schams své motto.

Akce se konala pod záštitou nadačního fondu REGI Base, který se zabývá pomocí novodobým válečným veteránům a jejich blízkým. Poslání organizace ocenil náměstek ministra obrany Michael Hrbata, který předal plaketu Darje Marii Pirkl, předsedkyni její správní rady. „Dnes jsem se zúčastnil pohřbu válečné veteránky Gréty Koutné. Když jsem odcházel, měl jsem poprvé během dne skloněnou hlavu. Teď, po zhlédnutí tohoto snímku, jsem ji sklonil podruhé,“ neskrýval Hrbata emoce.

Odpolednem hosty provedla moderátorka Gabriela Partyšová. Samotného pokřtění videoklipu se pak chopilo hned několik kmotrů a kmoter, mezi nimiž nechyběli například herec Václav Vydra, sestry Havelkovy, prezidentka Kapky naděje Vendula Svobodová nebo maminky přítomných protagonistů Jiřina Schamsová a Marie Lidinská. Osmnácti rodinám se na rozdíl od nich jejich příbuzní z misí nevrátili. Právě tolik vojáků Armády ČR zemřelo při zahraničních vojenských operacích od roku 1991.

Z Domu armády Simona Šulcová

Češi věznění v Řecku se vrátili domů, byli propuštěni na kauci

Pět tisíc eur na osobu. To je výše kauce, díky které řecké úřady dočasně propustily dva zadržované Čechy. Ti se po čtyřech měsících vrátili do republiky a na rozuzlení případu mohou čekat doma. Podle Blanky Kovácsové, konzulky v Aténách, situaci výrazně prospěla podpora veřejnosti i politiků: „Bez ní by to asi takto nedopadlo, protože obvinění bylo velmi závažné a kauza nebyla jednoduchá.“

Vše začalo v září loňského roku, kdy herní vývojáři Ivan Buchta a Martin Pezlar odjeli na dovolenou do Řecka. Během pobytu na ostrově Limnos pak byli zadrženi kvůli údajné špionáži. Té se měli dopustit pořízením snímků vojenských objektů, a to údajně v tureckém zájmu. Sami vývojáři tvrdí, že o žádném závadném jednání nevědí a armádní objekty viditelné z blízkého civilního letiště se z nedbalosti objevily pouze na jednom záběru. Jejich obhajobě může uškodit fakt, že se jimi připravovaná hra ARMA 3 odehrává právě v řeckých vojenských objektech.

Ještě v prosinci nebyly naděje na osvobození vysoké. V Řecku se totiž s přestávkami konají protesty a stávky veřejných zaměstnanců, a to včetně vyšetřovatelů a soudců. Vzhledem k průtahům a trvající nejistotě se kauzou začali kromě veřejnosti a médií zabývat i vysoce postavení politici. Podpory se Buchta s Pezlarem dočkali  od prezidenta Václava Klause, premiéra Petra Nečase a od ministra Karla Schwarzenberga. Podle ministerstva zahraničí byly tyto kroky pouze symbolické a stále je nutné čekat na rozsudek řeckého soudu.

Jak vypadá průběh vyšetřování, zatím řecké úřady nesdělily, pravděpodobně se to ukáže až během příštích týdnů a měsíců. Případný soudní proces musí podle řeckých zákonů začít do března 2014, na jeho začátek mohou Buchta a Pezlar čekat v ČR.

Filip Novotný

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Prezident Klaus se loučil s Německem: EU je moje životní téma

Odcházející prezident Václav Klaus navštívil druhý týden v roce Německo. Na „rozlučkové“ cestě se setkal s kancléřkou Angelou Merkelovou a se svým protějškem Joachimem Gauckem. Neopomněl přitom tradiční kritiku Evropské unie, komentoval amnestii i prezidentské volby, jejichž prvnímu kolu návštěva těsně předcházela.

Přesně tři měsíce po návštěvě Joachima Gaucka v Lidicích byl Václav Klaus i  s manželkou přivítán na berlínském zámku Bellevue s nejvyššími vojenskými poctami. „Pane prezidente, během dvaceti let vaší politické kariéry jste si vydobyl pověst muže, který stojí za svým politickým názorem… Jsem si jistý, že si zachováte svého kritického ducha a zůstanete ostrým komentátorem politického a ekonomického dění,“ rozloučil se s Klausem Gauck.

Nechyběla ani zmínka o rozporuplném tématu, EU: „V mnoha věcech EU opravdu nesplnila všechny naděje, které jsme do ní vkládali,“ připustil Gauck v projevu, obavy z Klausem kritizované evropské integrace však odmítl. Kolem dalšího směřování Evropské unie se točil i hovor s kancléřkou Merkelovou. „Jako bych to mohl nevyužít. Dobře víte, že je to hlavní téma mého života," řekl s úsměvem Klaus. Merkelové také věnoval svou knihu.

Prezident, jemuž mandát skončí 7. března, se vyjádřil i k amnestii, která především v Sasku vyvolává obavy ze zvýšené kriminality. Podle Klause však strach není na místě:  „To je absurdní, legrační, dětinské a opravdu nedůstojné, abychom se o tom vážně bavili.“

Klaus se setkal rovněž s předsedou dolní parlamentní komory Norbertem Lammerem. Hovořili o nadcházející přímé volbě nového českého prezidenta, kterou Klaus, jak se již opakovaně vyjádřil, považuje za nešťastnou. „Jednoznačně mi bylo vykládáno panem prezidentem Spolkového sněmu, že pro Německo by nepadalo v úvahu udělat takovou chybu jako přímou volbu, že by to totálně rozházelo celý německý ústavní systém. Já si to myslím o našem také, ale proto jsem se zájmem poslouchal jeho ostrou reakci," citovala prezidenta média.

Tereza Haasová

Ekonomika

Schodek státního rozpočtu dosáhl vloni 101 miliard korun. Odbory viní vládu

Vláda hovoří o úspěchu. V minulém roce počítala s deficitem 105 miliard korun, ten je o čtyři miliardy nižší. Odbory, nespokojené s výsledky hospodaření, svolaly na 17. ledna tiskovou konferenci ve své centrále na pražském Žižkově. Celkový státní dluh ČR se loni zvýšil o 168 miliard korun a dosahuje 1,7 bilionu.

Ekonomický expert Českomoravské konfederace odborových svazů Martin Fassmann kritizoval hlavně výpadky příjmů, zejména v souvislosti s loňským zvyšováním dolní sazby DPH z 10 na 14 %. Poukázal na fakt, že zvýšení daně ve výsledku nepřineslo do rozpočtu více peněz. „Zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty bylo zdůvodňováno tím, že se vytváří rezerva na důchodovou reformu. Pan premiér Nečas vystupoval s takovými slovy, že se ty příjmy uloží na zvláštní účet a že se tyto příjmy neprojedí. Tyto příjmy se skutečně neprojedí, protože žádné nejsou,“ poznamenal. Dále obvinil vládu, že kvůli zvýšení této sazby reagovala ekonomika zvýšenou mírou inflace, která měla vliv na snížení reálných mezd. Fassmannovi se nelíbily ani škrty na výdajové straně. Podle údajů odborů byl rozdíl mezi plánovanými a skutečnými výdaji 47 miliard korun. Celkově tedy nevidí budoucnost české ekonomiky příliš růžově. „Jestliže analytici v Německu hodnotí rok 2013 tak, že se Německo vysoce pravděpodobně vyhne ekonomickému poklesu, tak já můžu zodpovědně říct, že České republiky se to v žádném případě týkat nebude." S těmito slovy předal Fassmann slovo šéfovi odborového svazu KOVO Josefu Středulovi.

Ten začal zostra a hned v úvodu se navezl do poslanců, kteří si, podle jeho slov, manipulací s výdajovými paušály navýšili nominální mzdu o 25 %. „Je to naprostá nehoráznost. My musíme v kolektivním vyjednávání ne bojovat o tisícikoruny, ale bojovat o desetihaléře, nebo o udržení týdnu dovolené navíc oproti zákonné normě," prohlásil o nynější situaci. Mluvil také o cílech odborů pro letošní rok, hlavně pokud jde o růst mezd. Ten by měl být podle Středuly 2,5 %, aby se platy reálně nesnižovaly. V tomto bodě byl mírně optimistický, odbory prý již dosáhly dohody zhruba se čtvrtinou zaměstnavatelů.

Vojtěch Kostka

Budvar neuspěl v souboji o ochrannou známku BUD

Českobudějovický Budvar, druhý největší český exportér piva, neuspěl u Evropského soudu ve sporu o ochrannou známku BUD. Informaci jako první přinesla ČTK. Přišel tak o možnost registrovat označení na celém území EU. Proti rozsudku je možné se odvolat.

Spory mezi českým výrobcem a společností Anheuser-Busch mají již více než stoletou tradici. První střety se odehrály v roce 1911, současný spor má ale kořeny ve druhé polovině 90. let, kdy americká společnost požádala Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM) o zaregistrování obrazového a slovního označení BUD. Proti tomu vystoupil budějovický pivovar s argumentem, že značka BUD je v některých zemích unie již registrována. Po mnohaletých soudních tahanicích byla ale žaloba Budvaru v lednu v plném rozsahu zamítnuta. „Z rozhodnutí nejsme nadšeni. Protože ale verdikt není definitivní, po pečlivém prostudování rozsudku zhodnotíme naše šance na případnou změnu a zvážíme, zda v této věci podáme dovolání k Evropskému soudnímu dvoru,“ uvedla právnička Budvaru Helena Votřelová.

Během let proběhlo mezi firmou Anheuser-Busch a Budvarem  několik desítek soudních sporů o ochranné známky, většinou vítězně pro českou stranu. Nejnověji 8. ledna uhájil Budvar svá práva ke značce Budweiser ve Velké Británii.

Vojtěch Kostka

Z ekonomiky stručně

* Nezaměstnanost v Česku dosáhla na konci loňského roku 9,4 %. Je tak nejvyšší od března 2011. Informace zveřejnilo MPSV. Podle analytiků se dá očekávat, že v následujících měsících ještě poroste. Vrcholu by měla dosáhnout v únoru. „Míra nezaměstnanosti se v té době bude pohybovat proti současnosti o 0,7 procentního bodu výše. To znamená v současné metodice odhadovanou hodnotu 10,1 procenta,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zároveň ale upozornil, že růst nezaměstnanosti je ke konci roku běžným jevem, za kterým stojí ukončování sezónních prací. Nejvyšší nezaměstnanost je v současné době v Ústeckém kraji, kde se dostala na úroveň 14 %. Nejsnáze lidé seženou práci již tradičně v Praze, kde se počet nezaměstnaných drží na 4,5 %.

* Od začátku roku se zvýšily sazby daně z přidané hodnoty na 15, respektive 21 %. Balík opatření  přijatý v prosinci zavedl i novou 7% solidární daň pro lidi s příjmem nad 100 tisíc korun měsíčně. Nové daně by měly platit do roku 2016, kdy se má DPH sjednotit na 17,5 %. Opatření přinesou podle odhadů ministerstva financí za tři roky do rozpočtu přes 105 miliard korun. Jejich cílem je udržet deficit státního rozpočtu pod třemi procenty, což je jedna z podmínek pro přijetí eura. Kromě DPH a solidární daně upravuje balík změn i výdajové paušály pro živnostníky.

* I přes meziroční pokles průmyslu Škoda Auto zvyšuje prodeje. Za rok 2012 prodala rekordních 939 200 aut, což znamená meziroční nárůst o 6,8 %. Zprávu uveřejnila ČTK. Zvýšenou poptávku po svých vozech zaznamenala automobilka hlavně v Číně, kam šla téměř čtvrtina produkce české automobilky. Zájem ale roste i v zemích východní Evropy a v Indii. Vedení Škodovky předpokládá, že pozitivní trend bude i nadále pokračovat, hlavně díky začátku prodeje třetí generace vozu Škoda Octavia, který je dlouhodobě nejvyhledávanějším modelem značky. Loni se na prodejích podílela 43,6 %.

Vojtěch Kostka

Kultura

Loučení s herečkou Jiřinou Jiráskovou

Česká kulturní scéna utrpěla 7. ledna velikou ztrátu. Ve věku 81let zemřela významná divadelní, filmová a televizní herečka Jiřina Jirásková. „Zpráva o smrti Jiřiny Jiráskové, jedné z nejvýraznějších postav našeho divadla, filmu a televize, mě rozesmutněla. Odešla nejen výrazná umělkyně, ale i skvělý člověk a občan,“ uvedl prezident Václav Klaus v prohlášení k jejímu úmrtí.

Pohřeb se uskutečnil 19. ledna v jihočeských Malenicích, kde byla uložena do hrobu vedle svého celoživotního partnera Zdeňka Podskalského. Předtím se s ní ale veřejnost i blízcí přátelé a rodina rozloučili 11. ledna v pražském Divadle na Vinohradech, kde Jirásková po dlouhá léta působila.

Veřejnost se s herečkou mohla rozloučit dopoledne. Na odpolední rozloučení, kde zazněly smuteční projevy, měli přístup pouze VIP hosté. Mezi známými osobnostmi, které se s herečkou přišly rozloučit, nechyběli Jiřina Bohdalová, Dagmar Havlová, Petr Rychlý nebo současný ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer, který pronesl první smuteční slovo.

„Milá Jiřinko, loučíš se se scénou, ve které jsi strávila 61 let a odehrála zde stovky představení, s divadelním domem, který se ti stal skutečným domovem. Loučíš se s budovou, kterou jsi znala od kotelny po křídla andělů nad střechou. Tvůj otisk zůstane ve zdech tohoto divadla, stejně jako ten od tvých velkých kolegů, jejichž odkazu jsi dokázala pokorně naslouchat, a to je zavazující i pro nás.“

Jiřina Jirásková ztvárnila mnoho různorodých rolí. Zahrála si vznešené dámy, komické postavy i lehké děvy. Například workoholickou primářku v Kachyňově filmu Fany, ředitelku gymnázia ve filmu Jak svět přichází o básníky či roli řídící Hubičkové v komediální vesnické trilogii Slunce, seno…, média nejčastěji připomínala role ve Světácích či Sestřičkách. Její herecké umění nezůstalo bez ocenění. V roce 1998 obdržela cenu Thálie, Václav Klaus ji v roce 2006 vyznamenal medailí Za zásluhy, předloni byla uvedena do Dvorany slávy TýTý.

Na úplně poslední rozloučení si ovšem musíme ještě počkat, protože na polovinu roku se chystá premiéra snímku Jiřího Menzela, Sukničkáři, kde se Jirásková objeví po boku Jana Hartla, Libuše Šafránkové či Ivany Chýlkové.

Tereza Sýkorová

Výstava mapující 20 let existence samostatných republik obletí svět

Úspěšný start zaznamenal další z řady česko-slovenských projektů. Od 9. ledna je v Národním muzeu v Praze k vidění unikátní fotovýstava s názvem 20 let na českých a slovenských náměstích. Prostřednictvím několika desítek fotografií z archivů ČTK a TASR  připomíná návštěvníkům klíčové události posledních dvaceti let, kdy šly obě republiky svou vlastní cestou. Výstava potrvá do 8. února a poté se přesune do Bratislavy.

U příležitosti výročí dvaceti let od vzniku samostatných republik zahájilo Národní muzeum ve spolupráci se Slovenským národním muzeem, Českými centry a Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR výstavu, která pasuje náměstí do role vypravěčů dějin již rozdělených národů. Ukazuje, co se dělo během již dvě desetiletí trvající odluky na poli kulturním, politickém, společenském i sportovním. Disponuje také předměty 3D kvality ze sbírek muzea, které dokreslují dobu rozdělení a dále rozšiřují známá fakta. Výstavu doprovází dokumentární sestřih záběrů od dob rozdělení po dnešek z dílny České televize, která je jedním z jejích mediálních partnerů.

Zahájení výstavy se účastnili čeští i slovenští politici. Záštitu nad ní převzali předseda Senátu Milan Štěch, předseda Národní rady SR Pavol Paška a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Mezi přítomnými byli také ministryně kultury Alena Hanáková, bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster nebo bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. „Mám tu čest pozdravit vás všechny z místa, které sehrálo významnou roli v dějinách České i Slovenské republiky. Obracíme svou mysl zpět o dvacet let a připomínáme si události spjaté s rozdělením České a Slovenské Federativní Republiky,“ upozornila Němcová v projevu na fakt, že Nová budova (dříve sídlo Federálního shromáždění) byla místem, kde se rozdělení odhlasovalo.

Českou část výstavy nesoucí název Alespoň na chvíli ovládnout kousek Prahy budou moci zhlédnout návštěvníci prostřednictvím Českých center nebo zastupitelských úřadů postupně po celém světě. Mimo evropské metropole se objeví v Los Angeles, Nikósii nebo Hongkongu.

Z výstavy Michaela Zumrová

Festival japonského filmu a kultury Eiga- sai po roce opět v Lucerně

Ve dnech 22. až 28. ledna se v pražském kině Lucerna uskutečnil šestý ročník tradičního festivalu Eiga- sai. Jednalo se o kulturní svátek se vším všudy. Kromě promítání měli návštěvníci možnost zúčastnit se několika doprovodných akcí, které jim přiblížily kulturu země vycházejícího slunce.

Filmovou přehlídku zahájila projekce snímku Brýle režisérky Naoko Ogigami. Dále byly uvedeny např. filmy Milostný dopis režiséra Tatsumi Kumashira či Pryč z tohoto světa Junjiho Sakamota. Ale zdaleka největší prostor byl věnován tvorbě Shoheie Imamury. Organizátoři nabídli divákům celkem sedm snímků z dílny tohoto věhlasného tvůrce. Zástupce pořádající Česko-japonské společnosti Robin Sh?en Heřman k tomu před zahájením festivalu uvedl: „Jeho retrospektiva bude mít rozsah, který dosud v Evropě neměl obdoby. Sehnat kopie některých filmů byl přitom opravdu husarský kousek.” Imamura je považován za jednu z největších postav japonské kinematografie, neboť jako jediný Japonec získal dvakrát Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes, a to za snímky Balada o Narajamě a Úhoř, jež mohli zhlédnout i návštěvníci letošního festivalu.

V sobotu 26. ledna se konal Den tradiční japonské kultury. Zájemci se mohli blíže seznámit s uměním kaligrafie, skládáním origami či tradičním způsobem aranžování květin zvaným ikebana. Součástí programu byla také dvě divadelní představení ve stylu japonských frašek kjógen. V neděli pak následoval Den japonské kuchyně. Po zhlédnutí komedie Pampeliška, jejímž autorem je Juzo Itami a která pojednává s humornou nadsázkou o vztahu Japonců k jídlu, mohli návštěvníci ochutnat tzv. rámen, japonskou nudlovou polévku s masem. Pomyslnou tečkou za festivalem byla Japan Alternative Party, závěrečná hudební oslava v Lucerna Music Baru.

Možnost okusit atmosféru události budou mít v průběhu února a března i mimopražští diváci. V rámci akce Ozvěny festivalu se část pražského programu představí postupně v Plzni, Opavě a Hodoníně.

Z Lucerny Michal Jelínek

Tolkienisté z Evropy se sešli v Praze

Základní škola Grafická na pražském Smíchově se 18. až 20. ledna stala místem konání již 11. ročníku TolkienConu – setkání příznivců prací J.R.R. Tolkiena, jejich filmových a jiných adaptací.

Co původně začalo jako jednorázová sešlost u příležitosti 111. výročí profesorova narození, zorganizovaná Janem Čeřovským a Ladislavem Oudou, se postupně stalo mezinárodní akcí s bohatým programem a tradicí.

V prvních letech se témata přednášek i dalšího programu striktně držela Středozemě či dalších Tolkienových prací, během posledních ročníků se dá pozorovat širší záběr spíše směrem k historii, cizím kulturám a fantastice obecně.  Jestliže na prvním TolkienConu existovaly pouze dvě sekce – Herní doupě pro milovníky karetních a stolních her a Elfí koutek pro příznivce této prastaré éterické rasy, vonných tyčinek a meditativní hudby, poslední dobou se stále více rozrůstá koutek dětský. Program vedle přednášek ve stále větší míře doplňují  hudební a taneční vystoupení.

Početné zastoupení Slováků je již samozřejmostí, letos ovšem TolkienCon navštívili i  Poláci, z Německa dorazila kapela Fauns, která již na TC hrála před sedmi lety, a absenci loňské maďarské expedice vyvážila Korea. Nejvýraznější zahraniční návštěvou byl však tentokrát  pravděpodobně Alex Lewis, oxfordský rodák a někdejší předseda britské Tolkien society. Jeho přednáška byla jako za starých časů – jen a pouze o Tolkienovi, konkrétně o Prstenu a jeho možné technologické podstatě. Ve strhující hodině a půl Lewis předestřel označení Pána Prstenů jako „super science fiction“, nikoliv fantasy. Zasvěceně hovořil o Tolkienových snahách skloubit fungování dějů ve svých knihách s přírodními zákony platnými v našem světě a na závěr odhalil hypotézu Prstenu ne jako magického předmětu, ale pouze extrémně pokročilé technologie a možnosti jeho výroby v našich podmínkách.

Lewisova nonkonformní přednáška byla sice jedním ze zlatých hřebů akce, rozhodně však nebyla jedinou, která stála za poslech. Spisovatelka Františka Vrbenská například obsáhle hovořila o mýtech, které jsou dnes obecně rozšířeny o středověku.

Akci navštívily necelé tři stovky lidí. A pokud organizátorům nedojdou síly nebo ZŠ Grafická nebude uzavřena, jak jí hrozí, dá se očekávat, že se středozemští výletníci sejdou na stejném místě za rok zase. Fotografie a další informace: http://tolkiencon.cz.

Ze Smíchova Jan Parolek

Pražské duo Saade zahrálo v Café V lese, na únor chystá novou desku

Rocková formace Saade se v neděli 20. ledna představila v prostorách pražského klubu Café V lese. Posluchačům přehrála skladby ze svého dva roky starého debutu, ale také je navnadila písněmi novými na svou desku Guide to Happy Living. Tu by měla vydat v únoru.

Saade patří v Česku mezi úzkou sortu uskupení, která má své fanoušky rozvrstvené všude po světě. Když před dvěma lety vydali svůj debut You’re Coming Home, všimla si jich světově uznávaná kapela Boris a pozvala je na své americké turné, následující rok pak Saade kapelu doprovázeli dokonce na dlouhém evropském turné. Zatímco tedy kapela získávala kladné ohlasy v zahraničí, na domácí scéně ji znali jen hudební fajnšmekři.

I tento fakt se pravděpodobně podepsal pod slabou návštěvou, která dorazila nedělního večera do podzemního sálu  Café V lese. Nicméně nejvíce k tomu asi přispěla finišující kampaň prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga, v rámci níž se po celé Praze uskutečnilo několik koncertů, které byly navíc zdarma. Dvě až tři desítky přihlížejících si nejprve poslechly akustický set písničkářky Libido a poté byly svědky zasněného instrumentálního představení Tomáše Paluchy, jež svou náladou připomínalo něco mezi westernovými filmy Sergia Leoneho a tajemnými výjevy z Městečka Twin Peaks režiséra Davida Lynche.

Saade, které tvoří pouze zpěvák hrající na elektrickou kytaru a bubeník, nastoupili na pódium bez velké prodlevy. Ačkoli je kapela známá svou hlučností, v menším prostoru klubu působilo jejich vystoupení až poněkud nebezpečně, především pak pro ty, kteří si na koncerty neberou speciální špunty na chránění uší. I přes tuto nepříjemnost však v sále vládla, nejspíš i díky menšímu počtu diváků uvolněná, místy až rodinná atmosféra. Po asi čtyřicetiminutovém setu, v němž kapela střídala staré písně s novými, přišly na řadu přídavky, které vyvrcholily nejslavnější písní skupiny You’re Coming Home a instrumentální skladbou, která by se měla objevit na nové desce.

Zdali se kapela se svou druhou deskou více zaměří na českou scénu, zůstává zatím otázkou, na letošní rok však zatím žádné domácí turné neohlásila.

Z Café V lese Jakub Zbořil

Z kultury stručně

* Akademický malíř Oldřich Kulhánek, autor současné podoby českých bankovek, v pondělí 28. ledna zemřel. Známému grafikovi bylo 72 let. V 70. letech byl režimem perzekuován a měl zákaz výstav i publikování. Do zahraničí se proto jeho díla dostávala pod pseudonymem. Ve své tvorbě se zajímal především o figuru a měnící se lidskou tvář. Kromě českých bankovek vytvořil i mnoho návrhů poštovních známek, mezi nimi i tu s Václavem Klausem.

Tereza Haasová

Sport

Sparta po odlivu hráčů z NHL stoupá tabulkou

Posily z NHL, které zdobily tuzemskou nejvyšší hokejovou soutěž, se před jejím 37. kolem vrátily zpátky za oceán, a v koncovce základní části extraligy už tedy českým týmům nepomohou. Třeba Sparta, která 27. ledna v Praze porazila České Budějovice 4:2, ale dokazuje, že hrát atraktivní hokej a sbírat body jde i bez hvězdných hráčů.

Kádr Pražanů rozšířil během zámořské stávky jediný hráč – gólman Washingtonu Capitals Michal Neuvirth – a dlouho to vypadalo, že Sparta situaci kolem volných hvězd z NHL podcenila. V tuto chvíli se ale sázka na kmenové hokejisty holešovickému celku vyplácí – zatímco Kladno, Budějovice nebo Pardubice po odchodu zámořských pomocníků strádají, Sparta vítězstvím nad Budějovicemi, devátým v řadě, vyrovnala klubový rekord.

Závodní terminologií lze říct, že Sparta souboj s Budějovicemi, které do Prahy přijely po šesti předchozích vítězstvích také ve skvělé formě, ovládla stylem start-cíl. Do vedení ji poslal v 8. minutě Přibyl, k jehož trefě přidal za dalších osm minut druhou branku Sacha Treille. Po první přestávce sice Budějovičtí zásluhou dorážky Aleše Kotalíka snížili, ale srovnat s domácími krok se jim nepodařilo. Samostatný průnik nejproduktivnějšímu sparťanskému střelci Tonovi nevyšel, ale střela Tenkráta od levého kruhu už se ujala, a Pražané tak od 27. minuty znovu vedli o dva góly. Na tuto trefu dokázal Mountfield odpovědět až tři minuty před závěrečnou sirénou, když na 3:2 snižoval z trestného střílení Tomáš Mertl. Na vyrovnání už ale hostům nezbyl čas – naopak ještě jednou inkasovali. Druhý bod do kanadského bodování si připsal střelou do opuštěné budějovické branky Treille.

Sparťané byli po většinu zápasu lepším týmem a zvítězili zaslouženě, což přiznal i trenér poražených Peter Draisaitl v rozhovoru pro hcsparta.cz: „My jsme toho dnes moc nepředvedli. Ke konci jsme sice jednou střelou sahali po bodu, ale po celých šedesát minut jsme si skoro nebyli schopni vypracovat ofenzivní akce.“

Na výhru proti Českým Budějovicím Sparta úspěšně navázala v dalším kole proti brněnské Kometě, kterou doma před více než deseti tisíci diváky porazila také 4:2, a překonala dosavadní klubový rekord v počtu vítězných zápasů v základní části v řadě. Pražané jsou osm kol před začátkem play-off pátí s jedenáctibodovým náskokem na deváté Brno.  Pod nimi je v tabulce i Kladno, které v úvodu soutěže díky kompletní pětce z NHL v čele s Jaromírem Jágrem dokonce vedlo ligu.

Ze Sparty Václav Michovský

Ze sportu stručně

* V Heerenveenu v Nizozemsku se od 11. do 13. konalo ME v rychlobruslařském víceboji. Olympijskou šampionku  Martinu Sáblíkovou trápily před mistrovstvím bolesti zad, přesto podala solidní výkon. Nevyšel jí jen úvodní závod na 500 metrů, kde dosáhla pouze na 16. místo. Na 1500 metrů už skončila pátá a skvěle zvládla závěrečný závod na pět kilometrů, kde jako jediná dosáhla času pod sedm minut (6:57,16). Celkově však skončila na čtvrtém místě, stupně vítězů obsadila trojice Nizozemek. Erbanová obsadila místo dvanácté, což jí stačilo ke kvalifikaci na MS ve víceboji.

* Rallye Dakar, letos popáté konané v Jižní Americe, skončilo vítězstvím Rusů – všechny tři příčky vítězů opanovali Nikolajev, Mardějev a Karginov v kamionech Kamaz. Za Česko závodili Martin Kolomný a Aleš Loprais, oba v Tatrách, a obsadili páté, respektive šesté místo. Loprais by nejspíš dosáhl i lepšího umístění nebýt porouchané baterie v jeho kamionu, která ho zdržela téměř o dvě hodiny. Mezi oběma českými závodníky došlo i k osočování, Loprais dokonce podal proti Kolomnému protest proti zdržování a neuvolnění cesty. Protest však uznán nebyl.

* Stoprvní ročník Australian Open v Melbourne patřil minulým šampionům. Češi žádný titul nezískali. Potřetí v řadě vyhrál srbský tenista Novak Djokovič, když ve čtvrtfinále vyřadil Tomáše Berdycha, který stále zůstává nejlepším českým tenistou podle žebříčku ATP, kde je na šestém místě. V ženské dvouhře titul obhájila Běloruska Viktoria Azarenková, Petra Kvitová vypadla už ve druhém kole, a přišla tím o 800 bodů v žebříčku WTA. Její pozice se však nezměnila a stále je osmou nejlepší tenistkou světa. Nejslibněji pro Česko vypadala smíšená čtyřhra, kde dvojici Lucie Hradecká a František Čermák až ve finále porazil domácí pár Gajdošová a Ebden.

David Voženílek

Počasí

Počasí

Začátkem ledna se teplota ve městech pohybovala kolem nuly. Následovalo poměrně silné ochlazení až na minus 8 °C přes den, které ovšem netrvalo příliš dlouho. Občasně sněžilo. Na horách byly, místy s pomocí umělého zasněžování, ideální podmínky pro zimní sporty. Prudké výkyvy počasí nastaly 26. ledna. Na Šumavě a v Jizerských horách klesly noční teploty až k minus 30 stupňům.

Tereza Sýkorová