28. března 2013, Carolina č. 825

události od od 20. do 27. března


Z domova

Nový prezident poprvé zamířil do Senátu, přeje si více volebních krajů

Prezident Miloš Zeman se poprvé po zvolení zúčastnil jednání Senátu. Při návštěvě oznámil, že by chtěl změnit volební systém do Poslanecké sněmovny a potvrdil, že se jednání parlamentu bude účastnit častěji než jeho předchůdci.

Zeman na jednání ve čtvrtek 21. března doporučil snížit počet preferenčních hlasů ze současných pěti procent na tři, což výrazně pomůže adeptům z nižších míst kandidátky. Zdůraznil, že nechce preferenční hlasy zrušit úplně, podle něj by to způsobilo nežádoucí nulové zastoupení menších měst a obcí. Ohradil se tím proti nedávné snaze senátora Jiřího Dienstbiera. „Vždycky je dobré nějaké návrhy, než je předložíme, trošku domyslet, pokud máme čím,“ citoval server České televize Zemanovu ironickou poznámku na adresu neúspěšného soupeře z voleb.

Nová hlava státu zároveň navrhuje zvýšení počtu volebních krajů a poukazuje na anonymitu kandidátů, kteří se při počtu dvaceti stran a padesáti jménech snadno skryjí. „Sami si odpovězte na otázku, kolik z té tisícovky lidí voliči skutečně znají. Takže je to tak trochu podvod na voličích,“ citoval Zemana deník E15. Větší počet krajů by podle něj kandidáty voličům více přiblížil.

Prezident také zopakoval, že by byl pro panašování hlasů neboli možnost voličů vybírat si napříč kandidátkami. To je podle něj nezbytné ke svobodnému rozhodování. „Vytváří nepříjemný tlak na všechny politické strany, aby do čela svých kandidátek dávaly skutečné osobnosti, a ne - kdysi, když jsem nebyl prezident, bych řekl 'šedivé myši', dnes musím volit zdvořilejší terminologii - lidi bez výrazných osobnostních rysů,“ citoval prezidenta server ČTK Ceskenoviny.cz.

Zatímco s úpravou preferenčních hlasů Dienstbier souhlasí, proti zvýšení počtu krajů se ohradil. Připomněl, že už jednou podobný návrh Ústavní soud odmítl. Požadovaný počet krajů byl tehdy 35, Zeman toto číslo považuje za aktuální i dnes.

Prezident má za sebou i první setkání s vládou. Po jejím jednání ve středu 20. března řekl, že v dubnu při návštěvě předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa podepíše euroval. Zeman také v úterý 26. března navrhl čtyři nové ústavní soudce: Miladu Tomkovou, Jaroslava Fenyka, Jana Filipa a Vladimíra Sládečka.

Seda Dzholdosheva

Praha i další obce v Česku potemněly – držely tak Hodinu Země

Bylo přesně 20.30, ani o vteřinu víc, když potemněly Pražský hrad, Petřínská rozhledna, Karlův most či Staroměstská radnice. Praha se v sobotu 23. března připojila k symbolickému gestu na podporu snížení spotřeby energie, takzvané Hodině Země. Happening se konal ve více než 150 zemích světa. Vedle Paříže, New Yorku, Rio de Janeira, Káhiry a dalších více než 7000 měst se letos přidaly už počtvrté české, moravské a slezské obce.

Speciální akci zažilo pražské náměstí Republiky. Několik mladých lidí připravilo velkou plachtu se svíčkami ve formě čísla 60, což mělo symbolizovat tuto Hodinu Země, a zpívali. Někteří turisté, kteří nevěděli, co se děje, se divili. „Myslela jsem, že je to nějaký problém s elektřinou, a trochu jsem se bála,“ prozradila ukrajinská turistka Alena. Ale většina kolemjdoucích akci podporovala. „Takové aktivity, které by chránily životní prostředí naší Země, jsou důležité,“ říkali.

Hodina Země však nepředstavuje jen symbolické sobotní zhasnutí. Jednotlivá města a obce se snaží o ochranu životního prostředí a úspory energií v průběhu celého roku. Své obyvatele například motivují k třídění odpadu, pro veřejnost vydávají informační materiály, organizují besedy a semináře. Ve větších městech mají majitelé zahrádek možnost nechat si v sezóně k domu přistavit popelnici na bioodpad.

„Doufáme, že Hodina Země bude lidi motivovat, aby i oni sami jednoduchými kroky chránili životní prostředí. Inspirovat se koneckonců mohou v různých celoročních aktivitách svých měst,“ dodal koordinátor a mluvčí kampaně Jan Labohý.

Z centra Prahy Victoria Kalita

Zeman varoval své apoštoly a nového šéfa SPOZ Štengla před vstupem do vlády

Nestaňte se politickým plevelem, znělo hlavní poselství projevu prezidenta a čestného předsedy Strany práv občanů – Zemanovců (SPOZ) Miloše Zemana na IV. sjezdu partaje, který se uskutečnil v hotelu na okraji Prahy. Zeman varoval před osudem lidovců, zelených či Věcí veřejných a vyzval bývalé spolustraníky k poctivé práci. Novým předsedou SPOZ se stal dosavadní první místopředseda Zdeněk Štengl.

Více než dvě stě delegátů sjezdu se kromě bohatých švédských stolů těšilo i na projev Miloše Zemana. Ten trval více než dvacet minut a Zeman v něm poděkoval za úspěšnou prezidentskou kampaň a upozornil, že být „prezidentskou stranou“ automaticky neznamená úspěch. „Václav Havel podpořil Stranu zelených a ona dostala necelá 3 % v posledních parlamentních volbách,“ využil paralelu s bývalým prezidentem.

Současný prezident si přeje menšinovou vládu sociální demokracie a účast poslanců SPOZ v odborných výborech. „Nový klub poslanců Strany práv občanů bude stát před velkým pokušením. Prosím vás pěkně, vzpomeňte si na Stranu zelených. Měla šest poslanců, čtyři ministry, všichni vyhořeli jako papír. Strana zelených se pak nedostala ani do parlamentu,“ řekl Zeman a přidal přírodopisný příměr – „Strom roste pomalu, jenom plevel roste rychle. Připravujte se na převzetí ministerstev v roce 2018.“

Kult otce-zakladatele je ve straně velmi silný. „Jsme pouhými apoštoly, kteří ponesou myšlenky našeho prezidenta,“ řekl nový předseda Štengl v děkovném projevu po svém zvolení. „Pokud budeme dodržovat principy a vize Miloše Zemana a nebudeme vymýšlet nesmysly, tak se Miloš Zeman s SPOZ určitě nerozejde,“ dodal Štengl v rozhovoru pro studentské noviny Carolina, a neobává se tak rozkmotření, jako tomu bylo v případě Zemana a sociálních demokratů.

Mandát dostal Štengl od delegátů SPOZ velmi silný, byl jediným kandidátem a získal přes 75 % hlasů. Povýšil tak z pozice prvního místopředsedy, kde ho nahradil Martin Nejedlý. Dosavadní předseda strany Vratislav Mynář, nově prezidentův kancléř, se funkce vzdal. „Co jsme dokázali, je úspěch nás všech. Doufám, že jsem vám byl dobrým předsedou,“ rozloučil se Mynář.

Strana práv občanů vznikla na podzim roku 2009 na popud občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana, přídomek Zemanovci má v názvu od ustavujícího sjezdu v březnu 2010. Prosazuje přímou volbu starostů, hejtmanů či primátorů a preferenci investic před spotřebou. Ve volbách v roce 2010 získala 4,33 % hlasů, do Sněmovny se nedostala, ale citelně oslabila vítěznou sociální demokracii. Zeman rezignoval na post předsedy a Mynář dovedl stranu k úspěchu v krajských volbách vloni na podzim. SPOZ je nyní členem koalice ve dvou krajích – v Pardubickém vládne se sociální demokracií a Koalicí pro Pardubický kraj; ve Zlínském tvoří koalici s ČSSD a komunisty.

Ze sjezdu Tomáš Franěk

Tisíce vyhoštěných, falešné doklady a sňatková turistika. I to loni řešila cizinecká policie

Nelegálních imigrantů v Česku přibylo. Policisté loni odhalili 3595 cizinců neoprávněně pobývajících na našem území, což je o 235 případů více než v roce 2011. Na výroční tiskové konferenci to ve čtvrtek 21. března sdělil ředitel cizinecké policie Milan Majer. Nejproblematičtější jsou podle policejních statistik Ukrajinci, kteří se na celkovém počtu nelegálních pobytů podíleli více než tisícovkou případů.

Cizinců pocházejících ze zemí mimo Evropskou unii u nás v loňském roce žilo asi 440 tisíc, necelá polovina z nich už Českou republiku uvádí jako své trvalé bydliště. Největší podíl na tomto čísle mají Ukrajinci, Vietnamci a Rusové. Příslušníci těchto tří států dominovali i statistice nelegálních pobytů a počtu vyhoštěných osob. Českou republiku musely na základě soudního rozhodnutí opustit více než dva tisíce cizinců. Největší počet nelegálních pobytů odhalila cizinecká policie v Praze, následoval Ústecký, Jihomoravský a Zlínský kraj. Z občanů ostatních zemí EU jsou u nás nejpočetnější Slováci, Poláci a Rakušané.

Policie představila také přehled nejpopulárnějších způsobů, jak Češi za úplatu napomáhají přistěhovalcům k legalizaci jejich pobytu. Policisté se setkávali třeba se zapisováním cizinců do rodných listů českých dětí, díky němuž pak mohl cizinec povolení k pobytu získat.

Další oblíbenou metodou je uzavírání sňatků s místními občany. „Buď se dějí přímo na našem území, kdy občané především české národnosti za úplatu uzavírají sňatek s cizinci, nebo je to formou takzvané sňatkové turistiky, kdy čeští občané vyjíždějí do ciziny,“ vysvětlil Majer. „Hlavně se jednalo o stát Nigérie, kdy potom občané Nigérie na krátká víza přijeli do České republiky a zde si požádali o formu pobytu z důvodu uzavření sňatku s občanem České republiky nebo s občanem Evropské unie.“

Cizinecká policie se potýkala i s padělanými doklady, odhalila jich celkem 746. Vedle občanských průkazů se falšovaly zejména cestovní pasy a řidičské průkazy různých států, hlavně Česka, Rumunska a Bulharska. Zvláštní pozornost se dokladům věnuje na mezinárodních letištích, která slouží jako brány do schengenského prostoru. Cizinecká policie zaznamenala 119 pokusů o nelegální přechod schengenských hranic a na letištích zabavila padělané doklady šesti desítkám osob. Šlo hlavně o Syřany, Albánce a Arménce, kteří se prokazovali nejčastěji italskými, francouzskými a německými pasy. Nejrizikovější byly přílety z Ukrajiny, Ruska a Spojených arabských emirátů, nelegální imigranti ale proudili i z evropských letišť, zejména z řeckých Athén a Heraklionu.

Z ředitelství cizinecké policie Michal Bělka

Chodby pražského gymnázia se změnily na Komenského labyrint

Trest smrti ano, či ne? I o tom se v jedné z učeben Gymnázia Jana Nerudy diskutovalo. V těch dalších se mluvilo o smrti či náboženství. A mezi těmito rozporuplnými debatami kráčeli po chodbách návštěvníci coby „poutníci“. Elitní pražské gymnázium se totiž 26. března po vzoru Jana Amose Komenského proměnilo v jeho Labyrint světa a ráj srdce.

Studenti – v duchu jednoho z Komenského děl Škola hrou -  připravili pro sebe, ale i pro návštěvníky, projektový den, který odkazoval na výjimečnou postavu české historie. „Rozhodli jsme se tenhle projekt uspořádat, protože se blíží výročí úmrtí Komenského,“ osvětlila vznik nápadu jedna ze studentek Andrea Rudićová.

Tamní studenti měli být cizím poutníkům průvodci, protože malostranské gymnázium jako labyrint opravdu působilo. Na některých však bylo vidět, že projektový den je pro ně spíš dnem odpočinku. “Tak se aspoň nemusím učit, půjdeme se někam posadit,” zaznělo téměř v každém patře. Ne tak od Andrey a dalších, kteří se průvodcovské role ujali a poutníky ochotně prováděli.

Ti se na několika zastaveních mohli dozvědět něco o životě a tvorbě Komenského. K vidění byla jeho díla i portréty nebo výroky slavných lidí Komenského doby, se kterými se setkal. Díky učiteli národů chtěli ale provázející také poukázat na to, jak vypadá dnešní svět, že je velice různorodý, a je třeba nahlížet na něj bez růžových brýlí.

Proto se každá třída vždy zaměřila na určité téma a nabídka byla velmi pestrá. Poutníci se mohli dozvědět něco o náboženství, trestu smrti nebo totalitních režimech. Za pozornost ale stála i témata jako alchymie, astrologie či matematika.

Součástí labyrintu byly i dokumentární filmy promítané v kinech, krátké prezentace a místnost, ve které cizinci představovali  kultury svých zemí (Rusko, Bosna a další). O některých tématech, která byla v Labyrintu světa a ráji srdce představena, mohli poutníci diskutovat například s Milošem Čermákem, jenž přišel poutníkům přiblížit média v dnešním světě. Tomáš Halík přednáškou o smrti z pohledu křesťanství putování po labyrintu uzavřel.

Z gymnázia Tereza Vaisová

Soud pravomocně zprostil Bártu a Škárku obžaloby

Poslanci a někdejší straničtí kolegové z Věcí veřejných Vít Bárta a Jaroslav Škárka se podle městského soudu v Praze nedopustili uplácení, respektive přijetí úplatku. Soud v úterý 26. března potvrdil zprošťující rozsudky. Toto rozhodnutí je pravomocné, žalobce Vladimír Hackl plánuje, že podá dovolání. Obžaloba tvrdila, že Bárta, dnes předseda strany, dal Škárkovi a Kristýně Kočí peníze za to, že k němu budou loajální. Bárta, který tehdy kvůli obvinění rezignoval na post ministra dopravy, se hájil tím, že peníze jen půjčil.

redakce

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Lavina ve Vysokých Tatrách s sebou strhla dva lidské životy

Slovenská záchranná služba nalezla dva mrtvé muže ve Vysokých Tatrách. Čech a jeho slovenský průvodce mířili na vrchol hory Satan, když je zastihla lavina. ,,Pravděpodobnou příčinou jejich smrti byla mechanická zranění vlivem pádu,“ uvedl pro Sme.sk horský záchranář Peter Šperka bezprostředně po neštěstí v neděli 24. března.

Horského vůdce a jeho zákazníka začala postrádat horská služba už v sobotu večer. Jejich telefony byly totiž dostupné a podle signálu se nacházely na stejném místě. Nikdo je ale nezvedal. Trojice záchranářů se psem hned vyrazila po stopě obou mužů. Pátrací akce směřovala na vrchol hory Satan, kam měli postrádaní muži namířeno. Zhruba ve dvě hodiny ráno našli v úžlabině, která se využívá jako cesta na vrchol hory, zřícenou lavinu, jejíž obětí se devětačtyřicetiletý horský průvodce a jeho osmatřicetiletý svěřenec stali. Brzy ráno se do Mlýnické doliny vypravilo zhruba patnáct záchranářů horské služby, kteří měli za úkol těla vyprostit ze sněhových závějí a bezpečně je dopravit do márnice v Novém Smokovci.

Ve Vysokých Tatrách obecně platí třetí stupeň lavinového nebezpečí. Vznik laviny tedy hrozí už při nepatrném zatížení sněhové vrstvy. V místě tragédie navíc nízké teploty způsobují, že se sníh nestihne usadit a zpevnit.

Daniel Mazura

Ekonomika

Ministr Bendl vyzývá k podpoře domácích zemědělců

Ministr zemědělství Petr Bendl ukázal novou možnost, jak pomoci zemědělcům. Na Žofínském fóru na téma Strategie českého zemědělství a potravinářství do roku 2020. Soběstačnost ve vleku EU?, které se konalo v pondělí 25. března, ji představil jako jeden z cílů do budoucna.

Díky rizikovému fondu, do kterého by zčásti přispíval stát a zčásti by jej financovali zemědělci sami, by se mohli lépe vyrovnat například s táhlými suchy nebo jarními mrazy. Proti takovým událostem se nyní nemohou pojistit. Zemědělci by také podle Bendla měli primárně produkovat potraviny. Fotovoltaické panely na polích a pěstování biomasy pro spotřebu v tepelných elektrárnách by měly být pouze doplňkem. Jako poslední bod Bendl zmínil, že v resortu je zapotřebí energetická šetrnost. Stát by se měl snažit zabránit zbytečnému plýtvání palivy při nekontrolovaném převážení komodit.

Zemědělská výroba se ve srovnání s rokem 2011 zvýšila o 16,1 miliard korun. Nejvíce vzrostla živočišná výroba, téměř o dvě miliardy. Naopak rostlinná výroba nepatrně klesla. Za zvýšenou živočišnou produkcí částečně stojí dotace z EU, která v roce 2012 do sektoru poslala necelých 43 miliard korun. Poměr dovozu a vývozu, tedy saldo zahraničního obchodu, stoupl ve srovnání s rokem 2011 o 25 miliard korun.

Prezident Agrární komory Jan Veleba upozornil, že ve 30. letech, kdy světem hýbala velká hospodářská krize, byla česká zemědělská produkce zhruba stejná jako dnes. Česká republika musí podle Veleby v současné době většinu surovin dovážet, protože domácí zemědělství není soběstačné. Problém vidí v úbytku pracovní síly v zemědělském resortu. Od roku 2004, kdy Česká republika vstoupila do EU, odešlo 120 tisíc lidí. Navrhl, že by nezaměstnaní lidé měli přejít do zemědělství, a tím pomoci oboru i sobě.

Z Žofínského fóra Adam Folta a Kateřina Havlická

Kultura

Trojan svou druhou Thálii nezískal. Asociace poprvé ocenila loutkové divadlo

Jubilejní dvacáté předávání divadelních cen Herecké asociace přineslo v sobotu večer překvapivé vítězství Richarda Krajča před favorizovaným Ivanem Trojanem. Kolegium nově ocenilo celoživotní mistrovství v oboru loutkové divadlo, teprve podruhé udělilo stejnou cenu herci z operety, či muzikálu. V opeře triumfovala inscenace Romeo a Julie.

Největší souboj večera se odehrál v kategorii činohra-muži. Ivan Trojan, který už získal za rok 2012 filmovou cenu Český lev, byl nominován společně s frontmanem skupiny Kryštof Richardem Krajčem. Favorizovaný herec, který je v angažmá Dejvického divadla v Praze, svou druhou Thálii ale nezískal. Krajčo přesvědčil výkonem ve hře Deštivé dny (Divadlo Ungelt, Praha).

Mezi herečkami zvítězila Gabriela Míčová (Pražské komorní divadlo), za roli Romi získala letos už Cenu Divadelních novin a Českého lva.

Cenu za celoživotní mistrovství v činohře obdržela Jana Hlaváčová a teprve podruhé za existenci Thálie byl oceněn i umělec v oblasti operety a muzikálu - skleněnou masku si odnesl Limonádový Joe Karel Fiala. Premiérově dostali stejnou cenu i umělci loutkového divadla. Byli to Josef Krofta a Divadlo Spejbla a Hurvínka. Úspěšný rok má za sebou operní představení Romeo a Julie (ND moravskoslezské, Ostrava). Cenu si totiž odnesli oba hlavní představitelé, Jana Kačírková a Aleš Briscein.

V kategorii pro nejlepšího herce nebo herečky do 33 let zvítězil Matouš Ruml, který si získal uznání v angažmá Městského divadla v Mladé Boleslavi. Diváci ho znají i jako Lexu z televizního seriálu Comeback. Thálii za nejlepší pěvecký výkon v muzikálu dostal Jan Kříž, který ztvárnil Dannyho v obnoveném muzikálu Pomáda.

Do Národního divadla v Praze, kde se tradičně ceny Thálie předávají, dorazili kromě hereckých osobností i čestní hosté. V publiku nechyběl pražský primátor Bohuslav Svoboda nebo předseda Senátu Milan Štěch. Večer moderoval herec Antonín Procházka.

Tomáš Fiala

Pražské jaro se ponese ve francouzském duchu

Největší tuzemská událost klasické hudby Pražské jaro se ponese ve francouzském duchu. Proto poprvé v historii Smetanovu Mou vlast zahraje při zahajovacím koncertu Filharmonický orchestr francouzského rozhlasu. Už 68. ročník nabídne posluchačům koncerty v neobvyklých prostorách, nový klavírní festival i tradiční mezinárodní soutěž.

„Minulý rok jsme k 100. výročí narození průkopníka nové hudby Johna Cage uspořádali koncert v Dopravní hale technického muzea,  tato tradice se nám líbí, a proto právě tam letos zazní soubor Schola Gregoriana Pragensis,” prozradil ředitel festivalu Roman Bělor na tiskové konferenci, která se konala ve čtvrtek 21. března.

Hudební festival Pražské jaro se uskuteční od 12. května do 2. června. Jeho ředitel Bělor představil nový klavírní festival, jehož první ročník se uskuteční už letos na podzim a ponese jméno slavného českého pianisty Rudolfa Firkušného.

Další novinkou letošního ročníku je projekt Homo Viator (člověk putující) Davida Ebena. V prostorách technického muzea přenese jeho soubor Schola Gregoriana Pragensis gregoriánské chorály do podoby technický objevů a vynálezů. „Geniální mozek člověka nelze oddělit od tajemství jeho duše a jejich spojení přináší úplné pochopení lidství,” řekl Eben.

Součástí Pražského jara je i o tři roky mladší mezinárodní soutěž. V 65. ročníku se představí 101 umělců v hře na lesní roh a varhany. „Naše soutěž je opravdu světová, máme zástupce například z Mongolska, Kolumbie, či Austrálie.” uvedl její mluvčí Michael Menzel.

Důraz na francouzskou hudbu se samozřejmě odrazí i v programu. V divadle Archa vystoupí 31. května po pětileté pauze Ostravská banda, která se zaměřuje na soudobou hudbu. Spolu s ní zahraje i belgický klavírní sólista Daan Vandewalle.

Ceny lístků se pohybují od 50 do 7 500 korun. Největší zájem, stejně jako v minulých ročnících, byl o úvodní koncerty. Dále už je například vyprodán koncert Soni Červené a Karla Košárka či zmiňovaného souboru Schola Gregoriana Pragensis.

Z tiskové konference Jan Červenka

Cenu za počin roku 2012 si odnesla divadelní inscenace Kvítek z horrroru

Už 18. ročník přehlídky České divadlo za loňský rok ocenil mimopražské herce a režiséry, kteří mají podle odborné čtyřčlenné poroty zásluhu na tvorbě nejvýznamnějších představení. Skleněné sošky si vítězové přebrali v neděli 24. března v Divadle na Vinohradech. Hlavní ocenění za počin roku převzal režisér Petr Gazdík z Městského divadla Brno, a to za inscenaci Kvítek z horrroru. Porazil tak další dvě nominované hry, Rok na vsi Jihočeského divadla České Budějovice a Kalibův zločin Slováckého divadla Uherské Hradiště.

„Jsem potěšen, že jsem oceněn mezi takovými velkými režiséry jako režisér-amatér,“ řekl po bouřlivém aplausu. „Jsem totiž hlavně herec, a teď si odnáším cenu za režii.“ Překvapilo ho, že se porota nakonec rozhodla udělit cenu za muzikál, mezi odbornou veřejností spíše obávaný žánr. Jím zinscenovaný Kvítek z horrroru je satirická lovestory o upíří květině, která je však parodií na skutečný horor, stejně jako na všechny brakové žánry. Světoznámý muzikál se na prkna brněnského divadla roku 2011 vrátil po jednadvaceti letech a pod jiným jménem.

Ceny se na slavnostním galavečeru předaly v dalších třech kategoriích. V sekci mužský herecký výkon zvítězil Tomáš Dastlík za roli Heathcliffa v inscenaci Na větrné hůrce Divadla Petra Bezruče v Ostravě. Cenu za ženský herecký výkon převzala Alena Sasínová-Polarczyk za ztvárnění Ony v představení S nadějí i bez ní Komorní scény Aréna. Jako divácky nejúspěšnější inscenace uplynulého roku se ukázal jihočeský Rok na vsi režiséra Břetislava Rychlíka.

Po ceremoniálu zhlédlo zaplněné divadlo oblíbenou komedii Figarova svatba Pierra-Augustina Carona de Beaumarchaise. Tu zpracovalo Klicperovo divadlo Hradec Králové, a stalo se tak prvním potencionálně nominovaným uměleckým stánkem přehlídky České divadlo roku 2013.

Z Divadla na Vinohradech Tereza Pavelcová

Pětihodinový maraton ukázal nejpovedenější reklamy z celého světa

Běžně je člověk přepíná nebo útrpně čeká, až skončí. Tady byly hlavním programem – reklamy. Světová show The Night of the Ad Eaters se zastavila v České republice a pod názvem Fénix Noc reklamožroutů nabídla téměř tři sta nejlepších reklam z padesáti zemí světa. Akce se v pátek 22. března v pražském Premiere Cinemas Park Hostivař zúčastnilo více než osmnáct set lidí.

Noc reklamožroutů ukázala, že reklamy nemusí být jen nudné či trapné. Ačkoliv s reklamou na dámské vložky si neporadí asi žádná země světa. Velmi vtipné spoty na automobily a antiperspiranty pro muže jednoznačně převažovaly, pozadu však nebyly ani názorné reklamy na pánské spodní prádlo a internetové vyhledávače. Kromě výbuchů smíchu třeba při parodii na život Justina Biebera, který kam přišel, tam vyvolal hysterické pištění přítomných mužů, zažili diváci i chvilky dojetí nebo zamyšlení. Dovětek „Vy už si to možná nepamatujete, ale oni vám to nezapomenou“ doprovázející reklamu s opilou matkou a malými dětmi, se jistě vryl do paměti všem návštěvníkům.

Tradice každoroční Noci reklamožroutů vznikla ve Francii, kde ji roku 1981 založil Jean Marie Boursicot. Proto byly také titulky uvádějící jednotlivé části festivalu (Star Wars sekce, japonské zpívané reklamy, první černobílé reklamy z 60. let) dvojjazyčné – ve francouzštině a v angličtině. Nejvíce reklam tak pocházelo samozřejmě z Francie, dále z USA, Austrálie, Velké Británie. Představilo se také Pobřeží slonoviny s reklamou na pokračování, Arménie s bankovním spotem, Peru s rakvemi, Čad s pivem, ale také Izrael. Ten však neprezentoval žádnou konkrétní značku. Hesly na velikosti nezáleží a kde láska nezná hranice lákal diváky k návštěvě. Česká reklama se objevila pouze jednou.

Druhou zastávkou Reklamožroutů je Brno, a to v pátek 29. března v klubu Fléda. Ceny vstupenek se pohybují mezi 150 a 290 korunami.

Z Fénix Noci reklamožroutů Kateřina Havlická

Mladí opět ladí jazz a spolu s nimi Dan Bárta, Paris Combo nebo Juraj Griglak

Už za pár dní se pražskými kluby Jazz Dock, Palác Akropolis a Jazz time rozezní melodie předních jazzových kapel v rámci čtvrtého ročníku festivalu Mladí Ladí Jazz. Letos diváci na pódiu spatří například Dana Bártu se skupinou Robert Balzar Trio, slavné francouzské uskupení Paris Combo, slovenského baskytaristu Juraje Griglaka nebo rakouské experimentátory Radio String Quartet Vienna.

První koncert, na kterém vystoupí i Juraj Griglak & Company featuring Poogie Bell, odstartuje  4. dubna. Uznávaný slovenský jazzman, který si zahrál například i po boku Stanleyho Clarka, přiveze do pražského Jazz Docku svůj energický groovový projev nabitý sólovými basovými pasážemi. Jako hosta si s sebou přivede světového bubeníka Poogieho Bella.

Dalším zvučným jménem z jazzové krajiny jsou zkušení Paris Combo. Skupina vznikla v 90. letech a ve své tvorbě se věnuje francouzskému fusion jazzu, kombinující etno, jazz, folk s příchutí chansonu i rocku.  Díky sametovému hlasu zpěvačky Belle du Berry, který se pojí se severoamerickými, španělskými nebo romskými rytmy dostává skupina jedinečný zvuk. V České republice vystoupí po více než třinácti letech a na festivalu exkluzivně představí své nové album.

Na akci nebude chybět ani Dan Bárta, který zazpívá spolu se známou jazzovou skupinou Robert Balzar Trio, se kterou v roce 2010 vydal první společné album Theyories. Hudba skupiny stojí na hlasovém projevu Bárty a diváci se mohou těšit na sugestivní melodie plné hlasových improvizací a rytmických pasáží.

Festival uzavře 3. května koncertem jazzové kvarteto Radio String Quartet Vienna v Paláci Akropolis. Rakušané, kteří svým osobitým způsobem zpracovávají například i hudbu slavného jazzmana Joea Zawinula, kombinují jazz s vážnou hudbou ovšem v moderním pojetí. V jejich rytmech se pak objevují i prvky rocku a popu.

Součástí jazzového festivalu bude, jako každoročně, soutěž mladých jazzových talentů. Vítězná kapela získá 30 tisíc korun na nahrání debutového alba.

Alžběta Čermáková

Sport

Čeští fotbalisté v boji o mistrovství světa zaváhali

Fotbalová reprezentace si v kvalifikaci o mistrovství světa způsobila velké komplikace. V domácím utkání s Dánskem prohrála po bídném výkonu 0:3. Šanci na postup si fotbalisté stále zachovali díky vítězství 3:0 v Arménii.

Kvalifikační utkání s Dánskem sehrála reprezentace v pátek 22. března v Olomouci. Navzdory očekáváním fanoušků čeští fotbalisté utkání nezvládli. V 56. minutě otevřel skóre tvrdou střelou pod břevno Cornelius. Druhou branku přidali hosté o deset minut později. Velkou šanci Krohna-Dehliho vyrazil Čech na roh, ale na následnou hlavičku Kjaera byl už krátký.

Češi si výraznější šance nevytvořili. Za zmínku stojí střely Daridy a Lafaty z prvního poločasu, s nimi však brankář Andersen neměl velké potíže. Zatímco domácí se v koncovce trápili, hosté se osm minut před koncem prosadili potřetí. Zhruba z 25 metrů se trefil Zimling.

O zachování postupových nadějí bojovali Češi v úterý 26. března v Jerevanu proti Arménii. Utkání proti houževnatému soupeři na vyprodaném stadionu nebylo ani zdaleka jednoduché. Naopak, právě arménští fotbalisté měli na kopačkách patrně největší šanci první půle. Movsisjan pálil ve 23. minutě z hranice malého vápna, ale Čech jeho pokus vyrazil na roh. Češi zahrozili Lafatovou hlavičkou a Daridovou ránou zpoza pokutového území.

Ofenzivní trápení utnul až krátce po přestávce Vydra, který poslal hlavou hosty do vedení. „Nebylo to nic těžkého. Jarda Plašil mi balon posadil skvěle na hlavu. Stačilo to jen trefit,“ okomentoval Matěj Vydra pro iDnes.cz svůj premiérový reprezentační gól. Arménské hráče inkasovaná branka nepoložila, stále se tlačili dopředu a zejména Movsisjan dával českým obráncům zabrat. Klid do hostujících řad přinesl opět Vydra. V 81. minutě se skvěle zbavil obránce Voskanjana a přidal druhou českou branku. Kolář v nastaveném čase upravil skóre na 3:0.

Vítězstvím v Arménii si česká reprezentace uchovala naději na postup na mistrovství světa. Kvůli domácímu zaváhání s Dánskem to však v dalších bojích bude mít velmi složité a také pozice trenéra Bílka u národního týmu není příliš pevná.

Václav Rokyta

Počasí

Počasí

Letošní první jarní den 21. března byl vším, jen ne teplým jarním. Koncem minulého týdne klesly teploty v horských oblastech až k 14 stupňům pod nulou. Napadl také nový sníh, nejvíce na Bruntálsku, kde přibylo až 25 centimetrů mokrého těžkého sněhu. Květná neděle pak byla ve znamení rekordně nízkých teplot od minus 4 do minus 11 stupňů. Na Luční boudě v Krkonoších naměřili meteorologové dokonce minus 16,9. K tomu se přidal silný vítr o rychlosti až 45 km/h. Ani poslední březnový týden se jaro ještě zřejmě neprojeví, oteplí se možná až o velikonočním víkendu.

Tereza Stonišová