24. října 2013, Carolina č. 837

události od 16. do 23. října


Z domova

Předvolební kampaň vygradovala do posledního týdne

Sociální demokraté, považovaní za favorita předčasných voleb, bojují o to, aby se jim podařilo sestavit vládu a neopakovala se situace z roku 2010, kdy přes volební vítězství nedokázali vytvořit koalici. Nedělní tiskovou konferencí zahájili poslední fázi své kampaně, jejímž heslem se stal burcující imperativ „Volte ČSSD! Fungující stát prosadí jen silná vláda“.

Na tiskové konferenci shrnuli hlavní důvody, proč by měli lidé přijít 25. a 26. října k volbám. „Pravicová vláda ODS a TOP 09 jednoznačně selhala,“ prohlásil předseda strany Bohuslav Sobotka. „Výsledkem její práce byla hospodářská krize, zvýšení zadlužení státu a snížení reálné životní úrovně velké části společnosti. Proto jednoznačně zdůrazňujeme, že neplánujeme žádnou povolební spolupráci s ODS a TOP 09.“ Dále akcentoval tradiční témata ČSSD: přehodnocení penzijní reformy, rozsah církevních restitucí, zrušení poplatků ve zdravotnictví a další.

Sociální demokraté zdůrazňovali svoji tradici a názorovou kontinuitu a varovali před novými a malými stranami. Prý by mohly přinést do politického dění nestabilitu a nejsou dostatečně čitelné. Varovali levicové voliče, že hlas pro hnutí ANO Andreje Babiše by mohl být hlasem pro další pravicovou koalici.

Kampaň sociálních demokratů má i svou skvrnu. V propagačním letáku strany popisovali lidské příběhy ukazující důsledky vlády pravicové koalice. Jeden z nich ale doplňovala fotografie tři roky mrtvé ženy. Sobotka obvinil z chyby reklamní agenturu a rodině mrtvé už se prý omluvili. „Já sám zvažuji po volbách osobní setkání s rodinou té paní a osobní omluvu,“ dodal.

Z Lidového domu David Šír

Vysoká politika je pánský klub, shodly se kandidátky

V páteční podvečer se v pražském divadle Kampa sešlo sedm nejvýše postavených političek na kandidátních listinách různých stran. Debaty organizované občanským sdružením Fórum 50 %, které se zabývá nevyrovnaným zastoupením žen a mužů v řídicích pozicích, se zúčastnily Daniela Rázková (KDU-ČSL), Kateřina Jechová (Strana zelených), Jana Černochová (ODS), Marta Semelová (KSČM), Helena Válková (ANO 2011), Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) a Gabriela Pecková (TOP 09). Kvůli nedostatku času nebyla přítomna Miroslava Němcová (1. místo pražské kandidátky ODS).

První odpovědí na dotaz moderátorky, proč se rozhodly kandidovat, bylo, že cítí odpovědnost za své děti. Například Daniela Rázková zmínila, že její dvě dcery žijí v zahraničí a do Česka nemají chuť se vrátit, což by chtěla změnit. Podobně odpověděla i Helena Válková z ANO 2011 s odkazem na volební slogan její strany (Aby tady chtěly žít i naše děti).

Politické směřování ČR zaznívalo jako druhé téma. ,,Myslím, že tyto volby jsou naprosto zásadní. Tentokrát skutečně svedeme zápas o základní směřování našeho státu, o obhájení parlamentní demokracie jako takové,‘‘ míní Gabriela Pecková z TOP 09.

Proč je málo žen v české politice? Odpověď byla rovněž u většiny kandidátek podobná. Shodly se, že vysoká česká politika je veskrze mužským prostředím, které může být ženám nepříjemné.  V poslední Poslanecké sněmovně  bylo pouze 21,5 % žen. Podobná situace je také v Senátu. Ve vládě je dokonce pouhých 7 % žen. Debatující rovněž odpovídaly na otázku, zda si myslí, že mají v těchto volbách šanci to změnit. Dámy se bály cokoliv odhadovat, ale shodly se, že na kandidátkách ženy jsou a je možné je kroužkovat, což by mohlo přinést jejich větší zastoupení v Poslanecké sněmovně a ve vládě.

Následně dostalo možnost klást otázky také publikum. Většina se týkala sociálních problémů. Zazněly otázky týkající se imigrace, sociální podpory nebo mateřských školek, na které političky vesměs odpovídaly podle programů svých stran. Poslední dotaz zněl, zda by vstoupily do případné strany žen. Všechny se shodly, že strana žen by byla zbytečná, do politiky jsou prý potřeba stejně muži, jako ženy. Jana Černochová z ODS například přímo odpověděla, že jí „by tam ti muži chyběli.‘‘

Z debaty Eliška Pokorná

Zdravotní sestry jsou často přetěžované, ukázal průzkum

Česká asociace sester (ČAS) provedla průzkum pracovních podmínek ve zdravotnictví. Vyplynulo z něho, že sestry jsou často vyčerpané, a nemohou tak zodpovědně odvádět svou práci. Na jednu sestru často připadá až 15 pacientů, tudíž stačí udělat jen to nejnutnější. Přestávku si nestihne vyčerpat 7 % zdravotníků a pouze 21 %  si ji vybere výjimečně.

„Pan ministr byl seznámen s výstupem průzkumu a rozhodl, že na ministerstvu vznikne nové pracovní oddělení, které povede hlavní sestra České republiky,“ uvedl 16. října na tiskové konferenci náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák. Do funkce hlavní sestry ČR jmenuje ministr zdravotnictví Martin Holcát Alenu Šmídovou, která v současné době vede oddělení ošetřovatelství v odboru vědy a vzdělávání. Nový odbor se bude věnovat ošetřovatelství i dalším zdravotním odvětvím. „Podmínky jsou velice alarmující pro to, abychom něco dělali,“ komentovala situaci v ošetřovatelství Šmídová.

Průzkum, který proběhl v červnu a červenci, zjišťoval zejména podmínky na pracovišti, počet pacientů na jednoho zdravotníka či dostatek pomůcek a potřebného vybavení. Celkem odpovědělo 5935 respondentů, z toho více než 85 % sester, nejvíce z Prahy. Autoři poukazují na to, že vyčerpané sestry často slouží několik nočních služeb po sobě kvůli nedostatku zdravotního personálu. Další problém nastává při komunikaci s nadřízeným, zdravotníci často mají strach, že by stížnost na podmínky vedla ke ztrátě práce.

Asociace sester proto přišla s několika návrhy na zlepšení situace. „Chceme adaptovat na české poměry zahraniční zkušenosti v ošetřovatelské péči, přinést příklady přehledné dokumentace, podporovat supervizi ve zdravotnictví nebo zavést e-maily důvěry, které zajistí anonymitu v případě stížnosti,“ informovala členka prezidia ČAS Veronika Di Cara.

Už 9. října vstoupil Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče do stávkové pohotovosti,  a reagoval tím na neřešené problémy ve zdravotnictví. Svaz opakovaně upozorňoval na možný krach jak nemocničních tak lázeňských zařízení. Asociace českých a moravských nemocnic případné protesty zdravotníků podpořila. Krizový štáb zároveň poslal otevřený dopis prezidentovi republiky, v němž kritizuje přístup vlády k řešení situace. Vydal taktéž doporučení voličům, ze kterého vyplývá, že si mají vybrat spíš některou z levicových stran.

Z tiskové konference Gabriela Kabátková

Czech Press Photo vyhrál snímek Michala Kamaryta z ČTK

Hlavní cenu 19. ročníku soutěže o nejlepší fotografii Czech Press Photo získal fotograf ČTK Michal Kamaryt. Za zachycení obžalovaného exhejtmana Davida Ratha přes sklo výtahu v soudní budově si odnesl kromě ceny za nejlepší foto (Křišťálové oko – cena 120 tisíc korun) také první místo v kategorii Lidé, o kterých se mluví. Podle poroty dílo s jednoduchou kompozicí obsahuje několik silných myšlenkových podnětů, dobře poukazuje na tíživou náladu v zemi a na korupční skandály v Česku.

Další významné ocenění Grant Prahy, které zaručuje roční stipendium (rovněž 120 tisíc Kč) na fotografování proměn hlavního města, obdržel od magistrátu Prahy Eduard Erben (CPA) za pozorování neobvyklých sportovních aktivit seniorů ve věku 80 a výše.

V soutěži se kromě nejlepšího hodnotila tři nejvyšší umístění v osmi kategoriích fota (první místo – 25  tisíc Kč). V Aktualitách zvítězil volný fotograf Jan Venhoda za snímek Protiromská shromáždění v ČR a v Polsku. Série o tureckých protivládních demonstracích Istanbul – náměstí Taksim přinesla výhru v kategorii Reportáž Milanu Jarošovi (Respekt). Ve Sportu se nejvýše umístil volný fotograf Petr Wagenknecht za zobrazení veřejného lyžařského závodu Jizerské padesátky. Zbývající první místa obsadili Zdeněk Vajner – kategorie Každodenní život, Lumír Schulz – Portrét, Matúš Zajac – Příroda a životní prostředí a Milan Illík – Umění a zábava.

Letos byla soutěž navíc rozšířena o dvě samostatné kategorie videa: Online reportáž a rozhovor a Online feature. Zde přesvědčil porotu volný kameraman Vojtěch Votýpka za online reportáž Srdce Havel – filmovou báseň o smrti Václava Havla a Jan Šibík (Reflex) za rozhovor s českým hinduistickým mnichem provázejícím diváky při sledování Kumbh Mela, očistné koupeli v Ganze.

Odborná porota hodnotila celkem 3588 fotografií od 295 autorů z České a Slovenské republiky. Vítězná díla bude od 20. listopadu vystavovat Staroměstská radnice.

Petr Liška

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Zeman podporuje snahu Ukrajiny o uzavření přístupové dohody s EU

Prezident Miloš Zeman byl od neděle 20. října na státní návštěvě na Ukrajině. Během třídenní cesty se setkal se svým protějškem Viktorem Janukovyčem. Jednali především o přístupové dohodě Ukrajiny k EU, o východním partnerství či o podpoře obchodu.

Po příletu se prezident zúčastnil pietního aktu na hřbitově Lukjanivce u hrobu padlých československých vojáků, kteří se podíleli na osvobozování Kyjeva v roce 1943. Zároveň vyjádřil úctu veteránům Rudé armády za osvobození Československa.

V pondělí po jednání s Janukovyčem Zeman vyslovil podporu Ukrajině při snaze podepsat asociační dohodu s EU. „Česko podporuje nejenom úsilí Ukrajiny o zavedení asociační dohody s Evropskou unií, ale podporujeme i další zahraniční aktivity Ukrajiny, jako její kandidaturu do Rady bezpečnosti OSN,“ řekl podle ČT24  po schůzce v prezidentském paláci. Součástí dohody má být vytvoření zóny volného obchodu. Podepsání dokumentu se může uskutečnit už na listopadovém summitu východního partnerství ve Vilniusu. EU si ale klade jako podmínku propuštění vězněné expremiérky Julie Tymošenkové. K té se Zeman veřejně příliš nevyjadřoval, označil to za citlivou otázku, přestože během návštěvy Berlína kritizoval podmínky jejího věznění.

Jak uvedl server ČT24, při jednání s Janukovyčem byly podepsány další dohody o zamezení dvojího zdanění, navrácení nelegálních migrantů, péči o válečné hroby a certifikaci výrobků obranného průmyslu.

Zeman během návštěvy podpořil vzájemný obchod obou zemí, a tak s ním na Ukrajinu odletělo i zhruba 80 českých podnikatelů. „Je skutečností, že většině našich podnikatelů se na Ukrajině daří,“ citoval server z jeho úvodního projevu na setkání s českými podnikateli. Čeští a ukrajinští podnikatelé uzavřeli dohody o vzájemném obchodu a investicích. Například česká společnost VUCHZ podepsala smlouvu o výstavbě pivovaru na Ukrajině.

Podle údajů Ministerstva zahraničních věcí ČR se obrat výměny zboží v roce 2012 zvýšil o 13 % oproti roku 2011 a dosáhl celkové hodnoty 55,6 mld. Kč. Ukrajina se v roce 2012 zařadila na 17. místo z pohledu českého vývozu.

I když Česko poskytlo azyl několika ukrajinským politickým uprchlíkům, nyní se vztahy mezi oběma zeměmi zlepšují. Ukrajina se stává více proevropskou a Janukovyč české hlavě státu také přislíbil, že problémy s nesplácením závazků např. vůči České exportní bance rychle vyřeší.

Zeman navštívil Ukrajinu poprvé od roku 1997, kdy byl předsedou Poslanecké sněmovny.

Andrea Kubová

Jméno české velvyslankyně na Slovensku potvrzeno: Livia Klausová

Manželka bývalého prezidenta obdržela od slovenské strany tzv. agrément – smlouvu, která jí zajišťuje oficiální místo velvyslankyně v zemi. Zástupce tiskové mluvčí českého ministerstva zahraničí David Frouz serveru iDnes.cz sdělil, že k samotnému vyslání Klausové je potřeba pouze dokončení příprav v Praze. Velvyslankyní se pak stane až po předání pověřovacích smluv, které poputují do rukou slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče.

Klausovou, jež nyní pracuje v odboru střední Evropy ministerstva zahraničí, navrhl na pozici velvyslankyně prezident Miloš Zeman. Jeho spor s bývalým ministrem Karlem Schwarzenbergem, který v tomto kroku viděl odměnu Klausové za pomoc v Zemanově prezidentské kampani, ukončil pád vlády Petra Nečase a nástup kabinetu Jiřího Rusnoka. Funkce by se bývalá první dáma, původem ze Slovenska, měla chopit ještě v říjnu.

Anna Rejdová

Ze Slovenska stručně

* Ve středu 23. října oficiálně začala volební kampaň kandidátů na poslance a předsedy krajů. Její ukončení je oznámeno na 7. listopadu, volby se pak konají o dva dny později. Druhé kolo je naplánováno na 23. listopadu, a to v případě, pokud žádný kandidát na předsedu vyššího územního celku nezíská nadpoloviční většinu hlasů. Poslancem se stane uchazeč s nejvyšším počtem hlasů. Slovensko tvoří osm krajů, volby do jejich orgánů se konají již od roku 2001 ve čtyřletých intervalech.

* Nezaměstnanost v září vzrostla na 13,74 %. Podle aktuálních statistik Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny SR se meziroční míra nezaměstnanosti zvýšila o 0,4 procentního bodu  a uchazečů o zaměstnání je již 406 498. Zhoršení situace zaznamenaly všechny kraje kromě Nitranského. Nejvíce lidí bez práce evidují úřady v Prešovském kraji, a to 19,81 %. Důvodem je podle Teraz.sk příliv absolventů středních škol a ukončení sezónních prací.

Anna Rejdová

Ekonomika

Nový občanský zákoník slibuje zlepšení situace také pro spotřebitele

Ochrana spotřebitele je jedním z cílů, který si klade nový občanský zákoník platný od ledna 2014. Nejdůležitějšími novinkami jsou smluvní svoboda, ta byla až dosud limitována nepřehledností, dále jednotná úprava promlčecí doby s možností stanovení vlastní délky v případě shody obou stran. Zákoník přichází nově s pojmem slabší strana a její ochrana. Slabší stranou je osoba, která v hospodářském styku vystupuje vůči podnikateli mimo souvislost s vlastním podnikáním. Ta bude mít tedy možnost aktivně vstoupit do vyjednávání podmínek smlouvy, které nebude ovlivňovat pouze silnější strana.

„Změny by mohly očistit jméno branže,“ řekl 17. října na tiskové konferenci věnované dopadům nového občanského zákoníku na finanční sféru Zdeněk Sluka, předseda představenstva Broker Trust. Od změn si totiž slibuje zlepšení situace na poli finančního poradenství, jež se na českém trhu nesetkává s důvěrou. Firmy poskytující tuto službu ponesou zákonnou odpovědnost za poskytované služby.

Nový občanský zákoník se nesetkává pouze s pozitivním ohlasem, ale také velmi často s požadavkem o odložení ze strany jeho odpůrců. „Zákoník není bezchybný ani dokonalý, ale je to neskutečné zlepšení,“ uvedl na téže tiskové konferenci Filip Melzer, spolutvůrce zákoníku a vysokoškolský pedagog. Dále připomněl, že justiční přípravy trvají už druhým rokem a na české poměry nemají obdoby. O změně se hovoří již od roku 2000 a zákoník nahradí stávající po 50 letech. Občanskoprávní vztahy se tak sjednotí do jednoho právního předpisu a Česko se v oblasti zařadí mezi ostatní vyspělé evropské země.

Tvůrci zákoníku do budoucna počítají s možností úprav,  jejichž nutnost se projeví až po uvedení nového předpisu do praxe. Stále se ještě diskutuje nad zlepšením právní vymahatelnosti záruky soudní cestou, to je nyní velmi náročné a zdlouhavé a nevyplácí se spotřebiteli zejména u zboží s hodnotou nižší než 10 tisíc Kč.

Z tiskové konference Karolína Hejlová

Kultura

Nikagdá nězabuděm: Předvolební koncertní happening přitáhl 20 tisíc lidí

Lucie, Chinaski, PSH nebo Radim Hladík. Tyto a další kapely a interpreti vystoupili 21. října na Staroměstském náměstí pod hlavičkou akce Nikagdá nězabuděm / Jde se volit. Jejím cílem bylo podpořit volební účast a vymezit se proti sílícím preferencím komunistů v nadcházejících volbách.

Hlavní iniciátor happeningu, zpěvák a bubeník skupiny Lucie David Koller, je coby odpůrce komunismu znám již řadu let. Stál například v čele akce S komunisty se nemluví a spolu s dalšími 93 tisíci signatáři podepsal petici s názvem Zrušme komunisty. „Bylo by prima, kdyby nám už prostřednictvím zákonů nevládli,“ konstatoval před lety pro server Novinky.cz.

Za Kollerovými výroky stojí řada jeho kolegů z hudební branže. „Komunismus je totéž co fašismus. Bohužel jsem zažila obojí a nikomu bych to nepřála,” vzkázala například zpěvačka Eva Pilarová. Přímo během koncertu se k tématu vyjádřil třeba rapper Vladimir 518: „Je tu spoustu muzikantů, kteří si neumí představit, že by na volební trůn znovu dosedli komunisti,“ prohlásil.

Staroměstské náměstí podle pořadatelů naplnilo 20 tisíc lidí. Největší ohlasy sklízeli Chinaski, Radim Hladík s Blue Effectem anebo Pražský výběr. Večer uzavřela kapela Lucie, která v závěru vlastního setu odehrála s řadou hostů za mikrofonem Krylovu píseň Tak vás tu máme. Právě z jejího textu si akce vypůjčila svůj název.                 

Ze Staroměstského náměstí Adam Vrána

Signal Festival spojil starou Prahu s moderní technikou

Praha má za sebou čtyři dny unikátní kulturní události. Od 17. do 20. října rozzářil centrum města premiérový ročník festivalu světla Signal Festival. Přes třicet instalací od náměstí Míru až po Hradčany, špička světelné produkce z Česka i celé Evropy, doprovodný program s workshopy a koncerty, to všechno si mohli návštěvníci užívat úplně zadarmo. Signal Festival se tak stal událostí evropského významu a zařadil Prahu mezi velkoměsta jako Lyon, Berlín či Barcelonu, kde mají podobné akce dlouholetou tradici.

Letošní festival navazuje na světelnou show na budově Staroměstské radnice, která před třemi lety uchvátila tisíce překvapených návštěvníků. Již tehdy, po vlně pozitivních ohlasů, začaly přípravy velkolepé přehlídky, jejímž cílem bylo spojit historické kouzlo pražských památek s nejmodernějšími formami umění. A to se povedlo. Centrum Prahy bylo po čtyři večery nabité k prasknutí a výjimečně zde byl slyšet převážně český jazyk.

Hlavním tahákem programu byly tzv. video-mappingy, tedy velkoplošné projekce šité na míru historickým pražským budovám. Ty byly k vidění například na Arcibiskupském paláci, na Divadle Hybernia nebo na Michnově paláci na Kampě, kde své umění předvedly skupiny ze Španělska, Belgie a Ruska. Asi největší pozornost ale přitahovalo představení z dílny české skupiny The Macula, kterou programový ředitel festivalu Jan Rolník zařadil mezi světovou elitu v oboru světelné produkce. The Macula, jež před třemi lety ohromila diváky na Staroměstském náměstí, tentokrát představila své vystoupení na průčelí gotického kostela sv. Ludmily na náměstí Míru. „Na Staromáku se mi to líbilo trochu víc, byl tam lepší příběh, ale z letošního programu to mají určitě nejlepší,” prozrazuje své dojmy jeden z diváků poté, co doznívá bouřlivý potlesk.

Nadšené reakce zaznívaly i na jiných místech. „Je to opravdu úžasné, nic takového jsme nikdy nezažily,” říká o festivalu skupinka tří studentek z Německa, USA a Číny po projekci u Michnova paláce.

Příští ročník Signal Festivalu se uskuteční opět v říjnu a organizátoři už nyní slibují, že bude ještě o něco zářivější a zábavnější.

Z centra Prahy Alan Lexa

Dny Severu letos ovládlo téma humoru

Kulturu seveřanů prezentují od 22. října v Praze slavnosti kinematografie a literatury. Potrvají týden, do úterý 29. října. Festival hostí Městská knihovna i komorní kluby. Skandinávský dům pořádá čtvrtý ročník a ten se zaměřuje na opomíjený severský humor.

Akce odstartovala v úterý besedou s dánskou spisovatelkou Astrid Saalbachovou v kavárně Potrvá. Saalbachová je považovaná za nejznámější dánskou dramatičku u nás, největší úspěch jí získala prvotina Taneční hodina. Kromě divadelních her věnuje tvůrčí síly i románům, psaní dramat ji ale naplňuje víc.

Autorka užívá kontroverzní symboly a témata, které divákům přiblížilo scénické čtení. Toho se chopili bez kostýmů a jakýchkoli propriet pouzí dva herci, role dítěte padla na bedra plyšové figurky. Pořadatelé vybrali ukázky z Požehnaného dítěte. Zprvu úsměvná rodinná scéna se o několik aktů později změnila v lesbami ovládaný svět. Tvůrkyně popřela obě teorie, k feminismu netíhne, ale zároveň se mu nevysmívá. Došlo i na ukázku z Piety, konkrétně na absurdní situaci, kdy opilá padesátnice mluví k mrtvole svého ženatého milence. Alkoholická a neúspěšná Pieta je dle autorčiných slov modernizací, nikoli parodií.

Otázky směrem k dramatičce se často týkaly opakovaného motivu ublíženého dítěte, který spolu se syžety knih svádí k myšlence, zda lze hledat v tvorbě Saalbachové téma letošních Dnů Severu, humor. Ta však ujistila posluchače, že ano, vyžívá se v občas nechápaném černém humoru. O jejím nezatrpklém přístupu svědčí jedna z posledních vět: „Dokud se lidé hýbou a nejsou mrtví, je naděje.“

Od středy se v kině Evald promítají islandské komedie, konkrétně snímky Říše léta, Bjarnfreðarson a Doprava doleva. Na páteční večer pořadatelé připravili setkání s norským spisovatelem Jonem Øysteinem Flinkem v klubu Amabila. Jeho můžou čeští čtenáři znát díky jediné do naší mateřštiny přeložené knize, sarkastickému románu Sex, smrt a manželství.

Sobotní program v Městské knihovně se dělí na dva bloky zasvěcené cestovatelské tematice. První část proběhne formou dvou přednášek doprovázených fotodokumentací, jedna se bude věnovat Islandu, druhá Grónsku a to pod taktovkou dlouholetých obyvatel tohoto ostrova. Týden zakončí v klubu K4 Michal Švec ze Skandinávského domu svým pořadem Humor v severské literatuře, který skrz scénické čtení a debatu s překladateli poukáže na autory, jejichž díla se typicky svérázným humorem vyznačují.

Ze Dnů Severu Petra Dvořáková

Oidipus, Jidáš i Kafka. Pražský divadelní festival německého jazyka oživí podzim

Letos slaví festival plnoletost. Osmnáctý ročník této významné kulturní akce se bude konat v hlavním městě od 28. října do 10. listopadu. Sedm inscenací autorů z německy mluvících zemí se představí v Divadle na Vinohradech, Divadle Na zábradlí a Nové scéně Národního divadla. Německy hraná představení budou opatřena českými titulky.

Festival nabídne ochutnávku ze současného německého, lucemburského, rakouského a švýcarského divadla. Z dílen německých autorů uvítá Praha tři představení. V inscenaci Oidipus město předvedou autoři originální zpracování antické tragédie. Ve hře Jidáš pak vystoupí Steven Scharf, držitel titulu Herec roku za všechny německy mluvící země. Trojici doplní hra Mateřština Mamelošn, která se zamyslí nad otázkami svobody a sebeurčení.

Lucembursko přispěje hrou Sviť, černé slunce, kterou podle vlastního stejnojmenného románu pro jeviště upravil Albert Ostermaier. V roce 2011 obdržel za své dílo literární cenu  týdeníku Die Welt.

Rakouské divadelní umění zastoupí inscenace Vzduch z kamene o hledání lásky, domova a smyslu počínání.

Švýcarsko přispěje hudebně-divadelním počinem Kapelle Eidg. Moos, který se s notnou dávkou nadsázky bude věnovat švýcarským tradicím.

Diváci se můžou těšit i na představení Kabaret Kafka, jež letos získalo Cenu Josefa Balvína. Ta se uděluje nejlepší inscenaci původního německy psaného textu vzniklého po roce 1900, která byla uvedená na území České republiky v uplynulé sezóně.

Doplňující „off-program“ přinese například premiéru první české dramatizace Muže bez vlastností, nedokončeného románu Roberta Musila či překladatelskou dílnu. Pozornost si dle pořadatelů zaslouží i představení Edge, ve kterém nás se svými názory seznámí starší zástupci tanečníků či herců. Řeč bude o vizích budoucnosti a hodnotách našeho života. Podobného ražení je i inscenace Všechen sex mého života. V ní si budou nejstarší generace vyprávět o svém milostném životě.

„Přijde nám skvělé, že divadelní festival nabízí zcela nový pohled na hry klasiků, uvádí představení v nových formátech a přináší netradiční formy divadla,“ řekl na tiskové konferenci Heinrich Blömeke, ředitel pražského Goethe institutu.

Z tiskové konference Veronika Čáslavská

Zdeněk Svěrák pokřtil svou třetí povídkovou knihu

Po vydání sbírek Povídky a Nové povídky přichází Zdeněk Svěrák s novinkou Po strništi bos, ve které vzpomíná na svá klukovská léta. Dílo bylo slavnostně pokřtěno ve středu 16. října v pražském Paláci knih Luxor. Vrací se v ní do dětství za dob Protektorátu Čechy a Morava, kdy se jako sedmiletý chlapec seznamuje s novým prostředím a poznává nové kamarády.

Svěrák se řadí mezí oblíbené české autory a herce. Proslavil se především působením v pražském Divadle Járy Cimrmana a spoluprací s Ladislavem Smoljakem. Věnoval se ale také filmu. Je autorem scénáře k filmu Kolja, který obdržel prestižní ocenění Oscar a Zlatý glóbus. Společně se svým synem Janem se podílel i na filmu Obecná škola, který byl taktéž nominován na Oscara. V dnešní době se věnuje především divadlu a spisovatelské činnosti, nicméně připustil, že z nově vydané knihy by časem mohl být film.

Křtu se zúčastnili autorův dlouholetý kamarád, ilustrátor Jaroslav Weigel a jeho syn, grafik Michal Weigel, kteří spolupracovali na podobě knihy. Čtenáře čeká uvnitř malé překvapení – namísto klasické záložky najde v knize zmenšeninu protektorátní desetikoruny. ,,Na bankovce je obrázek dívky, která se mi jako klukovi líbila,“ prozradil Svěrák.

I když jsou povídky převážně úsměvné, autor divákům připomněl, že vždy tomu tak nebylo. Svěrák zavzpomínal i na pravidelný poslech zahraničního radia doma v kuchyni, u kterého se scházela celá rodina a jako malý chlapec o tom nesměl mluvit. ,,Nám se to naštěstí vyhnulo, ale náš soused šel za poslech ilegálního rozhlasu do koncentráku.“

Na závěr pokřtil knihu šampaňským se slovy: ,,Hlavně, aby mi tam něco zbylo, já to mám rád.“

Ze křtu knihy Ditta Kotoučová

Sport

Sparta zvládla derby s Duklou, ligu vede už o šest bodů

Stejně jako na konci minulé sezony, i v 11. kole letošního ročníku Gambrinus ligy dokázala Sparta na svém stadionu převálcovat Duklu poměrem 3:0. Mistrovská Plzeň naopak doma remizovala podruhé v řadě a na lídra tabulky ztrácí už 6 bodů.

V neděli se na Letné utkaly pražské týmy Sparty a Dukly. Domácí nečekal jednoduchý zápas, Dukla se prezentuje pod trenérem Lubošem Kozlem, o němž se často mluví jako o možném nástupci Pavla Vrby na lavičce Plzně, již delší dobu velmi pohledným fotbalem. Sparta se však v letošní sezoně zdá být k nezastavení, jediné body ztratila v Plzni. Do vedení se na promočeném hřišti dostala již v 32. minutě, když obránci hostí neodolali silnému tlaku Letenských a po hezké akci se prosadil Bořek Dočkal. První poločas tedy skončil 1:0.

Ani v druhém poločase Sparta nepolevila, hned na začátku Dočkal trefil ostrou ranou tyč. Chvíli poté se již skóre měnilo, s pomocí teče se trefil domácí záložník Josef Hušbauer. Sparta i nadále prokazovala chuť útočit a v 58. minutě zpečetil Ladislav Krejčí stav  3:0. Závěr zápasu se nesl v duchu exhibice.

Viktoria Plzeň přivítala v sobotu večer na svém hřišti trápící se pražskou Slavii. Ta od zápasu ve Znojmě v šestém ligovém kole nedokázala uhrát tři body. Ani Západočeši se však nemohou pochlubit nejlepší formou, navíc je ve středu čekal duel v Lize mistrů na půdě německého velkoklubu Bayernu Mnichov (po uzávěrce – Plzeň prohrála 0:5).

Slavia do zápasu nastoupila bez vykartovaných hráčů Kisela a Gecova, Plzni chyběl zraněný Limberský. Slavia se možná překvapivě od počátku prezentovala jako aktivnější tým, což v 30. minutě vyšperkoval první brankou Martin Juhar po chybě domácího stopera Procházky. Do konce poločasu mohl úřadující mistr inkasovat ještě jednou, Prošek však netrefil Kozáčikovu odkrytou bránu.

Do druhého poločasu nastoupila Slavia znovu aktivně, postupem minut však Plzeň nabrala nový dech a předvedla několik akcí, z nichž ta v 60. minutě znamenala vyrovnání na 1:1. Trefil se obránce František Rajtoral. V 88. minutě rozhodčí odpískal sporný faul na domácího Jana Kovaříka v pokutovém území Slavie a Viktoria dostala příležitost skórovat z penalty. Horvátha však v klíčové situaci vychytal mladý brankář Matej Rakovan. Petržela se v nastavení snažil vykoledovat si ještě jeden pokutový kop, sudí tentokrát do píšťalky nefoukl. Týmy si tedy body rozdělily. „Hráči si asi neuvědomili, že po třech týdnech zase začíná soutěž a hrají se důležitá utkání,“ dodal po utkání v rozhovoru pro ČT Sport zklamaný trenér domácích Pavel Vrba.

Další dva kluby v současnosti bojující o evropské poháry – Teplice a Liberec, vyšly z 11. kola bodově naprázdno. Slovan trochu překvapivě prohrál na hřišti Slovácka 2:4, spravit chuť si však může již tento čtvrtek v utkání Evropské ligy proti španělské Seville. Teplicím nestačily ani dva góly záložníka Litsingiho a podlehly Brnu v pondělní dohrávce kola 2:3.

Výsledky 11. kola: Sparta – Dukla 3:0, Plzeň – Slavia 1:1, Slovácko – Liberec 4:2, Brno – Teplice 3:2, Jablonec – Mladá Boleslav 1:1, Příbram – Olomouc 3:2, Ostrava – Znojmo 1:1, Bohemians – Jihlava 0:0

Tabulka po 11. kole: 1. Sparta 31 bodů, 2. Plzeň 25, 3. Teplice 23, 4. Liberec 22, 5. Mladá Boleslav 19, 6. Jablonec 16, 7. Dukla 14, 8. Olomouc 14, 9. Slovácko 12, 10. Ostrava 12, 11. Příbram 11, 12. Bohemians 11, 13. Brno 10, 14. Jihlava 8, 15. Slavia 8, 16. Znojmo 7

Marek Opatrný

Extraliga má nového lídra, na druhou příčku se vyšvihl Hradec

Ve 13. kole hokejové extraligy na sebe v přímém souboji o první příčku v tabulce narazily Sparta a Pardubice. Hlavně díky dvěma brankám v rozmezí sedmi vteřin ve druhé třetině zvítězili Pražané 3:0. Pardubický klub naopak již podruhé nevstřelil branku a měl před 14. kolem nad čím přemýšlet.

Ztracenou formu mezitím nalezl druhý pražský tým, Slavia, která konečně bodovala po výhře nad posledním Litvínovem. Ze tří bodů se sešívaní radovali i v nedělním utkání s Kladnem, výsledek však zastínilo zranění rozhodčího Tomáše Horáka. Slávistický zadák David Štich vyhazoval puk z obranného pásma, nešťastně však trefil hlavního sudího přímo do hlavy. Ten byl převezen do nemocnice, kde naštěstí vše vyřešily pouze stehy. Zlomeninu ani otřes mozku lékaři neprokázali.

O vyrovnanosti nejvyšší tuzemské soutěže svědčí výsledek ze severu Čech. Liberečtí Bílí tygři, před zápasem 12. tým tabulky, si vyšlápli na třetí Třinec, a přerušili tak třízápasovou sérii bez vítězství. Souboj celků ze dna tabulky mezi Chomutovem a Karlovými Vary ovládli domácí Piráti, čímž se dotáhli na pouhý jeden bod za Západočechy.

Vítkovice zažily černý týden, nedokázaly totiž vybojovat ani bod.  O vítězství je obrali třinečtí Oceláři, Škoda Plzeň i Hradec Králové, se kterým se utkali v rámci úterní dohrávky devátého kola. Tým z východu Čech se navíc výhrou vyšvihl až na druhé místo v extraligové tabulce. Poslední zápas týdne sehrála Kometa Brno na ledě Pardubic, kde diváci neviděli ani jednu branku ze hry. Díky vítězství 1:0 po samostatných nájezdech nakonec odjížděli spokojenější hosté.

Zápasy 13. kola: Slavia – Litvínov 3:1, Vítkovice – Třinec 2:3, Sparta – Pardubice 3:0, Chomutov – Kladno 1:4, Zlín – Liberec 3:0, Hradec Králové – Plzeň 4:1, Kometa Brno – Karlovy Vary 3:1.

Zápasy 14. kola: Hradec Králové – Sparta 1:5, Liberec – Třinec 4:2, Zlín – Litvínov 4:1, Chomutov – Karlovy Vary 4:2, Vítkovice – Plzeň 2:4, Slavia – Kladno 1:0, Pardubice – Brno 0:1N.

Tabulka k 22. říjnu 2013: 1. Sparta 30 b, 2. Hradec Králové 27, 3. Brno 27, 4. Slavia 25, 5. Třinec 25, 6. Pardubice 23, 7. Plzeň 23, 8. Zlín 22, 9. Kladno 19, 10. Vítkovice 17,  11. Liberec 17, 12. Karlovy Vary 15, 13. Chomutov 14, 14. Litvínov 10.

Dominik Jakubec

Lev Praha hrál doma padesát na padesát

Hokejisté pražského Lva v pondělí ukončili dlouhou sérii domácích zápasů, kterou proložili jedním duelem na ledě Slovanu Bratislava. Celá domácí štace byla pro jediného českého zástupce v KHL úspěšná z poloviny, když z šesti utkání v rozmezí od 13. do 19. kola soutěže zvítězil třikrát a na své konto si připsal také jeden bod za porážku v prodloužení. Vzhledem k domácímu pohodlí a cílům Lva v sezóně skončila série za očekáváním.

Ve 13. kole přivítali lvi silný Magnitogorsk, který táhne česká hvězda Jan Kovář. Pražané se díky bleskové reakci na první gól soupeře záhy dostali do vedení. Smolný moment ale přišel pouhé čtyři sekundy před závěrečnou sirénou, kdy hostující tým využil power-play, a poslal tak utkání do prodloužení, ve kterém zalil Prahu studenou sprchou Chris Lee. Lev tak prohrál smolně 3:4 po prodloužení.

Po zápase se vedení klubu rozhodlo rozdělit trenérské duo Sýkora - Votruba, které spolupracovalo nepřetržitě od roku 2010, kdy stáli oba trenéři na střídačce Petrohradu. Jan Votruba  jako asistent trenéra u klubu skončil a v  jednom utkání  asistoval Václavu Sýkorovi Ivano Zanatta. A spolupráce to byla úspěšná. Lev totiž přehrál Neftěchimik Nižněkamsk 2:0. Složení realizačního týmu se ovšem po zápase opět změnilo. Sýkora se z rodinných důvodů odsunul na místo asistenta trenéra a post v čele obsadil zkušený Fin Kari Jalonen, který v minulosti vedl tři týmy nejvyšší finské ligy a dvě sezóny strávil v týmu Torpedo Nižnij Novgorod. První zápas oslavila nová trenérská dvojice demolicí Traktoru Čeljabinsk, kterému nasázela sedm gólů.

16. kolo pro lvy znamenalo čtvrté utkání v Tipsport areně v řadě. Ruská Ufa šla brzy do vedení a její brankostroj se zastavil až na konci druhé třetiny za stavu 3:0. V poslední části měli před sebou Jalonenovi svěřenci velice těžký úkol, který se jim nakonec splnit nepovedlo. Soustavným tlakem alespoň zdramatizovali utkání, ale na víc než dva góly se nezmohli.

Do následujícího utkání na ledě bratislavského Slovanu nastoupil Lev v roli papírového favorita, ale lepší postavení v tabulce mu k vítězství nepomohlo. Prohrál o tři góly a vedení klubu se odhodlalo k dalším změnám, tentokrát v hráčském složení. Nejprve odešel švédský křídelník Nicklas Danielsson a záhy následoval kanadský centr Erik Christensen.

Proti týmu z ruského hlavního města nastoupili hráči Lva se speciální edici růžových dresů, které se po zápase dražily v aukci, jejíž výtěžek poputuje do boje proti rakovině prsu. Jednalo se o jediný letošní zápas Lva v O2 areně, nicméně ani růžová barva, ani moderní stánek domácím hokejistům k bodům nepomohl. Pražané podlehli CSKA 1:2 a prohráli potřetí v řadě, což pro ně znamenalo nejhorší výsledkovou sérii v sezóně.

Lvi ale neklesali na mysli. V pondělí 21. října byl před nimi poslední domácí zápas, ve kterém se střetli s Dinamem Riga. Lotyšům se v sezóně náramně dařilo, ale Lev je dokázal přehrát a díky třem perfektně proměněným nájezdům Jakuba Klepiše zakončil sérii dvoubodovým vítězstvím.

„Série neskončila bodově pozitivně, herně to zas tak špatné nebylo. Myslím si, že jsme ve všech zápasech podali solidní výkony. Produktivita byla horší, než jsme chtěli, dělali jsme hodně individuálních chyb a byli jsme často vylučovaní. Z těchto detailů se musíme poučit,“ přemítal ve videorozhovoru pro Levpraha.cz centr druhé formace Petr Vrána. Před lvy je teď čtyřzápasová cesta na východ, kde se utkají postupně s Jaroslavlí, Čerepovcem, vedoucím Petrohradem a Atlantem Mytišči.

Kryštof Kousal

Počasí

Počasí

Teploty na konci měsíce října budou převážně nad dlouhodobým průměrem. Může za to babí léto, které letos do Česka dorazilo oproti minulému roku poměrně pozdě. Přineslo s sebou nejenom tradiční slunečné dny, ale i teplotní rekordy, které na mnoha místech v republice překročily ty stávající i o několik stupňů Celsia (Brod nad Dyjí zvýšil rekord o 3 stupně na 21,5 °C, nejtepleji bylo v moravských Dyjákovicích 22,7 °C).

Hezké počasí pozdního léta by mohlo vydržet až do začátku listopadu, kdy jasnou oblohu vystřídají přeháňky a teploty se přes den budou pohybovat i o deset patnáct stupňů níž než dnes.

Máme tedy pravděpodobně poslední dva týdny na to, abychom si naposledy v tomto roce vychutnali vše, co nám toto krátké období nabízí: příjemné teploty a prosluněné dny bez většího množství srážek. Jedna pranostika říká, že vznášející se pavučiny babího léta jsou poslední pozdrav léta. Proto nečekejme moc dlouho, pavučiny už k vidění moc nejsou.

Lucie Hrachovcová